Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 25
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,166
  Postimet n Bllog
  3

  Basha, apel qytetarve: Prdorni biikletat

  Basha, apel qytetarve: Prdorni biikletat

  TIRANE- Ne kryeqytet ka nisur sot Java e Ndrgjegjsimit, pr reduktimin e prdorimit t makinave. Kryetari i Bashkis s Tirans Lulzim Basha, s bashku me nj grup t rinjsh, kan qene te paret qe duke qarkulluar me biiklet neper bulevardin Dshmort e Kombit dhe sheshin Nn Tereza, t japin mesazhin e domosdoshmris s rritjes s prdoruesve t biikletave.
  N vitin e par t administrats sime, jam angazhuar pr shtrimin e 20 km rrug biikletash n qytet dhe n fakt, me prfundimin e projektit multimodal i cili do t shtrihet n plot 12 rrug kryesore t qytetit, n prfundim t ktij viti, qyteti do t ket 24 km korsi biikletash, korsi t dedikuara, t shnuara, t paisura me sinjalistik dhe q garantojn sigurin e iklistve tha Basha.
  Sipas tij, krahas korsive t dedikuara, Policia Bashkiake n bashkpunim me Policin e Shtetit, do t ruaj me fanatizm sigurin e iklistve. Ai u bri thirrje qytetarve ti rikthehen edhe njher ktij mjeti t transportit, q Tirana e ka njohur mir pr dhjetra vite.
  T gjith e dim se sa problematik sht trafiku n Tiran dhe ndonse ne po kryejm investime t zgjuara, strategjike si sht rehabilitimi i rrethrrotullimit t Dogans apo investime tek Brryli apo investime t mdha si sht Unaza e Madhe e Tirans, prsri zgjidhja m e mir sht mosprdorimi i makins pr do ekzigjenc- tha ai.

  Panorama
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  mir e ka basha por.. per ta bere te mundshme bicikleten ne tiran ka shum pune..

 3. #3
  bubbly
  Antarsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,662
  Leqe ta vjedhin atje dhe me zinxhira ta lidhesh. Kot ky. lol
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 4. #4
  i/e larguar
  Antarsuar
  09-11-2005
  Vendndodhja
  France ...
  Postime
  6,159
  Sdo ish keq qe te fillonin kta barkalecet qe jan ne pushtet kte levizjen me biciklet e nga kta te marri shembull populli ...ppff
  kerkojn qiqra ne hell si gjithmone.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e teta
  Antarsuar
  25-10-2005
  Postime
  2,005
  ah qe nuk e kam ketu nje foto te ber nga Frieburg-Germany

  ajo qe me se shumti me beri pershtypje ishin bicikletat,hey popull nuk kish kush nuk kishte biciklet,te gjithe ecnin me to,kuptohet ne pjesen e vjeter te qytetit,ama ishin me mijra.Ato parkingjet sikur ishe midis Kines.

  kur u ktheva ne shtepi e kisha ber mendjen top qe edhe une me biciklet te shkoja ne pune,kush te me linte,filluan keta familjaret pooo te thon keta kshu,jo te thon ata ashtu,jo kshu
  ala jemi te komplexuar njerz,edhe vet nuk po distancohem,ama vertet sikur te dalim te gjith me bicikleta vertet do ishte dicka shuum e mire ,edhe e shendeteshme mor.

  do e postoi medomos at foto,veq ti shifni sa mire

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  07-02-2012
  Postime
  18

  Wink

  mjeti me i mire per levizje brenda qytetit.zonja-usha me larte kish marre si shembull qytetitn e freiburg-ut ne gjermani, ne afersi te basel-it ne ch.ndoshta ju duket e pabesueshme por mbi 60% e njerzve qe punojne dhe jetojne ne keto vende te zhvilluara ekonomisht dhe mentalisht perdorin trafikun publik dhe biqikletat.
  fqiu im qe eshte parlamentar ne kantonin (shtetin ) basel-stadt qdo dite bene rrugen e njejte(diku 3.5 km) me biqiklete pa marre parasyshe kushtet atmosferike dhe nuk ka asnje truperoje sikurse mafijozet politikane ne kosove apo shqiperi.mirembetshi shqiptari

 7. #7
  . Maska e illyrian rex
  Antarsuar
  11-10-2009
  Vendndodhja
  ne fronin tim
  Postime
  4,491
  E kam pare me syte e mi kur nje benz e hudhi 3 metra larg nje biciklist. Sikur kjo te mos mjaftonte, shoferi i benzit e hapi xhamin e makines dhe ja japi edhe nja 1 milion "pershendetje" biciklistit te gjore.


  Ne Helsinki, nga ajo qe pashe me syte e mi, raporti perafersisht ishte 200 bicikleta per nje makine. Ne Prishtine, e me siguri edhe ne Tirane, raporti mund te jete 2000 makina per nje biciklete.

  Me sa kam pare dhe degjuar, dy qytetet shqiptare ku perdoret me shume bicikleta jane Gjakova dhe Shkodra.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e teta
  Antarsuar
  25-10-2005
  Postime
  2,005
  frieburg
  kjo eshte me e pakta qe duket atje.ka shuum me shum
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-08-2006
  Vendndodhja
  askund
  Postime
  9,009
  Edhe ne shkoder nuk perdoren me jo
  une kur isha mora disa here bicikleten e babes me shku me ble nej gje
  fillun ngacmimet e talljet nga te njohurit qe ishin ulur lokaleve
  vjen djali nga austria dhe del me biciklet neper shkoder marre marre me thonin
  pervec saj levizja me biciklete nuk eshte e lehte po shume e rrezikshme
  nuk ka rruge sikurse ne europe
  pervec saj dhe shumakerat e shkodres nuk e cajne koken fare per te respektu bicikletat
  JO SEKS PARA MARTESE

 10. #10
  Kalors i Liris Maska e BlueBaron
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  N Tironn e Ondrrave
  Postime
  5,046
  Ku do ecesh me biiklete ne Tirone mer jahu ??? a thote ky Luli kshu, pse ja meshtjell nai here kot fare !!! Me biiklete mund te ecesh vetem ne dy gisht trotuar te cilin duhet t'a ndash me kembesoret.
  Mund t shkpussh unat nga TIRONA, por kurr nuk mund t shkpussh TIRONN nga zemra e unave !!!

 11. #11
  Si ide se ka keq, realiteti eshte ndryshe tani per tani.

 12. #12
  100%shqiptare Maska e loneeagle
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  not where i want to be
  Mosha
  39
  Postime
  4,226
  Citim Postuar m par nga WALCHIRIA Lexo Postimin
  Sdo ish keq qe te fillonin kta barkalecet qe jan ne pushtet kte levizjen me biciklet e nga kta te marri shembull populli ...ppff
  kerkojn qiqra ne hell si gjithmone.
  ahahah, thuaj ku do kaloj populli me biciklet se mos ka linje speciale si ka ne cdo shtet tjeter.
  I LOVE GOD

  j&g

 13. #13
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,166
  Postimet n Bllog
  3
  Dita Botrore pa makina, Sequi: T jemi evropian

  TIRAN-Tirana i sht bashkuar nisms "N qytet pa makinn time" pr t 9 vit radhazi, ndrkoh q n t jan prfshir mbi 20 mij qytete evropiane. "Nse Tirana dhe qytete t tjera t Shqipris dshirojn t jen evropian, kjo sht n drejtimin e duhur", tha Ambasadori i Bashkimit Evropian n Tiran, Ettore Sequi, gjat nj aktiviteti n rrugn pedonale "Murat Toptani", organizuar nga Ambasada e BE n Tiran dhe Ministria e Mjedisit, Pyjeve dhe Administrimit t Ujrave.

  Sequi e vuri theksin tek gjetja e mnyrave t ndryshme t transportit n qytete pr t shmangur trafikun, por edhe pr t patur cilsi ajri dhe qytete t mira pr fmijt. "Kjo sht nj dit shum e rndsishme. Pjesmarrja e njerzve duke lvizur n qytet n mnyr m racionale sht me rndsi, t gjjn mnyra t ndryshme t lvizjes, t shmangin trafikun dhe ndotjen, n mnyr q t kemi cilsi m t mir ajri pr fmijt tan”, tha Sequi. "Le t kemi dhe dit t tjera si kto, le t jemi evropian", shtoi Ambasadori Sequi.

  Zv/ministri i Mjedisit, Pyjeve dhe Administrimit t Ujrave, Taulant Bino, tha se qllimi i ktij aktiviteti sht mbrojtja e shndetit dhe promovimi i lvizjes miqsore me mjedisin. "T’u rikthejm qyteteve transportin publik, alternative dhe traditn e biikletave", tha Bino.

  Qllimi i nisms evropiane pr ditn pa makina sht pikrisht ndrgjegjsimi pr ndrmarrjen e politikave t sukseshme urbane nga vendimmarrsit pr t mundsuar rritjen e vllimit t transportit me mjete miqsore me mjedisin.

  Ambientalistet u kan br thirrje qytetarve, prmes aktiviteteve t ndryshme, t lvizin sa m pak me mjete, duke shfrytzuar lvizjet sa m miqsore me mjedisin, me biikleta apo mjete t transportit urban.

  T ngassh biikletn do t thot t’i bsh nj favor t madh mjedisit dhe njerzimit, duke mos e ndotur me gazrat dhe vajrat aq t dmshme pr jetn, sepse sht i pamohueshm fakti se t ecsh me biiklet, do t thot m shum vende pr parkim, m pak stres n kaosin e trafikut t mbingarkuar. Por t ngassh biikletn n vend t makins sht nj ndr aktivitetet q sjell shum t mira pr shndetin, si fiskultur kardiovaskulare, rrit forcn fizike, ekuilibrin dhe fleksibilitetin, djeg shum kalori.

  Balkanweb

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  suksese bashes ne kte nisme..
  vini re.. asnje kulish edvinist ne krye te bashkive te qyteteve tjera nuku del ta perkrah nismen e bashes..

  se eshte e bashes.. ja sa e duan popullin qelbaniket selim rozist..
  nejse..
  vendi yne ka mundesi qe dhe hollandes tja kaloj ne kte fushe..
  klima..
  klima favorizon qe njeriu te bicikletoje gjith vitin..
  ti shohesh suedezet..mezi presin te mbaroj dimri i stergjate e te dal pak diell e vec i sheh karvan karvane me bicikleta .. kurse ne shkiperi dhe ne janar mund ti hypesh biciklles nga vlora e te shkoc per qejf ne lushnja a kavaje.. asgje ste pengon..
  kuptohet ne se do krijohet rrjeti bicikletor..
  pra rrug ku makina ska pune.. por vetem kembesori e bicikletori..
  por kjo kerkon nje filozofi te re te te konceptuarit te ndertimit te qyteteve..
  ne kto 20 vjet mafi.. eshte vrare dhe ajo mundesi bicikletimi qe ishte ne koh te enverit fal mungeses se makinave rrugve te shqiperise..

  basha por dhe berisha mir bejne te vizitojne suedine.. e te kuptojne se si e konceptojne keta urbanistiken..
  berisha jo se skupton gje po keta tjeret te pakten..
  se boll ka dal i ngrati jasht por asgje nuk mesoj nga te dalat..
  a thua ja mbyllin syt..

  kur te benem krieminister.. do ndertoj rrug biciklete nga kopliku deri ne orikum.. nga durresi deri ne elbasan.. nga maliqi deri ne drenove.. nga gjakova deri ne prishtine..
  do i rrafshoj gratacielet buz plazheve.. e do ndertoj pyje e rrug per bicikleta e parkingje..
  nga velipoja ne seman e deri ne skele do bej nje shetitore kembesore lulishtore bicikletore..
  pastaj me pokun do ndertojme nje ure mbi bune qe shkodranet nga velipoja te dalin ne ADe e ulqin.. me bicikleta..

  mirpo ne na le mafie betoni qo pune..

  e ka shpine te kino dajti tiranasi.. dhe i hypen xhipit bmw te vej ne taivani per nje kafe..
  po shko ne kembe more m.ut e bir m.uti..

  nejse..ec para lul basha e behu kryeminister.. e te shpetojme nga kaosi e kancer-blozi..

  .

  ..

 15. #15
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,691
  Une e kam gjetur nje zgjidhje akoma me ekonomike dhe ne te njejten kohe nuk ndot dhe nuk rendon trafikun, eci me kembe. Nuk rrezikoj te me shtypin makinat dhe nuk me vjedhin edhe po te mos lidhem me zinxhire.

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e xhori
  Antarsuar
  25-12-2006
  Vendndodhja
  MARCHE
  Postime
  1,518
  po per trapvain ca beri ky apo u harrua dhe ka filluar me bicikletat
  jesht prm ne aliarm
  jeshm more jeshm
  po drita skeshm

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e juanito02
  Antarsuar
  09-07-2007
  Postime
  2,964
  Ne Tirane dhe kembesori heq piken e zeze le me qe per bicikletat as qe ka vend fare.
  Po kshu jan trimat e Sales.
  Njeri permireson cilesine e diellit, tjetri kujton se dyrrotaket fluturojne, tjetri ben nje opinge ne mes te Tiranes, tjetri pret pemet e gjelberimin.
  Dhe zallamahine automobilistike me 2000 lek litri naftes askush se mer persiper ta rregulloje.
  Albania Uber Alles

 18. #18
  Citim Postuar m par nga juanito02 Lexo Postimin
  Ne Tirane dhe kembesori heq piken e zeze le me qe per bicikletat as qe ka vend fare.
  Po kshu jan trimat e Sales.
  Njeri permireson cilesine e diellit, tjetri kujton se dyrrotaket fluturojne, tjetri ben nje opinge ne mes te Tiranes, tjetri pret pemet e gjelberimin.
  Dhe zallamahine automobilistike me 2000 lek litri naftes askush se mer persiper ta rregulloje.
  Po pse o i uruar ,po erdhen ata kokpalaret e tu do ta ulin cmimin ? Apo do heqin opingen e do bejne ndonje shapke me gisht ne ngjyre te kuqe aty ne mes te sheshit,te duket si tanga.
  Ua kane shplare trurin mbare e mbrapsht o qyq.
  "Expensive watches do not create time, but reflect how expensive it is to their owner."

 19. #19
  MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
  Antarsuar
  03-06-2009
  Vendndodhja
  European Union
  Postime
  6,882
  Citim Postuar m par nga teta Lexo Postimin
  ah qe nuk e kam ketu nje foto te ber nga Frieburg-Germany

  ajo qe me se shumti me beri pershtypje ishin bicikletat,hey popull nuk kish kush nuk kishte biciklet,te gjithe ecnin me to,kuptohet ne pjesen e vjeter te qytetit,ama ishin me mijra.Ato parkingjet sikur ishe midis Kines.
  po e postoj une per ty. nuk eshte ne freiburg, por aty afer.
  eshte ne heidelberg prane stacionit te trenit.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Vasudhaiva Kutumbakam

 20. #20
  MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
  Antarsuar
  03-06-2009
  Vendndodhja
  European Union
  Postime
  6,882
  Citim Postuar m par nga goldian Lexo Postimin
  Edhe ne shkoder nuk perdoren me jo
  une kur isha mora disa here bicikleten e babes me shku me ble nej gje
  fillun ngacmimet e talljet nga te njohurit qe ishin ulur lokaleve
  vjen djali nga austria dhe del me biciklet neper shkoder marre marre me thonin
  pervec saj levizja me biciklete nuk eshte e lehte po shume e rrezikshme
  nuk ka rruge sikurse ne europe
  pervec saj dhe shumakerat e shkodres nuk e cajne koken fare per te respektu bicikletat
  une ka shume vite qe nuk i hipi bicikletes ne shkoder. nuk e marr guximin.
  nuk e di a e kane fajin me shume ata schumacher-at me makine qe nuk e cajne koken per bicikleta, apo ata pantani-t me biciklete qe ecin kundra vajte dhe ne mes te rruges...
  pa llogaritur qe sinjalistika ne biciklete nuk perdoret si ne perendim. nuk kam pare asnjehere dike qe merr kthesen majtas apo djathtas dhe lajmeron me dore perpara... nuk ekziston nje gje e tille.

  mendoj se faji eshte 50:50.
  Vasudhaiva Kutumbakam

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •