Close
Faqja 12 prej 13 FillimFillim ... 210111213 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 221 deri 240 prej 259
 1. #221
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-10-2003
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Mosha
  38
  Postime
  24
  Kerkesa nuk ishte e gabuar, ama kushti qe u vu ishte qe patjeter Foti Cici te ishte bariu i kesaj kishe. Nga sa kam degjuar Janullatosi nuk pranoi dhe une mendoj se me te drejte. Nese ti do te behesh klerik nuk mund t'i vesh kushte nje episkopi.
  Kjo eshte e thjeshte. Cici ne fillim ndihmon dike te ngrihet dhe pastaj e godet duke i marre vendin. Kete beri edhe ne Kanada. Ne fillim u shfaq si ndihmes dhe si psalt dhe me pas u be vete kryetari. Ti kete taktike duhet ta njohesh me mire se une.

  Te falenderoj qe hape dosjen Cici, kur ai ishte kryetar i shoqates. Vetem nuk na the se sa anetare kishte shoqata, ose me mire sa intelektuale i ishin bashkengjitur asaj.

  Gjithashtu keto dokumente shprehin nje klime perndjekjeje te Cicit nga Janullatosi. Por une mendoj se keto jane insinuata te Cicit dhe jo te verteta. Aty ti sjell vetem letra te Cicit. Aty nuk ka ndonje mallkim nga Anastasi apo ndonje dokument te shkruar qe te vertetoje ate qe do te thuash.

  Diku thuhet se u pergatit per Cicin edhe eleminimi fizik. Kjo eshte nje perralle qe nuk mund ta besoj. Nese do te ishte keshtu, Cici tani do te ishte shpallur martir. Eshte turp te akuzosh nje peshkop me reputacion nderkombetar qe kerkon te vrase Cicin. Kjo eshte pikerisht ajo qe doni te beni ju, ta ktheni Cicin nga perndjekes ne te perndjekur. Nga predator ne viktime. Po viktima ketu eshte vetem Janullatosi, se pari eshte viktime e genjeshtrave te Cicit dhe se dyti viktime e reklames negative qe Cici i ben ne shtypin shqiptar ne artikujt e firmosur prej tij, fatkeqesisht dhe jashte kuptimit te parashteses: "At".

  Edhe une neser mund te shkruaj nje leter me nja dy firma (sot ka shume njerez qe jane gati te firmosin) te nja dy pseudoteologeve qe mund te kene rezerva ndaj Anastasit, dhe te them qe Anastasi do te me vrase. Po kjo se ben aspak vrases ate.

  Me shpjego nje gje. Shqiptaret ortodokse njohin nje Anastas tjeter, ndryshe nga ai qe paraqisni ju. Opinioni nderkombetar njeh nje Anastas tjeter, ndryshe nga ai qe paraqisni ju. Te gjithe njohin nje Anastas tjeter, ndryshe nga ai qe paraqisni ju. Dhe pas ketyre ju doni te na mbushni mendjen se i vetmi njeri ne bote qe e njihka me te vertete Janullatosin na qenka At Foti Cici. Ja pra, ky eshte fakti i vetem qe e ben te pabesueshem Fotin, shoqaten e tij dhe letrat e tij.

  Sikur te gjitha letrat qe ka shkruajtur Foti deri me sot te sjellesh ne Forum, ato nuk mund ta erresojne aspak imazhin shpirteror te Janullatosit. Dhe as nuk mund te bindin njeri mbi negativitetin e Janullatosit.

  Fakti qe Cici nuk qe i zoti fitonte zemren Janullatosit nuk e ben Janullatosin vrases apo njeri qe do te digjet ne ferr, sic para se te behej prift ishte shprehur Cici. Cici ka aq shume problem, sa jo vetem qe e ndjen veten me lart se Janullatosi, por ndoshta e ndjen veten edhe me lart se i Larti duke firmosur dekretin e denimit te Janullatosit, dhe duke marre keshtu te drejten ekskluzive te gjykatesit te shpirterave. Mohoje kete po deshe.
  Faktuesi qe fakton te verteten.
  faktuesi@yahoo.com

 2. #222
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-08-2003
  Postime
  135
  Citim Postuar m par nga Faktuesi
  Kjo eshte e thjeshte. Cici ne fillim ndihmon dike te ngrihet dhe pastaj e godet duke i marre vendin. Kete beri edhe ne Kanada. Ne fillim u shfaq si ndihmes dhe si psalt dhe me pas u be vete kryetari. Ti kete taktike duhet ta njohesh me mire se une.
  Sigurisht q e di m mir se ti. Sepse "kryetari" u zgjodh kur At Foti erdhi nga AMerika dhe se ai ishte br prift i paligjshm nga kisha e paligjshme greke e Missags. Pra, ishte taktika e At Fotit q e zgjidhi problemin duke i dhn atij fillimisht dika, sepse Nikolla Kavaja ishte 72 vje, dhe me dy martesa, gj q nuk e lejonte t bhesh prift. Peshkop Serafimi tha se po t mos ishte At FOti Cici n Kanada, shqiptart do t ishin t prar n tre kisha. Ndrsa kshtu, shqiptart u bashkuan dhe jan tashm n njkish, dhe prift u b ai q kishte studjuar teologji dhe nuk kishte pengesa si Nikolla, i cili nuk kishte studjuar teologji, dhe kishte madje martes t dyt me nj grua jo ortodokse. Por juve t Janullatosit nuk ju interesojn kto sesa pushteti q prpiqemi t mbani me dhmb n Tiran.
  Mos asocio emrin tim me mua e me gjinin e sfurqve...
  EKUILIBR!

 3. #223
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-08-2003
  Postime
  135
  Citim Postuar m par nga Faktuesi
  Te falenderoj qe hape dosjen Cici, kur ai ishte kryetar i shoqates. Vetem nuk na the se sa anetare kishte shoqata, ose me mire sa intelektuale i ishin bashkengjitur asaj. .

  Nga fotografit q kam par ishin me dhjetra vet n aktivitetet e shoqats. TI nga programi i shoqats mund t shohesh se ka qen t paktn 50 vet, sepse mbaheshin kurse n tre gjuh, dhe kumtesa nga personalitete t emigracionit shqiptar, si Aristidh Kolja e Gazmend Kapllani, etj.
  Mos asocio emrin tim me mua e me gjinin e sfurqve...
  EKUILIBR!

 4. #224
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-08-2003
  Postime
  135
  [QUOTE=Faktuesi]Me shpjego nje gje. Shqiptaret ortodokse njohin nje Anastas tjeter, ndryshe nga ai qe paraqisni ju. Opinioni nderkombetar njeh nje Anastas tjeter, ndryshe nga ai qe paraqisni ju. Te gjithe njohin nje Anastas tjeter, ndryshe nga ai qe paraqisni ju. [QUOTE]

  Ne nuk duam ti ndryshojm mendjen bots se si duan t mendojn pr Janullatosin. T mendojn si t ken dshir. Duan ta shpallin shenjtor, le ta shpallin. Por ne kemi t drejt t plotsojm imazhin e tij si njeri, domethn edhe me gabimet e tij, sepse kjo sht jeta e do njeriu, dhe sigurisht kemi t drejtn biblike t mos ta adhurojm, edhe sikur gjith bota ti bjer n gjunj pushtetit t tij.
  Mos asocio emrin tim me mua e me gjinin e sfurqve...
  EKUILIBR!

 5. #225
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-08-2003
  Postime
  135
  Citim Postuar m par nga Faktuesi
  Sikur te gjitha letrat qe ka shkruajtur Foti deri me sot te sjellesh ne Forum, ato nuk mund ta erresojne aspak imazhin shpirteror te Janullatosit. Dhe as nuk mund te bindin njeri mbi negativitetin e Janullatosit.
  Ne nuk jemi budallenj t besojm se kto q shkruajm ne do t ndryshojn prshtypje pr nj njeri i cili ka krijuar nj mekanizm t tre, me prmasa q dalin nga Ballkani, pr t br gjith botn t besoj vetm njrn an t tij. Por e ndjejm si detyrim qytetar e kishtar t themi mendimin ton duke u bazuar n fakte. N qoft se kto q themi ne jan thjesht dokrra, ti do t jepesh ndonj mision tjetr dhe nuk do ta gdhije n internet, duke shpifur e duke i hapur telashe t ardhmes sate. Sepse ti do t jesh ai q do ta flakesh i pari Janullatosin, kur ai t vdes, ndrsa ne do t themi edhe t mirat e tij, por sigurisht do t ndihemi t qet q kur ishte gjall i tham lumit jo. N qoft se ti dhe msuesit e tu nuk do t friksoheshin nga kto q shkruhen, as q do t merreshin me ne, ashtu si nuk jan marr as me Nikolla Markun e Sejfi Protopapn.
  Mos asocio emrin tim me mua e me gjinin e sfurqve...
  EKUILIBR!

 6. #226
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-08-2003
  Postime
  135
  Prderisa ti Faktues, shpif srish prsa i prket shtjes s NIkolla Kavajs, se prse e larguan shqiptart e Kanadas nga prift, un po t jap t prkthyera dokumentat e mposhtme, t cilat i jan drguar antarve t kishs n TOronto, njohur si "dosja nikolla". Nga gjith kjo duket se At FOti Cici, themeluesi i kishs shqiptare n Kanada, jo vetm q e bri kishn, po i dha trajt t shndosh e kanonike, pavarsisht nga lufta q i bni ju. Nga kto letra, me t cilat prgnjeshtroheni edhe nj her ju t Janullatosit, duket se nuk ishte faji i At FOtit kur nj njeri q nuk vlente pr prift krkonte dika t till, dhe si thon t gjith ktu, e bnte pr t marr dokumentat nga emigracioni. LExoni letrat.

  17 maj 2003

  I Prndershm Nikolla, Krishti u Ngjall!

  Mora letrn tnde t 7 majit.

  Jam i trishtuar q n kto momente gjykimet tona jan t kundrta. Gjithsesi problemi qndron se ti je shuguruar prift nga nj peshkop i cili nuk njihet si peshkop kanonik. Prve ksaj, e kaluara jote sht shum e ndrlikuar dhe sht e pamundur q un ti lutem Kryepeshkopit n ShBA, q t m lejoj t t shuguroj prsri prift, sepse thjesht ai nuk ka pr ta br. Kjo ishte arsyeja q un nuk mundesha t t emroja ty si Prift t Shn Astit, dhe kjo sht arsyeja q un shugurova n vendin tnd At Foti Cicin.

  Pr arsye t vuajteve dhe vshtirsive t jets sate, t s kaluars s vshtir n Shqipri dhe t problemeve q ke n Kanada, u prpoqa t bj ka mundem pr ty, brenda mundsive tona. Si rrjedhoj un t trajtova si prift, n nj far mnyre, pavarsisht se zyrtarisht nuk mund t t njihja si prift. Por duke t trajtuar ty si prift, un kam br gabim. Un kujtoja se ti do t punoje pr Kishn me bindje dhe do t bashkpunoje me At Fotin. Ndrsa ti, n vend q t bindesh dhe t bashkpunosh me At Fotin, i bn ball dhe e kundrshton at. N vend q t punosh pr bashkimin dhe fuqizimin e duhur t komunitetit, ti personalisht duket se dshiron t shkaktosh prarje.

  N qoft se nuk bindesh dhe n qoft se nuk bashkpunon me ne, ather un nuk mund t t pranoj m as si psalt n Kishn e Shn Astit. Ather jam i detyruar t t krkoj t vishesh si laik dhe t ulesh n Kish bashk me popullin.

  T lutem m thuaj n qoft se ke dshir t punosh bashk me At Fotin, pr ta br kt Kish Shqiptare t fuqishme dhe t bashkuar. N qoft se bn kthes, un mund ta ndryshoj n nj far mnyre kt gjendje. Un e di q ti ke vuajtur shum gjat jets sate, por, t lutem, mos i shto vetes vuajtje t tjera me veprime t tilla. Bn at q duhet t bj nj i krishter: fal, pajtohu dhe bashkpuno. Kjo nuk sht shtje autoriteti a prestigji, por sht vuajtje pr ti shrbyer Krishtit, n mnyr q t ushqehet dhe t shptohet grigja e tij.

  Me dashuri me Krishtin, mbetem yti,

  I padenji
  +SERAFIM
  Peshkop i Otavs dhe Kanadas

  Pr dijeneni
  At Foti Cici
  Kshilli i Famullis
  ---------------------  I dashur At Nikolla,

  Po t shkruaj sepse jam zhgnjyer prej teje. Kam dgjuar se ke prezantuar veten si prift i peshkopats dhe si kreu i Kishs s Shn Astit, n kundrshtim me marrveshjen ton janarin e kaluar.

  Ne ram dakord q ti nuk do t bje gjra t tilla, por, pr t mundsuar njohjen e Kishs, do t shrbeje si psalt. Gjithashtu ram dakord se ti nuk do t pengoje punn e Kishs. Un pranova se do t t ndihmoj me shtjen e emigracionit dhe t dhash privilegje m tepr se duhej t t jepja.

  Gjithsesi, ne do t vazhdojm t t ndihmojm me emigracionin, n qoft se ti me sjelljen tnde na lejon t t ndihmojm. Megjithat, duke filluar qysh tani, ti nuk do t kungohesh m n Altar, por nga Luga e shenjt, si i pari midis laikve. Kam dgjuar se ti nuk na i ke thn t gjitha hollsit pr sa i prket s kaluars sate, gj q m ka zhgnjyer. Qysh tani, t ndaloj t vsh kollaren e bardh t klerikut, as n kish, as n publik. Po t krkoj t ruash ato pr t cilat ke rn dakord gjat marrveshjes s janarit, pr sa i prket ndihms q duhet ti japsh Kishs s Shn Astit. N qoft se nuk bindesh, mund t shkaktosh rnjen e kishs dhe do t jesh prgjegjs karshi Perndis.

  Problemet e shqiptarve t Torontos, pr t cilt je prpjekur t prkujdesesh me dashuri, nuk do t zbuten n asnj mnyr me sjelljen tnde si i pavarur dhe i pabindur. Ti do t ndihmosh vetm thellimin e prarjes s shqiptarve. Si rrjedhoj, t krkoj me sinqeritet t bashkpunosh me At Fotin dhe ta mbshtetsh at, si kemi rn dakord. Ne gjithashtu duam t t ndihmojm edhe ty, pr sa sht e mundur. T lutem bashkpuno.

  Me dashuri me Krishtin, mbetem yti,


  Peshkop Serafimi i Otavs dhe Kanadas


  Pr dijeni: At Foti Cici

  ----------------------

  Kryepeshkopata e Kanadas  Kisha Ortodokse n Amerik

  30 gusht 2003

  Letr drejtuar antarve t Kishs Shqiptare t Shn Astit, n Toronto, dhe kujdo tjetr

  Nga Peshkop Serafimi, mbi Nikolla Kavajn


  Si jeni n dijeni, Nikolla Kavaja sht prezantuar me mnyra t ndryshme si prift i Kishs Ortodoke. Por ai sht dorzuar si i till nga nj peshkop i skizms (i vetshpallur dhe i paligjshm), prandaj dhe nuk mund t njihet nga Kisha Ortodokse. Ve ksaj, ekzistojn dhe probleme t tjera, t cilat e bjn Nikolla Kavajn t paprshtatshm t kualifikohet si prift ortodoks. Pavarsisht nga t gjitha kto, un jam treguar i mshirshm dhe kam br lshime t mdha, duke e njohur at n nj far mnyre dhe, m n fund, duke e lejuar t paktn si psalt. Por kjo nuk e knaqi zotin Kavaja. Ai ka deklaruar se do t krijoj bashksin e tij tek e cila pretendon t bhet kreu i saj. Por kjo gj nuk mund t bhet n Kishn Ortodokse. Duke u sjellur si sillet, Nikolla Kavaja e on vetveten, dhe kdo q e ndjek, jasht kungimit t Kishs Ortodokse.

  Jam shum i vrar shpirtrisht q Nikolla Kavaja gjat ksaj kohe nuk ka dashur t sillet si nj i krishter me modesti, dhe t prpiqet kshtu t ruaj unitetin e Kishs. Por ama dua tju v n dijeni se, deri sa ai t pendohet, dhe do ti falet n qoft se pendohet, zoti Nikolla Kavaja e ka t ndaluar t kungohet n Kishn Ortodokse. N qoft se ai hiqet si prift, fardo akti q ai kryen nuk ka asnj vler, dhe ndoshta m keq.

  Le t lutemi pr t, n mnyr q ai t gjej udhn e pendess, dhe asnj nga besimtart ortodoks t mos gaboj nprmjet tij.

  Me bekime kryebaritore dhe dashuri me Krishtin, mbetem juaji,  + SERAFIM
  Peshkop i Otavs dhe Kanadas
  Mos asocio emrin tim me mua e me gjinin e sfurqve...
  EKUILIBR!

 7. #227
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-08-2003
  Postime
  135
  Vlen t shtoj ktu, se pavarsisht nga letra e Peshkop Serafimit, At Foti e lejonte Nikolln t vinte n kish e t psalte kur i tekej. Pra, ai u respektua. Ndrsa kur ai shkoi n Shqipri, ku banon tani prhershmrisht, ju i ndaluat hyrjen n kish dhe e vut n karantin si t ishte i zgjebosur. Dhe nga ana tjetr, shani At Fotin se pse e largoi nga teatri i tij.
  Mos asocio emrin tim me mua e me gjinin e sfurqve...
  EKUILIBR!

 8. #228
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-10-2003
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Mosha
  38
  Postime
  24

  Teatri i Cicit

  Citim Postuar m par nga Sfurku
  Dhe nga ana tjetr, shani At Fotin se pse e largoi nga teatri i tij.
  Shume mire e thua Sfurk. Foti dhe teatri i tij. Vetem ta dish ti dhe Foti qe Kisha s'eshte teater. Ty Sfurk ndoshta te pelqen roli i aktorit, ndersa Fotit, ai i regjisorit.

  Po te them nje sekret. Burimi me kryesor per te formuluar fakte kunder Cicit je ti dhe fjalet qe thua. Ti peshkohesh kaq lehte dhe pa kuptuar me ke dhene kaq informacion sa s'do te mund te me jepte asnje tjeter. Tregohu me i matur se me shume po shet sesa po blen. Kjo tregon qe nuk ke shume eksperience ne debate.

  Se dyti nuk e ke kuptuar mire. Une isha fokusuar vetem tek Foti kur thashe qe ai kur nuk pranon rolin e dyshit, por do vetem njeshin. Une nuk e permenda fare kete Kavajen, dhe as nuk e njoh mire ate. Ne qofte se ai eshte antikanonik, mire kane bere qe e kane larguar. Une u perqendrova vetem tek Foti dhe tek karakteri i tij, i cili nuk pret.

  Foti nuk e le veten ne doren e Hirit te Perendise dhe te prese te degjoje mesazhin e tij. Ai do qe ta udheheqe vete fatin e tij ne perputhje edhe me aspiratat e tij per ta shpallur veten hero dhe martir para vdekjes. Ti te gjitha pikepyetjeve te mia u pergjigje, pervec asaj te vrasjes se Fotit nga Janullatosi. Ndoshta Foti nuk ta ka diktuar kete rradhe pergjigjen, sepse eshte zene edhe ai ngushte.

  Citim Postuar m par nga Sfurku
  N qoft se ti dhe msuesit e tu nuk do t friksoheshin nga kto q shkruhen, as q do t merreshin me ne, ashtu si nuk jan marr as me Nikolla Markun e Sejfi Protopapn.
  Per sa i perket mesazheve te mia ne Forum, te kam sqaruar edhe here tjeter, po ti ose s'mban mend ose do ta sjellesh biseden cdo here nga e para.

  Si fillim nuk jam une i pari qe po shkruaj ne internet dhe po sulmoj. Kur une u futa ne internet dhe sic ta kam thene me pare shkruajta ne search emrin e Fotit, me dolen nje sere shkrimesh te tij, ku sulmohej rende kryepeshkopi i KOASh-it dhe nje sere institucionesh te tjera te larta kishtare. Nga keto shkrime dilte se te gjithe ia fusnin kot, pervec nje njeriu inteligjent qe kishte lindur per te shpetuar situaten.

  Nuk jam une ai qe e hapa lojen e internetit, por Cici nepermjet nje fare Sokrat Dhime dhe nje Sfurku. Ti je anetar shume me i vjeter ne Forum se une.

  Nga qe kjo gje nuk m'u duk e ndershme, d.m.th. qe disa njerez anonime te shanin disa njerez te respektuar, thashe. Pse te mos futem dhe une dhe te them mendimin tim. Fundja per kete gje jane forumet. Mos te te rreje mendja se ia vlen qe per ty te rish pa gjume dhe te merren me kete pune profesora. Ju e keni formuar brenda vetes aq shume delirin e madheshtise, sa cdo gjeje i jepni ton zyrtar dhe formoni perrallen se kunder jush po stisen intriga te rrezikshme.

  Te kam thene dhe po ta perseris prape, por te lutem mos ma perserit me kete pyetje se u merzita me perseritje, se autor i shkrimeve te mia ne forum jam vete une dhe asnje tjeter, dhe kete e bej vec per hobi dhe per shtyrje kohe.

  Ti ne forum solle letra pa fund te Cicit, drejtuar primateve ortodokse te Kostandinopojes, Greqise dhe Shqiperise. E vecanta dhe njekohesisht ironia e ketij fakti qendron tek ngarja qe asnje nuk i eshte pergjigjur, apo te pakten ti nuk ke sjelle asnje pergjigje. Pse kjo heshtje? Pse asnje pergjigje?

  Ta kam thene. Kete gje e kane kuptuar shume mire te tjeret...

  Me Fotin s'ia vlen te merresh.

  Per ata qe nuk dine shume per ju, rekomandoj te lexojne artikullin:
  Fatmir Foti Cici! 67 arsye per te mos i besuar, ne adresen:

  http://www.geocities.com/faktuesi/foticici.html
  Ndryshuar pr her t fundit nga Faktuesi : 02-04-2004 m 08:09
  Faktuesi qe fakton te verteten.
  faktuesi@yahoo.com

 9. #229
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-08-2003
  Postime
  135
  Citim Postuar m par nga Faktuesi
  Shume mire e thua Sfurk. Foti dhe teatri i tij. Vetem ta dish ti dhe Foti qe Kisha s'eshte teater. Ty Sfurk ndoshta te pelqen roli i aktorit, ndersa Fotit, ai i regjisorit.

  Po te them nje sekret. Burimi me kryesor per te formuluar fakte kunder Cicit je ti dhe fjalet qe thua. Ti peshkohesh kaq lehte dhe pa kuptuar me ke dhene kaq informacion sa s'do te mund te me jepte asnje tjeter. Tregohu me i matur se me shume po shet sesa po blen. Kjo tregon qe nuk ke shume eksperience ne debate.

  Hej, shpifs, mos bn sikur s'kupton! 'Teatr', sipas dokumentave sht Nikolla Kavaja, t ciln msuesit e tu e njohin shum mir, dhe sepse gjith paraqitja e tij ishte teatr, prandaj dhe e larguarn. Ti thua se shum mir ia bn, por m par e akuzove At Fotin se i zuri vendin. Ja se far njerzish jeni ju. Shpifs. Nuk jua mba t dilni me emr n shtyp dhe kujtoni se me bashibozukllqe do t ndalni fushatn e At Cicit pr t informua opinioin shqiptar mbi ann tjetr t Janullatosit.
  Mos asocio emrin tim me mua e me gjinin e sfurqve...
  EKUILIBR!

 10. #230
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-08-2003
  Postime
  135
  Citim Postuar m par nga Faktuesi
  Foti nuk e le veten ne doren e Hirit te Perendise dhe te prese te degjoje mesazhin e tij. Ai do qe ta udheheqe vete fatin e tij ne perputhje edhe me aspiratat e tij per ta shpallur veten hero dhe martir para vdekjes. Ti te gjitha pikepyetjeve te mia u pergjigje, pervec asaj te vrasjes se Fotit nga Janullatosi. Ndoshta Foti nuk ta ka diktuar kete rradhe pergjigjen, sepse eshte zene edhe ai ngushte.

  UN solla dokumenta ndrsaa ti sjell shpifje. Por vetn duke iu hedhur nj sy faqeve t fundit duket se far shpifsi je ti. Dhe sidomos tani n dit kreshme. Ju jeni ata q kryqzuan Krishtin; hipokritt e do brezi.
  Mos asocio emrin tim me mua e me gjinin e sfurqve...
  EKUILIBR!

 11. #231
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-08-2003
  Postime
  135
  [QUOTE=Faktuesi]Nga qe kjo gje nuk m'u duk e ndershme, d.m.th. qe disa njerez anonime te shanin disa njerez te respektuar, thashe. Pse te mos futem dhe une dhe te them mendimin tim. Fundja per kete gje jane forumet. Mos te te rreje mendja se ia vlen qe per ty te rish pa gjume dhe te merren me kete pune profesora. Ju e keni formuar brenda vetes aq shume delirin e madheshtise, sa cdo gjeje i jepni ton zyrtar dhe formoni perrallen se kunder jush po stisen intriga te rrezikshme.[QUOTE]

  Ti paguhesh pr kt pun, dhe ne e dim kush je. Por nj gj sht e vrtet, q ti nuk e ke takkuar asnjher At Foti CIcin, dhe do gj q sjell si 'dshmi' sht shpifje. Por ty, dhe Janullatosit, nuk jua mba t delni m emr, pikrisht se ne disponojm edhe fakte t tjera skandaloze mbi veprimtarin e misionarve grek n Shqipri.
  Mos asocio emrin tim me mua e me gjinin e sfurqve...
  EKUILIBR!

 12. #232
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-08-2003
  Postime
  135
  Citim Postuar m par nga Faktuesi
  Ti ne forum solle letra pa fund te Cicit, drejtuar primateve ortodokse te Kostandinopojes, Greqise dhe Shqiperise. E vecanta dhe njekohesisht ironia e ketij fakti qendron tek ngarja qe asnje nuk i eshte pergjigjur, apo te pakten ti nuk ke sjelle asnje pergjigje. Pse kjo heshtje? Pse asnje pergjigje? [/URL]
  Primati i Greqis, i cili sht dhe m kryesori n kt rast, sht prgjigjur dhe ka thirrur prfaqsi t emigrantve, gj q dshmohet si tek letrat, ashtu edhe tek intervista tek Gazeta e Athins, si edhe tek dy teskte botuar tek e njjta gazet, e vetmja pr at koh n Athin. Ja nj shpifjie tjetr, o shpifs. Janullatosi prsri sht prgjigjur, si duket edhenga letra q i ka drguar Lidhja, por do t ishte m mir q kto t botoheshin nj dit n shtyp, q t diheshin edhe kto gjra, pr ata q jan t interesuar.
  Mos asocio emrin tim me mua e me gjinin e sfurqve...
  EKUILIBR!

 13. #233
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-08-2003
  Postime
  135
  Citim Postuar m par nga Faktuesi
  Ta kam thene. Kete gje e kane kuptuar shume mire te tjeret...

  Me Fotin s'ia vlen te merresh.

  Per ata qe nuk dine shume per ju, rekomandoj te lexojne artikullin:
  Fatmir Foti Cici! 67 arsye per te mos i besuar, ne adresen:

  http://www.geocities.com/faktuesi/foticici.html

  Se far kan kuptuar 't tjert', lereni n opinionin e t tjerve, pr t ciln s'duhet t shqetsohesh kaq shum. Por n qoft se kjo ishte hobi pr ty, dhe jo veprimtari me pages, si e dim shum mir ne dhe bashkpunort tan n kryepeshkopatn e Tirans, nuk do t t interesonte kaq shum se 'thon t tjert, ashtu si nuk na intereson edhe ne. NE themi ato q duhen thn, dhe t tjert le t mendojn si t duan. Ju keni hapur faqe n internet 'pr t mos i besuar 'Fatmir Foti Cici', dhe jo 'Cicit', me 't' n fund, si shkruhet n shqip, sepse kshtu e prkthen, e para, dhe e dyta, me search do t gjendet m leht pa 't': Cici! Pra, ju djeg se far thot At Foti dhe nuke keni aspak si hobi. Pra n kt faqe shpifse, o shpifsa, ju nxirrni fytyrn tuaj, ann tjetr t plakut mkatar, ndrsa At Foti, tek faqja e tyre, www.shqiptarortodoks.com nuk ka rn n nivelin tuaj dhe ka dal me emr dhe me dinjitet.
  Mos asocio emrin tim me mua e me gjinin e sfurqve...
  EKUILIBR!

 14. #234
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-08-2003
  Postime
  135
  Citim Postuar m par nga Faktuesi
  Fakti qe ai ka organizuar nje komunitet ortodoks ne Kanada eshte i admirueshem, por eshte shume skandal fakti qe keto kisha nuk varen nga Kisha Meme ne Shqiperi sic normal ndodh me diasporat e tjera. Dhe kjo jo per faj te Janullatosit, por per faj te Cicit. Per ata qe nuk e dine kishat shqiptare ne Kanada ndodhen ne varesi te Kishes Ruse. Ky eshte gabimi i Cicit. Ai nuk di te prese. COLOR=Red]http://www.geocities.com/faktuesi/foticici.html [/COLOR]

  Janullatosi nuk pranoi q shqiptart t organizoheshin n Kanada, ashtu si u luftoi edhe n Athin, nprmjet dokumentave q solla. Shqiptart e Kanadas i shkruan Janullatosit, si shoqata shqiptaro-kanadeze, ashtu edhe vet ortodokst dhe mbas dy vjetsh ata u drejtuan tek peshkopata shqiptare n AMerik. N qoft se sht skandal, jemi dakord, se skandal sht kur kisha shqiptare merret me politik dhe lufton bijt e saj n diaspor. Ja dokuementi, marrr nga www.shqiptarortodoks.com

  Komiteti Ortodoks i Emigrantve Shqiptar n Toronto

  Shum t Prndershmit At Artur Liolin,
  Kancelar i Peshkopats Shqiptare n Amerik
  523 East Broadway, South Boston MA, 02127

  Shum i Prndershm,

  Komiteti Ortodoks i Emigrantve Shqiptar n Toronto, i cili u themelua m 14 korrik 2002, e kremte e Etrve t Shenjt t Sinodit IV Ekumenik, ju drgon prshndetjet vllazrore e birrore, duke ju krkuar bekimet tuaja priftrore pr t arritur sendrtimin e qllimeve tona, t cilat prkojn me nevojat a ngutshme q ka Ortodoksia n diasporn shqiptare t pasdiktaturs.

  Si e dini, ktu n qytetin e Torontos ndodhen disa mijra emigrant shqiptar ortodoks t cilt kan vite q presin kujdesin e Kishs Ortodokse pr ti marr n gjirin e saj, t cils i prkasin q kur smbahet mend. E vrteta sht se ne jemi braktisur nga kisha mm e Shqipris, jemi shprnjohur nga kryesia e Kishs Ortodokse Autoqefale t Shqipris, megjithse kemi krkuar me prulje e frym kishtare, edhe sipas rekomandimit tuaj t matur, bekimin dhe ndihmn e Fortlumturis s Tij Anastasios (Janullatos), primatit aktual t KOASH-it

  Ne nuk ngrem asnj pyetje ndaj personit tuaj t shumrespektuar n bashksin ton, prderisa ju i prkisni nj juridiksioni kishtar t pavarur nga kryepeshkopi Anastasios, dhe aq m tepr kur peshkopata t ciln kanceloni pr vite t tra nuk ka t drejta juridiksioni n Kanada. Por prderisa ne kemi vendosur ti drejtohemi Kishs Ortodokse n Amerik (Orthodox Church in America), t cils i prkasin shumica e famullive ortodokse shqiptaro-amerikane, domethn Peshkopata juaj, ju lutemi nxehtsisht t ndrmjetsoni tek primati i ri i OCA-s, i cili do t zgjidhet javn q vjen, t jap bekimin e tij kryepriftror n prpjekjen ton pr t hapur nj famulli misionare ortodokse shqiptare n Toronto.

  Ne nuk kemi pretendime pr trajtn kanonike q do t ket vendimi i Kishs ndaj krkess s bashksis ortodokse shqiptare t Torontos. N qoft se Kisha vendos q ne ti prkasim juridiksionit peshkopal t Kanadas, nn peshkopin Serafim, ose t shtrihet rrezja e juridiksionit t Peshkopats Shqiptare n Amerik edhe ktu n Kanada, ato jan shtje q nuk i prkasin komitetit ton, si prfaqsi e prkohshme e emigrantve shqiptar n Toronto, dhe ju japim t drejt ta trajtoni kt shtje sipas arsyetimit tuaj.

  Ne do t prkujtojm n Mesh emrat e primatve t OCA-s, aktualisht t Mitropolitit Theodhos, dhe mbas prfundimit t shrbess s tij, t peshkopit q do t caktohet n vijim, deri n zgjedhjen, javn q vjen, shugurimin e fronzimin n fillim t vjeshts t primatit t ri t OCA-s.

  Komiteti ka filluar prpjekjet pr sigurimin e pagess s nj kishe a salle pr fillimin e shrbesave t prjavshme n gjuhn shqipe, n datn 1 shtator. Vshtirsia m e madhe sht mungesa e nj peshkopi kanonik, i cili t ket dijeni dhe t mbshtes moralisht nismn ton ortodokse dhe kombtare. Nj peshkop ortodoks na u prgjigj, n krkes pr marrjen me pages s nj kishe t tij n Toronto, se ekzistojn dy peshkop shqiptar n Amerikn e Veriut; nuk mund t futim hundt n punt e tyre. Prandaj ju lutemi, me gjith nuancat q merr kjo ngjarje, ti prcillni Peshkopit t saposhuguruar t Baltimors, dhe vllait tuaj, Hirsis s Tij Imzot Nikonit (Liolin), i cili sht dhe peshkopi asistent i primatit t Kishs Ortodokse n Amerik, lutjen ton pr t br dika pr t mirn e Kishs Ortodokse dhe t kombit shqiptar, duke i dhn nj ndihm morale nj bashksie t krishter e cila prplitet n dh t huaj pr t mbajtur fort besimin e etrve tan.

  N qoft se keni nevoj pr t dhna t tjera, pr t plotsuar imazhin kishtar t bashksis son, jemi t gatshm t prgjigjemi. Me fillimin e shrbesave jeni i mirpritur t urdhroni e t meshoni n kishn q shpresojm t marrim me pages, n mnyr q t ndihmoni pr t hedhur themele t shndosha kishtare e kombtare n famullin ton t ardhshme.

  Komiteti dshmon gjithashtu se prderisa emigrantt shqiptar t besimit myslyman dhe t atij katolik kan shrbesat e tyre n gjuhn shqipe, me ndihmn e institucioneve t tyre prkatse fetare, prse emigrantt ortodoks t jen t privuar nga kjo e drejt legjitime? N momentin kur KOASH-i nuk i prgjigjet lutjeve tona, n momentin kur Peshkopata Shqiptare n Amerik nuk ka ende peshkopin e saj, e vetmja shpres pr ne mbeteni ju, Shum i Prndershm, dhe gjith komuniteti shqiptar i Kanadas do tju jet mirnjohs q ndihmuat n themelimin e kishs s par shqiptare ortodokse ktu, e cila ka pr qllim t mbjell n jetn ton t shumvuajtur shpresn me dashurin e Zotit Krisht, npmjet mistereve jetdhns t Kishs, pa t ciln nuk ka kuptim ekzistenca jon si t krishter ortodoks.

  (Toronto, m 18 korrik 2002)
  Mos asocio emrin tim me mua e me gjinin e sfurqve...
  EKUILIBR!

 15. #235
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-08-2003
  Postime
  135
  Ja dhe dokumenti, botuar tek gazeta Illyria, prpiluar nga At Foti, ather teologu Fatmir Foti Cici.

  Marr nga www.shqiptarortodoks.com

  KOMITETI ORTODOKS I EMIGRANTVE SHQIPTAR N TORONTO

  Sot, m 14 korrik 2002, e kremte e Etrve t Shenjt t Sinodit IV Ekumenik, u krijua Komiteti Ortodoks i Emigrantve Shqiptar n Toronto, nj prfaqsi e prkohshme e emigrantve shqiptar ortodoks n Toronto, t provincs Ontario t Kanadas. Ky forum, i cili n thelb sht nj grup pune, prbhet nga kryetari, at Nikolla Kavaja, prift i bashksis son ortodokse, sekretari, zoti Fatmir Foti Cici, teolog, arktari, zoti Adrian Keri, dhe antart, zonja Dorina Shuke e zotrinjt Rrapi Bafa, Alban Hobdari, Arben Aleksi e Viktor Tanefi, q t gjith antar t Kishs Ortodokse.

  Synimet e Komitetit Ortodoks jan:

  1. T vlersoj situatn aktuale n lidhje me gjendjen kishtare t emigrantve shqiptar ortodoks n kt qytet.
  2. T bj prapjet e duhura tek faktort prkats pr t br t mundur organizimin e nj kishe ortodokse n gjuhn shqipe n Toronto.
  3. T ndrmarr nj fushat pr sigurimin e mjeteve t domosdoshm pr ekzistencn e ksaj kishe n trajt t prjavshme.

  Komiteti Ortodoks, duke marr parasysh faktort, paralelt dhe ngjarjet q kan lidhje me synimet e msiprme, konkludoi n vlersimet e mposhtme:

  1. M 16 qershor 2002, e kremte e Etrve t Shenjt t Sinodit I Ekumenik, u celebrua n Toronto mesha e par n gjuhn shqipe, n kishn rumune t Shn Gjergjit, nga i prndershmi at Nikolla Kavaja, me nj pjesmarrjeje t knaqshme t emigrantve shqiptar, kryesisht ortodoks. Kjo ishte nj prov e suksesshme, e cila dha shenjn pr t diskutuar e krkuar organizimin e nj kishe n gjuhn shqipe n Toronto.
  2. Organizimi i nj famullie ortodokse n gjuhn shqipe sht nj domosdoshmri shpirtrore dhe kombtare pr emigrantt dhe, n t njjtn koh, nj e drejt legjitime kishtare. Komuniteti shqiptar i Torontos, i cili aktualisht ka nj xhami dhe nj kish katolike n gjuhn shqipe, pret tashm nga ortodokst shqiptar t nxiten nga shembulli i vllezrve t tyre myslyman dhe katolik, dhe t ndrmarrin aksionin e duhur pr t hapur nj kish ortodokse shqiptare n Toronto, pr t prmbushur ksisoj detyrat e tyre t krishtera, por duke plotsuar njkohsisht edhe tripletin e besimeve tradicionale t Shqipris.
  3. Nisma pr nj kish ortodokse shqiptare n Toronto sht pruar deri tani nga individ dhe forume shqiptare t emigracionit, kryesisht nga Shoqata e Miqsis Shqiptaro-Kanadeze. Motivimet e ktyre prpjejeve kan qen t pastra, por m tepr kombtare dhe m pak kishtare, gj q e ka br edhe m t vshtir sendrtimin e ides n fjal.
  4. N tetor 2001, prifti yn, at Nikolla Kavaja, i cili gzon edhe detyrn e sekretarit t Shoqats Shqiptaro-Kanadeze, shkoi n Boston MA, dhe u takua me Kancelarin e Peshkopats Shqiptare n Amerik, shum t prndershmin at Artur Liolin, i cili e priti me interes iden e themelimit t nj kishe shqiptare n Toronto, por rekomandoi q kjo lutje ti prcillet pr aprovim dhe ndihm Fortlumturis s Tij, Kryepeshkopit t Tirans dhe gjith Shqipris, Prof. Dr. Imzot Anastasios (Janullatos). N dhjetor 2001 at Nikolla dhe shoqata e siprprmendur iu drejtua Kryepeshkopit Anastasios me nj lutje pr hapjen e nj kishe shqiptare n Toronto, por ende nuk ka marr prgjigje.
  5. Emigracioni shqiptar ortodoks n Toronto, si pjes prbrse e Kishs Ortodokse Autoqefale t Shqipris (KOASH), dshmon se kisha mm, literalisht i ka braktisur bijt e saj, ashtu si edhe n shtete t tjera ku ekziston me shumic popullsi emigrantsh shqiptar ortodoks (Greqi, etj.), dhe mbajtja e shpresave pr ndihm nga Shqipria sht nj alibi pr mosangazhim t mtejshm. Megjithse diaspora e pasdiktaturs prbn m shum se gjysmn e antarve t KOASH-it, pr sa i prket Kanadas, nuk ekziston asnj faktor politik a kishtar pr mosorganizimin e nj kishe n gjuhn shqipe.
  6. Prifti meshtar, teologu psalt dhe personeli i domosdoshm pr mbarvajtjen e kishs, jan q t gjith t gatshm pr t ofruar shrbimet e tyre falas. Pra, e vetmja penges pr t pasur nj kish ortodokse shqiptare n Toronto sht mungesa e vendit t adhurimit dhe mospatja e mjeteve t domosdoshm, liturgjik e priftror, pr t celebruar shrbesat e prjavshme.
  7. Mbas faktorit ekonomik ekzistojn vshtirsi pr t siguruar nxitjen, ndihmn dhe lejen e nj peshkopi ortodoks kanonik, i cili t jet i gatshm t marr nn juridiksionin e tij famullin ton t ardhshme. Prve KOASH-it, i cili nuk sht prgjigjur, Peshkopata Shqiptare n Amerik nuk ka juridiksion kishtar n Kanada, ndrsa Dioqeza Shqiptare n Amerik sht nn juridiksionin e Patrikans Ekumenike. Gjithsesi ekzistojn n Kanada juridiksione t tjera kishtare kanonike. Njri prej tyre sht Kisha Ortodokse n Amerik (Orthodox Church in America), pjes e s cils sht Peshkopata Shqiptare n Amerik, e cila ka nj prani t fuqishme peshkopale n Kanada dhe ky fakt sht nj alternativ q prkon me synimet e Komitetit.
  8. Vendi i celebrimit t shrbesave mund t mos jet me doemos kish, pr arsye se mospatja e nj peshkopi, me t gjitha nuancat q prmban pika 7, e ka vshtirsuar gjetjen e nj kishe ortodokse, dhe n qoft se kjo nuk bhet e mundur as me gjetjen e ndonj kishe jo ortodokse, e vetmja mundsi sht gjetja e nj salle ceremonish, e cila do t shrbej fillimisht si vend adhurimi dhe lutjeje. Shum komunitete ortodokse n Amerikn e Veriut i kan fillimet e tyre n nj sall me pages, duke vazhduar m pas n nj kish me qira, dhe me rritjen dhe fuqizimin e komunitetit arrijn t ken nj kish t tyren.
  9. Shumica e emigrantve shqiptar, ortodoks dhe jo, jan ngulur n lagjen greke t Torontos, ku ndodhen disa kisha t fuqishme t cilat prdorin vetm greqishten. Sipas konstatimit ton, famullit greke kan nj prani influencuese n rajonin ku banojn emigrantt shqiptar, por me prparsi n aspektin kombtar e kulturor t tyre, sesa n at shpirtror. Nj vendtakim n lagjen greke do ta lehtsonte m tepr pjesmarrjen e emigrantve ortodoks shqiptar n kishn e tyre, gj q nga ana tjetr i ngushton mundsit pr przgjedhjen e vendit n lagje t tjera.
  10. Cilado q t jet przgjedhja e vendit t shrbesave n shqip - kish apo sall - sot pr sot, nuk ekziston mundsia pr t siguruar nj vendtakim pa pages. mimi i kishs a i salls, sht rreth $100 (nj qind dollar kanadez) n jav. Plus pagess s vendit, nevojiten rreth $1000 pr blerjen e mjeteve (sendet e kungats, pajisjet e tryezs s shenjt, kryqi, temjanica dhe disa ikona) pr t br t mundur kryerjen e meshs, sipas rregullave t ritit liturgjik.
  11. Me prpjekjet q jan br gjer m sot, nuk ekzisojn t dhna se kto t holla mund t sigurohen n Toronto, por mbas fillimit t meshs s prjavshme dhe t organizimit t kishs, prderisa shrbimi i priftit dhe i ekipit t tij sht vullnetar, nj pjes e mir e t hollave do t dal nga shitja e qirinjve.
  12. Pa fillimin e meshs s prjavshme si fakt i kryer, sht e pamundur t filloj procedura pr kanonizimin e kishs nn juridiksionin e Kishs Ortodokse n Amerik, dhe sidomos n bashkveprim, n qoft se bhet e mundur, me Peshkopatn Shqiptare n Amerik.

  Mas ktyre vlersimeve t domosdoshme, n prputhje me synimet e krijimit t tij, Komiteti Ortodoks mori vendimet e mposhtme:

  1. T siguroj vendin ku do t kryhen shrbesat e prjavshme pr nj vit: 1 shtator 2002 - 15 gusht 2003.
  2. T krkoj botrisht ndihm, duke u adresuar pa dallime, dhe t siguroj fondet e duhura pr pagimin e vendit t shrbesave (rreth $5000 pr nj vit) dhe pr sigurimin e mjeteve liturgjike e priftrore (rreth $1000).
  3. T njoftoj n shtyp sasin e t hollave t siguruara dhe emrat e dhuruesve.
  4. T vrtetoj tek dhuruesit, me dokumentacionin prkats, pagesat e vendit t adhurimit dhe t pajisjeve liturgjike.
  5. T krkoj lejen dhe bekimin e Primatit t Kishs Ortodokse n Amerik pr fillimin e meshs s prjavshme n gjuhn shqipe, duke dhn datn 1 shtator 2002.
  6. T krkoj srish ndihmn e Kancelarit t Peshkopats Shqiptare n Amerik, Shum t Prndershmit At Artur Liolin, pr t ndrmjetsuar tek Fortlumturia e Tij Theodhos dhe tek peshkopi i tij asistent, Hirsia e Tij Nikon (Liolin), pr futjen e famullis shqiptare t Torontos n gjirin e Kishs Ortodokse n Amerik, pa pretendime pr trajtn kanonike q do t ket vendimi i Kishs mbi kt krkes.
  7. Ti parashtroj si kusht krkesn priftit ton meshtar dhe kujtdo q mund t bashkmeshoj me t, pr prkujtimin e domosdoshm n Mesh (tek Pr Kryepeshkopin ton aksh...) t Fortlumturis s Tij Theodhosit, Mitropolitit Kryepeshkop t Kishs Ortodokse n Amerik, derisa vet Primati t prgjigjet dhe t vendos pr emrin e peshkopit t famullis son.
  8. Ti parashtroj si kusht krkesn priftit ton meshtar q t bashkmeshoj, si n kishn ton dhe kudo gjetk, vetm me klerik q i prkasin ose jan n kungim me Kishn Ortodokse n Amerik dhe peshkopt e saj. Si rrjedhoj, n rast pamundsie t priftit aktual, Komiteti duhet t ftoj klerik pr kryerjen e shrbesave vetm nga ato kisha q i prkasin dhe jan n kungim me Kishn Ortodokse n Amerik.
  9. T prgatis mbajtjen e kuvendit t par t komunitetit ortodoks shqiptar t Torontos n muajin nntor t ktij viti, 2002, ku do t zhvillohen zgjedhjet e pleqsis kishtare, si struktur e vetme udhheqse e famulliss son, e cila do t ket t drejt t rishikoj t gjitha pikat e ktij dokumenti.
  10. T raportoj n kuvendin e siprprmendur veprimtarin e komitetit, t jap llogari t detajuar mbi veprimet financiare t komitetit, dhe t dorzoj sasin ekzistuese t t hollave, n qoft se ekziston, tek pleqsia e zgjedhur n kuvend.
  11. Mbas zgjedhjes s pleqsis kishtare n kuvend, t njoftoj shkrirjen e Komitetit Ortodoks t Emigrantve Shqiptar n Toronto, si akt i prmbushjes s misionit themelues.
  12. T publikoj menjher prmbajtjen e plot t ktij dokumenti.

  (Toronto, m 14 korrik 2002)
  Mos asocio emrin tim me mua e me gjinin e sfurqve...
  EKUILIBR!

 16. #236
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-08-2003
  Postime
  135
  Ja ecuria e kanonizimit t kishs, n saj t At Foti Cicit, ndrsa ju t urtsis s pritjes i keni ln shiqptart n mshirn e fatit. Pra, skandal sht por Janullatosi sht babai i ktyre skandaleve n historin e shqiptarve ortodoks.

  Marr nga www.shqiptarortodoks.com


  16 qershor 2002. U mbajt mesha e par shqip n Toronto, me meshtar zotin Nikolla Kavaja, i cili ishte dorzuar prift nga nj klerik grek n Misisaga, n periferi to Torontos, me rekomandimin dhe mbshtetjen e Shoqats Shqiptaro-Kanadeze. Mesha u mbajt tek kisha rumune e Shn Gjergjit n Toronto, famulli e kishs ortodokse autoqefale n Amerik, me ndihmn e at Fotit (n at koh, teolog laik), i cili ather sapo kishte ardhur nga ShBA. Duke ardhur n kontakt me besimtart q morn pjes n at mesh, sidomos me zotin Alban Hobdari, Foti filloi organizimin e kishs s par shqiptare n Kanada.

  14 korrik 2002. U krijua nj komitet ortodoks si prfaqsi e prkohshme e emigrantve shqiptar ortodoks t Torontos. Foti paraqiti n kt takim pr miratim nj projekt pr themelimin dhe afiliimin e kishs, i cili u botua tek gazeta shqiptaro-amerikane Illyria, nr. 1158, 19-22 korrik 2002, f. 22.

  18 korrik 2002. Komiteti drgoi krkesn pr afiliim tek kancelari i peshkopats shqiptare n ShBA, at Artur Liolin, i cili nuk pranoi t normalizoj statusin kanonik t ortodoksve t Torontos, dhe t marr famullin e re n gjirin e peshkopats. Pyetja q e rndon administruesin e athershm t peshkopats, themeluar nga Fan S. Noli sht: cila ishte alternativa e kishs ortodokse pr shqiptart e Kanadas, tej mosplqimit t kryepeshkopit Anastasios?

  Gusht 2002. Foti Cici zhvilloi gjat ktij muaji negociatat e duhura me Hirsin e Tij Serafimin, Peshkop i Otavs dhe Kanadas, i cili pranoi t fus shqiptart e Kanadas nn juridiksionin e tij kishtar. Mbasi u sigurua marrja me qira e nj kishe, n zonn ku banojn shumica e emigrantve (Danforth), komiteti aplikoi dhe kisha e sapokrijuar u b korporat, sipas rregullave t shtetit kanadez.

  1 shtator 2002. Kisha filloi t celebroj pr do t diel, me bekimin e Hirsis s Tij, Peshkop Serafimit, duke pasur si meshtar Nikolla Kavajn, e administrator teologun Foti Cici.

  17 nntor 2002. Komiteti ortodoks, me kryetar Nikolla Kavajn, u shkri dhe u krijua kshilli kishtar. N zgjedhjet e famullis Alban Hobdari u zgjodh kryetar i kshillit.

  1 dhjetor 2002. Peshkop Serafimi prshendeti kryesin e re t famullis duke i dhn asaj statusin Mission Station, shkalla e par drejt kanonizimit.

  4 janar 2003. Imzot Serafimi thirri nj prfaqsi t komunitetit ortodoks, prbr nga Alban Hobdari, Foti Cici dhe Nikolla Kavaja.

  Serafimi pranoi dorheqjen nga detyrat meshtare t Nikolls, mbasi qartsoi pamundsin e ridorzimit t tij prift, pr arsye ndrlikuese nga e kaluara e klerikut moshatar. Zoti Kavaja pranoi t shrbej si psalt dhe t ndihmoj pr ruajtjen e unitetit t kishs shqiptare t Torontos.

  Po at dit, m 4 janar 2003, Peshkop Serafimi i Otavs i dha status t plot kishs shqiptare, duke e pajisur prfaqsin me Antiminsin dhe Miron e Shenjt dhe letrn e kanonizimit t famullis. N vijim ai caktoi si prift t shqiptarve t Torontos teologun Foti Cici. Hirsia e Otavs shtoi se kisha shqiptare sht e lir q n t ardhmen t afiliohet, nse dshiron, me peshkopatn shqiptare n Amerik.

  10 janar 2003. Foti Cici u shugurua dhjakon n Kishn e Shn Grigorit t Niss n Kingston, Ontario, nga Hirsia e Tij Serafimi.

  2 shkurt 2003. Dhjakon Foti u dorzua prift nga Hirsia e Tij Serafimi, n katedralen e Hyjlindses dhe Shn Nikolls n Otav, me nj pjesmarrje t madhe besimtarsh, duke prfshir edhe besimtart shqiptar q kishin ardhur nga Toronto me dhjakonin pr prift. Ishin emocionuese astet kur kleri ortodoks kanadez kndoi pjes t meshs n shqip, dhe kur peshkopi kanadez e shuguroi priftin duke thirrur disa her n shqip: I denj!.

  9 shkurt 2003. At Foti celebroi meshn e par n Toronto.

  * * *

  Menjher mbas shugurimit, at Foti filloi prpjekjet pr ta br kishn t njohur tek kishat e tjera ortodokse e pr ta nxjerr nga izolimi i mparshm. Prifti shqiptar u ftua n kshillin e priftrinjve ortodoks t Torontos. At Foti krkoi takim me Hirsin e Tij Sotirios, mitropolitin grek t Torontos, dhe siguroi lejen pr t meshuar n kishat greke t qytetit, pr t ardhur kshtu n kontakt e ftuar n kishn e tyre shqiptart q meshoheshin n kishat greke. sht e domosdoshme q shqiptart ortodoks t Torontos, ata shqiptar q shkojn n kishat greke me motive kishtare, t bashkohen n nj kish t tyren, me priftin e tyre, n gjuhn e tyre.

  sht pr t mirn e kishs greke, domethn pr t evituar akte e situata q kuptohen vetm brenda kulturs shqiptare, t prcjell tek kisha shqiptare ata bashkatdhetar q krkojn pagzime e procedura t tjera kishtare n kishat motra greke. Kisha jon po punon drejt prkryerjes s ksaj marrveshjeje me mitropolin greke.

  Sot Kisha e Shn Astit, e vetmja kish shqiptare n Toronto, vijon t ket nj profil n rritje dinjitoz n komunitetin shqiptar t Torontos dhe Montrealit, t cilat jan dy qendrat m t mdha t emigrantve shqiptar. Kjo kish e dobt dhe modeste bhet e madhrishme n vizionet tona pr vet faktin se u themelua nga vet emigrantt, mori drejtim ligjor e kanonik, e vazhdon t ndrioj t njjtn drit shpresdhnse, pa asnj ndihm nga faktort q jan prgjegjs karshi Zotit pr mbarvajtjen shpirtrore t shqiptarve.

  * * *
  Mos asocio emrin tim me mua e me gjinin e sfurqve...
  EKUILIBR!

 17. #237
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-10-2003
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Mosha
  38
  Postime
  24

  Nuk e kuptoj pse nuk je i qete, por kercenon!

  Citim Postuar m par nga Sfurku
  Ti paguhesh pr kt pun, dhe ne e dim kush je. Por nj gj sht e vrtet, q ti nuk e ke takkuar asnjher At Foti CIcin, dhe do gj q sjell si 'dshmi' sht shpifje. Por ty, dhe Janullatosit, nuk jua mba t delni m emr, pikrisht se ne disponojm edhe fakte t tjera skandaloze mbi veprimtarin e misionarve grek n Shqipri.
  Nese eshte sic thua qe Cici eshte i paster, atehere pse e humb qetesine duke ofshuar dhe kercenuar. Nese e di kush jam, shume mire, bravo te qofte, kjo s'me tremb aspak. Une thjesht jam ne forum dhe shpreh ekskluzivisht mendimin tim.

  Ti thua se keni bashkepunetoret tuaj ne Kryepeshkopate. Urime edhe per aktivitetin tuaj te spiunazhit. Por nuk e di ke survejojne atje bashkepunetoret tuaj, sepse une nuk kam lidhje me Kryepeshkopaten dhe as ndodhem atje. Jo cdo njeri qe mendon ndryshe nga ju lidhet me Kryepeshkopaten. Ashtu sic as jo cdo njeri qe mendon ndryshe nga mua ndodhet ne Kanada. Kjo s'tregon se jeni te zgjuar, por tregon edhe njehere inferioritet ne intelekt dhe jo perendishmeri.

  Do te te shkruaja dhe te tjera, por ndoshta ne nje moment te mevonshem, pasi ka hyre Java e Madhe dhe duhet te perqendrohemi edhe tek shpirteroret. Duket qe Foti nuk jua ka mesuar edhe fjalen "dashuri" ne dialog, sjellje dhe ne jete.

  Gezuar e per shume mot pashket!
  Faktuesi.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Faktuesi : 05-04-2004 m 13:28
  Faktuesi qe fakton te verteten.
  faktuesi@yahoo.com

 18. #238
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-08-2003
  Postime
  135

  na sill dokumenta

  Ne t solln gjith kto dokumente, ndrsa t nxorrm bllof. Prandaj edhe m par ti e kuptoje se 'fakte' nuk ishte e vrtet, dhe e ktheve 'arsye', por tani, nn dritn e ktyre dokumentave, duhet t gjesh nj fjal tjetr, e ndoshta nj emr tjetr. Ju keni gjith kto fytyra, kshtu q e keni m t leht pr t gjetur edhe emra. At Foti nuk na paska msuar dashurin, por ama nuk ka msuar as shpifjen, si ju t Janullatosit. Tani hiqeni si kreshmtar dhe duani 't prqndroheni' pr shrbesat e Javs s Madhe, por e vrteta sht e vrtet gjat gjith vitit e jo vetm pr pashkt, o shpifsa.
  Mos asocio emrin tim me mua e me gjinin e sfurqve...
  EKUILIBR!

 19. #239
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-08-2003
  Postime
  135
  Citim Postuar m par nga Faktuesi
  Ti thua se keni bashkepunetoret tuaj ne Kryepeshkopate. Urime edhe per aktivitetin tuaj te spiunazhit. Por nuk e di ke survejojne atje bashkepunetoret tuaj, sepse une nuk kam lidhje me Kryepeshkopaten dhe as ndodhem atje. .
  Ne nuk tham se ti ndodhesh tani atje, por sht marr vesh rrethet e kryepeshkopats akordimi i burss sate.
  Mos asocio emrin tim me mua e me gjinin e sfurqve...
  EKUILIBR!

 20. #240
  i/e regjistruar Maska e Iliriani
  Antarsuar
  24-03-2004
  Postime
  986

  deshira e nje idividi

  Dua tju bej nje pyetje rreth kishes shqiptare ortodokse.Ne keto 12 vjet te drejtimit nga kryepeshkopi Janullatos si periudhe rilindje te kishesh shqiptare sa prifterinj shqiptar jane bere e sa kisha mbulojne e sa nga keta jane rritur ne hirearkine e kishes e ca poste mbulojne.Kjo ka qene dhe detyra kryesore e tij kur mori drejtimin e kishes ne 92.A nuk do qe mire qe nje ortodoks shqiptare te rritej te behej prift e deri kryepeshkop e a eshte ndertuar kjo rruge per nje femije shqiptare qe ka lindur sot e ndoshta ne te ardhmen do te doj te eci ne kete rruge e ti kendoj zotit ne gjuhen e nenes.A i kemi keto institucione fetare ne gjuhen shqipe e a e kane shqiptaret kete mundesi.Si nje ortodoks i thjeshte keto jane gjerat qe kerkoj nga institucionet fetare ne shqiperi.Faleminderit

Tema t Ngjashme

 1. Lufta ballkanike dhe Shqipria
  Nga Albin n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 15-07-2014, 07:05
 2. Procesi i Pavarsimit t Kosovs
  Nga AsgjSikurDielli n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 167
  Postimi i Fundit: 12-10-2012, 06:23
 3. Njqindvjetori i lindjes s Enver Hoxhs - a dim t shkruajm pa emocione?
  Nga projekti21_dk n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 500
  Postimi i Fundit: 16-10-2009, 14:46
 4. Mocioni, Berisha flet pr gjithka, por jo pr Fazlli
  Nga njemik n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 47
  Postimi i Fundit: 19-12-2008, 10:44
 5. Janullatos: Nuk ka prparim me djegien e kishave dhe xhamive
  Nga Jesushaus n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 157
  Postimi i Fundit: 08-04-2004, 07:40

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •