Close
Faqja 3 prej 7 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 136
 1. #41
  "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Anėtarėsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosovė
  Postime
  4,596
  Faleminderit
  36
  59 falenderime nė 56 postime
  deshmuesi

  A ishin 12 Apostujt te pagėzuar para qe Jezusi te bie ne kryq dhe ngjalljes sė Tij?
  A shkruhet ne Bible qe u pagėzuan ata?
  A mund ta merr njeriu pagėzimin por qe Fryma e Shenjt ende te mos jete zbrite ne ta dhe kjo te ndodhe ma vonė?

  Deshmuesi, aq shume i ke komplikue gjerat sa ne ketė shkrimin e fundit ke hapur aq debat te gjate sa edhe nėse bisedojmė se bashku tre muaj nuk mund te vijmė ne njė pėrfundim.

  Zotėri, Kisha pagėzon fėmijėt ne emėr te Krishtit dhe bėn mire, ėshtė shume ma mire nėse njeriu rritet me Frymėn e Zotit duke ndėrtua veten ne Krishtin, se sa te mbetet pa DRITEN e Zotit ku edhe mund te vdes ne ADAM.

  Pagėzimi ėshtė si puna e pemės se shortuar, ēdo pemė e egėr ėshtė ma mirė qe sa ma e re te shortohet. Bile nėse vonohesh ėshtė edhe ma vėshtirė ta fitoj shėndetin dhe zhvillimin sepse trungu i pemės se vjetėr ėshtė e rritur dhe e fuqishėm, kėshtu qe sa ma e re qe te shortohet, aq ma mire ėshtė, edhe te pagėzimi, sa ma i ri qe te pagėzohet njeriu ėshtė ma mire – me qellim qe te rritet DRITA ne personin e pagėzuar dhe te ēlirohet nga njeriu i vjetėr duke u rrite dhe pėrsosė njeriu i ri ne Krishtin.

  Unė e kam dhėnė edhe njė shembull se si fėmija posa i lindur, edhe pse ai nuk ka bere asnjė mėkat, por, ai e trashėgon nga prindėrit mėkatin. Edhe pagėzimi, nuk merret pse fėmija beson, por nė besimin e prindėrve. Nėse vlenė mėkati te trashėgohet nga prindėrit, sigurisht se duhet te velne edhe besimi i prindėrve, por me njė dallim, sepse ne Kishėn katolike, fėmija posa te rritet, ai (besimtari) e merr sakramentin e pėrforcimit – (Krezmimi) ėshtė “Krizma” – ku personi forcohet ne Frymėn e Shenjt.

  Te fala dhe cdo te mirė.
  Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

 2. #42
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-04-2002
  Postime
  2,293
  Faleminderit
  9
  25 falenderime nė 21 postime
  Citim Postuar mė parė nga toni77_toni Lexo Postimin
  deshmuesi

  A ishin 12 Apostujt te pagėzuar para qe Jezusi te bie ne kryq dhe ngjalljes sė Tij?
  A shkruhet ne Bible qe u pagėzuan ata?
  A mund ta merr njeriu pagėzimin por qe Fryma e Shenjt ende te mos jete zbrite ne ta dhe kjo te ndodhe ma vonė?
  I nderuar Toni77. te pershendes.
  Apsotuj ishin judenj edhe pse nuk thuhet per pagezimin e tyre, ata ishin te pagezuar qysh ne momentin qe Gjon pagezori e ftoi popullin e Perendise te pagezohej ne lumin jordan. Bile dhe Vete Jezusi shkoi drejt pagezimit, ne menyre qe te permbushej shkrimi.
  Ne lidhje me Pagezimin, ju kini nje mesim ndryshe nga ai i bibles. Dhe kjo vjen per shkak te tradites tuaj ne religjion. Ka Pagezim ne Uje, dhe Pagezim ne Fryme. Pagezimin ne Uje, apsotujt e moren ne sherbesen e Gjon Pagezorit, ne lumin Jordan. Ndersa pagezimin me Fryme te Shenjte e moren diten e pentakostise, kur Fryma zbriti te banoje ne besitmaret e Krishtit, pra rreth tri vite me pas.

 3. #43
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-04-2002
  Postime
  2,293
  Faleminderit
  9
  25 falenderime nė 21 postime
  Citim Postuar mė parė nga toni77_toni Lexo Postimin
  deshmuesi

  Zotėri, Kisha pagėzon fėmijėt ne emėr te Krishtit dhe bėn mire, ėshtė shume ma mire nėse njeriu rritet me Frymėn e Zotit duke ndėrtua veten ne Krishtin, se sa te mbetet pa DRITEN e Zotit ku edhe mund te vdes ne ADAM.
  Une nuk mbaj pergjegjesi se cfar ben kisha katolike apo kisha orthodhokse apo kisha protestante. E kam then edhe me siepr se nuk jam une ai qe gjykon. Une kam sjelle nje veshtrim nga fjala profetike, rreth pagezimit. Ne bibel Jezusi dhe Fryma na meson se, nuk ka pagezim PA PENDESE dhe PA BESIM. Ndersa kisha juaj thote se, ska rendesi as pendesa dhe as besimi, mjafton te pagezohesh dhe keshtu je i lare nga mekati i Adamit. Une nuk e di se sa pergjegjesi mbani ju ndaj nje mesimi fondamental sic eshte ai i pagezimit, te cilen fjala profetike ne meson. Une personalisht do te te ftoja qe fillimisht te dish se cfar eshte PAGEZIMI ne thelb, te cilin fjala profetike na emson, dhe me pas te diskutojme. Por pyetja ime thelbesore eshte. Cfar eshte bibla per ju:
  1- Eshte nje liber nder mes librave te shumte fetare te kishes?
  2- Apo eshte libri qe mban te plote mesazhin dhe mesimin, qe Perendia dha per kishen e tij, dhe me ane te se cilies provohen te gjitha doktrinat, nese jane nga Perendia apo nga njeriu?
  Une mendoj se ketu fillon gjithshka, qe me pak fjale do te thote: Kur nje sere mesimesh te kishave, bijen ne kundershtim me mesimin e fjales profetike ne bibel, kush duhet mare si e vertete: mesimi bilbik, apo doktrinat e ndryshme kishtare??
  Une per vete Biblen e kam "etalonin" mates, ndaj te gjitha doktrinave, ku bibla si fjale e frymezuar e Zotit, ka autoritetin per te shpallur te Verteten.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga deshmuesi : 19-11-2012 mė 22:11

 4. #44
  "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Anėtarėsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosovė
  Postime
  4,596
  Faleminderit
  36
  59 falenderime nė 56 postime
  A ishin 12 Apostujt te pagėzuar para qe Jezusi te bie ne kryq dhe ngjalljes sė Tij?
  A shkruhet ne Bible qe u pagėzuan ata?
  A mund ta merr njeriu pagėzimin por qe Fryma e Shenjt ende te mos jete zbrite ne ta dhe kjo te ndodhe ma vonė?
  [/QUOTE]


  deshmuesi, nuk dojna te ngutemi

  Citim Postuar mė parė nga deshmuesi Lexo Postimin
  I nderuar Toni77. te pershendes.
  Apsotuj ishin judenj edhe pse nuk thuhet per pagezimin e tyre, ata ishin te pagezuar.
  E pra paska dicka qe nuk thuhet ne shkrime, nese nuk thuhet ne shkrime per femije dhe ti kerkon qe te respektohet, prandaj ky pėrfundim i yti nuk mund te kaloj bash qashtu sepse duhet te respektohet Bibla tėrėsisht, sepse nuk po thuhet. Nga e more ti kete pergjigje nese nuk thuhet kjo ne Bible?


  Citim Postuar mė parė nga deshmuesi Lexo Postimin

  ata ishin te pagezuar qysh ne momentin qe Gjon pagezori
  Kush na thote kete? Ku eshte e shkruar? Ku e thote Bibla??? Ketė nuk e thotė askund. Prandaj kur thirresh ne shkrime – te cilat une i respektoj, duhet ta keni kete rresht ose duhet te largosh nga teoria.


  Citim Postuar mė parė nga deshmuesi Lexo Postimin
  Bile dhe Vete Jezusi shkoi drejt pagezimit, ne menyre qe te permbushej shkrimi.
  .
  Ashtu eshte, mirpo per anje apostull nuk thuhet. Me duhet ta kujtoj zotėri se ne kete rast tradita flet, Kisha ungjillizoj popullin edhe ne tradite e jo vetem ne ato qe shkruhen.

  Citim Postuar mė parė nga deshmuesi Lexo Postimin
  Ne lidhje me Pagezimin, ju kini nje mesim ndryshe nga ai i bibles. Dhe kjo vjen per shkak te tradites tuaj ne religjion. .
  Nuk eshte e vertete, ti po thua ashtu dhe po akuzon keq.

  Citim Postuar mė parė nga deshmuesi Lexo Postimin
  Pagezimin ne Uje, apsotujt e moren ne sherbesen e Gjon Pagezorit, ne lumin Jordan. .
  Nuk eshte e thenun kjo ne Bibel, askund nuk thuhet, ti po thua, veq se thuhet se populli shkonin te pagezohen, per apostuj asgje nuk thuhet.

  Citim Postuar mė parė nga deshmuesi Lexo Postimin
  Ndersa pagezimin me Fryme te Shenjte e moren diten e pentakostise, kur Fryma zbriti te banoje ne besitmaret e Krishtit, pra rreth tri vite me pas.
  Nuk ishte pagezimi por pėrforcim, pagėzimi kishte ndodhur me par, apsolut ti nuk mund ta quajsh pagezim sepse shkrimet nuk e percaktojnė si pagezim, por zbriti Fryma dhe qe pas kėsaj ore ata u pėrforcuan.

  Kėshtu qe nje pyetje nuk je pergjigj dhe eshte shume e rendesishme, eshte kjo pyetje:

  A mund ta merr njeriu pagėzimin por qe Fryma e Shenjt ende te mos jete zbrite ne ta dhe kjo te ndodhe ma vonė?
  Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

 5. #45
  "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Anėtarėsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosovė
  Postime
  4,596
  Faleminderit
  36
  59 falenderime nė 56 postime
  Citim Postuar mė parė nga deshmuesi Lexo Postimin
  E kam then edhe me siepr se nuk jam une ai qe gjykon. Une kam sjelle nje veshtrim nga fjala profetike, rreth pagezimit.
  .
  Dėshmuesi, ti po gjykon por nuk po te duket. Je gabim me ato fiksime tua. I ngatrron gjerat shume. Kisha natyrisht se bazė e ka Shkrimin e Shenjt, por ti miku im harron se Kishes - Zoti zbriti Frymen e Shenjt – Autorin e shkrimeve te shenjta CILI do ta drejtoj Kishen. Kur njeriu dyshon ne ketė tė VĖRTETĖ ai ėshtė i pa BESĖ dhe nuk e ka plotėsinė e besimit.
  Krishti – FRYMA ėshtė i pranishėm ne Kishė dhe eshte vetėm njė Kishė, pavarėsisht se janė tė emėrtuara kaltolike, ortodokse, protestante, ungjillore.. me pak dallime por jo ne thelb – eshte nje Kishė, nje TUP – e fejuara e Krishtit, te bijt e Perendisė ne Krishtin, besimin ne Atin, te Birin dhe Shpirtine Shenjt. TRUPI ka NJĖ FRYMĖ, njė Krisht dhe njė Atė qiellor. Nė TRUP ndodhė dhe gjymtyrėt e tij nuk i funksionojnė te gjitha bash mire- ai TRUP ndie dhimbje mirėpo jo te gjitha gjymtyrėt janė te lėnduara, kėshtu qe Kisha eshte e fejuara e Krishtit dhe bashkudhėtar nė RRUGĖN e vetme KRISHTIn drejt qiellit. Te gjithė jena te thirrur, por jo te gjithė jena te pranuar, kjo edhe thuhet ne shkrime, kėshtu qe mendoj se je i gabuar ne disa fiksime dhe gjykimet dhe dyshimet tua per Kishen e Krishtit, dyshimin mbi premtimin e Krishtit, dyshimi ne prezencėn e Frymes se Zotit ne Kishen e Tij – te paraqet si njeri qe nuk e ke te vereten e besimit, je i ndikuar ne dyshime dhe mendon se Kisha nuk resepkton shkrimet. Ka edhe ma shume se shkrimet ne Kishen e Tij – eshte FRYMA e Shenjt qe erdhi ne Kishen e Tij dhe do te jete deri ne mbarim te botes. Mos ma keqpėrdor kete qe po them sepse kjo nuk do te thotė se Kisha nuk i respekton shkrimet, pro ka diēka edhe ma shume se shkrimet – eshte vet AUTORI i shkrimeve i cili shuguron dhe vajos Kishen me PUSHTETIN dhe Besnikrine e Tij.

  Lidia, shitėsja e stofave tė purpurtė nga qyteti Tiatir, ajo e cila “i besonte Hyjit e vėrtetė”, e kishte pranuar Palin apostull nė rrugėn e tij, kurse ai e ka pagėzuar jo vetėm atė, por edhe mbarė familjen e saj, pa marrė para sysh moshėn (Vap 16,15). Njė dokument nga viti 215, tė cilin e citon teologu italian Silvano Sirboni, shkruan: “Pagėzoni nė rend tė parė fėmijėt: tė gjithė ata qė mund tė flasin vetė, le tė flasin; pėr ata qė nuk mund tė flasin vetė, le tė flasin prindėrit apo dikush prej familjes sė saj.”
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga toni77_toni : 20-11-2012 mė 06:55
  Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

 6. #46
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-04-2002
  Postime
  2,293
  Faleminderit
  9
  25 falenderime nė 21 postime
  Citim Postuar mė parė nga toni77_toni Lexo Postimin
  deshmuesi  Pagėzimi ėshtė si puna e pemės se shortuar, ēdo pemė e egėr ėshtė ma mirė qe sa ma e re te shortohet. Bile nėse vonohesh ėshtė edhe ma vėshtirė ta fitoj shėndetin dhe zhvillimin sepse trungu i pemės se vjetėr ėshtė e rritur dhe e fuqishėm, kėshtu qe sa ma e re qe te shortohet, aq ma mire ėshtė, edhe te pagėzimi, sa ma i ri qe te pagėzohet njeriu ėshtė ma mire – me qellim qe te rritet DRITA ne personin e pagėzuar dhe te ēlirohet nga njeriu i vjetėr duke u rrite dhe pėrsosė njeriu i ri ne Krishtin.
  .
  Ketu i nderuar Toni77, ka nje problem te cilen e hasim ne te gjitha llojet e religjoneve brenda krishterimit. Une mendoj se nje mesim i tille eshte shume i rrezikshem per ata qe e praktikojne. Kjo sepse meson krejt kunder mesimit te fjales profetike. Jezusi ne cdo moment na meson se, GJITHSHKA me Perendine tek njeriu fillon pasi ai BESoN. BESO, dhe do te maresh... BESO, dhe do te hapet.. BESO dhe do te shohesh... BESO dhe do te shpetohesh.. Beso... Beso... ASGJE te perendishme tek njeriu, nuk ka pa BESUAR.
  E di pse duhet te BESOJME? Kjo sepse ftoemi prej Perendsie, qe te perzgjedhim me vullnetin tone te LIRE. Nese nje foshjne e mer shpetimin, pa BESUAR dhe pa PENDUAR, dhe pa perzgjedhjen e tij te lire, ateherei simbas jush, kemi dy menyre per shpetim. Gje qe nuk eshte apsolutisht e vertete. I gjithe mesimi i Jezusit dhe ai i apsotujve, fondamentalisht mesojne: Beso dhe do te shpetohesh.
  Ju merni nje shembull me shartimin, ku simbas jush, foshnjat ne pagezim "shartohen" si pema e eger, qe kthehet ne peme te bute. Mendoj se je gabim. Tek Romaket Pali na tregon se ceshte shartimit i ullirit te eger, ne ulli te bute.. "Bisku" i cili e kthen natyren tone mekatare ne natyren e shenjte, simbas natyres se Krishtit, eshte pikerisht Jezusi. Dhe profeti Jeremi thote diku se, Perendia dergoi nje "Filiz" prej qiejve.. Pra Jezusin, i cili ishte i pamekatashem. Por me lejoni tju them se cfar eshte Pagezimi, ne thelb te tij, simbas mesimit te fjales profetike.
  Tek Romaket:6: Pali thote se, PAGEZiMi, eshte varrosja e BESIMTARIT ne nje vdekje me Krishtitn dhe ne ringjalljen e jetes se re.. Por ky quhet PAGEZIM i vertete ne Krisht, vetem nese je BESiMTAR. Qe do te thote: fillimisht te digjosh lajmin e mire; te pranosh Krishtin;te PENDOHESH ne KRISHTIN; TE BESOSH ne KRISHTIN ; Dhe me pas gjate Aktit te Pagezimit, te deklarosh dhe te deshmosh, se, Jezusi eshte Shpetimtiari yt dhe Zoti i zemres tende, duke vdekur dhe u rignjallur se bashku me te. Ky eshte thelbi i pagezimit qe Fjala profetike meson. Psh, Etiopasi shkoi drejt pagezimit, pasi ai DIGJOI LAJMIN e MIRE prej Filipit, e BESOI dhe e PRANOI me PENDESE Jezusin, si te vetmin Zot e Shpetimtar. Kjo beri qe ia te jete i gatshem per PAGEZIM, duke ndaluar ne pellgun e pare me uje, dhe duke u apgezuar prej Filipit. Ky eshte mesimi dhe praktika qe Bibla jep. Por si ballafaqohet mesimi religjionit me mesimin e fjales profetike? Mesimi i religjionit thote se, nuk ka shume rendesi: degjimi i lajmit te mire; perzgjedhja e lire; Pranimi, Pendesa, Besimi, dhe ne fund deklarimi apo shpallja para Perendise, qe duhet te beje Besimtari i kthyer ne Krisht. Kjo, sepse nje foshnje e ka te pamundur qe ti realizoje te gjitha keto "hapa", te cilat te cojne drejt pagezimit te Krishtit.
  Por une pyes: Po pse, ne kohen e Krishtit dhe te apsotujve, a nuk kishte foshnja? Atehere: Perse Jezusi nuk e dha, dhe nuk i mesoi apsotujt qe ti mesonin kishes nje mesim te tille? Por cfar tha Jezusi per femijet?
  Ai tha: Lerini femijet te vijne tek une..
  Pra Perendia e ka vendosur prindin si priftin e familjes, i cili ka DETYRE qe te lejoje femijet e tij, qe te vene tek Krishti, duke i edukuar dhe mesuar me fjalen e Perendise. Por ju thoni: nese nje foshjne vdes fare i vogel, ateher cfar ndodh me te? Por une ju pyes: A nuk e dinte Jezusi dhe apsotujt kete gje, apo ju e zbuluat qindra vite me pas? Natyrisht qe Jezusi dhe apostujt e dinin kete qe ju thoni, sepse dhe atehere kishte femije. Por Jezusi dhe apsotujt nuk e mesuan nje mesim dhe praktike te till, per faktin se njeriu duhet te jete i vullnetshem dhe ne liri te plote, ne ate qe perzgjedh dhe beson.
  Gjithsesi Toni77 dua te kutposh nje gje se, nuk kam qellim te gjykuarit. Une thjesht po sjell mesimin e bibles. Eshte liria juaj per te bere ate qe doni, dhe nuk eshte problemi im. Te pershendes.

 7. #47
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-04-2002
  Postime
  2,293
  Faleminderit
  9
  25 falenderime nė 21 postime
  Citim Postuar mė parė nga toni77_toni Lexo Postimin
  deshmuesi
  Unė e kam dhėnė edhe njė shembull se si fėmija posa i lindur, edhe pse ai nuk ka bere asnjė mėkat, por, ai e trashėgon nga prindėrit mėkatin.
  .
  Femija nuk e trashegon mekatin nga prinderit. Njeriu lind nen mekat, dhe kjo vjen qysh prej Adamit. Pra Mekati nuk eshte si semundja e trasheguar, te cilin femia e trashegon nga prinderit e tij. Krijesa njeri eshte mekatare. Ka shume rendesi pohimi dhe njohja i ketij fakti. Ne nuk krijohemi ne momentin qe lindim, sepse bibla na meson dhe thote se, gjithshka u krijua nga Perendia ne gjashte dite, dhe diten e shtate Perendia pushoi nga veprat e tij te krijimit. Por duhet thene se ne vijme ne ekzistence dhe ne kohe, permes lindjes. Sepse keshtu e dha Perendia shumimin e njeriut dhe gjithe krijeses.

 8. #48
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-04-2002
  Postime
  2,293
  Faleminderit
  9
  25 falenderime nė 21 postime
  Citim Postuar mė parė nga toni77_toni Lexo Postimin
  deshmuesi
  Edhe pagėzimi, nuk merret pse fėmija beson, por nė besimin e prindėrve. Nėse vlenė mėkati te trashėgohet nga prindėrit, sigurisht se duhet te velne edhe besimi i prindėrve, por me njė dallim, sepse ne Kishėn katolike, fėmija posa te rritet, ai (besimtari) e merr sakramentin e pėrforcimit – (Krezmimi) ėshtė “Krizma” – ku personi forcohet ne Frymėn e Shenjt. .
  [/U]


  Ja pra mos kuptimi i drejte i mekatit, ku ti thua se femija e trashegon ate nga prinderit, ben qe te mendosh gabim dhe te thuash se,

  "Edhe pagėzimi, nuk merret pse fėmija beson, por nė besimin e prindėrve. Nėse vlenė mėkati te trashėgohet nga prindėrit, sigurisht se duhet te velne edhe besimi i prindėrve...."

  Toni77. Besimi nuk eshte trashegimi nga prinderit. Nga prinderit mund te jete Tradita e religjionit ku ti ben pjese, por jo BESIMI si "element". Sepse bibla thote : Besimi vjen nga Perendia dhe jo nga prinderit(njeriu). Romak:10:10. Besimi vjen nga Digjimi, dhe digjimimi nga Fjala e Perendise. Besimi eshte nje nga nente Frytat e Frymes se Shenjte. Galat:5:22. Pra besimi nuk eshte "element" apo "produkt"njerzor. Besimi qe buron nga njeriu, eshte i vdekur per te bere veprat e Perendise. Mendoj se duhet te dish me tepr reth BESIMIT te Perendise, qe bibla meson.
  Prinderit mund te te lene trashegimi pasurine apo traditat e regulla te ndryshem fetare, por kursesi Besimin ne Krisht. Vete Jezusi tha se, une erdha te ndaj birin nga ati, dhe cupen nga mema..Pra brenda familjes. Cfar kuptojme ne kete thenie te Jezusit? Jezusi na tregon se ndarja do te jete midis besimtarit dhe jobemistarit. Dmth te shpetuarit dhe te pashpetuarit. Pra po te ec me llogjiken tuaj, qe besimi lihet trashegimi, atehere brenda nje familjeje, mjafton qe te kete besuar babai dhe nena, dhe femijet automatikisht e trashegojne besimin dhe jane te krishtere. Ky eshte mesim i rrezikshem. Jezusi do te ndaje edhe pjestaret brenda familjes, bile dhe midis burrit e gruas. Burri do te meret dhe gruaja do te lihet, thote Jezusi.. Besimi dhe pranimi i Jezusit Shpetimtiar, jane ceshtje te tua personale, qe ti i vendosen me vullnetin tend te lire, dhe nuk trashegohen nga askush. Prindi i krishtere, sic e thashe edhe me siper, e edukon dhe meson femijen e tij me fjalen e Perendise, por nuk mund tja trashegoje BESIMIN, ashtu sic i le pasurine. Je ti vete ai qe do te perzgjedhesh me vullnet te lire, nese beson apo jo ne Krishtin. Besimi eshte ceshtje personale dhe perzgjedhje e lire e cdo njeriu. Prandaj gjithsecili do te gjykohet personalisht per veten e tij. Keto jane mesime shume te rrezikshme religjionoze, te cilat bijen ndesh me shkrimin profetik. Pikerisht kjo eshte dhe arsyeja se perse fillojne sulmet, dhe une me te drejte ngre pyetjen: Cfar vend ze Shkrimi profetik ne jeten tende, a eshte ai "ETALONI MATES" i cili shpall te verteten ne perballje me mesimet apo doktrinat e ndryshme kishtare?

 9. #49
  "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Anėtarėsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosovė
  Postime
  4,596
  Faleminderit
  36
  59 falenderime nė 56 postime
  deshmuesi, sinqerisht te them se je shume i pa drejt ne debate, pos asaj, mendon se po din, por kjo qe del nga ti eshte vetem nje lloj simptaie per vetveten duke mendue se je mire dhe njohes i shkrimeve, e nuk je pavarsisht se sjell rreshta biblik te cilet secilen ditė - ne lutje dhe besim nė Zotin dhe dashuri te Tij i lexoj, por ti je i ndikuar gabimisht edhe pse citon nga rershtat e shkrimeve. Mos harro se edhe kjo qe duket ne ty eshte nje ganim shume i madh sepse i shfrytezon rershtat si D.J. Ti shoq ike nga tema duke me shpjegue mue rershta te bibles koder pas bregu. Nuk je pergjigje ne shkrimet e mia, keto qe sjelle tash ishin para dy diteve te shkruara, as pergjigje nuk jep. shkrimin tim ma keqperdor duke i dhene kahje te tjeter...
  Ti mos u ngut as mos i shperndaj shkrimet sepse nese kerkohet nje vit do te debatojme, por mos u ngut dhe secilen gje po e shqyrrtojme dhe debatojme. Mirepo korrekt dhe me qetesi dhe ndikim te Krishtit.

  lexoje shoq dallimin dhe ndryshimin e shkrimit qe me bere:

  Une kam thene:
  Citim Postuar mė parė nga toni77_toni Lexo Postimin
  deshmuesi
  Unė e kam dhėnė edhe njė shembull se si fėmija posa i lindur, edhe pse ai nuk ka bere asnjė mėkat, por, ai e trashėgon nga prindėrit mėkatin. Edhe pagėzimi, nuk merret pse fėmija beson, por nė besimin e prindėrve. Nėse vlenė mėkati te trashėgohet nga prindėrit, sigurisht se duhet te velne edhe besimi i prindėrve, por me njė dallim, sepse ne Kishėn katolike, fėmija posa te rritet, ai (besimtari) e merr sakramentin e pėrforcimit – (Krezmimi) ėshtė “Krizma” – ku personi forcohet ne Frymėn e Shenjt.
  .
  Ja si e citon ti rreshtin time duke i dhene kahje te pa kuptim - duke i ikur rreshtit ku une flas per Sakramentin e perforcimit qe behet ne moshe te rritur, kjo ka shume rendesi:

  Citim Postuar mė parė nga deshmuesi Lexo Postimin
  [/U]

  ben qe te mendosh gabim dhe te thuash se,

  "Edhe pagėzimi, nuk merret pse fėmija beson, por nė besimin e prindėrve. Nėse vlenė mėkati te trashėgohet nga prindėrit, sigurisht se duhet te velne edhe besimi i prindėrve...."
  Kėtu ne kete link me poshte nuk u ndale fare dhe e kalove duke sjellur shkrime te reja me citime koder pas bregu kinse nuk po e njofshim ne Shkrimin, nadalu ketu dhe jep shpjegime ketu:

  http://www.forumishqiptar.com/showth...=1#post3541366

  Edhe nje pyetje e kam;
  mallkimi i prindit, a trashigohet te femija? Fryma e keqe kur eshte ne mes te prinderve, a ndikohet te femija?
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga toni77_toni : 20-11-2012 mė 22:28
  Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

 10. #50
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-10-2012
  Vendndodhja
  Peje
  Postime
  42
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Nuk e kam problem tkem shok nga qdo lloj FEJE te ndryshme perveq QIFUT


  Por dua tmar nje pergjigje nga ju nqs nuk ju pengon , dua te di se sa lloj FE ka ne SHQIPRI dhe me % sa jan musliman,katolik,orthodoks etj , perafersisht nqs nuk ju pengon te me tregoni duaa ta dii

 11. #51
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-04-2002
  Postime
  2,293
  Faleminderit
  9
  25 falenderime nė 21 postime
  Citim Postuar mė parė nga toni77_toni Lexo Postimin
  A ishin 12 Apostujt te pagėzuar para qe Jezusi te bie ne kryq dhe ngjalljes sė Tij?
  A shkruhet ne Bible qe u pagėzuan ata?
  A mund ta merr njeriu pagėzimin por qe Fryma e Shenjt ende te mos jete zbrite ne ta dhe kjo te ndodhe ma vonė?

  deshmuesi, nuk dojna te ngutemi  E pra paska dicka qe nuk thuhet ne shkrime, nese nuk thuhet ne shkrime per femije dhe ti kerkon qe te respektohet, prandaj ky pėrfundim i yti nuk mund te kaloj bash qashtu sepse duhet te respektohet Bibla tėrėsisht, sepse nuk po thuhet. Nga e more ti kete pergjigje nese nuk thuhet kjo ne Bible?
  Kush na thote kete? Ku eshte e shkruar? Ku e thote Bibla??? Ketė nuk e thotė askund. Prandaj kur thirresh ne shkrime – te cilat une i respektoj, duhet ta keni kete rresht ose duhet te largosh nga teoria.
  Ashtu eshte, mirpo per anje apostull nuk thuhet. Me duhet ta kujtoj zotėri se ne kete rast tradita flet, Kisha ungjillizoj popullin edhe ne tradite e jo vetem ne ato qe shkruhen.  Nuk eshte e vertete, ti po thua ashtu dhe po akuzon keq.  Nuk eshte e thenun kjo ne Bibel, askund nuk thuhet, ti po thua, veq se thuhet se populli shkonin te pagezohen, per apostuj asgje nuk thuhet.  Nuk ishte pagezimi por pėrforcim, pagėzimi kishte ndodhur me par, apsolut ti nuk mund ta quajsh pagezim sepse shkrimet nuk e percaktojnė si pagezim, por zbriti Fryma dhe qe pas kėsaj ore ata u pėrforcuan.

  Kėshtu qe nje pyetje nuk je pergjigj dhe eshte shume e rendesishme, eshte kjo pyetje:

  A mund ta merr njeriu pagėzimin por qe Fryma e Shenjt ende te mos jete zbrite ne ta dhe kjo te ndodhe ma vonė?[/QUOT


  ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


  Pergjigja ime toni77, ndaj kesaj qe ti shkruan.


  Toni77, ji me i qete nese deshiron qe te vazhdojme diskutimin ne paqe.
  Ti thua, ku thtoe bibla se apostut u pagezuan nga Gjoni. Por nese ec me llogjiken tende te them: Ku e thote bibla qe apsotujt nuk u pagezuan nga Gjoni? Kjo lloj menryre me te cilen ti argumenton biblen, nuk eshte nen zbulese te Frymes. Kjo eshte thjesht llogjike njerzore. Nese do te dish kur Gjon Pagezori filloi sherbesen e pagezimit, bila thote se, judenjte shkuan dhe u pagezuan, ku dhe apostujt ishin pjese e judenjve. Po keshtu shume nga apsotujt dikur ishin dishepuj te Gjonit pagezoirit. Por qe ti te bindesh, qe bibla e thote se apsotujt u pagezuan, po te sjell faktin kur apsotujt e Krishtit pagezonin , ndersa Jezusi jo. Pyetja ime eshte: A mund te pagezoje dikush, i cili vete eshte i papagezuar? Lexoje mire biblen ne zbulese te Frymes, dhe do te bindesh.

  Ne fund ti thua: "A mund ta merr njeriu pagėzimin por qe Fryma e Shenjt ende te mos jete zbrite ne ta dhe kjo te ndodhe ma vonė?"
  Shembulli me i qarte jane vete apsotujt, te cilet ishin te pagezuar, dhe moren Frymen e Shenjte, diten e pentakostise.

  " Dhe befas nga Qielli erdhi nje oshetime si nje ere qe fryn furishem, edhe e MBUSHI GJITH SHTEPINE ku ata pro rinin.. ... keshtu te GJITHE u MBUSHEN me FRYMEN E SHENJTE.. "

  Dita e pentaksotise eshte dite kur Fryma zbriti ne toke dhe se pari ra mbi apsotujt dhe dishepujt e pare te Krishtit. Por nese ti nuk e pranon kete, ky eshte problemi yt. Por te them se ti je i pari qe digjoj te thuash nje gje gje te tille.

  Tani meqense pyete e thua:

  "A mund ta merr njeriu pagėzimin por qe Fryma e Shenjt ende te mos jete zbrite ne ta dhe kjo te ndodhe ma vonė?"

  Po ta sjell dhe shembullin, meqnse ate te apsotuve nuk e pranon.
  Le te lexojme tek Veprat:19:1-6.

  " Dhe ndersa apollo ishte ende ne korinth, Pali mbasi shkoi ne vendet me te larta, arriti ne Efes, dhe si gjeti disa dishepuj u tha atyre: a e kini mare Frymen e Shenjte kur BESUAT?
  Dhe ata ju eprgjigjen: Ne asqe kemi digjuar qe paska Fryme te Shenjte. Dhe ai ju tha atyre: me se pra u pagezuat? Ata ju pergjigjen: Me pagezimin e Gjonit. Atehere Pali tha:
  Gjoni pagezoi me PAGEZIMIN E PENDIMIT, duke i thene popullit se duhet ti besonte ATIJ qe do te vinte pas tij,dmth Jezus KRishtit.
  Dhe ata si digjuan, u pagezuan ne emer te Zotit Jezus, dhe kur Pali vuri duart mbi ta, Fryma e shenjte zbriti mbi ta.."

  Ja pra keta ishin pagezuar ne uje nga Gjon Pagezori, dhe shume vite me pas moren Frymen e Shenjte..Po Keshtu tek Vepr:11: 45-48. Pjetri duke ju treguar apsotujve mbi Kornelin dhe familjen e Kornelit se si ata e pranuan Jezusin, ju thote se, sapo ata e pranuan Jezusin dhe besuan ne te, ne ate cast Fryma e Shenjte ra mbi ata, njesoj sic ra tek ne ne diten e pentakostit, thote Pjetri. Dhe atehere une, thote Pjetri thashe: A mundet dikush qe te ndaloje Ujin qe keta te pagezohen??
  Pra ketu kemi nje mareje te Frymes se Shenjte, para se te pagezoheshin ne uje. Por shiko me kujdes si i pyet Pali keta dishepuj:

  "a e kini mare Frymen e Shenjte kur BESUAT?

  Kjo do te thote se pa Besim nuk ka marje te Frymes se Shenjte. Kete mesojne apostujt, kete meson fjala profetike e Perendsie ne bibel. Ndersa ti thua se, foshnja e mer Frymen, nga besimi i prinderve dhe pagezimi, dhe nuk duhet as PENDESE, as BESIM dhe as PRANIM. Kjo eshte rrezikshme dhe me pergjegjesi para Perendise.

  Toni77. une kisha dhe dicka ne lidhje me pagezimin e femijeve. Ti thua se jo te gjitha thuhen ne bibel. duhet te dish se, ky mendim eshte gjithmone tek ata njerez, te cilet nuk e kane Biblen "etalonin mates", dhe e quajne ate te paplote. Por une nuk ndalem ketu, sepse ky eshte problemi juaj. Une te solla nga bibla se cfar eshte Pagezimi, dhe si shkohet ne pagezim. Kur vete Jezusi dhe apsotujt mesojne dhe deshmojne se Pa besim nuk ka pagezim, atehere ketu mbaron gjithshka.. Pagezimi i foshnjave ka lindur disa qindra vjet mbas apostujve.. Pra eshte nje mesim religjionoz, i cili bije ndesh drejtperdrejt me Pagezimin qe Jezusi dhe apostujt mesuan dhe porositen. Ne te gjitha rastet, qe jane ne bibel, thuhet se para se te pagezohesh, duhet te pendohesh dhe te besosh.. Por ju thoni te kunderten. ky eshte problemi juaj dhe pergjegejsia juaj se si i mesoni njerzit.

  Te pershendes.

 12. #52
  "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Anėtarėsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosovė
  Postime
  4,596
  Faleminderit
  36
  59 falenderime nė 56 postime
  Atėher, sipas teje, te gjithe katoliket, ortodokset dhe protestant..... tash 2000 vite, paskan humbur o burr...! por per fat ja se paska dale nje deshmuesi dhe po e kthen mbare boten.....!

  E kam thene edhe me pare dhe e perseris, Kisha e Krishtit e cila, po per kete Kishe vdiq Krishti, ka dicka edhe me shume se shkrimet - ka vet AUTORIN e shkrimeve. Tani disaher me ke pyet se "cka eshte shkrimi i shenjt per ty"? Shkrimi i Shenjt nuk ben duel me Kishen aapo anasjelltas por jane nje, te pa ndara, asnjera nuk ben pa tjeteren - pot te drejtuara nga i njeti ZOT - Fryma e Shenjt, mirepo ti dhe secili, duhet ta dij se Ati yne qiellor, dha Kishes se Tij edhe me shume se shkrimet - te Birin e Tij qe ta shelboj - Frymen e Tij qe ta drejtoij. Prandaj, secili mund te gjej dicka nga shkrimet duke shfrytezuar ne kontest te kundert kur as qe behet fjale per atp qe bisedohet - me qellim qe ta gjej nje arsye per te thene se "kjo eshte gabim ndersa e imja eshte mire".

  Disa her (ndoshta pa dashje) por ma ke keqtrajtue shkrimin tim, sepse une cdoher e kam thene se ne kishen katolike, gjate rritjes, ai lexon nga shkrimet qe ne moshen 7 vjeqare - se paku 8 vite, merr pjese ne mesime biblike dhe meshen e shenjt dhe...., nje ditė ai rrefen dhe pendohet per mekatet e veta dhe merr perforcimin - "Krizma" - perforcohet nė Frymen e Shenjt te cilin e ndane Ipeshkvi ne emer te Atit, te Birit dhe Shpirtit te Shenjt - kjo pas rritjes se femijes, keshtu u forcua Kisha diten e Rreshajve.

  Bibla nuk thote se apostujt u pagezuan,, ti thua se "Bibla nuk thote se apostujt nuk u pagezuan" kete thua si argument, une nuk po dyshoj se nuk ishin te pagezuar, por arsyeja e jote qe jep nuke shte arsye sepse:
  Nese Bibla nuk thote se apsotujt nuk jane pagezuar, mirepo njete - bibla nuk thote se fėmija nuk jane pagezuar.

  Nese e lexon me vemendje je kunderthenes ne shkrimin e fundit.

  Nuk mund te shkruaj tash sepse eshte shume vone, pro do te shkruaj shum shpejt, kaloja mire...
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga toni77_toni : 21-11-2012 mė 00:04
  Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

 13. #53
  Peace and love
  Anėtarėsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,900
  Faleminderit
  122
  65 falenderime nė 61 postime
  Citim Postuar mė parė nga deshmuesi Lexo Postimin
  Kisha shume kohe qe nuk kisha diskutuar ne faqen orthodhokse. Zakonisht nuk me pelqen te hyj ne nje faqe dhe te shkaktoj pakenaqesi. Nje dite lexova nje artikull te Albos, rreth Maries, nenes se Jezusit. Nuk dua te zgjatem ne detaje, dhe nuk dua te gjykoj aspak shkruesin per materjalin qe ai kishte botuar ne faqen orthodhokse. Po keshtu nuk kisha nderment qe te beja nje polemike apo kundershtese fetare, per arsye religjioni. Ajo qe konstatova gjate leximit ishte fakti se, Albo ishte duke keqperdorur vargjet e bibles, duke menduar se me ato vargje te bibles, ai mbeshteste plotesisht shkrimin e tij, qe duhet thene se ne thelb ishte religjionoz dhe teper i rrezikshem per besimtare te rinj ne bese. Keshtu fillova te mar pjese ne diskutim duke i shpjeguar se vargjet qe kishte sjelle, nuk kishin aspak lidhje me shkrimin e tij. Dhe keshtu filluam te diskutojme rreth temes ne fjale. Te them te drejten eshte e veshtire te diskutosh me dike qe mbeshtetet ne "mish" dhe regulla religjionoze, dhe jo ne Fryme. Diskutimi im ishte plotesisht nen zbulesen e Fjales profetike, ku heraheres Albo kercenonte se do ti fshinte te gjithe shkrimet e mia, pasi une nuk isha orthodhoks.. Edhe pse ne asnje moment nuk kisha shkelur regullat e forumit, por vecse sillja vargjet e bibles, ku i deshmoja Albos se diksutimi i tij nuk mbeshtetej ne bibel. Perseri Albo vazhdonte te kercenonte me fshirjen dhe abandonimin tim nga ky diskutim. Duhet thene se, kete diskutim e ndiqnin, mes leximit, edhe disa orthodhokse te tjere, dhe faktikisht ata nuk nderhyne. Atehere une i thash Albos se, ti mund te besh si te duash, sepse kete faqe e ke "thare" komplet, ku vete flet, vete pyet dhe vete pergjigjesh. Por une te ftoj qe te me tregosh se ku dhe si une kam shkelur regullat e forumit fetar. Kjo beri qe ai te mos guxonte ti fshinte shkrimet e mia, sepse lexuesit qe ndiqnin diskutimin, nuk e mbeshteten. Pasi diskutimi mbaroj, natyrisht qe, censura do te bente punen e saj, dhe sot te gjitha jane fshire, por ajo qe me beri te mendohem dhe te ndjehem i deshperuar, ishte pikerisht nje varg ne bible, ku Jezusi ju tha farisenjve: Ju jo vetem qe nuk hyni ne mbreteri te qiejve, por ndaloni te hyjne edhe te tjeret. E solla kete teme jo thjesht per te "demaskuar" Albon, sepse nuk eshte ky qellimi im, por per te treguar se cdo te thote te jesh i themelosur ne regulla religjioni, si dhe dhe te luftosh per te. Rleigjioni nen fanatizmin njerzor, eshte pranga me e tmershme per ate qe e ndjek. Pikerisht religjioni qe kishte mberthyer Izraelin, dhe fanatizmi fariseik, e coi Jezusin ne kryq, duke mos e pranuar dhe njohur ate si Bir te Perendise. Natyrisht qe Jezusi per kete kryqezim kishte ardhur, por ne shohim se prifteria, farisenjte dhe saducenjte, te cilet ishin nen religjionin judaik, nuk kishin sy dhe veshe per te njohur shkrimin, ligjin dhe profetet, si dhe per te digjuar dhe besuar ne Fjalen e Jezusit, dhe cfar ndodhi? Ata e cuan Jezusin ne kryq. Po si i quajti Jezusi keta fanatike te religjionit, te cilet pretendonin se Perendia ishte Ati i tyre? Jezusi ju tregoi konkretisht se kush ishte ati i tyre shpriteror: ati juaj, ju tha Jezusi farisenjve, eshte satani.
  Une ne kete teme do te perpiqem qe te sjell nje veshtrim te gjere rreth"pranges religjion", shkrimit te shenjte, dhe besimit te vertete, si dhe pozita e te krishterit ne mardhenie me to.
  Deshmues me pelqeve me kete shkrim te thjeshte dhe plot logjike,pa emocione te "mishit" si thua ti. Nuk kam nevoje te lexoj te tjerat sa thuhen sepse shkrimi eshte i qarte per kedo qe nuk eshte "skllav" i nje feje apo ideologjie. God bless you.

 14. #54
  "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Anėtarėsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosovė
  Postime
  4,596
  Faleminderit
  36
  59 falenderime nė 56 postime
  Citim Postuar mė parė nga deshmuesi Lexo Postimin

  Pergjigja ime toni77, ndaj kesaj qe ti shkruan.

  Ti thua, ku thtoe bibla se apostut u pagezuan nga Gjoni. Por nese ec me llogjiken tende te them: Ku e thote bibla qe apsotujt nuk u pagezuan nga Gjoni? Kjo lloj menryre me te cilen ti argumenton biblen, nuk eshte nen zbulese te Frymes. Kjo eshte thjesht llogjike njerzore.
  .
  Kqyre...! Pash zotin a?! Sa ēudi!!
  Dėshmuesi, ėshtė e dukshme se krejt ato qe i flet ti, ty te duket se ke te drejt dhe ėshtė nga fryma, ndėrsa ajo ēka flet tjetri te duket se ėshtė nga mishi "njerėzore"! Ty te duket ne rregull, por nėse behet njė analize e pavarur, shihet shume mire se nuk ėshtė ashtu.

  Nėse pėr ty vlenė diēka qe nuk ėshtė e shkruar ne Bibėl, pse pėrpiqesh ta bindėsh dikė tė hekė dorė nga diēka qe nuk shkruan ne Bibėl.
  Deri ne vitin 2014 ne mund te bėjmė qefin vetit, te logjikojmė dhe te japim arsye te ndryshme, por si pėrfundim vjen njė rrezulltar se; NE BIBEL, ASNJE RERSHT NUK SHKRUAN SE U PAGEZUAN APOSTUJT. Prandaj ti kurr ma mos u thirre kinse po vepron vetėm ne shkrime por ėshtė tradita ajo qe po e zbaton ne ketė rast. Kjo, nėse vlen pėr apostuj te cilėt unė besoj se ishin te pagėzuar por qe nuk shkruan ne Bibėl, natyrisht se vlen edhe pėr tjetrin - pagėzimi i foshnjave. Mund te mos ta zbatosh, as mos ta besosh, apo..., mirėpo nuk ke te drejt ta forcosh qėndrimin tėnd lidhur me pagėzimin e apostujve deri sa nuk ėshtė rreshti pėr ta dėshmuar. Edhe ma pak ke te drejt qe te thuash tjetrit se; “Kjo lloj mėnyrė me te cilėn ti argumenton biblėn, nuk ėshtė nen zbulese te Frymes”! Kush na je ti dhe nga e merr ti ketė siguri qe i drejtohesh njė te krishteri? Mendon se kjo shprehje e jotja ėshtė nga FRYMA? JO. Te siguroj se ėshtė nga krenaria e jote frymore e cila nuk ėshtė e mirė. Heke pak at krenari dhe mėso edhe diēka qe po shoh se nuk je duke e menduar; mos harro se fakti qe dikush sjellė ma shumė rreshta nga Bibla duke menduar se i njeh ma mirė - por ne kontest te gabuar dhe te pa vend, nuk e bėn njeriun te krishter me te mire. Vetėm ai qe pėrvujtnohet, lexon dhe shtjellon shkrime ne dashuri, e duke ecur ne gjurmėt dhe vullnetin e Jezusit, qe pranon Kryqin e Tij - pra qe ėshtė i gatshėm gati te humbase gjithēka pėr hir dhe dashuri te Tij, mund te thuhet se ėshtė pėrngjatė RRUGES dhe behet njė shembull i mire qe t'i tėrheqė te tjerėt ne besim. Duke i thėnė tjetrit: "Sa gabim qe e ke!,” dhe ne secilėn shkrim ti thuash njė te krishteri se “Kjo ėshtė thjesht logjikė njerėzore, ndėrsa e imja nga FRYMA " jo vetėm nuk e afron tek Krishti njerėzit, por mund ta largosh edhe me shume. Mendo mire se ēka te thash. Mos u sjelle me te krishterėt me shembujt kinse po imiton Jezusin siē u tha Ai atyre qe e urrenin dhe nuk e njohėn si Bir tė Perėndisė, mos harro se je duke bashkėbisedua me njeriun – Kishėn e Krishtit tė cilėn Jezusi e do shumė.


  Citim Postuar mė parė nga deshmuesi Lexo Postimin

  Pergjigja ime toni77, ndaj kesaj qe ti shkruan.

  Kjo do te thote se pa Besim nuk ka marje te Frymes se Shenjte. Kete mesojne apostujt, kete meson fjala profetike e Perendsie ne bibel. Ndersa ti thua se, foshnja e mer Frymen, nga besimi i prinderve dhe pagezimi, dhe nuk duhet as PENDESE, as BESIM dhe as PRANIM. Kjo eshte rrezikshme dhe me pergjegjesi para Perendise.

  .
  I rrezikshėm ėshtė ajo qe ju bėni, bile shume rrezik, edhe pėr ju edhe pėr te tjerėt qe ua ndaloni DRITEN e Zotit kinse po dini diēka duke u bazuar se “ne bibėl nuk shkruan t e pagėzohen fėmija”! Shoq, kur ti i drejtohesh dikujt duke ja vlerėsuar besimin e tij qe ka nė Zotin, pėrgatitu se njerėzit te tregojnė kjarte se ku ėshtė rreziku. Rreziku ėshtė pikėrisht ne ty dhe bindjet tua kundėrthėnėse.
  Pse kundėrthėnėse? i ngulė kėmbėt duke cituar rreshta te shkrimeve dhe kinse je i vendosur ne shkrime, a, ne anėn tjetėr je i vetėdijshėm se ne asnjė rresht nuk na thuhet qe tė lutemi te Birit, asnjė rresht nuk na thuhet qe ti lutemi Frymės se Shenjt..... e pra kėto i bėn ti dhe unė. Nga na erdhi kjo? Kjo na erdhi nga kėta se ti i quan “te rrezikshėm” por ja qe ti Frymėn e Zotit e quan rrezik. Kisha drejtohet FRYMA e Zotit, e bazuar ne shkrime dhe traditė. Por sigurinė e ka ne ZOT qe zbriti ne Kishe ditėn e rrėshajave.
  Unė e kam thėnė disaher, se pagėzimi i fėmijėve bėhet nė besim dhe pėrkujdesje te prindėrve dhe nunave. Mirėpo, nuk ėshtė e tera, fėmija i paso i pagėzuar, ai kur rritet e behet 7 vjeē fillon rregullisht nė Kishė, mėsim nga mėsimet biblike dhe katekizėm te kishės katolike, 8 vite zgjate kjo, pasi te rritet, ai sigurisht se do ta dėshmoj dhe rrėfej besimin e vet para Kishės duke pranuar pėrforcimin nė Shpirtin e Shenjt.
  Gjithsesi, edhe pse te gjitha kėto behėn, pėrgatitje ne mėsime, lutje dhe urate, besim dhe pendese, edhe pse ndoshta ti apo tjetri mendoni se ėshtė njė merite dhe aftėsi besimi duke u shit mend te tjerave ne besim, mos harro se rilindja e njeriut ne Zotin, sigurisht se nuk ėshtė i vetmi faktor akti i dėshmimit para Kishės, apo *veshja e juaj me kostume e me kollare, te thanit faleminderit dhe duke menduar se e arrite Zotin..., qe e quan pjesėtarin e asaj bashkėsi vėlla e i dashur, apo duke rrite e shtua dhe krijuar miq si vetja.... Por Rilindja ėshtė Akti i t ‘MADHIT ZOT qe u pėrvuajtua dhe mori natyren e njeriut, mori mbi veti te kėqijat dje mekatet tona, i cili, asnjėherė nuk e refuzon fėmijėn e paso lindur te behet gjymtyre e Tij sepse ketė e do ZOTI. Dhe, miku dėshmuesi – miku im, sikurse Zoti *do te priste vendimin e njeriut, Ai ndoshta nuk do te misherohej kurrė ne njeri, sigurisht se *as nuk do te na shpetonte dot kurrė njeriun, pikerisht sepse ai Akti varet vetem nga Zoti – Ati ynė qiellior.

  Citim Postuar mė parė nga deshmuesi Lexo Postimin

  Pergjigja ime toni77, ndaj kesaj qe ti shkruan.

  Toni77. une kisha dhe dicka ne lidhje me pagezimin e femijeve. Ti thua se jo te gjitha thuhen ne bibel. duhet te dish se, ky mendim eshte gjithmone tek ata njerez, te cilet nuk e kane Biblen "etalonin mates", dhe e quajne ate te paplote.

  Por une nuk ndalem ketu, sepse ky eshte problemi juaj.
  .

  Jo duhet te ndalemi, dhe bile asnjė hap nuk do ta bėjmė ma pa u sqaruar.
  Na thuaj ti qe mendon se e ke Biblėn "etalonin mates", nga e more ti dhe ku e lexove ne Bibėl qe duhet ti lutemi Frymės se Shenjt? apo te Birit? Ndėrsa Atit po.

  Ketė e BESOJ unė plotėsisht dhe lutna Frymės dhe dhe nė FRYMĖ, edhe te Birit i lutna dhe besoj dhe i jam dorėzuar me bindje dhe dashuri te Birit tė Atit tonė qiellor, dmth e BESOJ edhe pse askund kjo nuk ėshtė e shkruar ne Besėlidhjen e Re, mirėpo Ati, Biri e Fryma janė Njė. Kėshtu qe lutja ndaj Birit apo Frymės kuptohet vetėm nga konteksti dhe KISHA ka vendosur edhe pse nuk ėshtė e specifikuar ashtu siē ti e kėrkon. Ma habite, thirresh kaq shume ne Bibėl ne anėn tjetėr beson diēka qe ne asnjė rresht nuk shkruan.

  Prandaj, pasi disa her ne kėto shkrime tua, e quajte besimin e Kishės katolike dhe ortodokse si “rrezik”, na thuaj zotėri, ēfarė don ti me Kanonin se sotėm te Besėlidhjes se Re, kur dihet se ajo ėshtė pėrpiluar perfundimisht ne kohen e Konstandinit te Madh?
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga toni77_toni : 21-11-2012 mė 16:52
  Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

 15. #55
  "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Anėtarėsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosovė
  Postime
  4,596
  Faleminderit
  36
  59 falenderime nė 56 postime
  Citim Postuar mė parė nga deshmuesi Lexo Postimin
  [/U]
  dhe une me te drejte ngre pyetjen: Cfar vend ze Shkrimi profetik ne jeten tende, a eshte ai "ETALONI MATES" i cili shpall te verteten ne perballje me mesimet apo doktrinat e ndryshme kishtare?
  Ēdoher ti i jep te drejt vetes, por kjo nuk te ben domos te krishter!

  Kisha nuk ben duele me shkrimet. Kishen e themeloj, ndertoj dhe e drejton Zoti, ndersa shkrimet i shpall Kisha.

  Disaher e pėrdore ketė thėnje dhe as qe po e marr me mend se ēka mendon t’me thuash me ketė?! Sidoqoftė, unė edhe pse te kam dhėne pėrgjigje se ēka eshėt shkrimi i Shenjt pėr mua, prap dua te them kėshtu qe mos te mbetemi borgj.
  Unė shoh se ju keni njė bindje kinse po respektoni shume shkrimet, ndėrsa gjykoni te tjerėt.
  Nėse vėrtetė ecim ti dhe unė ashtu siē ti paraqitesh, vėrtetė do te paraqitet njė problem. Pse e them unė ketė? Nėse ne do te ecim ashtu siē ti paraqitesh – ama nuk ece as pėr afėr, por vetėm ėshtė njė bindje e jotja ndaj vetvetes, por nejse, por zėmė se ėshtė ne rregull, por nėse ecim ashtu siē disa her me akuzove ne arsyetimet se nuk ėshtė e shkruar ne shkrime, - atėherė neve do te dilnim ne konkluzione fatale ne lidhje me pse apostujt as shkrimet nuk rekomandojnė lutjen ndaj Frymės, as te Birit, apo shkrimet nuk thonė se u pagėzuan apostujt – askund nuk ėshtė e shkruar, por se realisht ata janė pagėzuar...! apo Triniteti, ku nė Shkrimin e Shenjt – respektivisht BR - ne nuk shohim ndonjė MESIM te paraqitur QARTAZI, qe s'le vend pėr diskutime.....! ne lexojmė shumė nga apostujt qe flasin QARTE pėr lutjen ndaj Atit por jo pėr Jezusin aq qartė, as pėr Frymėn....!
  Kjo qe them, mund te keqkuptohet edhe te keqtrajtohet, edhe te keqinterpretohet – por unė as qe e marr mundin te mendoj se si mendon tjetri, i kam kalua unė kėto kriza dhe Fryma e Zotit me ka ngrite sa unė te jam ne gjendje tė kuptoj se Kisha ėshtė ajo qe Krishti vdiq pėr te, Kisha ėshtė ajo qe Zoti e mori natyrėn e saje, Kisha ėshtė ajo qe Zoti ja dha premtimin qe deri ne fund te botes do te jam me ju, Kisha eshėt ajo qe Fryma e Shenjt erdhi edhe banon ne tė. Kisha ėshtė ajo qe e kompletoj perfundimisht Shkrimin dhe shpalli Ungjillin deri ne skaj te botes.

  Kėshtu qe miku im, e kam vetėdijen frymore, kalova neper ato kriza tua por ja qe u binda se ka edhe ma shume se unė mendoj, dhe, Shkrimin e Shenjt, e dua dhe respektoj, ėshtė pėr mua shume e rėndėsishme dhe aty shqyrtona, por, unė arrita te lexoj edhe diēka:

  “Ky nxėnės ėshtė ai qė i dėshmon kėto gjėra dhe vetė ai i shkroi. Ne e dimė se dėshmia e tij ėshtė e vėrtetė.
  Ka edhe shumė gjėra tė tjera qė i bėri Jezusi, tė cilat po tė renditeshin njė nga njė, mė thotė mendja se as mbarė bota s’do t’i zinte librat, qė do tė duhej tė shkruheshin.” (Gjn 21; 24-25)


  Prandaj Zoti nuk kufizohet ne njė shkrim, shkrimi vet e thotė se; “as mbarė bota s’do t’i zinte librat”. Kėshtu qe ka edhe diēka, mua si njė njeri qe i besoj shkrimeve, i besoj Krishtit, por jam i vetėdijshėm se ne nuk i kemi te gjitha ato qe i tha dhe beri Jezusi sepse “as mbarė bota s’do t’i zinte librat”, dhe ne nuk i kemi edhe ato te gjitha qe i shkruan Apostujt. Shkrimet e dėshmojnė dhe e dimė fare mire se njė nga Letrat qe Shėn Pali e pėrmend t’ja ketė dėrguar njė prej Kishave, nuk e kemi sot as ne Kanonin e Besėlidhjes sė Re, e as nuk e dimė se ku ndodhet.

  Kėshtu qė besoj se u sqaruam.
  kaloja bukur deshmuesi dhe uroj qe Zoti te bekoj ty e familjen, vellezerit dhe motrat dhe ata qe i ke te afert...
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga toni77_toni : 21-11-2012 mė 17:51
  Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

 16. #56
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-04-2002
  Postime
  2,293
  Faleminderit
  9
  25 falenderime nė 21 postime
  I nderuar Toni77. Po shoh se diskutimi po shkon atje ku nuk duhet. Une nuk kam ne qellim qe te gjykoj katoliket, orthodhoksit, protestantet e cdo njeri tjeter. Ne te gjithe diskutimin tim, ju jam referuar vargjeve te bibles. Ne kemi nje ndryshim, mesa une shoh. Asnjehere nuk e kam pare biblen si nje manual regullash. Psh, me kujtohet dikur nje miku im, te cilit i flisja qe ta linte cigaren sepse cigarja nuk eshte thejsht nje gje e keqe per shendetin dhe xhepin. Por per nje te krishtere cigarja eshte nje ves, i cili e "lidh" dhe ben njeriun qe ne fillim te mendoje per cigaren dhe me pas per ushqimin dhe ekonomine finaciare. E di si me tha miku im? Ku thuhet ne bibel mos e pi cigaren?? Ne te njejten llogjike dhe ti arsyeton biblen. Bibla vertet ka 300 faqe, por ky eshte aspekti MATERJAL i saj, natyrisht i kufizuar.. Por ju dhe gjithkush duhet te dije s, bibla nuk matet dhe nuk vleresohet nga numri i fleteve te shkrojtura, sepse po te ishte keshtu do te ishte si librat e tjere. Bibla vleresohet nga mesazhi dhe mesimi i Perendsie qe ajo permban ne thelb te vet. Dhe mesazhi apo mesimi i Perendise, eshte i PAKUFIJESHEM, prandja nje i krishtere e lexon biblen cdo dite te jetes se tij, dhe asnjehere nuk mendon se e ka mbaruar, sepse eshte mesazhi i fjales se Gjalle te Perendsie. Eshte njesoj si truri i njeriut, pare ne aspektin materjal, i cili ka nje peshe te caktuar. Por njeriu nuk vleresohet per mencuri nga pesha e trurit, por nga MENDIMI, i cili ska kufij. Pra dhe bibla nuk cmohet nga numri e fleteve te shkrojtura, por vleresohet nga mesazhi dhe mesimi i perjetshem qe doli nga goja e Zotit Perendi.
  Une ne asnje moment nuk te kam gjykuar, dhe nuk e kam nxjere veten time, sikur une jam me i mencur se ju. Nese ti je ndjere ne kete pozite, me fal. Por duhet te kesh nje gje parasysh se, une i jam permbajtur vetem mesimit te bibles. Sepse nese Vete Jezusi, dhe me pas apsotujt, na deshmojne se gjithshka me Perendine fillon nga BESIMI, une nuk mund ta mendoj te kunderten. Nese Vete Jezusi dhe apsotujt mesojne se, nuk ka pagezim pa pendese dhe besim, une nuk mund te mendoj ndryshe. Por nese kisha te ndryshme praktikojne mesime qe nuk e gjene mbeshtetjen ne mesazhin bilbik, nuk eshte detyre dhe e drejtia ime ti gjykoj. Une ec ne kete parim: Zogjte fluturojne mbi koken time, dhe une smund ti ndaloj. Por nuk lejoj qe ata te ndertojne folene e tyre mbi koken time, pasi kjo eshte e drejta dhe detyra ime.

  Ne lidhje me vargun qe ke sjelle nga Gjon:21:24-25. behet fjale per BEMAT qe beri Krishti, te cilat po te shkruheshin, nuk do ti nxinte bota. Pra Gjoni flet per ato qe BERI (VEPRA)Krishti, pra me thenien e Gjonit, nuk duhet te nenkuptojme se, Jezusi na ka dhene nje mesim te cunguar dhe te paplote ne bibel. Duhet te jemi te qarte dhe te sinqerte me ate cfar Gjoni kerkon te na tregoje. Une pranoj dhe them se, shkrimi bilbik permban te plote mesazhin dhe mesimin e Perendise, per te cilin Pali thote se eshte i vlefshem per mesim, edukim, qortim, disiplinim, ne menyre qe njeriu i Perendise te jete i persosur per te bere punet e Perendise. Tani pyetja eshte: Cfar ka parasysh Pali, me shkrimin e Shenjte te Perendise?
  Kur kanonet e kishes u mblodhen dhe percaktuan se kush eshte shkrimi i shenjte, e di se sa doreshkrime kishte? Kishte shume here me shume , dhe midis tyre u zgjodhen keto, te cilat ne sot i kemi te permbledhura ne bibel. Dhe duhet thene se, perzgjedhja u be nga Fryma e Perendsie, dhe jo nga Njeriu, qofte ky dhe Kostandini. Sepse Shkronja eshte e frymezuar nga Fryma. Une ju bej nje pyetje me qellim te mire: Perse ju dhe orthodhoksit, nuk i merni te gjitha shkrimet e traditave tuaja dhe ti futni ne bibel duke bere nje bibel te re? Kur ta kuptosh "persene", mendoj se do te shohesh me qarte se cfar Bibla eshte ne thelb te vet.
  Mendoj se menyra se si ne diskutojme, nuk jep fryt dhe me mire te ruajme paqen. Ju ne cdo kohe jeni i mirepritur per te shprehur mendimin tuaj dhe une aspak nuk e paragjykoj. Qellimi qe e solla kete diskutim te veshtire, nuk eshte gjykimi ndaj njeriut, por zbulesa e shkrimit te shenjte, dhe pozita e te krishterit me ate.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga deshmuesi : 21-11-2012 mė 21:10

 17. #57
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-10-2012
  Vendndodhja
  Peje
  Postime
  42
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Askush sdo me japi nje pergjigje ?

 18. #58
  "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Anėtarėsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosovė
  Postime
  4,596
  Faleminderit
  36
  59 falenderime nė 56 postime
  Citim Postuar mė parė nga deshmuesi Lexo Postimin
  [/U]


  Ja pra mos kuptimi i drejte i mekatit, ku ti thua se femija e trashegon ate nga prinderit, ben qe te mendosh gabim dhe te thuash se,

  "Edhe pagėzimi, nuk merret pse fėmija beson, por nė besimin e prindėrve.....

  Toni77. Besimi nuk eshte trashegimi nga prinderit. Nga prinderit mund te jete Tradita e religjionit ku ti ben pjese,
  Jo - "tradita te religjionit" por n'BESĖ dhe HIR te Zotit bej pjese.

  Edhe diēka deshmuesi, gjate leximeve te shkrimeve tua shihen aq te meta dhe kundertheneje sa ne secilen shkrim qe ke shkrua, nes eune dua, ti godet Shkrimi i Shenjt dhe secili besimtar i informuar mire.

  Unė tash nuk jam i sigurtė nėse ti nuk me ke kuptuar ne shkrimet e mia, apo vertete e ke kete bindje keshtu, deshiroj qe te jete e para e jo e dyta!

  Miku im, pa u zgjatur shume, du te them se ti nuk e ke BESIMIN sepse kete e deshmon pikerisht ne keta rreshta tu te lartshenuar.

  Si ka mundesi te dyshoj nje i krishter ne besim? Degjo cka po them, ti thua se ne besim te prindit nuk mund te ndikohet Fryma e Shenjt ne njeri, respektivisht, nese une dhe bashkshortja ime - me besim (FE) te gjalle, ama BESIM te VERTETE dhe lutje te sinqerta dhe ne dashuri te Krishtit ndaj Atit tonė qiellor, nese ja drejtojmė Zotit ne emer tė Krishtit - lutjen ne BESĖ dhe dashuri qe ta ndikoj Frymen - Hirin e Tij ne femijėn tonė, unė jam i sigurtė dhe mėse e mėse i sigurtė se Zoti do ta degjoj lutjen tone dhe femija yne do te jete ne Hirin e Tij. Jo vetem ketė, por i krishteri mund edhe ta ngjalle edhe te vdekurin nga lutja dhe BESA ne Zotin. Krishti nuk na genjeu kur tha se "ku jane dy ne lutje une jam i treti", Krishti nuk na genjeu kur na tha se "cka do qe te kerkoni ne emrin time me besim dhe lutje do tu ipet" etje tje qe i din edhe ti.
  Keshtu qe une i kam pagezuar femijet e mi ne BESIM tė plotė, te gjalle dhe pa asnje dyshim, mirepo Zoti na dha Hirin, nė ta e pava bekimin e Zotit gjate gjithe kohes, e pava suksesin dhe DRITEN e Zotit ne ta - keshtu qe me beri Krishti te lumtur - LAVDI ZOTIT. Kjo, jo nga merita e ime, por nga bekimi i Zotit qe mua dhe gruas na dhuroj, Ai na dha Hirin e Besimit dhe ne i besuam Atij, dhe vazhdojmė ti besojme, Ai nuk na zhgenjeu sepse eshte besnik. Zoti nuk eshte Ai qe refuzon dashurine, besimin, dhuratat dhe lutjet e te bijve te Tij. Ne, qysh ne femijri ja dhuruam nė L'terin e Shenjt fėmijet duke iu lutur Atij qe tua jep DRITEN e Krishtit dhe mos te shuhet kurr ne ta, keshtu qe ky nuk eshte "religjion" sic thua ti - por eshte BESIM - DHURATA ma e cmuar qe me eshte dhene ndonjeher - HIRI i Zotit - DRITĖ dhe JETĖ.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga toni77_toni : 22-11-2012 mė 17:14
  Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

 19. #59
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-04-2002
  Postime
  2,293
  Faleminderit
  9
  25 falenderime nė 21 postime
  I nderuar Toni77. Do te kisha deshire qe te mos ju japesh ti kuptmin fjaleve te mija, ashtu sic ti deshiron. Nese ti nuk deshrion te pranosh se cfar eshte pagezimi, thene pas mesimit te fjales profetike ne bibel, kjo eshte perzgjedhja jote. Une po te bej nje peytje, ne menyre qe biseda jone te mare nje rruge te efektshme.

  1- A ka PAGEZIM pa PENDESE, pa BESE dhe pa PRANIM PERSONAL te Krishti Jezus ne jeten e besimtarit te krishtere?

  Qe te jemi te qarte, do te deshrioja qe cdo mendimin tend rreth kesaj pyetjeje, ta sjellesh me reference nga Fjala dhe mesimi i Perendise. Mendoj se vetem keshtu gjerat behen me te lehta per tu diskutuar. Te njejten gje do te bej edhe une.

 20. #60
  i/e regjistruar Maska e Diella1
  Anėtarėsuar
  07-03-2011
  Postime
  1,168
  Faleminderit
  28
  17 falenderime nė 15 postime
  'Mos i pengoni femijet te vijne tek une', keshtu thote Jezusi ne Bibel deshmuesi. Cfare mendon se ka patur ne mendje kur ka thene nje gje te tille, e si aplikohet kjo gje ne jete, pervecse me ane te Baptizmit te tyre. Si more deshmuesi t'i lesh femijet pa Baptizem, e ku t'i lesh, ne duart e djallit?

Faqja 3 prej 7 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •