Close
Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 90
 1. #21
  i/e regjistruar Maska e medaur
  Antarsuar
  21-06-2006
  Postime
  877
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Citim Postuar m par nga ilia spiro Lexo Postimin
  Kisha Orthodhokse eshte Nje, e Shenjte, Katholike dhe Apostolike.
  Se cili eshte Kryepiskopi dhe cfare kombesie ka ai, kjo nuk ka asnje rendesi....
  Do te veme ne kryet tone cilin te na duket me i pershtacmi.....
  Njehere kemi kete Anastasin dhe e vleresojme shume,.dhe do te rroje 100 vjet e me shume, me kembe e me dore e me mendje te shendoshe///

  kjo teme kot hapet, sepse nuk e ka vendin ketu,....
  Do ta vesh ate qe te duket i pershtatshmi ty ne krye tend por ti nuk jeton vetem me ortodokset e Janulles ktu...ke edhe fe te tjera dhe ateiste ,prandaj ai sumcja grek te flasi per ortodoksit mos haje shume per Shqiperine .Te rroje e janullatosi o spiro mbaje tja u leroje derisa te behet 100 vjec e me shume ai bashke me greqine ..po mos kerko nga ne ta respektojme kur ai nuk respekton Shqiprine , ne shqipetaret nuk e duam ..te shporret te strofulla e vet ne greqi...ai palo plak qe na urren me mish e shpirt.
  SHQIPERIA MBI TE GJITHA

 2. #22
  Perjashtuar Maska e mitjuk
  Antarsuar
  19-05-2005
  Vendndodhja
  Monaco
  Postime
  929
  Faleminderit
  0
  26 falenderime n 25 postime
  Me mir m se ortodokś me idealizm grek sdua te fyej ndonje Shqiptar me kete komentime nder sa flitet per muslimt qe pin birra pin raki han mish derrit kjo dote thot se shpirtrisht je kristjań ashtsic kishim te paret tane pavarsisht ndrrimit fetaresk te popullit tone te pa shkolluar pa shtetdhe fuq per te mbajtur feń qe e mirpritem nder te part ne ballkań por me detyrimiń e trurkis dhe interesav te popullit tone te pa shkolluar qe u detyruar ta nderroniń fen detyrimisht nga frik dhe interes per tok , kemi qeń dhe ngelemi te vetmit qe kemi lufuaŕ per shqiptar pa dadhim fej dhe te jeni te sigurt 100% se po te kishim mbajtur feń pa e nderruaŕ sic e mbajten greket serbet maqedonaś etjsdo ishimte shkaperdaŕ sic jemi ne shqiptaret nje pjeś e ka Mali i zi nje bullgaret ne maqedon qe e quajń veteń maqedonaś kur at Jane 100%bullgar.por mos harron qe ortodaksismi lundi nga shqiptaret nga kostdin dhe u pervetsu nga grek serb dhe bashkimi sovjeti dhe keta e bastardhuan kete fe e cila lind nga shqiptar i quajtur kostdin dhe sot e perdoriń ne menyreń me te keqe te mundeshm keta legen pra dua tu themnese dikush e quan veteń muslimań ska rendesi Eshte e drejt e cdo. Kujte te kete nje Besim fetar por jo ta perdor ne menyre qe te mos mie ndesh me moralin njerzor une them qe shqiptarte shqiperis edhe pse te nderruaŕ feń ne si Shqiptar mbajm kete fe por me vyrtytet me te mira fetardhe kete e tregojme mjaft mire qe martesat nuk i bejme Brenda familjes dhe Gjakut ton vellezeŕ miq dhe shok te albasoul nese jam gabim ne komentimin Tim me korrigjoni dhe di ju lutesha qe mos te hyjm ne nje rruge pa krye se do nje hoxh nje priftapo nje janullatoś te cilet ka edhe nga keta te l'art permenduŕ qe per nje te ardhme me intresatqe ata kan n'en politikate tyr ju lutem qendron large impulsev fetare dhe mos te injorojm besimet e njeri tjetrit se kur vjen Puna gjith thmi kemi nje zot pra as nje fe nuk thot ky Eshte zoti yndhe dya tj bej nje verejtj si shqiptar shqiptaritmos thuni ahll per deri sa cdo shtet toton e permen dhe e therret ne gjuheń e vt ky Eshte nje gabim i shum theksuaŕ i cdo hoxh qe lejoń veteń per ti permenduŕ emrin e zotit ne nje gjuh te huaj faleminderit bashke lexueś dhe bashke bisedueś

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e skampin
  Antarsuar
  12-01-2003
  Vendndodhja
  Spanj
  Postime
  949
  Faleminderit
  1
  5 falenderime n 5 postime
  Jani do kete bere motorr tashi afer se mire duket nga shendeti te pakten ne pamje te jashtme.
  po kam nje parandjenje qe se kap 28 nentorin 2012 ky se ka per te vdek nga marazi qe si arriti dot qellimet qe i ishin vene nga asfalia per krijimin e minoritetit grek ne shqiperi.
  Kujdes nga shkjau
  Kujdes nga greku
  Kujdes nga ata qe harruan ATDHEUN
  AT GJERGJ FISHTA

 4. #24
  i/e regjistruar Maska e pellazg iliria
  Antarsuar
  02-11-2011
  Postime
  30
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime

  Ne Kishat tona cdo gje duhet te jete Shqiptare

  KryePeshkopi i vetshpallur Janullatos flete neper kishat tona sikur eshte ne ciflikun e tij, ky peshkop qe kur ka ardhur ne Shqiperi e ka shkateruar kishen Autoqefale Shqiptare.
  Neper kishat tona psallmet behen ne gerqisht ikonat jane te shkruara po ne gerqisht, ne kishat tona duhet qe cdo gje te jete Shqiptare,kur dime fort mire se shume prifterinj tane u masakruan nga peshkopet greke vetem se mesonin ne gjuhen Shqipe.
  Kryepeshkopi duhet te jete Shqiptar e bir Shqiptari ka shume prifterinj qe jane shume te pregatitur po nuk jane ne krye te kishes vetem ee nuk pranojne te thone se jemi greke.
  Me te gjitha fjalimet qe mban kryepeshkopi menjehere dallohet qe nuk eshte njeri i zotit por eshte i djallit.

  Pellazg Iliria

  Milano Itali

 5. #25
  i larguar Maska e bindi
  Antarsuar
  17-10-2009
  Vendndodhja
  Ne bregdet
  Postime
  1,564
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Citim Postuar m par nga ilia spiro Lexo Postimin
  ahaha.....ja kultura juaj, po prandaj neve e duam Anastasin, se perndryshe do ishim katandisur, si puna juaj..., ku fjala rrugac, eshte lavderim..., ky postim e di qe do te hiqet, megjithate po jap pergjigje,...lutemi mos tregoni trimerira ne internet
  Pse fare sheh ti per kulture ,tradhtine ndaj kombit dhe atdheut per interasa te grekut dhe dreqit te mallkum ,ka eshte me e keqja ju as te krishter nuk mund te quheni ,vese nje kope tradhtaresh qe blegroni dite dhe nate duke bere propagand ndaj gjithkaje qe eshte Shqiptare,dhe keshtu tregoni se jeni shembulli me i mire se si duhet sherbyer Satanait!
  Sa per trimri ,jo ne internet ,por beru i bindur se ate do ta tregojme kur te vijne koha dhe momenti ,dhe nuk do te leme tradhetaret si puna e jote te livadhisin ne deme qe qensise tone kombtare.
  Mos i bej dikujt ate,qe nuk ke deshire te ta bej dikush

 6. #26
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,106
  Faleminderit
  9
  54 falenderime n 47 postime
  mesa duket qenka liberalizuar rregullorja e forumit dhe ketu mund te hyje kush te doje,..po c`te besh kur nuk hyjne orthodhokset, kuptohet qe me mire te hyjne ca te tjere, se te mbetet pa funksionuar, ky nenforum...
  po qe keshtu, atehere po i pergjigjem ketij siper, se tradhetaret e kombit jane ata qe u konvertuan ne islam, shiten besimin e te pareve dhe u bene njesh me osmanllinjte, ne fe, ne kulture dhe ne gjak....., nuk do te me kallxosh ti mua cilat jane interesat kombetare, se i di mire une ato dhe me besimin tim nuk i shkel ato...
  satanait i keni sherbyer juve dhe shoket tuaj qe late besimin e vertete orthodhoks dhe u lidhet me plehrat e arabise dhe ndyresirat qe vijne prej andej,
  Duaje te afermin tend si veten

 7. #27
  i/e larguar Maska e ionian
  Antarsuar
  27-12-2002
  Vendndodhja
  *
  Postime
  200
  Faleminderit
  4
  8 falenderime n 6 postime
  Qe Berisha dhe gjithe shteti i tij ka qene thellesisht antio-ortodox para 97-es kete ma merr mendja e pranoje te gjithe ata qe kane mende ne koke dhe kane jetuar ose degjuar per ato vite. Po te mos ishe musliman nuk gjeje lehte pune, para 97-es gjithmone ,sepse pas trazirave qe ndodhen Berisha dhe gjithe politika qe pasoi ishin pro-greke .Per mua te dya qendrimet ishin te gabuara duke ditur dhe qindra mijet fukarenjte shqiptare qe ushqeheshin ne Greqi (640.000 ishin te regjistruar zyrtarisht ne 2001-shin ).Nga ana tjeter qe kisha shqiptare, qofte per pak qe besojne ne fe, duhet te kete ne krye nje shqiptar kjo eshte e domosdoshme.

 8. #28
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,106
  Faleminderit
  9
  54 falenderime n 47 postime
  ne mund te kishim ne krye edhe nje shqiptar si Kryepiskop, por sot per sot na pelqen ky qe kemi,...une nuk e marr vesh megjithate, cfare ju ha malli dhe futeni ne kete forum kur nuk e honepsni dot Anastasin
  Qe Kisha Orthodhokse eshte penguar, kjo duket edhe per faktin se nuk po jepet leje nga Bashkia per ndertimin e Kishes se Re te Shen Prokopit..., megjithe kerkesat e perseritura
  Ndryshuar pr her t fundit nga ilia spiro : 28-10-2012 m 10:08
  Duaje te afermin tend si veten

 9. #29
  i/e regjistruar Maska e Akili-A
  Antarsuar
  06-11-2006
  Postime
  2,976
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Citim Postuar m par nga ilia spiro Lexo Postimin
  ne mund te kishim ne krye edhe nje shqiptar si Kryepiskop, por sot per sot na pelqen ky qe kemi,...une nuk e marr vesh megjithate, cfare ju ha malli dhe futeni ne kete forum kur nuk e honepsni dot Anastasin
  duhet durim me brezat e shqiptareve te sotem. eshte periudhe tranzicioni, dhe
  kultura shqiptare nuk e perballon dot pa dhimbje kete tranzicion kulturor dhe ekonomik. por une besoj se jane perpelitjet e fundit te kesaj kulture te mbrapsht dhe intolerante te ketyre brezave, derisa gjerat te shkojne atje ku duhet.
  Te gjithe ankohen se s`kane para....por asnje nuk ankohet se nuk ka tru

 10. #30
  Perjashtuar Maska e mitjuk
  Antarsuar
  19-05-2005
  Vendndodhja
  Monaco
  Postime
  929
  Faleminderit
  0
  26 falenderime n 25 postime
  Une jam katolik 100%. Por po e perseriś me forc kete menyreń e te thenurit R O P T ku ti ket cdo njeri qe anashkalon interesat e kombit Shqiptar pa perjashtuar se kujt fej i takojm, do e perseriś kete shprehj duke e ditur qe do shlyhet postimi im ose do e heqin far si tem ose os mund te me perjashtojne mua nga forumi,por skań se cme bjen do gjej menyŕ tjeter te hy Dhe te vazhdoj sharjetderi sa une te kuptoj se sa poshters kemi ne shqiptaret Dhe sa anti Shqiptar jemi,por po kaq anti Shqiptar jań edhe ata qe do Ken nderin te me fshijn komentimete mi apo duke me fshir mua nga forumi,me gjithse ne shqiptaret shquhem per tradhet kombetar, per mua Eshte me mir te nderrosh fen por jo te jesh anti kombetaŕ sepse ceshtja fetare Eshte ceshtje personale Dhe ne te njejteń kohe ku ti Ken Dhe politika Dhe politikant Shqiptar ,qe Luajn politik anti Shqiptare ku do qofshin keta ne mal te zi Kosov maqedon e po asht Dhe ne greq

 11. #31
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime
  Kur Kryepeshkopi Anastas flet, ju duhet te degjoni e mesoni se eshte nje bote e tere qe hap veshet per te mesuar se cfare ka per te thene Kryepeshkopi Anastas qe ka nje jete te tere jo vetem ne sherbim te Zotit e Kishes, por ka nje jete te tere ne sherbim te paqes e mirekuptimit ne bote. Kuptohet, shqiptaret kokeshkrete e te panxene si puna juaj nuk kane nevoje per fjale te tilla, pasi ju i dini te gjitha.

  Kryepeshkopi po e ve gishtin aty ku dhemb, po e ve gishtin ne zemren e secilit prej jush me fjalet qe nxorri nga goja; po e ve gishtin ne realitetin qe shume nga ju jetoni perdite; po e ve gishtin ne historine e voneshme te ketij populli, qe ne vete kemi perjetuar nga afer, nuk e kemi lexuar vetem ne faqe e librave te historise. Ata qe nuk e lexuan ate qe Kryepeshkopi kish per te thene pasi ishin shume te prirur per te sulmuar me sharrje e ofendime personin e tij, bejne mire te lexojne e rilexojne fjalet e tij, se po flet per ju personalisht. Po flet per familjet tuaja. Po flet per popullin shqiptar si te tere. Dhe nuk po flet vetem si hierark i nje Kishe Orthodhokse, po flet si nje pjesetar i asaj shoqerie. Po ngre nje shqetesim qe shqeteson ate, por duhet te shqetesoje gjithe shqiptaret, pasi eshte nje e keqe qe na mundon te gjitheve.

  Kryepeshkopi po flet per vlerat tona si njerez e si popull

  Cilat jane keto vlera te cilat i cmojme e i trashegojme femijeve tane? Cfare vleresojme si te shenjte ne jetet tona, si te patjetersueshme? Perse ngrihemi perdite nga gjumi ne mengjes e shkojme ne pune? Perse jetojme e punojme ne kete shoqeri? A jemi te kenaqur me jeten tone dhe me jeten e shoqerise sone te ciles i perkasim? A e vrasim mendjen per keto probleme dhe a mundohemi ti japim zgjidhje, apo i mbushim mendjen vetes se cdo gje eshte ne rregull duke shpikur nje realitet paralel ne mendjet tona?

  Kryepeshkopi ze ne goje ateizmin utopik. Shqiptaret per 50 vjet ishin komuniste e ateiste. Nuk zgjodhen te jene te tille, i beri Partia dhe shoku Enver. Partia dha urdher qe te gjitha kishat e xhamite te mbyllen, kleriket te burgosen dhe ne bankat e shkollave femijeve tu mesohet se nuk ka Zot, nuk ka fe. Kush guxonte qe te vazhdonte te besonte e sfidonte kete urdher te Partise e shokut Enver e priste burgu, internimi, plumbi. Dhe me nje te rene te lapsit shqiptaret u bene ateiste, packa se per plot 4000 vjet shquheshin per devotshmerine e tyre ndaj Zotit e fese. Filloi propaganda ateiste ne bankat e shkollave per tiu ngulitur mire ne tru shqiptareve te brezit te ri se "nuk ka Zot" dhe zoti i vetem qe ata duhet te njihnin ishin Partia dhe shoku Enver. Vendin e Ungjillit dhe Kuranit e zune Veprat e shokut Enver. Nga 1944 deri ne 1967 rregjimi komunist u mundua te mbyste institucionet fetare te shoqerise shqiptare, burimet e moralit e tradites ne shoqerine shqiptare. A e dini se perse priten 25 vjet per ti dhene goditjen e madhe fese ne vend? Priten derisa te rritej brezi i indoktrinuar me frymen ateiste e komuniste, ne menyre qe me urdher te Partise, kjo rini te sulmonte te gjitha objektet e kultit fetar ne vend. Ne kete menyre, shqiptaret besimtare me faj nuk do te mund te benin Partine e Shokun Enver, por femijet e tyre, qe ndryshe nga brezi i baballareve e gjysherve te tyre te rritur me besim, po shkelnin me kembe besen e prinderve dhe traditen shekullore te trasheguar ne breza.

  Enver Hoxha vdiq ne 1985. Partia vdiq ne 1991. Por shqiptaret e indoktrinuar mbeten, si ata minjte e laboratoreve te braktisur nga shkencetaret. Te gjithe nxituan me vrap te dilnin nga cmendina per te pare bote e diell me sy. Nga nje bote e mbyllur komuniste kaluam ne nje bote te re te hapur demokratike. Te lire per te levizur. Te lire per te menduar. Te lire per te shprehur ate qe mendojme. Por perseri ka dicka qe nuk shkon. Eshte e veshtire per shqiptarin me mendje te indoktrinuar per 50 vjet qe te clirohet nga makthi i se kaluares. Demi i dukshem fizik e material i komunizmit u kurua shume shpejt. Nga nje jete mizerje shqiptareve sot nuk u mungon asgje nga popujt e tjere te botes. Ajo qe i mundon e lodh shqiptaret sot eshte boshlleku i tyre shpirteror; frika per te pare vetveten ne pasqyre. Kete boshllek mundohen ta mbushin me nje bote materiale te pasur, por pa sukses. Nese deri dje ishte Partia dhe Shoku Enver qe u diktonin atyre cdo aspekt te jetes se tyre, ne kete boten e re u duhet qe te krijojne vete moralin e tyre, te marrin vete vendimet ne jete, pa i diktuar me agje.

  Rrezimi i komunizmit nuk i divorcoi shqiptaret vetem nga e shkuara e tyre komuniste, por i zhveshi shqiptaret lakuriq edhe nga morali i tyre 50 vjecar komunist qe Partia e Shoku Enver u diktoi me force. Shume e lane pas kete moral, per ti kthyer syte nga popujt drejt Perendimit. "E duam Shqiperine si gjithe Evropa!" ishin thirrjet e shqiptareve neper sheshet e Shqiperise gjate revolucionit demokratik. 20 vjet me pas, mund te themi pa frike se ajo qe shqiptaret nenkuptonin me ato fjale ishin vlerat materiale te Evropes e asgje tjeter. Shqiptaret shikonin me zili boten materiale evropiane por jo boten shpirterore te tyre. Per shqiptarin post-komunist, te indoktrinuar ne vitet e komunizmit, nuk ekziston "nje bote shpirterore". Keshtu qe nuk ngelet gje tjeter pervecse botes materiale.

  Vijme ne kete moment ne histori. Populli shqiptar eshte me i lire, me ne paqe, me i zhvilluar e me i pasur se kurre me pare ne historine e tij. Por ne te njejten kohe, shqiptaret jane populli me i tjetersuar ne keto 20 vjetet e fundit. Mjafton te lexosh lajmet e nje dite te vetme per te kuptuar se si shqiptaret jane kthyer ne ujqer me fytyre njeriu: krime monstruoze ne familje, krime monstruoze ne shoqeri qe nga femija minoren e deri tek moshat e pleqerise, organizata kriminale ne cdo vend te botes qe na hodhi jeta, aqsa edhe filmat e Hollywood po e pasqyrojne tashme kete realitet famekeq; fshatare qe nuk merren me me bujqesi e blegtori por me mbjellje droge; te rinj qe nuk preferojne shkollen e jeten profesionale por karrieren e krimit.

  E kini pyetur ndonjehere veten se cili eshte morali i jetes suaj sot?

  Morali qe shumica e shqiptareve e jetojne jeten sot eshte: "Pasurimi me cdo cmim, mbi udhe e nen udhe." Ky eshte morali i ri i shqiptareve per te cilin flet Kryepeshkopi Anastas me lart. Ky eshte morali qe ju po u mesoni e lini trashegimi femijeve tuaj. Nuk eshte morali i prinderve tuaj te rritur nen komunizem. Nuk eshte as morali i gjysherve tuaj te rritur me traditen fetare te trasheguar brez pas brezi. Eshte morali qe ju importuat nga Perendimi, me shpresen se do t'iu mbushi vakuumin shpirteror qe ndjeni cdo dite te ekzistences suaj.

  Komunistet e luftuan fene mes shqiptareve aq fort, pasi ishin te ndergjegjeshem se komunizmi asnjehere nuk do te hidhte rrenje mes shqiptareve, per aq kohe sa tradita fetare do te ishte burimi i moralit te atij populli. Rregjimi komunist nuk mund te rekrutonte dot shqiptare per ti sherbyer atij rregjimi e ideologjie ne menyre te verber, per aq kohe sa ata do te merrnin moralin nga feja.

  Zhvishe njeriun nga besimi ne Zot dhe ai nuk eshte me njeri por kafshe me fytyre njeriu.

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 29-10-2012 m 03:27

 12. #32
  Perjashtuar Maska e mitjuk
  Antarsuar
  19-05-2005
  Vendndodhja
  Monaco
  Postime
  929
  Faleminderit
  0
  26 falenderime n 25 postime
  Kur Kryepeshkopi Anastas flet, ju duhet te degjoni e mesoni se eshte nje bote e tere qe hap veshet per te mesuar se cfare ka per te thene Kryepeshkopi Anastas qe ka nje jete te tere jo vetem ne sherbim te Zotit e Kishes, por ka nje jete te tere ne sherbim te paqes e mirekuptimit ne bote. Kuptohet, shqiptaret kokeshkrete e te panxene si puna juaj nuk kane nevoje per fjale te tilla, pasi ju i dini te gjitha. Nga Albo.
  . l b o as kush me shum se ti ne kete forum nuk Eshte me anti Shqiptar as kush tjeter ne kete forum seshte me kokshkret,si duket ti qe mbroń anti shqiptaret e ortodoksiś grek nje nga keta je Dhe ti per deri sa ju jeni ofendueś ndaj shqiptarv jipaś jush ju Dhe familja juajcfar jeni grek apo Shqiptar nese e quan veteń Shqiptar ateheŕ barazohesh me ne gjoja kokshkret e ne tekdertnes quan veteń tuaj grek por shqipfoles ateheŕ i bie qe Dhe ju te jeni nje nga at qe paguań greku per te komentuar kundr shqiptarv e pro politikave grek e cila ska fuqiń por komandohet nga anastasdhinjet e ortodoksiś ,turp per t'y qe je gjoja administratori i Albasoul Dhe ju pikerishtofendoni pa mas shqiptaret .bej keto komente duke e mendiaŕ qe do me largon nga antarsimi i albasoul gjoja si i pa deshirueshemnese po kjo trego qe greket Dhe anastasdhinjet komandojne edhe ne virtualitetiń e albasoul mbase edhe investoj ne per ta mbajtur kete faqe per te treguar anti shqiptarzimin ,Dhe njeheŕ turp qe je kaq ofendueś ndaj antarv te forumit Dhe kombit Shqiptar.e ke ne d'or te me heqesh te drejteń per te then mendimin Tim ne kete virtualitetpor sma heq dot mendimin se sa anti Shqiptar Dhe sa pro grek jeni shpesh ka ankes ne emrin tuaj,por me habit sa i gatshemdhe sa kohe u dilka juve per tu pergjigjur per temeń anti Shqiptare vi ne kete pik duke e menduaŕ sepse kur kemi pasur ankes ju kemi shkruaŕ por kurŕ nuk muarem pergjigj ,vert et me habisn per deri sa ke administrateń te mirmbajalbasoul ju ske ni kohe. E duhuŕ per ankesate per te folur per greket Dhe ortodoksiń u dilka nge ahahhahahah je i pa par kush e lexon Dhe nuk Eshte servil te me kritikoj nese jam gabim por bejeni para se Albo apo noj servil i Tij te fshijtemen mbase komentin Tim ose os fshirjeń e antarsimittim ne Albasoul

 13. #33
  Perjashtuar Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,686
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Kur Kryepeshkopi Anastas flet, ju duhet te degjoni e mesoni se eshte nje bote e tere qe hap veshet per te mesuar se cfare ka per te thene Kryepeshkopi Anastas qe ka nje jete te tere jo vetem ne sherbim te Zotit e Kishes, por ka nje jete te tere ne sherbim te paqes e mirekuptimit ne bote. Kuptohet, shqiptaret kokeshkrete e te panxene si puna juaj nuk kane nevoje per fjale te tilla, pasi ju i dini te gjitha.

  Kryepeshkopi po e ve gishtin aty ku dhemb, po e ve gishtin ne zemren e secilit prej jush me fjalet qe nxorri nga goja; po e ve gishtin ne realitetin qe shume nga ju jetoni perdite; po e ve gishtin ne historine e voneshme te ketij populli, qe ne vete kemi perjetuar nga afer, nuk e kemi lexuar vetem ne faqe e librave te historise. Ata qe nuk e lexuan ate qe Kryepeshkopi kish per te thene pasi ishin shume te prirur per te sulmuar me sharrje e ofendime personin e tij, bejne mire te lexojne e rilexojne fjalet e tij, se po flet per ju personalisht. Po flet per familjet tuaja. Po flet per popullin shqiptar si te tere. Dhe nuk po flet vetem si hierark i nje Kishe Orthodhokse, po flet si nje pjesetar i asaj shoqerie. Po ngre nje shqetesim qe shqeteson ate, por duhet te shqetesoje gjithe shqiptaret, pasi eshte nje e keqe qe na mundon te gjitheve.

  Kryepeshkopi po flet per vlerat tona si njerez e si popull

  Cilat jane keto vlera te cilat i cmojme e i trashegojme femijeve tane? Cfare vleresojme si te shenjte ne jetet tona, si te patjetersueshme? Perse ngrihemi perdite nga gjumi ne mengjes e shkojme ne pune? Perse jetojme e punojme ne kete shoqeri? A jemi te kenaqur me jeten tone dhe me jeten e shoqerise sone te ciles i perkasim? A e vrasim mendjen per keto probleme dhe a mundohemi ti japim zgjidhje, apo i mbushim mendjen vetes se cdo gje eshte ne rregull duke shpikur nje realitet paralel ne mendjet tona?

  Kryepeshkopi ze ne goje ateizmin utopik. Shqiptaret per 50 vjet ishin komuniste e ateiste. Nuk zgjodhen te jene te tille, i beri Partia dhe shoku Enver. Partia dha urdher qe te gjitha kishat e xhamite te mbyllen, kleriket te burgosen dhe ne bankat e shkollave femijeve tu mesohet se nuk ka Zot, nuk ka fe. Kush guxonte qe te vazhdonte te besonte e sfidonte kete urdher te Partise e shokut Enver e priste burgu, internimi, plumbi. Dhe me nje te rene te lapsit shqiptaret u bene ateiste, packa se per plot 4000 vjet shquheshin per devotshmerine e tyre ndaj Zotit e fese. Filloi propaganda ateiste ne bankat e shkollave per tiu ngulitur mire ne tru shqiptareve te brezit te ri se "nuk ka Zot" dhe zoti i vetem qe ata duhet te njihnin ishin Partia dhe shoku Enver. Vendin e Ungjillit dhe Kuranit e zune Veprat e shokut Enver. Nga 1944 deri ne 1967 rregjimi komunist u mundua te mbyste institucionet fetare te shoqerise shqiptare, burimet e moralit e tradites ne shoqerine shqiptare. A e dini se perse priten 25 vjet per ti dhene goditjen e madhe fese ne vend? Priten derisa te rritej brezi i indoktrinuar me frymen ateiste e komuniste, ne menyre qe me urdher te Partise, kjo rini te sulmonte te gjitha objektet e kultit fetar ne vend. Ne kete menyre, shqiptaret besimtare me faj nuk do te mund te benin Partine e Shokun Enver, por femijet e tyre, qe ndryshe nga brezi i baballareve e gjysherve te tyre te rritur me besim, po shkelnin me kembe besen e prinderve dhe traditen shekullore te trasheguar ne breza.

  Enver Hoxha vdiq ne 1985. Partia vdiq ne 1991. Por shqiptaret e indoktrinuar mbeten, si ata minjte e laboratoreve te braktisur nga shkencetaret. Te gjithe nxituan me vrap te dilnin nga cmendina per te pare bote e diell me sy. Nga nje bote e mbyllur komuniste kaluam ne nje bote te re te hapur demokratike. Te lire per te levizur. Te lire per te menduar. Te lire per te shprehur ate qe mendojme. Por perseri ka dicka qe nuk shkon. Eshte e veshtire per shqiptarin me mendje te indoktrinuar per 50 vjet qe te clirohet nga makthi i se kaluares. Demi i dukshem fizik e material i komunizmit u kurua shume shpejt. Nga nje jete mizerje shqiptareve sot nuk u mungon asgje nga popujt e tjere te botes. Ajo qe i mundon e lodh shqiptaret sot eshte boshlleku i tyre shpirteror; frika per te pare vetveten ne pasqyre. Kete boshllek mundohen ta mbushin me nje bote materiale te pasur, por pa sukses. Nese deri dje ishte Partia dhe Shoku Enver qe u diktonin atyre cdo aspekt te jetes se tyre, ne kete boten e re u duhet qe te krijojne vete moralin e tyre, te marrin vete vendimet ne jete, pa i diktuar me agje.

  Rrezimi i komunizmit nuk i divorcoi shqiptaret vetem nga e shkuara e tyre komuniste, por i zhveshi shqiptaret lakuriq edhe nga morali i tyre 50 vjecar komunist qe Partia e Shoku Enver u diktoi me force. Shume e lane pas kete moral, per ti kthyer syte nga popujt drejt Perendimit. "E duam Shqiperine si gjithe Evropa!" ishin thirrjet e shqiptareve neper sheshet e Shqiperise gjate revolucionit demokratik. 20 vjet me pas, mund te themi pa frike se ajo qe shqiptaret nenkuptonin me ato fjale ishin vlerat materiale te Evropes e asgje tjeter. Shqiptaret shikonin me zili boten materiale evropiane por jo boten shpirterore te tyre. Per shqiptarin post-komunist, te indoktrinuar ne vitet e komunizmit, nuk ekziston "nje bote shpirterore". Keshtu qe nuk ngelet gje tjeter pervecse botes materiale.

  Vijme ne kete moment ne histori. Populli shqiptar eshte me i lire, me ne paqe, me i zhvilluar e me i pasur se kurre me pare ne historine e tij. Por ne te njejten kohe, shqiptaret jane populli me i tjetersuar ne keto 20 vjetet e fundit. Mjafton te lexosh lajmet e nje dite te vetme per te kuptuar se si shqiptaret jane kthyer ne ujqer me fytyre njeriu: krime monstruoze ne familje, krime monstruoze ne shoqeri qe nga femija minoren e deri tek moshat e pleqerise, organizata kriminale ne cdo vend te botes qe na hodhi jeta, aqsa edhe filmat e Hollywood po e pasqyrojne tashme kete realitet famekeq; fshatare qe nuk merren me me bujqesi e blegtori por me mbjellje droge; te rinj qe nuk preferojne shkollen e jeten profesionale por karrieren e krimit.

  E kini pyetur ndonjehere veten se cili eshte morali i jetes suaj sot?

  Morali qe shumica e shqiptareve e jetojne jeten sot eshte: "Pasurimi me cdo cmim, mbi udhe e nen udhe." Ky eshte morali i ri i shqiptareve per te cilin flet Kryepeshkopi Anastas me lart. Ky eshte morali qe ju po u mesoni e lini trashegimi femijeve tuaj. Nuk eshte morali i prinderve tuaj te rritur nen komunizem. Nuk eshte as morali i gjysherve tuaj te rritur me traditen fetare te trasheguar brez pas brezi. Eshte morali qe ju importuat nga Perendimi, me shpresen se do t'iu mbushi vakuumin shpirteror qe ndjeni cdo dite te ekzistences suaj.

  Komunistet e luftuan fene mes shqiptareve aq fort, pasi ishin te ndergjegjeshem se komunizmi asnjehere nuk do te hidhte rrenje mes shqiptareve, per aq kohe sa tradita fetare do te ishte burimi i moralit te atij populli. Rregjimi komunist nuk mund te rekrutonte dot shqiptare per ti sherbyer atij rregjimi e ideologjie ne menyre te verber, per aq kohe sa ata do te merrnin moralin nga feja.

  Zhvishe njeriun nga besimi ne Zot dhe ai nuk eshte me njeri por kafshe me fytyre njeriu.

  Albo
  O Albo, a e kupton q nuk na rruhet hi pr fen, dhe n krye t kishs ortodokse, asaj katolike, e xhamive shqiptare, t jet kusho, vetm jo nj grek a serb, a arab. Feja sht politik, vegl pr t asimiluar popuj. Janullatosi sht grek, dhe edhe sikur t jet person i mir, ai nuk duhet t rrij n Shqipri. Sidoqoft, faktet flasin q sht nj person i drguar nga djalli, pr t robruar shqiptart e mjer

 14. #34
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Antarsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,202
  Faleminderit
  54
  148 falenderime n 128 postime
  Po 'fare fatkeqesie...,
  kur shikon fjalor halabakesh per nje teme qe duhet delikatese.
  Pastaj o Ilia, e ka thene i momi;"Nuk ka gje me te veshtire se sa te diskutosh me nje qe ehte i bindur" - pasi vella i dashur, humb kohe e te drejten se gjen dot!
  Pikerisht ne postimet e fundit, vihet re niveli i ulet i debatit, kur horrat nuk kane argumente ja kepusin me sharje e fjalor qe largon me dashje nje pjese te mire te atyre anetreve qe edhe pse jo orthodhokse, largohen pasi duket si debat mejhanesh!
  Por kjo gje behet me qellim! - Me vjen keq vetem per dike qe terhiqet pa dashje, duke kujtuar qe "mbron" Atdheun..., nuk ka me armik pe rshiqiptarin se sa nje shqiptar qe ofendon nje shqiptar tjeter...!
  Edvini pellet per ateizem, kur ne te njejten kohe pohon qe ekziston djalli...! - Sa qesharake...
  Ku eshte shkrojtur qe nje grek nuk duhet te rri ne Shqiperi..., ose nje arab apo italian, o francez...., po 'jane keto...!?
  Po at'here neve shqiptaret qe po thinjemi rrigeve te botes, perse te na lihet e gjithe kjo liri-dalje..., perse te mos na mbyllin sikur ne kohe te dulles, te mbijetonim me bare, e jo te njome...?!
  Hajde se nuk ju digjet bxxxx juve per Shqiperi, pasi gjeja me elementare qe i kerkohet nje atdhedashesi, HARMONIA FETARE E ME PAS AJO POLITIKE!!!
  Msoi t tjert me jetn tnde dhe jo me fjalt e tua

 15. #35
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime
  Citim Postuar m par nga Edvin83 Lexo Postimin
  O Albo, a e kupton q nuk na rruhet hi pr fen, dhe n krye t kishs ortodokse, asaj katolike, e xhamive shqiptare, t jet kusho, vetm jo nj grek a serb, a arab. Feja sht politik, vegl pr t asimiluar popuj. Janullatosi sht grek, dhe edhe sikur t jet person i mir, ai nuk duhet t rrij n Shqipri. Sidoqoft, faktet flasin q sht nj person i drguar nga djalli, pr t robruar shqiptart e mjer
  Meqenese e ben te qarte qe "nuk te rruhet hic per fene" dhe kujton se te ka rrene mbi supe barra e kombit aqsa na flet edhe "ne emer te popullit", sapo u perjashtove nga forumi shqiptar. Provo ne te ardhmen te ofendosh anetaret e forumit qe besojne ne Zot apo kreret e komuniteteve fetare te vendit.

  Meqenese "nuk te rruhet per fene" dhe per ne shqiptaret qe zgjedhim te besojme ne Zot.

  . l b o as kush me shum se ti ne kete forum nuk Eshte me anti Shqiptar as kush tjeter ne kete forum seshte me kokshkret,si duket ti qe mbroń anti shqiptaret e ortodoksiś grek nje nga keta je Dhe ti per deri sa ju jeni ofendueś ndaj shqiptarv jipaś jush ju Dhe familja juajcfar jeni grek apo Shqiptar nese e quan veteń Shqiptar ateheŕ barazohesh me ne gjoja kokshkret e ne tekdertnes quan veteń tuaj grek por shqipfoles ateheŕ i bie qe Dhe ju te jeni nje nga at qe paguań greku per te komentuar kundr shqiptarv e pro politikave grek e cila ska fuqiń por komandohet nga anastasdhinjet e ortodoksiś ,turp per t'y qe je gjoja administratori i Albasoul Dhe ju pikerishtofendoni pa mas shqiptaret .bej keto komente duke e mendiaŕ qe do me largon nga antarsimi i albasoul gjoja si i pa deshirueshemnese po kjo trego qe greket Dhe anastasdhinjet komandojne edhe ne virtualitetiń e albasoul mbase edhe investoj ne per ta mbajtur kete faqe per te treguar anti shqiptarzimin ,Dhe njeheŕ turp qe je kaq ofendueś ndaj antarv te forumit Dhe kombit Shqiptar.e ke ne d'or te me heqesh te drejteń per te then mendimin Tim ne kete virtualitetpor sma heq dot mendimin se sa anti Shqiptar Dhe sa pro grek jeni shpesh ka ankes ne emrin tuaj,por me habit sa i gatshemdhe sa kohe u dilka juve per tu pergjigjur per temeń anti Shqiptare vi ne kete pik duke e menduaŕ sepse kur kemi pasur ankes ju kemi shkruaŕ por kurŕ nuk muarem pergjigj ,vert et me habisn per deri sa ke administrateń te mirmbajalbasoul ju ske ni kohe. E duhuŕ per ankesate per te folur per greket Dhe ortodoksiń u dilka nge ahahhahahah je i pa par kush e lexon Dhe nuk Eshte servil te me kritikoj nese jam gabim por bejeni para se Albo apo noj servil i Tij te fshijtemen mbase komentin Tim ose os fshirjeń e antarsimittim ne Albasoul
  Sapo u perjashtove edhe ti nga forumi pasi forumi nuk eshte hapur per njerez te trashe si puna tende qe i percmojne njerezit jo mbi veprat apo mendimin qe shprehin, por per origjinen e tyre etnike. Ngulite ne ate mendjen tende prej shkembi, qe nese deshiron te marresh pjese ne forumin shqiptar, do te respektosh gjithe anetaret e tij e nuk do te shpalosesh racizmin tend ndaj popujve te tjere.

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 29-10-2012 m 10:52

 16. #36
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  20 falenderime n 19 postime
  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Meqenese e ben te qarte qe "nuk te rruhet hic per fene" dhe kujton se te ka rrene mbi supe barra e kombit aqsa na flet edhe "ne emer te popullit", sapo u perjashtove nga forumi shqiptar. Provo ne te ardhmen te ofendosh anetaret e forumit qe besojne ne Zot apo kreret e komuniteteve fetare te vendit.

  Meqenese "nuk te rruhet per fene" dhe per ne shqiptaret qe zgjedhim te besojme ne Zot.
  I bie qe nenforumi ( Ateizem dhe Agnosticizem ) te mos egzistoje ne forumin tend Albo !

  p.s

  Ai ZOTI i predikuar nga Janullatosi ta shpif

  Keshtu si e ke nisur me perjashtime, do ngelesh vetem ti, me ilia spiron dhe shkrimet mbi janullatosin.

  Ku e ke mendimin e lire. Kush shau apo fyu njeri ketu ?

 17. #37
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  08-12-2003
  Vendndodhja
  Tiron
  Postime
  984
  Faleminderit
  115
  47 falenderime n 45 postime
  Citim Postuar m par nga EuroStar1 Lexo Postimin
  I bie qe nenforumi ( Ateizem dhe Agnosticizem ) te mos egzistoje ne forumin tend Albo !

  p.s

  Ai ZOTI i predikuar nga Janullatosi ta shpif

  Keshtu si e ke nisur me perjashtime, do ngelesh vetem ti, me ilia spiron dhe shkrimet mbi janullatosin.

  Ku e ke mendimin e lire. Kush shau apo fyu njeri ketu ?
  Ateizmin kultivoje dhe propagandoje njesoj sic bejne fetaret ne forum. Jo ti por askush nuk ka te drejte te ofendoje dhe shaje besimin e askujt ne forum. Keto jane rregullat te cilat duhet ti kishe lexuar qe diten e pare kur u regjistrove ne forum.

 18. #38
  i/e regjistruar Maska e cool_shqype
  Antarsuar
  30-05-2007
  Vendndodhja
  jetoj me lemoshat e nanes natyre
  Postime
  1,031
  Faleminderit
  30
  20 falenderime n 13 postime
  Perfolja dhe argumentimi me fjalor jo te permbajtur nuk e shpeton qenien tone kombetare nga thikat prapashpine qe ngulen si nga vete bashkekombasit tane por edhe sidomos nga kisha greke.

  Duke ditur se ky njeri "janullatos'i" eshte zgjedhur dhe vetembahet ne nje nga postet me delikate te orientimit dhe "riaftesimit te botes shpirterore" te pjeses se popullates qe beson ne nje platforme te caktuar, ESHTE TEJETKEPUT NE KUNDERSHTIM ME C'DO PARAMETER DHE KANUN QE PARA-ARDHESIT TANE KRIJUAN DHE VENDOSEN ME NJE QELLIM SA SUBLIM POR EDHE TE NXJERRE NGA PERVOJA HISTORIKE........per c'fare nuk eshte i kenaqur ky njeri......qe kur erdhi as nuk e njihte dhe as qe e njihte njeri.....diku humbur ne vetmine e Afrikes e moren dhe e sollen pull poste ketu qe te na leciste ne gjuhen e tij (tani coku i ka ardhur goja dhe e ka kap veten ne shqip) per hapi haptas dhe fshehur idete me percarese dhe kombeprishese, tejet armiqsore per Shqiperine (DHE KETU TI ALBO BESOJ SE O DO TA FSHISHSE OSE DO TE ME PERJASHTOSH) qe me miresine e tij tinxare e mbushi kishen e vetkryesuar Shqiptare me prifterinj greker e me mercenare te tjere qe as kishin lidhje me kete besim.
  Arroganca e tij nuk ka njesi matese, shprehjet e tij jane mese acaruese dhe vetem ndjellin percarje duke u bere vetem pak dit para ardhje se mir organizuar te autobuzeve nga greqia per te "bere homazhe mbi ushtaret e rene ne luften Italo-Greke".....keta suflaqo-xhinj te historise hajna, qe shkelen mbi eshtra te vdekurish jo vetem perse ishin Shqipetare por se vijojne me qitap te shkelin mbi cdo te drejte shpirterore dhe njerezore tonat, eshte i pakenaqur se qe nga 91 e tehu klasa politike Shqiptarofojese i ka bere temena.....perse nuk foli by bablok per Maidhonin ne 94, per 97 kur kisha greke dhe sekretarja e saj Shqiptare as nuk u pronesuan per ulerimat anti kombetare qe megafonet lokale te tyre nuk reshteninse se ulurituri, nuk foli as per tjetersimin e eshtrave te gjusherve tane ne Kosine qe na u bene "ushtare Grek" pasi nje vartes i tij u kap duke bere pelivanlleqe mashtruese.....dhe nuk flet per to por ka guxim dhe ka komente rreth "shoqerise se c'thurur Shqiptare" kur e ka rrjepur si i ka dashur qefi, e ka c'orientuar dhe i ka shkelur kockat e ndryshuar identitetin......
  AI DUHET TE KETE TURP E JO TE NA DERDELLISE PER VLERA KUR AI DHE ABRAKADABRA QE KA TJERRUR NE SHQIPERI AS NUK KA E AS NUK REFLEKTON DICKA TE TILLE.
  each second is eternity as eternity is now,
  and now, now is forever

 19. #39
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  20 falenderime n 19 postime
  Citim Postuar m par nga Tori Lexo Postimin
  Ateizmin kultivoje dhe propagandoje njesoj sic bejne fetaret ne forum. Jo ti por askush nuk ka te drejte te ofendoje dhe shaje besimin e askujt ne forum. Keto jane rregullat te cilat duhet ti kishe lexuar qe diten e pare kur u regjistrove ne forum.
  angmokio

  Jo ti, po askush tjeter nuk ka te drejte te censuroje mendimin dhe shprehjen e lire qofte ajo per fe, politike etj. Kur dikush behet person publik duhet te mare parasysh kritikat dhe ofendimet ne baz te plageve qe i shkakton publikut. Po te hyj e te shpjegoj ty se si konceptohet kjo gje , do te me duhej shume pune, po aq shume pune sa nuk e imagjinon dot ti

 20. #40
  Gjak Shqiptari Maska e Illyri
  Antarsuar
  05-05-2011
  Vendndodhja
  N tokn shqiptare Dardani
  Postime
  152
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 3 postime
  Definitivisht i kemi humbur shpresat te Shqiptaret Ortodoks(gjysma besoj). Shihet qarte se Janullatos ja ka arritur qellimit ta realizoj gjysmen e planit Greek "instalimin e urrejtjes te shq.ortodoks kunder gjakut te tyre shqiptar" ... tani jane te gatshem te luftojne kunder cdo interesi kombetar, dhe po te vjen puna edhe te masakrojne vellezerit(nga gjaku, jo feje) e tyre ne sherbim te greekut, sic kane bere ne Cameri, e vende te ndryshme me popullsi shqiptar ne greqi qe po dalin ne shesh kohet e fundit...

  Nese mendoni se komentet e muslimanve kunder jush jane per shkak feje, e keni shum gabim .. mjaftone te shikoni statistikat feve tek shqiptaret large trojeve te sotme(kosov, shqiperi) dhe te shikoni se si e kane ruajtur kombesine pjesa dermuese(muslimane, katolike), dhe pjesa tjeter jane konvertuar(ortodokse) kjo per shkak feje...
  Gegrishtja! Dialekti i t parve tan ILIR!

Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •