Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e laburist
  Antarsuar
  20-06-2010
  Postime
  208
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime

  11 shprehjet m t rndsishme filozofike t kohrave

  1.

  Sokrati (470-399 para Krishtit)
  Jeta e pashqyrtuar sht m mir t mos jetohet
  Besimi i Sokratit se duhet t reflektojm pr jetn q jetojm, sht jetojm sht frymzuar pjesrisht nga shprehja e famshme e gdhendur n vendin e shenjt t orakullit n Delfi, Njih vetveten. Sekreti i vlers n profecit e orakullit sht vet-njohuria, dhe jo unaza e dshifrimit. Sokrati ishte kaq pasionant pr vlern e vet-hetimit, sa e shqyrtoi imtsisht jo vetm jetn dhe besimet e tij, por dhe ato t t tjerve. Prmes pyetjeve t shumta, ai i detyroi njerzit t hetonin besimet personale. Ai i pa banort e Athins s tij t dashur t ecnin prgjumsh prmes jets, t jetonin vetm pr para, pushtet dhe fam, kshtu q u b i famshm n prpjekjen e tij pr ti ndihmuar. Sokrati ishte nj filozof i lasht grek, i cili konsiderohet themeluesi i filozofis perndimore. Burimi m i rndsishm i informacionit pr Sokratin sht Platoni. Dialogt e Planonit e portretizojn Sokratin si nj msues q mohon t ket dishepuj, si nj njeri i arsyes, i cili i bindet zrit hyjnor n kokn e tij, si nj besimtar q ka prmbushur detyrimet qytetare t vendit t tij. Sokrati i prmon knaqsit e shqisave, edhe pse sht i ngazllyer nga bukuria. Ai sht i prkushtuar ndaj edukimit t qytetarve t Athins, edhe pse sht indiferent ndaj djemve t tij. Konsiderohet si themeluesi i filozofis perndimore, dhe sht praktikuesi me ndikim m t madh.

  2.
  William of Ockham (1285-1349)
  Krijesat nuk duhet t shumohen pa qen nevoja
  I njohur ndryshe si Brisku Ockham, ideja ktu sht se nse gjykojm mes teorive konkurruese filozofike dhe shkencore, meq gjithka sht e barabart, ather duhet t preferojm teorin m t thjesht. Shkenctart flasin pr katr forca n univers: graviteti, forca elektromagnetike, forca e fort brthamore dhe forca e dobt brthamore. Ockham prpiqet t formuloj nj teori unifikuese, nj forc e vetme q i mbledh q t katra.

  3.
  Thomas Hobbes (1588-1679)
  Jeta e njeriut sht e vetmuar, e varfr, e lig, e vrazhd dhe e shkurtr
  Duke iu referuar gjendjes origjinale t natyrs, nj t kaluare t supozuar para qytetrimit, Hobbes nuk pa arsye t bhej nostalgjik. Ndrkoh q Rousseau tha: Njeriu ka lindur i lir, dhe kudo sht me pranga, Hobbes besonte se ne do ta gjejm veten duke jetuar nj jet t egr, t pamundur, pa arsim dhe mbrojtje nga shteti. Ai mendonte se natyra njerzore sht e keqe, gjuan njeriun n mnyrat m t shmtuara dhe zinxhirt e shtetit jan t nevojshme.

  4.
  Ren Descartes (1596-1650)
  Mendoj, pra ekzistoj
  Dekarti e filloi filozofin e tij duke dyshuar gjithka n mnyr q t kuptoj se far mund t dij me nj siguri absolute. Edhe pse ai mund t jet gabim n gjrat q mendon, po mendon t pamohueshmen. Mbi pohimin se un mendoj, Dekarti arrin n prfundimin se ekzistoj. Duke qen se besonte n veten e tij, Dekarti pyet Kush jam un? Prgjigja e tij sht nj gj q mendon, prbri gjs fizike t zgjeruar n tre dimensione, edhe pse nuk ishte i sigurt n kishte trup.


  5.
  Peshkopi George Berkeley (1685-1753)
  T jesh sht t perceptosh. Nse nj pem bie n pyll dhe askush se dgjon, a bn zhurm?
  Si idealist, Berkli besonte se asgj nuk sht reale, prve mendjes dhe ideve t saj. Idet nuk ekzistojn t pavarura nga mendja. Prmes nj linje t ndrlikuar dhe me t meta arsyetimi, ai nxori konkluzionin se t jesh sht t perceptosh. Dika ekziston vetm nse dikush ka nj ide pr t. Pra nse nj pem bie n pyll dhe askush se dgjon, as edhe nj ketr, nuk do t kishte pem. Sipas tij, mendja e Perndis gjithmon percepton gjithka, pra pema gjithmon do t bj zhurm.


  6.
  Gottfried Wilhelm Leibniz (1646-1716)
  Jetojm n botn m t mir t mundshme
  Novela m e famshme e Volterit Candid satirizon me kt pikpamje. Nse hidhni syt rrotull do t habiteni se si dikush e beson kt. Por Libniz besonte se para krijimit, Perndia meditonte pr t gjitha mundsit e universit dhe zgjodhi t krijoj kt n t cilin jetojm, pasi besonte se sht m i miri. Perndia mund t krijonte nj bot pa djallzi, por njerzve do tu mohoje vullneti i lir dhe sdo t ishte bota m e mir n dispozicion.


  7.
  G.W.F. Hegel (1770-1831)
  Bufi i Minervs i hap kraht vetm kur bie muzgu
  Pikpamja poetike e Hegelit thot se filozoft nuk kan fuqi. Vetm pas prfundimin t nj epoke mund t kuptojn se far ka ndodhur. Por ather do t jet e vshtir q gjrat t ndryshojn. Vetm n epokn e Emanuel Kant (1724-1804) u kuptua natyra e Iluminimit dhe Kanti sbri asgj pr t ndryshuar iluminizmin, por e prjetoi me ndrgjegje. Marx (1818-1883)ka thn se filozoft e interpretojn botn n mnyra t ndryshme, e rndsishme sht ta ndryshojn.


  8.
  Soren Kierkegaard (1813-1855)
  Kush sht i vetdijshm pr rrezikun e madh q sjell besimi kur e hedh hapin e besimit. Ky sht subjektivizm
  N nj sken nga filmi Indiana Jones, Indi arriti n prfundimin se hapi final i rrugs s tij ishte hapi i besimit. Kjo sht teoria e Kirkegardit pr fazat e jets. Faza prfundimtare, faza fetare, krkon nj besim pasionat dhe subjektiv dhe jo prova objektive, n fushn paradoksale dhe absurde. far sht absurdja? Besimi ka shprblimet e veta, por nuk sht i arsyeshm. Shkon prtej arsyes. Ashtu si Blaise Pascal tha: Zemra ka arsyen e vet, pr t ciln arsyeja nuk sht n dijeni.


  9.
  Friedrich Nietzsche (1844-1900)
  Perndia konsiderohet si i vdekur
  Kt pohim e shprehu me zrin e nj personazhi q e quajti I menduri dhe m von n gojn e nj karakteri tjetr Zarathustra. Megjithat, kuptimi i vrtet i shprehjes Perndia ka vdekur shpesh ngatrrohet pr nj pohim ateist. I vdekur sht metaforike n kt kontekst, do t thot se besimi n Perndin e krishterimit sht i lodhur, i ka kaluar koha dhe n rnie. Perndia ka humbur si qendra e jets dhe burimeve t vlerave. Nietzsche mendonte se ishte para t tjerve kur e tha kt.


  10.
  Albert Camus (1913-1960)
  Ka vetm nj problem serioz filozofik, dhe kjo sht vetvrasja
  Zgjidhja e Kamys ndaj problemit filozofik ishte t njohsh dhe t prqafosh absurditetin e jets. Megjithat, vetvrasja mbetet nj mundsi nse absurditeti sht shum. Pr Kamyn, heroi absurd sht Sisifus, nj person nga mitologjia greke i cili sht i dnuar nga Perndia t rrokullis nj shkmb n nj kodr pr ta rrzuar sapo t mbrrij n maj.


  11.
  Heraclitus (540-480 para Krishtit)
  Askush nuk mund t shkel dy her n t njjtin lum
  Herakli nuk sht i vetm n at q mendon. Mesazhi i tij sht se realiteti ndryshon vazhdimisht dhe sht nj proces i vazhdueshm dhe jo nj produkt i qndrueshm. Realiteti sht i shpejt dhe jo i qndrueshm. N koht moderne, edhe Henri Bergson (1859-1941) e prshkroi kohn si nj proces q prjetohet. Nj or n radh sht e ndryshme nga nj or n loj.
  Abuzimi me nacionalizmin fals, eshte streha e fundit e te gjithe BATAKCINJVE

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e inez
  Antarsuar
  09-09-2012
  Vendndodhja
  Ne fantazi.
  Postime
  1,779
  Faleminderit
  4
  3 falenderime n 3 postime
  duket si nje permbledhje e nxjere nga libri "bota e sofies"

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  979
  Faleminderit
  2
  29 falenderime n 29 postime

  Pr: 11 shprehjet m t rndsishme filozofike t kohrave

  ..nese masturbimi eshte e qeshura e penisit, e trupit apo e kafshes dhe mendimi e qeshura e njeriut brenda teje atehere stomaku eshte sofra e shenjtorit apo shpirtit!

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  25-05-2019
  Postime
  4
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Pr: 11 shprehjet m t rndsishme filozofike t kohrave

  faleminderit, ata jan tekst i bukur, sht mir q ju keni ndar

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •