Close
Faqja 12 prej 13 FillimFillim ... 210111213 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 221 deri 240 prej 259
  1. #221
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    01-10-2003
    Vendndodhja
    Shqiperi
    Postime
    24
    Kerkesa nuk ishte e gabuar, ama kushti qe u vu ishte qe patjeter Foti Cici te ishte bariu i kesaj kishe. Nga sa kam degjuar Janullatosi nuk pranoi dhe une mendoj se me te drejte. Nese ti do te behesh klerik nuk mund t'i vesh kushte nje episkopi.
    Kjo eshte e thjeshte. Cici ne fillim ndihmon dike te ngrihet dhe pastaj e godet duke i marre vendin. Kete beri edhe ne Kanada. Ne fillim u shfaq si ndihmes dhe si psalt dhe me pas u be vete kryetari. Ti kete taktike duhet ta njohesh me mire se une.

    Te falenderoj qe hape dosjen Cici, kur ai ishte kryetar i shoqates. Vetem nuk na the se sa anetare kishte shoqata, ose me mire sa intelektuale i ishin bashkengjitur asaj.

    Gjithashtu keto dokumente shprehin nje klime perndjekjeje te Cicit nga Janullatosi. Por une mendoj se keto jane insinuata te Cicit dhe jo te verteta. Aty ti sjell vetem letra te Cicit. Aty nuk ka ndonje mallkim nga Anastasi apo ndonje dokument te shkruar qe te vertetoje ate qe do te thuash.

    Diku thuhet se u pergatit per Cicin edhe eleminimi fizik. Kjo eshte nje perralle qe nuk mund ta besoj. Nese do te ishte keshtu, Cici tani do te ishte shpallur martir. Eshte turp te akuzosh nje peshkop me reputacion nderkombetar qe kerkon te vrase Cicin. Kjo eshte pikerisht ajo qe doni te beni ju, ta ktheni Cicin nga perndjekes ne te perndjekur. Nga predator ne viktime. Po viktima ketu eshte vetem Janullatosi, se pari eshte viktime e genjeshtrave te Cicit dhe se dyti viktime e reklames negative qe Cici i ben ne shtypin shqiptar ne artikujt e firmosur prej tij, fatkeqesisht dhe jashte kuptimit te parashteses: "At".

    Edhe une neser mund te shkruaj nje leter me nja dy firma (sot ka shume njerez qe jane gati te firmosin) te nja dy pseudoteologeve qe mund te kene rezerva ndaj Anastasit, dhe te them qe Anastasi do te me vrase. Po kjo se ben aspak vrases ate.

    Me shpjego nje gje. Shqiptaret ortodokse njohin nje Anastas tjeter, ndryshe nga ai qe paraqisni ju. Opinioni nderkombetar njeh nje Anastas tjeter, ndryshe nga ai qe paraqisni ju. Te gjithe njohin nje Anastas tjeter, ndryshe nga ai qe paraqisni ju. Dhe pas ketyre ju doni te na mbushni mendjen se i vetmi njeri ne bote qe e njihka me te vertete Janullatosin na qenka At Foti Cici. Ja pra, ky eshte fakti i vetem qe e ben te pabesueshem Fotin, shoqaten e tij dhe letrat e tij.

    Sikur te gjitha letrat qe ka shkruajtur Foti deri me sot te sjellesh ne Forum, ato nuk mund ta erresojne aspak imazhin shpirteror te Janullatosit. Dhe as nuk mund te bindin njeri mbi negativitetin e Janullatosit.

    Fakti qe Cici nuk qe i zoti fitonte zemren Janullatosit nuk e ben Janullatosin vrases apo njeri qe do te digjet ne ferr, sic para se te behej prift ishte shprehur Cici. Cici ka aq shume problem, sa jo vetem qe e ndjen veten me lart se Janullatosi, por ndoshta e ndjen veten edhe me lart se i Larti duke firmosur dekretin e denimit te Janullatosit, dhe duke marre keshtu te drejten ekskluzive te gjykatesit te shpirterave. Mohoje kete po deshe.
    Faktuesi qe fakton te verteten.
    faktuesi@yahoo.com

  2. #222
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    18-08-2003
    Postime
    135
    Citim Postuar mė parė nga Faktuesi
    Kjo eshte e thjeshte. Cici ne fillim ndihmon dike te ngrihet dhe pastaj e godet duke i marre vendin. Kete beri edhe ne Kanada. Ne fillim u shfaq si ndihmes dhe si psalt dhe me pas u be vete kryetari. Ti kete taktike duhet ta njohesh me mire se une.
    Sigurisht qė e di mė mirė se ti. Sepse "kryetari" u zgjodh kur At Foti erdhi nga AMerika dhe se ai ishte bėrė prift i paligjshėm nga kisha e paligjshme greke e Missagės. Pra, ishte taktika e At Fotit qė e zgjidhi problemin duke i dhėnė atij fillimisht diēka, sepse Nikolla Kavaja ishte 72 vjeē, dhe me dy martesa, gjė qė nuk e lejonte tė bėhesh prift. Peshkop Serafimi tha se po tė mos ishte At FOti Cici nė Kanada, shqiptarėt do tė ishin tė pėrēarė nė tre kisha. Ndėrsa kėshtu, shqiptarėt u bashkuan dhe janė tashmė nė njėkishė, dhe prift u bė ai qė kishte studjuar teologji dhe nuk kishte pengesa si Nikolla, i cili nuk kishte studjuar teologji, dhe kishte madje martesė tė dytė me njė grua jo ortodokse. Por juve tė Janullatosit nuk ju interesojnė kėto sesa pushteti qė pėrpiqemi tė mbani me dhėmbė nė Tiranė.
    Mos asocio emrin tim me mua e me gjininė e sfurqėve...
    EKUILIBĖR!

  3. #223
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    18-08-2003
    Postime
    135
    Citim Postuar mė parė nga Faktuesi
    Te falenderoj qe hape dosjen Cici, kur ai ishte kryetar i shoqates. Vetem nuk na the se sa anetare kishte shoqata, ose me mire sa intelektuale i ishin bashkengjitur asaj. .

    Nga fotografitė qė kam parė ishin me dhjetėra vetė nė aktivitetet e shoqatės. TI nga programi i shoqatės mund tė shohesh se ka qenė tė paktėn 50 vetė, sepse mbaheshin kurse nė tre gjuhė, dhe kumtesa nga personalitete tė emigracionit shqiptar, si Aristidh Kolja e Gazmend Kapllani, etj.
    Mos asocio emrin tim me mua e me gjininė e sfurqėve...
    EKUILIBĖR!

  4. #224
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    18-08-2003
    Postime
    135
    [QUOTE=Faktuesi]Me shpjego nje gje. Shqiptaret ortodokse njohin nje Anastas tjeter, ndryshe nga ai qe paraqisni ju. Opinioni nderkombetar njeh nje Anastas tjeter, ndryshe nga ai qe paraqisni ju. Te gjithe njohin nje Anastas tjeter, ndryshe nga ai qe paraqisni ju. [QUOTE]

    Ne nuk duam ti ndryshojmė mendjen botės se si duan tė mendojnė pėr Janullatosin. Tė mendojnė si tė kenė dėshirė. Duan ta shpallin shenjtor, le ta shpallin. Por ne kemi tė drejtė tė plotėsojmė imazhin e tij si njeri, domethėnė edhe me gabimet e tij, sepse kjo ėshtė jeta e ēdo njeriu, dhe sigurisht kemi tė drejtėn biblike tė mos ta adhurojmė, edhe sikur gjithė bota ti bjerė nė gjunjė pushtetit tė tij.
    Mos asocio emrin tim me mua e me gjininė e sfurqėve...
    EKUILIBĖR!

  5. #225
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    18-08-2003
    Postime
    135
    Citim Postuar mė parė nga Faktuesi
    Sikur te gjitha letrat qe ka shkruajtur Foti deri me sot te sjellesh ne Forum, ato nuk mund ta erresojne aspak imazhin shpirteror te Janullatosit. Dhe as nuk mund te bindin njeri mbi negativitetin e Janullatosit.
    Ne nuk jemi budallenj tė besojmė se kėto qė shkruajmė ne do tė ndryshojnė pėrshtypje pėr njė njeri i cili ka krijuar njė mekanizėm tė tėre, me pėrmasa qė dalin nga Ballkani, pėr tė bėrė gjithė botėn tė besojė vetėm njėrėn anė tė tij. Por e ndjejmė si detyrim qytetar e kishtar tė themi mendimin tonė duke u bazuar nė fakte. Nė qoftė se kėto qė themi ne janė thjesht dokrra, ti do tė jepesh ndonjė mision tjetėr dhe nuk do ta gdhije nė internet, duke shpifur e duke i hapur telashe tė ardhmes sate. Sepse ti do tė jesh ai qė do ta flakesh i pari Janullatosin, kur ai tė vdesė, ndėrsa ne do tė themi edhe tė mirat e tij, por sigurisht do tė ndihemi tė qetė qė kur ishte gjallė i thamė lumit jo. Nė qoftė se ti dhe mėsuesit e tu nuk do tė frikėsoheshin nga kėto qė shkruhen, as qė do tė merreshin me ne, ashtu siē nuk janė marrė as me Nikolla Markun e Sejfi Protopapėn.
    Mos asocio emrin tim me mua e me gjininė e sfurqėve...
    EKUILIBĖR!

  6. #226
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    18-08-2003
    Postime
    135
    Pėrderisa ti Faktues, shpif sėrish pėrsa i pėrket ēėshtjes sė NIkolla Kavajės, se pėrse e larguan shqiptarėt e Kanadasė nga prift, unė po tė jap tė pėrkthyera dokumentat e mėposhtme, tė cilat i janė dėrguar anėtarėve tė kishės nė TOronto, njohur si "dosja nikolla". Nga gjithė kjo duket se At FOti Cici, themeluesi i kishės shqiptare nė Kanada, jo vetėm qė e bėri kishėn, po i dha trajtė tė shėndoshė e kanonike, pavarėsisht nga lufta qė i bėni ju. Nga kėto letra, me tė cilat pėrgėnjeshtroheni edhe njė herė ju tė Janullatosit, duket se nuk ishte faji i At FOtit kur njė njeri qė nuk vlente pėr prift kėrkonte diēka tė tillė, dhe siē thonė tė gjithė kėtu, e bėnte pėr tė marrė dokumentat nga emigracioni. LExoni letrat.

    17 maj 2003

    I Pėrndershėm Nikolla, Krishti u Ngjall!

    Mora letrėn tėnde tė 7 majit.

    Jam i trishtuar qė nė kėto momente gjykimet tona janė tė kundėrta. Gjithėsesi problemi qėndron se ti je shuguruar prift nga njė peshkop i cili nuk njihet si peshkop kanonik. Pėrveē kėsaj, e kaluara jote ėshtė shumė e ndėrlikuar dhe ėshtė e pamundur qė unė t’i lutem Kryepeshkopit nė ShBA, qė tė mė lejojė tė tė shuguroj pėrsėri prift, sepse thjesht ai nuk ka pėr ta bėrė. Kjo ishte arsyeja qė unė nuk mundesha tė tė emėroja ty si Prift tė Shėn Astit, dhe kjo ėshtė arsyeja qė unė shugurova nė vendin tėnd At Foti Cicin.

    Pėr arsye tė vuajteve dhe vėshtirėsive tė jetės sate, tė sė kaluarės sė vėshtirė nė Shqipėri dhe tė problemeve qė ke nė Kanada, u pėrpoqa tė bėj ēka mundem pėr ty, brenda mundėsive tona. Si rrjedhojė unė tė trajtova si prift, nė njė farė mėnyre, pavarėsisht se zyrtarisht nuk mund tė tė njihja si prift. Por duke tė trajtuar ty si prift, unė kam bėrė gabim. Unė kujtoja se ti do tė punoje pėr Kishėn me bindje dhe do tė bashkėpunoje me At Fotin. Ndėrsa ti, nė vend qė tė bindesh dhe tė bashkėpunosh me At Fotin, i bėn ballė dhe e kundėrshton atė. Nė vend qė tė punosh pėr bashkimin dhe fuqizimin e duhur tė komunitetit, ti personalisht duket se dėshiron tė shkaktosh pėrēarje.

    Nė qoftė se nuk bindesh dhe nė qoftė se nuk bashkėpunon me ne, atėherė unė nuk mund tė tė pranoj mė as si psalt nė Kishėn e Shėn Astit. Atėherė jam i detyruar tė tė kėrkoj tė vishesh si laik dhe tė ulesh nė Kishė bashkė me popullin.

    Tė lutem mė thuaj nė qoftė se ke dėshirė tė punosh bashkė me At Fotin, pėr t’a bėrė kėtė Kishė Shqiptare tė fuqishme dhe tė bashkuar. Nė qoftė se bėn kthesė, unė mund t’a ndryshoj nė njė farė mėnyre kėtė gjendje. Unė e di qė ti ke vuajtur shumė gjatė jetės sate, por, tė lutem, mos i shto vetes vuajtje tė tjera me veprime tė tilla. Bėn atė qė duhet tė bėjė njė i krishterė: fal, pajtohu dhe bashkėpuno. Kjo nuk ėshtė ēėshtje autoriteti a prestigji, por ėshtė vuajtje pėr t’i shėrbyer Krishtit, nė mėnyrė qė tė ushqehet dhe tė shpėtohet grigja e tij.

    Me dashuri me Krishtin, mbetem yti,

    I padenji
    +SERAFIM
    Peshkop i Otavės dhe Kanadasė

    Pėr dijeneni
    At Foti Cici
    Kėshilli i Famullisė
    ---------------------



    I dashur At Nikolla,

    Po tė shkruaj sepse jam zhgėnjyer prej teje. Kam dėgjuar se ke prezantuar veten si prift i peshkopatės dhe si kreu i Kishės sė Shėn Astit, nė kundėrshtim me marrėveshjen tonė janarin e kaluar.

    Ne ramė dakord qė ti nuk do tė bėje gjėra tė tilla, por, pėr tė mundėsuar njohjen e Kishės, do tė shėrbeje si psalt. Gjithashtu ramė dakord se ti nuk do tė pengoje punėn e Kishės. Unė pranova se do tė tė ndihmoj me ēėshtjen e emigracionit dhe tė dhashė privilegje mė tepėr se ē’duhej tė tė jepja.

    Gjithėsesi, ne do tė vazhdojmė tė tė ndihmojmė me emigracionin, nė qoftė se ti me sjelljen tėnde na lejon tė tė ndihmojmė. Megjithatė, duke filluar qysh tani, ti nuk do tė kungohesh mė nė Altar, por nga Luga e shenjtė, si i pari midis laikėve. Kam dėgjuar se ti nuk na i ke thėnė tė gjitha hollėsitė pėr sa i pėrket sė kaluarės sate, gjė qė mė ka zhgėnjyer. Qysh tani, tė ndaloj tė vėsh kollaren e bardhė tė klerikut, as nė kishė, as nė publik. Po tė kėrkoj tė ruash ato pėr tė cilat ke rėnė dakord gjatė marrėveshjes sė janarit, pėr sa i pėrket ndihmės qė duhet t’i japėsh Kishės sė Shėn Astit. Nė qoftė se nuk bindesh, mund tė shkaktosh rėnjen e kishės dhe do tė jesh pėrgjegjės karshi Perėndisė.

    Problemet e shqiptarėve tė Torontos, pėr tė cilėt je pėrpjekur tė pėrkujdesesh me dashuri, nuk do tė zbuten nė asnjė mėnyrė me sjelljen tėnde si i pavarur dhe i pabindur. Ti do tė ndihmosh vetėm thellimin e pėrēarjes sė shqiptarėve. Si rrjedhojė, tė kėrkoj me sinqeritet tė bashkėpunosh me At Fotin dhe ta mbėshtetėsh atė, siē kemi rėnė dakord. Ne gjithashtu duam tė tė ndihmojmė edhe ty, pėr sa ėshtė e mundur. Tė lutem bashkėpuno.

    Me dashuri me Krishtin, mbetem yti,


    Peshkop Serafimi i Otavės dhe Kanadasė


    Pėr dijeni: At Foti Cici

    ----------------------

    Kryepeshkopata e Kanadasė  Kisha Ortodokse nė Amerikė

    30 gusht 2003

    Letėr drejtuar anėtarėve tė Kishės Shqiptare tė Shėn Astit, nė Toronto, dhe kujdo tjetėr

    Nga Peshkop Serafimi, mbi Nikolla Kavajėn


    Siē jeni nė dijeni, Nikolla Kavaja ėshtė prezantuar me mėnyra tė ndryshme si prift i Kishės Ortodoke. Por ai ėshtė dorėzuar si i tillė nga njė peshkop i skizmės (i vetėshpallur dhe i paligjshėm), prandaj dhe nuk mund tė njihet nga Kisha Ortodokse. Veē kėsaj, ekzistojnė dhe probleme tė tjera, tė cilat e bėjnė Nikolla Kavajėn tė papėrshtatshėm tė kualifikohet si prift ortodoks. Pavarėsisht nga tė gjitha kėto, unė jam treguar i mėshirshėm dhe kam bėrė lėshime tė mėdha, duke e njohur atė nė njė farė mėnyre dhe, mė nė fund, duke e lejuar tė paktėn si psalt. Por kjo nuk e kėnaqi zotin Kavaja. Ai ka deklaruar se do tė krijojė bashkėsinė e tij tek e cila pretendon tė bėhet kreu i saj. Por kjo gjė nuk mund tė bėhet nė Kishėn Ortodokse. Duke u sjellur siē sillet, Nikolla Kavaja e ēon vetveten, dhe kėdo qė e ndjek, jashtė kungimit tė Kishės Ortodokse.

    Jam shumė i vrarė shpirtėrisht qė Nikolla Kavaja gjatė kėsaj kohe nuk ka dashur tė sillet si njė i krishterė me modesti, dhe tė pėrpiqet kėshtu tė ruajė unitetin e Kishės. Por ama dua t’ju vė nė dijeni se, deri sa ai tė pendohet, dhe do t’i falet nė qoftė se pendohet, zoti Nikolla Kavaja e ka tė ndaluar tė kungohet nė Kishėn Ortodokse. Nė qoftė se ai hiqet si prift, ēfarėdo akti qė ai kryen nuk ka asnjė vlerė, dhe ndoshta mė keq.

    Le tė lutemi pėr tė, nė mėnyrė qė ai tė gjejė udhėn e pendesės, dhe asnjė nga besimtarėt ortodoksė tė mos gabojė nėpėrmjet tij.

    Me bekime kryebaritore dhe dashuri me Krishtin, mbetem juaji,



    + SERAFIM
    Peshkop i Otavės dhe Kanadasė
    Mos asocio emrin tim me mua e me gjininė e sfurqėve...
    EKUILIBĖR!

  7. #227
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    18-08-2003
    Postime
    135
    Vlen tė shtoj kėtu, se pavarėsisht nga letra e Peshkop Serafimit, At Foti e lejonte Nikollėn tė vinte nė kishė e tė psalte kur i tekej. Pra, ai u respektua. Ndėrsa kur ai shkoi nė Shqipėri, ku banon tani pėrhershmėrisht, ju i ndaluat hyrjen nė kishė dhe e vutė nė karantinė si tė ishte i zgjebosur. Dhe nga ana tjetėr, shani At Fotin se pse e largoi nga teatri i tij.
    Mos asocio emrin tim me mua e me gjininė e sfurqėve...
    EKUILIBĖR!

  8. #228
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    01-10-2003
    Vendndodhja
    Shqiperi
    Postime
    24

    Teatri i Cicit

    Citim Postuar mė parė nga Sfurku
    Dhe nga ana tjetėr, shani At Fotin se pse e largoi nga teatri i tij.
    Shume mire e thua Sfurk. Foti dhe teatri i tij. Vetem ta dish ti dhe Foti qe Kisha s'eshte teater. Ty Sfurk ndoshta te pelqen roli i aktorit, ndersa Fotit, ai i regjisorit.

    Po te them nje sekret. Burimi me kryesor per te formuluar fakte kunder Cicit je ti dhe fjalet qe thua. Ti peshkohesh kaq lehte dhe pa kuptuar me ke dhene kaq informacion sa s'do te mund te me jepte asnje tjeter. Tregohu me i matur se me shume po shet sesa po blen. Kjo tregon qe nuk ke shume eksperience ne debate.

    Se dyti nuk e ke kuptuar mire. Une isha fokusuar vetem tek Foti kur thashe qe ai kur nuk pranon rolin e dyshit, por do vetem njeshin. Une nuk e permenda fare kete Kavajen, dhe as nuk e njoh mire ate. Ne qofte se ai eshte antikanonik, mire kane bere qe e kane larguar. Une u perqendrova vetem tek Foti dhe tek karakteri i tij, i cili nuk pret.

    Foti nuk e le veten ne doren e Hirit te Perendise dhe te prese te degjoje mesazhin e tij. Ai do qe ta udheheqe vete fatin e tij ne perputhje edhe me aspiratat e tij per ta shpallur veten hero dhe martir para vdekjes. Ti te gjitha pikepyetjeve te mia u pergjigje, pervec asaj te vrasjes se Fotit nga Janullatosi. Ndoshta Foti nuk ta ka diktuar kete rradhe pergjigjen, sepse eshte zene edhe ai ngushte.

    Citim Postuar mė parė nga Sfurku
    Nė qoftė se ti dhe mėsuesit e tu nuk do tė frikėsoheshin nga kėto qė shkruhen, as qė do tė merreshin me ne, ashtu siē nuk janė marrė as me Nikolla Markun e Sejfi Protopapėn.
    Per sa i perket mesazheve te mia ne Forum, te kam sqaruar edhe here tjeter, po ti ose s'mban mend ose do ta sjellesh biseden cdo here nga e para.

    Si fillim nuk jam une i pari qe po shkruaj ne internet dhe po sulmoj. Kur une u futa ne internet dhe sic ta kam thene me pare shkruajta ne search emrin e Fotit, me dolen nje sere shkrimesh te tij, ku sulmohej rende kryepeshkopi i KOASh-it dhe nje sere institucionesh te tjera te larta kishtare. Nga keto shkrime dilte se te gjithe ia fusnin kot, pervec nje njeriu inteligjent qe kishte lindur per te shpetuar situaten.

    Nuk jam une ai qe e hapa lojen e internetit, por Cici nepermjet nje fare Sokrat Dhime dhe nje Sfurku. Ti je anetar shume me i vjeter ne Forum se une.

    Nga qe kjo gje nuk m'u duk e ndershme, d.m.th. qe disa njerez anonime te shanin disa njerez te respektuar, thashe. Pse te mos futem dhe une dhe te them mendimin tim. Fundja per kete gje jane forumet. Mos te te rreje mendja se ia vlen qe per ty te rish pa gjume dhe te merren me kete pune profesora. Ju e keni formuar brenda vetes aq shume delirin e madheshtise, sa cdo gjeje i jepni ton zyrtar dhe formoni perrallen se kunder jush po stisen intriga te rrezikshme.

    Te kam thene dhe po ta perseris prape, por te lutem mos ma perserit me kete pyetje se u merzita me perseritje, se autor i shkrimeve te mia ne forum jam vete une dhe asnje tjeter, dhe kete e bej vec per hobi dhe per shtyrje kohe.

    Ti ne forum solle letra pa fund te Cicit, drejtuar primateve ortodokse te Kostandinopojes, Greqise dhe Shqiperise. E vecanta dhe njekohesisht ironia e ketij fakti qendron tek ngarja qe asnje nuk i eshte pergjigjur, apo te pakten ti nuk ke sjelle asnje pergjigje. Pse kjo heshtje? Pse asnje pergjigje?

    Ta kam thene. Kete gje e kane kuptuar shume mire te tjeret...

    Me Fotin s'ia vlen te merresh.

    Per ata qe nuk dine shume per ju, rekomandoj te lexojne artikullin:
    Fatmir Foti Cici! 67 arsye per te mos i besuar, ne adresen:

    http://www.geocities.com/faktuesi/foticici.html
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Faktuesi : 02-04-2004 mė 08:09
    Faktuesi qe fakton te verteten.
    faktuesi@yahoo.com

  9. #229
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    18-08-2003
    Postime
    135
    Citim Postuar mė parė nga Faktuesi
    Shume mire e thua Sfurk. Foti dhe teatri i tij. Vetem ta dish ti dhe Foti qe Kisha s'eshte teater. Ty Sfurk ndoshta te pelqen roli i aktorit, ndersa Fotit, ai i regjisorit.

    Po te them nje sekret. Burimi me kryesor per te formuluar fakte kunder Cicit je ti dhe fjalet qe thua. Ti peshkohesh kaq lehte dhe pa kuptuar me ke dhene kaq informacion sa s'do te mund te me jepte asnje tjeter. Tregohu me i matur se me shume po shet sesa po blen. Kjo tregon qe nuk ke shume eksperience ne debate.

    Hej, shpifės, mos bėn sikur s'kupton! 'Teatėr', sipas dokumentave ėshtė Nikolla Kavaja, tė cilėn mėsuesit e tu e njohin shumė mirė, dhe sepse gjithė paraqitja e tij ishte teatėr, prandaj dhe e larguarn. Ti thua se shumė mirė ia bėnė, por mė parė e akuzove At Fotin se i zuri vendin. Ja se ēfarė njerėzish jeni ju. Shpifės. Nuk jua mba tė dilni me emėr nė shtyp dhe kujtoni se me bashibozukllėqe do tė ndalni fushatėn e At Cicit pėr tė informua opinioin shqiptar mbi anėn tjetėr tė Janullatosit.
    Mos asocio emrin tim me mua e me gjininė e sfurqėve...
    EKUILIBĖR!

  10. #230
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    18-08-2003
    Postime
    135
    Citim Postuar mė parė nga Faktuesi
    Foti nuk e le veten ne doren e Hirit te Perendise dhe te prese te degjoje mesazhin e tij. Ai do qe ta udheheqe vete fatin e tij ne perputhje edhe me aspiratat e tij per ta shpallur veten hero dhe martir para vdekjes. Ti te gjitha pikepyetjeve te mia u pergjigje, pervec asaj te vrasjes se Fotit nga Janullatosi. Ndoshta Foti nuk ta ka diktuar kete rradhe pergjigjen, sepse eshte zene edhe ai ngushte.

    UNė solla dokumenta ndėrsaa ti sjell shpifje. Por vetėn duke iu hedhur njė sy faqeve tė fundit duket se ēfarė shpifėsi je ti. Dhe sidomos tani nė ditė kreshme. Ju jeni ata qė kryqėzuan Krishtin; hipokritėt e ēdo brezi.
    Mos asocio emrin tim me mua e me gjininė e sfurqėve...
    EKUILIBĖR!

  11. #231
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    18-08-2003
    Postime
    135
    [QUOTE=Faktuesi]Nga qe kjo gje nuk m'u duk e ndershme, d.m.th. qe disa njerez anonime te shanin disa njerez te respektuar, thashe. Pse te mos futem dhe une dhe te them mendimin tim. Fundja per kete gje jane forumet. Mos te te rreje mendja se ia vlen qe per ty te rish pa gjume dhe te merren me kete pune profesora. Ju e keni formuar brenda vetes aq shume delirin e madheshtise, sa cdo gjeje i jepni ton zyrtar dhe formoni perrallen se kunder jush po stisen intriga te rrezikshme.[QUOTE]

    Ti paguhesh pėr kėtė punė, dhe ne e dimė kush je. Por njė gjė ėshtė e vėrtetė, qė ti nuk e ke takkuar asnjėherė At Foti CIcin, dhe ēdo gjė qė sjell si 'dėshmi' ėshtė shpifje. Por ty, dhe Janullatosit, nuk jua mba tė delni mė emėr, pikėrisht se ne disponojmė edhe fakte tė tjera skandaloze mbi veprimtarinė e misionarėve grekė nė Shqipėri.
    Mos asocio emrin tim me mua e me gjininė e sfurqėve...
    EKUILIBĖR!

  12. #232
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    18-08-2003
    Postime
    135
    Citim Postuar mė parė nga Faktuesi
    Ti ne forum solle letra pa fund te Cicit, drejtuar primateve ortodokse te Kostandinopojes, Greqise dhe Shqiperise. E vecanta dhe njekohesisht ironia e ketij fakti qendron tek ngarja qe asnje nuk i eshte pergjigjur, apo te pakten ti nuk ke sjelle asnje pergjigje. Pse kjo heshtje? Pse asnje pergjigje? [/URL]
    Primati i Greqisė, i cili ėshtė dhe mė kryesori nė kėtė rast, ėshtė pėrgjigjur dhe ka thirrur pėrfaqėsi tė emigrantėve, gjė qė dėshmohet si tek letrat, ashtu edhe tek intervista tek Gazeta e Athinės, si edhe tek dy teskte botuar tek e njėjta gazetė, e vetmja prė atė kohė nė Athinė. Ja njė shpifjie tjetėr, o shpifės. Janullatosi pėrėsri ėshtė pėrgjigjur, siē duket edhenga letra qė i ka dėrguar Lidhja, por do tė ishte mė mirė qė kėto tė botoheshin njė ditė nė shtyp, qė tė diheshin edhe kėto gjėra, pėr ata qė janė tė interesuar.
    Mos asocio emrin tim me mua e me gjininė e sfurqėve...
    EKUILIBĖR!

  13. #233
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    18-08-2003
    Postime
    135
    Citim Postuar mė parė nga Faktuesi
    Ta kam thene. Kete gje e kane kuptuar shume mire te tjeret...

    Me Fotin s'ia vlen te merresh.

    Per ata qe nuk dine shume per ju, rekomandoj te lexojne artikullin:
    Fatmir Foti Cici! 67 arsye per te mos i besuar, ne adresen:

    http://www.geocities.com/faktuesi/foticici.html

    Se ēfarė kanė kuptuar 'tė tjerėt', lereni nė opinionin e tė tjerėve, pėr tė cilėn s'duhet tė shqetėsohesh kaq shumė. Por nė qoftė se kjo ishte hobi pėr ty, dhe jo veprimtari me pagesė, siē e dimė shumė mirė ne dhe bashkėpunorėt tanė nė kryepeshkopatėn e Tiranės, nuk do tė tė interesonte kaq shumė se ē'thonė tė tjerėt, ashtu siē nuk na intereson edhe ne. NE themi ato qė duhen thėnė, dhe tė tjerėt le tė mendojnė si tė duan. Ju keni hapur faqe nė internet 'pėr tė mos i besuar 'Fatmir Foti Cici', dhe jo 'Cicit', me 't' nė fund, siē shkruhet nė shqip, sepse kėshtu e pėrkthen, e para, dhe e dyta, me search do tė gjendet mė lehtė pa 't': Cici! Pra, ju djeg se ēfarė thotė At Foti dhe nuke keni aspak si hobi. Pra nė kėtė faqe shpifėse, o shpifėsa, ju nxirrni fytyrėn tuaj, anėn tjetėr tė plakut mėkatar, ndėrsa At Foti, tek faqja e tyre, www.shqiptarortodoks.com nuk ka rėnė nė nivelin tuaj dhe ka dalė me emėr dhe me dinjitet.
    Mos asocio emrin tim me mua e me gjininė e sfurqėve...
    EKUILIBĖR!

  14. #234
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    18-08-2003
    Postime
    135
    Citim Postuar mė parė nga Faktuesi
    Fakti qe ai ka organizuar nje komunitet ortodoks ne Kanada eshte i admirueshem, por eshte shume skandal fakti qe keto kisha nuk varen nga Kisha Meme ne Shqiperi sic normal ndodh me diasporat e tjera. Dhe kjo jo per faj te Janullatosit, por per faj te Cicit. Per ata qe nuk e dine kishat shqiptare ne Kanada ndodhen ne varesi te Kishes Ruse. Ky eshte gabimi i Cicit. Ai nuk di te prese. COLOR=Red]http://www.geocities.com/faktuesi/foticici.html [/COLOR]

    Janullatosi nuk pranoi qė shqiptarėt tė organizoheshin nė Kanada, ashtu siē u luftoi edhe nė Athinė, nėpėrmjet dokumentave qė solla. Shqiptarėt e Kanadasė i shkruan Janullatosit, si shoqata shqiptaro-kanadeze, ashtu edhe vetė ortodoksėt dhe mbas dy vjetėsh ata u drejtuan tek peshkopata shqiptare nė AMerikė. Nė qoftė se ėshtė skandal, jemi dakord, se skandal ėshtė kur kisha shqiptare merret me politikė dhe lufton bijtė e saj nė diasporė. Ja dokuementi, marrrė nga www.shqiptarortodoks.com

    Komiteti Ortodoks i Emigrantėve Shqiptarė nė Toronto

    Shumė tė Pėrndershmit At Artur Liolin,
    Kancelar i Peshkopatės Shqiptare nė Amerikė
    523 East Broadway, South Boston MA, 02127

    Shumė i Pėrndershėm,

    Komiteti Ortodoks i Emigrantėve Shqiptarė nė Toronto, i cili u themelua mė 14 korrik 2002, e kremte e Etėrve tė Shenjtė tė Sinodit IV Ekumenik, ju dėrgon pėrshėndetjet vėllazėrore e birėrore, duke ju kėrkuar bekimet tuaja priftėrore pėr tė arritur sendėrtimin e qėllimeve tona, tė cilat pėrkojnė me nevojat a ngutshme qė ka Ortodoksia nė diasporėn shqiptare tė pasdiktaturės.

    Siē e dini, kėtu nė qytetin e Torontos ndodhen disa mijėra emigrantė shqiptarė ortodoksė tė cilėt kanė vite qė presin kujdesin e Kishės Ortodokse pėr t’i marrė nė gjirin e saj, tė cilės i pėrkasin qė kur s’mbahet mend. E vėrteta ėshtė se ne jemi braktisur nga kisha mėmė e Shqipėrisė, jemi shpėrnjohur nga kryesia e Kishės Ortodokse Autoqefale tė Shqipėrisė, megjithėse kemi kėrkuar me pėrulje e frymė kishtare, edhe sipas rekomandimit tuaj tė matur, bekimin dhe ndihmėn e Fortlumturisė sė Tij Anastasios (Janullatos), primatit aktual tė KOASH-it

    Ne nuk ngremė asnjė pyetje ndaj personit tuaj tė shumėrespektuar nė bashkėsinė tonė, pėrderisa ju i pėrkisni njė juridiksioni kishtar tė pavarur nga kryepeshkopi Anastasios, dhe aq mė tepėr kur peshkopata tė cilėn kanceloni pėr vite tė tėra nuk ka tė drejta juridiksioni nė Kanada. Por pėrderisa ne kemi vendosur t’i drejtohemi Kishės Ortodokse nė Amerikė (Orthodox Church in America), tė cilės i pėrkasin shumica e famullive ortodokse shqiptaro-amerikane, domethėnė Peshkopata juaj, ju lutemi nxehtėsisht tė ndėrmjetėsoni tek primati i ri i OCA-sė, i cili do tė zgjidhet javėn qė vjen, tė japė bekimin e tij kryepriftėror nė pėrpjekjen tonė pėr tė hapur njė famulli misionare ortodokse shqiptare nė Toronto.

    Ne nuk kemi pretendime pėr trajtėn kanonike qė do tė ketė vendimi i Kishės ndaj kėrkesės sė bashkėsisė ortodokse shqiptare tė Torontos. Nė qoftė se Kisha vendos qė ne t’i pėrkasim juridiksionit peshkopal tė Kanadasė, nėn peshkopin Serafim, ose tė shtrihet rrezja e juridiksionit tė Peshkopatės Shqiptare nė Amerikė edhe kėtu nė Kanada, ato janė ēėshtje qė nuk i pėrkasin komitetit tonė, si pėrfaqėsi e pėrkohėshme e emigrantėve shqiptarė nė Toronto, dhe ju japim tė drejtė t’a trajtoni kėtė ēėshtje sipas arsyetimit tuaj.

    Ne do tė pėrkujtojmė nė Meshė emrat e primatėve tė OCA-sė, aktualisht tė Mitropolitit Theodhos, dhe mbas pėrfundimit tė shėrbesės sė tij, tė peshkopit qė do tė caktohet nė vijim, deri nė zgjedhjen, javėn qė vjen, shugurimin e fronėzimin nė fillim tė vjeshtės tė primatit tė ri tė OCA-sė.

    Komiteti ka filluar pėrpjekjet pėr sigurimin e pagesės sė njė kishe a salle pėr fillimin e shėrbesave tė pėrjavėshme nė gjuhėn shqipe, nė datėn 1 shtator. Vėshtirėsia mė e madhe ėshtė mungesa e njė peshkopi kanonik, i cili tė ketė dijeni dhe tė mbėshtesė moralisht nismėn tonė ortodokse dhe kombėtare. Njė peshkop ortodoks na u pėrgjigj, nė kėrkesė pėr marrjen me pagesė sė njė kishe tė tij nė Toronto, se “ekzistojnė dy peshkopė shqiptarė nė Amerikėn e Veriut; nuk mund tė futim hundėt nė punėt e tyre.” Prandaj ju lutemi, me gjithė nuancat qė merr kjo ngjarje, t’i pėrcillni Peshkopit tė saposhuguruar tė Baltimorės, dhe vėllait tuaj, Hirėsisė sė Tij Imzot Nikonit (Liolin), i cili ėshtė dhe peshkopi asistent i primatit tė Kishės Ortodokse nė Amerikė, lutjen tonė pėr tė bėrė diēka pėr tė mirėn e Kishės Ortodokse dhe tė kombit shqiptar, duke i dhėnė njė ndihmė morale njė bashkėsie tė krishterė e cila pėrpėlitet nė dhč tė huaj pėr tė mbajtur fort besimin e etėrve tanė.

    Nė qoftė se keni nevojė pėr tė dhėna tė tjera, pėr tė plotėsuar imazhin kishtar tė bashkėsisė sonė, jemi tė gatshėm tė pėrgjigjemi. Me fillimin e shėrbesave jeni i mirėpritur tė urdhėroni e tė meshoni nė kishėn qė shpresojmė tė marrim me pagesė, nė mėnyrė qė tė ndihmoni pėr tė hedhur themele tė shėndosha kishtare e kombėtare nė famullinė tonė tė ardhshme.

    Komiteti dėshmon gjithashtu se pėrderisa emigrantėt shqiptarė tė besimit myslyman dhe tė atij katolik kanė shėrbesat e tyre nė gjuhėn shqipe, me ndihmėn e institucioneve tė tyre pėrkatėse fetare, pėrse emigrantėt ortodoksė tė jenė tė privuar nga kjo e drejtė legjitime? Nė momentin kur KOASH-i nuk i pėrgjigjet lutjeve tona, nė momentin kur Peshkopata Shqiptare nė Amerikė nuk ka ende peshkopin e saj, e vetmja shpresė pėr ne mbeteni ju, Shumė i Pėrndershėm, dhe gjithė komuniteti shqiptar i Kanadasė do t’ju jetė mirėnjohės qė ndihmuat nė themelimin e kishės sė parė shqiptare ortodokse kėtu, e cila ka pėr qėllim tė mbjellė nė jetėn tonė tė shumėvuajtur shpresėn me dashurinė e Zotit Krisht, nėpėmjet mistereve jetėdhėnės tė Kishės, pa tė cilėn nuk ka kuptim ekzistenca jonė si tė krishterė ortodoksė.

    (Toronto, mė 18 korrik 2002)
    Mos asocio emrin tim me mua e me gjininė e sfurqėve...
    EKUILIBĖR!

  15. #235
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    18-08-2003
    Postime
    135
    Ja dhe dokumenti, botuar tek gazeta Illyria, pėrpiluar nga At Foti, atėherė teologu Fatmir Foti Cici.

    Marrė nga www.shqiptarortodoks.com

    KOMITETI ORTODOKS I EMIGRANTĖVE SHQIPTARĖ NĖ TORONTO

    Sot, mė 14 korrik 2002, e kremte e Etėrve tė Shenjtė tė Sinodit IV Ekumenik, u krijua Komiteti Ortodoks i Emigrantėve Shqiptarė nė Toronto, njė pėrfaqėsi e pėrkohėshme e emigrantėve shqiptarė ortodoksė nė Toronto, tė provincės Ontario tė Kanadasė. Ky forum, i cili nė thelb ėshtė njė grup pune, pėrbėhet nga kryetari, at Nikolla Kavaja, prift i bashkėsisė sonė ortodokse, sekretari, zoti Fatmir Foti Cici, teolog, arkėtari, zoti Adrian Keri, dhe anėtarėt, zonja Dorina Shuke e zotėrinjtė Rrapi Bafa, Alban Hobdari, Arben Aleksi e Viktor Tanefi, qė tė gjithė anėtarė tė Kishės Ortodokse.

    Synimet e Komitetit Ortodoks janė:

    1. Tė vlerėsojė situatėn aktuale nė lidhje me gjendjen kishtare tė emigrantėve shqiptarė ortodoksė nė kėtė qytet.
    2. Tė bėjė pėrēapjet e duhura tek faktorėt pėrkatės pėr tė bėrė tė mundur organizimin e njė kishe ortodokse nė gjuhėn shqipe nė Toronto.
    3. Tė ndėrmarrė njė fushatė pėr sigurimin e mjeteve tė domosdoshėm pėr ekzistencėn e kėsaj kishe nė trajtė tė pėrjavėshme.

    Komiteti Ortodoks, duke marrė parasysh faktorėt, paralelėt dhe ngjarjet qė kanė lidhje me synimet e mėsipėrme, konkludoi nė vlerėsimet e mėposhtme:

    1. Mė 16 qershor 2002, e kremte e Etėrve tė Shenjtė tė Sinodit I Ekumenik, u celebrua nė Toronto mesha e parė nė gjuhėn shqipe, nė kishėn rumune tė Shėn Gjergjit, nga i pėrndershmi at Nikolla Kavaja, me njė pjesėmarrjeje tė kėnaqshme tė emigrantėve shqiptarė, kryesisht ortodoksė. Kjo ishte njė provė e suksesshme, e cila dha shenjėn pėr tė diskutuar e kėrkuar organizimin e njė kishe nė gjuhėn shqipe nė Toronto.
    2. Organizimi i njė famullie ortodokse nė gjuhėn shqipe ėshtė njė domosdoshmėri shpirtėrore dhe kombėtare pėr emigrantėt dhe, nė tė njėjtėn kohė, njė e drejtė legjitime kishtare. Komuniteti shqiptar i Torontos, i cili aktualisht ka njė xhami dhe njė kishė katolike nė gjuhėn shqipe, pret tashmė nga ortodoksėt shqiptarė tė nxiten nga shembulli i vėllezėrve tė tyre myslymanė dhe katolikė, dhe tė ndėrmarrin aksionin e duhur pėr tė hapur njė kishė ortodokse shqiptare nė Toronto, pėr tė pėrmbushur kėsisoj detyrat e tyre tė krishtera, por duke plotėsuar njėkohėsisht edhe tripletin e besimeve tradicionale tė Shqipėrisė.
    3. Nisma pėr njė kishė ortodokse shqiptare nė Toronto ėshtė pėrēuar deri tani nga individė dhe forume shqiptare tė emigracionit, kryesisht nga Shoqata e Miqėsisė Shqiptaro-Kanadeze. Motivimet e kėtyre pėrpjejeve kanė qenė tė pastra, por mė tepėr kombėtare dhe mė pak kishtare, gjė qė e ka bėrė edhe mė tė vėshtirė sendėrtimin e idesė nė fjalė.
    4. Nė tetor 2001, prifti ynė, at Nikolla Kavaja, i cili gėzon edhe detyrėn e sekretarit tė Shoqatės Shqiptaro-Kanadeze, shkoi nė Boston MA, dhe u takua me Kancelarin e Peshkopatės Shqiptare nė Amerikė, shumė tė pėrndershmin at Artur Liolin, i cili e priti me interes idenė e themelimit tė njė kishe shqiptare nė Toronto, por rekomandoi qė kjo lutje t’i pėrcillet pėr aprovim dhe ndihmė Fortlumturisė sė Tij, Kryepeshkopit tė Tiranės dhe gjithė Shqipėrisė, Prof. Dr. Imzot Anastasios (Janullatos). Nė dhjetor 2001 at Nikolla dhe shoqata e sipėrpėrmendur iu drejtua Kryepeshkopit Anastasios me njė lutje pėr hapjen e njė kishe shqiptare nė Toronto, por ende nuk ka marrė pėrgjigje.
    5. Emigracioni shqiptar ortodoks nė Toronto, si pjesė pėrbėrėse e Kishės Ortodokse Autoqefale tė Shqipėrisė (KOASH), dėshmon se kisha mėmė, literalisht i ka braktisur bijtė e saj, ashtu si edhe nė shtete tė tjera ku ekziston me shumicė popullsi emigrantėsh shqiptarė ortodoksė (Greqi, etj.), dhe mbajtja e shpresave pėr ndihmė nga Shqipėria ėshtė njė alibi pėr mosangazhim tė mėtejshėm. Megjithėse diaspora e pasdiktaturės pėrbėn mė shumė se gjysmėn e anėtarėve tė KOASH-it, pėr sa i pėrket Kanadasė, nuk ekziston asnjė faktor politik a kishtar pėr mosorganizimin e njė kishe nė gjuhėn shqipe.
    6. Prifti meshėtar, teologu psalt dhe personeli i domosdoshėm pėr mbarėvajtjen e kishės, janė qė tė gjithė tė gatshėm pėr tė ofruar shėrbimet e tyre falas. Pra, e vetmja pengesė pėr tė pasur njė kishė ortodokse shqiptare nė Toronto ėshtė mungesa e vendit tė adhurimit dhe mospatja e mjeteve tė domosdoshėm, liturgjikė e priftėrorė, pėr tė celebruar shėrbesat e pėrjavėshme.
    7. Mbas faktorit ekonomik ekzistojnė vėshtirėsi pėr tė siguruar nxitjen, ndihmėn dhe lejen e njė peshkopi ortodoks kanonik, i cili tė jetė i gatshėm tė marrė nėn juridiksionin e tij famullinė tonė tė ardhshme. Pėrveē KOASH-it, i cili nuk ėshtė pėrgjigjur, Peshkopata Shqiptare nė Amerikė nuk ka juridiksion kishtar nė Kanada, ndėrsa Dioqeza Shqiptare nė Amerikė ėshtė nėn juridiksionin e Patrikanės Ekumenike. Gjithėsesi ekzistojnė nė Kanada juridiksione tė tjera kishtare kanonike. Njėri prej tyre ėshtė Kisha Ortodokse nė Amerikė (Orthodox Church in America), pjesė e sė cilės ėshtė Peshkopata Shqiptare nė Amerikė, e cila ka njė prani tė fuqishme peshkopale nė Kanada dhe ky fakt ėshtė njė alternativė qė pėrkon me synimet e Komitetit.
    8. Vendi i celebrimit tė shėrbesave mund tė mos jetė me doemos kishė, pėr arsye se mospatja e njė peshkopi, me tė gjitha nuancat qė pėrmban pika 7, e ka vėshtirėsuar gjetjen e njė kishe ortodokse, dhe nė qoftė se kjo nuk bėhet e mundur as me gjetjen e ndonjė kishe jo ortodokse, e vetmja mundėsi ėshtė gjetja e njė salle ceremonish, e cila do tė shėrbejė fillimisht si vend adhurimi dhe lutjeje. Shumė komunitete ortodokse nė Amerikėn e Veriut i kanė fillimet e tyre nė njė sallė me pagesė, duke vazhduar mė pas nė njė kishė me qira, dhe me rritjen dhe fuqizimin e komunitetit arrijnė tė kenė njė kishė tė tyren.
    9. Shumica e emigrantėve shqiptarė, ortodoksė dhe jo, janė ngulur nė lagjen greke tė Torontos, ku ndodhen disa kisha tė fuqishme tė cilat pėrdorin vetėm greqishten. Sipas konstatimit tonė, famullitė greke kanė njė prani influencuese nė rajonin ku banojnė emigrantėt shqiptarė, por me pėrparėsi nė aspektin kombėtar e kulturor tė tyre, sesa nė atė shpirtėror. Njė vendtakim nė lagjen greke do t’a lehtėsonte mė tepėr pjesėmarrjen e emigrantėve ortodoksė shqiptarė nė kishėn e tyre, gjė qė nga ana tjetėr i ngushton mundėsitė pėr pėrzgjedhjen e vendit nė lagje tė tjera.
    10. Cilado qė tė jetė pėrzgjedhja e vendit tė shėrbesave nė shqip - kishė apo sallė - sot pėr sot, nuk ekziston mundėsia pėr tė siguruar njė vendtakim pa pagesė. Ēmimi i kishės a i sallės, ėshtė rreth $100 (njė qind dollarė kanadezė) nė javė. Plus pagesės sė vendit, nevojiten rreth $1000 pėr blerjen e mjeteve (sendet e kungatės, pajisjet e tryezės sė shenjtė, kryqi, temjanica dhe disa ikona) pėr tė bėrė tė mundur kryerjen e meshės, sipas rregullave tė ritit liturgjik.
    11. Me pėrpjekjet qė janė bėrė gjer mė sot, nuk ekzisojnė tė dhėna se kėto tė holla mund tė sigurohen nė Toronto, por mbas fillimit tė meshės sė pėrjavėshme dhe tė organizimit tė kishės, pėrderisa shėrbimi i priftit dhe i ekipit tė tij ėshtė vullnetar, njė pjesė e mirė e tė hollave do tė dalė nga shitja e qirinjve.
    12. Pa fillimin e meshės sė pėrjavėshme si fakt i kryer, ėshtė e pamundur tė fillojė procedura pėr kanonizimin e kishės nėn juridiksionin e Kishės Ortodokse nė Amerikė, dhe sidomos nė bashkėveprim, nė qoftė se bėhet e mundur, me Peshkopatėn Shqiptare nė Amerikė.

    Mas kėtyre vlerėsimeve tė domosdoshme, nė pėrputhje me synimet e krijimit tė tij, Komiteti Ortodoks mori vendimet e mėposhtme:

    1. Tė sigurojė vendin ku do tė kryhen shėrbesat e pėrjavėshme pėr njė vit: 1 shtator 2002 - 15 gusht 2003.
    2. Tė kėrkojė botėrisht ndihmė, duke u adresuar pa dallime, dhe tė sigurojė fondet e duhura pėr pagimin e vendit tė shėrbesave (rreth $5000 pėr njė vit) dhe pėr sigurimin e mjeteve liturgjike e priftėrore (rreth $1000).
    3. Tė njoftojė nė shtyp sasinė e tė hollave tė siguruara dhe emrat e dhuruesve.
    4. Tė vėrtetojė tek dhuruesit, me dokumentacionin pėrkatės, pagesat e vendit tė adhurimit dhe tė pajisjeve liturgjike.
    5. Tė kėrkojė lejen dhe bekimin e Primatit tė Kishės Ortodokse nė Amerikė pėr fillimin e meshės sė pėrjavėshme nė gjuhėn shqipe, duke dhėnė datėn 1 shtator 2002.
    6. Tė kėrkojė sėrish ndihmėn e Kancelarit tė Peshkopatės Shqiptare nė Amerikė, Shumė tė Pėrndershmit At Artur Liolin, pėr tė ndėrmjetėsuar tek Fortlumturia e Tij Theodhos dhe tek peshkopi i tij asistent, Hirėsia e Tij Nikon (Liolin), pėr futjen e famullisė shqiptare tė Torontos nė gjirin e Kishės Ortodokse nė Amerikė, pa pretendime pėr trajtėn kanonike qė do tė ketė vendimi i Kishės mbi kėtė kėrkesė.
    7. T’i parashtrojė si kusht kėrkesėn priftit tonė meshėtar dhe kujtdo qė mund tė bashkėmeshojė me tė, pėr pėrkujtimin e domosdoshėm nė Meshė (tek “Pėr Kryepeshkopin tonė aksh...”) tė Fortlumturisė sė Tij Theodhosit, Mitropolitit Kryepeshkop tė Kishės Ortodokse nė Amerikė, derisa vetė Primati tė pėrgjigjet dhe tė vendosė pėr emrin e peshkopit tė famullisė sonė.
    8. T’i parashtrojė si kusht kėrkesėn priftit tonė meshėtar qė tė bashkėmeshojė, si nė kishėn tonė dhe kudo gjetkė, vetėm me klerikė qė i pėrkasin ose janė nė kungim me Kishėn Ortodokse nė Amerikė dhe peshkopėt e saj. Si rrjedhojė, nė rast pamundėsie tė priftit aktual, Komiteti duhet tė ftojė klerikė pėr kryerjen e shėrbesave vetėm nga ato kisha qė i pėrkasin dhe janė nė kungim me Kishėn Ortodokse nė Amerikė.
    9. Tė pėrgatisė mbajtjen e kuvendit tė parė tė komunitetit ortodoks shqiptar tė Torontos nė muajin nėntor tė kėtij viti, 2002, ku do tė zhvillohen zgjedhjet e pleqėsisė kishtare, si strukturė e vetme udhėheqėse e famullisės sonė, e cila do tė ketė tė drejtė tė rishikojė tė gjitha pikat e kėtij dokumenti.
    10. Tė raportojė nė kuvendin e sipėrpėrmendur veprimtarinė e komitetit, tė japė llogari tė detajuar mbi veprimet financiare tė komitetit, dhe tė dorėzojė sasinė ekzistuese tė tė hollave, nė qoftė se ekziston, tek pleqėsia e zgjedhur nė kuvend.
    11. Mbas zgjedhjes sė pleqėsisė kishtare nė kuvend, tė njoftojė shkrirjen e Komitetit Ortodoks tė Emigrantėve Shqiptarė nė Toronto, si akt i pėrmbushjes sė misionit themelues.
    12. Tė publikojė menjėherė pėrmbajtjen e plotė tė kėtij dokumenti.

    (Toronto, mė 14 korrik 2002)
    Mos asocio emrin tim me mua e me gjininė e sfurqėve...
    EKUILIBĖR!

  16. #236
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    18-08-2003
    Postime
    135
    Ja ecuria e kanonizimit tė kishės, nė sajė tė At Foti Cicit, ndėrsa ju tė urtėsisė sė pritjes i keni lėnė shiqptarėt nė mėshirėn e fatit. Pra, skandal ėshtė por Janullatosi ėshtė babai i kėtyre skandaleve nė historinė e shqiptarėve ortodoksė.

    Marrė nga www.shqiptarortodoks.com


    16 qershor 2002. U mbajt mesha e parė shqip nė Toronto, me meshėtar zotin Nikolla Kavaja, i cili ishte dorėzuar prift nga njė klerik grek nė Misisaga, nė periferi to Torontos, me rekomandimin dhe mbėshtetjen e Shoqatės Shqiptaro-Kanadeze. Mesha u mbajt tek kisha rumune e Shėn Gjergjit nė Toronto, famulli e kishės ortodokse autoqefale nė Amerikė, me ndihmėn e at Fotit (nė atė kohė, teolog laik), i cili atėherė sapo kishte ardhur nga ShBA. Duke ardhur nė kontakt me besimtarėt qė morėn pjesė nė atė meshė, sidomos me zotin Alban Hobdari, Foti filloi organizimin e kishės sė parė shqiptare nė Kanada.

    14 korrik 2002. U krijua njė komitet ortodoks si pėrfaqėsi e pėrkohshme e emigrantėve shqiptarė ortodoksė tė Torontos. Foti paraqiti nė kėtė takim pėr miratim njė projekt pėr themelimin dhe afiliimin e kishės, i cili u botua tek gazeta shqiptaro-amerikane Illyria, nr. 1158, 19-22 korrik 2002, f. 22.

    18 korrik 2002. Komiteti dėrgoi kėrkesėn pėr afiliim tek kancelari i peshkopatės shqiptare nė ShBA, at Artur Liolin, i cili nuk pranoi tė normalizojė statusin kanonik tė ortodoksėve tė Torontos, dhe tė marrė famullinė e re nė gjirin e peshkopatės. Pyetja qė e rėndon administruesin e atėhershėm tė peshkopatės, themeluar nga Fan S. Noli ėshtė: cila ishte alternativa e kishės ortodokse pėr shqiptarėt e Kanadasė, tej mospėlqimit tė kryepeshkopit Anastasios?

    Gusht 2002. Foti Cici zhvilloi gjatė kėtij muaji negociatat e duhura me Hirėsinė e Tij Serafimin, Peshkop i Otavės dhe Kanadasė, i cili pranoi tė fusė shqiptarėt e Kanadasė nėn juridiksionin e tij kishtar. Mbasi u sigurua marrja me qira e njė kishe, nė zonėn ku banojnė shumica e emigrantėve (Danforth), komiteti aplikoi dhe kisha e sapokrijuar u bė korporatė, sipas rregullave tė shtetit kanadez.

    1 shtator 2002. Kisha filloi tė celebrojė pėr ēdo tė diel, me bekimin e Hirėsisė sė Tij, Peshkop Serafimit, duke pasur si meshėtar Nikolla Kavajėn, e administrator teologun Foti Cici.

    17 nėntor 2002. Komiteti ortodoks, me kryetar Nikolla Kavajėn, u shkri dhe u krijua kėshilli kishtar. Nė zgjedhjet e famullisė Alban Hobdari u zgjodh kryetar i kėshillit.

    1 dhjetor 2002. Peshkop Serafimi pėrshendeti kryesinė e re tė famullisė duke i dhėnė asaj statusin “Mission Station”, shkalla e parė drejt kanonizimit.

    4 janar 2003. Imzot Serafimi thirri njė pėrfaqėsi tė komunitetit ortodoks, pėrbėrė nga Alban Hobdari, Foti Cici dhe Nikolla Kavaja.

    Serafimi pranoi dorėheqjen nga detyrat meshėtare tė Nikollės, mbasi qartėsoi pamundėsinė e ridorėzimit tė tij prift, pėr arsye ndėrlikuese nga e kaluara e klerikut moshatar. Zoti Kavaja pranoi tė shėrbejė si psalt dhe tė ndihmojė pėr ruajtjen e unitetit tė kishės shqiptare tė Torontos.

    Po atė ditė, mė 4 janar 2003, Peshkop Serafimi i Otavės i dha status tė plotė kishės shqiptare, duke e pajisur pėrfaqėsinė me Antiminsin dhe Miron e Shenjtė dhe letrėn e kanonizimit tė famullisė. Nė vijim ai caktoi si prift tė shqiptarėve tė Torontos teologun Foti Cici. Hirėsia e Otavės shtoi se “kisha shqiptare ėshtė e lirė qė nė tė ardhmen tė afiliohet, nėse dėshiron, me peshkopatėn shqiptare nė Amerikė”.

    10 janar 2003. Foti Cici u shugurua dhjakon nė Kishėn e Shėn Grigorit tė Nisės nė Kingston, Ontario, nga Hirėsia e Tij Serafimi.

    2 shkurt 2003. Dhjakon Foti u dorėzua prift nga Hirėsia e Tij Serafimi, nė katedralen e Hyjlindėses dhe Shėn Nikollės nė Otavė, me njė pjesėmarrje tė madhe besimtarėsh, duke pėrfshirė edhe besimtarėt shqiptarė qė kishin ardhur nga Toronto me dhjakonin pėr prift. Ishin emocionuese ēastet kur kleri ortodoks kanadez kėndoi pjesė tė meshės nė shqip, dhe kur peshkopi kanadez e shuguroi priftin duke thirrur disa herė nė shqip: “I denjė!”.

    9 shkurt 2003. At Foti celebroi meshėn e parė nė Toronto.

    * * *

    Menjėherė mbas shugurimit, at Foti filloi pėrpjekjet pėr t’a bėrė kishėn tė njohur tek kishat e tjera ortodokse e pėr t’a nxjerrė nga izolimi i mėparshėm. Prifti shqiptar u ftua nė kėshillin e priftėrinjve ortodoksė tė Torontos. At Foti kėrkoi takim me Hirėsinė e Tij Sotirios, mitropolitin grek tė Torontos, dhe siguroi lejen pėr tė meshuar nė kishat greke tė qytetit, pėr tė ardhur kėshtu nė kontakt e ftuar nė kishėn e tyre shqiptarėt qė meshoheshin nė kishat greke. Ėshtė e domosdoshme qė shqiptarėt ortodoksė tė Torontos, ata shqiptarė qė shkojnė nė kishat greke me motive kishtare, tė bashkohen nė njė kishė tė tyren, me priftin e tyre, nė gjuhėn e tyre.

    Ėshtė pėr tė mirėn e kishės greke, domethėnė pėr tė evituar akte e situata qė kuptohen vetėm brenda kulturės shqiptare, tė pėrcjellė tek kisha shqiptare ata bashkatdhetarė qė kėrkojnė pagėzime e procedura tė tjera kishtare nė kishat motra greke. Kisha jonė po punon drejt pėrkryerjes sė kėsaj marrėveshjeje me mitropolinė greke.

    Sot Kisha e Shėn Astit, e vetmja kishė shqiptare nė Toronto, vijon tė ketė njė profil nė rritje dinjitoz nė komunitetin shqiptar tė Torontos dhe Montrealit, tė cilat janė dy qendrat mė tė mėdha tė emigrantėve shqiptarė. Kjo kishė e dobėt dhe modeste bėhet e madhėrishme nė vizionet tona pėr vetė faktin se u themelua nga vetė emigrantėt, mori drejtim ligjor e kanonik, e vazhdon tė ndriēojė tė njėjtėn dritė shpresėdhėnėse, pa asnjė ndihmė nga faktorėt qė janė pėrgjegjės karshi Zotit pėr mbarėvajtjen shpirtėrore tė shqiptarėve.

    * * *
    Mos asocio emrin tim me mua e me gjininė e sfurqėve...
    EKUILIBĖR!

  17. #237
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    01-10-2003
    Vendndodhja
    Shqiperi
    Postime
    24

    Nuk e kuptoj pse nuk je i qete, por kercenon!

    Citim Postuar mė parė nga Sfurku
    Ti paguhesh pėr kėtė punė, dhe ne e dimė kush je. Por njė gjė ėshtė e vėrtetė, qė ti nuk e ke takkuar asnjėherė At Foti CIcin, dhe ēdo gjė qė sjell si 'dėshmi' ėshtė shpifje. Por ty, dhe Janullatosit, nuk jua mba tė delni mė emėr, pikėrisht se ne disponojmė edhe fakte tė tjera skandaloze mbi veprimtarinė e misionarėve grekė nė Shqipėri.
    Nese eshte sic thua qe Cici eshte i paster, atehere pse e humb qetesine duke ofshuar dhe kercenuar. Nese e di kush jam, shume mire, bravo te qofte, kjo s'me tremb aspak. Une thjesht jam ne forum dhe shpreh ekskluzivisht mendimin tim.

    Ti thua se keni bashkepunetoret tuaj ne Kryepeshkopate. Urime edhe per aktivitetin tuaj te spiunazhit. Por nuk e di ke survejojne atje bashkepunetoret tuaj, sepse une nuk kam lidhje me Kryepeshkopaten dhe as ndodhem atje. Jo cdo njeri qe mendon ndryshe nga ju lidhet me Kryepeshkopaten. Ashtu sic as jo cdo njeri qe mendon ndryshe nga mua ndodhet ne Kanada. Kjo s'tregon se jeni te zgjuar, por tregon edhe njehere inferioritet ne intelekt dhe jo perendishmeri.

    Do te te shkruaja dhe te tjera, por ndoshta ne nje moment te mevonshem, pasi ka hyre Java e Madhe dhe duhet te perqendrohemi edhe tek shpirteroret. Duket qe Foti nuk jua ka mesuar edhe fjalen "dashuri" ne dialog, sjellje dhe ne jete.

    Gezuar e per shume mot pashket!
    Faktuesi.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Faktuesi : 05-04-2004 mė 13:28
    Faktuesi qe fakton te verteten.
    faktuesi@yahoo.com

  18. #238
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    18-08-2003
    Postime
    135

    na sill dokumenta

    Ne tė sollėn gjithė kėto dokumente, ndėrsa tė nxorrėm bllof. Prandaj edhe mė parė ti e kuptoje se 'fakte' nuk ishte e vėrtetė, dhe e ktheve 'arsye', por tani, nėn dritėn e kėtyre dokumentave, duhet tė gjesh njė fjalė tjetėr, e ndoshta njė emėr tjetėr. Ju keni gjithė kėto fytyra, kėshtu qė e keni mė tė lehtė pėr tė gjetur edhe emra. At Foti nuk na paska mėsuar dashurinė, por ama nuk ka mėsuar as shpifjen, si ju tė Janullatosit. Tani hiqeni si kreshmėtarė dhe duani 'tė pėrqėndroheni' pėr shėrbesat e Javės sė Madhe, por e vėrteta ėshtė e vėrtetė gjatė gjithė vitit e jo vetėm pėr pashkėt, o shpifėsa.
    Mos asocio emrin tim me mua e me gjininė e sfurqėve...
    EKUILIBĖR!

  19. #239
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    18-08-2003
    Postime
    135
    Citim Postuar mė parė nga Faktuesi
    Ti thua se keni bashkepunetoret tuaj ne Kryepeshkopate. Urime edhe per aktivitetin tuaj te spiunazhit. Por nuk e di ke survejojne atje bashkepunetoret tuaj, sepse une nuk kam lidhje me Kryepeshkopaten dhe as ndodhem atje. .
    Ne nuk thamė se ti ndodhesh tani atje, por ėshtė marrė vesh rrethet e kryepeshkopatės akordimi i bursės sate.
    Mos asocio emrin tim me mua e me gjininė e sfurqėve...
    EKUILIBĖR!

  20. #240
    i/e regjistruar Maska e Iliriani
    Anėtarėsuar
    24-03-2004
    Postime
    986

    deshira e nje idividi

    Dua tju bej nje pyetje rreth kishes shqiptare ortodokse.Ne keto 12 vjet te drejtimit nga kryepeshkopi Janullatos si periudhe rilindje te kishesh shqiptare sa prifterinj shqiptar jane bere e sa kisha mbulojne e sa nga keta jane rritur ne hirearkine e kishes e ca poste mbulojne.Kjo ka qene dhe detyra kryesore e tij kur mori drejtimin e kishes ne 92.A nuk do qe mire qe nje ortodoks shqiptare te rritej te behej prift e deri kryepeshkop e a eshte ndertuar kjo rruge per nje femije shqiptare qe ka lindur sot e ndoshta ne te ardhmen do te doj te eci ne kete rruge e ti kendoj zotit ne gjuhen e nenes.A i kemi keto institucione fetare ne gjuhen shqipe e a e kane shqiptaret kete mundesi.Si nje ortodoks i thjeshte keto jane gjerat qe kerkoj nga institucionet fetare ne shqiperi.Faleminderit

Faqja 12 prej 13 FillimFillim ... 210111213 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Lufta ballkanike dhe Shqipėria
    Nga Albin nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 15-07-2014, 07:05
  2. Procesi i Pavarėsimit tė Kosovės
    Nga AsgjėSikurDielli nė forumin Ēėshtja kombėtare
    Pėrgjigje: 167
    Postimi i Fundit: 12-10-2012, 06:23
  3. Pėrgjigje: 500
    Postimi i Fundit: 16-10-2009, 14:46
  4. Mocioni, Berisha flet pėr gjithēka, por jo pėr Fazlliē
    Nga njemik nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 47
    Postimi i Fundit: 19-12-2008, 10:44
  5. Janullatos: Nuk ka pėrparim me djegien e kishave dhe xhamive
    Nga Jesushaus nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 157
    Postimi i Fundit: 08-04-2004, 07:40

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •