Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
 1. #1
  Anti Zombizem SigPunizem Maska e Duaje Siveten
  Antarsuar
  09-09-2007
  Postime
  3,698

  Nj kryeministr q nuk flet me Shqiprin

  SHEKULLI, Publikuar m 20.10.2012 | 14:03

  Nj kryeministr q nuk flet me Shqiprin
  Eduart Poga / Jurist

  Z.kryeministr, mos mbaj ligjrata n Strasburg, duke u dhn leksione demokracive europian se ata nuk duan dhe as nuk preferojn t marrin shembull nga demokracia jote. Mos mbaj ligjrata demokracie kur n vendin tnd digjen n zjarr njerzit pr demokraci, kur n vendin tnd do dit vdesin njerz t pafajshm. Mos mbaj ligjrata dhe mos fol n emr t demokracis, kur minatort e Bulqizs vdesin, ku t prndjekurit politik protestojn do dit dhe vetflijohen duke u djegur pr demokraci.

  Z. Kryeministr, mos mbaj ligjrata pr demokracin, kur ke vrar 4 persona te pafajshm mu n mes t bulevardit para Kryeministris. Mos mbaj ligjrata demokracie, kur vajzat shqiptare, motrat tona vriten, masakrohen, dhunohen e turprohen, si Irena, Kozeta, Aurora dhe s fundi Aisha. Je n nj marrzi t papar, kur na flet me dashuri pr historin, n lidhje me personazhet e kohs, kur n rastin e 100-vjetorit t Pavarsis krkon t na bsh heronj ata q populli i quan tradhtar; besa tradhtart e kombit, q e kan vjedhur kt vend dhe e kan braktisur duke e ln n mes t rrugs, apo kta jan t llojit tnd, si Ahmet Zogu q vodhi pasurin e kombit dhe Esat Pash Toptani q tradhtoi Shqiprin dhe shqiptart.

  Ti nuk je n rregull dhe shenjat i tregon do dit, me politikn tnde t inaugurimeve t shkollave, kur flet para nxnseve me superlativa pr partin dhe politikn q duhet t ndjekin nxnsit e klasave t para, t dyta e t treta?!!! U thua se jan disa vendime gjykatash q duhen ekzekutuar dhe ti nuk mund t dalsh para ktyre vendimeve gjyqsore. U krkon t marrin si shnim apo detyr shtpie at q prrallis ti, u thua t tregojn n shtpit e tyre se keni nj opozit t rregullt mendrisht, q po pengon ndrrn tuaj shekullore pr t qen pran Bashkimit Europian.

  Por fmijt nuk din sht pikrisht ai q u predikon t tilla gjra, i cili ka shkelur n qindra her vendimet e gjykats dhe ligjet e Shqipris, si n rastin e shitjes s detit dhe shkeljen e ligjit n mos njohjen e pronarve legjitim, apo e fundit fare: mosnjohjen dhe shkeljen e statusit t invalidve, si mosdhnia e dmshprblimit t prndjekurve politik, aq sa sot nuk pyet as pr gjykat e as pr prokurorin. Je larg realitetit sidomos kur flet pr rritjet ekonomike dhe radhit Shqiprin n vendin me rritje t madhe ekonomike n Europ, aq sa vjen e dyta pas Gjermanis???!!

  Ti harron se n Shqipri, qytetart jan t zhytur n varfri ekstreme, n papunsi ekstreme. Nj shprehje apo nj fjal e t madhit Luigj Gurakuqi: Njeriu nuk mund t knaqet vetm me buk, ka nevoj edhe pr gjelln e shpirtit.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e juanito02
  Antarsuar
  09-07-2007
  Postime
  2,964
  Po kush te flasi kryekrimineli Sali?
  E ca do thote?
  Qe smabrojne krimet e tija qe tashme ja dine te gjithe?
  Apo te tregoje per bemat antishqiptare qe ka bere e po ben?
  Apo te flase per shpuren kriminale e te paskrupullt qe e rrethon.
  Tash e di bota mbare qe pd e Saliut eshte nje detashment kriminelesh ku asnje dialog ska per tu bere
  Albania Uber Alles

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,693
  Jetojm n nj koh t udirave t mdha.nj person u hodh nga pothuaj 39 mije metra lartsi dhe zbriti me kmb n tok, u gjet koka e humbur e nj vajze shtatzn q na qenka prer nga nj tetdhjetvjear plot afsh xhelozie pr shtatzanin e t dashurs s tij 18 vjeare. Ndrsa i pari u ul me kmb n tok, e dyta ishte gjetur pa kok. Dy rekorde interesante me kahje t kundrta, si pr t konfirmuar pr t pafundmen her se njeriu sht nj qenie me potenciale t mdha t cilat prekin ekstremet e imagjinats, nj qenie e aft t prodhoj t paimagjinueshmen kur bhet fjal si pr t virtytshmen ashtu edhe pr t shmtuarn.

  Po po, jetojm n kohn e udirave t mdha. Koka t prera, trupa grash t gjetura n kazanin e plehrave, masakrime ’njerzore dhe t shpeshta madje jan kthyer tashm n nj ritual gjoja zgjidhjeje papajtueshmrish. Kemi prjetuar kto muajt e fundit ndoshta sagn m tragjike t krimeve t cilat jan shprfaqur plot begenisje pa as m t voglin turprim shoqror apo frik institucionale dhe jo vetm kaq, por pa as m t voglin parametr moral. Vrasje n sy fmijsh pesvjear, apo hajdut q vrasin gra pr nj varse n sy t fmijve t saj, vrasje vajzash t pafajshme pr gjakmarrje teksa punojn n ar, coptime e sakatime t konceptit t vet krimit. Pyetja sht se a thua ne bjm vetm krime, apo shkojm m tej? Pa dashur t spekulloj, por edhe vet kryerja e nj krimi ka nj far norme “morali” t kryerjes se tij, t paktn at t mos prdhosjes s kufoms.

  Problemi qndron gjithmon lidhur me moralin. Kemi probleme me moralin individual, kemi probleme me moralin shoqror, kemi probleme me moralin e vet liris dhe s fundmi kemi probleme edhe me “moralin” e vet krimit. Ne nuk vrasim, ne prudnojm dhe kjo sht e frikshme. Toleranca e madhe ndrkomunitare e jona e cila ekzaltohet n fjalimet apo edhe n jubilaret shpesh hipokrite te politiks son, tregon se nuk ka s pari bazamentin kryesor t saj, tolerancn brndakomunitare. Njerz q vrasin kaq shum, kaq shpesh dhe kaq keq, si mundet t prodhojn toleranc kolektive. Kur nuk ruhet edhe nj norm etike brenda vet krimit, far tolerance rrezatohet s jashtmi?

  Shpesh kemi diskutuar rreth vrasjeve dhe vetvrasjeve, po a nuk po e kuptojm se diskutimet, analizat e opinionet tona tashme detyrohen t prballen me degradimin e vet krimit si akt. Shmbllen sikur do t ishim t knaqur thjesht me nj krim normal, t zakont. Me kt situat t tmerrshme prdhosjeje t kufomave dhe qenies njerzore, thuajse t merr malli pr thjesht nj vrasje, t thjesht fare. Aman bre ju lutem vrisni thjesht. Po a ka m turp se kjo? T mos jesh n gjendje t parandalosh vrasjen por t merakosesh tashm pr estetikn e saj. far sht kjo q na bn t jemi kaq t egjr me njri-tjetrin dhe aq t but e shpesh jargavits me kdo jasht nesh? ’sht ky parametr?

  Ne tashm ndodhemi n situatn kur nuk ka amortizator social t cilt zbusin fenomenin. Religjioni sht par si atribut i nj grupimi jasht nesh, i formsuar si armiku i trashguar prej dekadash, ndaj edhe zgjidhjet e tij nuk na shrbejn. Arsimimi sht thjesht fasad, nj prpjekje pr nj karton t vulosur por q pak ka ndikuar n rritjen e gradave t dijes. Pr t mos thn q qendrat tona arsimore shpesh titullohen edhe si qendra tregtare. Familja? Cila familje? Ajo vet tashm sht viktim e krimit pa moral. Po shkrrmoqet prdit para syve tan. Aftsia e saj edukuese ka rn n nivelet m t ulta historike dhe nga faktor tashm sht viktim e vet sistemit.

  Institucionet? Shoqria civile? Mediat? Lre fare….

  Nj person u ngrit n 39 mij metra lartsi aq sa toka dukej si top futbolli, pr t rn i qet n kmb. Ne nuk po krkojm t ngrihemi aq shum, thjesht po krkojm t ngrihemi sa nj boj njeriu dhe pr t vazhduar t till.

  start
  Ndryshuar pr her t fundit nga ATMAN : 20-10-2012 m 16:28

 4. #4
  Po mor ATMAN po,por....
  Ne nje vend ku atje eshte bere GROPE e Pleherave Radioaktive,
  Atje Ku cdo gje Anormale eshte normale,sepse ligjin prej KOHESH nuk e bejne me ATA te FAMESHMIT,SHQIPETARE,por te tjere,dhe .........
  Atje ku,shkalla e intiligjences nuk kalon shkallen 4,nga 10
  Atje,atje dhe vetem atje,ATJE ashtu ka qene,eshte,e do te jete !

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,109
  Postimet n Bllog
  15
  E keqja me "juristet" me korrespondence eshte se i tradheton guximi i budallait, pasi vetem budallai merr persiper te flasi per gjera qe nuk i kupton. Te akuzosh Sali Berishen se "nuk flet me Shqiperine", kur ky eshte njeriu i vetem qe ka qene ne krye te gjithe fushatave elektorale te partise se tij ne keto 20 vjet, dhe njeriu me i votbesuar ne shoqerine post-komuniste, eshte idiotesi. Ne fakt, ti mund ta akuzosh Berishen se "ke 20 vjet qe dialogon e u kerkon voten shqiptareve, dil ne pension", por jo te akuzosh Berishen se nuk "flet me Shqiperine e shqiptaret".

  Problemin e mos dialogimit me Shqiperine e shqiptaret e ka nje gjatavel tullac qe preferon twitter, facebook, ekranet e televizioneve dhe faqet e gazetave, por nuk i pelqen te vizitoje elektoratin e tij ne cdo cep te Shqiperise. Sic do te shprehej nje socialist ne Rrushbull te Durresit ne zgjedhjet e fundit lokale ne Shqiperi: "Kam 20 vjet qe votoj per PS-ne dhe ne keto 20 vjet, i kam shtrenguar 2 here doren Sali Berishes neper fushata, por akoma nuk i kam shtrenguar doren kryetarit te partise sime qe nuk kujtohet te beje fushate ketu tek ne!"

  Albo

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e juanito02
  Antarsuar
  09-07-2007
  Postime
  2,964
  Nuk flet kryeministri se ka hyre thelle ne histori e se shkul dot kush.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Albania Uber Alles

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •