Close
Faqja 7 prej 7 FillimFillim ... 567
Duke shfaqur rezultatin 121 deri 136 prej 136
  1. #121
    "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anėtarėsuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    4,534
    Citim Postuar mė parė nga deshmuesi Lexo Postimin
    (thone ata) bibla eshte e "paplote" ne aspektin e SASISE se bemave te Jezusit dhe apsotujve, sepse ishte e pamundur te shkruheshinn dhe te permblidheshin ne nje liber. .
    Ndal shoq se nuk po flet me ata qe ta kan lėmue koken duke qajtur ne emuciuone kinse jetuan Krishtin nga fjalet tua, por po flet me te VERTETEN e Krishtit KISHĖ.

    Edhe kėtu po akuzon padrejtesisht dhe pa mbeshtetje, tash, lexo me kujdes dhe meso se cila eshte e verteta, ajo qe po thua ti, apo ajo qe e thote FRYMA ne BIBEL. Ti nuk duhet te fajsosh Kishen Katolike por perballu me Fjalen e Perendisė - BIBLEN:

    "Jezusi bėri ndėr sy tė nxėnėsve [tė vet] edhe shumė mrekulli tė tjera, tė cilat nuk u shėnuan nė kėtė libėr. Kėto u shkruan qė tė besoni se Jezusi ėshtė Mesia, Biri i Hyjit, dhe, qė duke besuar, ta keni jetėn nė Emėr tė tij..." (Gjn 20;30-31)

    "Ka edhe shumė gjėra tė tjera qė i bėri Jezusi, tė cilat po tė renditeshin njė nga njė, mė thotė mendja se as mbarė bota s’do t’i zinte librat, qė do tė duhej tė shkruheshin."! (Gjn 21; 25

    "Qoftė me anė tė fjalės qoftė me anė tė Letrės sonė.."! DMTH ka dicka qe nuk u shkrua ne leter por u tha me fjale - nuk e them une por shen Pali - Apostull, ti tash perballu me te e jo me mua.

    "Prandaj, o vėllezėr, jini tė qėndrueshėm dhe mbajini porositė qė i morėt prej nesh qoftė me anė tė fjalės qoftė me anė tė Letrės sonė" (2 e Sel 2; 15-17)
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga toni77_toni : 08-12-2012 mė 16:38
    Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

  2. #122
    "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anėtarėsuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    4,534
    Tema "NJE DISKUTIM I VESHTIRE" vertete u doli e veshtire dhe ju e gjetet menyren te dilni nga veshtirsia - ti fshini shkrimet qe u godasin dhe u mungon pergjigja. Kjo u tregua pasi mi fshite shkrimet. Nuk eshte e drejt te fshij shkrime ne mungese te pergjigjes dhe pasi mashtrimi dhe shfija e juaj u goditen. Shkrimei i fundit qe ishte ketu, i cili u fshi nga ju, nuk kishte asnje arsye te fshihet. Asnje fjali as rresht nuk kishte jasht rregullores pos qe sjella argumente biblike dhe teologjike ndaj akuzes se pa te drejt qe beni, ishte e rruges te pergjigji ne ata rreshta te shkruar dhe te cituar nga Shkrimi i Shenjt e jo te fshihen. Gjithsesi, ky eshte realiteti i juaj, keshtu jeni ju e jo t etjere!! Une po shkundi pluhurin nga kembet ketu dhe po largohna, natyrisht se nuk do te shkruaj mė, kurr ne jeten time, mirepo kjo qe ju beni nuk u deshmom si te krishter. Jam i vetdijshem se ky eshte komuniteti i juaj dhe une nuk duhet te shkruaj, mirepo ne ishim duke debatuar dhe realisht vet me ftuat ne debat. Pasi u ndava njeher qe mos te shkruaj, ju prap e permendet emrin tim disa her dhe me cituat ne shkrime te mia, pastaj edhe vendosa te shkruaj. Por sigurissht se nuk do te shkruaj tjeter kurr. Uroj bekime te Zotit per ju por problemi po duket ne vullnetin e mire te juaj seps ai nuk po shihet.

    Ketu e keni temen qe e hapa: "NJE DISKUTIM I VESHTIRE" dhe do te mbetet si shenje e turpit te juaj qe mi fshite shkrimet.
    http://www.forumishqiptar.com/thread...=1#post3556824
    Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

  3. #123
    ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
    Anėtarėsuar
    10-03-2003
    Vendndodhja
    -|- Atje ku njeriu takohet me Perėndinė
    Postime
    1,258
    Citim Postuar mė parė nga toni77_toni Lexo Postimin
    Tema "NJE DISKUTIM I VESHTIRE" vertete u doli e veshtire dhe ju e gjetet menyren te dilni nga veshtirsia - ti fshini shkrimet qe u godasin dhe u mungon pergjigja. Kjo u tregua pasi mi fshite shkrimet. Nuk eshte e drejt te fshij shkrime ne mungese te pergjigjes dhe pasi mashtrimi dhe shfija e juaj u goditen. Shkrimei i fundit qe ishte ketu, i cili u fshi nga ju, nuk kishte asnje arsye te fshihet. Asnje fjali as rresht nuk kishte jasht rregullores pos qe sjella argumente biblike dhe teologjike ndaj akuzes se pa te drejt qe beni, ishte e rruges te pergjigji ne ata rreshta te shkruar dhe te cituar nga Shkrimi i Shenjt e jo te fshihen. Gjithsesi, ky eshte realiteti i juaj, keshtu jeni ju e jo t etjere!! Une po shkundi pluhurin nga kembet ketu dhe po largohna, natyrisht se nuk do te shkruaj mė, kurr ne jeten time, mirepo kjo qe ju beni nuk u deshmom si te krishter. Jam i vetdijshem se ky eshte komuniteti i juaj dhe une nuk duhet te shkruaj, mirepo ne ishim duke debatuar dhe realisht vet me ftuat ne debat. Pasi u ndava njeher qe mos te shkruaj, ju prap e permendet emrin tim disa her dhe me cituat ne shkrime te mia, pastaj edhe vendosa te shkruaj. Por sigurissht se nuk do te shkruaj tjeter kurr. Uroj bekime te Zotit per ju por problemi po duket ne vullnetin e mire te juaj seps ai nuk po shihet.

    Ketu e keni temen qe e hapa: "NJE DISKUTIM I VESHTIRE" dhe do te mbetet si shenje e turpit te juaj qe mi fshite shkrimet.
    http://www.forumishqiptar.com/thread...=1#post3556824

    Qė shkrimi yt ishte komplet jashė teme kėtė nuk e vė nė dyshim. Nuk kemi nevojė pėr teologji dhe propagandė katolike dhe as qė na bėhet vonė pėr emėrtimet qė ti shkruan lart e poshtė. Heretikė na keni cilėsuar qė nė fillimet e kėtij Forumi dhe nuk ėshtė diēka e re dhe as e ēuditshme pėr ne. Nuk ka problem. Jeta dhe dėshmia jonė si Komunitet Ungjillor ka dėshmuar atė qė kemi besuar dhe besojmė, dhe mbi tė gjitha jetojmė: KRISHTIN E GJALLĖ.

    Atje tek Komuniteti Katolik mund tė hapėsh me mijėra tema dhe tė shkruash ēfarė tė duash pėr ne. Drejtėsia ėshtė nė dorėn e Perėndisė tek i cili edhe dorėzojmė gjithė ēėshtjen nė fjalė. Dhe po, bėn mirė tė mos shkruash mė kėtu nė kėtė Forum. Derėn ia tregove vetė vetes tėnde qė nė momentin qė fillove tė shkruash dhe tė shfrysh me fjalėt mė tė kėqija pėr ne. Erdhe nė shtėpinė tonė, tė dhamė besė dhe ti thjesht e shkele pa asnjė lloj hezitimi dhe respekti. Kjo tregon mjaft qartė se cili je ti dhe se ēfarė ke nė zemrėn tėnde.

    Lutem dhe uroj qė Perėndia tė tė ndriēojė nė jetėn tėnde qė tė kuptosh se Kisha e Krishtit nuk ėshtė as kisha katolike, as kisha ortodokse, as kisha ungjillore, por ata qė qėndrojnė nė mėsimin e Krishtit dhe ecin ēdo ditė me Tė nė dashurinė e Tij. Je shumė larg njė zbulese tė tillė dhe me gjithė sjelljen tėnde je duke u zhytur nė errėsirė gjithmonė e mė tepėr. Tė mėsosh Biblėn pėrmendėsh dhe tė shkosh nė njė kishė nuk tė bėn tė krishterė dhe as nxėnės tė Krishtit. Ky diskutim ėshtė me tė vėrtetė i vėshtirė pėr ata qė mendjen dhe zemrėn e kanė tė mbyllur ndaj dritės sė Perėndisė por jo pėr ata qė ndriēohen nė shtigjet e tyre nga Fryma e Shenjtė.

    Kalofsh mirė.
    קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


    I Shenjtė I Shenjtė...

  4. #124
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282
    Tonni77 per te shumten here po ta perseris, se une nuk kam azgje me katoliket, orthodhoksit, protestantet e kedo tjeter. Une thjesht po sjell nje diskutim te veshtire, nermes mesimeve te religjionit dhe te tradites, te cilat bijen ndesh me fjalen profetike ne bibel. Arsyeja se perse ti nxehesh kaq shpejt natyrisht qe Peniel ta ka than. Une e kam thene qysh ne fillim te temes se, jane te ftuar te gjithe te marin pjese, por jo te zihen apo te fyejne. Ti mund te sjellesh mendimin tend, qofte edhe kunder, por nuk ke te drejte te fyesh dhe te sulmosh personin dhe besimin. Natyrisht qe eshte detyra e moderatorit qe te rruaje diskutimet dhe te vendose regull.

    PAGEZIMI.

    Per te dhene nje mesimsa me te qarte dhe te plote te bibles rreth pagezimit, po i referohem pikerisht shembelltyres se Djalit plangprishes. Per mua kjo shembelltyre e Jezusit, permbledh GJITHSHKA dhe ne menyre te PLOTE, te asaj cka Beri Perendia per te sheptuar Njeriun nga mekati dhe vdekja, si dhe rruga e Hirit qe i krishteri duhet te beje per tu kthyer perfundimisht ne Dashurine e Perendise. Fjala profetike ne bibel na meson se, Pagezim pa PENDESE dhe BESE ne Krisht nuk ka. Por,Perse?
    Te gjithe e dime historine e shembelltyres se djalit plangprishes. Jezusi na tregon se pasi djali u largua nga gjiri i familjes, ai ra ne nje pisllek dhe jete krejt te shthurur. Kjo beri qe ai te humbase te gjithe pasurine, dhe te mbetet ne UDHEKRYQ te JETES. Jezusi na tregon se djaliplangrpishes, humbi GJITHSHKA: Ai humbi: familjen, humbi birerine dhe trashegimine, humbi pasurine, humbi dinjitetin dhe personalitetin. Dhe tashme se fundmi, gjeja e fundit qe ai po humbiste ishte pikerisht jeta e tij. Ai tashme ishte ne udhekryqin e jetes dhe ekzistences se tij. Dy ishin alternativat: Kthimi ne familje, e cila ne thelb mbarte nje kosto shume te madhe. Ose vdekja e tij sigurte. Kater jane ceshtjet, qe mundesuan djalinplangprishes te vije drejt shpetimit, ato jane:

    1- Erdhi ne vete.
    2- Mori Vendim.
    3- Veproi.
    4- Dorezimi pa kushte.

    Le ti shohim shkuritimisht me radhe keto ceshtje. Le te shohim ceshtjen e pare.
    1- Djaliplangprishes me ne fund i ndali kembet nga rruga e shkatrimit, dhe erdhi ne vete. Kjo gjendje e re ne te cilen ai erdhi, beri te mundur qe te shohe dhe vleresoje drejt situaten ne te cilen ai ndodhej. Ky moment eshte HAPI i pare drejt Pendeses, qe ben njeriu drejt kthimit ne Perendine. Djaliplangprishes pasi njohu dhe vleresoi situaten ne te cilen ndodhej, si dhe kushtet shpetimtare ne shtepine e atit te tij.VENDOSI te kthehehet tek ati i tij shpetimtiar. Ketu fillon ceshtja e dyte.
    2- Djaliplangprishes me ne fund VENDOSI te kthehet ne shtepine e atit te tij, por jo me si nje bir i dikurshem, por si nje i HUMBUR ne plangprishje. Ai pranoi plotesisht falimentimin e tij ne gjithshka. Marja e ketij vendimi per tu kthyer tek ati i tij, natyrisht qe shtynte ti kerkonte atit te tij, FALJE nga te gjitha poshteriste e tij. Keshtu i vendosur per vendimin qe kishte mare, ai u kthye drejt atit te tij. Ky eshte hapi i dyte i PENDESES, qe kryeht me VEPRIM, prej njeriut qe ktheheht ne Perendine.
    3- Djali palngrpishes, u kthye tek ati i tij, per te realizuar perfundimsiht SHPETIMIN e tij nga jeta e shthurur dhe vdekja e sigurt. Ai VERPOI gjithshka qe kishte mare ne vendim te tij, duke ECUR drejt atit te tij. Ky eshte hapi i trete drejt Pendeses qe ben njeriu qe kthehet drejt Perendise. Tashme djali qendron para atit te tij dhe i kerkon FALJE duke pranuar se gjithshka qe ai kishte bere, nuk ishte gje tjeter vecse MEKAT, dhe keshtu nuk e meritonte qe te ishte me biri i tij. Ai me ne fund u Dorezua pa kushte ne doren e atit te tij, ky eshte hapi i katert, i cili permes rrefimit te mekatit, ben te plote realizimin e Pendeses ne besimtarin e krishtere.
    4- Dorezimi qe i krishteri ben ne doren e Perendise, i jap atij mundeisne qe te kryje pendesen e tij nga mekatet, duke i rrefyer ato para Perendise. Pra sic e shohmi permes kesja shembeltyre, Jezusi na tregon plotesisht rrugen qe pershkon i krishteri drejt PAQES me Perendine. Por cfar ndodhi me pas?
    Ati kur e pa birin e tij prej se largu, i doli perpara dhe e roku ne qafe me nje mall te patreguar. Kthimi drejt atit, edhe pse kishte nje kosto te madhe, ishte nje gezim i madh i dyanshem. Edhe i birit edhe i atit te tij. Ati pasi e digjoi rrefimin e birit, e mori per dore dhe e futi brenda, dhe urdheroi sherbetoret qe te sillni: KOSTUMIN, UNAZEN DHE KEPUCET. Po keshtu te shtronin tavolinen duke therur vicin me te majme, dhe te gezonin sepse biri i tij, duke qene i HUMBUR dhe i vdekur, me kthimin e tij ne shtepi , u ngjall. E gjitha kjo ne thelb eshte: PAGEZIMI i te krishterit ne Perendine.
    "KOSTUMI", simbolizonETEN E RE qe vesh i Krishteri. Pali tek efesianet thote, xhvishni rroben e mekatit dhe vishni Krishtin, jeten e re. Po keshtu "KEPUCET", simbolizojne TE ECURIT ne ungjillin e Krishtit. Ne Dhjaten e re thuhet se, sa te lehta jane kembet e atyre qe shpllin ungjillin e Krishtit, Lajmin e mire. "UNAZA", simbolizon: BESLIDHJEN e RE, qe Perendia lidhi me Populin e tij, Kishen. RETHPRERJA jone, thote Pali, nuk eshte ne mish por ne zemer. Vici i therur dhe Darka, eshte GEZIMI i Perendise per cdo bir qe kthehet ne gjirin e Tij. Ky eshte PAGEZIMI i vertete qe Perendia na meson ne fjalen e Tij profetike te bibles. Pra PAGEZIM pa PENDES dhe BESE ne Kriksht nuk ka. Ne kete shembelltyre Jezusi na meson shume qarte se cfar eshte PAGEZiMi, si shkohet drejt tij, kush pagezohet dhe pse duhet te pagezohet. Ne kete shembelltyre gjithashtu, Jezusi na meson se, cfar eshte Pagezimi ne thelb te tij, dhe Pali tek Romaket e shtjellon kete fakt duke na thene se Pagezimi eshte Bashkimi ne nje vdekje me Krishtin, dhe ringjallja ne jeten e re. Po keshtu edhe apsotujt mesuan kishen e hershme si dhe e vepruan te plote mesimin e pagezimit, duke i ftuar te krishteret qe te PENDOHEN dhe te BESOJNE ne Krisht, dhe ma pas te PAGEZOHEN.
    Le te vijem tani tek pagezimi i foshnjave. Pagezimi i foshnjave eshte nje mesim i mevonshemi, i cili nuk ka asnje mbeshtejte dhe mesim nga fjala profetike e bibles.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga deshmuesi : 12-12-2012 mė 20:18

  5. #125
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anėtarėsuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386
    Ky Toni flet gjithe diten per respekt mendimesh, mos fshirje postimesh ndersa vet i fshin ato kur dikush ia hedh poshte mendimet e tij.

  6. #126
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282
    Pagezimimi femijeve, eshte nje mesim i mevonshem qe kishat filluan te bejne. Arsyeja pak a shume ku ato mbeshteten eshte qe, nese foshnjat vdesin, te mund te marin shpetimin dhe faljen nga mekati i Adamit, permes pagezimit te tyre. Si gjithmone i qendroj korekt fjales qe kam dhen me siper se, nuk kam ne qellim te gjykoj askend edhe pse Toni77 me akuzon. Ashtu sic e kam deshmuar me siper se, fjala profetike ne bibel na meson se, pagezim pa pendese dhe pa besim nuk ka. Pyetja eshte: a eshte pagezimi i foshnjave nje pagezim, i cili mbeshtetet plotesisht ne mesimin biblik?

    Vete Jezusi ne fund para se te ngrihej ne qiej ju tha apsotujve: shkoni dhe predikoni ungjillin e shpetimit nder kombe, dhe kushdo qe do te besoje dhe te pagezohet, do te jet i shpetuar. Po keshtu apostujt ne thelb te mesimit te tyre, ju permbajten fjales se Krishtit. Ata i ftuan njerzit te besojne ne emer te Krishtit per shpetim, dhe vetem pasi njerzit pranuan dhe e shpallen besimin e tyre ne emer te Jezuit, apsotujt i ftuan te pagezohen. Perse? Kjo sepse, pagezim pa pendes dhe pa bese ne Krisht, nuk ka. Psh, ne diten e pentakostit kur Fryma ra mbi apostujt, ata filluan te shpallin ungjillin e Krishtit,dhe shume prej njerzve qe pranuan Jezusin dhe shpallen besimin e tyre ne Krisht, pyeten Pjetrin se, cfar duhet te bejne. Dhe Pjetui ju tha: PENDOHUNI dhe PAGEZOHI ne emer te Jezusit per faljen e mekateve. Po keshtu kemi nje shembull tjeter me Filipin, i cili e pagezoi etjopasin, vetem pasi etjopasi shpalli hapur besimin e tij ne Krishtitn dhe permes pendeses kerkoi te pagezohet ne pellgun e pare qe pa. Dhe Filipi i tha: nese beson me gjith zemer tek Jezusi mund te pagezohesh. Dhe etjopasi tha: Po besoj, dhe keshtu Filipi e pagezoi. Po keshtu kemi Kornelin me gjith familjen e tij, te cilet Pjetri i pagezoi pasi ata pranuan dhe shpallen besen e tyre ne Krisht. Ketu kam nje pyetje: Mendoni se, meqenese bibla ne pamundesi per te nxene te gjitha bemat e Jezusit dhe te apostujve, eshte vertet nje liber i cili ka mungesa te shumta te mesimit te Perendsie? Kete pyetje e bej sepse, kishat e ndryshme ne mesiemt e tyre religjionoze, shpesh here thone se, mesimet e tyre nen religjion, e bejne te plote biblen. E kam thene dhe e them perseri se, bibla ne thelb permban mesimin dhe mesazhin e plote te Perendise, permes te cilit Ai ju drejtohet njerzve per shpetim, ne cfardo lloj kohe apo epoke qofshin.Une nuk mund ta besoj se Pjetri dhe apsotujt , ne letrat apo predikimet e tyre, te cilat natyrisht bibla nuk mund ti permbledh te gjitha, do te jene ndryshe nga ato mesime te tyre qe ne kemi ne dhajten e re. Kete e them sepse, religjionozet pikerisht ketu mbahen, duke thene se, pagezimi i foshnjave, adhurimi i ikonave, ndermejtesimi i shenjterve, adhurimi i Maries e tjera mesime si keto, kane qene mesuar prej apsotujve, por simbas tyre, ato jane percjelle ne kishe ne menyre gojore, dhe keshtu bibla nuk mund ti permbedhe ato. Por une deshmoj dhe them se, apostujt nuk mund te mesonin kishen, ndryshe me goje ndryshe me letrat e tyre. Mesimi vjen nga Fjala e Perendise dhe frymezimi i Frymes se Shenjte, dhe i gjithe shkrimi, thote Pali, eshte i frymezuar nga Perendia.

    Nje aspekt tjeter shume themelor, i cili ka te beje me pagezimin e foshnjave, eshte dhe fakti se, religjioni meson se duke pagezuar foshnjat, ato keshtu marin shpetimin nga mekati i Adamit, qe simbas Tonit77, trashegohet prej prinderve. Mekati nuk eshte nje "element" qe femia e mer si trashegim nga prindi. Njeriu(dmth e gjith krijesa njerzore) ra ne mekat qysh ne Eden, duke thyer fjalen dhe urdheresen e Perendise. Bibla na deshmon se i gjithe krijimi u krye ne gjashte dite, qe do te thote se e gjitha raca njerzore qe nga Adami e deri ne fund te ekzistences se kesaj bote, u krijuan ne gjashte dite. Mos valle mendojme se nje femija qe lind sot, ai u krijua sot nga Perendia? Jo. Fjala profetike na meson se, mbasi Perendia mbaroi krijimin, u preh ne diten e shtate. Qe do te thote pushoi se krijuari. Me kete dua te them se, mekati nuk eshte nje trashegimi prinderore, sepse si prindi po keshtu dhe foshnja mekatuan qysh ne kopshtin e Edenit. Por perse religjioni e perdor kete llogjike ? Toni77 thote se, ashtu si prindi i jep trashegim femijes se tij mekatin, ne te njejten menyre i jep edhe besimin. Per mua kjo eshte shume e rrezikshme dhe krejt jashte mesimit biblik. Prindi mund ti lere shume gjera trashegimi femijes, sipsh, pasurine, kulturen, traditen e tjera gjera si keto. Po keshtu ai e ka per detyre ta mesoje dhe disiplinoje femijen e tij me fjalen dhe besen e Krishtit, por kjo nuk e ben kete femije automatikisht besimtar ne Krisht, pare si nje efekt te trashegimise.. Cdo njeri eshte i lire te perzgjedhe dhe te besoje apo jo ne Jezus Krishtin. Jezusi tha: une trokas ne cdo porte, dhe kush do te ma hape ate, une do te hyj dhe do te darkohem se bashku me te. Pra sic e shikoni, cdo kush ka pergjegjesi personale dhe eshte i lire qe tja hape porten Jezusit apo tja mbylle, pra nuk eshte rezultat trashegimise.

    Eshte krejt e natyrshme dhe e pranueshme se, nje familje e krishtere, do ta mesoje femijen e tij me fjalen e Perendise, por vendimin e mer vete femija kur te vije ne moshen e pergjegjesise per te zgjedhur lirisht simbas lirise se tij. Dikush tha: Por nese ky femije vdes, dhe keshtu nuk arin ne moshen e pergjegejsise per te zgjedhur lirisht, cfar ndodh? Jezusi per kete tha: Lerini femijet te vijne tek une, sepse e tyre eshte mbreteria e qiejve. Kjo me tregon se femija persa kohe qe eshte femije, (simbas Jezusit), "e tyre eshte mbreteria qiellore". Po keshtu Jezusi ju tha dishepujve te tij se, nese nuk behi si nje nga kata te vegjelit, nuk do ta hyni ne mbreterine qiellore. Pra shembujt e Jezusit jane krejt te qarta dhe ska vend per diskutim. Por une pyes: Nese Jezusi tha dhe deshmoi keshtu per femijet dhe shpetimin e tyre, atehere perse ne duhet te mendojme se foshnjat marin shpetimin kur ato pagezohen. Une nuk kam ner ment te gjykoj religjionet, por i qendroj fjales dhe deshmise se Krishtit, dhene per femijet.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Peniel : 17-12-2012 mė 10:18 Arsyeja: Redaktim

  7. #127
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282

    Pėr: Nje diskutim i veshtire.

    Mateu:10:34.

    " Mos pandehni se kam ardhur te ve pajtim mbi dhe, skam ardhur te ve pajtim, por thiken. Sepse kam ardhur te ndaj njeriun kunder t'et, edhe BIJTE kunder s'emes, dhe nusen kunder vjerres. Edhe armiqte e njeriut do te jen shtepiakesit e tij."

    Religjionet fetare, duke qene jashte zbuleses se fjales profetike ne bibel, japin nje mesim krejt te kundert me keto fjale te Zotit tone Jezus Krisht. Besimi dhe shpetimi, (simbas tyre) eshte ne nje familje, ku mjafton nje nga prinderit te jete i krishtere. Pra religjioni jep nje mesim krejt te ndryshem me ate qe fjala profetike ne bibel na meson. E gjitha kjo ndodh sepse relijgionozet, religjionin e tyre e quajne, FE dhe BESIM te plote. Per ta majfton te kesh lindur ne nje familje nen religjion, dhe kjo te ben patjeter te krishtere. Ky lloj krishterimi eshte plotesisht kunder BESIMIT te VERTETE ne Krishtin Jezus. Me kujtohet nje ndodhi me nje mikun tim, te cilit i fola per Jezus Krishtin dhe Shpetimin. Pasii i shpalla Ungjillin e Shpetimit, e ftova direkt qe te merte nje vendim, dhe ai me tha: Vertet te gjitha keto qe me the, i beson dhe mendon se ka Perendi?!
    Natyrisht, i thashe. Une jo vetem i besoj, por i jetoj.
    Atehere ai me tha: Une asgje nga keto qe ti the nuk besoj.
    Mire i thashe, por me lejo te te bej nje pyetje: kur nuk beson, perse shkon ne kishe?
    Ai me tha: sepse jam orthodhoks.
    Dhe une i thashe: cfar do te thote per ty te qenit orthodhoks?
    Ai tha: i krishtere.
    Faktikisht edhe gruaja e tij, e cila faktikisht nuk beson, aktualisht ajo eshte dicka si bicim e zgjedhur ne kete kishe. Kete shembull e solla jo per te gjykuar kishat apo njerzit. Kete shembull e solla per te kuptuar se cfar demi sjell mesimi religjionoz, kur ai nuk ka ne qender mesimn dhe fjalen profetike te Perendise. Eshte i njejti shembull me grupimet religjionoze qe gjenden ne dhjaten e re. E gjithe prifteria dhe judenjte ishin te mbyllur nen religjion. Prifteria ndalonte judenjte qe ti besonin Jezusit. Ata e shpallen besimin ne Krisht, si herezine dhe blasfemine me te madhe. Jezusi vete i quajti: Pjelle neperkash, kur dihet se satani sombolizohet me gjarprin. Jezusi i akuzoi keta religjionoze, haptas si kundershtaret e Perendise, te cilet jo vete qe nuk hyjne ne mbreteri te Perendsie, por behen pengese per ata qe duan te hyjne. Nuk duhet te mendojme se ne ate kohe ishte ndryshe, e ndersa sot jane kohe te tjera. Religjioni eshte religjion, dhe nuk varet nga koha.

    Cfar ndodhte ne kishen katolike te hershme?

    Shume mesime kishin hyre ne kete religjion, dhe po forconin nje pushtet njerzor qe quhej papat, i cili po conte me shumce njerezit drejt ferrit. Por kush i konstatonte keto mesime si te rrezikshme per te krishteret? Natyrisht qe ishte fjala profetike e Perendise ne bibel, e frymezuar nga Fryma e Perendise, qe na deshmon origjinen e ketyre mesimeve, te cialt nuk vijne nga Fryma e Perendise.
    Religjioni mesonte ( dhe ende vazhdon), adhurim shenjterish; shpetime kolektive si rezultat i te qenit katolik; adhurimi i Maries deri ne nje pozite me Jezus Krishtin; lujtjet me ndermjetesim te Maries apo shejntoreve; Festimi i cdo emri shenjti dhe njehesimi me te; falja e mekateve kundrejt nje shume te caktuar qe paguante mekatuesi; pagezime foshnjash; papa i ashtuquajtur "ate" i shenjte mbi dhe, e plot e plot mesime te ndryshme, ishin thelbi i mesimit qe religjioni ju mesonte njerzve. Pra menjanimi dhe mesimi i fjales profetike, nga thelbi i predikimit ne kishe, natyrisht qe do te shumonte "virgjereshat e mara", te cilat ne thelb jane religjionozet, qe per religjion jane gati te te vrasin. Te gjitha keto qe une them ndaj religjioneve, nuk jane nje gjykim i imi personal. Ato jane mesimet baze qe keto kisha i mesojne grigjes se tyre. Por pyetja shtrohet: Kush e ka drejt: religjionet apo fjala e Perendise? Le te shohim me radhe.

    Religjioni thote: Nese prindi eshte, orthodhoks, katolik apo protestant, atehere e gjith familja eshte automatikisht e shpetuar dhe eshte e krishtere.

    Pak me siper une kam sjelle pikerisht nje varg nga Mateu, ku vete Jezusi na tregon per te shpetuarin dhe te humburin brenda familjes. Pra Jezusi na deshmon dhe na meson se, nuk ka besim dhe shpetim kolektiv dhe automatikisht nga prinderit. Ai thote:

    ".... kam ardhur te ndaj njeriun kunder t'et, edhe BIJTE kunder s'emes, dhe nusen kunder vjerres. Edhe armiqte e njeriut do te jen shtepiakesit e tij."

    Por religjioni meson krejt te kunderten, duke hedhur poshte kete mesim te Krishtit. Jezusi na tregon se, Ai do te ndaje Delet nga Dhite, edhe pse keto mund te jene pjese e nje "vathe". Pra Ai do te ndaj bijte nga nena, dhe djalin nga ati, dhe shtepiakesit e tij do te jen armiqte e tij,tha Jezusi. Pra besimtaret nga jobesimtaret, te shpetuarit nga te humburit. Ky fakt tregon se besimi dhe shpetimi jane personal dhe jo kolektiv. Pyetja eshte: perse Jezusi thote,: une do ti ndaj, qofshin keta edhe ne nje familje, bij, nen e babe?
    Kurse religjioni meson: Je i shpetuar, sepse prindi te jep trashegim religjionin e tij, orhtodhoks, katolik apo protestant e tjera. Fatkeqesia ketu eshte se, religjioni mendon se, besimi apo feja qe te shpeton eshte pikerisht religjioni qe ti e mer trashegimi nga prinderit e tu. Pyesni religjionozet dhe do te shihni se per ta thelbi i besimit eshte religjioni. Pra sic e shihni llogjika eshte krejt njerzore dhe punon si ne rastin: je shqiptar, sepse ke lindur nga prinder shqiptare.

    Fjala profetike na meson se, FE te drejte pa Besim ne Krisht, nuk ka. Si dhe shpetim pa bese ne Krisht, nuk ka.

    Njeriu lind nen mekat, jo per shkak te prinderve te tij, por per shkak te renies se NJERIUT ne kopshtin e Edenit. Pali tek romaket na deshmon se, per faj te Njeriut te pare Adam, e gjithe raca njerzore ra nen denim te mekatit. Por religjioni meson: Femija kur lind, mer nga prinderit e tij si trashegim mekatin. Mbase dikujt i duket si pa rendesi ky fakt, por nuk eshte ashtu. Te mesosh se femija kur lind, mer trashegimi nga prinidi mekatin, sipas religjionit i bije qe, ashtu siprindi i jep femijes trashegimi mekatin, po keshtu i jep trashegimi dhe religjionin, qe per ta do te thote: besim dhe shpetim. Por ku eshte rrezikshmeria e ketij mesimi religjionoz?
    Simbas bibles: e gjithe krijesa doli jashte udhes, thote Pali tek romaket. Qe do te thote, se qysh ne Eden NJERIU perzgjodhi te thyeje urdherin e Perendise, qe do te thote mekat, ku natyrisht dhe ne jemi pjese perzgjedhje e ketij vullneti.. E gjithe raca njerzore eshte krijuar qysh ne gjashte ditet e krijimit. Pra kjo na ben fajtore para Perendise. Por dikush me beri kete pyetje: Meqense kur une erdha ne jete linda ne mekat, cili eshte faji im qe te denohem ne ferr? Natyrisht Perendia nuk mund te gjykoje per ate qe ti nuk di. Prandaj dhe Jezusi ju tha farisnjve se, ju nuk do te ishit fajtore nese nuk do te kishit digjuar. Por jeni fajtore sepse digjoni dhe nuk besoni. Bibla thote se, ne lindim ne mekat. Pra na tregon natyren tone te rene, pavarerisht moshes. Ndryshimi midis foshnjes edhe te rriturit eshte se, Foshnja ska aftesi perzgjedhjeje, per shkak te moshes se paformuar, por kjo zdo te thote se ajo ne thelb nuk eshte me natyre mekatare. Kurse i rrituri ne thelb te tij, ashtu si dhe foshnja, eshte mekatar, por ai ka aftesi te perzgjedhe simbas vullneti te tij te lire: te qendroje nen mekat, apo te clirohet prej tij. Pra i rrituri eshte pergjegjes per veten e tij. Tek gjon:15.9. Jezusi thote se, kur Fryma te vije, do ta binde boten per mekat. Dhe cili eshte mekati? Mekati nuk eshte thjesht se ti ke lindur ne mekat. Mekati yt qe do te gjykohesh eshte se, ti pranon te jetosh nen mekat, duke mos e besuar Krishtin. Pra mosbesimi apo rrefuzimi qe ti i ben Krishtit, ky eshte mekati me i madh i yti, per te cilin ti do te gjykohesh dhe do te shkosh ne ferr.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga deshmuesi : 29-12-2012 mė 00:19

  8. #128
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282

    Pėr: Nje diskutim i veshtire.

    Shikoni nje shkrim interesant..

    " Ikonat jane imazhi i Zotit Jezu Krisht, i Hyjelindeses Maria, te dishepujve te Krishtit dhe gjithe profeteve. Ndryshe nga fete e tjera, te Krishteret besojne ne nje Zot qe lindi nga nje virgjereshe, dhe e shpalosi fytyren dhe madheshtine e Shpirtit te Tij te Shenjte.

    Jezu Krishti, i Biri i Perendise, ndryshe nga Ati, e ka treguar Emrin dhe Fytyren e Tij njerezve, pikerisht qe njerezit te kishin nje arsye me shume per te besuar tek Ati, Biri dhe Shpirti i Shenjte.

    Lutja ndaj ikonave dhe zbukurimet e kishave orthodokse me ikonat dhe muralet behen ne kuadrin e liturgjise. Katekizma perben njohjen dhe studimin e Fjales se Perendise. Liturgjia eshte forma e Adhurimit e besimtareve te Krishtere karshi Zotit.
    Greket e lashte besonin ne Perendite e Olimpit qe nuk i kishin pare ndonjehere me sy. Perandoret romake shpallnin veten e tyre Zot sapo vinin ne pushtet dhe njerezit i adhuronin ata si Zot te tyre. I vetemi perandor qe e theu kete tradite romake, ishte Konstandini te cilit i doli ne enderr shenja e kryqit naten perpara betejes per Romen. Ate shenje ai e vuri ne roben e tij ushtarake dhe i urdheroi te gjithe ushtaret e tij, qe te benin te njejten gje. Ushtria e Konstandinit, edhe pse me e vogel ne numer, arriti ti mposhte kundershtarin e tij per fronin e Perandorit. Kur ai erdhi ne pushtet, ai donte te mesonte me shume mbi "fene e kryqit" dhe dergoi nenen e tij, Shen Helena qe te shkonte ne token ku ka lindur "feja e kryqit" dhe te gjente proven e ekzistences se kesaj feje. Shen Helena shkoi ne Token e Shenjte dhe arriti qe te gjeje nje pjese te trarit ku ishte kryqezuar Krishti, dhe me konkretisht, pjesen e gozhduar mbi koken e Tij, ku shkruhej, "Jezusi i Nazarethit, Mbret i Hebrjeve" ne tre gjuhe, herbraish, latinisht dhe greqisht. Kete prove e gjen edhe sot e kesaj dite ne kishen e Shen Helenes ne Itali. Kur Konstandini u njoh me proven qe priste nga e ema, ai urdheroi ndertimin e nje katedrale te madhe ne token ku u gjend. Nga ana tjeter, ai u pagezua vete ne moshen 90 vjecare, dhe ndryshe nga perandoret e tjere, ai nuk e shpalli veten Zot, por sherbetor te Perendise se Kryqit. Konstandini i Madh, eshte i tille ne historine e njerezimit pasi solli Krishterimin ne Europe, ne fakt, Ai po permbushte vetem Vullnetin e Perendise.
    Ta shkruajta gjithe kete histori, per te mesuar se si ka lindur Krishterimi ne Europe. Shenja e kryqit qe per ty mund te jete "paganizem", eshte forma qe te krishteret kane zgjedhur per te identifikuar vetveten si sherbetore te Zotit, qe ecin ne hapat e Jezu Krishtit. Te shpetuar do te jene ata, qe do te mbajne kryqin e tyre te vuajtjeve mbi supe ne vdekjen e tyre, ashtu sic e mbajti edhe Jezu Krishti. Jeta u rilind per njerezit me vdekjen dhe ringjalljen e Jezu Krishtit te treten dite. Kjo konsiderohet nga njerezit e pafe si "cudia me e madhe e botes", prandaj egziston edhe proverbi popullor: "Cudia me e madhe tre dite zgjat".
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


    Shikoni ku ndahet religjioni fetar, me Besimin e vertete ne Krisht. Konstandini dergoi te jemen qe te gjeje "proven" ku ka lindur feja e krishtere. Ajo pasi shkoi ne token e shenjte, gjeti trarin dhe mbishkrimin. Keshtu Konstandini duke pare kete "prove" urdheroi te ngrihet religjioni fetar, ku cdo kush ishte i DETYRUAR ligjerisht te quhej i krishtere, pavaresisht se nuk njihte Krishtin.
    Tani le te shohim besimin e Vertete, dhe cila eshte rruga drejt Krishtit. Kur Jezusi erdhi ne Israel, ju tha dishepujve te tij: nuk me zgjodhet ju mua, por une ju kam zgjedhur juve. Askush nuk mund te vije tek une, nese Ati nuk e ka zgjedhur qe te vije tek une..
    Ky eshte besimtari i vertete kristian, i cili per prove te besimit ka Krishtin e vdekur dhe te ringjallur; Ka deshmine e Frymes se Shenjte ne zemer te tij. Ai jeton cdo dite me Krishtin dhe ecen bashke me Te ne rrugen e ngushte, duke u perjekur te beje vullnetin e Tij.
    Samueli ishte nje njeri i themelosur ne religjion. Ai ndiqte pikperpike urdhrat e kryepriftit dhe religjionit te tij fetar. Ai ishte i zellshem ne zbatim te regullave te religjionit, bile kjo ishte mburja e tij. Pikerisht kjo tradite religjionoze, beri qe ai te kthehej ne vrases dhe perndjekes i kishes se gjalle te Krishti, duke menduar se po i sherbente me devotshmeri Perendise. Ky ishte fillimi dhe fundi i tij. Nje dite Krishti i foli ne rrugen e Damaskut, personaisht e drejtperdrejt. Saul, perse me perndjek?
    Sauli ra perdhe duke u dorezuar plotesisht. Qe nga ky moment ai ndryshoi plotesisht jeten e tij,pasi kjo eshte PROVA e vetme qe Perendia i jep cdo besimtari te vertete kristian. Relijgioni dhe religjionozet, nuk kane nje PROVE te tille ne zemer, prandaj dhe rendin pas "proves" se Kosntandinit, dhe natyrisht qe do te ngrene "katedralet" e tyre te religjionit duke trasheguar dhe religjionin e Kosntandinit.
    Shikoni me vemendje nje dukuri teper te rrezikshme dhe me pasoja serioze, per ata qe religjionin e quajne besim i vertete. Religjionozi rend pas provave, si trari ku u kryqezua Jezusi, Carcafi me te cilen u mbeshtoll Jezusi, varri ku u varros Jezusi, tek pikturat dhe ikonat e Jezusit e te tjera gjera si keto, duke i menduar ato, si thelbin e fakteve ku duhet te mbeshtetet besimi fetar. A thua se, Sauli apo farisenjte e prifterinjte ne ate kohe, nuk i besuan Jezusit, sepse ju mungonin keto fakte??
    Besimi i vertete Kristian, mbeshtetet ne ate cfar Zoti Krisht personalisht ka bere ne jeten tende, ne deshmine qe vete Fryma e Perendise jep ne zemren tende. Prandaj dhe Jezusi sa here qe sheroi apo beri mrekulli, ju tha atyre: shkoni dhe deshmoni ate qe Perendia beri per ju. Por mos valle mendoni se sot nuk eshte keshtu? Perendia nuk ndryshon. Jezusi pret ne rrugen e "Damaskut", dhe cdo i krishtere i vertete e pershkon "Damskun", dhe kjo eshte prova e Gjalle e bashkimit te perjetshem me Krishtin. Ja pra perse ata rendin pas ikonave, ndersa ne rendim pas Krishtit te gjalle. Ata puthin ikonat , ndersa ne me nje puthje te shenjte vllazerore puthim Krishtin e gjalle. Ata adhurojne ikonat, ndersa ne adhurojme Krishtin e Gjalle. Ata kerkojne ndermjetes, ndersa ne kemi Krishtin, "MESESIN" tone tek Ati. Ata ndejkin regullat e religjionit, ndersa ne ndjekim Fjalen e gjalle dhe ate profetike nen zbulese dhe deshmi te Frymes se Perendise. Ata kerkojne "proven"e trarit, ndersa ne kemi proven e Vdekjes dhe ringjalljes se Krishtit ne vete jeten tone. Ata ndezin qirinj qe te ndricohen, ndersa ne jemi Drita qe ndricon boten. Ata vendosin si ate te shenjte mbi dhe papen, nders per ne Ati i Shejnte eshte Ati Qiellor, Perendia dhe Ati i Zotit tone Jezus Krisht. Amin

  9. #129
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282

    Pėr: Nje diskutim i veshtire.

    Une kam nje perkufizim per religjionin, kur ai nderton "katedralen" e dominacionit dhe te krenarise fetare mbi dhe.

    " Religjionet shume lehte mund te behen pengesa serioze dhe te pakalueshme, per faktin se burgosin shpirtera te humbur ne "kullat" e tyre fetare."

    Ne shkrimin tim te mesiperm, kam bere diferencimin apo ndarjen e papajtueshme qe ka religjioni fetar, qe burgos shpritra te humbur, dhe Feja e paster, sic e quan apsotulli Pal, besen e vertete ne Krishtin Jezus. Nese do te deshrionit qe te njihnit thelbesisht se cfar eshte religjioni, pasojat dramatike qe ai sjell ne jeten e fetarit, si dhe burgosjen shpriterore te atyre qe e ndjekin ate, kete mesim te mrekullueshem e gjeni pikerisht ne biblen e shenjte. Aty do te shihni se si Zoti Jezus e klasifikon doktrinen dhe klasen religjionoze, tiparet dhe specifikat qe mbart ne vetvete religjioni per ndejkesit e tij, si dhe deshmia e demaskimi i hapur, qe vete Jezusi ju ben krereve religjionoze dhe vete rrezikut religjionoz.
    Jezusi tha se, kreret prifterore, Farisenjte, Saducenjte, Shkruesat e lijgit e keshtu me radhe, ne thelb jane religjioni qe drejtonte israelin. Pra kjo ishte klasa religjionoze e cila drejtonte fene ne israel, dhe qe ne thelb ishte kunder Krishtit. Armiku me i madh i tyre ishte pikerisht Jezusi, kjo sepse Jezusi ju deshmonte qellimet e tyre te mbrapshta. Ja si ju thoshte ai Turmave qe e ndiqnin:

    Ata rine nder sheshe dhe ne vende te dukshme, duke mbajtur fjalime te gjata.... Ata i zgjatin theket e mantelit te tyre fetar, per te rene ne sy te te gjitheve..... Ata luten gjate por si paganet..... Ata zene vendet e para neper tryeza per tu dukur te pare...... Ata me mesimet e tyre e largojne popullin nga Perendia...... Ata i kane vene nje barre te rende popullit , dhe vete nuk mbjane azgje.... Ata jane pjelle neperkash... Ata duan te me vrasin sepse une deshmoj per punet e tyre te liga... E plot e plot te tjera si keto..

    Nese lexoni nen zbulese te Frymes ungjillin e Krishtit, do te mesoni dhe dote kuptoni se sa e rrezikshme eshte pranga e religjionit. Religjioni te ben jo vetem nje skllav te bindur, por te ben dhe nje perskeutor te rrezikshem, duke menduar se vertet ti po i sherben Perendise . Shembulli i shkelqyer i produktit RELIGJION, eshte Sauli. Nje njeri i edukuar si ne aspektin teologjik po keshtu dhe ata intelektual. Sauli ne thelb ishte nje bishe apo nje persekutor ne dore te krereve te religjionit. Nen kembet e tij u vra deshmori i pare i Krishtit, Stefani, direkt me aprovimin e tij. Lufta e kryqezatave ne thelb ishte nje lufte per religjion dhe dominacion, dhe skishte aspak gje te perbashket me misionin e Krishtit. Kjo, sepse ne thelb Religjioni, nga misioni i Krishtit, jane te kundert. Religjioni ne vetvete rrit dominacionin dhe influencen e vet, ndersa misioni apo sherbesa e Krishtit nga besimtaret e vertete, ben vullnetin e Atit ne toke. Sauli, qe me pas u thir Pal, kur ju dorzua Krishtit dhe BESOI plotesisht ne te, deklaroi per religjionin duke e quajtur ate: "PLEH". Vete fjala "PLEH", nuk tregon vetem aspektin e pisllekut, por tregon njekoheshit edhe nje "dicka organike" te vdekur, te dekompozuar duke u transformuar ne nje HIC te pavlere.
    Nga kthetrat e religjionit mund te te shpetoje vetem Krishti, pasi njeriu ska fuqi kunder tij sepse eshte vecse nje skllav i perunjur.
    Deklarimi ligjor i krishterimit, ne perandorine romake, e ktheu kete lloj krishterimi te aprovuar dhe miratuar nga Bota, ne nje FE zyrtare, ku nuk varej me perzgjedhja e lire e beses ne Krisht. Pra, si ai qe deshte dhe perzgjidhte te besonte ne Krisht, po keshtu dhe ai qe nuk deshte te besonte ne Krisht, ligjerisht quheshin te krishtere. Dhe dihet se sa i madhe ne propocion eshte numri i atyre qe besojne plotessht ne Krisht dhe i atyre qe nuk besojne. Ketu fillon e ngrihet "katedralja" e religjionit, e cila ngjan me shembelltyren e arres me Grure dhe Egjer. Kur i thane Zoterise se ne arren tende ka mbire dhe "fara" e egjerit, dhe te veme e ta kepusim, Zoteria ju tha: I ligu erdhi dhe e mbolli naten ne aren time. Lerini te rriten bashke, dhe ne te korrat do ti ndjame, egjerin ne zjar dhe grurin ne hangar. Ja perse sot kemi nje kishe zyrtare religjionoze, e cila eshte pale me qeverite dhe e martuar me boten, dhe Kishen e gjalle te Krishtit, e cila ben vullnetin e Atit mbi dhe.
    Per te pasur nje veshtrim apo mesim te drejt reth kesaj qe po them, le te hedhim nje veshtrim ne biblen e shenjte, prej nga vjen dhe mesimi i gjalle i Perendise. Religjioni i kohes, i perndoqi apsotujt, per faktin se dishepujt ishin nen mision te Krishtit. Arsyeja e perndjekjes ishte se, Misioni i krishtit mbi dhe, qe behet nga kisha e gjalle e Tij, deklaronte dhe deshmonte qellimet e mbrapshta te botes mekatare. Religjioni e shikonte si nje rrezik real per ekzistencen e vet, kishen e Krishtit, prandaj dhe i shpalli lufte. Kjo, sepse Ndjekesit e Krishtit ( kisha e gjalle) po rriteshin me permasa shume te shpejta. Por ajo qe me ben me teper pershtypje ne lidhje me dishepujt e Krishtit, ishte fakti se, ata ASNJEHERE nuk u bene pale me shtetin. Ata asnjehere nuk kerkuan mbrojte dhe ligjshmeri per mbrojte ligjore nga qeverite e kohes. Kisha e Krishtit ka mbrojten dhe ligjin e Krishtit, ajo nuk lufton ndaj mishit dhe gjakut, sic lufton religjioni. Ajo lufton kunder principatave dhe pushteteve te erresires, kjo eshte Kisha e gjalle e Jezus Krishtit, dhe ky eshte misoni i saj mbi dhe. Kryqezatat vrane, pushtuan, plackiten, dogjen, shkatruan, dhe shkretuan gjithshka ne emer te dominacionit religjionoz. Ndresa Apsotujt u sakrifikuan per shpetim te cdo shpriti qe Perendia ka thirur ne mbreteri te Tij. Shikoni pra se sa ndryshim rrenjesor dhe qellim te kundert ka Religjioni ne misonin e tij, me misionin e Krishtit dhe kishes se Tij. Mbase shume vete ngatrohen dhe thone se, edhe religjioni thote, kisha e Krishtit jam, pra cili eshte ndryshimi? Ndryshimin e thote vete Jezusi tek shembelltyra e 10 verigjereshave. Te 10-ta Jezusi i quan virgjeresha, por midis tyre kishte nje ndryshim thelbesor. 5 prej tyre ishin te mencura, dhe 5 ishin te pamencura, ose te mara. Me kete Jezusi na tregon se nuk eshte emri i "krishtere", ai i cili na deklaron bij te Perendise. Eshte BESA e GJALLE dhe VEPRA e BESES ne Krisht, prej nga Jezusi dhe Fryma na deshmon se ne jemi bij te Perendise. Ketu ndahet religjionozi nga Besimtari i vertete kristian.

  10. #130
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282

    Pėr: Nje diskutim i veshtire.

    A ėshtė Paganizėm, lutja te ikonat?

    Mosnjohja ne thelb se cfar do te thote fjala: "Lutje", ben qe njerzit te jene konfuze dhe te mos kuptojne drejtperderjt se cfar kuptim dhe mesim ka kjo fjale ne besimin kristian. Lutja ndaj Perendise, nuk eshte nje rrit apo nje rregull traditash. Lutja qe ben besimtari i krishtgere ne thelb te vet eshte : ADHURIMI ndaj Perendise dhe Atit te Zotit tone Jezus Krisht.. Ajo permban : FALENDERIMIN, MIRNJOHJEN, RREFIMIN, FALJEN, PRANIMIN, DESHMINE, KERKESEN dhe BEKIMiN. Jezusi i mblodhi dishepujt e tij dhe i mesoi si ti LUTEN Atit te tyre Qeillor. Ne te gjithe kete LUJTE te Krishtit, do te gjeni te gjitha keto qe une thashe pak me siper. Dikush pyet:A ėshtė Paganizėm, lutja te ikonat? Pergjgja e mesimit religjionoz tradicional thote: Ne puthjen dhe lutjen qe i bejme ikones, nuk adhurojme, por vetem nderojme. Ne besimin kristian, LUTJA eshte ADHURIM, sepse BEHET ne FRYME dhe i drejtohet Perendise ne emer te Jezus Krishtit.
    Kur Jezusi foli tek pusi me gruan Samaritane, i tha asaj:

    "Perendia eshte Fryme dhe ata qe e ADHUROJNE duhet ta ADHUROJNE ne FRYME dhe te VERTETE."

    Jeusi na deshmon se nuk ka LUTJE pa prani te FRYMES se Perendise, dhe se VERTETES , qe eshte Krishti. Po keshtu Jezusi i mesoi dishepujt e tij qe ti LUTEN VETEM Perendise, Atit qiellor, dhe askujt tjeter. Por problemi eshte se, relijgioni meson se, ne lutje duhet nje objekt fizik, qe eshte ikona. E cila sipas tij, ben te plote misherimin fizik me lutjen. Nuk ka asjne lloj mesimi te tille ne shkrimin profetik. Kthejuni fjaleve te Jezusit drejtuar gruas samaritane: Perendia eshte FRYME dhe ADHUROHET ne FRYME. Kur Kristiani lutet dhe adhuron Perendine, ai kete e ben ne prani pesonalisht te FRYMES dhe se VERTETES qe eshte Krishti. Te vendosesh ikonen si mjetin fizik, me ane te se ciles ti gjate lutjes percepton Perendine, kjo tregon se te mungon personalisht Fryma dhe e Verteta Zoti Krisht. Ky mesim krejt i gabuar, shprehet fare qarte dhe ne shembullin qe ju sillni, i cili e zbulon plotesisht kete qe une them. Ju thoni se, kur je lark nenes apo kur ajo te ka vdekur dhe te mer malli, a nuk nxjer fotografine dhe cmallesh dhe e puth ate?
    Po. Kjo eshte mese e vertete dhe une e pranoj plotesisht. Por cfar tregon kjo per mua, dhe perse e bej une nje veprim te tille me fotografine?
    Kete veprim e bej, sepse Nenen time nuk e kam personalisht me pjese te gjalle te jetes time, sepse ajo ka vdekur. Por fakti me Jezusin nuk qendron keshtu. Jezusi eshte i gjalle dhe jeton personalisht ne zemren time. Po keshtu dhe Fryma e Perendise eshte perosnalisht ne zemren time. Atehere me lejoni tju bej nje kundrapyetje: Nese nena juaj eshte e gjalle, a do te pranoje te puthje fotografine apo nenen tende te gjalle?
    Une nuk mund te gjykoj askend per cdo gje qe ai beson dhe ndjek, por ju deshmoj qarte se, mesime te tilla jo vetem qe jane te rrezikshme, por tregojne burgosjen me te cilin religjoni ju mban peng. Jezusi ju tha keshtu farisenjve:
    Le ju qe nuk hyni ne mbreteri te qiejve, por pengoni te hyjne dhe ata qe jane per te hyre.
    Tani une pyes: A ėshtė Paganizėm, lutja te ikonat?
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga deshmuesi : 07-01-2013 mė 21:59

  11. #131
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282

    Pėr: Nje diskutim i veshtire.

    Tek shembelltyre e ares me grure dhe egjer, Jezusi na tregon se armiku shkoi dhe mbolli midis grurit, egjer, pra fare te keqe. Pra Jezusi na tregon se midis besimtareve te vertete kristiane, ka plot EGJER, te cilet ne thelb jane si bota. Pali kete fakt e perforcon tek letra qe i dergon Timoteut, i cili i thote:

    "... Sepse njerizt do te jene defrimdashes, me shume se Perendidashes ....sepse njerzit do te jene.... te PERENDISHEM ne dukje, por mohues te FUQISE se Tij, dhe nga KETA LARGOHU."

    Dhe me poshte Pali nen zbulese te Frymes i thote Timoteut se...

    " ..do te vije koha kur njerzit nuk do ta DUROJNE MESIMIN e shendoshe, por simbas deshirimeve te veta, do te mbledhin grumbull me mesues per te GUDULISUR VESHET E TYRE.."

    Shikoni cfar ndodh sot, pikerisht ne konstatim te asaj cka Pali ka parathen qysh me perpara. Njerzit nuk e duan dhe e kundershtojne marrezisht mesimin e FUQISHEM qe fjala profetike e Perendise na meson. Ata duan mesime qe ju gudulisin veshet, mesime qe nuk i bejne te ndjehen keq dhe fajtore. Vereni dy epokat, dhe shume lehte do te mund te beni krahasimin. Kisha e pare apsotolike, jo se skishte probleme, jo se gjithshka shkonte si ne vaj. Ajo dallohej per FUQINE e Frymes dhe MESIMIN e FUQISHEM te Fjales se Perndise, ne te cilen ecte e sigurt. Kisha e pare ishte nje kishe e nendheshme qe skishte azgje te perbashket me boten. Qe skishte katedrale dhe institucione fetre. Qe nuk mbrohej nga miratimi dhe ligjshmeria e botes. Prekundrazi ajo ishte nje ARMIKE e shpallur nga BOTA. Perse?

    "Sepse miqesia me boten, eshte armiqesi per Perendine.

    Kisha e pare ishte e persekutuar dhe perndjekur nga bota. Romaket argetoheshin me shfaqjet nder arena, kur luanet shqyenin te krishteret. Dhe ja nje dite del nje Konstandin, dhe e kthen ne FE zyrtare, me ligj, krishterimin. Duke vendosur se, qe te gjithe popujt nen perandori, me ligj shpallen te krishtere.
    A e shikoni dallimin e ketyre dy epokave? Bota, e cila eshte ne armiqesi me Perendisne, shpall me ligj krishterimin. Por nje pyetje e thjesht eshte: Sa eshte raporti i besimtareve te vertete kristiane, me ata qe nuk jane kristiane? Eshte shume, shume, shume i vogel. Ja si tha Jezusi per besitmaret e vertet kristiane.:

    " Ju jeni kripa e botes..."

    Perte mesuar raporitn, imagjononi volumin e nje tenxhere me gjelle, duke e krahasuar me sasine e kripes qe hedhim ne te. Po keshtu Jezusi tha:

    Rruga e Perendise eshte e ngushte, dhe te PAKET jane ata qe hyjne ne te. Ndersa rruga e Botes eshte e gjere, dhe te shumte jane ata qe ecin ne te.

    Por cfar solli ligji i Romes( botes), i cili e shpallte te krishtere cdo njeri qe ishte nen perandorine romake?
    Me kishen e Krishtit, u "PERZJE" DHE BOTA, qe me ane te ligjit te saj, tashme e gjith peroandoria quhej e krishtere (prandaj Jezusi tha: do te ndaj delet nga dhite). Kjo ligjshmeri beri qe cdo njeri qe ishte romak, pak rendesi kishte nese besonte apo jo, te quhej me ligj i krishtere. Pra simbas raportit qe ekziston midis besimtareve te vertete dhe jobesimtareve, qe une shpjegova pak me siper, i bije qe nje mase e madhe njerzimi, te quhet e krishtere ligjerisht, por qe ne thelb nuk beson. Prandaj gjith itajlanet jane 100% katolik, pavaresisht nese njohin dhe besojne apo jo Krishtin. E keshtu me radhe per te gjitha shtetet simbas religjioneve te tyre, qe ne i quajme te krishtere. Ky eshte thelbi i religjionit, i cili ne qellim dhe dominim te tij ka religjionin. Po ju jap nje shembull konkret: I pate se cfar lufte i shpallen shtetit shqiptar religjionet, te cilat simbas tyre, censusi i ka "tkurur"??
    Kjo eshte legjitime per ta, sepse ne qellim eshte dominacioni dhe mbreteria e religjionit, dhe jo Krishti. A mendoni se Apsotujt dhe kisha e hershme , do ti shpallnin lufte vendit te tyre, sepse qeveritaret romake te asaj kohe nuk e perfillnin Kishen e Krishtit? A mendoni se Apostujt do ti shpallnin lufte keshillit fetar judaik, te cilet i porosisnin dhe i ndeshkonin, qe te mos i mesonin popullin mesimin dhe ungjillin e Krishtit?

    Ja ctha Pjetri:

    "......pak rendesi ka cfar ju mendoni per ne, e rendesishme eshte cfar Perendia mendon per ne...."

    Kam lexuar plot shkrime, ku fetaret ankohen dhe i shpallin lufte shtetit te tyre, duke e kercenuar ne lidhje me censusin. Por une pyes: Perse Pejtri dhe apsotujt nuk u qederosen fare, se cfar mendonin bota, por pranuan ndeshkimin dhe burgosjen, ndersa keta te gjithe prokupimin e tyre e kane se, cfar dhe si mendon shteti?

    Natyrisht ne shembelltyren e Tij Jezusi na deshmon qarte se neper "GRURE" ka dhe "EGJER", dhe "EGJERI" eshte shumice. Po keshtu Pali ne profecine e kohes se fundit, thote se SHUMICA (egjeri), eshte me shume DEFRIMDASHESE se PERENDIDASHESE, eshte e perendishme ne DUKJE por MOHUESE e FUQISE se TIJ.. Po keshtu Pali ne profecine e tij thote se, SHUMICA ( egjeri)do te grumbulloje dhe mesuesit e vet, te cilet do ti gudulisin veshet. A e vini re kete SHUMICE , e cila vetem ne festa fetare, mbush sheshet dhe ndertesat kishtare DING (plot), sa ska vend ku te hedhesh kokren e molles, dhe me pas kur festa mbaron, sheshet dhe ndertesat i kthehen zbrazetires, perjashto ata pak besitmaret e vertete (gruri pakica), qe jeten e kane dhene ne dore te Krishtit?
    Te cilet rendin pas Krishtit dhe jo pas botes?
    Te cilet s'behen merak per census e cfar bota mendon per ta, por behen merkat per Zotin, se cfar Ai i Mendon per ta?
    Une kam sjelle plot shkrime ne lidhje me religjionin dhe besimtaret e vertete te krishtere. Une askend nuk gjykoj, sepse nuk eshte e drejta ime. Por shoh se peronat vazhdojne te gozhdojne besimin e vertete , te gjykojne "heretikun" (gjyq i rende per gjyjnet e tyre). Perse valle? Une skam peremendur as emer dhe asgje te tille, por sulmi do te behet sepse veshet e tyre nuk jane mesuar te digjojne te Verteten. Kush ka veshe per te digjuar le te digjoje, tha Jezusi. Une skam mare persiper te gjykoj askend, sepse nuk eshte e drejta ime. Por te shpall drejt ungjillin e Krishtit, kjo eshte detyre. Kush ndjehet keq, kjo me gezon, por kush ndjehet keq dhe qendron ne kete gjendje, kjo me trishton. Kete gje ju tha Pali kishes se korinthit, te cilet e quajten letren e Palit shume te rende. Por me pas kur ata u penduan, ky ishte vertet Gezim i madh.
    Une kam nje prove te gjalle ne jeten time. Kur une isha thjesht nje fetar ne dukje, ndjehesha shume keq kur dikush me tregonte gjith pislleqet e mia. Bile e sulmoja me shume se dikush ketu. Kjo sepse e tille eshte natyra mekatare e njeriut. Por cfar ndodhi kur une pranova Krishtitn?
    Tek mua lindi deshira qe ta deklaroja mekatin, pasi ato te gjitha (edhe ato qe kam perpara) i HODHA mbi Krishtin. Kjo eshte Liria me te cilen Ai me cliroi. Liria nuk eshte nocion, por eshte JETE e GJalle me Krishtin.
    Do te deshrioja te diskutoja me kedo qofte, por pa gozhda dhe mberthim heretikesh. Gozhdet dhe mberthimi, i perkasin romes (botes). Ju jeni drite ne bote, tha Jezusi, dhe detyra e drites eshte: te ndricoje kedo, per ta sjelle ne Krisht. Amin.

  12. #132
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anėtarėsuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Pėr: Nje diskutim i veshtire.

    O Toni i lexova disa postime te tua, sinqerisht m'u mbushun syte me lote kur t'i lexova disa postime, le bre vella se prokuror ti nuk je me i quajt njerezit ' te lige'. Mos hy ne keto ceshtje kur fillon me akuza. Mos i shpall njerezit heretike po jepju perkrahje njerezve qe pranojne Perendine ne jeterat e tyre.

  13. #133
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anėtarėsuar
    02-02-2009
    Postime
    3,453
    Postimet nė Bllog
    1

    Pėr: Nje diskutim i veshtire.

    Gjithe ky zell i harxhuar dhe megjithe te vertetat njohese te Bibles, nuk do ja vlente per te kundershtuar ceshtjen e ikonave, e zgjidhur perfundimisht ne sinodin e 7 ekumenik ne vitin 787.
    Derisa Logosi u misherua dhe u be njeri, atehere kjo do te thote se vendimi i sinodit ka qene i drejte, Biri i Perendise mund te pikturohet pra, por brenda disa rregullave te vendosura shume mire ne Kishen Orthodhokse, dhe vec tij patjeter edhe e Tereshenjta, shenjtoret,
    Duaje te afermin tend si veten

  14. #134
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282

    Pėr: Nje diskutim i veshtire.

    Per ju Ilia spiro, vertet eshte zell i harxhuar, por deshmija e Krishtit nuk eshte per farisenjte. Kur Jezusi bente mrekulline ne mes te tempullit, duke deshmuar Perendine, farisenjte e akuzonin se po shkelte te shtunen. Pra ti je ne drejtim tjeter dhe une ne tjeter. Une shpall Krishitn, ndesa ti farisenjte. Une Krishtin e gjalle ne zemren time, dhe ti ikonen e drunjte ne murin e ksihes.

  15. #135
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282

    Pėr: Nje diskutim i veshtire.

    Citim Postuar mė parė nga Diella1 Lexo Postimin
    O deshmuesi, e kam une nje pyetje per ty, kush jua fal fajet juve? Ne Bibel ne shohim se si Zoti themelon Kishen e Tij, u jep prifterinjve qe Jezusi vete bekon e shuguron, fuqine per te falur fajet e pagezuar mekateret. Kjo fuqi bekimi e Jezusit ka kaluar ne breza, nga nje brez prifterinjsh ne tjetrin, per te ardhur ne ditet e sotme. A nuk mendon qe juve, duke mos ulur koken ndaj perfaqesuesve te Kishes qe vete Krishti ka themeluar mbi toke, tregoni shenja mosbindje dhe rebelizmi? Sepse, me te vertete, kush ua fal juve fajet?!!!!
    Tek Gjon:20:23 Jezusi thote:

    " Kujt do t’ia falni mėkatet, do t’i jenė falur, kujt do t’ia mbani, do t’i jenė mbajtur.”

    Djella pyet: kush ja u fal juve mekatet. Te beje nje pyetje te tille nje i krishtere, kjo te ben te mendohesh. Nuk e di konkretisht se cfar ajo do te thote me kete pyetje, por duke pare historine e kishes katolike, kur dikur cdo kush paguante kishen katolike, per falje te mekatve me ane te priftit. Pra simbas mekatit behej dhe pagesa. Dhe keshtu mekatari, duke bere pagesen, prifti i falte mekatin. Keshtu qe, simbas Diella1, pervec Perendsie Zotit Krisht, pushtet per falje mekatesh paska dhe prifti katolik. Shikoni si thote ajo:

    " Ne bibel ne shohim se si Zoti.........u jep prifterinjve qe Jezusi vete bekon e shuguron, FUQINE per te FALUR fajet e pagezuar mekateret."

    Por a meson keshtu bibla? Mesimi i Jezusit ne fjalen profetike, dhene nen zbulese te Frymes, e meson te krishterin, se pushtet dhe fuqi per te falur mekatin ka VETEM Perendia Zoti Krisht. Tek Mat:6:9. Jezusi thote:

    " Ta dini se biri i njeriut ka pushtet mbi dhe te fale mekatet.."

    Por pyes: A ju dha Jezusi PUSHTET dishepujve te tij, qe ata tu falin FAJET njerzve? Ne asnje vend Jezusi nuk ju thote dishepujve, une ju jap PUSHTET qe ju tu falni mekatet njerzve. Pra tjetersimi qe religjioni ju ben fjaleve te Krishtit, natyrisht qe ka te beje me interesat e tyre dominacionale. Fjalet e Jezusit jane krejt te qarta, dhe duhen kuptuar, brenda mesimit qe Fryma meson ne kishen e Krishtit. Jezusi nuk pemend fjalen PUSHTET, por ju thote shprehimisht: "..Kujt do t’ia falni mėkatet, do t’i jenė falur.." Pra kjo do te thote se, nese ju do te falni kedo qe ka mekatuar ndaj jush, eshte i falur. Ky eshte mesimi me te cilin Fjala e Perendise meson kishen e Tij. Nese do te shohim nje moment kur Jezusi i dergon apsotujt e tij neper Izrael, Mat:10:1. Ai para se ti dergoje, i MBUSH me PUSHTET.

    "Pastaj Jezusi i thirri tė dymbėdhjetė dishepujt e tij rreth vetes dhe u dha PUSHTET t’i dėbojnė frymėrat e ndyra, dhe tė shėrojnė ēdo sėmundje e ēdo lėngatė."

    Por le te ndalemi tek pyetja e Diellea1, dhe te shohim Pjetrin, se si ai vepron ne nje situate te tille. Vep:8:9-24

    "Prej kohėsh nė atė qytet ishte njė njeri qė quhej Simon, i cili merrej me magji dhe i bėnte tė ēuditeshin njerėzit e Samarisė....... Besoi edhe Simoni dhe, mbasi u pagėzua, rrinte vazhdimisht me Filipin............ Atėherė vunė duart mbi ta dhe ata morėn Frymėn e Shenjtė. Dhe Simoni, kur pa se me vėnien e duarve tė apostujve jepej Fryma e Shenjtė, u ofroi atyre para, duke thėnė: “Ma jepni edhe mua kėtė pushtet, qė ai tė cilit do t’i vė duart, tė marrė Frymėn e Shenjtė. Por Pjetri i tha: “Le tė humbasė paraja jote dhe ti bashkė me tė, sepse ti mendove se mund ta blesh me para dhuratėn e Perėndisė. Ti nuk ke as pjesė as short nė kėtė gjė, sepse zemra jote nuk ėshtė e drejtė pėrpara Perėndisė. Pendohu, pra, pėr kėtė ligėsi qė ke dhe lutju Perėndisė qė, po tė jetė e mundur, tė tė falet mendimi i zemrės sate. Sepse unė tė shoh se je nė vrerin e hidhėsisė dhe nė prangat e paudhėsisė.” Dhe Simoni, duke u pėrgjigjur, tha: “Lutjuni ju Zotit pėr mua, qė tė mos mė ndodhė asgjė nga ato qė thatė.”

    Tani Pyes Diellan1: Perse Pjetri nuk i i fali mekatin Simonit, por e ftoi ate qe te PENDOHEJ dhe ti LUTEJ vete Perendise per ti falur mekatin? Kjo Diella1, sepse PUSHTET per te falur mekatet ka vetem Perendia Zoti Krisht. Po keshtu ne pjesene dyte te vargut, Jezusi ju thote apsotujve se, kujt do tja mbani Barren, do ti jete mbajtur. Ne letren drejtuar Filemonit, kemi nje mement ku skllavi Onesim, kishte braktisur zoterine e tij Filemonin. Por Onesimi kishte perfunduar tek Pali, ku dhe pranoi Krishtin. Atehere Pali, i dergon nje leter Filemonit, te cilin edhe ate e kishte kthyer ne besimin e Krishtit, duke i teguar se Onesimi tashme para tij nuk ishte thjesht nje skllav, por nje vella ne Krisht. Duhet thene se ne ate kohe, skllavi vrtiej nga zoteria per cdo veprim te gabuar qe bente, pasi ishte skllav. Ne fund Pali i thote keshtu Filemonit:

    " " Dhe nė qoftė se tė ka bėrė ndonjė padrejtėsi ose tė ka ndonjė detyrim, m’i ngarko mua."
    Pra Pali mer persiper te paguaj detyrimin monetar, qe Onesimi i kishte sjelle ne dem Zoterise. Por jo vetem kaq. Pali mer persiper, qe te binde Filemonin, qe ai tashme te mos e shikoje Onesimin si skllavi i arratisur dhe detor para zotrise, por si nje vella ne Krishtin Jezus. Pra gjith reputacioni dhe influnca e Palit si sherbestar dhe apsotull i Krishtit, mer pergjegejsine dhe ndihmon konkretisht, qe Onesimi te falej prej Filemonit, dhe qe ne ate moment Filemoni ta pranonte si vella ne Krisht. Pra Pali MBAJTI kete barre te Onesimit dhe Filemonit, dhe Krishti premton se edhe ne qiell kjo Barre eshte e mbajtur.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga deshmuesi : 05-01-2015 mė 15:06

  16. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar deshmuesi pėr postimin:

    lace (05-01-2015)

  17. #136
    i/e regjistruar Maska e lace
    Anėtarėsuar
    18-09-2014
    Postime
    240

    Pėr: Nje diskutim i veshtire.

    Deshmues ! eshte veshtire per njeres qe sjane penduar dhe skane rrethprere Zemrat e tyre ,qe te kene qetesine e duhur per te kuptuar vertet Fjalen e zotit,Pasi jo per te gjithe ka funksjonuar Pagezimi,Ka shume njeres qe jane pagezuar por ne menyre mekanike,ka shume njeres qe jane pagezuar thjeshte si Rit fetar,pa e njohur fjalen e perendise pa vetedije dhe ne keto raste Njeriu qe pagezohet ne menyre mekanike nuk ka marre dhuratat e frymes se shenjte,dhe fryma e shenjte nuk banon ne te,/ Pra te gjithe ata qe udhehiqen nga fryma e shenjte ndajne te njejtin mendim,dhe kane qetesi shpirterore ,une skam vene re Tek asnje person qe ka frymen e shenjte qe te gaboj ne argument,perkundrazi jane shume bindes pasi ata udhehiqen nga fryma e shenjte.
    Zoti Te Bekofte Vella Deshmuesi !!!
    Mos u Beni te gjithe Mesuesa se per kete do te gjukoheni ashper !!!

Faqja 7 prej 7 FillimFillim ... 567

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •