Close
Faqja 0 prej 9 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 171
 1. #1
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  36
  Postime
  1,028

  Shkenca moderne zbulon mrekullit e reja n Kur'an.

  Katrmbdhjet shekuj m pare, Zoti zbriti Kuranin pr t udhzuar njerzit n rrugn e vrtet. Q prej dits s shpalljes s tij e deri n Ditn e Gjykimit, ky libr i fundit hyjnor do t mbes udhzimi i vetm pr ta.

  Stili i pakrahasueshm i Kuranit dhe urtsia e tij e prkryer jan tregues t qart se ai sht me t vrtet fjala e Zotit. Prve ksaj, Kurani ka mjaft veori t tjera t mrekullueshme, t cilat vrtetojn se ai sht me t vrtet nj libr hyjnor. Nj prej ktyre veorive sht fakti se nj numr i konsiderueshm i fakteve shkencore, t cilat njeriu mundi t'i zbulonte vetm me ndihmn e teknologjis s shekullit XX, jan shpallur n Kuran 1400 vjet m par.

  Sigurisht q nuk mund t pretendojm q Kurani sht nj libr shkencor, pasi qllimi i shpalljes s tij nuk sht shtjellimi i fakteve shkencore apo shpjegimi i dukurive natyrore, por si e tham dhe m lart, udhzimi i njerzve drejt s vrtets. Megjithat, n Kuran gjejm shum fakte shkencore, t cilat jan zbuluar n mnyr t plot vetm n saje t fjals s fundit t teknologjis bashkkohore. Kto fakte shkencore as q mund t perceptoheshin apo imagjinoheshin n kohn e shpalljes s tij, gj q vrteton akoma m tepr prejardhjen e tij hyjnore.

  Q t kuptojm mrekullit shkencore n Kuran, spari duhet t hedhim nj vshtrim n nivelin e shkencs q mbizotronte n kohn e shpalljes s ktij libri hyjnor.

  N shekullin VII, n shoqrin arabe ekzistonin shum bestytni, me t cilat ishin przier edhe shtjet shkencore. Mungesa e teknologjis s duhur, me an t s cils do t studioheshin t fshehtat e natyrs dhe universit, i la kta arab t hershm nn ndikimin e bestytnive dhe legjendave t trashguara nga brezat e mparshm. Pr shembull, ata supozonin se ishin malet ato q e mbanin qiellin lart. Ata besonin se toka ishte e shesht dhe n dy skajet e saj ndodheshin male t larta, t cilat ishin shtyllat q mbanin qiellin lart.

  Sidoqoft, t gjitha kto besime t kota t shoqris arabe u zhdukn me zbritjen e Kuranit. N ajetin e dyt t sures Er-Rra'd thuhet: "Zoti sht Ai q i ngriti qiejt pa asnj shtyll..." Ky ajet hodhi posht besimin e trashguar t arabve se qielli qndron lart i mbajtur prej maleve. N mjaft shtje t tjera jan shpallur t dhna tepr t rndsishme dhe t sakta, n nj koh kur askush s'kishte asnj njohuri pr to. Kurani, i cili zbriti n kohn kur njerzit dinin shum pak rreth astronomis, fiziks ose biologjis, prmban argumente baz mbi nj sr dukurish t ndryshme, si krijimi i Universit, krijimi i qenieve njerzore, struktura e atmosfers apo ekuilibri delikat, i cili bn t mundur jetn n tok.

  Tani, le t shqyrtojm s bashku disa mrekulli shkencore t shpallura n Kuran.

  KRIJIMI I UNIVERSIT

  N ajetin e mposhtm, prshkruhet origjina e universit:

  "Ai sht Krijuesi fillestar i qiejve dhe i toks (pa pasur asnj shembull)..."(El-En'am 101)

  Prfundimi, n t cilin ka arritur astrofizika sot, sht se i tr universi, s bashku me dimensionet e lnds dhe t kohs, erdhi n ekzistenc si rezultat i nj shprthimi t madh, i cili ndodhi menjher. Ky fenomen i njohur me emrin "Big Beng", vrtetoi se universi ishte krijuar nga asgjja si rezultat i nj shprthimi n nj pik t vetme. Qarqet shkencore moderne jan t nj mendimi n lidhje me faktin se Big Bengu sht i vetmi shpjegim i arsyeshm dhe i vrtetuar i zanafills s universit dhe i mnyrs s krijimit t tij.

  Para Big Bengut, lnda nuk ekzistonte. Nga kjo gjendje mosekzistence, n t ciln as lnda, as energjia, madje as koha nuk ekzistonin - dhe kjo mund t prshkruhet vetm n mnyr metafizike - arrijm n prfundimin se lnda, energjia dhe koha jan t tra t krijuara. Ky argument sht nj nga zbulimet e fundit t fiziks bashkkohore, i cili sht shpallur n Kuran 1400 vjet m par.

  Aparaturat e ndjeshme n bordin e satelitit hapsinor COBE, i cili u lshua nga NASA m 1992, arriti t kapte dukshm pjes t mbetura t Big Bengut. Ky zbulim shrben si dshmi pr Big Bengun, i cili sht shpjegimi shkencor i faktit se universi u krijua nga asgjja.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga Gimi3 : 24-12-2007 m 05:08
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 2. #2
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  36
  Postime
  1,028

  Arrow Zgjerimi I Universit

  N Kuran, i cili u shpall katrmbdhjet shekuj m par, n kohn kur shkenca e astronomis ishte akoma primitive, zgjerimi i universit prshkruhet n kt mnyr:

  "Ne me forcn ton e ngritm qiellin dhe Ne e zgjerojm at. " (Edh-Dharijat 47)

  Fjala "qiell" e prmendur n kt ajet sht prdorur n vende t ndryshme n Kuran me kuptimin e hapsirs dhe universit. Edhe ktu, kjo fjal sht prdorur me kt kuptim. Me fjal t tjera, n Kuran sht shpallur se universi "zgjerohet". Pikrisht, ky sht prfundimi i arritur sot prej shkencs.

  Deri para fillimit t shekullit XX, i vetmi mendim i prhapur n t gjith botn e shkencs ishte se "universi ruan nj gjendje konstante dhe ka ekzistuar prher pa fillim". Por krkimet, vzhgimet dhe rrezultatet e marra prej aparaturave moderne vrtetuan se universi n t vrtet ka nj fillim; argument pr kt sht fakti se ai zgjerohet vazhdimisht.

  N fillimet e shekullit XX, fizikanti rus Alexander Friedmann dhe kozmologu belg Georges Lemaitre llogaritn teorikisht se universi sht n lvizje t vazhdueshme dhe zgjerohet.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga Gimi3 : 30-12-2007 m 09:25
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 3. #3
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  36
  Postime
  1,028
  Ky fakt u vrtetua gjithashtu prej t dhnave t vzhguara m 1929. Astronauti amerikan Edwin Hubble, ndrsa po vzhgonte qiellin me nj teleskop, zbuloi se yjet dhe galaktikat largoheshin vazhdimisht nga njra-tjetra. Nj univers, ku do gj lviz vazhdimisht duke u larguar prej do gjje tjetr, nnkupton nj univers vazhdimisht n zgjerim.

  Vzhgimet e kryera n vitet n vazhdim vrtetuan se universi sht n zgjerim e sipr. Prsri del n pah saktsia e habitshme e ajetit kuranor, i cili prdor nj folje t kohs s tashme pr t prshkruar vazhdimsin e ktij zgjerimi. Ky argument sht sqaruar n Kuran n nj koh kur askush nuk kishte as iden m t vogl rreth ktyre fakteve.

  Q prej momentit t Big Bengut, universi ka filluar t zgjerohet vazhdimisht me shpejtsi t madhe. Shkenctart e krahasojn zgjerimin e universit me siprfaqen e nj tullumbaceje n fryrje e sipr.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 4. #4
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  36
  Postime
  1,028

  Arrow Ndarja E Qiejve Dhe E Toks

  Nj prej ajeteve q bn fjal pr krijimin e qiejve sht edhe ajeti i mposhtm:

  "A nuk e din jobesimtart se qiejt dhe toka ishin t ngjitura, e Ne i ndam ato t dyja dhe ujin e bm baz t jets s do gjje. Prse nuk besojn pra?" (El Enbija 30)

  Fjala "retk", e prkthyer "t ngjitura", n gjuhn arabe do t thot "t prziera me njra-tjetrn, t bashkuara". Kjo fjal prdoret n ato raste kur u referohemi dy substancave t ndryshme, t cilat prbjn nj t plot. Fraza "Ne i ndam" sht folja arabe "feteka" dhe nnkupton dika q vjen si rezultat i shkputjes apo shkatrrimit t strukturs s ngjitur"retk". Carja e fars s bims n momentet para t mbirjes sht nj nga rastet n t cilat prdoret kjo folje.

  Le t shqyrtojm prsri ajetin kuranor, duke pasur n mendje faktet e lartprmendura. N ajet, qielli dhe toka jan subjekti i par i gjendjes "retk". M pas ata ndahen (feteka), duke u shkputur nga njri-tjetri. Kureshtja jon rritet kur rikujtojm momentet e para t Big Bengut dhe shohim se e gjith lnda e universit prfshihej n nj pik t vetme. Me fjal t tjera, do gj, duke prfshir "qiejt dhe tokn", t cilat ishin krijuar ende, ishin pjes e ksaj pike n gjendjen "retk". Pas nj shprthimi t fuqishm, lnda e ksaj pike u nda (feteka) dhe m pas ndodhi procesi i krijimit t strukturs s tr universit.

  Kur krahasojm ajetin kuranor me zbulimet shkencore, shohim se ato prputhen n mnyr t prkryer me njra-tjetrn. Fakti m interesant dhe m habits sht se kto zbulime u bn vetm n shekullin XX.

  Fotoja paraqet Big Bengun, i cili bn t qart edhe nj her se Zoti e krijoi universin prej asgjs. Big Bengu sht nj teori e vrtetuar me dshmi t qarta shkencore. Megjithse disa shkenctar u prpoqn t sillnin teori t kundrta me Big Bengun, dshmit e qarta shkencore bn q kjo teori t pranohej trsisht prej komunitetit shkencor.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga Gimi3 : 30-12-2007 m 09:26
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 5. #5
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  36
  Postime
  1,028

  Arrow Orbitat

  Duke iu referuar Kuranit, Dielli dhe Hna lvizin n nj orbit t caktuar:

  "Zoti krijoi natn e ditn, diellin e hnn dhe secili prej tyre noton n orbit." (El Enbija 33)

  N nj ajet tjetr sht prmendur se Dielli nuk sht i palvizshm, por lviz n nj orbit t caktuar.

  "Edhe dielli lviz drejt kufirit t tij prfundimtar. Ajo lvizje sht prcaktim i t Plotfuqishmit, t Diturit." (Ja Sin 38)

  Kto argumente t komunikuara n Kuran u zbuluan prej vzhgimeve astronomike shum shekuj m von. Sipas llogaritjeve t ekspertve t astronomis, Dielli udhton me nj shpejtsi marramendse prej 720.000 km n or n drejtim t yllit Vega n nj orbit t vetme t quajtur Maja Diellore. Kjo do t thot se Dielli prshkon afrsisht 17.280.000 km n dit. Bashk me Diellin, t gjitha planetet dhe satelitt brenda sistemit gravitacional t Diellit prshkojn gjithashtu t njjtn distanc. Pr m tepr, t gjitha yjet n univers bjn nj lvizje t ngjashme.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga Gimi3 : 30-12-2007 m 09:27
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 6. #6
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  36
  Postime
  1,028
  N Kuran sht shpallur se i tr universi sht i mbushur plot me rrug e orbita si ajo e diellit:

  "Betohem n qiellin plot rrug." (Edh-Dharijat 7)


  N univers ndodhen rreth 200 miliard galaktika dhe secila prej tyre pmban rreth 200 miliard yje. Pjesa m e madhe e ktyre yjeve kan planete dhe pjesa m e madhe e ktyre planeteve kan satelit. Kta trupa gjigand lvizin n orbita t caktuara, sipas nj lvizjeje t prllogaritur n mnyr preize. Pr miliona vite me radh, t gjith kta trupa "notojn" n orbitn e tyre n nj harmoni dhe rregull t prkryer. Pr m tepr, nj anumr i madh kometash lvizin n orbitat e prcaktuara pr to.

  Orbitat n univers nuk jan karakteristik vetm e trupave qiellor. Edhe vet galaktikat udhtojn me nj shpejtsi marramendse n orbita t projektuara pr to. Gjat ksaj lvizjeje, asnj prej trupave qiellor nuk i z rrugn, apo prplaset me t tjert.

  Sigurisht q n kohn e shpalljes s Kuranit njerzimi nuk zotronte teleskop elektronik apo teknologjin e avancuar t vzhgimit t trupave miliona kilometra n hapsir, ashtu si nuk dispononte njohurit e sotme t fiziks apo astronomis. Ndaj n at koh nuk ishte e mundur t zbulohej n mnyr shkencore se hapsira sht "plot me rrug dhe orbita", si sht shpallur n ajetin kuranor

  Si shum kometa t tjera n univers, edhe kometa Halley (lart) lviz n nj orbit t prcaktuar. Ajo ka nj orbit specifike dhe lviz n harmoni t plot me trupat e tjer qiellor.T gjith trupat qiellor, duke prfshir edhe planetet, satelitet, yjet, madje dhe galaktikat, kan orbitat e tyre, t prcaktuara me llogaritje tepr delikate. Ai q vendosi kt rregull dhe ekuilibr t prkryer sht Zoti, Krijuesi i universit.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 7. #7
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  36
  Postime
  1,028

  Arrow Rrumbullaksia E Toks


  "Ai i krijoi qiejt e tokn me qllim t caktuar. Ai ia mbshtjell natn dits dhe ditn ia mbshtjell nats." (Ez-Zumer 5)


  Fjalt e prdorura n Kuran pr t prshkruar universin jan mjaft t qarta. Fjala arabe, e cila sht prkthyer "mbshtjell" n ajetin e msiprm, sht fjala "tek'uir". N fjalort arab, kjo fjal prdoret pr t prshkruar mbshtjelljen e nj gjje rreth nj gjje tjetr, si mbshtillet allma rreth koks.

  Njoftimi i dhn n kt ajet pr mbshtjelljen e dits dhe nats me njra-tjetrn na ndihmon t njohim formn e toks. Kjo mbshtjellje mund t ndodh vetm nse toka sht e rrumbullakt. Kjo do t thot se rrumbullaksia e toks sht thn n mnyr t trthort n Kuran, q n shekullin VII. Nuk duhet t harrojm se gjuha arabe sht nj gjuh shum e pasur dhe prdorimi i ksaj foljeje sht i rrall, gj q tregon fare qart se prdorimi i saj sht br me qllim.

  Sidoqoft, ne duhet t sjellim ndrmend se njohurit e astronomis t asaj kohe e perceptonin botn krejt ndryshe. Ather mendohej se bota ishte nj plan i shesht dhe t gjitha prllogaritjet dhe shpjegimet shkencore ishin t bazuara mbi kt besim. Ajetet kuranore prmbajn informacione, t cilat ne kemi mundur t'i njohim vetm disa shekuj m par. Prderisa Kurani sht fjala e Zotit, ai ka prdorur fjalt m t sakta, kur flet pr prshkrimin e universit.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga Gimi3 : 30-12-2007 m 09:28
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 8. #8
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  36
  Postime
  1,028

  Arrow ati e Sigurt

  N Kuran, Zoti na trheq vmendjen ndaj nj vetie mjaft interesante t qiellit:

  "Qiellin e kemi br si ati t sigurt e t mbrojtur" (El Enbija 32)

  Kjo veti e qiellit sht vrtetuar prej krkimeve shkencore t kryera n shekullin XX.

  Atmosfera, e cila rrethon tokn, kryen shrbime jetike pr t siguruar vazhdimsin e jets. Duke shkatrruar mjaft meteor t mdhenj e t vegjl, gjat prpjekjeve t tyre pr t arritur tokn, ajo i ndalon ata q t prplasen me tokn dhe t dmtojn gjallesat.

  Pr m tepr, atmosfera filtron rrezet e drits q vijn nga hapsira, t cilat jan t dmshme pr krijesat e gjalla. Fakti m interesant sht se vetm rrezet e padmshme e t nevojshme - drita e tejdukshme, rrezet e shkurtra ultravjollc dhe valt e radios - jan n gjendje t prshkojn atmosfern. I gjith ky rrezatim sht i domosdoshm pr jetn. Atmosfera lejon kalimin vetm t nj pjese t rrezeve t shkurtra ultravjollc, t cilat jan mjaft t domosdoshme pr procesin e fotosintezs dhe pr ekzistencn e t gjitha gjallesave. Pjesa m e madhe e rrezeve t gjata ultravjollc, t lshuara nga dielli, filtrohen prej shtress s ozonit n atmosfer dhe vetm nj pjes e kufizuar dhe thelbsore e tyre arrijn n Tok.

  Vetia mbrojtse e atmosfers nuk mbaron ktu. Atmosfera mbron gjithashtu tokn prej t ftohtit ngrirs t hapsirs, i cili arrin deri n minus 270 grad celcius.

  Nuk sht vetm atmosfera ajo q e mbron Tokn nga efektet shkatrruese dhe dmtuese t hapsirs. S bashku me atmosfern, brezi Van Alen, nj shtres, e cila krijohet si rezultat i fushs magnetike t Toks, gjithashtu shrben si nj fush mbrojtse kundr rrezatimeve t dmshme, t cilat krcnojn planetin ton. Ky rrezatim, i cili vazhdimisht lshohet prej diellit dhe yjeve t tjera, sht vdekjeprurs pr gjallesat. Nse brezi Van Alen nuk do t ekzistonte, energjia e shprthimeve masive t quajtura shprthime diellore, t cilat hasen vazhdimisht n Diell, do t shkatrronin do form jete n Tok.

  Atmosfera lejon q t arrijn n Tok vetm rrezet e nevojshme pr jetn. Pr shembull, rrezet ultravjollc arrijn n Tok n nj prpjestim t caktuar. Vetm n saj t ktij fakti sht e mundur kryerja e procesit t fotosintezs dhe, rrjedhimisht, vazhdimsia e jets pr t gjitha gjallesat.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga Gimi3 : 30-12-2007 m 09:29
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 9. #9
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  36
  Postime
  1,028
  Dr. Hugh Ross, duke folur mbi rndsin q ka pr jetn ton brezi Van Alen, ndr t tjera thot:

  "N fakt, Toka ka dendsin m t lart se do planet tjetr n Sistemin Diellor. Brthama e madhe e hekur-nikelit sht shkaku i ekzistencs s fushs son t madhe magnetike. Kjo fush magnetike formon shtresn mbrojtse Van-Alen, e cila e mbron Tokn nga rrezet bombarduese. Nse nuk do t ishte kjo mburoj, jeta n Tok do t ishte e pamundur. I vetmi planet tjetr shkmbor q ka fush magnetike sht Mrkuri, por fuqia e fushs s tij sht 100 her m e vogl se e Toks. Madje as Afrdita - planeti yn "motr" - nuk ka fush magnetike. Brezi mbrojts Van-Alen sht nj struktur q gjendet vetm n Tok."1

  Energjia e liruar n nj prej ktyre shprthimeve t viteve t fundit sht e barabart me energjin e liruar nga shprthimi i 100 miliard bombave atomike, si ajo q u hodh n Hiroshim. Pesdhjet e tet or pas shprthimit u vrejt se gjilprat magnetike t busullave paraqitnin nj lvizje jo t zakonshme dhe 250 km mbi atmosfern e Toks, temperatura u rrit menjher n 2500oC.

  Me pak fjal, nj sistem mbrojts i prkryer funksionon mbi Tok. Ai e rrethon botn ton dhe e mbron prej krcnimeve t jashtme. Vetm koht e fundit, shkenctart arritn t msojn disa gjra rreth tij, kurse Zoti na ka njoftuar n Kuran pr mbshtjelln mbrojtse t Toks q shekuj m par.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 10. #10
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  36
  Postime
  1,028
  Ky ilustrim paraqet meteort q jan gati pr t'u prplasur me tokn. Trupat qiellor, gjat udhtimit n hapsir, mund t prbjn nj krcnim serioz pr Tokn, por Zoti, i Cili ka krijuar do gj n mnyrn m t prkryer, e ka br atmosfern nj "ati mbrojtse". Fal ksaj mbrojtjeje t prkryer, gati t gjith meteort nuk mund ta dmtojn Tokn, sepse kur arrijn atmosfern, ata shprbhen n miliona copa t vogla.


  Pjesa m e madhe e njerzve, kur shohin qiellin, nuk mendojn rreth vetive mbrojtse t atmosfers. Ata thuajse nuk mendojn kurr se far vendi do ishte Toka, nse kjo struktur nuk do t ekzistonte. Fotografia lart paraqet nj krater gjigand t krijuar nga nj meteor, i cili ra n Arizona, n SHBA. Sikur t mos ekzistonte atmosfera, miliona meteor do t binin n Tok dhe ajo do t bhej nj vend i pabanueshm. Por vetit mbrojtse t atmosfers bjn t mundur q gjallesat t jetojn t sigurta. Kjo sht pikrisht mbrojtja q sht shpallur n Kuran.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 11. #11
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  36
  Postime
  1,028
  Foto 1 : Energjia q lirohet nga nj shprthim diellor sht kaq e madhe, saq mendja e njeriut e ka t vshtir ta konceptoj. Nj shprthim i vetm sht i barabart me energjin e liruar nga 100 miliard bomba atomike si ajo e hedhur n Hiroshim. Bota sht e mbrojtur nga efektet shkatrruese t ksaj energjie prej atmosfers dhe brezit rrethues Van Alen.

  Foto 2 : Duke u larguar prej Toks, e cila sht e prshtatur n mnyr t prsosur pr jetn njerzore, prtej atmosfers, n hapsir, ne hasim nj t ftoht ngrirs. Bota sht e mbrojtur prej t ftohtit ngrirs t hapsirs, i cili arrin n - 270oC, n saje t atmosfers.

  Foto 3 : Shtresa magnetosferike e formuar prej fushs magnetike t Toks i shrben asaj si nj fush mbrojtse prej trupave qiellor dhe rrezeve kozmike t dmshme. N foton lart duket qart kjo shtres magnetosferike, e cila quhet ndryshe Brezi Van Alen. Ky brez rrethues ndodhet mijra kilometra larg Toks dhe mbron t gjitha krijesat n tok prej energjis shkatrruese q vjen nga hapsira.T gjitha kto zbulime shkencore vrtetojn se Toka sht e mbrojtur n nj mnyr tepr t veant. Gjja m e rndsishme sht se kjo "mbrojtje" na u b e njohur n Kuran 1400 vjet m par, n ajetin: "Qiellin e kemi br ati t sigurt e t mbrojtur."
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 12. #12
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  36
  Postime
  1,028

  Arrow Qielli Kthyes

  Ajeti i njmbdhjet i sures Et-Tarik n Kuran, i referohet vetis "kthyese" t qiellit:

  "Betohem n qiellin q kthen." (Et-Tarik 11)

  Si dihet, atmosfera, e cila rrethon Tokn, prbhet nga disa shtresa. Secila prej tyre luan nj rol t rndsishm n dobi t jets. Krkimet kan nxjerr n drit se kto shtresa jan t specializuara n kthimin mbrapsht t trupave apo rrezeve q vijn nga hapsira apo nga vet Toka. Tani le t shqyrtojm disa shembuj t funksionit "kthyes" t shtresave q e rrethojn Tokn.

  Troposfera, e cila ndodhet 13-15 km mbi Tok, luan rol n kondensimin e avujve t ujit q vijn nga siprfaqja e Toks dhe n kthimin posht t tyre n form shiu.

  Shtresa e ozonit me lartsi 25 km nga toka reflekton rrezatimin e dmshm dhe rrezet ultravjollc, t cilat vijn nga hapsira dhe i kthen mbrapsht n hapsir.

  Jonosfera kthen valt e radios t transmetuara nga Toka duke i kthyer posht n pjes t ndryshme t saj, tamam si nj satelit pasiv komunikimi, duke br t mundur transmetimin e valve radiofonike dhe televizive n nj distanc tepr t largt.

  Shtresa magnetosferike kthen mbrapsht grimcat e dmshme radioaktive q prhapen nga Dielli dhe yjet e tjera, para se t arrijn Tokn.

  Foto 1 :
  Prania e ujit sht mjaft e rndsishme pr jetn n Tok. Nj nga faktort q ndikon n formimin e ujit sht Troposfera, e cila sht nj prej shtresave t atmosfers. Shtresa e Troposfers kondenson ujin q vjen n gjendje avujsh nga siprfaqja e Toks dhe e kthen posht n form shiu.

  Foto 2 :
  Shtresa atmosferike, e cila bllokon rrezet q mund t jen shkatrruese pr jetn n Tok, sht Ozonosfera. Ajo kthen rrezet e dmshme t ardhura nga hapsira, si jan rrezet ultravjollc, duke parandaluar arritjen e tyre n Tok.
  Fakti q gjith kto veti t shtresave t atmosfers, t zbuluara vetm koht e fundit, jan shpallur n Kuran prej shum shekujsh provon bindshm se Kurani sht fjala e Zotit.

  Foto 3 : Secila shtres e atmosfers ka veti t dobishme pr jetn e krijesave. Shtresa e Jonosfers, pr shembull, e cila sht nj nga shtresat m t larta t atmosfers, kthen valt e radios t lshuara nga nj qendr e caktuar posht n Tok dhe bn t mundur kapjen e ktyre valve n distanca t mdha.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    
  Ndryshuar pr her t fundit nga Gimi3 : 30-12-2007 m 09:30
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 13. #13
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  36
  Postime
  1,028

  Arrow Shtresat E Atmosfers

  Nj nga faktet shkencore t zbuluara koht e fundit sht prbrja e qiellit nga shtat shtresa.

  "Zoti sht Ai q krijoi shtat qiej mbi njri-tjetrin." (El-Mulk 3)

  "... Ai i krijoi shtat qiej brenda dy ditve dhe secilit qiell i caktoi at q i nevojitej." (Fusilet 12)

  Katrmbdhjet shekuj m par, kur t gjith besonin se qielli ishte unik e i pandar, Kurani shpalli mrekullin e ndarjes n shtresa dhe, pr m tepr, n "shtat" shtresa. Shkenca moderne, nga ana tjetr, zbuloi faktin se atmosfera, e cila rrethon Tokn, prbhet prej "shtat" shtresave baz.

  Fjala "qiell" n gjuhn arabe prdoret me disa kuptime. N disa raste ajo ka kuptimin e atmosfers. N disa raste ajo ka kuptimin e universit. Kur prdoret n numrin shums, ajo n prgjithsi ka nj kuptim m t gjer se fjala "univers", pasi prfshin universin, i cili prbn qiellin e par, dhe gjasht qiej t tjer. Por nse ne i japim fjals "qiej" kuptimin e par, d.m.th. at t atmosfers, ather arrijm n prfundimin se atmosfera q rrethon planetin ton prbhet nga shtat shtresa.

  Me t vrtet, sot sht br i njohur fakti se atmosfera q rrethon Tokn, prbhet prej disa shtresave t ndryshme, t cilat shtrihen mbi njra-tjetrn. Pr m tepr, numri i ktyre shtresave sht i njjt me numrin e prmendur n Kuran: shtat shtresa. Kjo tem prshkruhet nga nj burim shkencor si m posht:

  Shkenctart kan zbuluar se atmosfera prbhet prej disa shtresave t ndryshme. Shtresat ndryshojn prej njra-tjetrs nga vetit e tyre fizike, si trysnia, lloji i gazeve etj. Shtresa atmosferike m e afrt me Tokn quhet TROPOSFER. Ajo z 90% t atmosfers. Shtresa mbi troposfer quhet STRATOSFER. Shtresa tjetr, ku prthyhen rrezet ultravjollc quhet OZONOSFER. Shtresa tjetr quhet MEZOSFER. TERMOSFERA shtrihet mbi mezosfer. Gazet e jonizuara formojn nj shtres brenda termosfers, e cila quhet JONOSFER. Shtresa m e skajshme e atmosfers s Toks shtrihet 480-960 km. Kjo pjes quhet EKZOSFER.2

  Nse numrojm shtresat e cituara prej ktij burimi, shohim se atmosfera prbhet pikrisht nga shtat shtresa, si sht shpallur edhe n ajetin kuranor.

  Troposfera
  Stratosfera
  Ozonosfera
  Mezosfera
  Termosfera
  Jonosfera
  Ekzosfera

  Nj tjetr mrekulli e ajeteve kuranore q prmendin kt fakt shtjellohet kur lexojm pjesn e fundit t ajetit dymbdhjet t sures Fusilet: "... secilit qiell i caktoi at q i nevojitej". Me fjal t tjera, n kt ajet deklarohet se Zoti i caktoi do qielli funksionin e vet. Me t vrtet, si e kemi par edhe n kapitujt e mparshm, secila prej ktyre shtresave ka funksione jetike t dobishme pr njerzimin dhe pr t gjitha format e tjera t jets n Tok. do shtres ka nj funksion t veant, duke filluar nga formimi i shiut, mbrojtja prej rrezeve t dmshme, reflektimi i valve radiofonike e televizive, deri te mnjanimi i efekteve katastrofike t meteorve.

  Nj prej ktyre funksioneve pr shembull, sht deklaruar n nj burim shkencor si vijon:

  Atmosfera e Toks ka 7 shtresa. Shtresa m e ult quhet troposfer. Shiu, bora dhe era formohen dhe ndodhin vetm n troposfer.3

  Kjo sht nj prej mrekullive hyjnore, sepse kto argumente, t cilat u zbuluan vetm n saje t teknologjis s shekullit XX, jan shpallur n Kuran 1400 vjet m par.

  Foto 1 : Katrmbdhjet shekuj m par, kur t gjith besonin se qielli ishte unik e i pandar, Kurani shpalli mrekullin e ndarjes n shtresa dhe, pr m tepr, n "shtat" shtresa. Shkenca moderne, nga ana tjetr, zbuloi faktin se atmosfera, e cila rrethon Tokn, prbhet prej "shtat" shtresave baz.

  Foto 2 : Toka i ka t gjitha kushtet q i nevojiten jets. Nj prej tyre sht atmosfera, e cila shrben si nj fush mbrojtse pr gjallesat. Sot sht nj fakt i njohur q atmosfera sht e prbr prej shtresave t ndryshme t shtrira mbi njra-tjetrn. Kjo gj sht prshkruar saktsisht n Kuran, ku thuhet se atmosfera prbhet prej shtat shtresave. Kjo sht sigurisht nj prej mrekullive t Kuranit.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga Gimi3 : 30-12-2007 m 09:31
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 14. #14
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  36
  Postime
  1,028

  Arrow Funksioni i Maleve

  Kurani na trheq vmendjen ndaj nj funksioni gjeologjik mjaft t rndsishm t maleve.

  "Ne kemi krijuar male t patundura n tok, me qllim q ajo t mos lkundet dhe tronditet bashk me ta..." (El Enbija 31)

  Foto 1 : Malet kan rrnj t thella nn siprfaqen e toks.(Earth, Press & Siever, fq. 413)

  Foto 2 : Sektori skematik. Malet, si kunja, kan rrnj t thella t fiksuara n tok. (Anatomia e Toks, Cailleux fq. 220)

  Foto 3 : Nj ilustrim tjetr na tregon se malet kan formn e kunjave, n saje t thellsis s rrnjve t tyre. (Shkenca e Toks, Tarbuck & Lutgens, fq. 158)
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    
  Ndryshuar pr her t fundit nga Gimi3 : 30-12-2007 m 09:33
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 15. #15
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  36
  Postime
  1,028
  Si vihet re, n kt ajet sht shpallur se malet luajn rol n parandalimin e tronditjeve dhe lkundjeve t Toks.

  Ky fakt nuk ishte i njohur nga askush n kohn kur u shpall Kurani. N t vrtet, ai u zbulua jo shum koh m par dhe kjo vetm si rezultat i zbulimeve t gjeologjis bashkkohore.

  Sipas ktyre zbulimeve, malet shfaqen si rezultat i lvizjeve dhe prplasjeve t shtresave masive, t cilat formojn koren e Toks. Kur dy shtresa prplasen me njra-tjetrn, shtresa m e fort rrshqet posht shtress tjetr, e cila prkulet n maj, duke formuar lartsit dhe malet. Shtresa e poshtme fillon e zgjerohet duke u shtrir thell n tok. Kjo nnkupton se pjesa e poshtme e maleve sht po aq e madhe sa edhe pjesa e dukshme mbi Tok.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 16. #16
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  36
  Postime
  1,028
  N saje t shtrirjes nn tok dhe mbi tok, malet i mbrthejn shtresat e ndryshme t toks si nj kunj. Korja e Toks prmban shtresa q jan n lvizje t vazhdueshme. Kjo veti mbrthyese e maleve parandalon tronditjet me shtrirje t gjer, duke e fiksuar koren e toks, e cila ka nj struktur tepr t lvizshme.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 17. #17
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  36
  Postime
  1,028
  N nj tekst shkencor, struktura e maleve sht prshkruar si m posht:

  "Atje ku kontinentet jan m t trasha, si p.sh. vargmalet, korja zhytet thell n mantel."4

  N nj ajet kuranor, kjo veti e maleve sht vn n dukje nga nj krahasim i maleve me "kunjat":

  "A nuk e bm Ne tokn t prshtatshme pr jet, ndrsa malet i bm si kunja?" (En-Nebe 6-7)

  Me fjal t tjera, duke u shtrir mbi dhe nn siprfaqen e Toks n ato pika ku bashkohen shtresat e ndryshme, malet i mbajn lidhur kto shtresa me njra-tjetrn. N kt mnyr, ato fiksojn koren e Toks dhe parandalojn grumbullimin e saj mbi apo ndrmjet shtresave t magms. Shkurt, ne mund t'i krahasojm malet me gozhdt, t cilat mbajn drrasat t mbrthyera s bashku.

  Vetia fiksuese e maleve n literaturn shkencore sht prshkruar me termin "isostazi":

  Isostazi do t thot: ekuilibri i prgjithshm i kores s Toks i mbajtur nga qarkullimi i materialeve shkmbore posht siprfaqes, si rezultat i shtypjes gravitacionale.5

  Ky rol kaq i rndsishm i maleve, i cili u zbulua nga gjeologjia moderne dhe nga krkimet sizmike, sht shpallur n Kuran shekuj m par si nj shembull i dijes absolute t krijimit t Zotit.

  "Ne kemi krijuar male t patundura n tok me qllim q ajo t mos lkundet dhe tronditet bashk me ta..." (El Enbija 31)
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 18. #18
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  36
  Postime
  1,028

  Arrow Lvizja e Maleve

  N nj ajet tjetr, na bhet e ditur se malet nuk jan t palvizshm, ashtu si mund t na duket, por ato jan n lvizje t vazhdueshme.

  "Kur i sheh malet, mendon se ato jan t palvizshm, ndrsa ato lvizin si ret..." (En-Neml 88)

  Kjo lvizje e maleve ndodh si pasoj e lvizjes s kores s Toks, mbi t ciln ato jan vendosur. Korja e Toks 'noton' mbi shtresn e mantelit, e cila sht m e dendur. Ishte fillimi i shekullit XX kur, pr her t par n histori, nj shkenctar gjerman me emrin Alfred Wegener deklaroi se kontinentet kan qen t bashkuara n kohn e krijimit t toks, por m pas u zhvendosn n drejtime t ndryshme dhe u ndan, duke u larguar shum larg njri-tjetrit.

  Gjeologt kuptuan se Wegener kishte t drejt vetm n vitin 1980, pra pesdhjet vjet pas vdekjes s tij. Sipas fjals s Wegener n nj artikull t publikuar n vitin 1915, blloqet masive t toks u bashkuan s bashku rreth 500 milion vjet m par, duke formuar Pangaean, e cila gjendej n Polin e Jugut.

  Afrsisht 180 milion vjet m par, Pangaea u nda n dy pjes, t cilat u zhvendosn n drejtime t ndryshme. Nj prej ktyre kontinenteve gjigande ishte Gondwana, e cila prfshinte Afrikn, Australin, Antarktidn dhe Indin. E dyta ishte Laurasia, e cila prfshinte Evropn, Amerikn e Veriut dhe Azin prve Indis. Njqind e pesdhjet milion vjet pas ksaj ndarjeje, Gondwana dhe Laurasia u ndan n pjes m t vogla.

  Kto kontinente, t cilat u shfaqn pas ndarjes s Pangaeas, jan spostuar mbi siprfaqen e Toks disa centimetra do vit, duke shkaktuar ndryshime n prqindjen e toks dhe detit.

  Kjo lvizje u zbulua si rezultat i krkimeve gjeologjike t kryera n fillim t shekullit XX. Lvizja e kores s Toks sht shpjeguar nga shkenctart si m posht:

  "Korja dhe pjesa e siprme e mantelit, me nj trashsi 100 km, jan t ndara n segmente t quajtura shtresa. Gjenden gjasht shtresa t mdha dhe disa shtresa t vogla. Sipas teoris t quajtur "tektonika e shtresave", kto shtresa lvizin n Tok, duke mbajtur me vete "dyshemen" e kontinenteve dhe oqeaneve. Lvizja e kontinenteve sht llogaritur t jet 1-5 cm n vit. Gjat kohs q shtresat vazhdojn t lvizin, ato realizojn nj ndryshim t vogl n gjeografin e Toks. Pr shembull, do vit Oqeani Atlantik bhet pak m i gjer."6

  N Kuran sht prmendur "lvizja e maleve". Sot, shkenctart bashkkohor pr kt lvizje prdorin termin "lvizja kontinentale."7

  sht e padiskutueshme q kjo sht nj prej mrekullive t Kuranit, pasi ky argument shkencor u zbulua vetm koht e fundit nga shkenctart.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga Gimi3 : 30-12-2007 m 09:37
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 19. #19
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  36
  Postime
  1,028

  Arrow Mrekullia e Hekurit

  Hekuri sht nj nga elementet e prmendura n Kuran. N suren El Hadid, d.m.th. n suren e Hekurit thuhet:

  "Ne e kemi zbritur hekurin, n t cilin ka forc t madhe dhe dobi pr njerzit..." (El Hadid 25)

  Fjala "zbritm posht" e prdorur veanrisht pr hekurin n kt ajet, mund t mendohet se ka nj kuptim metaforik q do t thot se hekuri sht dhuruar pr t mirn e njerzimit. Por nse ne do t merrnim n konsiderat kuptimin e drejtprdrejt t fjals, e cila sht "i zbritur fizikisht nga qielli", do t kuptojm se n kt ajet gjendet nj mrekulli shkencore mjaft domethnse.

  N saje t krkimeve astronomike sht zbuluar se hekuri i gjendur n rruzullin toksor ka ardhur prej yjeve gjigande t hapsirs.

  Metalet e rnda n univers jan krijuar n brthamn e yjeve t mdha. Gjithsesi, Sistemi yn Diellor nuk zotron nj struktur t prshtatshme q t prodhoj vet hekur. Hekuri mund t prodhohet n yje shum m t mdhenj se Dielli, te t cilt temperatura arrin disa qindra miliona grad. Kur sasia e hekurit n nj yll tejkalon nj nivel t caktuar, ylli nuk mund ta mbaj at m gjat dhe si rezultat ai shprthen n nj shprthim t quajtur "nova" ose "supernova". Si rezultat i ktij shprthimi, meteort q prmbajn hekur shprndahen npr univers dhe lvizin npr hapsir, derisa t trhiqen prej forcs gravitacionale t ndonj trupi qiellor.

  E gjith kjo na bn t qart se hekuri nuk sht formuar n Tok, por sht mbartur nprmjet meteorve pas shprthimit t yjeve n hapsir, pra, ai "ka zbritur n tok" n t njjtn mnyr si sht shpallur n ajetin kuranor. sht e qart se ky fakt nuk njihej shkencrisht n shekullin VII, n kohn e shpalljes s Kuranit.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga Gimi3 : 30-12-2007 m 09:39
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 20. #20
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  36
  Postime
  1,028

  Arrow Krijimi n ift

  Zoti ne Kur'an thote:

  "Larg t metave sht Ai q krijoi t gjitha iftet prej bimve q mbin toka, prej vet njerzve dhe prej shum gjrave q ata nuk i din. " (Ja Sin 36)


  Megjithse koncepti i fjals "ift" ose "dy" prdoret kryesisht pr mashkullin dhe femrn, shpallja "prej shum gjrave q ata nuk i din" ka kuptim m t gjer. Nj prej ktyre kuptimeve sht zbuluar n kohn ton. Shkenctarit britanik Paul Dirac, i cili propozoi se materia sht e krijuar n ift, iu dha mimi Nobl i fiziks n vitin 1933. Ky zbulim i quajtur "parit", pohon se materia sht n ift me t kundrtn e saj: anti-materien. Anti-materia mbart vetit e kundrta t materies. Pr shembull, n kundrshtim me materien, anti-materia ka elektrone t ngarkuara pozitivisht dhe protone t ngarkuara negativisht. Ky fakt shtjellohet kshtu nga nj burim shkencor:

  "... do grimc ka antigrimcn e vet me ngarkes t kundrt...

  ...dhe kjo lidhje e paprcaktuar na tregon se krijimi i ifteve dhe asgjsimi i tyre ndodh n zbraztir n do koh dhe n do vend."8
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga Gimi3 : 30-12-2007 m 09:40
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

Faqja 0 prej 9 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •