Close
Faqja 2 prej 7 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 136
  1. #21
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282
    Albo thote:

    " Postuar mė parė nga Albo
    Ungjilli sipas Llukajt 1:26-49
    Zotit?
    Vullneti i lire nuk aplikohet vetem ne formen e nje pyetjeje. Perendia i tregoi Marise planin e Tij dhe rolin qe ajo do te luante ne te. Dhe Maria e aprovoi kete plan dhe pranoi me vullnet te lire qe te behet pjese e ketij plani. Pjesa e ungjillit qe te solla me lart e ben te qarte kete gje.
    Albo

    Pergjiga ime:

    " E pranoj qe Perendia i tregoi palnin e Tij Maries, sepse ajo skishte nga ta dinte. Por nuk mbaron ketu. Deri ketu shikon ti , sepse aq njohuri ke. Perendia jo vetem qe i tegoi planin, por i deshmoi dhe i shpalli asaj, per ate qe do te ndodhe, dhe qe skishte kthim mbrapa. Pikerisht ketu ndahemi ne te dy. Ti i permbahesh llogjikes dhe arsyes se njeriut, ndersa une zbuleses dhe mesazhit ne ate qe Perendia na tregon, te cilen mencuria e njeriut nuk mund ta mare.. Pra qe ti Albo ta kuptosh me mire, do te thote se, Perendia i tegoi Maries nje ngjarje te kryer. Kjo eshte njesoj si profetet, te cilet parathane gjithshka mbi Jezusin, dhe natyrisht Jezusit i duhej qe vecse ti permbushte ato. Pyetja eshte: a mund te ndodhte ndryshe, nga ato cka u parathane nga Shkrimi, Lijgi dhe goja profetike rreth Jezusit? Eshte cmenduri ta mendosh. Nese Perendia tha qysh ne Eden se Farra e Gruas do te shtype koken e gjarperit, kjo tregon se eshte e kryer dhe e perfunduar, vetem tash eshte ceshtje kohe qe te permbushet profecia, e cila nuk ka kthim prapa. Ja pra e shikon se llogjika jote eshte ne rasfshin njerozr. Une ne asnje cast nuk kam thene se Maria veproi si robot, dhe pa vullnet te lire. Je ti ai qe nuk e njeh dhe smund ta zbulosh dot, se vullneti i lire i Maries ishte Perendia dhe jo bota. Vullneti i besimtarit te krishtere, nuk eshte dhe me boten dhe me Perendine. Maria nuk mund te zgjidhte asnjehere kunder vullnetit te Perendise. Albo te mungon thelbi, Fjala e Perendise, e cila ashtu sic thote Jakobi, eshte e mbjelle ne zemer te besimtarit kristian. Dhe ai qe nuk e ka fjalen e Perendise te mbjelle ne zemer te tij, ben qe biblen ta vendose nje me librat e tjere fetare. Dhe nuk e di se bibla ne mesazhin e vet, eshte Thesar Perendie, per ata qe kane Perendine, dhe Zotin Krisht.
    Amin.

  2. #22
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282
    Albo thote:

    " Postuar mė parė nga Albo
    Ungjilli sipas Llukajt 1:26-49
    Keqkuptimet e tua lindin pasi ti nuk ke njohjen e duhur theologjike te gjerave. Ne mendjen tende Maria dhe Pavli jane skllever e robote, pa vullnet te lire, por njerez qe Perendia i perdor sipas nevojave te veta.

    Albo


    Pergjigja ime:

    " Ti nuk di me thelbesoren Albo. Ti nuk di se Besimtari eshte bir i Perendise, sepse lindi nga Perendia, por ne sherbese ai eshte sherbetor nen urdher.. Kur te kuptosh kete fakt, mbase dicka do te ndryshoje ne jeten tende. Pali, ashtu si dhe te gjithe besimtaret e vertete kristiane, jane bij te Perendise, dhe nuk ka asnje dallim a mbajtje ane para Tij. Ndersa ne sherbese, te gjithe jane sherbetor nen urdher, dhe Perendia i ka ndare dhe dhene gjithsecilit, ashtu sic Ai do vete. Eshte e pamundur qe ti te kutposh kete. teksa shoh se si ti shkruan, kuptoj fare thjesht se sa larg se Vertetes ti qendron. E Verteta eshte Fjala, dhe ajo te cliron, tha Jezusi.
    Edhe njehere Albo te them, mos bej koment ne fjalet e mija, duke vendosur mesimet dhe mendimet e tua. Eshte mungese respekti dhe dashakeqesi..
    -------------------------------------------------------------------------------------------------


    Albo thote:

    " Postuar mė parė nga Albo
    Ungjilli sipas Llukajt 1:26-49


    Ndryshe nga apostujt e tjere, Sauli besoi vetem pasi e pa Krishtin ne madheshtine e tij hyjnore. Dhe skena eshte e ngjashme me Kryengjellin Gabriel dhe Shen Marine. Perendia zbulon planin e tij ose ne rastin e Pavlit, zbulon Vetveten, dhe Maria e Pavli zgjedhin qe te behen pale e planit te Perendise. Ne rastin e Pavlit, transformimi eshte dramatik: nga persekutori me i madh i te kreshtereve kthehet ne apostull i Krishtit. Aprovimi i Palit erdhi me fjalet e tij per Krishtin: "O Zot, cfare kerkon qe te bej une?" E pa Krishtin. Besoi. Me vullnetin e lire i kerkoi Krishtit qe te behet apostull i tij.
    Albo


    Pergjigja ime:

    "A do te mund te flasesh vetem njehere tamam dhe me pergjegjesi? Ti nga qe nuk kupton AZGJE, ngatron Palin me Marien. Maria ishte BESIMTARE dhe sherbetore e dorzuar ne Zotin, kur Gabrieli erdhi ne te. Sauli ishte armik i Krishtit, kur Jezusi ju shfaq rruges ne damask. Tani te digjojme gafat e tua? Jane dy njeres krejt te kundert ne thelb e permbajtje.
    Ti nuk e kupton se cdo te thote SHERBETOR ( dhulos=skllav) dhe i DORZUAR ne doren e Zotit. Maria ishte ne kete pozite, Sherbetore dhe e dorzuar ne Zotin, ndersa Pali jo. Pali ishte para DOREZIMIT dhe PRANIMIT, dhe kur Jezusi i foli, ai e pranoi dhe ju dorzua Atij plotesisht. Ketu eshte perzgjedhja dhe vullneti i tij i lire.Tashme vullneti i tij i lire perfundimisht, eshte vetem simbas villlnetit te Zotit dhe jo te botes. Ky nuk eshte robotizem, por eshte PRANiM dhe BINDJE ne Zotin. Qe do te thote se, per gjithshka qe Zoti do ta urdheroje, ai do ti bindet plotesisht pa kushte, kjo eshte detyre e cdo sherbetori, qe ti bindet Zotit. Ti e quan robotizem apo ku di une se cfare, kjo eshte puna jote . Ky eshte problemi yt. Ti bindesh urdherit te Zotit, nuk eshte robotizem apo thyerje e vullnetit tend. Sepse kur je dorezuar ne Krishtit, ne qender te qenies tende, eshte: te besh vullnetin e Perendise. Qe nga ky cast vullneti yt i LIRE, eshte nje me Perendine. Prandaj dhe Jezusi ne lutjen qe ju tha nxenseve te tij, ne fund ju tha: " u befte vullneti yt, si ne qiej dhe mbi dhe." Tani ti e quan kete robotizem te njeriut??
    Jezusi ne kryq, shrehu vullnetin e njeriut, kur tha: O Ate nese eshte e mundur hiqe kete kupe para meje. A kishte te drejte Ai qe ta shprehte kete kerkese para Atit? Natyrisht qe po. Sepse Ai nuk kishte mekatuar ASNJEHERE. Por sherbesa qe kishte mare persiper, keronte kete AKT SHPAGIMI, dhe Ai na deshmoi se, duhet te triumfoje VETEM vullneti i Perendise. Quaje robotizem e cfar te duash, kjo eshte e verteta.


    Albo edhe njehere po te them: Si mund te manipulosh fjalet e Palit, thene Krishtit?
    Shiko cfar thote Pali:

    "O Zot, cfare kerkon qe te bej une?"

    Ja si i keqkomenton ti keto fjale :

    "E pa Krishtin. Besoi. Me vullnetin e lire i kerkoi Krishtit qe te behet apostull i tij.

    Vetem nje si ty qe ska frike Perendie, mund ta beje nje gafe te tille.
    Nuk eshte Pali ai qe i kerkon Krishtit qe te behet apsotull. Perkundrazi Pali pret, dhe kerkon nga Krishti, qe te dije ate cka Perendia e ka vendosur se cfar ai te beje. Pandaj dhe i thote:

    " "O Zot, cfare kerkon qe une te bej une?"

    Pali nuk i thote: a mund te behem une apsotulll Zoti Jezus?
    Ti me papergjegjesi e manipulon fjalen dhe mendimin e Palit. Kjo eshte metoda juaj tipike, qe te vendosni fjalet tuaja ne gojen e tjetrit, per te bere detyrat e religjionit.. Ka kosto te madhe..
    Por perse Pali kerkoi nga Krishti qe te dinte se cfar Ai kishte vendosur per ate?
    Perseri vazhdon me manipulim ne vargun 15, ku thua:

    "Po Zoti i tha: Shko, se ky mė ėshtė njė mjet i zgjedhur pėr tė mbajtur emrin tim pėrpara kombeve e mbretėrve, dhe bijve tė Izraelit.

    Ja si eshte ky varg ne te vertete:

    " Po Zoti i tha ( Ananise) , Shko se ai eshte vegla ( ne origj.Grek eshte fjala: "ENE") qe UNE KAM ZGJEDHUR, per te sjelle( mbajtur. orgj. grek.) emrin tim, para johebrenjve, mbreterve dhe bijve te Izraelit."

    Si mund ta manipulosh Vargun ne kete menyre?
    Perendia thote se , ai eshte ENA qe UNE e kam ZGJEHDUR, dhe jo sic ti thua: "ai eshte nje mjet i zgjedhur." E kishte zgjedhur dhe vendosur Perendia, se cfar Pali do te behej. Ky ishte Vullneti i Zotit per ate. Ne korithasit 12, Pali thote se, cdo besimtar ne Trupin e Krishtit( kisha), e ka Vendosur Perendia, ASHTU sic Ai ka DASHUR. Cfar i mbetej Palit: Ta kundeshtonte me vullnetin e tij te lire, ate qe Krishti kishte vendosur per te??? Te kundershtosh vullentin e Perendise me vullnetin tend te lire,(pra qe mund ti thuash edhe jo planit te tij) do te thote te ecesh me boten , sepse kjo eshte bardh e zi. Jezusi tha: kush nuk mbledh per mua, eshte KUNDER meje.. Pali pranoi ate cka Zoti kishte vendosur per te, sepse vullneti i tij i lire ishte NJE me Vullnetin e Zotit, prandja themi: u befte Vullneti yt o Zot, dhe jo i yni. Besimtari pranon qe te anullohet gjithmone vullneti i tij, nese ai nuk eshte nje me ate te Zotit. Tani ti e quan robotizem??? Problemi yt.
    -------------------------------------------------------------------------------------------------------


    Albo thote:

    Postuar mė parė nga Albo
    [b]a Krishtin. Besoi. Me vullnetin e lire i kerkoi Krishtit qe te behet apostull i tij.

    Perendia asnjehere nuk i imponohet me force njeriut por respekton vullnetin e tij te lire. Dhe kete dhurate te cmuar te Perendise per njeriun, nuk e shkelin dot as demonet e keqij. As ata nuk mund te hyjne ne trupin tone apo te skllaverojne shpirtrat tane, pa pelqimin tone. Prandaj zgjedhin gjithmone rrugen e dredhise, per te na rrezuar e ndare nga Perendia.

    Albo



    Pergjigja ime:

    " Meqense ti nuk mund te kutposh dot, ateher po ec ne llogjiken tende njerzore dhe po te pyes: Para se Jezusi ti dilte ne rugen per damask Saulit, cili ishte vullneti i lire i Saulit? A e donte dhe e besonte Sauli Krishtin, apo e kishte Armik? Natyrisht qe ai e kishte ARMIK, sepse po perndiqte kishen e Tij. Pra ky ishte aktualisht vullneti i lire i Saulit, qe ne thelb ishte vullnet njerzor. Atehere te pyes: perse Jezusi i doli rruges per ne damsask Saulit, duke ardhur keshtu kunder vullnetit te lire te Saulit?
    Tani te pyes: Perse nuk e respektoi Jezusi,vullnetin e lire te Saulit, i cili deri ne ate moment, i shpallte armiq te gjithe ata qe i besonin Jezusit, bile dhe i vriste??
    Te thashe me lart. Ti Albo ke llogjike njeriu, dhe fatkeqesisht perpiqesh te komentosh fjalen e Perendise me mencurine tende, sepse religjioni ne thelb, eshte, llogjike njerzore, e shitur si e perendishme. Sepse dhe Farisnjte dhe prifteria ne izrael, duke qene nen fuqine e religjionit, e vrane Krishtitn, duke menduar se keshtu i sherbyen Perendise.
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------


    Albo thote:

    " Postuar mė parė nga Albo

    Ngaqe nuk ke njohjen e duhur theologjike te Tradites se Shenjte te Kishes, ti nuk arrin dot te vleresosh as dhuraten me te cmuar te Perendise per njeriun: vullnetin e lire. Perendia nuk kish perse i dhuronte njeriut vullnetin e lire, nese Ai vete do t'ia shkelte ate me kembe. Ne fakt, ky mendim ne vetvete eshte herezi, pasi do te thote se Zoti vete eshte inperfekt: shkel Fjalen e Tij.

    Perendia na ruan ne distance nga te gjitha te keqijat, kujdeset per ne, por asnjehere nuk merr vendimet per ne. Jemi ne qe zgjedhim e vendosim me vullnetin tone te lire. Ngulite kete ne mendje dhe mos e harro me kurre.
    Albo


    Pergjigja ime:

    " Vullneti i lire i njeriut, nuk eshte dhurate, por eshte pjese thelbesore e krijeses. Eshte njesoj si te thuash koken na e dha dhurate. Po kembet? Dhurate eshte shpetimi, dhurate eshte Hiri, dhurate eshte Paqja, dhurate eshte Flijimi i Krishtit ne kryq per ne.
    Sa per traditen e kishes, e njoh shume mire, por jo ato mesime traditash qe te largojne nga Krishti dhe paqja e Tij.
    Perendia ja vertetoi njeriut ne Eden, se njeriu eshte plotesisht nje qenie e lire..
    Perendia nuk shkel dhe nuk imponon kurre vullentin e tij, sepse Vullneti i Perendise eshte kunder vullnetit te Njeriut, dhe anasjelltas. Perendia na fton qe te hyjme dhe te themelosemi ne vullnetin e Tij. Pra kur ti i je dorezuar Krishtit, dhe Pali kete dorezim e quan: skllav i Krishtit, dhe qysh nga ky cast ka vetem nje VULLNET qe duhet te behet, ai i Perendise.
    -------------------------------------------------------------------------------------------------------

  3. #23
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282
    Deshmuesi thote:

    " A mundet qe Maria, e cila ishte e perzgjedhur nga Perendia, ( ashtu sic thote Pali), qysh perpara se te ngrihej bota, do te mund ti thoshte JO vullnetit te Zotit???

    Albo komenton:

    Maria ishte e perzgjedhur nga Perendia, por jo ne kuptimin tend te te perzgjedhurit. Perendia e kish zgjedhur ate per planin e Tij, dhe e ruante ate qe nga lindja e saj e cudishme nga dy prinder te moshuar, e deri ne kohen qe i shkoi kryengjelli. Por mos ngaterro Perkujdesjen Hyjnore te Perendise dhe Planin e Perendise me Vullnetin e Maries. Kjo nuk eshte e njejta gje.

    Ti e kupton ate qe shkruan me lart sikur Maria ishte robot, ishte krijuar vetem per ate mision dhe nuk kish vullnet te lire. Kisha Orthodhokse na meson qe Maria gezonte gjithe keto atributet qe te zura me goje me lart, por ungjillizimi i saj u be pa imponim, por me perzgjedhjen e vullnetin e lire te saj si njeri. Prandaj edhe kryengjelli i Perendise u largua prej saj vetem kur ajo pranoi qe te vendosi vullnetin e saj ne duart e Perendise me fjalet qe tha.

    Problemi yt eshte jo se nuk kupton, pasi me qarte se kaq une nuk di ta shpjegoj. Problemi yt eshte se si protestant qe je, nuk mund te pranosh kete mesim te Kishes Orthodhokse qe vjen nga Tradita e Shenjte e Kishes. Dhe ne kete pike, ne nuk kemi se cfare diskutojme me bashke.
    ----------------------------------------------------------------------------------------------

    Deshmuesi thote:


    "Ti nuk di me thelbesoren Albo. Ti nuk di se Besimtari eshte bir i Perendise, sepse lindi nga Perendia, por ne sherbese ai eshte sherbetor nen urdher.. Kur te kuptosh kete fakt, mbase dicka do te ndryshoje ne jeten tende. Pali, ashtu si dhe te gjithe besimtaret e vertete kristiane, jane bij te Perendise, dhe nuk ka asnje dallim a mbajtje ane para Tij. Ndersa ne sherbese, te gjithe jane sherbetor nen urdher, dhe Perendia i ka ndare dhe dhene gjithsecilit, ashtu sic Ai do vete. Eshte e pamundur qe ti te kutposh kete. teksa shoh se si ti shkruan, kuptoj fare thjesht se sa larg se Vertetes ti qendron. E Verteta eshte Fajla, dhe ajo te cliron, tha Jezusi.
    Edhe njehere Albo te them, mos bej koment ne fjalet e mija, duke vendosur mesimet dhe mednimet e tua. Eshte mungese respekti dhe dashakeqesi..


    Albo komenton:

    " Perseri riciklon te njejta fjale edhe pse ta bera shume te qarte ne kete diskutim qe nje besimtar dhe nje apostull/peshkop/prift/dhiak nuk jane te barbarte ne misionin e tyre ne syte e Perendise.

    - Mohoni ekzistencen e Kishes se Shenjte si Nje dhe e Vertete dhe e Gjalle, pasi doni te jeni vete Kishe.

    - Mohoni ekzistencen e Tradites se Shenjte te Kishes ne shekuj, pasi deshironi qe te ktheheni vete ju si persona autoriteti qe gezon te drejten e interpretimit te Shkrimit te Shenjte.

    - Mohoni urdhrin apostolik te prifterise, ne menyre qe te beheni vete apostujt, peshkope, prifterinj dhe mbrojtes se besimit.

    Ta perseris, gjeja e pare qe Krishti beri me nisjen e misionit te Tij mbi toke, ishte thirrja e peshkatareve te Galilese qe ta ndiqnin si dishepuj te tij. Kjo nuk eshte as rastesi, e as simbolike, kjo eshte teper e rendesishme, pasi keta peshkatare do te ktheheshin ne prifterinjte e tradites se re te krishtere. Dhe ishte detyra e atyre apostujve, jo "besimtareve te thjeshte", qe t'iu jepnin pergjigje pyetjeve e problemeve te besimit.

    Kete autoritet ketyre apostujve e peshkopeve, ua ka caktuar Perendia.

    Ty si protestant te pelqen qe te mendosh se "je Pjeter e Pavel" sot dhe ngaterron dy gjera te thjeshta: Une e ti mund te ndajme te njejtin besim me Pavlin, por nuk kemi te njejten thirrje nga Perendia. Ai u thirr qe te kthehej ne apostull i Krishtit, ne jemi thirrur qe te jemi besimtare te thjeshte.

    Urdhri i Priferise ne Kishen orthodhokse eshte nje nga misteret e medha qe Perendia i ka falur Kishes.
    ------------------------------------------------------------------------------------------------

    Deshmuesi thote:

    " Tani te pyes: Perse nuk e respektoi Jezusi,vullnetin e lire te Saulit, i cili deri ne ate moment, i shpallte armiq te gjithe ata qe i besonin Jezusit, bile dhe i vriste??


    Albo komenton:

    " Jisui e respektoi vullnetin e lire te Saulit, persekutorit te paepur te te krishtereve ne Jeruzalem. Kjo duket fare hapur ne rrefimin biblik dhe ne vete faktin qe Krishti nuk zgjodhi qe ta kthente ne hi Saulin per te gjitha ata te krishtere qe ai vrau me gurre ne Jeruzalem. Por i doli perpara ne rrugen per Damask ku do te shkonte per te persekutuar te krishteret, dhe i drejtohet me nje pyetje se perse me persekuton? Nuk i tha te jap urdher qe te mos persekutosh me te krishteret e te kthehesh ne apostullin tim.

    Ndryshimi i madh ndodhi ne shpirtin e Pavlit fale vullnetit te tij te lire si njeri. Duhet te kuptosh, qe Pavli nuk ishte nje hebre i zakonshem i kohes se tij. Ai ishte nje nga theologet me te mirenjohur dhe te respektuar te judaizmit ne kohen e tij. Ai ishte edhe nje nga njerezit me me kulture te kohes se tij, njohes i greqishtes dhe shtetas romak. Dhe persekutimin e te krishtereve qe Pavli bente, e bente pasi ne syte e tij ai ishte duke mbrojtur besimin e traditen e tij judaike, nga "mesianiket e rreme" te krishtere.

    Prandaj ne momentin qe Pavli u perball me Krishtin dhe e pa, ai e kuptoi qe Krishti nuk ishte "mesiah i rreme" por ai i vertete. Dhe ai besoi dhe ia nenshtroi vullnetin e tij Vullnetit te Krishtit duke nxjerre nga goja fjalet: "Zot, cfare do ti te bej une?" Kjo eshte njesoj si te thuash, qe nga ky moment, une zgjedh ta nenshtroj vullnetin tim njerezor, Vullnetit tend o Zot.

    Dhe aspekti tjeter i transformimit te Pavlit eshte ai social: kur hebrejte shikonin qe nje nga ish-theologet me te medhenj te judaizmit predikonte per besimin e te krishtere, ata e ndiqnin per ta vrare. E benin kete gje pasi i druheshin se shume hebrej te kohes se tij do te hiqnin dore nga besimi judaik e do te perqafonin besimin e krishtere. Kjo eshte njesoj sikur figura me e nderuar e protestantizmit sot, te dilte e te thosh qe nga ky moment une hyj ne Kishen Orthodhokse e heq dore nga ato qe besoja si protestant qe bien ndesh me besimin tim orthodhoks.

    Shume protestante e interpretojne perzgjedhjen e Pavlit nga Perendia per tu kthyer ne apostull te Tij, si nje apostull per te predikuar Ungjillin ne boten mesdhetare jo-hebraike. Por ne fakt, perzgjedhja e Pavlit nga Perendia u be pikerisht, fale reputacionit qe ai gezonte ne boten judaike jo vetem si "persekutor i te krishtereve" por edhe si theolog i mirenjohur i fese judaike.

    Albo
    -------------------------------------------------------------------------------------------------

  4. #24
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282
    Deshmeusi thote:

    " Edhe njehere Albo te pershendes per kete diskutim, edhe pse ti mbetesh ne llogore, por gjithsesi kjo eshte puna jote. Nga i gjithe shkrimi qe ti ke sjelle pergjate bisedes, vecse ke cekur regulla dhe mesime, qe ne shume raste bien ndesh me mesazhin dhe mesimin biblik. Edhe kjo eshte puan tende. Por ti ke akoma dhe nje problem te madh, sepse gjykon te tjeret, te cielt nuk jane orthodhokse. Kjo eshte nej e keqe edhe me e madhe. Ne te gjitha shkrimet e mia, une te jam pergjigjur me fjalen biblike, ndersa ti asqe i ke mare parasysh ato, per faktin se nuk e njeh aspak fjalen Biblike, bile dhe vargjet qe ti sjell nga bibla, jane te perpunuar nga librat e tradites qe ti i lexon. Ti krenohesh se vetem orthodhoksia eshte e vertete, dhe kristianet e tjere jo orthodhokse, por besimtare te Krishtit, i quan heretike. Perseri nje e keqe shume e madhe. Ne fund te fundit nese ti pretendon se vetem orthodhoksia eshte e verteta, athere une te fotva qe te shohesh frytin, sepse nga fruti njihet pema. Te solla shembull GREQiNE, si nje shtet 99% fanatik orthodhoks, apo Rusine. Perpiqem te kuptoj krenarien tende, por kur shoh rezultatin, me konfirmon ndryshe. Bibla qe une e besoj dhe nuk e quaj thjesht nje liber fetar, thote se, BEKIMI i Perendise eshte mbi te Tijte. Pra ky eshte FRUTI, qe na tregon vertet Pemen. Tjeter gje ku ti gabon eshte dhe problemi qe ti ke me protestantet, qe orthodhokset i quajne heretike, sepse ajo levizje e atehershme e Luterit, e shkundi heretizmin qe drejtonte institucionin tredicional qe vetquhej kishe. Por edhe pse ta kam thene se une nuk jam ndonje protestatn sepse nuk kam protestuar , ti perseri vazhdon te mbash luften ndezur. Vazhdo se kjo eshte detyra e religjionit.. Me shkrimet e mia, nuk kam pasur ne qellim te gjykoj askend, por kam shpallur fjlalen e Vertete, ate qe Perendia ka vendosur ne zemer te Kristianit. Ketu ska Lavdi, sepse Lavdia i takon vetem Perendsie. Mbase nje dite edhe mund te kuptosh, sepse 10 ishin virgjereshat, por vetem pese ishin te mencura.. Edhe njehere te falenderoj per diskutimin , sepse ne fakt ketu eshte faqja juaj, dhe duhet te ruajme regullat dhe te perpiqemi te japim dashuri ne Krishtin Jezus. Zoti ju bekofte , mbase shihemi ne shkrime te tjera.

  5. #25
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282
    Deshmuesi thote:

    " Ne fund te fundit nese ti pretendon se vetem orthodhoksia eshte e verteta, athere une te ftova qe te shohesh frytin, sepse nga fruti njihet pema. Te solla shembull GREQiNE, si nje shtet 99% fanatik orthodhoks, apo Rusine. Perpiqem te kuptoj krenarien tende, por kur shoh rezultatin, me konfirmon ndryshe.

    Albo komenton:

    Te krishteret qe jetojne fizikisht dhe shpirterisht jashte trupit te Kishes Orthodhokse, qe une besoj se eshte Kisha e Vertete e Krishtit, ajo qe ju protestantet imagjinoni e pershkruani si "kisha e hershme", e matin frytin e besimit me GDP e ekonomise se nje shteti apo me imazhin e nje shteti/populli/shoqerie ne bote. Kurse te krishteret orthodhokse qe jetojne brenda Kishes si fizikisht si shpirterisht, ata qe ushqejne shpirtrat e tyre me dhuratat e shenjta te Krishtit ne Kishe, e kane te qarte qe fryti i besimit nuk matet ne ate menyre, por matet me numrin e shenjtoreve qe ka nxjerre Kisha ne Greqi, ne Shqiperi, ne Rusi, e ne mbare boten, ne shekuj. Ky eshte FRYTI I BESIMIT, or tunxh. Prandaj me lart te pyeta qe a njeh ndonje shenjtor dhe a ke mesuar ndonje gje per jeten e tij?

    Greqia dhe Rusia eshte e mbushur me shenjtore bashkekohore, edhe ne ditet tona. Shko e bej nje vizite ne Malin Athos, Malin e Shenjte ne Veri te Greqise, ose shko e vizito manastirat e katedralet madheshtore ne Rusi, qe te prekesh e shohesh me syte e tu lipsanet e shenjtoreve qe kane jetuar mijera vjet me pare, e trupat e tyre jane ende te paprishur, e leshojne miro e arome te mire.

    Dallimi i madh mes meje dhe teje eshte nje dhe i vetem: une besoj ate qe Kisha Orthodhokse me meson, qe eshte Ungjilli i Vertete dhe Universal qe u ka mesuar gjithe brezave te njerezimit qe nga koha e Krishtit e deri me sot. Kurse ti beson ate qe te meson koka tende, kur lexon Biblen ne qetesine e dhomes tende. Ti mund te mos i perkasesh nje kishe protestante, por ti trashegon nje mentalitet protestant: nuk pranon te verteten universale qe Kisha Orthodhokse te meson, pasi do qe te dalesh me te vertetat e tua, te vertetat e interpretimit dhe llogjikes tende personale. Kjo eshte arsyeja perse ka vetem nje Kishe Orthodhokse, e mijera sekte e kisheza protestante ne bote.

    Beji nje nder vetes, dhe lexo qofte edhe per kulture, artikujt qe te solla me lart, pasi jane shkruajtur nga njerez qe besonin si ty para se te zbulonin Kishen Orthodhokse. Do te gjesh vetveten ne ato artikuj.

    Albo
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------


    Albo thote:

    " Postuar mė parė nga Albo
    Te krishteret qe jetojne fizikisht dhe shpirterisht jashte trupit te Kishes Orthodhokse, qe une besoj se eshte Kisha e Vertete e Krishtit, ajo qe ju protestantet imagjinoni e pershkruani si "kisha e hershme", e matin frytin e besimit me GDP e ekonomise se nje shteti apo me imazhin e nje shteti/populli/shoqerie ne bote. Kurse te krishteret orthodhokse qe jetojne brenda Kishes si fizikisht si shpirterisht, ata qe ushqejne shpirtrat e tyre me dhuratat e shenjta te Krishtit ne Kishe, e kane te qarte qe fryti i besimit nuk matet ne ate menyre, por matet me numrin e shenjtoreve qe ka nxjerre Kisha ne Greqi, ne Shqiperi, ne Rusi, e ne mbare boten, ne shekuj. Ky eshte FRYTI I BESIMIT, or tunxh. Prandaj me lart te pyeta qe a njeh ndonje shenjtor dhe a ke mesuar ndonje gje per jeten e tij?

    Greqia dhe Rusia eshte e mbushur me shenjtore bashkekohore, edhe ne ditet tona. Shko e bej nje vizite ne Malin Athos, Malin e Shenjte ne Veri te Greqise, ose shko e vizito manastirat e katedralet madheshtore ne Rusi, qe te prekesh e shohesh me syte e tu lipsanet e shenjtoreve qe kane jetuar mijera vjet me pare, e trupat e tyre jane ende te paprishur, e leshojne miro e arome te mire.

    Dallimi i madh mes meje dhe teje eshte nje dhe i vetem: une besoj ate qe Kisha Orthodhokse me meson, qe eshte Ungjilli i Vertete dhe Universal qe u ka mesuar gjithe brezave te njerezimit qe nga koha e Krishtit e deri me sot. Kurse ti beson ate qe te meson koka tende, kur lexon Biblen ne qetesine e dhomes tende. Ti mund te mos i perkasesh nje kishe protestante, por ti trashegon nje mentalitet protestant: nuk pranon te verteten universale qe Kisha Orthodhokse te meson, pasi do qe te dalesh me te vertetat e tua, te vertetat e interpretimit dhe llogjikes tende personale. Kjo eshte arsyeja perse ka vetem nje Kishe Orthodhokse, e mijera sekte e kisheza protestante ne bote.

    Beji nje nder vetes, dhe lexo qofte edhe per kulture, artikujt qe te solla me lart, pasi jane shkruajtur nga njerez qe besonin si ty para se te zbulonin Kishen Orthodhokse. Do te gjesh vetveten ne ato artikuj.

    Albo


    " Deshmuesi komenton:

    " Uroj qe nje dite te takosh Jezusin , ne '"rrugen e damaskut", dhe vetem atehere do te mund te shohesh sa qesim je duke folur. Tjetra gje qe zakonisht fanatiket nen religjion kane, eshte dhe gjykimit qe i bejne dikujt, i cili nuk eshte pjese e religjionit te tyre. Besimtari i lindur ne Krisht, heq dore nga gjykimet ndaj sherbetorit te tjerit, duke ndjekur fjalen e Zotit, i cili tha: "Mos gjykoni, qe te mos gjykoheni, sepse me ate qe matni, me ate dhe do te mateni..." Por ti skupton, cte te them..
    Ti Albo, mund te gjykosh doktrinat, por kursesi besimtarin kristian, per faktin se ai nuk pranon te veshe fanatizmin e zymte religjionoz, te cilin ti e mban per thesar. Me dhimbje te them se ne shkrimet e tua ka shume probleme e gabime serioze, te cilat vijne nga padia e plote qe ke ndaj njohjes se Fjales se Perendise. Une nuk dua tju ysht me tej, por natyrisht qe duhet te shpall drejt mesazhin e fjales se Perendise, dhe kete e kam bere me dashuri. kur une te solla Greqine apo Rusinie, nuk kisha ne qellim qe te mat GDP-ne, apo grevat e falimentimin e ektij vendi. Ti flet keshtu se aq shikim ke.. Une ti solla keto dy vende, sepse , te pakten ne greqi qe kam jetuar per nej kohe te gjate, pothuajse te gjithe jane te pagezuar.. te gjithe mbjane festat dhe ditet fetare... te gjithe ndjekin rregullat orthodhokse.. Pothuajse te gjithe shkojne cdo te djele ne kishe duke bere rritet fetare te religjionit..... Te gjithe kane shenjter.. te gjithe deshmojne se jane orthodhokse.. bile edhe te vrasin po ti kundershtosh.. te gjithe bejne kryqin dhe mbajne kreshme.. pra per mos e bere listen edhe me te gjate, te them se, simbas mesimit qe ti jep, (se ju jeni kisha e vertete), te them se, greket i permbushin te gjitha regullat e tradites dhe religjionit, ashtu sic ti thua. Por Pyetja eshte: meqense te gjithe grekerit, i permbushin mesimet dhe regullat e tradites dhe religjionit, atehere: perse ky vend ORTHODHOKS 100%,doli vendi nder me te koruptuarit ne te gjithe perendimin LAIK, duke nisur qe ne krye e deri poshte ??
    Perendia permes fjales se Tij dhe Frymes se Shenjte, e edukon dhe e shenjteron popullin e Tij, dmth Kishen, me Fjalen e se Vertetes. Pra une i nderuar Albo, te ballafaqova me Faktin. Nuk flas per GDP, as per EKonomine, sepse nese do te dish, Populli i Perendsie eshte i BEKUAR. Pra ketu hyn edhe GDP, edhe Ekonomia, te cilat ti i permend me ironi... Ne psalmet Perendia thote: Ne shtepine e te DREJTIT, nuk do te mungoje buka .. Tani ti nuk kupton, ky seshte fai im. Une vecse ndoqa llogjiken tende, dhe te solla si fakt, pikerisht popullin me orthodhoks te palnetit, gati 100%. Por Jezusi tha: Nga ferrat nuk vilet rrush..
    Te pershendes, dhe ji me i cilter, sepse me shume do te mesosh..

  6. #26
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282
    Arbereshi Niko thote:

    Postuar mė parė nga arbereshi_niko
    Kisha eshte themeluar ne bote, pasi ne te njeriu realizon ekzistencen e tij, njekohesisht edhe kungimin me Zotin. Ne Kishe njeriu gjen kuptimin e vertete te jetes, te destinimit te tij gjithashtu edhe te botes si krijim. Sipas Apostullit Pavell, Kisha eshte “ trupi i Tij, eshte permbushja e Atij qe mbush gjithēka “.


    Deshmuesi komenton:

    Ky perkufizim qe ju jepni per kishen, mendoj se eshte problematik dhe pa njohuri thelbesore, se cfar dhe kush eshte kisha. Kisha e Krishtit jane besimtaret, dmth, vetem ata qe jane dorezuar plotesisht ne doren e Krishtit. Ne shembelltyren e tij Jezusi e quan kishen e gjalle,VIRGJERESHE e mencur e tje.
    Kisha nuk eshte themeluar ne bote, por eshte themelosur ne Krisht..
    Ne kishe njeriu nuk realizon ekzistencen e tij, por ben dhe jeton vullnetin e Perendise, qe shkon ndesh me qellimet dhe deshirat njerzore. Detyra e kishes eshte: te beje vullnetin e Perendise mbi dhe.
    Te Verteten njeriu e gjen vetem ne Krishti, pasi Ai eshte e Verteta. E Verteta, tha Jezusi, do tju beje te lire.. Ne kishe shkojne shume njerez, por jo te gjithe e njohin dhe e kane te Verteten..
    Eshte e Vertete se, Kisha eshte Trupi i Krishtit, dhe kisha shpall te Verteten, Krishtin..Por nuk duhet te ngatrojme Ate qe jep, me ate qe shpall. Nuk te cliron kisha, nuk te shpeton kisha, nuk ta jep kisha jeten e perjetshme.. Gjithshka vjen dhe jepet nga Perendia, permes hirit dhe dashurise ne Krishtin Jezus. Qysh ketu fillojne kontraditat midis mesimit religjionoz, dhe mesimit bilbik. Mosnjohja dhe vleresimi jo i plote qe i behet bibles nga disa, sjell probleme te renda ne thelmel te besimit te besimtarit te krishtere.

  7. #27
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282
    Ultimatumi i Albos:

    " Deshmuesi, ne forumin orthodhoks je i lire te lexosh por jo te komentosh pasi nuk je besimtar orthodhoks, e detyrimisht ajo qe ti beson nuk eshte ajo qe orthodhokset besojne. Dhe mos i prish temat duke i nxjerre nga tematika qe trajtojne.

    Albo

  8. #28
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282
    Deshmuesi thote:

    " Me vjen shume keq me mentalitetin tend, dhe menyren se si ti e trajton kete faqe shqiptare. Ne te gjitha shkrimet e mia, nuk ka asnje lloj gjykimi ndaj orthodhoksise, apo fyerje dhe thyerje te rregullores. Komentet e mia nuk jane as provokuese, e as fyese. Menyra se si ti e trajton duke bere me te fortin, mendoj se eshte jashte besimt kristian. Une ne shkrimet e tua mund te te sjell fyereje apo gjykime qe ti ju ben kristianeve joorthodhokse, dhe une aspak nuk ju kam kushtuar vemendje, pikerisht sepse jane menyra jote dhe problemi eshte ne ty. Por qe ti thuash nje kristiani se, ti nuk ke te drejte qe te komentosh me shkrimet e bibles, mendoj se eshte pepjekuri dhe qellimkeqe. Por Albo une dua tju them dicka. Te gjitha shkrimet qe une kam sjelle , te cilat ti i quan komente qe nxjerin temen jashte konteksit, jane direkt nga fjala e frymezuar e Perendise ne bibel. Pra nuk i kam sjelle nga librat e botes. Une do te te ftoja, qe , ti nese ke kundershtime, silli ato perems bibles dhe kete ta bejme ne paqe , edhe pse ti ne plot raste me fyen duke e quajtur besimin tim heretik.. Por sic e thashe edhe me siepr, kjo eshte cka ti mendon, dhe deri ketu mbetet problemi yt. Une nuk kam komentuar me shkrimet e mia, por kam sjelle veshtrimin biblik, nese ti nuk e quan biblen si fjalen e frymezuar te Perendise, apo e shikon si nje nder librat fetare, perseri dhe ky eshte problemi yt.
    Une mendoj se eshte e drejte e cdo te krishteri qe me kontributin e tij dhe pa gjykuar askend, te sjelle mesime qe na ndertojen ne besen e Krishtit. bile do te ftoja edhe te tjeret qe te shprehin mendimet e tyre, pa gjykuar, edhe pse mund te kemi gjera qe nga padia nuk i flasim drejt. Pra nese ato kene ne qender ndertimin e gjithkujt ne besen e Krishtit, mendoj se ja vlen. Kufiri qe ti Albo me vendos, mendoj se nuk te nderon ty se pari si administrator, por edhe te krishteret e tjere orthodhokse.
    Ne beme se bashku nje disktuim ne temen e mesiperme, ku mendoj se e ruajtem frymen e diskutimit pa gjykuar, edhe pse ti sic thashe me siper, heraheres me gjykoje duke me quajtur heretik per faktin se nuk jam orthodhoks.. Por bibla meson dhe thote se duhet ta durojme njeritjetirn. Ai qe gjykon eshte vetem Perendia. Kur ti me gjykon nuk ben gje tjeter, vecse rendon peshoren ne demin tend.. A e shikon se sa pak njeres e vizitojne kete faqe? Kjo per faktin se ju perpiqeni ti kushtezoni duke ju mohuar te drejten e mendimit bazuar ne biblen e Perendise, qe dikush mund te sjelle. Besimi i vertete nuk eshte prone njerzore dhe as kontroll njerzor, dhe as kufi njerzor. Farisnjet i ndaluan aspotutj, qe te ,mesonin dhe te shpallnin Jezus Krishtin, dhe Pjetri ju tha: ke eshte e udhes te digjojme, juve apo Perendine???
    Nuk mendoj se, me te"fortin" qe ti ben ketu, i ben mire vetes dhe gjithe komunitetit orthodhoks. Nese ti apo dikush tjeter ketu, do te vertetojne se, shkrimet e mia jane te pambeshtura ne fjalen profetike, dhe kane qellim orthodhoksine, atehere jam plotesisht dakort me vendimin tuaj. Ju pershendes, dhe le te mos krijojme konflikte, kur ato nuk nevoiten..

  9. #29
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282
    Ilia Spiro thote:

    " pa dashur te hyj ne mes, e kam ndjekur diskutimin midis orthodhoksise dhe protestanizmit, ndonese kjo eshte konsumuar ne keto forume... nuk jam kunder diskutimeve, as nuk mund te kufizohet (mendoj) nderhyrja ne forumin orthodhoks edhe te rrymave te tjera, qofshin keto protestane apo katolike, etj.
    Pa dashur te mbroj ndokend, ne rastin e mesiperm Albo ka nderhyre sepse postimi i cituar per Gjergj Kastriotin nuk ishte pjese e diskutimit me deshmuesin. Ketu nuk ka asnje rol te forti, mendoj. Ne fakt nuk dua ti bej furce, por pergatitja teologjike e Albos eshte e larte dhe diskutimi i tij ne perputhje me kanonet e Kishes Orthodhokse. Duket sikur ka mbaruar Akademine Teologjike (ndoshta e ka mbaruar) Nota te shkeputura negativiteti gjen ne cdo diskutim, por une flas per te pergjithshmen.
    Fakti qe deshmuesi ngre se forumi eshte ne minimumin e frekuentimit qendron, por kjo nuk i ben gje Kishes Orthodhokse, e cila sot mbetet e vetmja Kishe me te vertete e Krishtere....dhe prandaj luftohet nga satanai dhe sherbetoret e tij.
    per kete fakt, gjithcka jashte Kishes Orthodhokse, eshte herezi...


    Deshmuesi komenton:

    " zoti Ilo te pershendes.
    Nuk e di nese je ne thelb te ceshtjes apo jo. Ne asjne moment nuk kam ofenduar dike, nuk kam gjykuar dike, dhe nuk jam mare aspak me individin apo religjionin tuaj, per ta gjykuar. Kjo eshte e drejta juaj dhe askush nuk mund te gjykoje. gjithsecili ndjek dhe beson ate qe perzgjedh. Shkrimi i siperm i Albos, nuk e di nese e lexon pa syse, eshte nje ofendim qe i behet lirise se besimit. Nuk mund ti thuash dikujt: mund te lexosh por jo te diskutosh, dhe aq me keq ta akuzosh per nxjere jashte teme, kur nuk ke asnje fakt. Edhe njehere ju them se, per mua nuk ka asnje interes nese Albo ka mbaruar apo jo teologji orthodhokse. Kjo ka te bej me ate dhe me ata qe e digjojne. Une ne te gjitha shkrimet qe kam sjelle, i jam permbajtur fjales profetike, nese i kundershton eja te diskutojme me reference, fjalen rpofetike ne bibel. Pra nuk kam sjelle mesim nga kurani apo buda.. Une mendoj se nje faqe e krishtere, e cdo lloj religjioni qofte, duhet te kete diskutime dhe mendime, por pa fyer, gjykuar dhe denigurar askend. Meqese ti je i (pa) aneshem , sepse keshtu thua, hidhi nje sy shkrimit mbi Marien, dhe do te shohesh se sa cinik, gjykues dhe ofendus , shprehet Albo ndaj besimit tim ne Krisht dhe te qenit tim joorthodhoks. Sepse z. Ilo eshte e lehte te thuash nuk mbaj ane, por te jesh i paanshem nuk eshte kollaj. Gjithsesi e vleresoj diskutimin tend, per sa i perket lirise se diskutimit qe duhet te kene te krishteret, pavarsisht religjionit..
    --------------------------------------------------------------------------------------------------

    Ilia spiro thote:

    " Postuar mė parė nga ilia spiro

    Gjithcka jashte Kishes Orthodhokse, eshte herezi...


    Dehsmuesi komenton:


    " Keshtu thua ti, por e rendesishme eshte cfar thote Zoti...
    -----------------------------------------------------------------------------------------------

    ILia spiro thote:

    " I nderuar deshmues!
    Po te kishe lexuar pak me me thellesi cfare kam postuar nuk do te kishte nevoje per postimin tend te parafundit, pasi une jam shprehur qarte, besoj. Ne qe diskutojme ne forum nuk jemi engjej dhe ka momente qe rreshqasim ne diskutim (une rreshqas gjithmone). Sidomos ne diskutimin tuaj eshte mjaft e veshtire te diskutosh qete, sepse preket orthodhoksia ne kanonet e saj (p.sh. misteret, E Tereshenjta, shenjtoret, etj*.
    Kaq e vertete eshte kjo, sa qe prej Sinodit te I Ekumenik, kur diskutonte Ariosi ne mbrojtje te herezise se tij, nje nga shenjtoret me te medhenj te Kishes, pikerisht Shen Nikolla (Santa Klaus), ju afrua ne mes te diskutimit dhe e goditi me pellembe heretikun Arios. Dhe Zoti Krisht e fali.
    Pra, duhet te na kuptoni dhe te na duroni edhe ndonje dacke prej nesh, ashtu sic durojme edhe ne nga juve (p.sh ironia qe ke perdorur ndaj meje).
    Qe te jem perseri i paanshem o deshmues, me duhet te te them se sipas porosive te Eterve te Shenjte dhe Shenjtoreve, as nuk duhet hapur diskutim me heretiket,..ne kuptimin qe gjithkush le te mbaje mendimin e tij. Ndoshta ne parashikimin e tyre profetik e kishin parasysh se me heretiket cdo diskutim eshte i kote. Une p.sh. nuk diskutoj per keto gjera, sepse sia vlen.
    Por nuk nderhyj tek te tjeret, te cilet mund ta bejne, sipas fuqise se tyre shpirterore.
    Edhe nese diskutoj, nuk nderhyj me shume se 2 here.
    Pershendetje!


    Deshmuesi komenton:

    " I nderuar Ilia.
    Ju mund ti quani heretike te krishteret joorthodhokse, dhe kjo eshte puna juaj. Por duhet te dish se, heretiku nuk ka ne qellim biblen dhe mesimin qe Perendia jep permes fjales profetike. Por sidoqofte, une aspak nuk fyem apo merakosem, se cfar ti apo cdo kush tjeter mendon per mua dhe besimit qe une kam ne Krishtin Jezus. E rendesishme dhe fondamentale per mua eshte, cfar Perendia mendon per mua..
    Une aspak nuk kam perdorur gjykim mbi te gjitha mesimet tuaja te tradites apo religjionit, te cilat ne mjaft raste bien ndesh me fjalen profetike ne bibel. Pra une nuk ju gjykoj dhe nuk kerkoj te bej polemike, apo tju quaj heretike. Kjo, sepse nuk eshte puna ime. Une kam sjelle nje veshtrim nga fjala profetike, duke i ballafaquar ato qe ju thoni, me fjalet e bibles. Pra qe te jem i qarte, nuk ju kam sjelle librin tim apo cfar une pelqej, por ju kam sjelle fjalet dhe mesimin e bibles. Fakti eshte se, ju biblen e shihni si nje nder librat e ndryshem fetare kristiane, por gjithsesi kjo eshte puna juaj. Ju kini ne paresi traditen dhe mesimet e religjiononit tuaj, prandaj sa here qe te krishteret joorthodhokse, sjellin fjalet profetike te bibles, duke ju deshmuar faktikisht se mesimet tuaja bien ndesh me fjalen profetike ne Bible, atehere menjehere ju i quani heretike. Por perseri une nuk ju gjykoj, sepse Zoti ku une besoj tha: mos gjyko qe te mos gjykohesh. Une kam frike te bej kete, ndresa ju jeni te lire te flisni si te doni,edhe te gjykoni edhe te na quni HERETIKE. Ne fund te fundit, Jakovi thote se, prej veprimeve dallohet Besimi.
    Mendoj se, se pari, ju duhet te dini dhe te kuptoni se cfar do te thote HERETiK, dhe me pas ta perdorni kete fjale. Pali i tha Timoteut: nese e meson heretikun nje apo dy here, dhe ai nuk pranon, largohu. Por si mund ta quash ti heretik, ate, i cili ka thirrur ne emer te Krishtit; ate i cili eshte dorezuar ne doren e Krishtit; ate, per te cilin Krishti ka vdekur ne kryq. Ate, i cili perpiqet te ece me besim dhe te qendroje ne fjalen e Krishtit. . Prandaj me siper te them se, eshte barre shume e rende per gjunjet e tu, qe te gjykosh Nusen e Krishtit. Ti mund te thuash se, ju nuk jeni Nusja, sepse nuk jeni orthodhokse. Atehere te them se, nuk e percakton ti kete, Ne bile Jezusi tha: kush je ti qe gjykon sherbetorin e tjetrit???
    Pali tha: mos gjykoni asgje para kohe..sepse gjyqi i takon vetem Perendise. A nuk ishte Sauli( Pali), nje vrases i kishes se Krishtit? Por kush e dinte se nje dite ai do te behej ENA e zgjedhur e Perendise?? Pra kur ti mer persiper dhe ben gjykimin e Perendise, duhet te dish se me te njejtin gjykim do te te gjykoje edhe ty Perendia. Duhet te kesh frike dhe te dridhesh per kete.. Eshte tjeter gje nese ne flasim per deshmitart e Jehoves, apo Mormonet e plot religjioni te tjera te reme. Por edhe keta ndjekes nuk mund ti gjykojme ne, sepse askush nuk sheh ate qe Perendia ka vendosr rreth tyre. Jezusin e paragjykuan frarisenjte, sepse ai rinte me prostituat apo tagrambledhesit, dhe kjo beri qe ta cojne ne kryq. Por duhet ta dish se, ata mendonin se duke kryqezur Jezusin, i kishin sherbyer Perendise? Pra ata nuk e dinin se mesimet e tradites dhe religjionit qe ndiqnin dhe zbatonin, vrane Birin e Vetme lindur te Perendise? Barre e rende ... Prandaj te them se, ajo qe ti ben duke na quajtur heretike, per shkak se nuk jemi orthodhokse, kjo vecse rendon peshoren ne demin tend. Por gjithsesi nuk te gjykoj. Nje dite gjithsecili do te gjykohet edhe per nje fjale te then kot, dhe lere me per kete lloj gjykimi qe ti dhe religjioni tend ju ben te krishterve jo orthodhokse.
    Nese ju me kundershtoni, mund ta beni kete. por gjithmone permes fjales profetike ne bibel, sepse per mua fjala profetike eshte e vetmja fjale, qe vulos te Verteten, pasi ai eshte shkrim i frymezuar nga Fryma e Perendise. Sepse une e kam te veshtire te pranoj se, Perendia ndryshe flet ne fjalen e tij profetike ne bibel, dhe ndryshe ne librat e tradites dhe religjionit tuaj. Nese ka nje kundershtim midis mesimit te bibles, dhe mesimeve tuaj te tradites e religjionit, natyrisht duhet vemendje per te pare se kush ka autoriteitn per te deshmuar te verteten: Fjala profetike e Perendise ne bibel, apo mesimet tuaja te tradites dhe religjionit.
    Z. Ilia mendoj se po flas hapur dhe ne paqe, dhe nuk dua te sjell polemike, apo te devijoj temat tuaja me nje qellim te keq. Ne besimin tim, nuk kam aspak ne qellim tju kundervihem traditave apo religjioneve, qofte ai katolik, orthoshoks apo protestant. Per mua religjionet jane ndarje dhe perzgjedhje njerzore, dhe aty ku fillojne aty edhe mbeten. Jezusi erdhi te shpetoje Delet e humbura, dhe ti mbeldhe bashke ne nje kope te vetme. Kjo eshte kisha e Vertete Krishtit, totalisht nen dominimin, kujdesin dhe mbrojtjen e Baritu te madh te shpritrave tane, Zotin Jezus Krisht.
    Une ja kam then Albos me mijera here se une nuk jam protestant, sepse as kam protestuar dhe as protestoj ndaj askujt. Une jam i krishtere, qe besoj ne Krisht, dhe perpiqem te bej vullnetin e tij. Kisha ku shkoj natyrisht qe ka traditen dhe religjionin e vet, por e thashe edhe me siper se, nuk kam ne qellim kete. Pali i meson besimtaret qe te rendin dhe te ndjekin vetem Krishtin.. Qellimi im eshte Jezus Krishti dhe besa ne te. Por fakteqesisht Albo vazhdon ne te njejten udhe, duke na quajtur "delja e zeze" . Kjo eshte puna e tij, dhe nuk me intereson apsak mua. Gjithsesi nese une sjell shkrime ne faqen tuaj, duhet ta dini se nuk kam ne qellim ti kundervihem religjionit orthodhoks. Une gjithmone vij me shkrime nga bibla, dhe ne qellim kam Jezusi Krishtn. Zoti ju bekofte.
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------


    Ilia spiro Thote:

    " Respekte deshmues! Ke bere goxha postim, te falenderoj sinqerisht per kohen e shpenzuar dhe per qellimin tend te mire. Gjithashtu respektoj edhe besimin dhe bindjet e tua. Perendia trinitar ne rradhe te pare na ka dhene liri dhe kete liri tonen dhe te tjetrit ne duhet ta respektojme.
    Gjithesesi vete nje sqarim termash duhet te bej. Kur kam perdorur fjalen heretik, nuk e kam patur fjalen per njerezit qe jane te tille per ti gjykuar ata. Per herezine kam urrejtjen dhe per satanain qe e ushqen kete herezi. Permendja e heretikeve eshte gjithmone me qellimin e mire dhe jo per te gjykuar, pasi pervec te gjithave, nuk eshte ndonje interes i imi te gjykoj te tjeret....
    Ne postimin tend ke bere nje ndarje si me thike ndermjet Shkrimit te Shenjte dhe tradites, gje nuk ka si te ndodhe, pasi tradita eshte vazhdim dhe interpetim i fjaleve te Zotit ne Shkrimin e Shenjte, prej Eterve tane dhe Shenjtoreve te Kishes///
    Pikerisht ketu eshte edhe nje nga dallimet mes nesh, se Shkrimi i Shenjte nuk kuptohet dhe interpretohet personalisht.
    Keto qe po te them jane debatuar mes jush dhe ti i njeh, megjithate une kaq mund edhe ta perseris.
    Te falenderoj edhe nje here!

    Pershendetje ilia spiro


    Deshmuesi komenton:

    " Te pershendes Ilia.
    Ti thua se, " ...tradita eshte vazhdimi dhe interpretimi i fjaleve te Zotit ne shkrimin e shenjte prej Eterve tane dhe shenjtoreve te kishes... "
    Sipas kesaj qe ti thua, me jap plotesisht te drejte dhe forcon mendimin se, Shkrimi i shenjte, fjala profetike e Perendise ne bibel, eshte paresore mbi gjithshka, dhe ne vazhdim vijne mesimet e tradites e tje. Faktet tregojne se, mesimet e tradites, ne plot raste kane dale dhe dalin, jashte mesimit te shkrimit profetik. Ndersa Shkrimi profetik, mbetet gjithmone i pandryshuar dhe absolut ne cdo pikpamje, sepse eshte fjale e frymezuar nga Fryma e Perendise.
    Ti e shikon sikur une, i bej nje ndarje me thike shkrimit dhe tradites. Apsolutisht jo. Eshte normale dhe mese e domozdoshme tradita ne Krisht, por gjithmone kur tradita apo religjioni nuk bijen ndesh me Fjalen profetike te Perendise. Pikerisht ketu ndahemi ne te dy. Por gjithsesi une nuk te gjykoj, sepse kjo esht perzgjedhja jote e lire.
    Fjala Herezi, ka kuptimin e njeriut qe nuk njeh Perendine dhe nuk beson ne te. Pra edhe nese ai e quan vetetn besimtar, me vepra qe ben, deshmon qarte se eshte lark Perendise. Une te kam bere nje pyetje te sinqerte dhe krejt miredashese: Si mund ta quash heretik ate besimtar te krishtere, i cili ka thirur emrin e Krishtit, dhe kjo per faktin se ai nuk eshte orthodhoks? Si mund ta quash heretik ate te krishtere, qe cdo dite me bese lexon fjalen profetike, lutet dhe perpiqet ne cdo gje te beje vullnetin e Krishtit? Si mudn ta quash heretik ti ate te krishtere, i cili cdo cast adhuron dhe falenderon Krishtin per dhuraten jeten e perjetshme, dhe bekimin qe Jezusi i jep atij dhe familjes se tij cdo dite? Si mund ti thuash heretik ti atij te krishteri qe ka vajtur mu ne qender te luftes ne irak, iran, ne azi e ne afrike, ku te iken koka per Krishtin, dhe shpall lajmin e mire duke bere keshtu misionin per te cilin kisha eshte ngarkuar? Por nuk mbaron ketu. Si mund ti thuash i krishtere i verteteti, atij priftit orthodhoks, dhe atyre qe e ndiqnin pas, i cili mbeldh njerzit per lufte , si psh kur peshkopi "bekonte" milloshevicin qe te vriste sa me shume jete njerzish, kur Jezusi tha: duaje armikun tend.?? Si mund ta quash krishter te vertete ate priftin i cili shkonte me femije ne korce?? Ke dhe plot shembuj te tjere edhe ne katoliket e protestante e ku di une. Ti thua vetem orthodhoksia eshte vertete. Dakort por shko ne greqi ku 100% jane orthodhokse, dhe kjo do te thote simbas mendimit tend se te gjithe jane kristiane te vertete. Por shko njehere dhe do te zhginjehesh, si dhe do te kuptosh se nuk te ben as tradita dhe as religjioni te krishtere te vertete. Vetem Krishti, dhe vetem Krishti. Ai eshte e Verteta. Hiqni dore nga mburjet dhe krenarite njerzore, sepse te gjitha keto jane te uryera ne syrin e Zotit. Perendia nuk do krenaret, por do zemrthyerit, te dobtit, ata qe bota i perbuz... cishin apsotujt? Njerzit me kot dhe me te rendomtet ne Izrael. Njerzit pa asnje perspektive dhe intiligjence, njerzit me te perbuzur dhe nga sera e ulet. Por Zoti perdori te perbuzurit e botes, per te rrezuar te mencurit e krenaret, dhe per ti humbur ata.
    Kushdo qe i thote vellajt i MARE, do ti neneshtrohet Zjarrit te gjehenes, tha Jezusi. Mendo se cfar ndodh nese i thua HERETIK. Ju mund te thoni: per mua vella eshte vetem ai orthodhoksi. Ky eshte mendimi dhe cfar ti perzgjedh, pra eshte nje prononcim i yti personal, dhe jo deshmia e Zotit. Por fatki eshte krejt ndryshe. Pali i quan motra e vellezer te gjithe ata qe mblidheshin ne kishe dhe theresin dhe besojne ne emer te Krishtit, edhe pse ne kishen e korinthit kishte njerez qe benin mekate shume te medhaja, Pali nuk i gjykon. Sepse kush jam une te gjykoj sherbetorin e tjerit? Nuk eshte detyra ime te gjykoj te krishteret dhe religjionet qe ata ndejkin. Per mua te gjithe ata qe theresin dhe besojne Perendine dhe Zotin tone Jezus Krisht, jane vellezer, pavaresisht religjioneve qe ndjekin.Por Perendia di plotesisht te verteten, dhe une vecse i bindem. Ndryshon puna, kur dikush mohon Jezusin dhe e quan ate profet apo thjesht nje njeri te mencur dhe super njeri e tjera dokra si keto. Natyrisht ky njeri eshte kunder Krishtit. sepse kush nuk ka Birin, nuk ka as Atin. Pra me te drejte mund ta quaj heretik, dhe pasi ti kem folur njehere apo dyhere, largohem..
    Gjeja tjeter ku ju z.Ilo gaboni shume, eshte dhe gjykimi qe i jepni te krishtereve joorthodhokse. Ti thua se, ne i japim bibles interpretim sipas mendjes sone. Une e kuptoj arsyen se perse ju dhe gjith orthodhoksit kini kete mendim. Kjo vjen sepse ju nuk e njihni aspak biblen ne zbulese, dmth ne mesazh. Po te sjell fjalet e aspotullit Gjon. Mbase po zgjatem pak por mendoj se ja vlen. Ja si thote Gjoni :

    1Gjon:1:20, 27:
    " Por ju kini VAJOSJEN nga i Shenjti dhe dini CDO GJE......Dhe sa per ju, VAJOSJA qe kini mare prej TiJ QENDRON NE JU, dhe nuk kini NEVOJE qe NDOKUSH tju MESOJE, por duke qene se VAJOSJA e Tij ju MESON cdo gje dhe eshte e VERTETE e nuk eshte ginjeshter, QEDNRONI ne TE ashtu sikurse ju MESOI.."

    Ketu Gjoni ju deshmon juve orthodhoksve se, Ai qe jep mesimin dhe interpretimin tek besimtari i vertete kristian, nuk eshte njeriu, por eshte Vajosja, Fryma e se Vertetes, qe qendron ne besimtarin e vertete kristian. Prandaj Jezusi para se te ikte ju tha nxeneseve te tij se, Ati do te dergoje Ngushelluesin Frymen e Shenjte, i cili do tju kumtoje te gjitha qe ju kam thene dhe do tju mesoje... Dhe Pali thote se, TRUPAT tuaj jane TEMPULLI ku BANON Fryma e Shenjte.
    Une z. Ilia po te flas me fjalet profetike. Ju mund te mos i pranoni keto fjale, dhe ky nuk eshte probelimi im. Por beni kujdes kur ju zbulesen dhe mesimin qe Fryma zbulon tek besimtaret e vertete kristiane, i quani herezi apo ginjeshtra. Ketu je ne lufte me Perendine dhe jo me Deshmuesin. Frika ndaj Perendise, eshte fillimi i njohjes se tij. Porverb1. Te pershendes per diskutimin ne paqe. Zoti ju bekofte.
    -------------------------------------------------------------------------------------------------------

  10. #30
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282
    Deshmuesi thote:

    " Por Albo une dua tju them dicka. Te gjitha shkrimet qe une kam sjelle , te cilat ti i quan komente qe nxjerin temen jashte konteksit, jane direkt nga fjala e frymezuar e Perendise ne bibel. Pra nuk i kam sjelle nga librat e botes. Une do te te ftoja qe , ti nese ke kundershtime, silli ato perems bibles dhe kete ta bejme ne paqe , edhe pse ti ne plot raste me fyen duke e quajtur besimin tim heretik..



    Albo komenton:

    " Sola Scriptura... i frymezuar nga Bibla. Ti beson qe ato qe ti shpreh jane "te frymezuara nga Bibla" qe per ty eshte "fjala e frymezuar e Perendise". Me lejo te te bej nje pyetje te thjeshte:

    - Ne cilin varg ne Bibel citohet Krishti qe te kete thene se "do t'iu jap nje liber te frymezuar me Frymen e Shenjte, te quajtur Bibel, e ju do ta lexoni e do te besoni"?

    E bukura eshte se me kete kendveshtrim "sola scriptura" ti pretendon se "te besosh ne Krisht te duhet vetem te lexosh Biblen". Domethene, te gjithe ata breza para shekullit te XV kur hyri ne perdorim shtypshkronja dhe mund te botoheshin libra kollaj, qe nuk kane patur fatin te kene librin e Bibles ne duart e tyre, ata nuk do te kene besuar dot ne Krisht sic duhet. Ata nuk njihnin Biblen. Ca me keq, ata njerez qe nuk dine as shkrim e as kendim, as ata nuk besojne dot ne Krisht se nuk lexojne dot Biblen qe te frymezohen edhe ata keshtu si ty.

    Ai njeri qe ulet dhe lexon Biblen ne qetesine e dhomes se tij, ashtu sic lexon edhe nje roman, nuk eshte duke bere gje tjeter vecse duke interpretuar ate qe lexon me mendjen e tij. Dhe ashtu sic njerezit i interpretojne ndryshe veprat letrare qe lexojne, ashtu ata dalin me interpretime krejt te ndryshme ne lidhje me ate qe lexojne ne Bibel. Ta kam perseritur shpesh, kjo eshte arsyeja perse ka mijera sekte protestante ku nga cdo koke del nje ze. Problemi i interpretimit personal te Shkrimit te Shenjte eshte vetem simptoma e problemit, thelbi i problemit per ju eshte se ju nuk pranoni Kishen 2000 vjecare Orthodhokse, si autoritetin e vetem te interpretimit te Shkrimit te Shenjte. Dhe kur them Kishen, kam parasysh Traditen e Shenjte 2000 vjecare te saj. Dhe do ndalem pak ketu qe te fillosh te kuptosh se cfare po them:

    - kur ti zgjedh qe te interpretosh Biblen ne menyre personale, ti je duke hedhur poshte ekzistencen e Kishes se Krishtit si nje entitet dhe realitet historik 2000 vjecar. Ti pa vetedije je duke thene se "Kisha 2000 vjecare e Krishtit nuk ekziston me, prandaj ne duhet te krijojme kishat protestante te shekullit te XV". Pra je duke fshire 1500 vjet histori e tradite te krishterimit, per ta filluar historine nga e para me daljen ne skene te Luterit e kompani.

    - kur ti zgjedh qe te interpretosh Biblen ne menyre personale, ti je duke hedhur poshte traditen apostolike te Krishtit. Ti je duke thene se une nuk kam nevoje qe nje apostull i Krishtit te me predikoje e mesoje per besimin e Krishtere, sic mesojme ne Shkrimin e Shenjte. Por une jam apostulli i vetvetes. Une nuk kam nevoje per nje njeri tjeter besimtar te me mesoje per besimin, une mesoj vete per besimin, mjafton te kem Biblen ne dore. Pra me pak fjale, ti je duke thene se "une jam Pavli i Bibles", pa bere dallimin mes besimtarit te thjeshte dhe apostullit, njeriut te thirrur nga Perendia per tu kujdesuar per ata besimtaret e thjeshte.

    - kur ti zgjedh qe te interpretosh Biblen ne menyre personale, ti je duke i mohuar vetvetes mesazhin universale te Krishtit per njerezimin e mbare brezat, mesazhin e Ungjillit, te cilin Kisha Orthodhokse e ka ruajtur e trasheguar te pacenuar per 2000 vjet dhe e ka sjelle deri ne ditet tona.

    Po te lexosh nje Bibel orthodhokse do te bier ne sy nje gje: cdo varg apo citat i Bibles eshte i shoqeruar me komente nga ata mijera shenjtore te Kishes ne keto 2000 vjet. Ne u referohemi atyre si Eterit e Kishes. Qellimi i ketyre komenteve eshte i dyfishte: te mos na lejoje ne besimtaret orthodhokse qe te dalim me interpretimet tona te mbrapshta, pjella te mendjes sone, por edhe te na percjelli mesazhin e duhur, ate mesazh qe moren edhe apostujt qe ishin prezent, ate mesazh e u percoll i pacenuar nga brezi ne brez deri ne ditet tona.
    -------------------------------------------------------------------------------------------

  11. #31
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282
    Ketu mbyllet dhe tema, Deshmuesi e mbyll keshtu:


    " Ne te gjitha cka shkruan, nuk ka asgje tjeter, vecse perseritje dhe llogjike njerzore religjioni... Ta kam then edhe me siper se, kur te takosh Jezusin ne rrugen e "Damaskut", do te njohesh dhe te besosh te Verteten. Atehere e Verteta do te te beje te lire. Ti ne mish dhe une ne Fryme, natyrisht qe nuk pajtohemi..
    Ps. Pak me siper te kam sjelle nje varg nga letra e Gjonit.. mer mundimin lexoje dhe mesoje se kush eshte Ai qe e meson besimtarin e vertete kristian...
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga deshmuesi : 06-11-2012 mė 21:23

  12. #32
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    06-11-2012
    Postime
    1
    I pari qe mori lajmin e mire per ungjillin besoj ka qene Abrahami .
    Pali e thote qarte se Perendia ia zbuloi me se pari Atij lajmin e mire qe ne te kombet do te bekoheshin dhe jo ne pasardhesit e tu por ne pasardhjen tende (njejes).
    Pra nuk paska qene Maria.

    Kisha Orthodhokse duhet te ndryshoje kete pike ne besimin e saj.

    Respekte per kishen Orthodhokse, Katolike dhe Ungjillore.

  13. #33
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282
    Ezekiel, Abrahamit ju be nje PREMTIM prej Perendise, ndersa Mares ju shpall Lajmi i mire, duke u bere realitet premtimi qe Perendia i kishte bere Abrahamit. Por megjithate kjo nuk perben ndonje fakt madhor ne besimin e krishtere. Une e solla kete shkrim apo then me mire, kete "diskutim te veshtire", duke mos pasur ne qellim emra, por keqinterpretime dhe anashkalim te fjales profetike. Megjithate me duhet te them se, une e njoh doktrinen orthodhokse dhe kam lexuar mjaft libra, si librin, "Besimi orthodhoks" e tjera. Prandaj dua te them se, si doktrine te cilen ata e shkruajne ne libra, e kane plotesisht nen besimin kristian. Po keshtu kam lexuar dhe disa dorshkrime te shenjtoreve, te cilat vertet jane te drejta dhe qe mbeshteten ne besimin kristian. Problemi i tyre nuk eshte tek doktrina. Problemi i tyre eshte tek rregullat, apo menyrat tradicionale, te cilat e erresojne shume doktrinen e vertete te krishtere. Une kam vene re se mesimet e eterve, ata i keqkuptojne dhe me teper i kushtojne vemendje personit se sa mesimit qe ai jep ( tipike vleresim njerzor).. Hidh nje veshtrim ne faqen orthodhokse, dhe do te shohesh se te gjitha temat qe Albo dhe te tjeret hapin, jane regulla, festa, dite te shenuara, emra shenjterish e tjera si keto. Pra kjo tregon se, per ata me e rendesishme eshte te qenit orthodhoks, si dhe kisha orthodhokse, si e vetmja kishe e vertete e vjeter, pasueseja e vetme e denje, e keshtu me radhe, se sa BEsimtar kristian.
    . Po keshtu pjesa dermuese e orthodhoksve, biblen nuk e njohin dhe nuk e shohin si nje liber fondamental ne formimin dhe ndertimin e besimit ne Krisht. Pra then shkoqur, bibla per ta eshte nje liber qe ka te beje vetem me priftin dhe jo me ta.
    Une kam shkuar shume here ne kishen orthodhokse, duke mare pjese ne takime te ndryshme, dhe pres te digjoj nje predikim ne zbulese, ku bashkesia te USHQEHET me fjalen e Perendsie. Ne te gjtihe takimin Prifti meret me regullat, me recitime te tradites dhe lutje standarte. Dhe ne fund lexohen nga prifti vetem disa vargje te bibles, ku mbyllet me nje diskutim te priftit, i cili me shume e trajton se nje dicka morale, dhe ku mungon totalisht zbulesa ne Fryme. Pra orthodhoksit kur shkojne ne kishe jane te dhene pas regullave dhe tradites, ku duhet then se eshte nje larmi shume e madhe festimesh te ndryshme te religjionit.. Then shkoqur, e rendesishme per ata eshte pjesmarja masive e orthodhoksve, ku njerzit i kryejne rritet ne kishe duke menduar se, keshtu eshte mire dhe te ndin.. Ajo per te cilen une vertet preokupohem, nuk eshte thjesht veshtrimi nga ana religjionoze. Ajo qe vertet me shqteson eshte fakti se, kur flet me nje orthodhoks rreth besimit kristian dhe e hap biblen per diskutim, ata menjehere te shohin si kundershtar dhe jo si te krishtere. Per ata nuk ka rendesi se cfar ti deshmon nga bibla , e rendesihme per ta eshte, se ti se pari nuk je orthodhoks, pavaresisht se ti deshmon besimin tend ne Krisht. Se dyti, ti duke mos qene orthodhoks, ky fakt per ta do te thote, se je heretik. Se treti, te gjykojne, dhe per ta je vecse nje i krishtere i reme. Pra ky percaktim qe ata ty te bejne, vjen direkt nga mosqenia jote orthodhoks. Kjo eshte shume e rrezikshme dhe me pasoje, pasi bije ndesh me fjalen e Krishtit, kur thote: "mos gjykoni qe te mos gjykoheni.. ose.. me cfar meter matni me ate edhe do te mateni." Gjykimi, nese ti je apo jo besimtar i krishtere, i perket vetem Perendise, prandaj dhe Pali thote: Mos gjykoni AZGJE para kohe... deri sa te vije Zoti..
    Zakonisht ata qe jane te themelosur ne religjion, e kane te pamundur qe te njohin biblen ne zbulese, pasi jane te themelosur ne regullat e religjionit dhe mesimin e tradites, per te cilat mburen deri ne absurditet.. Kete fakt e shohim shume qarte edhe ne bibel, me farisnjte dhe gjith strukturen fetare ne israel. Kur Jezusi erdhi ne israel, e gjeti popullin e tij te PUSHTUAR nga regulla te tradites dhe religjioni judaik. Prifteria i shpallte ARMIQ te gjithe ata qe besonin tek Jezusi, duke i thene popullit se, prifteria e Israelit nuk e njeh kete Jezus, per Mesine. Prifteria ne Israel e shikonte Jezusin si ARMIK dhe BLASFEMUES, sepse mesimet edhe fjalet e Jezusit, binin ndesh me mesimin e tyre religjionoze. Ata shikonin se Jezusi, asnjehere nuk ndiqte regullat e religjionit, por perkundrazi, ata e quanin shkeles te regullave dhe religjionit. Per ata blasfemia me a madhe e Jezusit ishte se, Jezusi e barazonte veten, nje me Perendine, kur thoshte, se UNE JAM Biri i Perendise. Ky fakt beri qe kjo prifteri nen relijgion, ta coje Birin e Perendise drejt Kryqit, dhe te perendjeke pa meshire KISHEN e Krishtit.
    Pyetja eshte: Ku gabonte udheheqja fetare e Israelit?
    Ata i ishin larguar se Vertetes se Shkrimit te Shenjte, per shkak te tradites dhe religjionit.. Pjetri ja u deshmoi kete fakt izrailiteve, kur ju tha se, ju e kryqezuat Jezusin Birin e Perendise nga PADIA... Por cfar do te thote, te qenit i PADITUR? Padituri per te krishterin do te thote, te mos kesh Krisht, dhe te qenit i panxene ne DIJEN e Perendise, dhe Jezusi keta lloj te krishteresh i quajti: " Virgjeresha te mara". Pali i thote Timoteut se, Shkrimi i shenjte i Perendise, eshte i Frymezuar nga Perendia, dhe eshte i vlefshem per MESIM, BINDJE, NDREQJE, EDUKIM..... Pra i Krishteri permes BESES ne Krisht dhe Shkrimit te shenjte, mer DiJEN nga Perendia, per tu ndertuar ne BESEN e Krishtit, nen udheheqjen e dhe mesimin e Frymes.. Mosnjohja dhe mosvleresimi i rendesise fondamentale qe ka Shkrimi tek i krishteri, ben qe te jesh vetem nje "virgjereshe e mare".
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga deshmuesi : 07-11-2012 mė 19:47

  14. #34
    i/e regjistruar Maska e Diella1
    Anėtarėsuar
    07-03-2011
    Postime
    1,162
    Shiko deshmues se e ke gabim, une nuk jam ortodokse, por ato nuk jane shume me ndryshe nga katoliket ne keto ceshtje. Tradita qe ata ndjekin nuk eshte ajo e zbatimit te rregullave te ngurta te Dhjates se Vjeter - tradita e ndjekur eshte ajo e lene nga vete Krishti - ajo e shugurimit dhe e bekimit, fryma e dashurise dhe e bindjes - ti vesh te gjitha keto ne jete (ku prifterinjte kane rolin kryesor) je ne Zot e me baza te forta. E perseris, kete tradite e la vete Jezu Krishti permbi toke, shiko se mos biesh ne gabimin e mosbindjes e te mendjemadhesise, qe jane nga arsyet numer nje te largimit nga Zoti. Megjithate, une po te le, mendoj qe duhet t'a vazhdosh me Albon kete diskutim se me ate e ke nisur e qenke me ekspert per ceshtjet e ortodokseve.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Diella1 : 09-11-2012 mė 02:23

  15. #35
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282
    Citim Postuar mė parė nga Diella1 Lexo Postimin
    Shiko deshmues se e ke gabim, une nuk jam ortodokse, por ato nuk jane shume me ndryshe nga katoliket ne keto ceshtje. Tradita qe ata ndjekin nuk eshte ajo e zbatimit te rregullave te ngurta te Dhjates se Vjeter - tradita e ndjekur eshte ajo e lene nga vete Krishti - ajo e shugurimit dhe e bekimit, fryma e dashurise dhe e bindjes - ti vesh te gjitha keto ne jete (ku prifterinjte kane rolin kryesor) je ne Zot e me baza te forta. E perseris, kete tradite e la vete Jezu Krishti permbi toke, shiko se mos biesh ne gabimin e mosbindjes e te mendjemadhesise, qe jane nga arsyet numer nje te largimit nga Zoti. Megjithate, une po te le, mendoj qe duhet t'a vazhdosh me Albon kete diskutim se me ate e ke nisur e qenke me ekspert per ceshtjet e ortodokseve.
    E nderuar Diella. Aspak nuk kam mare persiper te bej eksperitn apo gjykimin. Po keshtu nuk merem as me traditat e as me ata qe praktikojne ato. Nese e ke lexuar te gjithe biseden midis meje dhe Albos, atehere duhet te prononcohesh konkretisht se ku dhe si bijen ndesh theniet e mia , me shkrimin e shenjne dhe fjalen e Zotit. Do te kisha shume deshire dhe e mirpres nje diskutim qe te permbahet plotesisht ne shkrimin e shenjte. Psh. Ju thoni s, tradita e ndejkur nga kisha orthodhokse eshte e lene nga vete Krishti.. Aspak nuk dua tju kundershtoj, por kerkoj qe te kuptosh se ne te gjithe shkrimin tim nuk kam sjelle shembuj te tradites orthodhokse, te cilat do ti sjell duke i ballafaquar me shkrimin e shenjte.
    Mendoj se kur flasim ne aspektin teologjik, nuk duhet te jemi te perpcipte ne gjera qe jane shume thelbesore. Ne shkrimin tend ju sillni optinjonin tuaj, dhe askush nuk ka te drejte tju gjykoje. Por une deshiroj dhe them se thenie te percitpa pa gjera konkrete, nuk ndihmojne asgje. Une kam nderhyre ne shkrimin e ALbos, e cila me pas u kthye ne nje diskutim, sepse vete shpjegimet qe Albo po sillte, nuk ishin te argumentuara ne shkrimin e shejnte, Biblen. Kjo eshte nje praktike thelbesore e ndjekur nga kristianet e hershem. Psh po te shohim tek Vep:17:11. kur Pali me Silen shkuan ne Veria, thuhet se, te krishteret atje pasi digjuan predikimet e Palit, SHQYRTONIN CDO DITE SHKRIMET, PER TE PARE NESE MESIMI I PALIT, ISHTE PLOTEISHT SIMBAS SHKRIMEVE. Pra keta te krishtere te Verias, e pranuan Fjalen e shpallur nga Pali e Silla, vetem pasi u binden se ato ishin PLOTESISHT te mbeshtetura ne shkrimin e shenjte. Une nuk e di se sa eshte njohuria juaj ne bibel, dhe si ju e vleresoni ate, por une ne shkrimet e meposhtme dote sjlle nje kendveshtrim te plote rreth Shkrimit te shenjte, besimit kristian dhe pozita e te krishterit ne lidhje me to. Po keshtu i ftoj te gjithe te krishteret qe te diskutojne dhe te sjellin mendimet e tyre, pavaresisht religjionit qe kane.
    Te pershendes Diella dhe Zoti ju bekofte ne te Verteten dhe Hirin e Tij shpetues, i cili ua dha me ane te Kishtin Jezus.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga deshmuesi : 10-11-2012 mė 14:26

  16. #36
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282
    Me ka rene rasti qe te flas me shume njerez dhe ti pyes rreth besimit te tyre,( gjithmone flas per besimin e krishtere). Ajo qe spikat tek ata te krishterer religjionoze, eshte fakti se, biseda kalon shume e qete dhe pa problem deri ne momentin qe bibla nuk zihet ne goje. Por sapo ti si i krishtere fillon dhe sjell vargje nga bibla, biseda mer nje rruge tjeter. Gjithmone pyes e them: Perse valle ndodh keshtu, dhe si mund te zihen te krishteret menjehere sapo bibla fillon dhe sjell mesazhin e vet?! Natyrisht qe dhe kjo e ka pergjigjen tek letra e hebr:4:12. ku na jepet fizionomia e fuqise se gjalle dhe PUNA qe ben Fjala e Perendise tek i krishteri. Atje thuhet se,

    " Fjala e Perendise eshte e "GJALLE" dhe e PUNES( VERPUESE) dhe me e mprehte se cdo thike me dy tehe (presje), dhe deperton deri ne te NDARET e SHPRITIT dhe te FRYMES, te NYJEVE e te PALCAVE dhe SHQUAN (ZBULON) KUJTIMET dhe MENDIMET e ZEMRES."

    Ky varg eshte shume i rendesishem dhe na jep tamam nje profil te qarte rreth Fjales se Perendise, PUNEN qe ajo kryen tek besimtari i Krishtere. Por duhet thene se, kjo "Thike" vepron vetem tek besimtari i vertete kristian.
    Ketu ,Fjala, krahasohet me nje "THIKE" shume te MPREHTE, e cila ka ne detyre qe te depertoje deri ne NDARJE te Shpirtit dhe Frymes. Cfar do te thote kjo? Kjo do te thote se,"shpriti ka te beje me njeriun e mishte, dmth me MISHORIN Adamin tokesor. Ndersa fryma ka te beje me njeriun e rilindur ne Krisht, qiellorin. Pra kur ne si te krishtere, gjate bisedave apo diskutimeve me te krishtere te tjere vendosim ne parim dhe udheheqje fjalen profetike, nuk bejem gje tjeter, vecse e lejojme Fjalen, kete "thike" shume te mprehte, qe te "NDAJE" dhe te SHQUAJE njerzoren nga e perendishmja. Dhe cfar shohim si pasoje e ketij veprimi? Pikerisht ketu fillon dhe kontradita apo zenka, sepse Fjala e Perendise ka bere NDARJEN, duke na ZBULUAR ceshte e Perendise, dhe ceshte e njeriut. Prandaj dhe Jezusi ju tha judenjve: Jepini Perendise ate qe eshte e Perendise, dhe jepini Cezarit ate qe eshte e Cezarit. Askush nuk mund ti jape Perendise, "ate qe eshte e Perendsie", nese FJALA nuk eshte ne te, dhe nese ai nuk eshte rilindur prej se lartmi, pra te jete krijese e re FRYMORE E GJALLE ne Krishtin Jezus.
    Nje tjeter PUNE qe ben Fjala e Gjalle e Perendise (Thika) ne jeten e te krishterit, eshte dhe shquarja apo ZBULIMI i kujtimeve dhe mendimeve te zemres. Kujtoni fjalet qe Jezusi ju tha farisejnve:

    Nga zemra dalin mendimet e keqia, te cilat e NDOTIN njeriun.

    Shikoni pra se cfar pune fondamentale kryen fjala e Perendise ne besimtarin e Krishtere. Askush nuk mud te njohe zemren e tij, e cila eshte burimi i cdo mendimi te keq tek njeriu, sepse ne te mekati dhe e keqja kane ngritur fronin e tyre.
    Sic e shikoni pra, eshte krejt e pamundur dhe e veshtire qe te diskutosh me dike, kur ti flet ne Fryme dhe ai ne mish. Ti vendos fjalen e Perendise, ndersa ai llogjiken njerzore. Por peytja eshte: Po religjionozi ke vendos?
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga deshmuesi : 17-11-2012 mė 12:25

  17. #37
    "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anėtarėsuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    4,534
    deshmuesi, e lexova shkrimin e fundit por edhe te parafundit, i kam lexuar te gjitha ne kete teme, mirepo unė do te ndalna ne shkrimin e fundit.

    Unė jam njė nder te krishterėt qe shumė rendesi i jap shkrimeve, nuk po them se di shume dhe jam njohes apo... mirepo realisht edhe lexoj dhe meditoj, por jaam i vetdishem se une dij dhe njoh aq sa me ka dhene Zoti, e rendesishme eshte se une i lutna qe t'me jep DRITĖ sa me shume qe te kuptoj shkrimet dhe te jetoj ne vullnetin e Tij. DMTh, jam nje lloj biblisti, i kam tri vepra te mia. Vertetetė edhe une kam takue te krishter qe akuzojnė te krishterėt duke cituar nga Ungjilli i Krishtit, e kjo shumher shkakton mos pajtime ne mes veti pasi qe varet se si ato shkrime kuptohen apo si ato interpretohen, ne cfar gjykimi eshte ndikuar ai dhe cfar eshte gjendja momnetale e tij !

    Njėher, njė meshtar, gjate perdikimi-meditimit se fjales sė Zotit gjate meshes se shenjt, ai disaher sulmoj me fjalė duke marrė nga rreshtat e shkrimeve por qe duke sulmuar tjetrin, apo ma konkretisht te them se personalisht mua. Unė mendoj se ai nuk kishte te drejt sepse ishte duke perdorur fjalet e Zotit, nga rreshtat qe Ai ua tha atyre qe nuk e pranonin Krishtin - Bir te Perendisė dhe qe urrenin Atė,tash ai perdorte ndaj nje personi gabimisht dhe as qe kishte te drejt, poashtu ndaj atij qe e do me zemer dhe e gjithe fuqine e vet Krishtin dhe i beson Atij. Ai ishte i bindur se ka te drejt dhe eshte me plot mbeshtetje ungjillore, mirepo nuk ishte aspak ne adrese te qelluar.

    Unė nuk u ndjeva keq pse ai me sulmon mua, por u ndjeva keq pse ai, ne at momnet nuk ishte ne tė VERTETEN, dmth nuk e kishte FRYMEN, FRYMA e Zotit sigurisht se nuk vepron ashtu sepse drejton njeriun, por ai veq se ja kisht e mbushur menden vetit se eshte ka din dhe shfrytezonte rershtat biblik pa drejtesisht pa e dite se cka po ben.

    Pas meshe, e prita ne oborr dhe vendosa te bisedoj me tė, jo qe te jap atij ndpnje aryse por qe ta ndihmoj qe mos te jetoj me asi mendimesh dhe krenarishe frymore qe se qojne njeriun askund.

    Doli zoteria dhe une fillova te bashkbisedoj me tė. ja bera nje pyetje JO pa qellim, por qellimin nuk e kina ta ofendoj apo..., por ta qes ne binar. i thash zoteri, cka dashti Jezusi te na thote kur Ai tha:
    “Ruajuni prej skribėve tė cilėve u ka ėndja tė shėtisin nė petka tė gjata e tė kėrkojnė t’i pėrshėndesin njerėzit nėpėr sheshe, tė zėnė selitė e para nėpėr sinagoga, kryet e vendit nė gosti;pėrlajnė shtėpitė e vejushave e nga ana tjetėr bėjnė lutje tė gjata pėr sy e faqe. Kėta do tė gjykohen shumė mė ashpėr.” (Lk 20, 46-47)

    Ai ma kthej mua; "i bekuar, keto fjale Jezusi i kishte per skribet qe nuk e besonin Jezusin e jo per shenjterit e Tij"!

    hmm, i thash, ke plot te drejt, ashtu mendoj edhe une; mirepo kjo qe the gjate meshes duke shfrytezuar ata rershta nuk duhet te vlejne njete?

    Ju kujtua dhe nisi prap ta jap shpjegime dhe shqyrtyme ne favor te mendimit te tij! Aty nuk mund u ndala dhe i thasht, ti per favor tendin po arsyeton, dhe rreshti tjeter po thua nuk eshte drejtuar shenjterve..! Cka mendon, nuk jam une shenjt deri sa ne mua eshte FRYMA e Shenjt? Unė Atij i besoj dhe ne tė Jam pagezuar... Apo... ? Degjo i thash; mos u ben shume krenarė, nese ti i beson Jezusit, ja din vleren Atij dhe personit qe i beson Atij. Sepse kur Krishti eshte vertete ne person - ai njeri eshte i ndikuar nga DASHURIA. Nese jo, atėher gjykon te krishterėt. Por mos harro i thash, se sic e more ti ne shfrytezim at rresht - mund ta marr edhe une per ty rreshtin qe te godet sepse skribet skrib jane, dhe shnjerit te shenjt jane. Ky eshte, i thash, besimi dhe mendimi im.

    Keshtu qe, i dashuri deshmuesi, eshte mire qe ne bashkbisedojme gjithmone por ne bisedat tona, tja lejojme Zotit qe te na flas permes nesh, mirepo mendoj se duhet gjithmone te hjeken gjykimet ndaj njeri tjetrit duke i dhene liri FJALES, nuk eshte edhe aq lehet qe ne ta vendosim se kush eshte "besimtari i vertete kristian" sepse krahas atij rreshti qe postove, menjeher ne vijim eshte vazhdimi ku thuhet;
    "Nuk ka krijesė tė fshehur para saj. Gjithēka ėshtė cullak e zhveshur para syve tė Atij, tė cilit do t’i japim llogari". Ėshtė Ai i cili e din dhe njeh zemren e secilit. Gjithsesi unė pajtoj se "Vėrtet, fjala e Hyjit ėshtė e gjallė dhe vepruese. Ėshtė mė e mprehtė se ēdo shpatė dy tehesh...", mirepo nganjher ato anashkalohen apo edhe asryetohen sipas asaj qe personit i pelqen, dmth - keqinterpretohen.

    jam i mendimit se nese nje njeri nuk ka dashuri, ai nuk e ka te VERTETEN e Zotit. Dashuria eshte edhe e dukshme ne personin, nuk mshifet ajo dhe duket, duket qofte edhe permes jetes virtuale.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga toni77_toni : 17-11-2012 mė 23:06
    Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

  18. #38
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282
    I nderuar Toni 77. fillimisht te pershendes per ciltersine me te cilen ti shprehesh. Eshte i vertete fakti se, shpesh here te krishteret kerkojne te japin gjykime, duke dhene fjale nga bibla. Une mendoj se nuk eshte e drejta e askutj qe te gjykoje pesonin, pasi gjykimi i takon Perendise. Pikerisht per kete gje Jezusi tha, mos gjykoni qe te mos gjykoheni. Por duhet thene se ke dy lloj kuptimi te fjales, gjykim. Tjeter eshte te gjykosh fenomenin, dhe tjeter gje eshte te gjykosh personin si individ. Per kete te dyten, Jezusi na meson qe te mo gjykojme. Ndersa per gjykimin tjeter Jezusi tha: Gjykoni simbas drejtesise. Kjo do te thote te gjykosh problemin dhe jo njeriun. Po te shohesh me kujdes diskutimin tim me Albon, ai ne disa momente flet me arugance dhe ben gjykim te drejtperdrejte mbi personin, ne kete rast besimtaret e krishtere joorthodhokse, te cilet i quan heretike. Kjo eshte e rende per gjunjet e njeriut. Por te them se, plot vargje ku ai me fyen dhe me gjykon personalisht si joorthodhoks dhe heretik, i ka fshire, sepse eshte buracak.
    Ne lidhje me deshmine tende, te pergezoj qe ti qendron fuqishem ne Shkrimin e Shenjte, dhe kjo eshte shume thelbesore. Une do te vij me shkrime te tjera per te dhene nje mesazh te qarte, se sa fondamental eshte shkrimi i shenjte per besimtarin e krishteter.
    Nese Meshari ka bere nje gjykim ndaj jush si person, kjo eshte e rrezikshme per te, pasi nuk jemi thirur per te gjykuar , por jemi thirur per te shpetuar njerzit permes predikimit te Ungjillit. Por ketu ka nje problem. Zakonisht ata qe kane nje "petk" fetar, dhe jane pejse e nje prolitke religjionare, per ta me shume rendesi ka zbatimi i regullave te kesaj politike, se sa pergjegjesia e sherbeses para Krishtit. Psh. Sot nder kisha, te ardhruat shikohen si nje gje shume e rendesishme, bile arrihet deri atje sa te te caktojne edhe perqindjet qe duhet te japesh ne kishe.. Por kur lexoj Pavlin ne mesimin e tij ai thote, dhe secili deri ne fund te javes le te heqe menjane aq sa ai mendon, dhe te jape kete ndihme ne bashkesi per mbeshtetje te nevojave te bashkesise.. Po keshtu religjionet duke u kthyer ne institucione fetare, ne vetvete kthehen ne nje "pengese" serioze per ata besimtaret kristiane, te cilet mbeshteten ne mesimin dhe mesazhin qe shkrimi i shenjte meson. Une pesonalisht nuk jam kunder mesimeve dhe traditave te kishes, sepse ato jane nje eksperience e vlefshme per te gjithe te krishteret, por kur keto mesime apo tradita bijen ne kundershtese me fjalen dhe mesimin e shkrimit te shenjte, ateher ju them stop. Nese do te veresh diskutimin tim me Albon, do te shohesh se une kam kundershtuar pikerisht ato shkrime te tij, te cilat bijen ndesh me biblen e Perendise. Pali i thote Timoteut se, une qendroj ne mbrojtje te ungjillit te Krishtit. Pra eshte detyre e te krishterit te mbroje dhe te perhape ungjillin e Krishtit. Por si do ta mbroje ai, i cili nuk e njeh dhe nuk di se ceshte ungjilli??
    Nese religjioni dhe institucioni fetar me meson te hymnizoj njeriun, kushdo qofte ai, Bibla me meson se lavdine do tja japesh vetem Perendise, sepse Zoti eshte Xheloz.. Ketu eshte qendresa dhe ketu i krishteri deshmon dy gjera te rendesishme. Se pari: Besimin e tij te vertete. Dhe se dyti: Mesazhi biblik eshte i qarte, i plote dhe fondamental ne njohjen dhe besimin tek Krishti dhe Perendia.
    Ju mund te jeni nje katolik, orthodhoks apo protestant e tjera, dhe kjo mua nuk me shqeteson. Ajo qe me shqeteson eshte: A je nje i dorzuar plotesisht ne Krishtin Jezus, apo je "prone" e nje religjioni te caktuar??
    Psh ne kishen ku une shkoj, religjioni e lejon dhe pagezimin e femijeve disamuajshe. Por cfar Krishti ne shkrimin profetik na meson rreth pagezimit? Ai thote se, pa PENDESE dhe pa BESIM, nuk ka pagezim te verte. Besa do te provohet, thote Jakovi. Ateher ketu duket qendresa dhe prova, per gjithsecilin. Por a duhet une ti gjykoj keto religjione apo istitucione fetare? Apsolutisht jo. Une me drejtesi gjykoj doktrinen, duke e ballafaquar ate me fjalen e Perendise ne biblen e shenjte. Pikerisht per mua Fjala e Perendise eshte "masa" matese, nese doktrinat apo mesimet e ndryshme nder kisha, jane te verteta apo njerzore. Gjoni thote: Provoini te gjitha, dhe mbani te vereten. Ne nje proverb, ne librine proverbave thuhet: biri im mos e ndiq shumicen kur ajo gabon. Po te deshmoj Toni77 se, kjo proverbe me ka dhene nje zbulese shume te madhe ne te gjitha qendrimet e mia, duke pranuar se Zoti nga ne kerkon, qe ne te jemi te mbeshtetur plotesisht ne fjalen e Tij, dhe jo ne mendimet e njerzve, edhe pse ato mund te jene shumice..
    Toni77 te pershendes, dhe kerkoj qe te maresh pjese ne kete diskutim. Zoti ju bekofte.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga deshmuesi : 18-11-2012 mė 18:40

  19. #39
    "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anėtarėsuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    4,534
    Citim Postuar mė parė nga deshmuesi Lexo Postimin

    Psh ne kishen ku une shkoj, religjioni e lejon dhe pagezimin e femijeve disamuajshe. Por cfar Krishti ne shkrimin profetik na meson rreth pagezimit? Ai thote se, pa PENDESE dhe pa BESIM, nuk ka pagezim te verte. Besa do te provohet, thote Jakovi. Ateher ketu duket qendresa dhe prova, per gjithsecilin. .
    Pėrshėndetje nė Krishtin dėshmuesi
    nga krejt shkrimi ndava ketė rresht tėndin. Nuk dua te shkruaj rreth tjerave qe keni shkrua dhe nė shume pajtoj, fillimisht dua te them se unė jam i Krishtit ne BESĖ, jam gjymtyrė e trupit te Tij - Kisha, Kishe katolike dhe apostolike. Them drejt nuk jam religjioz por jam njėherė e pėrgjithmonė i pėrcaktuar pėr Jezuin. Mendoj dhe besoj se Kisha pėrbehet nga njerėzit mėkatar dhe ZOTI qe na shėlbon, asgjė te pėrsosur nuk ka por jemi ne rrugėn e pėrsosmėrisė. Pėrsosmėria ėshtė NJE - RRUGA Krisht, i vetmi dhe e vetmja mundėsi. Asnjėherė nuk dėshiroj ta mbroj mishin por kur behet fjale pėr doktrinat mund te flas, por ne besimin tim pėrfundimtar krishterim ka vetėm njė doktrine - ėshtė Krishti. Nėse nuk ka Krisht - ėshtė gjė e vdekur, qofte doktrine apo ēfarėdo qe te jet. pa Krishtin ka vdekje, me Krishtin ka JETE sepse Ai ėshtė vet JETA. e dhash njė shpjegim te shkurte se cili ėshtė besimi im si njė katolik i Krishtit para qe te shkruaj pėr rreshtin ku flitet pėr pagėzimin.

    Unė kam zhvillua dihasė debate lidhur me ketė, edhe me Kontin, edhe me Matrix, edhe me Seminarist, mund behet edhe me ty po spo me kujtohet.
    ėshtė njė e vėrtetė se, unė jam pagėzuar si fėmije, asnjėherė deri sa u rrita nuk dita se ēka dhe kush ėshtė Krishti. U rrita ne njė fryme qe shume pak dėgjova pėr Krishtin si ZOT dhe JETE, por emrin Krisht po. Edhe Krishtlindjen po, edhe pashkėt po, por kush ėshtė Krishti?...! edhe pse unė kam dėgjuar ne Kisha nėse kam shkua, por realisht nuk e njoha Krishtin ashtu siē ėshtė. Por i pagėzuar po.

    Gjithmonė e besova se eshte nje Zot dikund dhe kam mendua dhe besua ne ekzistencėn e Zotit. Por nje Zot te largėt dhe FUQI. E kina frike edhe emrin te ja them sepse mendoja se nuk duhet ta marrim neper goje. Ne kemi shkue ne mėsim-besimi dhe ne Kishe, por realisht nuk e ishte thelbi i besimit ne mua. Rruga ime gjate rritjes dhe zhvillimit tim ishte jo si e njė te krishteri, jo njė kriminel, ama jo i penduar as nuk mendoja se po bej mėkat pėr shume gjera, shkurt jetoja ne natyrėn time mekatere, mirepor i pagėzuar po.

    Tash dua te them se cila ishte forca e pagėzimit dhe ēka eshėt pagėzimi si fėmijė ne jeten time?
    Mendoj - besoj se ne pagėzim njeriu e merr DRITEN e Zotit, jo pse ai beson, por nga prindėrit dhe besimi i tyre.
    Njeriu edhe mėkatin e trashėgon nga prindi edhe pse ai posa lind, edhe pse nuk ka mėkat, ai veq e trashėgon atė nga prinderit, nėse ndodhe kjo ne mėkat, aq me shume mund te ndodhe ne DRITEN e Zotit. Ne pagėzim - ne dorėn e prindit dhe nunit, njeriu lirohet nga mėkati i trashėguar dhe ne personin ndizet DRITA e Zotit si dhurate nea Ati yne qiellor.
    Njeriu edhe pse pagėzohet, ndodhe dhe ai e robėron at DRITE dhe errėsohet. Mendoj se edhe ne mua kėshtu - njėjtė ndodhi.
    Mirėpo, kur erdhi koha e pjekurisė, Zoti dashti qe ta pyet vullnetin tim te lire, Ai eshte i mirė dhe respekton lirinė tone. sigurisht se isha i errėsuar por kur erdhi koha e sprovės, e tundimeve dhe disa vuajtjeve, unė e kina adresėn, adresa ime ishte Kisha, ne Kishe, lutje dhe urate, jeta e ime e brendshme filloj te ēlirohet dhe DRITA e pagėzimit ta ndihmoj njeriun e brendshėm qe t'me bej te shoh. Pastaj DRITA e pagėzimit pos qe me qoj ne adresėn e vet - ajo me ndihmoj te lexoj nga shkrimet, kėshtu gjate leximeve filloj DRITA te ngadhėnjej ndaj errėsirės dhe me dha te shoh shkrimet dhe ti kuptoj, te kuptoj se kush eshte Jezusi, t’me vetdijsoj, pastaj filloj shkrimi t'me bej te mendoj dhe te pendohna, te lutna edhe me thelle, te ndiej mėkatin qe ishte kėmbėngulės qe t'me ndaloj nen kthetrat e veta, ne robėrinė e vet, kėshtu njė kohe..... dhe edhe pse me vuatje, ndjerse dhe shamė..... - veq DRITA ngadhėnjej ne mua dhe une e pranova Krishtin si ZOT timin, kjo ishte ma e vėshtira sepse bota nuk dashti, u ēlirua njeriu dhe unė arrita te marr dhuratėn e Zotit besimin, por jo vetėm besim simbolik, apo sipėrfaqėsor, por BES-im te fuqishėm ne Zotin tone Krisht – Krishti jeta ime. Ishte njė lufte, ishte njė beteje, ishte vėrtetė njė beteje, shume me duhet te flas per kete beteje, por ngadhėnjej Krishti ne mua, kėshtu qe, me qellim qe mos te zgjatna shume, jam i sigurte se sikurse mos te ishte DRITA e pagėzimit dhe adresa e familjes time te shenjt Kisha, mendoj se ngadhėnjimi i Zotit ne mua ishte shume ma e vėshtire. Prandaj, mendoj dhe besoj se pagėzimi si fėmijė, nuk ėshtė gabim as ne dem, nuk ėshtė diēka e keqe, por ėshtė e keqe nėse prindi nuk punon me fėmijėn, nėse prindi nuk lutet, nėse prindi nuk ja ndeze dritėn e pagėzimit ne secilėn dite dhe ta ndihmoj DRITEN qe mos ta lejoj njeriun e jashtėm qe ta robėron dhe errėson personin.
    Pagėzimi edhe mund te humbet sepse njeriu ishte edeh Adami qe humbi hirin, sepse njeriu e robėron dhe errėson JETEN dhe shuam at DRIT qe ja dhuroj Krishti me gjakun dhe kryqin e Tij, por kjo mund te vlerėsohet vdekje e pėrjetshme.
    Kaq pėr sonte miku im, ėshtė njė mendim i imi, nuk fola me doktrina apo mėsime kishtare te cilat unė i besoj dhe respektoj, edhe pse une lidhur me kete qe fola sonte e kam nj ekapitull te veqant ne nje punim timin, por mora si shembull vet jetėn time. ishte pagėzimi RRUGA qe me shpėtoj dhe unė e pranova pasi qe u rrita, e pranova me dashuri dhe bėj pėrpjeke dhe lutna qe te eci ne vullnetin e Tij. AMEN.

    Cdo te mire deshmuesi dhe te fala ne Krishtin, sigurisht se do te shkruaj her pas here kur te kam kohe.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga toni77_toni : 18-11-2012 mė 21:04
    Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

  20. #40
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282
    E lexova shkrimin tend Toni77, dhe mendoj se duhet te bejme nje diskutim frytdhenes.
    Ne lidhje me pagezimin, ka dy lloj qendrimesh, ku njeri mendon se nuk ka rendesi mosha kur pagezohesh, dhe tjetri thote se, duhet te jesh ne nje mosh qe ke njohuri, dhe me pas te maresh vendim me perzgjedhjen tende te lire.
    Para se te shkruaj rreth pagezimit, dua te bej te qarte, se nuk kam ne qender te luftoj me askend. Une besoj dhe jam i bindur se, mesimi i fjales profetike eshte i qarte, i plote dhe fondamental per mesimin e besimtarit te krishtere, simbas fjales dhe mesimit te Zotit.
    Ceshtja fillimisht shtrohet:

    Ceshte PAGEZIMI.

    Pali tek romaket na shpjegon thelbesisht se cfar eshte Pagezimi ne thelb, dhe si e jeton personalisht i krishteri kete AKT. Pali po keshtu na zbulon, jo thjesht nje ceremoni kishtare qe behet ne kishe. Ai na e pershkuan te gjalle, ate qe ndodh jetesisht tek besimtari gjate pagezimit te tij. Asnjehere nuk do te gjykoja ata qe pagezohen. Gjykimi im ka te beje me doktrinen, nese ajo behet plotesisht simbas zbuleses qe jep shkrimi profetik, apo kryhet si nje tradite e religjionit fetar.

    Fillimi i pagezimit ne uje, si nje parathenie e nje realiteti qe do te ndodhe shume vite me pas, fillon me popullin e Izraelit, i cili kaloi permes "ujit", drejt tokes se premtuar. Me pas me ardhejn e Gjon Pagezoirt, ky PAGEZiM u be realitet, dhe Gjoni e fillon keshtu sherbesen e tij:

    " Pendohuni dhe pagezohuni.. dhe te gjithe judenjte vinin tek ai dhe pageoheshin DUKE RREFYER MEKATET E TYRE..

    Me pas vete Jezusi ne porisine fondamentale qe i dha kishes ishte:

    Shkoni dhe predikoni ungjillin e shpetimit, dhe kushdo qe do te BESOJE dhe te PAGEZOHET... DO TE SHEPTOHET..."

    Tani pyes: a ju binden apsotujt mesimit te Krishtit ne lidhje me pagezimin e te krishterit?

    Le te shohim mesimin fondamental qe apsotujt e Krishtit, i mesuan Kishes se vertet te Krishtit.
    Menjehere sapo Fryma e Shenjte ra mbi dishepujt e Krishtit ne diten e pentakostit, apostujt filluan te predikojne ungjillin e shpetimit. Judenjte, pasi digjuan predikimin e Pjetrit i thane atij:

    "O burra vellezer cfar duhet te bejme? Ateher Pjetri ju tha:PENDOHUNI dhe gjith secili prej jush le te PAGEZOHET...

    Fryma i tha Filipit: afrohu tek ajo karoca atje dhe Filipi u afrua. Enuku Etiopas qe ishte ne karoce, po lexonte profetin Isai, dhe Filipi i tha: e kupton ate qe lexon? Enuku i tha: E si mund ta kuptoj nese dikush nuk ma rrefen? Ateher Filipi, mbeshtetur ne rrefim te SHkrimit te Shnjte, i shpalli atij Jezus Krishtin Shpetimtiar. Enuku pasi e digjoi dhe e pranoi Krishtin, aty afer pa nje pellg me uje dhe i tha Filipit: Cfar me pengon qe te pagezohem? Filipi i tha:

    " Nese BESON ME GJITH ZEMER, mund te PAGEOHESH.."

    Keta shembuj Toni77, ti solla jo se ti nuk i di, por qe te te deshmoj se cfar na meson shkrimi ne lidhje me pagezimin. Po keshtu duhet thene se, edhe ne ate kohe kishte femije te vegjel, ashtu si dhe sot. Por nuk shohim asnje lloj mesimi dhe shembulli te pagezimit te femijeve. Mendoj se nuk qendron mendimi se, kisha e dha kete mesim me vone (pagezimin e femijeve), sepse ju duk e domosdoshme. Nese do te permbledhim te gjithe thelbin e vargjeve qe une solla pak me siper, shohim se, i gjithe mesimi dhe doktrina mbi pagezimin e te krishterit, eshte i vertete dhe i plote simbas mesimit te Perendise, vetem kur i krishterei PENDOHET DHE BESON me gjith zemer tek Jezus Krishti. Pali ne romaket thote se, kur i krishteri PAGEZOHEt, pra kryen kete AKT dhe jo thjsht nje rit fetar, ai bashkohet ne nje VDEKJE me Zotin dhe ringjalljen e Tij. Por qe te vish para ketij AKTI, me pare dueht te PENDOHESH dhe te BESOSH. Shembull te qarte Jezusi na e jep tek shembelltyra e djalit palngprishes. Persa kohe qe djali plangprishes nuk kishte PENDESE, ai qendronte LARK syve te Atit te tij. Pra ishte i vdekur. Qe ai te vinte tek Ati, qe do te thote te shpetonte nga "vdekja", duhej te plotesonte 4 kushte apo veprime te mara dhe te kryera prej tij:
    1) Te njihte poziten e tij te rene ne shkatrim, ne te cilen aktualisht ai ndodhej.
    2)Te PENDOHEJ per rrugen e tij plangprishese ne te cilen ai ecte.
    3)Te merte VENDIM, duke e bere realitet me veprim PENDESEn e tij.
    4)Te shkonte dhe te dorezohej pa kushte tek Ati i tij, duke kerkuar FALJE.
    Vetem pas ketyre kater veprimeve te tij, ai kishte plotesisht mundesine per te mare shpetimin nga Ati i tij i dashur. DMTH te bashkohej me atin e tij.
    Tani vijme tek fakti. A eshte nje femije ne gjendje, te beje te tilla VERPA, per te mare PAGEZIMIN , dmth per tu bashkuar ne vdekjen dhe ringjallje me Krishtin?
    Mendoj se ketu eshte e gjithe ceshtja, e cila kerkon njohurine e duhur te mebeshtetur plotesisht ne zbulesen e shkrimit profetik.
    Nje femije te vogel disa muajshe, mund ta maresh dhe te besh me te cfar te duash, pasi ai nuk eshe i maturuar dhe pergjegjeshem per veten e tij. Jezusi dha nje porosi teper te vecante dhe specifike ne lloin e vet, per femijet. Ai urdheron prinderit si pergjegjesit kryesore, per ti lejuar femijet qe te vene ne Krishtin. Kjo sepse prinderit jane pergjejges dhe kujdestare te cilet Perendia i ka vendosur mbi femjet e tyre. Por une pyes:

    A eshte pagezimi nje nder mesimet fondamentale ne besimin e Krishtere?

    Natyrisht qe PO. Qe nga Gjon Pagezori, vete Jezusi dhe i gjithe mesimi apsotulik, e shpallin PAGEZiMIN, si mesimin BAZE per cdo besimtar te krishtere. Sepse PAGEZIMI eshte Vdekja jone se bashku me Krishtin, dhe ringjallaj ne jeten e re . Atehere perseri pyes:

    Meqense PAGEZIMI eshte kaq fondamental per besimtarin kristian, atehere: Perse Jezusi, i cili i porosit prinderit qe te lejojne femijet e tyre qe te vene tek Krishti, nuk ju jep prenderve dhe porosine qe ti pagezojne femijet e tyre?

    Ja pra Toni77, une nuk kam ne qellim te luftoj ata qe i pagezojne foshnjat, pasi nuk eshte kjo detyra ime. Une kam detyre te shpall drejt ungjillin e Krishtit. Dhe po keshtu jam mese i bindur se femija, nuk ka dije dhe pergjegjesi per jeten e tij. Por dikush thote: vertet femija eshte i padijshem ne kete pike, por ne e pagezojme qe te jete i shqetuar nga mekati i Adamit. Per mua ky eshte nje tjeter mesim shume i rrezikshem. Kjo sepse ne e bejme te pavlefshem cdo mesim qe vjen nga shkrimi profetik i Perendise, dhe japim nje mesim te kundert me ate qe ky shkrim profetik ka ne mesazhin e tij qendror. Po keshtu une them se, nuk ka dylloj pagezimesh, nje per te rriturit dhe nje per femijet. Pagezimi ndodh, vetem pasi ti je penduar dhe beson plotesisht ne Krishtin Jezus, per faljen e mekateve. Ky eshte thelbi i pagezimit. Por shohim se me vone disa kisha te ndryshme nxjerin regulla te reja, vijen ndesh me mesimin e Jezusit dhe te apasotujve, ateher pergjegjesia mbetet mbi ta, dhe mbi ata qe i praktikojne keto mesime. Kush jam une qe ti gjykoj??
    Ti, i thote Palit Timoteut, qendro i forte ne ato qe nxure dhe mesove nga une, sepse do te vijne kohera qe njerzit do te mbeldhin rerth tyre mesues per te gudulisur veshet e tyre. Pra porosia ketu eshte e qarte, per te gjithe ata qe Shkrimin e shenjte e shohin dhe e pranojne, se ai eshte i fryemzuar nga Fryma e Perendise. Ky fakt me bind katerciperisht se, shkrimit te shenjte nuk i mungon ASGJE. Ai eshte i plote dhe i qarte per cdo kristian. Kjo per mua do te thote se cdo mesim apo shkrim tjeter, i cili bije ndesh me fjalen profetike, eshte i pavlefshem.
    Nuk e di Toni77 se sa ti je dakort me keto qe une them, por gjithsesi e mirepres dsikutimin tend. Zoti te bekofte.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga deshmuesi : 18-11-2012 mė 23:40

Faqja 2 prej 7 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •