Close
Faqja 2 prej 9 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 161
 1. #21
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927

  Puna dhe angazhimi q besimtart t merren me gjrat m dytsore dhe t'i ln dhe lar

  10. Puna dhe angazhimi q besimtart t merren me gjrat m dytsore dhe t'i ln dhe largojn besimtart nga gjrat parsore

  N librin 'Fetawa muhimetu liumuum elummeti' ( - فتاوي مهمة لعموم الامة - ) autor i librit muftiu i vehabitve, Abdulaziz bin Baz , libr t cilin e ka vazhduar Muhamed bin Salih El-Uthejmin, i ndan muslimant n tri grupe:

  1. Mushrik: kush betohet n tjetr kend pos All-llahut xh.sh..
  2. Qafir.
  3. Bidati (shpiks i risive): ai q lexon Kur'an te varrezat.

  Vetm mund t mendosh a ka nj mendje dikund n bot q mund t'i ndaj muslimant n kt mnyr, mendo: musliman, mushrik, musliman, qafir, musliman, bidati.

  Tani po sjellim disa gjra nga libri 'Tewhid ala tarikati sual ve xhevab', autor Muhamed El-Merzuki bin Abdulmu'min, boton shtpia botuese 'Mekketu Li tabaa Vel-I'lan', faqe 79:

  Pyetja: Cili sht hukmi i atij q e rruan mjekrn?
  Prgjigja: Ai q e rruan mjekrn sht munafik, fasik dhe i dalur nga nnshtrimi i All-llahut dhe t drguarit t Tij.

  Pyetje: A lejohet t jet imam ai q e rruan mjekrn?
  Prgjigja: Nuk lejohet t jet imam as t pranohet dshmia e tij dhe as shoqrimi me t.

  Pyetje: A lejohet t jet muezin ai q e rruan mjekrn?
  Prgjigja: Nuk lejohet.

  Pyetje: Pse nuk lejohet t jet muezin?
  Prgjigje: Sepse ai sht tradhtar.
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 2. Anetart m posht kan falenderuar angmokio pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 3. #22
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927

  Muhamed Bin Abdulvehab:

  MUHAMED BIN ABDULVEHAB

  U lind n vitin 1111 h. kurse vdiq n vitin 1207 h.. Ka jetuar 96 vite. Ka shtitur n vende t ndryshme duke u prpjekur t marr dije, si n Mek e n Medin.

  Tregohet se gjyshi i tij, Sulejmani ishte bari dhe i varfr. Kishte par n ndrr sikur po del nga ai nj zjarr dhe po shprndahet n tok duke i djegur do kend q e ka takuar. Kt ndrr ia komenton nj prej komentuesve t ndrrave t asaj kohe duke i thn se prej njerit nga djemt e tij do t buroj fitne e madhe.

  Besimi i tij (Akideja) : 'Trupzimi dhnja form All-llahut duke e br t ngjashm me krijesat e tij, akuzimi tekfirimi i muslimanve dhe akuzimi pr shirk , lejimi i gjakut t muslimanve q nuk pajtohen me mendimet e tij'.

  Vllai i Muhammed bin Abdulvehab nj dit i thot: 'Sa jan shtyllat e Islamit?' Ai i prgjigjet se jan pes, vllai i tij i thot: 'ti i ke br gjasht, kurse e gjashta sht: Kush nuk t ndjek ty dhe nuk pajtohet me ty nuk sht musliman'.

  Si rezultat i krejt ksaj disa nga dijetart e kan konsideruar se ka dal nga umeti i Muhamedit a.s.. Ka disa t dhna duke ndjekur biografin e strgjyshrve t tij se rrjedh nga nj familje ifute nga Turqia.
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 4. Anetart m posht kan falenderuar angmokio pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 5. #23
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927

  Nasrudin Albani

  NASRUDIN ALBANI

  Do t mjaftoj me nj apo dy shembuj n lidhje me shtjet e hadithit, ngase sht konsideruar si muhadith i kohs, pr t treguar t vrtetn n lidhje me kt m poshte po cekim se si n njrin vend nj hadith e ka konsideruar sahih ndrsa n nj vend tjetr e kosideron shum t dobt.

  Transmeton Albani n 'El-Muhtesar El-Uluvv' ( - مختصر العلو - ), faqe 98, hadithi numr 38, hadithi i Katade Bin En-Numan se ka dgjuar Pejgamberin a.s. duke thn: 'Pasi i ka krijuar All-llahu xh.sh. gjrat sht ngritur n Arsh..', kt hadith e ka konsideruar Sahih ndrsa n nj vend tjetr po vet ky njeri n librin e tij 'Silsiletu Eddaifetu', vllimi 2, faqe 177, hadithi 775, e konsideron kt hadith shum t dobt, qllimi i cekjes s ktij hadithi sht t tragohet kundrshtimi i vetvetes nga shejh Albani duke mos e ditur as ai vet se qka ka thn n nj libr tjetr t vetin. T ktij lloji ka mjaft hadithe t tjera.

  Pr t treguar se 'Shejh' Albani madje as gjuhn arabe nuk e ka njohur si duhet; m s miri tregon fakti n Sahihun e tij, Vll. 4, faqe 88: Shejh Albani transmeton hadithin kshtu: ( - و وجب آلأخذ بيد الظالم - ), 'Ve vexhebe elahdhu bijedi Edhalim' q don t thot : 'sht obligim t ndihmohet (prkrahet) i padreti (zullumari)', hadithi i vrtet sht kshtu: ( - و وجب آلأخذ على يد الظالم - ), 'Ve Vexheb Elahdhu Ala Jedi Edhalim' q don t thot: 'sht obligim pengimi (ndalimi ) i t padrejtit (zullumarit)', po t thuhet ashtu si ka transmetuar Shejhu ( - بيد الظالم - ), 'BIJEDI EDHALIM' siq u pa m lart n prkthim kupton se duhet ndihmuar atij (dhalimit - zullumarit), ndrsa e vrteta sht se duhet penguar at 'ALA JEDI EDHALIM', kjo don t thot se plotsisht t kundrtn e ka transmetuar dhe e ka thn 'Shejh' Albani, edhe t ktij lloji ka hadidhe t shumta si n Sahihun e tij Vllimi 2, faqe 253 sht e njejta gj, duke transmetuar hadithe me shprehje q s'ka as kuptim dhe as nuk egziston n gjuhen arabe.

  Ndoshta do t ishte e udhs t flasim edhe pr formuesin e ktij drejtimi apo t ksaj lvizjeje, i cili sht Xhon Filipi, t cilin vehabitt e quajtn Shejh Filipi, e pastaj edhe El-Haxh shejh Filipi. Do t prmendim disa paralajmrime t Pejgamberit a.s. n lidhje me kt.

  Transmeton Ibni Omer r.a. duke thn: Ka thn Pejgamberi a.s.: 'O Zoti yn bekoje Shamin ton dhe Jemenin ton. Thot: Kan thn sahabet edhe Nexhdin. Ka thn pejgamberi a.s.: O Zoti yn, bekoje Shamin ton dhe Jemenin ton, prap i kan thn edhe Nexhdin. Ka thn Pejgamberi a.s.: Atje do t ket dridhje dhe fitne.'

  Madje vehabitt kan br thirrje q t bhet hixhret atje n Nexhd, disa mundohen t thon se nuk sht qllimi i Nexhdit nga aty ku ka dalur M. Bin Abdulvehab, por ne do t themi kshtu nse nj njri i thot fmijs s tij thirre vllain tnd q sht n dhom nuk do t thot t shkoj n fqinj ta thrras vllain e tij me argument se edhe atje ka dhom por qllimi sht i dhoms aty afr n shtpin e tij, d.m.th. qllimi me Nexhdin t cilin e ka prmend Pejgamberi a.s. sht po Nexhdi, nga i cili rrjedh M. bin Abdulwehabi.

  'Shenja e tyre sht rruarja e flokve', n transmetimin e Ahmedit dhe, po ashtu si tregon edhe Muftiu i Meks Esh-Shejh Ahmed Zejnij Dehlani tregon se: 'Muhamed Bin Abdulvehab i ka urdhruar krejt ata q kan hyr nn urdhrat e tij dhe jan pajtuar me mendimet e tij q t'i rruajn flokt pa dallim, q t'u dalin flok t reja q nuk ka shirk n to'. Me kt rast sht ngritur nj grua dhe i ka thn: 'ti je duke na urdhruar q t'i rruajm flokt neve, e me kt duhet ti urdhrosh meshkujt t'i rruajn mjekrrat, sepse flokt e femrs jan zbukurimi i saj e mjekrra sht zbukurimi i burrit'. Pr kt nuk gjen prgjigje M. Abdulvehabi.
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 6. Anetart m posht kan falenderuar angmokio pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 7. #24
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927

  Krimet dhe luftrat e vehabizmit dhe t vehabistve

  Krimet dhe luftrat e vehabizmit dhe t vehabistve

  1. Lejimi i Taifit vrasja e dijetarve dhe fmijve, vehabitt sulmojn Taifin q ta lirojn nga 'shirku'!... hyrja n Taif bhet n vitin 1217h./1802, aty vrasin njerzit pa dallim: 'gra, burra, fmij, pleq, madje kan prer edhe foshnjet n gji t nnave, po ashtu, kan vrar t gjith q i kan gjetur n xhami dhe t gjith ata q i kan takuar rrugve jasht qytetit duke ikur, kan coptuar Kur'ant dhe librat e tjera fetare duke i djegur'.

  Tregon El-Xheberuti n librin e tij 'Tarih axhaib el-athar fi't-teraxhim ve'l-ahbar': Duke thn: 'kan luftuar banort e Taifit tri dit radhazi deri sa jan pushtuar nga vehabitt. Kan vrar pas hyrjes gra, fmij e burra, ky sht mendimi i tyre pr t gjith ata q i luftojn t'i vrasin pa dallim', gjat ksaj lufte, gjat ksaj kasaphaneje sht vrar edhe Esh-Shejh Abdullah Ez-Zevavij, Mufti shafiit n Mek, Shejh Abdullah Ebul-hajr, gjykats n Mek e shum t tjer.

  2. Banort e Meks kan ngrn ngordhsirat dhe qent, vehabitt nuk u ngopen me gjakun e muslimanve n Taif sepse ishin t etur pr gjak muslimani, menjher n vitin 1803 sulmojn dhe hyn n Mek. Kt e prmend Abdullah Bin Sherif Husejn n librin e tij 'Sidk'ul-haberi fi havarixh el-karni eth-thani ashere'.

  Nga ngjarjet e muajit Muharrem t vitit 1220 h./1805: vehabitt kan vrar edhe haxhinjt. N kt koh prhapet urij e madhe n Mek deri n at mas q njerzit kan shitur orendit shtpiake pr buk t fmijve dhjet her m shtrenjt se vlera reale, jan shprndar kufomat e fmijve npr rrugt e Meks.

  Kt e tregon edhe historiani i tyre Othman En-Nexhdij ku thot: 'Vrtet mishrat e gomarve jan shitur me nj mim shum t shtrenjt dhe si shkak i ksaj njerzit kan ngrn mishin e qenve'.

  Pas hyrjes n Mek ngritet Shejh Filipi dhe iu mban fjalim. Kt person vehabitt e quajn Shejh Abdullah Filipi. E ka thirrur ezanin dhe e ka falur namazin si imam i tyre, pastaj sht ngritur edhe udhheqsi i vehabitve duke thn: Vllezr musliman 'po t mos ishte ky njeri q emri i tij sht Shejh Abdullah Filipi nuk do t kishim hyr n Mek'. ky sht prfaqsuesi i Anglis, a dshironi ta hidhroj at e t ju gzoj juve!.

  Gjat ksaj kohe ndodhen edhe disa kasaphane t ndryshme me haxhinjt, si: 'kasaphanja me haxhinjt e Jemenit n vitin 1921, me haxhinjt e Iranit n vitin 1988 etj.'.

  3. Lejimi i gjakut t muslimanve npr xhami, Muhamed Bin Abdulvehab n librin 'Tarih'un-Nexhd', faqe 97, thot: 'Othman Bin Muamer, udhheqs i Ajjines, mushrik qafir, pasi u siguruam se ky sht mushrik vendosm ta vrasim pas namazit t xhumas, por e vram gjersa ishte n namazin e xhumas, n muajin Rexheb 1163 h.', kurse n faqe 98 deri 101, po n t njejtin libr, pr banort e Nexhdit thot: 'Pabesimatar (kafira) jan t gjith, lejohet gjaku i tyre, grat e tyre dhe pasurit e tyre'. Tani do t prmendim vetm vendet e tjera se n sa dhe n cilat vende kan br luftra, vende muslimane normal e kto jan: Medineja, Shami, Hurani, Halepi, Jordani, Vadi Shems, Iraku, kasaphanja e Kerbelas, Nexhefi, Nexhrani, Bahrejni, Katari, Ebu Dabi, Omani, Sahari, Jemeni, 'n donjrn nga kto vende kasaphane n vete dhe krime t pa para kundr muslimanve'.
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 8. Anetart m posht kan falenderuar angmokio pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 9. #25
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927

  Shkatrrimi i trashgimis islame

  Shkatrrimi i trashgimis islame

  Vehabitt kan shkatrruar shum nga xhamit e lashta historike islame dhe n vend t tyre kan ndrtuar parkingje t automobilave!!! Disa nga kto xhami jan: Xhamia Esh-Shems, Xhamia Thenijetu El-Vedaa, Xhamia El-Gars, Xhamia El-Fedih (ka shum transmetime se n t gjitha kto xhami sht falur Pejgamberi a.s.), shkatrrimi i shtpis s Sad bin Hajtheme, shtpia e par n Medine, n t ciln ka hyr Pejgamberi a.s.; kjo shtpi sht 20 metra n jug t xhamis Kuba.

  Shkatrrimi i burimit t ujit Eris, i cili gjendet dy milje larg nga Medina, burim uji n t cilin ka rn unaza e Pejgamberit a.s. nga dora e Othmanit r.a., shkatrrimi i burimit t ujit Gars, burimi i Pejgamberit a.s. i cili gjendet n lindje t xhamis Kuba gjysm milje larg. Transmeton Ibni Sad dhe thot: Pejgamberi a.s. pinte gjithher uj nga burimi Gars n Beka dhe e ka bekuar duke thn: 'Ky sht burim prej burimeve t xhennetit'.

  Shkatrrimi apo mbyllja e shpells n kodrn Uhud, n t ciln ishte strehuar Pejgamberi a.s. pas psimit t muslimanve n luft, mbyllja dhe shkatrrimi i kanalit t Hendekut, t cilin e kishte hapur vet Pejgamberi a.s. me duart e tij s bashku me sahabt r.a..

  Shkatrrimi dhe djegia e m shum se 60 mij librave n lmi t ndryshme dhe mbi 40 mij dorshkrime q disa nga ato ishin t shkruara nga hulefai rrashidint.
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 10. Anetart m posht kan falenderuar angmokio pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 11. #26
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927

  Ruajtja dhe kujdesi ndaj trashgimis historike ifute

  Ruajtja dhe kujdesi ndaj trashgimis historike ifute

  Sa i prket ruajtjes dhe mbrojtjes s trashgimis historike ifute q nga kto sht vendosja e tabeles para kalas Kab bin El-Eshref, n t ciln shkruan 'Kujdes ndaj trashgimis historike', me nnshkrim t mbretit, numr 26, t dats 12. 06. 1392.!

  N ann verilindore t xhamis Kuba kishte gjurm historike t ifutve afr xhamis Darar. Vehabitt i prishn bazamentet e xhamis Kuba dhe e ndrtuan at n drejtim t xhamis Darar.

  Nga krejt kjo q u tha m lart konkludojm se vehabizmi sht prodhim i jomuslimanve dhe i antimuslimanve, me themelues dhe urdhrdhns Xhon Filipi, ndrsa udhheqs n siprfaqe dhe zbatues i urdhrave t tij ishte Muhammed bin Adulvehhab, e krejt kjo kundr muslimanve, Islamit, pejgamberve, sahabve dhe do gjje q sht islame.
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 12. Anetart m posht kan falenderuar angmokio pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 13. #27
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927
  Kjo teme nuk ka aspak si qellim te denigroje fene Muslimane pasi feja Islame ka vetem 2 burime te cilat merret per baze dhe nuk ka dyshime ne te e ata jane Kurani dhe fjala e profetit Muhamed a.s.


  Te vjen keq tek shikon Muslimane si Ramazani me disa te tjere te cilet behen keq tek lexojne qe udheheqesi i tyre shpirteror Abdul Wehab merret neper kembe , dhe harrojne qe fene Islame nuk e perfaqson Wehabi por Kurani dhe Hadithi.

  Fatkeqsisht Islamit e keqja perhere nga brenda i ka ardhur. Dhe Abdul Wehabi per mendimin tim ka qene e keqja me e madhe e te gjitha koherave.
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 14. Anetart m posht kan falenderuar angmokio pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 15. #28
  i/e regjistruar Maska e Selma*
  Antarsuar
  15-05-2009
  Postime
  405
  Teme koti ! Gjithe kete entuziazem per te postuar ''vrere'' per njerzit me meritor per gjallerim te synetit...

  Filtroj kerkimet, nuk merret cdo gje sipas tekeve, u be nami se nuk u lejojka muzika (instrumentet muzikore) ne islam, tash u dashka te hapet nje teme ekstra per te pranuar cdo ide fundrrine per te "mbrojtur" ilahit apo ?

 16. Anetart m posht kan falenderuar Selma* pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 17. #29
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927
  Citim Postuar m par nga Selma* Lexo Postimin
  Teme koti ! Gjithe kete entuziazem per te postuar ''vrere'' per njerzit me meritor per gjallerim te synetit...

  Filtroj kerkimet, nuk merret cdo gje sipas tekeve, u be nami se nuk u lejojka muzika (instrumentet muzikore) ne islam, tash u dashka te hapet nje teme ekstra per te pranuar cdo ide fundrrine per te "mbrojtur" ilahit apo ?
  Selamu Alejkum Selma,

  Kjo teme nuk kishte aspak lidhje me muziken ndaj mos bej fitneh.

  Qellimi i kesaj teme ishte nje dialog qe kisha me anetaren LinaNur ne nje teme tjeter

  Shiko me poshte:

  http://www.forumishqiptar.com/showpo...72&postcount=4

  Profeti Muhamed a.s shpenzoi gjithe jeten e tij me entuziazem per te perhapur Islamin me drejtesine e tij. Nuk eshte aspak humbje kohe per mua te sjell ketu me entuziazem fakte reale per fuguren e Wehabit dhe mbeshtetesve te tij.

  Ashtu sikurse i thashe dhe Ramazanit problemi me ju eshte se ju nuk njihni dialogun por vetm kepusni mufka dhe beni tekfir.

  Me thuaj cfare lexon ndonje genjeshter aty dhe hajde me udhezo , nese e kam gabim do fitosh sewab e kushedi behet shkak per tu futur ne xhenet.
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 18. Anetart m posht kan falenderuar angmokio pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 19. #30
  i/e regjistruar Maska e Selma*
  Antarsuar
  15-05-2009
  Postime
  405
  Citim Postuar m par nga angmokio Lexo Postimin
  Selamu Alejkum Selma,

  Kjo teme nuk kishte aspak lidhje me muziken ndaj mos bej fitneh.

  Qellimi i kesaj teme ishte nje dialog qe kisha me anetaren LinaNur ne nje teme tjeter

  Shiko me poshte:

  http://www.forumishqiptar.com/showpo...72&postcount=4

  Profeti Muhamed a.s shpenzoi gjithe jeten e tij me entuziazem per te perhapur Islamin me drejtesine e tij. Nuk eshte aspak humbje kohe per mua te sjell ketu me entuziazem fakte reale per fuguren e Wehabit dhe mbeshtetesve te tij.

  Ashtu sikurse i thashe dhe Ramazanit problemi me ju eshte se ju nuk njihni dialogun por vetm kepusni mufka dhe beni tekfir.

  Me thuaj cfare lexon ndonje genjeshter aty dhe hajde me udhezo , nese e kam gabim do fitosh sewab e kushedi behet shkak per tu futur ne xhenet.
  Alejkum selam...e kam postuar edhe me heret ne disa postime nje link ligjerate, per ata njerz qe deshirojne vertet te kuptojne se kush eshte me te vertet ndikimi i ketij dijetari te madh ne ceshtjet e Islamit... http://www.qsi-ks.com/webi/degjo.php?id=440

 20. #31
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927
  Citim Postuar m par nga Selma* Lexo Postimin
  Alejkum selam...e kam postuar edhe me heret ne disa postime nje link ligjerate, per ata njerz qe deshirojne vertet te kuptojne se kush eshte me te vertet ndikimi i ketij dijetari te madh ne ceshtjet e Islamit... http://www.qsi-ks.com/webi/degjo.php?id=440
  E shikon si i devijove pergjigjes?

  Une po te pyes se cke per te thene per faktet e mesiperme ti me thua degjo se cka thene filan dijetar per ate.

  Une nuk erdha dhe te te them qe ti hap tema koti por perkundrazi i pelqej temat e tua dhe Allahu ta shperblehte. Une hap nje teme ketu me fakte reale qe nuk pergenjeshtrohen dot sepse keto fakte jane ne libra te shkruajtura.

  Teme koti pse u nxjerr fytyren e vertete armiqve te Islamit?

  Hapi syte selma bashke me ramazanin dhe mos bini pre e shpelarjes se trurit nga wehabite manipulator.
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 21. Anetart m posht kan falenderuar angmokio pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 22. #32
  Robi i All-llahut
  Antarsuar
  09-01-2008
  Vendndodhja
  N Itali
  Postime
  1,774
  Citim Postuar m par nga angmokio Lexo Postimin
  Kjo teme nuk ka aspak si qellim te denigroje fene Muslimane pasi feja Islame ka vetem 2 burime te cilat merret per baze dhe nuk ka dyshime ne te e ata jane Kurani dhe fjala e profetit Muhamed a.s.


  Te vjen keq tek shikon Muslimane si Ramazani me disa te tjere te cilet behen keq tek lexojne qe udheheqesi i tyre shpirteror Abdul Wehab merret neper kembe , dhe harrojne qe fene Islame nuk e perfaqson Wehabi por Kurani dhe Hadithi.

  Fatkeqsisht Islamit e keqja perhere nga brenda i ka ardhur. Dhe Abdul Wehabi per mendimin tim ka qene e keqja me e madhe e te gjitha koherave.
  Selam alejkum angmokio, pasi e shoh se jo vetm se t jan verbruar syt, por edhe zemra t paska filluar q t verbrohet.

  A ke mundsi q t na e sjellsh autorin e ktij materiali mbasi aq e dashke kt material q po flitet si papagall duke i prmnur shum her gjrat e njejta dhe duke mos dhan asnj argument, por vetm akuza q i ln njerzit t dyshimt n at q ka shkruar.

  Nuk dua shum ta zgjas me ti se e hoh se ti t jan errsuar syt dhe sht e kot q t mendosh se para ksaj teme na e sjelli nj kompliment pr at q ka shkruar vllau Indrit, kurse ktu e shoh shum n kundrshtim me at q e lavdrove.

  Mos u mrzit o vlllau im se do t del n pah e vrteta e ksaj q ke shkruar mos mendon vall se All-llahu ta le nji gj kshtu dhe do t kesh prgjithsi si ti edhe un dhe ai q e ka shkruar kt material.

  Un prher kam thn se nuk ndjek asnj q nuk ka argument nga Kur'ani dhe Sunneti, por ja q nga dshprimi q ke ti e bn q t mendon ashtu pr mua, mbasi t krkova q t mos i qasesh nji qshtje q nuk ke njohuri t duhur. Se je duke i ofenduar shum Dijetar dhe kjo sht nji pun shum e rrezikshme pr ata q han mishin e Dijetarve.

  Un marr nga ata q kan marr nga Kur'ani dhe Sunneti dhe ti japim nji sy t gjitha postimeve t mija q i kam sjell dhe ta shohsh. Dhe e rrzoj posht at q ke thn ti vllau dhe me thn t drejtn ta krkoj nga ty q t ma sjellsh nj postim timin q un e kam thn diku se e kam udhheqs Abdul Vehabin, kjo sht shpifje o vllau im, pendohu deri sa ke koh se nuk kam pr ta br hallall vllai nse nuk e trhek fjaln dhe t mos e prsrissh m nji gj t till. Un pr udhheqs e kam All-llahun ( Subhanehu Te'ala ), Muhammedin ( salAll-llahu alejhi ve selem ), sahabt e ndershm dhe Dijetart e Hakut dhe nuk ka asnji postim q kam thn[ ndryshe ma sa e di un.

  Selamun alejkum.
  Kush nuk sht robi i All-llahut, ai sht robi i shejtanit.

 23. Anetart m posht kan falenderuar ramazan_it pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 24. #33
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927
  Citim Postuar m par nga ramazan_it Lexo Postimin
  Selam alejkum angmokio, pasi e shoh se jo vetm se t jan verbruar syt, por edhe zemra t paska filluar q t verbrohet.

  A ke mundsi q t na e sjellsh autorin e ktij materiali mbasi aq e dashke kt material q po flitet si papagall duke i prmnur shum her gjrat e njejta dhe duke mos dhan asnj argument, por vetm akuza q i ln njerzit t dyshimt n at q ka shkruar.

  Nuk dua shum ta zgjas me ti se e hoh se ti t jan errsuar syt dhe sht e kot q t mendosh se para ksaj teme na e sjelli nj kompliment pr at q ka shkruar vllau Indrit, kurse ktu e shoh shum n kundrshtim me at q e lavdrove.

  Mos u mrzit o vlllau im se do t del n pah e vrteta e ksaj q ke shkruar mos mendon vall se All-llahu ta le nji gj kshtu dhe do t kesh prgjithsi si ti edhe un dhe ai q e ka shkruar kt material.

  Un prher kam thn se nuk ndjek asnj q nuk ka argument nga Kur'ani dhe Sunneti, por ja q nga dshprimi q ke ti e bn q t mendon ashtu pr mua, mbasi t krkova q t mos i qasesh nji qshtje q nuk ke njohuri t duhur. Se je duke i ofenduar shum Dijetar dhe kjo sht nji pun shum e rrezikshme pr ata q han mishin e Dijetarve.

  Un marr nga ata q kan marr nga Kur'ani dhe Sunneti dhe ti japim nji sy t gjitha postimeve t mija q i kam sjell dhe ta shohsh. Dhe e rrzoj posht at q ke thn ti vllau dhe me thn t drejtn ta krkoj nga ty q t ma sjellsh nj postim timin q un e kam thn diku se e kam udhheqs Abdul Vehabin, kjo sht shpifje o vllau im, pendohu deri sa ke koh se nuk kam pr ta br hallall vllai nse nuk e trhek fjaln dhe t mos e prsrissh m nji gj t till. Un pr udhheqs e kam All-llahun ( Subhanehu Te'ala ), Muhammedin ( salAll-llahu alejhi ve selem ), sahabt e ndershm dhe Dijetart e Hakut dhe nuk ka asnji postim q kam thn[ ndryshe ma sa e di un.

  Selamun alejkum.
  bla bla bla asgje ne lidhje me ate qe shkruhet me siper...

  Une postimin e Indritit e pelqej sepse aty flitet per zemerimin me argumenta nga kurani dhe hadithi dhe jo prej abdulwehabit.

  Une sigurisht qe nuk e mohoj kontributin e madh te Albanit ne fushen e hadithit por problemi me ju i nderuar eshte qe ju kur flitet per Albanin mendoni se ai eshte zoti dhe eshte i pagabueshem. Ketu fillon problemi me ju. A mos kerkon qe kur dijetaret bejne gabime ne te heshtim dhe ti ndjekim?

  Vella Ramazan lexo firmen se e ke shume te bukur , une jam rob i Allahut elhamdulilah e them shehadetin me qindra here ne dite e fal namazin , agjeroj , e jap zekatin dhe alhamdulilah jam 3 here haxhi, nuk mendoj absolutisht se jam rob i shejtanit.
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 25. Anetart m posht kan falenderuar angmokio pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 26. #34
  Robi i All-llahut
  Antarsuar
  09-01-2008
  Vendndodhja
  N Itali
  Postime
  1,774
  Citim Postuar m par nga angmokio Lexo Postimin
  Selamu Alejkum Selma,


  Ashtu sikurse i thashe dhe Ramazanit problemi me ju eshte se ju nuk njihni dialogun por vetm kepusni mufka dhe beni tekfir.

  Me thuaj cfare lexon ndonje genjeshter aty dhe hajde me udhezo , nese e kam gabim do fitosh sewab e kushedi behet shkak per tu futur ne xhenet.
  Selam alejkum vllai, prap paske gabuar, nji akuz q un asnjher se kam thn nji gj t till dhe asnjher nuk i kam prkrahur ata q bjn tekfir,( kt mundesh ta vresh n t gjitha postimet e mija ). Pyetja sht: pse bre vllai gjith ky mllef ndaj vllaut tnd q ta don t mirn dhe t kshillon vetm se pr mir me kshilla, q sipas mendimit tim dhe argumenteve q ti kam sjell, jan vetm se pr t mirn tnde dhe timen?

  A mos vall ke gjet ndonji gabim q kam br ( n Akide ) dhe e kam kundrshtuar dika nga Sherijati Islam ( hallalin e kam br harram dhe t kundrtn ), ma sjell t lutem dhe mos fol vetm se me mllef ndaj vllaut tnd. Kshilla bn dobi dhe un kt e kam kuptuar gjat koh, por sjelli adhe argumentet pr at kshill q ta kuptoj gabimin dhe dasht All-llahu q t prfitosh ti dhe un nga ajo kshill.

  Selamun alejkum, nga vllau yt Ramazani.
  Kush nuk sht robi i All-llahut, ai sht robi i shejtanit.

 27. Anetart m posht kan falenderuar ramazan_it pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 28. #35
  i/e regjistruar Maska e Selma*
  Antarsuar
  15-05-2009
  Postime
  405
  Citim Postuar m par nga angmokio Lexo Postimin
  E shikon si i devijove pergjigjes?

  Une po te pyes se cke per te thene per faktet e mesiperme ti me thua degjo se cka thene filan dijetar per ate.

  Une nuk erdha dhe te te them qe ti hap tema koti por perkundrazi i pelqej temat e tua dhe Allahu ta shperblehte. Une hap nje teme ketu me fakte reale qe nuk pergenjeshtrohen dot sepse keto fakte jane ne libra te shkruajtura.

  Teme koti pse u nxjerr fytyren e vertete armiqve te Islamit?

  Hapi syte selma bashke me ramazanin dhe mos bini pre e shpelarjes se trurit nga wehabite manipulator.
  Cka te shtyn te pretendosh qe nuk jeni ju ai i manipuluari me keto info. ku jane te bazuara ato, nga burojne?!! Nuk mjafton te shkruhen vetem libra, se sot dihet se gjithcka mund te botohet. E sa per linkun qe e solla per mua eshte shume dmth-nes dhe permbledhes rreth kesaj ceshtje, nuk jam teologe per te hyre ne keso ujra te rrezikshme. E sidomos per te folur per dijetaret e denje e te medhenje!

 29. Anetart m posht kan falenderuar Selma* pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 30. #36
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927
  Citim Postuar m par nga Selma* Lexo Postimin
  Cka te shtyn te pretendosh qe nuk jeni ju ai i manipuluari me keto info. ku jane te bazuara ato, nga burojne?!! Nuk mjafton te shkruhen vetem libra, se sot dihet se gjithcka mund te botohet. E sa per linkun qe e solla per mua eshte shume dmth-nes dhe permbledhes rreth kesaj ceshtje, nuk jam teologe per te hyre ne keso ujra te rrezikshme. E sidomos per te folur per dijetaret e denje e te medhenje!
  Te flasesh per dijetaret?
  Ku eshte e keqja te flasesh per dijetaret? Porfeti Muhamed a.s na ka treguar historira me njerez te meparshem qe kane qene aq afer me adhurim tek allahu e ne fund te jetes i jane mbeshtetur djallit.

  Dijetaret cdokush i gjykon , p.sh rasti konkret me dijetarin BUTI ne Damask i cili ishte nje nga dijetaret e medhenj ne Siri. Mirepo ne kohen kur ai doli ne hytbe dhe urdheroi bindjen ndaj Kryetarit qe nenkuptonte ASADIN desh e vrau xhemati.

  Askush nuk eshte i pagabueshem , zoti na ka dhene mendjen te llogjikojme e te shikojme te mirat e te keqijat qe na jep dikush. Une ju falendoroj ju , Ramazanin dhe LinaNur per kontributin qe jepni per fene ISLAME por kjo absolutisht nuk me ndalon tju kritikoj kur mendoj se e keni gabim.
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 31. Anetart m posht kan falenderuar angmokio pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 32. #37
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927
  Citim Postuar m par nga ramazan_it Lexo Postimin
  Selam alejkum vllai, prap paske gabuar, nji akuz q un asnjher se kam thn nji gj t till dhe asnjher nuk i kam prkrahur ata q bjn tekfir,( kt mundesh ta vresh n t gjitha postimet e mija ). Pyetja sht: pse bre vllai gjith ky mllef ndaj vllaut tnd q ta don t mirn dhe t kshillon vetm se pr mir me kshilla, q sipas mendimit tim dhe argumenteve q ti kam sjell, jan vetm se pr t mirn tnde dhe timen?

  A mos vall ke gjet ndonji gabim q kam br ( n Akide ) dhe e kam kundrshtuar dika nga Sherijati Islam ( hallalin e kam br harram dhe t kundrtn ), ma sjell t lutem dhe mos fol vetm se me mllef ndaj vllaut tnd. Kshilla bn dobi dhe un kt e kam kuptuar gjat koh, por sjelli adhe argumentet pr at kshill q ta kuptoj gabimin dhe dasht All-llahu q t prfitosh ti dhe un nga ajo kshill.

  Selamun alejkum, nga vllau yt Ramazani.
  Alejkum Selam vella Ramazan,

  Ramazan , me keqkuptove kur them ju kam parasysh perkrahesit e WEHABIT. Ndoshta ti nuk e ben por me miliona perkrahes te tjere te tij e bejne , per dicka te vogel te bejne 'kafir'.
  Postimi i mesiperm Ramazan eshte plot me argumenta te marra nga librat dhe dokumenta te kohes. Megjithate nuk eshte e thene qe medoemos duhet besuar.

  Une personalisht ndjek kuranin dhe sunetin , dhe nuk eshte Abdul Wehabi ai qe na solli sunetin por kane qene dijetaret e medhenj gate koherave qe na kane sjelle hadithet e Bukharit e Muslim , Ahmedit apo Tirmidhiut.

  Nejse une absolutisht nuk kam deshire te mbajme meri me njeri-tjetrin sepse jemi vellezer muslimane . Prej meje gjithcka e keni hallall.
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 33. Anetart m posht kan falenderuar angmokio pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 34. #38
  Robi i All-llahut
  Antarsuar
  09-01-2008
  Vendndodhja
  N Itali
  Postime
  1,774
  Citim Postuar m par nga angmokio Lexo Postimin
  Te flasesh per dijetaret?
  Ku eshte e keqja te flasesh per dijetaret? Porfeti Muhamed a.s na ka treguar historira me njerez te meparshem qe kane qene aq afer me adhurim tek allahu e ne fund te jetes i jane mbeshtetur djallit.

  Dijetaret cdokush i gjykon , p.sh rasti konkret me dijetarin BUTI ne Damask i cili ishte nje nga dijetaret e medhenj ne Siri. Mirepo ne kohen kur ai doli ne hytbe dhe urdheroi bindjen ndaj Kryetarit qe nenkuptonte ASADIN desh e vrau xhemati.

  Askush nuk eshte i pagabueshem , zoti na ka dhene mendjen te llogjikojme e te shikojme te mirat e te keqijat qe na jep dikush. Une ju falendoroj ju , Ramazanin dhe LinaNur per kontributin qe jepni per fene ISLAME por kjo absolutisht nuk me ndalon tju kritikoj kur mendoj se e keni gabim.
  Selam alejkum vllai, un prsri t kshilloj q edhe e vrrej se ti edhe kur shkruan nga mllefi momental q ke edhe gabimet i ke t mdhaja, Muhammedi e ke shkrau me t madhe, kurse Allahu me t vogl, kjo shihet qart se nga nxitimi i juaj pr tu prgjigjur nuk mundeni dot ti prmbaheni edhe shkrimit.

  Mir t ka thn edhe motra Selma q ti sjell nji material q nuk i dihet as autori dhe as se sa jan t vrteta, a mos vallp jemi robota ne q ti marrim ata si t vrteta?


  Dijetart mund ti gjykon vetm se ai q sht n rangun e tyre dhe at me argumente nga kur'ani dhe Sunneti dhe jo sipas dshirave t tyre.

  Selamun alejkum.
  Kush nuk sht robi i All-llahut, ai sht robi i shejtanit.

 35. Anetart m posht kan falenderuar ramazan_it pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 36. #39
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927
  Citim Postuar m par nga ramazan_it Lexo Postimin


  Dijetart mund ti gjykon vetm se ai q sht n rangun e tyre dhe at me argumente nga kur'ani dhe Sunneti dhe jo sipas dshirave t tyre.

  Selamun alejkum.
  Alejkum Selam vella.

  Kush e thote kete me siper? Dijetaret wehabiste?

  Nese ti ne dy shkrime shkruan dy gjera te ndryshme , une duhet ta pranoj vetem se ti quhesh dijetar?
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 37. Anetart m posht kan falenderuar angmokio pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 38. #40
  Robi i All-llahut
  Antarsuar
  09-01-2008
  Vendndodhja
  N Itali
  Postime
  1,774
  Citim Postuar m par nga angmokio Lexo Postimin
  Alejkum Selam vella Ramazan,

  Ramazan , me keqkuptove kur them ju kam parasysh perkrahesit e WEHABIT. Ndoshta ti nuk e ben por me miliona perkrahes te tjere te tij e bejne , per dicka te vogel te bejne 'kafir'.
  Postimi i mesiperm Ramazan eshte plot me argumenta te marra nga librat dhe dokumenta te kohes. Megjithate nuk eshte e thene qe medoemos duhet besuar.

  Une personalisht ndjek kuranin dhe sunetin , dhe nuk eshte Abdul Wehabi ai qe na solli sunetin por kane qene dijetaret e medhenj gate koherave qe na kane sjelle hadithet e Bukharit e Muslim , Ahmedit apo Tirmidhiut.

  Nejse une absolutisht nuk kam deshire te mbajme meri me njeri-tjetrin sepse jemi vellezer muslimane . Prej meje gjithcka e keni hallall.
  Alejkum selam vllai im angmokio, kshtu sht m mir q t bisedohet me qetsi dhe t kuptohen gjrat ma mir dhe me ma pak gabime trashanike.

  Mbasi ndjek vetm Kur'anin dhe Sunnetin, pse ather sjell material pa autor dhe pa me qen i sigurt se a sht e vrtet ajo q sht shkruar ose jo???!!!

  At q bjn t tjerat nuk duhet q ti mveshen donjrit, veanrisht mua q n kt rast isha ai i kritikuari. Ti vllai nse ke dika me mua personalisht ma thue se ku po gaboj dhe kaq. Edhe m siprm ta kam krkuar nji gj t till. un t dua pr kt t kshilloj q t mos mirremi me gjrat q jan t pakuptueshme q mundemi t futemi n at pus dhe nuk e dim se a mundemi t'ja gjejm fundin!!!

  Sikur t thash edhe n postimin e par n kt tem se, nuk ka qen nevoja t sjellsh materiale mbasi kemi hapur shum tema t njjta q kan mbaruar vetm se n ofendime dhe azgj tjetr, sepse ne nuk m'varemi nga Abdul Vehabi ( All-llahu e mshiroft ), por m'varemi nga ajo q ka than All-llahu, Pejgamberi dhe sahabt.


  Selamun alejkum.
  Kush nuk sht robi i All-llahut, ai sht robi i shejtanit.

 39. Anetart m posht kan falenderuar ramazan_it pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

Faqja 2 prej 9 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •