Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e laburist
  Antarsuar
  20-06-2010
  Postime
  208

  Kur vetmia sht nj mikesh e sinqert!

  Ekziston nj nevoj primare psikike, q e ka shoqruar gjithmon njeriun prgjat historis s tij: t jet vetm. Nuk po flasim pr nj vetmi t dshiruar sociale, pasi njerzit jan krijuar pr t qen n marrdhnie me njri-tjetrin, por si t keni nj mundsi pr t gjetur pak koh dhe hapsir q t qndroni me veten, t shkputeni prkohsisht nga t tjert dhe t prqendroheni m shum te qenia juaj: t rizbuloni kuptimin e vetes, t ndieni, t ribashkoni. Nuk bhet fjal pr t medituar apo pr tu lutur, por thjesht pr t mos u lidhur me rrjetin e zakonshm t marrdhnieve, si reale ashtu edhe virtuale. Momente kur mendja ka nevoj absolute t mos ndrpritet nga krkesat e jashtme, n mnyr q ti kryej t gjitha operacionet themelore: nga stresi i prditshm, te qetsimi, prqendrimi, marrja e energjive dhe perceptimi i ndjenjave, q mund t arrihen vetm n kt mnyr. Stili i jetess q na imponohet nga shoqria, nuk e parashikon at, prkundrazi duket sikur ai bn gjithka pr t mos na ln kurr vetm. Krkesat profesionale, shoqrore, familjare dhe miqsore jan shumfishuar, pr shkak t teknologjis q na bn t arritshm n do koh, duke rritur kshtu nivelin e stresit.
  Fitoni varsin ndaj t tjerve
  Shembulli tipik pr t shpjeguar kt nevoj sht ulja e nj personi n stacionin e autobusit: ky mund t jet nj moment i mirfillt vetmie dhe lirimi nga stresi. Jo m kot, kur njerzit qndrojn n stacion duke pritur autobusin, shkmbejn mesazhe t panevojshme me dik, thjesht pr t mbushur kohn. Pr fat t mir rikuperimi i ktyre momenteve t shenjta pr sistemin nervor dhe ekuilibrin psikologjik nuk sht i pamundur. Nuk sht e nevojshme q t hiqni dor nga mjetet e progresit, por t rregulloni prdorimin, pr t fituar pavarsin ndaj lidhjeve t vazhdueshme. Nse ju nuk i rezervoni vetes pak vetmi, do t ndiheni t vetmuar n marrdhniet shoqrore.
  Ligjroni nevojn e vetmis
  Sot shkputja nga marrdhniet, edhe pr periudha t shkurtra kohore, duket pothuajse si nj krim. Duke u br i pakapshm pr nj or, mund tju bj t ndiheni fajtor. Prandaj sht e nevojshme q t ligjroni nevojn pr t qndruar pak koh vetm: nse prisni q t jet mjedisi i jashtm ai q do tua krijoj kt hapsir, t jeni t sigurt se nuk do ta keni kurr.
  Ndaloni ndrhyrjet
  Shpeshher e nnvlersoni rndsin e ksaj vetmie t nevojshme. sht e rndsishme q ti mbroni kto momente vetmie njsoj sikur jeni, pr shembull, n nj takim biznesi, t cilin nuk mund ta ndrprisni.
  Mos e prdorni vetmin pr t punuar!
  Duke qndruar vetm, nuk do t thot se mund t gjeni kohn pr t ecur prpara me punn, t prfitoni nga koha e lir pr t arritur planin, e kshtu me radh. Vetmia e mir sht ajo ku ju mund t bni far t doni, e cila nuk shndrrohet n dika q, drejtprdrejt ose trthorazi, na lidh prsri me botn e jashtme dhe detyrat.
  Duke qndruar vetm, nganjher ju bn mir pr kto arsye:
  - Viheni n kontakt me veten
  - Identiteti forcohet dhe stresi zvoglohet
  - Dgjoni mendimet tuaja t mira dhe ndieni emocionet
  - Ju vijn mendime t mira
  - Duke ndenjur n vetmi gjendet ekuilibri i mendjes dhe shpirtit
  - Jeni m t predispozuar ndaj aktiviteteve sociale
  Abuzimi me nacionalizmin fals, eshte streha e fundit e te gjithe BATAKCINJVE

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e inez
  Antarsuar
  09-09-2012
  Vendndodhja
  Ne fantazi.
  Postime
  1,779
  Teme vertet interesante .

  Mua gjithnje me ka terhequr vetmia ose me sakte kam shijuar momentet e vetmise sime. Aktualisht jam gjithnje e detyruar te jem ne kontakt me boten perreth dhe me mungon jashte mase ajo pjese e 'vetmise se mire' qe ju pershkruani ketu. E githa kjo krijon nje situate mbytese qe sikur ste len te marresh fryme.

  Mendoj se keni te drejte ne ato cka shkruani, ne kemi nevoje per ketevetmine e mire, te izolohemi per pak kohe nga bota perreth e ti dedikohemi vetes sone, ne sensin e qenies,shpirtin, mendimeve.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Prudence
  Antarsuar
  11-03-2008
  Postime
  2,422
  Shume e vertete.mua me pelqen sh kur perhumbem me veten time.
  "M e mira sht armike e s mirs"

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e laburist
  Antarsuar
  20-06-2010
  Postime
  208
  Citim Postuar m par nga inez Lexo Postimin
  Teme vertet interesante .

  Mua gjithnje me ka terhequr vetmia ose me sakte kam shijuar momentet e vetmise sime. Aktualisht jam gjithnje e detyruar te jem ne kontakt me boten perreth dhe me mungon jashte mase ajo pjese e 'vetmise se mire' qe ju pershkruani ketu. E githa kjo krijon nje situate mbytese qe sikur ste len te marresh fryme.

  Mendoj se keni te drejte ne ato cka shkruani, ne kemi nevoje per ketevetmine e mire, te izolohemi per pak kohe nga bota perreth e ti dedikohemi vetes sone, ne sensin e qenies,shpirtin, mendimeve.
  E shkeputa kete nga teksti rizbuloni kuptimin e vetes, t ndieni, t ribashkoni !!!
  Abuzimi me nacionalizmin fals, eshte streha e fundit e te gjithe BATAKCINJVE

 5. #5
  Shqiptar nga Kosova Maska e prishtina75
  Antarsuar
  22-03-2012
  Postime
  3,360
  ....per mendimin tim vetmia eshte e bukur vetem ne varr, nuk e dua vetmin.
  Ndryshuar pr her t fundit nga prishtina75 : 29-10-2012 m 07:55

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-01-2004
  Vendndodhja
  diku
  Mosha
  41
  Postime
  1,545
  Jezu Krishti terhiqwej ne vetmi per tu lutur .
  Buda meditonte ne vetmi .
  Muhamedi qendroi per nje kohe te gjate ne vetmi pasi iu shfaq engjelli gabriel.
  Nene Tereza bente gjithcka ne heshtje dhe vetmi .
  prifterinj ortodokse , katolike madhe edhe protestante terhiqen ne vetmi dhe betohen te mos flasin dhe te rine ne heshtje [er nje kohe te caktuar , per qellime shpirterore .
  murgjit tibetiane perqendrojne meditimin ne vetmi.
  filozofia e sektit bektashian , sufist e te tjera frymezojne perulesine dhe vetmine .

  personalisht vetmia per mua ka qene nje mundesi qe me ka permiresuar gjendjen shpirterore dhe ishte zgjedhja ime me qellim qe te njihja vetveten , te largoja stresin dhe ti afrohesha Zotit .

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •