Close
Faqja 5 prej 7 FillimFillim ... 34567 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 100 prej 136
  1. #81
    ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
    Anėtarėsuar
    10-03-2003
    Vendndodhja
    -|- Atje ku njeriu takohet me Perėndinė
    Postime
    1,258
    Citim Postuar mė parė nga toni77_toni Lexo Postimin
    Peniel, vlerėsimet tua mbi mua janė krejt tė pa vlerė, unė ja la Zotit tė vlerėson dhe gjykon, ajo qe thua ti nuk me frigojne aspak dhe as qe me behet vonė se cka po thotė dhe si vlerėson tjetri. ..
    Ky reagim erdhi disi me vonese, me bere pėr te qeshur..., nuk u shkrua sot ai shkrim te cilin ti e more si reagim por pas atij shkrimi u shkruan me dhjtera shkrime tjera por ja qė sot erdhi reagimi!!! Nė anėn tjeter, nuk tu duk keq kur tjetri sulmoj dhe etiketoj mua dhe besimin tim! Te duket kjo ne rregull? Apo kjo eshte drejtesia e jote.

    Pastaj thua se; “Dhe aq mė tepėr tė ngresh gishtin ndaj njerėzve qė ecin me Krishtin...” e me kė ECI unė more i pa drejt? Me Balin? Me Herodin? Me kė sipas teje? Mendon ti se Krishti ėshtė vetėm ne xhepin tėnd apo si...?
    Nuk te shkoj ndėrmend ta lexosh se si ai shoqi nuk pushoj ne secilin shkrim duke vlerėsuar besimin tim ( fėmijės sė Zotit) besim KOT dhe KOT dhe deri edhe “jo nga FRYMA por nga njerėzorja”!! Zotėri, gishti duhet drejtuar drejt tė keqes sepse veset sjellin gjithmonė pasoja, bile pasoja fatale, prandaj ėshtė ves i keq te mendoj dikush se ai e ka Krishtin ndėrsa te tjerėt janė mėkatar tash 2000 vite...! Ne vend qė ta drejtosh gishtin nė mua me ato gjykime dhe vlerėsime tua, duhet te ja vesh gishtin kokės dhe tė jeni te kujdesshėm ju ne vlerėsime ndaj Kishės se Krishtit sepse gaboni dhe dėshtoni.

    Pėr ndryshe, pa u zgjatur e them edhe diēka pasi keni pėrfolur; e pėrsėris se Kisha katolike dhe ortodokse e kompletoj pėrfundimisht Biblėn te cilėn ti sot e lexon, jo qe po e them une por e thote e VERTETA. Nuk eshte "pjelle" sic thua ti - por le te mbetet ne ndergjegjen tende ajo qe thua, por eshte veper e madhe e Zotit nepermes Kishes se Tij. Ti e din se Kanonin e sotėm te Besėlidhjes se Re u kompletua ne kohen e Konstandinit te Madh. - kuptohet se e drejtuar nga FRYMA e Shenjt, qė d.m.th. ishte Fryma e Shenjt qė drejtoj Kishėn dje, sot dhe nesėr “e deri ne fund te botes”.
    Edhe diēka, ju ne shkrimi keni thene dicka edhe per shenjtnoret! As ne keta mos u thirrni asnjeher sepse ata jane pikerisht keta shenjtor qe Kisha ortodokse dhe katolike i respekton dhe nderon ndersa ju i keni perjashtue.
    Kisha katolikė ėshtė Kishe e Krishtit – Kishė e shenjte, katolike dhe apostolike qe e themeloj Jezu Krishti. Ėshtė pikėrisht ajo qe Jezusi tha:

    “I lumi ti, o Simon, biri i Jonės, sepse kėtė nuk ta zbuloi mishi e gjaku, por Ati im qė ėshtė nė qiell! 18 Edhe unė po tė them: Ti je Pjetėr‑Shkėmb dhe mbi kėtė shkėmb unė do ta ndėrtoj Kishėn time dhe dyert e ferrit s’do tė ngadhėnjejnė kundėr saj!
    19 Ty do tė t’i jap ēelėsat e Mbretėrisė sė qiellit: gjithēka tė lidhėsh mbi tokė, do tė jetė e lidhur edhe nė qiell e gjithēka tė zgjidhėsh mbi tokė, do tė jetė e zgjidhur edhe nė qiell.” (Mt 16; 17-19)


    Kaloja mirė Panel

    Nuk jam kėtu pėr tė vlerėsuar njerėzit dhe as qė e kam ndėrmend ta bėj ndonjėherė. Mbase ti dhe shumė tė tjerė keni kohė tė bollshme pėr tė shkruar faqe tė tėra por koha ime ėshtė e kufizuar. Nuk tė shkruajta qė tė tė frikėsoj por thjesht tė rimendosh gjėrat qė ke shkruar por me sa duket nuk ke kuptuar asgjė. E ke shumė tė lehtė tė na akuzosh por nuk ta ktheva me tė njėjtėn monedhė sepse gjykimi i takon Perėndisė dhe as u shpreha diku se me kė ecėn dhe cili ėshtė Zoti yt sepse kjo ėshtė njė zgjedhje personale e jotja. Me sa duket keqkuptohesh shumė shpejt dhe me tė padrejtė dhe shkruan pa u menduar dhe nuk e paske problem tė shkosh nė shtėpinė e tjetrit dhe ta ofendosh si tė tė vijė ty pėr mbarė gjė qė unė nuk e kam bėrė ndonjėherė nė Forumin Katolik. Nėse ti pretendon se je fėmijė i Perėndisė dhe se Fryma drejton jetėn tėnde, vreri qė ke vjellė pak mė lart dėshmon tė kundėrtėn e tė thėnave tė tua.

    Krishti nuk ėshtė lodėr fėmijėsh qė ta trajtosh si tė duash ti dhe kjo lloj llogjike qė pėrdorni ju katolikėt dhe ortodoksėt tregon njė nivel tė ulėt gjykimi dhe paaftėsie tė kuptuarit tė jetės sė krishterė dhe dėshmon se nuk ekziston njohje personale me Krishtin. Respekti qė kanė treguar Ungjillorėt ndaj personalitetit tė Krishtit ėshtė maksimal sepse pėr Ungjillorėt, Krishti ėshtė kreu i tyre, jeta e tyre, Shpėtimtari dhe Ēliruesi i tyre, burimi i jetės sė pėrjetėshme por edhe aktuale. Nuk kemi vėnė asnjė shenjtor, shenjtore apo ēfarė do gjė tjetėr mbi Krishtin, Atin dhe Frymėn dhe as qė ka pėr tė patur ndonjėherė. Sado qė tė pėrpiqeni, nuk keni pėr ta kuptuar asnjėherė nga ana njerėzore por vetėm nėse Perėndia ju ndriēon. Dėshtimi juaj qėndron nė faktin se nuk keni arritur tė kuptoni se ēfarė do tė thotė tė jesh i SHENJTĖ dhe ky dėshtim pėrsėritet nė mėsimet boshe qė pėrpiqeni tė transmetoni tek njerėzit e verbėr fymėrisht pjesė e tė cilėve jeni dhe ju.

    Kisha e Krishtit nuk ėshtė as kisha katolike as kisha ortodokse dhe as ajo protestante. Kisha e Krishtit janė ata qė i besojnė Krishtit dhe qė i qėndrojnė besnikė mėsimeve tė Tij dhe qė ecin nė dashurinė e Tij ēdo ditė tė jetės sė tyre. Ti mbėshtetesh nė njė varg pėr ti mbushur mendjen vetes tėnde se kisha nė tė cilėn ti je anėtar ėshtė Kisha e Krishtit, dhe kjo ėshtė mė qesharakja qė mund tė lexosh nė postimin tėnd, kur nga ana tjetėr kisha nė tė cilėn ti bėn pjesė dėshmon ēdo ditė e mė tepėr se nuk ka asnjė lidhje me tė VĖRTETĖN qė ėshtė Krishti.

    Nė asnjė postim tė shkruar nga dėshmuesi nuk pashė ndonjė ofendim. Nėse ti quan ofendim faktet biblike me tė cilat pėrballet doktrina jote, atėhere problemi ėshtė i yti dhe jo i yni. Fjala e Perėndisė ėshtė e VĖRTETA dhe jo doktrinat njerėzore dhe religjioze. Kėtu nė kėtė Forum nuk do heshtim kurrė sė foluri pėr tė vėrtetėn ashtu siē e kemi bėrė pėr vite me rradhė dhe pėr sa kohė do tė ekzistojė ky Forum sepse ky ėshtė misioni ynė, tė dėshmojmė tė VĖRTETĖN, Krishtin, Birin e Perėndisė sė gjallė.



    Nėn Hirin e Tij,

    ns
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Peniel : 25-11-2012 mė 12:27
    קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


    I Shenjtė I Shenjtė...

  2. #82
    "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anėtarėsuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    4,534
    Panel, asgje s'ke thene, si zakonisht duke ja mbushur vetvetit mendjen dhe lavderue veten.

    Une mendova se thua dicka per temen e jo te hedhesh koder pas bregu me vlersime tua miku im, kete ben si te na ishte ti ai qe duhet degjuar ty!! shko bre bac e jep lekcione te ata qe te degjojne sepse mua nuk me duhen, edhe pse hyra ne ket forum une nuk erdha te marr mesime nga ti, e kam une Kishen time dhe Shkrimin e Shenjt, jeten e shenjtorve te Krishtit qe me meson dhe ata une i degjoj e jo ty, mos e merr ma mundin.. Kush mendon se je ti pash mue? Ti kur thua se Kisha katolike nuk eshte Kishe e Krishtit., me etiketon mua dhe ...., pse hidherohesh kur une te them se Kisha katolike eshte Kishe e Krishtit ndersa ti nuk e deij se kush je, ende nuk keni identitet te krishter, jeni bere cop cop dhe as vet nuk e dini si quhi.

    Dėshtimi juaj qėndron nė faktin se nuk keni arritur tė kuptoni se ēfarė do tė thotė tė jesh i SHENJTĖ dhe ky dėshtim pėrsėritet nė mėsimet boshe qė pėrpiqeni tė transmetoni tek njerėzit e verbėr fymėrisht pjesė e tė cilėve jeni dhe ju.
    Eh eh, na paska ngelur Panel te refletoj DRITE me keto qe thote, asgje ma shume nuk kerkohet per ta pa se kush zoteron ne ty sa ky rresht!

    E kunderta e asaj qe thua, DRITE eshte Krishti - ne KISHA - te bijte e DRITES, ti... nuk e dij..!! Pastaj shenjtorėt; pikerisht Kisha katolike e dime se cka eshte shenjteria dhe e cmojme dhe nderojme jeten e secilit qe e jeton Zotit, por jeni ju ata qe nuk i nihni shnjetrit, nuk e nihni Kishen as nuk keni KISHĖ, jeni grupe te coptuara qe as vet nuk e dini se cka ehste ajo.....keni be shkeputjen e Kishes (TRUPIT) me Krishtin, delni ketu dhe shiti kinse dini dhe beni si te ishit ju vet krishti, kete e beni me dy tre rrehat duke i marr ne konteste sipas qefeve tuaja, dhe paraqitni nje Krisht hije pa TRUP, nuk e dini rendesine dhe dashurine se ka Krishti per TRUPIN e TIj - jo po Ai as nuk eshte pa TRUP, ju as vet nuk dini ta shtjelloni Krishtin, veq si hije e imagjinoni. Mos akuzo dicka qe duhet ta akuzosh vetveten dhe kur ti i drejtohesh dikujt ashtu sic me je drejtua mua, pergaditu se njerezit te tregojne se kush je.

    Kisha e Krishtit nuk ėshtė as kisha katolike as kisha ortodokse dhe as ajo protestante. Kisha e Krishtit janė ata qė i besojnė Krishtit dhe qė i qėndrojnė besnikė mėsimeve tė Tij dhe qė ecin nė dashurinė e Tij ēdo ditė tė jetės sė tyre.
    As vet nuk e din ti se cka po flet, me beso se kur lexoj nga rreshtat e juaj mendoj a mos po lexoj nga njeri i dehur apo cfar problemi ka ky njeri!! Si gjykoni ju ne kete menyre? Kujt i beson Kisha pos Krishtit? Gabimi ma i madhi i juaji ne jete eshte se ju nuk e nihni te VERTETEN e besimit te nje katoliku dhe dilni me gjykime te turpshme... Kujt i besoj une pos Krishtit? Jeni per turp per zotin.... Kisha eshte ajo qe s'ka tjeter DRITĖ pos Krishtit, Kisha eshte ajo qe Krishti eshte ZOT dhe JETE - Kisha eshte ajo qe i beson Krishtit dhe eshte e Tij, Kisha shpalli Krishtin, po kjo Kishė, e drejtuar nga Krishti nė FRYMĖ, gjatė shekujve - qe ne shekullin e parė, eci deri sot me Jezusin pavarsisht vuajtjve dhe perplasjeve qe i pat gjate historise, vonė jeni ju bre burr, jeni te vonuar jo te besoni Krishtit - por ta mesoni Kishen e Krishtit, e jo vetem te vonuar por sa i perket mesimeve mbi Krishtin - ju jeni HIQ. Mendoni se ju e keni Krishtin dhe ju jeni kisha?? ndersa une u them se ju mund te besoni Krishtit ne menden e juaj, por jeni gjymtyre e ndare nga TRUPI, prandaj merre me mend nese ndahet dora - shkeputet nga TRUPI - ajo dore nuk funksionon, ajo vdes..... Ndersa trupi ka dhimbje edhe pse gjymtyra e shkeputur nuk ndien asnje dhimbje, por TRUPI po, vuan dhe eshte i lenduar...mevjen keq kur shoh gjymtyre te ndare dhe nuk e njeh TRUPIN e vet - bile edhe e urrene ate...!!!

    Krishti nuk ėshtė lodėr fėmijėsh qė ta trajtosh si tė duash ti dhe kjo lloj llogjike qė pėrdorni ju katolikėt dhe ortodoksėt
    Pikerisht kjo eshte ajo qe une-Kisha e thote cdoher, Krishti nuk eshte loder dhe ne xhepin e njeriut sic mendojne disa sektar, por Ai eshte ne TRUPIN e TIJ - KISHĖ. Bile a din cka miku im? Krishti asnjeher nuk veproj jasht TRUPIT, Zoti kur erdhi ne bote - Ai erdhi ne TRUP, Zoti kur foli dhe mesoj popullin - Ai isht ene TRUP, Zoti kur u ngjall ne jete - Ai u shfaq ne TRUP, Zoti kur Zbriti nė FRYMĖ - Ai zbriti ne TRUP, Zoti kur shpalli Ungjillin ne kater anet e botes - Ai e shpalli me TRUP, Zoti pikerisht per at TRUP te TIj - Ai erdhi ne botė, ZOTI vepron ne TRUP (KISHĖ) e jo ne xhepa dhe dhoma te gjumit duke ja mbushur mendjen vetvetit se e arrite Zotin pse arrite te mesoj dy tre rreshta. Edeh ma keq se kjo, meson dy tre rreshta te shkrimeve dhe del e shet mend ketu duke fye KISHEN e Krishtit e cila bashk me Krishtin -KRYE, lundroj dhe shtegtoj tash 2000 vite. Jo pse Shkrimet e shenjta nuk duhet lexuar apo pse ato nuk jan ete dobishme, ato duhet lexuar dhe meditur ne dashuri dhe FRYMĖ, degjuar dhe respektuar, por nuk e ben te krishter njeriun vetem nese arrine te mesoj vargje biblike dhe duke iu drejtuar Kishes se Krishtit ne kontest te kundert, kinse po imitoj Krishtin kur Ai foli me armiq te Tij te cilet nuk e pranonin as Krishtin as mesimet e Tij.... haroni ju se kur shkruani dhe folni jeni duke iu drejtua jo HERODOT por femijė sė Zotit i cili cdo dite e kerkon dhe perpiqet te bej vullnetin e Tij - kjo qe ju beni eshte mekat i madh.Pos asaj, sikurse te ishte ajo ashtu sic beni ju - deshmitarėt e jehovait ishin te paret..., ata do ta arrinin te VERTETEN te paret nese behet llogaria e leximeve dhe citimeve, edeh ata akuzojne Kishen, as ata nuk pushojne kurr duke hedhur gur mbi te vERTETEN e Zotit dhe duke akuzue Kishen e Krishtit - e kete e bejne me Bible ne dore, nuk eshte menyra e qelluar kjo, por shkrimet kuptohen me bekim dhe Hir te Zotit, duke u lutur dhe medituar ne FRYMĖ dhe natyrisht ne BASHKESI dhe HIR te Zotit. Mirepo gjithmonė nė jete duhet kujtuar se Zoti Kishes nuk ja dha vetem shkrimet - por FRYMEN, Fryma eshte udhezuesi dhe shtjelluesi i shkrimeve. Ngatrroni ju gjerat dhe mendoni se po beni vullnetin e Zotit kur sulmoni Kishen - eshte vullnet i te keqit bre bac e jo i Krishtit ai...

    Me sa duket keqkuptohesh shumė shpejt dhe me tė padrejtė dhe shkruan pa u menduar dhe nuk e paske problem tė shkosh nė shtėpinė e tjetrit dhe ta ofendosh si tė tė vijė ty pėr mbarė gjė qė unė nuk e kam bėrė ndonjėherė nė Forumin Katolik.
    zoteri, ai ka kerkue debat dhe une fillimish bile as qe isha i interesuar te shkruaj, nuk shkruaj ne kete forum asnjeher, e dhash nje artikull te cilin secili mund ta sheh dhe lexoj, mirepo deri sa e verejta se dikush po ofendon dhe neqmon besimin e Kishes te ciles i perkas, natyrisht se e kam dhene mendimin tim dhe kam dhene shpjegime - natyrisht se ky ishte nje debat...., kete e bera jo per faktin qe ta mbroj Kishen sepse Kishen e mbrone Zoti - sepse ashtu ka premtu; "do ta ndėrtoj Kishėn time dhe dyert e ferrit s’do tė ngadhėnjejnė kundėr saj".. por, desha pakez ti ndihmoj njeriut i cili kishte gjykime te gabuara mbi Kishen e Krishtit, mirepo une asnjeher nuk dhash ndonje rresht te keq duke akuzue doktrinen e Kishes Protestante, Ortodokse, Ungjillore apo..., por natyrisht se ne bote jane be shume sekte dhe jane duke shpernda pa pra mesime te gabuara. Ndersa ty, ti thash disa fjalė pasi qe e pava se me ishe drejtua si te isha une herodi , ndersa ti "Krishti" te eshte mbushru mendja se Kisha Katolike nuk eshte Kishe e Krishtit, keshtu qe le ta kuptosh njeher e pergjithmnone se Kisha katolike eshte Kishe e Zotit - Hyjit te VERTETE. Me vjen keq pse nuk e njeh Krishtin ti.

    Nė asnjė postim tė shkruar nga dėshmuesi nuk pashė ndonjė ofendim. Nėse ti quan ofendim faktet biblike me tė cilat pėrballet doktrina jote, atėhere problemi ėshtė i yti dhe jo i yni. Fjala e Perėndisė ėshtė e VĖRTETA dhe jo doktrinat njerėzore dhe religjioze.
    eh eh, ja si e perfundon shkrimin ti!! Ty te duket e vertete, mua me duket BLASFEMI kunder Kishes, BESIMIT - Besimit te Kishes dhe FRYMES se SHENJT. Problemi te ju eshte se e nderprete debatin, u dasht te qendroni e jo t'me sulmoni keshtu - kjo eshte menyra e deshtakut....

    Jeni te lire te shkruani cka te doni, te e fundit eshte e drejte e juaja dhe forum i juaji, une i dhash ketu fund pavarsisht se cka do te thuani ju me ato meloditė e juaja te valles se juaj..., e nderpres pasi qe dolet nga deabti dhe tema duke be sulme - dhe kjo pikerisht JO pa qellim. U dashte disi ta nderpritni....
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga toni77_toni : 25-11-2012 mė 13:52
    Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

  3. #83
    toni77_toni tė tė bėj njė pyetje tė thjesht si e pėrkufizon ti fjalėn Kishė?
    ☻/
    /▌
    / \ ...this is ... pergjigje.org

  4. #84
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282
    Jo pa qellim e kam quajtur kete teme, "nje diskutim i veshtire". Te gjithe ju qe e ndiqni kete teme , mund te konstatoni konkrektisht se si po rritet veshtiresia per te diskutuar. Por natyrisht une si hapesi i kesaj teme, kam dhe pergjegjesine qe ta mbaj ate ne qellimin dhe drejtimin e caktuar. Persa i perket diskutimit me Toni77, mendoj se kam dhene mendimin tim, te mbeshtetur ne shkrimin profetik. Ajo qe duhet thene eshte se, fillimisht biseda nisi e qete dhe me nje mirkuptim normal. Por sapo ne bisede hyri bibla, pikerisht ketu filloi polemika, fyerja, bile deri ne gjykim te besimit personal si dhe shpallja e nje kishe si e vetmja kishe e vertete, dhe kisha tjeter si kishe dhe besim i reme. Per nje besimtar qe beson dhe ka Krisht, kjo gje eshte e njohur dhe nuk perben ndonje gje te jashtzakonshme. Ajo qe kam vene re nga eksperienca ime si i krishtere eshte se, bisedat me te krishteret religjionoze shkon mese normale, kur ne te nuk ka referenca nga shkrimi profetik. Por nese fillon te mbeshtesesh doktrinen e besimit ne Krisht, pikerisht mu ashtu si shkrimi profetik meson, ketu fillon kontradita dhe zenkat. Pyetja eshte: Perse valle ndodh kjo gje?
    Qe ti pergjigjesh kesaj, natyrisht qe duhet te sjellesh nje veshtrim te plote te te gjithe mesimit, qe fjala profetike ne bible na meson. Nje nga problemet me serioze mendoj se eshte: Bibla dhe mardhenia apo rendeisa, se sa ky shkrim profetik ze ne jeten dhe besimin e kristianit.

    Cfar eshte bibla per nje besimtar kristian.
    Zakonisht te gjithe te krishteret e pranojne se bibla eshte fjala e Zotit, por fakteqesiht jo te gjithe e njohin dhe e lejojne qe mesazhi dhe mesimi profetik i saj, te ndertoje, te mesoje, te edukoje, te disiplinoje, te ndreqe, te arsimoje, te qortoje jeten dhe besimin e tyre. Fakti se perse nje grupim te krishteresh, nuk e lejone biblen qe te kryeje nje pune te tille te vyer, vjen per faktin se, ata e vleresojne biblen si nje liber vertet fetar, por qe per ta, mesimi i saj eshte i cunguar dhe i paplote. Ky lloj percaktimi apo vleresimi qe ata i bejne bibles, ju jep mundesine atyre qe te sjellin dhe nje sere mesimesh te tjera kishtare, te cilat ne shume raste bijen ndesh me mesimin qe fjala profetike ne bibel meson.
    Pyetja eshte:
    A eshte bibla e paplote dhe e cunguar, ne mesimin dhe mesazhin e fjales se Perendise?
    E gjithe bibla ne vetvete permbledh nje sere shkrimesh, te cilat ne thelb jane te frymezuara nga Fryma e Shenjte e Perendise. Po keshtu bibla ne thelb te vet, PERMBUSH qartazi dhe plotesisht te mesuarit e Kishes, simbas fjales dhe mesimit te Perendise. Me kete dua te them se, bibla ne thelb te vet, permbban te PLOTE MESAZHIN dhe MESIMIN e PERENDISE.
    Perse e them kete dhe ku bazohem?
    Po i referohem Testamentit te Ri, i cili ka te beje direkt me Kishen e Perendise. Dhjata e re na shpall, mesimin dhe vepren e Krishtit, mesimin e veprat e apsotujve dhe lindjen e kishes se Krishtit, dhe ne fund marja e kishes nga Krishti. Pra dhjata e re, ne thelb te vet ka te plote ate mesim te vyer te Perendsie, me te cilen lindi dhe filloje te rritet, kisha e themelosur ne Krisht. Duhet thene se, sherbesa apsotolike eshte nje sherbese e paperseritshme, sepse ka te beje me HEDHJEN e THEMELIT, ku Pali tek letra e pare e korinthasve thote: une si nje kryemijeshter i ditur ( me dituri Perendie), hodha THEMELIN, dhe te tjeret ndertojne mbi te. Pra Perendia ka dhene pikerisht kete shkrim i cili ne thelb ka mesimin e paster te Jezusit dhe apsotujve. Eshte pikerisht ky mesim i paster, i cili nuk ka tradita religjionoze, qe linden shume kohe me pas. Eshte i vertete fakti se mesimi i traditave dhe religjioneve, do te jete i pranishem nder kisha, por asnjehere keto mesime nuk mund te jene mbi mesimin e Jezusit dhe apsotujve, dhene kishes se tij ne fillimin e themelosjes se saj. Te cilat vete Fryma i vecoi, sepse jane te Frymezuara prej Perendise, per kishen e Tij.
    Cfar ndodhi shume e shume kohera me pare, kur mesime te ndryshme traditash e religjionesh, si dhe nje sere shkrimesh te shumta, kishin hyre ne doktrinen e krishtere? Pikerisht Fryma mblodhi kanonet e kishes, ku i perzgjodhi dhe i zbuloi asaj, se cili dhe kush ishte shkrimi profetik i frymezuar i Perendise.
    Pyetja eshte: Perse kanonet nuk futen apo perzgjodhen asnje lloj mesimi nga traditat dhe religjionet ne te cilat ecnin kishat e dikurshme dhe te kohes?
    Une deshiroj qe kete pyetje tja beje vetes cdo i krishtere, pavaresisht religjionit te vet. Kanonet me vendim apsolut, i quajten shkrime te frymezuara nga Perendia, vetem ato shkrime qe ne i kemi te permbledhura ne bibel. Por une vazhdoj edhe me tej. Perse sot keto kisha, qe biblen e vleresojne si te cunguar ne mesazh dhe mesim, te cilat ecin te mbytura ne tradite dhe religjion, nuk bejne nje bibel ku te permbledhin dhe mesimet e tradites dhe religjionit, dhe keshtu te kene me ne fund biblen e tyre te plote?
    Pali na deshmon se, i GJITHE SHKRIMI eshte i frymezuar prej Frymes se Perendise.. FJALA, i "GJITHE" , nuk do te thote se fjala e Perendise mund te permblidhet ne nje liber 300 fletesh. Mos haroni. Fjala banon ne zemer te kristianit, dhe nuk banon ne flete librash. Jezusi ju tha farisenjve se, ju nuk kini Fjalen te banoje nder ju.. Dmth: Ata i kishin shkrimet e shenjta, por nuk kishin Fjalen e Perendise ne zemer te tyre. Kjo mungese e Fjales tek ta, bente qe ata te mos merinin dhe kuptonin mesazhin apo mesimin e Perendise, dhene ne shkrimet profetike. Pra te krishteret qe mendojne se, bibla eshte e cunguar, dhe simbas tyre ka nevoje edhe per mesimet e tjera te traditave dhe religjioneve, deshmon qartazi se ata nuk marin dot mesazhin dhe mesimin e Perendsie permes bibles. Une mendoj se keta duhet te konstatojne, nese Fjala e Gjalle e Perendise eshte apo jo ne zemer te tyre, dhe Fjala eshte Krishti. . Me kete qe them, nuk dua te paragjykoj asnje te krishtere i cdo krahu qofte. Une i perembahem mesimit dhe gjykimit te drejte qe fjala profetike me meson.
    Arsyja se perse nje besimtar i krishtere, i cili fjalen profetike e ka ne qender te mesimit te tij, ndersa nje i krishtere nen religjion, i cili ne themel te tij ka traditen dhe religjionin, polemizohen, kjo ndodh sepse midis ketyre dy lloj doktrinash, atij religjionoz dhe atij biblik. Pra zenka vjen pikerisht, sepse bibla kundershton fuqishem cdo lloj mesimi, i cili nuk ka ne themel mesimin e Krishtit dhe te asptujve.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga deshmuesi : 25-11-2012 mė 18:57

  5. #85
    ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
    Anėtarėsuar
    10-03-2003
    Vendndodhja
    -|- Atje ku njeriu takohet me Perėndinė
    Postime
    1,258
    Citim Postuar mė parė nga toni77_toni Lexo Postimin
    Jeni te lire te shkruani cka te doni, te e fundit eshte e drejte e juaja dhe forum i juaji, une i dhash ketu fund pavarsisht se cka do te thuani ju me ato meloditė e juaja te valles se juaj..., e nderpres pasi qe dolet nga deabti dhe tema duke be sulme - dhe kjo pikerisht JO pa qellim. U dashte disi ta nderpritni....


    Po anashkaloj fjalėt e kota qė shkruan brenda kėtij postimi duke pėrdorur fjalėt e mia sipas oreksit tėnd dhe duke dhėnė pėrgjigje jashtė ēdo llogjike, sepse nuk ka pse tė vazhdojė mė ky lloj diskutimi qė nuk ka asnjė lloj vlere frymore dhe pėr mė tepėr ėshtė duke dėmtuar imazhin e Krishtit. Melodia jonė dhe vallja jonė ėshtė Fjala e Perėndisė dhe kujt nuk i pėlqen, tė shkojė andej nga ka ardhur nėse ėshtė i paaftė tė diskutojė dhe tė debatojė i mbėshtetur plotėsisht nė Bibėl. Besimi i krishterė ėshtė i bazuar brenda Krishtit dhe jo nė pėrralla fetare apo fanatizma fetare. Ti thuash vetes tėnde se vetėm ti je i krishterė meqė i pėrket njė dogme tė caktuar dhe tė gjithė tė tjerėt nuk janė, kjo tregon njė mentalitet tė mykur njerėzor dhe antibiblik qė nuk ka lidhje fare me krishterimn dhe me bazėn e tij, Krishtin.

    Unė Krishtin e njoh sepse eci ēdo ditė me Tė dhe ka shumė tė tjerė qė e njohin dhe ecin me tė dhe ėshtė Ai qė mė jep durim, paqe, dashuri dhe fuqi pėr tė ecur mė tutje. Pėr shkak tė Krishtit je duke shkruar dhe debatuar brenda kėtij komuniteti, duke abuzuar me qindra herė ndaj tij me postimet e tua plot helm.


    Cilėt i pėrkasin Krishtit:


    Marku, kapitulli 3

    31 Ndėrkaq erdhėn vėllezėrit e tij dhe e ėma dhe, si ndaluan pėrjashta, dėrguan ta thėrrasin.
    32 Turma ishte ulur pėrreth tij; dhe i thanė: “Ja, nėna jote dhe vėllezėrit e tu janė pėrjashta dhe po tė kėrkojnė.”
    33 Por ai u pėrgjigj atyre duke thėnė: “Kush ėshtė nėna ime, ose vėllezėrit e mi?.”
    34 Pastaj duke vėshtruar rreth e qark mbi ata qė ishin ulur rreth tij, tha: “Ja nėna ime dhe vėllezėrit e mi!
    35 Sepse kushdo qė bėn vullnetin e Perėndisė, ai ėshtė vėllai im, motra ime dhe nėna!.”




    Vullneti i Perėndisė, vepra e Perėndisė:


    Gjoni, kapitulli 6:

    27 Mos punoni pėr ushqimin qė prishet, por pėr ushqimin qė mbetet pėr jetė tė pėrjetshme, tė cilin do t'jua japė Biri i njėriut, sepse mbi tė Ati, domethėnė Perėndia, vuri vulėn e tij.''
    28 Atėherė e pyetėn: ''Ēfarė duhet tė bėjmė pėr tė kryer veprat e Perėndisė?''.
    29 Jezusi u pėrgjigj dhe u tha atyre: ''Kjo ėshtė vepra e Perėndisė: tė besoni nė atė qė ai ka dėrguar.''



    Ky debat personal mbyllet kėtu. Nėse ekziston diēka nė lidhje me temėn jeni tė mirėpritur tė diskutoni. Postimet qė nuk do kenė lidhje me temėn do fshihen sepse nuk ka asnjė kuptim tė mbushen temat me gjėra pa vlerė.


    Nėn Hirin e Tij,

    ns
    קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


    I Shenjtė I Shenjtė...

  6. #86
    "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anėtarėsuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    4,534
    Paniel, natyrisht se kam vendosur qe mos te shkruaj mė, mirepo fjala nuk pyet.... dhe nuk duhet te mbyllet, duhet tė epet hapesir te flet, keshtu qe nuk po flas une por eshte fjale e Zotit:

    "16 Nė qoftė se mielli ėshtė i shenjtė, i shenjtė ėshtė edhe brumi; nė qoftė se rrėnja ėshtė e shenjtė, tė shenjta janė edhe degėt. 17 E nė qoftė se disa degė u thyen e ti, ulli i egėr, u shartove nė vend tė tyre e kėshtu u bėre pjesėtar i tė mirave tė rrėnjės e tė lėngut tė ullirit, 18 mos u mburr kundrejt degėve: po nėse tė shkon nė mend tė mburresh mos harro se nuk e mbart ti rrėnjėn, por rrėnja ty! "

    Edhe nese e fshine nuk prishe pune, sidoqofte kjo sigurisht se nuk fshihet nga zemra ime...
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga toni77_toni : 30-11-2012 mė 21:11
    Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

  7. #87
    ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
    Anėtarėsuar
    10-03-2003
    Vendndodhja
    -|- Atje ku njeriu takohet me Perėndinė
    Postime
    1,258
    Citim Postuar mė parė nga toni77_toni Lexo Postimin
    Paniel, natyrisht se kam vendosur qe mos te shkruaj mė, mirepo fjala nuk pyet.... dhe nuk duhet te mbyllet, duhet tė epet hapesir te flet, keshtu qe nuk po flas une por eshte fjale e Zotit:

    "16 Nė qoftė se mielli ėshtė i shenjtė, i shenjtė ėshtė edhe brumi; nė qoftė se rrėnja ėshtė e shenjtė, tė shenjta janė edhe degėt. 17 E nė qoftė se disa degė u thyen e ti, ulli i egėr, u shartove nė vend tė tyre e kėshtu u bėre pjesėtar i tė mirave tė rrėnjės e tė lėngut tė ullirit, 18 mos u mburr kundrejt degėve: po nėse tė shkon nė mend tė mburresh mos harro se nuk e mbart ti rrėnjėn, por rrėnja ty! "

    Edhe nese e fshine nuk prishe pune, sidoqofte kjo sigurisht se nuk fshihet nga zemra ime...

    Kjo vlen pėr tė gjithė ata qė pretendojnė tė jenė pjesė e popullit tė Perėndisė, pėr secilin prej nesh por edhe pėr hebrenjtė gjithashtu qė janė populli i parė i zgjedhur nga Perėndia. Dhe ne duke qenė ullinj tė egėr, pėr shkak tė besimit tonė tek Krishti, u bėmė pjesė e bekimeve tė Perėndisė rrėnjės sė ullirit tė butė nė tė cilin u shartuam pėr shkak tė kėputjes sė disa degėve natyrore. Degėt e kėputura natyrore janė njė pjesė tė popullit Izraelit qė u kėput nga trungu i familjes sė Perėndisė pėr shkak tė mosbesimit. Dhe kėtė e thotė Fjala e Perėndisė.


    Nėn Hirin e Tij,

    ns


    Romakėve 11:1-36

    1Unė, pra, them: A thua Perėndia e hodhi poshtė popullin e vet? Aspak, sepse edhe unė jam Izraelit, nga pasardhje e Abrahamit, nga fisi i Beniaminit.
    2 Perėndia nuk e hodhi poshtė popullin e vet, tė cilin e njohu qė pėrpara. A nuk e dini ju ē’thotė Shkrimi pėr Elian? Si i drejtohet ai Perėndisė kundėr Izraelit, duke thėnė:
    3 “O Zot, profetėt e tu i vranė dhe altarėt e tu i prishėn, dhe unė mbeta i vetėm, dhe ata kėrkojnė jetėn time.”
    4 Por, ēfarė i tha zėri hyjnor? “Kam lėnė pėr veten time shtatė mijė burra, qė nuk kanė rėnė nė gjunjė pėrpara Baalit.”
    5 Kėshtu, pra, edhe nė kohėn e tanishme ka mbetur njė mbetje pas zgjedhjes sė hirit.
    6 Dhe, po tė jetė prej hirit, nuk ėshtė mė prej veprash, pėrndryshe hiri nuk do tė ishte mė hir, pėrndryshe vepra nuk do tė ishte mė vepėr.
    7 E ēfarė, atėherė? Izraeli nuk e mori atė qė kėrkonte, kurse tė zgjedhurit e morėn, dhe tė tjerėt u verbuan,
    8 siē ėshtė shkruar: “Perėndia u dha atyre frymė hutimi, sy qė tė mos shohin dhe veshė qė tė mos dėgjojnė deri nė ditėn e sotme.”
    9 Dhe Davidi thotė: “Tryeza e tyre iu bėftė lak, njė kurth, njė pengesė dhe njė shpagim.
    10 Sytė e tyre u errėsofshin qė tė mos shohin, dhe kurrizin e tyre kėrruse pėrgjithnjė.”
    11 Unė them, pra: “Mos u penguan, qė tė rrėzohen? Aspak; por me anė tė rrėzimit tė tyre u erdhi shpėtimi johebrenjve, qė t’i shtjerė ata nė xhelozi.
    12 Edhe nėse rrėzimi i tyre ėshtė fitim pėr botėn dhe pakėsimi i tyre ėshtė fitim pėr johebrenjtė, sa mė tepėr do tė jetė mbushullia e tyre?
    13 Sepse unė po ju flas juve, johebrenjve, duke qenė se jam apostulli i johebrenjve; dhe unė e nderoj shėrbesėn time,
    14 pėr tė provuar se nė ndonjė mėnyrė mund t’i provokoj se mos i shtie nė zili ata qė janė mishi im edhe shpėtoj disa prej tyre.
    15 Sepse, nė qoftė se refuzimi i tyre ėshtė pajtim pėr botėn, ē’do tė jetė ripranimi i tyre, pėrveē se kalimi prej vdekjes nė jetė?
    16 Edhe po tė jenė pemėt e para tė shenjta, edhe e tėra ėshtė e shenjtė; dhe po tė jetė rrėnja e shenjtė, edhe degėt janė tė shenjta.
    17 Edhe sikur tė kėputen disa degė, ti qė ishe ullastėr u shartove nė vend tė tyre dhe u bėre pjestar i rrėnjės dhe i majmėrisė sė drurit tė ullirit,
    18 mos u mburr kundėr degėve: por nėse mburresh kundėr tyre, mos harro se nuk e mban ti rrėnjėn, po rrėnja tė mban ty.
    19 Do tė thuash, pra: “Degėt u prenė qė tė shartohem unė.”
    20 Mirė, ato u prenė pėr mosbesimin, por ti qėndron pėr shkak tė besimit; mos u kreno, por druaj.
    21 Sepse nėse Perėndia nuk i kurseu degėt natyrore, shiko se mos nuk tė kursen edhe ty.
    22 Shih, pra, mirėsinė dhe rreptėsinė e Perėndisė: rreptėsinė mbi ata qė u rrėzuan, dhe mirėsinė ndaj teje, nė qoftė se ti do tė ngulmosh nė mirėsi, pėrndryshe edhe ti do tė kėputesh.
    23 Kėshtu edhe ata, nėse nuk do tė qėndrojnė nė mosbesim, do tė shartohen; sepse Perėndia ėshtė i fuqishėm t’i shartojė pėrsėri.
    24 Sepse, nė qoftė se ti u kėpute nga ulliri i egėr prej natyre dhe u shartove kundėr natyrės nė ulli tė butė, aq mė tepėr kėto, qė janė degė prej natyre, do tė shartohen nė ullirin e vet.
    25 Sepse nuk dua, o vėllezėr, qė ju tė jeni tė paditur kėtė tė fshehtė qė tė mos mbaheni me tė madh nė veten tuaj se i ka ndodhur njė ngurtėsim njė pjese tė Izraelit deri sa tė ketė hyrė tėrėsia e johebrenjve,
    26 dhe kėshtu mbarė Izraeli do tė shpėtohet, sikurse ėshtė shkruar: “Nga Sioni do tė vijė Ēlirimtari, dhe do tė largojė pabesinė nga Jakobi.
    27 Dhe kjo do tė jetė besėlidhja ime me ta, kur unė t’ju heq mėkatet e tyre.”
    28 Pėr sa i pėrket ungjillit ata janė armiq pėr hirin tuaj, por pėr sa i pėrket zgjedhjes, janė tė dashur pėr hir tė etėrve,
    29 sepse dhuntitė dhe thirrja e Perėndisė janė tė pakthyeshme.
    30 Sepse, sikundėr dhe ju dikur ishit tė pabindur ndaj Perėndisė, por tani fituat mėshirėn pėr shkak tė pabindjes sė tyre,
    31 kėshtu edhe kėta tani u bėnė tė padėgjueshėm, qė, me anė tė mėshirės qė u tregua pėr ju, tė fitojnė edhe ata mėshirė.
    32 Sepse Perėndia i mbylli tė gjithė nė padėgjesė, qė tė ketė mėshirė pėr tė gjithė.
    33 O thellėsi pasurie, urtėsie dhe diturie tė Perėndisė! Sa tė pahulumtueshme janė gjykimet e tij dhe tė pashtershme janė udhėt e tij!
    34 “Sepse kush e njohu mendjen e Zotit? Ose kush u bė kėshilltar i tij?
    35 Ose kush i dha atij mė parė, qė tė ketė pėr tė marrė shpagim?.”
    36 Sepse prej tij, me anė tė tij dhe pėr tė janė tė gjitha gjėra. Lavdi atij pėrjetė! Amen!
    קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


    I Shenjtė I Shenjtė...

  8. #88
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282
    Tonni77. Mendoj se askush nuk perjashton askend. Ajo qe kerkohet eshte, te ruajme modelin e mire te besimit, pa gjykuar askend. Nese njeri prej nesh e tjeterson temen duke e denigruar dhe kacafytur, natyrisht qe Peneil do te nderhyje dhe dot e vendose regull. Ne e filluam shume mire biseden, pa polemika. Por shume shpejt ti u revoltove me pa te drejte, sepse une ne asnje vend nuk kam fyer personin dhe religjionin tend. Ajo qe une kam bere (dhe do te bej) eshte, te sjell drejt shkrimin profetik dhe besimin e vertete ne Krisht. Nese religjionet apo traditat tona bijen ndesh me mesimin e shendoshe te shkrimit, atehere mendoj se duhet te heshtim dhe te lejojme fjalen e Zotit te na tregoje drejt ate qe ne duhet te bejme.
    Meqense polemika apo konfrontimi im me tonn77 filloi pikerisht tek Pagezimi i te krishterit, mendoj te ndalem me hollesisht ne kete ceshtje, per te pare drejt se cfar mesimi i shkrimit profetik ne bibel na meson.
    Gjithmone kam parasysh pyetjen: a permban shkrimi profetik ne bibel, mesimin e vertet dhe te plote te Perendise, dhene kishes se Tij?
    Kjo pyetje i drejtohet cdo besimtari te krishter, pavaresisht religjionit dhe tradites qe ai ndjek. Ne shkrimin tim me siper, une kam dhen nje sere mendimesh rreth shkrimit profetik te bibles, si dhe faktet, permes te cilave deshmoj se Shkrimi profetik i bibles, permban plotesisht mesimin e vertete te Perendise, dhen kishes se Tij. Dhe faktet jane dy:
    1-Kanonet e kishes, nen refimin e Frymes se Shenjte, perzgjodhen, nga nje shumice e madhe shkrimesh dhe mesimesh( ku natyrisht ishin dhe ato te tradites se kohes), se te vetemet shkrime te frymezuara nga Fryma, te cialt permbanin te plote mesimin e Perendise, ishin pikierisht ato shkrime te cilat ne i kemi te permbledhura ne librin qe quhet Bibel.
    2-Bibla permban te plote mesimin dhe shkrimin e Perendise, sepse ishte Fryma e Shenjte, Ai qe i shpalli keto shkrime te shenjta dhe profetike, permes kanoneve te kishes.
    Por cfar ndodh dhe si i shohin nje sere te krishteresh keto fakte?
    Disa te krishtere mendojne dhe pohojne se, Bibla nuk eshte e plote ne mesimdhenie, duke menduar se ne kete liber nuk jane permbledhur te gjitha bemat e Krishtit dhe te apsotujve. Pra simbas tyre, ky "cungim" qe ka bibla, behet i "plote" me mesimet e shkrimet tradicionale dhe religjionozeqe, qe dolen me pas ne kishat e ndryshme.
    Por une pyes: a qendron kjo llogjike arsyetimi?
    Une mendoj dhe them se, ky lloj gjykimi vjen tek keta te krishtere, pikerisht sepse ata duan te legjitimojne mesimet dhe regullat e tyre te tradites dhe religjionit, te cilat ne fakt bijen ndesh me fjalen biblike. Ateher perseri pyes: Perse kanonet e kishes nuk futen asnje lloj regulli, shkrimi dhe mesimi te tradites apo religjionit , ne shkrimet profetike te bibles? Mos harojme se edhe ne ate kohe kur kanonet u mblodhen, kishte regulla dhe tradita religjioni, ashtu sic ka dhe sot, por nuk u futen. Pra ky fakt me bind edhe me fuqishem se, i gjithe shkrimi biblik eshte i frymezuar nga Fryma e Perendise, dhe eshte i plote dhe i vlefshem per te mesuar kishen e Krishtit.
    Le te ndalemi fillimisht tek mesimi rreth pagezimit, ashtu si shkrimi profetik ne bibel na e meson.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga deshmuesi : 01-12-2012 mė 18:21

  9. #89
    "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anėtarėsuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    4,534
    Tonni77....
    me tonn77 filloi..
    Derisa dikush me rrin dhe sillet me kercnime si polic ketu dhe une per at arsye deklarova se nuk do te shkruaj me, nuk eshte e drejte qe dikush te merrem me emrin tim. Ju veq sa po me nxitni, po me perfolni dhe po merri me emrin tim - nuk po beni mire. Une zoteri e thash njeher se nuk shkruaj mė me ju, ateher pse merresh me mua apo me emrin tim. Ju qenkeni njerez te keqij dhe veq mendje te madhe ne frymen e juaj po shoh. Nuk e keni asnje fie burrni as dshuri, nuk eshte gjykim kjo qe them por eshte ajo qe po shihet ne ju.

    Tash, ti zoteri qe mendon se din - e nuk din, mendon se ja qellon - e nuk ja qellon, mendon se je i drejt - e nuk je i drejt, mendon se ke besim - e nuk ke besim - shkurt hesapi.... - ke mesue disa rreshta te bibles por te krishterve kur u mugoj FRYMA nga larte ata edhe pse nihnin shkrimet nuk ishin ata qe duhet te jenė, pa u zgjatur shume po te them edhe diēka.

    Citim Postuar mė parė nga deshmuesi Lexo Postimin
    Kjo pyetje i drejtohet cdo besimtari te krishter, pavaresisht religjionit dhe tradites qe ai ndjek. Ne shkrimin tim me siper, une kam dhen nje sere mendimesh rreth shkrimit profetik te bibles, si dhe faktet, permes te cilave deshmoj se Shkrimi profetik i bibles, permban plotesisht mesimin e vertete te Perendise, dhen kishes se Tij. Dhe faktet jane dy:

    .
    Faktet tua jane ato qe ti i mendon, qe ja ke mbushur mendjen veteit dhe je binde se Kisha katolike eshtee gabuar....! Por ka edhe ma shuem se ato "fakte" tua ne jeten frymore qe ty nuk tu paska zbuluear....
    Asgje nuk ke dhene pos asaj qe te pelqen ty ta thuash, pos asaj nuk i je pergjigjur debatit as pyetjeve te mia.

    1. Kur u pagezuan Apostujt dhe ku thuhet kjo ne Bible? Pergjigju me argumente biblike e mos fol kot nese nuk e perdor traditen.
    2. Kur tha Krishti qe ne ti lutem Atij sic i lutemi ATIT, dhe ku shkruhet ne Bibel kjo? Pergjigju me argumente te rreshtave biblik e mos u sjell ketu me arsyetime nese nuke perdor traditen dhe vendimin e Kishes.
    3. Kur thot Jezusi ti luten Frymes se Shenjt sic i lutemi Atit dhe ku eshte kjo e shkruar ne Bibel? Pergjigju me argumente e jo me fjale boshe nese nuk e perdore traditend he mesimete Kishes.
    3. Cfar mekati kan femijet nese nuke trashigojne mekatin nga prinderit - mekatin e rrjedhshem, dhe cilin mekat duhet ta rrefejne femija?


    Citim Postuar mė parė nga deshmuesi Lexo Postimin

    Disa te krishtere mendojne dhe pohojne se, Bibla nuk eshte e plote ne mesimdhenie, duke menduar se ne kete liber nuk jane permbledhur te gjitha bemat e Krishtit dhe te apsotujve. Pra simbas tyre, ky "cungim" qe ka bibla, behet i "plote" me mesimet e shkrimet tradicionale dhe religjionozeqe, qe dolen me pas ne kishat e ndryshme.
    .
    Kisha e beson dhe e shpall Ungjillin - lajmin e gezueshem, mirepo Kisha thote ate qe eshte e shkruar ne Bibel; (Gjn 21; 24-25). Sigurisht se nuk jane te gjitha ato fjale as vepra te cilat i tha dhe beri Jezusi sepse sic thote edhe shkrimi “as mbarė bota s’do t’i zinte librat”, kete e thote Ungjilli e Shenjt e jo une apo.... Nese don edhe ta sjelli argumentin sic e sjella me pare. Tani ti si arsyetim e more se kinse ne Ungjill eshte e shkruar per vepra e jo per fjale!! Natyrisht se shkruhet per vepra te cilat nuk jane te shenuara te gjitha, por ungjilltari nuk foli ne ket rast per fjalet pasi veprat jane shume ma te rendesishme, ama kjo nuk nenkupton se fjalet jane shkrue ndersa veprat jo sepse Jezusi gjate jetes se Tij tokesore Ai ka thene shume fjale.... por ajo qe thua ti eshte e natyres tende...!

    Pastaj edhe diēka, ju thirri shume ne Bibel per te cilen kam shume respekt, e lexoj dhe e besoj dhe eshte shtylla e besimit tim, mirepo ne ju shihet nje PA-pjekuri frymore. Jeni njerez te rrrshtave o vella, jam i sigurte se kete qe po e them une, ju do t'ma keqkuptoni dhe jepni vlersime te zakonshme qe i keni, ju mendoni se une po nenvlersoj rershtat biblik, mirepo une e flas te verteten pavarsishts e cka tjetri mendon per mua, e them ate qe mendoj sepse nuk jam nje hipokrit, pos asaj nuk ndikohna nga ajo cka thote tjetri pasi qe une e dij gjendjen dhe besimin tim, e dij dashurine qe kam per Shkrimin e Shenjt, por problemi eshte se ju nuk po e kuptoni se Zoti nuk kufizohet. Ju kufizoni Zotin dhe anashkaloni veprimin e Zotit nepermes njeriut dhe ne njeri, anashkaloni dhe nenqmoni TRUPIN. Pos asaj, ju harroni se deri ne shekullin e fundit, shume gjenerata nuk e kan lexue fare Shkrimin e Shenjt dhe nuk kan dite te bejne krahasime, por ata i ka drejtuar DASHURIA per Zotin dhe te afermin, Fryma e Perendise - sepse Zoti nuk eshte i kufizuar, dhe veprimet e Tij e rruget e Tij nuk i dijme na, na dijme vetem aq sa na zbulon Zoti. Tash, kur dihet se shume shekuj dhe brezni, nuk e lexuan fare Biblen, te thuhet se ata shkuan ne ferr? Zoti mos e thashte, ata ishin shenejter te Krishtit, e kishin Frymen e Shenjt qe i ka drejtuar drejt persosmerise se amshuar, i kan besue Krishtit dhe i jane lutur ne dashuri dhe FRYME, keshtu qe mos mendoni ju, as nuk duhet une te mendoj se pse kena arrite te lexojme shkrimet kemi arrite edeh zbulesen apo qe jena na ata qe dime perfundimisht... dija dhe zbulesa frymore eshte nje dhurate - HIR i Zotit e jo e jona - por kuptohet aq sa Ai na jep. Pos asaj nuk duhet krenuar sic krenohi ju dhe spushoni duke cituar e duke mendue se po e mesoni nje te krishter i cili mese 20 vite kurr ne jete nuk i ka kalue nje dite pa lexuar nga shkrimet. Prandaj keshillat e juaja biblike drejtuar mua, sinqerisht u them se jane dicka qe nuk u shkon, nuk u shkon per faktin se i takoj nje Kishe e cila i ka fillet ne Pjterin e Krishtit; "Ti je Pjetėr‑Shkėmb dhe mbi kėtė shkėmb unė do ta ndėrtoj Kishėn time dhe dyert e ferrit s’do tė ngadhėnjejnė kundėr saj"!
    dhe
    "gjithēka tė lidhėsh mbi tokė, do tė jetė e lidhur edhe nė qiell e gjithēka tė zgjidhėsh mbi tokė, do tė jetė e zgjidhur edhe nė qiell.” (Mt 16; 17-19)
    Nuk po pall gomari ketu por po flet ZOTI - e ju shtjelloni si te doni por une e dij dhe e besoj se Zoti nuk premton e mos te qendroj besnik.
    Tjtera arsye eshte se po bashkbisedoni me nje njeri per Shkrimin e Shenjt, Shkrim ky i cili pikerisht Kisha qe i takon ky njeri e kompletoj perfundimissht at Shkrim dhe vendosi se cili eshte Shkrim - fjale e Zotit, kuptohet se kjo Kishe me Zotin krye, Zoti e drejtoj por kjo Kishe eshte e Tij dhe bashkpunoj tash 20 shekuj me Tė.
    Tjetra eshte se une kam me dhjetra argumente se ju nuk respektoni shkrimet por i shtjelloni ne kontest te qellimeve te juaja. Apo ne disa raste perdorni traditen e Kishes edhe pse ne fjale e mohoni ate.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga toni77_toni : 01-12-2012 mė 23:02
    Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

  10. #90
    "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anėtarėsuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    4,534
    Citim Postuar mė parė nga piu Lexo Postimin
    toni77_toni tė tė bėj njė pyetje tė thjesht si e pėrkufizon ti fjalėn Kishė?
    me qene se pata vendosur qe mos te shkruaj ma, dhe kerkoj qe mos te merri ma me mua sepse nuk dua te shkruaj me sic nuk shkruaj as ne komunitetin musliman, nese doni hapne nje teme te toleranca dhe debatojme. Gjithsesi, pasi shkruajta ketu prap, nuk deshiroj te mbetem borgj pa tu pergjigje ne pytjene tende, por shume shkurt dhe besoj se e kupton.

    Kisha eshte:
    11 Atėherė hyri edhe mbreti pėr t’i parė tė ftuarit. Vuri re aty njėrin qė s’e kishte veshur petkun e dasmės. I tha: 12 “Mik, si hyre kėtu pa pasur petkun e dasmės?” Ai s’e ēeli gojėn. 13 Atėherė mbreti u tha shėrbėtorėve: ‘Lidheni kėmbėsh e duarsh e hidheni jashtė nė errėsirė, ku do tė jetė vaj e kėrcėllim dhėmbėsh!’ 14 Sepse, shumė janė tė grishur, por pak janė tė zgjedhur.”

    Kisha eshte;
    Aty ku eshte Krishti i gjalle - eshte Kishe e gjallė dhe e VERTETE.

    Kisha eshte;
    Tempulli i Zotit - njeriu u be vendbanimi i Zotit.

    Drita e popujve ėshtė Krishti, ky popull ėshtė bashkėsi nė Krishtin!
    Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

  11. #91
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282
    Ceshte Pagezimi.

    PAgezimi fillon me Gjon Pagezorin, i cili permbyll ciklin profetik ne Israel. Gjon Pagezori kur filloi sherbesen e tij, e filloi pikerisht me Pagezimin e hebrenjve ne lumin Jordan. Fjalet e Gjonit Jane: "Pendohuni se u afrua mbreteria e qiejve..". Gjoni na deshmon se Hapi i pare drejt Pagezimit eshte pikerisht Pendesa. Shkrimi na tegon se shume judejn filluan te rrefejne mekatet e tyre dhe te pagezohen nga Gjoni ne lumin jordan. Sic e shohim, Pendesa ne thelb kryhet perems Rrefimit te mekatit prej besimitarit. Ne ungjill te Krishtit, Jezusi na jep nje shembelltyre te djalit plangprishes, perems se ciles Ai na tregon rrugen qe pershkuan besimtari i krishtere drejt bashkimit te perjetshem me Perendine. Shume njerez mendojne se Pagezimi eshte thjesht nje ceremoni religjioni, e cila kryhet ne kishe, dhe keshtu ata jane ne rregull me Perendine. Pagezim do te thote, te vdesesh dhe te ringjallesh me Krishtin, do te thote Rilindje ne Krishtin Jezus, dhe te ecesh ne jeten e re. Shume njerez fokusohen ne regullat e aktit ceremonial te pagezimit, i cili kryet gjate nje sherbese ne kishe. Por dueht thene se kjo eshte vetem ana verbale e aktit te pagezimit. Apsotulli Pal tel letra e Romak:6. na zbulon konkretisht ate qe i krishteri perejteon se bashku me Krishtin, kur shkon drejt kryerjes se aktit te pagezimit. Pikerisht ketu i referohem perseri Gjon Pagezorit i cili perpara se te kryeje aktin verbal te Pagezimit, i fton judenjte qe te PENDOHEN, te bejne RREFIM te mekatit dhe me pas te zhyten ne lumin Jordan. Vete fjala Pagezim, simbas kuptimit te fjales greke, vafthis, do te thote: "i zhyturur plotesisht" . Psh kur fundoset nje anije plotesisht ne det, thuhet: u vafthis dmth u mbyt. Ne shqip fjala, Pagezim, mendoj se ka dy kuptime te mbledhura ne nje fjale: "PAGE", qe do te thote pagese. Dhe GEZIM. Ku pagesa eshte pikerisht paga qe Krishti beri per ne ne kryq. Dhe, Gezim, eshte pikerisht fitorja jone ndaj mekatit dhe vdekjes, me ane te vepres se Krishtit Jezus ne kryq.
    Shkrimi profetik ne bible na tregon dhe na meson se, Pagezimi kryeht gjithmone ose quhet i vertete, VETEM pasi i njeriu PRANON Jezusin si te vetmin Shpetimitar te jetes se tij, pasi BESON ne ate cka personalisht Jezusi beri per ate ne kryq dhe duke u bere NJE me Te. Pra kjo do te thote se, cdo lloj tjeter pagezimi, i cili nuk permbush plotesisht kete mesim te shkrimit profetik, nuk eshte gje tjeter, vecse nje akt religjionoz kishtar. Fakte kemi plot, ku shqiptare te ndryshem kane kryer kete rrit te pagezimit te tyre, te DETYRUAR nga nevoja, dhe aspak nga pranimi dhe besimi ne Krishtin Jezus. E gjitha kjo eshte nje politike fetare religjionoze, e cla ne thelb bije ndesh me mesimin dhe fjalen profetike ne biblen e shenjte. Shqiptaret nga "Ali" u bene "Jorgo", sepse nese nuk pagezoheshin, familjarisht do te deboheshin nga Greqia. Por pyetja shtrohet: a eshte ky qellimi i Pagezimit? Per nje besimtar te vertete kristian, cdo gje eshte e qarte dhe ska koment. Le te ndalemi per nje moment tek lindja dhe fillimi i Kishes se Krishtit, permes sherbeses dhe mesimeve apsotolike. Ne diten e pentakostit, ku Fryma e Shenjte Zbriti per here te pare ne kishen e Krishtit, Apostujt filluan sherbesen e tyre, plotesisht simbas porosise mesimplote qe Jezusi ju kishte parathene. Ketu kam nje pyetje: Perse apsotutj nuk e filluan kete sherbese, perpara ardhjes se Frymes se Shenjte? Jezui ju pat thene: shkoni dhe prisni ne Jeruzalim derisa te VISHENI me PUSHTET nga LART. Kjo tregon se ata dhe sherbesa e tyre ne kishen e Krishtit, duhej te ishte plotesisht nen Pushtet dhe mesim te Frymes se Perendise. Kjo per mua do te thote se, gjithshka qe apostujt thane, bene dhe mesuan, eshte e plote, e qarte dhe nen vullnet te Perendise. Pikerisht ky fakt me bind te pranoj dhe te deshmoj se, cdo mesim tjeter, i cili bije ndesh me mesimin e Krishtit dhe te apsotujve, nuk eshte gje tjeter, vecse nje interes dhe politike relijgionoze kishash.
    Cfar ndodhi ne dtien e pentakostit.
    Shkrimi na tregon se, u be nje oshetime nga qielli, por si oshetima e nje ere qe fryn me fuqi, e cila MBUSHI PLOTESISHT te GJITHE SHTEPINE ku ishin duke ndenjur dishepujt e Krishtit. Vep:2. Apsotujt pasi u mbushen dhe pagezuan ne Frymene Shenjte, filluan te flasin ne gjuher te huja, duke ju shpallur ungjillin cdo njeriu simbas guhes se atyre. Pasi ata mbaruan se shpalluri ungjillin e Krishtit, menjehere njerzit i pyeten: "Cte bejme o burra vellezer"? Pjetri ju tha:

    " PENDOHUNI, dhe gjithsecili prej jush le te PAGEZOHET ne emer te Krishtrit, per faljen e mekateve dhe do te merni dhuraten e Frymes se Shenjteruar".

    Ketu fillon pikerisht sherbesa e pare e mesimit dhe Pagezimit te besimtarit te krishtere, plotesisht ashtu si Jezusi i porositi para se te ngrihej ne qiell. Pra ky mesim i themelosur dhe i plote apostolik na deshmon se, pa pranim, pa pendese dhe pa bese ne Krisht, nuk ka pagezim.
    Ceshte: PRANIMI, PENDESA dhe BESA , pa te cilat nuk mund te behet PAGEZIMI?

    Ps. toni77, do te pergjigjem rreth asaj cka ti shkruan, vetem pasi te kem sjelle te plote temen mbi pagezimin e besimtarit te krishtere.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga deshmuesi : 02-12-2012 mė 17:28

  12. #92
    "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anėtarėsuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    4,534
    Citim Postuar mė parė nga deshmuesi Lexo Postimin
    Vep:2. Apsotujt pasi u mbushen dhe pagezuan ne Frymene Shenjte, filluan te flasin ne gjuher te huja, duke ju shpallur ungjillin cdo njeriu simbas guhes se atyre. .
    Ku thuhet kjo ne Bibel? Ti po ndryshon sipas tekeve tua sepse nuk eshte aspak e vertete se thuhet "dhe u pegezuan"! Mooos, ti mund t ashtjellosh sipas teke e jo ta ndryshosh, seppse shkrimet nuk nryshohen sipas tekeve..

    ja lexoje nese e gjen kete fjale "dhe u pagezuan":

    1 Kur erdhi dita e Rrėshajėve, ata ishin tė gjithė bashkė, nė njė mendje tė vetme, nė tė njėjtin vend.

    2 Dhe befas nga qielli erdhi njė ushtimė, si ajo e njė ere qė fryn furishėm, dhe e mbushi gjithė shtėpinė ku ata po rrinin.

    3 Dhe atyre u dukėn gjuhė, si prej zjarri, tė cilat ndaheshin dhe zinin vend mbi secilin prej tyre.

    4 Kėshtu tė gjithė u mbushėn me Frymėn e Shenjtė dhe filluan tė flasin nė gjuhė tė tjera, ashtu si Fryma e Shenjtė ua jepte tė shpreheshin. (Vap 2; 1-4)


    Askund Bibla nuk thote se Apostujt u pagėzuan dhe sipas teorive tua dhe instistimeve tua, rrezullton se Apostujt nuk jane pagezuar sepse nuk shkruan ne Bibel. Sigurisht se ata jane pagezuar sepse ketu Kishes i ka folur TRADITA derisa nuk shkruan ne Bibel.
    Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

  13. #93
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282
    Citim Postuar mė parė nga toni77_toni Lexo Postimin
    Ku thuhet kjo ne Bibel? Ti po ndryshon sipas tekeve tua sepse nuk eshte aspak e vertete se thuhet "dhe u pegezuan"! Mooos, ti mund t ashtjellosh sipas teke e jo ta ndryshosh, seppse shkrimet nuk nryshohen sipas tekeve..

    ja lexoje nese e gjen kete fjale "dhe u pagezuan":

    1 Kur erdhi dita e Rrėshajėve, ata ishin tė gjithė bashkė, nė njė mendje tė vetme, nė tė njėjtin vend.

    2 Dhe befas nga qielli erdhi njė ushtimė, si ajo e njė ere qė fryn furishėm, dhe e mbushi gjithė shtėpinė ku ata po rrinin.

    3 Dhe atyre u dukėn gjuhė, si prej zjarri, tė cilat ndaheshin dhe zinin vend mbi secilin prej tyre.

    4 Kėshtu tė gjithė u mbushėn me Frymėn e Shenjtė dhe filluan tė flasin nė gjuhė tė tjera, ashtu si Fryma e Shenjtė ua jepte tė shpreheshin. (Vap 2; 1-4)


    Askund Bibla nuk thote se Apostujt u pagėzuan dhe sipas teorive tua dhe instistimeve tua, rrezullton se Apostujt nuk jane pagezuar sepse nuk shkruan ne Bibel. Sigurisht se ata jane pagezuar sepse ketu Kishes i ka folur TRADITA derisa nuk shkruan ne Bibel.
    Ke nevoje te kuptosh cdo te thote fjala greke:Vafthisje. Edhe pse ta kam shpjeguar me siper, ti nuk do ta kuptosh. Por po ta them edhe njehere. VAFTHIS-je do te thote: i zhytur plotesisht, si psh. kur nje njeri hidhet ne pishine me koke brenda, ai eshte i rethuar nga cdo ane me uje, pra eshte i shytur totalish ne uje. Lexoje mire vargun qe ke sjelle si thote:.... dhe Fryma e MBUSHI GJITH SHTEPINE.... Pra dishepujt ishin ploteisht te ZHYTUR ne FRYMEN e Shenjte, pasi e GJITH SHTEPIA ku ata rinin, ishte e MBUSHUR me FRYMEN e Shenjte. Se sa ti e kupton apo e pranon kjo eshte ceshtja jote.
    Po keshtu dishepujt te MBUSHUR me FRYMEN e Shenjte, filluan te flisnin gjuhe te cilat me pare nuk i njihnin. Bile njerzit thoshin se ata ishin DEHUR, por Pjetri ju tregoi ploteisht se cfar po ngjiste.

  14. #94
    "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anėtarėsuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    4,534
    Citim Postuar mė parė nga deshmuesi Lexo Postimin
    Ke nevoje te kuptosh cdo te thote fjala greke:Vafthisje. Edhe pse ta kam shpjeguar me siper, ti nuk do ta kuptosh. Por po ta them edhe njehere. VAFTHIS-je do te thote: i zhytur plotesisht, si psh. kur nje njeri hidhet ne pishine me koke brenda, ai eshte i rethuar nga cdo ane me uje, pra eshte i shytur totalish ne uje. Lexoje mire vargun qe ke sjelle si thote:.... dhe Fryma e MBUSHI GJITH SHTEPINE.... Pra dishepujt ishin ploteisht te ZHYTUR ne FRYMEN e Shenjte, pasi e GJITH SHTEPIA ku ata rinin, ishte e MBUSHUR me FRYMEN e Shenjte. Se sa ti e kupton apo e pranon kjo eshte ceshtja jote.
    Po keshtu dishepujt te MBUSHUR me FRYMEN e Shenjte, filluan te flisnin gjuhe te cilat me pare nuk i njihnin. Bile njerzit thoshin se ata ishin DEHUR, por Pjetri ju tregoi ploteisht se cfar po ngjiste.
    O shoq, cka eshte ky muhabet? Mos e pshtjell. Askush nuk e mohon se "ata u mbushen me Frymen e Shenjt" sepse une vet e citova aty dhe mos jep shpejgime per dicka qe nuk te pyeta, e ti mos u sjell ketu rrotull pas bregu, por thuaje se ku u shkrua ne Bibel sic e ke thene ti "dhe u Pagėzuan nė Frymen e Shenjt"? SHKURT, ku shkruan ne Bibel a, po ne rreshtin qe citova nga Vap e Apostujve, rreshti 2- se u pagezuan apostujt? sepse ke shkrue dhe kjo ishte pyetja:
    "Vep:2. Apsotujt pasi u mbushen dhe pagezuan ne Frymene Shenjte, filluan te flasin ne gjuher te huja, duke ju shpallur ungjillin cdo njeriu simbas guhes se atyre...."!

    ku shkruan ne Bibel qe u pagezuan apostujt?

    Sa her u mbushen me Frymen e Shenjt?

    Ti qe flet per keto gjera duhet te ditėsh dhe te dhash shpjegime per keto
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga toni77_toni : 03-12-2012 mė 19:11
    Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

  15. #95
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282
    Citim Postuar mė parė nga toni77_toni Lexo Postimin
    O shoq, cka eshte ky muhabet? Mos e pshtjell. Askush nuk e mohon se "ata u mbushen me Frymen e Shenjt" sepse une vet e citova aty dhe mos jep shpejgime per dicka qe nuk te pyeta, e ti mos u sjell ketu rrotull pas bregu, por thuaje se ku u shkrua ne Bibel sic e ke thene ti "dhe u Pagėzuan nė Frymen e Shenjt"? SHKURT, ku shkruan ne Bibel a, po ne rreshtin qe citova nga Vap e Apostujve, rreshti 2- se u pagezuan apostujt? sepse ke shkrue dhe kjo ishte pyetja:
    "Vep:2. Apsotujt pasi u mbushen dhe pagezuan ne Frymene Shenjte, filluan te flasin ne gjuher te huja, duke ju shpallur ungjillin cdo njeriu simbas guhes se atyre...."!

    ku shkruan ne Bibel qe u pagezuan apostujt?

    Sa her u mbushen me Frymen e Shenjt?

    Ti qe flet per keto gjera duhet te ditėsh dhe te dhash shpjegime per keto
    Me lejo tju pyes: cfar do te thote per ty PAGEZIM ne Fryme? MBase keshtu arin te kuptosh me mire.

  16. #96
    "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anėtarėsuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    4,534
    Citim Postuar mė parė nga deshmuesi Lexo Postimin
    Me lejo tju pyes: cfar do te thote per ty PAGEZIM ne Fryme? MBase keshtu arin te kuptosh me mire.
    Ja si sjellesh ti?!! Ne vend qe te pergjigjesh...! nejse,

    Kerkohet nga ti te pergjigjesh, shikoj pyetjet te cilave asnjeher nuk u dhe pergjigje dhe jep pergjigje.

    Ndersa se cka eshte pagezimi qe me pyete mua, ja miku im, te jap une pergjigje dhe bile e ke mundesine te kuptosh e mesosh.
    http://www.forumishqiptar.com/thread...%AB-ndryshe%29

    Mos harro, une pres pergjigjet, asnjeher nuk je pergjigj,
    Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

  17. #97
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282
    Citim Postuar mė parė nga toni77_toni Lexo Postimin
    Ja si sjellesh ti?!! Ne vend qe te pergjigjesh...! nejse,

    Kerkohet nga ti te pergjigjesh, shikoj pyetjet te cilave asnjeher nuk u dhe pergjigje dhe jep pergjigje.

    Ndersa se cka eshte pagezimi qe me pyete mua, ja miku im, te jap une pergjigje dhe bile e ke mundesine te kuptosh e mesosh.
    http://www.forumishqiptar.com/thread...%AB-ndryshe%29


    Mos harro, une pres pergjigjet, asnjeher nuk je pergjigj,
    Miku im ti ke nje problem, ose nuk kupton cfar kerkon te dish, ose nuk di. Ja si ti me pyet:: "ku u shkrua ne Bibel sic e ke thene ti "dhe u Pagėzuan nė Frymen e Shenjt"??
    Ja si te pergjigjem une: " Por po ta them edhe njehere. VAFTHIS-je ose PAGEZIM do te thote: i "zhytur". Pagezim ne uje, do te thote: i zhytur ne uje plotesisht, dmth. i rethuar nga cdo ane me uje. Lexoje mire vargun qe ke sjelle si thote:.... dhe Fryma e MBUSHI GJITH SHTEPINE.... Pra dishepujt ishin plotesisht te ZHYTUR ne FRYMEN e Shenjte, pasi e GJITH SHTEPIA ku ata rinin, ishte e MBUSHUR me FRYMEN e Shenjte."
    Por cfar ndodh? Ti nuk kupton pergjigjen, sepse ja se cfar thua per kuptimin e fjales PAGEZIM: "Nė mes tė emrit sipas ritit bėn pjesė fjala greke Babtismus qė vjen prej fjalės Baptei qė d.m.th. zhytje, diēka qė laget."
    Kjo qe thua ti miku im, eshte PAGEZIM ne UJE. Vete FJALA PAGEZIM, pa thene se ne cfare pagezohesh, simbas fjales greke vafthis-je, ne shqip do te thote: i ZHYTUR. Pra kur ti thua Pagezim ne Uje, atehere kemi te bejem me te qenit i "zhytur" ne uje. Dhe kur themi Pagezim ne Fryme, do te thote: i zhytur plotesisht ne Frymen. Prandaj te ftova qe ta Lexojosh mire vargun qe ke sjelle se si thote:.... "dhe Fryma e MBUSHI GJITH SHTEPINE.... Pra dishepujt ishin plotesisht te ZHYTUR ne FRYMEN e Shenjte, pasi e GJITH SHTEPIA ku ata rinin, ishte e MBUSHUR me FRYMEN e Shenjte. "
    Por fatkeqesisht ti edhe kete nuk e kupton. Atehere normalisht me duhet te te pyes se, cfar dhe si eshte per ty Pagezimi ne Fryme? Ti jo vetem qe nuk di te me thuash, por me tregon nje shkrim qe e ke bere vete, ku me tregon per ceremonine e pagezimit ne uje. Dhe aq me keq qe kuptimin e fjales greke, vafthis-je ne uje, e shtremberon dhe nuk e thua drejt, kur thua se, Vafthis-je do te thote: "dicka qe laget". Ti ke te drejte ta dish keshtu, sepse me sa shoh, gjuhen greke nuk e njeh, dhe tjetra, keshtu ta mesojne atje ne kishe, sepse kur kryejne aktin e pagezimit ne Uje, ju lagin vetem koken. Prandaj pagezimne uje per ty, do te thote: dicka qe laget. Por une ju deshmoj se, ky lloj pagezimi qe ju beni, duke lagur vetem koken dhe jo ZHYTUR ne Uje, eshte jo simbas mesimit te fjales profetike, por simbas mesimit te religjionit tuaj.

    Tani po te sjell nje varg nga Luk:3:16. Ku gjon Pagezori deshmon:

    " Ai ( Jezusi), do tju pagezoje me Frymen e Shenjte dhe me ZJAR."
    Lexo me kujdes se cfar ndodhi ne diten e pentakostit, kur Fryma zbriti per here te pare ne dishepujt e Krishtit. Vep:2:2-3.

    " Dhe befas nga Qielli erdhi nje oshetime, si ajo e nje ere qe fryn furishem, dhe e mbushi gjith shtepine ku ata po rinin. Dhe atyre u duken GJUHE si prej ZJARRI, te cilat ndaheshin dhe zinin vend MBI GJITHSECILIN PREJ TYRE."

    Pra sic e sheh eshte ploteisht ajo qe Gjoni tha: Pagezim ne Fryme dhe me ZJARR. Tani mos ngatro Pagezimin ne Fryme, dhe mbushjen me Fryme. Pagezimi ne Fryme, eshte casti i pare kur Fryma bije mbi besimtarin e krishtere. Dhe mbushja me Frymen e Perendise, ndodh vetem PASI je PAGEZUAR ne Fryme te Shenjte. Kishte shume te krishtere, te ciliet asqe kishin digjuar per pagezimin ne Fryme.

    Le te lexojme tek Veprat:19:1-6.

    " Dhe ndersa Apollo ishte ende ne korinth, Pali mbasi shkoi ne vendet me te larta, arriti ne Efes, dhe si gjeti disa dishepuj u tha atyre: a e kini mare Frymen e Shenjte kur BESUAT?
    Dhe ata ju pergjigjen: Ne asqe kemi digjuar qe paska Fryme te Shenjte. Dhe ai ju tha atyre: me se pra u pagezuat? Ata ju pergjigjen: Me pagezimin e Gjonit. Atehere Pali tha:
    Gjoni pagezoi me PAGEZIMIN E PENDIMIT, duke i thene popullit se duhet ti besonte ATIJ qe do te vinte pas tij, dmth Jezus Krishtit.
    Dhe ata si digjuan, u pagezuan ne emer te Zotit Jezus, dhe kur Pali vuri duart mbi ta, Fryma e Shenjte zbriti mbi ta.."

    E shikon se cfar do te thote PAGEZIM ne FRYME? Pagezimi ne Fryme eshte momenti i pare kur Fryma zbret ne Besimtarin e Krishtere, permes venies se duarve te nje te zgjedhuri ne sherbese prej Perendise. Dhe qe nga ky cast, i krishteri mbushet vazhdimisht me Frymen e Perendise. Kete fakt e shohim ne te gjithe librin e veprave te apsotujve.
    Me shume miku im skam se cte te them rreth pagezimit ne Fryme.
    Sa perpyetjet qe ke bere, do te te jap pergjigje..
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga deshmuesi : 04-12-2012 mė 19:21

  18. #98
    "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anėtarėsuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    4,534
    Pagezimi ne Fryme, eshte casti i pare kur Fryma bije mbi besimtarin e krishtere. Dhe mbushja me Frymen e Perendise, ndodh vetem PASI je PAGEZUAR ne Fryme te Shenjte.
    Po kjo?

    “Paqja me ju! Siē mė dėrgoi mua Ati, ashtu unė po ju dėrgoj ju.” Si foli kėshtu, hukati mbi ta dhe u tha:
    Merrni Shpirtin Shenjt!" (Gjn 20 21-22)


    po kjo?

    "Kur erdhi dita e Rrėshajėve, tė gjithė ishin sė bashku nė tė njėjtin vend. .....
    Tė gjithė u mbushėn me FRYMEN e Shenjt dhe filluan tė flasin nė gjuhė tė ndryshme, ashtu si Fryma e Shenjt i shndriste tė shpreheshin."(Vap 2; 1-4)


    po kjo tash?
    Pasi e kryen lutjen, u trand vendi ku ishin tė bashkuar, tė gjithė u mbushėn me FRYMEN e Shenjt dhe u vunė ta shpallin me guxim Fjalėn e Hyjit."(Vap 4; 23-31)

    O shoq, ti tere diten e naten sjellesh pa thene asgje sepse nuk mund te pergjigjesh.

    Shkurt, na thuaj ku shkruan en Bible se u pagezuan Apostujt, qofte me uj qofte ne fryme?
    Lej o vella teorite tua se tybe as qe i lexoj une ato, por na thuaj se cili eshte rreshti i Bibles se shkruhet se u pagezuan Apostujt? Qofte me uje apo qofte ne fryme? por sjelle rreshtin biblik e jo pollavrat tua.

    Ndersa per Jezusin thuhet:
    Atėherė e lejoi.
    16 Menjėherė pas pagėzimit Jezusi doli nga uji. Dhe, ja! Iu hapėn qiejt dhe e pa Frymen e Perendisė duke zbritur porsi pėllumb e duke ardhur mbi tė. 17 Dhe, ja, njė zė qė vinte nga qielli, tha: “Ky ėshtė Biri im i dashur, tė cilin e kam pėr zemėr!”


    Shkrimi i Shenjt, per dallim nga ato melodite tua dhe vallet e gjata te zakonshme, ky varg i shkrimit po i bjen shkurt o shoq duke thene; "pas pagėzimit Jezusi doli nga uji"! Dhe pastaj po vazhdon dhe po thote: "dhe e pa Frymen e Perendisė duke zbritur" e nuk po i bie rrotull pas bregui duke then "u zhyt apo nuk u zhyt"... Leri ato sepse u dasht ta sjellesh rreshtin sic shkruan per Jezusin.
    Shkrimi nuk e thote se "u zhyten" apo u "zhyt" apo.... - ato jane vetem shtjellime dhe teori tua sipas mendimeve tua, por Shkrimi nuk e thote nje gje te tille, je ti ai qe po e thua e jo shkrimet, shkrimet e thojne se " u mbushėn me FRYMEN e Shenjt ", ndersa "zhytja' ne uje apo... ato shtjellimet tua mbaj per veti sepse nuk po te kerkohen. "Fryma zbrite" dhe thuhet, "u mbushėn me FRYMEN e Shenjt" per disa raste, por qe nuk e specifikon se ata u pagezuan, qoftė me uje, qofte me Frymė - kjo nuk eshte e shkruar. Tani kemi disa raste qe shkrimet tregojne per "mbushje me Frymen e Shenjt" dhe ne asnje menyre Bibla nuk e thote ato qe ti i shtjellon, ato jane krye keput teori tuat e jo rreshta te Biblesl, keshtu qe mos u thirr kurr si njeri qe i permbahesh Bibles sepse pikerisht ne kete rast ti je duke thene dicka qe NUK ESHTE E SHKRUAR NE BIBLEL, ty te duket ashtu, e jo pse e thote Bibla. Ne e besojmė dhe jemi te sigurte, por nuk eshte e shkruar. Deri neser flasim, por te mungon ky rresht, deri neser tash mund te ladrojme une dhe ti me shtjellime dhe mendime tona, por krejt cka flasim flasim vetem me meditime dhe shtjellime tona e jo pse kjo eshte e shkruar. Jo pse eshte e ndaluar te shtjellohet kur i krishteri eshte i drejtuar nga FRyma, por ne kete rast une ose ti mund te dyshojme dhe te akuzojme nese eshte Fryma apo jo sepse kjo nuk eshte e shkruar, dhe njeri nga ne, menjeher mund te thote se "ti po thua dicka qe nuke shte e shkruar ne Shkrimet Profetike por eshte nga njerezorja dhe doktrine religjioze e fetarve... apo sekteve apo..."! Keshtu qe behu i kujdesshem kur gjykon te krishterėt sepse je shume gabim, gabim aq shume sa duhet te shkosh menjeher ne nje heshtje me Zotin e te pendohesh. Me keto gjykime tua dh egjithe kjo mendje e madhe ne fryme kinse ti din dhe po meson Kishen, mos bre bac se per bese nuke shte ashtu - ajo qe e mendon per veti.
    Ku thuhet ne Bibel qer u pagezuan apostujt me ujė? Askund, me Frymė? askund, fjala PAGEZIM sic thuhet per raste te tjera, apo sic thuhet per Jezusin i cili u pageuza, mungon per Apostuj. Por ne e besojme, ama nese thirresh ne Bible, ti duhet te na sjellesh ketu rershtin e jo hamendjen dhe llogjiken tende, jo pse nuk ben, por ndaj teje nuk lejoj pasi ti ja vjerre kisne respekton Biblen e fyen TRADITEN, ama pikerisht ne kete rast beson dhe shtjellon dicka qe nuk shkruan realisht askund ne Bibel por kete e ka bartur ne Kishen e Krishtit TRADITA.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga toni77_toni : 04-12-2012 mė 20:17
    Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

  19. #99
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282
    Citim Postuar mė parė nga toni77_toni Lexo Postimin
    Po kjo?

    “Paqja me ju! Siē mė dėrgoi mua Ati, ashtu unė po ju dėrgoj ju.” Si foli kėshtu, hukati mbi ta dhe u tha:
    Merrni Shpirtin Shenjt!" (Gjn 20 21-22)


    po kjo?

    "Kur erdhi dita e Rrėshajėve, tė gjithė ishin sė bashku nė tė njėjtin vend. .....
    Tė gjithė u mbushėn me FRYMEN e Shenjt dhe filluan tė flasin nė gjuhė tė ndryshme, ashtu si Fryma e Shenjt i shndriste tė shpreheshin."(Vap 2; 1-4)


    po kjo tash?
    Pasi e kryen lutjen, u trand vendi ku ishin tė bashkuar, tė gjithė u mbushėn me FRYMEN e Shenjt dhe u vunė ta shpallin me guxim Fjalėn e Hyjit."(Vap 4; 23-31)

    O shoq, ti tere diten e naten sjellesh pa thene asgje sepse nuk mund te pergjigjesh.

    Shkurt, na thuaj ku shkruan en Bible se u pagezuan Apostujt, qofte me uj qofte ne fryme?
    Lej o vella teorite tua se tybe as qe i lexoj une ato, por na thuaj se cili eshte rreshti i Bibles se shkruhet se u pagezuan Apostujt? Qofte me uje apo qofte ne fryme? por sjelle rreshtin biblik e jo pollavrat tua.

    Ndersa per Jezusin thuhet:
    Atėherė e lejoi.
    16 Menjėherė pas pagėzimit Jezusi doli nga uji. Dhe, ja! Iu hapėn qiejt dhe e pa Frymen e Perendisė duke zbritur porsi pėllumb e duke ardhur mbi tė. 17 Dhe, ja, njė zė qė vinte nga qielli, tha: “Ky ėshtė Biri im i dashur, tė cilin e kam pėr zemėr!”


    Shkrimi i Shenjt, per dallim nga ato melodite tua dhe vallet e gjata te zakonshme, ky varg i shkrimit po i bjen shkurt o shoq duke thene; "pas pagėzimit Jezusi doli nga uji"! Dhe pastaj po vazhdon dhe po thote: "dhe e pa Frymen e Perendisė duke zbritur" e nuk po i bie rrotull pas bregui duke then "u zhyt apo nuk u zhyt"... Leri ato sepse u dasht ta sjellesh rreshtin sic shkruan per Jezusin.
    Shkrimi nuk e thote se "u zhyten" apo u "zhyt" apo.... - ato jane vetem shtjellime dhe teori tua sipas mendimeve tua, por Shkrimi nuk e thote nje gje te tille, je ti ai qe po e thua e jo shkrimet, shkrimet e thojne se " u mbushėn me FRYMEN e Shenjt ", ndersa "zhytja' ne uje apo... ato shtjellimet tua mbaj per veti sepse nuk po te kerkohen. "Fryma zbrite" dhe thuhet, "u mbushėn me FRYMEN e Shenjt" per disa raste, por qe nuk e specifikon se ata u pagezuan, qoftė me uje, qofte me Frymė - kjo nuk eshte e shkruar. Tani kemi disa raste qe shkrimet tregojne per "mbushje me Frymen e Shenjt" dhe ne asnje menyre Bibla nuk e thote ato qe ti i shtjellon, ato jane krye keput teori tuat e jo rreshta te Biblesl, keshtu qe mos u thirr kurr si njeri qe i permbahesh Bibles sepse pikerisht ne kete rast ti je duke thene dicka qe NUK ESHTE E SHKRUAR NE BIBLEL, ty te duket ashtu, e jo pse e thote Bibla. Ne e besojmė dhe jemi te sigurte, por nuk eshte e shkruar. Deri neser flasim, por te mungon ky rresht, deri neser tash mund te ladrojme une dhe ti me shtjellime dhe mendime tona, por krejt cka flasim flasim vetem me meditime dhe shtjellime tona e jo pse kjo eshte e shkruar. Jo pse eshte e ndaluar te shtjellohet kur i krishteri eshte i drejtuar nga FRyma, por ne kete rast une ose ti mund te dyshojme dhe te akuzojme nese eshte Fryma apo jo sepse kjo nuk eshte e shkruar, dhe njeri nga ne, menjeher mund te thote se "ti po thua dicka qe nuke shte e shkruar ne Shkrimet Profetike por eshte nga njerezorja dhe doktrine religjioze e fetarve... apo sekteve apo..."! Keshtu qe behu i kujdesshem kur gjykon te krishterėt sepse je shume gabim, gabim aq shume sa duhet te shkosh menjeher ne nje heshtje me Zotin e te pendohesh. Me keto gjykime tua dh egjithe kjo mendje e madhe ne fryme kinse ti din dhe po meson Kishen, mos bre bac se per bese nuke shte ashtu - ajo qe e mendon per veti.
    Ku thuhet ne Bibel qer u pagezuan apostujt me ujė? Askund, me Frymė? askund, fjala PAGEZIM sic thuhet per raste te tjera, apo sic thuhet per Jezusin i cili u pageuza, mungon per Apostuj. Por ne e besojme, ama nese thirresh ne Bible, ti duhet te na sjellesh ketu rershtin e jo hamendjen dhe llogjiken tende, jo pse nuk ben, por ndaj teje nuk lejoj pasi ti ja vjerre kisne respekton Biblen e fyen TRADITEN, ama pikerisht ne kete rast beson dhe shtjellon dicka qe nuk shkruan realisht askund ne Bibel por kete e ka bartur ne Kishen e Krishtit TRADITA.

    Ti e ke shume te veshtire te me kutposh, dhe te duken Valle apo melodira te shkrimet e miat. Megjithate kam durimin te te shpjegoj dhe nuk fyem per cka ti mendon per mua. Qe Fryma e Shenjte zbriti per here te pare mbi dishepujt diten e Pentakostit, kjo eshte e qarte dhe plote. Por menyra se si ti e shikon biblen, tregon se eshte ne veshtrimin e nje religjionozi. Sepse Religjionozi eshte mesuar me regulla te rrepta, te cilat ai duhet ti lexoje dhe ti zbatoje. Le te shohim nje fakt, dhe qe ti te mund te kuptosh se "hukatja" e Krishtit mbi dishepujt, nuk do te thote direkt, ne moment marja e Frymes, por kishte te bente me ate qe do te ndodhte disa dite me pas, ne diten e pentakostit. Por le te mendojme per nje cast dhe te arsyetoj simbas llogjikes me te cilen ti flet. Me poshte ne vargun 24-er, thuhet se, Thomai nuk ishte me dishepujt, kur Jezusi "hukati". Pra simbas llogjikes tende, i bije qe ai te mos e kete mare Frymen e Shenjte, sepse nuk ishte me dishepujt. Tani te pyes me pergjegjesi dhe kerkoj pergjigjen tende: E mori apo jo, Thomai, Frymen e Shenjte? Pres pergjigje, dhe ma gjej me varg dhe rresht ne bibel( po perdor menyren tende).
    Ja pra miku im cdo te thote te mos kesh zbulese ne bibel, kur perpiqesh ta shohesh abiblen thjesht si regullore te kishes.. Tani qe ti te bindesh plotesisht se apsotujt konrketisht e moren Frymen diten e Pentakostit, le te shohim Vep:1:8.

    Jezusi perpara se te ngrihej ne qiej, ju tha apsotujve: " Ju do te merni fuqi, kur Fryma e Shenjte DO TE VIJE MBI JU......"

    Shikoje fundin e vargut si thote Jezusi: .." do te VIJE ... Pra kjo tregon se Fryma ende nuk kishte erdhur, pasi Jezusi ishte ende ne toke, ne mesin e apsotujve. Megjithate miku im, ti ke perzgjedhjen tende, por te lutem , bej kujdes kur perpiqesh te tallesh, se eshte bare e rende per ty..

  20. #100
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282
    Citim Postuar mė parė nga toni77_toni Lexo Postimin
    Po kjo?
    [I]"Kur erdhi dita e Rrėshajėve, tė gjithė ishin sė bashku nė tė njėjtin vend. .....
    Miku im, perse nuk e shkruan te gjithe vargun, dhe ja heq kutpimin? Po ta sjell une te gjithe vargun.

    " Dhe befas nga Qielli erdhi nje oshetime, si ajo e nje ere qe fryn furishem, dhe e mbushi gjith shtepine ku ata po rinin. Dhe atyre u duken GJUHE si prej ZJARRI, te cilat ndaheshin dhe zinin vend MBI GJITHSECILIN PREJ TYRE."

    Nuk duhet te gjymtosh vargun, dhe ti heqesh kuptimin. Ketu flitet fare qarte se,.... befas nga Qielli erdhi. Kush? Fryma e Shenjte, dhe u duken GJUHE si prej ZJARRI, te cilat ndaheshin dhe zinin vend MBI GJITHSECILIN PREJ TYRE." Kjo eshte dita kur Fryma erdhi nga Qielli, plotesisht simbas fjales qe Jezusi ju kishte premtuar apostujve.

Faqja 5 prej 7 FillimFillim ... 34567 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •