Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 8
 1. #1
  Fol mire ose hesht Maska e Linė
  Anėtarėsuar
  26-04-2012
  Vendndodhja
  Kosovė
  Mosha
  31
  Postime
  203

  Personifikimi i gabuar


  Dikur u qujten me emra te medhenj te medhenjt e ummetit, sic ishte sahabiu Hamza radijAllahu anhu. Ai luftonte mes duarve te Pejgamberit alejhisselem e thoshte: "Une jam luani i Allahut." E ndersa sot me kete emer personifikohen njerez qe vet njerezit (pa dije) i ngritin. Ata qe sot eksplodojne ndertesa quhen luanė, ata qe vrasin te pafajshem quhen luanė...

  Pastaj, sot quhen 'shejh' hoxhallaret qe s'kane as fe te paster, e ndersa shejhet qe jane dijetare ne bote i quajne te devijuar. Shejh AbdulVehabit qe ishte dora goditese e idhujtarise, i japin fytyre tjeter. Shejh Albanin qe bota islame e cmon, te voglit emrin ia nencmojne, ia vrasin akiden me akuzime te kota.

  E kur vije puna te flasim per poshterimin e muslimaneve neper bote, ata pergojues e fanatike qajne e bertasin se 'pse keshtu u be', e nuk kujtojne se me doret e tyre u fundosen.
  Tė pyesin ty pėr shpirtin. Thuaju: Shpirti ėshtė ēėshtje qė i pėrket vetėm Zotit

 2. #2
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Anėtarėsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927
  Citim Postuar mė parė nga LinaNur Lexo Postimin

  Dikur u qujten me emra te medhenj te medhenjt e ummetit, sic ishte sahabiu Hamza radijAllahu anhu. Ai luftonte mes duarve te Pejgamberit alejhisselem e thoshte: "Une jam luani i Allahut." E ndersa sot me kete emer personifikohen njerez qe vet njerezit (pa dije) i ngritin. Ata qe sot eksplodojne ndertesa quhen luanė, ata qe vrasin te pafajshem quhen luanė...

  Pastaj, sot quhen 'shejh' hoxhallaret qe s'kane as fe te paster, e ndersa shejhet qe jane dijetare ne bote i quajne te devijuar. Shejh AbdulVehabit qe ishte dora goditese e idhujtarise, i japin fytyre tjeter. Shejh Albanin qe bota islame e cmon, te voglit emrin ia nencmojne, ia vrasin akiden me akuzime te kota.

  E kur vije puna te flasim per poshterimin e muslimaneve neper bote, ata pergojues e fanatike qajne e bertasin se 'pse keshtu u be', e nuk kujtojne se me doret e tyre u fundosen.

  Thote profeti Muhamed a.s qe do vije koha qe besimtaret do i permbahen fese ashtu sikurse nje njeri i cili i ka kembet ne prushin e zjarrit .

  Keta dijetare qe permende me siper nuk i shan njeri por sigurisht qe ka kritika rreth tyre. AbdulVehabi p.sh me thuaj ti mua c'beri ai per Islamin pervecse vrasjet ndaj muslimaneve?

  Nese shikon misionin e Profetit Muhamed a.s dhe Khalifet pas tij dhe shume komandante te tjere Islame me vone , do shikosh qe qellimi i tyre paresor ishte bindja e xhematit te ri ne Islam dhe jo lufte ndaj Muslimaneve sikurse beri Abdul Wehabi.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga angmokio : 15-09-2012 mė 04:14
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 3. #3
  Fol mire ose hesht Maska e Linė
  Anėtarėsuar
  26-04-2012
  Vendndodhja
  Kosovė
  Mosha
  31
  Postime
  203
  Une nuk pohova qe shajne, megjithate edhe kjo nuk eshte e perjashtuar.

  AbdulVehabi s'beri gje "...pervecse vrasjet ndaj muslimaneve" dhe "...lufte ndaj Muslimaneve"? hmm


  Kerkoj te me argumentosh atehere per kto fjale apo supozime tua...thjeshte mi sjell kto argumente qe e bejn te tillė dhe te shohe nga cfare paske mesuar kto.
  Tė pyesin ty pėr shpirtin. Thuaju: Shpirti ėshtė ēėshtje qė i pėrket vetėm Zotit

 4. #4
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Anėtarėsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927
  Citim Postuar mė parė nga LinaNur Lexo Postimin


  Kerkoj te me argumentosh atehere per kto fjale apo supozime tua...thjeshte mi sjell kto argumente qe e bejn te tillė dhe te shohe nga cfare paske mesuar kto.
  Une sigurisht qe kam lexuar shume rreth Abdul Wehabit dhe te premtoj se do shkruaj shume rreth biografise se tij.

  Por ti si nje perkrahese e tij do beje mire te me shkruash me teper rreth biografise se tij. Kush ishte ai? Trego rreth jetes se tij ? Ku mesoi e studioj ?

  Sa me teper informacion te me sjellesh aq me mire eshte.

  Besoj eshte e ndershme qe para se te thuash per nje NJERI TE MADH duhet te na tregosh me teper rreth tij.
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 5. #5
  Fol mire ose hesht Maska e Linė
  Anėtarėsuar
  26-04-2012
  Vendndodhja
  Kosovė
  Mosha
  31
  Postime
  203
  Atehere ja nga ana ime ke nje :

  Biografi e shkurtė e shejhul-Islam Muhamed Ibn Abdul-Uehab [v.1206H]


  Ai ėshtė el-Allame, el-Muxhedid, Muhamed Ibn Abdul-Uehab Ibn Sulejman el-Wuhejbi et-Temimi. Ky dijetar ėshtė lindur nė qytetin el-Ujejne nė vitin 1115H.


  Ai u edukua nėn kujdesin e njė familjeje bujare. I ati i tij ishte dijetar i madh nga mesi i dijetarėve tė mirėnjohur tė Nexhdit dhe gjykatėsve tė el-Ujejnes. Ndėrsa gjyshi i tij, Sulejmani, ishte dijetar i Nexhdit nė kohėn e tij, dhe ishte nga mesi i atyre qė njiheshin shumė mirė pėr njohuri tė fikhut [jurisprundencės] dhe fetva.

  Ai e mėsoi pėrmendsh Kur'anin Fisnik para se tė mbėrrinte moshėn dhjetė vjeēare dhe mori pjesė nė shumė shkenca, pėrfshirė kėtu tefsir, hadith, akide, fikh dhe kėshillim [ue'dh]. Ai udhėtoi pėr kėrkimin e diturisė nė pjesėt mė tė largėta tė Nexhdit dhe nė Meke. Ai mėsoi me dijetarėt e atyshėm, e mė pas udhėtoi pėr nė Medine ku po ashtu mėsoi me dijetarė.


  Kėshtu qė shejhu – rahimehullah – u pajis me njė tė kuptuar tė mprehtė nga Allahu, dhe atij i ishte dhėnė aftėsia e mbamendjes dhe e tė qenit i durueshėm gjatė leximit dhe realizimit. Kur i ati i tij vdiq, ai haptazi bėri tė ditur da'uen selefije, urdhėrimin nė tė mirė dhe ndalimin nga e keqja, dhe sulmimin e bidatēinjėve nga adhuruesit e varreve.

  Vėrtet, sunduesit nga Aali-Saud [rahimehumullah] i ofruan atij pėrkrahje tė pa rezervė, e forcuan trimėrinė e tij dhe pėrhapėn lajmin e tij.

  Ai ka shumė punime tė dobishme, prejtyre: Kitabut-Teuhid, Usulul-Iman, Usuluth-Thelathe, Muhteser Zadul-Me'ad, Muhteserul-Insaf, Keshfush-Shubuhat dhe shumė tė tjera.

  Ai vdiq kah fundi i vitit 1206H – rahimehullahu te'ala – nė moshėn nėntėdhjetė e njė vjeēare. Kėto vite ai i shpenzoi nė lėmit e diturisė, xhihad dhe da'ue [thirrje pėr tek Allahu], kėshtu qė Allahu e kaploftė me mėshirėn e tij tė bollshme, dhe e shpėrbleftė fisnikėrisht; meqė Ai ėshtė qė dėgjon ēdo gjė, Ai pėrgjigjet [lutjeve].


  Kerkoj te me argumentosh pohimet tua tani...
  Tė pyesin ty pėr shpirtin. Thuaju: Shpirti ėshtė ēėshtje qė i pėrket vetėm Zotit

 6. #6
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Anėtarėsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927
  Citim Postuar mė parė nga LinaNur Lexo Postimin
  Atehere ja nga ana ime ke nje :

  Biografi e shkurtė e shejhul-Islam Muhamed Ibn Abdul-Uehab [v.1206H]


  Ai ėshtė el-Allame, el-Muxhedid, Muhamed Ibn Abdul-Uehab Ibn Sulejman el-Wuhejbi et-Temimi. Ky dijetar ėshtė lindur nė qytetin el-Ujejne nė vitin 1115H.


  Ai u edukua nėn kujdesin e njė familjeje bujare. I ati i tij ishte dijetar i madh nga mesi i dijetarėve tė mirėnjohur tė Nexhdit dhe gjykatėsve tė el-Ujejnes. Ndėrsa gjyshi i tij, Sulejmani, ishte dijetar i Nexhdit nė kohėn e tij, dhe ishte nga mesi i atyre qė njiheshin shumė mirė pėr njohuri tė fikhut [jurisprundencės] dhe fetva.

  Ai e mėsoi pėrmendsh Kur'anin Fisnik para se tė mbėrrinte moshėn dhjetė vjeēare dhe mori pjesė nė shumė shkenca, pėrfshirė kėtu tefsir, hadith, akide, fikh dhe kėshillim [ue'dh]. Ai udhėtoi pėr kėrkimin e diturisė nė pjesėt mė tė largėta tė Nexhdit dhe nė Meke. Ai mėsoi me dijetarėt e atyshėm, e mė pas udhėtoi pėr nė Medine ku po ashtu mėsoi me dijetarė.


  Kėshtu qė shejhu – rahimehullah – u pajis me njė tė kuptuar tė mprehtė nga Allahu, dhe atij i ishte dhėnė aftėsia e mbamendjes dhe e tė qenit i durueshėm gjatė leximit dhe realizimit. Kur i ati i tij vdiq, ai haptazi bėri tė ditur da'uen selefije, urdhėrimin nė tė mirė dhe ndalimin nga e keqja, dhe sulmimin e bidatēinjėve nga adhuruesit e varreve.

  Vėrtet, sunduesit nga Aali-Saud [rahimehumullah] i ofruan atij pėrkrahje tė pa rezervė, e forcuan trimėrinė e tij dhe pėrhapėn lajmin e tij.

  Ai ka shumė punime tė dobishme, prejtyre: Kitabut-Teuhid, Usulul-Iman, Usuluth-Thelathe, Muhteser Zadul-Me'ad, Muhteserul-Insaf, Keshfush-Shubuhat dhe shumė tė tjera.

  Ai vdiq kah fundi i vitit 1206H – rahimehullahu te'ala – nė moshėn nėntėdhjetė e njė vjeēare. Kėto vite ai i shpenzoi nė lėmit e diturisė, xhihad dhe da'ue [thirrje pėr tek Allahu], kėshtu qė Allahu e kaploftė me mėshirėn e tij tė bollshme, dhe e shpėrbleftė fisnikėrisht; meqė Ai ėshtė qė dėgjon ēdo gjė, Ai pėrgjigjet [lutjeve].


  Kerkoj te me argumentosh pohimet tua tani...
  Duke marre parasysh rendesine qe paraqet nje informacion i tille preferoj qe te hap nje teme te vecante per te.
  Pak durim te lutem dhe do e shikosh ne nje teme te re.
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 7. #7
  Fol mire ose hesht Maska e Linė
  Anėtarėsuar
  26-04-2012
  Vendndodhja
  Kosovė
  Mosha
  31
  Postime
  203
  Nese je qe e kupton mire dhe sakte sa duhet shkrimin me larte atehere 'pohimet' tua ketu nuk kane baze, bile perkundrazi e kunderta e saj pohohet te jete.

  Ndersa fjalet tua:"Besoj eshte e ndershme qe para se te thuash per nje NJERI TE MADH duhet te na tregosh me teper rreth tij." Them: Nuk shoh qe me shume eshte e nevojshme, pasi kshtu ti po i kuptoje gjerat me lehte, shkurte, qarte dhe sakte.
  Tė pyesin ty pėr shpirtin. Thuaju: Shpirti ėshtė ēėshtje qė i pėrket vetėm Zotit

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-02-2017
  Postime
  10

  Pėr: Personifikimi i gabuar

  Per kete dexhall na ka paralajmeruar edhe Pejgamberi a.s.

  Transmetuar Ibn Umer:
  (Pejgamberi a.s) tha: "O Allah! Bekoni Sham-in tonė dhe Jemenin tonė." Njerėzit thanė, "Najd-in tonė gjithashtu." Profeti a.s pėrsėri tha, "O Allah! Bekoni Sham-in tonė dhe Jemenin." Ata thanė pėrsėri, "Najd-in gjithashtu." Pėr kėtė, Profeti (as) tha: "Do tė shfaqen tėrmetet dhe vuajtjet, dhe prej andej do tė del koka e Satanit".

  Sahih Buhari Libri 15, Hadithi 32

  Abdulvehab Dexhalli I mallkum e nxori koken ne Najd ne vitin 1703

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •