Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 44 prej 44
  1. #41
    i/e regjistruar Maska e IllyrianPatriot
    Anëtarësuar
    27-06-2010
    Postime
    1,027

    Për: Del në ankand letra e Ajnshtajnit: Bibla legjendë primitive

    Citim Postuar më parë nga EuroStar1 Lexo Postimin
    Sepse e thene nga nje shkenctare si Ajnshtajn, tingellon me e besueshme se nga mendimi i nje individi normal ose nga arsyetimi vetjak. E thene nga koka te medha, te ben qe te mendosh edhe po nuk pate mend. Menyra se si ata ta konkretizojne nje ceshtje, nuk te le zgjidhje tjeter per vec se ta pranosh
    Ka njerez qe mendojne per vete , edhe ka njerez qe ne mungese te trurit kerkojne vet pohime nga ata qe supozohen se kan tru . Einsteini ka qene nje fizikant , me nje iq 160 ... so what ????

    Edhe une kam bere iq teste edhe kam pasur rezultate qe harrin te 158 , flas 6 gjuhe ( 3 nga te cilat me mire se shqipja ) , kam 1 diplome , edhe on top of that kam studjuar ne hollesi koncepte si Quantum mechanics , big bang edhe te gjitha konceptet shkencore sic ato pranohen sot .

    Tragjikomedia e historise eshte se quantum mechanics ne fact thote as me pak as me shume qe duhet parametri i ZOTIT ne te kundert universi nuk ben sense . Ne fakt Einsteini vet ka thene per quantum mechanics ' Nuk mund ta pranoj qe universi luan zare ' .... .

    Keshilla ime : Ne vend ta pranoni qe keni mungese te qelizave te trurit - ne kerkim te atyre qe kan tru- , do yourselves a favor edhe hapni biblen , mundohuni te kuptoni qe te gjitha ceshtje gjeostrategjike sot jan te nderlidhura me fene , edhe ju manipuloheni si dele ne nje plan qe bibla e ka profetizuar me kohe .

    Por si do ta kuptoni kete qe theme , kur thellesja e njohurise tuaj injorante vet theret qe harrin deri te nje leter e Einsteinit ? Nejse ...

  2. #42
    i/e regjistruar Maska e user010
    Anëtarësuar
    21-05-2010
    Postime
    1,219

    Për: Del në ankand letra e Ajnshtajnit: Bibla legjendë primitive

    Thuhet se bota/universi u krijua nga zero prej Zotit, dhe c'do sekond bota/universi ekziston sepse Zoti e do te ekzistoj. Sekonden qe vjen, ne qoft se Zoti e deshiron gjithcka do kthehet perseri ne zero. Ngelet mister dhe e pa mundur te kuptohet si u permbajt Zoti ne barkun e Virgjereshes, por kjo ishte deshir dhe pjes e planit te Tij per shpetimin e njeriut. Askush nuk mund te njoj plotesisht Zotin, por mundemi te njohim rezultatet e prezences te tij si dashuria, qetesia, paqja, meshira, bukuria etj. Gjithashtu njohim dhe rezultatet e largimit prej rruges/deshires te tij, urrejta, egoizmi etj.

  3. #43
    i/e regjistruar Maska e IllyrianPatriot
    Anëtarësuar
    27-06-2010
    Postime
    1,027

    Për: Del në ankand letra e Ajnshtajnit: Bibla legjendë primitive

    Jeshua eshte personifikimi i Yahweh me aspekte humane , duke ardhur ne toke per te jetuar nje jete perfekte edhe nepermjet krusifikimit te paguaj te gjitha mekatet ( duke filluar nga mekati fillestar i Adam-it ) per te gjithe njerezimin . Kush beson te Jezusi pra te krusifikimi , e ka bileten e daljes nga kjo Samsara e quajtur toke edhe lenjes pase se karakterit te tij/saj imperfekt edhe mekateve . Njeriu me shpirt mire ne bote sot prape eshte larg te qenit i mire . Po pyes kedo , a e konsideroni veten te mire ? C fare do benit nqs nuk kishte ligje , ose ramifikime ligjore/fizike per cdo mendim pervers qe cdokush ka ? ( Nqs dikush beson qe eshte perfekt aj zakonisht ka edhe karakterin me imperfekt ) ...

    Bota nuk eshte vetem fizikalitet , por nje kosmos multidimensjonale ku neve jemi qellimisht te indoktrinuar dite e nate nepermjet TV-es , insitucioneve te perversitetit si hollywoodi , edhe madje edhe disa lidereve religjoz , por edhe kultit religjoz e quajtur Shkence ( madje ky kult eshte edhe me i rrezikshemi ) kundra Krishterimit .

    Disa kujtojne sepse mendjet e ndritura duan te na cojne ne nje era prosperiteti ku Krishterimi i keq duhet te eradikohet . Madje kujtojne se te qenit ateist te bene te zgjuar ose te jep disa pike IQ me teper ( o zot c fare tragjikomedie edhe injorance absolute ) . Sa te gabuar jane .. sa larg te qenit te zgjuar edhe me njohuri jane !!!

    Nejse thash te komentoj , si nje ish ateist/agnostic i cili kishte rene preh i ketij sistemi . Per kedo qe do te kuptoj me shume do sugjeroje te studjoj NDE ( Near Death Experience ) phenomenon edhe c fare kan ata qe kan qene ne presencen e krijuesit per te thene ... do suprizohen . Kjo sigurja prej injoranti do eradikohet brenda momenti .

    Vetem ta dinin se lufta ne Iraq , Siri , etc. nuk ka te beje asgje me naften POR ka te bej me aspektet religjoze . Vetem ta dinin , por nejse
    Ndryshuar për herë të fundit nga IllyrianPatriot : 07-03-2015 më 21:29

  4. #44
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    14-09-2014
    Postime
    992

    Për: Del në ankand letra e Ajnshtajnit: Bibla legjendë primitive

    Ajshtajni edhe pse nuk eshte hebre vertet, pra Rabi', i prekur prej shpirtrave te metalte te hebrenjve te mallkuar, denuar te jetojne mes merimangave dhe morrave, apo lypsareve te profesionit dhe rerave, te metalte saqe nuk e pine dot ujin e fese nuk kishin si ta mesonin ndryshe Ajshtajnin e cuditur nga llustra e jevgjve gjermane dhe hasmeria me kushurinjte primitive te Afrikes.

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •