Close
Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 95
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  273

  Gjykata dnon Sali Veselin pr vrasjen e Ekrem Rexhs, komandat Drinit

  --------------------------------------------------------------------------------

  Prishtin, 15 maj 2002 - Prokuroria e Qarkut n Prizren ka ngritur dje (t martn) aktpadin kundr Sali Veselit pr vrasjen e Ekrem Rexhs, i njohur si "Komandant Drini".

  Aktpadia sht ngritur edhe kundr Habib Hazirit pr shkak t dyshimit se m 8 maj t vitit 2000, sipas porosis s Sali Veselit, si thuhet n aktpadi, ka kryer vrasjen e Ekrem Rexhs.

  Aktpadia sht ngritur edhe kundr dy pjestarve t TMK-s, Xhemaj 2002l Beqirit dhe Halil adrakut, t cilt sipas aktpadis, kan ndihmuar n vnien e kurthit dhe n likuidimin e "Komandant Drinit".

  N aktpadi thuhet se Sali Veseli ka paguar 15.000 marka n llogari t Habib Hazirit si shprblim pr vrasjen e Ekrem Rexhs.

  M 8 janar t vitit 2000, Ekrem Rexha sht vrar para ders s shtpis s tij n Prizren
  ------------------------------------------------------------------------------
  RRFIME AUTENTIKE T FAMILJARVE T EKREM REXHS KOMANDANT DRINIT PR VRASJEN DHE PR ARRESTIMIN E T DYSHUARVE T IMPLIKUAR N VRASJEN E TIJ (1)

  NUK PO MUND T BESOJM SE EKREMIN E VRAN ATA Q SOT PO MBAHEN N BURG SI T DYSHIMT, POR DO GJ SHT E MUNDUR  Ekrem REXHA u lind m 14.8.1961 n fshatin Lubizhd t Prizrenit. Shkolln fillore e kreu n Prizren. M 1967 regjistrohet n gjimnazin ushtarak n Beograd. Akademin ushtarake-gjinia kmbsoris e mbaron m 1984 n Sarajev. N akademin ushtarake ndalet si ligjrues i kadetve ushtarak. M 1988 ka regjistruar studimet e magjistraturs n shkencat politike-drejtimi i marrdhnieve ndrkombtare. N Sarajev ka vijuar disa kurse pr msimin e gjuhve t huaja. Ekrem Rexha ka zotruar mir 7 gjuh t huaja, n mesin e tyre anglishten, gjermanishten, frngjishten, italishten etj. N vitin 1992 ka marr urdhr t shkoj n frontet e lufts n Dalmaci.

  N mars t vitit 1993 kthehet n Prizren, mobilizohet dhe nuk kthehet m n radht e ish-APJ-s. N vitin 1995 punsohet n ndrmarrjen private t kontabilitetit Standardi n Prizren. Pas fillimit t lufts, n shkurt t vitit 1998, Ekrem Rexha niset pr t shkuar n Sarajev, pr ti rregulluar disa pun private dhe pr t rn n kontakt me oficert shqiptar e m pas pr t ardhur n luft n Kosov. N Zvirnik arrestohet nga policia serbe, gjoja se ka qen i akuzuar pr armmbajtje pa leje. N uzhic dnohet me dy vjet burgim, por lshohet t mbrohet n liri. Pas dy-tri javve kthehet n Prizren. N muajin maj 1998 bie n kontakt me njsitin e UK-s s Kabashit.

  N qershor 1998 emrohet komandant i Shtabit t Vrrinit, n t cilin bashkpuntor t ngusht gjat tr lufts e ka pasur Selim Krasniqin, kryetar aktual i Asociacionit t Veteranve t UK-s n Prizren. M 7 shtator 1998 shkon n Shqipri, ku merr pjes aktive n riorganizimin dhe strvitjen e ushtarve t UK-s. M 14 dhjetor 1998 kthehet n Kosov dhe me vendim t Shtabit t Prgjithshm t UK-s emrohet kmandant i Zons Operative t Pashtrikut n Kasterc e Noshor t Suhareks. N mars t vititi 1999, po ashtu me vendim t Shtabit t Prgjithshm t UK-s, shkarkohet nga detyra e Komandantit t ZOP dhe emrohet drejtor i Shkolls Ushtarake dhe i Doktrins s UK-s deri n mobilizim.

  Sipas bashkpuntorve t tij, Ekrem Rexha Komandant Drini nuk sht aktivizuar n TMK, pr faktin se nuk sht pajtuar me mnyrn e militarizimit t UK-s dhe t shndrrimit t UK-s n nj organizat civile.


  Birin tim ma vran vetm pse luftoi pr lirn e Kosovs, thot nna Qamilja

  N familjen e Ekrem Rexhs komandant Drinit ishim m 14.8.2001 n ditlindjen e 40-t vjetorit t lindjes s tij. S pari m dshiroi mirseardhje nna e komandantit legjendar Drinit, lokja Qamile. Birin tim ma vran vetm pse luftoi pr lirin e Kosovs dhe pr ta prparuar popullin e vet. At dit t kobshme pr her t fundit pim kafe me Ekremin ktu n ballkon. Posa doli te vetura pr t shkuar n pun e vran. Shum plumba i kishin zbrazur mbi trupin e djalit t nns.

  Vrasja e tij e tronditi tr Prizrenin dhe Kosovn. Nuk ka mbetur kush pa ardhur pr t na lehtsuar dhembjet e pr t na shprehur ngushllime. N ngushllime ka ardhur edhe Sali Veseli. Nj dit kur erdhi ai u ul si gjith t tjert n kt vend. Ma vguri dorn mbi krah dhe m tha: Ti loke nuk duhet t mrzitesh. Tash vetm Drinin nuk e ke, por t gjitha t tjerat do ti kesh. Ne do t kujdesemi pr ju. Nuk do tju mungoj asgj. E un, me gjith mrzin q kisha, iu prgjigja: Cfar m duhet jeta mua pa djalin tim Ekremin, t cilin ma vran!

  Pas pak, jo me lot n sy, nn Qamilja edhe nj her flet me prmallim pr djalin e saj. Ekremi prej moshs 15 vjeare sht larguar nga shtpia. Rreth 20 vjet nuk e kam pasur n shtpi, larg syve. Kurr nuk jam mallur e knaqur me t. At dit q e vran u nis pr t shkuar n pun e pastaj n Pej. Por nuk arriti as t shkoj n pun e as n Pej. Ia morn jetn pa i pasur askujt hak e as borxh.

  Sot n ditlindjen e tij t 40-t, n vend t Ekremit, pomallem me dy nipat, djemt e tij Drinin dhe Ekremin e vogl, i cili lindi dy muaj e gjysm pas vrasjes s tij. Nuk po mund t besoj se Ekremin e vran ata q sot po mbahen n burg si t dyshimt. Por do gj sht e mundur. Si mundn ta vrasin Ekremin, ai nuk ishte vetm imi, por i gjith Kosovs. Mburrm q pata nj djal t till, trim, fisnik dhe bujar dhe t dashur pr t gjith popullin e Kosovs.


  Me ekremin u martuam dhe bm kuror n flakn e lufts

  Bashkshortja e Ekrem Rexhs komandant Drinit, zonja Hajrie Millaku-Rexha, tregon se me Ekremin sht njohur pes vjet para se t martoheshin. Ekremi ka qen nj njeri i formuar, inteligjent dhe shum i afrt. U martuam dhe u kurorzuam n flakt e lufts. Edhe n luft jeta jon vazhdoi, t bindur se nse e mbijetojm luftn, n liri do ta gzojm jetn me fmijt tan.

  Por ja fati e deshi, Ekremit ia morn jetn n moshn m t mire, kurse un mbeta n gjysm t rrugs, pa m t dashurin tim shokun e jets sime. Jam krenare q pata nj njeri e bashkshort t till. Edhe pse me zemr t thyer prsri jam e knaqur se Ekremi mi la dy djem sokola, Drinin dhe Ekremin, t cilt do ti ruaj, do ti rris e edukoj ashtu si dshironte bashkshorti im-Ekremi.

  Gjat kohs s lufts m 27.7.1998 me kunatin Ruzhdiun e pata vizituar n Libiev, n terrenin e Vrrinit, ku ai luftonte. Kurse m 30.7.1998 jam nisur pr Sarajev. Kur mora vesh se Ekremi sht kthyer nga Shqipria, erdha n Kosov pr t pritur Vitin e Ri t par t martess. Jam vendosur n fshatin Ho t Vogl t Rahovecit, n shtpin e Mehmet Krasniqit.

  Mehmet Krasniqi shum e ka ndihmuar UK-n, ka pritur, ka strehuar e shrbyer shum shum ushtart tan. M 14 janar 1999, po n shtpin e mixhs Mehmet, me Ekremin e kemi br kurorzimin. Ofiqari i Zyrs s Vendit t Krushs s Madhe nga Celina e ka marr librin e t kurorzuarve dhe rreth ors 23.00 t nats ka ardhur n Ho t Vogl pr t na kurorzuar. N shenj nderimi t kurorzimit ton, Mehmet Krasniqi pati ftuar rreth 100 ushtar e persona t tjer civil dhe pati prer nj ka t madh. Tamam u b dasm e vrtet. Ato momente t lumtura t jets sime me Ekremin kurr nuk do ti harroj.

  M vjen keq dhe ndjej dhembje pr ofiqarin q na kurorzoi n Ho t Vogl, t cilin kam dgjuar se m pas forcat serbe e kishin vrar.

  Dy dit pas kurorzimit prsri jam kthyer n Sarajev. Djali i madh Drini m ka lindur m 18.6.1999 n Sarajev, pas prfundimit t lufts n Kosov. N fund t muajit qershor 99 n Sarajev ka ardhur edhe Ekremi dhe sht kthyer m 27.7.1999, kurse un n Prizren me djalin e vogl kam ardhur tri jav pas Ekremit. Pas ardhjes s Misionit t UNMIK-ut n Prizren, Ekremi sht emruar drejtor i Departamentit pr Mbrojtje t Ambientit dhe Siguri Civile.


  Kjo sht hera e fundit q do t marr pjes n tubimet prkujtimore. Nuk po mund ti shikoj fmijt e dshmorve, zemra po do me mplas, tha Drini pak para se ta vrisnin

  Si sht vrtetuar, Ekremi ka qen n prcjellje t prhershme, t vrassve t cilt kan pritur momentin m t prshtatshm pr t likuiduar. Katr pes dit pa e vrar ia kishin shpuar gomn e veturs n qytet derisa ai ishte n zyr. M 7 maj 2000 Ekremi shkoi n Aeroportin e Prishtins pr t marr vllan Ruzhdiun. N shtpi arritn rreth ors 18.00 n mbrmje. Pasi pushuan pak hngrn darkn.

  Ruzhdiu doli pr ti vizituar axht e miqt e tij, kurse Ekremi ishte i lodhur ra pr t pushuar. At dit, m 8 maj 2000, disi isha i shqetsuar dhe kisha nj parandjenj se do t ndodh dika e tmerrshme. N mngjes un dola pr ti kryer punt e mngjesit, kurse Ekremin e lash duke lozur me Drinin. Ai ort e para t mngjesit ia kushtonte Drinit, luante me t, sepse gjat dits nuk kishte koh, ishte i zn me pun.

  Edhe at dit q e vran e mori Drinin n krah dhe duke e prqafuar doli n ballkon. M tha thirre Naimin (Naim Malokun) se rreth ors 10.00 duhet t shkojm n Pej, n tubimet prkujtimore t dshmorve t fshatit Radavc e Trstenik. Duke e shikuar ftesn me fotografi t dshmorve, si n kujtim tha: - kjo sht hera e fundit q do t marr pjes n tubuimet prkujtimore. Nuk po mund ti shikoj fmijt e dshmorve, zemra po do t m plas.

  Pasi pim kafe, u nis drejt te vetura, por u kthye menjher shum i mrzitur. Tha prsri ma kan shpuar gomn e veturs. Posa doli nga dera e oborrit u dgjuan rafalet, ndrkaq nj vetur e kuqe iku me t shpejt. Mua m lshuan kmbt dhe e luta zotin t mos jet e vrtet ajo q po mendoj. Ruzhdiu e kishte kapur Ekremin dhe mundohej ti jepte ndihm. Me nj vetur e dguan n ambulancn e KFOR-it gjerman. Pas nj ore erdhi kunati Ruzhdiu dhe na njoftoi e na shprehu ngushllime se Ekremi vdiq nga plagt e marra. Prfundimisht i humbm shpresat se Ekremi do ta mbijotoj kt atentat. Ekremin nga afrsia e kishin goditur me 17 plumba, 3 n kok e 14 n trup.  Ndryshuar pr her t fundit nga kosovar : 16-05-2002 m 00:13


  Durimi sht m e madhja trimri.


 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  273
  Kujt i duhen titujt sensacional t gazets "Bota sot"

  Prishtin, 24 janar 2000 (Kosovapress) Para disa ditsh gazeta "Bota sot", e njohur pr shkrime tendencioze dhe munges t etiks gazetare,botoi intervistn me Ekrem Rexhn ("Drini"), me titull "sensacional", "Prizrenin e kemi liruar pa urdhr t Shtabit t Prgjithshm". Pse kjo gazet "harroi" ta pyes kt trim dai nn urdhra t kujt ishte? Qllimi sht i qart. "Drini" po prpiqet t tregohet si "komandant" i Zons s Pashtrikut", i cili ka "liruar" Prizrenin dhe sht demobilizuar pr "hatr" t faktorit ndrkombtar. Ekrem Rexha sht i "shqetsuar" edhe pr shndrrimin e UK-s n TMK. N fund t intervists ai thot se "po m akuzojn shum pr bashkpunim me bashksin ndrkombtare". Kjo nuk sht fare e vrtet. "Drini" e di mir si bashkpuntor i kujt akuzohet. Kjo, nj dit,do t'i bhet e njohur edhe opinionit. N kt intervist ai e lavdroi shum veten, por e vrteta sht se pushka e tij nuk ka kris asnjher kundr armikut. Dihet "heroizmi" i tij gjat rrethimit t Vrrinit, kur iku n Shqipri dhe i la t rrethuar bashklufttart. "Drini" i ka pri edhe nj grupi lufttarsh pr t hyr n Kosov, 36 prej t cilve mbetn t vrar! Ai, q nga 22 marsi i vitit 1999, nuk ka qen kuadr komandues. Komandant i Zons s Pashtrikut n at koh ishte Tahir Sinani. Prandaj, ai s'kishte si t merrte urdhra nga Shtabi i Prgjithshm e le m ta lironte Prizrenin. Prej 23.03.1999 -14.06.1999, Ekrem Rexha nuk ka marr pjes askund n luftime, vetm sht sorollatur nga nj njsit n tjetrin, duke ikur nga zjarri i lufts. Nuk sht e vrtet se "Drini" u "demobilizua" me dshir. Por, Shtabi i Prgjithshm i UK-s e shkarkoi at nga t gjitha detyrat ushtarake. Arsyeja e shkarkimit t tij do t msohet m von nga opinioni. Ka ka t thuhet pr kt "trim", por ksaj radhe po e lm me kaq. E sugjerojm t mos flas n emr t UK-s dhe t TMK-s, sepse ato i kishin dhe i kan prfaqsuesit e tyre. Ndrsa "Bota sot" nuk na habit, sepse ajo edhe Ahmet Krasniqin nj dit e bri "komandant" t UK-s. Zoti qoft me t! Amen!
  Sot n Prizren sht vrar ish-komandanti i UK-s Ekrem Rexha - "Drini"
  ---------------

  Prishtin, 8 maj 2000 (QIK) - Sot n ort e hershme t mngjesit, n nj atentat para shtpis s tij n Prizren, sht plagosur pr vdekje Ekrem Rexha, njri nga ish-komandantt e ish-UK-s, i njohur me preudonimin "Drini", bn t ditur policia e UNMIK-ut.
  Ekrem Rexha gjat lufts ka vepruar n Zonn Operative t Pashtrikut.
  Pas lufts ai ka qen i demobolizuar, por ishte i angazhuar n bordin administrativ t komuns s Prizrenit.
  ------------------------

  Zdhnsi i KFOR-it jep hollsi pr vrasjen e Ekrem Rexhs

  Prishtin, 9 maj 2000 (QIK) - Zdhnsi i KFOR-it n Prizren koloneli Gajer bri t ditur hollsi t reja lidhur me vrasjen e Ekrem Rexhs, dje n Prizren, i njohur si komandant "Drini". Sipas Gajerit para se t vritej Ekrem Rexha, atij i jan shpuar gomat e veturs dhe se ai sht vrar nga dy persona, t cilt e kan qlluar me revole. Kufoma e tij sht drguar n spitalin e Prishtins pr obduksion.
  Gajeri e ka cilsuar lart figurn e Ekrem Rexhs, si nj personalitet modern q ka bashkpunuar ngusht me institucionet ndrkombtare.
  Ndrkaq kundr vrasjes s Ekrem Rexhs jan prononcuar edhe partit politike q veprojn n Prizren, duke e cilsuar kt vrasje si akt kriminel. Vrasjen e Ekrem Rexhs e kan dnuar dega e PPDK-s ajo e LDK-s dhe shoqata e veteranve t UK-s n Prizren.
  Kjo vrasje i ka tronditur edhe qytetart e Prizrenit. Radiot lokale sot nuk po emitojn muzik, kurse jan mbyllur edhe disa restorante t njohura n qytet.
  Prizren: Policia ushtarake e KFOR-it ka arrestuar nj person t dyshimt n vrasjen e Ekrem Rexhs

  ------------------------
  Prishtin, 11 maj 2000 (QIK) - Zdhnsi i Brigads shumkombshe t t jugut njoftoi sot se policia ushtarake e KFOR-it, n qendr t Prizrenit, jo fort larg kampit ushtarak gjerman, ka kapur dy vetura t tipit "opel kadet" dhe ka arrestuar njrin prej shoferve, t dyshimt n vrasjen e Ekrem Rexhs, komandant Drini.
  Ndrkoh, policia e UNMIK-ut po bn hetime intensive n ndriimin e ksaj vrasjeje. Si thuhet, tashm jan angazhuar mbi 30 hetues profesionist t kriminalistiks dhe se rastin e zbulimit t vrasjes s Ekrem Rexhs e kan marr n dor hetuesit amerikan t kriminlaistiks.
  Sot, n Prizren sht shpallur dit zie nga bordi administrativ i komnuns, n shenj nderimi pr Ekrem Rexhn, i cili sot do t varroset n Landovic. Me mijra qytetar t Prizrenit jan tubuar n qytet dhe po i bjn nderimet e fundit komandant Drinit, duke br homazhe pran arkivolit t tij t vendosur n shtpin e kulurs.
  --------------------

  Sot u varros Ekrem Rexha - "Drini"

  Prizren, 11 maj 2000 (Kosovapress)
  - Pas kndimit t himnit kombtar, komandant "Drini" u nderua me nj minut heshtje.
  Mbledhja prkujtimore u mbajt n shtpin e kulturs "Xhemajli Berisha". Zahir Pajaziti, ish - ushtar i UK - s, n fjaln e rsatit tha: "Ekrem Rexha u lind m 1961 n fshatin Lubizhd t Prizrenit. Shkolln fiilore e kreu n Prizren, ndrsa gjimnazin ushatrak e kreu n Beograd. N vitin shkollor 80-81 regjistroi akademin ushtararke n Sarajev (drejtimin e kmbsoris) dhe diplomoi me notn 9.33. M von filloi specializimin e gjuhve t huaja dhe arriti t'i msoj 7 gjuh t huaja.
  Shkalln e tret n shkencat ushtarake politike - marrdhniet me jasht e kreu n Beograd.
  Gjat viteve 1984 - 1992 ishte shef i gjimnazit ushtarak n Sarajev. N vitin 1993 u trhoq nga APJ-ja.
  M von punoi n nj radioklub n Prizren. M 2 maj 1998 burgoset nga forcat serbe n kufirin serbo-boshnjak derisa po shkonte n Bosnje pr t kontaktuar me eprort shqiptar dhe pr t biseduar me ta pr mundsin e angazhimit t tyre n Kosov. N burg mbahet deri m 5 maj dhe dnohet me 2 vjet burg, por por fal zhdrvjelltsis s tij arriti t lirohet.
  M 25 maj 1998 i bashkohet UK -s n Kabash t Prizrenit. M 20 korrik emrohet shef i shtabit t UK - s pr Prizren n Vrri. M von Ekrem Rexha emrohet komandant i brigads 125. N kt detyr ishte deri n ofenzivn e shtatorit. Pas riorganizimit t UK-s komandant Ekrem Rexha - "Drini" emrohet komandant i Zons s Pshtrikut, detyr t ciln e kreu deri n mars, kur u emrua shef i shkolls dhe doktrins pran SHP t UK-s. M 20 qershor t vitit 1999 shmobilizohet dhe angazhohet n jetn civile publike.
  S fundi ishte n drejtoratin e departamentit pr ambient dhe siguri. N emr t TMK-s pr jetn dhe veprimtarin e komandant "Drinit" foli komandanti i Zons s Dyt Oprative z. Sali Veseli. I pranishm ishte edhe Naim Maloku, prfaqsues t KFOR-it, antar t Kshillit Administrativ t Prizrenit, vllau i komandant Drinit e t tjer. Komandant "Drini" u varros n varrezat e dshmorve n Landovic. Pr her t fundit nga komandant "Drini" u nda Bislim Zyrapi, ish - shef i Shtabit t Prgjithshm t UK-s. /m.b./
  -------------

  PSHDK dnon vrasjen e Ekrem Rexhs

  Prishtin, 13 maj 2000 (QIK) - Sot nn udhheqjen e akademik Mark Krasniqit, u mbajt mbledhja e rregullt e Kryesis s PSHDK-s. N kt mbledhje u shqyrtua gjendja e siguris n Kosov me theks t posam rreth akteve t dhuns q kto dit po ndodhin n disa pjes t vendit.
  N mbledhje njzrit u dnua vrasja e Ekrem Rexhs (komandant Drini), pastaj sulmi i serbve n paqeruajtsit amerikan n rajonin e Vitis. Kryesia e PSHDK-s me kt rast krkon si nga faktori shqiptar po ashtu edhe nga faktori ndrkombtar q me angazhimin e tyre konkret t'i zbulojn aktort dhe t'i nxjerrin para drejtsis.
  Kryesia e ksaj partie riprsriti krkesn pr armatimin e paramilitarve serb dhe t gjith ata q gjat kohs s lufts e m pas kan br krime mbi shqiptart t identifikohen dhe t mirren masa ngase kryesisht ata krijojn situata konfliktuaze dhe shqetsojn popullatn. N kt mbledhje ku morn pjes t gjith antart e Kryesis u shqyrtuan edhe nj varg shtjesh si dokumentet q OSBE-ja u ka shprndar partive politike pr zgjedhje dhe obligimet q duhet t'i realizojn partit politike.
  Gjithashtu u shqyrtuan edhe nj varg vrejtjesh meqense kto kritere rreth disa shtjeve ngrthejn n vete edhe paqartsi. Prandaj me qllim t eliminimit t paqartsis, Kryesia e PSHDK-s pr t martn ka caktuar nj takim me zyrtart e OSBE-s nga t cilt do t krkoj disa sqarime rreth dokumenteve n fjal.
  Ndrsa sa i prket numrit t antarve q nj parti duhet t ket pr t'u regjistruar, PSHDK-ja ka prgatitur numrin e antarve t krkaur nga OSBE-ja pra 4000 dhe kto dit do t'ia dorzoj s shpejti zyrs s OSBE-s pr regjistrimin e partive politike. Ndrsa sa i prket numrit t simpatizantve t PSHDK-s, n kt mbledhje u tha se ai arrin diku rreth 60 mij antar, q jan t regjistruar n listat e ksaj partie.
  -----------------
  Kryesia dhe kryetart e Degve t LDK-s gjykuan vrasjen e Ekrem Rexhs


  --------------------------------------------------------------------------------


  Prishtin 13 maj 2000 (QIK) - T shqetsuar thell nga vrasja e Ekrem Rexhes n Prizren, Kryesia e Lidhjes Demokratike t Kosovs, bashk me kryetart e 36 degve t veta, n mbledhjen e mbajtur m 12 maj n Prishtin, bn kt kumtes pr opinion:

  "LDK-ja konsideron se vrasja e Ekrem Rexhs duhet t shqetsoj thell gjith opinionin e Kosovs dhe sht nj atak mbi vlerat e shoqris demokratike t Kosovs, mbi institucionet demokratike e shtetrore dhe mbi nj komandant t njohur t UK-s, i cili me prkuhstimin e nj patrioti dhe profesionisti dha nj kontribut shum t rndsishm pr shtjen e Kosovs.

  Ekrem Rexha edhe pas prfundimit t lufts iu rrek me prkushtim ndrtimit t institucioneve shtetrore t Kosovs, duke u dshmuar si nj intelektual dhe nj profesionist edhe n fushn e politiks.

  Rasti i Ekrem Rexhs, si dhe rastet e tjera, si jan atentatet dhe kidnapimet politike, si dhe format e tjera t dhuns, na brengosin thell dhe i gjykojm me vendosmri. Metodat e dhuns politike nuk duhet t gjejn vend n politik. Ato e dmtojn rnd frymn e dialogut, t tolerancs, proceset demokratike dhe vet perspektivan e Kosovs.

  Krkojm q sa m par t zhvillohen hetimet prkatse dhe sa m par t ndiqohen t gjitha rastet e vrasjeve dhe kidnapimeve politike n Kosov.

  Kryesia e LDK-s dhe prfaqsuesit e 36 degve me kt rast i shprehin ngushllimet e thella familjes s Ekrem rexhs", thuhet n komunikat.
  ------------
  Zyra Amerikane n Prishtin ka mirpritur arrestimin e tre eprorve t TMK-s, t cilt dyshohet t ken vrar Ekrem Rexhn


  --------------------------------------------------------------------------------

  Prishtin, 9 maj 2001 (QIK) - Zyra Amerikane n Prishtin ka mirpritur arrestimin e tre eprorve t TMK-s, t cilt dyshohet t ken vrar Ekrem Rexhn i njohur si "komandant Drini", e cila kt vrasje e ka vlersuar si njrn nga vrasjet m famkeqe t vitit t kaluar.

  N deklaratn e Zyrs Amerikane thuhet se edhe pse t arrestuarit jan zyrtar t lart t TMK-s, kto arrestime nuk nuk reflektojn negativisht n TMK dhe rolin e saj t rndsishm n Kosov.
  ----------------
  Perndimi po i bn koncesione Beogradit, ndrsa arrestimi i eprorit Salih Veseli sht cak i gabuar, thot komandanti i TMK-s eku


  --------------------------------------------------------------------------------

  9 maj 2001 4:35 PM

  PRISHTIN (KosovaLive) - Komandanti i Trupave Mbrojtse t Kosovs, Agim eku, tha t mrkurn se Perndimi po i bn koncesione Beogradit, duke keqtrajtuar pjestart e TMK-n dhe arrestimi i gjeneral-major Sali Veseli, lidhur me vrasjen nj vit m par t Ekrem Rexhs, komandant Drinit, sht cak i gabuar.

  "Rastet e shumta q po ndodhin n TMK na shtyjn t dyshojm se mos po ndodh fushat kundr TMK-s, me qllim q t zbehet imazhi dhe respekti i yn, q gzojm n opinionin kosovar dhe n kt mnyr ndoshta do t bhen disa koncesione dhe fatkeqsisht jan duke i br regjimit n Beograd dhe q t ket ndikim n t ardhmen e Kosovs", tha eku. Ai shtoi se "TMK-ja e ka t ardhmen e sigurt dhe i ka t qarta objektivat e saj".

  Sipas tij "n Kosov ende veprojn individ t till t cilt e kan dobsin njerzore q gjithnj t'i denoncojn para pushtetit cilido qoft ai, veprimtar t shquar dhe n kt mnyr t pengojn veprimtarin e tyre n shrbim t zhvillimit t gjithmbarshm t Kosovs," Agim eku dhe shtoi se "kemi frik se dyshimet pr Sali Veselin, policia e UNMIK_ut, i ka bazuar n shpifje t personave t ksaj natyre".

  Gjeneral eku, gjithashtu shprehu paknaqsin e tij lidhur me formn e arrestimit t pjestarve t TMK-s, megjithat ai tha q TMK-ja duhet t shikoj vet dhe t prballohet me problemet q i ka. "Neve na intereson ta ruajm t pastr imazhin e TMK-s", tha eku.

  "Sali Veseli nuk mund t jet i przier n at rast dhe besojm q drejtsia shum shpejt do ta marr vendimin t cilin e presim, q ai t lirohet dhe t'i kthehet detyrave t veta", prfundoi komandanti i Trupave Mbrojtse t Kosovs, gjeneral-lejtnant Agim eku. (b.bala)
  ----------
  eku: "N rastin e gjeneralmajorit Sali Veseli, caku sht i gabuar"


  --------------------------------------------------------------------------------

  PRISHTIN, 9 maj 2001 (KOSOVAPRESS)  "Menjher pas vrasjes s komandant Drinit, e kemi dnuar ashpr nj akt t till, si dhe t gjitha aktet e ngjashme, q fatkeqsisht kan ndodhur n Kosov dhe kemi krkuar nga organet e drejtsis q t ndrmarrin t gjitha masat, q autort e ktyre veprave, t nxirren para ligjit", - ka thn t mrkurn komandanti i TMK, gjenerallejtnant Agim eku, n takimin e jashtzakonshm me prfaqsues t mediave, pas arrestimit t gjeneralmajorit Sali Veseli nn akuzat e policis s UNMIK se sht i involvuar n vrasjen e Ekrem Rexhs, komandant Drinit.  Komandanti i TMK tha se prshndesim prpjekjet e policis s UNMIK n drejtim t sqarimit t rasteve q ndodhn n Kosov.  "Me plot prgjegjsi, them se n rastin e gjeneralmajor Sali Veselit, mendojm se caku sht i gabuar, - tha gjenerallejtnant Agim eku dhe vazhdoi - duke e njohur Sali Veselin, si bashkpuntor timin t afrt, duke e ditur kontributin e tij gjat lufts dhe pas saj, n ngritjen, ndrtimin dhe zhvillimin e Trupave t Mbrojtjes s Kosovs, duke ditur se sa shum ai i ka muar dhe vazhdon t'i moj t gjith ata q kan dhn kontribut n lirin e Kosovs, nuk besojm, q gjeneralmajori Sali Veseli sht i implikuar n kt rast".  Sipas tij, edhe gjat kohs s lufts, Sali Veseli dhe Ekrem Rexha, t cilt i ka pasur bashkpuntor t afrt n SHP t UK, kan pasur marrdhnie reciproke shum t mira dhe midis tyre, nuk ka pasur kurr asnj konflikt t fardo natyre.  "E them se n kohn e vrasjes s komandant Drinit, gjeneralmajor Sali Veseli ka qen komandant n Zonn e Dyt Mbrojtse t TMK dhe se m kujtohet kur nga zyra e tij m ka informuar pr lajmin tragjik, pr vrasjen e Ekrem Rexhs, lajm ky q na tronditi t gjithve. T gjith jemi dshmitar, si opinioni kombtar edhe ai ndrkombtar se sa me pikllim e ka pranuar TMK lajmin pr vrasjen e komandant Drinit dhe kemi br dhe bjm gjithka q ta nderojm veprn e tij.

  Qndrimi i TMK sht i qart, jo vetm n rastin e komandant Drinit, por pr t gjith bashkqytetart tan. Andaj, duke i pasur parasysh t gjitha kto, arrestimi i gjeneralmajorit Sali Veseli sht pritur me shum shqetsim, nga t gjith pjestart e TMK dhe t gjith ata q e njohin Sali Veselin", - ka sqaruar eku.

  Sipas komandantit t TMK, arrestimi i gjeneralmajor Sali Veselit, ka krijuar nj situat t rnd brenda pr brenda TMK dhe ka nxitur tensione t shumta, e n kt kontekst edhe mosbesim te pjestart e TMK ndaj organeve t drejtsis dhe bartsit e ligjit, lidhur me kt mnyr t t vepruarit.


  "Shqetsimet tona ia kemi shfaqur edhe komandantit t KFOR, UNMIK dhe komisionerit t policis s UNMIK, derisa jemi n kontakt t vazhdueshm me t gjith komandantt e njsive,t cilt gjithashtu e kan nj shqetsim t madh pr fatin e bashkpuntorit ton.

  Duke besuar se gjeneralmajor Sali Veseli nuk mund t jet i implikuar n kt, besojm se drejtsia, shum shpejt, do ta merrvendimin qe e presim,q Sali Veseli t lirohet dhe t'u kthehet detyrave t tij n SHP t TMK, pr t cilin kemi nevoj jashtzakonisht shum", - ka thn gjenerallejtnant Agim eku, i cili m pastaj iu prgjigj shum pyetjeve t gazetarve.
  ------

  Bhet i ditur edhe identiteti i dy arrestuarve t tjer t dyshuar pr vrasjen e Ekrem Rexhs


  --------------------------------------------------------------------------------

  Prishtin, 9 maj 2001 (QIK) - Pasi dje Zyra amerikane n Prishtin bri t ditur se pr vrasjen e Ekrem Rexhs para nj viti, dje ishte arrestuar eprori i lart i TMK-s Sali Veseli, sot radiot lokale n Prizren kan njoftuar edhe emrat e dy pjestarve t tjer t TMK-s, t cilt poashtu dje jan arrestuar.

  Bhet fjal pr Halil adrakun nga komuna e Rahovecit dhe Xhemajl Beqirajn nga komuna e Suhareks. Ndrkoh komandanti i policis ndrkombtare n Prizren ka refuzuar t pronocohet pr identitetin e tyre.

  Arrestimin e tre personave t dyshuar e ka dhn gjykatsi ndrkombtar.


  Durimi sht m e madhja trimri.


 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  273

  DOSJA "DRINI"- vazhdim

  vazhdim-
  ----
  Pr vrasjen e Ekrem Rexhs i njohur me nofkn "Komandant Drini" jan arrestuar tre epror t TMK-s n mesin e tyre sht edhe Salih Veseli


  --------------------------------------------------------------------------------

  Prishtin, 9 maj 2001 (QIK) - Burimet e policis ndrkombtare kan br t ditur se dje n ort e hershme t mngjesit jan arrestuar tre persona t dyshimt q jan prgjegjs pr vrasje e Ekrem Rexhs, i njohur me emrin "Komandant Drini" ish-oficer i lart i ish-UK-s.

  Ky epror i lart ushtarak i ish-UK-s ishte vrar plot para nj viti para shtpis s tij n Prizren, ndrkaq pas lufte ai kishte punuar si zyrtar pran Misionit t OKB-s n rajonin e Prizrenit. Zdhnsi i policis ndrkombtare n Prizren, Tufan Demirell ka shtuar se pas hetimeve t gjata q jan br nga nj gjyqtar hetues n kt qytet sht marr krkesa pr arrestimin e personave n fjal.

  Njoftohet se t tre t arrestuarit jan pjestar t TMK-s, n mesin e tyre edhe nj oficer i lart me gradn e gjeneralit, Salih Veseli, komandant i Trupave Mbrojtse t Kosovs n rajonin e Mitrovics. As avoakti i tij mbrojts, Fazli Bala nuk ishte n gjendje t jipte m shum hollsi rreth arrestimit dhe akuzave kundr gjeneral Veselit.
  -----------
  Arrestohen edhe dy persona t dyshuar pr implikim n atentatin mbi komandant "Drinin"


  --------------------------------------------------------------------------------


  10 maj 2001 1:55 PM

  PRIZREN (KosovaLive) - Dy persona t dyshuar pr implikim n vrasjen e komandant "Drinit" jan arrestuar n mbrmjen e t mrkurs, njoftoi t enjten policia ndrkombtare n Prizren.

  "Pr shkak t dyshimeve se jan implikuar n vrasjen e Ekrem Rexhs - komandant 'Drinit', dy persona nga rajoni i Prizrenit jan arrestuar mbrmjen e kaluar, ndrsa ata jan drguar n burgun e Prishtins", tha t enjten pr KosovaLive Aleksandr Miron, zdhnsi i policis ndrkombtare n Prizren, q prkundr insistimeve tona nuk dha hollsi t tjera pr identitetin e t arrestuarve.

  Dy dit m par, pr t njjtin rast policia pat arrestuar edhe tre persona t tjr q dyshohet t jen implikuar n atentatin q ndodhi m 8 maj t vitit t kaluar para shtpis s drejtorit t Drejtoratit pr ambient e siguri n Prizren Ekrem Rexhs, q gjat lufts ishte komandant i UK-s pr Zonn Operative t Pashtrikut, ndrsa vepronte me nofkn komandant "Drini".(qm)
  ------------
  Sot vendoset nse ndaj tre t arrestuarve pr rastin Drini do t fillojn hetimet formale


  --------------------------------------------------------------------------------


  10 maj 2001 5:25 PM

  PRISHTIN (KosovaLive) - Tre personat e arrestuar n fillim t javs me dyshimin se jan t prfshir n vrasjen e Ekrem Rexhs - komandant Drinit, do t dalin sot n mbrmje para gjyqit, than t enjten burimet pran UNMIK-ut.

  "Ata do t dalin sot n mbrmje n Prishtin, para gjykatsit hetues dhe prokurorit, q t dy ndrkombtar", njoftoi Susan Manuel, zdhnse e UNMIK-ut.

  Sipas saj, me kt rast "gjykatsi do t vendos nse do t hapen hetimet formale dhe nse atyre do t'u zgjatet paraburgimi".

  Ndr tre t arrestuarit e par, pr t cilt nga Policia e UNMIK-ut sht pohuar se q t tre jan pjestar t Trupave Mbrojtse t Kosovs, sht edhe gjeneral-majori Sali Veseli, shef i Departamentit Operativ n Shtabin e Prgjithshm t TMK-s.

  Ndrkoh dy persona t tjer jan arrestuar t martn, por ata nuk kan dalur ende para gjyqit.

  Atentati kundr Ekrem Rexhs ka ndodhur m 8 maj t vitit t kaluar para shtpis s tij n Prizren. Rexha ishte drejtor i Drejtoratit pr Ambient e Siguri n Prizren, kurse gjat lufts ka qen komandant i UK-s pr Zonn Operative t Pashtrikut, i njohur si komandant Drini. (fo)
  -------
  Gjyqtari danez trheq vendimin pr lirimin e gjeneralmajor Sali Veselit, pr t gjitha vendos Kolegji Penal


  --------------------------------------------------------------------------------


  PRISHTIN, 12 maj 2001 / Zri (e prditshme)

  Pak para skadimit t afatit prej 72 orsh t mbajtjes n arrest, t enjten prej ors 18 deri n orn 22: 30, n lokalet e burgut t Prishtins, gjyqtari hetues, danezi Vagn Johensen, n prezenc t prokurorit gjerman Peter Korneck dhe tre avokatve: Fazli Balaj, Rexhep Hasani dhe Sadije Mjekiqi, jan marr n pyetje tre t pandehur t dyshuar pr rastin Drini: Sali Veseli, Halil ardaku dhe Xhemail Beqiraj.

  I pari u mor n pyetje Xhemajl Beqiraj, mbrojts i t cilit sht Fazli Balaj, i dyti Halil ardaku, t cilin e mbron Rexhep Hasani dhe i fundit Sali Veseli, ku prezantuan tre avokat, dy t lartprmendurit dhe avokatja Sadije Mjekiqi.

  Prndryshe, kta tre t pandehur, prej dits s arrestimit as q i kishte pyetur kush pse gjendeshin n burg, pohojn avokatt q kontaktin e par me klient e kishin pasur nj or para fillimit t marrjes n pyetje.

  N baz t krkess pr zhvillimin e hetimeve, t dats 10 maj, t prokurorit gjerman Peter Korneck, t treve u vhet n barr se ata (citojm krkesn): Prej fundit t shkurtit deri m 8 maj 2000 kan planifikuar vrasjen e Ekrem Rexhs.

  Me urdhrin e t dyshuarit Sali Veseli, t dyshuarit ardaku dhe Beqiraj kan zgjedhur nj qllues me arm dhe kan urdhruar ta vras Ekrem Rexhn m 8 maj t vitit 2000. Para shtpis s Ekrem Rexhs ky qllues me nj prson tjetr, t paidentifikuar deri m tani, nga nj vetur Opel Kadet ngjyr t kuqe kan gjuajtur 12 plumba mbi viktimn dhe kan vrar at.

  Me kt ata s bashku kan kryer vepr penale t vrasjes nga neni 30, paragrafi 1 dhe 2 dhe pika 1 t LPK, lidhur me nenin 22 t LPJ t zbatueshme me rregulloren e UNMIK.

  Pr rrjedhn e marrjes n pyetje, avokatt thon se kur gjyqtari hetues pyeti se a sht e vrtet kjo, ato e mohuan kategorikisht, duke thn se as q mund t paramendonin nj gj t till ndaj komandant Drinit, pr t cilin kemi respekt t jashtzakonshm , thot avokati Fazli Balaj.

  Avokatt kishin krkuar sqarime, dshmi, fakte. N pyetjen e tyre se a sht identifikuar qlluesi, morn prgjigjen se po, sht identifikuar. N pyetjen tjetr se pse ather nuk prmendet emri i tij dhe a sht ai njeri n burg apo jo, prokurori ishte prgjigjur se pr kt do t vendoset m von dhe do t informoheshin se kush sht ai qllues, por nuk u sqarua fakti se a sht ai n paraburgim apo jo,thot Balaj.

  Jo, jo, nuk u ofruan kurrfar provash. Vetm fjal. Prmendeshin vetm emrat e 6-7 dshmitarve, prej t cilve njri nga t pandehurit njihte emrin e baxhanakut e t t ndjerit, komandant Drinit. Ne dhe t pandehurit nuk i kishim n disponim deklaratat q ata i kan dhn n polici, thot avokati Balaj, lidhur me supozimin se dshmit akuzuese mbase mund t'i ken ardhur nga dshmitart.

  Balaj rrfen se t tre klientet mbrojtjet i kan identike. Ata u mbrojtn duke shprehur habi pr veprn q iu vhet n barr, sepse ata as nuk kan organizuar, as q kan urdhruar vrasjen e tij.

  Sali Veseli, pr shembull, thot se "Drini ka qen shok i tij i lufts, nj nga oficert m t shkolluar shqiptar dhe shpreh mendimin e tij se kt vrasje e ka br shrbimi sekret serb.

  Edhe Halil ardaku e Xhemail Beqiraj mohojn kategorikisht, n t njjtn mnyr veprn q u vhet n barr. Ky i fundit ka qen truproje e Sali Veselit, por q pr shkak t rrogs s vogl, e ka lshuar punn n TMK dhe iu ka kthyer ndrtimtaris pr t mbajtur familjen, thot avokati.

  Kto jan konstatuar n procesverbal dhe kah ora 22:30 ka prfunduar marrja n pyetje.

  Pasi n shkresat e lnds nuk u prezantuan provat se, tre t paidentifikuarit e kan kryer veprn, avokatt krkuan nga gjyqtari hetues, q jo vetm t ndrpritet mbajtja n arrest, por edhe t moscaktoj zhvillmin e hetimeve.

  Rreth ors 23 gjyqtari dhe prokurori u trhoqn pr t vendosur.

  Pas ofro gjysm ore, gjyqtari komunikoj vendimin, sipas t cilit t pandehurit lirohen nga burgu. Ai kundrshtoi krkesn e prokurorit edhe pr zhvillimin e hetimeve, por pr kt do t vendoste Kolegji Penal.

  Prokurori megjithat, mbeti edhe m tej pran krkess s vet pr zhvillimin e hetimeve, mirpo n baz t asaj q u kumunikua, del se prokurori sht pajtuar q t ndrpritet paraburgimi, thot avokati Balaj.

  Vendimi i gjyqatrit edhe n form t shkruar, ndonse pa vul, (pasi n ato or t vona nuk mund t sigurohej vula), iu dha drejtoris s burgut pr lirim t mnjhershm.

  Si duket, drejoria e burgut ishte e informuar se nuk duhet ti lshoj dhe ashtu vepruan. N ndrkoh erdh nj oficer, mbikqyrs i burgjeve, dhe than se megjithat nuk do t lshohen at nat. Por t nesrmn pikrisht dje n mngjes, thon avokatt.

  Kur dje pritnim lirimin doln probleme t pasqaruara. Gjyqtari hetues q duhej t verifikonte vendimin e vet t nj nate m par, dje gjat dits ishte i pakapshm pr avokatt. M n fund, n ort e pasdreks gjyqtari hetues ishte takuar me tre avokatt dhe me keqardhje u kishte thn se n ndrkoh kan ndodhur disa gjra q nuk do t ndodhin n vendin prej nga ai vjen, n Danimark.

  Pr vendimin q kishte marr nj nat m par ai, sipas avokatve, kishte deklaruar: M kan thn se nuk sht dashur t vendos ashtu, sepse ashtu nuk vendoset n Kosov. Nuk e kam ditur se n kt rast edhe pr arrestimin, edhe pr vazhdimin e hetimeve duhet t vendos Kolegji Penal i Gjykats. Andaj, po i njjti gjykats, ndryshe nga vendimi i nj nate m par, dje kishte vendosur q edhe pr ndrprerjen e mass s arrestit t vendos Kolegji.

  Dhe avokatt, kur pritnin q t mblidhet Kolegji Penal Ndrkombtar prej tre antarsh, pr t vendosur pr shtjen, kah ora 18 n gjykat hyri nj gjyqtare ndrkombtare, e cila pas pak doli nga ndrtesa me dy fascikla (ku avokatt vetm mund t supozojn se mund t jen dosjet e t pandehurve) dhe komunikoj se kolegji nuk ka mundur t tubohet, por kur t tubohet do t vendos dhe do tua komunikoj vendimin, pa caktuar kohn.

  Rreth asaj se kush do ti marr kto vendime, Balaj thot se kolegjin do t duhej ta caktonte kryetari i gjyqit t Qarkut t Prishtins, Ramadan Berisha. Por edhe Berisha edhe prokurori i Gjykats s Qarkut Pjetr Rrapi, m kan thn se nuk din asgj, nuk kan asnj shnim, thot Fazli Balaj.

  Ai shpreh bindjen se n nj moment ndrkombtart do t shkojn n gjykat pr ta regjistrua lndn, do t marrin numrin e protokollit dhe do t dalin nga zyrat pa i prfillur fare prgjegjsit kosovar t gjykats. Kshu sht sot realiteti. Politika sht para drejtsis, pavarsisht se ndrkombtart kan gojn plot standarde ndrkombtare, shpreh mllefin Balaj, derisa prisnin n rrug pr t msuar dika pr rrjedhn e mtejshme.

  Nuk kemi pritur q ndrkombtart do t veprojn kshtu. Megjithat, tanim po shihet se, edhe po ti lshonte gjyqi, ata nuk do t liroheshin, sepse Hakerup, m n fund do t merrte nj vendim administrativ q t mbahen n burg, thon avokatt, q pas krejt atyre q ndodhn nj nat m par e deri dje n ort e mbrmjes, jan skeptik se Kolegji Penal do t mblidhet do t marr vendim konform vendimit q nj nat m par mori gabimisht gjyqtari hetues.
  ----------------------
  NGA NJOFTIMI I ASOCIACIONIT T VETERANVE T ISH UCK-s N PRIZREN

  MOMENTE T JETS S KOMANDANT DRINIT PRJETSOHEN N SHIRITIN FILMIK


  --------------------------------------------------------------------------------

  PRISHTIN, 19 qershor 2001 / BOTA SOT - fq.5 / M. SHASIVARI

  PRIZREN, 18 qershor 2001 - N kuadr t funksioneve dhe veprimtarive t veta permanente, Asociacioni i Veteranve t ish-UCK-s n Prizren, kto dit publikoi nj video-kaset, e cila prmban nj dokumentar filmik nga jeta dhe veprimtaria e Ekrem Rexhs, i njohur si Komandant Drini.

  Pr kt shkak, ky subjekt i lufttarve t rajonit t Prizrenit, me mjetet e informacionit publik, sot ka distribuar nj njoftim prmes t t cilit bhet e ditur se shprndarja e ksaj video-kasete sht br n tr Kosovn, kurse aty, pos t tjerash jan publikuar edhe pikat e shitjes, ku qytetart e interesuar do t mund t pajisen me kt video-kaset.

  Po ashtu, thuhet n at njoftim, t gjitha mjetet, t cilat do t grumbullohen nga shitja e saj, do t'i destinohen buxhetit t Asociacionit t Veteranve t ish-UCK-s, e t cilat do t shrbejn pr t'i ndihmuar familjet e dshmorve, ndrkaq nj pjes e atyre mjeteve do t derdhen n fondin e solidaritetit.

  Andaj, duke e pasur parasysh veprn madhore t Komandant Drinit, qytetarve t Kosovs, e vemas atyre t Prizrenit, u hapen shtigjet pr lrimin e solidaritetit dhe humanitetit t tyre ndaj familjeve t t rnve n altarin e liris, e njkohsisht n shtpit e tyre t ken nj kujtim t veprs s Komandant Drinit.

  -----------
  Sipas zvendskomandantit t policis rajonale n Prizren, Bill O'Keef

  Esht arrestuar edhe personi i katrt i dyshimt pr vrasjen e komandant Drinit


  --------------------------------------------------------------------------------

  I dyshimti i katrt pr vrasjen e Ekrem Rexhs tashm gjendet n paraburgim dhe gjat javs pritet t dal para gjykatsit hetues, ndrsa zvndskomandanti O'Keef nuk dha hollsi rreth identitetit t t arrestuarit.

  Valbona MUSLIU

  PRIZREN, 27 qershor 2001 - KOHA DITORE - I dyshimti i katrt pr vrasjen e Ekrem Rexhs - Komandant Drini, sht arrestuar para pak ditsh, ka br t ditur zvendskomandanti i policis rajonale n Prizren, Bill O'Keef.

  Personi i arrestuar, tha O'Keef, sht n paraburgim dhe gjat ksaj jave ai do t dal para gjykatsit hetues.

  Z. O'Keef pohoi se q nga vrasja e komandant Drinit, popullata ka parashtruar pyetje t shumta rreth ndriimit t rastit, "por ne nuk kishim prgjigje... komenti i vetm i policis ka qen se hetimet jan duke vazhduar derisa t ndriohet rasti".

  "Prandaj durimi juaj na ka ndihmuar q t mund t'i identifikojm t dyshimtit pr vrasjen e Ekrem Rexhs", iu drejtua gazetarve zvndskomandanti i policis rajonale.

  Ai tha edhe se policia nuk do t pushoj s punuari derisa t zbardhet rasti trsisht.

  Me kt rast, z. O'Keef falnderoi edhe pjestart e Shrbimit Policor t Kosovs, t cilt, si u shpreh, shum or, dit apo edhe nj vit t plot, ia kan prkushtuar dhe do t'ia prkushtojn ktij rasti, derisa t prfundojn t gjitha hetimet si dhe t zbulohet edhe i dyshimti i fundit rreth rastit t vrasjes s Drinit.

  Pyetjes nse i arrestuari i katrt i dyshimt pr vrasjen e komandant Drinit sht ish-ushtar i UK-s apo civil, dhe nse sht nga Prizreni apo ndonj vend tjetr, z. O'Keef tha se derisa nuk prfundojn hetimet, nuk mund t'i prgjigjet nj pyetjeje t till, sepse "kshtu mund t rrezikohet puna e policis pr zbardhjen e rastit".
  --------------
  PRKIZAZI ME DYSHIMIN E IMPLIKIMIT N VRASJEN E EKREM REXHS DRINIT

  I ARRESTUARI TJETR QUHET ABIT HAZIRAJ NGA LLAUSHA E SKNDERAJT


  --------------------------------------------------------------------------------

  PRISHTIN, 30 qershor 2001 / BOTA SOT - fq.4 / M. SHASIVARI
  PRIZREN, 29 qershor 2001 - N nj komunikat, t ciln sot ua shprndau prfaqsuesve t mjeteve t informacionit publik z. Abdullah Al-Kuraan, zdhns i Shtabit Rajonal t Policis Ndrkombtare n Prizren, pos tjerash jepen t dhna m t prafrta rreth t arrestuarit t katrt pr dyshimin se sht i implikuar n konspiracionin rreth aktit t vrasjes s Ekrem Rexhs, t njohur si Komandant Drini.

  I arrestuari sht 45-vjeari nga fshati Llaush i Komuns s Sknderajt, i quajtur Abit Haziraj. M tej n komunikatn e Policis, theksohet se akti i arrestimit t tij, u krye n mesditn e 25 qershorit t ktij viti, pas hetimeve thelbsore dhe t vazhdueshme nga ana e organeve hetuese t policis s UNMIK-ut dhe t ShPK-s, ndrkaq proceduar e arrestimit u zhvillua pa ndonj incident.

  Po ashtu theksohet edhe e dhna se arrestimin e ka kryer Njsiti rajonal i Policis s UNMIK-ut me ndihmn e Stacionit Policor t Sknderajt dhe t ashtuquajturit njsitit 6, duke e zbatuar urdhrin nga fletarresti legal q t paraburgoset edhe i dyshuari i katrt (Abit Haziraj), pr vrasjen e Komandant Drinit, q ndodhi me 8 maj t vitit 2000.

  M tej n kt komunikat shtypi thuhet se njsitet policore t UNMIK-ut dhe t ShPK-s kan br hulumtimet konstante t fakteve dhe kan gjetur dshmi substanciale t implikimit t t dyshuarit n aktin e siprcituar. Ndrkaq n fund t ksaj komunikate, i bhet appel popullats lokale pr bashkpunim m t afrt dhe se drejtsia prkitazi me rastin n fjal gjithsesi do t arrihet.
  -------------
  KOMANDANT DRINI

  Prizrenin do ta bj nj nga qytetet m t bukura t bots


  --------------------------------------------------------------------------------

  Korrik 2001 / Qazim Thai / "EKSKLUZIVE" (mujore) fq.54-56

  N Kosov veprojn shum shrbime sekrete
  Flamuri sht dashur t valvitej n Leshak

  Ai, gjat ndejave t shumta, jo rrall, na trhiqte vmendjen se n Kosov vepronin intensivisht me dhjetra shrbime sekrete. Ato,- thoshte ai, - grumbullojn informacione pr ndryshimet e ardhshme n Kosov, kurse shbimi sekret serb mbisundon. Ata jan kudo, sigurisht edhe n Prizren. Por, m t prqndruar jan npr enklava. Prandaj, kujdesi duhet shtuar. Sistemi i siguri publike duhet t ket rol e detyr parsore, nse dshirojm nj Kosov t qet. Sa i prket Mitrovics, ai thoshte se atje sht dashur t prdorej e njjta metod dhe t veprohej si n Prizren.

  Eprort tan sht dashur ta valvisnin Flamurin n Leshak. Them kshtu, - thoshte shpesh ai,- sepse sipas t gjitha dokumenteve q figurojn n Kombet e Bashkuara, Kosova sht nj trsi teritoriale dhe asnj pjes e saj nuk mund t shkputet. Esht dashur nj syeltsi m e madhe, e cila u ka munguar aprorve t atjeshm, kshtu porsiste kur bisedonte miqsisht. Kur i referohej gjendjes aktuale, vazhdimisht thoshte: Mos u ngutni djema, se do primitivizmi do ti vij fundi... Dhe vrtet, gradualisht primitivizmit po i vjen ai fundi i parapar nga ky vizionar e strateg, por pa pranin e ktij njeriu t madh, Ekrem rexhs Komandant Drinit, si e kishte njohur mbar Kosova dhe bota gjat lufts.  Jeta

  Komandant Drini u lind n fshatin Lubizhd t Prizrenit. Prindrit Rexhaj ishin t dhn pas zejes s uniformave, prandaj n kt familje u shkolluan pothuaj t gjith n kt drejtim. Por, Ekremi ishte m i dalluari nga ata. Shkolln fillore e kreu n Prizren e m pastaj i kreu t gjitha shkollat ushtarake dhe shkalln e tret t shkencave pr politik ndrkombtare. Pr shkak t konflikteve dhe krizs s njohur, ai n fillim t viteve 90 u demobilizua nga armata e ish-Jugosllavos. Q pas krismave t para pr liri, Ekremi u angazhua n radht e UK-s s pari si epror n Vrri, e m von si komandant i Zons Operative t Pashtrikut, zons m t madhe n Kosov.

  Gjat ksaj kohe ishte ndr komandantt m t rrall t karriers, q kishte ruajtur gjakftohtsin dhe stabilitetin e nj eprori t matur, t urt dhe dinamik n ide dhe prpilime planesh luftarake. N Prizren e quajn ndryshe lirues, sepse ai n bashkpunim me komanantin e par t Brigads Shumkombshe t Jugut, gjeneralin Fritz Fon Korff, arriti q qyteti buz Lumbardhit t jet qytet i liris. Fliste shtat gjih botrore, e m s miri komunikonte n gjuhn angleze.

  Pas lufts u emrua drejtor i Drejtoris pr Ambient dhe Siguri pran bordit administrativ t Prizrenit. Ishte nj kshilltar i denj i ndrkombtarve, themeloi Asociacionin e Veteranve t UK-s. Ishte n prfundim t planit pr t shkuar pr t doktoruar n Universitetin Shtetror t Kanadas dhe pikrisht kur u prgatit pr kt rrug, n orn 8 e 45 minuta t 8 majit 2000, shtat plumba ia morn jetn e bashk me t u ndrpren qindra projekte pr zhvillimin e komuns s Prizrenit dhe t avancimit t shtjes kombtare. La pas djalin me emrin q mbante n luft Drini, kurse bashkshortja Hajrije, katr muaj m von, lindi edhe djalin tjetr, i cili e prtriu emrin e babit, Ekrem.


  Lufta

  Nga biseda e fundit, natyrisht ekskluzive, q kam br me Komandant Drinin, kam msuar se futja e tij pr n zonat e lufts s fill n fshatin Studenan, i cili ishte zon lufte. Pa e ditur se si do t prfundoja, u nusa pr t dhn kontributin tim, - m pati tht ai. E dija se liria do t vinte. Knaqsia m e madhe pr mua, - vazhdonte rrfimin komandant Drini, - ishte kur atje takova Bislim Zyrapin, mik e shok dhe njiherit edhe nkri nga strategt e lufts n Bosnj. Ajo ishte knaqsia ime e paharruar dhe nga ai u detyrova q t vendosesha n Vrri. Me t ardhur ktu, ai kishte filluar hapjen e istikamve dhe reformimin e plot t lufttarve t ksaj zone.

  Barbaria serbe me ofensivn e madhe t Marsit 98 shpartalloi Shtabin Lokal.

  Ndrkoh komandant Drini dhe bashklufttart e tij morn udhn pr n Shqipri. Por pasi u kthye, ai tashm ishte Komandant i ZOP-it. Gjat ksaj kohe ai krijoi afrsi t madhe me bashklufttart dhe natyrisht shumkush kt gjest e monte lart. Ishte jo vetm komandant, por edhe shok e mik e, pr m t rinjt, edhe si prind i mir.

  Kur n shtatorin e vitit 1999, makineria serbe rrethoi Batalionin e Vrrinit me 150 tanke e me rreth 3000 forca policore paramilitare e ushtarake, ai prmes misionarve t OSBE-s vuri kushtin se, po qe se vetm nj plumb do t kriste n drejtim t Vrrinit, ather Hoa e Madhe, e banuar me popullat serbe, do t granatohej si nga Brigada 125, ashtu edhe nga ZOP-i. Pas ndrhyrjes s eprorit t OSBE-s, granatimi u ndrpre.

  Ai q dinte t prdorete mjeshtrisht t gjitha finesat luftarake, m von, diti t bnte edhe politik t mirfillt.


  Politika

  Gjat kohs me komandant Drinin, vetm tri dit prpara vrasjes, e pata pyetur se pas shkollimit n Kanada, kishte ndr mend t bnte ? Me buz n gaz, mu pat prgjegjur: Ju po e shihni se nuk dua t pozicionohem politikisht n asnjrin krah politik, sepse, - duke u mahitur, m tha, - e dini un planifikoj t bhem kryetar komune dhe Prizreni t jet ndr qytetet m t bukura n bot. N fakt, hapat e par ve i kishte br, sepse Prizreni u shpall qyteti m i pastr i vitit. N kt kontekst, ai nuk harroi ta shpjegonte edhe faktin se edhe detyrn e drejtorit t Drejtoris pr Siguri dhe Ambient e kishte pranuar, vetm pasi ai kishte paraqitur UNMIK-ut programin e zhvillimit t ksaj komune.

  Ndrkaq, demobilizimin e kam br ndr t part, pasi sipas marrveshjes s 21 qershorit, marrveshjes s Kumanovs, UK-ja duhej t shndrrohej, t demilitarizohej dhe t integrohej pr 90 dit. Kshtu pra arsyeja e uniformimit tim u shua. Vullnetarisht jam demobilizuar, por, m von, kam bashkpunuar shum ngusht me faktorin ndrkombtar.

  Ai mendonte se marrveshja ndrkombtare duhet t respektohet. Ishte brengosur m shum gjat fazs s nnshkrimit t marrveshjes, ngaq ather ishte koha kur duhej t luftohej pr pozita m t favorshme. Brengosesha kur ndrkombtart shkonin me nj krah dokumenta, e shokt e mi shkonin me duar n xhepa, - thoshte komandant Drini.


  lirimi

  lirimi i Prizrenit ishte nj nga detyrat shum t ngutshme, sepse tashm e kisha kuptuar se serbt mendonin q n kt qytet shpirtror t tyre t bnin masakr. Kishin prpiluar listn e shfarosjes s mbi 300 personave. Kjo na shtyu q, pa plqimin e ShP-s, t ndrmerrnim masa ad-hoc. Mirpo, mendoj se efektiviteti ishte n nivelin e krkuar. Meq me marrveshjen e Kumanovs obligoheshin UJ-ja dhe NATO-ja, ne kishim dor t lir deri n hyrje t KFOR-it.

  Mblodhm forca, angazhuam ushtart tan nga Kabashi, Landovica, Vrrini, Petrova (sot Tharanda) dhe lagjja Tusus. S pari hym npr fshatrat ku kishte banor serb, i armatosm dhe ata, t friksuar, ikn n qytet. Kur mbrritm atje. Ata brenda 24 orve ikn, sepse po t kishin qndruar 7 dit, sipas marrveshjes s nnshkruar, sot do t kishim gjith nnkalan me serb dhe zor se do t mund t pinim kafe shlirshm n Shadravan. Ata tashm kishin krijuar prshtypjen se ne kishim me mijra dhe ikn n panik e sipr. Kshtu, Prizreni u b qyteti i par i liruar n Kosov.


  Ardhmria

  N ditn e 8 majit t vitit 2000, Prizrenin, q n ort e mngjesit, e mbuloi nj pikllim i rnd. N shtpin dykatshe, rruga Meriman Braha, dgjohej vaji i nns Qamile dhe bashkshortes hajrije. Derdhnin lot dhe vajtonin edhe shum gra tjera, por cfilitja e gruas dhe e nns ta kujtonin dhimbjen dhe tmerrin q kishte shprthyer n gjith hapsirn.

  N qytet kudo flitej, kudo thuhej: Po a vritet njeriu i s ardhmes?!. Kshtu e quanin Ekrem Rexhn, at q me kompjuterin e tij kishte qen i pranishm kudo e sidomos afr shum nevojtarve. N varimin e tij morn pjes 100 mij njerz, q kishin ardhur n Prizren nga t gjitha ant e Kosovs, kurse i gjith qyteti derdhte lot pr te. Mallkohej ajo dor tinzare, mallkoheshin ata q vrasin engjj e atdhetar si Drini. Mua mu caktua detyra t udhhiqja ceremonin e varrimit.

  Miqsia dhe vdekja e ktij njeriu t madh krijon ndjenjn se bota po rrokullisej. Foln epror, funksionar dhe shum t tjer. Gjeneral eku u nda nga ai me fjalt m t ndjeshme pr nj epror dhe lufttar lirie. Kurse, i fundit q u nda nga ai ishte shoku dhe bashklufttari, ish shefi i SHP-s t UK-s, Bislim Zyrapi, duke thn: t betohemi se me ndjenjn dhe me frymn e dlirsis sate do t luftojm pr demokratizimin dhe pavarsin e Kosovs. Amanetin tnd do ta jetsojm dhe amaneti Yt sht amaneti i ktij dheu, i ktij kombi. Kurse me rastin e njvjetorit t rnies, u b nj prkujtim madhshtor. E prkujtuan administratori rajonal, gjeneral, miq e shok, bashklufttar.

  A thua dheu tret kaq shum madhshti? dgjova kur pyeti nj mik nga Shqipria, i cili kishte ardhur n prkujtimin e Ekrem Rexhs Komandant Drinit.
  ---------------
  RRFIME AUTENTIKE T FAMILJARVE T EKREM REXHS KOMANDANT DRINIT PR VRASJEN DHE PR ARRESTIMIN E T DYSHUARVE T IMPLIKUAR N VRASJEN E TIJ (3)

  PSE NJ MUAJ PAS VRASJES, SALI VESELI KA KRKUAR PREJ FAMILJES KOMPJUTERIN E EKREM REXHS KOMANDANT DRINIT !


  --------------------------------------------------------------------------------

  PRISHTIN, 22 gusht 2001 / Rrahman Rexhaj - Bota sot / fq.8


  Ne e kemi par veturn e tipit Kadet-16 me ngjyr t kuqe, pa targa, kur ka hyr n rrugn ton Meriman Jakupi

  Un, derisa pija kafen, e kam pa at vetur t ndalur. Prej avlis s oborrit e shihja vetm pjesn e siprme t shasis, ngjyr t kuqe, por nuk m ka shkuar mendja se n at vetur gjenden vrassit. Bile, nns i thash, se shum vetura po qarkullojn n rrugn ton. Vrassit kan kryer atentatin dhe kan ikur me t shpejt.

  Kur kan dal n rrugn kryesore, vetura sht kthyer n ann e majt t rrugs, n drejtim t shkolls fillore Lek Dukagjini. N ato momente derisa mundohesha ti jepja ndihm Ekremit, e luta fqinjin ton Feridin q t thrras policin. Policia n vendin e ngjarjes ka ardhur pas ors 9.00, me nj or vones.

  Nj zyrtar i UNMIK-ut, shok dhe bashkpuntor i Ekremit, zoti Kirk Dejvid nga Kanadaja, m tha se keni gabuar pse e keni thirrur policin pr t lajmruar vrasjen e Ekremit. N fakt, ka qen dashur t thirrni n polici dhe tu thoni se n rrugn Meriman Jakupi Nr.30 po ndahen pica dhe gjellra pa pages. N kt rast policia do t vinte pr nj minut. Dejvidi sht shprehur kshtu i mllefosur pse policia nuk ka reaguar me koh dhe se n vendin e ngjarjes ka ardhur me vones t madhe.

  Kam prshtypjen, thot zoti Ruzhdi Rexha, se sikur policia dhe KFOR-i t intervenonin me koh, sipas sugjerimeve t mia, t dhnave pr veturn dhe drejtimin e ikjes, KFOR-i nga ajri ka mund ta incizoj terrenin dhe ti kap vrassit, n mnyr q me koh ishte zbuluar misteri i vrasjes s Ekremit. Pr habi, policia ka dhn urdhr diku rreth ors 15.00 t bllokohen dhe t ndalen t gjith kadetat me ngjyr t kuqe, pas 6-7 orve t kryerjes s atentatit.

  N ditn e varrimit t Ekremit, n shenj nderimi dhe pr ti thn ndal dhuns, tr qyteti i Prizrenit ka qen i bllokuar, nuk ka punuar asnj dyqan tregtar apo zejtar. Nuk ka mbetur kush pa ardhur pr t na shprehur ngushllime. Edhe pjestart e TMK-s kaqn qen disa her pr ngushllime.


  Shkarkimi i Ekremit prej detyrs s komandantit t Zons Operative t ashtrikut sht br a qllime t caktuara, por, me sa dim ne, pr kt nuk ka vendosur Sali Veseli

  Zoti Ruzhdi Rexha thot se un konkretisht nuk kam mund t dyshoj n asknd. Kam dyshuar n doknd dhe n asknd. Por n baz t rrfimeve q na kan treguar t tjert, e sidomos pr problemet q ka pasur dhe sht ballafaquar pas lufts Ekremi, sht normale q kemi dyshuar n disa prej bashkpuntorve dhe bashklufttarve t tij. Mirpo asnjher nuk na ka shkuar mendja se n vrasjen e vllait tim mund t ket dor Sali Veseli. Kur e them kt bazohem n faktin se para lufts Ekremi nuk sht njohur fare me Sali Veselin.

  Kurse gjat lufts dhe pas lufts Ekremi nuk ka pasur kontakte me t e as ndonj mosmarrveshje. Kt e dshmojn edhe bashkpuntort e Ekremit. Sipas bashkpuntorve t lufts, shkarkimi i Ekremit prej detyrs s komandantit t Zons Operative t Pashtrikut nuk ka qen i rastit e pa qllime t caktuara, pr t nuk ka vendosur Sali Veseli, por disa t tjer t cilt i dim ne.


  Sami Lushtaku garantoi familjen e Ekremit se Sali Veseli nuk ka dor n vrasjen e tij

  Bashkshortja e Ekrem Rexhs, zonja Hajrie, thot se dy apo tri dit pas prvjetorit t vrasjes s Ekremit, pas publikimit t lajmit pr arrestimin e Sali Veselit dhe dy t tjerve, n shtpin ton ka ardhur ish-komandanti i Zons s Dyt t TMK-s zoti Sami Lushtaku, i cili na tha se nuk duhet besuar KFOR-it dhe policis s UNMIK-ut se n vrasjen e Ekrem Rexhs komandant Drinit ka dor Sali Veseli. Un ju garantoj se Sali Veseli nuk sht i implikuar n vrasjen e Drinit. Ne TMK-ja, do t ndriojm vrasjen e Drinit dhe do ti gjejm vrassit.

  Sami Lushtakut iu prgjigja se ju mund t garantoni vetm pr vetn tuaj ejo pr t tjert. Ne si familje nuk akuzojm asknd e as Sali Veselin, por edhe nuk mund t arsyetojm asknd e as Sali Veselin, por edhe nuk mund ta arsyetojm asknd. Edhe djali im sikur t jet doras un e dnoj. Pr t mbetur e pastr kjo pun, TMK-ja dhe institucionet tjera duhet t angazhohen dhe ta gjejn vrassin.


  Pas vrasjes s Drinit familja e tij sht ftuar disa her n polici pr t dhn deklarata

  Ruzhdi Rexha, i vllai i Ekremit t ndjer, shton se ne si familje dshirojm sa m par t prfundoj misteri i vrasjes s Ekremit. Me zbulimin e vrassve t vrtet, ne si familje do ta kemi nj qetsim relativ. Esht dshir e miqve, e dashamirve dhe e t gjith qytetarve q vrassit e vrtet t dalin para gjyqit dhe t marin dnimin e merituar. Policia sht duke punuar n kt drejtim qe nj koh t gjat. Po punon shum ngadal, por sigurt. Jan disa indikacione e variante q do t dalin n shesh. Besoj q shum shpejt do ti marrim ftesat pr gjyq.

  Pr ta ndriuar rastin policia shumher na ka ftuar pr t dhn deklarata. Pothuaj pr do muaj jemi ftuar n polici pr t dshmuar. Na ftoi ekipi i par, i dyti, grupi i tret, grupi i katrt, i pest. Bile prej deklaratave t shumta e t njpasnjshme ato ndonjher nuk pputheshin, derisa n fund u mrzitm, duke dhn deklarat pas deklarate. M n fund grupit t pest i hetuesve t policis iu thash se sa her q po na thirrni t japim deklarata ju po na i shpalosni plagt tona. Ju po garantoni se jeni t aft pr ta ndriuar rastin.

  Ne si familje m nuk do t japim kurrfar deklaratash. Ju lutem, prej jush krkojm rezultate deri ku keni arritur n ndriimin e rastit. Policia na premtoi se kan rezultate. E tani me t vrtet po shihet se policia ka arrituir rezultate rreth ksaj shtjeje. N akademin prkujtimore t njvjetorit t vrasjes s Ekremit e kam ftuar zotin Mylbek dhe i thash se kam dshir t merrni pjes n kt Akademi se vllai im, Ekremi, ka qen puntori juaj. N UNMIK krkova q me rastin e Akademis-prvjetorit t vrasjes s Ekremit, dikush prej policis n kt Akademi t jap nj deklarat, deri ku ka arritur policia n ndriimin e vrasjes s Ekremit.

  N t kundrtn, un si vlla i Ekremit, apo dikush tjetr, do t deklaroj kundr jush me dshmi. M 1.5.2001, paradite, i vizituam Varrezat e Dshmorve n Landovic. Rreth ors 10.00 m ndali zoti Kirk Dejvid e m tha: Ruzhdi, sot e kemi lajmin se dje n mngjes m 7.5.2001 jan arrestuar tre persona t dyshuar se jan implikuar n vrasjen e Ekremit komandant Drinit.

  Sot kur sht Akademia prkujtimore e njvjetorit t vrasjes s Ekremit do t njoftohet opinioni pr arrestimin e tyre. Ky sht nj rezultat i trysnis son t vazhdueshme n policin dhe n administratn e UNMIK-ut. N Akademin prkujtimore, informatn pr arrestimin e tre personave e publikoi komandanti i policis s rajonit t Prizrenit, zoti Mark Hausen, se rasti pr vrasjen e komandant Drinit dalngadal po ndriohet.


  Nj dit n shtpin ton erdhn pr ngushllime Sali Veseli, Azem Syla e disa t tjer ?

  Zoti Ruzhdi Rexha thot se pas informats zyrtare pr arrestimin e t dyshuarve pr vrasjen e vllait tim Ekremit, tani kujtimet po m kthehen prapa. NJ dit n shtpin tone erdhi Sali Veseli, Azem Syla dhe disa t tjer. Sali Veseli interesohej pr kompjuterin e Ekremit.

  Pyeste kush e ka kompjuterin e tij, kush e ka marr. I tregova se kompjuterin e Ekremit e ka marr policia e UNMIK-ut. Sali Veseli e krkoi nj autorizim pr ta krkuar kompjuterin n polici. Atij iu prgjigja se kompjuteri nuk sht imi, por I Ekremit, un nuk mund t jap kurrfar autorizimi.

  Pa marr parasysh ju si familje duhet t ma jepni nj autorizim q un ta marr kompjuterin e komandant Drinit n polici, tha ai.

  Ne nuk i dham kurrfar autorizimi. Pse Sali Veseli interesohej pr kompjuterin e Ekremit nuk e di. Kjo ka ndodhur nj muaj pas vrasjes s Ekremit. Prsri po them se un nuk ta akuzoj derisa fajsia apo pafajsia nuk vendoset n gjyq. Nse gjyqi e vrteton fajsin e tij, kam frik. Po e lus zotin q Sali Veseli mos t jet i implikuar n vrasjen e Ekremit. Kam frik nse ai ka dor n vrasjen e vllait tim. Nuk kam frik pr mua apo pr familjen, por kam frik pr ardhmrin ton. Ne si familje dhe un si vllai i Ekrem Rexhs e lus zotin q vrassit e e Ekremit t mos jen shqiptar.
  ------------
  RRFIME AUTENTIKE T FAMILJARVE T EKREM REXHS KOMANDANT DRINIT PR VRASJEN DHE PR ARRESTIMIN E T DYSHUARVE T IMPLIKUAR N VRASJEN E TIJ (2)

  FAMILJA E EKREM REXHS NUK KA DYSHUAR SE N VRASJEN E TIJ MUND T JET IMPLIKUAR NDONJ PJESTAR EPROR I TMK-s


  --------------------------------------------------------------------------------

  PRISHTIN, 20 gusht 2001 / Rrahman Rexhaj - Bota sot / fq.8

  M kujtohet dita e varrimit t bashkshortit tim Ekremit, pasi i hodha tre grushta dhe n varrin e tij, mu afrua Sali Veseli me Sadik Halitjahn dhe m shprehn ngushllime, Sali Veseli m tha: Shoqja e komandant Drinit, mos u mrzit, ruaje dhe rrite Drinin e vogl. Kurse un iu prgjigja: Do ta ruaj dhe do ta rris, sepse nj dit ka pr ta marr hakun e babs s vet.

  Me padurim po e pres fillimin e procesit gjyqsor. Por derisa organet e drejtsis nuk e thon fjaln e tyre t fundit, ne si familje dhe un si bashkshorte nuk mund ta akuzojm asknd, megjithse disa persona mbahen n arrest si t dyshimt pr vrasjen e bashkshortit tim Ekremit.


  Un si bashkshorete e Ekrem rexhs, e lus zotin q vrassit e Ekremit t mos jen fare shqiptar, por edhe nse jan shqiptar, t mos jen ish-pjestar t UK-s dhe t TMK-s
  Sepse, burri im Ekremi, n frontet e lufts, ka luftuar me kt uniform. M vjen shum keq nse n vrasjen e Ekremit sht implikuar nj epror i lart i TMK-s, si sht Sali Veseli ose ndonj tjetr. Implikumi i tyre n kt vrasje makabr do t zbehte imazhin e TMK-s. Mendoj implikuesit n vrasjen e burrit tim dhe t vrasjeve t tjera enigmatike n Kosov. Sido q t jet, vrasjen e bashkshortit tim nuk e lidh me asnj institucion e as me TMK-n. Rasti lidhet me individ t caktuar. Veprimi sado i mjer i cilitsdo person qoft nuk mund ta njllos institucionin e TMK-s. Secili individ pr veprn e ndyr e kriminale duhet t prgjigjet personalisht para organeve t drejtsis.

  Vrassit nuk m lan t mallem me vllan

  M 7 maj 2000, rreth ors 15.00, nj dit para se t vritej Ekremi, prej Sarajevs arriti n Prishtin. N Aeroportin e Prishtins m pritn Ekremi, vllai tjetr Nazimi dhe djali i Axhs Vullneti. Ishte nj takim prmallimi se nj koh t gjat nuk ishim par. Gjat rrugs kah Malisheva e Rahoveci Ekremi mi tregonte fshatrat, vendet dhe malet kah kishte lufuar. Tregonte si kishte deprtuar e ar rrethimin e forcave serbe. Mu duk sikurse Ekremi nuk po shikonte rrugn kah e ngiste veturn, por malet kah kishte luftuar. Ia trhoqa vrejtjen t kishte kujdes n vozitje.

  N shtepi arritm n mbrmje, ndrsa na priti me gzim nna, nusja dhe nipi i vogl Drini. Ekremi m tha: Ruzhdi, tani kam dshir ta shikojm nj videokaset t lufts. Varrimin e komandant Petritit Ruzhdi Ademit. Iu prgjigja: Ekrem, un kam ardhur pr tju vizituar juve. TI je lodhur, shko pusho, kurse un po dal pak ti vizitoj axht e miqt. Nesr dhe ditve tjera do t rrim, do t bisedojm dhe do ti shikojm kasetat, kshtu q do t m tregosh pr luftn dhe aktivitetin tnd gjat asaj kohe.

  T nesrmen, dita e kobshme, m 8 maj 200, Ekremi ishte zgjuar m hert, pinte kafen me nnn dhe nusen. Mua m zgjoi Drin i i Vogl. Afrohej ora 8.00. Ekremit i vinte keq q duhej t shkonte n pun. Po at dit ai duhej t shkonte me Naim malokun n nj tubim prkujtimor n rrethinn e Pejs.

  Ekremi u prshndet me djalin Drinin, lozi pak me t, u prshndet edhe me ne. Prej shtpis doli pak pas ors 8.00. Kur doli te vetura, u kthye menjher. Tha se i kishin shpuar gomn e veturs. E porosita: Prit pak se do ta ndrrojm bashk. Jo, - tha , - e ndrroj vet dhe shkoi te vetura.

  Un u vonova pak se u takova me dhndrin e axhs Abaz, Naserin, derisa u prshndet me t u dgjuan t shtna automatiku-rafale. E pyeta Naserin se a sht kjo gj normale t shtihet me rafale n Prizren. Edhe nusja, Hajria, i kishte dgjuar rafalet dhe m pyeti ku sht Ekremi, Sigurisht te vetura, - iu prgjigja. Kur dola n rrug e pash Ekremin t shtrir prtok.


  Pse policia e UNMIK-ut erdhi n vendin e ngjarjes me nj or vones?!

  Me t shpejt iu afrova. E pash se ende ishte i gjall dhe e thirra: Eki! Eki! Pas pak e mbuloi gjaku. E shtrngova e prqafova, nuk kisha dshir ta shikojn ashtu t tjert, sidomos nna dhe nusja. Ato vrapuan e un iu thash se sht pak i lnduar. Pas pak erdhi edhe vllai Qamili. Prej rrugs kryesore erdhi nj vetur dhe e drguam n ambulancn e KFOR-it gjerman. Gjat rrugs u mundova ti jap frym artificiale dhe masazh n zemr. Ia hoqa kanatieren, e pash se n trup kishte pasur shum plag.

  N kanatiere i kishte mbetur nj plumb. Policia m sqaroi se plumbi ka dal prej trupit t tij. Kur u vendosm n ambulancn e KFOR-it e luta zotin q t shptoj i gjal. Po lutja mbeti vetm lutje. Menjher e luta KFOR-in gjerman q t marrin masa me policin dhe me helikopter ti ndjekin vrassit, pasi q ua tregova tipin, ngjyrn e veturs dhe rrugn kah kan ikur kriminelt.

  Kirk Dejvid, zyrtar i UNMIK-ut nga Kanadaja: Keni gabuar pse e keni thirrur policin e UNMIK-ut pr vrasjen e Ekremit. N fakt, ka qen dashur ta thirrni policin dhe tu thoni se n rrugn Meriman Jakupi Nr. 30 po ndahen pica dhe gjellra pa pages. Pr kt lajm ata do t vinin n vendin e ngjarjes pr nj minut !  Ata nuk reaguan fare. M pyetn a ke dshir q tia shptojm jetn vllait apo ti kapim vrassit. Haptas iu thash se jetn e vllait tim nuk mund tia shptoni. Ju lutem, nse keni mundsi, ndrmerrni dika s paku t kapen kriminelt: Pjestart e KFOR-it ma ofruan nj hart, pr tua treguar rrugn kah kan ikur kriminelt.

  Pas pak minutave mjekt gjerman m njoftuan pr vdekjen e Ekremit dhe shprehn keqardhje q nuk mundn tia shptojn jetn vllait. Aty ishte vllai Qamili, miku Syl Millaku q na shprehu ngushllime. N ndrkoh erdhi edhe administratori i qytetit t Prizrenit Mark Baskini, t cilin nuk e kam njohur m par. Prej mjekve dhe Baskinit krkova q ta marr kufomn e Ekremit dhe ta drgoj n shtpi. Por ata m than se pr shkak t hetimeve kufomn duhet ta drgojm n Prishtin ose n Shkup.

  Pasi u kthyem n shtpi, rreth ors 9.00, pas se kishin ardhur shum njerz. T gjith shpresonin se Ekremi sht gjall. Por me kthimin tim n shtpi u shuan t gjitha shpresat, pasi q ua kumtova lajmin pr vdekjen e Ekremit. S pari u shpreha ngushllime nns dhe nuses.


  Durimi sht m e madhja trimri.


 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  273
  N Prizren ka vazhduar seanca gjyqsore n procesin Drini

  Remzi Shala: Sali Veseli m ka thn e vram Drinin tani e ka radhn Zyrapi


  --------------------------------------------------------------------------------

  Dshmitart q jan cilsuar si ky n kt proces, Remzi Shala, Bashkim Ndrecaj dhe Kadri Shabani (boshnjak) ishin n sall, por t hnn dshmoi Shala, i cili n dhnien e dshmis ishte konfuz, pr ka pati polemika midis prokurorit ndrkombtar Hickman, gjyktses Karpati dhe mbrojtjes s t akuzuarve. Vazhdoi gjykimi n procesin Drini n Prizren

  FADIL BYTYI

  PRIZREN, 24 QERSHOR 2002 / Koha ditore - N Gjykatn e Qarkut n Prizren t hnn me nj r vones vazhdoi procesi gjyqsor q tashti njihet me emrin Drini, kundr t akuzuarve Habit Haziraj, pr vrasjen e Komandant Drinit, Sali Veselit pr organizim dhe Halil adrakut e Xhemajl Beqirajt pr ndihm. Nj or t akuzuarit kan pritur fillimin me duar lidhur n bankn e t akuzuarve, ndonse ata ndodheshin n salln e gjyqit t rrethur me polic.

  Mosmarrveshjet mes avokatve dhe administrats s gjykats ishin rezultat i voness, u shpreh avokati Fazli Balaj n vrejtjen e kryetares s trupit gjykues Karpati se vonesa sipas saj ishte pasoj e mosardhjes me koh e avokatve. Ne kemi ardhur me koh, por administrata e gjykats ka thn se t paraburgosurit arrin n orn 10, tha Balaj.

  Pr t hnn ishte parapar q n procesin gjyqsor t rastit Drini t paraqiteshin dshmitart t cilt jan cilsuar si ky n kt proces: Remzi Shala, Bashkim Ndrecaj dhe Kadri Shabani (boshnjak), t cilt ishin n sall, por pr Kadri Shabanin, gjykatsja ka br urdhres q ai t dshmonte m 1 prill. Para s t fillonte procesi, avokati Rexhep Hasani, krkoi nga kryetarja e trupit gjykues Karpati q t krkonte nga mediat korrektsi pr shkak se ai kishte vrejtje se nga ky gjykim dezinformojn opinionin.

  Hasani, pyetjes s gazetarve se pr cilat media kishte fjaln, ai tha: Pr korrespondentin e gazetes Bota sot, e cila ka shtrembruar dshmin e s ves s Ekrem Rexha, Hajrie Rexha.


  Pr her t par kam kuptuar se po prgatitej vrasja e Drinit

  Un i njoh 4 t akuzuarit dhe ata e njohin mir njri-tjetrin, deklaron n fillim t dshmis s tij dshmitari Remzi Shala, i cili ka qen shofer i Sali Veselit, ishkomandant i Zons II Mbrojtse t TMK-s. Ai m pas ka thn se pr her t par kam kuptuar se po prgatitej vrasja e Drinit n zyrn e Veselit kur Fatosi (nofka e Halil adrakut) ka hyr n zyr t Veselit dhe i ka thn atij se kqyr ka ka shkruar ky qen, (pr Drinin) n gazetn Ditt e shpress, ndrsa sipas Shals, Veseli i ka thn se ti e di urdhrin dhe Fatosi ia ka kthyer se un do ta gri kt dhe do t hedh n brllok.

  M pas, Shala ka rrfyer se si pas varrimit t Drinit, kan festuar n Pojata ku ishin 13 persona, ndr t cilt Sali Veseli, Halil adraku, Sadik Halitjahaj, Alush Shala, Xhemajl Beqiraj, duke pranuar se aty ka qen edhe vet. Sipas tij Veseli n at drek n Pojata ka thn se ne e vram Drinin, ndrsa tani sht n radh Bislim Zyrapi dhe se un e vras njerin dhe mir ia lexoj referatin n varrim, deklaroi Shala.

  Duke folur m tej, (deklaratn e tij askund nuk e ndrpreu gjyqtarja Karpati) tregon se pas kalimit t Veselit n Mitrovic, n rrug pr atje Veseli m ka treguar se qyky gjyks vret njerz, duke m br t ditur se un e kam Nixhen, pr t cilin m von kam kuptuar se ai ishte Habit Haziraj dhe njhersh Sali Veseli m ka pyet se a e ka marr vesh populli se un e kam vra Drinin, pr ka un ia kam kthy se jo ende nuk e ka marr vesh, shprehet dshmitari Shala.

  Duke vazhduar m tej, ai tregon se si shofer i Veselit, 2 jav para se t vritej Drini ka pasur nj takim mes Veselit, Fatosit, Alush Shals, Sadik Halitjahs e ku ishte edhe Xhemajl Beqiraj, n hotelin Theranda ku sipas bindjes sime aty sht br fjal pr vrasjen e Drinit, ka thn ai. Pyetjes s gjyqtares se si e ka ditur ai se n kt takim sht folur pr organizimin e vrasjes s Drinit, ai sht prgjigjur: Kam dyshuar n baz t asaj se n zyrn e Veselit i kam dgjuar duke folur pr kt at dhe Fatosin pr artikullin e gazets pr t ciln fola m par.

  N kto aste gjyqtarja e ka ballafaquar me deklaratn e tij, dhn m 2 gusht 2001, ku para gjyqtarit hetues t s njjtn pyetje i sht prgjigjur se kt e ka kuptuar m pas, pasi q ka dgjuar n Pojata far sht folur aty.


  Konfuzioni i dshmitarit dhe polemikat

  Nj konfuzion t theksuar ka shprehur dshmitari Shala kur ka filluar ta merrte n pyetje dshmitarja Karpati, pr ka ka pasuar edhe polemika mes prokurorit ndrkombtar Hickman, i cili duke i prcjell prgjigjet e dshmitarit, u prpoq q kt konfuzion t tij tia mveshte, si tha ai, pasaktsis s gjyqtarit hetues, i cili dshmitarit ia ka aforuar deklaratn q ta nnshkruante n gjuhn angleze dhe dshmitari nuk ka ditur se kishte nnshkruar, sht shprehur ai, pr ka ndrhyn Karpati, e cila tha se kjo nuk qndron pasi q atij fillimisht i sht lexuar edhe versioni shqip i deklarats.

  Avokatja Sadie Mjekiqi m pas ka ndrhyr ku ka prkujtuar prokurorin Hickman, i cili prfaqson aktakuzn kundr 4 t akuzuarve n kt proces, se shum sakt gjykatsja 3 her e ka ballafaqur me daklaratn e tij dhe kto paqartsi i ka pohuar edhe n 5 pyetjet e veta dshmitari, prandaj nuk sht e qart se pse prokurori nuk e pranon kt fakt, tha ajo. Ky konfuzion ka ardhur ather kur Karpati ka pyetur dshmitarin Shala se kur dhe ku ka dgjuar pr her t par ti ket thn Veseli se ne sot e vram Drinin, ndrsa ai n 5 raste ka thn se kt e kam dgjuar n Pojata n ditn e vrasjes s Drinit. A kt e ke dgjuar n ditn e vrasjes s Drinit, ripyet disa her dshmitarin gjykatsja.


  Nixha ishte Habit Haziraj

  Karpati dhe ai ia kthen prgjigjen se n ditn e vrasjes s Drinit, ndrkoh q ajo e ballafaqon me faktin se nj takim sht mbajtur n ditn e funeralit, e pyet nse ka pasur 2 dreka n Pojata, ai prgjigjet se jo ka pasur vetm nj drek.

  M pas gjyktsja Karpati ka pyetur dshmitarin se si ka kuptuar se vrassi sht Haziraj, dshmitari Shala ka thn se kt ma ka thn Veseli duke m treguar se at e ka vrar Nixha, por mbiemrin e kam kuptuar nga Xhemajl Beqiraj, ku isha s bashku me Bashkim Ndrecajn n banes n Mitrovic dhe ne me t s bashku, pasi q dinim vetm mbiemrin dhe pseudonimn Nixha vinim natn tinza te Sali Veseli dhe Xhemajl Beqiraj pr t shkuar n Drenic dhe pr t kuptuar se kush ishte vrassi i Drinit dhe atje nga disa shits cigaresh kemi kuptuar se Haziraj, Nixha ishte Habit Haziraj, thot Shala pr t shtuar m pas se menjher kam lajmruar policin pasi q un shum e kam dashur Komandant Drinin.

  M pas kryetarja e trupit gjykues e ka ballafaquar dshmitarin Shala me disa pasuese t deklarats s tij dhn para gjyqtarit hetues, t cilat nuk korrespondonin me dshmit e tij t s hns n disa raste dhe pyetjes s kryetares s trupit gjykues se pse kto nuk ia ka thn dshmitari gjykatsit hetues, ai u shpreh: Kam dashur q n hollsi t flas para trupit gjykues dhe tia them n sy Veselit.

  Kshtu kur kryetarja e trupit gjykues e pyet dshmitarin se a ka qen n takim para vrasjes s Drinit n hotelin Theranda Sadik Halitjaha dhe pas funeralit t Drinit n Pojata ai shprehet se ka qen n t dyja kto takime, ndrsa m pas gjykatsja e ballafaqon at me deklaratn e tij, dhn gjykatsit hetues se m 2 gusht 2001 ku thot se dua ta korrigjoj veten se n takimin e dyt n Pojata nuk ka qen Sadik Halitjahaj, pyetjes se pse ndodhin kto paprputhshmri me dshmin e tij, Shala tha vetm kt se un po them se n t dyja kto takime ka qen edhe Halitjahaj.

  Konfuziteti i dshmis s dshmitarit t sotm n disa raste sht provuar edhe gjat marrjes n pyetje t dshmitarit nga mbrojtst e t akuzuarve, e kjo vrehej sidomos n paprputhsmrin kohore par disa nga t dhnat e tij si dshmi. Gjykimi vahdon me marrjen n pyetje t dshmitarve t tjer, Bashkim Ndrecaj dhe z.Shabani.


  Durimi sht m e madhja trimri.


 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827

  Kosov te lumt pena!

  Personalisht u binda qe e verteta eshte ashtu sic thote ky Rasim Shala qe per mua ky njeri i thjeshte por i ndershem eshte nji hero i vertete.

  Ne Kosove duhet ta mbeshtesin kte RASIM SHALEN dhe ti mbrojne familjen sepse ai eshte teper i rrezikuar.
  Turp e faqe zeze.
  Ku eshte babai i ketij kriminelit SALI VESELIT.
  Po ky AGIM CEKU deri kur do behet CADER (ombrelle) e krimineleve te cilet po majmen ne TMK.
  Nji pjese e TMK eshte ashtu sic e kam thene une nji vit me pare ..nji cerdhe e mafies ku diten shesin droge e bejn prostitucion e naten shkojne si gjarperinj e bejne vrasje te atdhetareve me urdherat e kryemafiozit "komisar gjarperit".

  Mos te jete UNMIKU .. kjo LPRK-ja e ben Kosoven brenda nji muaji Kamboxhia te Pol POTIT. Ata nuk ndalen para asnji krimi.

  SALI VESELI i ka thene gruas se Atdhetarit DRINI...ruaje djalin e vogel....
  Cfar ciniku..cfar sadisti..cfar krokodili i tmershem..

  O Zot ruaje ate popull nga kjo far e keqe fshataresh injorante staliniste..

  Rrofte UNMIKU !

  Ne burg vrasesit!

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827

  Kosov

  Ajo familja e DRINIT ska pse te ndruhet se jane te UCK apo jo vrasesit.
  TURPIN ta mbaje Ashim THAQI e AGIM CEKU qe i mbajne ne gji keta gjarperij te neveritshem si Sali Veseli e Hazbi Muti, i biri *** ***** e jo nena, motra apo gruaja e EKREMIT.
  Populli yne eshte shum fisnik. per hir te atdheut fal e nuk ja do zemra qe te mendoje se birin e tyre e vrau shoku, bashkatdhetari e luftetari.
  Nuk duhet menduar keshtu.
  E verteta eshte Atdheu, Liria dhe Burreria.
  Le te mendonin Sali VESELET per emrin e mire te UCK-se e jo NENA e heroit te vrare ne pabesi ne prag te shpise ne sy te femijes.
  ATa Perbindesha do te ngelen te turperuar ne historine tone si persona e si rrym politike te ciles i perkasin. Ska det e lum qe i lane turpet e tyre dhe lotet e krokodilit qe kane derdhur ne varrim..
  Turpi do mbuloje dhe Kosova presin e demagoget e tjere te kesaj fushate vrasese. Kosova presi eshte kallauzi i vrasesve dhe avokatja e tyre e felliqur.

  RASIM SHALA me deshmine e tije ja nxorri bojen ketyre banditve me spaleta gjenerali fallco. Nji dit do e vrasin ate ose familjaret e tije veglat e Sali Veselit me shoke por RASIM SHALA do mbetet ne Histori si nje trim i madh e partizan i se vertetes.

  KOPJIMI i Modelit te PPSH-se dhe i stlit kriminal te saje nga Partia e Thacit, Halitit, Qoses e compani eshte tragjedia e KOSOVES.

  Demaskimi i banditeve eshte e vetmja menyre qe te vij liria e vertete ne KOSOVE.
  Kush mbron krimin mbron Serbine.
  Kush mbron te verteten mbron Kosoven

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  273
  PRIZREN : NGA SEANCA E PROCESIT GJYQSOR N GJYKATN E QARKUT NDAJ KATR PERSONAVE T AKUZUEAR PR VRASJEN KOBSPIRATIVE T EKREM TEXHES DRINI

  DSHMITARI BASHKIM NDRECAJ - SALI VESELI NA THA: PO T MOS E VRASIM DRININ, AI DO TE NA E MERR PUSHTETIN

  Prizren 4 korrik 2002, Bota Sot / Myftar Shasivari

  Q nga fillimi i seances s sotme, e trembdhjeta me radh e procesit gjyqsor kunder 4 personave t akuzuar pr atentatin ndaj komandantit Drini, i cili po mbahet n Gjykatn e Qarkut n Prizren, katrcipshit u hetua se deshmitari tjetr, Bashkim Ndrecaj, ka pr te rrfyer n formn identike sikur deshmitari i seancave t shkuara Remzi Shala. N kt kontekst fillimsht me rastin e deponimeve t tij para trupit gjykues, t cilin e udhheq znj. Hanjellka Karpati, deshmitari Bashkim Ndrecaj ka rrfyer se me rastin e shkuarjes n zyrn e Sali Veselit pr qllim t inkuadrimit t tyre n TMK, duke biseduar, n ndrkoh me gazet n dor ka hy Fatosi (Halili adraku) dhe i sht drejtuar Sali Veselit me fjalt: Shih se far ka thn ai qeni n gazet, ndrkaq Sali Veseli ia ka kthyer ti e di urdhrin q ta kam dhn dhe krkoj q ta zbatosh sa m par . Me kt rast, Fatosi ka reaguar me fjalt un do ta grij Drinin dhe do ta hedh n kantonierin e brllogut. Pas atij dialogu q dgjuam s bashku me Remzi Shaln, e kem krkuar Drinin dhe n nj restorant ia kam rrfyer t gjitha ato q i dgjuam dhe duke i sugjerova q t kishte kujdes. . Ai m pati thn se nuk i kishte borxh askujt prandaj edhe skishte pse t ruhej. Pas nj kohe un arrita t inkuadrohem n Zonn e 4 t TMK-s n Mitrovic dhe isha roje e Sali Veselit, me t cilin banonim n nj shtpi dykatshe me tri dhoma. Shumicn e kohs e kalonim n at shtpi duke biseduar dhe duke lozur me letra, ndrkaq q nj nat duke biseduar, Sali Veseli u ngrit n gjunj dhe u shpreh: Un ia kajta nann Drinit dhe se do tua kaj t gjith t tjerve q i prkasin FARK-ut. Deshmitari gjithashtu ka shtuar se Sali Veseli thoshte: Un i vras gjinen dhe ua prgadis referatet n at mnyr q i bj njerzit t qajn. Po t mos e vrisnim Drinin, ai do na e mirrte pushtetin. M pastaj deshmitari, Bashkim Ndrecaj, ka theksuar edhe momentet e nj nate tjetr kur i ka thn t akuzuarit Xhemajl Beqirajt se prse nuk po tregon drejt kush e ka vrar komandant Drinin? Ai na tregoi se fjala ishte pr nj shok t tij me nofkn Ninxha me emrin Abit Hatiraj nga Llausha, i cili ishte edhe pranar i nj diskoteke n Skenderaj. Pas hulumtimeve q i kemi br pr kt person me Remzi Shaln kemi konstatuar se Xhema e kishte thn t vrtetn, sepse ne mundm ta identifikojmpersonin me kt emr. Deshmitari Bashkim Ndrecaj, gjithashtu, ka deklaruar n seancn e sotme se n nj rast kur ishin duke luajtur me letra (poker v.j.J), Sali Veseli i ka thn Xhems: Shoku yt nuk ka nevoj t mi kthej 15000.00 DM. pasi e ka krye punn si duhet, e n vazhdim ka folur se si do ta heq Hali adrakun nga shefi i G-2 ngaq shum po flet rreth vrasjes s Drinit. Pr atentatin me vrasje t Drinit kam dgjuar dika edhe nga Fazli Neziraj nga fshati Grejkoc i Therandes (Suhareks) i cili kishte dgjuar disa persona q flisnin pr mundsin e vrasjes s s Drinit vetm disa dit para atentatit ndaj tij. Ai m tha gjithashtu se Sali Veseli dhe Xhemajl Beqiraj kan ardhur n shtpin e tij dhe i kan ofruar q ai ta bnte kt vrasje, por e kishte refuzuar kt ofert. N fund, Bashkim Ndrecaj para trupit gjykues ka parashtruar ankesn e tij ndaj gjyqtarit hetues i cili nuk i ka futur t gjitha ato q ka pasur pr ti thn. Pr kt kan reaguar prokurori dhe avokatt, t cilt kan qen t pranishm me rastin e deponimit t dshmis s tij. Kshtu, pr t sqaruar kt gjendje, trupi gjykues sht trhjekur pr tu konsultuar me prokurorin dhe avokatt mbrojts t t akuzuarve n mnyr se si t veprohet n seancen e pasdreks.


  Durimi sht m e madhja trimri.


 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827

  Krimineli Sali VESELI

  Emri i SALI VESELIT do ngelet i paharruar ne historine shqiptare si krimineli me i madh qe ka njohur ky popull.

  Eshte nji gje teper.. teper e rralle fenomeni "SALI VESELI".
  AI vrases mbasi ka vrare me paramendim nji bashkatdhetar, nji hero, nji luftetar te lirise te respektuar ne popull , nji baba te nji femije te vogel merr pjese ne ceremoni te varrimit te heroit viktime, ndeshet me syte e perlotur te nenes se heroit, me syt e perlotur te motres, gruas, vellezerve e femijes se heroit dhe eshte aq aktor sa mban dhe fjalim mbi varrin e viktimes.

  Kjo qe ka bere SALI VESELI eshte kulmi i poshtersise qe mund te arrije nji frymor, nji dykembesh i quajtur njeri.

  Si mund te arrije deri ketu paftyresia e nji njeriu??

  Ka shpjegime.

  Mendimi im eshte se SALI VESELI nuk e ka per her te pare qe vret njerez.
  Ai patjeter eshte i mesuar te vrase..
  Ai patjeter para Komandant Drinit do te kete vrare dhe te tjere.
  Populli patjeter qe nji dite do ti tregoje vrasjet e SALI VESELIT dhe bandes se tije vrasese.

  PRONARI i Diskotekes se Skenderait Habit Haziraj dhe njekohesisht vrasesi direkt i DRINIT eshte shembulli kuptimplot se kush jane Biznesmenet e pasluftes ne KOSOVE, se si jane te lidhura Bizneset me Krimet ne klanet e stalinisteve te Kosoves qe militojne ne Partine e Ashim Thaqit e qe fshihen ne Tmk-ne e Agim Cekut.

  KRIMINELET e LPRK-se kane marre arratine keto dite e kane ikur nga KOSOVA.
  I kane lene ne dore te veglave te tyre aty MOTELET, Bordellot , Pumpat e Benzinit, Discotekat e Bisnezet e tjera e po fshihen ne shtete te ndryshme te Europes e Amerikes duke perhapur dhe nji genjeshter te ndyre se gjoja..
  ""ARREstimet e "heronjve" te TMK-se behen me prapavije politike per te dobesuar forcen e fuqishme "luftarake" te TMK si mbrojtese e KOSOVES""..etj etj slogane te cilat nuk i beson me askush.

  Te vrasesh komandant Drinin e te tjere nuk ke forcuar KOSOVEN por e ke sabotuar sakrificen e popullit te Kosoves per Liri e Pamvaresi.


  Cdo qytet e fshat ne KOSOVE duhet ti tregoje vendin ketyre perbindshave te maskuar me zhelet e TMK-se, ketyre gangstereve te vet -shpallur Gjenerale nga kryehajni e krye banditi Ashim THAQI.

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  273
  Kush ishte Komandant Drini?


  Nga Burim H. Murati

  Prishtin, 05 tetor 2001 (Kosova e lir) - Ekrem Rexha-Komandant Drini sht lufttari dhe komandanti i UK-s, ai q i shptoi burgut dhe plumbit t serbit para dhe gjat lufts, por q nuk i shptoi dot plumbit t krimit t paslufts. Vrasjen e tij t dyt, jan duke e br klane t caktuara, n shtypin e verdh duke bezdisur familjen e tij dhe bashklufttart dhe miqt e Drinit!


  Ekrem Rexha-Komandant Drini, ishte nj ushtarak profesionist, nj poliglot dhe nj intelektual me njohuri poliedrike. Ai ka lindur n vitin 1961 n fshatin Lubizhd t Prizrenit. Pas mbarimit t shkollimit fillor n Prizren, sht regjistruar n Gjimnazin ushtarak n Beograd. Kurse Akademin ushtarake-n gjinin e kmbsoris e ka kryer n Sarajev. Pr aftsit e larta profesionale t treguara gjat gjith studimeve, atje ndalet ligjrues pr kadett e rinj. Drini, krkimet n botn e shkencs nuk i ka ndalur me kaq. Ai n vitin 1988 pati regjistruar studimet postdiplomike n lmin e shkencave politike (marrdhniet ndrkombtare). Ky ushtarak, prve njohurive t gjra teorike e praktike t artit luftarak, kishte arritur t msoj edhe shtat gjuh t huaja. Ka njohur gjuhn anglishte, frengjishte, italishte, gjermane etj. Duke mos dshiruar q ti shrbej interesave t nj armate t huaj, pas fillimit t shthurjes s Jugosllavis, ai kthehet n vendlindje, n mars t vitit 1993. Pas demobilizimit nga APJ-ja ai punsohet n NP Standard n Prizren.

  E. Rexha-Drini, duke ndjer thirrjen e atdheut dhe duke par zhvillimet e fillimvitit 1998, n shkurt msyn Sarajevn pr t rn n kontakt me oficer t tjer shqiptar dhe pr ta kordinuar organizimin e lufts lirimtare. Pas arrestimit t tij n Zvornik, me preteks t armmbajtjes pa leje, ai dnohet nga Gjykata e Uzhics me dy vjet burg, por me t drejt mbrojtjeje n liri. Kshtu, Drini duke e dashur atdheun m shum se jetn, kthehet n Prizren dhe vhet n shrbim t lirimit t atdheut. Ai nuk ka pritur urdhra qeverish pr tu vn n shrbim t lufts lirimtare! Ndoshta, sht kjo njra nga simptomet q m s teprmi i ka penguar qarqe t njohura, q luftn e UK-s e dshiruan t quhet dor e zgjatur e Serbis dhe luft e disa grupeve, barinjsh e t pashkollsh!

  Fillimisht, pasi bie n kontakt me Njsitin e Kabashit, kyet n radht e UK-s n fillimmajin e vitit 1998. Ishin ngjarjet e Likoshanit e Epopeja e Jasharajve, q Drinin e sinjalizoi pr domosdon e angazhimit dhe kontributit t tij. Ai m shum e donte lirin e Kosovs, se mrizet e perndimit, kt e dshmoi me punn e tij t madhe, deri n vdekje. N qershor, emrohet Komandant n Shtabin e Vrrinit dhe arrin t tuboj rreth vetit shum atdhetar. Ai ishte prher i respektuar dhe i dashur pr bashklufttart e tij. Duke par nevojn e madhe t furnizimit t formacioneve t UK-s me armatim, ai me nj kontigjent lufttarsh shkon n Shqipri, m 7 shtator 1998. Edhe atje nuk qndron duarkryq. Atje angazhohet n strvitjen e lufttarve t rinj, t cilt ktu kishin ardh pr tu armatos, e pr t kaprcyer Bjeshkt e Nemuna e pr tju bashkangjitur lufts lirimtare.


  Pas kthimit t tij nga Shqipria, m 14 dhjetor 1998, Ekrem Rexha nga SHP i UK-s emrohet Komandant i Zons Operative t Pashtrikut. Gjat qndrimit t tij n fshatrat e komuns s Therands dhe drejtimit t lufts nga ana e tij, atje ai kishte krijuar raporte t shndosha n mes popullates dhe lufttarve t UK-s, dhe kshtu ai kishte admirimin e gjith banorve dhe lufttarve t ksaj ane, q edhe sot atje kujtohet me pijetet. Drini ia rriti admirimin edhe UK-s me sjelljet e veta.

  Duke par nevojn e prgatitjes s stafit komandues, pr t gjitha zonat e lufts dhe duke par prgatitjen e shklqyeshme n lmin e artit ushtarak, komandant Drini, me urdhrin e SHP t UK-s, emrohet Drejtor i Shkolls Ushtarake dhe Doktrins s UK-s. N kt dtyr t lart pran SHP t UK-s ka qndruar deri n prfundimin e lufts, kur ai duket se nuk ishte i knaqur me kushtet e marrveshjes pr transformimin e UK-s dhe kishte vendosur q ti kthehet jets civile.


  Pas hyrjs s forcave t NATO-s dhe vendosjes s misionit t UNMIKut n Kosov, Ekremi sht emruar drejtor n Departamentin pr Mbrojtje t Ambientit dhe pr Siguri Civile, ku punoi deri n vdekjen e tij. Por, kontributi i Drinit dhn lufts lirimtare dhe autoriteti i tij n kto an shiqohej vngr dhe ishte penges pr mekanizmat e zinj, t strukturave t fshehta t LDK-s dhe FARK-ut.


  Komandant Drini ishte martuar n flakt e lufts me zonjn Hajrie Millaku-Rexha, me t ciln ka ln dy trashgimtar, Drinin dhe Ekremin. Vrasja e Ekrem Rexhs-komandant Drinit, ka ndodhur, m 8 maj 2000, n ort e para t mngjesit. Sipas deklaratave t pjestarve t familjes dhe t policis s UNMIK-ut, mbi trupin e tij, n afrsi t shtpis s tij sht kryer atentat duke zbrazur 17 plumba (tre n kok dhe 14 n trupin e tij). Kjo vrasje ka zgjuar indinjat dhe gjykim t ashpr n gjith Kosovn, por n veanti te bashklufttart e tij. Ishte kjo nj vrasje, q dyshohet t jet kryer pr motive politike. Edhe nse gjyqi vrteton se sht kryer pr motive t tjera, kjo nga qarqe t ndryshme politike, dhe nga nj pjes e shtypit sht shfrytzuar n mnyr prfide, n prpjekje pr t devalvuar vlerat e lufts, shokt e drinit, dhe sidomos institucionin e TMK-s. Por, sidoqoft komandant Drini do t mbetet si njra ndr figurat m t rndsishme t lufts lirimtare t UK-s, edhe pse, ka plot tendenca t ndarjs s dshmorve. Ai i takon Panteonit t bijve m t respektuar t kombit. /Marr nga e prditshmja Epoka e Re/


  Durimi sht m e madhja trimri.


 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  273
  Kujt i duhen titujt sensacional t gazets "Bota sot"

  Prishtin, 24 janar 2000 (Kosovapress) Para disa ditsh gazeta "Bota sot", e njohur pr shkrime tendencioze dhe munges t etiks gazetare,botoi intervistn me Ekrem Rexhn ("Drini"), me titull "sensacional", "Prizrenin e kemi liruar pa urdhr t Shtabit t Prgjithshm". Pse kjo gazet "harroi" ta pyes kt trim dai nn urdhra t kujt ishte? Qllimi sht i qart. "Drini" po prpiqet t tregohet si "komandant" i Zons s Pashtrikut", i cili ka "liruar" Prizrenin dhe sht demobilizuar pr "hatr" t faktorit ndrkombtar. Ekrem Rexha sht i "shqetsuar" edhe pr shndrrimin e UK-s n TMK. N fund t intervists ai thot se "po m akuzojn shum pr bashkpunim me bashksin ndrkombtare". Kjo nuk sht fare e vrtet. "Drini" e di mir si bashkpuntor i kujt akuzohet. Kjo, nj dit,do t'i bhet e njohur edhe opinionit. N kt intervist ai e lavdroi shum veten, por e vrteta sht se pushka e tij nuk ka kris asnjher kundr armikut. Dihet "heroizmi" i tij gjat rrethimit t Vrrinit, kur iku n Shqipri dhe i la t rrethuar bashklufttart. "Drini" i ka pri edhe nj grupi lufttarsh pr t hyr n Kosov, 36 prej t cilve mbetn t vrar! Ai, q nga 22 marsi i vitit 1999, nuk ka qen kuadr komandues. Komandant i Zons s Pashtrikut n at koh ishte Tahir Sinani. Prandaj, ai s'kishte si t merrte urdhra nga Shtabi i Prgjithshm e le m ta lironte Prizrenin. Prej 23.03.1999 -14.06.1999, Ekrem Rexha nuk ka marr pjes askund n luftime, vetm sht sorollatur nga nj njsit n tjetrin, duke ikur nga zjarri i lufts. Nuk sht e vrtet se "Drini" u "demobilizua" me dshir. Por, Shtabi i Prgjithshm i UK-s e shkarkoi at nga t gjitha detyrat ushtarake. Arsyeja e shkarkimit t tij do t msohet m von nga opinioni. Ka ka t thuhet pr kt "trim", por ksaj radhe po e lm me kaq. E sugjerojm t mos flas n emr t UK-s dhe t TMK-s, sepse ato i kishin dhe i kan prfaqsuesit e tyre. Ndrsa "Bota sot" nuk na habit, sepse ajo edhe Ahmet Krasniqin nj dit e bri "komandant" t UK-s. Zoti qoft me t! Amen!
  Sot n Prizren sht vrar ish-komandanti i UK-s Ekrem Rexha - "Drini"


  Durimi sht m e madhja trimri.


 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  273
  Kushdo qe te lexoje dy artikujt e fundit do te kuptoje se sa kontradiktore jane lajmet per vrasjen e "Drinit" dhe kush ishte Komandat "Drini". Derisa per dikend ai ishte nje patriot dhe deshmor, per te tjeret eshte tradhetar. Shikoni se si e trajton vrasjen e Komandant "Drinit" Kosovapressi e si Kosova e lire


  Durimi sht m e madhja trimri.


 12. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-05-2002
  Vendndodhja
  Oslo , Norway
  Postime
  473
  Kur mungon etika e Moderatorve n Forumin shqiptar

  Ndr rastet q mund t vecohn sht mnyra jo etike e vrjes s titullit t temave pr diskutim. Shembull tipik sht edhe formulimi i titullit t ksaj teme "Vrassit e Ekrem Rexhs, i njohur si Komandant Drini, se shpejti para gjyqit" n vend se t formulohej korrekt: T AKUZUARIT PR VRASJEN E EKREM REXHS, I NJOHUR SI KOMANDANT DRINI, SE SHPEJTI PARA GJYQIT.

  N esenc fjalt "vrass" dhe " i akuzuar" pr ata q kan lidhje pakz me ligjin dhe etikn gazetareske ka dallim t madh. Dhe derisa, t akuzuarit e mohojn veprn, t'i quash vrass sht amorale dhe tregon injorananc juridike.

  Pastaj, kur shohim se ndr formuluasit e Temave t tilla jan vet MODERATORT, e hierarkia e STAFIT drejtuas hesht dhe lejon tituj t till, sht edhe m shqetsuese.

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NY
  Postime
  1,724
  Citim Postuar m par nga Llapi
  OVL UK: Rugova vazhdon t jet prarsi m i madh i t gjithave kohrave
  Heroi yne, Komandant Drini e njihte Rugoven si President te vendit, e jo shtabet e shpifura, e as cetat cetnike-partizane qe here vepronin nga ndonje shpelle ne Drenica, here nga Gracanica, here nga Rogneri, e here nga Zurich-u.
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 14. #14
  Perjashtuar nga Mod.
  Antarsuar
  04-11-2004
  Postime
  71
  rugova ja keqperdor emrin e po i dhimbset Kosov presit kjo .
  ani kujt Kosov presit, qe projektoi vrasjen e Drinit dhe e realizoi me ndihmen e gjeneraleve te Agim Cekut.

  Lavdi Drinit e faqja e zeze atyre qe u shiten tek banda e krimineleve..

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,967
  Kur przgjedhen heronjt!-Nga Antoneta Marku

  Pa dyshim se t gjith ne shqiptart e mbi Drinit kemi nj pik t dobt pr heronjt e kombit ton q dhan jetn n luftn e fundit pr t dbuar hegjemonin serbe nga Kosova. Pa dyshim se t gjith ndihemi krenar pr veprat e tyre atdhedashse dhe mojm patriotizmin e tyre dhe sakrificn m sublime q bn pr kt tok dhe pa dyshim se ne t gjith do t pruleshim para nj lufttari/je t liris pr ti br respekt pr kontributin e dhn, por marrzisht nuk ndodh kshtu.

  Te ne n Kosov n mesin e shum paradokseve tjera ndodh edhe nj shum i veant q sht aq i turpshm sa fjalt nuk e prshkruajn dot, przgjedhen heronjt pr motive politike.

  Kshtu pra, n qendr t Deanit, qndron statuja e Sali ekut, Kuvendi Komunal i Gjakovs prgatit emision pr Mark Malotn, ndrsa n afrsi t Gjilanit mbahen tre dit prkujtimi pr Agim Ramadanin, tre figura t mdha t kombit q u flijuan pr atdhe. Pr fat t keq ktu godet paradoksi, gozhda ngec ktu, sepse presidenti nuk qan kokn pr heronjt tan t tjer t shumt dhe i mbetet TMK-s apo shoqatave t veteranve t lufts q t prkujdesen pr institucionalizimin e heronjve tjer shum prej t cilve mjerisht jan n gjendje t kputur financiare, ndrsa ata q kan rn pr atdheun, i kan familjet e tyre si mos m keq.

  sht fare e qart si sht dita me diell se LDK dhe kryetari Rugova jan bindur tashm se pacifizmi i tyre i cekt q mbante er torture e plumbash serb, kishte qen nj politik e gabuar, koktrash dhe meskine, prandaj edhe mundohen q me dy-tre veta q paskan qen antar t LDK-s n fillim t lufts t fshihen prpara turpit t tyre mkatar.

  Po sikur Saliu, Marku e Agimi t ishin gjall sot, a do t kishin ngelur antar t LDK-s? Kt nuk e di, por e di se ata nuk do t ishin pajtuar fare me ndarjen e paskrupullt t heronjve q tash e gjasht vjet pas prfundimit t lufts nuk ka fund!

  Nj gj nuk mund ta glltis edhe pse mundohem vazhdueshm q ta kuptoj: pse kryetarit q sht autoriteti m i lart shtetror nuk pranon heronjt e liris q po ky kryetar shpesh po merr n thua dhe po e prbalt, fundja ai respektonte heronjt e Serbis dhe RSFJ-s, pse i duhet ti ndaj kta q jan t gjakut, brumit dhe idealit shqiptar?

  Ndoshta, sepse ata ishin njerzit q me veprn e tyre ia bn t mundur atij q nga kryetar n letr t bhet kryetar n vepr!/7 maj 2005
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 16. #16
  Perjashtuar nga Mod.
  Antarsuar
  04-11-2004
  Postime
  71
  Edhe i vdekur ne bronx po i pengon enveristet e PDk sikurse kte antoneten, Sali Ceku.
  Ne Hage, ku nuk kishte mundesi te mashtronte e kercenonte e te vriste LDK-ne, Lima detyrohet te deklaroje se Luftaret e UCk-s ishin LDK.
  Kurse antoneta ketu e harroj ctha Lima e vazhdon ne linjen enveriste per te zhdukur te gjallet e te vdekurit e LDk-se.

  Te nderosh luftaret e rene ka shum menyra.
  Mund ti besh bust, mund ti vesh lule tek varri, mund ti besh poezi e kenge , mund te besh perkujtimore e filma e dokumentare , mundet ti vesh nje pllake mermeri tek shtepija ku ka jetuar etjetj.
  Luftari i rene nuk thot gje sepse ai ska goje.
  Por nji gje dihet qe dhe ashtu i pagoje Luftari i rene per Liri e Atdhe nuk do te deshironte kurre qe pas lufte dikush tja vrasi shoket.
  Pra te nderosh luftarin e Rene kryesorja eshte tja respektosh Popullin, shoket,atdheun dhe Lirine per te cilin ai ra deshmor.

  Pikerisht ketu dallohen njerzit.

  Kemi nje LDk qe nuk di mire ti nderoje luftaret me modelet enveriste por te pakten ja do popullin e shoket atyre deshmoreve.
  Pra nuk ja vret shoket Deshmoreve.

  Kemi dhe nji PDK te EPOK e Kosov preshit qe di bukur ti nderoj luftaret.
  Ajo ja ze priten shokve te luftareve te rene dhe i vret ne pabesi.
  E ben kete se ka hallin mos me i lan vetem deshmoret ne varre e u a con dhe shoket prane?

  Nuk e di duhen pyetur Thaqi e Jakupi Mavro e bandat e tyre.
  Kushedi ndoshta ata kan nje filozofi qe ne nuk e kuptojme.
  Ndoshta te nderosh deshmoret duhet me ja sha popullin e tyre e me i than "Kuder" sikurse ben Qosja.
  Ndoshta ndonji filozofi e re thote se kur dikush don te zbuloje vrasesin e nji luftari konsiderohet krim e duhet eleminuar fizikisht.

  Epoka e re ka filluar nje Epok te re.
  Kete e ka then Brari me Kohe.

  Pra ka mbaruar epoka kur para vrasjeve te luftareve PDK-ja pergatiste nje mal me shpifje e pastaj organizonte grupin e Ningjave qe ekzekutonte vendimin e marre ne Shtab te PDK-s.
  Tash ka nji vjet e ca ka filluar epoka e loteve te krokodilit.
  Ka filluar te vajtohet per Xhemen e Drinin dhe te hiqet dore nga mburrja se ne PDk e Tosit e Enverit i vrasim "shpijunat" perkundrazi ne nuk vrasim por po i vret LDK.
  Mirpo askush ne Kosove nuk i blen keto lloj "samunash" te PDK-se.

  Cdo shqiptar i di cka thene Epoka e Kosov preshi para vrasjes e mbas vrasjes se Drinit e Xhemes dhe askush nuk beson ato cka thot sot epoka e Kosov preshi.

  stili i ri i PDk per te rrotulluar traken nuk mund te mashtroje asnje atdhetar.
  Te gjithe jan te bindur se jan te njejtet shtabe qe shpifen e vrane, qe hodhen tritol me teledirigjim e qe qajne kinse sot per te vraret.

  Stili i ri i ketij shtabi te tmerrshem qe mbasi organizoj Marset e frikshme qe i sherbyen maksimalisht Serbise ka nisur tash te ndryshoj por kot e kan.

  Na ka skjaruar mire Rasim Shala se eshte Sali Veseli, Lima e Jakupi etj qe e vrane Drinin dhe kte nuk e lot asnji demagogji.

  Rasimi na hapi syte se, ne TMK te Agim Cekut nuk mbrohet Kosova por organizohen aksionet per vrasje.

  Lufta kunder Rugoves qe ka tash 15 vjet qe ka nisur nga Enveristet e qe keto dite ka marre permasat e nje stuhie qe po ndjell tragjedi nuk do te ket Sukses.
  Edhe se e vetmuar dhe e tradhetuar LDK do te gjej forca e do te bej sakrifica per te triumfuar kunder koleres enveriste nanoiste te Thaqit me shoke.
  Me Vota populli i Kosoves ja ka shprehur LDK-se besimin se e do ate dhe se asaj ja ka dhene mandatin ta udheheqe.

  Populli i Kosoves nuk e do 97 e Shqiperise.

  Duke qene Popull qe ja di domethenjen Pamvaresise ai nuk mund te pajtohet me zellin e Qosistave e Enveristave te Kosoves qe u vune ne nje rresht me Zan Caushet e Nanove ne Vlore e Sarande.
  Populli i Kosoves nuk i do perseritjet e 97 -tes se Vlores ne Kosove prandaj dhe deshtuan Marset qe organizoi Jakupi me Thaqin.
  Populli i Kosoves nuk i do ata qe bejne Komunikata nga Rogneri, nuk i do ata qe nuk ngrejn doren ne Rambuje edhe kur mire e dine se mijra grave e fmive u ka mbaruar pika e fundit e miellit e ujit atje ne malet e luftareve te cfilitur nuk u ka mbet ma asnji pik gjlk e ne pritje te nderhyrjes se Natos shiquan qarte se nje kopil i Nanos nje far Hashim gjarpri tallet me ta e u jep shancin e fundit Serbise ta kryejne deri ne fund genocidin total.
  Ka kuptim Vota e Popullit te Kosoves.
  Ata nuk votuan spiunet e Nanos qe e "bejne luften" jo per popull por per te mbushur xhepet e Nanos e Abdive te Rognerit.

  Edhe qe nuk i kan ditur bisedat qe i zbuloi Nikolla i Lesit Populli kish nuhatur se ka nje Hile te madhe.

  Dhe Ai votoi LDK.

  Kunder kesaj Vote jan mobilizuar perbindeshat e PDk e duan qe LDK e Popullit ta vrasin perseri me kallashet e tyre e tash dhe me KFOR e UNMIK.

  Vetem poshtersi mund te pritet nga partia qe vrau Drinin e Sabeten e me bindje e them dhe Enver Haradinin.

  Vetem poshtersi mund te pritet nga partia qe fishkelleu Ramushin.

  Moderatori Steroll me ka paralajmeruar se do me perjashtoj nga Forumi.
  Po vijne votimet ne Shqiperi.
  Nanoistet dhe Enveriste e Rucit e Qoses nuk duan asnje ze te bej ciu ciu kunder tyre.
  Dhe sterolla si nje hije Enveriste qe ka mundur te infiltroje ketu ne forum do ta beje detyren.
  Por ne qe duam te verteten do luftojm sa te mundim.
  Besoj o steroll ke marre mirnjohje nga freshistet e Nanos per goditjet qe i ben ketu ne Forum.

 17. #17
  ta ruajm amanetin Maska e deqanas
  Antarsuar
  23-03-2005
  Vendndodhja
  diku tjeter
  Mosha
  46
  Postime
  268
  qashtu lum llapi behu krah i atyre qelbesirave qe komandant drinin e quajne tradhetar - me kete ti edhe njehere po forcon dyshimin per ate se ne cilen ane te frontit ke luftuar!!

  ju ore mjerana qysh se paku spo mund ti koordinoni vjelljet tuaja ndaj njerezve institucional?!?
  ne njeren ane e quani komandant drinin tradhetar, ndersa ne anen tjeter akuzoni dr. rugoven qysh po perdor figuren e madhe te komandant drinin per perqarje...

  ketu diqka spo shkon, apo jo??

  sa konfuz jeni bere ju "te denuarit nga vota e popullit"

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Vrasja e Drinit eshte me e ndricuara per opinionin.
  Dime se si ka filluar krejt projektimi i vrasjes me te gjitha etapat deri ne atentatin makaber.
  Drini guxoi te thote te vertetat.
  Ne ato te verteta mesuam se cfar "lufte" kishin bere Enveristet ne UCK.
  Ata arrestonin, pergjonin, spiunonin dhe vrisnin mbas shpine uftetaret te cilet nuk kishin simpati per enverizmin e nuk merrnin fryme me urdherat e Nano Klosit.
  Ata krijuan polici sekrete brenda ne UCk e cila nuk merrej me zbulimin e planeve te policise e ushtrise serbe por me dyshimet se x apo y luftar nuk eshte i krahut te tyre LPK-ist envero -Klos nanoist..
  Pikerisht ketyre metodave ju kundervu luftari e Komandanti Ekrem Rexha ( Drini) dhe kjo i terboi shikasit e Halit Klos jakupit.
  Mbasi mbaroj masakra Serbe me nderhyrjen e Natos Drini u integrua ne organizmat vet qeverisese te Kosoves dhe me punen e tije si atdhetar e intelektual u angazhua ne projekte te ndryshme me nderkombetaret ne rindertimin e zhvillimin e Prizrenit.
  Ne gazeta Drini edhe shkroi per Luften por ato cka Drini tha binin ndesh me Mafien Enveriste qe i hypi ne zverk Kosoves se Cliruar nga Nato.
  Dhe Mafia menjihere reagoi.
  Gjenerali enverist Sali Veseli nje bandit qe nen masken e eprorit te TMK merrej me spiunime e organizime vrasjesh kunder atdhetareve me orientim demokratik piketoi Drinin si viktimen e tije te ardhshme.
  Parate i kishin gati, ningjat i kishin gati dhe TMK-n si streh te sigurte per kriminelet e kishin ne dispozicion prej gjeneralit hafije e spiun te Halit Thaqit, Agim qekut.
  Dhe ndodhi atentati.
  Drini u masakrua me dhjetra plumba ne der te shtepise ne sy te nenes, gruas e femijes se tij 4-5 vjecar dhe ne varrim vet Sali Veseli ja kendoj referatin dhe pastaj me shefat e tij Jakupin me shoke e festuan varrosjen e Luftarit te mirnjohur me orgji ne restorant Bordellon e njohur POJATA.

  fjalet e banditit Sali Veseli thene Rasim Shales jane te paharrueshme per sadizmin e cinizmin e rrezikshmerine e kesaj Mafieje te terbuar.
  a e sheh qykyt gjoks o rasim.. i thot Veseli ... ky te vret e ta knon referatin ne varrim..
  Cdo shqiptar qe ka zemer e qe ka patriotizem nuk mund te mos revoltohet me kte monster me shum shoke ne Kosove e jashte saje.

  Shum prizrenas e harruan, e braktisen Drinin dhe ju bashkuan koleres se Sali Veselave ..
  Ata votuan e veprojne sot ne ORA-n e Vetonit i cili fle e puthet e bashkpunon me partine e kanibaleve sali Vesel Mavro Thaqave..

  Frika i ka cburreruar ata e i ka cvleresuar deri ne neveri..
  Sa turp..

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,967
  SALI VESELI: JAM I SIGURT N FITOREN TIME  Ka vazhduar rigjykimi pr rastin Drini  Q pes vite po prballem me nj proces q lidhje nuk kam me t, po diskriminohem, po fyhem..., sht ankuar gjeneral Sali Veseli n procesin e rigjykimit t tij pr rastin Drini  Shkruajn : Burim Etemaj e Bajram Lani  Prishtin, 7 nntor 2005 - Gjeneralmajor Sali Veseli, prderisa merrej n pyetje nga trupi gjykues t hnn n Gjykatn e Qarkut n Prizren, ka prsritur disa her se nuk ka lidhje me vrasjen e komandant Ekrem Rexhs Drini.

  N kt rast gishti sht drejtuar gabimisht. Mua m dhimbet prokurori i cili sht shum m i mir sesa i pari, por t cilin e kan detyruar q ta kryej kt pun dhe e kan keqinformuar ndaj meje, por fitorja ime sht e pashmangshme. Jam i sigurt n fitoren time. sht faktori koh q do ta dshmoj kt, sht shprehur gjeneralmajor Sali Veseli. Fillimisht Veseli sht marr n pyetje nga antari i trupit gjykues Leonardo Asira, i cili e ka pyetur pr miqsin e tij me Drinin, t cils pyetje Veseli i sht prgjigjur duke thn se miqsia me Drinin ka qen deri n at shkall sa q asnjher nuk kan shkuar n familjen e njri-tjetrit. Veseli ka thn se nuk ka mundur ta kt edhe aq shok t ngusht Drinin pr shkak se, si u shpreh ai, Drini kishte tjetr drejtim. Kjo ishte arsyeja pse nuk jam shoqruar me t. Drini nuk ka qen shok i veant i imi, por lufta lirimtare na kishte bashkuar, ka theksuar Veseli. Pyetja tjetr e Asiras ishte n lidhje me informimin q Veseli i kishte br Komandantit t Prgjithshm t TMK-s, gjenerallejtnant Agim ekut. A do t thot se ti e ke marr vesh m hert pr vrasjen e Drinit?, ka pyetur Asira, kurse prgjigjja e Veselit ishte se me marrjen e do informate oficeri me hierarki m t ult lajmron at m t lart. Drini ishte bashklufttar i t gjithve dhe gzonte nj respekt t veant, andaj kur ndodhin tragjedi t tilla, si vrasja e tij, duhet ndrmarr masa q t mos eskaloj gjendja. Dhe un i kam marr t gjitha masat q m obligonin, ka thn Veseli. Gjyqtari Asira, n vazhdim duke u referuar n dshmin e Veselit t dhn m 3 qershor 2002, e ka pyetur se pse gjat ksaj dshmie nuk e ka prmendur veten, se ka folur n akademin prkujtimore n shtpin e kulturs Xhemajli Berisha n Prizren, por vetm gjeneral ekun.

  Veseli e ka sqaruar ktu trupin gjykues, se n akademin prkujtimore ka folur ai, ndrsa n varrimin e Drinit, vetm eku. Pyetje tjetr e gjyqtarit Asira pr Veselin ishte nse ai e dinte edhe m par se ku ndodhet restorant Pojata. Po, e kam ditur rreth viteve t 80-ta, ka thn Veseli. Gjyqtari Asira e ka pyetur Veselin edhe n lidhje me Hazir Isufin, t cils pyetje ai iu prgjigj se gjat seancave t gjykimit t par her sht prdorur emri Hazir e her Abit. I kam thn trupit gjykues se mos jeni gabim q her prmendet emri Hazir e her Abit..., ka theksuar Veseli. A mbani mend q keni thn se nuk keni pasur koh pr ti ndihmuar Kadri Shabanit pr ta marr lokalin (kafen) e tij?, ka pyetur Asira, kurse Veseli sht prgjigjur pozitivisht, duke sqaruar se nuk ka mundur ta ndihmoj Shabanin pr arsye se n at koh nuk funksiononin si duhet as politika, as gjyqsia e as kadastra, ndrsa m von shkova n Mitrovic. Pas gjyqtarit Asira, edhe gjyqtari tjetr Nurul Islam Khan, ka parashtruar disa pyetje pr gjeneralmajor Sali Veselin. Nga kush e more vesh pr vrasjen e Drinit?, ka pyetur Khan, ndrsa prgjigjja e Veselit ishte nga nj shok. Khan pastaj sht ndalur n nj nga prgjigjet q ka dhn m hert Veseli, i cili i pyetur nga hetuesia se pse nuk ka shkuar menjher pas rastit n spital pr tu interesuar pr Drinin, kishte deklaruar se nuk sht specialist. Veseli e ka mbrojtur kt qndrim edhe t hnn, duke shtuar se e vrteta sht se pas 5 viteve po provokohet nga prokurori.

  Kur bhet fjal pr rastin Drini, kur duan t m veshin dika, un jam i plotfuqishm. Kur ka dshir t m ofendoj prokurori, m qesin n fund t pusit. Q pes vite po prballem me nj proces q lidhje nuk kam me t, po diskriminohem, po fyhem..., sht ankuar Veseli. Pyetja tjetr e gjyqtarit Khan drejtuar Veselit ishte se kur ka shkuar n shtpin e Drinit, pas vrasjes. Nuk m kujtohet saktsisht, por at dit nuk kam shkuar, sht prgjigjur Veseli. Pse nuk ke shkuar menjher?, ka pyetur Khan, kurse Veseli sht prgjigjur: Sepse policia dhe KFOR-i kryenin detyrat e veta. Nuk kam dashur q ti pengoj ata. Po ashtu as nnn, as babn e as ndonj antar t familjes s Drinit nuk i kam njohur. Rajoni i Prizrenit ishte i panjohur pr mua. Veseli po ashtu ka thn se nuk ka pasur asnj mundsi pr t br n lidhje me zbardhjen e vrasjes s Drinit. Edhe fmijn tim po ta gjente dika e keqe, nuk kam pasur ka t bj. Tjetr sht dshira e tjetr sht mundsia. Nj gjeneral shpeshher shkel dshirat e veta dhe nuk sht emocional, por realist, e realizmi n Kosov shpeshher sht i hidhur, ka theksuar Veseli.  Veseli merret n pyetje nga kryetarja e trupit gjykues Lolica C. Dumlao  Gjeneralmajor Sali Veseli sht marr n pyetje edhe nga kryetarja e trupit gjykues Lolica C. Dumlao, e cila fillimisht ka folur fjal miradije pr personalitetin e Veselit, por n ann tjetr ka shprehur habin se pse ai nuk sht interesuar sa duhet pr hetimet n lidhje me vrasjen e Drinit. Por, Veseli pohoi se ka kontaktuar me t gjith krert e organeve m t larta ndrkombtare n Kosov. Ekziston nj letr q e kam shkruar un dhe ua kam drguar t gjitha instancave m t larta ndrkombtare n Kosov, se ka duhet br n lidhje me rastin Drini. At duhet lexuar edhe ju, pastaj shtroni pyetje, ka thn Veseli. Vrasjen e Drinit, ka shtuar Veseli, e ka kryer nj dor kriminale, dhe sipas tij, UNMIK-u i ka bllokuar hetimet pr zbardhjen e ktij rasti. Historia do ta zbuloj, por un nuk kam lidhje me kt rast. Un jam shum i interesuar q t zbardhet ky rast, por nuk po m jepet rasti, ka thn Veseli. N pyetjen tjetr t Dumlao se pasi q ka qen i treti me hierarki n TMK dhe i pari n Prizren, pse nuk e ka pyetur dik dhe pse nuk sht interesuar m shum pr vrasjen e Drinit, Veseli ka thn se sht interesuar dhe se ka pyetur njerz, por ka shtuar se nuk ka pasur fuqi t bj dika m shum pasi q, si u shpreh, nga politika, por edhe nga shrbimet e huaja ka qen n burg. Un i kam pasur dy oficer pr ndrlidhje, njri me autoritet ndrkombtar n Kosov dhe tjetri pr shtje civile, (Fetah, mbiemri si kujtohet pr momentin dhe Esat Krasniqi). Jam i sigurt q sot ti pyetni ata do tju tregojn pr interesimin tim pr vrasjen e Drinit. E drejta sht n ann time, sht shprehur Veseli.  Avokatja Sadije Mjekiqi jep vrejtje n pyetjet e trupit gjykues drejtuar Veselit  Avokatja e gjeneralmajor Sali Veselit, Sadije Mjekiqi, ka kritikuar trupin gjykues n lidhje me pyetjet q ia kan parashtruar klientit t saj. Ajo tha se Veseli sht pyetur sikur t ishte ndonj organ hetues. Pyetjet q ia drejtuat klientit tim do ti kuptoja sikur Drini t ishte aktiv n TMK. Klienti im ishte i inkuadruar n TMK e Drini punonte n komun, ka theksuar Mjekiqi. Trupi gjykues ka prmbyllur dshmin e Veselit, pr tia ln radhn t akuzuarit t dyt Abit Haziraj. Trupi gjykues ka br t ditur se Veseli ka mundsi q n seancat e ardhshme t marr pjes dhe ti parashtroj pyetje dshmitarve.

  Ndrkoh, avokati i t akuzuarit Abit Haziraj, Hasim Loshi, nuk e ka par t nevojshme ta marr n pyetje gjeneral Sali Veselin, duke thn se Veseli sht prgjigjur m hert n pyetjen q atij i ka interesuar. Loshi ka theksuar se Veseli ka thn se as nuk e ka par asnjher m par Abit Hazirajn dhe se nuk ka pasur kontakte asnjher me t. Me kt edhe ka prfunduar dshmia e gjeneral Sali Veselit. Dshmin e tij e ka vazhduar i akuzuari Abit Haziraj, i cili fillimisht ka dhn biografin e tij. Duke iu prgjigjur pyetjeve t kryetares s Trupit Gjykues, Lolica C. Dumlao, Haziraj ka thn se ka qen i dnuar nj her me nj muaj burg pr nj rrahje, ndrkoh q ka br t ditur se aktualisht nuk ka ndonj procedim penal. Para se t vazhdohej me dshmin e Hazirajt, kryetarja e trupit gjykues ka krkuar q fillimisht ta bj nj prmbledhje t deklarats s Sali Veselit, n t ciln ai thot se sht i pafajshm dhe se i qndron prapa deklarats s tij. Dumlao ka thn se Veseli ka pranuar se Remzi Shala ka punuar tek ai si shofer 4-5 muaj sa ishte n Mitrovic. Gjithashtu ka pranuar se ka punuar edhe Bashkim Ndrecaj. Megjithat, sipas saj, Veseli ka pranuar se gjat gjith kohs sa ata kan punuar me t, ai kurr nuk ka pasur konflikt me ta. Ai ka pranuar se kurr nuk sht ndjer i krcnuar nga Drini gjat gjith jets. Ai pretendon se sht nj procedur e motivuar politikisht kundr tij. Ai pretendon se njerz t caktuar po prpiqen q tia vn fajin pr vrasjen e Drinit, n mnyr q vrassit e vrtet t jetojn t lir, ka thn kryetarja e trupit gjykues. M tej ajo ka komentuar deklaratn e gjen. Veselit, sipas t cilave ai ishte njri ndr themeluesit e TMK-s. N deklaratn e tij, Veseli ka dshmuar pr kontributin e tij dhn n TMK dhe pr lidhjet me komandantt e UK-s, sikurse edhe me komandant Drinin. Drini ishte komandant i Pashtrikut deri n mars 99, derisa u zvendsua nga Tahir Sinani. Veseli ka dshmuar se e ka rrezikuar jetn pr Drinin, pasi e hoqn nga komanda, ka thn ajo. Kryetarja e trupit gjykues, gjithnj duke u thirrur n deklaratn e Sali Veselit, tha se Veseli ka dshmuar se Drini ka kaluar kufirin n dhjetor 98 bashk me nj grup ushtarsh, 30 prej t cilve jan vrar, ndrkaq Drini sht plagosur. Ndrkoh, duke prmbledhur deklaratat e Veselit, kryetarja e trupit gjykues, Dumlao, tha se Veseli ka dshmuar se kur Drinin e hoqn nga komanda, ai nuk kishte trupa nn komandn e tij, sepse u caktua n nj qendr shkollore. Dumlao tha se Veseli si komandant zone n TMK kishte 500 antar, ndrkaq kishte nj hierarki q respektohej. Ndrkoh, Dumlao ka thn se Veseli n dshmin e tij ka mohuar n do mnyr s ia ka dhn 15 mij marka kujtdo n lidhje me vrasjen e komandant Drinit. Veseli ka deklaruar se beson se Drini nuk ka bashkpunuar as para as gjat lufts me serbt dhe se nuk ishte simpatizues i tyre, ka thn ajo. Duke cituar pjes t deklarats s Veselit, Dumlao tha se n dshmin e tij, Veseli ka mohuar nj incident t supozuar n zyrn e tij. Veseli e mohon incidentin e supozuar, ku supozohet se Halil Qadraku kishte hyr n zyrn e tij me nj gazet duke thn shiko ka ka br ai qen, ndrsa Veseli ka thn ti e di urdhrin dhe duhet ta bsh sa m shpejt. Veseli thot se Qadraku nuk ka qen at dit n zyrn e tij. Ai e mohon do lloj lidhje me vrasjen e Drinit, ka thn kryetarja e trupit gjykues.  Haziraj: Pr vrasjen e komandant Drinit kam dgjuar n gazet  M pastaj, ajo i sht drejtuar t akuzuarit Abit Haziraj se far ka pr t thn ai n lidhje me vrasjen e Drinit.

  Pr vrasjen e Drinit kam dgjuar n gazet. Edhe pr emrin e gjeneral Sali Veselit kam dgjuar pas arrestimit. Kurr skam menduar se do t arrestohem pr nj gj q nuk e kam br. Por edhe pse ndodhi, besoj se jam pran drejtsis dhe do t m mbroni pr faktin se jam i pafajshm, si njoh kta njerz dhe nuk mund ti ndihmoj gjykats, sepse m kidnapuat n shtpin time, pa asnj prov, n mnyrn m t keqe, duke m vn thes n kok dhe duke m rrejtur se m keni punsuar, sht shprehur Haziraj n fjaln e tij. Gjykatsja ka thn se hetimet lidhur me arrestimin e tij jan br gjat majit 2003, ndrkaq Haziraj ka thn se kt po e dgjon pr her t par. Meqense i akuzuari Haziraj nuk e kishte procesverbalin e asnj prej seancave t mbajtura m hert, kryetarja e trupit gjykues ka krkuar q ti jepen n mnyr q ti shqyrtoj ato para se t merret n pyetje. Lidhur me kt Haziraj ka shprehur habin se si sht e mundur q nj gj e till nuk sht br m hert, derisa ky ka krkuar edhe n ditt pararendse q ti mundsohet shqyrtimi i procesverbaleve. Ndrkaq avokati i tij, Hasim Loshi, ka thn se materialet q ai i posedon nuk ia ka dhn klientit pasi q klienti i tij vazhdimisht ka prsritur se sht arrestuar dhe akuzuar gabimisht. Ma ka prsritur vazhdimisht se sht arrestuar dhe akuzuar gabimisht dhe se nuk sht e nevojshme t thellohet m tej n kt proces. Klienti im nuk ka lidhje me kt proces. Nuk e njeh as viktimn, as t akuzuarit dhe as dshmitart si dhe nuk ka qen asnjher pas lufts n Prizren, ka thn avokati Loshi.

  Deklaratat pr sigurin n pafajsin e Hazirajt, prokurori i ka quajtur si t pabesueshme. sht e qart se avokati i tij n at koh i kishte procesverbalet e mbajtura n mnyr q t bnte ankesat. Ktu ose kemi nj tuf avokatsh neglizhent, ose ky i akuzuar nuk sht i interesuar, ka thn prokurori duke sugjeruar q i akuzuari ti shqyrtoj procesverbalet fillimisht q t vij m i prgatitur n gjykat. Mirpo Haziraj ka thn se sht i prgatitur edhe tani q t prgjigjet n fardo pyetje. Nj sqarim rreth mosposedimit t procesverbaleve nga ana e t akuzuarve e ka dhn avokatja e Sali Veselit, Sadije Mjekiqi, duke thn se i akuzuari Haziraj nuk e ka par t nevojshme t ngarkohet me letra e dokumente dhe q t shpenzoj pr kontakte me avokatin, derisa vazhdimisht thot se nuk ka lidhje me rastin. Njjt, sipas saj, ka vepruar edhe klienti i saj, Sali Veseli, i cili nuk ka dashur ti shoh procesverbalet me arsyetimin se qndron pas tr asaj q e ka thn dhe ska nevoj q ti rikujtoj. Nuk sht shtje e neglizhencs s avokatve, por e vet t akuzuarve t cilt mbajn pr t veten tr at far kan deklaruar, ka thn Mjekiqi. Me gjith insistimin e kryetares s trupit gjykues q t ndrpritet seanca n mnyr q Haziraj ta lexoj procesverbalin e seancave t mhershme, ky i fundit ka kmbngulur se sht i prgatitur q t prgjigjet q tani. Pas nj konsultimi t shkurtr me avokatin e tij, Haziraj i sht prgjigjur pyetjeve t shumta t kryetares s trupit gjykues, t cilat kryesisht ishin t prqendruara n t kaluarn e t akuzuarit Haziraj, n punn e tij pr 20 vjet, gjat periudhs ndrmjet viteve 79-96, n Zvicr, kthimin e tij n Kosov, aktivitetin e tij pas lufts n lokalin e tij (diskotek) n Skenderaj dhe pr t ardhurat e tij. Haziraj ka thn se n Zvicr ka punuar n ndrtimtari fillimisht, pastaj ka punuar edhe si truproje. Ndrkoh ka thn se ka pasur fatin t luaj edhe n nj film nga i cili ka fituar t ardhura prej 100 mij markash gjermane. Ndrkaq, menjher pas lufts, 2 jav pas, n Skenderaj ka hapur diskotekn Alkatraz, t ciln e kishte pasur edhe para lufts me qira, nga e cila ka fituar deri n 300 marka brenda nj nate. Ai po ashtu ka thn se ka pasur edhe nj lokal muzike n Pej. Trupi gjykues m tej sht interesuar t dij pr shtpin e Abit Hazirajt n t ciln ai banonte prkohsisht pas lufts, shtpi kjo e cila ishte e nj serbi me emrin Milan, mbiemrin e t cilit i akuzuari Haziraj nuk e ka kujtuar dot. Kryetarja e trupit gjykues e ka pyetur Hazirajn se far t drejte kishte ai q tia shiste shtpin Kemajl Lushtakut, derisa ajo nuk ishte e tij? Nuk ia kam shitur un shtpin, por kemi pasur nj marrveshje. Ai m ka dhn 10 mij marka dhe nj makin me t njjtn vler prej 10 mij markash, ndrkoh q e ka bler pastaj shtpin prej serbit me nj shum shum m t madhe. Kjo ka qen nj qerasje prej tij pr mua, ka thn Haziraj. Gjykimi ndaj Sali Veselit dhe Abit Hazirajt pr rastin e vrasjes s komandant Drinit do t vazhdoj edhe sot (e mart) nga ora 9 e 30 minuta.
  epoka e re
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NY
  Postime
  1,724
  Eshte e pa-kuptimte stergjatja e seancave gjyqesore ndaj ketyre Krimineleve.

  Gjithe kjo bande duhet te mbyllet ne burg te perjetshem. Ata qe shtien mbi Komandant Drinin, dhe organizuan vrasjen kriminale te tij, duhet te perfundojne vetem ne Burg.
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Dosja e krimit politik në Kosovë
  Nga kosovar n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 295
  Postimi i Fundit: 09-10-2012, 15:05
 2. Ku humbi MJAFT-i ?
  Nga Hyllien n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 15-01-2006, 19:07
 3. Debat n kuvend pr mediat, opozita denoncon qeverin Nano
  Nga ALBA n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 47
  Postimi i Fundit: 22-09-2004, 16:54

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •