Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 47
 1. #1
  Emathia Maska e MaDaBeR
  Anėtarėsuar
  20-05-2003
  Vendndodhja
  Nė ēdo vend ku ka jetė
  Mosha
  36
  Postime
  5,314

  Me ke duhet te martohemi?

  Lexova nje studim qe ishte bere nga nje studiuse, e cila konsideronte si shume te rendesishem instiktin per martesen. Sipas saj, ata qe mendojne para marteses se jane me njeriun e duhur kane gjasa qe te kalojne nje jete te lumtur, ne kundershtim me ata qe kane frike dhe dyshime para marteses. Si mendoni? Eshte e vertete kjo?

  Ja dhe artikulli i plote:

  Mendimi pėr martesė ėshtė njė ndėr vendimet mė tė rėndėsishme nė jetė. Por, si ta dimė nėse e kemi gjetur atė tė duhurin apo tė duhurėn, shkenca e ka pėrgjigjen. Edhe pse nuk mund tė duket e saktė dhe zgjidhje pėrfundimtare, shumica nuk e dėgjojnė instinktin, e qė nė fakt edhe ėshtė zgjidhja. Nė studimin e parė shkencor qė kishte pėr qėllim tė testojė nėse dyshimet me tė vėrtetė mund tė jenė tė sakta, ėshtė zbuluar se femrat tė cilat kishin dyshime, martesėn e kishin kaluar me probleme, gjė qė kishte ndikuar nė shkurorėzim. Femrat tė cilat para martesės kishin dyshime tė caktuara, 2,5 herė kishin mė shumė gjasa qė pas njė viti martesė tė ndahen, nė krahasim me ato femra, tė cilat e kishin ndjenjėn se janė me mashkullin e duhur. Femrave zakonisht u thuhet se kjo ėshtė normale dhe se kjo do tė kalojė dhe se dyshimet vijnė si pasojė e tė qenit nervoze. Mirėpo, ėshtė me shumė rėndėsi qė ta dalloni nervozen dhe dyshimet serioze. “Nuk ekziston asnjė fakt se problemet nė martesė kalojnė vetvetiu dhe se me kalimin e kohės do tė bėhet mė mirė. Me siguri se problemet vetėm sa do tė pėrkeqėsohen dhe do tė shndėrrohen nė probleme mė serioze”, ka deklaruar autorja e studimit, Justin Langer.
  Burimi: Radio Club FM
  Pėr inad tė Djallit dhe Shqyptarėvet, Zoti ka me mbajtė Shqypninė mė kambė me nder e me lumni

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-04-2006
  Vendndodhja
  Tirone
  Postime
  8,398
  Citim Postuar mė parė nga MaDaBeR Lexo Postimin
  Lexova nje studim qe ishte bere nga nje studiuse, e cila konsideronte si shume te rendesishem instiktin per martesen. Sipas saj, ata qe mendojne para marteses se jane me njeriun e duhur kane gjasa qe te kalojne nje jete te lumtur, ne kundershtim me ata qe kane frike dhe dyshime para marteses. Si mendoni? Eshte e vertete kjo?

  Ja dhe artikulli i plote:  Burimi: Radio Club FM
  Gjasa kane edhe ata qe mendojne te kunderten .
  Ketu nuk shof ndonje studim.
  Une preferova te martohem me dike qe mendova se nuk me pelqente dhe me doli per hajer,
  Te tjere qe kane menduar se eshte i duhuri kane vrare veten nga merzia.
  Kush e gjen dot se me ke duhet te martohemi?
  pergjigja e vetme eshte se njeriu duhet te martohet ne moshen 35 vjecare qe te dije te zgjedhe
  Unė jam njeri i thjeshtė.
  Kėnaqem me pak.
  Mė mjafton mė e mira.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e erriii
  Anėtarėsuar
  15-04-2012
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  416
  ore vetem martouni me ke tju dale perpara se sot po jetojme ne kohe moderne po nuk ju pelqeu me vone e ndani dhe gjeni nje tjeter ka bota burra e gra plot po zejne ndyshk pa u martu

  Citim Postuar mė parė nga 2043 Lexo Postimin
  Gjasa kane edhe ata qe mendojne te kunderten .
  Ketu nuk shof ndonje studim.
  Une preferova te martohem me dike qe mendova se nuk me pelqente dhe me doli per hajer,
  Te tjere qe kane menduar se eshte i duhuri kane vrare veten nga merzia.
  Kush e gjen dot se me ke duhet te martohemi?
  pergjigja e vetme eshte se njeriu duhet te martohet ne moshen 35 vjecare qe te dije te zgjedhe
  ti me kete do te thuash qe adoleshenca kalon ne moshen 30 vjec ???

  kjo mosha qe thun ti ska lidhje fare sepse ka dhe raste te kunderta qe jane martuar nga 18 vjec edhe jane shume te lumtur

  problemi eshte tek aftesia e njeriut per te gjetur ate qe ka mirkuptim me te dhe ate cfare ai / ajo kerkon. nese arrin e beje kete atehere mosha nuk ka lidhje fare

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Marya
  Anėtarėsuar
  10-05-2009
  Postime
  4,669

  Wink

  me shokun me te mire.
  Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-04-2006
  Vendndodhja
  Tirone
  Postime
  8,398
  Citim Postuar mė parė nga Marya Lexo Postimin
  me shokun me te mire.
  Tironsit kane nje shprehje:
  Shok i mire eshte ai qe ta fut.
  Unė jam njeri i thjeshtė.
  Kėnaqem me pak.
  Mė mjafton mė e mira.

 6. #6
  Perjashtuar nga Mod.
  Anėtarėsuar
  07-09-2012
  Vendndodhja
  Ne Shqiperi
  Postime
  5,308
  Citim Postuar mė parė nga 2043 Lexo Postimin
  Tironsit kane nje shprehje:
  Shok i mire eshte ai qe ta fut.
  dhe dalin femijet...

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-04-2006
  Vendndodhja
  Tirone
  Postime
  8,398
  Citim Postuar mė parė nga Plaku me kostum Lexo Postimin
  dhe dalin femijet...
  jo ne ate kuptim ore majmun
  Unė jam njeri i thjeshtė.
  Kėnaqem me pak.
  Mė mjafton mė e mira.

 8. #8
  Perjashtuar nga Mod.
  Anėtarėsuar
  07-09-2012
  Vendndodhja
  Ne Shqiperi
  Postime
  5,308
  Citim Postuar mė parė nga 2043 Lexo Postimin
  jo ne ate kuptim ore majmun
  O kafshe, po shkoj sipas asaj qe tha Marya


  Ndryshimi: I kam thene disahere, martohena bashke por ajo nuk pranon. Perse, perse ma thyen zemren? I kushtoj edhe kenge romantike.

  Se kam me Marya.

 9. #9
  Citim Postuar mė parė nga MaDaBeR Lexo Postimin
  Lexova nje studim qe ishte bere nga nje studiuse, e cila konsideronte si shume te rendesishem instiktin per martesen. Sipas saj, ata qe mendojne para marteses se jane me njeriun e duhur kane gjasa qe te kalojne nje jete te lumtur, ne kundershtim me ata qe kane frike dhe dyshime para marteses. Si mendoni? Eshte e vertete kjo?

  Ja dhe artikulli i plote:  Burimi: Radio Club FM
  Po,ėshtė e vėrtetė.Sepse njeriu psikologjikisht kur martohet me njeriun qė mendon qė ėshtė i duhuri,kur nė martesė fillojnė probleme dhe kriza(ėshtė e pamundur mos tė ketė)ai/ajo mundohet t'i kapėrceje ato ...Kurse nė nė rastin tjetėr kur martohesh me njė person qė mendon se nuk ishte i/e duhura...ne momentin qė gjatė martesės do fillojnė problemet ..psikoza e njeriut do tė shkojė nė mendimin.."ufff...nuk kam bėrė zgjedhjen e duhur" dhe normalisht demoralizohet pėr tė kapėrcyer problemet qė zbehin lumturinė...

  Vėlla MaDaBeR..!
  Ty tė uroj tė gjesh femrėn e duhur,pėr njė martesė sa mė tė lumtur...
  dhe mos harro...na fto nė dasėm...
  Nėse kerkon besimin tim, Mė jep sinqeritetin tėnd...

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e stela81
  Anėtarėsuar
  26-06-2012
  Vendndodhja
  Ne qiell
  Postime
  1,106
  Citim Postuar mė parė nga 2043 Lexo Postimin
  jo ne ate kuptim ore majmun
  po ne c'kuptim, apo te del me mire nga ai qe ta fut me shume....

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-04-2006
  Vendndodhja
  Tirone
  Postime
  8,398
  Citim Postuar mė parė nga stela81 Lexo Postimin
  po ne c'kuptim, apo te del me mire nga ai qe ta fut me shume....
  vallaj nuk e kam provu.
  Unė jam njeri i thjeshtė.
  Kėnaqem me pak.
  Mė mjafton mė e mira.

 12. #12
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  09-09-2012
  Vendndodhja
  Ne Kine
  Postime
  1,830
  Citim Postuar mė parė nga Serioze Lexo Postimin
  Po,ėshtė e vėrtetė.Sepse njeriu psikologjikisht kur martohet me njeriun qė mendon qė ėshtė i duhuri,kur nė martesė fillojnė probleme dhe kriza(ėshtė e pamundur mos tė ketė)ai/ajo mundohet t'i kapėrceje ato ...Kurse nė nė rastin tjetėr kur martohesh me njė person qė mendon se nuk ishte i/e duhura...ne momentin qė gjatė martesės do fillojnė problemet ..psikoza e njeriut do tė shkojė nė mendimin.."ufff...nuk kam bėrė zgjedhjen e duhur" dhe normalisht demoralizohet pėr tė kapėrcyer problemet qė zbehin lumturinė...

  Vėlla MaDaBeR..!
  Ty tė uroj tė gjesh femrėn e duhur,pėr njė martesė sa mė tė lumtur...
  dhe mos harro...na fto nė dasėm...
  Ky rasti negativ nqs nuk gabohem, eshte nje nga rastet klasike te self fulfilling prophecy.
  http://en.wikipedia.org/wiki/Self-fulfilling_prophecy

 13. #13
  MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
  Anėtarėsuar
  03-06-2009
  Vendndodhja
  European Union
  Postime
  6,882
  Citim Postuar mė parė nga MaDaBeR Lexo Postimin
  Lexova nje studim qe ishte bere nga nje studiuse, e cila konsideronte si shume te rendesishem instiktin per martesen. Sipas saj, ata qe mendojne para marteses se jane me njeriun e duhur kane gjasa qe te kalojne nje jete te lumtur, ne kundershtim me ata qe kane frike dhe dyshime para marteses. Si mendoni? Eshte e vertete kjo?
  perralla me duken. studim leshit.
  instinkti eshte dicka natyrale. eshte nje sjellje automatike, qe nuk mesohet. eshte e lindur dhe nuk ka te beje me zgjedhjen personale.
  martesa eshte dicka artificiale. eshte zgjedhje.

  si mund te ekzistoje nje instinkt per dicka artificiale???
  instinkti per martese NUK EKZISTON.
  Vasudhaiva Kutumbakam

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e silentgirl
  Anėtarėsuar
  19-11-2011
  Postime
  1,985
  O Njeres ..,ju duhet te martoheni me ate qe ju ka caktuar zoti...,po mundet kundershtoni ...,te shikojme edhe ne te tjeret a do ja dilni mbane..

 15. #15
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  09-09-2012
  Vendndodhja
  Ne Kine
  Postime
  1,830
  Citim Postuar mė parė nga silentgirl Lexo Postimin
  O Njeres ..,ju duhet te martoheni me ate qe ju ka caktuar zoti...,po mundet kundershtoni ...,te shikojme edhe ne te tjeret a do ja dilni mbane..
  Spo flitet per kaderin moj goce..
  Fjala eshte sesi pasiguria qe ka njeriu ndikon ne jeten e perditshme.

  Citim Postuar mė parė nga the admiral Lexo Postimin
  perralla me duken. studim leshit.
  E po do e gjejne nje menyre zgjuarsia akademike te marri ca leke.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Toffee : 07-11-2012 mė 20:28

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e silentgirl
  Anėtarėsuar
  19-11-2011
  Postime
  1,985
  Citim Postuar mė parė nga Toffee Lexo Postimin
  Spo flitet per kaderin moj goce..
  Fjala eshte sesi pasiguria qe ka njeriu ndikon ne jeten e perditshme.
  Desha te te them qe sado te zgjedhesh ti,sado pasiguri te kesh prap te rrisku do vesh,edhe pse i ke te qarta problemet qe mund te kesh me ate njeri

 17. #17
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  09-09-2012
  Vendndodhja
  Ne Kine
  Postime
  1,830
  Citim Postuar mė parė nga silentgirl Lexo Postimin
  Desha te te them qe sado te zgjedhesh ti,sado pasiguri te kesh prap te rrisku do vesh,edhe pse i ke te qarta problemet qe mund te kesh me ate njeri
  Po zgjedhja ime prape rrisku im eshte.
  Studimi po thote qe pasiguria dashur pa dashur mund te minoi nje lidhje. Qe prape eshte te kaderi nqs ndodh dicka e tille.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Toffee : 07-11-2012 mė 20:41

 18. #18
  Sensual
  Anėtarėsuar
  17-02-2009
  Postime
  4,306
  me mire mos u martoni fare ..lol me zor sju marton njeri o njerez .. bejeni vetem nese jeni gati te jepni gjithcka per familjen

 19. #19
  CHEERFUL GIRL Maska e Arvima
  Anėtarėsuar
  14-04-2008
  Vendndodhja
  Ne nje vend te ngrohte
  Postime
  3,535
  Mendimi pėr martesė ėshtė njė ndėr vendimet mė tė rėndėsishme nė jetė. Por, si ta dimė nėse e kemi gjetur atė tė duhurin apo tė duhurėn, shkenca e ka pėrgjigjen. Edhe pse nuk mund tė duket e saktė dhe zgjidhje pėrfundimtare, shumica nuk e dėgjojnė instinktin, e qė nė fakt edhe ėshtė zgjidhja. Nė studimin e parė shkencor qė kishte pėr qėllim tė testojė nėse dyshimet me tė vėrtetė mund tė jenė tė sakta, ėshtė zbuluar se femrat tė cilat kishin dyshime, martesėn e kishin kaluar me probleme, gjė qė kishte ndikuar nė shkurorėzim. Femrat tė cilat para martesės kishin dyshime tė caktuara, 2,5 herė kishin mė shumė gjasa qė pas njė viti martesė tė ndahen, nė krahasim me ato femra, tė cilat e kishin ndjenjėn se janė me mashkullin e duhur. Femrave zakonisht u thuhet se kjo ėshtė normale dhe se kjo do tė kalojė dhe se dyshimet vijnė si pasojė e tė qenit nervoze. Mirėpo, ėshtė me shumė rėndėsi qė ta dalloni nervozen dhe dyshimet serioze. “Nuk ekziston asnjė fakt se problemet nė martesė kalojnė vetvetiu dhe se me kalimin e kohės do tė bėhet mė mirė. Me siguri se problemet vetėm sa do tė pėrkeqėsohen dhe do tė shndėrrohen nė probleme mė serioze”, ka deklaruar autorja e studimit, Justin Langer.
  Une mendoj se me kete artikull edhe ata qe sapo jane bindur per tu martuar do fillojne te dyshojne , lol
  If you want to be TOGETHER you have TO-GET-HER !

 20. #20
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  30-10-2012
  Postime
  47
  Une mendoj se kush gjen njeriu e duhur dhe te pershtatshem nuk ka frike dhe dyshime as nga martesa dhe as nga problemet qe mund te sjelle jeta ne cift ..!!

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •