Close
Faqja 4 prej 5 FillimFillim ... 2345 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 90
  1. #61
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    25-05-2008
    Postime
    3,745
    Citim Postuar më parë nga Illyri Lexo Postimin
    Se pari qe ta kesh me dije se nuk ceka emer,mbiemer dhe e permenda fjalenGjysma!, pra jo te gjithe Ortodokset jane kthyer ne anti-vella gjaku per shkak feje! pra nuk mund te te them ty se je i tille kur i thu vetes shqiptar dhe je atdhetar..
    Dhe pastaj sa i perket asaj pyetjes se a me duket vetja me Shqiptar dhe atdhetar se ti qe je ortodoks! ta them me plot bindje; PO! mjafton te ceket se stergjysherit-baballaret tane kane dhan jeten per Shqiperi te bashkuar, dhe duke e pare se ajo deshire per BASHKIM eshte edhe sot tek ne, ndersa ju (gjysma ortodokseve) nuk mund ta shikoni ne fytyr vellaun e gjakut tuaj vetem pse i perket besimit tjeter(musliman), dhe vetem pse jane musliman nuk deshironi ju qe te bashkoheni ne nje shtet te vetem!

    Feja apo Kombi?! ... Feja eshte ceshtje individuale! ke mjaft raste si ne kosov edhe ne shqiperi qe mbrenda nje familje te kete secili pjesetar besim te ndryshem; Gjyshi ortodoks, Baba katolik, Nena muslimane, gjysma femijeve muslimane e gjysma katolike! kjo quhet tolerace fetare! qe jo te gjithe e kane! por te gjithe besojne ne nje zot! ... eshte dicka personale dhe pike!!!

    Ajo qe eshte ne te miren e te gjithve eshte Kombi! nese deshirojme drejtesi dhe ta mbajme gjalle nenen Atedhe, duhet te jemi te bashkuar pa dallim feje! Bashkimi ben fuqi!

    Dallimi kryesor mes ketyre dyve eshte se per Atedhe te gjithe do te jemi pergjegjes per niper e mbesat - gjeneratat ne vazhdim, ndersa per Fejen secili per veten kur te paraqitet para Zotit!
    Nuk mundem te rri pa u perzi ,me pengon shume injoranca ,ska cka bej
    Or mjeran ,shqiptaret musliman edhe pse si shumice kane kontribuar me se paku per ceshtje kombetare ,keto shkronja qe tii ke mesuar Abetaren vijne nga nje shqiptar ortodoks(nuk jane te gjithe si Albo) ,Rilindja Kombetare ishte gati shumice e krishtere (ortodoks/katolik) ,ata pak musliman qe ishin vinin nga bektashinjet ,muslimane sunit si puna jote njiheshin me gishta,eshte qesharake vetem krahasimi e lere me epersia!

  2. #62
    Gjak Shqiptari Maska e Illyri
    Anëtarësuar
    05-05-2011
    Vendndodhja
    Në tokën shqiptare Dardani
    Postime
    145
    Citim Postuar më parë nga ane Lexo Postimin
    Nuk mundem te rri pa u perzi ,me pengon shume injoranca ,ska cka bej
    Or mjeran ,shqiptaret musliman edhe pse si shumice kane kontribuar me se paku per ceshtje kombetare ,keto shkronja qe tii ke mesuar Abetaren vijne nga nje shqiptar ortodoks(nuk jane te gjithe si Albo ,Rilindja Kombetare ishte gati shumice e krishtere (ortodoks/katolik) ,ata pak musliman qe ishin vinin nga bektashinjet ,muslimane sunit si puna jote njiheshin me gishta,eshte qesharake vetem krahasimi e lere me epersia!
    Oj goce! te thash edhe me heret, ti ke sintrom fjalen musliman, duhet te vizitohesh patjeter te psikologu sa nuk je bere me keq! s'je duke e pare veten se t'gjithe po ta leshojne rrugen si me qene ti dhe pastaj e ke ate vetekenaqje, tamam si tip me crregullime mendore!!! Debate debate musliman musliman..njeri shum i fiksuar!!. si nuk merzitesh! hape ndonjeher ndonje bisede, ze shoqeri ktu ne virtualitet, njeriu ka nevoj per gjera te tilla .. e mos u fikso shum ne nje gje!
    P.s. gjithsesi nuk ju ndalon askush te ja rritesh-zbresesh dinjitetin kujtdo qe ju teket juve, aq mend e zemer keni ju! sakrifica e Jashareve qiftit tuaj fare nuk ju intereson, ndoshta ju djeg se themelimi UCKs eshte bere po nga ata me perkatesi muslimane, por ndryshe nga ju meriton te theksohet se pas themelimit u bashkuan katolike-musliman-ateiste pa dallim besimi, te gjithe Shqiptar nga kosova-shqipria-maqedonia. Kishin te njejtin synim "Bashkimin Kombetar" clirimin nga hienat sllave, qe tu siguronin jetese me te mire dhe te sigurte popullit shqiptar, gjeneratave te ardhshme, qe mos te kishin fatin e njejte... nuk ja vlene te bisedohet me njerez te fiksuar si puna jote.
    Gegërishtja! Dialekti i të parëve tanë ILIR!

  3. #63
    i/e regjistruar Maska e Akili-A
    Anëtarësuar
    06-11-2006
    Postime
    2,962
    Citim Postuar më parë nga Illyri Lexo Postimin
    Oj goce! te thash edhe me heret, ti ke sintrom fjalen musliman, duhet te vizitohesh patjeter te psikologu sa nuk je bere me keq! s'je duke e pare veten se t'gjithe po ta leshojne rrugen si me qene ti dhe pastaj e ke ate vetekenaqje, tamam si tip me crregullime mendore!!! Debate debate musliman musliman..njeri shum i fiksuar!!. si nuk merzitesh! hape ndonjeher ndonje bisede, ze shoqeri ktu ne virtualitet, njeriu ka nevoj per gjera te tilla .. e mos u fikso shum ne nje gje!
    P.s. gjithsesi nuk ju ndalon askush te ja rritesh-zbresesh dinjitetin kujtdo qe ju teket juve, aq mend e zemer keni ju! sakrifica e Jashareve qiftit tuaj fare nuk ju intereson, ndoshta ju djeg se themelimi UCKs eshte bere po nga ata me perkatesi muslimane, por ndryshe nga ju meriton te theksohet se pas themelimit u bashkuan katolike-musliman-ateiste pa dallim besimi, te gjithe Shqiptar nga kosova-shqipria-maqedonia. Kishin te njejtin synim "Bashkimin Kombetar" clirimin nga hienat sllave, qe tu siguronin jetese me te mire dhe te sigurte popullit shqiptar, gjeneratave te ardhshme, qe mos te kishin fatin e njejte... nuk ja vlene te bisedohet me njerez te fiksuar si puna jote.
    sado te justifikohesh, sot ne shqiperi ka nje urrejtje te madhe kunder ortodoksve.
    ndoshta ushqehet edhe nga kosova. por e verteta keshtu eshte.

    keto qe te thashe jane llaf nga brenda. ortodokset me njeri tjetrin kete gje pohojne.
    Te gjithe ankohen se s`kane para....por asnje nuk ankohet se nuk ka tru

  4. #64
    Gjak Shqiptari Maska e Illyri
    Anëtarësuar
    05-05-2011
    Vendndodhja
    Në tokën shqiptare Dardani
    Postime
    145
    Citim Postuar më parë nga Akili-A Lexo Postimin
    sado te justifikohesh, sot ne shqiperi ka nje urrejtje te madhe kunder ortodoksve.
    ndoshta ushqehet edhe nga kosova. por e verteta keshtu eshte.

    keto qe te thashe jane llaf nga brenda. ortodokset me njeri tjetrin kete gje pohojne.
    jo mer vella, nuk e kemi hallin e besimit ortodoks, por drejtimin qe keni zgjedhur, dita dites po tregoheni anti-shqiptar, si mendoni te ndihemi ne kur dita dites po ju rritet urrejtja kunder gjakut tuaj?
    Ndryshuar për herë të fundit nga Illyri : 29-10-2012 më 18:57
    Gegërishtja! Dialekti i të parëve tanë ILIR!

  5. #65
    i/e regjistruar Maska e Akili-A
    Anëtarësuar
    06-11-2006
    Postime
    2,962
    Citim Postuar më parë nga Illyri Lexo Postimin
    jo mer vella, nuk e kemi hallin e besimit ortodoks, por drejtimin qe keni zgjedhur, dita dites po tregoheni anti-shqiptar, si mendoni te ndihemi ne kur dita dites po ju rritet urrejtja kunder gjakut tuaj?
    mos bej rolin e viktimes. se jeni ju qe sulmoni ortodokset dhe jo e kunderta
    Te gjithe ankohen se s`kane para....por asnje nuk ankohet se nuk ka tru

  6. #66
    . Maska e illyrian rex
    Anëtarësuar
    11-10-2009
    Vendndodhja
    ne fronin tim
    Postime
    4,491
    Citim Postuar më parë nga Akili-A Lexo Postimin
    mos bej rolin e viktimes. se jeni ju qe sulmoni ortodokset dhe jo e kunderta
    E vetmja pakenaqesi qe ekziston te shqiptaret e Kosoves eshte qenia e nje greku kryepeshkop i kishes ortodokse te Shqiperise.

    Perveq kesaj nuk ekziston kurrfar paragjykimi per shqiptaret ortodoks.

  7. #67
    i/e regjistruar Maska e Akili-A
    Anëtarësuar
    06-11-2006
    Postime
    2,962
    Citim Postuar më parë nga illyrian rex Lexo Postimin
    E vetmja pakenaqesi qe ekziston te shqiptaret e Kosoves eshte qenia e nje greku kryepeshkop i kishes ortodokse te Shqiperise.

    Perveq kesaj nuk ekziston kurrfar paragjykimi per shqiptaret ortodoks.
    edhe kjo eshte agresive si mendim. paragjykuese,arrogante dhe ofenduese.

    eshte njelloj sikur ti thuash tjetrit, hiqe ate bluzen se nuk me pelqen. nese nuk e heq je tradhtar etj,etj.
    pa pyetur se pse ortodokset e mbajne ate, c`fare kuptimi ka ai per ta.

    duke akuzuar kryepeshkopin si agjent apo armik, eshte njelloj sikur i thua ortodokseve qe ju qe e doni ate jeni armiq apo disa "te zgjuar" thone se jane te
    manipuluar apo te shitur per 300 euro. dhe automatikisht vene veten e tyre ne rolin
    e protektorit te kombit qe po rrezikon nga ortodokset e shitur apo te manipuluar.
    kjo gje eshte shume e ndyre.
    meqe profesioni im eshte antropolog, mund te them se ne thelb te ketyre veprimeve fshihet dicka tjeter me thelbesore. TRANZICIONI I VLERAVE TE SHUMICA MUSLIMANE, ky tranzicion i ben ata te pasigurt, e te shohin kudo armiq
    ndihen te vetmuar, dhe kane friken e braktisjes.
    Te gjithe ankohen se s`kane para....por asnje nuk ankohet se nuk ka tru

  8. #68
    i/e regjistruar Maska e Akili-A
    Anëtarësuar
    06-11-2006
    Postime
    2,962
    Citim Postuar më parë nga EuroStar1 Lexo Postimin
    d.m.th ti je i brendshem ?

    p.s

    Normal qe mund te pohojne me njeri tjetrin ortodokset Shqiptar kur i fryn ne vesh ortodoksi Grek
    na ka hedhur trute ne ere AI. kali i trojes
    Te gjithe ankohen se s`kane para....por asnje nuk ankohet se nuk ka tru

  9. #69
    . Maska e illyrian rex
    Anëtarësuar
    11-10-2009
    Vendndodhja
    ne fronin tim
    Postime
    4,491
    Citim Postuar më parë nga Akili-A Lexo Postimin
    edhe kjo eshte agresive si mendim. paragjykuese,arrogante dhe ofenduese.

    eshte njelloj sikur ti thuash tjetrit, hiqe ate bluzen se nuk me pelqen. nese nuk e heq je tradhtar etj,etj.
    pa pyetur se pse ortodokset e mbajne ate, c`fare kuptimi ka ai per ta.

    duke akuzuar kryepeshkopin si agjent apo armik, eshte njelloj sikur i thua ortodokseve qe ju qe e doni ate jeni armiq apo disa "te zgjuar" thone se jane te
    manipuluar apo te shitur per 300 euro. dhe automatikisht vene veten e tyre ne rolin
    e protektorit te kombit qe po rrezikon nga ortodokset e shitur apo te manipuluar.
    kjo gje eshte shume e ndyre.
    meqe profesioni im eshte antropolog, mund te them se ne thelb te ketyre veprimeve fshihet dicka tjeter me thelbesore. TRANZICIONI I VLERAVE TE SHUMICA MUSLIMANE, ky tranzicion i ben ata te pasigurt, e te shohin kudo armiq
    ndihen te vetmuar, dhe kane friken e braktisjes.
    Se c'lidhje paska antropologjia me ate qe e quan 'tranzicion te vlerave muslimane' nuk e kuptoj!!!

    Duhet te mesosh qe te lexosh dhe te kuptosh mendimet e te tjereve pa syzet e religjionit. Qendrimet e mia jane te njejta per te gjitha religjionet. Njejte do te kisha vepru edhe nese ne krye te bashkesive islame te vinte nje arab ose nje tjeter joshqiptar.
    Ne rastin konkret, une preferoj qe institucionet e Shqiperise, pra institucionet e dedikuara per shqiptare dhe qe jane ne sherbim te shqiptareve te udhehiqen nga vet shqiptaret. Ky Janullatos, lere qe nuk eshte shqiptar, por eshte pjesetar i nje kombi qe nuk ja dashte kurre te miren Shqiperise. Ekzistojne fakte qe Janullatos ka qene i padeshiruar per ortodokset shqiptar qe nga ardhja e tij. Perveq kesaj, edhe ne kete forum shqiptaret ortodoks qe jane kunder qenies se Janullatos ne krye te kishes ortodokse shqiptare jane me te numert se ju qe e perkrahni ate.


    E vetmja arsye qe une mund ta kuptoj deri diku eshte mungesa e kuadrove pas renies se komunizmit. Prandaj te thash ne nje teme tjeter qe shpresoj se per 22 vite kisha ortodokse ka arritur te pregadis nje kuader shqiptar qe do te kishte aftesi per te udhehequr kishen ortodokse shqiptare pas vdekjes se Janullatos.

  10. #70
    i/e regjistruar Maska e Akili-A
    Anëtarësuar
    06-11-2006
    Postime
    2,962
    Citim Postuar më parë nga illyrian rex Lexo Postimin
    Se c'lidhje paska antropologjia me ate qe e quan 'tranzicion te vlerave muslimane' nuk e kuptoj!!!

    Duhet te mesosh qe te lexosh dhe te kuptosh mendimet e te tjereve pa syzet e religjionit. Qendrimet e mia jane te njejta per te gjitha religjionet. Njejte do te kisha vepru edhe nese ne krye te bashkesive islame te vinte nje arab ose nje tjeter joshqiptar.
    Ne rastin konkret, une preferoj qe institucionet e Shqiperise, pra institucionet e dedikuara per shqiptare dhe qe jane ne sherbim te shqiptareve te udhehiqen nga vet shqiptaret. Ky Janullatos, lere qe nuk eshte shqiptar, por eshte pjesetar i nje kombi qe nuk ja dashte kurre te miren Shqiperise. Ekzistojne fakte qe Janullatos ka qene i padeshiruar per ortodokset shqiptar qe nga ardhja e tij. Perveq kesaj, edhe ne kete forum shqiptaret ortodoks qe jane kunder qenies se Janullatos ne krye te kishes ortodokse shqiptare jane me te numert se ju qe e perkrahni ate.


    E vetmja arsye qe une mund ta kuptoj deri diku eshte mungesa e kuadrove pas renies se komunizmit. Prandaj te thash ne nje teme tjeter qe shpresoj se per 22 vite kisha ortodokse ka arritur te pregadis nje kuader shqiptar qe do te kishte aftesi per te udhehequr kishen ortodokse shqiptare pas vdekjes se Janullatos.
    antropologjia merret me zakonet dhe sjelljet e shoqerive.
    shume nga zakonet tona por edhe ne bote kane si baze religjionet.

    persa i perket mungeses se kuadrove, kjo eshte pika me e rendesishme, sepse nga Dogma religjioze varen dhe interpretimet e zakoneve dhe vlerave njerezore.

    kjo do te thote:
    sikur ne 1992 do ishte kryepeshkop nje ortodoks shqiptar i dale nga 40-vjet ateizem dhe i shperfytyruar nga te gjitha vlerat e dogmes kristiane, sot do kishim
    vetem emrin dhe fasaden kristiane, se ne praktike besimtaret do te ishin te tjetersuar.
    nuk dua te zgjatem shume, por ka shembuj ne shoqeri te tjera te botes qe e kane pesuar nga degradimi i dogmes.
    Te gjithe ankohen se s`kane para....por asnje nuk ankohet se nuk ka tru

  11. #71
    . Maska e illyrian rex
    Anëtarësuar
    11-10-2009
    Vendndodhja
    ne fronin tim
    Postime
    4,491
    Citim Postuar më parë nga Akili-A Lexo Postimin
    antropologjia merret me zakonet dhe sjelljet e shoqerive.
    shume nga zakonet tona por edhe ne bote kane si baze religjionet.
    Ok, mendova se e kish fjalen per antropologjine fizike. Si duket ju keni studiu antropologji teologjike ose socio-kulturore. Nejse.

    persa i perket mungeses se kuadrove, kjo eshte pika me e rendesishme, sepse nga Dogma religjioze varen dhe interpretimet e zakoneve dhe vlerave njerezore.

    kjo do te thote:
    sikur ne 1992 do ishte kryepeshkop nje ortodoks shqiptar i dale nga 40-vjet ateizem dhe i shperfytyruar nga te gjitha vlerat e dogmes kristiane, sot do kishim
    vetem emrin dhe fasaden kristiane, se ne praktike besimtaret do te ishin te tjetersuar.
    nuk dua te zgjatem shume, por ka shembuj ne shoqeri te tjera te botes qe e kane pesuar nga degradimi i dogmes.
    Prandaj thash se eshte i vetmi arsyetim qe une e kuptoj. Periudha e komunizmit ka krijuar gap ne aspektin e religjionit dhe nuk ka pasur mundesi qe te dalin kuadro. Gjithashtu per mua eshte e kuptueshme qe pas renies se komunizmit te kete pasur shqiptar te interesuar qe ti kthehen religjionit. Personalisht nuk me pengon aspak nese shqiptaret praktikojne religjione te ndyshme. Mua me pengon vetem atehere kur e shoh se religjionet po krijojne perqarje ne mes te shqiptareve.

    Sido qe te jete, se u zgjata shume ne kete teme, perfundimisht dua te them se, si shqiptar qe jam, preferoj qe pasardhesi i Janullatos te jete shqiptar. Janullatosit, per dike i pershtatshem e per dike tjeter i papershtashem, i ka shkuar e shumeta dhe i ka mbetur e paketa; per shkak te moshes qe e ka.

    E rendesishme eshte qe te dihet se cka do te ndodhe pas largimit/vdekjes se tij.
    Ndryshuar për herë të fundit nga illyrian rex : 29-10-2012 më 20:55

  12. #72
    i/e regjistruar Maska e I KTHYERI
    Anëtarësuar
    03-12-2006
    Postime
    85
    E vetmja pakenaqesi qe ekziston te shqiptaret e Kosoves eshte qenia e nje greku kryepeshkop i kishes ortodokse te Shqiperise.

    E kam thene shume here ne kete forum dhe po e perseris serisht qe ne krye te Kishes Orthodhokse eshte dhe do te jete gjithmone nje Orthodhoks. Dhe mos u shqetesoni as ju te Kosoves dhe askush tjeter se ke do te kemi ne Orthodhokset ne krye. Ne si Orthodhokse jemi rehat me kreun tone, prandaj mos na e kini merakun.

    Perveq kesaj nuk ekziston kurrfar paragjykimi per shqiptaret ortodoks.

    Nuk besoj se eshte e drejte qe te keni paragjykime per ne Orthodhokset sepse fatkeqesisht jemi e pakta pjese qe kemi ruajtur autentike cdo gje shqiptare brez pas brezi.

  13. #73
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    25-05-2008
    Postime
    3,745
    Citim Postuar më parë nga Illyri Lexo Postimin
    Oj goce! te thash edhe me heret, ti ke sintrom fjalen musliman, duhet te vizitohesh patjeter te psikologu sa nuk je bere me keq! s'je duke e pare veten se t'gjithe po ta leshojne rrugen si me qene ti dhe pastaj e ke ate vetekenaqje, tamam si tip me crregullime mendore!!! Debate debate musliman musliman..njeri shum i fiksuar!!. si nuk merzitesh! hape ndonjeher ndonje bisede, ze shoqeri ktu ne virtualitet, njeriu ka nevoj per gjera te tilla .. e mos u fikso shum ne nje gje!
    P.s. gjithsesi nuk ju ndalon askush te ja rritesh-zbresesh dinjitetin kujtdo qe ju teket juve, aq mend e zemer keni ju! sakrifica e Jashareve qiftit tuaj fare nuk ju intereson, ndoshta ju djeg se themelimi UCKs eshte bere po nga ata me perkatesi muslimane, por ndryshe nga ju meriton te theksohet se pas themelimit u bashkuan katolike-musliman-ateiste pa dallim besimi, te gjithe Shqiptar nga kosova-shqipria-maqedonia. Kishin te njejtin synim "Bashkimin Kombetar" clirimin nga hienat sllave, qe tu siguronin jetese me te mire dhe te sigurte popullit shqiptar, gjeneratave te ardhshme, qe mos te kishin fatin e njejte... nuk ja vlene te bisedohet me njerez te fiksuar si puna jote.
    Nese jam e fiksuar pas nje gjeje atehere ajo eshte "gjuetia" e hipokriteve si lloji yt ,kur ju flitni per atedhedashuri mua me vjen te vjelle.Me permend Adem Jasharin ... e harron te permendesh se nga kush u frymezua ai me atedhedashuri .Te gjithe duke filluar nga shkollat ne gjuhen shqipe ,alfabeti ,himni ,veprat letrare te gjitha jane te krijuara nga shqiptare te krishter ,sa shkrimtar shqiptare para 1940 ishin me perkatesi fetare muslimane sunite ,asnje sa di une!Nuk u frymezua Adem Jashari nga Skenderbeu ?!!Une nga Kosova jam ,"muslimane" jam per nga familja por kjo sme ndalon te flas realitetin e realiteti eshte se shqiptaret muslimane edhe pse shumice kontribuan me se paku per kombin .

  14. #74
    . Maska e illyrian rex
    Anëtarësuar
    11-10-2009
    Vendndodhja
    ne fronin tim
    Postime
    4,491
    Citim Postuar më parë nga I KTHYERI Lexo Postimin
    E kam thene shume here ne kete forum dhe po e perseris serisht qe ne krye te Kishes Orthodhokse eshte dhe do te jete gjithmone nje Orthodhoks. Dhe mos u shqetesoni as ju te Kosoves dhe askush tjeter se ke do te kemi ne Orthodhokset ne krye. Ne si Orthodhokse jemi rehat me kreun tone, prandaj mos na e kini merakun.
    Ta hanksha logjiken dhe aftesine e te lexuarit dhe kuptuarit qe e paske. Ke lexu diku qe dikush kerkon ardhjen e ndonje jo-ortodoksi ne krye te kishes ortodokse te Shqiperise?

    Ne emer te kujt flet kur thua ne jemi rehat? Kur do te mesoni qe te jepni mendim personal dhe to mos flisni ne shumes? Ke e perfaqeson ti?

    Nuk besoj se eshte e drejte qe te keni paragjykime per ne Orthodhokset sepse fatkeqesisht jemi e pakta pjese qe kemi ruajtur autentike cdo gje shqiptare brez pas brezi.
    Cdo respekt per ortodokset qe kane jap kontribut per ceshtjen shqiptare gjate historise. Pyetja eshte se a po e beni ju (perkrahesit e Janullatos) te njejten edhe tani.

  15. #75
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,446
    Postimet në Bllog
    17
    Pasi ia bete gjyqin publik personit te Kryepeshkopit Anastas, a kini gje per te thene per brendine e mesazhit te tij?

    Albo

  16. #76

    Greqi, kërcënuan nxënësen shqiptare me Agimin e Artë

    As flamurin nuk te len ta mbash ne dore Greket e jo me te jesh ne instanca te larta lol. Ndersa ne !???

    Incident në paradën e shkollave të Farsalës në Greqi, me rastin e festës kombëtare të 28 tetorit.

    Një nxënëse shqiptare, edhe pse e para në mësime në gjithë shkollën, përfundimisht nuk ishte ajo që mbajti flamurin grek në paradë, siç kërkohet me ligj. Kjo për shkak të reagimeve të shokëve, të cilët kërcënuan se do të njoftonin anëtarët e Agimit të Artë, sepse ajo nuk është shtetase greke.

    Reagimet e nxënësve kishin filluar prej rreth 2 javësh, pas lajmit se flamurtarja në paradë do të ishte nxënësja shqiptare.

    Pas kërcënimeve, drejtori i shkollës Kostas Panos e adresoi çështjen drejtorinë arsimore të Larisas. Përgjigja ishte se "duhet të zbatohet ligji", i cili kërkon që flamuri të mbahet nga nxënësi me rezultatet më të mira.

    Megjithatë, reagimet u intensifikuan, ndaj drejtori për të mos lejuar përshkallëzimin e situatës, vendosi ta diskutojë çështjen me studentët. Këshilli i nxënësve të shkollës (i përbërë nga 15 përfaqësues) nuk kishte kundërshtim, që nxënësja shqiptare të mbante flamurin, por ishte vetë vajza që i dha zgjidhje konfliktit duke ia ofruar flamurin shoqes së saj të klasës.

    Ajo shpjegoi se e mori këtë vendim për shkak se “respekton flamurin, drejtorin, mësuesit dhe shokët e klasës, jo sepse është e frikësuar".

    Në përfundim, nxënësja shqiptare marshoi në paradë me grupin e nxënësve të shkollës, jo si mbajtësja e flamurit
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  
    Revolution 1848

  17. #77
    I love god
    Anëtarësuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043
    Citim Postuar më parë nga I KTHYERI Lexo Postimin
    E vetmja pakenaqesi qe ekziston te shqiptaret e Kosoves eshte qenia e nje greku kryepeshkop i kishes ortodokse te Shqiperise.

    E kam thene shume here ne kete forum dhe po e perseris serisht qe ne krye te Kishes Orthodhokse eshte dhe do te jete gjithmone nje Orthodhoks. Dhe mos u shqetesoni as ju te Kosoves dhe askush tjeter se ke do te kemi ne Orthodhokset ne krye. Ne si Orthodhokse jemi rehat me kreun tone, prandaj mos na e kini merakun.

    Perveq kesaj nuk ekziston kurrfar paragjykimi per shqiptaret ortodoks.

    Nuk besoj se eshte e drejte qe te keni paragjykime per ne Orthodhokset sepse fatkeqesisht jemi e pakta pjese qe kemi ruajtur autentike cdo gje shqiptare brez pas brezi.
    ja ke bere qejfin Albos me ket pacavure.congratulations.

    duam krie- peshkop shqiptar.kaq e veshtire per ta kuptuar.

    pse nuk flet hiresia per kohen para enverizmit?

  18. #78
    Citim Postuar më parë nga drague Lexo Postimin
    duam krie- peshkop shqiptar.kaq e veshtire per ta kuptuar.
    Po ti kaq te veshtire e ke per ta kuptuar qe Zoti nuk mer vesh Shqip !?

    Duhet gjak greku dhe gjuhe greku ti drejtohesh Zotit, se Zoti s'para prano mekatare si puna e Shqiptareve bie fjala
    Revolution 1848

  19. #79
    Gjak Shqiptari Maska e Illyri
    Anëtarësuar
    05-05-2011
    Vendndodhja
    Në tokën shqiptare Dardani
    Postime
    145
    Citim Postuar më parë nga Akili-A Lexo Postimin
    mos bej rolin e viktimes. se jeni ju qe sulmoni ortodokset dhe jo e kunderta
    Hmmm no comment, keni te drejte, e kam vene re dhe une, shpresoj te jene te gjithe si ti, pra jo si pretendojme ne se Janullatos po ju kthen ne greek, anti-shqiptar... ndoshta nuk ju vjen keq te ju krahasoj, por keshtu ndodh edhe me muslimanet, sulmohen nga jo-muslimanet pa te drejte, tamam si ndodh me ju, ndodh qe ne temat tjerat muslimanet sulmojne te paret duke i nxehur kritikuesit duke pohuar jo sinqerte se po une jam arab-turk, kjo ndodh per shkak se kane ende ate inatin tek debati i kaluar, pra tamam si shpreheni ju ndonjeher.... Fajin e kane ata qe pretendojne se zjarri duhet te fiket me zjarr! qe gjate debatit nuk munden pa leshuar ndonje ofendim!
    Gjithsesi dua te ju ritheksoj perseri se shqiptaret musliman nuk kane asgje kunder shqiptareve orthodokse, ndoshta duhet ta pranoni se Janullatos po ju mbjell nje cik urrejtje kunder shqiptareve musliman, apo ju vjene natyrshem?
    Duhet ta dini se si shqiptaret musliman, si ata orthodoks, kane nje gjake! ndersa besimi eshte individuale... Per kombin te gjithe jemi pergjegjes se cfare jetese do ti sigurojme gjeneratave ne vazhdim. Ndersa per nga besimi secili e ka per vete, si ke ardhur vete ne kete bote! ashtu vete do te shkosh! vetem do te paraqitesh para Zotit!
    Ndryshuar për herë të fundit nga Illyri : 30-10-2012 më 18:56
    Gegërishtja! Dialekti i të parëve tanë ILIR!

  20. #80
    Gjak Shqiptari Maska e Illyri
    Anëtarësuar
    05-05-2011
    Vendndodhja
    Në tokën shqiptare Dardani
    Postime
    145
    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin
    Pasi ia bete gjyqin publik personit te Kryepeshkopit Anastas, a kini gje per te thene per brendine e mesazhit te tij?

    Albo
    Cfare kerkoni nga ne konkretisht?
    Nese deshironi respekt, dashuri .. keshtu duhet edhe ju!
    Mjafton qe te jemi te bashkuar, mos te urrejme njeri-tjetrin per shkak besimi!
    Gegërishtja! Dialekti i të parëve tanë ILIR!

Faqja 4 prej 5 FillimFillim ... 2345 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •