Dy banda n Shqipri vidhnin miliona euro n banka t BE dhe SHBA me 'viruse kompjuterike', arrestohen

Shtetasit e arrestuar nga hetimet e kryera ka rezultuar t jen antar t 2 grupeve kriminale kompjuterike shqiptare t quajtur: Albanian Syber Army, Albanian Hakers Group, veprimtaria e t cilve sht dokumentuar.
Nga ky aktivitet kriminal, t dyshuarit kan prfituar shuma parash q shkojn deri n milion euro. T dmtuarit ishin shtetas t huaj q kishin llogarit e tyre n banka t shteteve t BE dhe SHBA.


TIRAN - Sektori Kundr Krimit Kompjuterik n Drejtorin Kundr Krimit Financiar n Policin e Shtetit, n bashkpunim me strukturat e Drejtoris s Policis s Qarkut Elbasan dhe Lezh, gjat dits s sotme kan realizuar me sukses operacionin policor, t koduar
Badboys pr goditjen e veprimtaris kriminale n fushn e krimit kibernetik, n kuadr t t cilit u arrestuan n flagranc shtetasit: Kejdi Astrit Stambollxhiu, 19 vje, nga Elbasani dhe Ilir Astrit Lajthia, 28 vje, po nga Elbasani. Po ashtu jan proceduar n gjendje t lir shtetasit me inicialet: S. F. dhe G.D. t moshs 15 vje, q t dy banues n La. Nga hetimet ka rezultuar e provuar se kta shtetas nprmjet programeve kompjuterike t ashtuquajtura viruse kompjuterik, si dhe teknikave t ndryshme kompjuterike, n koh dhe periudha t ndryshme: kan sulmuar faqe interneti publike dhe private, kan thyer masat mbrojtse t llogarive bankare n internet t klientve t huaj t bankave t shteteve t BE dhe SHBA, duke kryer transferta t paligjshme bankare n drejtim t llogarive t poseduara prej tyre pr prfitimin e shumave t parave, si dhe kan ndrhyr n t dhnat dhe sistemet kompjuterike t shtetasve t ndryshm n rrjetin social Facebook apo rrjete t tjera kompjuterike pr prfitime personale. Nga ky aktivitet kriminal, t dyshuarit kan prfituar shuma parash q shkojn deri n milion euro. T dmtuarit ishin shtetas t huaj q kishin llogarit e tyre n banka t shteteve t BE dhe SHBA.

Konkludimi me sukses i ktij operacioni u b i mundur pas nj hetimi intensiv dhe mjaft profesional t strukturave kundr krimit komjuterik Policin e Shtetit, hetim i cili sht shtrir n nj periudh kohore prej 6 muajsh. N cilsin e provs materiale ktyre shtetasve u jan sekuestruar: 7 sisteme kompjuterike laptop dhe desktop, 40 CD, 10 USB, si dhe 5 pajisje t tjera kompjuterike. Kto pajisje kan shrbyer pr kryerjen e veprimtaris kriminale nga kta shtetas. Kta shtetas nga hetimet e kryera ka rezultuar t jen antar t 2 grupeve kriminale kompjuterike shqiptare t quajtur: Albanian Syber Army, Albanian Hakers Group, veprimtaria e t cilve sht dokumentuar.


Nga strukturat e Policis s Shtetit vazhdojn hetimet pr identifikimin e t gjith personave t implikuar n kt veprimtari. Ndrkoh materialet procedurale n ngarkim t tyre i kan kaluar Prokuroris s Rrethit Gjyqsor Elbasan pr veprat penale mashtrimi kompjuterik, hyrja e pautorizuar kompjuterike, ndrhyrja n t dhnat kompjuterike, ndrhyrja n sistemet kompjuterike dhe keqprdorimi i pajisjeve parashikuar nga nenet 143/b, 293/b, 293/c
dhe 293/ t Kodit Penal.


/Shekulli Online/M.A./