Qamil Guranjaku
(1914-1949)

Shkrimtari Qamil Guranjaku ka lindur n Elbasan m 1914. Aty kreu dhe msimet e para n shkolln e mesme. Pasi mbaroi shkolln pedagogjike pr disa vjet punoi msues (19331943). Q n bangat e shkolls s mesme nisi t merrej me letrsi. Nj pjes t krijimeve t veta i botoi n gazetat e revistat e kohs. Pas pushtimit fashist t vendit, Qamil Guranjaku u bashkua me lufttart e liris dhe ishte nj nga drejtuesit e brigads s 17 sulmuese. Edhe pse n kushte t vshtira, gjat lufts ai nuk e ndau penn nga dora dhe shkroi shum tregime, vjersha etj. ,pr trimrin dh heroizmin e shokve t vet. Pas lirimit Qamili punoi kryeredaktor i gazets Lufttari dhe m pas
n Ministrin e Arsimit ku u muar me prgatitjen e teksteve shkollore. Nga mesi i viteve '40 gjer n fillim t viteve '50, n shkollat tona punohej me antologjit e prgatitura prej tij. Qamil Guranjaku vdiq shum i ri, n vitin 1949, dhe sa qe gjall mundi t botoj vetm nj libr, q e titulloi Lulet e mia (1944). N t prmblodhi krijimet pr t rriturit. Pas vdekjes s tij, nn kujdesin e shkrimtarit Moisi Zaloshnja, u botuan dy libra t autorit: Xixllonjat e vogla (prmbladhje me vjersha pr fmij) dhe Dhjet dit pa buk (prmbledhje me tregime pr fmij).


Lejleku dhe zogjt e tij

Buz ujit t knets
ndodhej nj kasolle e shkret.
N atin e saj q vjet
ngriti erdhen nj lejlek.

Ky na kishte ve tre zogj,
q krkonin thanin nga i ik.
Por kasollja na u dogj
dhe vu erdhen n rrezik.

Nisen zogjt me brit, me qa
kur atia zu t marri.
Erdh lejleku por m pa?!
Hidhet shpejt ti nxjerr nga zjarri.

flaka erdhen e rrethoi
Shum lejleku u prpoq
Shtriu kraht i mbuloi
Me zogjt bashk, shkrum u dogj.