Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 25
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,315
    Postimet në Bllog
    17

    Basha, apel qytetarëve: Përdorni biçikletat

    Basha, apel qytetarëve: Përdorni biçikletat

    TIRANE- Ne kryeqytet ka nisur sot “Java e Ndërgjegjësimit”, për reduktimin e përdorimit të makinave. Kryetari i Bashkisë së Tiranës Lulzim Basha, së bashku me një grup të rinjsh, kanë qene te paret qe duke qarkulluar me biçikletë neper bulevardin “Dëshmorët e Kombit” dhe sheshin “Nënë Tereza”, të japin mesazhin e domosdoshmërisë së rritjes së përdoruesve të biçikletave.
    “Në vitin e parë të administratës sime, jam angazhuar për shtrimin e 20 km rrugë biçikletash në qytet dhe në fakt, me përfundimin e projektit multimodal i cili do të shtrihet në plot 12 rrugë kryesore të qytetit, në përfundim të këtij viti, qyteti do të ketë 24 km korsi biçikletash, korsi të dedikuara, të shënuara, të paisura me sinjalistikë dhe që garantojnë sigurinë e çiklistëve” – tha Basha.
    Sipas tij, krahas korsive të dedikuara, Policia Bashkiake në bashkëpunim me Policinë e Shtetit, do të ruajë me fanatizëm sigurinë e çiklistëve. Ai u bëri thirrje qytetarëve t’i rikthehen edhe njëherë këtij mjeti të transportit, që Tirana e ka njohur mirë për dhjetëra vite.
    ”Të gjithë e dimë se sa problematik është trafiku në Tiranë dhe ndonëse ne po kryejmë investime të zgjuara, strategjike siç është rehabilitimi i rrethrrotullimit të Doganës apo investime tek Brryli apo investime të mëdha siç është Unaza e Madhe e Tiranës, përsëri zgjidhja më e mirë është mospërdorimi i makinës për çdo ekzigjencë”- tha ai.

    Panorama
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anëtarësuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    mir e ka basha por.. per ta bere te mundshme bicikleten ne tiran ka shum pune..

  3. #3
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Leqe ta vjedhin atje dhe me zinxhira ta lidhesh. Kot ky. lol
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  4. #4
    i/e larguar
    Anëtarësuar
    09-11-2005
    Vendndodhja
    France ...
    Postime
    6,159
    Sdo ish keq qe te fillonin kta barkalecet qe jan ne pushtet kte levizjen me biciklet e nga kta te marri shembull populli ...ppff
    kerkojn qiqra ne hell si gjithmone.

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e teta
    Anëtarësuar
    25-10-2005
    Postime
    2,005
    ah qe nuk e kam ketu nje foto te ber nga Frieburg-Germany

    ajo qe me se shumti me beri pershtypje ishin bicikletat,hey popull nuk kish kush nuk kishte biciklet,te gjithe ecnin me to,kuptohet ne pjesen e vjeter te qytetit,ama ishin me mijra.Ato parkingjet sikur ishe midis Kines.

    kur u ktheva ne shtepi e kisha ber mendjen top qe edhe une me biciklet te shkoja ne pune,kush te me linte,filluan keta familjaret pooo te thon keta kshu,jo te thon ata ashtu,jo kshu
    ala jemi te komplexuar njerz,edhe vet nuk po distancohem,ama vertet sikur te dalim te gjith me bicikleta vertet do ishte dicka shuum e mire ,edhe e shendeteshme mor.

    do e postoi medomos at foto,veq ti shifni sa mire

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    07-02-2012
    Postime
    18

    Wink

    mjeti me i mire per levizje brenda qytetit.zonja-usha me larte kish marre si shembull qytetitn e freiburg-ut ne gjermani, ne afersi te basel-it ne ch.ndoshta ju duket e pabesueshme por mbi 60% e njerzve qe punojne dhe jetojne ne keto vende te zhvilluara ekonomisht dhe mentalisht perdorin trafikun publik dhe biqikletat.
    fqiu im qe eshte parlamentar ne kantonin (shtetin ) basel-stadt qdo dite bene rrugen e njejte(diku 3.5 km) me biqiklete pa marre parasyshe kushtet atmosferike dhe nuk ka asnje truperoje sikurse mafijozet politikane ne kosove apo shqiperi.mirembetshi shqiptari

  7. #7
    . Maska e illyrian rex
    Anëtarësuar
    11-10-2009
    Vendndodhja
    ne fronin tim
    Postime
    4,491
    E kam pare me syte e mi kur nje benz e hudhi 3 metra larg nje biciklist. Sikur kjo te mos mjaftonte, shoferi i benzit e hapi xhamin e makines dhe ja japi edhe nja 1 milion "pershendetje" biciklistit te gjore.


    Ne Helsinki, nga ajo qe pashe me syte e mi, raporti perafersisht ishte 200 bicikleta per nje makine. Ne Prishtine, e me siguri edhe ne Tirane, raporti mund te jete 2000 makina per nje biciklete.

    Me sa kam pare dhe degjuar, dy qytetet shqiptare ku perdoret me shume bicikleta jane Gjakova dhe Shkodra.

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e teta
    Anëtarësuar
    25-10-2005
    Postime
    2,005
    frieburg
    kjo eshte me e pakta qe duket atje.ka shuum me shum
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  

  9. #9
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    30-08-2006
    Vendndodhja
    askund
    Postime
    9,007
    Edhe ne shkoder nuk perdoren me jo
    une kur isha mora disa here bicikleten e babes me shku me ble nej gje
    fillun ngacmimet e talljet nga te njohurit qe ishin ulur lokaleve
    vjen djali nga austria dhe del me biciklet neper shkoder marre marre me thonin
    pervec saj levizja me biciklete nuk eshte e lehte po shume e rrezikshme
    nuk ka rruge sikurse ne europe
    pervec saj dhe shumakerat e shkodres nuk e cajne koken fare per te respektu bicikletat
    JO SEKS PARA MARTESE

  10. #10
    Kalorës i Lirisë Maska e BlueBaron
    Anëtarësuar
    29-04-2002
    Vendndodhja
    Në Tironën e Ondrrave
    Postime
    5,046
    Ku do ecesh me biçiklete ne Tirone mer jahu ??? Ça thote ky Luli kshu, pse ja meshtjell nai here kot fare !!! Me biçiklete mund te ecesh vetem ne dy gisht trotuar te cilin duhet t'a ndash me kembesoret.
    Mund të shkëpusësh Çunat nga TIRONA, por kurrë nuk mund të shkëpusësh TIRONËN nga zemra e Çunave !!!

  11. #11
    Si ide se ka keq, realiteti eshte ndryshe tani per tani.

  12. #12
    100%shqiptare Maska e loneeagle
    Anëtarësuar
    25-04-2002
    Vendndodhja
    not where i want to be
    Postime
    4,224
    Citim Postuar më parë nga WALCHIRIA Lexo Postimin
    Sdo ish keq qe te fillonin kta barkalecet qe jan ne pushtet kte levizjen me biciklet e nga kta te marri shembull populli ...ppff
    kerkojn qiqra ne hell si gjithmone.
    ahahah, thuaj ku do kaloj populli me biciklet se mos ka linje speciale si ka ne cdo shtet tjeter.
    I LOVE GOD

    j&g

  13. #13
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,315
    Postimet në Bllog
    17
    Dita Botërore pa makina, Sequi: Të jemi evropianë

    TIRANË-Tirana i është bashkuar nismës "Në qytet pa makinën time" për të 9 vit radhazi, ndërkohë që në të janë përfshirë mbi 20 mijë qytete evropiane. "Nëse Tirana dhe qytete të tjera të Shqipërisë dëshirojnë të jenë evropianë, kjo është në drejtimin e duhur", tha Ambasadori i Bashkimit Evropian në Tiranë, Ettore Sequi, gjatë një aktiviteti në rrugën pedonale "Murat Toptani", organizuar nga Ambasada e BE në Tiranë dhe Ministria e Mjedisit, Pyjeve dhe Administrimit të Ujrave.

    Sequi e vuri theksin tek gjetja e mënyrave të ndryshme të transportit në qytete për të shmangur trafikun, por edhe për të patur cilësi ajri dhe qytete të mira për fëmijët. "Kjo është një ditë shumë e rëndësishme. Pjesëmarrja e njerëzve duke lëvizur në qytet në mënyrë më racionale është me rëndësi, të gjëjnë mënyra të ndryshme të lëvizjes, të shmangin trafikun dhe ndotjen, në mënyrë që të kemi cilësi më të mirë ajri për fëmijët tanë”, tha Sequi. "Le të kemi dhe ditë të tjera si këto, le të jemi evropianë", shtoi Ambasadori Sequi.

    Zv/ministri i Mjedisit, Pyjeve dhe Administrimit të Ujrave, Taulant Bino, tha se qëllimi i këtij aktiviteti është mbrojtja e shëndetit dhe promovimi i lëvizjes miqësore me mjedisin. "T’u rikthejmë qyteteve transportin publik, alternative dhe traditën e biçikletave", tha Bino.

    Qëllimi i nismës evropiane për ditën pa makina është pikërisht ndërgjegjësimi për ndërmarrjen e politikave të sukseshme urbane nga vendimmarrësit për të mundësuar rritjen e vëllimit të transportit me mjete miqësore me mjedisin.

    Ambientalistet u kanë bërë thirrje qytetarëve, përmes aktiviteteve të ndryshme, të lëvizin sa më pak me mjete, duke shfrytëzuar lëvizjet sa më miqësore me mjedisin, me biçikleta apo mjete të transportit urban.

    Të ngasësh biçikletën do të thotë t’i bësh një favor të madh mjedisit dhe njerëzimit, duke mos e ndotur me gazrat dhe vajrat aq të dëmshme për jetën, sepse është i pamohueshëm fakti se të ecësh me biçikletë, do të thotë më shumë vende për parkim, më pak stres në kaosin e trafikut të mbingarkuar. Por të ngasësh biçikletën në vend të makinës është një ndër aktivitetet që sjell shumë të mira për shëndetin, si fiskulturë kardiovaskulare, rrit forcën fizike, ekuilibrin dhe fleksibilitetin, djeg shumë kalori.

    Balkanweb

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anëtarësuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    suksese bashes ne kte nisme..
    vini re.. asnje kulish edvinist ne krye te bashkive te qyteteve tjera nuku del ta perkrah nismen e bashes..

    se eshte e bashes.. ja sa e duan popullin qelbaniket selim rozist..
    nejse..
    vendi yne ka mundesi qe dhe hollandes tja kaloj ne kte fushe..
    klima..
    klima favorizon qe njeriu te bicikletoje gjith vitin..
    ti shohesh suedezet..mezi presin te mbaroj dimri i stergjate e te dal pak diell e vec i sheh karvan karvane me bicikleta .. kurse ne shkiperi dhe ne janar mund ti hypesh biciklles nga vlora e te shkoc per qejf ne lushnja a kavaje.. asgje ste pengon..
    kuptohet ne se do krijohet rrjeti bicikletor..
    pra rrug ku makina ska pune.. por vetem kembesori e bicikletori..
    por kjo kerkon nje filozofi te re te te konceptuarit te ndertimit te qyteteve..
    ne kto 20 vjet mafi.. eshte vrare dhe ajo mundesi bicikletimi qe ishte ne koh te enverit fal mungeses se makinave rrugve te shqiperise..

    basha por dhe berisha mir bejne te vizitojne suedine.. e te kuptojne se si e konceptojne keta urbanistiken..
    berisha jo se skupton gje po keta tjeret te pakten..
    se boll ka dal i ngrati jasht por asgje nuk mesoj nga te dalat..
    a thua ja mbyllin syt..

    kur te benem krieminister.. do ndertoj rrug biciklete nga kopliku deri ne orikum.. nga durresi deri ne elbasan.. nga maliqi deri ne drenove.. nga gjakova deri ne prishtine..
    do i rrafshoj gratacielet buz plazheve.. e do ndertoj pyje e rrug per bicikleta e parkingje..
    nga velipoja ne seman e deri ne skele do bej nje shetitore kembesore lulishtore bicikletore..
    pastaj me pokun do ndertojme nje ure mbi bune qe shkodranet nga velipoja te dalin ne ADe e ulqin.. me bicikleta..

    mirpo ne na le mafie betoni qo pune..

    e ka shpine te kino dajti tiranasi.. dhe i hypen xhipit bmw te vej ne taivani per nje kafe..
    po shko ne kembe more m.ut e bir m.uti..

    nejse..ec para lul basha e behu kryeminister.. e te shpetojme nga kaosi e kancer-blozi..

    .

    ..

  15. #15
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Une e kam gjetur nje zgjidhje akoma me ekonomike dhe ne te njejten kohe nuk ndot dhe nuk rendon trafikun, eci me kembe. Nuk rrezikoj te me shtypin makinat dhe nuk me vjedhin edhe po te mos lidhem me zinxhire.

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e xhori
    Anëtarësuar
    25-12-2006
    Vendndodhja
    MARCHE
    Postime
    1,518
    po per trapvain ca beri ky apo u harrua dhe ka filluar me bicikletat
    jeshét prèmè ne aliarèm
    jeshèm more jeshèm
    po drita skeshèm

  17. #17
    i/e regjistruar Maska e juanito02
    Anëtarësuar
    09-07-2007
    Postime
    2,964
    Ne Tirane dhe kembesori heq piken e zeze le me qe per bicikletat as qe ka vend fare.
    Po kshu jan trimat e Sales.
    Njeri permireson cilesine e diellit, tjetri kujton se dyrrotaket fluturojne, tjetri ben nje opinge ne mes te Tiranes, tjetri pret pemet e gjelberimin.
    Dhe zallamahine automobilistike me 2000 lek litri naftes askush se mer persiper ta rregulloje.
    Albania Uber Alles

  18. #18
    Citim Postuar më parë nga juanito02 Lexo Postimin
    Ne Tirane dhe kembesori heq piken e zeze le me qe per bicikletat as qe ka vend fare.
    Po kshu jan trimat e Sales.
    Njeri permireson cilesine e diellit, tjetri kujton se dyrrotaket fluturojne, tjetri ben nje opinge ne mes te Tiranes, tjetri pret pemet e gjelberimin.
    Dhe zallamahine automobilistike me 2000 lek litri naftes askush se mer persiper ta rregulloje.
    Po pse o i uruar ,po erdhen ata kokpalaret e tu do ta ulin cmimin ? Apo do heqin opingen e do bejne ndonje shapke me gisht ne ngjyre te kuqe aty ne mes te sheshit,te duket si tanga.
    Ua kane shplare trurin mbare e mbrapsht o qyq.
    "Expensive watches do not create time, but reflect how expensive it is to their owner."

  19. #19
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar më parë nga teta Lexo Postimin
    ah qe nuk e kam ketu nje foto te ber nga Frieburg-Germany

    ajo qe me se shumti me beri pershtypje ishin bicikletat,hey popull nuk kish kush nuk kishte biciklet,te gjithe ecnin me to,kuptohet ne pjesen e vjeter te qytetit,ama ishin me mijra.Ato parkingjet sikur ishe midis Kines.
    po e postoj une per ty. nuk eshte ne freiburg, por aty afer.
    eshte ne heidelberg prane stacionit te trenit.
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  
    Vasudhaiva Kutumbakam

  20. #20
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar më parë nga goldian Lexo Postimin
    Edhe ne shkoder nuk perdoren me jo
    une kur isha mora disa here bicikleten e babes me shku me ble nej gje
    fillun ngacmimet e talljet nga te njohurit qe ishin ulur lokaleve
    vjen djali nga austria dhe del me biciklet neper shkoder marre marre me thonin
    pervec saj levizja me biciklete nuk eshte e lehte po shume e rrezikshme
    nuk ka rruge sikurse ne europe
    pervec saj dhe shumakerat e shkodres nuk e cajne koken fare per te respektu bicikletat
    une ka shume vite qe nuk i hipi bicikletes ne shkoder. nuk e marr guximin.
    nuk e di a e kane fajin me shume ata schumacher-at me makine qe nuk e cajne koken per bicikleta, apo ata pantani-t me biciklete qe ecin kundra vajte dhe ne mes te rruges...
    pa llogaritur qe sinjalistika ne biciklete nuk perdoret si ne perendim. nuk kam pare asnjehere dike qe merr kthesen majtas apo djathtas dhe lajmeron me dore perpara... nuk ekziston nje gje e tille.

    mendoj se faji eshte 50:50.
    Vasudhaiva Kutumbakam

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •