Close
Faqja 10 prej 13 FillimFillim ... 89101112 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 181 deri 200 prej 259
 1. #181
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-08-2003
  Postime
  135

  Albo, mos shpif

  [QUOTE=Albo]Cili eshte ai prift orthodhoks qe e ka njohur Foti Cicin dhe ka krijuar respekt per te? Nga aq sa kam lexuar ne kete forum dhe nga aq sa kam lexuar ne media, ASNJE.

  Ja nje prift, e madje kryeprift, Kryepeshkopi i Kanadase, i cili eshte me kompetenti per te dhene gjykime per At Foti Cicin:


  Kryedioqeza e Kanadas Kisha Ortodokse n Amerik

  4 shkurt 2004


  Le t bhet e ditur me kt letr se Prifti Foti Cici, prift i Kryedioqezs s Kanadas-Kisha Ortodokse n Amerik, eshte klerik me sjelljen dhe qndrimin e duhur. Ai sht shuguruar prift nga un, me qllim pr t kryer pun misionare, kryesisht n Toronto dhe Montreal.

  At Foti ka nj zemr t gjer e fisnike, dhe dhunti t tjera personale, t cilat e kan br at t aft pr tiu shrbyer atyre q jan n krkim t nevojs shpirtrore. N veanti, ai ka mundur, pr her t par, t bj bashk shqiptart e krishter ortodoks t Montrealit dhe t Torontos, dhe t bj fillesat jo vetm t nj grupi adhurues, por tiu jap atyre ndjesin e koherencs n Kanada, domethn t ekzistojn si komunitet emigrantsh duke prdorur gjuhn e tyre n kish. Deri tani, e vetmja mundsi pr shqiptart ortodoks ka qen t ndjekin kishat grekofolse, ose bashksi t tjera, ku nuk kan mundur t ndihen plotsisht t integruar. Si rrjedhoj, martesa, pagzime dhe mistere t tjera jan tashm t mundura pr kta shqiptar t krishter n gjuhn e tyre.

  At Foti, gjithashtu, n saj t aftsive t tij gjuhsore e muzikore, ka mundur t jap ndihmesn e tij edhe n Kryedioqezn Greke nn mitropolitin Sotirios.

  Ky sht nj njeri i muar pr Kryedioqezn ton edhe pr faktin se, n saj t zotrimit t mir t anglishtes, sht ka aftsi q t bhet nj ur midis shqipfolsve t tij dhe anglofolsve tan. Dhe pr m tepr, ai sht br nj ur komunikimi midis Kryedioqezs s Kanadas dhe Kryedioqezs Shqiptare n ShBA (Boston), e cila, edhe pse pjes e Kishs son Ortodokse n Amerik, e drejton shrbesn e saj drejprdrejt tek shqiptart e atjeshm.

  Duke ju falnderuar pr vmendjen q do t tregoni ndaj vlersimeve t msiprme, mbetem,

  Juaji,

  +SERAFIM (Storheim)
  Peshkop i Otavs dhe Kanadas

 2. #182
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  45
  Postime
  3,394
  Si prishtinas q jam vlersoj shum ndihmn e KAOSH dhe falenderoj ata pr ndihmn por mendoj se ato para nuk duhet t merren dhe duhet kthyer KAOSH pr t ndrtuar katedralen e tyre sepse nuk m duket e drejt q t lihet katedralja pa u ndrtuar pr disa budallallqe t disa njerzve atje.
  Mendoj se fondi i qeveris por edhe komuniteti atje mund t'i riparoj dmet pa problem.
  Serbt e Mitrovics mund t ndihmojn psh. pr rindrtimin e shtpive t 25000 shqiptarve nga veriu i qytetit dhe shqiptart mund t ndihmojn pr rindrtimin e shtpive t serbve n pjest e tjera t Kosovs, dhe mjaft m dhuns ndretnike sepse pastaj do t mbesim gjithmon prapa vendeve tjera europiane.
  Poashtu edhe ndihma e ndrkombtarve mendoj se nuk do t jet mungoj sepse me t vrtet ka nevoj pr nj ndihm nga ana e tyre.
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 3. #183
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-08-2003
  Postime
  135

  Ku i gjen parate Janullatos

  Pyetja eshte: ku i gjen parate Janullatos? Ose me mire, ne qofte se ai nuk do te kishte para, a do te ishte njelloj i respektuar e i adhuruar? Ndoshta kjo eshte pyetja qe e nesermja do ti pergjigjet me mire.

 4. #184
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  45
  Postime
  3,394
  Pr punn e parave ata deklarojn se ata para jan mbledhur me mund nga komuniteti shqiptaro-ortodoks pr t ndrtuar katedralen dhe jo para t Janullatosit. Un pr vete personalisht nuk prkrah Janullatosin n krye t kishs shqiptare pr vet vshtirsit e mdha q kjo kish ka hasur n pavarsimin e saj nga kisha greke dhe shum e shum arsyeve tjera q mendoj se i dijn shumica shqiptare apo edhe t gjith shqiptart. Sfurku mund t jet edhe ana financiare arsyeja se pse komuniteti shqiptaro-ortodoks sht duke mbajtur Janullatosin n krye t kishs s tyre, q poqese sht kshtu un mendoj se sht gabim sepse ka disa gjra m t vlefshme edhe se paraja.
  Sidoqoft edhe nse Janullatosi rrin n krye t kishs, (q un pr vete nuk prkrah) ai sht shum i vjetr dhe tekefundit do t'i duhet t shkoj n botn tjetr dhe pastaj mendoj se kisha do t ket n krye vetm shqiptar n t ardhmen.
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 5. #185
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-08-2003
  Postime
  135
  Citim Postuar m par nga dodoni
  Pr punn e parave ata deklarojn se ata para jan mbledhur me mund nga komuniteti shqiptaro-ortodoks ....
  Un nuk kam par asnj deklarat t till, ku t thuhet se parat jan mbledhur nga komuniteti shqiptaro-ortodoks.

 6. #186
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  45
  Postime
  3,394
  Citim Postuar m par nga Sfurku
  Koha Jone, e Shtune, 27 Mars 2004


  Gjithashtu At Jani Trebicka sqaroi se kjo shume eshte marre nga fondet qe jane mbledhur me shume mund per ndertimin e Katedrales ne Tirane dhe se transferimi i kesaj shume do te kryhet me kompetence, me qellim qe te garantohet perdorimi i drejte i saj, sipas kuptimit te vecante te kesaj iniciative.

  O.XH
  sht n vet shkrimin q e sollt ju Sfurku.
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 7. #187
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-08-2003
  Postime
  135
  Ku thuhet atje se jane mbledhur nga shqiptaret?

 8. #188
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  45
  Postime
  3,394
  Citim Postuar m par nga Sfurku
  Koha Jone, e Shtune, 27 Mars 2004


  Gjithashtu At Jani Trebicka sqaroi se kjo shume eshte marre nga fondet qe jane mbledhur me shume mund per ndertimin e Katedrales ne Tirane O.XH
  Ja ktu, Sfurku.
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 9. #189
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-08-2003
  Postime
  135
  Fondet nuk jan mbledhur nga shqiptart, Dodoni

 10. #190
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-10-2003
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Mosha
  38
  Postime
  24

  Po pse merresh gjithmone me gjera te parendesishme mor Sfurk

  Fondet nuk jan mbledhur nga shqiptart
  Sa zbulim i madh dhe interesant. Sfurku na iluminoi mbi nje gje qe nuk e dinim. Ai ka denoncuar nje gabim te madh te Janullatosit i cili gabimisht e themeloi Kishen Ortodokse nga e para dhe gabimisht gjithashtu e ka rradhitur ate me autoritet me kishat e tjera simotra.

  Sfurkut dhe atij qe fshihen pas tij s'i intereson perparimi i kishes shqiptare, por perparimi i ceshtjes kombetaro-personalo-karrieriste te Foti Cicit. Nga qe nuk kane si ta zene Janullatosin, bertasin me akuzat se ai eshte grek dhe se fondet per rindertimin e Kishes Ortodokse ne Shqiperi nuk na qenkan mbledhur vetem nga shqiptaret dhe se per kete arsye na qenkan para te pista.

  Po c'rendesi kane keto? Krishterimi i tejkalon kufijte etnike dhe kete Foti Cici si teolog qe eshte duhet ta dije. Eshte e ditur boterisht qe ne 90, kur Janullatosi mberriti ne Shqiperi, shqiptaret e varfer dhe te roberuar nga regjimi totalitar nuk kishin fuqi te ngrinin nje ekonimi personale e jo me te jepnin donacione per ringritjen e kishes. C'duhet te bente Janullatosi sipas jush? Te priste sa te pasuroheshin shqiptaret dhe pastaj te ndertonte Kishen. Por edhe sikur kete ta kishte bere puna nuk do te fillonte as sot pasi dihet qe shqiptaret jane nje nga popujt me te varfer te botes.

  Sfurku pyet:
  Pyetja eshte: ku i gjen parate Janullatos? Ose me mire, ne qofte se ai nuk do te kishte para, a do te ishte njelloj i respektuar e i adhuruar? Ndoshta kjo eshte pyetja qe e nesermja do ti pergjigjet me mire.
  Po akoma s'e ke gjetur pergjigjen o Sfurk? Nuk ka nevoje te presesh te nesermen per pergjigjen. Ate po ta jap une qe sot. Ti duhet ta dije edhe vete pasi ke ngrene disa vjet nga Janullatosi. Lexo me vemendje:

  Janullatosi nuk eshte i respektuar nga qe ka para sic thua ti, por nga qe eshte i respektuar si personalitet per kete arsye ka para.

  Te tjeret qe i kane parate, preferojne me mire t'ia japin atij sesa Cicit dhe ty qe e shani. Ju nuk e shani per faktin se ka para, por e shani per faktin se eshte i respektuar dhe kjo ju s'ju pelqen. Ore po nuk mund ta fitoni respektin me zor! Duhet ta meritoni.

  Sfurku ne vend qe te ulerase per "skandalin" qe ka zbuluar, le te na thote se sa para ka dhene ai vete per rindertimin e kishes shqiptare ne Shqiperi? Apo me mire le te na thote se sa pare i ka marre Kishes dhe Janullatosit per te arritur atje ku eshte sot? Kur atij nuk i pelqejne parate e huaja, pse pranon qe t'i marre?

  Pastaj, ku e ka gjetur Sfurku rregullin qe nje Kishe duhet te mbahet me parate qe mund te nxjerre nga komuniteti i saj? Mos ndoshta komunitetet e tjera ne Shqiperi i kane ngritur tempujt e tyre vetem me parate e shiptareve? Po c'jane keto marrezira?

  Sfurk, trego pak nivel o burr i dheut se je edhe me shkolle te larte?!

  Eshte shume normale qe cdo denominacion te ndihmohet nga sillojet e veta ne te gjithe boten. E verteta eshte se Janullatosi ka shume miq ne te tere boten dhe mund te terheqe nga ata fonde te konsiderueshme. Dhe sot njerezit nuk i japin kollaj parate e tyre. Por ata kane krijuar besim tek Kryepeshkopi, pasi e njohin vleren dhe madheshtine e tij si person. Dhe kete s'e them une.

  Dhe tregues i pamohueshem i ketij fakti jane veprat e kryera ne Shqiperi. Po bej ketu nje krahasim personal. Megjithese dihet qe Kisha Katolike eshte shume e fuqishme ekonomikisht, prape investimet e saj te pakten ne shkalle vendi nuk i afrohen investimeve te Kishes Ortodokse te Shqiperise. Kjo shihet nga te gjithe.

  Por per hir te se vertetes duhet thene se edhe shqiptaret po ndihmojne me donacione. Dhe sa me shume kalon koha, aq me shume po japin te krishteret e Shqiperise, sepse po fuqizohen edhe ata ekonomikisht. Dhe do vije nje kohe ne te ardhmen, ndoshta jo shume te larget, qe Kisha jone nuk do te kete me nevoje per ndihmen e te huajve. Por edhe kjo gje do ta besdise Sfurkun.

  Megjithese ju jeni te verbuar nga zilia dhe xhelozia, ndjenja qe jua ushqen father Foti, megjithese juve ju dhemb koka kur shikoni perparim dhe zhvillim ne Kishen Shqiptare, megjithese ju qe e quani veten ortodokse jeni antiortodokset me te terbuar nuk doni te shikoni madheshtine e Kishes Shqiptare dhe te udheheqesit te saj, kjo nuk do ta pengoje aspak procesin qe ka nisur para 14 vjetesh ne Shqiperi Janullatosi per ngjalljen e Ortodoksise atje.

  Vazhdoni se jeni ne rruge te mbare. Cdo dite e me shume po autodiskretitoheni ne opinionin e pergjithshem shqiptar, pse jo edhe tek te huajt qe kane dijeni per ju.

  Pershendetje.

  Per ata qe nuk dine shume per ju, rekomandoj te lexojne artikullin:
  Fatmir Foti Cici! 67 arsye per te mos i besuar, ne adresen:

  http://www.geocities.com/faktuesi/foticici.html
  Ndryshuar pr her t fundit nga Faktuesi : 30-03-2004 m 07:18
  Faktuesi qe fakton te verteten.
  faktuesi@yahoo.com

 11. #191
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-08-2003
  Postime
  135
  Ndoshta ke t drejt, por ku ai ka kaq shum para-nuk ka duhet ku i gjen- prse nuk ndrton nj kish t dyt n Sarand, ku meshohet vetm greqisht? Prser nuk bn nj kish shqiptare n Athin, ku ka qindra mijra shqiptar ortodoks, dhe prse nuk bn disa kisha n disa kryeqytete evropiane, ku kan shkuar kaq shum ortodoks? Kjo sht pikpyetja jon. Ne nuk themi se ai nuk bn vepra, por se nuk bn ato q duhet t bj nj kryepeshkop ortodoks. Sepse q t ndrtoj nj kish q flet serbisht, dhe nj xhami q lutet arabisht n Kosov, mund ta bnte, por m par duhet t ndrtonte kisha pr shqiptrat ortodoks q prdorin gjuhn shqipe dhe kultivijn identitetin kombtar. N Kanada nuk bhet fjal, por ama Kanadaja sht i vetmi shtet ku mbas viteve 90 u krijuan dy kisha shqiptare ortodokse:

  M tepr infomacion do t gjeni n: www.shqiptarortodoks.com
  Mos asocio emrin tim me mua e me gjinin e sfurqve...
  EKUILIBR!

 12. #192
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-08-2003
  Postime
  135
  Published by Kathimerini.com, March 27, 2004

  Archbishops donation for Kosovo rebuilding

  The Greek Orthodox archbishop of Albania said yesterday he was donating $600,000 (495,000 euros) for the rebuilding of an Orthodox church and a mosque destroyed during last weeks ethnic violence in Kosovo.

  Burning churches and mosques does not advance justice and peace, but rather takes us back to times and behavior that led the Balkans to backwardness, division and protests, Archbishop Anastasios said.

  Twenty-eight people died in last weeks clashes between ethnic Albanians and Kosovos isolated Serbian minority, in which 366 Serb homes and 41 churches or monasteries were destroyed. Mosques in Serbia were burned in reprisal.

  Whoever involves religion in violence effectively violates the spirit of religion, Anastasios said.

  The money had been intended for the construction of an Orthodox cathedral in Tirana.
  Mos asocio emrin tim me mua e me gjinin e sfurqve...
  EKUILIBR!

 13. #193
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-08-2003
  Postime
  135
  Published by the Standing Conference of Orthodox Canonical Bishops in the Americas,

  March 24, 2004

  SCOBA Hierarchs Call Upon UN and NATO To Restore Peace and Order in Kosovo

  Dearly beloved in Christ,

  As Hierarchs of the Standing Conference of Canonical Orthodox Bishops in the Americas, we deplore the terrible and senseless outbreak of violence and intolerance witnessed this past week in Kosovo.

  We have heard the pleas of the Holy Synod of Bishops of the Serbian Orthodox Church. We join them in praying for the victims who were murdered or forced to flee from their homes while 18,000 international peacekeepers watched this wanton violence against the minority Serbian population and the destruction of the centuries-old cultural and spiritual heritage of the region--including UNESCO-protected sites. More than 3,000 people have been left homeless, 28 persons killed, and many injured. Furthermore, 30 churches and monasteries were destroyed, bringing the number of churches destroyed in Kosovo over the past four years to approximately 145. In addition, numerous villages were torched and leveled to the ground.

  Terrorizing civilian populations, like terrorist activity in other parts of the world, must be confronted openly and directly. Ethnic cleansing is wrong, no matter who is doing it. Such intolerance, and hatred cannot and must not be rewarded.

  We call on the United Nations and responsible Western governments to intervene swiftly and forcefully to restore a safe and secure environment in Kosovo, to protect the rights and property of minorities, and to preserve the remaining centuries-old religious sites throughout the region.

  Having called upon our government to take appropriate measures, we call upon you also, our spiritual children, to let your voices be heard in the media and in the offices of your elected officials. We ask you, during this Lenten season, to intensify even more your prayers for peace in the world. Pray that our Lord will comfort and offer solace to the homeless and eternal rest to the victims of this violence.

  To learn more about this crisis, tune in our radio program Come Receive The Light, on Saturday, March 27, where you will hear a radio interview with Fr. Irinej Dobrijevich at the Patriarchate of the Serbian Orthodox Church in Belgrade. In areas not reached by the broadcast, you will find it on www.receive.org.

  For those wishing to help the immediate needs of those displaced, including food, shelter and medical care, please know that our agency, International Orthodox Christian Charities (IOCC) has been working on the ground in Kosovo since 1993. It is providing continuous humanitarian assistance to the refugees and persons displaced by this great tragedy. Donations can be sent to: IOCC, P.O. Box 630225, Baltimore, MD 21263-0225; or call toll free 1-877-803-4622.

  We urge you to express in every God-pleasing way your support for our brothers and sisters in Kosovo.

  With paternal blessings and love in Christ,

  +Archbishop DEMETRIOS, Chairman
  Greek Orthodox Archdiocese of America

  +Metropolitan HERMAN
  Orthodox Church in America

  +Metropolitan PHILIP, Vice Chairman
  Antiochian Orthodox Christian Archdiocese
  of North America

  +Archbishop NICOLAE
  Romanian Orthodox Archdiocese in
  America and Canada

  +Metropolitan CHRISTOPHER, Secretary
  Serbian Orthodox Church in the United States
  and Canada

  +Metropolitan JOSEPH
  Bulgarian Eastern Orthodox Church

  +Metropolitan NICHOLAS of Amissos, Treasurer
  Carpatho-Russian Orthodox Diocese in the USA

  +Metropolitan CONSTANTINE
  Ukrainian Orthodox Church of the USA

  +Bishop ILIA of Philomelion
  Albanian Orthodox Diocese of America
  Mos asocio emrin tim me mua e me gjinin e sfurqve...
  EKUILIBR!

 14. #194
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-10-2003
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Mosha
  38
  Postime
  24

  Prape nuk je ku duhet!

  Ndoshta ke t drejt
  E ke filluar mire megjithese akoma s'je i bindur per kete.

  Po ta tregoj perseri sepse ne te kaluaren ma ke kerkuar ndihmen per t'i kuptuar me mire gjerat se ku qendron paradoksi i logjikes se kritikes ciciane qe ti perfaqeson.

  ...prse nuk ndrton nj kish t dyt n Sarand, ku meshohet vetm greqisht?
  Ne Sarande kam vajtur vete. Aty nuk meshohet vetem greqisht, aty meshohet edhe greqisht. Kur e kam vizituar kishen para rreth dy vjetesh kam degjuar te meshohet edhe shqip. Por per te qene i sinqerte me ty e pranoj faktin se mbizoteronte greqishtja. Ndoshta kjo arsyetohet me faktin se aty ekziston nje minorance greke, dhe kjo nga KOASH-i respektohet, ashtu sic respektohet meshimi ne sllavisht ne zonat me pakice maqedonase ne zonen e Prespes ne Mitropoline e Korces, apo ne zonat me pakice malazeze ne rrethinat e Shkodres.

  Por ne Sarande nuk eshte njesoj. Aty ekzistojne edhe njerez me etni shqiptare qe jane ortodokse. Kam degjuar se ekziston vullneti per tu zgjidhur problemi. Ti thua te ndertohet nje kishe e dyte. Kjo do te ishte me percarese sepse do te krijohej kisha e shqiptareve dhe ajo e grekeve. Personalisht do te propozoja ashtu sic behet zakon qe te celebrohen dy Liturgji Hyjnore njera pas tjetres ku te meshohej ne te dyja gjuhet. Kjo do te ishte zgjidhja me e mire dhe me e lire e problemit.

  Prser nuk bn nj kish shqiptare n Athin, ku ka qindra mijra shqiptar ortodoks, dhe prse nuk bn disa kisha n disa kryeqytete evropiane, ku kan shkuar kaq shum ortodoks?
  Ti thua pse nuk nderton kishe ne Athine? Po si mund te ndertoje katedrale ne nje kryeqytet te huaj, pa patur katedralen ne kryeqytetin e vet. Ti thua te ndertoje katedrale ne kryeqytetet e Evropes. Por ngadale more Sfurk. A e di ti se ekzistojne akoma qytete dhe fshatra ortodokse ne Shqiperi qe s'kane fare kishe. Ne thame se Janullatosi ka para, po nuk thame se eshte i fuqishem sa per te mbushur Evropen me kisha. Ai ka mare persiper te restauroje Kishen Shqiptare, por jo te zevendesoje buxhetin e Komunitetit Evropian.

  E shikoni qe ju kritikoni sa per te mos ndenjur pa folur dhe se kritikat tuaja nuk kane asnje baze llogjike. Do te ta terheq prape vemendjen per nivelin e ulet te formulimit te fakteve te tua.

  Me tej, kush ju ka thene ju se Janullatosi nuk di ku t'i shpenzoje parate dhe per kete arsye ka hapur tender nderkombetar per t'i dhene mendje. Ku eshte pare e degjuar qe te te mesojne te tjeret se cfare duhet te besh ne shtepine tende. Kjo tregon qe ti Sfurk nuk paske fare talent per administrim te finances.

  Sepse q t ndrtoj nj kish q flet serbisht, dhe nj xhami q lutet arabisht n Kosov, mund ta bnte, por m par duhet t ndrtonte kisha pr shqiptrat ortodoks q prdorin gjuhn shqipe dhe kultivijn identitetin kombtar.
  Prape tregon cektesi. Anastasi eshte aq i madh sa ndonjehere disa njerez nuk e kuptojne madheshtine e tij. Ai nuk do ta bente kete sikur gjerat te ishin sic duhej. Anastasi pervec se restauron kisha, restauron edhe zemra. Kam lexuar ne nje vend thenien e tij, ne mos gaboj: "Vaji i fese nuk duhet te perdorur per te ndezur zjarre urrejtjeje, por per te qene ilac per te sheruar plaget e njerezve". Kjo eshte nje thenie qe do te kaloje ne ndergjegjen kombetare njerezore, por fatkeqesisht ato qe thoni Cici dhe ti do te harrohen shpejt.

  Madheshtia e ketij veprimi qendron ne restaurimin e opinionit se ortodoksia mbjell urrejtje nderetnike dhe sic ti e di mire fatkeqesisht ne Shqiperi, kjo ndjenje eshte shume e zhvilluar. Po si nuk e merr vesh qe ndoshta ti dhe Cici jeni te vetmit ne bote qe po ia hidhni poshte edhe Janullatosit kete merite. Shtypi nderkombetar dhe opinioni shqiptar u mrekullua nga ky veprim, kurse ju c'beni, ju mundoheni ti nxini te gjitha.

  E di si e ka emrin kjo gje? Anastasi rregullo dhe Foti prish, Anastasi pajto dhe Foti perca, Anastasi larteso dhe Foti varros. Nga kjo Anastasi fiton dhe Foti humb.

  ...por ama Kanadaja sht i vetmi shtet ku mbas viteve 90 u krijuan dy kisha shqiptare ortodokse:
  Ti e di historikun, por une po ta rifreskoj edhe njehere. Foti Cici e kishte marre vendimin e madh brenda vetes per t'i sherbyer ceshtjes kombetare jashte atdheut. Ai i "donte" shume shqiptaret, por nuk e donte aspak Shqiperine. I dashuruar pas luksit dhe komoditetit ai e kishte marre vendimin: "Te mos shkel kurre ne Shqiperi".

  Per kete arsye ai e vuri veten ne krye te nje shoqate fantazme te "Shen Astit" ne Athine qe kerkonte ngritjen e nje kishe atje. Kerkesa nuk ishte e gabuar, ama kushti qe u vu ishte qe patjeter Foti Cici te ishte bariu i kesaj kishe. Nga sa kam degjuar Janullatosi nuk pranoi dhe une mendoj se me te drejte. Nese ti do te behesh klerik nuk mund t'i vesh kushte nje episkopi.

  Cici nuk kaloi proceduren normale qe duhet te kaloje cdo klerik ortodoks. Te kthehej nje here ne Shqiperi. Te sherbente per nje fare kohe atje duke treguar edhe vlerat e tij te medha si teolog dhe si muzikant qe ju trumbetoni dhe me pas mendoj se Janullatosi si partizan i misionarizmit, duke pare edhe zellin e Cicit per shqiptaret jashte atdheut, jo vetem qe do ta dergonte ne mision, por do t'i akordonte edhe fond te vecante per te kryer funksionin e tij. Por Foti s'e beri kete. Ai donte qe gjerat te zgjidheshin shume shpejt. Ai nxitonte me nje nxitim te pakuptueshem dhe kjo vetem e vetem qe jo te sistemonte komunitetin ortodoks, por qe te sistemonte veten.

  Fakti qe ai ka organizuar nje komunitet ortodoks ne Kanada eshte i admirueshem, por eshte shume skandal fakti qe keto kisha nuk varen nga Kisha Meme ne Shqiperi sic normal ndodh me diasporat e tjera. Dhe kjo jo per faj te Janullatosit, por per faj te Cicit. Per ata qe nuk e dine kishat shqiptare ne Kanada ndodhen ne varesi te Kishes Ruse. Ky eshte gabimi i Cicit. Ai nuk di te prese.

  Mendoj se more disa pergjigje.

  Per ata qe nuk dine shume per ju, rekomandoj te lexojne artikullin:
  Fatmir Foti Cici! 67 arsye per te mos i besuar, ne adresen:

  http://www.geocities.com/faktuesi/foticici.html
  Ndryshuar pr her t fundit nga Faktuesi : 31-03-2004 m 07:15
  Faktuesi qe fakton te verteten.
  faktuesi@yahoo.com

 15. #195
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-08-2003
  Postime
  135
  Prderisa e ndryshove titullin dhe e vre nga "fakte", tashm "67 arsye", sepse jan shpifje e jo fakte, tani duhet t zgjedhsh edhe nj emr tjetr, sepe "faktues" ishte i lidhur me rubrikn tnde fillestare "50 faktet kundr Foti Cicit". T gjitha kto i ke prkthyer mir nga greqishtja. Vet titulli dshmon se sht prkthim kur thua "pr t mos i besuar Fatmir Foti CIci" dhe jo "Foti Cicit", si themi n shqip. Ndrsa tek faqja e tij At Foti Cici, nuk ka dal me emr e mo me pseudonime si ju, dhe nuk i quan mendimet e tij "fakte" por opinione: www.shqiptarortodoks.com

  Sa pr kandidaturn e At FOti Cicit pr n Athin, ai propozoi teologun Gjergji Simaku, i cili sot sht br prift n Greqi, pikrisht q t vrtetohej se Janullatosi nuk e urrente At Fotin si njeri, prkundrazi, por i ishte neveritur se At Foti Cici e ksihte kuptuar dhe i krkonte pikrisht at q Minsitria e Jashtme e Greqis, nj nga investuesit e puns misionare n Shqipri t drgats greke, ai nuk deshte. Dhe sot, mbas kaq vjetsh, kur At Foti Cici u dbua nga qeveria greke, prap kisha nuk sht hapur.

  Ne nuk krkojme q Janullatosi t ndrtoj katedrale jasht Shqipris, por t lejoj shqiptart ortodoks t organizohen qoft dhe n baranga, por n gjuhn e tyre.

  N Sarand, vetm pr Pashkt lejohen dy fjal n shqip dhe prap dy fjal dy her n vit kur shkon atje Janullatosi dhe hiqet si i shenjt, pr t fshehur mkatrin e misionit t tij n Shqipri, pjes e s cils jan dhe disa horra t cilt paguhen pr t shpifur n internet.

  Do t vij nj dit q gjithka do t qartsohet, si ka ndodhur me do regjim t till.
  Mos asocio emrin tim me mua e me gjinin e sfurqve...
  EKUILIBR!

 16. #196
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-08-2003
  Postime
  135
  Prderisa ju quani shpfijet fakte, ne po japin opinionin ton duke u bazuar n shpifjet tuaja. Un pesodoj nj dosje me 50 dokumenta pr sa i prket Lidhjes Shn Astit t shqiptarve t Greqis, themeluar e drejtuar nga At FOti CIci. Ja letra q i sht drguar Janullatosit, fillimisht, dhe sigurisht kam edhe dokumente t tjera n vijim.  Fortlumturis s Tij Kryepeshkopit t Tirans dhe gjith Shqipris,
  Kryetar i Sinodit t Shenjt t Κishs Ortodokse Autoqefale t Shqipris,
  Imzot Anastasit

  Pr Dijeni:
  Mitropolitit t Beratit, Vlors dhe Kanins,
  Imzot Ignatit,

  Mitropolitit t Kors,
  Imzot Joanit

  Athin, 27 tetor 1999
  Fortlumturia Juaj,

  S pari shprehim gzimin ton q mbas themelimit t Lidhjes s shqiptarve t krishter ortodoks n Greqi Shn Asti, komunikojm me Kryepeshkopin dhe Sinodin e Shenjt t kishs mm duke krkuar bekimet atrore dhe duke ju uruar jet t gjat pr t mirn e kishs dhe t vendit ton.

  Kshilli drejtues, i dal nga zgjedhjet e ligjshme (10 tetor 1999) n Kshillin e Prgjithshm t Lidhjes, prbhet nga nj grup intelektualsh shqiptar ortodoks, shumica prej tyre t diplomuar n teologji dhe student n teologji, t cilt qerthullohen nga rrethi m i gjer i antarve themelues, nga t gjitha shtresat e emigrantve shqiptar n Greqi.

  Duke qen me t njjtin besim dhe me t njtat ideale dhe duke konceptuar plotsisht konjukturat e ditve q prjetojm, n lidhje me prejardhjen, cilsin, detyrimin dhe misionin ton, pajtuam veten ton dhe njeri-tjetrin me ogurt e kohs dhe u mblodhm me nj mendje dhe me nj qllim pr t filluar, bashkarisht tashm, kt vepr t shenjt n dobi t kishs dhe t atdheut.

  Qllimi kryesor i Lidhjes sht t kontriboj n ruajtjen dhe kultivimin e identitetit t krishter ortodoks t emigranteve shqiptar n Greqi, t cilt jan antar t kishs ortodokse, por q, pr shkak t indiferencs son, qoft u zhgnjyen edhe m tepr brenda mjerimit t plot ku i uan sistematikisht, qoft, duke krkuar Perndin, u bn pre e heretikve t do natyre, kryesisht t jahovajve, t cilt qarkullojn dhe predikojn lirshm dhe me literatur n shqip npr Greqi. Sidomos ky fakt, i cili koht e fundit po merr prmasa t paparashikuara, na shqetson shum dhe si rrjedhoj nxitojm tju informojm dhe ju lutemi t bashkpunojm pr ta parandaluar para se t jet von.

  Lidhja ka pr qllim informimin dhe lehtsimin e procedurave prkatse pr ata emigrant shqiptar q dshirojn t hyjn n radht e katikumenve dhe, nse plotsojn premisat e domosdoshme, pr tu futur n misteret e kishs ortodokse, dhe pr do gj tjetr q i prket jets kishtare t emigrantve. Pr t arritur kt Lidhja krkon t bashkpunoj dhe t bashkveproj me Kishn Ortodokse t Shqipris dhe me Kishn e Greqis.

  Protektori i Lidhjes, shn Asti, ky shenjtor i viteve apostolike, i fton t gjith shqiptart n kishn e paraardhsve t tyre. Nuk sht e rastit q n takimet tona shpirtrore, do t diel mbas meshs hyjnore, vijn dhe emigrant t besimeve t tjera t cilt i mirpresim me dashuri t pashtirur.

  shte e vrtet e hidhur se tani, me fillimet e legalizimit t emigrantve dhe integrimin e tyre n realitetin e shoqris greke, gjendja psikologjike dhe n prgjithsi shpirtrore e shqiptarve ktu sht m se e trishtueshme; dhe pr kt prgjegjs jemi t gjith. Me krijimin e ksaj Lidhjeje shpirtrore do t luftojm ti ngushllojm bashkatdhetart tan pr t rifituar fuqit shpirtrore dhe ti ndihmojm pr t sendrtuar mundsit e natyrs s tyre q shum her dshmohet se jan t mdha dhe t uditshme.

  Ne jemi t bindur se ju, Fortlumturi, do ta prisni me ngazllim t madh krijimin e Lidhjes, e cila pron frymn e Krishtit n mugtirn e shekullarizmit dhe n terrin e ateizmit, dhe prkon me idealet tuaja misionare, t cilave u kushtuat gjith jetn tuaj. Pr m tepr, kur disa prej teologve dhe studentve t teologjis q kemi n gjirin ton jan produkt i puns dhe i misionit tuaj n Shqipri, Lidhja ju falnderon dhe ju premton qashtrsin e dshirave dhe vrullin e puns q na pret me drojtje pr prgjegjsin q na rndon por dhe me besim t patundur n Krishtin e ngjallur.

  Ju lutemi pranoni urimet e t gjith antareve themelues.

  Duke krkuar bekimin atror, me dashuri birrore m Krishtin,


  Kryetari Sekretari


  Foti Cici Gjergji Kureta
  Mos asocio emrin tim me mua e me gjinin e sfurqve...
  EKUILIBR!

 17. #197
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-08-2003
  Postime
  135
  N vend t bekimi t i krkohej, Janullatosi lshoi m shum se mallkime pr shiqptart e Athins. Ja dhe letra prkatse.

  Fortlumturis s tij Kryepeshkopit t Tirans dhe gjith Shqipris
  Prof. dr. Imzot Anastasit

  Athin, m 25 shkurt 2000
  Fortlumturia juaj,

  Ditt e fundit presionet dhe lvizjet tuaja (dhe t bashkpuntorve tuaj n Athin) kundr Lidhjes s shqiptarve t krishter ortodoks n Greqi Shn Asti kan arritur kulmin. Me mnyra mesjetare, me krcnime, shpifje dhe makinacione, ju prndiqni nj shoqat t ligjsuar me vendimin 810/2000, nga organet prkatse t drejtsis, n nj shtet europian. Dhe duke e cilsuar t vetquajtur hidhni balt jo vetm mbi Lidhjen, q tashm duani apo nuk duani ju sht person juridik, as mbi shtjen ton t shenjt, por prdhosni format themelore demokratike europiane t liris s njeriut.

  Themelimi i Lidhjes nuk sht shtje e nj personi, dhe as e nj grupi studentsh t teologjis, por nj domosdoshmri historike e bekuar nga Zoti i jets dhe i vdekjes, n nj koh kur Kisha e Shqipris tregon nj indiferenc t vetdijshme dhe ndjellakeqe n lidhje me m shum se gjysmn e antarve t saj t cilt jetojn si emigrant n Greqi. E keni gabim kur mendoni se duke eleminuar nj a disa person brenda Lidhjes, qoft dhe fizikisht, do tia arrini qllimit t shprbni shoqatn ton. Ajme! Ajo do t jet nj shtys m e fuqishme dhe vendimtare pr t ardhmen e ortodoksve shqiptar ktu.

  Se prse ju pengoni organizimin e nj bashksie ortodokse shqiptare n Athin, n nj koh kur Kisha e Greqis e ka dhn lejen qysh m 17 nntor 1999, e dim shum mir, por n rast se vazhdoni kt luft t pandershme, t ciln nuk e shohim si antishqiptare por si antinjerzore, jemi gati dhe na jepni do t drejt tju denoncojm n shtypin e t dy vendeve, prderisa lufta q bjm sht pr t mirn e t dy vendeve, ndrsa lufta q keni ndrmarr ju sht luft kundr Kishs s Krishtit dhe miqsis midis dy popujve. Jemi n dijeni t do lvizjeje kundr Lidhjes dhe shtjes son t shenjt.

  Ka shum gjra q i dim ne dhe ju, dhe nuk sht jasht kuadrit ortodoks po ti nxjerrim n drit, prandaj ju paralajmrojm se nj letr e hapur, m e qart dhe m e analizuar se kjo, e publikuar dhe e nnshkruar nga antart themelues, nga antart e rinj dhe nga dhjetra intelektual ortodoks shqiptar q kan prqafuar programin e Lidhjes, do t marr prmasa t paparashikueshme dhe prgjegjs jeni ju dhe vetm ju. Zoti ju ndrioft mendjen! Amin!

  Sekretari i prgjithshm Kryetari

  Gjergji Kureta Foti Cici
  P.S. Njkohsisht ju postojm origjinalin bashk me vendimin e ligjsimit t shoqats.
  Mos asocio emrin tim me mua e me gjinin e sfurqve...
  EKUILIBR!

 18. #198
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-08-2003
  Postime
  135
  Ja dhe letra derjtuar Kryepeshkopit te Athines, 27 tetor 1999


  Προς τον Μακαριώτατον Αρχιεπίσκοπον Αθηνών και πάσης Ελλάδος
  κ.κ. Χριστόδουλον

  Αθήνα, 27η Οκτωβρίου 1999

  Μακαριώτατε, την ευχή σας!

  Εν πρώτοις εκφράζουμε την δική μας χαρά που μετά την ίδρυση του Συνδέσμου Χριστιανών Ορθοδόξων Αλβανών στην Ελλάδα, Ο Άγιος Άστιος, επικοινωνούμε μαζί σας, ζητώντας την πατρική ευλογία και ευχόμενοι υπέρ της υγείας και της ευοδώσεως του έργου σας.

  Το Διοικητικό Συμβούλιο του Συνδέσμου μας αποτελείται από μία ομάδα αξιόλογων ορθοδόξων επιστημόνων, ως επί το πλείστον πτυχιούχων και φοιτητών της Θεολογίας, οι οποίοι πλαισιώνονται από τον ευρύτερο κύκλο των ιδρυτών μελών, απόλα τα στρώματα των Ορθοδόξων Αλβανών μεταναστών στην Ελλάδα.

  Όντας ομόδοξοι και ομόθυμοι και κατανοώντας πλήρως τις συγκυρίες των ημερών, εν αλληλουχία με την καταγωγή, την ιδιότητα, την υποχρέωση και την αποστολή μας, συμφιλιώσαμε εαυτούς και αλλήλους με τους οιωνούς της εποχής και συνήλθαμε επί το αυτό για να αρχίσουμε, από κοινού πλέον, το ιερό μας έργο.

  Ο Σύνδεσμος έχει σκοπό να συμβάλλει στην διατήρηση και καλλιέργεια της χριστιανικής ορθοδόξου ταυτότητος των Αλβανών μεταναστών στην Ελλάδα που είναι μέλη της Ορθοδόξου Εκκλησίας, αλλά, εξαιτίας της δικής μας αδιαφορίας, είτε απογοητεύτηκαν περισσότερο μέσα στην παντελή εξαθλίωση που εν γνώσει και αγνοία τους οδήγησαν, είτε, αναζητώντας τον Θεό, έγιναν έρμαιο των πάσης φύσεως αιρετικών, κυρίως Χιλιαστών, που οργώνουν απροκάλυπτοι και ανενόχλητοι την Ελλάδα, οπλισμένοι μάλιστα και με έντυπα στα Αλβανικά. Ιδίως αυτό το φαινόμενο, που τελευταία βρίσκεται σε έξαρση, μας ανησυχεί βαθύτατα και ως εκ τούτου σπεύδουμε να σας ενημερώσουμε και να σας ζητήσουμε να συνεργασθούμε για να προλάβουμε πρίν είναι αργά.

  Ο Σύνδεσμος, έτσι, στοχεύει και στην πληροφόρηση και την διαδικαστική διευκόλυνση των όσων επιθυμούν να κατηχηθούν και, εφόσον πληρούν τις προϋποθέσεις, να προσέλθουν στα Μυστήρια της Ορθοδόξου Εκκλησίας και στην ενημέρωση για ό,τι άλλο αφορά την εκκλησιαστική ζωή των μεταναστών, ζητώντας να συνεργασθεί με την Μακαριώτητα σας και τους κατά τόπους Σεβασμιωτάτους Μητροπολίτες της Εκκλησίας της Ελλάδος και, αν παραστεί ανάγκη, με την Αρχιεπισκοπή Τιράνων και τις λοιπές Ιερές Μητροπόλεις της Ορθοδόξου Εκκλησίας της Αλβανίας.

  Ο προστάτης του Συνδέσμου μας είναι ο άγιος Άστιος, Επίσκοπος Δυρραχίου, ο οποίος μαρτύρησε στον επί Τραϊανού διωγμό. Αυτός ο άγιος των αποστολικών χρόνων καλεί όλους τους Αλβανούς στην δική τους προγονική και πατροπαράδοτη Εκκλησία. Δεν είναι τυχαίο που στις πνευματικές μας κυριακάτικες συναντήσεις προσέρχονται και μετανάστες των άλλων θρησκευμάτων της Αλβανίας, τους οποίους καλοσορίζουμε με ανυπόκριτη αγάπη.


  Μακαριώτατε,

  Είναι πικρή αλήθεια πως τώρα, με την νομιμοποίηση των μεταναστών και την προσαρμογή τους στην πραγματικότητα της ελληνικής κοινωνίας, η ψυχολογική και η εν γένει πνευματική κατάστασή τους είναι εν πολλοίς αξιοθρήνητη. Με την δημιουργία αυτού του πνευματικού Συνδέσμου θα αγωνισθούμε να παρηγορήσουμε τους συμπατριώτες μας ούτως ώστε να ανακτήσουν τις πνευματικές τους δυνάμεις και να τους βοηθήσουμε να πραγματοποιήσουν τις δυνατότητές τους που πολλές φορές είναι τεράστιες και εκπληκτικές.

  Ως μετέχοντες και κοινωνούντες της ελληνικής παιδείας έχουμε την αγαθή τύχη να είμαστε πρεσβευτές του ελληνικού πολιτισμού στον αλβανικό λαό, συνεχίζοντας τοιουτοτρόπως την μακρά παράδοση των προγόνων μας. Είναι άξιον και δίκαιον ώστε εμείς, η νέα γενεά, να βρούμε τα σημεία που μας ενώνουν και να γεφυρώσουμε τα διεστώτα που κακοήθως, και πολλάκις εκ του μη όντος, δημιουργήθησαν μεταξύ των δύο λαών, διαπορθμεύοντας το πνεύμα του Χριστού. Και είναι φυσικό να υπάρξουν μεμψιμοιρίες και από τις δύο όχθες. Εμείς όμως αρθρώνουμε λόγον πνευματικό και πιστεύουμε πως το έργο που επωμιζόμαστε είναι προς κοινόν όφελος.

  Οφείλουμε να κάνουμε μνεία και να ευχαριστήσουμε την Εκκλησία της Ελλάδος για την ευεργετική της βοήθεια στους μετανάστες. Θα ήταν παράλειψη αν δεν σας βεβαιώναμε πως είμαστε δέσμιοι της φιλανθρωπίας και της φιλοξενίας σας, Μακαριώτατε, και ότι δεν θα λησμονήσουμε ποτέ την φωνή που εσείς πολλές φορές υψώσατε υπέρ των πολυπαθών Αλβανών μεταναστών.

  Θα ήταν ευλογία και χαρά για τον Σύνδεσμό μας, να σας επισκεφθούμε με μία ομάδα μεταναστών και να ζητήσουμε εκ του συστάδην την ευλογία και τις συμβουλές σας. Σας ευχόμαστε υγεία και μακροημέρευση για το καλό της Εκκλησίας και του τόπου μας.

  Με αγάπη Χριστού,


  Ο Πρόεδρος Ο Γεν. Γραμματέας  Foti Cici Gjergji Kureta
  Θεολόγος Θεολόγος
  Mos asocio emrin tim me mua e me gjinin e sfurqve...
  EKUILIBR!

 19. #199
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-08-2003
  Postime
  135
  ja dhe letra tjeter, me kandidaturen e dyte, per priftin arvanitas At Marko Meletin, i cili sherbeu pese vjet ne Shqiperi. Ja shpifjet tuaja qe thoni se At Foti kerkonte te behesh vete prift dhe ky ishte kusht. Dy dokumenta, jo shpifje, tregojne se ju te Janullatosit nuk e keni per gje te shpifni e te mashtroni, ashtu si ati juaj.

  Προς τον Μακαριώτατον Αρχιεπίσκοπον Αθηνών και πάσης Ελλάδος
  κ. κ. Χριστόδουλον

  Αθήνα, 2.12.1999


  Μακαριώτατε, την ευχή σας !

  Από την ημέρα της συναντήσεώς μας και έως σήμερα, ο Σύνδεσμος ασχολήθηκε σοβαρά με το θέμα του αλβανόφωνου ιερέα που μέλλει να επωμισθεί το ιεραποστολικό έργο, υπό την σκέπη σας, με τους Αλβανούς μετανάστες και φοιτητές .

  Πιστεύουμε πως η καλύτερη δυνατή πρόταση προς την Μακαριώτητά σας από την πλευρά μας, είναι ο Πανοσιολογιώτατος Αρχιμανδρίτης π. Μάρκος Μελέτης, ο οποίος είναι άριστος γνώστης της αλβανικής γλώσσας και πραγματικότητας, καθώς υπηρέτησε επί τέσσερα έτη στην Αλβανία .

  Ο π. Μάρκος βρίσκεται τώρα στην Σάμο όπου υπηρετεί ως στρατιωτικός ιερέας. Επικοινωνήσαμε μαζί του και θέλει πολύ να συνεχίσει το έργο του με τους Αλβανούς, αλλά πρέπει να ταχτοποιηθεί η μετάβασή του υπηρεσιακώς, μέσω Υπουργείου Αμύνης.

  Εμείς σας παρακαλούμε, Μακαριώτατε, να μεσολαβήσετε για την μετάβασή του στην Αθήνα τις άγιες ημέρες του Δωδεκαημέρου, και για την μετάθεσή του προσεχώς, ούτως ώστε το έργο που εσείς αρχίζετε να έχει τους καρπούς που περιμένουμε.

  Σας ευχαριστούμε για την αγάπη και την πατρική σας εύνοια.

  Μετά υιικής εν Χριστώ αγάπης ,


  Ο Πρόεδρος Ο Γεν. Γραμματέας


  Foti Cici Gjergji Kureta
  Mos asocio emrin tim me mua e me gjinin e sfurqve...
  EKUILIBR!

 20. #200
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-08-2003
  Postime
  135
  Ja nje leter tjeter drejtuar kryepeshkopit te Athines, ku perseri deshmohet per dy kandidaturat, teologt Gjergji Simaku, dhe prifti Marko Meleti, dhe ku kerkohet hapja e kishes me kushtet e tyre dhe jo te Lidhjes. Shpifsa!

  Σύνδεσμος Χριστιανών Ορθοδόξων Αλβανών στην Ελλάδα Ο Άγιος Άστιος

  Ανοιχτή επιστολή προς τον Μακαριώτατον Αρχιεπίσκοπον Αθηνών και πάσης Ελλάδος
  κ.κ. Χριστόδουλον

  Μακαριώτατε,

  Είναι η έκτη κατά σειράν επιστολή μας για το σοβαρότατο και κοινό ζήτημα των Αλβανών μεταναστών, ο προσηλυτισμός των οποίων συνεχίζεται, κυρίως από τους Χιλιαστές, με ραγδαίους ρυθμούς στην Αθήνα.

  Στην από 17ης Νοεμβρίου 1999 συνάντησή μας εσείς δείξατε ενδιαφέρον για το κοινό ζήτημα και αποφασίσατε να λειτουργήσει, εντός των ορίων της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Αθηνών μία αλβανόφωνη ενορία, καθ ομοίωσιν των λοιπών ετεροφώνων ενοριών, αλλά παρά την δική μας επιμονή τα πράγματα βαίνουν επί το χείρον. Μάθαμε από τον άγιον Πρωτοσύγκελό σας ότι ο 33-χρονος Θεολόγος τον οποίον εμείς προτείναμε ως υποψήφιο κληρικό, κωλύεται, διότι δεν έχει την άδεια από τον Αρχιεπίσκοπο Αλβανίας, πράγμα το οποίο σεβόμαστε.

  Είναι λυπηρό να αναλισκόμαστε βαυκαλιζόμενοι σ έναν αγώνα ανιδιοτελή, επίπονο και εκκλησιαστικό, χωρίς την βοήθεια της Εκκλησίας, η οποία μετά από την παντελή αδιαφορία τόσων ετών πρέπει επιτέλους να ξεπεράσει τις εξωεκκλησιαστικές περί ξένου αντιλήψεις, και να ενδιαφερθεί εμπράκτως για τα τέκνα της που έχουν γίνει εν γνώσει μας έρμαιο των πάσης φύσεως αιρετικών. Έχουμε χρέος, Μακαριώτατε Πάτερ, να σας κάνουμε κοινωνό των αισθημάτων μας για μία κατάσταση που δεν πρέπει να χρονίσει άλλο. Οι Χιλιαστές, εκμεταλευόμενοι την άγνοια ενός ακατήχητου λαού κατάφεραν τα μέγιστα, ενώ εμείς εσκεμμένα αδιαφορούμε. Το υπερεθνικό, που οι Χιλιαστές σφετερίζονται και αγορεύουν, είναι κατεξοχήν γνώρισμα της Ορθοδόξου Εκκλησίας, το οποίο οι συμπατριώτες μας αγνοούν γι αυτό και ενδίδουν. Αυτό το σημείο είναι το κλειδί της εν λόγω υποθέσεως και πρέπει να το δεχθούμε με πνεύμα ειλικρίνειας.
  Μακαριώτατε, τα δύο τρίτα της Νότιας Αλβανίας, χωρίς να μιλήσουμε για την υπόλοιπη χώρα, έχουν εγκαταλείψει την πατρίδα τους και αποτελούν πλέον μία αψευδή για την Εκκλησία πραγματικότητα στην Ελλάδα. Αν εμπιστευθούμε το πόρισμα της UNICEF, 83 τοις εκατό των μεταναστών είναι ηλικίας 25 έως 30 ετών. Είναι επιεικής η μαρτυρία ότι περισσότερο από το ήμισυ του πληρώματος της Εκκλησίας της Αλβανίας βρίσκεται εδώ και χρόνια αποίμαντο στην Ελλάδα, αλλά κυρίως στην Αθήνα.

  Η Εκκλησία της Αλβανίας δεν έκανε καμία ενέργεια για τα ίδια της τα μέλη που εν γνώσει της έχουν γίνει εύκολη λεία στους Χιλιαστές στην Ελλάδα. Η αυτού Μακαριώτις ο Αρχιεπίσκοπος Αλβανίας κ. Αναστάσιος μας έχει πει στο παρελθόν πως δεν μπορώ εγώ να ζητήσω κάτι τέτοιο για τους μετανάστες, αλλά δεν είμαι αντίθετος να οργανωθούν σε μία αλβανόφωνη ενορία στην Αθήνα. Ενώ αυτήν την στιγμή όχι μόνον δεν δίνει την πατρική του ευλογία, την οποία ζητήσαμε κατ επανάληψιν, αλλά εναντιώνεται στην δική μας προσπάθεια, για μία ιεραποστολική ορθόδοξη δράση υπό την αιγίδα σας, χαρακτηρίζοντας τον Σύνδεσμό στην από 10ης Φεβρουαρίου επιστολή του αυτοαποκαλούμενο, όταν η ελληνική πολιτεία τον νομιμοποίησε, μέσω αρμοδίας αρχής, αλλά και εσείς τον ευλογήσατε στην συνάντηση με την αντιπροσωπία μας.

  Αλλά ιδού το ερώτημα: σε περίπτωση που η Εκκλησία της Αλβανίας δεν συγκαταβαίνει σε μία τέτοια αναπόφευκτη πρόταση προς την Μακαριώτητά σας, ή την γεφύρωση των διεστώτων με το έργο του Συνδέσμου μας, η πρώτη φωνή των Ορθοδόξων Αλβανών στην Ελλάδα, αξίζει αυτό το τίμημα στην Εκκλησία του Χριστού; Τι έχετε σκεφθεί εσείς, Μακαριώτατε, για μας, που θέλουμε να παραμείνομε στην πίστη των προγόνων μας, ως Επίσκοπος των Αθηνών; Αν το εμπόδιο είναι η επιλογή του ιερέα, εμείς είμαστε ανοιχτοί να δεχθούμε έναν ιερέα από την Αλβανία, ή από την Ελλάδα, αρκεί να γνωρίζει την Αλβανική γλώσσα και να σταματήσει η δυσοίωνη δράση των Χιλιαστών που απειλεί την ίδια την Ελλάδα. Έχουμε, επίσης, να σας προτείνουμε έναν άλλον υποψήφιο, πτυχιούχο Θεολογίας, ο οποίος ήλθε στην Ελλάδα ως πρόσφυγας, πριν την εκλογή και άνοδο του τότε Πατριαρχικού Εξάρχου και νυν Αρχιεπισκόπου Αλβανίας, ο οποίος βαπτίσθηκε και σπούδασε με συστάσεις και υποτροφία της Ιεράς Συνόδου της Εκκλησίας της Ελλάδος. Τι άλλο θα μπορούσαμε να σκεφθούμε ή να κάνουμε για να βελτιώσουμε την αμαυρώσωσα εικόνα του Αλβανού μετανάστη, για την οποία είμαστε συνυπεύθυνοι, που εν τούτοις εμμένει στην κοινή με τους Έλληνες πίστη;


  Μακαριώτατε, σας είχαμε γράψει στην από 16ης Ιανουαρίου 2000 επιστολή μας για την προσπάθεια της ομάδας μεταφραστών του Συνδέσμου. Όταν οι Χιλιαστές οργώνουν την Ελλάδα οπλισμένοι με έντυπα στα αλβανικά, εμείς, με τις ελάχιστες δυνατότητες που διαθέτουμε, μπορέσαμε και έχουμε έτοιμο ένα ορθόδοξο βιβλίο στα αλβανικά, για τους πολλούς Αλβανούς επιστήμονες και διανοουμένους που είναι εδώ. Είναι το γνωστό βιβλίο Ο Ορθόδοξος Δρόμος του Επισκόπου Καλλίστου Ware. Θέλουμε να αντισταθούμε και να τους βεβαιώσουμε πως η Εκκλησία της Ελλάδος ενδιαφέρεται γι αυτούς, γι αυτό και ζητήσαμε, όχι χρήματα, αλλά την δική σας ευλογία για το εν λόγω βιβλίο, αλλά δεν έχουμε λάβει απάντηση.

  Η εκπομπή την οποία αποφασίσατε να μας δώσετε στο Ρ/Σ της Εκκλησίας της Ελλάδος, αν και πέρασαν τέσσερις μήνες, δεν μας δόθηκε, ενώ ακούγονται αρκετές καθημερινές και εβδομαδιαίες εκπομπές στα αλβανικά, πολιτικές, κοινωνικές και θρησκευτικές όχι Ορθόδοξες - σε διάφορες συχνότητες. Ευχαριστούμε το Δίκτυο κοινωνικής υποστήριξης προσφύγων και μεταναστών, που παρά τα κατά πάντα σεβαστά από μας φρονήματά τους δέχτηκαν να μας φιλοξενήσουν, ενώ ζητήσαμε από σας να φιλοξενείται ο Σύνδεσμος των Ορθοδόξων Αλβανών σε κάποιο πνευματικό κέντρο, από τα πολλά που διαθέτουν οι ενορίες σας, εφ όσον δεν έχουμε την οικονομική δυνατότητα να μισθώσουμε δικό μας χώρο και να συναχθούμε, για τις πνευματικές και πολιτιστικές μας δραστηριότητες.

  Μακαριώτατε, η κατάσταση είναι πολύ δύσκολη, τα πράγματα έχουν εξελιχθεί αρνητικά, γι αυτό ζητούμε επειγόντως συνάντηση μαζί σας.

  Μετά τιμής,

  Ο Γεν. Γραμματέας Ο Πρόεδρος  Gjergji Kureta Foti Cici
  Mos asocio emrin tim me mua e me gjinin e sfurqve...
  EKUILIBR!

Faqja 10 prej 13 FillimFillim ... 89101112 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Lufta ballkanike dhe Shqipria
  Nga Albin n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 15-07-2014, 07:05
 2. Procesi i Pavarsimit t Kosovs
  Nga AsgjSikurDielli n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 167
  Postimi i Fundit: 12-10-2012, 06:23
 3. Njqindvjetori i lindjes s Enver Hoxhs - a dim t shkruajm pa emocione?
  Nga projekti21_dk n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 500
  Postimi i Fundit: 16-10-2009, 14:46
 4. Mocioni, Berisha flet pr gjithka, por jo pr Fazlli
  Nga njemik n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 47
  Postimi i Fundit: 19-12-2008, 10:44
 5. Janullatos: Nuk ka prparim me djegien e kishave dhe xhamive
  Nga Jesushaus n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 157
  Postimi i Fundit: 08-04-2004, 07:40

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •