Close
Faqja 2 prej 9 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 171
 1. #21
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  35
  Postime
  1,028
  RELATIVITETI I KOHS

  N ditt tona, relativiteti i kohs sht nj argument shkencor i vrtetuar. Ky argument u zbulua nga Teoria e Relativitetit e Ajnshtajnit n fillimet e shekullit XX. M par, njerzit nuk e dinin se koha sht nj koncept relativ dhe se ajo mund t ndryshonte me ndryshimin e vendit. Por, shkenctari i madh Albert Ajnshtajni, vrtetoi botrisht kt fakt me Teorin e Relativitetit. Ai tregoi se koha varet nga pesha dhe shpejtsia. Askush nuk e kishte thn kt gj kaq qart m par, me prjashtim t Kuranit, n t cilin gjendet informacion rreth relativitetit t kohs. Lexoni disa nga ajetet q flasin pr kt tem:

  "Ata krkojn prej teje q t'ua shpejtosh dnimin, por Zoti nuk e thyen premtimin e Vet, sepse nj dit te Zoti yt sht sa nj mij vjet q llogaritni ju." (El Haxh 47)

  "Ai e rregullon shtjen (e t gjitha krijesave) prej qiellit n tok, pastaj ajo (shtje) ngrihet tek Ai n nj dit q sipas llogaris suaj sht sa nj mij vjet." (Es-Sexhde 5)

  "Atje ngjiten engjjt dhe shpirti (Xhibrili) n nj dit q zgjat pesdhjet mij vjet." (El Me'arixh 4)

  N disa ajete tregohet se njerzit e perceptojn kohn n mnyr t ndryshme. N kt mnyr, disa njerz mund ta konsiderojn si shum t gjat nj periudh shum t shkurtr dhe anasjelltas. Dialogu i zhvilluar ndrmjet njerzve Ditn e Gjykimit sht nj shembull mjaft i mir pr kt:

  "Zoti do t'u thot: 'Sa vite keni jetuar n Tok?' Ata do t thon: 'Ne kemi ndenjur vetm nj dit ose nj pjes t saj. Pyet ata q jan n gjendje t numrojn." (Mu'minun 112-113)


  Prmendja e relativitetit t kohs n Kuran, i cili filloi t shpallej rreth vitit 610, sht nj argument tjetr q vrteton burimin hyjnor t ktij libri t shenjt.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 2. #22
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  35
  Postime
  1,028
  SASIA E SHIUT

  Nj prej shum informacioneve t dhna n Kuran rreth formimit t shiut sht fakti se ai zbret n Tok n nj mas t caktuar. Kjo sht prmendur n suren Ez-Zuhruf si m posht:

  "Ai lshon nga qielli shiun me mas t caktuar. Me t Ne i japim jet nj vendi t vdekur. Ja, kshtu edhe ju do t ngalleni nga varret." (Ez-Zuhruf 11)

  Fakti i zbritjes s ksaj sasie shiu t matur dhe t prcaktuar sht konfirmuar prej krkimeve t kohve t fundit. sht llogaritur se n nj sekond avullojn afrsisht 16 milion ton uj nga Toka. Kjo shifr arrin n 513 trilion ton uj n vit. Kjo sasi sht e barabart me sasin e shiut q bie n Tok gjat nj viti. Kjo l t kuptosh se uji qarkullon brenda nj cikli t ekuilibruar "me mas t caktuar". Jeta n Tok varet nga ky qarkullim i ujit. Sikur njerzit t shfrytzonin t gjith potencialin teknologjik q disponojn, nuk do t mund ta realizonin dot kt qarkullim n mnyr artificiale.

  Madje edhe nj devijim i vogl i ktij ekuilibri, shum shpejt do t sillte nj ekuilibrim t madh ekologjik dhe pr rrjedhoj, fundin e jets n Tok. Por kjo nuk ndodh asnjher dhe shiu vazhdon t bjer do vit pikrisht n t njjtn sasi, ashtu si sht shpallur n Kuran.

  do vit, sasia e ujit q avullon nga Toka dhe sasia e ujit q bie n form shiu sht "konstante": 513 trilion ton. Kjo sasi konstante sht e shpallur n Kuran n ajetin: "Ai lshon shiun nga qielli me mas t caktuar". Pandryshueshmria e ksaj sasie sht mjaft e rndsishme pr ruajtjen e ekuilibrit ekologjik dhe jets.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 3. #23
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  35
  Postime
  1,028
  FORMIMI I SHIUT

  Formimi i shiut mbeti nj mister pr nj koh t gjat. Vetm pas shpikjes s mjeteve t parashikimit t motit u b e mundur t zbuloheshin tre fazat e formimit t shiut. S pari, avujt e ujit ngrihen lart n qiell me an t ers, m pas formohen ret dhe n fund shfaqen pikat e shiut.

  Informacioni i dhn n Kuran pr shiun prputhet saktsisht me kt proces. N nj ajet kuranor, ky informacion sht prshkruar n kt mnyr:

  "Zoti sht Ai q i drgon errat, t cilat lvizin ret.

  Ai i shtrin ret n qiell ashtu si dshiron dhe i bn t ndara n pjes, pastaj prmes tyre sheh se si bie shiu" (Err-Rrum 48)


  Tani, le t shohim m hollsisht kto tre faza t prshkruara n ajetin kuranor.

  FAZA E PAR: "Zoti sht Ai q i drgon errat..."

  Flluska ajri t panumrta, t cilat formohen nga shkumzimi i ujit t oqeaneve, plasin vazhdimisht dhe shkaktojn veimin e disa grimcave t ujit, t cilat ngrihen lart n qiell. Kto grimca t pasura me krip (t cilat quhen aerosole) transportohen nga errat dhe ngrihen n atmosfer. Ato funksionojn si kolektor uji dhe formojn pika reje, duke i mbledhur rreth vetes avujt e ujit q ngrihen prej detit.

  FAZA E DYT: "... (errat) lvizin ret. Ai i shtrin ret n qiell ashtu si dshiron dhe i bn t ndara n pjes "

  Ret formohen nga avujt e ujit, t cilt kondensohen rreth kristaleve t krips apo grimcave t pluhurit q gjenden n ajr. Meq pikat e ujit n kto re jan mjaft t vogla (me diametr 0.01 dhe 0.02 mm), ret "qndrojn pezull" n ajr dhe prhapen n qiell. N kt mnyr, qielli mbushet plot me re.

  FAZA E TRET: "...dhe prmes tyre sheh se si bie shiu."

  Ilustrimi i msiprm tregon pikat e ujit q shkputen n ajr. Kjo sht faza e par e formimit t shiut. M pas, pikat e shiut n ret e sapoformuara do t qndrojn pezull n ajr dhe pastaj do t kondesohen pr t formuar shiun. T gjitha kto faza jan prshkruar n Kuran.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 4. #24
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  35
  Postime
  1,028
  Grimcat e ujit, t cilat rrethojn kristalet e krips dhe grimcat e pluhurit, zmadhohen dhe formojn pikat e shiut, t cilat bhen m t rnda se ajri, ndaj dhe shkputen nga ret, duke filluar t bijn n tok n form shiu.

  Si shihet, do faz e formimit t shiut sht shpallur n ajetet e Kuranit. Pr m tepr, kto faza jan shpjeguar ekzaktsisht sipas radhs s duhur. Si shum fenomene t tjera, edhe ky fenomen shpjegohet saktsisht n Kuran shum shekuj m par se t njihej nga njerzimi.

  N nj ajet tjetr sht dhn informacioni i mposhtm rreth formimit t shiut:

  "A nuk e ke par se si i drejton Zoti ret, pastaj i bashkon, pastaj i grumbullon njra mbi tjetrn dhe ather ti shikon shiun se si rrjedh prej tyre. Ai lshon nga lart breshr prej reve t mdha si malet. Me breshrin Ai godet k t doj dhe e largon nga kush t doj. Shklqimi i vettims s tij (breshrit) gati ta merr shikimin." (En-Nur: 43)

  Ret e vogla (ret Kumulus) lvizin dhe bashkohen nprmjet ers, ashtu si thuhet n Kuran: "A nuk e ke par se si i drejton Zoti ret, pastaj i bashkon, pastaj i grumbullon njra mbi tjetrn."
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 5. #25
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  35
  Postime
  1,028
  Gjat studimit t llojeve t reve, shkenctart u gjendn prpara nj sr rezultatesh t papritura mbi formimin e reve t shiut. Ret e shiut krijohen dhe formohen n baz t nj sistemi fazash t prcaktuara mir. Le t marrim pr shembull ren Kumulonimbus, e cila sht nj prej reve t shiut. Formimi i ksaj reje kalon n tre faza:

  Faza e par: Ret shtyhen nga era: Ret Kumulonimbus fillojn t formohen, kur era shtyn copa t vogla reje n nj zon ku ato bashkohen.

  Faza e dyt: Bashkimi: Pas ksaj, ret bashkohen duke formuar nj re m t madhe.9

  Faza e tret: Grumbullimi mbi njra-tjetrn: Kur ret e vogla bashkohen bashk, rriten lvizjet nga posht-lart brenda res s madhe, t cilat n qendr jan m t forta se n pjest ansore t res, sepse pjest e jashtme t res e mbrojn qendrn prej efekteve ftohse. Kto lvizje bjn q trupi i res t rritet vertikalisht, duke marr formn e mullarit. Duke u rritur vertikalisht, reja shtrihet n zona m t ftohta t atmosfers, ku pikat e ujit dhe breshrit formohen dhe fillojn t rrisin prmasat e tyre. Kur kto pika uji e breshri bhen tepr t rnda dhe lvizja nga posht-lart nuk mund t'i mbaj pezull, ather ato fillojn t bien nga reja n form shiu, breshri etj.10

  Detajet e formimit, t strukturs dhe funksionimit t reve jan zbuluar nga meteorologt nprmjet prdorimit t mjeteve t sofistikuara si aeroplant, satelitt, kompjuterat, ballonat etj. Esht e qart se n kt ajet Zoti na jep nj informacion q nuk kishte si t njihej 1400 vjet m par.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 6. #26
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  35
  Postime
  1,028
  ERRAT FEKONDUESE

  N nj ajet tjetr n Kuran, sht prmendur karakteristika "fekonduese" e ers, si rezultat i s cils formohet shiu.

  "Ne i drgojm errat "fekonduese", pastaj lshojm shi nga qielli q t'ju japim pr t pir..." (El Hixhr 22)

  N kt ajet na bhet e qart se faza e par e formimit t shiut sht era. Deri n fillim t shekullit XX, e vetmja lidhje e njohur ndrmjet ers dhe shiut ishte se "era lviz ret". Por ishin krkimet meteorologjike t kohs s sotme q zbuluan dhe vrtetuan rolin "fekondues" t ers n formimin e shiut. Vetia fekonduese e ers funksionon n kt mnyr:

  N siprfaqen e oqeaneve dhe deteve formohen flluska ajri si pasoj e shkumzimit t ujit. N momentin q kto flluska plcasin, me mijra grimca t vogla, me diametr nj t qindtn e milimetrit, ngrihen lart n ajr. Kto grimca t njohura me emrin "aerosole", przihen me pluhurin e toks t mbartur nga era dhe ngrihen n shtresat m t larta t atmosfers, ku bien n kontakt me avujt e ujit. Avujt e ujit kondensohen rreth ktyre grimcave, duke u kthyer n pika t vogla uji,t cilat bashkohen me njra-tjetrn, duke formuar ret dhe pastaj bien n Tok n form shiu.

  Si shihet, errat "fekondojn" avujt e ujit me grimcat q ato mbajn nga deti dhe pr rrjedhoj, formojn ret e shiut.

  Nse errat nuk do ta kishin kt veti, pikat e ujit n shtresat e larta t atmosfers nuk do t formoheshin kurr dhe ne nuk do t kishim shi.

  Pra, roli vendimtar i ers n formimin e shiut sht shpallur shekuj m par n nj ajet t Kuranit, n nj koh kur njerzit dinin shum pak rreth fenomeneve natyrore...

  Fotografite tregojne fazat e formimit t nj dallge. Era fryn mbi siprfaqen e ujit dhe i bn grimcat e tij t lvizin n nj lvizje rrethore, e cila formon dallgt. Flluskat e formuara nga dallgt prhapen n ajr. Kjo sht faza e par e formimit t shiut. Ky fakt sht shpallur n ajetin "Ne i drgojm errat "fekonduese", pastaj lshojm shi nga qielli"
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 7. #27
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  35
  Postime
  1,028
  DETET NUK PRZIHEN ME NJRI-TJETRIN

  Nj nga veorit karakteristike t deteve sht shpallur n nj prej ajeteve t Kuranit, si m posht:

  "Ai i bri dy detet t bashkohen me njri-tjetrin. Ndrmjet tyre ka nj penges q nuk i lejon t przihen." (Err-Rrahman 19-20)

  Kjo karakteristik e deteve q rrin ngjitur me njri-tjetrin, pa u przier mes tyre, sht zbuluar jo shum koh m par nga studiuesit e oqeaneve. Pr shkak t forcs fizike t quajtur "tensioni siprfaqsor", ujrat e deteve fqinj nuk przihen. I shkaktuar nga diferenca e dendsis s ujrave, tensioni siprfaqsor i ndalon detet t przihen, sikur ndrmjet tyre t ekzistonte me t vrtet nj penges.11

  Aspekti interesant i ktij fenomeni sht se ai sht shpallur n Kuran n kohn kur njerzit nuk kishin njohuri mbi fizikn, tensionin siprfaqsor, apo oqeanografin.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 8. #28
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  35
  Postime
  1,028
  ERRSIRAT E DETEVE DHE VALT E BRENDSHME

  "(Gjendja e jobesimtarve sht) si errsira n nj det t thell e t madh. Ai sht i mbuluar me val, mbi t cilat gjenden val t tjera e mbi to gjenden re t dendura. Errsir mbi errsir. Nse dikush do t zgjaste dorn, nuk do t ishte n gjendje ta shihte at" (En-Nur 40)

  Gjendja e prgjithshme n thellsit e deteve dhe oqeaneve sht prshkruar n librin me titull "Oqeanet":

  "Errsira n dete dhe oqeane fillon n thellsin 200 metra e posht. N kt thellsi zakonisht nuk ka drit. Nn thellsin 1000 metra sht errsir e plot."12

  Sot, ne zotrojm njohuri mbi strukturn e prgjithshme t detit, mbi karakteristikat e gjallesave n t, mbi kripsin e tij, ashtu si njohim dhe sasin e tij t ujit, siprfaqen dhe thellsin e tij. Ishin nndetset dhe pajisjet e sofistikuara, t zhvilluara prej teknologjis bashkkohore, t cilat u krijuan mundsin shkenctarve t sigurojn kt informacion.

  Qeniet njerzore nuk jan t afta t zhyten m thell se 40 metra nn uj pa ndihmn e pajimeve speciale. Ata nuk mund t mbijetojn n pjest e errta t oqeaneve si p.sh. n thellsin 200 metra. Pr kt arsye, vetm koht e fundit shkenctart arritn t zbulojn kto pjes t hollsishme t informacionit rreth deteve.

  Por ky fakt sht prmendur n suren En-nur pikrsisht n pjesn "errsira n nj det t thell e t madh". Kjo sht sigurisht nj prej mrekullive t Kuranit, sepse sht thn n nj koh kur njerzit nuk zotronin pajisjet e nevojshme pr t'u zhytur n thellsit e oqeaneve.

  Por nuk sht vetm kjo; shpallja n ajetin e dyzet t sures En-Nur na trheq vmendjen te nj tjetr mrekulli shkencore e Kuranit " si errsira n nj det t thell e t madh. Ai sht i mbuluar me val, mbi t cilat gjenden val t tjera e mbi to gjenden re t dendura".

  Matjet e bera ne ditet e sotme nxoren ne drite se 3 deri ne 30 perqind e rrezeve e detit. Gati te shtate ngiyrat e drites perthithen njera pas tjetres ne 200 metrat e para, perve drites blu (fotoja ne te majte). Nen 1000 metra nuk ka me drite (fotoja lart). Ky argument shkencor ndodhet qe prej 1400 vjetesh ne ajetin e dyzete te sures En-Nur.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 9. #29
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  35
  Postime
  1,028
  Ky ajet na jep mundsin t kuptojm, se n ujrat n thellsi t oqeaneve gjenden val, mbi t cilat gjenden val t tjera. Merret leht me mend se valt e dyta jan valt siprfaqsore, sepse pas tyre prmenden ret. Po valt e para 'jan?

  Koht e fundit shknctart zbuluan se ekzistojn val t brendshme, t cilat "hasen ndrmjet shtresave me dendsi t ndryshme". Kto val t brendshme mbulojn ujrat e thell t deteve dhe oqeaneve, sepse ujrat n thellsi kan dendsi m t lart se ujrat sipr tyre. Valt e brendshme lvizin n mnyr t ngjashme me valt siprfaqsore, madje ato prthyhen ashtu si prthyen dhe valt siprfaqsore. Valt e brendshme nuk mund t shihen nga syri i njeriut, por mund t diktohen me an t studimit t ndryshimit t temperaturs ose kripsis n nj vend t caktuar.13

  Shpallja n Kuran ecn paralelisht me shpjegimin e msiprm. Pa mjetet e duhura, njeriu mund t shoh vetm valt mbi siprfaqen e detit, ndaj sht e pamundur q dikush t ket dijeni rreth valve t brendshme n thellsi t detit. Por, ndrkoh, n suren En-Nur, Zoti na flet pr nj lloj tjetr valsh, t cilat gjenden n thellsi t oqeaneve. Natyrisht q ky fakt, t cilin shkenctart e zbuluan shum von, na tregon edhe nj her se Kurani sht fjala e Zotit.

  Fotoja n t majt paraqet valt e brendshme si nj ndarje ndrmjet dy shtresave t ujit me dendsi t ndryshme. Shtresa e poshtme sht m e dendur se ajo q gjendet lart saj. Ky argument shkencor, i cili sht shpallur 14 shekuj m par n ajetin e dyzet t sures En-Nur, u zbulua prej shkenctarve vetm koht e fundit.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 10. #30
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  35
  Postime
  1,028
  ZONA E TRURIT QE KONTROLLON LVIZJEN

  "Jo, Jo! Nse ai nuk ndalon, Ne do ta kapim prej ballukeve. Balluke gnjeshtare dhe mkatare." (El Alek 15-16)


  Fraza "balluke gnjeshtare dhe mkatare" n ajetin e msiprm sht mjaft interesante. Prse i quan Kurani flokt e pjess s prparme t koks gnjeshtare dhe mkatare? A nuk sht vet njeriu gnjeshtar dhe mkatar? Cila sht lidhja q ekziston midis gnjeshtrs e mkatit nga njra an dhe ballukeve (apo flokve t pjess s prparme t koks) nga ana tjetr? Krkimet e kryera koht e fundit zbuluan se fusha ballore, e cila sht prgjegjse pr drejtimin e t gjitha funksioneve specifike t trurit, ndodhet n pjesn e prparme t kafks. Vetm n 60 vitet e fundit, shkenctart e zbuluan funksionin e ksaj zone, gj t ciln Kurani e ka prmendur q 1400 vjet m par. Nse shohim brenda kafks n pjesn e prparme t koks, ne do t gjejm fushn ballore t trurit. N nj libr me

  titull Bazat e Anatomis dhe Psikologjis, n t cilin prfshihen krkimet m t fundit mbi efektet e ksaj fushe n tru, thuhet:

  Motivimi dhe parashikimi pr t planifikuar dhe pr t filluar lvizjet ndodh n pjesn e prparme t lobit ballor, pikrisht n fushn ballore. Kjo sht nj zon ku ndodh procesi informues...14

  Libri gjithashtu thot:

  N lidhje me prfshirjen e saj n motivim, fusha ballore mendohet t jet gjithashtu qendra funksionale e agresionit...15

  Kshtu, kjo zon e trurit sht prgjegjse pr planifikimin, motivimin dhe kryerjen e punve t mira e t kqija, ashtu si sht prgjegjse pr thnien e gnjeshtrave dhe t vrtetave.

  sht m se e qart se shpallja "balluke gnjeshtare dhe mkatare" prputhet trsisht me shpjegimin e msiprm. Ky fakt, t cilin shkenctart e zbuluan n 60 vitet e fundit, sht shpallur nga Zoti n Kuran shum shekuj m par.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 11. #31
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  35
  Postime
  1,028
  KRIJIMI I NJERIUT

  N shum ajete, njerzve u bhet thirrje q t prqndrojn vmendjen n krijimin e tyre. Shum shpesh atyre u kujtohet ardhja n jet e njeriut, fazat n t cilat ka kaluar krijimi i tij dhe se far sht ai n thelb:

  "Ne ju kemi krijuar juve; prse pra nuk e pranoni t vrtetn?! A keni menduar ndonjher pr farn (spermn) q nxirrni? Mos vall ju e krijoni at, apo jemi Ne krijuesit e saj?" (El Uakia 57-59)


  Krijimi i njeriut, bashk me mrekullit e shumta q prmban, sht theksuar n mjaft ajete t tjera. Disa pjes t informacionit t prmendur n disa ajete kuranore jan kaq t hollsishme saq sht e pamundur q nj njeri, i cili ka jetuar n shekullin VII t kishte njohuri pr to. Disa prej ktyre pikave jan si m posht:

  1- Njeriu nuk sht krijuar nga e tr fara, por nga nj pjes mjaft e vogl e saj.

  2- sht mashkulli ai q luan rol n prcaktimin e gjinis s fmijs dhe jo femra.

  3- Embrioni njerzor ngjitet n mitrn e nns si nj shushunj.

  4- Embrioni zhvillohet brenda tri errsirave (shtresave) n mitr.


  N kohn e shpalljes s Kuranit, njerzit e dinin me siguri q faktori baz n lindjen e njeriut ishte fara e mashkullit. Po ashtu, fakti q foshnja lind mbas nj periudhe prej nnt muajsh kuptohej nga t gjith dhe s'kishte nevoj pr vzhgime t mtejshme. Ndrsa informacioni i prmendur n pikat q cituam m lart ishte i paarritshm dhe i pakonceptueshm nga niveli i njohurive q zotronin njerzit e asaj kohe. Kto t dhna u vrtetuan n mnyr shkencore vetm n shekullin XX.

  Tani le t'i studiojm kto pika nj nga nj.
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 12. #32
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  35
  Postime
  1,028
  NJ PIK E FARS

  Gjat marrdhnieve seksuale, nga organi seksual i mashkullit dalin njhersh rreth 250 milion spermatozoid, t cilt nisin nj udhtim t mundimshm n trupin e femrs, derisa arrijn te veza. Nga 250 milion spermatozoid vetm nj mij prej tyre ia dalin t arrijn n destinacionin e duhur. N fund t ksaj "gare", veza lejon vetm nj qeliz spermatozoide q t deprtoj brenda saj. Ky sht thelbi i njeriut, i cili nuk sht krijuar nga e tr sperma, por nga nj pjes shum e vogl e saj. N Kuran thuhet:

  "A mos mendon njeriu se do t lihet pa u ngarkuar me prgjegjsi. A nuk ka qen ai dikur nj pik e fars q derdhet?" (El Kijame 36-37)

  Si shihet, Kurani na informon se njeriu nuk sht krijuar nga e gjith sperma, por nga nj pjes shum e vogl e saj. Ky fakt q theksohet n kt shpallje sht zbuluar prej shkencs bashkkohore dhe sht nj dshmi e qart e origjins hyjnore t saj.

  N foton n t majt, shohim momentin e derdhjes s sperms n mitr. Nga 250 milion spermatozoidet e lshuara nga mashkulli, vetm nj numr shum i vogl prej tyre e arrijn vezn. Spermatozoidi q do t fekondoj vezn sht nj prej nj mij qelizave spermatozoide q arrijn t mbijetojn. Fakti q njeriu nuk sht krijuar nga e tr fara por nga nj pjes e vogl e saj, sht shpallur n Kuran me shprehjen "nj pik e fars q derdhet".
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 13. #33
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  35
  Postime
  1,028
  PRZIERJA N FAR ( SPERM )

  Fara nuk prmban vetm spermatozoide, por edhe nj przierje lngjesh t ndryshme. Kto lngje kan funksione t ndryshme, si sht mbajtja e sheqerit, i cili sht i nevojshm pr t'u dhn energji spermatozoideve, neutralizimi i acideve gjat hyrjes n mitr dhe krijimi i nj ambjenti rrshqits n mnyr q t'u lejoj lvizje t lir spermatozoideve. Kur prmendet fara n Kuran, ajo prshkruhet si nj lng i przier:

  "Ne e krijuam njeriun prej nj pike uji t przier me qllim q ta sprovojm at" (El Insan 2)


  Nj ajet tjetr, po ashtu, bn fjal pr farn si nj przierje. N t theksohet se njeriu sht krijuar nga "esenca" e ksaj przierje:

  "Ai e prsosi krijimin e do gjje dhe filloi krijimin e njeriut nga balta. Pastaj bri q pasardhsit e tij t shtohen prej esencs s nj lngu t dobt." (Es-Sexhde 7-8)

  Fjala arabe "sulale" e prkthyer si "esenc", nnkupton dika esenciale ose pjesn m t mir t dikaje. N raste t tjera ajo nnkupton "nj pjes t nj trsie". Kjo tregon q Kurani sht fjala e Atij q e njeh krijimin e njeriut n detajet m t hollsishme. Ai sht Zoti, Krijuesi i njeriut.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 14. #34
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  35
  Postime
  1,028
  GJINIA E FOSHNJES

  o shum koh m par mendohej se gjinia e foshnjes prcaktohej prej qelizave t nns. Ose m sakt, besohej se gjinia ishte e prcaktuar nga qelizat e mashkullit dhe t femrs s bashku. Por n Kuran na sht dhn nj informacion i ndryshm, sipas t cilit t dy gjinit jan krijuar nga "pika e fars q hidhet".

  "Ai i krijoi t dy gjinit, mashkullin dhe femrn, prej piks s fars q hidhet." (En-Nexhm 46-47)

  Prmendja e dy gjinive nuk sht e rastsishme. Nse Zoti do t kishte pr qllim thjesht krijimin e njeriut, ather n ajet do t thuhej "Ai e krijoi njeriun prej piks s fars..". Mirpo ajeti na informon se Zoti i krijoi t dy gjinit prej piks s fars

  Zhvillimi i gjenetiks dhe biologjis molekulare ka vrtetuar shkencrisht saktsin e ktij informacioni t dhn n Kuran. Tani sht e qart se gjinia prcaktohetnga qelizat spermatozoide t mashkullit, ndrsa femra nuk luan asnj rol n kt proces.

  Kromozomet jan elementet baz n prcaktimin e gjinis. Dy nga 46 kromozomet, t cilat prcaktojn strukturn e njeriut, jan t njohura si kromozomet seksuale. Kto dy kromozome te mashkulli jan emrtuar "XY", ndrsa te femra "XX", sepse forma e ktyre kromozomeve ngjason me shkronjat prkatse. Kromozomi Y mban kodin gjenetik t mashkullit, kurse kromozomi X at t femrs.

  Formimi i nj qenieje njerzore fillon me ndrthurjen e nj prej ktyre kromozomeve, i cili gjendet si te iftet e mashkullit, ashtu edhe te ato t femrs. Te femra, komponentet e qelizs seksuale, t cilat ndahen n dy pjes gjat ovulacionit, mbajn kromozomet X. Qeliza seksuale e mashkullit, nga ana tjetr, prodhon dy lloje t ndryshme qelizash spermatozoide, njra prej t cilave prmban kromozomet X, ndrsa tjetra Y. Nse nj kromozom X i femrs bashkohet me nj qeliz spermatozoide, e cila prmban nj kromozom X, ather fmija do t jet femr. Nse ai bashkohet me nj qeliz spermatozoide q prmban kromozomin Y, fmija do t jet mashkull.

  Me fjal t tjera, gjinia e foshnjs prcaktohet nga ai kromozom i mashkullit q bashkohet me vezn e femrs.

  Asgj prej ktij informacioni nuk dihej para shekullit XX, gjat t cilit u zbuluan gjenet. N t vrtet, m par besohej se gjinia e foshnjes prcaktohej nga trupi i femrs. Kjo sht edhe arsyeja pse grat fajsoheshin kur lindnin vajza.

  Trembdhjet shekuj para zbulimit t gjeneve, n Kuran shpallet lajmi i cili hodhi posht kt besim t kot, duke br t qart se gjinia e njeriut nuk e ka piknisjen nga femra, por te sperma e mashkullit.

  Foto 1 :N Kuran thuhet se meshkujt dhe femrat jan krijuar nga "pika e fars q derdhet". Gjithsesi, jo shum koh m par, besohej se gjinia e foshnjs prcaktohej nga qelizat e nns. Shkenca arriti ta zbuloj faktin e prmendur n Kuran vetm n shekullin XX.

  Foto 2 dhe 3 : Kromozomi Y mbart karakteristikat mashkullore, ndrsa kromozomi X ato femrore. N vezn e nns ndodhet vetm kromozomi X. N farn e babait ndodhen spermatozoide q mbajn kromozome X dhe Y. Kshtu pra, gjinia e foshnjs varet nga fakti se cili prej kromozomeve ndodhet n spermatozoidin q fekondon vezn, X-i apo Y-i. Me fjal t tjera, ashtu si sht shpallur dhe n ajet, rolin kryesor n prcaktimin e gjinis e luan sperma q del nga babai. Kjo njohuri, e cila nuk dihej n kohn kur u shpall Kurani, sht argument i qart pr burimin hyjnor t Kuranit.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 15. #35
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  35
  Postime
  1,028
  NGJITJA E LNGUT T MPIKSUR N MITR

  Nse do t vazhdonim t'i studionim m tej argumentet e shpallura n Kuran rreth formimit t embrionit t njeriut, do t hasnim n disa mrekulli shkencore t tjera shum t rndsishme.

  Kur qeliza spermatozoide bashkohet me vezn e femrs, fillon t formohet qeliza baz e embrionit. Qeliza e vetme, e cila njihet n biologji me emrin "zigot", fillon menjher t riprodhohet nprmjet ndarjes dhe m pas shndrrohet n nj "cop mishi" t quajtur embrion. Sigurisht q kjo mund t shihet nga njerzit vetm me ndihmn e mikroskopit.

  Sidoqoft, gjat periudhs s zhvillimit, embrioni nuk qndron n zbraztir. Ai ngjitet n mitr si ngjiten rrnjt e nj bime, t cilat fiksohen fort n tok nprmjet lozeve t tyre. Nprmjet ksaj lidhjeje, embrioni arrin t marr prej trupit t nns substancat e nevojshme t jets.16

  N kt pik, nj mrekulli mjaft domethnse sht shpallur n Kuran. Duke iu referuar zhvillimit t embrionit n barkun e nns, Zoti prdor n Kuran fjaln "alek", e cila sht dhe faza e par e prshkrimit t zhvillimit t tij.

  "Lexo me emrin e Zotit tnd, i cili krijoi do gj. Krijoi njeriun prej alekut (n mitrn e nns). Lexo, se Zoti yt sht m bujari!" (El-Alek 1-3)


  Nga ana gjuhsore, fjala alek ka kuptimin e "dikaje t varur apo t ngjitur n dika tjetr". E njjta fjal prdoret pr t prshkruar shushunjat q ngjiten ne trup pr t thithur gjakun.

  Sigurisht, prdorimi i ksaj fjale pr t prshkruar n mnyr mjaft t prshtatshme zhvillimin e embrionit n barkun e nns, vrteton edhe nj her se Kurani sht shpallje nga Zoti, Zoti i gjithkaje.

  Foto :
  N fazn e par t zhvillimit, foshnja n barkun e nns sht n formn e zigots, e cila ngjitet n mitr me qllim q t ushqehet prej gjakut t nns. N foton lart duket zigota, e cila ngjason me nj cop mishi. Ky fakt, i cili u zbulua nga embriologjia bashkkohore, sht nj mrekulli e shpallur n Kuran 14 shekuj m par me an t fjals "alek", q nnkupton "dika q ngjitet dhe varet n n nj vend" dhe prdoret pr t prshkruar shushunjn, e cila ngjitet n trup pr t thithur gjak.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 16. #36
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  35
  Postime
  1,028
  MBSHTJELLJA E MUSKUJVE RRETH KOCKAVE

  Nj nga ajetet q prshkruan fazat e zhvillimit t embrionit t njeriut pohon faktin se n barkun e nns n fillim zhvillohen kockat dhe m pas muskujt:

  " Pastaj e shndrruam pikn n alek, pastaj alekun e shndrruam n cop mishi, pastaj kt cop mishi e shndrruam n eshtra, pastaj eshtrave u veshm mishin, pastaj e bm njeriun krijes tjetr (me shpirt).

  I lart sht Zoti, Krijuesi m i mir." (El-mu'minun 12-14)


  Deri pak koh m par, embriologt ishin t mendimit se kockat dhe muskujt n embrion zhvillohen n t njjtn koh. Pr kt arsye, pr nj koh t gjat, disa njerz pretendonin se kto ajete ishin n kundrshtim me shkencn. Por krkimet e fundit mikroskopike, t ndihmuara nga avantazhi i teknologjis moderne, zbuluan se shpallja n Kuran sht e sakt.

  Vzhgimet n nivele mikroskopike treguan se zhvillimi i embrionit n barkun e nns ndodh n prputhje t plot me prshkrimin n Kuran. S pari, indet krcore t embrionit kthehen n kocka. M pas, qelizat muskulore, t cilat formohen prej indeve prreth kockave bashkohen dhe mbshtjellin kockat.

  Ky proces sht shpjeguar si m posht n librin e mirnjohur, Zhvillimi i njeriut, i cili sht shkruar nga nj prej shkenctarve m t spikatur n fushn e anatomis dhe embriologjis.

  Gjat javs s shtat, skeleti fillon t shprndahet npr tr embrionin dhe kockat marrin formn e tyre natyrale. N fund t javs s shtat dhe gjat javs s tet, muskujt zn vendin e tyre rreth formave t kocks.17

  Pra, fazat e zhvillimit t njeriut t prshkruara n Kuran jan n harmoni t plot me zbulimet e embriologjis bashkkohore.

  Foto 1 : Kockat e foshnjs mbasi zhvillohen krejtsisht n barkun e nns, vishen me mish gjat nj faze t veant.

  Foto 2 dhe 3 :

  Shum prej fazave t zhvillimit t fmijs n barkun e nns jan shpallur n Kuran. Si thuhet edhe n ajetin e katrmbdhjet t sures El Mu'minun, indet krcore t embrionit, n fillim, shndrrohen n kocka. Pastaj kockat vishen me qeliza muskulore. Zoti e prshkruan kt zhvillim n ajetin: " pastaj mudgan e shndrruam n eshtra, pastaj eshtrave u veshm mishin."
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 17. #37
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  35
  Postime
  1,028
  TRI FAZAT E FOSHNJS N MITR

  N Kuran sht shpallur se njeriu sht krijuar n barkun e nns n tri faza.

  "... Ai ju krijoi n barkun e nnave tuaja, faz pas faze, n tri errsira. Ky sht Zoti, Zoti juaj, vetm i Tij sht pushteti" (Ez-Zumer 6)

  Si mund t shihet nga ajeti i msiprm, njeriu sht krijuar n barkun e nns n tri faza t veanta. Me t vrtet, biologjia bashkkohore ka zbuluar se zhvillimi embrional i foshnjs realizohet n tre sektor t veant n barkun e nns. Sot, n t gjitha tekstet e embriologjis q studiohen n fakultetet e mjeksis, ky subjekt trajtohet si pjes e njohurive themelore. Pr shembull, n librin Embriologjia njerzore elementare, i cili sht nj referenc e rndsishme n fushn e embriologjis, ky fakt prshkruhet si m posht: Jeta n mitr kalon n tri faza: paraembrionike (dy javt e para plus gjysma e javs s tret), embrionike dhe fetus (fundi i javs s tet e deri n lindje)."18

  Kto faza u referohen etapave t ndryshme t zhvillimit t nj foshnjeje. Karakteristikat kryesore t ktyre etapave jan dhn m posht:

  - Faza paraembrionike

  N kt faz, zigota rritet nprmjet ndarjes dhe, kur bhet nj grumbull shumqelizor, ajo ngjitet n muret e mitrs. Ndrsa vazhdojn t rriten, qelizat organizohen n tri shtresa.

  - Faza embrionike

  Kjo faz zgjat pr pes jav e gjysm, gjat s cils foshnja quhet "embrion". N kt faz, sistemet dhe organet kryesore t trupit fillojn t shfaqen prej shtresave qelizore.

  - Faza fetus

  N kt faz, embrioni quhet "fetus". Kjo faz fillon n javn e tet t shtatzanis dhe zgjat deri n momentin e lindjes. Karakteristik dalluese e ksaj faze sht se fetusi merr formn e nj qenieje njerzore me fytyr, duar dhe kmb. Megjithse fillimisht sht vetm 3 cm i gjat, q t gjitha organet e tij jan t dallueshme. Kjo faz zgjat pr rreth 30 jav dhe zhvillimi vazhdon deri n javn e lindjes.

  Informacioni mbi zhvillimin e foshnjs n barkun e nns u b i mundur vetm pasi u bn vzhgime me mjete dhe metoda bashkkohore. Si shum argumente t tjera shkencore, disa pjes t ktij informacioni jan shpallur n ajetet e Kuranit. Prmendja e ktij informacioni kaq t detajuar dhe t prpikt, n nj koh kur njerzit kishin njohuri t pakta mbi shtjet e mjeksis, sht nj tregues i qart se Kurani nuk sht fjala e nj njeriu, por sht fjala e Zotit.

  Foto : N ajetin e gjasht t sures Ez-Zumer tregohet qart se njeriu sht krijuar n barkun e nns n tri faza t veanta. Me t vrtet, biologjia bashkkohore ka zbuluar se zhvillimi embrional i foshnjs realizohet n tre sektor t veant n barkun e nns.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 18. #38
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  35
  Postime
  1,028
  QUMSHTI I NNS

  Qumshti i nns sht nj przierje e pakrahasueshme q shrben si burim ushqimor i shklqyeshm pr foshnjen e porsalindur dhe rrit rezistencn ndaj smundjeve. As ushqimi artificial pr fmij i prodhuar nga teknologjia e ditve tona nuk mund ta zvendsoj kt burim ushqimi t mrekullueshm.

  do dit zbulohen dobi t reja q prmban qumshti i nns pr fmijn. Nj prej argumenteve q shkenca ka zbuluar rreth qumshtit t nns sht se pirja e tij gjat dy viteve t para t jets ka dobi mjaft t madhe.19 N Kuran jepet nj lajm mjaft i rndsishm 14 shekuj m par n lidhje me kt fakt t zbuluar nga shkenca vetm koht e fundit:

  "Nnat duhet t'i ushqejn foshnjat e tyre pr dy vjet me radh" (El-Bekare 233)

  "Ne e kemi urdhruar njeriun q t sillet mir me prindrit, sepse nna e vet e mbajti n barkun e saj, me vshtirsi pas vshtirsie dhe pas dy viteve ia ndau gjirin. Ji mirnjohs ndaj Meje dhe ndaj dy prindrve t tu, sepse tek Un sht kthimi juaj." (Lukman 14)
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 19. #39
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  35
  Postime
  1,028
  IDENTITETI N SHENJAT E GISHTRINJVE

  do njeri, duke prfshir edhe binjakt q mezi dallohen nga njri-tjetri, ka shenjat e tij t veanta t gishtrinjve. Me fjal t tjera, identiteti i secilit sht i koduar n majat e gishtrinjve t tij. Ky sistem i koduar mund t krahasohet me sistemin e kodit t vijave, i cili prdoret n ditt tona pr identifikimin e prodhimeve t ndryshme, si prodhimet industriale apo ushqimore.

  "A mendon njeriu se nuk do t'i mbledhim eshtrat e tij? Po, do t'i mbledhim! Madje Ne jemi t zot t'i krijojm prsri edhe majat e gishtrinjve t tij!" (El Kijame 3-4)

  Theksimi i shenjave t gishtrinjve ka nj domethnie mjaft t veant, sepse secili ka shenjn e tij unike t gishtrinjve, e cila nuk i ngjason askujt. do person q jeton apo ka jetuar n kt bot ka formn e tij unike t shenjave t gishtrinjve. Pr kt arsye, shenjat e gishtrinjve jan nj prov mjaft e rndsishme e identitetit, ndaj dhe sot prdoren pikrisht pr kt qllim.

  Por m e rndsishmja sht se kjo veori e shenjave t gishtrinjve u zbulua nga fundit i shekullit XIX. Prpara ksaj periudhe, njerzit i shihnin shenjat e gishtrinjve si disa rrath t zakonshm, pa ndonj rndsi apo kuptim specifik. sht Kurani ai q na flet pr kt karakterisik dalluese t shenjave t gishtrinjve, e cila nuk u kuptua vese n ditt tona.

  do njeri, duke prfshir edhe binjakt q mezi dallohen nga njri-tjetri, ka shenjat e tij t veanta t gishtrinjve. Me fjal t tjera, identiteti i secilit sht i koduar n majat e gishtrinjve t tij. Ky sistem i koduar mund t krahasohet me sistemin e kodit t vijave, i cili prdoret n ditt tona pr identifikimin e prodhimeve t ndryshme, si prodhimet industriale apo ushqimore.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 20. #40
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  35
  Postime
  1,028
  INFORMACIONI I DHN N KURAN MBI T ARDHMEN

  Nj aspekt tjetr i mrekullive t Kuranit sht prmendja e nj sr ngjarjesh t rndsishme, t cilat ndodhn m von. Pr shembull, n suren El-Fet'h, besimtart prgzohen me lajmin e rikthimit n Mek, e cila m par ishte nn sundimin e idhujtarve:

  "Zoti e vrtetoi ndrrn e t drguarit t Tij. Me dshirn dhe vullnetin e Zotit, ju do t hyni n xhamin e shenjt (n Qabe) t siguruar, me flok t rruar apo t shkurtuar, pa iu friksuar askujt. Ai di at ka ju nuk e dini dhe para saj ju dha nj fitore t afrt (lirimi i Hajberit)." (El Fetih 27)


  I par nga afr, ky ajet shpall nj tjetr fitore, e cila do t ndodhte para fitores s Meks. Me t vrtet, ashtu si sht shpallur edhe n ajet, besimtart morn Fortesn e Hajberit, e cila ishte nn kontrollin e ifutve dhe m pas hyn n Mek.

  Shpallja e ngjarjeve t s ardhmes sht vetm nj pjes e dijes s Kuranit. Ajo sht gjithashtu argument se Kurani sht fjala e Zotit, i Cili ka dije t pafundme.
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

Faqja 2 prej 9 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •