Odhise Grillo


Odhise Grillo ka lindur n Vuno t Himars n 1933. Ka mbaruar studimet e larta pr gjuh-letrsi n Universitetin e Tirans m 1962. Ndrkaq, ai ka punuar edhe para se t diplomohej, si gazetar n organe t shtypit. Esht dalluar si poet dhe prozator pr t vegjlit dhe ka botuar nj numr t madh vllimesh.
Ka krijuar n proz, n poezi, n dramaturgji e n kritikn letrare dhe ka marr me dhjetra cmime kombtare. Ndr veprat e tij m t njohura jan: "Ai q mundi perandorin", "Balada e burrave t Vunoit", "Balada e liris" (poema), "Nj zog e nj lule", "Zrat e fmijris" (prmbledhje me vjersha), "Njeriu i nates", "Pushk n bregdet" (novela), "Camcakzi", "Nj njeri u b majmun", "Prtacukt" (poema humoristike), "Historia e Sknderbeut", "Lahuta e malsis", "Tradhti n sarajet Topiase", "Don Kishoti i Mancs" (romane sipas veprave t N. Frashrit, Gjergj Fishts, Jeronim De Rads e Servantesit, prshtatur pr fmij) etj.


Kryefjala e Fjalve

I mora A-n atit,
n t ishte dhe nna,
i mora T-n toks,
n t ishte dhe zemra,
i mora D-n detit,
n t ishte dhe qielli,
i mora H-n hns,
n t ishte dhe dielli,
i mora E-n ers,
n t ishte dhe shiu,
i mora U-n ujit,
n t ish dhe njeriu...
I lidha t gjitha bashk
dhe si ylber shklqeu
e para kryefjal
e fjalve:
ATDHEU!

'ndrrojn voglusht

'ndrrojn voglusht,
q shtisin rrz malit?
Eh, t kishim pr qeleshe
pak nga bora e Korabit.

'ndrrojn voglusht
q po lozin n lugina?
Eh, t kishim ne n faqe
portokallet q ka Vrina.

'ndrrojn voglusht,
q mrizojn rrz bjeshks?
Eh, t kishim ne pr syt
pak nga ujrat e Presps!

'ndrrojn voglusht,
q shtegtojn pas kopes?
Eh, t'i kishim ne kmishat
porsi fusha e Myzeqes!

'ndrrojn voglusht,
q po ngjiten maj kodrs?
Eh, t'i kishim ne fustanet
si qilimat e Kosovs!

Blerta na harroi grshetat

Nna dhe babai
na e pyesin:
- Blert,
far vizatove
prmbi at flet?

- Vizatova veten,
a nuk e shikoni?
Ju jeni t rritur
si nuk e kuptoni?

-Po 'ke ngatrruar
blet edhe qershi
flutur e kalem
moll dhe kuti?

Jo asgj, asgj
nuk kam ngatrruar,
n fletore veten
un kam vizatuar!

Po habitet nna
babai bn udi...
- Ti nuk je kalem,
ti nuk je kuti!

Moll edhe qershi
ti nuk je, moj Blert,
pastaj ktu 'duan
nj flutur,
nj blet?

- Jua thot gjyshja
pritni kur t vij...
- Kur s'e dim ne
gjyshja s'mund ta dij!

- Jo e di, e di!
Gjyshe moj, vrapo,
se 'kam vizatuar,
eja na trego.

Ja ku erdhi gjyshja,
vizatimin pa...
- Kjo ktu sht Blerta! -
prindrve u tha.

Se, kur afron mbrmja
edhe do t fler,
i kndoj nj kng,
q gjumi ta zer.

Gjumi mbi qepalla
vete edhe vjen
un, nj kng, mbess
nis edhe i them:

"I ke faqet moll,
syt si qershi
hundn si kalem,
gojn si kut".
Pa, i them: "Je blet"
Pa i them: "Je flutur",
se sht puntore,
sepse sht e bukur.

Pra n vizatim
sht vet Blerta
vese ka harruar
t bj... grshetat!

N fletoren ku ti shkruan


N fletoren ku ti shkruan
z e ndihet nj spat...
Ai z sht i druvarit,
q rend pyllit npr nat.

N fletoren ku ti shkruan
z e cicrin nj zog...
Ai z sht i bilbilit
q me lisin ishte shok.

N fletoren ku ti shkruan
ndrit nj rreze prmbi flete...
sht rrezja diellore
q e mbante lisin n jet.

N fletoren ku ti shkruan
gurgullima uji nisin...
Ai z sht i burimit
ku ka shuar etjen lisi.

N fletoren ku ti shkruan
pena nis cijat patjetr...
sht zri i fabriks
q e bri lisin letr.

Iku lisi q nga pylli
dhe fletore na u b...
Prandaj ndihet nj z spate,
ndaj kndon nj zog n t,
ndaj nj rreze nis shklqen
edhe zbardh si dbor,
prandaj pena nis kndon
pr druvar e puntor.

Ndaj burimi gurgullon
rrzllejne pika djerse...
N fletoren ku ti shkruan
ja pse ndihen zra jete!