Close
Faqja 1 prej 5 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 84
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e VOLSIV
  Anėtarėsuar
  14-10-2009
  Postime
  1,077
  Faleminderit
  2
  39 falenderime nė 35 postime

  Lutje te ēastit.

  >>> Po e hap kete teme per te gjithe ata qe duan te thone nje lutje ketu ne forum. Nuk ka aspak rendesi se i kujt besimi je. Mjafton te lutesh, ndoshta dikush ka nevoje ti lexoje dhe te mesoje se si duhet te lutet apo ndoshta nepermjet fjaleve te tua dikush arrin te vihet ne komunikim me Zotin. Lutja eshte komunikim me Krijuesin sepse lutje ka emrin por askush nuk te pengon ta falenderosh apo te besh muhabet gjithe diten me te. Te flasesh me te ne vazhdimesi edhe gjate dites nuk eshte gje tjeter vecse te jetosh ne prezencen e tij.
  (Kujdes! Lutja eshte nje arme, drejtoje kunder se keqes).
  La verita' ti rendera' libero!

 2. #2
  Enraged Maska e Scion
  Anėtarėsuar
  22-07-2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  2,344
  Faleminderit
  39
  45 falenderime nė 39 postime
  Pike e zeze. Ne c'derexhe kane ra njerzit, po luten neper forume.
  What can be asserted without evidence, can be dismissed without evidence

 3. #3
  QeTeSia Tė QeTeSon. Maska e pLuS_mInuS
  Anėtarėsuar
  23-02-2012
  Vendndodhja
  ATJe Ku SKe Qene NDoNJeHeRe Ti.
  Postime
  171
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Scion Lexo Postimin
  Pike e zeze. Ne c'derexhe kane ra njerzit, po luten neper forume.

  Ndoshta ka nevoje te lexoje lutje ne menyra te ndryshme,ku i dihet.
  PeRVeĒ VDeKJeS aSGJė S`ėSHTė e SiGuRT.

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-06-2010
  Postime
  378
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Citim Postuar mė parė nga Scion Lexo Postimin
  Pike e zeze. Ne c'derexhe kane ra njerzit, po luten neper forume.
  Pse, ti Scion nuk je njeri ?

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e VOLSIV
  Anėtarėsuar
  14-10-2009
  Postime
  1,077
  Faleminderit
  2
  39 falenderime nė 35 postime
  >>> O At. Te falenderoj qe ke qene me mua per kaq shume kohe dhe nuk me ke lene ne ate erresiren e shpirtit ne te cilen jemi qe kur lindim. Te falenderoj qe me ke lejuar te te afrohem dhe te te zbuloj gjithmone e shume. Te falenderoj qe ulesh deri aty saqe une nje krijese plot difekte te te perceptoj dhe te te shijoj. Faleminderit o e Mira e pafund.
  La verita' ti rendera' libero!

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e VOLSIV
  Anėtarėsuar
  14-10-2009
  Postime
  1,077
  Faleminderit
  2
  39 falenderime nė 35 postime
  O Krijues e qiellit e i tokes. Orientoje jeten time sipas deshires tende. Amen.
  La verita' ti rendera' libero!

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-06-2010
  Postime
  378
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Zot i meshirshem, mi fal fajet e mija dhe ndigjoji lutjet e mija qe po ti drejtoj: vendose pagjen tende ne boten mbare qe te mos vuejn sidomos te pa fajshmit. Zot, u baft vudhnesa Jote, sepse vetem ajo asht e mire per ne. AMEN

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,428
  Faleminderit
  2
  73 falenderime nė 59 postime
  O Zot drejtoji njerzit per tek e mira
  Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e VOLSIV
  Anėtarėsuar
  14-10-2009
  Postime
  1,077
  Faleminderit
  2
  39 falenderime nė 35 postime
  >>> O Krijues. Ndihmoji miqte tane te jetojne larg se keqes. Be qe ata te jene te forte dhe ti rezistojne tundimit. Amen.
  La verita' ti rendera' libero!

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,428
  Faleminderit
  2
  73 falenderime nė 59 postime
  O Zot, nėse unė tė harroj Ty, mos mė harro Ti mua! O Zot, mos mė bė kasap, qė prenė “qengja”, e as mė bė dele qė e presin “kasapėt”!
  O Zot, mė ndihmo ta them fjalėn e vėrtetė para tė fuqishmėve dhe mė ndihmo qė tė mos e them tė pavėrtetėn pėr t’i fituar duartrokitjet e tė dobėtėve!
  O Zot, nė mė japish pasuri, mos ma merr lumturinė, e nė mė japish fuqi, mos ma merr mendjen!
  O Zot, kur tė mė dhurosh
  sukses, mos ma merr lumturinė time, e kur tė mė dhurosh modesti, mos ma merr krenarinė me karakterin tim!
  O Zot, mė ndihmo ta shoh anėn tjetėr tė pamjes dhe mos mė lejo t’i akuzoj kundėrshtarėt e mi se janė tradhtarė, pėr shkak se mė kundėrshtojnė nė mendim!
  O Zot, mė mėso t’i dua njerėzit ashtu siē e dua veten dhe mė mėso ta gjykoj veten ashtu siē i gjykoj njerėzit!
  O Zot, mos lejo tė prekem me arrogancė kur kam sukses dhe mos lejo tė prekem me pesimizėm kur dėshtoj, por mė pėrkujto gjithherė se dėshtimi ėshtė pėrvojė qė i paraprinė suksesit!
  O Zot, mė mėso se toleranca ėshtė niveli mė i lartė i forcės, kurse dėshira pėr hakmarrje ėshtė aspekti i parė i dobėsisė!
  O Zot, nėse mė zhvesh nga pasuria, ma lė shpresėn, nėse mė zhvesh nga suksesi ma lė fuqinė e kėmbėnguljes derisa tė triumfoj kundėr dėshtimit, e nėse mė zhvesh nga shėndeti, ma lė dhuntinė e besimit!
  O Zot, nėse bėj keq ndaj njerėzve, mė jep forcėn e kėrkimfaljes, e nėse ndaj meje bėjnė keq njerėzit, mė jep forcėn e faljes dhe tolerancės!
  Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e VOLSIV
  Anėtarėsuar
  14-10-2009
  Postime
  1,077
  Faleminderit
  2
  39 falenderime nė 35 postime
  Shume lutje e bukur.
  Amen.
  La verita' ti rendera' libero!

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,428
  Faleminderit
  2
  73 falenderime nė 59 postime
  Kur turbullohet deti dhe era e fortė pėrplas valėt e saja me fuqi njėra mbi tjetrėn sikur tė ishin tė hidhėruara, marinarėt thirrin pėr ndihmė dhe shpėtim:O Allah!
  -Kur nė terrin e natės sė shkretėtirės kalorėsi e humb drejtimin, dhe karavani prish orientimin e tij, ata thirrin Atė tė Cilit terri i natės nuk ia pengon dėgjimin e zėrit tė nevojtarit: O Allah!

  -Kur ta godasė njeriun e keqja e rėndė, qė s’tė lejon tė bėsh lėvizje, s’ke ē’bėn tjetėr pėrpos tė thėrrasėsh Allahun: O Allah!

  -Kur mbyllen dyert pėrpara syve, e nuk ka rrugėdalje tjetėr pos tė mbėshtetesh i shtangur pas dere, e kur lypėsve u shtrohet pėlhura mbi fytyra, njeriu bėrtet: O Allah!

  -Kur ngushtohet rruga e ju vihen kurthe, ju ndėrpriten shpresat e ju kėputet litari ju thirrni me zė tė lartė: O Allah!

  -Tek Krijuesi yt arrin fjala e mirė, arrin lutja e sinqertė, lidhja e vėrtetė, Ai sheh lotin tėnd tė pastėr kur ti e derdh diku nė qoshe, ta di fshehtėsinė e brendshme ku ti struk sekretin.

  -Drejt Allahut shtrihen duart dhe drejtohen, duart qė nuk do tė mbeten tė thara, por do tė kthehen me atė qė kėrkove, sepse Allahu ėshtė Qetėsuesi i pėrpiktė i zemrės tėnde ndaj fatkeqėsisė qė tė goditi.

  -Me Emrin dhe mbrojtjen e Tij dėbohen dhe largohen tė kėqijat rreth teje.

  -Me pėrkujtimin e Emrit tė Tij tė qetėsohet zemra dhe tė freskohet shpirti, tė shuhet flaka e zemėrimit, kthehet mendja e zė vend bindja.

  -Emri Allah ėshtė mė i miri emėr dhe pėrmban mė tė bukurat shkronja, ėshtė shprehja mė e vėrtetė dhe mė e shtrenjtė.

  -Allahut i takon pasuria, fuqia dhe lartmadhėria.

  Gjithēka ėshtė pronė e Tij.

  “Dhe ēdo tė mirė qė e keni, ajo ėshtė prej Allahut”. (Kur’an: sure-16:ajeti-53)
  Mos prito, bėje kėtė lutje pėr tė mirėn tėnde:
  -O Zoti ynė, na i zbut zemrat, na shndėrro tmerrin e brengave nė hare, na bėj sypatrembur kur na kaplon frika.-O Zoti ynė, freskoji shpirtrat tanė me bindje tė paluhatshme, dhe shuaje prushin e shpirtrave tė ndezur me ujin e besimit.

  -O Zoti ynė, largoje prej nesh mėrzinė dhe pikėllimin, lėsho mbi sytė tanė tė frikėsuar siguri, mbi shpirtrat e shqetėsuar qetėsi, dhe hapi dyert e zgjidhjes me shpejtėsi!AMIN
  Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e davidd
  Anėtarėsuar
  02-09-2009
  Postime
  2,056
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  his words shell never pass, the truth must be done, zoti jezu krisht ju bekoft te gjitheve. amin
  krishti, mesija eshte afer duke ardh,duani dhe ndihmoni njeri tjetrin,faluni qe tju falan mekatet

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,428
  Faleminderit
  2
  73 falenderime nė 59 postime
  Hyrje  Lutja ėshtė pjesė e natyrės njerėzore. Njeriu kur tė sėmuret, e humb shėndetin, e me kėtė edhe fuqinė, dobėsohet, e Allahu e mėshiron dhe e shėron. Pejgamberi s.a.v.s na ka porositur tė kėrkojmė shėrim, shpėtim dhe sigurim tek Allahu i Lartmadhėruar.

  Lutja ėshtė arma e besimtarit, shtyllė e fesė, dritė e qiejve dhe e Tokės, me tė cilėn qetėsohen zemrat dhe shpirtrat.

  Zoti i Lartmadhėruar gėzohet kur besimtari i lutet Atij, ndėrsa hidhėrohet kur besimtari e braktis lutjen.

  Zoti i Lartmadhėruar nė Kuranin famėlartė thotė:

  ”E kur robėrit e Mi tė pyesin (O Muhamed) pėr Mua, Unė jam afėr, i pėrgjigjem lutjes sė atij qė lutet…”.

  Lutja ėshtė shpresė dhe kėrkesė drejtuar Allahut xh.sh. Lutja ėshtė truri i ibadetit. Lutja ėshtė shkak i fuqishėm pėr largimin e fatkeqėsive. Lutja ėshtė ushqim shpirtėror dhe mendor. Istigfari ėshtė metoda mė e suksesshme pėr shėrim nga sėmundjet psikike.

  Njeriu, i cili vazhdimisht bėnė istigfar ėshtė i mbrojtur nga fatkeqėsitė, dėmi dhe rreziqet.

  Nė Kur’an hasim ajete tė shumta, tė cilat flasin pėr lutjen. Kurani nė vete pėrmban forma tė ndryshme tė lutjeve, tė istigfarit, tė madhėrimit dhe tė lavdėrimit tė Allahut. Me leximin e ajeteve njeriu qetėsohet nė aspektin psikik dhe shpirtėror. Shumė ajete nė Kuran kanė tė bėjnė me shėrimin, mbrojtjen dhe me kėrkesa tjera.

  Pėrderisa lutja ėshtė ibadet, lexues i nderuar: Lute Zotin me zemėr, me shpresė, me durim, me sinqeritet, me bindje tė thellė dhe me vendosmėri. Ta dish se lutja ka shtyllat, degėt, kohėn dhe arsyen e saj. Nėse e qėllon shtyllėn, forcohesh, nėse i qėllon degėt lartesohesh, e nėse e qėllon kohėn dhe arsyen, shpėton. Shtylla e saj ėshtė qė tė bėhet me gjithė zemėr dhe duke shpresuar nė bekimin e Allahut xh.sh. Degėt e saj janė sinqeriteti dhe ushqimi hallall, kurse koha ėshtė kur njeriu ėshtė i vetmuar dhe i qetė shpirtėrisht, arsyet e pranimit janė salavatet mbi Muhamedin a.s.

  Kurani fisnik na shpjegon raste tė pejgamberėve. Njeriu i parė i njerėzimit dhe pajgamberi i parė, Ademi a.s. kishte bėrė gabim. Pastaj Zoti i Lartėmadhėruar e mėsoi qė tė lutet, e pas lutjes t’ia falė gabimin. Ademi a.s e luti Zotin t’ia falė gabimin, dhe Zoti e fali.

  Pas njė kohe vjen pejgamberi i Allahut, Nuhu a.s. Ai 950 vite thirri nė rrugė tė drejtė, mirėpo populli i tij nuk e dėgjonte. Ai u mundua t’i thėrrasė nė tė gjitha format e mundėshme; haptazi e fshehurazi; ditėn e natėn. Kur e pa se nuk ka shpresė, atėherė iu lut Zotit qė ta shpėtojė prej popullit pabesimtar, dhe Zoti e shpėtoi.

  Ejubi a.s ishte sėmurė, kishte humbur pasurinė dhe fėmijėt, kishte mbetur i vetmuar, kur iu lut Zotit tė Lartmadhėruar, Ai iu pėrgjigj, e shėroi, i dha shėndet, fėmijė dhe pasuri.

  ”Edhe Ejjubi, kur e thirri nė ndihmė Zotin e vet: “Mė gjeti fatkeqėsia, kurse Ti je mė i mėshirėshmi i tė gjithė mėshiruesve. Iu pėrgjigjėm nga mėshira Jonė dhe fatkeqėsinė qė e mundonte ia hoqėm, dhe ia dhamė familjen, dhe krahas tyre edhe aq (ia dyfishuam familjen), qė tė jetė mėsim pėr adhuruesit.” (El-Enbija, 83-84)

  Junusi a.s ishte nė momentet mė tė vėshtira, nė thellėsi tė detit, nė errėsirėn e barkut tė peshkut, por edhe nė kėte gjendje iu lut Zotit, dhe Zoti e shpėtoi nga vdekja e sigurt.

  ”Edhe Dhen-Nuni (Junusi), kur shkoi i zemėruar dhe mendoi se atij nuk kemi ēka t’i bėjmė, po pastaj nė errėsirė thirri: “Nuk ka Zot pėrveē Teje, Ty tė takon Lavdėrimi, Unė me tė vėrtetė isha prej tė padrejtėve.” Iu pėrgjigjėm dhe e shpėtuam nga ajo qė e shtrėngonte. Kėshtu Ne i shpėtojmė besimtarėt”. ( el Enbija, 87-88).

  Zekerijau a.s ishte plakur, eshtrat iu kishin dobėsuar, ishte thinjur i tėri, gruaja e tij ishte plakur, por kur iu lut Zotit t’i japė fėmijė, Zoti ia plotėsoi dėshirėn dhe ia dhuroi djalin (Jahja), i cili ishte edhe pajgamber, i ditur, i urtė, i sjellshėm pėr familjen dhe i devotshėm.  Zoti i Lartėmadhėruar nė Kuran thotė:

  ”Edhe Zekerijas, kur e luti Zotin e vet: ”O Zoti im, mos mė lėr tė vetmuar, e Ti je trashėgimtari mė i mirė. Iu pėrgjigjėm, dhe atij i dhuruam Jahjanė dhe bashkėshorte tė mirė. Ata vėrtė ishin qė nxitonin tė bėnin punė tė mira dhe na lutnin me shpresė dhe frikė, dhe ndaj Nesh ishin tė pėrulur”. (El-Enbija, 89-90)

  Nė Kuran shumė ajete flasin pėr lutjen, ato kanė tė bėjnė me shėrimin, tejkalimin e rreziqeve, tejkalimin e fatkeqėsive, shtimin e tė mirave dhe kėrkesave tjera:

  ”O Zoti ynė, mos na dėno nėse harrojmė ose gabojmė pa qėllim.

  O Zoti ynė, mos na ngarko me barrėn qė ua ke ngarkur atyre para nesh.

  O Zoti ynė, mos na ngarko me atė ēka nuk kemi mundėsi. Shlyeji mėkatet tona, na falė, na mėshiro. Ti je mbrojtėsi ynė i vetem, andaj na ndihmo kunder popullit pabesimtar. (El Bekare, 286)

  KAPITULLI I PARĖ
  LUTJE PERSONALE  Lutja pėr pranimin e lutjeve  “... Rabbena tekabbel minna. Inneke entes-Semiul Alimė.”

  ... رَبَّنَا تَقَبَّلْ مِنَّا إِنَّكَ أَنْتَ السَّمِيعُ الْعَلِيمُ

  ”O Zoti ynė, pranoje nga ne. Vėrtet Ti je Dėgjues, i Ditur.”

  (El-Bekare, 127)

  Lutja pėr pastrimin e shpirtit dhe zemrės  ”Rabbenagfir lena veli ihvaninel-ledhine sebekuna bil iman.

  Ve la texhė’al –lena fi kulubina gil-len

  lil-ledhine amenu.

  Rabbena inneke reufun rahim.”

  ... رَبَّنَا اغْفِرْ لَنَا وَلِإِخْوَانِنَا الَّذِينَ سَبَقُونَا بِالْأِيمَانِ وَلا تَجْعَلْ فِي قُلُوبِنَا غِلّاً لِلَّذِينَ آمَنُوا رَبَّنَا إِنَّكَ رَؤُوفٌ رَحِيمٌ

  “Zoti ynė, falna neve dhe vėllezėrit tan, tė cilėt para nesh u pajisėn me besim, dhe mos lejo qė nė zemrat dhe shpirtrat tan tė ketė urrejtje ndaj atyre qė besuan. Zoti ynė, Ti je i Butė, Mėshirues.”  Lutja pėr shpėtim prej vėshtirėsive tė mėdha  “Rabbenakshif annel adhabe inna muėminun.”

  رَبَّنَا اكْشِفْ عَنَّا الْعَذَابَ إِنَّا مُؤْمِنُونَ

  “Zoti ynė, largoje prej nesh dėnimin, vėrtet ne tė besojmė.”

  (Ed-Duhan, 12)  Lutja pėr shtepi tė re, ēlirim dhe triumf  “Rabbi ed-hilnij mud-hale sidkin ve ehrixhnij muhrexhe sidkin vexh`alnij min ledunke sultanen nesira.”

  ... رَبِّ أَدْخِلْنِي مُدْخَلَ صِدْقٍ وَأَخْرِجْنِي مُخْرَجَ صِدْقٍ وَاجْعَلْ لِي مِنْ لَدُنْكَ سُلْطَاناً نَصِيراً

  “Zoti im, mė shpjer nė vend tė mirė, dhe mė nxirr nė mėnyrė tė mirė dhe tė ndershme, dhe nga ana jote mė dhuro fuqi ndihmuese (tė ēlirohem dhe tė triumfoj).”

  (El-Isra, 80)  Lutja pėr durim  “Fe sabrun xhemilė, vallahul muste’anu ala ma jesifunė.”

  ... فَصَبْرٌ جَمِيلٌ وَاللَّهُ الْمُسْتَعَانُ عَلَى مَا تَصِفُونَ

  “Durimi ėshtė mė sė miri. Allahut i kėrkohet ndihmė pėr atė qė i pėrshkruani ju.”

  (Jusuf, 18)  Lutja kur je i hipur mbi anije apo udhėton me aeroplan  “Bismil-lahi mexhreha ve mursaha inne Rabbij le Gafurun Rrahimė.”

  ... بِسْمِ اللَّهِ مَجْرَاهَا وَمُرْسَاهَا إِنَّ رَبِّي لَغَفُورٌ رَحِيمٌ

  “Me emrin e Allahut lundėron (fluturon) dhe ndalet. Vėrtet Zoti im ėshtė Falės, Mėshirues.”

  (Hudė, 41)

  Lutja pėr shėrim nga plogėshtia dhe nga ēdo sėmundjeje  “Ennij messenijed-durr-rru ve ente erhamurr-rrahiminė.”

  ... أَنِّي مَسَّنِيَ الضُّرُّ وَأَنْتَ أَرْحَمُ الرَّاحِمِينَ

  “vėrtetė mė ka kapluar plogėshtia dhe Ti je mė i mėshirshmi i tė gjithė mėshiruesve.”

  (Enbija, 83)  Lutja pėr shpėtim nga fatkeqėsitė  “La ilahe il-la ente subhaneke innij kuntu minedh-dhaliminė.”

  ... لا إِلَهَ إِلَّا أَنْتَ سُبْحَانَكَ إِنِّي كُنْتُ مِنَ الظَّالِمِينَ

  “Nuk ka zot pėrveē Teje, Ty tė takon lavdėrimi. Vėrtet unė isha prej tė padrejtėve.”

  (El-Enbija, 87)

  Lutja ndaj cytjeve tė shejtanit dhe mosafrimit tė tyre  “Rabbi eudhu bike min hemezatish-shejatinė, ve eudhu bike rabbi en jahdurunė.”

  ... رَبِّ أَعُوذُ بِكَ مِنْ هَمَزَاتِ الشَّيَاطِينِ .

  وَأَعُوذُ بِكَ رَبِّ أَنْ يَحْضُرُونِ .

  “O Zoti im, unė kėrkoj mbrojtje prej Teje (mbėshtetem te Ti) prej cytjeve (prekjeve dhe ngacmimeve) tė djajve, dhe mbėshtetem te Ti qė ata tė mos mė afrohen.”

  (El-Muėminunė, 98)  Lutja pėr zgjerim tė kraharorit  “Rabishrah lij sadrij.

  Ve jessir lij emrij.”

  ... رَبِّ اشْرَحْ لِي صَدْرِي . وَيَسِّرْ لِي أَمْرِي .

  “Zoti im, zgjero kraharorin tim.

  Dhe lehtėso ēėshtjet e mia.”

  (Ta Ha, 25)  Lutja pėr lehtėsim tė ēėshtjeve  “Rabishrah lij sadrij.

  Ve jessir lij emrij.”

  ... رَبِّ اشْرَحْ لِي صَدْرِي . وَيَسِّرْ لِي أَمْرِي .

  “Zoti im, zgjero kraharorin tim.

  Dhe lehtėso ēėshtjet e mia.”

  (Ta Ha, 26)

  Lutja per gjuhė tė pastėr  Rbbishrah lij sadrij,

  ve jessir lij emrij,

  vehlul ukdeten min lisanij,

  jefkahuu kavlij.”

  قَالَ رَبِّ اشْرَحْ لِي صَدْرِي . وَيَسِّرْ لِي أَمْرِي . وَاحْلُلْ عُقْدَةً مِنْ لِسَانِي . يَفْقَهُوا قَوْلِي

  Zoti im, zgjero kraharorin tim,

  lehtėso ēėshtjen time,

  ēliro nyjen nga gjuha ime,

  qė tė kuptohet fjala ime.”

  (TaHa, 27- 28)  Lutja per dituri  ”Rabbi zidnij ilma.”

  ... رَبِّ زِدْنِي عِلْماً

  “O Zoti im, mė shto mua dituri.”

  (Ta Ha, 114)  Lutja per falje tė namazit  “Rabbixh’alnij mukijmes-salati.”

  رَبِّ اجْعَلْنِي مُقِيمَ الصَّلاةِ ...

  “Zoti im, mė bėn falės tė namazit.”

  (Ibrahim, 40)

  Lutja pėr devotshmėri  “Semiėna ve etaėna, gufraneke Rabbena ve ilejkel mesijrė.”

  ... سَمِعْنَا وَأَطَعْنَا غُفْرَانَكَ رَبَّنَا وَإِلَيْكَ الْمَصِيرُ

  “... dėgjuam dhe pranuam, falje vetėm prej Teje kėrkojmė, o Zoti ynė,

  dhe pėrfundimin e kemi tek Ti.”

  (El-Bekare, 285)  Lutja pėr forcimin e zemrės dhe tė imanit  “Rabbena la tuzig kulubena beade idh hedejtana,

  ve heb lena min ledunke rahmeten,

  Inneke entel Vehhab.”

  رَبَّنَا لا تُزِغْ قُلُوبَنَا بَعْدَ إِذْ هَدَيْتَنَا وَهَبْ لَنَا مِنْ لَدُنْكَ رَحْمَةً

  إِنَّكَ أَنْتَ الْوَهَّابُ

  “Zoti ynė, mos lejo tė rrėshqasin zemrat tona pasi qė na ke udhėzuar,

  dhe na dhuro nga Ti mėshirė,

  vėrtet Ti je Bujar.”

  (Ali Imran, 8)  Falėnderimi pėr udhėzim nė Islam  “Elhamdu lil-lahil-ledhi hedana li hadha ve ma kunna li nehtedije leu la en hedanall-llah.”

  ... الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِي هَدَانَا لِهَذَا وَمَا كُنَّا لِنَهْتَدِيَ لَوْلا أَنْ هَدَانَا اللَّهُ..

  “Falėnderojmė Allahun, i Cili na udhėzoi nė kėtė fe Islame,

  se po tė mos na kishte udhėzuar, nuk do tė kishim qenė tė udhėzuar.”

  (El-Earafė, 43)

  Lutja pėr shpėtim nga xhehenemi  “Rabbenasrif anna adhabe xhehennem,

  inne adhabeha kane garama,

  inneha saet mustekarren ve mukama.”

  رَبَّنَا اصْرِفْ عَنَّا عَذَابَ جَهَنَّمَ إِنَّ عَذَابَهَا كَانَ غَرَاماً .

  إِنَّهَا سَاءَتْ مُسْتَقَرّاً وَمُقَاماً .

  “Zoti ynė, largo nga ne dėnimin e xhehenemit,

  vėrtet dėnimi nė tė ėshtė i papėrballueshėm,

  vėrtet, nuk ka vendbanim dhe vendqėndrim mė tė keq.”

  (Furkan, 65-66)  Lutja pėr largimin e pikėllimit  “Elhamdu lil-lahil-ledhij edhhebe annel hazen.”

  ... الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِي أَذْهَبَ عَنَّا الْحَزَنَ ...

  “Falėnderimi i takon Allahut, i Cili largoi nga ne pikėllimin.”

  (Fatir, 35)  Lutja pėr lėnie nė kompetencė ēėshtjen tek Allahu  “Ve ufevvidu emrij ilall-llah.

  Innell-llahe besirun bil ibadė.”

  ... وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ بَصِيرٌ بِالْعِبَادِ

  “Po i lė ēėshtjet e mia nė kompetencė tė Allahut. Vėrtet, Allahu i sheh robėrit.”

  (El-Gafir, 44)  Lutja pėr ndriēim nė Ditėn e Kijametit  “Rabbena etmim lena nurena,

  vegfir lena,

  inneke ala kul-li shej in kadiirė.”

  ... رَبَّنَا أَتْمِمْ لَنَا نُورَنَا وَاغْفِرْ لَنَا إِنَّكَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ

  “Zoti ynė, na plotėso dritėn tonė,

  na fal ne,

  vėrtet Ti ke mundėsi pėr gjithēka.”

  (Tahrimė, 8)  Lutja pėr tė ndėrtu shtėpi nė xhenet  “Rabbibni lij ‘indeke bejten fil xhenneti.”

  ... رَبِّ ابْنِ لِي عِنْدَكَ بَيْتاً فِي الْجَنَّةِ ...

  “Zoti im, mė ndėrto mua njė shtėpi nė Xhenet.”

  (Et-Tahrimė, 11)

  Mbėshtetja nė Allahun  “Hasbunall-llahu ve niėmel vekijlė.”

  ... حَسْبُنَا اللَّهُ وَنِعْمَ الْوَكِيلُ

  “Na mjafton Allahu,

  nuk ka mbrojtės mė tė mirė.”

  (Ali Imran, 173)  Mbėshtetja nė Allahun  “Inil hukmu il-la lil-Lah,

  alejhi tevekkeltu,

  ve alejhi fel jetevekkelil mutevekkilunė.”

  ... إِنِ الْحُكْمُ إِلَّا لِلَّهِ عَلَيْهِ تَوَكَّلْتُ وَعَلَيْهِ فَلْيَتَوَكَّلِ الْمُتَوَكِّلُونَ

  “Padyshim vendimi i takon vetėm Allahut,

  vetėm Atij i jam mbėshtetur,

  dhe vetėm Atij le t’i mbėshteten ata qė kanė besuar (mbėshtetur).”

  (Jusuf, 67)

  Duaja qė kur tė vdesėsh tė vdesėsh nė Islam  “Teveffeni muslimen,

  Ve elhiknij bis-salihinė.”

  ... تَوَفَّنِي مُسْلِماً وَأَلْحِقْنِي بِالصَّالِحِينَ

  “Mė bėn qė tė vdes musliman

  dhe mė pėrcjell te tė mirėt.”

  (Jusuf, 101)  Mbėshtetje dhe pajtueshmėri prej Allahut  “Ve ma tevfikij il-la bil-lah

  Alejhi tevekkeltu

  Ve ilejhi unibė.”

  ... وَمَا تَوْفِيقِي إِلَّا بِاللَّهِ عَلَيْهِ تَوَكَّلْتُ وَإِلَيْهِ أُنِيبُ

  “I mbėshtetem dhe kėrkoj pajtueshmėri prej Allahut

  vetėm Atij iu kam mbėshtetur

  dhe vetėm te Ai jam i drejtuar.”

  (Hudė, 88)  Lutja pėr mėshirė  “Rabbigfir verham

  ve ente hajrurr-Rrahiminė.

  رَبِّ اغْفِرْ وَارْحَمْ وَأَنْتَ خَيْرُ الرَّاحِمِينَ

  “O zoti im, mė fal, mė mėshiro, Ti je mė i miri Mėshirues.”

  (El-Muėminun, 118)

  Lutja pėr mėshirė dhe qetėsim  “Rabbena atina min ledunke Rahmeten

  ve hejjiė lena min emrina resheda.”

  ... رَبَّنَا آتِنَا مِنْ لَدُنْكَ رَحْمَةً وَهَيِّئْ لَنَا مِنْ أَمْرِنَا رَشَداً

  “Zoti ynė, na jep mėshirė prej mėshirės Tėnde,

  dhe nė ēėshtjet tona na pajis udhėzim.”

  (El-Kehf, 10)  Lutja pėr faljen e gabimeve tė prindėrve  “Rabbenagfir lij

  ve livalideje

  ve lil muėminine jevme jekumul hisabė.”

  رَبَّنَا اغْفِرْ لِي وَلِوَالِدَيَّ وَلِلْمُؤْمِنِينَ يَوْمَ يَقُومُ الْحِسَابُ

  “Zoti ynė, mė fal mua,

  prindėrit e mi,

  dhe besimtarėt Ditėn kur jepet llogaria.”

  (Ibrahimė, 41)

  Lutja pėr mėshirė prindėrve  “Rabbirham huma kema rabbejanij sagira.”

  ... رَبِّ ارْحَمْهُمَا كَمَا رَبَّيَانِي صَغِيراً

  “Zoti im, mėshiroji (dy prindėrit e mi) ashtu siē mė edukuan nė vegjėli.”

  (El-Isra, 24)  Lutja pėr mėshirė  “Rabbena la tuzig kulubena beade idh hedejtena

  ve heb lena min ledunke rahmeten

  inneke entel Vehhabė.”

  رَبَّنَا لا تُزِغْ قُلُوبَنَا بَعْدَ إِذْ هَدَيْتَنَا وَهَبْ لَنَا مِنْ لَدُنْكَ رَحْمَةً

  إِنَّكَ أَنْتَ الْوَهَّابُ

  “O Zoti ynė, mos lejo qė tė rrėshqasin zemrat tona pasi qė na ke udhėzuar

  dhe na dhuro nga Ti mėshirė,

  Vėrtet Ti je Bujar.”

  (Ali Imran, 8)  Lutja pėr mbrojtje dhe mėshirė  “Fall-llahu hajrun Hafidha

  ve huve erhamurr-Rrahiminė.”

  ... فَاللَّهُ خَيْرٌ حَافِظاً وَهُوَ أَرْحَمُ الرَّاحِمِينَ

  “Allahu ėshtė ruajtėsi dhe mbrojtėsi mė i Miri

  dhe Ai ėshtė mė i Mėshirshmi i tė gjithė mėshiruesve.”

  (Jusuf, 64)  Lutja pėr kėrkimin e faljes dhe mėshirės  “Rabbena dhalemna enfusena

  ve in lem tegfir lena

  ve terhmana

  lenekunenne minel hasirinė.”

  رَبَّنَا ظَلَمْنَا أَنْفُسَنَا وَإِنْ لَمْ تَغْفِرْ لَنَا وَتَرْحَمْنَا لَنَكُونَنَّ مِنَ الْخَاسِرِينَ

  “Zoti ynė, ne i bėmė padrejtėsi vetes sonė,

  nėse nuk na fal gabimet tona

  dhe nuk na mėshiron,

  do tė jemi prej tė humburve.”

  (Earaf, 23)

  Lutja pėr falje  “Rabbenagfir lena dhunubena

  ve israfena.”

  ... رَبَّنَا اغْفِرْ لَنَا ذُنُوبَنَا وَإِسْرَافَنَا ...

  “Zoti ynė, na fal neve gabimet tona

  dhe tejkalimet tona (nė vepra).”

  (Ali Imran, 147)  Lutja pėr falje gabimesh dhe shpėtim nga zjarri  “Rabbena innena amenna

  fegfir lena dhunubena

  ve kina adhaben-narė.”

  ... رَبَّنَا إِنَّنَا آمَنَّا فَاغْفِرْ لَنَا ذُنُوبَنَا وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ

  “Zoti ynė ne tė kemi besuar plotėsisht,

  na fal gabimet tona,

  dhe na ruaj nga dėnimi i zjarrit.”

  Ali Imran 16

  Lutja pėr furnizim  “Tuligjul lejle fin-nehari ve tuligjun nehare fil-lejl

  ve tuhrigjul hajje minel mejjiti ve tuhrigjul mejjite minel hajj

  ve terzuku men teshau bigajri hisabė.”

  تُولِجُ اللَّيْلَ فِي النَّهَارِ وَتُولِجُ النَّهَارَ فِي اللَّيْلِ وَتُخْرِجُ الْحَيَّ مِنَ الْمَيِّتِ وَتُخْرِجُ الْمَيِّتَ مِنَ الْحَيِّ وَتَرْزُقُ مَنْ تَشَاءُ بِغَيْرِ حِسَابٍ

  “Ti e fute natėn nė ditė dhe Ti e fute ditėn nė natė, Ti nxjerr nga i vdekuri tė gjallin dhe nga i gjalli tė vdekurin dhe Ti e begaton pa masė atė qė do!”

  (Ali Imran, 27)  Lutaj pėr tė mirat e kėsaj bote  “Rabbena atina fid-dunja haseneten

  ve fil ahireti haseneten

  ve kina adhaben-narė.”

  ... رَبَّنَا آتِنَا فِي الدُّنْيَا حَسَنَةً وَفِي الْآخِرَةِ حَسَنَةً وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ

  “Zoti ynė, na jep tė mira nė kėtė botė

  dhe nė botėn tjetėr na jep tė mira,

  dhe mbrona nga zjarri i Xhehenemit.”

  (El-bekare, 201)  Lutja pėr pozitė  “Allahumme malikel mulki, tuėtil mulke men teshau, ve tenzi’ul mulke mimmen teshau, ve tu’izzu men teshau, ve tudhil-lu men teshau, bi jedikel hajr, inneke ala kul-li shej in kadirė.”

  اللَّهُمَّ مَالِكَ الْمُلْكِ تُؤْتِي الْمُلْكَ مَنْ تَشَاءُ وَتَنْزِعُ الْمُلْكَ مِمَّنْ تَشَاءُ وَتُعِزُّ مَنْ تَشَاءُ وَتُذِلُّ مَنْ تَشَاءُ بِيَدِكَ الْخَيْرُ إِنَّكَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ

  “Zoti im, Sundimtar absolut i tė gjithė sundimtarėve,

  i jep sundim cilit do Ti,

  e zbret nga sundimi cilin do Ti,

  e ngritė nė pozitė tė lartė cilin do Ti,

  e zbret nga pozita cilin do Ti,

  nė dorėn Tėnde ėshtė e mira,

  vėrtet Ti ke mundėsi pėr ēdo send.”

  (Ali Imran, 26)  Lutja pėr qeverisje  “Rabbi heb lij hukmen

  ve elhiknij bis-salihinė.”

  رَبِّ هَبْ لِي حُكْماً وَأَلْحِقْنِي بِالصَّالِحِينَ

  “Zoti im, mė dhuro qeverisje

  dhe mė bėn prej bamirėsve.”

  (Shu’araė, 83)  Lutja pėr qeverisje tė veqanė  “Rabbigfir lij

  ve heb lij hukmen la jenbegij liehadin min beadij

  inneke entel vehhabė.”

  ... رَبِّ اغْفِرْ لِي وَهَبْ لِي مُلْكاً لا يَنْبَغِي لِأَحَدٍ مِنْ بَعْدِي

  إِنَّكَ أَنْتَ الْوَهَّابُ

  “Zoti im, mė fal,

  dhe mė jep qeverisje, tė cilėn nuk mund ta ketė askush pas meje,

  vėrtet Ti je Bujar.”

  (Sadė, 35)
  Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,428
  Faleminderit
  2
  73 falenderime nė 59 postime
  LUTJE PĖR FAMILJEN

  Lutja pėr bashkėshorte tė mirė, fėmijė tė mirė dhe devotshmėri  “Rabbena heb lena min ezvaxhina

  ve dhurr-rrijjatina kurr-rrate eajunin

  vexh’alna lil muttekine imama.”

  ... رَبَّنَا هَبْ لَنَا مِنْ أَزْوَاجِنَا وَذُرِّيَّاتِنَا قُرَّةَ أَعْيُنٍ وَاجْعَلْنَا لِلْمُتَّقِينَ إِمَاماً

  “Zoti ynė, na dhuro prej bashkėshorteve tona,

  dhe prej pasardhėsve tanė,

  prej atyre qė na pushon syri e na qetesohet zemra

  dhe na bėn shembėlltyrė pėr tė devotshmit.”

  (Furkan, 74)  Lutja pėr fėmije tė mirė  “Rabbi la tedhernij ferden

  ve ente hajrul-varithijnė.”

  ... رَبِّ لا تَذَرْنِي فَرْداً وَأَنْتَ خَيْرُ الْوَارِثِينَ

  “Zoti im, mos mė lėr tė vetėm,

  Ti je trashėguesi mė i miri.”

  (El-Enbija, 89)  Lutja pėr fėmijė tė mirė  “Rabbi heb li min ledunke dhurr-rrijjeten tajjibeh,

  inneke semiud-du’aė.”

  ... رَبِّ هَبْ لِي مِنْ لَدُنْكَ ذُرِّيَّةً طَيِّبَةً إِنَّكَ سَمِيعُ الدُّعَاءِ

  “Zoti im, mė dhuro nga Ti pasardhės (fėmijė) tė mirė,

  vėrtet Ti i dėgjon lutjet.”

  (Ali Imran, 38)  Lutja pėr fėmijė tė mirė  “Rabbi heb lij mines salihinė.”

  رَبِّ هَبْ لِي مِنَ الصَّالِحِينَ

  “Zoti im, mė dhuro fėmijė prej tė mirėve.”

  (Es-Saffatė, 100)  Lutja pėr faljen e namazit vetė dhe nė familje  “Rabbixh’alnij mukimes salati

  ve min dhurr-rrijjetij

  Rabbena ve tekabbel duaė.”

  رَبِّ اجْعَلْنِي مُقِيمَ الصَّلاةِ وَمِنْ ذُرِّيَّتِي رَبَّنَا وَتَقَبَّلْ دُعَاءِ

  “Zoti im, mė bėn mua falės tė namazeve,

  dhe prej pasardhėsve tė mi,

  Zoti ynė, pranoje lutjen time.”

  (Ibrahim, 40)

  Lutja pėr familje tė shėndoshė dhe falėnderim  “Rabbi evziėnij en eshkureke niėmetekel-letij en’amte alejje

  ve ala validejje

  ve en eamele salihan terdahu,

  ve eslih lij fi dhurr-rrijjetij

  innij tubtu ilejke ve innij minel musliminė.”

  ... رَبِّ أَوْزِعْنِي أَنْ أَشْكُرَ نِعْمَتَكَ الَّتِي أَنْعَمْتَ عَلَيَّ وَعَلَى وَالِدَيَّ وَأَنْ أَعْمَلَ صَالِحاً تَرْضَاهُ وَأَصْلِحْ لِي فِي ذُرِّيَّتِي إِنِّي تُبْتُ إِلَيْكَ وَإِنِّي مِنَ الْمُسْلِمِينَ

  “Zoti im, mė bėn tė tė falėnderoj pėr tė mirat qė m’i ke dhėnė mua dhe prindėrve tė mi,

  mė bėn tė bėj punė tė mira, me tė cilat do tė jesh i kėnaqur,mė bėn tė mirė mua dhe pasardhėsit e mi,unė pendohem vetėm tek Ti dhe unė jam prej tė dorėzuarve (musliman).”

  (El-Ahkafė, 15)  Lutja pėr ruajtje tė familjes kur je apo jan nė gurbet  “Fall-LLahu hajrun hafidha

  ve huve erhamurr-Rrahiminė.”

  ... فَاللَّهُ خَيْرٌ حَافِظاً وَهُوَ أَرْحَمُ الرَّاحِمِينَ

  “Allahu ėshtė ruajtėsi dhe mbrojtėsi mė i Miri

  dhe Ai ėshtė mė i mėshirshmi i tė gjithė mėshiruesve.”

  (Jusuf, 64)  Lutja pėr kthimin e tė zhdukurve (apo gjetjen e tė pagjeturve)  “Fe sabrun xhemilė

  ‘asall-llahu en jeėtijenij bihim xhemi’a

  innehu huvel Alimul Hakimė.”

  .. فَصَبْرٌ جَمِيلٌ عَسَى اللَّهُ أَنْ يَأْتِيَنِي بِهِمْ جَمِيعاً

  إِنَّهُ هُوَ الْعَلِيمُ الْحَكِيمُ

  “Durimi ėshtė mė sė miri,

  ndoshta Allahu m’i kthen tė gjithė,

  vėrtet Ai ėshtė i Ditur, i Urtė.”

  (Jusuf, 83)  LUTJA PĖR QYTETIN DHE SHOQĖRINĖ  Lutja pėr rrizk, paqe dhe lumturi nė qytet  “Rabbixh’al hadhel beleden aminen,

  verzuk ehlehu mineth-themerati

  men amene minhum bil-lahi vel jevmil ahiri.”

  ... رَبِّ اجْعَلْ هَذَا بَلَداً آمِناً وَارْزُقْ أَهْلَهُ مِنَ الثَّمَرَاتِ مَنْ آمَنَ مِنْهُمْ بِاللَّهِ وَالْيَوْمِ الْآخِرِ ...

  “Zoti im, bėre kėtė qytet tė qetė dhe tė sigurt, furnizo banorėt e tij me fruta (tė mira),

  atė qė prej tyre beson nė Allahun dhe Ditėn e Gjykimit.”

  (El-Bekare, 126)

  Lutja pėr paqe nė qytet dhe largimit tė qytetarėve nga idhujtaria  “Rabbixh’al hadhel belede aminen

  vexhnubnij ve benijje

  en neabudel esnam.”

  ... رَبِّ اجْعَلْ هَذَا الْبَلَدَ آمِناً وَاجْنُبْنِي وَبَنِيَّ أَنْ نَعْبُدَ الْأَصْنَامَ

  “Zoti im, bėre kėtė qytet tė qetė dhe tė sigurt,

  mė mbro mua dhe fėmijėt e mi nga adhurimi i idhujve.”

  (Ibrahimė, 35)

  LUTJA PĖR TĖ SHPĖTUAR NGA ARMIKU  Lutja pėr shpėtim ndaj tė korruptuarve  “Rabbinsurnij ‘alel kavmil mufsidinė.”

  ... رَبِّ انْصُرْنِي عَلَى الْقَوْمِ الْمُفْسِدِينَ

  “Zoti im, mė ndihmo tė fitoj prej popullit shkatėrrimtar (tė korruptuar).”

  (El-Ankebutė, 30)  Lutja pėr tė fituar betejėn  “Rabbena efrig ‘alejna sabren

  ve thebbit ekdamena

  vensurna ‘alel kavmil kafirinė”

  ... رَبَّنَا أَفْرِغْ عَلَيْنَا صَبْراً وَثَبِّتْ أَقْدَامَنَا

  وَانْصُرْنَا عَلَى الْقَوْمِ الْكَافِرِينَ

  “Zoti ynė, na pajis neve me durim,

  na forco kėmbėt tona,

  dhe na ndihmo ndaj popullit pabesimtar.”

  (El-Bekare, 250)  Lutja pėr shpėtim prej kriminelėve dhe pabesimtarėve  “Rabbena la texh’alna fitneten lil kavmidh-dhaliminė,

  ve nexhxhina birahmetike minel kavmil kafirinė.”

  ... رَبَّنَا لا تَجْعَلْنَا فِتْنَةً لِلْقَوْمِ الظَّالِمِينَ .

  وَنَجِّنَا بِرَحْمَتِكَ مِنَ الْقَوْمِ الْكَافِرِينَ .

  ”Zoti ynė, mos i jep rast popullit kriminel tė na sprovojė,

  dhe me mėshirėn Tėnde na shpėto prej popullit pabesimtar.”

  (Junus, 85-86)  Lutja pėr shpėtim ndaj kriminelėve  “Rabbi nexhxhinij minel kavmidh-dhaliminė.”

  ... رَبِّ نَجِّنِي مِنَ الْقَوْمِ الظَّالِمِينَ

  “Zoti im, mė shpėto nga populli kriminel.”

  (El-Kasas, 21)  Lutja kundėr fitneve  “Rabbena la texh’al-lena fitneten lil-ledhine keferu,

  vagfir lena Rabbena

  inneke entel Azizul Hakimė.”

  رَبَّنَا لا تَجْعَلْنَا فِتْنَةً لِلَّذِينَ كَفَرُوا وَاغْفِرْ لَنَا رَبَّنَا

  إِنَّكَ أَنْتَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ

  “Zoti ynė, mos na bėn qė tė sprovohemi nga populli pabesimtar,

  falna gabimet tona o Zoti ynė,

  vėrtet Ti je i Fuqishėm, i Urtė.”

  (El-Mumtehine, 4)

  Falėnderim pėr shpėtimin nga populli kriminel  “Elhamdu li-lahil-ledhi nexhana minel kavmidh- dhaliminė.”

  ... الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِي نَجَّانَا مِنَ الْقَوْمِ الظَّالِمِينَ

  “Falėnderimi i takon Allahut, i Cili na shpėtoi nga populli kriminel.”

  (El-Muėminunė, 28)

  Lutja pėr paragjykim tė mirė tė popullit ndaj vetvetes  “Rabbihkum bil hak

  ve Rabbunerr-Rrahmanul-muste’anu ‘ala ma tesifunė.”

  ... رَبِّ احْكُمْ بِالْحَقِّ وَرَبُّنَا الرَّحْمَنُ الْمُسْتَعَانُ عَلَى مَا تَصِفُونَ

  “Zoti im, gjyko me meritė (mes meje dhe atyre).”

  O Zoti ynė Bamirės, Ti je Ai te i Cili kėrkohet ndihmė dhe mbrojtje ndaj atyre qė i mveshin Allahut (ēėshtje tė ndaluara).”

  (Enbija, 112)

  Lutja pėr shpėtim ndaj pabesimtarėve  “Innij maglubun fentesir.”

  ... أَنِّي مَغْلُوبٌ فَانْتَصِرْ

  “Vėrtet unė jam i mundur, mė ndihmo.”

  (El-Kamer, 10)
  Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e silentgirl
  Anėtarėsuar
  19-11-2011
  Postime
  1,985
  Faleminderit
  6
  9 falenderime nė 8 postime
  O zot te lutem bej qe ta ndryshojne perseri forumin,ta bejne sic ishte..........

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e VOLSIV
  Anėtarėsuar
  14-10-2009
  Postime
  1,077
  Faleminderit
  2
  39 falenderime nė 35 postime
  Citim Postuar mė parė nga silentgirl Lexo Postimin
  O zot te lutem bej qe ta ndryshojne perseri forumin,ta bejne sic ishte..........
  >>> Shiko se vetem ngjyrat kane ndryshuar, llogjika eshte e njejta. Tani qe u aktivizua edhe "Postimet e reja" duket sikur nuk eshte dhe aq keq. Keshtu qe lutu per ndonje gje tjeter me mire
  La verita' ti rendera' libero!

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e VOLSIV
  Anėtarėsuar
  14-10-2009
  Postime
  1,077
  Faleminderit
  2
  39 falenderime nė 35 postime
  O Zot. Ty po te drejtohem nderkohe qe me vine ndermend fjalet tua. Ti the: "Nese dy prej jush do ti luten Atit tim ne emrin tim, Ai do ta degjoje lutjen tuaj". O Krijues te lutem be qe te mos i harrojme keto fjale dhe me besim te lutemi vazhdimisht. Ki meshire o At per shpirterat tane, falna fajet tona dhe na merr ne mbreterine per te cilen Jezusi na foli. Po te lutem ki meshire per te gjithe Shqipetaret, mos lejo qe e keqja te bej me ta cfare te doje. Ndricoje pak me shume kete vend o At qe te jene me afer teje. Po te lutem ne emer te Krishtit, birit tend dhe Zotit tone. Amen.
  La verita' ti rendera' libero!

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e VOLSIV
  Anėtarėsuar
  14-10-2009
  Postime
  1,077
  Faleminderit
  2
  39 falenderime nė 35 postime
  >>> Me jep forcen te te kerkoj.

  Zot, shpresa ime e vetme
  Degjoje lutjen time
  Mos lejo qe nga lodhja
  te pushoj se kerkuari fytyren tende

  Me jep forcen qe te kerkoj Ty
  qe me ke bere dhuraten qe te te gjej
  dhe me ke dhene shpresen
  qe te te afrohem gjithmone e me shume

  Perkushtimi im dhe dobesite e mia
  jane para syve te Ty o Zot.
  Forcoje perkushtimin tim
  dhe sheroi dobesite e mia.

  O Zot eja ne ndihme
  qe kurr te mos harroj Ty
  dhe te jetoj gjithmone ne prezencen tende.

  bė o Zot, Hyji im
  qe une te te njoh gjithmone e me shume
  dhe te te dua me gjithe zemer.

  Amen.
  [Sant’Agostino, (354-430) ]
  La verita' ti rendera' libero!

 20. #20
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  13-06-2010
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  467
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  O Zot, jepi ati qe rri kot , se ai qe punon, dicka e fiton !

Faqja 1 prej 5 123 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •