Close
Faqja 0 prej 9 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 179
  1. #1
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anėtarėsuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876

    Exclamation Pse nuk futen kompanite e medha ajrore low cost ne Shqiperi?

    Kompanite ajrore low cost dihet se kane revolucionuar trafikun ajror dhe menyren tone te te udhetuarit. Shume kompani te medhe low cost qe fluturojne ne qiejt e Europes dhe jo vetem, ofrojne fluturime me cmime shume te perballueshme per te gjithe. Ryanair, Easyjet dhe Wizzair jane 3 nder kompanite kryesore low cost dhe asnjera nuk fluturon ne Shqiperi.
    Belle Air po krijon nje lloj monopoli edhe pse cmimet i ka mjaft me te larta se kompanite e mesiperme.
    Cila mendoni se eshte arsyeja qe keto kompani nuk futen ne Shqiperi? Nuk futen sepse nuk i lejojne, apo nuk u intereson?
    Ja harta me destinacionet e 3 kompanive te siperpermendura.

    P.s Easyjet ne Kosove eshte futur. Edhe pse lidhet vetem me Zvicren, eshte dicka mjaft e mire mendoj. Mund te fluturosh me 60- 70 Euro vajtje/ardhje nga Gjeneva apo Baseli per ne Prishtine, nese prenoton ne kohe.
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    
    Vasudhaiva Kutumbakam

  2. #2
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anėtarėsuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928
    Qe te besh nje investim te tille duhen qindra miliona dollare dhe shteti Shqiptar nuk njihet si shtet qe krijon lehtesira kur vjen puna per investitore te huaj. Ne Shqiperi nuk ka asnje kompani te fuqishme te huaj qe te investoje para dhe te dominoje tregun ne baze te marketingut dhe aftesive profesionale te personelit te kompanise te kordinuara me suportin dhe lehtesite qe ofron shteti Shqiptar.

    Te vetmet kompani te huaja qe kane gjetur treg ne Shqiperi jane kompanite celulare ku fitimi eshte i sigurte edhe pa politikat lehtesuese te shtetit, kompani ndertimi te cilat i marrin fitimit sapo fillojne projektet dhe bankat e huaja qe ropen Shqiptaret me interesat e larta.

    Nje eksperience te hidhur ne kete treg pati dhe Albania Arilines ku pergjate 15 viteve qe kooperoi ne tregun Shqiptar doli vetem me humbje dhe spati asnje suport prej shtetit Shqiptar.

    Mendoj se ky eshte shkaku kryesor, nese shteti Shqiptar do i jape rendesine e duhur ketij sektori sigurisht qe cdo kompani low cost do futej ne tregun Shqiptar.

    Kot per kuriozitet, kush jane aksioneret e Belle Air?
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga angmokio : 10-10-2012 mė 09:13
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  3. #3
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anėtarėsuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    nuk besoj te jete kjo arsyeja. them se eshte belle air arsyeja kryesore. flitet se eshte e lidhur me qeverine. nuk di sa eshte e vertete.
    prandaj nuk i jepet licence kompanive te tjera.
    para 2 vitesh pat dale nje kompani e re qe fluturonte nga italia (star airways) dhe menjehere pas pak muajsh i hoqen licencen.
    po te shikosh, wizz air fluturnon ne shkup. dhe patjeter do te kishte me shume pasagjere qe do udhetonin per ne tirane se ata qe shkojne ne shkup.
    po ryanair? me ato cmime qe ofron, belle airin do e eleminonte fare, prandaj besoj se nuk e lejojne.
    Vasudhaiva Kutumbakam

  4. #4
    E cuditshme ne fakt. Besoj se nga ana e kompanive interes ka, po kushedi si eshte muhabeti ne Shqiperi.

  5. #5
    E dua letėrsinė Maska e Sorkadhe_Kelcyre
    Anėtarėsuar
    30-07-2005
    Vendndodhja
    me ariun polar
    Postime
    2,219
    -se nuk duan qe shqiptaret te perfitojne....
    -duan te na shohin te shkundemi mire nga buxheti ....
    -e dine qe shqiptari sa do te jete bileta ,nuk e le pa shkuar ne vere ne shq.
    -s'harrojne moton *shqiptari ate koke ka.. *
    What goes around---comes around

  6. #6
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anėtarėsuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928
    Citim Postuar mė parė nga the admiral Lexo Postimin
    nuk besoj te jete kjo arsyeja. them se eshte belle air arsyeja kryesore. flitet se eshte e lidhur me qeverine. nuk di sa eshte e vertete.
    prandaj nuk i jepet licence kompanive te tjera.
    para 2 vitesh pat dale nje kompani e re qe fluturonte nga italia (star airways) dhe menjehere pas pak muajsh i hoqen licencen.
    po te shikosh, wizz air fluturnon ne shkup. dhe patjeter do te kishte me shume pasagjere qe do udhetonin per ne tirane se ata qe shkojne ne shkup.
    po ryanair? me ato cmime qe ofron, belle airin do e eleminonte fare, prandaj besoj se nuk e lejojne.
    Ti mendon se wizz air apo ryanair kane aplikuar per license dhe nuk i eshte dhene? Sma merr mendja admiral.

    Kompanite e fuqishme nuk kane probleme kur behet fjale per licensa sepse e marrin vetem me ane te emrit qe kane .

    Problemin e shikoj tek shteti Shqiptar me politikat e biznesit dhe lehtesirat . Nje kompani e fuqishme para se te hyje ne nje treg te ri ben nje studim. Nese studimi ne fjale del me rezultat pozitiv atehere shkojne me tej.
    Ne rastin e Shqiperise skane se cte shkojne me tej.
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  7. #7
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anėtarėsuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar mė parė nga angmokio Lexo Postimin
    Ti mendon se wizz air apo ryanair kane aplikuar per license dhe nuk i eshte dhene? Sma merr mendja admiral.

    Kompanite e fuqishme nuk kane probleme kur behet fjale per licensa sepse e marrin vetem me ane te emrit qe kane .

    Problemin e shikoj tek shteti Shqiptar me politikat e biznesit dhe lehtesirat . Nje kompani e fuqishme para se te hyje ne nje treg te ri ben nje studim. Nese studimi ne fjale del me rezultat pozitiv atehere shkojne me tej.
    Ne rastin e Shqiperise skane se cte shkojne me tej.
    po. pikerisht keshtu mendoj. them qe duan te futen, por nuk i lejojne.
    nuk humb gje nje komani low cost nese hap nje destinacion te ri, jo. nuk ka nevoje per ndonje studim te madh.
    e provon njefare kohe, nese ecen, e mban. nese nuk ecen e nderpret... e kane bere me dhjetra here kete gje.
    ose e mban si destinacion veror.
    Vasudhaiva Kutumbakam

  8. #8
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anėtarėsuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928
    Citim Postuar mė parė nga the admiral Lexo Postimin
    po. pikerisht keshtu mendoj. them qe duan te futen, por nuk i lejojne.
    nuk humb gje nje komani low cost nese hap nje destinacion te ri, jo. nuk ka nevoje per ndonje studim te madh.
    e provon njefare kohe, nese ecen, e mban. nese nuk ecen e nderpret... e kane bere me dhjetra here kete gje.
    ose e mban si destinacion veror.
    Une flas nga eksperienca admiral e jo kot ne ajer.

    E ke pyetur veten ndonjehere pse nuk ka mc donalds ne Shqiperi?
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  9. #9
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anėtarėsuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar mė parė nga angmokio Lexo Postimin
    Une flas nga eksperienca admiral e jo kot ne ajer.

    E ke pyetur veten ndonjehere pse nuk ka mc donalds ne Shqiperi?
    edhe une po flas nga eksperienca. kam bere 66 fluturime dhe dicka marr vesh.
    e di si funksionojne kompanite low cost???
    Vasudhaiva Kutumbakam

  10. #10
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anėtarėsuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928
    Citim Postuar mė parė nga the admiral Lexo Postimin
    edhe une po flas nga eksperienca. kam bere 66 fluturime dhe dicka marr vesh.
    e di si funksionojne kompanite low cost???
    Wow sa mire e mbake mend sa here paske fluturuar or burr i dheut

    Keta funksionoje si puna pilafit duke i shtu uje. Kam bere rezervime me keta linja ku cmimi fillonte me 100 $ e plus 50 taksa nga mbrapa te shkonte cmimi aty aty pothuajse , pagon dhe per bagazhin dhe per autobuzin per gjithcka.

    Gjithsesi ceshtja nuk qendron tek menyra e funksionimit pasi si keta me low cost edhe ata me normal kost ne fund te fundit punojne per nje norme fitimi.

    Studimet behen patjeter admiral se nuk je duke shit fare por po investon avione qe kushtojne miliona dollare.

    Nejse pa dashur te imponoje mendimin tim , meqe the cili eshte shkaku qe ne mendojme , une personalisht keshtu e mendoj , ndoshta jam gabim.
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  11. #11
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anėtarėsuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar mė parė nga angmokio Lexo Postimin
    Nje eksperience te hidhur ne kete treg pati dhe Albania Arilines ku pergjate 15 viteve qe kooperoi ne tregun Shqiptar doli vetem me humbje dhe spati asnje suport prej shtetit Shqiptar.
    po pse mendon se mbylli albanian airlines???
    sepse i hoqen licencen mbylli. kjo ishte arsyeja.

    Citim Postuar mė parė nga angmokio Lexo Postimin
    Wow sa mire e mbake mend sa here paske fluturuar or burr i dheut
    Keta funksionoje si puna pilafit duke i shtu uje. Kam bere rezervime me keta linja ku cmimi fillonte me 100 $ e plus 50 taksa nga mbrapa te shkonte cmimi aty aty pothuajse , pagon dhe per bagazhin dhe per autobuzin per gjithcka.
    mjafton te hapesh nje profil tek flightmemory ose tek openflights dhe aty llogaritet cdo gje. di edhe sa milie ose km kam fluturuar dhe sa ore...

    sa ke paguar??????????????? hahahaha. ta paskan futur me duket.
    me 13 nentor kam prenotuar nje fluturim per ne budapest. e di sa me ka kushtuar vajtje/ardhje? me pak se 14 euro.
    ne frankfurt kam qene me 13 euro nje here. ne paris me 25. etj etje ne mbare europen.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga the admiral : 10-10-2012 mė 10:30
    Vasudhaiva Kutumbakam

  12. #12
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anėtarėsuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928
    Citim Postuar mė parė nga the admiral Lexo Postimin
    po pse mendon se mbylli albanian airlines???
    sepse i hoqen licencen mbylli. kjo ishte arsyeja.
    15 vjet me humbje , a nuk te duket arsye e madhe per ta mbyllur?
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  13. #13
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anėtarėsuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928
    Citim Postuar mė parė nga the admiral Lexo Postimin
    po pse mendon se mbylli albanian airlines???
    sepse i hoqen licencen mbylli. kjo ishte arsyeja.


    mjafton te hapesh nje profil tek flightmemory ose tek openflights dhe aty llogaritet cdo gje. di edhe sa milie ose km kam fluturuar dhe sa ore...

    sa ke paguar??????????????? hahahaha. ta paskan futur me duket.
    me 13 nentor kam prenotuar nje fluturim per ne budapest. e di sa me ka kushtuar vajtje/ardhje? me pak se 14 euro.
    ne frankfurt kam qene me 13 euro nje here. ne paris me 25. etj etje ne mbare europen.
    Ja pra ku me dole atje ku po i qendroj idese une. Imagjino 13 Euro nje fluturim. Me taksat qe paguan ne Shqiperi keta kompani falimentojne per 1 muaj
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  14. #14
    Kalorės i Lirisė Maska e BlueBaron
    Anėtarėsuar
    29-04-2002
    Vendndodhja
    Nė Tironėn e Ondrrave
    Postime
    5,046
    Aktualisht Belle Air ka monopolin. Linjat me fitimprurese jane Italia dhe Anglia ku eshte numri me i madh i shqiptareve te cilet levizin me shpesh me avion. Konkurrentet e vetme jane BA dhe Alitalia, te cilat nuk jane kompani low-cost.

    Kompanite e vetme low-cost jane GermanWings e cila kontrollohet nga Lufthansa dhe JetairFly. Kjo e fundit lidh Brukselin me Tiranen.

    Kur operonte Albanian Airlines ēmimet e Belleair ishin shume te arsyeshme, ndersa tani jane ne nivelet e Alitalias, mgjs kualiteti i sherbimit eshte me i ulet.

    Te vjen keq te mendosh tani qe me heqjen e vizave u pakesuan kompanite ajrore. Gjithkush do te mendonte te kunderten, me heqjen e vizave do te shtoheshin edhe kompanite ajrore ...
    Mund tė shkėpusėsh Ēunat nga TIRONA, por kurrė nuk mund tė shkėpusėsh TIRONĖN nga zemra e Ēunave !!!

  15. #15
    Citim Postuar mė parė nga angmokio Lexo Postimin
    E ke pyetur veten ndonjehere pse nuk ka mc donalds ne Shqiperi?
    Besoj ngaqe eshte shume i shtrenjte per Shqiperine.

  16. #16
    Kalorės i Lirisė Maska e BlueBaron
    Anėtarėsuar
    29-04-2002
    Vendndodhja
    Nė Tironėn e Ondrrave
    Postime
    5,046
    Citim Postuar mė parė nga angmokio Lexo Postimin
    Ja pra ku me dole atje ku po i qendroj idese une. Imagjino 13 Euro nje fluturim. Me taksat qe paguan ne Shqiperi keta kompani falimentojne per 1 muaj

    Ēfare taksash paguajne kompanite ajrore ne Shqiperi ??? Te gjitha taksat paguhen nga udhtaret. Ne Shqiperi paguan taksa vetem Belleair ...
    Mund tė shkėpusėsh Ēunat nga TIRONA, por kurrė nuk mund tė shkėpusėsh TIRONĖN nga zemra e Ēunave !!!

  17. #17
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anėtarėsuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928
    Citim Postuar mė parė nga BlueBaron Lexo Postimin
    Ēfare taksash paguajne kompanite ajrore ne Shqiperi ??? Te gjitha taksat paguhen nga udhtaret. Ne Shqiperi paguan taksa vetem Belleair ...
    Po pse keto taksa a nuk futen ne cmim kujton ti ?
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  18. #18
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anėtarėsuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928
    Citim Postuar mė parė nga Qyfyre Lexo Postimin
    Besoj ngaqe eshte shume i shtrenjte per Shqiperine.
    Mc donalds kur kerkon te hape filial ne nje vend kerkon qe rrjeti i tij te shtrihet ne minimumin 200 ose me teper dyqane ne gjithe Shqiperine dhe e jete prezent pothuajse ne cdo qytet. Me thuaj ti mua a e blen katunari nje hamburger 6-7 dollare kur i fut nje sufllaqe per qejf sa i gjithe krahu per 1 dollare?

    Mc donalds , KFC , Starbucks , pizza hut etj. e ruajne emrin e tyre dhe kur futen ne nje shtet te ri duan te jene te sigurte qe do kene sukses pasi nuk behet fjale vetem per humbjen por me teper per prestigjin e kompanise.
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  19. #19
    Citim Postuar mė parė nga angmokio Lexo Postimin
    Mc donalds kur kerkon te hape filial ne nje vend kerkon qe rrjeti i tij te shtrihet ne minimumin 200 ose me teper dyqane ne gjithe Shqiperine dhe e jete prezent pothuajse ne cdo qytet. Me thuaj ti mua a e blen katunari nje hamburger 6-7 dollare kur i fut nje sufllaqe per qejf sa i gjithe krahu per 1 dollare?

    Mc donalds , KFC , Starbucks , pizza hut etj. e ruajne emrin e tyre dhe kur futen ne nje shtet te ri duan te jene te sigurte qe do kene sukses pasi nuk behet fjale vetem per humbjen por me teper per prestigjin e kompanise.
    Pra jane shume te shtrenjta per Shqiperine sic thashe. Ndryshe nga kompanite low cost.

  20. #20
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anėtarėsuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar mė parė nga angmokio Lexo Postimin
    Ja pra ku me dole atje ku po i qendroj idese une. Imagjino 13 Euro nje fluturim. Me taksat qe paguan ne Shqiperi keta kompani falimentojne per 1 muaj
    mbijeton qe c'ke me te...
    mendon se do paguante me shume sesa paguan ne nje aeroport te madh ne europe??? haha. rinasi eshte aeroport provincial ne krahasim me to.

    nje kompani low cost nuk do e linte avionin as 2 ore ne aeroport.
    avjoni mberrin nga nje X destinacion, zbresin pasagjeret, menjehere hipin te tjeret, dhe avioni niset per nje tjeter Y destinacion.
    ky eshte ndryshimi me kompanite "normale".
    i njejti avjin ben disa fluturime ne dite, deri sa mberrin tek aeroporti kryesor ku "kalon naten" dhe te nesermen ben te njejten gje.
    per te zvogeluar shpenzimet, kane personel shume te reduktuar, nuk te japin asgje te hash apo te pish. kane duty free ne avjon etj etj.

    p.s. a me duket a the se kompanite low cost, cmimet i kane gadi njelloj si kompanite e tjera??? tani qe te them se kam prenotuar nje V/A me 13 euro, thua: "Ja pra ku me dole atje ku po i qendroj idese une. "
    Vasudhaiva Kutumbakam

Faqja 0 prej 9 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •