Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 23
 1. #1
  Perjashtuar Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,671
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime

  Shqiptart e diaspors duan federalizmin e Maqedonis

  Shqiptart e diaspors duan federalizmin e Maqedonis


  Maqedonia shkel t drejtat e shqiptarve, ndaj prmes nj rezolute krkohet bashkimi i t gjitha trojeve shqiptare, si theksohet; n nj shtet, nj komb, nj pasaport dhe nj flamur kuq e zi.

  Publikuar m 27.09.2012 | 15:53

  NJU JORK - Organizata shqiptare 'Jeta e Re', me seli n Nju Jork, ka prgatitur nj rezolut pr zgjidhjen e shtjes shqiptare n Republikn e Maqedonis.

  Prmes ksaj rezolute krkohet t nnshkruhet nj marrveshje e re me sllavo-maqedonasit pr nj Maqedoni federative dhe shqiptart t ken shtetin e tyre Iliridn, brenda Federats s Maqedonis, transmeton INA njoftimin.

  Duke vrejtur q n Maqedoni ka probleme t thella si terrori policor mbi popullsin shqiptare, bastisje, arrestime pa fakte, nuk zbatohet me korrektsi n baz t ligjeve kushtetuese prdorimi i gjuhs shqipe, ndalohet prdorimi i flamurit kombtar, dhnia e shtetsis pr shqiptart q jetojn prej m shum se 15 vitesh, mosndarje n mnyr t barabart e buxhetit shtetror, mbyllje e paraleleve t shkollave shqipe n Strug, Ohr, Manastir, miratimet e shum ligjeve jokushtetuese etj..krkojm federalizmin e Maqedonis dhe zgjidhjen njher e prgjithmon t shtjes shqiptare n kt shtet, thuhet n rezolut.

  Prmes ksaj rezolute krkohet bashkimi i t gjitha trojeve shqiptare, si theksohet; n nj shtet, nj komb, nj pasaport dhe nj flamur kuq e zi.

  /INA/ Shekulli Online/Prgatiti: M.A./

 2. #2
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,400
  Faleminderit
  0
  20 falenderime n 19 postime
  Pse te gjitha vendet rrotull Shqiperise jane emertuar Shqip, ndersa vet Shqiperia eshte ne gjuhe te huaj Albanien ?

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Antarsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,033
  Faleminderit
  1
  128 falenderime n 116 postime
  Citim Postuar m par nga Edvin83 Lexo Postimin
  Shqiptart e diaspors duan federalizmin e Maqedonis

  ...

  NJU JORK - Organizata shqiptare 'Jeta e Re', me seli n Nju Jork, ka prgatitur nj rezolut pr zgjidhjen e shtjes shqiptare n Republikn e Maqedonis.

  Prmes ksaj rezolute krkohet t nnshkruhet nj marrveshje e re me sllavo-maqedonasit pr nj Maqedoni federative dhe shqiptart t ken shtetin e tyre Iliridn, brenda Federats s Maqedonis, transmeton INA njoftimin.
  ...
  /INA/ Shekulli Online/Prgatiti: M.A./
  Si te arrihet marreveshje per ndarjen e territorit te nje shteti te tille, pa lufte dhe percaktimin me dhune te kufijve?
  Po te ekzistonin kufij administrativ, sic ishte rasti i ish njesive federative te Jugosllavise, atehere edhe ndarja (ose federalizimi i territorit) permes marreveshjes do te ishte e mundur.

  Fakti qe kerkohet "vetem federalizim" te territorit nuk ndryshon shume, perderisa nuk ekziston se paku nje vije ndarse relativisht e qarte (dhe e pranueshme) e territorit ne baza etnike.
  Dhe federalizmi ne baza etnike eshte pranim dhe legjitimim i pavaresise kombetare. Pavaresisht pengesave formale qe mund te ndertohen ne Kushtetute per ta penguar formimin e nje shteti te pavarur.
  Shetet e dobeta si Maqedonia ose edhe Kosova (sa i perket autonomizimit te pritshem te veriut) nuk kane kapacitete per penguar pavaresimin e plote te njesive federale apo territoreve autonome. Prandaj, nje zgjidhje e tille nuk eshte fare e preferueshme, pervec ne rast te favoreve te medha ekonomike...
  Ndryshuar pr her t fundit nga Antiproanti : 28-09-2012 m 07:08

 4. #4
  Alter ego Moderatus Maska e yllbardh
  Antarsuar
  18-08-2007
  Vendndodhja
  as vet se di.... :)
  Postime
  808
  Faleminderit
  17
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga EuroStar1 Lexo Postimin
  Pse te gjitha vendet rrotull Shqiperise jane emertuar Shqip, ndersa vet Shqiperia eshte ne gjuhe te huaj Albanien ?
  Ta paskan ba qefin ty dhe atyre q po i thon vetes alban
  Shqiptari q derdh gjak shqiptari nuk meriton t quhet shqiptar

 5. #5
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,400
  Faleminderit
  0
  20 falenderime n 19 postime
  Citim Postuar m par nga yllbardh Lexo Postimin
  Ta paskan ba qefin ty dhe atyre q po i thon vetes alban
  Ate mendova edhe une

  Si i merni gjerat per majash o burr ! Nuk guxo robi me shpreh mendimin ose me pyt nga padituria, se direkt te bejne me nishan

 6. #6
  Alter ego Moderatus Maska e yllbardh
  Antarsuar
  18-08-2007
  Vendndodhja
  as vet se di.... :)
  Postime
  808
  Faleminderit
  17
  5 falenderime n 5 postime
  Mos t jet hatri ty se te na thon se kur ndahet buka njher ma nuk ngjitet.
  Njashtu m duket mua edhe kjo puna e bashkimit t trojeve shqipe, ndrr e bukur ka qen dhe e njjta edhe do t mbetet, asgj tjetr pos se nj ndrr. Bashkimin e vetm ne shqiptart do ta kemi kur t gjitha vendet shqiptare t hyjn n Unionin Europian se prndryshe nj Shqipri etnike s'ma merr mendja se do ta shohim si n t ardhmen e afrt dhe po ashtu n at t largt.
  Edhe kjo deklarat si ato deklaratat e tjera t bujshme me po t njjtin karakter do t bj nj buj t mir n media dhe pas nja dy javve do t harrohet, dhe pastaj prsri kthehemi n pozitn Zero.
  Ndryshuar pr her t fundit nga yllbardh : 28-09-2012 m 09:17
  Shqiptari q derdh gjak shqiptari nuk meriton t quhet shqiptar

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Sami Hyseni
  Antarsuar
  01-01-2010
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  857
  Faleminderit
  14
  7 falenderime n 7 postime
  Citim Postuar m par nga EuroStar1 Lexo Postimin
  Ate mendova edhe une

  Si i merni gjerat per majash o burr ! Nuk guxo robi me shpreh mendimin ose me pyt nga padituria, se direkt te bejne me nishan
  Kur Bariu, kerkoi ndihme heren e pare, pasi qe i kishte sulmuar ujku kopene, te gjithe fshataret shkuan per t`i ndihmuar, por bariu "kishte luajtur" me ta.

  Heren e dyte, e njejta "loje".

  Kur heren e trete, vertet e kishte sulmuar ujku kopene e Bariut, ai bertitke sa mundte, por askush nuk shkoi t`i ndihmoj. Fshataret kujtuan se ai po "luante" prape me ta.


  Nuk te bene askush me nishan, o Eurostar, nese ti nuk e bene vet veten.


  Ne teme tani. Ideja per nje gjendje me te mire, eshte sadopak me e mire se qe jane tani. Suksesi mvaret nga permasa e senzibilizimit te Ides ne popullin ne pergjithesi.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Sami Hyseni : 28-09-2012 m 09:15

 8. #8
  Perjashtuar Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,671
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Citim Postuar m par nga yllbardh Lexo Postimin
  Mos t jet hatri ty se te na thom se kur ndahet buka njher ma nuk ngjitet.
  Njashtu m duket mua edhe kjo puna e bashkimit t trojeve shqipe, ndrr e bukur ka qen dhe e njjta edhe do t mbetet, asgj tjetr pos se nj ndrr. Bashkimin e vetm ne shqiptart do ta kemi kur t gjitha vendet shqiptare t hyjn n Unionin Europian se prndryshe nj Shqipri etnike s'ma merr mendja se do ta shohim si n t ardhmen e afrt dhe po ashtu n at t largt.
  Edhe kjo deklarat si ato deklaratat e tjera t bujshme me po t njjtin karakter do t bj nj buj t mir n media dhe pas nja dy javve do t harrohet, dhe pastaj prsri kthehemi n pozitn Zero.
  Ashtu sht yllbardh, si Gjermania q u nda njher e t gjith thonin nuk ngjitet m....Heu, Gjermania e paska hedh posht fjaln ton t urt! Qe pra yllbardh, q ka buk q jan brumore, e ngjiten edhe po t'i ndash. Mjafton q buka (brumi) t mos jet pjek e djeg. N BE nuk je i bashkuar me kombin tnd, por je i bashkuar n nj far mase me 28 shtete t tjera.

 9. #9
  Alter ego Moderatus Maska e yllbardh
  Antarsuar
  18-08-2007
  Vendndodhja
  as vet se di.... :)
  Postime
  808
  Faleminderit
  17
  5 falenderime n 5 postime
  T mirkuptohemi se un do t isha i pari q do t hidhesha n ajr nga gzimi po t bhej bashkimi i t gjitha trojeve n Shqiprin etnike, por edhe po t bhej nj bashkim ather ne do t kemi nj bashkim t cunguar. Dhe si nj nga kushti kryesor pr t ardhur deri aty duhet q vullneti mbar-kombtar t krkoj nj gj t till, si nga shtresat m t ulta t popullit po ashtu edhe te ato t lartat sic jan shtresat intelektuale, afariste dhe politike. Ne sot kemi ca xixa t tilla te disa intelektual dhe pastaj xixave as tymi nuk iu duket te afaristt dhe politikant tan. Ather n fund t fundit na del se kjo ende sht vetm nj ndrr prderisa elita kombtare t zgjohet nga gjumi q i ka zn ata, sepse sot ka kaluar koha e revolucioneve ku shtresat e tra t popullit do t ngriheshin n kmb q t realizojn ndrrat e tyre. Dhe pastaj kur kemi fjaln pr shtresat e popullit, si mund t krkojm ne nj gj t till nga populli kur te vet ai popull sot shohim ndikimin e globalizimit q sht kundr vjeljes s ndjenjave t pastrta kombtare dhe m tepr ndikon n deformime gjuhsore dhe kulturore t traditave t nj populli dhe e gjitha kjo ndodh pr shkak se si e ceka edhe m lart vullneti pr mbrojtjen e vlerave dhe tradits kombtare mungon te elita jon kombtare. Elit e ashtu quajtur kombtare e cila sot mirret me do gj q ka interesa afariste dhe harron detyrn e saj q ka pr t'i shrbyer interesave kombtare. Shembull konkret se si kjo ndodh kemi kur nj mori e "intelektualve" sot publikojn do lloj marrzie vetm e vetm q t krijojn nj senzacion n medie dhe q t mbushin gjepat e tyre.
  Ndryshuar pr her t fundit nga yllbardh : 28-09-2012 m 10:26
  Shqiptari q derdh gjak shqiptari nuk meriton t quhet shqiptar

 10. #10
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,400
  Faleminderit
  0
  20 falenderime n 19 postime
  Citim Postuar m par nga Edvin83 Lexo Postimin
  Ashtu sht yllbardh, si Gjermania q u nda njher e t gjith thonin nuk ngjitet m....Heu, Gjermania e paska hedh posht fjaln ton t urt! Qe pra yllbardh, q ka buk q jan brumore, e ngjiten edhe po t'i ndash. Mjafton q buka (brumi) t mos jet pjek e djeg. N BE nuk je i bashkuar me kombin tnd, por je i bashkuar n nj far mase me 28 shtete t tjera.
  Fjal me vend

  Po Ylbardhi me Samiun jane Serb dhe Grek ...a kam harru naj epitet tjeter

  ej se bejm shaka

  Po vertet nje gje me cudit me Shqiptaret ne pergjithsi: Si ka mundesi se kush eshte ne politike e bejme tradhtar dhe bashkpuntor me Grek a me Serb a me Turk e ku di une ? A thua eshte semundje qe na la Enveri mer burr qe per cdo njeri qe donte ta hiqte qafe , e bente bashkpuntor me te huajt ?

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Sami Hyseni
  Antarsuar
  01-01-2010
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  857
  Faleminderit
  14
  7 falenderime n 7 postime
  Citim Postuar m par nga EuroStar1 Lexo Postimin
  Fjal me vend

  Po Ylbardhi me Samiun jane Serb dhe Grek ...a kam harru naj epitet tjeter

  ej se bejm shaka
  Me pelqen, kur bejme shaka. Une nuk pata asgje te keqe me ty. Vetem desha te them se ketu vertet duhet pas kujdes se cfare thua apo shkruan, se menjeher ke >Nishanin ne balle<. Une qe moti jam tani "ekstremist, radikalist, terrorist islamik"....ja, nga ti u bera ehde serb e grek .Aman a pak po te duken keto qe i kam deri tani?(euh i gjori une, sa me ka dal pune tani me rregullimin e letrave personale)
  Ndryshuar pr her t fundit nga Sami Hyseni : 28-09-2012 m 10:35

 12. #12
  Perjashtuar Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,671
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Citim Postuar m par nga yllbardh Lexo Postimin
  T mirkuptohemi se un do t isha i pari q do t hidhesha n ajr nga gzimi po t bhej bashkimi i t gjitha trojeve n Shqiprin etnike, por edhe po t bhej nj bashkim ather ne do t kemi nj bashkim t cunguar. Dhe si nj nga kushti kryesor pr t ardhur deri aty duhet q vullneti mbar-kombtar t krkoj nj gj t till, si nga shtresat m t ulta t popullit po ashtu edhe te ato t lartat sic jan shtresat intelektuale, afariste dhe politike. Ne sot kemi ca xixa t tilla te disa intelektual dhe pastaj xixave as tymi nuk iu duket te afaristt dhe politikant tan. Ather n fund t fundit na del se kjo ende sht vetm nj ndrr prderisa elita kombtare t zgjohet nga gjumi q i ka zn ata, sepse sot ka kaluar koha e revolucioneve ku shtresat e tra t popullit do t ngriheshin n kmb q t realizojn ndrrat e tyre. Dhe pastaj kur kemi fjaln pr shtresat e popullit, si mund t krkojm ne nj gj t till nga populli kur te vet ai popull sot shohim ndikimin e globalizimit q sht kundr vjeljes s ndjenjave t pastrta kombtare dhe m tepr ndikon n deformime gjuhsore dhe kulturore t traditave t nj populli dhe e gjitha kjo ndodh pr shkak se si e ceka edhe m lart vullneti pr mbrojtjen e vlerave dhe tradits kombtare mungon te elita jon kombtare. Elit e ashtu quajtur kombtare e cila sot mirret me do gj q ka interesa afariste dhe harron detyrn e saj q ka pr t'i shrbyer interesave kombtare. Shembull konkret se si kjo ndodh kemi kur nj mori e "intelektualve" sot publikojn do lloj marrzie vetm e vetm q t krijojn nj senzacion n medie dhe q t mbushin gjepat e tyre.
  Federalizmi n Maqedoni sht zgjidhja m e mir tani pr tani si pr maqedont, ashtu pr shqiptart. Ja shihe Belgjikn, q megjithse kan qen n nj shtet gati pr 200 vjet, si Flandra ashtu dhe Valonia jan gati t shkputen nga asti n ast dhe jan shum autonome n vendimet e tyre. Vetm se duhet pasur kujdes kur t caktohet kufiri krahinor brenda Maqedonis i Ilirids, q zona t shqiptarve ortodoks q shumica jan asimiluar, t mos kalojn me krahinn sllave t Maqedonis. Prandaj duhet filluar q tani afrimi dhe investimi pr rilindjen e shqiptarizms te shqiptart e asimiluar, q n qytete si Manastiri p.sh. numrohen me dhjetra mijra e vetm t vjetrit me gjysm zri e pranojn se jan shqiptar.

 13. #13
  Djal Drenice Maska e Lexuesi_
  Antarsuar
  18-06-2010
  Vendndodhja
  Ne vendin e ngjarjeve
  Postime
  6,016
  Faleminderit
  31
  120 falenderime n 111 postime
  Citim Postuar m par nga EuroStar1 Lexo Postimin
  Pse te gjitha vendet rrotull Shqiperise jane emertuar Shqip, ndersa vet Shqiperia eshte ne gjuhe te huaj Albanien ?

  Sepse keshtu na quajn te Huajt

 14. #14
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,400
  Faleminderit
  0
  20 falenderime n 19 postime
  Citim Postuar m par nga Lexuesi_ Lexo Postimin
  Sepse keshtu na quajn te Huajt
  Po vendet rreth nesh si i quajn te huajt si ne shqip.... Mali i zi ....Greqi etj

 15. #15
  Djal Drenice Maska e Lexuesi_
  Antarsuar
  18-06-2010
  Vendndodhja
  Ne vendin e ngjarjeve
  Postime
  6,016
  Faleminderit
  31
  120 falenderime n 111 postime
  Citim Postuar m par nga EuroStar1 Lexo Postimin
  Po vendet rreth nesh si i quajn te huajt si ne shqip.... Mali i zi ....Greqi etj
  tjert na therrasin Dardan e Ilir.


  Njeri sa Serioz po dukem kur nuk po keshi
  Njeri per deri sa nataliteti eshte ne ramje e siper edhe krejt evropen me na dhane ska ka na duhet. Bile tu mendu kesh kur e pash harten edhe pse ka qen e Jonja perpara se une se maj mend veq kta tpart tone qashtu thone. Eshte dasht te shtohet nataliteti e kur ka natalitet e shtim te popullsise dika duhet me u shtri popullata se ndryshe Zor e kemi me i ri-marr perseri ish(x) trojet tona.

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e urtesia
  Antarsuar
  22-08-2006
  Vendndodhja
  Ne Dardani -Iliride
  Postime
  429
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga Edvin83 Lexo Postimin
  Shqiptart e diaspors duan federalizmin e Maqedonis


  Maqedonia shkel t drejtat e shqiptarve, ndaj prmes nj rezolute krkohet bashkimi i t gjitha trojeve shqiptare, si theksohet; n nj shtet, nj komb, nj pasaport dhe nj flamur kuq e zi.

  Publikuar m 27.09.2012 | 15:53

  NJU JORK - Organizata shqiptare 'Jeta e Re', me seli n Nju Jork, ka prgatitur nj rezolut pr zgjidhjen e shtjes shqiptare n Republikn e Maqedonis.

  Prmes ksaj rezolute krkohet t nnshkruhet nj marrveshje e re me sllavo-maqedonasit pr nj Maqedoni federative dhe shqiptart t ken shtetin e tyre Iliridn, brenda Federats s Maqedonis, transmeton INA njoftimin.

  k.
  Duke vrejtur q n Maqedoni ka probleme t thella si terrori policor mbi popullsin shqiptare, bastisje, arrestime pa fakte, nuk zbatohet me korrektsi n baz t ligjeve kushtetuese prdorimi i gjuhs shqipe, ndalohet prdorimi i flamurit kombtar, dhnia e shtetsis pr shqiptart q jetojn prej m shum se 15 vitesh, mosndarje n mnyr t barabart e buxhetit shtetror, mbyllje e paraleleve t shkollave shqipe n Strug, Ohr, Manastir, miratimet e shum ligjeve jokushtetuese etj..krkojm federalizmin e Maqedonis dhe zgjidhjen njher e prgjithmon t shtjes shqiptare n kt shtet, thuhet n rezolut.

  Prmes ksaj rezolute krkohet bashkimi i t gjitha trojeve shqiptare, si theksohet; n nj shtet, nj komb, nj pasaport dhe nj flamur kuq e zi.

  /INA/ Shekulli Online/Prgatiti: M.A./

  Kjo rezolute ne kete menyre eshte molle sherri.

  Pala maqedone dekadat e fundit me te madhe inicon proekte per ndarjen e maqedonise e cila per organizim te brendshem te saj mund te federalizohet.
  nje gje te ketille nuk e pranojne shqipetaret, sepse ky proekt ne periudha afat gjate e demton politiken globale te superfuqive.

  Procesi i cili eshte ne vijim e siper ( si pasoj e krizes se thelle ekonomike ) imponon federalizimin e 4 shteteve dhe ate: Shqiperia, Mali i Zi, Kosova dhe Maqedonia.
  Kurse politika srbo-greke kerkon federalizimin e maqedonise, ku pjesa perendimore te jene shqipetaret dhe ajo lindore maqedonasit.
  Mjaftojne qytetet: Kumanove, kriva pallanke, strumice dhe gjevgjeli te cilat krijojne nje kanal per ta ndihmuar shtrirjen vertikale te bashkimit te serbise me greqine e cila vertikale do ta ndihmonte rusine per te dale ne detin mesdhe dhe te jete doganier ne ujrat medhetare. Ku pos tjerave edhe flota ruse do te mund te notoj ne butrint dhe sazan sepse ujrat nderkombetare jane te lira per gjithe ata qe kane dalje ne te.
  lejimi i kesaj vije vertikale e e fshin nga harta luginen e presheves.
  Politika e SHBA, kerkon te forcohet shtrirja horizontale e cila lidh turqine, bugarine, Shqiperine dhe Italine.
  Nje rezolute e tille e garanton per 100 vitet e ardheshme te drejten e shtetit dhe identitetit maqedon.
  - edhe sikur te imponohet nje rezolute per ndarje te tille, parashtroj pyetjen:
  cili do te jete ai shqipetar qe do te nenshkruaj se kumanova dhe manastiri si qytete duhet te mbeten ne anen maqedone ???

  Lutem qe njeher e pergjithmon akademia e shkencave dhe arteve te shqiperise te udhehiqet nga koka te mencura shqipetare te cilat koka vertet mendojne shqip e jo greqisht ose serbisht.
  Me renjene natalitetit, me pastrimin e regjistrave te fryer nga ana maqedone, me te drejten e deklarimit te tyre pos perkatesive tjera edhe te drejten e perkatesise kombetare bullgare, maqedonet e titos mbeten jo me shume se 3500 mije.
  MENDONI SHQIP dhe ne menyre afat gjate.
  ...
  urtsia

 17. #17
  Perjashtuar Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,671
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Citim Postuar m par nga urtesia Lexo Postimin
  Kjo rezolute ne kete menyre eshte molle sherri.

  Pala maqedone dekadat e fundit me te madhe inicon proekte per ndarjen e maqedonise e cila per organizim te brendshem te saj mund te federalizohet.
  nje gje te ketille nuk e pranojne shqipetaret, sepse ky proekt ne periudha afat gjate e demton politiken globale te superfuqive.

  Procesi i cili eshte ne vijim e siper ( si pasoj e krizes se thelle ekonomike ) imponon federalizimin e 4 shteteve dhe ate: Shqiperia, Mali i Zi, Kosova dhe Maqedonia.

  - edhe sikur te imponohet nje rezolute per ndarje te tille, parashtroj pyetjen:
  cili do te jete ai shqipetar qe do te nenshkruaj se kumanova dhe manastiri si qytete duhet te mbeten ne anen maqedone ???

  Lutem qe njeher e pergjithmon akademia e shkencave dhe arteve te shqiperise te udhehiqet nga koka te mencura shqipetare te cilat koka vertet mendojne shqip e jo greqisht ose serbisht.
  Me renjene natalitetit, me pastrimin e regjistrave te fryer nga ana maqedone, me te drejten e deklarimit te tyre pos perkatesive tjera edhe te drejten e perkatesise kombetare bullgare, maqedonet e titos mbeten jo me shume se 3500 mije.
  MENDONI SHQIP dhe ne menyre afat gjate.
  ...
  Kush krkoka federalizimin e Shqipris? Se sht hera e par q dgjoj kt gj.

  Po n Kumanov, sa % jan shqiptar? Dhe n rast ndarje, si ndahet qyteti? Cila sht zgjidhja m e mir pr shqiptart n Maqedoni?

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e urtesia
  Antarsuar
  22-08-2006
  Vendndodhja
  Ne Dardani -Iliride
  Postime
  429
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga Edvin83 Lexo Postimin
  Kush krkoka federalizimin e Shqipris? Se sht hera e par q dgjoj kt gj.

  Po n Kumanov, sa % jan shqiptar? Dhe n rast ndarje, si ndahet qyteti? Cila sht zgjidhja m e mir pr shqiptart n Maqedoni?
  Kishte edhe asi bisedime qe problemi ne ballkan te mbyllet me egzistimin e 4 shteteve te 4 kulturave te ndrydhme dhe ate:
  1. kulktura helene - greket (sot ermenet) : 8 milion;
  2. kultura tatare - bullgaret : 8 milion;
  3. kultura sllave - serbet : 8 milion; dhe
  4. kultura ilire - shqipetaret : 8 milion;

  pak pune sa % jetojne ne kumanove, por shume pune e ardhmja e presheves dhe pengesa e vertikales sllave.

  zgjidhja me e mire e shqipetareve te maqedonise eshte qeverisja e shqipetareve me maqedonine dhe njeher e pergjithmon te kuptohet se maqedonasit kane nevoj per shqip[etaret e jo shqipetaret per maqedonsat.

  dikundi ne tetore te ketij viti do te kemi per here te pare prezentim dhe stervitje te perbashket nen nje komande te 3 ushtrive:
  ushtria shqipetare - arben imami
  forcat e sigurise te kosoves - agim ceku dhe
  armata maqedone - fatmir besimi.
  shkaku i zgjedhjeve ne mal te zi si problem teknin do te mungojne kesaj rradhe.

  Shqipetaret e maqedonise jane ngusht te lidhur me aktivitetet dhe politiken ne kosove.
  Andaj, mbetemi me shprese qe kosova sa me pare te shkeputet nga sistemi financiar i braka karic dhe te kthehet drejt tirones,
  kosova te hjek dore nga franca dhe t'i perkushtohet aleatit qe i mundesoi pavarsine duke i larguar okupatorin serb nga kosova.
  Shqipetaret e maqedonise pas mareveshjes se ohrit te kembengulin ne formimin e nje shteti modern, shtet te qytetareve te saj, shtet juridik.

  ajo qe eshte me rendesi te vecante:
  te krijoj ANTIVIRUSIN per VIRUSAT e saj qe jane te kycur ne politkberjen shqipetare.
  pra: nje grumbull pushtetaresh, funkcionar dhe udheheqes ne institucione relevante udhehiqen nga shqipfoles te cilet jane gjak shitur dhe akoma punojne per sherbimin serb, me qellim qe mos shpaloset e kaluara e tyre e periudhes titiste.
  1. Musa Xhaferi - dosje korupcioni dikur ne slloveni dhe tani ne maqedoni;
  2. nevzat bejta - siptarite shqip vo allbanija - egziston stenogram.
  3. talat xhaferi - i kycyr me mision nga arm ne uck.
  4. izet mexhiti - sherbim francez;
  5. xhevat ademi - sherbim jugosllav;
  6. dekani ne fak. pedagogjik ne shkup i biri i sefedin sulejmanit;
  7. fatmir besimi i mbeshtetur nga shenazi mehmeti nipi i hivzi mehmetit,
  8. ali aliu - akademik (?)
  9. safet neziri mik familjar i daciqit kryeministrit serb;
  10. agron buxhaku - sherbim francez;
  11. aziz polozhani - djali i hoxhes se sherbimit KOS;
  12. teuta arifi satelit per harmonizimin dhe bashkpunimin me LSDM
  ...

  Informata e fundit nga ambasada amerikane:
  sikur te mos na vije inat qe jemi perkrahes per hapjen e saj, neve qe sot do ti vinim drynin univerzitetit te tetoves si nje cerdhe korupcioni dhe amoraliteti.

  bashkepunimi trilateral dhe krijimi i institucioneve te perbashketa mes shqiperise, kosoves, maqedonise dhe malit te zi eshte zgjidhja me e mire per shqipetaret e maqedonise.
  Ndryshuar pr her t fundit nga urtesia : 29-09-2012 m 14:06
  urtsia

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Akili-A
  Antarsuar
  06-11-2006
  Postime
  2,962
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Citim Postuar m par nga Edvin83 Lexo Postimin
  Shqiptart e diaspors duan federalizmin e Maqedonis


  Maqedonia shkel t drejtat e shqiptarve, ndaj prmes nj rezolute krkohet bashkimi i t gjitha trojeve shqiptare, si theksohet; n nj shtet, nj komb, nj pasaport dhe nj flamur kuq e zi.

  Publikuar m 27.09.2012 | 15:53

  NJU JORK - Organizata shqiptare 'Jeta e Re', me seli n Nju Jork, ka prgatitur nj rezolut pr zgjidhjen e shtjes shqiptare n Republikn e Maqedonis.

  Prmes ksaj rezolute krkohet t nnshkruhet nj marrveshje e re me sllavo-maqedonasit pr nj Maqedoni federative dhe shqiptart t ken shtetin e tyre Iliridn, brenda Federats s Maqedonis, transmeton INA njoftimin.

  Duke vrejtur q n Maqedoni ka probleme t thella si terrori policor mbi popullsin shqiptare, bastisje, arrestime pa fakte, nuk zbatohet me korrektsi n baz t ligjeve kushtetuese prdorimi i gjuhs shqipe, ndalohet prdorimi i flamurit kombtar, dhnia e shtetsis pr shqiptart q jetojn prej m shum se 15 vitesh, mosndarje n mnyr t barabart e buxhetit shtetror, mbyllje e paraleleve t shkollave shqipe n Strug, Ohr, Manastir, miratimet e shum ligjeve jokushtetuese etj..krkojm federalizmin e Maqedonis dhe zgjidhjen njher e prgjithmon t shtjes shqiptare n kt shtet, thuhet n rezolut.

  Prmes ksaj rezolute krkohet bashkimi i t gjitha trojeve shqiptare, si theksohet; n nj shtet, nj komb, nj pasaport dhe nj flamur kuq e zi.

  /INA/ Shekulli Online/Prgatiti: M.A./
  te kjo harta e madhe po shikoj edhe Korfuzin..
  Te gjithe ankohen se s`kane para....por asnje nuk ankohet se nuk ka tru

 20. #20
  Perjashtuar Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,671
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Maqedoni, vdes n rrethana misterioze ish-ushtari i UK-s
  Vrasjet misterioze t shqiptarve n Maqedonin rndojn raportet e brishta ndretnike.
  Publikuar m 04.10.2012 | 15:25

  SHKUP - Me rastin e vdekjes misterioze n burg t ish-pjestarit t UK-s, Ibrahim Sulejmani, grupi nismtar i Lidhjes s Diaspors Shqiptare pr Maqedonin, me ne krye Xhevat Sherifin, reagon ashpr ndaj ksaj vdekjeje misterioze. Lidhja e Diaspors Shqiptare pr Maqedoni, si raporton INA, krkon urgjentisht ndriimin e plot dhe sa m t shpejt t ktij rasti.

  Lidhja e Diaspors Shqiptare pr Maqedonin dyshon se institucionet prkatse n Maqedoni do ti marrin t gjitha masat e nevojshme pr zbardhjen dhe ndriimin e plot t ktij rasti. Po ashtu, Lidhja e Diaspors Shqiptare dyshon n kapacitetin institucional t prfaqsuesve shqiptar n pushtet, q t zbardhin rastin n fjal.

  Duke e pasur parasysh kt, Lidhja krkon nga faktori ndrkombtar n Maqedoni dhe posarisht nga ambasada e SHBA-ve dhe Bashkimi Evropian q t ushtrojn presion tek qeveria e Shkupit q t zbardh rastin.

  Po ashtu fton OSBE-n dhe Kryqin e Kuq Ndrkombtar, q n kuadr t mandatit t tyre, t marrin hapat e nevojshm, q ky rast t mos mbetet i pandriuar, pasi rasti i t ndjerit ka qen me aktakuz pr krime lufte dhe kundr njerzimit, ndrsa Maqedonia nuk e ka t drejtn pr ksi dnimesh.

  Ndonse me punn e tij Avokati i Popullit, Ixhet Memeti, nuk na ka bindur se ka kapacitetet pr t mbrojtur t drejtat e qytetarve shqiptar n Maqedoni, sidoqoft ai e ka detyrim kombtar dhe n t njjtn koh edhe detyrim professional, q t jap maksimumin pr hetimin e rastit n fjal.

  Ky rast nuk sht i pari q shqiptart t vdesin (vriten) npr burgjet e Maqedonis. T gjitha kto raste vetm rndojn raportet e brishta ndretnike.

  /INA/Shekulli Online/M.A./

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •