Close
Faqja 2 prej 9 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 161
 1. #21
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Anėtarėsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,937
  Faleminderit
  142
  222 falenderime nė 186 postime

  Puna dhe angazhimi qė besimtarėt tė merren me gjėrat mė dytėsore dhe t'i lėnė dhe lar

  10. Puna dhe angazhimi qė besimtarėt tė merren me gjėrat mė dytėsore dhe t'i lėnė dhe largojnė besimtarėt nga gjėrat parėsore

  Nė librin 'Fetawa muhimetu liumuum elummeti' ( - فتاوي مهمة لعموم الامة - ) autor i librit muftiu i vehabitėve, Abdulaziz bin Baz , libėr tė cilin e ka vazhduar Muhamed bin Salih El-Uthejmin, i ndanė muslimanėt nė tri grupe:

  1. Mushrik: kush betohet nė tjetėr kend pos All-llahut xh.sh..
  2. Qafir.
  3. Bidatēi (shpikės i risive): ai qė lexon Kur'an te varrezat.

  Vetėm mund tė mendosh a ka njė mendje dikund nė botė qė mund t'i ndajė muslimanėt nė kėtė mėnyrė, mendo: musliman, mushrik, musliman, qafir, musliman, bidatēi.

  Tani po sjellim disa gjėra nga libri 'Tewhid ala tarikati sual ve xhevab', autor Muhamed El-Merzuki bin Abdulmu'min, boton shtėpia botuese 'Mekketu Li tabaa Vel-I'lan', faqe 79:

  Pyetja: Cili ėshtė hukmi i atij qė e rruan mjekrėn?
  Pėrgjigja: Ai qė e rruan mjekrėn ėshtė munafik, fasik dhe i dalur nga nėnshtrimi i All-llahut dhe tė dėrguarit tė Tij.

  Pyetje: A lejohet tė jetė imam ai qė e rruan mjekrėn?
  Pėrgjigja: Nuk lejohet tė jetė imam as tė pranohet dėshmia e tij dhe as shoqėrimi me tė.

  Pyetje: A lejohet tė jetė muezin ai qė e rruan mjekrėn?
  Pėrgjigja: Nuk lejohet.

  Pyetje: Pse nuk lejohet tė jetė muezin?
  Pėrgjigje: Sepse ai ėshtė tradhėtar.
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar angmokio pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 3. #22
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Anėtarėsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,937
  Faleminderit
  142
  222 falenderime nė 186 postime

  Muhamed Bin Abdulvehab:

  MUHAMED BIN ABDULVEHAB

  U lind nė vitin 1111 h. kurse vdiq nė vitin 1207 h.. Ka jetuar 96 vite. Ka shėtitur nė vende tė ndryshme duke u pėrpjekur tė marrė dije, si nė Mekė e nė Medinė.

  Tregohet se gjyshi i tij, Sulejmani ishte bari dhe i varfėr. Kishte parė nė ėndėrr sikur po del nga ai njė zjarr dhe po shpėrndahet nė tokė duke i djegur ēdo kend qė e ka takuar. Kėtė ėndėrr ia komenton njė prej komentuesve tė ėndėrrave tė asaj kohe duke i thėnė se prej njerit nga djemtė e tij do tė burojė fitne e madhe.

  Besimi i tij (Akideja) : 'Trupėzimi dhėnja formė All-llahut duke e bėr tė ngjashėm me krijesat e tij, akuzimi tekfirimi i muslimanėve dhe akuzimi pėr shirk , lejimi i gjakut tė muslimanėve qė nuk pajtohen me mendimet e tij'.

  Vėllai i Muhammed bin Abdulvehab njė ditė i thotė: 'Sa janė shtyllat e Islamit?' Ai i pėrgjigjet se janė pesė, vėllai i tij i thotė: 'ti i ke bėrė gjashtė, kurse e gjashta ėshtė: Kush nuk tė ndjek ty dhe nuk pajtohet me ty nuk ėshtė musliman'.

  Si rezultat i krejtė kėsaj disa nga dijetarėt e kanė konsideruar se ka dal nga umeti i Muhamedit a.s.. Ka disa tė dhėna duke ndjekur biografinė e stėrgjyshėrve tė tij se rrjedh nga njė familje ēifute nga Turqia.
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 4. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar angmokio pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 5. #23
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Anėtarėsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,937
  Faleminderit
  142
  222 falenderime nė 186 postime

  Nasrudin Albani

  NASRUDIN ALBANI

  Do tė mjaftojė me njė apo dy shembuj nė lidhje me ēėshtjet e hadithit, ngase ėshtė konsideruar si muhadith i kohės, pėr tė treguar tė vėrtetėn nė lidhje me kėtė mė poshte po cekim se si nė njėrin vend njė hadith e ka konsideruar sahih ndėrsa nė njė vend tjetėr e kosideron shum tė dobėt.

  Transmeton Albani nė 'El-Muhtesar El-Uluvv' ( - مختصر العلو - ), faqe 98, hadithi numėr 38, hadithi i Katade Bin En-Numan se ka dėgjuar Pejgamberin a.s. duke thėnė: 'Pasi i ka krijuar All-llahu xh.sh. gjėrat ėshtė ngritur nė Arsh..', kėtė hadith e ka konsideruar Sahih ndėrsa nė njė vend tjetėr po vetė ky njeri nė librin e tij 'Silsiletu Eddaifetu', vėllimi 2, faqe 177, hadithi 775, e konsideron kėtė hadith shumė tė dobėt, qėllimi i cekjes sė kėtij hadithi ėshtė tė tragohet kundėrshtimi i vetvetes nga shejh Albani duke mos e ditur as ai vet se qka ka thėnė nė njė libėr tjetėr tė vetin. Tė kėtij lloji ka mjaft hadithe tė tjera.

  Pėr tė treguar se 'Shejh' Albani madje as gjuhėn arabe nuk e ka njohur si duhet; mė sė miri tregon fakti nė Sahihun e tij, Vėll. 4, faqe 88: Shejh Albani transmeton hadithin kėshtu: ( - و وجب آلأخذ بيد الظالم - ), 'Ve vexhebe elahdhu bijedi Edhalim' qė donė tė thotė : 'Ėshtė obligim tė ndihmohet (pėrkrahet) i padreti (zullumēari)', hadithi i vėrtet ėshtė kėshtu: ( - و وجب آلأخذ على يد الظالم - ), 'Ve Vexheb Elahdhu Ala Jedi Edhalim' qė donė tė thotė: 'Ėshtė obligim pengimi (ndalimi ) i tė padrejtit (zullumēarit)', po tė thuhet ashtu siē ka transmetuar Shejhu ( - بيد الظالم - ), 'BIJEDI EDHALIM' siq u pa mė lart nė pėrkthim kupton se duhet ndihmuar atij (dhalimit - zullumēarit), ndėrsa e vėrteta ėshtė se duhet penguar atė 'ALA JEDI EDHALIM', kjo donė tė thotė se plotėsisht tė kundėrtėn e ka transmetuar dhe e ka thėnė 'Shejh' Albani, edhe tė kėtij lloji ka hadidhe tė shumta si nė Sahihun e tij Vėllimi 2, faqe 253 ėshtė e njejta gjė, duke transmetuar hadithe me shprehje qė s'ka as kuptim dhe as nuk egziston nė gjuhen arabe.

  Ndoshta do tė ishte e udhės tė flasim edhe pėr formuesin e kėtij drejtimi apo tė kėsaj lėvizjeje, i cili ėshtė Xhon Filipi, tė cilin vehabitėt e quajtėn Shejh Filipi, e pastaj edhe El-Haxh shejh Filipi. Do tė pėrmendim disa paralajmėrime tė Pejgamberit a.s. nė lidhje me kėtė.

  Transmeton Ibni Omer r.a. duke thėnė: Ka thėnė Pejgamberi a.s.: 'O Zoti ynė bekoje Shamin tonė dhe Jemenin tonė. Thotė: Kanė thėnė sahabet edhe Nexhdin. Ka thėnė pejgamberi a.s.: O Zoti ynė, bekoje Shamin tonė dhe Jemenin tonė, prapė i kanė thėnė edhe Nexhdin. Ka thėnė Pejgamberi a.s.: Atje do tė ketė dridhje dhe fitne.'

  Madje vehabitėt kanė bėrė thirrje qė tė bėhet hixhret atje nė Nexhd, disa mundohen tė thonė se nuk ėshtė qėllimi i Nexhdit nga aty ku ka dalur M. Bin Abdulvehab, por ne do tė themi kėshtu nėse njė njėri i thotė fėmijės sė tij thirre vėllain tėnd qė ėshtė nė dhomė nuk do tė thotė tė shkojė nė fqinjė ta thėrras vėllain e tij me argument se edhe atje ka dhomė por qėllimi ėshtė i dhomės aty afėr nė shtėpinė e tij, d.m.th. qėllimi me Nexhdin tė cilin e ka pėrmend Pejgamberi a.s. ėshtė po Nexhdi, nga i cili rrjedh M. bin Abdulwehabi.

  'Shenja e tyre ėshtė rruarja e flokėve', nė transmetimin e Ahmedit dhe, po ashtu siē tregon edhe Muftiu i Mekės Esh-Shejh Ahmed Zejnij Dehlani tregon se: 'Muhamed Bin Abdulvehab i ka urdhėruar krejt ata qė kanė hyrė nėn urdhėrat e tij dhe janė pajtuar me mendimet e tij qė t'i rruajnė flokėt pa dallim, qė t'u dalin flokė tė reja qė nuk ka shirk nė to'. Me kėtė rast ėshtė ngritur njė grua dhe i ka thėnė: 'ti je duke na urdhėruar qė t'i rruajmė flokėt neve, e me kėtė duhet ti urdhėrosh meshkujt t'i rruajnė mjekrrat, sepse flokėt e femrės janė zbukurimi i saj e mjekrra ėshtė zbukurimi i burrit'. Pėr kėtė nuk gjenė pėrgjigje M. Abdulvehabi.
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 6. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar angmokio pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 7. #24
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Anėtarėsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,937
  Faleminderit
  142
  222 falenderime nė 186 postime

  Krimet dhe luftrat e vehabizmit dhe tė vehabistėve

  Krimet dhe luftrat e vehabizmit dhe tė vehabistėve

  1. Lejimi i Taifit vrasja e dijetarėve dhe fėmijėve, vehabitėt sulmojnė Taifin qė ta ēlirojnė nga 'shirku'!... hyrja nė Taif bėhet nė vitin 1217h./1802, aty vrasin njerėzit pa dallim: 'gra, burra, fėmijė, pleqė, madje kanė prerė edhe foshnjet nė gji tė nėnave, po ashtu, kanė vrarė tė gjithė qė i kanė gjetur nė xhami dhe tė gjithė ata qė i kanė takuar rrugėve jashtė qytetit duke ikur, kanė copėtuar Kur'anėt dhe librat e tjera fetare duke i djegur'.

  Tregon El-Xheberuti nė librin e tij 'Tarih axhaib el-athar fi't-teraxhim ve'l-ahbar': Duke thėnė: 'kanė luftuar banorėt e Taifit tri ditė radhazi deri sa janė pushtuar nga vehabitėt. Kanė vrarė pas hyrjes gra, fėmijė e burra, ky ėshtė mendimi i tyre pėr tė gjithė ata qė i luftojnė t'i vrasin pa dallim', gjatė kėsaj lufte, gjatė kėsaj kasaphaneje ėshtė vrarė edhe Esh-Shejh Abdullah Ez-Zevavij, Mufti shafiit nė Mekė, Shejh Abdullah Ebul-hajr, gjykatės nė Mekė e shumė tė tjerė.

  2. Banorėt e Mekės kanė ngrėnė ngordhėsirat dhe qentė, vehabitėt nuk u ngopen me gjakun e muslimanėve nė Taif sepse ishin tė etur pėr gjakė muslimani, menjėherė nė vitin 1803 sulmojnė dhe hynė nė Mekė. Kėtė e pėrmend Abdullah Bin Sherif Husejn nė librin e tij 'Sidk'ul-haberi fi havarixh el-karni eth-thani ashere'.

  Nga ngjarjet e muajit Muharrem tė vitit 1220 h./1805: vehabitėt kanė vrarė edhe haxhinjtė. Nė kėtė kohė pėrhapet urijė e madhe nė Mekė deri nė atė masė qė njerėzit kanė shitur orenditė shtėpiake pėr bukė tė fėmijėve dhjetė herė mė shtrenjtė se vlera reale, janė shpėrndarė kufomat e fėmijėve nėpėr rrugėt e Mekės.

  Kėtė e tregon edhe historiani i tyre Othman En-Nexhdij ku thotė: 'Vėrtetė mishėrat e gomarėve janė shitur me njė ēmim shumė tė shtrenjtė dhe si shkak i kėsaj njerėzit kanė ngrėnė mishin e qenėve'.

  Pas hyrjes nė Mekė ngritet Shejh Filipi dhe iu mbanė fjalim. Kėtė person vehabitėt e quajnė Shejh Abdullah Filipi. E ka thirrur ezanin dhe e ka falur namazin si imam i tyre, pastaj ėshtė ngritur edhe udhėheqėsi i vehabitėve duke thėnė: Vėllezėr muslimanė 'po tė mos ishte ky njeri qė emri i tij ėshtė Shejh Abdullah Filipi nuk do tė kishim hyrė nė Mekė'. ky ėshtė pėrfaqėsuesi i Anglisė, a dėshironi ta hidhėroj atė e tė ju gėzoj juve!.

  Gjatė kėsaj kohe ndodhen edhe disa kasaphane tė ndryshme me haxhinjtė, si: 'kasaphanja me haxhinjtė e Jemenit nė vitin 1921, me haxhinjtė e Iranit nė vitin 1988 etj.'.

  3. Lejimi i gjakut tė muslimanėve nėpėr xhami, Muhamed Bin Abdulvehab nė librin 'Tarih'un-Nexhd', faqe 97, thotė: 'Othman Bin Muamer, udhėheqės i Ajjines, mushrik qafir, pasi u siguruam se ky ėshtė mushrik vendosėm ta vrasim pas namazit tė xhumasė, por e vramė gjersa ishte nė namazin e xhumasė, nė muajin Rexheb 1163 h.', kurse nė faqe 98 deri 101, po nė tė njejtin libėr, pėr banorėt e Nexhdit thotė: 'Pabesimatarė (kafira) janė tė gjithė, lejohet gjaku i tyre, gratė e tyre dhe pasuritė e tyre'. Tani do tė pėrmendim vetėm vendet e tjera se nė sa dhe nė cilat vende kanė bėrė luftėra, vende muslimane normal e kėto janė: Medineja, Shami, Hurani, Halepi, Jordani, Vadi Shems, Iraku, kasaphanja e Kerbelasė, Nexhefi, Nexhrani, Bahrejni, Katari, Ebu Dabi, Omani, Sahari, Jemeni, 'nė ēdonjėrėn nga kėto vende kasaphane nė vete dhe krime tė pa para kundėr muslimanėve'.
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 8. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar angmokio pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 9. #25
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Anėtarėsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,937
  Faleminderit
  142
  222 falenderime nė 186 postime

  Shkatėrrimi i trashėgimisė islame

  Shkatėrrimi i trashėgimisė islame

  Vehabitėt kanė shkatėrruar shumė nga xhamitė e lashta historike islame dhe nė vend tė tyre kanė ndėrtuar parkingje tė automobilave!!! Disa nga kėto xhami janė: Xhamia Esh-Shems, Xhamia Thenijetu El-Vedaa, Xhamia El-Gars, Xhamia El-Fedih (ka shumė transmetime se nė tė gjitha kėto xhami ėshtė falur Pejgamberi a.s.), shkatėrrimi i shtėpisė sė Sad bin Hajtheme, shtėpia e parė nė Medine, nė tė cilėn ka hyrė Pejgamberi a.s.; kjo shtėpi ėshtė 20 metra nė jug tė xhamisė Kuba.

  Shkatėrrimi i burimit tė ujit Eris, i cili gjendet dy milje larg nga Medina, burim uji nė tė cilin ka rėnė unaza e Pejgamberit a.s. nga dora e Othmanit r.a., shkatėrrimi i burimit tė ujit Gars, burimi i Pejgamberit a.s. i cili gjendet nė lindje tė xhamisė Kuba gjysėm milje larg. Transmeton Ibni Sad dhe thotė: Pejgamberi a.s. pinte gjithherė ujė nga burimi Gars nė Beka dhe e ka bekuar duke thėnė: 'Ky ėshtė burim prej burimeve tė xhennetit'.

  Shkatėrrimi apo mbyllja e shpellės nė kodrėn Uhud, nė tė cilėn ishte strehuar Pejgamberi a.s. pas pėsimit tė muslimanėve nė luftė, mbyllja dhe shkatėrrimi i kanalit tė Hendekut, tė cilin e kishte hapur vetė Pejgamberi a.s. me duart e tij sė bashku me sahabėt r.a..

  Shkatėrrimi dhe djegia e mė shumė se 60 mijė librave nė lėmi tė ndryshme dhe mbi 40 mijė dorėshkrime qė disa nga ato ishin tė shkruara nga hulefai rrashidinėt.
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 10. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar angmokio pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 11. #26
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Anėtarėsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,937
  Faleminderit
  142
  222 falenderime nė 186 postime

  Ruajtja dhe kujdesi ndaj trashėgimisė historike ēifute

  Ruajtja dhe kujdesi ndaj trashėgimisė historike ēifute

  Sa i pėrket ruajtjes dhe mbrojtjes sė trashėgimisė historike ēifute qė nga kėto ėshtė vendosja e tabeles para kalasė Kab bin El-Eshref, nė tė cilėn shkruan 'Kujdes ndaj trashėgimisė historike', me nėnshkrim tė mbretit, numėr 26, tė datės 12. 06. 1392.!

  Nė anėn verilindore tė xhamisė Kuba kishte gjurmė historike tė ēifutėve afėr xhamisė Darar. Vehabitėt i prishėn bazamentet e xhamisė Kuba dhe e ndėrtuan atė nė drejtim tė xhamisė Darar.

  Nga krejt kjo qė u tha mė lartė konkludojmė se vehabizmi ėshtė prodhim i jomuslimanėve dhe i antimuslimanėve, me themelues dhe urdhėrdhėnės Xhon Filipi, ndėrsa udhėheqės nė sipėrfaqe dhe zbatues i urdhėrave tė tij ishte Muhammed bin Adulvehhab, e krejt kjo kundėr muslimanėve, Islamit, pejgamberėve, sahabėve dhe ēdo gjėje qė ėshtė islame.
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 12. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar angmokio pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 13. #27
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Anėtarėsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,937
  Faleminderit
  142
  222 falenderime nė 186 postime
  Kjo teme nuk ka aspak si qellim te denigroje fene Muslimane pasi feja Islame ka vetem 2 burime te cilat merret per baze dhe nuk ka dyshime ne te e ata jane Kurani dhe fjala e profetit Muhamed a.s.


  Te vjen keq tek shikon Muslimane si Ramazani me disa te tjere te cilet behen keq tek lexojne qe udheheqesi i tyre shpirteror Abdul Wehab merret neper kembe , dhe harrojne qe fene Islame nuk e perfaqson Wehabi por Kurani dhe Hadithi.

  Fatkeqsisht Islamit e keqja perhere nga brenda i ka ardhur. Dhe Abdul Wehabi per mendimin tim ka qene e keqja me e madhe e te gjitha koherave.
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 14. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar angmokio pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 15. #28
  i/e regjistruar Maska e Selma*
  Anėtarėsuar
  15-05-2009
  Postime
  405
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Teme koti ! Gjithe kete entuziazem per te postuar ''vrere'' per njerzit me meritor per gjallerim te synetit...

  Filtroj kerkimet, nuk merret cdo gje sipas tekeve, u be nami se nuk u lejojka muzika (instrumentet muzikore) ne islam, tash u dashka te hapet nje teme ekstra per te pranuar cdo ide fundrrine per te "mbrojtur" ilahit apo ?

 16. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Selma* pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 17. #29
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Anėtarėsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,937
  Faleminderit
  142
  222 falenderime nė 186 postime
  Citim Postuar mė parė nga Selma* Lexo Postimin
  Teme koti ! Gjithe kete entuziazem per te postuar ''vrere'' per njerzit me meritor per gjallerim te synetit...

  Filtroj kerkimet, nuk merret cdo gje sipas tekeve, u be nami se nuk u lejojka muzika (instrumentet muzikore) ne islam, tash u dashka te hapet nje teme ekstra per te pranuar cdo ide fundrrine per te "mbrojtur" ilahit apo ?
  Selamu Alejkum Selma,

  Kjo teme nuk kishte aspak lidhje me muziken ndaj mos bej fitneh.

  Qellimi i kesaj teme ishte nje dialog qe kisha me anetaren LinaNur ne nje teme tjeter

  Shiko me poshte:

  http://www.forumishqiptar.com/showpo...72&postcount=4

  Profeti Muhamed a.s shpenzoi gjithe jeten e tij me entuziazem per te perhapur Islamin me drejtesine e tij. Nuk eshte aspak humbje kohe per mua te sjell ketu me entuziazem fakte reale per fuguren e Wehabit dhe mbeshtetesve te tij.

  Ashtu sikurse i thashe dhe Ramazanit problemi me ju eshte se ju nuk njihni dialogun por vetm kepusni mufka dhe beni tekfir.

  Me thuaj cfare lexon ndonje genjeshter aty dhe hajde me udhezo , nese e kam gabim do fitosh sewab e kushedi behet shkak per tu futur ne xhenet.
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 18. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar angmokio pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 19. #30
  i/e regjistruar Maska e Selma*
  Anėtarėsuar
  15-05-2009
  Postime
  405
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Citim Postuar mė parė nga angmokio Lexo Postimin
  Selamu Alejkum Selma,

  Kjo teme nuk kishte aspak lidhje me muziken ndaj mos bej fitneh.

  Qellimi i kesaj teme ishte nje dialog qe kisha me anetaren LinaNur ne nje teme tjeter

  Shiko me poshte:

  http://www.forumishqiptar.com/showpo...72&postcount=4

  Profeti Muhamed a.s shpenzoi gjithe jeten e tij me entuziazem per te perhapur Islamin me drejtesine e tij. Nuk eshte aspak humbje kohe per mua te sjell ketu me entuziazem fakte reale per fuguren e Wehabit dhe mbeshtetesve te tij.

  Ashtu sikurse i thashe dhe Ramazanit problemi me ju eshte se ju nuk njihni dialogun por vetm kepusni mufka dhe beni tekfir.

  Me thuaj cfare lexon ndonje genjeshter aty dhe hajde me udhezo , nese e kam gabim do fitosh sewab e kushedi behet shkak per tu futur ne xhenet.
  Alejkum selam...e kam postuar edhe me heret ne disa postime nje link ligjerate, per ata njerz qe deshirojne vertet te kuptojne se kush eshte me te vertet ndikimi i ketij dijetari te madh ne ceshtjet e Islamit... http://www.qsi-ks.com/webi/degjo.php?id=440

 20. #31
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Anėtarėsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,937
  Faleminderit
  142
  222 falenderime nė 186 postime
  Citim Postuar mė parė nga Selma* Lexo Postimin
  Alejkum selam...e kam postuar edhe me heret ne disa postime nje link ligjerate, per ata njerz qe deshirojne vertet te kuptojne se kush eshte me te vertet ndikimi i ketij dijetari te madh ne ceshtjet e Islamit... http://www.qsi-ks.com/webi/degjo.php?id=440
  E shikon si i devijove pergjigjes?

  Une po te pyes se cke per te thene per faktet e mesiperme ti me thua degjo se cka thene filan dijetar per ate.

  Une nuk erdha dhe te te them qe ti hap tema koti por perkundrazi i pelqej temat e tua dhe Allahu ta shperblehte. Une hap nje teme ketu me fakte reale qe nuk pergenjeshtrohen dot sepse keto fakte jane ne libra te shkruajtura.

  Teme koti pse u nxjerr fytyren e vertete armiqve te Islamit?

  Hapi syte selma bashke me ramazanin dhe mos bini pre e shpelarjes se trurit nga wehabite manipulator.
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 21. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar angmokio pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 22. #32
  Robi i All-llahut
  Anėtarėsuar
  09-01-2008
  Vendndodhja
  Nė Itali
  Postime
  1,792
  Faleminderit
  1
  13 falenderime nė 13 postime
  Citim Postuar mė parė nga angmokio Lexo Postimin
  Kjo teme nuk ka aspak si qellim te denigroje fene Muslimane pasi feja Islame ka vetem 2 burime te cilat merret per baze dhe nuk ka dyshime ne te e ata jane Kurani dhe fjala e profetit Muhamed a.s.


  Te vjen keq tek shikon Muslimane si Ramazani me disa te tjere te cilet behen keq tek lexojne qe udheheqesi i tyre shpirteror Abdul Wehab merret neper kembe , dhe harrojne qe fene Islame nuk e perfaqson Wehabi por Kurani dhe Hadithi.

  Fatkeqsisht Islamit e keqja perhere nga brenda i ka ardhur. Dhe Abdul Wehabi per mendimin tim ka qene e keqja me e madhe e te gjitha koherave.
  Selam alejkum angmokio, pasi e shoh se jo vetėm se tė janė verbėruar sytė, por edhe zemra tė paska filluar qė tė verbėrohet.

  A ke mundėsi qė tė na e sjellėsh autorin e kėtij materiali mbasi aq e dashke kėtė material qė po flitet si papagall duke i pėrmnur shumė herė gjėrat e njejta dhe duke mos dhanė asnjė argument, por vetėm akuza qė i lėnė njerėzit tė dyshimtė nė atė qė ka shkruar.

  Nuk dua shum ta zgjas me ti se e hoh se ti tė janė errėsuar sytė dhe ėshtė e kotė qė tė mendosh se para kėsaj teme na e sjelli njė kompliment pėr atė qė ka shkruar vėllau Indrit, kurse kėtu e shoh shumė nė kundėrshtim me atė qė e lavdėrove.

  Mos u mėrzit o vėlllau im se do tė del nė pah e vėrteta e kėsaj qė ke shkruar mos mendon vallė se All-llahu ta le nji gjė kėshtu dhe do tė kesh pėrgjithėsi si ti edhe unė dhe ai qė e ka shkruar kėtė material.

  Unė pėrherė kam thėnė se nuk ndjek asnjė qė nuk ka argument nga Kur'ani dhe Sunneti, por ja qė nga dėshpėrimi qė ke ti e bėn qė tė mendon ashtu pėr mua, mbasi tė kėrkova qė tė mos i qasesh nji qėshtje qė nuk ke njohuri tė duhur. Se je duke i ofenduar shumė Dijetarė dhe kjo ėshtė nji punė shumė e rrezikshme pėr ata qė hanė mishin e Dijetarėve.

  Unė marr nga ata qė kanė marrė nga Kur'ani dhe Sunneti dhe ti japim nji sy tė gjitha postimeve tė mija qė i kam sjellė dhe ta shohėsh. Dhe e rrėzoj poshtė atė qė ke thėnė ti vėllau dhe me thėnė tė drejtėn ta kėrkoj nga ty qė tė ma sjellėsh njė postim timin qė unė e kam thėnė diku se e kam udhėheqės Abdul Vehabin, kjo ėshtė shpifje o vėllau im, pendohu deri sa ke kohė se nuk kam pėr ta bėrė hallall vėllai nėse nuk e tėrhek fjalėn dhe tė mos e pėrsėrisėsh mė nji gjė tė tillė. Unė pėr udhėheqės e kam All-llahun ( Subhanehu Te'ala ), Muhammedin ( salAll-llahu alejhi ve selem ), sahabėt e ndershėm dhe Dijetarėt e Hakut dhe nuk ka asnji postim qė kam thėnė[ ndryshe ma sa e di unė.

  Selamun alejkum.
  Kush nuk ėshtė robi i All-llahut, ai ėshtė robi i shejtanit.

 23. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar ramazan_it pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 24. #33
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Anėtarėsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,937
  Faleminderit
  142
  222 falenderime nė 186 postime
  Citim Postuar mė parė nga ramazan_it Lexo Postimin
  Selam alejkum angmokio, pasi e shoh se jo vetėm se tė janė verbėruar sytė, por edhe zemra tė paska filluar qė tė verbėrohet.

  A ke mundėsi qė tė na e sjellėsh autorin e kėtij materiali mbasi aq e dashke kėtė material qė po flitet si papagall duke i pėrmnur shumė herė gjėrat e njejta dhe duke mos dhanė asnjė argument, por vetėm akuza qė i lėnė njerėzit tė dyshimtė nė atė qė ka shkruar.

  Nuk dua shum ta zgjas me ti se e hoh se ti tė janė errėsuar sytė dhe ėshtė e kotė qė tė mendosh se para kėsaj teme na e sjelli njė kompliment pėr atė qė ka shkruar vėllau Indrit, kurse kėtu e shoh shumė nė kundėrshtim me atė qė e lavdėrove.

  Mos u mėrzit o vėlllau im se do tė del nė pah e vėrteta e kėsaj qė ke shkruar mos mendon vallė se All-llahu ta le nji gjė kėshtu dhe do tė kesh pėrgjithėsi si ti edhe unė dhe ai qė e ka shkruar kėtė material.

  Unė pėrherė kam thėnė se nuk ndjek asnjė qė nuk ka argument nga Kur'ani dhe Sunneti, por ja qė nga dėshpėrimi qė ke ti e bėn qė tė mendon ashtu pėr mua, mbasi tė kėrkova qė tė mos i qasesh nji qėshtje qė nuk ke njohuri tė duhur. Se je duke i ofenduar shumė Dijetarė dhe kjo ėshtė nji punė shumė e rrezikshme pėr ata qė hanė mishin e Dijetarėve.

  Unė marr nga ata qė kanė marrė nga Kur'ani dhe Sunneti dhe ti japim nji sy tė gjitha postimeve tė mija qė i kam sjellė dhe ta shohėsh. Dhe e rrėzoj poshtė atė qė ke thėnė ti vėllau dhe me thėnė tė drejtėn ta kėrkoj nga ty qė tė ma sjellėsh njė postim timin qė unė e kam thėnė diku se e kam udhėheqės Abdul Vehabin, kjo ėshtė shpifje o vėllau im, pendohu deri sa ke kohė se nuk kam pėr ta bėrė hallall vėllai nėse nuk e tėrhek fjalėn dhe tė mos e pėrsėrisėsh mė nji gjė tė tillė. Unė pėr udhėheqės e kam All-llahun ( Subhanehu Te'ala ), Muhammedin ( salAll-llahu alejhi ve selem ), sahabėt e ndershėm dhe Dijetarėt e Hakut dhe nuk ka asnji postim qė kam thėnė[ ndryshe ma sa e di unė.

  Selamun alejkum.
  bla bla bla asgje ne lidhje me ate qe shkruhet me siper...

  Une postimin e Indritit e pelqej sepse aty flitet per zemerimin me argumenta nga kurani dhe hadithi dhe jo prej abdulwehabit.

  Une sigurisht qe nuk e mohoj kontributin e madh te Albanit ne fushen e hadithit por problemi me ju i nderuar eshte qe ju kur flitet per Albanin mendoni se ai eshte zoti dhe eshte i pagabueshem. Ketu fillon problemi me ju. A mos kerkon qe kur dijetaret bejne gabime ne te heshtim dhe ti ndjekim?

  Vella Ramazan lexo firmen se e ke shume te bukur , une jam rob i Allahut elhamdulilah e them shehadetin me qindra here ne dite e fal namazin , agjeroj , e jap zekatin dhe alhamdulilah jam 3 here haxhi, nuk mendoj absolutisht se jam rob i shejtanit.
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 25. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar angmokio pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 26. #34
  Robi i All-llahut
  Anėtarėsuar
  09-01-2008
  Vendndodhja
  Nė Itali
  Postime
  1,792
  Faleminderit
  1
  13 falenderime nė 13 postime
  Citim Postuar mė parė nga angmokio Lexo Postimin
  Selamu Alejkum Selma,


  Ashtu sikurse i thashe dhe Ramazanit problemi me ju eshte se ju nuk njihni dialogun por vetm kepusni mufka dhe beni tekfir.

  Me thuaj cfare lexon ndonje genjeshter aty dhe hajde me udhezo , nese e kam gabim do fitosh sewab e kushedi behet shkak per tu futur ne xhenet.
  Selam alejkum vėllai, prap paske gabuar, nji akuzė qė unė asnjėherė se kam thėnė nji gjė tė tillė dhe asnjėherė nuk i kam pėrkrahur ata qė bėjnė tekfir,( kėtė mundesh ta vėresh nė tė gjitha postimet e mija ). Pyetja ėshtė: pse bre vėllai gjith ky mllef ndaj vėllaut tėnd qė ta don tė mirėn dhe tė kėshillon vetėm se pėr mirė me kėshilla, qė sipas mendimit tim dhe argumenteve qė ti kam sjellė, janė vetėm se pėr tė mirėn tėnde dhe timen?

  A mos vallė ke gjetė ndonji gabim qė kam bėrė ( nė Akide ) dhe e kam kundėrshtuar diēka nga Sherijati Islam ( hallalin e kam bėrė harram dhe tė kundėrtėn ), ma sjell tė lutem dhe mos fol vetėm se me mllef ndaj vėllaut tėnd. Kėshilla bėn dobi dhe unė kėtė e kam kuptuar gjatė kohė, por sjelli adhe argumentet pėr atė kėshillė qė ta kuptoj gabimin dhe dashtė All-llahu qė tė pėrfitosh ti dhe unė nga ajo kėshillė.

  Selamun alejkum, nga vėllau yt Ramazani.
  Kush nuk ėshtė robi i All-llahut, ai ėshtė robi i shejtanit.

 27. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar ramazan_it pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 28. #35
  i/e regjistruar Maska e Selma*
  Anėtarėsuar
  15-05-2009
  Postime
  405
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Citim Postuar mė parė nga angmokio Lexo Postimin
  E shikon si i devijove pergjigjes?

  Une po te pyes se cke per te thene per faktet e mesiperme ti me thua degjo se cka thene filan dijetar per ate.

  Une nuk erdha dhe te te them qe ti hap tema koti por perkundrazi i pelqej temat e tua dhe Allahu ta shperblehte. Une hap nje teme ketu me fakte reale qe nuk pergenjeshtrohen dot sepse keto fakte jane ne libra te shkruajtura.

  Teme koti pse u nxjerr fytyren e vertete armiqve te Islamit?

  Hapi syte selma bashke me ramazanin dhe mos bini pre e shpelarjes se trurit nga wehabite manipulator.
  Cka te shtyn te pretendosh qe nuk jeni ju ai i manipuluari me keto info. ku jane te bazuara ato, nga burojne?!! Nuk mjafton te shkruhen vetem libra, se sot dihet se gjithcka mund te botohet. E sa per linkun qe e solla per mua eshte shume dmth-nes dhe permbledhes rreth kesaj ceshtje, nuk jam teologe per te hyre ne keso ujra te rrezikshme. E sidomos per te folur per dijetaret e denje e te medhenje!

 29. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Selma* pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 30. #36
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Anėtarėsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,937
  Faleminderit
  142
  222 falenderime nė 186 postime
  Citim Postuar mė parė nga Selma* Lexo Postimin
  Cka te shtyn te pretendosh qe nuk jeni ju ai i manipuluari me keto info. ku jane te bazuara ato, nga burojne?!! Nuk mjafton te shkruhen vetem libra, se sot dihet se gjithcka mund te botohet. E sa per linkun qe e solla per mua eshte shume dmth-nes dhe permbledhes rreth kesaj ceshtje, nuk jam teologe per te hyre ne keso ujra te rrezikshme. E sidomos per te folur per dijetaret e denje e te medhenje!
  Te flasesh per dijetaret?
  Ku eshte e keqja te flasesh per dijetaret? Porfeti Muhamed a.s na ka treguar historira me njerez te meparshem qe kane qene aq afer me adhurim tek allahu e ne fund te jetes i jane mbeshtetur djallit.

  Dijetaret cdokush i gjykon , p.sh rasti konkret me dijetarin BUTI ne Damask i cili ishte nje nga dijetaret e medhenj ne Siri. Mirepo ne kohen kur ai doli ne hytbe dhe urdheroi bindjen ndaj Kryetarit qe nenkuptonte ASADIN desh e vrau xhemati.

  Askush nuk eshte i pagabueshem , zoti na ka dhene mendjen te llogjikojme e te shikojme te mirat e te keqijat qe na jep dikush. Une ju falendoroj ju , Ramazanin dhe LinaNur per kontributin qe jepni per fene ISLAME por kjo absolutisht nuk me ndalon tju kritikoj kur mendoj se e keni gabim.
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 31. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar angmokio pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 32. #37
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Anėtarėsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,937
  Faleminderit
  142
  222 falenderime nė 186 postime
  Citim Postuar mė parė nga ramazan_it Lexo Postimin
  Selam alejkum vėllai, prap paske gabuar, nji akuzė qė unė asnjėherė se kam thėnė nji gjė tė tillė dhe asnjėherė nuk i kam pėrkrahur ata qė bėjnė tekfir,( kėtė mundesh ta vėresh nė tė gjitha postimet e mija ). Pyetja ėshtė: pse bre vėllai gjith ky mllef ndaj vėllaut tėnd qė ta don tė mirėn dhe tė kėshillon vetėm se pėr mirė me kėshilla, qė sipas mendimit tim dhe argumenteve qė ti kam sjellė, janė vetėm se pėr tė mirėn tėnde dhe timen?

  A mos vallė ke gjetė ndonji gabim qė kam bėrė ( nė Akide ) dhe e kam kundėrshtuar diēka nga Sherijati Islam ( hallalin e kam bėrė harram dhe tė kundėrtėn ), ma sjell tė lutem dhe mos fol vetėm se me mllef ndaj vėllaut tėnd. Kėshilla bėn dobi dhe unė kėtė e kam kuptuar gjatė kohė, por sjelli adhe argumentet pėr atė kėshillė qė ta kuptoj gabimin dhe dashtė All-llahu qė tė pėrfitosh ti dhe unė nga ajo kėshillė.

  Selamun alejkum, nga vėllau yt Ramazani.
  Alejkum Selam vella Ramazan,

  Ramazan , me keqkuptove kur them ju kam parasysh perkrahesit e WEHABIT. Ndoshta ti nuk e ben por me miliona perkrahes te tjere te tij e bejne , per dicka te vogel te bejne 'kafir'.
  Postimi i mesiperm Ramazan eshte plot me argumenta te marra nga librat dhe dokumenta te kohes. Megjithate nuk eshte e thene qe medoemos duhet besuar.

  Une personalisht ndjek kuranin dhe sunetin , dhe nuk eshte Abdul Wehabi ai qe na solli sunetin por kane qene dijetaret e medhenj gate koherave qe na kane sjelle hadithet e Bukharit e Muslim , Ahmedit apo Tirmidhiut.

  Nejse une absolutisht nuk kam deshire te mbajme meri me njeri-tjetrin sepse jemi vellezer muslimane . Prej meje gjithcka e keni hallall.
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 33. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar angmokio pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 34. #38
  Robi i All-llahut
  Anėtarėsuar
  09-01-2008
  Vendndodhja
  Nė Itali
  Postime
  1,792
  Faleminderit
  1
  13 falenderime nė 13 postime
  Citim Postuar mė parė nga angmokio Lexo Postimin
  Te flasesh per dijetaret?
  Ku eshte e keqja te flasesh per dijetaret? Porfeti Muhamed a.s na ka treguar historira me njerez te meparshem qe kane qene aq afer me adhurim tek allahu e ne fund te jetes i jane mbeshtetur djallit.

  Dijetaret cdokush i gjykon , p.sh rasti konkret me dijetarin BUTI ne Damask i cili ishte nje nga dijetaret e medhenj ne Siri. Mirepo ne kohen kur ai doli ne hytbe dhe urdheroi bindjen ndaj Kryetarit qe nenkuptonte ASADIN desh e vrau xhemati.

  Askush nuk eshte i pagabueshem , zoti na ka dhene mendjen te llogjikojme e te shikojme te mirat e te keqijat qe na jep dikush. Une ju falendoroj ju , Ramazanin dhe LinaNur per kontributin qe jepni per fene ISLAME por kjo absolutisht nuk me ndalon tju kritikoj kur mendoj se e keni gabim.
  Selam alejkum vėllai, unė pėrsėri tė kėshilloj qė edhe e vėrrej se ti edhe kur shkruan nga mllefi momental qė ke edhe gabimet i ke tė mėdhaja, Muhammedi e ke shkrau me tė madhe, kurse Allahu me tė vogėl, kjo shihet qartė se nga nxitimi i juaj pėr tu pėrgjigjur nuk mundeni dot ti pėrmbaheni edhe shkrimit.

  Mirė tė ka thėnė edhe motra Selma qė ti sjell nji material qė nuk i dihet as autori dhe as se sa janė tė vėrteta, a mos vallpė jemi robota ne qė ti marrim ata si tė vėrteta?


  Dijetarėt mund ti gjykon vetėm se ai qė ėshtė nė rangun e tyre dhe atė me argumente nga kur'ani dhe Sunneti dhe jo sipas dėshirave tė tyre.

  Selamun alejkum.
  Kush nuk ėshtė robi i All-llahut, ai ėshtė robi i shejtanit.

 35. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar ramazan_it pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 36. #39
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Anėtarėsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,937
  Faleminderit
  142
  222 falenderime nė 186 postime
  Citim Postuar mė parė nga ramazan_it Lexo Postimin


  Dijetarėt mund ti gjykon vetėm se ai qė ėshtė nė rangun e tyre dhe atė me argumente nga kur'ani dhe Sunneti dhe jo sipas dėshirave tė tyre.

  Selamun alejkum.
  Alejkum Selam vella.

  Kush e thote kete me siper? Dijetaret wehabiste?

  Nese ti ne dy shkrime shkruan dy gjera te ndryshme , une duhet ta pranoj vetem se ti quhesh dijetar?
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 37. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar angmokio pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 38. #40
  Robi i All-llahut
  Anėtarėsuar
  09-01-2008
  Vendndodhja
  Nė Itali
  Postime
  1,792
  Faleminderit
  1
  13 falenderime nė 13 postime
  Citim Postuar mė parė nga angmokio Lexo Postimin
  Alejkum Selam vella Ramazan,

  Ramazan , me keqkuptove kur them ju kam parasysh perkrahesit e WEHABIT. Ndoshta ti nuk e ben por me miliona perkrahes te tjere te tij e bejne , per dicka te vogel te bejne 'kafir'.
  Postimi i mesiperm Ramazan eshte plot me argumenta te marra nga librat dhe dokumenta te kohes. Megjithate nuk eshte e thene qe medoemos duhet besuar.

  Une personalisht ndjek kuranin dhe sunetin , dhe nuk eshte Abdul Wehabi ai qe na solli sunetin por kane qene dijetaret e medhenj gate koherave qe na kane sjelle hadithet e Bukharit e Muslim , Ahmedit apo Tirmidhiut.

  Nejse une absolutisht nuk kam deshire te mbajme meri me njeri-tjetrin sepse jemi vellezer muslimane . Prej meje gjithcka e keni hallall.
  Alejkum selam vėllai im angmokio, kėshtu ėshtė mė mirė qė tė bisedohet me qetėsi dhe tė kuptohen gjėrat ma mirė dhe me ma pak gabime trashanike.

  Mbasi ndjek vetėm Kur'anin dhe Sunnetin, pse atėherė sjell material pa autor dhe pa me qenė i sigurtė se a ėshtė e vėrtetė ajo qė ėshtė shkruar ose jo???!!!

  Atė qė bėjnė tė tjerat nuk duhet qė ti mveshen ēdonjėrit, veēanėrisht mua qė nė kėtė rast isha ai i kritikuari. Ti vėllai nėse ke diēka me mua personalisht ma thue se ku po gaboj dhe kaq. Edhe mė sipėrm ta kam kėrkuar nji gjė tė tillė. unė tė dua pėr kėtė tė kėshilloj qė tė mos mirremi me gjėrat qė janė tė pakuptueshme qė mundemi tė futemi nė atė pus dhe nuk e dim se a mundemi t'ja gjejmė fundin!!!

  Sikur tė thashė edhe nė postimin e parė nė kėtė temė se, nuk ka qenė nevoja tė sjellėsh materiale mbasi kemi hapur shumė tema tė njėjta qė kanė mbaruar vetėm se nė ofendime dhe azgjė tjetėr, sepse ne nuk m'varemi nga Abdul Vehabi ( All-llahu e mėshiroftė ), por m'varemi nga ajo qė ka thanė All-llahu, Pejgamberi dhe sahabėt.


  Selamun alejkum.
  Kush nuk ėshtė robi i All-llahut, ai ėshtė robi i shejtanit.

 39. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar ramazan_it pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

Faqja 2 prej 9 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •