Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 34 prej 34
 1. #21
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  794 falenderime nė 648 postime
  Citim Postuar mė parė nga mia@ Lexo Postimin
  E shoh qe po perpiqesh te mbrosh ate me cdo kusht e injorosh ofendimet e tij ndaj meje. Cuditerisht e prisja kete lloj pergjigje. Flm per "respektin'. Rendesi ka ta mbash mire me orthodoksin. Me zhgenjeve vetem per faktin se je vet baba i nje femije. Uroj ta kuptosh mendimin "ndryshe" te tij por jo ne hard way. Imagjino nje plakush shwiptar qe i varvitet femijes tend. A thua do e justifikosh sjelljen e tij ndaj femijes tend me mendimin se i perket nje brezi tjeter mentaliteti? Hmmm, se besoj. Do te duash ta vrasesh me duart e tua. Nuk eshte OK te kesh te dashur ne ate moshe, por eshte kafsheri te mohosh femijen pse ishte viktime e pedofilizmit. Eshte primitivizem ta trajtosh gruan si pronen tende. Kjo eshte absutisht jo OK. Ju kete nuk arrini ta kuptoni. Shani Profetin e muslimaneve qe ishte pedofil edhe pse pedofilizmi ishte dicka e pranueshme ne ate kohe, dhe ju po i justifikoni vet perdhunuesit. Boll na bete moral!! Nuk behet moral me viktimen!
  Ne fakt, moral jeni ju duke bere.

  Nuk e kam ndjekur ngjarjen sa duhet por lexova prononcimin e babait te viktimes. Ai e mbylli deren e mortit pasi mesoi te verteten per ate qe i ndodhi vajzes se tij. Kjo me beri kurioz qe ta lexoja gjithe artikullin per te mesuar se cfare e shtyu nje prind qe te ndermarri nje akt kaq te paimagjinueshem per nje prind. E fillova te lexoja artikullin i bindur qe i ati e kish shume gabim, e perfundova artikullin i bindur qe viktima e vertete e asaj ngjarjeje nuk ishte vajza, por prinderit e saj. Ne ate dite ata nuk humben vetem vajzen e tyre, ne ate dite ata mesuan qe vajza i tyre u kish mbajtur nje sekret me vite te tera, dhe imazhi qe ata qe kishin per vajzen e tyre nuk ishte ai imazh qe po zbardhte policia shqiptare mbi ngjarjen.

  Dhe kjo nuk eshte hera e pare qe nje ngjarje e tille ndodh ne Shqiperi. Lexo temen me poshte qe u trajtua vetem pak kohe me pare, por viktima kesaj here nuk ishte e dashura, ishte i dashuri. Lexo edhe mendimin tim ne ate teme, ku e kam bere te qarte qe keto krime brenda familjes nuk zgjidhen me indinjime dhe emocione te tilla kuturu, zgjidhen duke i denoncuar, duke u treguar prinderve, duke ngritur padi ne gjykata. Kjo eshte ajo qe une i mesoj e do t'i mesoj femijes sim: tregoi prinderve per cdo gje e mire apo e keqe.

  Albo

 2. #22
  Super Moderator Maska e benseven11
  Anėtarėsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,759
  Faleminderit
  69
  192 falenderime nė 177 postime
  Ilia meriton BAN,te mos futet me ne forum.
  Nje anetar qe nuk arrin te kuptoje
  se cfare eshte drejt dhe cfare eshte
  gabim,cfare eshte e moralshme
  dhe cfare eshte degjenerim.
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e mia@
  Anėtarėsuar
  11-01-2008
  Vendndodhja
  Twilight Zone...
  Postime
  10,823
  Faleminderit
  138
  244 falenderime nė 199 postime
  Dhe nje fjale te fundit. Nuk e dija qe mendimi pervers eshte mendim ndryshe qe duhet respektuar. Nuk e dija qe ti thuash dikujt me mendime perverse, pervers, te ben kategorikisht kurve. Te gjitha keto i degjon vetem ne forumin Shqiptar. Me falni por nuk mumd te bie dakort me "moralin" tuaj.
  Feelings change - memories don't.

 4. #24
  Perjashtuar nga Mod.
  Anėtarėsuar
  07-09-2012
  Vendndodhja
  Ne Shqiperi
  Postime
  5,360
  Faleminderit
  0
  13 falenderime nė 13 postime
  Citim Postuar mė parė nga Albo Lexo Postimin
  Po te shpenzoje ca me shume kohe te lexoje ate qe ilia po shkruan per ngjarjen, para se ta paragjykosh ate pa e lexuar fare ate qe ai po mundohet te thote, nuk do te keqkuptoheshe e indinjoheshe ne ate pike sa te mbushesh faqe ne forum. Ilia dhe ti po bini dakord ne thelb ne ate qe shprehni per te ndeshkuar krimin, por kini dy kendveshtrime shume te ndryshme.

  Ilia nuk po shfajeson krimin e kryer apo demonizon viktimen e krimit. Ai po thote qe sa here qe ti e shume femra si ty reagoni ne kete menyre duke akuzuar dhunuesin e duke shfajesuar vajzen qe ishte plot 18 vjec ne diten qe nderroi jete, jeni duke u dhene mesazhin e gabuar atyre qindra mijera vajzave shqiptare ne fshatrat e qytetet e Shqiperise: mesazhin qe eshte OK te kesh te dashur kur je ne moshe minorene pa dijeni te prinderve. Kete ilia e quan "morali kurveror", dhe nuk ishte nje sharje per ty apo per femrat shqiptare, perkundrazi.

  Albo
  hmmm
  Citimet qe solli Soni jane te nje tjeter teme.

  http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=146096&page=2


  Ndryshimi:

  Citim Postuar mė parė nga benseven11 Lexo Postimin
  Ilia meriton BAN,te mos futet me ne forum.
  Nje anetar qe nuk arrin te kuptoje
  se cfare eshte drejt dhe cfare eshte
  gabim,cfare eshte e moralshme
  dhe cfare eshte degjenerim.
  Ska perse ti behet ban Ilias. E paqendrushme.

  Ai arrin ti kuptoj, ai thjesht ja nje kendveshtrim tjeter qe nuk shkon me shumicen. Nuk po mbron vrasesin, por po flet se veprimi midis nje plaku dhe nje vajze 14 vjecare eshte e ligjshme. Dhe kuvendi behet sipas vendit. Perfshi cfare tha Albo me poshte.

  Nuk po flas per ate rast.
  Ka vajza e djem te ne ate mosh qe u pelqjne te rritur, pavaresise moshes.
  Ashtu sic ka te rritur qe i duan te imta.
  Eshte kji immorale apo thjesht dicka jo normale?
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Plaku me kostum : 21-10-2012 mė 22:13

 5. #25
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  794 falenderime nė 648 postime
  Albo, je mire apo jo? Plaku e ka perdhunuar kur ka qene 13 vjece. Nje vit mbasi i vdiq e ema. Kurse ky tipi Ilia, tha fjale per fjale qe perdhunimi shuhet mbasi vajza me vone ka ikur me deshiren e saj. 13 vjece!! E di c'do te thote 13 vjece, dhe cfare demi ka bere ne psikologjine e saj dicka e tille??? 13 vjece!!
  Dhe meqenese e paska perdhunuar qe 13 vjec vajza nuk ka bere aspak gabim qe nuk u ka treguar prinderve per 5 vjet, qe nuk e ka denoncuar dhunuesin kur arriti moshen madhore? Nje vajze ne moshen e viktimes eshte sot ne burg ne Shqiperi pasi vrau te dashurin e saj 42 vjecar e te martuar, pasi e dhunonte ate prej vitesh, por asnjehere nuk i kish treguar prinderve e asnjehere nuk kish ngritur nje padi ne prokurori. Gjykata shqiptare e nxorri te fajshme per vrasje me paramendim.

  Temen e ke ne forum dhe ne te jam shprehur dhe une. Indinjata juaj eshte kaq e madhe si femra sa harroni qe te vini gishtin ne thelbin e problemit: mosdenoncimin e krimit!!! Nese ajo vajze 13 vjecare do ta kish denoncuar dhunuesin tek prinderit ne keto 5 vjetet e fundit, ajo sot do te ishte shendoshe e mire dhe dhunuesi i saj do te kalbej ne burg. Dhe jo vetem kaq, por ato qindra mijera vajzat e tjera shqiptare ne vend do te merrnin mesazhin e duhur: denonconi dhunuesit tuaj dhe familja, ligji e shoqeria do te denojne dhunuesin e jo viktimen.

  Albo

 6. #26
  _____
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Postime
  3,665
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga Albo Lexo Postimin
  Dhe meqenese e paska perdhunuar qe 13 vjec vajza nuk ka bere aspak gabim qe nuk u ka treguar prinderve per 5 vjet, qe nuk e ka denoncuar dhunuesin kur arriti moshen madhore? Nje vajze ne moshen e viktimes eshte sot ne burg ne Shqiperi pasi vrau te dashurin e saj 42 vjecar e te martuar, pasi e dhunonte ate prej vitesh, por asnjehere nuk i kish treguar prinderve e asnjehere nuk kish ngritur nje padi ne prokurori. Gjykata shqiptare e nxorri te fajshme per vrasje me paramendim.

  Temen e ke ne forum dhe ne te jam shprehur dhe une. Indinjata juaj eshte kaq e madhe si femra sa harroni qe te vini gishtin ne thelbin e problemit: mosdenoncimin e krimit!!! Nese ajo vajze 13 vjecare do ta kish denoncuar dhunuesin tek prinderit ne keto 5 vjetet e fundit, ajo sot do te ishte shendoshe e mire dhe dhunuesi i saj do te kalbej ne burg. Dhe jo vetem kaq, por ato qindra mijera vajzat e tjera shqiptare ne vend do te merrnin mesazhin e duhur: denonconi dhunuesit tuaj dhe familja, ligji e shoqeria do te denojne dhunuesin e jo viktimen.

  Albo
  Nuk mendon, nuk psikologjon nje femije i cili eshte abuzuar sic thua ti qe duhet te mendoje! Kjo sa i perket paragrafit te pare.

  Nuk eshte vetem Indinja jone kaq e madhe si femra, ke plot meshkuj qe e kane kundershtuar. Po meshkujt pse valle u bashkuan me femrat?...Meqe ti na ndave ne gjini! Megjithate ti vazhdo hidhi nje sy qorr shkrimeve te tij, edhe vazhdo e justifikoje "c'do te thonte ai", kur s'ka nevoj per zbukurime, se u pa fare qarte nga anetaret aktiv ate kohe c'po thonte e c'deshironte te thonte. Eshte e pamjaftueshme justifikimi qe ti po mundohesh ti besh ketij anetari ne fjale.

 7. #27
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  09-09-2012
  Vendndodhja
  Ne Kine
  Postime
  1,834
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Po abuzimet seksuale ne moshe te mitur..jane te denuara me ligj.
  Abuzimet te tilla rrisin rreziqe serioze ne shendetin psikologjik te femijve.
  Nder problemet me kryesore jane depresion edhe vetevrasja!
  Se kuptoj ca argumentesh ka ketu per te mbeshtetur nje imoral????

 8. #28
  Emathia Maska e MaDaBeR
  Anėtarėsuar
  20-05-2003
  Vendndodhja
  Nė ēdo vend ku ka jetė
  Mosha
  35
  Postime
  5,508
  Faleminderit
  20
  36 falenderime nė 31 postime
  Albo, mendoj se ne kete pike je gabim. Ti te pakten duhet te kesh tjeter qendrim e te distancohesh nga persona te tille. Jeton ne nje vend ku keto gjera denohen rreptesisht. Denohet qofte edhe tentativa, jo me gjithe kjo tragjedi. Per me teper, ke dhe nje status i cili si prind duhet te te beje me te ndjeshem ndaj fenomeneve te tilla. Nuk ka asnje lloj instikti "kurveror" nje femije 13-14 vjeē ndaj nje njeriu te moshes 30-40-50-60-70-80 vjeē. E mban mend veten ndonjehere 13-14 vjeē? Eshte uje akoma ne ate moshe njeriu, jo me te kete instikte.

  Une jetoj ne Shqiperi, por nga informacionet qe kam, neper website, chate, forume, apo rrjete sociale te huaja, ka agjente Special qe gjurmojne pikerisht njerez qe shfaqin pikpamje te tilla. Ti duhet ta dish shume mire se sa e sa perverse arrestohen nga Interneti.

  Une mendoj se po mban qendrim jo-korrekt ne kete teme.

  E thashe dhe me lart, PINK, e ēdo femer tjeter, si femra qe jane, ndoshta edhe si nena, kur shikon lajme te tilla besoj se tronditen jashtezakonisht shume. Dhe, me aq sa pashe qe ka thene PINK, eshte treguar mjaft e moderuar.

  Se psh, Pink ka thene Gomar dhe Pervers, nderkohe qe ka moderatore te tjere qe nuk lene fjale pa thene, kurve, by....q..., etj etj...

  E sa per ato qe ka thene babai i viktimes, pikerisht aty qendron problemi, se ne Shqiperi ka prinder te tille, te cilet nuk komunikojne me femijet, u japin urdhra atyre, i zhdepin ne dru, i ndrydhin e femijet kane frike te shprehen. Pikerisht nga ky lloj mentalitet prinderish vuajne sot shumica e femijeve Shqiptar. Sepse kane frike te flasin me prinderit.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga MaDaBeR : 21-10-2012 mė 23:18
  Pėr inad tė Djallit dhe Shqyptarėvet, Zoti ka me mbajtė Shqypninė mė kambė me nder e me lumni

 9. #29
  i/e regjistruar Maska e daniel00
  Anėtarėsuar
  05-06-2004
  Vendndodhja
  tr
  Postime
  2,876
  Faleminderit
  27
  117 falenderime nė 106 postime
  Dihet qe Ilia ka marre pjese ne ate teme duke qene vete ne nje moshe te madhe prane pleqerise dhe duke i lene shfryrje te lire epsheve te tij te ngjashme me monstren qe kreu krimin , si duke share viktimen per kurve e si duke share antaret e tjera qe i dilnin ne mbrojtje nje vajze te perdhunuar .

  Dihet gjithashtu qe nje vajze do te bente mire te padiste dhunuesin e saj , por ja qe trauma qe e ndjera ka pesuar qe ne vogeli nuk jep pasojat qe do ishin gjithmone ne ndihme te asaj viktime.

  Problemi ketu eshte se Ilia nuk niset per hir te nje morali, po per hir te baltosjes mbi nje viktime , per te vrare ne menyren e monstres hipokrite fetare , per ta vrare edhe nje here ate te vdekur me sharje te uleta dhe poshterime.

  Dhe sa kohe Ilia i thote kurve asaj te mjere , kjo perben mendim te lire, kurse kur i thuhet ketij qe je pervers kur vete ky Ilia madje shprehu se eshte burreri qe nje plak te shkoje me femije dhe te tregoje keshtu se sa i afte eshte per seks ( atehere ky shkrim fshihet pa shume buje )

  Dhe ne forum ngelin njolla te zeza postimet e Ilias i cili nuk mjaftohet te mbroje nje pedofil vrases por kerkon qe ta ktheje ne te pafajshem vete kriminelin e ketij rasti makaber ne menyre qe edhe neser pasneser kur te dale nje viktime e perdhunimit te Ilias kjo gje te merret lehte dhe te pranohet nga opinioni. Dhe tani ka caktuar per shenje jo thjesht nje moderatore por edhe ēdokend qe i del kunder perdhunimeve te femijeve .

  - E para e punes ketu po shahet nje viktime me sharje me te ndyrat

  - Dhe e dyta e punes po mbrohen epshet ndaj te femijeve te mitur nga nje i moshuar pervers.

  Te dyja rastet jane te denueshme nga ēdo lloj kodi apo etike njerezore.

  Kjo sjellje vetem sa e diskrediton moralin e rreme e peshtire te Ilias dhe te atij qe ja mban shpatullat ngrohte.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga daniel00 : 21-10-2012 mė 23:35
  Ngjeshur me brezin e se vertetės,parzmoren e drejtėsisė,mburojėn e besimit dhe shpatėn e Frymės.

 10. #30
  Perjashtuar nga Mod.
  Anėtarėsuar
  07-09-2012
  Vendndodhja
  Ne Shqiperi
  Postime
  5,360
  Faleminderit
  0
  13 falenderime nė 13 postime
  Nuk ka asnje lloj instikti "kurveror" nje femije 13-14 vjeē ndaj nje njeriu te moshes 30-40-50-60-70-80 vjeē. E mban mend veten ndonjehere 13-14 vjeē? Eshte uje akoma ne ate moshe njeriu, jo me te kete instikte.
  Dukeni ju qe shumica jeni te pafajshem. Per ty mund te jete e pallogjikshme por ja qe ka njerez te tille prandaj mos ki aq besim tek vetja. Ka njerez te tille.

 11. #31
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  09-09-2012
  Vendndodhja
  Ne Kine
  Postime
  1,834
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga Plaku me kostum Lexo Postimin
  Dukeni ju qe shumica jeni te pafajshem. Per ty mund te jete e pallogjikshme por ja qe ka njerez te tille prandaj mos ki aq besim tek vetja. Ka njerez te tille.
  Spo thote njeri qe ska njerez te tille..
  Ate qe po themi eshte se nuk eshte normale, eshte imorale edhe e denuar nga ligji..edhe nje gje e tille eshte nje murtaj per shoqerin. Mire e ben Amerika qe rob te tille i mban nen vezhgim konstat.

 12. #32
  Perjashtuar nga Mod.
  Anėtarėsuar
  07-09-2012
  Vendndodhja
  Ne Shqiperi
  Postime
  5,360
  Faleminderit
  0
  13 falenderime nė 13 postime
  Citim Postuar mė parė nga Toffee Lexo Postimin
  Spo thote njeri qe ska njerez te tille..
  Ate qe po themi eshte se nuk eshte normale, eshte imorale edhe e denuar nga ligji..edhe nje gje e tille eshte nje murtaj per shoqerin. Mire e ben Amerika qe rob te tille i mban nen vezhgim konstat.
  Ai po e thote me plote besim, ashtu sic e than edhe disa te tjere tek ajo teme.

  po nje 18 vjecare me nje 80 vjeca eshte imorale apo morale?

  Amerika ka me shume se ka zene, dhe ka nga keta qe shkojn diku tjeter per tu lidhur me vajza nen moshe,

 13. #33
  Emathia Maska e MaDaBeR
  Anėtarėsuar
  20-05-2003
  Vendndodhja
  Nė ēdo vend ku ka jetė
  Mosha
  35
  Postime
  5,508
  Faleminderit
  20
  36 falenderime nė 31 postime
  Citim Postuar mė parė nga Plaku me kostum Lexo Postimin
  Dukeni ju qe shumica jeni te pafajshem. Per ty mund te jete e pallogjikshme por ja qe ka njerez te tille prandaj mos ki aq besim tek vetja. Ka njerez te tille.
  Nuk ka dukeni shumica e pakica. Po e them edhe njehere. Nje femije i moshes 13-14 vjeē nuk mund te kete instikte kurverore, seksuale e bla bla bla. Aq me teper ndaj nje moshe po them 30 e siper. Mund te jene femije kurioz po, mund t kene pare nje marredhenie seksuale ne tv, mund te kene pare nje cift qe puthen dhe jane bere kurioz kete nuk e ve ne dyshim, por eshte e turpshme te thuash qe ka njerez te tille. Per mua nje marredhenie e nje femije 13-14 vjec me nje moshe mbi 30 vjec eshte pjelle e nje semundje dhe perversiteti nga partneri/a me moshe madhore. ESHTE ABUZIM dhe jo INSTIKT KURVEROR.
  Pėr inad tė Djallit dhe Shqyptarėvet, Zoti ka me mbajtė Shqypninė mė kambė me nder e me lumni

 14. #34
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  794 falenderime nė 648 postime
  Tema nuk eshte diskutimi i tragjedise se ndodhur, ka nje teme te posacme per te ne forum, ku mund te jepni mendimet tuaja pro apo kunder. Tema eshte nese nje moderator/e duhet te ofendoje ne forum nje anetar ne ate menyre ne mendimin qe shpreh. Dhe per aq kohe sa une do te jem drejtues i forumit, asnje moderator nuk e ka te lejuar te shprehet ne ate menyre ndaj nje anetari, pavaresisht nga mendimi qe ai mund te shprehi.

  Pike.

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •