Close
Faqja 7 prej 9 FillimFillim ... 56789 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 121 deri 140 prej 161
 1. #121
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927
  Citim Postuar m par nga G.D Lexo Postimin
  Po i shtoj edhe dicka : Po sufite? Kujdes sepse Imran Hosein qe e ke sjelle per reference thote PO, edhe shiat edhe sufite jane muslimane sepse ata kryejne haxhin. Por a mjafton?
  Sheikh Imran Hosein ka deklaruar se .....une si perkas absolutisht sufizmit. Besimi dhe praktikimi i Islamit prej meje nuk ka asnje element te Sufizmit.
  Te gjithe jemi barinj , dhe te gjithe ne do pyetemi per delet tane. Ne kete sens une jam bariu....


  Megjithate do kisha pas deshire qe dhe ti bashke me vella Ramazanin te me sillnit pak kushtet qe e bejne njeriun Musliman.
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 2. #122
  Djal Drenice Maska e Lexuesi_
  Antarsuar
  18-06-2010
  Vendndodhja
  Ne vendin e ngjarjeve
  Postime
  6,015
  Te gjithe e kritikuat e kundershtuat angmokio, por asnjeri nga ju nuk doli me fakte ti demantoj keto qka ka thane angmokio dhe ky vet ju tha qe sillmni faktet. Nese tek askush nuk kan sjell dobi keto shkrime qe jan shume te qarta. Une e kuptova kshtu shul shqip i themi ne se kush eshte Vehabizmi.

  Per ata qe sduan te mesojn ata kurr skan per te mesuar.

 3. #123
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927
  Citim Postuar m par nga G.D Lexo Postimin
  E verteta qendron tek te sinqertet, gjithmone!
  E them kete sepse lexova me vemendje 7 faqet e forumit per kete teme dhe akoma nuk isha i sigurte se kush prej jush ka plotesisht te drejte. Di te them qe muslimanet nuk ben te cilesojne tjetrin si qafire per aq kohe sa nuk kane prekur ne bazen e besimit e me qarte ne shahadet!
  Te gjitha grupimet sot ne Islam pretendojne dashuri te sinqerte ne Muhamedin s.a dhe bindjen absolute nje zot te vetem: Allahun! Por a nuk e dime se grupime kryesore si sufite dhe shiat veprojne diametralisht te kunderten e logjikes qe duhet te derivoje nga shahadeti! Keto grupime nuk jane Islam! Nese familja mbreterore Saudite nuk vepron ne kete rrafsh atehere edhe ajo eshte e devijuar.
  A eshte e drejte te etiketosh vellain tend musliman si qafir ose te lidhur me interesat e sauditeve nese ky vella nuk e feston ditelindjen e pejgamberit apo nuk degjon muzike apo nuk kercen apo nuk proteston edhe shume apo tjera te cilat qendrojne ne rrafsh dytesor ne krahasim me ceshtjet madhore ne te besuar! Njelloj me duket e padrejte te cilesohen qafira e aq me teper te derdhet gjak i muslimaneve nese ata festojne ditelindjen, degjojne muzike, protestojne etj...
  Sot, mjedisi mes muslimaneve eshte i korruptuar edhe jo i drejte keshtu qe per te ruajtur te pacenuara vlerat e medha qe kane muslimanet mund te behen mes nesh edhe tolerime. Kuptohet qe duhet te punojme qe sa me shpejte te krijohet mjedisi i te drejtes dhe e verteta te jete kristal e pacenuar por momentalisht duhet te preokupohemi qe te mos ndahemi me shume mes vete.
  Ti hapim syte e mendjes e zemres dhe te kapemi fort pas Kuranit dhe sunetit. Te mos mohojme dijetarin per shkak se tha qe te mos festohet kjo ditelindje apo pse tha te mos protestohet ketu apo shume gjera te tjera JO KYCE dhe per te cilat fare mire (dhe afer mendjes) mund te kete te drejte ai dhe jo une qe kam tjeter profil ne jete por me bashkon me te feja te cilen ai e ka edhe profesion!
  Allahu na befte te sinqerte ne rrugen e drejte!
  Vella G.D , me gjithe respektin qe kam per ty , ne kete teme nuk po e kap fare fillin e temes.
  Ketu nuk behet fjale qe ata Muslimane qe e kritikojne Vehabizmin e kritikojne sepse degjojne muzike apo kendojne mevlude.

  Vehabine e kritikojme per 1001 arsye ashtu sikurse nuk them qe misioni i tij pati vetem anen negative. Por a justifikohen vrasjet e Muslimaneve qe ai beri? A justifikohen bashkepunimet me cifute e spiune anglez vetem per te arritur pushtetin. A i lejohet ndjekesve te Vehabiut te bejne kufer per cdo Musliman vetem sepse per ceshtje te ndryshme mendon ndryshe prej tij? A lejohet gjaku Muslimanit te merret aq lehtesisht sa ce marrin Vehabite? A lejohet qe fetvate e dijetareve te jene te indoktrinuara prej Mbreterve tagute? Etj etj...keto jane shkaqet o vella qe u hap kjo teme e jo per muziken e mevludin.

  Persa i perket mevludit une nuk mendoj se ka kush hajer prej saj ,per me teper qe nuk eshte ndonje tip grumbullimi ku Muslimanet perfitojne prej besimit. Aq me teper qe shumica e hoxhallareve e kane bere si tip biznesi , kendo mevlud e kap ndonje leke.

  Per muziken po ashtu nuk mendoj se ka kush hajer prej muzikes pasi Ibni Abbasi e ka komuntuar si Lehvil- Hadith. Por cili eshte shkaku qe ai ka thene Lehvil-Hadith? Prej veglave muzikore qe luhen ne te apo prej pislleqeve qe shoqerohen gjate muzikes?
  Nese vegla muzikore ndalohet atehere pse profeti Muhamed a.s e lejoi Aishen r.a bashke me sherbetoret te degjonin fyellin e daullet?

  Ku eshte e keqja te degjosh ilahite e Maher Zain apo Adem Ramadani ku i kendohet Allahut xh.sh dhe Pejgamberit a.s?

  Islami nuk eshte diktature sikurse e predikojne Vehabite. Islami eshte fe e arsyes. Profeti Muhamed a.s thote feja eshte leftesim per Muslimanin.
  Hajde shko per da'awa per Islamin dhe thuaji nje jobesimtari kjo eshte haram e ajo e ndaluar?
  Profeti yne a.s ishte i zgjuar, i ditur dhe elokuent , keto ishin shkaqet qe Islami ndryshe nga fete e tjera te meparshme dhe pati suksesin.

  E ke lexuar Kur'anin? Allahu i drejtohet dhe njerezve dhe besimtareve. Nderkohe Vehabite i kane harruar 10 vitet e prodikimit te Islamit ne Meke por merren vetem me 10 vitet e Medines.

  Une o vella nuk jam as Sufi e as Shia , une i perkas Ehli Sunetit. Une jam per Islamin e paster dhe jo per Vehabizmin.
  Dhe sa kohe do kete Vehabizem nuk do kete Islam te paster.
  Ndryshuar pr her t fundit nga angmokio : 24-09-2012 m 14:47
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 4. #124
  Robi i All-llahut
  Antarsuar
  09-01-2008
  Vendndodhja
  N Itali
  Postime
  1,774
  Citim Postuar m par nga Lexuesi_ Lexo Postimin
  Te gjithe e kritikuat e kundershtuat angmokio, por asnjeri nga ju nuk doli me fakte ti demantoj keto qka ka thane angmokio dhe ky vet ju tha qe sillmni faktet. Nese tek askush nuk kan sjell dobi keto shkrime qe jan shume te qarta. Une e kuptova kshtu shul shqip i themi ne se kush eshte Vehabizmi.

  Per ata qe sduan te mesojn ata kurr skan per te mesuar.
  Faktet me argumente jan t qarta se, t gjith kta arshafe q ka sjell angmokio jan nga ata q e urrejn t vrtetn duke i ofenduar Dijetarin e madh Shejkh Muhamed Abdu Vehabin ( All-llahu e mshiroft ), duke ja ngjitur nga t gjith fjalt q nuk i prkasin atij, por t mos na vjen pr udi se edhe pr Muhammedin ( SalAll-llahu alejhi ve selam ), kan thn se sht i mendur, magjistar, e ka nuk i than, por atij nuk ju b von pr kt mbasi e kishte t vrtetn edhe ktu t gjitha ata q jan thn pr Muhammed Abdul Vehabin jan shpifje nga ata q e kan qejf t prajn myslimant duke jua mveshur fjalt sipas asaj q ju prshtatet atyre, duke sjell historia nga ky, apo nga ai shkrimtari, ose historiani, ose gazetari, q ndoshta edhe nuk kan lidhjen me Islamin.

  Sa pr arumentet t cilat ju i quani argumente, deshta pr fillim t'ju them se ata jan krejt rena ( sipas mendimit tim ), pse? Sepse shihet qart manipulimi i tyre se kur kan mllefin t madh kundr dikujt, q i kundrshton ata n disa bidate t tyre q ata i plqejn, ata prej inatit t tyre shkruajn edhe at q nuk sht e vrtet vetm se t'ja ulin autoritetin posht atij. Dhe ja m posht do ta sjell at q vllau angmokio ka sjell si argumente:

  Postuar m par nga angmokio:

  100 dijetar Islam q iu kundrvuan ibn Abdulvehabit dhe Vehabizmit
  (Emrat dhe veprat e tyre)

  .................................................. .................................................. ..............................


  - 01. Shejh Sulejman b. Abdulvehab, "Faslul hitab fi er-redi ala Muhamed b. Abdulvehab". Autori sht vllai i Muhamed ibn Abdulvehabit q sht themelues i vehabizmit. Ajo q sht mjaft interesante dhe me vler q duhet patjetr theksuar sht se ky sht libri i par q i kundrvihet ibn Abdulvehabit dhe vehabizmit.

  - 02. Shejh Sulejman b. Abdulvehab, "Es-savaiku el ilahijetu fi er-redi alel vehabijeti" Autori sht vllai i Muhamed ibn Abdulvehabit. Vepra sht e botuar.

  Nse e shikoni me vmendje se ktu m siprm flitet po pr t njjtin person, apo jo?

  Si mundet q nji person t prsritet dy her, duke mos ndryshuar numri???

  Pastaj Shejh Ajdarusi, Ebul Avn Shemsudin Muhamed . Ahmed b. Salim, Nu'man b. Mahmud Hajrudin, Hafidh Ahmed Es-Sidik el Gamari, e kshtu me radh na i sjellni biografin e tyre pr ti njohur edhe ne se kush jan!


  Me fillu me i kontrolluar t gjith arshaft e ktyre do t duhet q t hupim kohn kot, sepse dobi nuk do t ket aty.

  Un thjesht e pyes vllaun angmokio se, ku sht qllimi i tij? K e quan Vehabij ai? Kush jan qllimet e tuadhe na i sjell n pah dhe jo t bhet i luhatshm, njiher po i kundrshton dijetart, pastaj thot se mar nga dijeatrt. Njiher na pyet se kush i emrton nji personin si dijetar dhe pastaj sjell arshafe nga ata njerz q nuk jan as dijetar. A mendon se Islami qenka ashtu si mendon vetm ti, sipas qejfit tnd ( sepse ashtu t plqen ty )?

  N nji postim m ka pyetur vllau angmokio se, mos je ti Ramazan Vehabij?

  Un at asnjher nuk e kam pyetur se ka sht ai, edhe pse shpesh her e kam prmendur se un asnjher nuk kam thn se jam Vehabij, por kam thn se jam SELEFI dhe kt jua them edhe tash se jam Selefi, ashtu si ka thn edhe vet Pejgamberi ( salAll-llahu alejhi ve selam ) dhe kush e mohon kt, e ka mohuar fjaln e Pejgamberit ( salAll-llahu alejhi ve selam ).

  Pr mua shijat jan jobesimtar dhe pr kt mundeni me i shfletuar temat q kemi folur pr kt sekt t devijuar. Kan folur t gjith Dijetart e Hakut dhe pr kt nuk kam aspak dyshimi. Kush e mendon ndryshe le ti sjell arghumentet, por nuk mundemi ta quajm argument si ka thn ai Imran Hoseini se ata jan mysliman, sepse e kryejn haxhin!!!! Edhe munafikt e kryejn haxhin? Merni ajetet Kur'anore se sa flitet pr ata ( Munafikt )! Ai i mohon edhe Seleft, kshtu q sipas tij ai nuk i prket askujt dhe un them se ai nuk sht as Dijetar dhe as q miret nga ai asgj.

  All-llahu thot:

  " Pra shkatrrim sht pr ata q falen, t cilt ndaj namazit t tyre jan t pakujdesshm. " ( Maun 4-5 )


  Pra flitet pr ata q falen, dhe q nuk jan t kujdesshm!!!

  O ju njerz Islami nuk miret nga gazetart dhe nga jodijetart, ose t them edhe nga injorantt, por duhet ta marrim nga ajo q na sht urdhruar, nga Dijetart ( q flasin me Kur'an dhe Sunnet ).

  Ne mos mendoni se nuk msojm, sikurse tha m sipr ky vllau lexuesi, por sht ajo q ju duket juve se t tjert nuk msojn, kurse ju msoni!

  Selam Alejkum.
  Kush nuk sht robi i All-llahut, ai sht robi i shejtanit.

 5. #125
  Perjashtuar
  Antarsuar
  15-04-2008
  Postime
  496
  Vellai im angmokio, nuk mund te matem me ata qe e njohin Islamin shume me mire se une (e kam fjalen per ty apo ramazanin apo te tjeret ) keshtu ju kerkoj ndjese te sinqerte qe u perzieva ne debat! Une ne fund te fundit pavaresisht deshires, akoma jam ne kerkim te kohes per te gjetur mundesine e per te mesuar gjuhen me te bukur ne faqen e tokes, gjuhen arabe.
  Ne postimin tim vija theksin ne domosdoshmerine e forcimit te lidhjeve dhe jam i bindur fort qe percarja eshte krim dhe dhune e drejtuesve tane ne fe, mbi ne qe varemi nga ata qe dine me shume.
  E quan ndonje dijetar veten vehabi? Vehabi me duket shprehje pa vektor, pa origjine e drejtim! Shijat na cilesojne te tille gjithe suniteve me aq sa kam marre vesh. Kjo me ben te dyshoj per ekzitencen e nje organizmi te tille ne Islam. Nese me marreveshjen e fjales po quajme vehabij cdo ekstremist, ashtu qofte por kujdes sepse si term eshte nje nder emrat e Allahut! Nese familja mbreterore e saudteve eshte mashe e politikave zioniste (masoniste e cfare te doni) dhe mbajne peng dijetaret ata do te pergjigjen para Allahut per kete! Edhe dijetaret e tille qe pranojne te behen sherbetore te portave ne kurriz te popullit, do te pergjigjen! A mos po dyshoni ne kete? Per aq sa na takon neve eshte mire te mos perzihemi ne tema delikate por te zbatojme mire gjerat me te cilat te gjithe dijetaret e sunnetit kane rene dakord. Per te tjerat le tia leme Allahut sepse Ai nuk do na leje te padrejtuar nese me sinqeritet e kerkojme dhe i lutemi per rrugen e drejte!

  P.s: Imran Hosein e kam degjuar ne dy ligjerata te ndryshme ne you tube ku ne njere thoshte qe jam sufi ne tjetren thoshte nuk jam as sufi, as shija, as selefi as. as. Ky njeri me lavderon dijetaret e shijave (ky eshte non-sens). Allahu e di me se miri!
  Ju pershendes vella angmokio me pershendetjen me te mire: Eselamu Alejkum

 6. #126
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927
  Citim Postuar m par nga ramazan_it Lexo Postimin
  Faktet me argumente jan t qarta se, t gjith kta arshafe q ka sjell angmokio jan nga ata q e urrejn t vrtetn duke i ofenduar Dijetarin e madh Shejkh Muhamed Abdu Vehabin ( All-llahu e mshiroft ), duke ja ngjitur nga t gjith fjalt q nuk i prkasin atij, por t mos na vjen pr udi se edhe pr Muhammedin ( SalAll-llahu alejhi ve selam ), kan thn se sht i mendur, magjistar, e ka nuk i than, por atij nuk ju b von pr kt mbasi e kishte t vrtetn edhe ktu t gjitha ata q jan thn pr Muhammed Abdul Vehabin jan shpifje nga ata q e kan qejf t prajn myslimant duke jua mveshur fjalt sipas asaj q ju prshtatet atyre, duke sjell historia nga ky, apo nga ai shkrimtari, ose historiani, ose gazetari, q ndoshta edhe nuk kan lidhjen me Islamin.

  Sa pr arumentet t cilat ju i quani argumente, deshta pr fillim t'ju them se ata jan krejt rena ( sipas mendimit tim ), pse? Sepse shihet qart manipulimi i tyre se kur kan mllefin t madh kundr dikujt, q i kundrshton ata n disa bidate t tyre q ata i plqejn, ata prej inatit t tyre shkruajn edhe at q nuk sht e vrtet vetm se t'ja ulin autoritetin posht atij. Dhe ja m posht do ta sjell at q vllau angmokio ka sjell si argumente:

  Postuar m par nga angmokio:

  100 dijetar Islam q iu kundrvuan ibn Abdulvehabit dhe Vehabizmit
  (Emrat dhe veprat e tyre)

  .................................................. .................................................. ..............................


  - 01. Shejh Sulejman b. Abdulvehab, "Faslul hitab fi er-redi ala Muhamed b. Abdulvehab". Autori sht vllai i Muhamed ibn Abdulvehabit q sht themelues i vehabizmit. Ajo q sht mjaft interesante dhe me vler q duhet patjetr theksuar sht se ky sht libri i par q i kundrvihet ibn Abdulvehabit dhe vehabizmit.

  - 02. Shejh Sulejman b. Abdulvehab, "Es-savaiku el ilahijetu fi er-redi alel vehabijeti" Autori sht vllai i Muhamed ibn Abdulvehabit. Vepra sht e botuar.

  Nse e shikoni me vmendje se ktu m siprm flitet po pr t njjtin person, apo jo?

  Si mundet q nji person t prsritet dy her, duke mos ndryshuar numri???

  Pastaj Shejh Ajdarusi, Ebul Avn Shemsudin Muhamed . Ahmed b. Salim, Nu'man b. Mahmud Hajrudin, Hafidh Ahmed Es-Sidik el Gamari, e kshtu me radh na i sjellni biografin e tyre pr ti njohur edhe ne se kush jan!


  Me fillu me i kontrolluar t gjith arshaft e ktyre do t duhet q t hupim kohn kot, sepse dobi nuk do t ket aty.

  Un thjesht e pyes vllaun angmokio se, ku sht qllimi i tij? K e quan Vehabij ai? Kush jan qllimet e tuadhe na i sjell n pah dhe jo t bhet i luhatshm, njiher po i kundrshton dijetart, pastaj thot se mar nga dijeatrt. Njiher na pyet se kush i emrton nji personin si dijetar dhe pastaj sjell arshafe nga ata njerz q nuk jan as dijetar. A mendon se Islami qenka ashtu si mendon vetm ti, sipas qejfit tnd ( sepse ashtu t plqen ty )?

  N nji postim m ka pyetur vllau angmokio se, mos je ti Ramazan Vehabij?

  Un at asnjher nuk e kam pyetur se ka sht ai, edhe pse shpesh her e kam prmendur se un asnjher nuk kam thn se jam Vehabij, por kam thn se jam SELEFI dhe kt jua them edhe tash se jam Selefi, ashtu si ka thn edhe vet Pejgamberi ( salAll-llahu alejhi ve selam ) dhe kush e mohon kt, e ka mohuar fjaln e Pejgamberit ( salAll-llahu alejhi ve selam ).

  Pr mua shijat jan jobesimtar dhe pr kt mundeni me i shfletuar temat q kemi folur pr kt sekt t devijuar. Kan folur t gjith Dijetart e Hakut dhe pr kt nuk kam aspak dyshimi. Kush e mendon ndryshe le ti sjell arghumentet, por nuk mundemi ta quajm argument si ka thn ai Imran Hoseini se ata jan mysliman, sepse e kryejn haxhin!!!! Edhe munafikt e kryejn haxhin? Merni ajetet Kur'anore se sa flitet pr ata ( Munafikt )! Ai i mohon edhe Seleft, kshtu q sipas tij ai nuk i prket askujt dhe un them se ai nuk sht as Dijetar dhe as q miret nga ai asgj.

  All-llahu thot:

  " Pra shkatrrim sht pr ata q falen, t cilt ndaj namazit t tyre jan t pakujdesshm. " ( Maun 4-5 )


  Pra flitet pr ata q falen, dhe q nuk jan t kujdesshm!!!

  O ju njerz Islami nuk miret nga gazetart dhe nga jodijetart, ose t them edhe nga injorantt, por duhet ta marrim nga ajo q na sht urdhruar, nga Dijetart ( q flasin me Kur'an dhe Sunnet ).

  Ne mos mendoni se nuk msojm, sikurse tha m sipr ky vllau lexuesi, por sht ajo q ju duket juve se t tjert nuk msojn, kurse ju msoni!

  Selam Alejkum.
  Alejkum Selam,

  Si nuk te vjen marre qe krahason profetin tone a.s , ai qe i solli driten e njerezimit me nje kriminel e vrases sikurse Vehabiu?

  Kur del e thua qe kush jane ata shkrimtare, historiane apo gazetare c'fare ke ndermend te thuash qe nese keta sjellin fakte historike te argumentuara nuk i duhet besuar?
  Kush jane keta historiane qe beson ti? Kush jane keta qe flasin bukur per historine dhe biografine e Vehabiut? Pasuesit e tij?
  Ata 99 dijetaret dhe jo 100 (se perseritjen e emrit te vellait te Vehabiut e quan argument te madh per te hedhur poshte keto qe shkruhen per Vehabiun) nuk jane argument i madh per ty?
  Per ty argument jane vetem te punesuarit ne gjykatat Juridike te Arabise Saudite qe leshojne fetwa sa here qe ja lyp Mbreti?

  Sa per Shiat pak me intereson ti permend ata ne kete teme , po flasim per Vehabiun dhe jo per Shiat. Shiat ta thashe dhe ne postimin me siper une si honeps. Megjithate per ta ka mendime te ndryshme dijetaresh ka prej tyre qe i kane konsideruar joMuslimane dhe ka prej tyre qe i konsiderojne Fasik.
  Te gjitha keto te argumentuara me Kuran dhe Sunet.
  Megjithate une te kerkova ty te me sjellesh kushtet qe e bejne dike Musliman gje qe ti si bere.

  Sa ke lexuar ti vella Ramazan per Ebu Hanifen, Shafiun, Malikiun , dhe Hanbeliun?
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 7. #127
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927
  Citim Postuar m par nga G.D Lexo Postimin
  Vellai im angmokio, nuk mund te matem me ata qe e njohin Islamin shume me mire se une (e kam fjalen per ty apo ramazanin apo te tjeret ) keshtu ju kerkoj ndjese te sinqerte qe u perzieva ne debat! Une ne fund te fundit pavaresisht deshires, akoma jam ne kerkim te kohes per te gjetur mundesine e per te mesuar gjuhen me te bukur ne faqen e tokes, gjuhen arabe.
  Ne postimin tim vija theksin ne domosdoshmerine e forcimit te lidhjeve dhe jam i bindur fort qe percarja eshte krim dhe dhune e drejtuesve tane ne fe, mbi ne qe varemi nga ata qe dine me shume.
  E quan ndonje dijetar veten vehabi? Vehabi me duket shprehje pa vektor, pa origjine e drejtim! Shijat na cilesojne te tille gjithe suniteve me aq sa kam marre vesh. Kjo me ben te dyshoj per ekzitencen e nje organizmi te tille ne Islam. Nese me marreveshjen e fjales po quajme vehabij cdo ekstremist, ashtu qofte por kujdes sepse si term eshte nje nder emrat e Allahut! Nese familja mbreterore e saudteve eshte mashe e politikave zioniste (masoniste e cfare te doni) dhe mbajne peng dijetaret ata do te pergjigjen para Allahut per kete! Edhe dijetaret e tille qe pranojne te behen sherbetore te portave ne kurriz te popullit, do te pergjigjen! A mos po dyshoni ne kete? Per aq sa na takon neve eshte mire te mos perzihemi ne tema delikate por te zbatojme mire gjerat me te cilat te gjithe dijetaret e sunnetit kane rene dakord. Per te tjerat le tia leme Allahut sepse Ai nuk do na leje te padrejtuar nese me sinqeritet e kerkojme dhe i lutemi per rrugen e drejte!

  P.s: Imran Hosein e kam degjuar ne dy ligjerata te ndryshme ne you tube ku ne njere thoshte qe jam sufi ne tjetren thoshte nuk jam as sufi, as shija, as selefi as. as. Ky njeri me lavderon dijetaret e shijave (ky eshte non-sens). Allahu e di me se miri!
  Ju pershendes vella angmokio me pershendetjen me te mire: Eselamu Alejkum
  Alejkum Selam vella G.D

  Une nuk pretendoj ta njoh Islamin me mire se ty vella , une jam thjeshte nje nxenes ne kerkim te dijes. Nese gjej fakte dhe argumente te qarta, per dike qe perfaqson Islamin por ne fakt ka bere lojen e cifutit, apo lobit anglez une o vella duhet ta demaskoj , sepse keshtu ma ka mesuar profeti a.s.
  Une sigurisht nuk po mundem qe ndryshimin ta bej me ane te dores se nuk i kam mundesite por me goje apo me shkrime po mundohem e inshallah Allahu xh.sh po na shperblen per kete.

  Vellau Ramazan eshte i indroktrinuar me mesimet e Vehabiut dhe e ka te veshtire ti besoj faktet e mesiperme dhe une e kuptoj por do ishte mire qe perpara se te akuzoje per shpifje dhe mashtrime ti fale dy rekate nafile e te kerkoje prej Allahut xh.sh te verteten.

  Une o vella G.D nuk jam burimi i ketyre informacioneve , ajo qe kam bere eshte mbledhja e ketyre informacioneve dhe bashkimi ne nje teme ku nese ti , Ramazani apo dikush tjeter i hedh poshte , atehere shume mire se po mesojme te verteten. Por me deklerata te mesuara tashme per gjerat qe sna pelqejne se jane prej armiqve te Islamit ne kete rast nuk pine uje sepse faktet bejne ''Muuuu....

  Ja ku e ke referencen per ate qe Imran Hosein nuk e pranon qe te jete Sufi.

  http://www.imranhosein.org/faq/52-is...l-lineage.html

  Lexova shume ne faqen e ketij dijetari dhe nuk pashe ndonje fakt qe le dyshime qe ky i perket Sufive.

  Megjithate ketu flitet per fakte dhe jo mendimi i nje dijetari ne lidhje me Vehabiun.
  Ndryshuar pr her t fundit nga angmokio : 24-09-2012 m 17:06
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 8. #128
  Robi i All-llahut
  Antarsuar
  09-01-2008
  Vendndodhja
  N Itali
  Postime
  1,774
  Citim Postuar m par nga angmokio Lexo Postimin
  Alejkum Selam,

  Si nuk te vjen marre qe krahason profetin tone a.s , ai qe i solli driten e njerezimit me nje kriminel e vrases sikurse Vehabiu?

  Kur del e thua qe kush jane ata shkrimtare, historiane apo gazetare c'fare ke ndermend te thuash qe nese keta sjellin fakte historike te argumentuara nuk i duhet besuar?
  Kush jane keta historiane qe beson ti? Kush jane keta qe flasin bukur per historine dhe biografine e Vehabiut? Pasuesit e tij?
  Ata 99 dijetaret dhe jo 100 (se perseritjen e emrit te vellait te Vehabiut e quan argument te madh per te hedhur poshte keto qe shkruhen per Vehabiun) nuk jane argument i madh per ty?
  Per ty argument jane vetem te punesuarit ne gjykatat Juridike te Arabise Saudite qe leshojne fetwa sa here qe ja lyp Mbreti?

  Sa per Shiat pak me intereson ti permend ata ne kete teme , po flasim per Vehabiun dhe jo per Shiat. Shiat ta thashe dhe ne postimin me siper une si honeps. Megjithate per ta ka mendime te ndryshme dijetaresh ka prej tyre qe i kane konsideruar joMuslimane dhe ka prej tyre qe i konsiderojne Fasik.
  Te gjitha keto te argumentuara me Kuran dhe Sunet.
  Megjithate une te kerkova ty te me sjellesh kushtet qe e bejne dike Musliman gje qe ti si bere.

  Sa ke lexuar ti vella Ramazan per Ebu Hanifen, Shafiun, Malikiun , dhe Hanbeliun?
  Ti vllau angmokio, po m duket ( dheinshAll-llah jam gabim ) se ti ke kibr, mos bre vllau ashtu t paragjykosh me shpejtsi, reflekto o burr pak dhe analizoj mir gjrat dhe jo ajde sa m shpejt ti prgjigjem ktij Ramazanit.

  Ti na sjell argumente me disa persona q ti i quan Dijetar; mir, sjelli biografijatr e tyre o njeri dhe jo me mllef t prgjigjsh sa pr tu than t tjarve se ja kam prgjigje t shpejta un pr kta!!! Ti nse t duken ata argumente, pr mua nuk jan ashtu si e mendon ti dhe ndasht t plqen ty, ose jo, ka pak rndsi pr mua. Ti thue se nuk don me u b protagonist i ksaj tem, por sht e kundrta, se ti je protagonisti dhe ke me t!

  Mos bjer nji arshaf ktu me mendime t Sufistve dhe atyre q shijat i quajn Mysliman. Sepse ti gjen rrugdalje pr tu ikur diskutimeve duke thn se Dijetart e tu jan edhe Shejkh Albani, Shejkh Bin Bazi, Shejkh Uthejmini dhe pastaj fol kundra tyre, sikurse t jesh dakord me mendimin e shijave t devijuar, q flasin kundr tyre. Pse kshtu, a mos dono me e treguar vehten e ditur, ose m t ditur se Dijetart? Mir tha vllau G.D m siprm se nuk duhet t przihemi n tema delikate q ne nuk kemi asnj prfitim dhe kt ta kam thn edhe un qysh n fillim, por ja q kryelartsia jote nuk e pranon kt. Un jam ai q jam dhe nuk e detyroj asknd t mendon si un, por nji gj ta dish se at q kam sjellur n kt Komunitet Mysliman i kam me argumente nga Dijetart e Hakut ( sipas Ku'anit dhe Sunnetit ) edhe pse dikujt nuk i plqejn, por nuk sht e jona q ti bjm me zort q ti plqejn. Ja q un nga ata marri dijen dhe ju angmokio merni nga ato q dshironi ju ( nga Imran Hoseini ). Pr mua nji shtje e komlikuar si sht tema n fjal m duket absurde q t kmbguli n nji histori t ciln e interpretoj n shum versione q bije n kundrshtim me at q i kemi LIBRAT e Muhamed Abdul Vehabit ( pr mua m mjaftojn si argument ma t fort ato ), kurse fjalt e t tjerve si i ke prmendur ti vllau angmokio, nse mundesh na i sjell ma shkurtr dhe na i sjell edhe biografin t autorve, kshtu q edhe vllezrit tjer ta ken ma t qart se kush ka thn ndryshe asaj q shlkruajn librat e personit n fjal ( Abdul Vehabit ).

  Dijetart i kan kundrhtua kto shpifjet q ja kan br Muhamed Abdul Vehabit, por nuk kam dasht me i sjell ktu, se metvrtet do t bhet nji lmsh ktu q nuk ka pr ti rn n fije askush nga antart. Pr kt t them ti vllau mjaft ma me kto fjal q nuk kan dobi askush prej nesh. Ti vllau nse ke dika personale me dik, na e thuaj tro ktu. nse ke dika kundr ndonjrit q ta ofenduar, apo, na e sjell qllimin tnd se ku e ke faln me kt tem dhe kujt i refeohesh, sjelli ktu argumentet q ti mendon se ke t drejt dhe ti msojm edhe ne. por kjo q ke sjell ti derri tash nuk sht asgj tjetr, vetm se prarje. Ki frik All-llahun vllau dhe mos u b kundrshtar i vetes, sepse ti i ke przier gjrat lamsh. Na thuaj se k e quan ti Vehabij?

  Un mendoj dhe besoj q nuk jam i vetmi se: nuk ka mundsi q nji njeri ( Dijetar ) t vret gra, fmij, njerz t pafajshm dhe mysliman dhe pr kt t flasin Dijetart t tjer, mir pr t ( nuk thash njerzit e thjesht, por Dijetart ), pra a nuk t jep tyii dashuri angmokio t dyshosh n kt, apo pr ty jan m t kapshme ata q kan shkruajtur arshafe duke e br lamsh hakun me batilin dhe hajde tu besojm atyre dhe ti lam anash dijetart!!!

  Un kurr s'kam than[ se dijetart jan t pagabueshm. Edhe ata gabojn dhe nuk mundet t jen t pagabueshm, por ne duhet ta marrim at q sht e argumentuar me Kur'an dhe Sunnet, kurse tjetrn ja kthejm prapsht. Ti vllau nse mendon se kta q i ke sjell ktu 100 dietart e juaj, a jan t pagabueshm ata??? Sepse ti shpeh ke thn se u beson atyre q ke sjell dhe i hudhe posht fjalt e dijetarve.

  Un nuk kam dasht t shkruaj m qkur u rihap kjo tem nga Albo, mbasi e dija se ktu nuk ka asnj dobi prvese prarje. dokujt munden me i than se ti je Vehabij, edhe ti angmokio deri dje mesiguri t ka than dikush se je Vehabij, por realiteti sht se ne nuk duhet t miremi me kt gjra t panevojshme, sepse asnj dijetar se ka quajtur vehten Vehabij, aq e vshtir sht pr ju t kuptohet kjo?

  Bjerni karakteristikat e nji Vehabistit q ta shohim se si duket ky njeri q quhet Vehabij!


  Kjo do t jet postimi i fundit pr mua n kt tem.


  Selamun alejkum.
  Ndryshuar pr her t fundit nga ramazan_it : 24-09-2012 m 17:21
  Kush nuk sht robi i All-llahut, ai sht robi i shejtanit.

 9. #129
  Revolucioni sht afr Maska e Nuh Musa
  Antarsuar
  02-05-2002
  Vendndodhja
  vjen, austri
  Mosha
  44
  Postime
  4,467
  Citim Postuar m par nga ramazan_it Lexo Postimin
  Selam alejkum angmokio, kisha nji pyetje pr ty: Sipas Dijetarve q ndjek ti, a jan shijat mysliman?
  Alejkum selam,

  Kjo eshte pyetje JURIDIKE, dhe nuk ka te beje me "mendimin" e dijetareve. Po qe se njeriu e shpreh "shehadetin" dhe ka deshmitare per kete, eshte MUSLIMAN. Nuk ka birr nane qe mund ta argumentoje te kunderten ne baze te kuranit dhe sunetit !!!. Nese jashta ketij realiteti absolut prap se prap ngrihen dallime ne vlerat e te qenurit "musliman", atehere ato jane te natyres se drejtesise, dhe kane pak te bejme me doktrinen fetare.

  Kjo pyetje ne fakt eshte diku 1000 vjet e vjeter (shtrohet ne nje kohe kur fatimidet udhehiqnin paralel nje hilafet karshi atij abasid), dhe eshte prek shume para vehabit, e ibn tejmijes. Jane hamend asaj kohe korifeja te dijes islame, nder ta edhe al ghazali, qe ne sot as te gishti i vogel nuk mund te ju arrijm. Fakt eshte, se cdohere epersi ka mbajt qendrimi sunnit, i cili ka treguar nje maturi te bazuar mbi mendimin e mjedisit (me ndikim te madh te al ghazalit ne kete senz), kete, jo per faktin e potences politike, por per arsye te kapshmerise praktike.

  Sipas mendimtareve te asaj kohe (qe edhe ibn tejmijen do ta linin pa koment), mutazilite (racionaliste), parashtronin jo pyetjen se kush eshte musliman, ata bile ishin aq te thelluar ne "fillozofine" e tyre, qe CDONJERIN, qe nuk posedonte DITURI mbi fene e vet, e quanin PABESIMTARE (apostat), musliman ish vetem ai qe DINTE, kush nuk posedonte dituri, ai nuk ish musliman.

  Ibn Tejmije ju eshte referuar ketyre praktikave per te gjetur zgjidhje, ne fakt zgjidhjen e solli Allahu i madheruar duke ja u percjell mby kry xhingis khanin me hordhite e tije..........pikerisht si ne ditet tona, ku pjelles se ibn tejmijes edhe sot ju fluturojn mbi kry hordhi te stilit xhingis khan.....

  Pra, "problemi" i pyetjes tende nuk eshte i ri, por kthehet gati en periudhen kur u etabluan shkollat juridike. Nese don nje pergjigje per kete pyetje, atehere duhet te studjojsh doremarjen e korifejave te dijes mbi islamin te asaj kohe, qe ishin si per shembul al ashari apo al ghazali....


  selam
  albanish by nature

 10. #130
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927
  M tha: "Me ju hanefistat nuk merret vesh dot njeriu"!


  Si zakonisht myslimant gjat ditve dhe netve t Ramazanit shtohen aktivitetet islame si npr familje ashtu edhe npr xhami. Nj nat ramazani edhe un pata fatin t mbaj nj tribun n nj nga xhamit tona me temn "Imam Ebu Hanifja dhe metodologjia e tij shkencore pr prfitimin e dispozitave islame". Nejse fola sa dita pr kt shtje dhe, m pas u hap rruga e panelit t dyt pyetje prgjigje.

  N xhami kishin ardhur disa djem t ri, si duket (All-llahu ealem) jo pr t dgjuar por pr t provokuar, q nuk ju plqente ligjrata rreth Ebu Hanifes, sepse edhe ky paska qen bidatxhij de!!!

  Pas disa pyetjeve njri nga vllezrit m pyeti drejtprdrejt nj pyetje: "Si duhet t lidhen duart n namaz"?

  Nejse un edhe pse e dija se sht pyetje provokative, e nuk e kuptova si t till, dhe u prgjigja shkurt e shqip, duke i thn: "Sipas medhhebit hanefij q i takojm edhe ne, duart n namaz lidhen duke e venduar dorn e djatht mbi t majtn nn krthiz". Un ende pa e prfunduar mir, reagimi i tij ishte jo vetm i shpejt por edhe i vrazhdt duke m thn: "Zotri lene ti ka thot Ebu Hanifja, un krkoj ka thot Pejgamberi, e jo Ebu Hanifja".

  Un i thash: "D.m.th. Juve nuk ju intereson mendimi i dijetarve, por drejtprdrejt hadithi nga Pejgamberi a.s.". Tha: "po"! Mir thash: "A t kuptoj nga mendimi i juaj se dijetart do ti mnjanojm nga skena kur sht n pyetje hukmi si n rastin konkret"? Tha: "Mua m intereson hadithi e jo dijetari!".

  Bukur shum i thash, dhe i tregova hadithin e Pejgamberit a.s. q thot se duhet t lidhen duart nn krthiz (hadith ky q Imami nga ky hadith prfiton dispozitn)!

  Reagimi i tij ishte si viktima i shpejt, dhe tha: "Ky hadith sht hadith 'Daif'". (He he he, mu kujtua Shejh Kishki rahimehullah kur thoshte: "Moda e re sht t thuhet 'Hadithi sht daif'")!

  Nejse i qet e pyeta: "Kush t ka than se ky hadith sht 'Daif'"?

  M tha: "Dijetari i shekullit Shejh Albani"!

  Mir i thash: "Ne a u morm vesh se nuk do kemi pun me dijetart ksaj radhe, por vetm me hadithe, andaj meq larguam Ebu Hanifen nga debati, tani do e largojm edhe Albanin. E kjo pra i nderuar, nnkupton se tani ju duhet t m vrtetoni me hadith se ky hadith sht Daif. Pra duhet ta gjeni nj hadith t pejgamberit a.s. se ka thn: Hadithi pr lidhjen e duarve nn krthiz sht 'Daif'"!!! U mahnit, sepse kso pun nuk ekzistojn n shkencat islame, u ngrit n kmb dhe ma tha kt t fundit duke dal nga xhamia: "Me ju hanefistat nuk merret vesh dot njeriu", dhe shkoi. Por besoni se nuk ia morra pr t madhe se ishte i trishtuar shum.

  Po m thoni ju t nderuar lexues, cili sht nga ata luant e mdhenj t pends dhe minberit q nuk sht trishtuar nga Ebu Hanifja. Imam Maliku kur ishte pyetur pr bisedn e tij me Imam Ebu Hanifen kishte thn: "Askush deri m sot nuk m ka djersitur, prve ktij burri"!


  Shkroi: Jusuf ZIMERI
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 11. #131
  . Maska e alDI
  Antarsuar
  27-08-2002
  Vendndodhja
  London
  Postime
  663
  AngMokio selamun alejkum.

  Jam kurioz te di vlla, a ka ndonje dijetare bashkohore nga i cili ti i mer dije ose qe te pelqen psh, qe ja degjon ligjeratat dmth.
  Dhe tjetra, ne trojet shqiptare a ka ndonje Hoxhe qe ti ja degjon derset?

  Po medh`heb a ndjek?
  Thjesht dua te di se me ke po replikoje nga qe e kam me te lehte te replikoje me dikend te cilit ja di ato pikat me fondamentale se sa te replikoj me dikend qe skam me te voglen njohuri rreth tij.

  p.s pyetjet e mija nuk jane tendencioze.
  .

 12. #132
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927
  Citim Postuar m par nga alDI Lexo Postimin
  AngMokio selamun alejkum.

  Jam kurioz te di vlla, a ka ndonje dijetare bashkohore nga i cili ti i mer dije ose qe te pelqen psh, qe ja degjon ligjeratat dmth.
  Dhe tjetra, ne trojet shqiptare a ka ndonje Hoxhe qe ti ja degjon derset?

  Po medh`heb a ndjek?
  Thjesht dua te di se me ke po replikoje nga qe e kam me te lehte te replikoje me dikend te cilit ja di ato pikat me fondamentale se sa te replikoj me dikend qe skam me te voglen njohuri rreth tij.

  p.s pyetjet e mija nuk jane tendencioze.
  Alejkum selam,

  Shume bukur qe mi ke bere keto pyetje.
  Une vella vetem Kuranit dhe fjaleve te profetit a.s i qendroj besnik , fatkeqsisht ose miresisht me zhvillimin e teknologjise kemi mundesine te shikojme pikat e forta dhe te dobeta prej shume prej dijetareve te diteve te sotme.

  Per nga natyra jam tip praktik dhe mundohem qe fene islame po ashtu tia bej vetes dhe miqve te mi po aq praktike.

  Une kam udhetuar me mijera km per te degjuar e takuar ibni bazin ( allahu e meshirofte) live. Ne momentin qe degjova prej tij qe ka leshuar dekleraten qe toka eshte e sheshte fillova te krijoj spekticizem ndaj tij.

  Albanin (allahu e meshirofte) gjithashtu ka qene dijetar i imi i preferuar por qekur ka dhene mendimin e tij per disa ceshtje fikhije dhe vecanerisht editimit qe i ka bere librit te imam bukhariut "al adabu al mufred" fillova te distancohem.

  Doktor Jusuf Karadavin e kam ndjek jashtezakonisht shume. (Megjithe kritikat qe ka pasur kohet e fundit) e mendoj si dijetarin e shekullit qe ka influencuar ne miliona muslimane ne mbare boten.

  Ndoshta ti do cuditesh por une kam studiuar per shume vite medhhebin hanbeli megjithse me teper si baze ne jeten time praktike muslimane perdor fikhun sunneh qe permbledh argumentet e te 4 medhhebeve.

  Une jam nga Tirona me origjine por mulla Jakupin e sllupcanit (racmet paste) e kam pas pike te dobet. Hoxhe Shefqet krasniqi me pelqen se eshte musliman trim qe cka e sheh te drejte e thote.

  Gjithsesi une kam mbi 5 vite qe jetoj shume larg Shqiperise keshtuqe nuk i njoh mire dijetaret shqiptare.
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 13. #133
  . Maska e alDI
  Antarsuar
  27-08-2002
  Vendndodhja
  London
  Postime
  663
  Ok vlla, do mundohem nje nga nje ti sqaroj keto pika me aq sa me ka dhen Allahu dije.

  Me vjen keq vlla qe mbas 40 vjetesh qe kur Shejh Bin Bazi e ka thene ate fjale, ti je i vetmi ne toke qe nuk e di se ai mbas keqkuptimit, menjehere e ka shpjeguar se kuptimi i asaj qe ka thene eshte se toka eshte e sheshte ne siperfaqen e saje qe krijesat e Allahut te jetojne pa pasur veshtiresi dhe se toka si planet eshte e rrumbullaket.

  Per evidence te ketyre fjaleve me siper po te sjelle nje audio te Shejhut gjat nje emisioni live ne tv ku dikush nga Kenia ja bene kete pyetje Shejhut.
  http://www.ibnbaz.org/audio/noor/029406.mp3 .
  Nuk e di nese di arabisht por po ta shkruaj me pika te shkurtra se cfare pergjigjet Bin Bazi.

  Ai thote: Si mbas dijetareve toka eshte e rrumbullaket, Ibn Hazm el Andaluzi dhe shum dijetare te tjere kan thene se ka konsensus (ixhmaa) dijetaresh se toka eshte e rrumbullaket.
  Ai vazhdon shpjegon dhe pastaj permend ajetin e Kuranit, Surja Gashije ajeti 20. Edhe tokn se si sht E SHESHTE.
  Dhe ai e shpjegon kete ajet : Qe toka eshte bere e sheshte per ne per sa i perket siperfaqes se saje qe njerzit te jetojne ne te, pa pasur veshtiesi.
  Fakti qe toka eshte e rrumbullaket nuk perben problem qe siperfaqa e saje te jete e sheshte sikur dhe eshte.

  Edhe sikur Shejhu ta kishte thene kete gje vlla, ti nuk duhet te sillesh keshtu duke treguar mos respekt ndaj ketyre njerezve te medhenj qe gjith jeten e kaluan duke studjuar Dinin e Allahut dhe duke e vene jeten ne sherbim te njerezve.
  Vallaj sikur une te them ty se sa dijetare te tjere e kane thene kete se toka eshte e rrafshet, ti do habitesh....dhe nuk po flas ketu per dijetare por per Imamllare te medhenj.
  Po fundja fundit ata skan qene austronom...ata jane keqkuptuar te ai ajet Kurani dhe e kane komentuar ashtu sic e kane lexuar.

  Puna e Shejh Albanit dhe Adab al mufred....po e vazhdoje neser se vajti vone ketej..
  .

 14. #134
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927
  Citim Postuar m par nga alDI Lexo Postimin
  Ok vlla, do mundohem nje nga nje ti sqaroj keto pika me aq sa me ka dhen Allahu dije.

  Me vjen keq vlla qe mbas 40 vjetesh qe kur Shejh Bin Bazi e ka thene ate fjale, ti je i vetmi ne toke qe nuk e di se ai mbas keqkuptimit, menjehere e ka shpjeguar se kuptimi i asaj qe ka thene eshte se toka eshte e sheshte ne siperfaqen e saje qe krijesat e Allahut te jetojne pa pasur veshtiresi dhe se toka si planet eshte e rrumbullaket.

  Per evidence te ketyre fjaleve me siper po te sjelle nje audio te Shejhut gjat nje emisioni live ne tv ku dikush nga Kenia ja bene kete pyetje Shejhut.
  http://www.ibnbaz.org/audio/noor/029406.mp3 .
  Nuk e di nese di arabisht por po ta shkruaj me pika te shkurtra se cfare pergjigjet Bin Bazi.

  Ai thote: Si mbas dijetareve toka eshte e rrumbullaket, Ibn Hazm el Andaluzi dhe shum dijetare te tjere kan thene se ka konsensus (ixhmaa) dijetaresh se toka eshte e rrumbullaket.
  Ai vazhdon shpjegon dhe pastaj permend ajetin e Kuranit, Surja Gashije ajeti 20. Edhe tokn se si sht E SHESHTE.
  Dhe ai e shpjegon kete ajet : Qe toka eshte bere e sheshte per ne per sa i perket siperfaqes se saje qe njerzit te jetojne ne te, pa pasur veshtiesi.
  Fakti qe toka eshte e rrumbullaket nuk perben problem qe siperfaqa e saje te jete e sheshte sikur dhe eshte.

  Edhe sikur Shejhu ta kishte thene kete gje vlla, ti nuk duhet te sillesh keshtu duke treguar mos respekt ndaj ketyre njerezve te medhenj qe gjith jeten e kaluan duke studjuar Dinin e Allahut dhe duke e vene jeten ne sherbim te njerezve.
  Vallaj sikur une te them ty se sa dijetare te tjere e kane thene kete se toka eshte e rrafshet, ti do habitesh....dhe nuk po flas ketu per dijetare por per Imamllare te medhenj.
  Po fundja fundit ata skan qene austronom...ata jane keqkuptuar te ai ajet Kurani dhe e kane komentuar ashtu sic e kane lexuar.

  Puna e Shejh Albanit dhe Adab al mufred....po e vazhdoje neser se vajti vone ketej..
  Vella Aldi, ajo qe urrej me teper eshte kur dikush mundohet te argumentoje te paargumentueshem.
  Te Krishteret e shkrete mbrojne trinitetin se i kane thene se nuk duhet te pyesin por ta besojne ashtu sic eshte. Kur i pyesin te tjeret fillojne e japin argumenta nga truri i tyre duke e bere akoma me lemsh ceshtjen. Nuk ka nevoje te me sjellesh nje fragment nga Ibni Bazi per te mbuluar ate injorance qe ai deklaroi me heret.

  Nese se ke lexuar te sugjeroj ti hedhesh nje sy librit te tij te botuar para 30 vjetesh:

  " El Ediletu En Naklijetu ve El Hisijetu ala Imkan Es Suud ila El Kevakib ve ala Xherjan Esh Shems ve El Kamer ve Sukun El Erd ( الأدلة النقلية و الحسية على إمكان الصعود إلى الكواكب و على جريان الشمس و القمر و سكون الأرض ) " Faqe 21,22 dhe 23 autor : Abdulaziz Bin Abdullah Bin Baz ; boton dhe shprndan " Er Rriasetu El Ametu Li Idarat El Buhuth El Ilmijetu ve El Ifta ve Ed Dawetu ve El Irshad " Riad – Mbretria e Arabis Saudite 1982 - 1402h

  Lexo ajetet Kuranore me poshte te perkthyer nga Sherif Ahmeti.

  All-llahu xh.sh. thot : A nuk e din ata, t cilt nuk besuan se qiejt e toka ishin t ngjitura, e Ne i ndam ato t dyja dhe ujin e bm baz t jets s do sendi ;a nuk besojn?Dhe n t ( tok)Ne kemi krijuar bjeshk t pa luhathmeq t mos i lkund ata, dhe npr to kemi br lugina e rrug n mnyr q atat din t orintohen.Qiellin ua kemi br kulm t sigurt, por ata zbrapsen prej atyre argumenteve.Ai sht q krijoi natn e ditn, diellin e hnn dhe secili prej tyre noton n orbit. (El Enbija 30,31,32,33), Allahu sht Ai q ngriti qiejt pa ndonj shtyll. Ju i shihni ato. Ai mbizotroi arshin he nnshtroi diellin e hnn q do njri udhton deri n nj afat t caktuar; Ai rregullon shtjen ( e gjithsis),sqaron argumentet, q t jeni t bindur pr takimin ( pas ringjalljes)me Zotin tuaj. Dhe ai sht, i cili tokn e shtriu, dhe n t krijoi kodra e lumenj. (Rra'd 2,3), Dhe Ai vuri kodra ( t forta ) n tok, ashtu q ajo t mos lkundet me ju, (bri) edhe lumenj e rrug q t mund t orientoheni.(En Nahl 15 ), Ai i krijoi qiejt pa shtylla, sikurse po i shihni e n tok vendosi kodra t rnda q t mos luaj vendi bashk me ju e npr t shprndau nga t gjitha gjallesat. (Llukman 10 ), Ai sht q e zgjat natn n pjes t dits dhe e zgjat ditn n pjes t nats, i nnshtroi diellin dhe hnn q secili lviz ( udhton ) deri n afatin e caktuar. Ky sht Allahu, Zoti juaj, i tr sundimi sht i Tij. (Fatir 13 )
  Shiko tani si i argumenton keto ajete sheikh Bin Bazi (Allahu e meshirofte) tek libri i tij qe e ke te shkruajtur me siper.

  .... kto ajete kuranore jan argumente t prera se dielli lviz ( rrotullohet ) dhe nuk sht i pa lvizshm e ndrsa toka sht e pa lvizshme t ciln e ka forcuar me kodra q t mos lviz dhe t bhet e pa lvizshme pr banort e toks e ka shtrir at dhe e ka br shtrat pr krijesat q t qndrojn n t e t prfitojn nga t mirat e krijuara, ....... dijetart e tefsirit si jan Ibni Xheriri, El Begavi, Ibni Kethir dhe Kurtubi me kto ajet kan argumentuar se dielli lviz kur lind dhe kur perndon dhe toka sht e pa lvizshme, kshtu dijetart islam kan argumentuar me kuran se dielli dhe hna lvizin n orbitn e tyre t rregulluar nga All-llahu xh.sh. dhe se toka sht e pa lvizshme dhe nuk rrotullohet, e ai i cili pretendon t kundrtn e ksaj dhe thot se dielli nuk rrotullohet ( rreth toks ) ai sht br gnjeshtar nga ajetet e kuranit famlart dhe hadithet e pejgamberit a.s. .............. t gjith ata q e thon kt fjal ( se toka rrotullohet rreth diellit dhe dielli nuk rrotullohet ) ai ka thn fjal t kufrit ( ka br kufr dhe ka dal nga feja islame ) dhe t humbjes sepse ai ka qit si gnjeshtar Kuranin, All-llahun xh.sh. dhe pejgamberin a.s., sepse pejgamberi a.s. ka treguar me hadithe t vrteta se dielli lviz dhe rrotullohet, ai kur t perndon shkon dhe bn sexhde para All-llahut xh.sh. nn arshin e tij ashtu si sht treguar n dy shihet nga Ebi Dherr r.a., dhe t gjith ata q e vendosin n pozitn e gnjeshtarit All-llahun xh.sh., kuranin apo pejgamberin a.s. ai sht qafir i humbur dhe krkohet nga ai q t pendohet e nse nuk pendohet ai duhet t vritet si qafir murted e pasuria e tij duhet t konfiskohet e ti ipet arks s shtetit ........ njerzit vazhdimisht shikojn se si dielli lviz kur ind dhe kur perndon e ndrsa e shohin tokn t pa lvizshme t gjitha vendet dhe kodrat i shohin n vendin e tyre dhe nuk ndryshon nga kjo asgj, e sikur t ishte ashtu si thon se toka rrotullohet ather njerzit do ti shihnin vendet, pemt, kodrat, lumenjt, dhe detet t pa qndruara e do ti shikon njerzit vendet e perndimit n lindje e ato t lindjes n perndim edhe do t ndrrohej kibla e njerzve e nuk do t mbetej n nj vend, me nj fjal kjo sht nj e pa vrtet ( se toka rrotullohet ), e ai q thot se toka rrotullohet dhe dielli gjithashtu rrotullohet kjo sht fjal m e leht se e atij q thot se dielli nuk lviz, por prap sht n kundrshtim me ajetet kuranore, ndjenjat dhe realitetin, ... All-llahu xh.sh. ka vendos kodrat n tok q ajo t mos lviz dhe t mos rrotullohet ashtu si kan thn dijetart e tafsirit dhe gjuhs arabe se sht qafir ai q thot kt ( thot se toka rrotullohet),..................... ai cili thot se toka rrotullohet ajo fjal sht n kundrshtim me realitetin q shohim sepse njerzit i shohin kodrat n vendin e tyre jan nuk lvizin, kodra nur sht n vendin e saj n Meke nuk ka lviz, kodra Uhud n Medine s'ka lviz..........


  Une per veten time o vella aldi e kam per turp ta ndjek nje dijetar qe flet kesisoj brockullash , dhe une si vella Musliman ju them te kini kujdes sepse Allahu xh.sh dijetaret qe i don nuk mund ti lejoje kurre qe te bien nen kurthin e nje injorance te ketille.

  Gabimet e Ibni Bazit jane te shumta dhe nese ke deshire te bejme nje debat te kulturuar ku secili prej nesh te perfitoje hajde vella burjum. Une nuk dua ta etiketojme njeri-tjetrin me kufr apo devijim pasi jane fjale te medha dhe une gjithcka qe po bej ketu po e bej per te fituar dashurine e Allahut xh.sh.

  Selamun Alejkum!
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 15. #135
  . Maska e alDI
  Antarsuar
  27-08-2002
  Vendndodhja
  London
  Postime
  663
  E para njehere vlla, ti duhet te mesosh rregullat e debatit.
  Nese ti e ngre nje pike apo nje akuze, atehere duhet te presesh qe te mbarojme me ate dhe pastaj tja nisesh me te tjerat.
  Une te solla fjalet e shejhut ku ai e sqaron ajetin e kuranit duke e pranuar se toka eshte e rrumbullaket, kurse ti vazhdon me te tenden duke mos e pranuar.
  Ok, po e marim si fakt qe e ka thene nje fjale te tille edhe me mbas e ka pranuar qe ka qene gabim, ku eshte problemi ketu?
  Ai fundja fundit nuk ka qene astronom dhe ti po harron ate me kryesoren....ai ka qene i verber dhe para Allahut ai eshte i justifikuar se do i thoj Allahut, une ashtu e lexova ne librin tend dhe ashtu e komentova....sy nuk kisha ta shihja.
  Po ti vlla si do i pergjigjesh Allahut per kete barre qe ke mare persiper qe te meresh me "gabimet" e dijetareve?
  Ta thash dhe me siper, nuk eshte i pari ai qe e ka thene kete fjale....por nuk kam deshire tu jap material islamofobve dhe te sjelle nje list me koka te islamit qe e kane ate mendim....dhe ata kane pasur sy te shofin dhe kane qene shume here me te dijshem se Shejh Bin Bazi.

  Ne kete forum kam bere debate me tarikatxhinj sufinj extreme qe nuk e kane dashur Shejhun, ama e kishin aq burreri sa te thoshin se PO SHEJHU KA HEQUR DORE NGA AI MENDIM mbasi ju kam treguar audion me siper, kurse ti ngul kemb me te tenden, biles dhe me akuzon se "po mundohem te argumentoj te pa argumentueshmen"
  3 vjet mbasi Bin Bazi e ka publikuar ate liber, ai ka hequr dore nga ai mendim mbasi nje mik i tij mbasi ka bere nje udhetim ne kozmos dhe i ka treguar se si qendronte puna e tokes dhe diellit.


  Nese Shejh Kardaui eshte nje dijetare qe ti e respekton dhe e konsideron si dijetarin e Shekullit, atehere perse nuk e ndjek Shejhun edhe per ceshtjen e Ibn Bazit.
  A e ke degjuar ndonjehere Shejh Kardauin se sa lart e ngre Shejh Bin Bazin?
  Ketu te kjo video ke nje permbledhje se cfare kane thene dijetaret e Ezherit per Shejh Bin Bazin, i pari eshte Shejh Tantaui qe ka qene dhe Myftiu i Egjyptit dhe ne minuten e 4 ke dhe Shejh Kardauin.


  Ai thote: (perkthimi im)
  Fakihu, Huxhah, ai qe jetoje nje jete te begatshme duke thirur njerezit ne teuhid dhe duke luftuar shirkun, duke keshilluar, duke mesuar dhe duke dhene verdikte (fetva).
  Allahu paste meshire per te, ai ishte nje yll nga yjet e udhezimit, nje oqean nga oqeanet e dijes, nje mal nga malet e jurisprudences (fikhut), ai qe qendroj I fort perball furtunes dhe nuk ju frikesua akuzave te akuzuesve.
  Shejhu ishte nje dijetare I jashtzakonshem ne nje kohe kur dijetaret ishin pak.

  A ska pasur Shejh kardaui divergjenca me Shejh Bin Bazin? sa te duash....por shif ama se cfare edukate kane dijetaret dhe meso prej sjelljes se tyre.

  Kisha ndermend te vazhdoja me sqarime te metejshme por e shof se nuk ka hajer, thjesht do lodhem kot duke kerkuar materiale dhe ne fund do injorohen.
  Ti e ke lehte se i ben copy/paste nga faqet e facebukut.
  .

 16. #136
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927
  Me siper premtove qe do sillje shpjegim mbi ceshtjen e Albanit

  Tregohu i sinqerte vella , thuaj qe skam justifikim. Sepse vertete nuk ka justifikim , e jo se te vinte gjume .

  Ibni Bazi pasi beri qafira per vite me rradhe 1 miliarde e gjysem Muslimane ne bote , akoma mendon ta ndjekim?

  Diten e Gjykimit o vella do dal para Allahut xh.sh dhe do i deklaroj se me dhe tru o zoti im te logjikoj , si ti besoja ketij dijetari kur beri gjithe vellezerit dhe motrat e mi Muslimane ne mbare boten qafira?

  P.s Ty o vella nuk te detyroi njeri te futesh ne debat vete erdhe e vete po iken.
  Po te jesh i zoti hajde jepi drejtim e na nxirr ne drite mua dhe mijerave Muslimaneve te tjere qe i lexojne keta rreshta.
  Mos e bej per mua beje per Muslimanet e tjere po pate kunderargumenta nese ske atehere mos bej rolin e te diturit.

  Selamun Alejkum!
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 17. #137
  Perjashtuar
  Antarsuar
  26-10-2012
  Postime
  95
  Citim Postuar m par nga angmokio Lexo Postimin
  Alejkum selam,

  Shume bukur qe mi ke bere keto pyetje.
  Une vella vetem Kuranit dhe fjaleve te profetit a.s i qendroj besnik , fatkeqsisht ose miresisht me zhvillimin e teknologjise kemi mundesine te shikojme pikat e forta dhe te dobeta prej shume prej dijetareve te diteve te sotme.

  Per nga natyra jam tip praktik dhe mundohem qe fene islame po ashtu tia bej vetes dhe miqve te mi po aq praktike.

  Une kam udhetuar me mijera km per te degjuar e takuar ibni bazin ( allahu e meshirofte) live. Ne momentin qe degjova prej tij qe ka leshuar dekleraten qe toka eshte e sheshte fillova te krijoj spekticizem ndaj tij.

  Albanin (allahu e meshirofte) gjithashtu ka qene dijetar i imi i preferuar por qekur ka dhene mendimin e tij per disa ceshtje fikhije dhe vecanerisht editimit qe i ka bere librit te imam bukhariut "al adabu al mufred" fillova te distancohem.

  Doktor Jusuf Karadavin e kam ndjek jashtezakonisht shume. (Megjithe kritikat qe ka pasur kohet e fundit) e mendoj si dijetarin e shekullit qe ka influencuar ne miliona muslimane ne mbare boten.

  Ndoshta ti do cuditesh por une kam studiuar per shume vite medhhebin hanbeli megjithse me teper si baze ne jeten time praktike muslimane perdor fikhun sunneh qe permbledh argumentet e te 4 medhhebeve.

  Une jam nga Tirona me origjine por mulla Jakupin e sllupcanit (racmet paste) e kam pas pike te dobet. Hoxhe Shefqet krasniqi me pelqen se eshte musliman trim qe cka e sheh te drejte e thote.

  Gjithsesi une kam mbi 5 vite qe jetoj shume larg Shqiperise keshtuqe nuk i njoh mire dijetaret shqiptare.

  Me intereson opinioni yte me i gjere per kete njeri

 18. #138
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927
  Citim Postuar m par nga angmokio Lexo Postimin

  Une jam nga Tirona me origjine por mulla Jakupin e sllupcanit (rafmet paste) e kam pas pike te dobet. Hoxhe Shefqet krasniqi me pelqen se eshte musliman trim qe cka e sheh te drejte e thote.

  Deshiroj te sqaroj nje keqkuptim qe ka lindur me kete shkrim timin. Mora nje mesazh privat nga nje vella i respektuar Musliman ku padiskutim mendoj se eshte keqkuptuar me artikulimin e fjaleve qe kam thene per Mulla Jakupin.

  Kur flitet per njerezit e dashur dhe te afert perdoret fjala pike e dobet qe di te thote debulese te jashtezakonshme. Une kam qene me fat ta njoh Mulla Jakupin ( Allahu e meshirohte)sot e 20 vjet me pare dhe vertete tek ai kam pare cilesi te jashtezakonshme te Muslimanit kompentent rreth fese Islame, elokuence , mashallah dituri pafund dhe po ashtu trimeri dhe atdhedashuri.

  Arsyeja pse dhashe kete pergjigje ishte pyetja qe mu be nga vellau aldi i cili me pyeti si me poshte:

  Citim Postuar m par nga alDI Lexo Postimin
  .....Dhe tjetra, ne trojet shqiptare a ka ndonje Hoxhe qe ti ja degjon derset?....
  Mulla Jakupin e rendita para Shefqet Krasniqit pasi besoj se keto dy burra jane vertete trashegimia e profetit a.s dhe sahabeve r.a e prej tyre Muslimanet anembane trojeve Shqiptare duhet me marre shembull.

  Per ta vertetuar kete shiko dhe nje postim qe kam bere para disa ditesh per Mulla Jakupin ne temen :
  Mulla Jakup Hasipi (1951 - 2006)

  Citim Postuar m par nga angmokio Lexo Postimin
  Mulla Jakupi ( Allahu e meshirofte )ka qene vertete njeri atdhetar, cdokush qe e ka njohur ta verteton dicka te tille.
  E kete e kam postuar me date 19-10-2012.

  Uroj qe me kete postim te kem sqaruar ata vellezer te cilet e kane keqkuptuar shkrimin e mesiperm.

  Selamun Alejkum!
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 19. #139
  Se toka nuk lviz rreth Diellit,por prkundrazi.Dhe me sa di un,ky sht mendimi i tr muslimanve dhe krishterve dhe i disa astronomve bashkohor.Edhe pse kjo nuk sht kusht i shehadetit,por hyn n kushtet e besimit.

 20. #140
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927
  Citim Postuar m par nga referi_1 Lexo Postimin
  Se toka nuk lviz rreth Diellit,por prkundrazi.Dhe me sa di un,ky sht mendimi i tr muslimanve dhe krishterve dhe i disa astronomve bashkohor.Edhe pse kjo nuk sht kusht i shehadetit,por hyn n kushtet e besimit.
  O vella referi nuk po te kuptoj?

  C'fare do te thuash me frazen qe te kam nenvizuar?

  Rrotullohet toka rreth diellit? Apo dielli rreth tokes?
  Ndryshuar pr her t fundit nga angmokio : 30-10-2012 m 11:09
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

Faqja 7 prej 9 FillimFillim ... 56789 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •