Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 8
 1. #1

  Libr: "Zri i popullit" dhe zri i Jusuf Grvalls

  Citim Postuar m par nga projekti21_dk Lexo Postimin
  "Zri i popullit" dhe zri i Jusuf Grvalls
  autor: Xhafer Durmishi
  . .
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 2. #2

  Parafjal

  PARAFJAL
  1. ARRATISJA
  2. Kush prgjigjet pr krimet e gjenocidit n Kosov?
  3. ZRI I POPULLIT - Z I T GJITH SHQIPTARVE
  4. Lajmrimi i Pranvers 81 n Lajmtarin e liris
  5. ZRI I KIO FOTJADHIT
  6. PSE U PRDOR DHUNA POLICORE DHE TANKET KUNDR
  SHQIPTRARVE N KOSOV?
  7. KUSH E NXIT ARMIQSIN MIDIS POPUJVE T JUGOSLLAVIS?
  8. DUSHESHIN SHKRIME, TRAKTE DHE FJALIME
  9. Krkesa pr ti njohur Kosovs, statusin e Republiks, sht e drejt
  10. GJENEZA SIPAS GJENAZEVE
  11. KRKESA "KOSOVA REPUBLIK" NUK MUND T SHUHET AS ME
  DHUN, AS ME TEORIZIME BOSHE
  12. KOSOVS PO I VRITEN DJEMT NGA SERBOMDHENJT
  13. ZRI I JUSUF GRVALLS
  14. T madhrishm dhe t patejkalueshm
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 3. #3
  Parafjal

  Pr prgatitjen e ktij libri dua ta falenderoj Faridin Tafallarin n dy drejtime:
  -S pari, ai qysh m heret m'i ka siguruar t gjitha kopjet q ia kam krkuar nga
  revista Lajmtari i liris, Bashkimi dhe Zri i Kosovs.
  -S dyti pr ofrimin e ndihms prmes shokut t tij A. S. nga Tirana, rreth
  sigurimit e artikujve t "Zrit t popullit", i cili krkesn e Faridinit e ka pritur n kt
  form:
  Faridin,
  Gzohem shum q u dgjuam se, kishim koh q nuk kishim komunikuar, por
  edhe q jeni mir me shndet. Edhe ne ktej nga Tirana, n kt vjesht - pranvere, jemi
  mir, mezi presim q t freskohet pak moti!? Prsa m shkruan pr krkesn e atyre
  artikujve, do t prpiqem t ta plotesoj por duhet t dish q m duhet pak koh sepse
  jan disa procese pr krkimin e artikujve n fjal, fotokopjimin etj... E them kt se, ti
  shoku yn e di fare mir se, nuk "pertojme" kurr pr Ty, sepse ke ln gjurm t forta
  burrrie tek ne, si njeri me karakter fisnik e nj shqiptar i vrtet i Kosovs, pra i
  bess, dhe jo si shum t tjer, madje emra te njohur, q e kan "dredh" pa pik turpi,
  dhe na kan "harru"... T kujtojm shpesh edhe n bisedat me H., sepse ... nevoja pr
  miqt dhe shokt e vrtet po krkohet shum dhe Ti je njri prej tyre! ....

  Faridin!...Sot e mbarova porosin tnde pr artikujt e gazets Z.P.! U vonuan
  ca... dhe u mundova pak sepse, pr fat, Biblioteka Kombtare sht n konstruksion,
  kshtu q fal respektit pr ty, por dhe vendit q kam atje, u prpoqn q n mes t atij
  pluhuri e rrmujs s madhe t rinovimit t fondeve, t m nxirrnin koleksionet, q ju
  krkova... Si t kisha vn n dijeni, artikujt ishin shum voluminoz, kshtu q edhe
  fotokopjimi i tyre qe mjaft i veshtir... ata nuk mund t drgohen me asnj rrug tjetr,
  pervese postimit t fotokopjeve t tyre!...
  Gjith t mirat!
  A. S.
  Xhafer Durmishi
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 4. #4
  1. ARRATISJA

  Jusuf Grvalla: "E diel, 30 dhjetor, 1979 ora 00.45 Ludwigsburg

  Pardje dy jav, m 14 dhjetor, natn von e braktisa Prishtinn dhe Kosovn. Aty nga
  ora 16, erdhn n "Rilindje" Suzana me Kadri Rexhn dhe m prun lajme t hidhura.
  At dit heret n mngjes, e paskshin burgosur Hysenin; i kishin gjetur materiale t
  shtypura t Lvizjes. Dina, i cili e kishte sjell lajmin pr Hysenin, i gjen puntort e
  SPB-s duke ma bastisur banesn. .... Shoku i Lvizjes, Bashkim Prishtina, qe i
  mendimit se sht shum m mir t arratisem, se sa t bie n burg: edhe dnimi do t
  kish qen i rnd, edhe do t rrezikohej eventualisht organizata. ... N Ludwigsburg, n
  banes t Bardhit, arritm nga ora katr e mngjesit, ditn e premte, m 21 dhjetor, plot
  nj jav pas arratisjes sime." (Vepra, vllimi 4, Prishtin 2010, faqe 245-248)
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 5. #5
  2. Kush prgjigjet pr krimet e gjenocidit n Kosov?

  Nga "Zri i popullit", 31 gusht 1966

  Jusuf Grvalla: "N ver t vitit 1966, kur nj pjes naive e shqiptarve me
  banim n Jugosllavi kishin zn t besonin se me rnien e Rankoviit pernduan
  gjith t ligat, Partia e Puns e Shqipris doli me nj analiz t hollsishme, q
  tregonte t kundrtn. Artikulli q po e sjellim ktu, as sot nuk ka humbur asgj nga
  aktualiteti i vet. Prkundrazi, ai vlen edhe pr situatn e sotme n Kosov dhe n viset
  e tjera shqiptare t pushtuara nga Jugosllavia."
  (Shnim: Torturimet ndaj Shefqet Jasharit jan t bra n vitin 1980 n at vit
  kur Jusuf Grvalla e pgatit kt artikull pr ribotim - Xh.D.)

  Xhelati i popujve t Jugosllavis J. B. Tito dhe klika e tij pr t shptuar lkurn
  e vet, pr t shptuar sistemin e shtypjes, t shfrytzimit e terrorit q po tronditet nga
  themelet, "sakrifikoi", bashkpuntorin m t ngusht, Rankoviin, t cilit i veshi t
  gjitha fajet dhe e ngarkoi me t gjitha dshtimet, gabimet, krimet dhe disfatat e
  gjertanishme t regjimit titist.
  Me shkarkimin e Rankoviit nga t gjitha funksionet shtetrore dhe t partis n
  Jugosllavi, n gjirin e bands titiste shprtheu haptazi lufta pr pushtet midis klaneve
  kroato-sllovene e serbomadhe, q kan prkatsisht prkrahjen e imperialistve ... e t
  revizionistve sovjetik. Kjo sht nj shprehje e qart e kontradiktave t thella klasore
  e nacionale q brejn prej kohsh dhe po shembin mbretrin e Titos, shprehje e
  kalbzimit, degjenerimit dhe dekompozimit t sistemit titist.
  Ngjarjet e fundit treguan edhe nj her se Jugosllavia titiste ndodhet n rrug
  kryq. Tradhtia ndaj marksizm-leninizmit nga ana e kliks s Titos q e ktheu
  Jugosllavin n nj shtet borgjez kapitalist me t gjitha tiparet e veta, solli (dhe do t
  sillte medoemos) prarjen n gjirin e saj, se ajo do t zhvillonte, sikundr q zhvilloi,
  nacionalizmin e shovinizmin n mes pjestarve t saj dhe, si rrjedhim, grupimet e
  ndryshme kombtare n Jugosllavi q prpiqeshin t afirmoheshin, t forconin pozitat
  n shtet, n ekonomi, n ushtri, gjithsecili n kurriz t tjetrit dhe m i forti kundr m t
  dobtit. U ringjall dhe u prcaktua rruga e rivaliteteve t vjetra nacionale-shoviniste
  serbo-kroate.
  E tr politika nacionale e kliks s Titos gjat ktyre njzet e ca vjetve ndaj
  kombsive t ndryshme sht karakterizuar nga shtypja e pabarazia, nga shfrytzimi dhe
  diskriminimi ekonomik e kultural. N mnyr t veant titistt kan zbatuar terrorin
  m t egr, m gjakatar, gjymtimet dhe asgjsimin fizik mbi popullsin shqiptare n
  Jugosllavi. Popullsia shqiptare n Jugosllavi me shtypjen e prgjithshme q ka psuar
  nga regjimi skllavrues, nga politika e tij shoviniste kombtarizuese sht nj aktakuz
  e fuqishme, e pakundrshtueshme kundr rendit policor t Beogradit. Mbi kurrizin e saj
  jan br persekutime t tipit fashist, tortura fizike e shpirtrore, sht zbatuar gjersisht
  krimi i genocidit.

  Shefqet Jashari: "Hetimet zgjatn 7-8 muaj. sht vshtir t
  prmenden gjith hetuesit q merrnin pjes n maltretime. Vemas
  kan qen t pashpirt Asllan Sllamniku, Sllavkoviqi dhe njfar
  Muharremi. Kam pasur rastin ta njoh edhe Abdullah Prapashticn, e
  cili e shikonte duke m rn me krba kmbve i pashpirti Asllan
  Sllamniku."

  Klika e Titos, pas plenumit t 4-t t s ashtuquajturs LK Jugosllave po
  prpiqet me t gjitha mjetet t shptoj regjimin titist nga katastrofa, drejt s cils po
  rrukulliset me shpejtsi duke u orvatur t'ja ngarkoj prgjegjsit e rnda pr gjendjen
  pa rrugdalje t krijuar n Jugosllavi ish kryetarit t UDB-s, bashkpuntorit m t
  ngusht t Titos, Rankoviit. N gjith Jugosllavin po bhen prpjekje pr ta vn
  UDB-n, kt organizat famkeqe gjaksorsh, m mir n shrbim t regjimit titist,
  duke hequr prej saj, sa pr sy e faqe, ndonj kriminel tepr t kompromentuar. Kshtu,
  me urdhr t Titos, u bn disa "spastrime n gjirin e jerarkis drejtuese t UDB-s." U
  hoqn disa ministra t punve t brendshme n ato republika e krahina ku politika
  shoviniste e shtypjes dhe e farosjes nacionale ka qen m e egr dhe ku mundsia e
  shprthimit t zemrimit popullor ka vn n rrezik vet ekzistencn e regjimit titist.
  Kshtu ndodhi n Serbi, n Mal t Zi, n Maqedoni, n Bosnj e Hercegovin e gjetk.
  Kshtu, sipas lajmeve t shtypit jugosllav, edhe n "krahinn" e Kosovs jan br
  ndryshime n udhheqjen e UDB-s. Prgjegjsit e gjertanishm t UDB-s n Kosov
  Mia Mijushkovi, Stanislav Gerkovi e Sh. Kajtazi u shkarkuan duke u zvendsuar
  nga t tjer "specialist" t UDB-s si Xhevdet Hamza e Dushko Ristiqi. Por popujt
  jugosllav nuk mashtrohen. Aq m tepr nuk mashtrohet populli shqiptar n Jugosllavi.
  Kjo fushat gjoja "spastrimesh" sht nj llustr pr t mbuluar krimet e pashlyeshme t
  regjimit titist, pr t lar nga prgjegjsit klanin Tito-Kardel-Bakari, q doli
  prkohsisht i fituar nga lufta pr pushtet. Ajo bhet, m n fund, pr ta paraqitur Titon
  si "shptimtar t situats", q gjoja kujdeset pr t rivendosur "rendin e ligjshmrin" e
  asgjsuar nga vet sistemi titist dhe UDB-asht fashist, t cilt gjithmon kan vepruar
  nn drejtimin e Titos dhe kliks s tij.
  Por asnj manovr nuk e shpton dot klikn titiste. Krimet e genocidit q jan
  zbatuar kundr popullsis shqiptare t Kosovs, Rrafshit t Dukagjinit, Maqedonis e
  Malit t Zi, jan produkt i politiks s nacionalizmit e t shovinizmit t egr q ka
  zbatuar regjimi titist. Pr ato duhet t prgjigjet n radh t par vet Titua dhe, bashk
  me t, e tr banda e tij, q nga peshkaqent e mdhenj Rankovi, i cili sht i lyer gjer
  n gryk me gjakun e popullit shqiptar n Jugosllavi, Kardel, Bakari, B. Jovanovi, L.
  Kolishevski e t tjer e deri tek ata m t vegjlit, si Dushan Mugosha, Veli Deva,
  Xhavit Nimani, Ali Shukriu, Gjoko Pajkovii, edo Mujovii, edo Topallovii, Sinan
  Hasani, Xhevdet Hamza etj.
  Partia e Puns e Shqipris, duke u nisur kurdoher nga pozita t drejta parimore
  marksiste-leniniste, ka demaskuar me koh dhe me vendosmrin m t madhe t gjitha
  krimet e shmtuara q banda tradhtare e Titos ka vazhduar t kryej n dm t popujve
  n Jugosllavi, dhe n mnyr t veant n dm t popullsis shqiptare t atij shteti.

  Ne kurr nuk kemi ndrhyr dhe nuk do t ndrhyjm n punt e brendshme t
  Jugosllavis. Prkundrazi sht klika revizioniste e Titos ajo q e ka ngritur n sistem
  ndrhyrjen n punt e brendshme t Shqipris e t vendeve t tjera, ajo q pr m se
  njzet vjet nuk ka ln gj pa br n luftn e saj kundr popullit shqiptar, kundr
  PPSH, kundr RPSH dhe kundr rendit shtetror e shoqror socialist t vendosur n
  Shqipri. Ndrhyrjet e kliks titiste n Shqipri, veprimtaria e saj e vazhdueshme
  komplotuese e diversioniste, aleancat e saj me armiqt m t trbuar t popullit shqiptar,
  q nga fashistt, ballistt, zogistt e deri n imperialistt ..., monarko-fashistt grek e
  revizionistt hrushovian kundr PPSH, jan t njohura tanim nga gjith bota.
  Natyrisht, t gjitha kto ndrhyrje t kliks s Titos n punt e brendshme t Shqipris
  kan hasur n kundrshtimin e vendosur t popullit ton, jan br cop e thrime nga
  vigjilenca dhe uniteti revolucionar i popullit shqiptar, q sht bashkuar me partin e tij,
  si mishi me kockn. Por n rast se klika revizioniste e Titos prcjell n varr me aq
  ceremoni e pompozitet provokues nj tradhtar t till me damk t njohur t popullit
  shqiptar e t PPSH si Panajot Plaku, aq m tepr ne i kemi t gjitha t drejtat t ngrem
  zrin ton pr t mbrojtur interesat jetike t popullsis shqiptare n Jugosllavi, e cila
  jeton nn terrorin e kliks s Titos e t UDB-s, nn rrezikun e prhershm t
  kombtarizimit e t farosjes masive.
  Krimet, vrasjet e asgjsimi fizik i popullsis shqiptare t Jugosllavis nga ana e
  kliks titiste si dhe politika pr kombtarizimin e saj, prbjn nj vij sistematike, e
  cila ka filluar qysh n ditt e para t lirimit dhe ka vazhduar e vazhdon me egrsi
  gjithnj e m t llahtarshme edhe sot e ksaj dite. Kto krime e kjo politik genocidi
  nuk mund t shlyhen nga kujtesa e asnj njeriu t ndershm n bot, e aq m pak n
  kujtesn e atyre q i kan hequr dhe i heqin prdit mbi kurrizin e tyre. Kurr nuk do t
  harroj popullsia shqiptare n Jugosllavi ngjarjen e hidhur t vjeshts s vitit 1944, kur
  banda Tito-Rankovi arrestoi n Tetov 10 000 shqiptar dhe pushkatoi pa gjyq 1200
  prej tyre, pa br fjal pr ata q vdiqn n burgjet. Cinizmi, egrsia, trbimi pr t
  farosur shqiptart kan karakterizuar gjithmon veprimet e banditve titist. Kur nj
  patriotsh shqiptar protestoi n komandn titiste pr kto krime, gjenerali Apostokli,
  komandant i athershm i Brigads s par maqedonase, u prgjegj: "Kjo nuk sht
  asgj, sht nj pastrim q bjm. Kta q vriten duhet t qrohen". Dhe Vukmanovi
  Tempo, i cili ishte i pranishm ather, urdhroi: "Akoma mbani njerz npr kampe?
  Ata q kini pr t pastruar, i qroni shpejt". Ky urdhr i prfaqsuesit personal t Titos u
  zbatua me zell t madh. N nntorin e vitit 1944, mijra fshatar t pafajshm shqiptar
  u pushkatuan rrugve t Maqedonis, u dogjn n zjarr, u infektuan me qllim dhe
  vdiqn nga tifua e morrit.
  Brez pas brezi populli shqiptar i Jugosllavis do t kujtoj me urrejtje t
  paprmbajtur, kundr kliks gjakatare titiste, masakrn e Drenics t dimrit t 1944-s,
  kur divizionet jugosllave, nn pretekstin e spastrimit nga elementt armiq, rrethuan
  zonn e liruar t Drenics dhe masakruan rreth 30 000 burra, gra, pleq e fmij
  shqiptar. Ngjarja e Drenics ishte nj kasaphan e vrtet, nj asgjsim sistematik e i
  organizuar i popullsis s ktyre krahinave me kombsi shqiptare. Prse dhe me
  'qllime titistt u suln si bisha mbi popullsin shqiptare dhe e mbuluan prsri me
  gjak shqiptar Kosovn e martirizuar? I vetmi faj i ksaj popullsie ishte kombsia e saj
  shqiptare dhe qllimi i titistve ka qen dhe mbetet asgjsimi i popullsis shqiptare n
  prgjithsi. N kt rrug ata ecin pa u ndalur edhe sot e ksaj dite. Mbi 2000 shqiptar
  n Mitrovic dhe m se 1000 t tjer n Gjilan, mijra shqiptar q shkuan si partizan n
  brigadat jugosllave pr t luftuar fashistt, u vran me plumbin pas koks, me urdhr t
  shtabit jugosllav. Qindra shqiptar t tjer t rekrutuar ushtar nga jugosllavt, u
  pushkatuan prej tyre gjat rrugs Prizren-Tivar. 1200 djem shqiptar q kishin mbetur
  nga ky udhtim tragjik, u pushkatuan n Tivar. N Gorica t Tristes m shum se 2000
  shqiptar nga Maqedonia, t mobilizuar n brigada pune, u mbytn me gaze helmuese.
  Asgjsimi fizik i shqiptarve t Kosovs, Maqedonis e Malit t Zi kryhej n mnyr
  sistematike. Nga t dhnat e dshmitarve e t dokumentave del se m shum se 40 000
  vet kan rn nga plumbi, bajonta dhe helmi gjat viteve 1944-1948.
  Por ky terror asgjsues i kliks titiste kundr popullit shqiptar t Kosovs,
  Rrafshit t Dukagjinit, Maqedonis e Malit t Zi vazhdon edhe m i egr e m i
  organizuar pas vitit 1948. Udhheqja revizioniste jugosllave, pas daljes s rezolucionit
  t Byros Informative m 1948 me t ciln u dnua tradhtia e Titos ndaj marksizm-
  leninizmit dhe shtjes s socializmit, shtoi shtypjen e egr dhe t gjithanshme mbi
  popullsin shqiptare t Jugosllavis, mbi t ciln si gjat viteve 1948-1950 ashtu edhe
  gjat periudhs 1951-1965 shprtheu vala e vrasjeve, arrestimeve dhe torturave m
  njerzore.
  Titistt me t gjitha mjetet nxitin vllavrasjen midis shqiptarve, ringjallin jo
  vetm gjaqet e vjetra, por me kombinacione t ndryshme krijojn gjaqe t reja. Pr
  zgjerimin e tyre, oficert e UDB-s, me ann e agjenturs, organizojn rrmbime dhe
  nderime vajzash e grash kosovare dhe pastaj i shtyjn t vriten, ndrsa ligjet, me qllim
  inkurajimi, parashikojn dnime t lehta. Kshtu, ndrsa gjat vitit 1965 n krahinn e
  Kosovs u kryen 41 vrasje dhe 74 plagosje, n gjashtmujorin e par t ktij viti u bn
  26 vrasje dhe 46 plagosje t rnda.
  Por a und t shprehen me fjal dhe t prshkruhen krimet dhe barbarizmat e
  pashembullta q klika titiste kreu n dimrin 1955-1956 kundr popullsis shqiptare
  gjat t ashtuquajturit "aksion t armve". Pr zbatimin me prpikmri t operacionit
  kriminal dhe pr drejtimin e operacioneve ndshkimore Titua ngarkoi vet Rankoviin,
  formoi edhe nj shtab, n t cilin ishin caktuar njerzit m t sprovuar n barbarizma,
  shovinist nga m t trbuarit, kriminel t regjur, q kan lyer duart me gjakun e
  popullit shqiptar t Kosovs. Ky shtab udhhiqej nga Dushan Mugosha, Gjoko
  Pajkovii, kolonel i UDB-s edo Mujovi, edo Topallovii, Xhavit Nimani, Xhevdet
  Hamza, etj.
  E para q psoi goditjen e terrorit ishte krahina e Rugovs. Ekspedita
  ndshkimore me oficerin e UDB-s Bogolub Rediin n krye, me pretekstin e krkimit
  t armve, torturoi barbarisht pothuajse t gjith burrat e ksaj krahine. Ata i rrihnin pr
  vdekje me pendrak (krba me pesh t nj goditje prej 70 kg), i mundonin me ann e
  korrentit elektrik dhe i linin tr natn t zhveshur e zbathur n dbor. Pastaj i vinin n
  kolon dhe i futnin n kanal, ku uji kishte ngrir nga t ftohtit e madh q i kalonte t 15
  gradt nn zero. N t njejtn mnyr vazhduan torturat e masakrat n Junik t
  Gjakovs, n Dean t Pejs, n Suharek t Prizrenit, n Llap t Prishtins, n
  Vuitern, n Drenic, Mitrovic etj.

  Shefqet Jashari: "Hetimet zgjatn 7-8 muaj. sht vshtir t
  prmenden gjith hetuesit q merrnin pjes n maltretime. Vemas
  kan qen t pashpirt Asllan Sllamniku, Sllavkoviqi dhe njfar
  Muharremi. Kam pasur rastin ta njoh edhe Abdullah Prapashticn, e
  cili e shikonte duke m rn me krba kmbve i pashpirti Asllan
  Sllamniku."

  "Brenda nj nate" tregon ndr t tjera emigranti kosovar Brahim Rexh Binaku
  nga katundi Drenoc i rrethit t Gjakovs, UDB-ja na mori ne 34 burra t Drenics dhe
  na grumbulloi n kulln e Shaban Ibishit, ku gjat nats oficeri i UDB-s Drago Kilevi
  me katr milic serb na rrihnin nj nga nj n dhomat e ksaj kulle me nj llastik q
  ishte i mbushur brenda me copa metali, me shqelma, me grushta, me qytn e pushks
  dhe me dru. Pas ksaj UDB-ja n do tri-katr dit merrte n pyetje secilin prej nesh dhe
  na thosh se far kini br para 20 vjetve.
  Emigranti Din Sadrija nga Istoku i Pejs ka deklaruar:
  "N katundin Dubovc UDB-ja ka br tortura t tmerrshme nn pretekstin e
  armve. Kto u bn n postn e milicis. Nga 50 shtpi q ka katundi, pr 5 muaj me
  radh u torturuan 50 burra". Shum ndr ta si rezultat i torturave, u vran ose u
  sakatuan. T marrin dshmin e emigrantit tjetr Xhem Zek Haxhija, nga katundi Bog i
  Rugovs Pej: "N muajin janar t vitit 1956, oficert e UDB-s t rrethit t Pejs
  Bogolub Radi e Vllado Dazhi pr nj dit na grumbulluan 65 burra n dyqanin e
  katundit dhe filluan t na torturojn. Torturat dhe poshtrimet e UDB-s nuk u shtrin
  vetm mbi ne burrat por edhe mbi grat shqiptare, gj q nuk kan mundur ta bjn as
  sulltant e Turqis e as kralt e Serbis e Malit t Zi n malsit tona." T tilla dshmi
  mbi mizorit barbare t kriminelve titist ka shum.
  Me qindra njerz vdiqn n duart e xhelatve t UDB-s, gjat torturave ose pas
  disa ditsh. Shum t tjer, duke mos qen n gjendje t'u rezistojn torturave pr t
  dytn e t tretn her, i kan dhn fund jets n mnyr tragjike, duke u vrar, mbytyrr,
  therur, duke u hedhur n pus, n lum, etj. Kurse mijra t tjer mbetn t gjymtuar e t
  paaft pr pun, nj pjes prej t cilve kan vdekur pas shum vjetsh, nj pjes u
  mendn dhe nj pjes po vuajn akoma edhe sot nga plagt e shkaktuara qysh ather.
  Dhe pr t'i vn kapak veprimtaris prej xhelatsh, autoritetet jugosllave lshuan
  urdhrin kategorik q shqiptart e gjymtuar gjat torturave t vjetve 1955-1956 t mos
  pranoheshin n asnj mnyr npr spitale pr t'u mjekuar.
  T burgosurit shqiptar q ndodhen n burgjet titiste, jetojn n kushte
  njerzore. Vetm n burgun e Nishit ndodhen mbi 2000 shqiptar t burgosur.
  Gjithashtu edhe n burgun e Sremska Mitrovics, q sht edhe ky burg qendror, ka mbi
  700 t burgosur, nj e treta e t cilve i prkasin kombsis shqiptare. Ndrsa gjysma e
  t dnuarve me akuza politike n Srem jan shqiptar. Titistt i kan kthyer krahinat
  shqiptare n Jugosllavi n burgje e kampe prqndrimi t farosjes masive. Pr kt
  dshmojn burgjet n Nish e Srem, n Idrizov t Maqedonis, n Prishtin, n
  Gjurakovc, n Suharek, n Goli Otoku etj. Kudo shqiptart n Jugosllavi jetojn me
  frikn e pasiguris pr t nesrmen. Vdekja qndron varur mbi kokat e tyre si shpata e
  Damokleut. Nj i burgosur kujton me llahtar: "Kam par lloj-lloj krimesh kundr
  shqiptarve, thot ai. Kam par krime t atilla q e thernin njeriun n qaf si
  qengjin. Por 'kam par n burgun e Prishtins nj dit nuk mund ta prshkruaj. Edhe
  tani tmerrohem kur mendoj ato krime dhe m rrok frika. N burg kishin qen tre
  shqiptar. Njri prej tyre ishte therur copa-copa, dy t tjert ishin gjall, por njrit ia
  kishin thyer duart dhe kmbt, ndrsa tjetrit ja kishin prer nj vesh, i kishin nxjerr nj
  sy dhe i kishin prer njrn mustaqe me gjith buz."
  -N burgjet e Jugosllavis, veanrisht n Kosov, ka hyr fjala e fundit e
  tekniks moderne. Ato jan pajisur me dhoma frigoriferi dhe kaloriferi. T arrestuarit i
  futin n dhomn e frigoriferit lakuriq me nj temperatur shum grad nn zero dhe i
  mbajn atje pr dy deri tri or rrjesht. Pastaj i futin menjher n dhomn e kaloriferit,
  ku temperatura sht mbi 30 grad. Ky ndryshim i menjhershm i temperaturs e
  shkatrron organizmin e njeriut. Kjo tortur bhet me qllim q t drmoj njerzit nga
  ana shndetsore dhe pr t'u thyer vullnetin q t pranojn akuza t pabaza e t vihen n
  shrbim t titistve. T tilla dhoma ka n burgun e Prishtins, Nishit dhe Idrizovs.
  A nuk t kujton nj trajtim i till q u bhet t burgosurve shqiptar n burgjet
  titiste, trajtimin e antifashistve npr kampet e prqndrimit t nazistve gjerman?
  Dhe s'ka si t ndodh ndryshe pr deri sa drejtori i burgut t Nishit ka kryer po kt
  detyr edhe n kohn e kralit e t pushtuesve gjerman dhe tani t titistve. Po kshtu
  edhe drejtori i burgut t Sremit sht i njohur si etnik dhe profesionist pr vrasje dhe
  tortura. N t tilla burgje vuajn persekutimet m t egra shkrimtari patriot kosovar
  Adem Demai,

  Adem Demai: "Jusufin e kam njohur pas daljes nga burgu i par. Ai
  ka qen i lidhur me ne... Jusuf Grvalla ka mbetur i pazbuluar. Kan
  mbetur edhe grupe t pazbuluara, sepse ne bnim 'sht e mundur t
  ruanim konspiracionin. I till ka qen edhe ai i Jusufit. Jusufin e kam
  njohur, Bardhin e kam njohur."

  patriott Ramadan Shala, Selajdin Daci, Shefqet Deani dhe qindra patriot t tjer, t
  cilt bashk me popullin shqiptar t Kosovs, Rrafshit t Dukagjinit, Maqedonis e
  Malit t Zi, nuk i jan nnshtruar dhe nuk do t'i nnshtrohen kurr zgjedhs s Titos,
  dhuns farosse, diskriminimit nacional e genocidit, q jan ngritur n sistem shtetror
  nga regjimi titist. Vetm shtat dit pas "kthess" s Brionit mundi t ikte nga skterra
  titiste dhe t vinte n Shqipri, por me nofulla t coptuara dhe ulok nga torturat e
  UDB-s s Budvs puntori Hamit Fejzulla Sollova nga Vuiterna. Ai u rrah n mnyr
  njerzore nga shtat agjent titist vetm, sepse, pas puns lodhse t dits, n
  pushimin e dreks n hijen e nj parku, me dy shok t tjer, po kndonte nj kng n
  gjuhn amtare! Kjo qe e mjaftueshme pr njerzit e UDB-s q ta rrahin keq, t'i thyejn
  nofullat dhe ta hedhin n rrugn e madhe. Raste t tilla ka me qindra edhe sot e ksaj
  dite.
  Ne pyesim: Kush prgjigjet pr kto krime t tmerrshme t genocidit, q pr
  dhjetra vjet me radh, n mnyr sistematike, kryhen nga regjimi titist kundr popullsis
  shqiptare n Jugosllavi? A mos vall vetm Rankovii dhe banda e tij udbashe? Jo. Pr
  kto e krime t tjera duhet t prgjigjen jo vetm ekzekutuesit kryesor, jo vetm
  shrbtort, por n radh t par ustai i tyre n krime, xhelati Tito, dhe gjith banda e tij
  kriminale.

  Shefqet Jashari: "Hetimet zgjatn 7-8 muaj. sht vshtir t
  prmenden gjith hetuesit q merrnin pjes n maltretime. Vemas
  kan qen t pashpirt Asllan Sllamniku, Sllavkoviqi dhe njfar
  Muharremi. Kam pasur rastin ta njoh edhe Abdullah Prapashticn, e
  cili e shikonte duke m rn me krba kmbve i pashpirti Asllan
  Sllamniku."

  Nj nga aspektet dhe objektivat e vijs s prgjithshme t politiks nacionale t
  kliks s Titos, ve vrasjeve e krimeve masive, ka qen dhe mbetet kombtarizimi i
  popullisis shqiptare t Jugosllavis n do mnyr e me do mjet. Pr kt qllim ata
  kan kombinuar masat administrative dhe terrorin policor me veprimtarin e dendur
  propagandistike, e cila synon dhe shprehet me mbytjen e fryms patriotike, me mohimin
  e autoktonis ("n tokat tuaja jini t ardhur, prandaj duhet t ikni ktej"), me
  mnjanimin e masave shqiptare nga jeta politike dhe mohimi i krkesave t tyre
  nacionale, me oroditjen dhe degjenerimin me "opium" fetar dhe me ndezjen e
  armiqsive e t vllavrasjeve sipas parimit imperialist "pra e sundo".
  Gjat periudhs s fundit dhjetvjeare propaganda titiste sht prpjekur me t
  gjitha mjetet t "argumentoj" e t prligj "integrimin" violent t mass shqiptare n
  grupet etnike serbe, maqedone, malazese, shprnguljen gjoja "vullnetare" t shqiptarve
  n vende t huaja, orvatjet pr t ndryshuar emrat e vendeve nga shqiptare n sllave,
  turqizimin e sforcuar t shqiptarve dhe, nn presionin e privacioneve ekonomike,
  thithjen e shqiptarve n thellsi t Jugosllavis.

  Parulla e "liris pr t jetuar ku t duash" dhe "pr t'u quajtur si t duash" prbn
  n esenc imponimin politiko-ekonomik t shqiptarit pr t'u larguar nga vendlindja e tij
  dhe pr t jetuar n thellsit e largta t Jugosllavis, apo pr t emigruar n Itali,
  Austri, Gjermani Perndimore, etj., si skllav i kapitalit monopolist. Po pr titistt do
  mjet sht i prshtatshm pr t arritur qllimin. Jo m kot dhe jo rastsisht Gjoko
  Pajkovii, antar i KQ t LK Jugosllave, ish sekretar i LKJ pr Kosovn, shpalli si vij
  zyrtare t detyrueshme "lirin" pr shqiptart q t mohojn kombsin e tyre. N
  sesionin e 2-t t legjislaturs s 3-t t kshillit krahinor t Kosovs ai pat thn duke
  br aluzion t hapur pr turqizimin, ose m mir t themi kombtarizimin e
  shqiptarve, edhe kto: "Askush nuk mund t m ndaloj t shkoj n shkolln turqishte
  n se dua vet... Kjo sht liria ime, un mundem me qen serb, turk, amerikan e ku ta
  di un". Kozmopolitizmi i revizionistve nuk ka kufi, por ky kozmopolitizm shprehet
  n nj drejtim shum t caktuar: pr t'u mohuar shqiptarve, nn t ashtuquajturn liri
  pr "t zgjedhur" fardo kombsi tjetr, t drejtn pr t qen shqiptar.
  N fushn e ekonomis titistt, pr t detyruar masn shqiptare t shprngulet
  pr n thellsi t territorit jugosllav, prdorin gjersisht presionin ekonomik dhe taksat
  shum t rnda. T gjitha krahinat shqiptare n Jugosllavi nga pikpamja ekonomike
  jan shum t prapambetura, pasi t gjitha objektet kryesore industriale jan
  prqndruar kryesisht n Serbi, Kroaci e Slloveni.
  N Kosov, Rrafshin e Dukagjinit dhe n krahinat e tjera shqiptare pushteti titist
  u ka dhn rndsi vetm atyre sektorve ekonomik nprmjet t t cilve mund t
  shfrytzoj pasurit e mdha t ktyre krahinave dhe kto pasuri i drgon pr n thellsi
  ose perndim, duke sjell varfrimin n masn shqiptare. Me t tilla metoda t
  shfrytzimit tipik kolonialist veprohet n minierat e pasura t Treps, Devs, Goleshit,
  etj. N kto miniera personeli administrativ dhe specialist sht serbo-maqedon dhe
  malazez. N qoft se n kto miniera krkon shqiptarin, at e gjen n kategorin e
  puntorit t pakualifikuar. Edhe n ato pak objekte industriale dominon elementi sllav,
  p.sh. nga 400 puntort e fabriks s duhanit n Gjilan, vetm 90 jan shqiptar.
  Krahinat e banuara nga shqiptart jan shndrruar n koloni q po shfrytzohen
  intensivisht nga serbt, malazezt e maqedont. Papunsia rritet me shpejtsi. Lidhur
  me kt Slobodan Peneziqi, n Prishtin, ka deklaruar qart: "Me gjith prparimet,
  papunsia nuk zgjidhet, sht nevoja q puntort t shkojn n krahina t tjera".
  Kurse m von Dushan Mugosha, si sekretar i athershm i LK t Kosovs, deklaroi
  hapur: "Ne ende nuk jemi n gjendje me i sigurue pun nj numri t madh njerzish.
  Pr do vit afr 7000 banor t ksaj krahine (Kosovs) shkojn me krkue pun n
  viset e tjera t vendit, jasht Kosovs e Metohis". Ndrsa do vit 14000 krah pune t
  rinj i shtohen armats s t papunve. Ky fenomen ka vazhduar edhe m von me t
  njjtat ritme. M 20 gusht 1966, Tanjugu njoftonte se n mbledhjen e vees ekzekutive
  t Kosovs e Metohis u konstatua se "numri i njerzve q futen n pun n kt
  krahin paksohet gjithnj e m tepr dhe jan duke u paksuar gjithnj e m tepr
  mundsit pr marrjen n pun t puntorve t rinj. Sipas t dhnave statistikore, n
  fund t muajit maj t ktij viti kishte 5000 puntor m pak t futur n pun se n majin
  e vitit t kaluar."
  N kto rrethana shprnguljet pr n thellsi t Jugosllavis, aktualisht, prbjn
  formn kryesore t kombtarizimit t krahinave shqiptare. Pr rrjedhim, q nga viti
  1958 dhe deri m sot, me dhjetra mijra banor shqiptar jan shprngulur n krahinat
  veriore t Jugosllavis, n Vojvodin, n Kroaci, n Slloveni, ve faktit q deri tani,
  sipas pohimeve t shtypit, jan detyruar t braktisin vendlindjen e tyre pr n Turqi m
  tepr se 250 000 shqiptar nga Jugosllavia.
  Shovinizmi i egr serbomadh e antishqiptar i titistve sht faqur edhe n
  fushn e arsimit e t kulturs.
  Populli shqiptar n Jugosllavi sht i bindur nga eksperienca e tij e gjat se
  manevrat e sotme t kliks s Titos, pavarsisht nga fjalt e "mbla", pavarsisht nga
  maskat, kan vetm nj qllim: t forcojn pushtetin e tronditur t kliks titiste, t
  forcojn shtypjen nacionale, shfrytzimin e kombtarizimin e Kosovs. Pr popullin
  shqiptar n Jugosllavi, si pr gjith popujt e shtypur t Jugosllavis, kriza e thell q ka
  goditur klikn e Titos sht nj gj q pritej, sht pasoj e pashmangshme e vet
  kontradiktave antagoniste q ziejn prej vitesh n gjirin e bands s renegatve.
  Por eksperienca e hidhur shumvjeare nn sundimin e egr t bands s Titos, e
  ka br popullin shqiptar t Kosovs, Rrafshit t Dukagjinit, Maqedonis e Malit t Zi,
  t jet vigjilent, t hap syt e t'i bj katr pr t mos u mashtruar nga demagogjia e
  kurthet e kliks titiste q kan shprthyer koht e fundit n gjith vendin.
  Loja q po bn tani Titua me ann e nj grushti tradhtarsh, si Veli Deva, Ali
  Shukriu, Xhevdet Hamza, etj., sht nj loj shum dinake dhe e rrezikshme. Por Titua
  dhe telallt e tij nuk mund t mashtrojn njeri. Populli shqiptar i Kosovs, Rrafshit t
  Dukagjinit, i Maqedonis dhe Malit t Zi i njeh se kush jan titistt. Ai e di fort mir se
  jan po kta Veli Devt, Xhavit Nimant, Ali Shukrit e Xhevdet Hamzat, si dhe nj
  grusht tradhtarsh t tjer, q kan bashkpunuar me bishat e Titos n krimet e
  prgjakshme t Drenics e t Tetovs, t Ulqinit e t Prishtins, t "aksionit t armve"
  e t Pejs, jan ata q kur popullsia shqiptare e atyre krahinave ishte e prgjakur dhe e
  coptuar nga klika e Titos-Rankoviit, ata e lyenin dhe e zbukuronin regjimin xhelat t
  Titos. Populli shqiptar i ktyre krahinave nuk do t bjer n lakun e ri t mashtrimeve t
  ktyre tradhtarve dhe padronit t tyreTitos, Kardelit, Bakariit etj.
  Sado t egra, cinike dhe dinake t jen masat e sundimtarve revizionist t
  Beogradit, ata kurr nuk do t'ja dalin n krye t kombtarizojn, t farosin e t
  asgjsojn popullsin shqiptare t Jugosllavis. Ky popull, i cili u qndroi me heroizm
  t mrekullueshm valve t trbuara t pushtuesve otoman e sllav gjat shekujve dhe
  ka ruajtur me guxim e vendosmri heroike gjuhn, traditat, zakonet, kulturn e vet,
  personalitetin dhe vitalitetin e tij, t gjitha karakteristikat e veorit e tij kombtare,
  prball t gjith orvatjeve kombtarizuese e asgjsuese, nj popull i till nuk mund t
  nnshtrohet e t faroset kurr. Ai sht i prjetshm dhe do t fitoj. Do t vij dita q
  Titua e banda e tij pa tjetr do t japin llogari deri n fund pr krimet e tyre t
  prbindshme, pr genocidin e pashembullt n Kosov.
  (Artikull i gazets "Zri i Popullit", 31 gusht 1966. Ky artikull nn kudesin e Jusuf
  Grvalls u ribotua n gazetn Bashkimi, Organ i Frontit t Kuq Popullor, Janar 1981,
  faqe 4)
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 6. #6
  3. ZRI I POPULLIT - Z I T GJITH SHQIPTARVE

  Nga Jusuf Grvalla, shkurt 1980

  Krcnimi Sovjetik pr intervenimin ushtarak n Jugosllavi, kumboi n
  Shqiprin Socialiste si kushtrim pr t'u ardhur n ndihm proletariatit dhe popujve t
  Jugosllavis. Pr shqiptart q ndjekin me admirim politikn e vendit t tyre am, RPS
  t Shqipris, kjo sht rruga e vetme q shpie kah lufta e pritur pr lirimin social e
  nacional nga revizionizmi titist dhe kah bashkimi kombtar me vendim am.
  Fill pas pushtimit t Avganistanit n dhjetorin e kaluar, n bot piku fjala se
  Bashkimi Sovjetik (BS) s'e ka fort larg t'i shtrij kthetrat edhe prmbi Jugosllavin. Dhe
  bota, si nj mas amorfe, e rnduar nga prgjumja kapitaliste, kolonialiste dhe
  revizioniste, ka zn t merret me shkaqet dhe me arsyet e BS pr nj intervenim
  ushtarak n Jugosllavi, n vend q ta shtrydh mendjen se si t pengohet ky rrezik i
  prapt pr popujt e Jugosllavis.
  Vetm nj vend i vogl krenar, Shqipria Socialiste, n vend q t merret si t
  tjert me dokrra, e shpalli botrisht me ann e Organit "ZRI I POPULLIT"
  gatishmrin e Qeveris dhe t popullit shqiptar pr t'u ardhur n ndihm popujve t
  Jugosllavis n rast intervenimi ushtarak nga ana e BS. Mendja e urt mund t nxjerr
  menjher prfundimin se Shqipria Socialiste, q kultivon nj vigjilenc t
  pashembullt lidhur me ngjarjet n bot, i ka t qarta arsyet e krcnimit sovjetik dhe
  sht e vetdijshme se ciln an do ta marr pr vete.
  Koh m par, prijsi i madh i popullit shqiptar, Shoku ENVER HOXHA ftonte
  jo vetm popujt tjer, por edhe vet proletariatin sovjetik: "...ta shkatrroni regjimin
  diktatorial fashist, q fshihet me sllogane mashtruese. Ju duhet ta dini se ata q ju
  drejtojn jan fashist, shovenist dhe imperialist. Ata ju prgatisin si mish pr top, pr
  nj luft t ashpr imperialiste, pr t vrar popujt dhe pr t djegur e shkatrruar vende,
  q shpresonin shum tek atdheu i Leninit dhe Stalinit.... Armatimet dhe ushtria n BS
  s'jan m n duart e popujve sovjetik dhe nuk shrbejn pr lirimin e proletariatit
  botror, por prkundrazi, ato jan destinuar pr t shtypur popujt sovjetik e popujt
  tjer." (E. Hoxha: Me Stalinin, Tiran 1979, f. 41-42)
  N ngushticn e madhe t nj intervenimi ushtarak sovjetik, pr popujt e
  Jugosllavis do t qeleshin disa fronte: mposhtja e dominimit t kapitalit perndimor
  (me 35 miliard dollart q i ka borxh Perndimit, Jugosllavia, n baz t numrit t
  banorve, sht vendi me m s shumti borxhe n bot); shembja e regjimit t kliks
  hegjemoniste e social-shoveniste t Beogradit, e cila popujt e Jugosllavis i ka futur n
  nj rrug t pakrye; dhe lufta e vshtir me arm kundr kuedrs evro-aziatike ruse.
  Dhe gjith kto fronte popujt e Jugosllavis jan t shtrnguar t'i prballojn vetm me
  forcat e veta, t cilat n kt ast jan t drmuara fare nga mjetet e egra t pushtetit
  anti-popullor revizionist n Jugosllavi qe tridhjet e pes vjet.


  Jusuf Grvalla

  Pr qeverin dhe popullin shqiptar, t mbledhur grusht rreth Partis s Puns t
  Shqipris (PPSH), ky rrezik i popujve fqinj u b kushtrim i hapur pr t'i ardhur n
  ndihm proletariatit t Jugosllavis dhe pr t treguar edhe nj her, si vazhdimisht
  brenda ktyre 35 vjet jete n socializm t mirfillt, konsekuencn e pashembullt ndaj
  idealeve t larta proletare, marksiste-leniniste.
  Historikisht, n rrethana t caktuara, "bashkimi i armve (shqiptare) me aleatt
  ballkanik ishte vetvrasje" (A. Puto: Pavarsia shqiptare dhe diplomacia e Fuqive t
  Mdha 1912-1914, Tiran).
  Dhe "ZRI I POPULLIT", q i dha z aktit fisnik t mbrojtjes s t drejtave t
  popujve n emr t internacionalizmit proletar, pa shikuar rrezikun me t cilin e
  ngarkon veten ka pasur parasysh kt fakt. Shqipria s`i harron masakrat q kan br
  mbi popullin shqiptar ushtrit dhe gjandarmria serbe, para njqind vjetsh, kur
  shqiptart u przun me mnyrat m barbare nga tokat e veta posht Nishit; masakrat e
  pa para t ushtrive serbe n Prizrenin e posaliruar nga forcat e Lidhjes Shqiptare, kur
  serbt gjetn shesh pr t br krdin mbi pleq, gra e fmij, mbi t plagosurit
  shqiptar t strehuar n konsulatn Austro-Hungareze n Prizren (Pierre Loti: Tourquie
  ago nisante,Paris, Calman-Revy); egrsimin sllav t serbeve e malazezve (t shtyr
  nga Rusia, e cila sot po kanoset t`i pushtoj vet po kta serbe e malazez) mbi
  popullsin shqiptare tamam n kohn q kta, e kishin liruar pllmb pr pllmb
  vendin e tyre nga Rurqia, m 1912, dhe kur Pashiqi i Serbis dhe Nikolla i Malit t Zi,
  q e gjetn Shqiprin t drmuar nga lufta me turq, hyn dhe shkretuan t thuash
  gjith tokat shqiptare dhe, m n fund, me dredhit e veta e me ann e dredhis s
  madhe ruse, atdheut ton ia shkputn Kosovn, viset shqiptare n Maqedoni, n Mal
  t Zi e n Serbi; mizorit e pastajme t mbretris Jugosllave, e cila i kishte dhn vetes
  pr detyr t zhdukte nga faqja e dheut popullin shqiptar
  Akti i sotm i vendit ton am, n syt e t gjit shqiptarve dhe bots bhet edhe
  m madhshtor kur dihet fare mir se gjat ktyre 35 viteve t pushtetit popullor
  shqiptar, Partia e Puns ndoqi me interesim jetsor sidomos mizorit e
  mvonshmejugosllave, ato t PKJ, e cila ndaj popullsis s Kosovs ndoqi nj
  politik nacional-shoveniste, q ishte e njj me politikn e Mihajlloviqit dhe
  Nediqit(Q n fund t vitit 1945,-thot Sh. Ballvora, Tiran 1968,-kur Jugosllavia
  kishte ende vise t pushtuara nga forcat e fashizmit gjerman, grupe udhheqs i PKJ
  drgoi brigada dhe divizione t tra pr t masakruar popullin e Kosovs dhe ushtroi nj
  terror q ia kalonte at q kishin prdorur ushtart e monarkiste serbe n periudhn e m
  parme) Republika Popullore Socialiste e Shqipris, e cila shenuar me interesim t
  gjall dhe me indinjat t thell do akt t diskriminimit nacional socjal e politik t
  shqiptarve n Jugosllave nga ana e revizionizmit jugosllav (dbimin e programuar
  shtetror t shqiptarve nga tokat e tyre dhe popullizimin e atyre tokave me kolonist
  serb, malazez e maqedonas; prpjekjet kmngulse t Jugosllavis pr t br nj
  diferencim artificial gjuhsor, historik e kulturor ndrmjet shqiptarve n RPS t
  Shqipris dhe atyre n viset shqiptarve n Jugosllavi, me qllim q ktyre viseve t`u
  ndrrohet fizionomia etnike, sidomos me ndihmn e presioneve t vazhdueshme
  nacional-shoveniste pr shprnguljen, zhdukjen fizike ose asimilimin e shqiptarve;
  vjeljen e begative t mdha e natyrore t Kosovs n dobi t serbis e t tjerave
  republika t Jugosllavis, e n dm t zhvillimit t mbar ekonomik t popullit shqiptar
  n Kosov), pra, RPS e Shqipris i ka pasur parasysh t gjitha kto kur shfaqi
  gatishmri t`u vinte n ndihm popujve t Jugosllavis kundr trbimit rus. Esht ideali
  i lart proletar, solidariteti i pashembullt klasor e fqinjsor, mungesa e ndjenjs s
  prapt t revanshizmit, dhe jo harresa e fakteve, q Shqiprin Socialiste e bn t dalloj
  mir pafajsin e popujve t Jugosllavis nga egrsimi sllavomadh dhe nga tradhtia e
  madhe e qeveris revizioniste e nacional-shoveniste t Jugosllavis.
  M n fund, vetvrasja e vrtet do kish qen bashkimi i armve me krert
  revizionist jugosllav, q po veprojn me trbim pr t`ua ngrn kokn shqiptarve
  liridashs t Kosovs: nga lufta e ktej, organet fashiste t sigurimit jugosllav kan
  hedhur n burgje m se pesdhjet grupe e organizata liridashse t patriotve shqiptar,
  q nj mnyr a n nj tjetr u prpoqn t heqin qafe skllavrin n Jugosllavin titiste.
  Sot, po kto organe, me nj trbim m t madh se kurr, i kan nj burgosjeje n mas
  t shqiptarve, q pati rezultat mbi 2000 t burgosur, femra e meshkuj, mbi t cilt po
  ushtrohet nj terror i egr me metoda policore q ua kalojn metodave m njerzore
  fashiste.
  Partia Puns e Shqipris, kurr nuk sht kursyar me kritikat e veta ndaj regjimit
  antipopullor dhe antishqiptar t kliks titiste-rankoviqiste. Pr klikn e Beogradit,
  thot vet shoku Enver Hoxha, Kosova sht nj pik shum e dobt, prandaj ajo ushtron
  n Kosov nj terror t madhElementi shqiptar goditet posarisht n Jugosllavin
  titiste, sepse udhheqsit e tanishm jugosllav i njohin mir tiparet revolucionare t
  popullsis shqiptare t atjeshme, e din mir se kt popullsi problemi nacional
  gjithmon ka qen dhe mbetet n plag e hapt q krkon shrim. Por aq sa ishin t
  rreptra kritiksat ndaj regjimit revizionist jugosllav, aq ishte e madhe dashuria dhe
  keqardhja e shqiptarve pr popujt e Jugosllavis.
  sht pra e vet kuptushme se,se sa pr klikn titiste, nuk do anin kok Qeveria
  dhe populli shqiptar, pr cfardo intervenimi q t jet fjala. Vaft n djall Titoja (nse
  nuk ka vdekur) me klysht e tij, t cilt qe 35 vjet po prdhosin iden e madhe
  komuniste e popujt e Jugosllavis po i privojn ngs e drejta e tyre e pamohushme pr
  nj zhvillim t mbar e t vrtet socialist, pr t cilin ata patn dhn gjakun e vet t
  shtrenjt gjat lufts s fundit!
  Duke qen t vetdijshm pr t gjitha kto, krert dinak jugosllav i dhan hov
  edhe m t madh veprimtaris s tyre t errt, tamam n astin q popujt e udhhequr
  prej tyre u ndodhn pr ball rrezikut rus, n vend q ti gzohen ndihms s pa rezerv
  t fqinjit t par. N fillim, ata e trumbetuan me t madhe n shtyp, radio e televizion
  artikullin e Zrit t popullit. Nuk harruan, porse t heqin si me thik ato pjes t
  artikullit, q lidheshin me interesimin vital t RPS t Shqipris pr fatin e hidhur t
  shqiptarve n Jugosllavi. Pos ksaj , si pas zakonit t dhelprs, ata edhe kt rast e
  shfrytzuan pr t mbjell mjegull te popullsia shqiptare e ktushme. Nprmjet
  agjentve t regjur n pun antishqiptare, krert jugosllav dhe renegatt kosovar (t
  cilt e shkeln dinjitetin e tyre si shqiptar, q do ishin dhe u bn sllav t jugut) i dhan
  krah parulls absurde sesi, me aktin e gatishmris pr t`i dhn ndihm t pakursyar
  Jugosllavis prball rrezikut sovjetik. Qeveria shqiptare dhe Partia e Puns e
  Shqipris paskan ndrmend t rreshtohen krah pr krah me revizionizmin jugosllav!
  Kjo sht edhe nj shenj e qart se tradhtia revizioniste jugosllave ndaj interesave
  t popujve brenda kufijve politik t saj dhe jasht tyre, sht e paprmirsueshme.
  Kur u pa se shqiptart e Kosovs dhe t viseve tjera shqiptare n Jugosllavi nuk e
  hanin dot kt pem helmuese, sepse vetdija e ngritur kombtare dhe klasore ata i bn
  t zgjedhin t vetmen rrug t mbar, at t bashkimit me vendin am Shqiprin dhe t
  prkrahjes parezerv t rrugs s Partis s Puns me Enver Hoxhn n krye,
  revizionizmi jugosllav e hoqi maskn dhe i zbuloi kmbt e veta: A. Grlikovi, nj
  funksionar i lart i revizionizmit jugosllav dhe renegat maqedonas, deklaroi se
  Jugosllavia as e ka krkuar dhe as e ka pr gj ndihmn q po i ofron nj parti dhe nj
  vend, q deri m tash e ka kritikuar ashpr politikn jugosllave!
  Kjo nuk sht ndonj udi e madhe. Regjimet antipopullore jugosllave ia kan
  njohur turrin shqiptarit t armatosur, t cilit lufta e drejt pr trojet e veta ia
  dhjetrfishon fuqin. Prandaj, ky regjim ende ushqehet me ndrrn e mome sesi, n
  rast t nj lufte t re, prsri shqiptart e Kosovs dhe t viseve t tjera shqiptart n
  Jugosllavi do t`i mobilizojn e do t`i drgojn pr luftime n srem e n slloveni, n
  mnyr q etnikve serb e malazez t`u hap shesh pr t ardhur e pr t masakruar
  prfundimisht popullsin shqiptare n viset e saj. Duke ditur pr borxhet e mdha ndaj
  shqiptarve revizionizmi jugosllav do t pranonte gjithka tjetr m par sesa
  kosovart e mobilizuar dhe kalimin e Ushtris Shqiptare kndej kufirit, pa marr
  parasysh se u vjen pr ndihm popujve t qeverisur prej tij.
  Ndrkaq ne, lufttart e liris, duke njohur armikun dhe aspiratat e tij, duhet
  prqndrojm vmendjen edhe n pikat e tij t dobta, n mnyr q lufta e ardhshme, e
  pashmangshme, t na shkoj mbar. Ky sht pr ne rasti m i volitshm t heqim dor
  nga do ndjenj revanshizmi, t bjm edhe ne dallimin e domosdoshm ndrmjet
  popujve jugosllav, t pa fajshm pr krimet e ushtruara mbi ne, dhe qeveris nacional-
  shoveniste t Beogradit; t armatosur vet dhe t bashkuar me forcat e armatosura t
  Nns Shqipri, ne do t mund t realizojm dy qllime t larta-t`i ndihmojm popujt e
  Jugosllavis pr t mposhtur regjimin e tyre tradhtar dhe pr ta prballur sa m mir
  egrsimin rus, e n ann tjetr, vet t`i realizojm aspiratat tona shekullore, lirimin e
  tokave shqiptare nga zgjedha jugosllave dhe bashkimin e tyre me vendin ton am,
  Republikn Popullore t Shqipris.
  T mos presim, pra, t hutuar-se hutesa mund t na kushtoj shfarosje- por, duke
  ditur qllimet e errta t kliks titiste, t mblidhemi edhe ne, shqiptart n Jugosllavi,
  dhe t ndjekim me besnikri hapin e Partis s Puns t Shqipris dhe t vllezrve
  shqiptar t ndjekim rrugn unike, e cila do t na shpjerr pa dyshim fitore!
  Shkurt, 1980 (Botuar n gazetn Bashkimi, Organ i Frontit t Kuq, pranver 1980)
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 7. #7
  4. Lajmrimi i Pranvers 81 n Lajmtarin e liris

  Nga Xhafer Durmishi

  N vitet e fundit sht shkruar shum pr demonstratat e vitit 1981, d.m.th. me dekada
  t tra pas mbarimit t tyre. Me gjakftohtsi, dhe me perspektivn e distancs kohore
  jan br revidime t qlluara q prputhen me t vrtetn historike. Kuptimi i drejt i t
  s kaluars sht baz e mir pr t'u orientuar n t tashmen. Megjithat jan t shumt
  ata t ciln nuk jan n gjendje ta kuptojn t kaluarn por servojn gnjeshtra nga m
  skandalozet.
  Shkrimi i mposhtm i Jusuf Grvalls dallohet nga t gjitha shkrimet q jan br
  deri me sot. Ky sht shkrim i nj lloji t veant ashtu si jan edhe punimet tjera t tij.
  Ata q kan pasur shtet, q e kan pasur shrbimin informativ, q kan pasur diplomat,
  q kan pasur APARATIN e shtetit, n disa raste jan deklaruar se Pranvera e vitit 1981
  i ka befasuar. Por kjo Pranver nuk e ka befasuar parashikuesin, largpamsin dhe
  Lajmtarin Jusuf Grvalla, i cili, i shkputur nga pjesa kryesore e shokve, nga trualli,
  pa diplomat, vetm, n studion i tij t puns, pa aparat shtetror, por me nj aparat
  tjetr - me nj radioaprat t fuqishm me val t shkurta, dhe me APARATIN edhe m
  t fuqishm analitik t trurit t tij, i deshifron e dekodon me shpejtsin e vetims lajmet
  e marra, duke i kthyer n rreze t gjata drite e veprimi, pr t'i treguar popullit ngjarjet q
  i ka n prag.

  Jusuf Grvalla: "Mirpo kjo paknqsi, q vetvetiu prbn nj nga
  forcat kryesore t lufts s ardhme, implikon para s gjithash edhe
  nevojn e prdorimit t saj me koh e me vend. Sepse, si forc
  goditse, ajo ka nj cilsi t atill, q nuk i shfaqet kujtdo. Ajo do t'i
  shfaqet vetm atij q sht i denj pr luftn e vendosur dhe serioze,
  deri n fitore, pa marr parasysh vshtirsit dhe sakrificat. Prandaj,
  si bij revolucionar t popullit ton, ne, n radh t par, duhet ta kemi
  parasysh paknaqsin e madhe t popullit dhe t hyjm n esencn e
  saj e t'i prgatisim asaj terren t vrtet pr grushtin e saj t
  fuqishm."

  Kt largpamsi q i shfaqet Jusufit, e vrteton m s miri artikulli i mposhtm q ka
  t bj me nj ngjarje pikrisht para 30 vitesh, m 21 shtator 1980, n Prishtin.

  Dokumenti i gatshmris

  Nga Jusuf Grvalla
  Gjith ata shqiptar q - duke harruar demostratat historike t vitit 1968 - ka harruar
  'sht forca e mass s revoltuar, kto dit pati rast t prkujtohet edhe njher, me
  demostratat e futbolldashsve t Prishtins, m 21 shtator.
  Vendi dhe preteksti i tyre mund t jet i pakuptim n dukje t par: reagim pr nj
  padrejtsi sportive n fushn e futbollit. Por, duhet t jesh fare jasht realitetit shoqror
  kosovar, nse shtjen e kufizon n kt mnyr. Edhe fizikisht, demostratat kaluan
  jasht fushs s sportit, u prhapn n rrugt e Prishtins dhe zgjatn deri natn von.
  Vall, nj padrejtsi e thjesht sportive mund t'i shtynte qytetart tan q "trbimin" e
  tyre ta derdhnin mbi do automjet, t madh a t vogl, q nuk kishte targ t Krahins
  son?! A s'i prkujtojn autobust dhe veturat e prmbysura, demostratat e 1968-s?!
  Ky dokument i gjall i paknaqsis s masave, pos q i dha grusht qeveris s
  Beogradit, duhet t'i bj t mendojn pak m thell edhe forcat tona revolucionare,
  sidomos pararojn e tyre: n qoft se nuk evidentohet paknaqsia e prgjithshme, n
  qoft se ajo nuk shfrytzohet n mnyr t organizuar pr qllime revolucionare,
  ather s'do mend se paknaqsia e till, si potencial q krkon shkarkim t
  domosdoshm, do t manifestohet patjetr n mnyr spontane. Dhe dihet se n raste t,
  vendi dhe preteksti s'kan si t jen t qlluar, domethn n mnyr vitale t nisin dhe
  t zhvillohen atje dhe ashtu si e do puna.
  Ky shprthim ndodhi n nj koh t prshtatshme, kur disa elemente t revolucionit
  ton, t trhequr nga ofensiva pr shkak t presionit t madh policor e politik t
  pushtetit, kishin zn t prqafonin aty-ktu edhe ide disfatiste e kapitulluese. Nj pjes
  e intelegjencs son donte t thoshte - natyrisht, jasht ligjeve t dialektiks - sesi te
  populli yn qenkan vrejtur edhe shenja prgjumjeje dhe mosgatshmrie pr t'iu
  prgjigjur pararojs revolucionare. Ata e harrojn traditn shekullore luftarake t
  popullit shqiptar dhe, nga hutesa e vet, bjn llogari t gabuara dhe veprime t
  rrezikshme: dyshojn dhe prhapin dyshime lidhur me situatn reale te ne dhe me
  shpirtin luftarak t popullit ton n kto aste t vshtira robrie e mjerimi.
  Tani, jo me fjal e me shtrydhje sterile t trurit q t shpie n udh t pakrye, po me
  nj vepr t shklqyer t manifestimit konkret t forcs s popullit, kto demostrata na e
  trheqin veshin qortueshm dhe sikur na thon fare qart se kush ka t drejt t
  dshprohet: inteligjenca me popullin, apo populli me inteligjencn? Paknaqsia dhe
  revolti i shtresuar i mass n rrethana t caktuara historiko-shoqrore jan, pa dyshim,
  t barasvlershme me potencialin e pafrenuar t rryms s rrmbeshme t lumit. A do t
  derdhet kot ai potencial, apo do t'i lviz turbinat e revolucionit, varet nga djalria
  pararoj, pjes e pandashme e s cils sht inteligjenca popullore.
  S'ka revolucion pa popullin dhe s'ka popull jorevolucionar. Gjithka varet nga kushtet
  objektive, n t cilat do t shprthej ose jo revolucioni. Kurse qielli yn - si e tregon
  realiteti objektiv dhe si e thon analizat e thella shkencore marksiste-leniniste t
  Partis s Puns t Shqipris dhe t udhheqsit t madh shqiptar Enver Hoxha - sht
  i strngarkuar me elektrizim t fuqishm revolucionar.
  Pr revolucionarin e vrtet sht e qart se shkarkimi i ktij elektrizimi do t bhej
  m me vend e m me efekt po t kishte udhheqs t denj revolucionar, q do t
  viheshin n ball t masave t revoltuara pr t'u prir atyre kah fronti i shenjt i lirimit
  t tokave strgjyshore dhe i bashkimit me Atdheun ton t lir, Shqiprin socialiste.
  Marr nga Lajmtari i liris, nr. 2, tetor-nntor 1980, faqe 6
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 8. #8
  5. ZRI I KIO FOTJADHIT

  Pjes nga nj intervist me Albert Zholin

  N vitin 1981 filluan ngjarjet n Kosov q krkonin pavarsin dhe Shqipria
  mbajti qndrimin e saj me disa artikuj shum t fuqishm. Nj prej atyre artikujve ka
  qen i marsit i vitit 1981. Artikulli e kishte titullin Kush e nxit armiqsin midis
  popujve t Jugosllavis. Ishte historik-shkencor-politik-ideologjik. Dikush e lexoi nga
  spikeret n radio e lexoi, por udhheqja dhe nuk e plqeu. Dhe i than se i vetmi q
  mund ta lexoj mir sht Kio Fatjari. M morn dhe m dhan tekstin. E lexova disa
  her vetm. Pastaj n radio. Kisha emocione t jashtzakonshme pasi ishte nj artikull
  bomb, patriotik. T jepte zjarr. Aty ishte shklqimi im at dit q u transmetua ajo.
  Ngjarja pr t ciln un flisja m ngacmoi shum. Un bra nj lexim artistik t
  prkryer, t gjith q e dgjuan e plqyen shum. Ngjarjet e jashtzakonshme kan
  lexime t jashtzakonshme. Ajo ishte ngjarje kombtare. Isha shum i zhytur n ato
  materiale. Un lexoja dhe dridhesha i tri dhe m rrnqethej mishi. Pas atij momenti t
  gjith materialet q ishin pr Kosovn kalonin nprmjet meje. Un dashje pa dashje
  jam quajtur spikeri i Kosovs. M vinin urime nga populli i Kosovs, disa mendonin se
  isha kosovar, pastaj morn vesh q un isha himarjot...
  A keni marr ndonj vlersim nga Enver Hoxha?
  Kur lexoja artikujt pr ngjarjet e Kosovs m vzhgonte shum drejtori i radios
  Agim Papaproko q ishte gazetar dhe drejtor i radios n at koh. N studio, jo prball
  meje por anash, rrinte ajup Rusmaili. Un tregoja artin tim t t folurit. Kam lexuar
  edhe nekrologjin e Naserit dhe t Ho Shi Minit, dhe njoftimin pr vrasjen e Mehmet
  Shehut dhe nekrologjin e Enver Hoxhs n radio. Por leximet pr Kosovn ngelen ndr
  m t dashurat dhe ato me m prgjegjsi pr mua. Kur dal nj dit nga studio i lodhur
  ajupi m thot se m ke br nj nder shum t madhe se nj her n tre dit m merr
  Enver Hoxha n telefon dhe m thot se bravo ju qoft pr ato artikuj, ai djal
  lexon shum bukur dhe prgzojeni at djal. Ai djal nuk lexon, por kndon
  kng patriotike.
  Ti e ke dhn lajmin e vdekjes s Enver Hoxhs?
  Lajmin e kam dhn n radio (n TV vetm n mngjes). U krkua q lajmi t
  lexohej do dy or. Von kam takuar t burgosur politik, personalitete, q m kan
  thn se ti na ke br t qajm neve n burg. Ai neve na ka futur n burg padrejtsisht,
  por ti me mnyrn tnde t leximit na detyrove t qajm. Un e trajtova si nj poem
  poetike lajmin. Nj ngjarje e jashtzakonshme ka lexime t jashtzakonshme.
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •