Close
Faqja 8 prej 9 FillimFillim ... 6789 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 141 deri 160 prej 161
 1. #141
  Citim Postuar m par nga angmokio Lexo Postimin
  O vella referi nuk po te kuptoj?

  C'fare do te thuash me frazen qe te kam nenvizuar?

  Rrotullohet toka rreth diellit? Apo dielli rreth tokes?
  Pra simbas besimit Islam dhe krishter sht se Dielli rrotullohet rreth toks,.Dhe pr kt shtje jan br debate t kota,me njerz q shkencn e kan marr si zot.

 2. #142
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927
  Citim Postuar m par nga referi_1 Lexo Postimin
  Pra simbas besimit Islam dhe krishter sht se Dielli rrotullohet rreth toks,.Dhe pr kt shtje jan br debate t kota,me njerz q shkencn e kan marr si not.
  Mos ti degjoje kush keto lloj marrezirash se eshte turp.

  Nese toka nuk rrotullohet rreth diellit , rreth kujt rrotullohet atehere?

  P.S Falenderoj Allahun xh.sh qe me ane te teknologjise se sotme kuptojme qarte injorancen e x apo y.
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 3. #143
  Citim Postuar m par nga angmokio Lexo Postimin
  Mos ti degjoje kush keto lloj marrezirash se eshte turp.

  Nese toka nuk rrotullohet rreth diellit , rreth kujt rrotullohet atehere?

  P.S Falenderoj Allahun xh.sh qe me ane te teknologjise se sotme kuptojme qarte injorancen e x apo y.
  Subhanallahi amma jushrikun.Skam mundsi ta spjegoj nga mobili.Kjo sht shtje besimi.Toka rrotullohetrreth boshtit t vet.Kurse teoria tjetr sht falc se gjoja toka rrotullohet rreth diellit.Kt e shpifn ifutt q tju mbajn peng juve.Toka sht qendra e universit,dhe rreth tokes rrotulohet gjith universi.
  Ndryshuar pr her t fundit nga referi_1 : 30-10-2012 m 13:27 Arsyeja: n.d

 4. #144
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927
  Citim Postuar m par nga referi_1 Lexo Postimin
  Subhanallahi amma jushrikun.Skam mundsi ta spjegoj nga mobili.Kjo sht shtje besimi.Toka rrotullohetrreth boshtit t vet.Kurse teoria tjetr sht falc se gjoja toka rrotullohet rreth diellit.Kt e shpifn ifutt q tju mbajn peng juve.
  Kujdes me etiketimet , sidomos me kufrin e shirkun!

  Po flasim si njerez dhe hajde te debatojme si njerez. Me te krishteret sa mire kerkon debat njerezor dhe te qyteteruar , me muslimanet duhet te jesh akoma me teper njerezor dhe i qyteteruar.

  Ska problem , do te te pres derisa te jesh ne kompjuter dhe me argumento gjeresisht keto qe shkruan.

  Kjo eshte teoria qe kemi mesuar dhe ka llogjike te shendoshe:
  Toka rrotullohet rreth boshtin te vet dhe njekohesisht dhe rreth diellit.
  Rrotullimi rreth boshtit te vet sjell ndryshimin e dites dhe nates. Rrotullimi rreth Diellit sjell nderrimin e stineve t vitit.

  Gjithcka ketu eshte llogjike, se kuptoj mendjelehtesine tuaj qe gjithcka ne bote e lidhni me mashtrimet e cifuteve.

  Fetwane e Shejkh Ibn Uthejminit e kam lexuar ,dhe ti me ate fetwa nisesh duke ju bashkangjitur keqinterpretimeve te shume ajeteve Kuranore qe beri Sheikh Ibn Uthejmin .

  Ky eshte problemi i disa Ulemave Muslimane , duan te behen kozmonaute , mjek, dentiste, teknik kompjuteri, shkencetar berthamor etj etj.

  Le te merren me ceshtjet fetare e ti lene njerezit kompetente qe kane nje jete qe merren me ato studime. Te vjen keq qe njerez te indoktrinuar dhe trushpelare nuk vene llogjiken ne perdorim por i ndjekin ''Dijetaret'' sikur profetin a.s
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 5. #145
  S pari nuk ofendova asnjrin,e dyta nuk merrem me kelamistt,q llogjikn e vndojn para argumenteve.Sot pseudoshkenca thot kshtu e nesr ndryshe.

 6. #146
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927
  Citim Postuar m par nga referi_1 Lexo Postimin
  S pari nuk ofendova asnjrin,e dyta nuk merrem me kelamistt,q llogjikn e vndojn para argumenteve.Sot pseudoshkenca thot kshtu e nesr ndryshe.
  Per c'llogjike e ke fjalen? Per nderrimin e stineve? S'ka nevoje per me qene i llogjikshem per me e kuptuar, eshte argumenti qe te con tek llogjika dhe jo llogjika per ta argumentuar. Perkundrazi jeni ju qe interpretoni ajetet Kuranore sipas qejfit.

  Gjithsesi , dekleratat tuaja jane nje argument llogjik per kedo qe lexon kete teme qe te kuptoje rrezikun e Vehabizmit dhe ideologjite prapanike te tyre.

  Kush eshte Pro Vehabizmit eshte kundra Shkences!
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 7. #147
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-10-2002
  Vendndodhja
  prjashtuar
  Postime
  1,008
  *

  Nc nc nc

  Lloj-lloj 'dijetari' ka lindur sot.

  Toka, nje grimce qe as mund te shihet me Mikroskop ne univerz, qenka qendra e botes dhe cdo gje po u sillka rreth saj :


  *

 8. #148
  Citim Postuar m par nga angmokio Lexo Postimin
  Per c'llogjike e ke fjalen? Per nderrimin e stineve? S'ka nevoje per me qene i llogjikshem per me e kuptuar, eshte argumenti qe te con tek llogjika dhe jo llogjika per ta argumentuar. Perkundrazi jeni ju qe interpretoni ajetet Kuranore sipas qejfit.

  Gjithsesi , dekleratat tuaja jane nje argument llogjik per kedo qe lexon kete teme qe te kuptoje rrezikun e Vehabizmit dhe ideologjite prapanike te tyre.

  Kush eshte Pro Vehabizmit eshte kundra Shkences!
  Me kshtu si ju do t prparon shkenca,dhe lum ummeti me ju.

 9. #149
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  08-12-2003
  Vendndodhja
  Tiron
  Postime
  979
  Citim Postuar m par nga referi_1 Lexo Postimin
  Subhanallahi amma jushrikun.Skam mundsi ta spjegoj nga mobili.Kjo sht shtje besimi.Toka rrotullohetrreth boshtit t vet.Kurse teoria tjetr sht falc se gjoja toka rrotullohet rreth diellit.Kt e shpifn ifutt q tju mbajn peng juve.Toka sht qendra e universit,dhe rreth tokes rrotulohet gjith universi.
  Selam Alejkum referi_1 .

  Kush e ka thone qe toka esht qendra universit? E thu ti apo e ka thon ndonje dijetar?
  U bona me verte kurjoz.

 10. #150
  Me shkenc si e spjegoni q Dielli udhton deri n Arsh dhe i bn sexhde Allahut?

 11. #151
  Citim Postuar m par nga Tori Lexo Postimin
  Selam Alejkum referi_1 .

  Kush e ka thone qe toka esht qendra universit? E thu ti apo e ka thon ndonje dijetar?
  U bona me verte kurjoz.
  Ue alejkum selam.Kt e thuajn tr muslimant,poashtu edhe krishtert.

 12. #152
  Perjashtuar
  Antarsuar
  26-10-2012
  Postime
  95
  Eshte menyra alegorike o refer .

  Si e spjegon ti ekzistencen e melekeve me shkenc

 13. #153
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  555

  Pr: Vehabizmi - kush e prodhoi dhe kujt i shrben?

  Wahabistet ishin pasues t nj fundamentalist n vitin 1700 -me predikues me emrin Muhammed Ibn Abdul Vehabit te cilet n vitin 1744 aleate me familjen saudit.
  Pavarsisht pengesave kundr Muhamed Ali mundi sauditt shpejt rivendosjen e nj komb t vogl.
  Gjat Lufts s Par Botrore dhe gjate vitit 1920 rimorn liderin e tyre Abdul Aziz ibn Saud, me ndihmn financiare britanike dhe me mbshtetjen e ushtris s tij fanatike Wahabiste,Meka dhe Arabia. N vitin 1932 ai e shpalli veten mbret t ArabiesSaudite ku Weabistet ende sundoin.
  Ibn Saud ka marr t paktn shtatdhjet fmij dhe djali i tij Abdullah u b mbret n vitin 2005.
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi II : 07-03-2016 m 17:25

 14. #154
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  978

  Pr: Vehabizmi - kush e prodhoi dhe kujt i shrben?

  Grupi Vehabi dinte shume te fshehta ne fillesat e tij dhe qe nje opozite konstruktive dhe shume pak prej tyre vdiqen burgjeve, meqe kuptuan se Meka qe pushtuar nga djajte dhe Islami nuk egzisitonte me mbi toke, te pakten jo ne Kur'an ku ata nuk e gjenin dot. Por prapeseprape pati levizje te tjera qe e lejuan Islamin ne popujt kafsheror, pertej Arabise dhe i lyen shpatat e tyre me genjeshtren qe mbeti, fjalen pa kuptim.

 15. #155
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Antarsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,430

  Pr: Vehabizmi - kush e prodhoi dhe kujt i shrben?

  Angimokio te dija djale te zgjuar por edhe ti ke rene pre ee nje propagande e cila me shume te ben tifoz per nxitjen e luftes nderpjet muslimaneve.


  Ibn Tejmija eshte kolos i Islamit, eshte quajtur sheik Islam, ka nxitur muslimanet kunder mongoleve dhe tartareve te cilet ne ate kohe kishin pushtuar nje prej qyteterimeve me te medha islame Bagdatin.

  Ibn Tejmija edhe sot studiohet nga akademiket perendimore sepse ka qene unik, universal ne te gjitha lemite e shkencave fetare, saqe librat e tij sot i gjen ne cdo fushe ne debate me ateistet, filozofet,krishteret,rrymat e tjera shite, etj.

  Ka qene aq i madh saqe nxenesit e tij prape kane qene te medhenj dhe sot lexohen nga te gjithe si Ibn Kajim el Exheuzij(Doktorii zemrave),Ibn Ibn Kethiri(Nje prej mufesirineve me te mire te Kuranit) IBn Dhehebi, Nga Ibn kajimi mesoi Hafidh Ibn Rexhebi e keshtu vijon zinxhiri i dijetareve qe dolen prej Ibn Tejmijes.


  Une kam pare disa studime ne anglisht nga studiuese te ndryshem per ibn Tejmijen

  https://sites.google.com/site/jhoove...s/ibn-taymiyya

  Fatkeqesia jone ndaj Tij eshte se gjuha e tij e larte arabe eshte e veshtire per ty perkthyer ne gjuhen shqipe sidomos per debatet qe ka bere me rrymat e ndryshme filozofike.

  Une them merr kerko dhe lexo Ibn Tejmijen dhe Ibn Kajimin lexo dhe per ibn Kethirin dhe do ti largosh te gjitha hamendesimet qe ke krijuar duke lexuar pacavure donkishoteske ne internet per keto kolose te medhenj.

  A e di sa vepra ka lene ibn Tejmija?
  Po nxnenesit e tij?

  Kush i lexon ato te gjitha do ishte nje prej dijetareve sot te botes Islame.
  Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

 16. #156
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927

  Pr: Vehabizmi - kush e prodhoi dhe kujt i shrben?

  Citim Postuar m par nga Xhemis Lexo Postimin
  Angimokio te dija djale te zgjuar por edhe ti ke rene pre ee nje propagande e cila me shume te ben tifoz per nxitjen e luftes nderpjet muslimaneve.


  Ibn Tejmija eshte kolos i Islamit, eshte quajtur sheik Islam, ka nxitur muslimanet kunder mongoleve dhe tartareve te cilet ne ate kohe kishin pushtuar nje prej qyteterimeve me te medha islame Bagdatin.

  Ibn Tejmija edhe sot studiohet nga akademiket perendimore sepse ka qene unik, universal ne te gjitha lemite e shkencave fetare, saqe librat e tij sot i gjen ne cdo fushe ne debate me ateistet, filozofet,krishteret,rrymat e tjera shite, etj.

  Ka qene aq i madh saqe nxenesit e tij prape kane qene te medhenj dhe sot lexohen nga te gjithe si Ibn Kajim el Exheuzij(Doktorii zemrave),Ibn Ibn Kethiri(Nje prej mufesirineve me te mire te Kuranit) IBn Dhehebi, Nga Ibn kajimi mesoi Hafidh Ibn Rexhebi e keshtu vijon zinxhiri i dijetareve qe dolen prej Ibn Tejmijes.


  Une kam pare disa studime ne anglisht nga studiuese te ndryshem per ibn Tejmijen

  https://sites.google.com/site/jhoove...s/ibn-taymiyya

  Fatkeqesia jone ndaj Tij eshte se gjuha e tij e larte arabe eshte e veshtire per ty perkthyer ne gjuhen shqipe sidomos per debatet qe ka bere me rrymat e ndryshme filozofike.

  Une them merr kerko dhe lexo Ibn Tejmijen dhe Ibn Kajimin lexo dhe per ibn Kethirin dhe do ti largosh te gjitha hamendesimet qe ke krijuar duke lexuar pacavure donkishoteske ne internet per keto kolose te medhenj.

  A e di sa vepra ka lene ibn Tejmija?
  Po nxnenesit e tij?

  Kush i lexon ato te gjitha do ishte nje prej dijetareve sot te botes Islame.
  Vlla Xhemis , tema eshte kundra vehabizmit dhe jo kundra Ibn Tejmijes.

  Po shikoja me vemendje temen dhe e vetmja fraze ku kam permendur Ibn Tejmijen eshte ceshtja e personifikimit qe ai i ben Allahut xh.sh. Je i mirepritur te sjellesh argumente kundra kesaj qe kam permendur une. Me bind qe lejohet qe Allahut ti japim forme ?

  Nuk e hedh poshte kontributin kolosal qe ai bashke me nxenesit e tij i kane dhene islamit por gjithsesi ata nuk ishin engjej. Ceshtje te tille delikate eshte mire te diskutohen dhe te jepen mendime te ndryshme. Nje problem me i madh me muslimanet eshte qe dijetaret qe ata ndjekin behen nje rang me profetet , biles edhe me lart sa i bejme dhe te pagabueshem.
  Ndryshuar pr her t fundit nga angmokio : 20-03-2016 m 10:55
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 17. #157
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Antarsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,430

  Pr: Ibni El-kajjim

  O shpirti vllait por ibn kajimi clidhje ka me "vehabizmin".Ke lexuar ndonje liber te ibn Kajimit apo jo?Merr vlla lexo librat e tyre se jane koloset e Islamit.Ibn Kajimi ka qene 500 vjet perpara Abduluehabit si mund ta fusesh ate ne grupit Uehabist? Pra kjo tregon qe nuk e njef ceshtjen si duhet.Plus per Ibn tejmijen ke sjelle shpifje qe gjoja Allahu eshte i Barabarte me Arshin.Me sill tek kush liber e ka gjetur, ose ben mire mos percjellesh shpifje.

  Profeti a.s ka thene eshte genjeshtar ai qe percjell genjeshtren dhe ai qe e thote ate.Ki kujdes perpara se te flasesh per dijetaret sepse mishi i tyre, dhe nderi i tyre eshte i helmuar per ta pergojuar njerzit e thjeshte.Ato qe gjithe jeten e kaluan siper librave nuk mund te hudhen poshte nga njerez internetesh pa i njohur aspak kontributin e tyre per Islamin.

  Ki frike Zotin, vepro me drejtesi dhe mos i shkel nderet e te diturve me injorance,

  Kur gabon dijetari merr nje sevap e kur e qellon merr dy sevape.

  Kurse kur i padituri flet pa dituri dhe e qellon e di cfare merr?Po kur nuk e qellon aq me keq per te?

  Citim Postuar m par nga angmokio Lexo Postimin
  IBNI EL-KAJJIM:

  Emri i tij sht Muhammed bin Ebi Bekr Ez-Zerij. U lind n vitin 691 h. dhe vdiq n vitin 751 h.. Duke mos iu ndar msuesit t tij Ibni Tejmije edhe ky futet n burg s bashku me te.

  N librin e tij t quajtur ( - الصواعق المرسلة على الجهمية و المعطلة - ) 'Essavaik elmurseletu ala elxhehmijetu velmuataletu' shkruan: 'Urtsia (hikmeti) sht se All-llahu nuk do ta dnoj askend me dnim t prhershm sepse kjo nuk ka t bj me mshirn e madhe t All-llahut'.

  'Ky mendon se kush sht n zjarr t xhehennemit do t del nga aty dhe do t futet n xhennet, zarri do t shuhet, e ky nuk mendon se me kt Iblisi i mallkuar Ebu Xhehli, Ebi Bin Halef, Faraoni, Hamani e Karuni do t jen me pejgambert, t devotshmit dhe shehidt n xhennet, krejt kt mundohet ta argumentoj me argumente edhe pse nuk ekzistojn.'

  Mundohet ta prshtas ndonj argument duke br q t argumentoj se mushrikt do t nxirren nga zjarri i xhehennemit sepse kan besim n zemrat e tyre sa grimca e atomit dhe kt e bn duke argumentuar me ajetin e 25 t sures Llukman: 'Po qese i pyetni ata se kush sht krijues i qiejve dhe i toks, ata thon All-llahu'. Po ashtu, me hadithin e Pejgamberit a.s.: 'Nxirrini nga zjarri ata n zemrat e t cilve ka t mir edhe sa grimca e atomit'.
  Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

 18. #158
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927

  Pr: Ibni El-kajjim

  Citim Postuar m par nga Xhemis Lexo Postimin
  O shpirti vllait por ibn kajimi clidhje ka me "vehabizmin".Ke lexuar ndonje liber te ibn Kajimit apo jo?Merr vlla lexo librat e tyre se jane koloset e Islamit.Ibn Kajimi ka qene 500 vjet perpara Abduluehabit si mund ta fusesh ate ne grupit Uehabist? Pra kjo tregon qe nuk e njef ceshtjen si duhet.Plus per Ibn tejmijen ke sjelle shpifje qe gjoja Allahu eshte i Barabarte me Arshin.Me sill tek kush liber e ka gjetur, ose ben mire mos percjellesh shpifje.

  Profeti a.s ka thene eshte genjeshtar ai qe percjell genjeshtren dhe ai qe e thote ate.Ki kujdes perpara se te flasesh per dijetaret sepse mishi i tyre, dhe nderi i tyre eshte i helmuar per ta pergojuar njerzit e thjeshte.Ato qe gjithe jeten e kaluan siper librave nuk mund te hudhen poshte nga njerez internetesh pa i njohur aspak kontributin e tyre per Islamin.

  Ki frike Zotin, vepro me drejtesi dhe mos i shkel nderet e te diturve me injorance,

  Kur gabon dijetari merr nje sevap e kur e qellon merr dy sevape.

  Kurse kur i padituri flet pa dituri dhe e qellon e di cfare merr?Po kur nuk e qellon aq me keq per te?
  Selam Xhemis,

  Ke shume te drejte. Permendja e dy dijetareve islame si Ibn Kajami dhe Ibn Tejmije jane jorelevante per temen per fjale. Dy postimet ku permenden keto dy dijetare jane fshire.
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 19. #159
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  978

  Pr: Vehabizmi - kush e prodhoi dhe kujt i shrben?

  Vehabizmi ka qene nje levizje Evlijai te sigurte te Allahut dhe ai piksynonte dy gjera te reformonte Arabine dhe te mbronte Kuranin kurse hadithet mund te gjykoheshin nga mendja e shendoshe! Reforma kunder Arabise qe e pergjakshme dhe kundershtia ndaj Kuranit ishte ne lidhje me njerezit qe e kishin ruajtur dhe sjelle deri tek ne por Ai besonte se Allahu e mban dhe mbron fjalen e tij edhe pse dyshonte ne siperfaqen e shume ajeteve!

 20. #160
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  07-02-2017
  Postime
  10

  Pr: Vehabizmi - kush e prodhoi dhe kujt i shrben?

  Per kete dexhall na ka paralajmeruar edhe Pejgamberi a.s.

  Transmetuar Ibn Umer:
  (Pejgamberi a.s) tha: "O Allah! Bekoni Sham-in ton dhe Jemenin ton." Njerzit than, "Najd-in ton gjithashtu." Profeti a.s prsri tha, "O Allah! Bekoni Sham-in ton dhe Jemenin." Ata than prsri, "Najd-in gjithashtu." Pr kt, Profeti (as) tha: "Do t shfaqen trmetet dhe vuajtjet, dhe prej andej do t del koka e Satanit".

  Sahih Buhari Libri 15, Hadithi 32

  Abdulvehab Dexhalli I mallkum e nxori koken ne Najd ne vitin 1703

Faqja 8 prej 9 FillimFillim ... 6789 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •