Tasim Gjokutaj


Tasim Gjokutaj ka lindur n Ku t Kurveleshit n vitin 1944. Ai rridhte nga nj familje me tradita atdhetare, arsimore, kulturore e liridashse. Shkolln fillore e kreu n vendlindje, ndrsa ciklin e lart t shkolls shtatvjeare dhe t mesmen n Gjirokastr. Po ktu sht diplomuar pr gjuh e letrsi shqipe n Universitetin “Eqrem abej” (ish Instituti i Lart Pedagogjik trevjear). Pr pak koh dha gjuhn e letrsin n shkolln shtatvjeare t Libohovs, ku punoi me prkushtim si msues dhe edukator i brezit t ri. Veanrisht pun t lavdruar ka br gjat shum vjetve q punoi drejtues i biblioteks s fmijve n qytet, ku zhvilloi veprimtari t shumta e t ndyshme pr propogandimin e leximin e librit dhe pr zhvillimin e talenteve t reja n fushn e letrsis. M pas Tasim Gjokutaj dha leksione pr letrsin pr fmij n Universitetin “Eqerem abej”, ku ndihmoi edhe pr zbulimin e prparimin e talenteve n fushn e letrsis pr fmij e t rritur, nj pjes e t cilve sot jan shkrimtar t njohur. Gjat vjetve q punoi pedagog Tasim Gjokutaj u mor edhe me pun shkencore, frut i t cilave jan dy librat me leksione e studime: “Lirikat e dasms gjirokastrite” dhe “Letrsia pr fmij-1”, pr t cilat mori edhe titullin “Doktor i shkencave filologjike.” Ka botuar pothuajse 30 libra me vjersha dhe poema humoristike pr fmij, me t cilat sht br nj nga prfaqsuesit m t shquar t letrsis pr fmij n kt fush, dhe nj nga emrat m t dashur e m t krkuar pr fmijt. N krijimtarin e vet Tasim Gjokutaj i sht drejtuar dhe skens s fmijve, pr t ciln ka shkruar shum pjes pr kukullat, disa librete estradn pr fmijt e t rriturit, por edhe tekste kngsh q jan kompozuar e kan marr edhe mime n festivale t ndryshme. Ndrroi jet n vitin 1998 n Gjirokastr.

’ke harruar moj Valbon?

Sot, kur shkonim pr n shkoll,
Pse u ktheve si veri?
’ke harruar moj Valbon?
’ke harruar n shtpi?

Mos vall stilolapsin,
Mos vall bojrat n kuti?
’ke harruar, moj Valbon,
q u ktheve si veri?

Thot Valbona e gzuar:
-Asnj gje s’kisha harruar.
Po, kur ika, u nxitova,
gjyshen nuk e prqafova.

U smur iriqi

U smur iriqi i shkret,
termometri mbi dyzet,
Farefisi, pas zakonit,
iu drejtua injeksonit...

- Po zbuloja ti nj ik,
nuk t dhmb, hi mos ki frik!
... Por u hodh prpjet doktori,
se u shpua vet i gjori.

Daullja e gjyshit

Keni par a s'keni par
N pallat kemi nj djal

Prindrit halli i ka zn
Se bn naze pr t ngrn

N guzhin e n ballkon
E ndjekin me pjat n dor

- Qejfin mamit mos ia prish
Ha t'u bfsha nj thel mish

- Un se ha theln e mishit
Po si ra daulles gjyshi

- Ǵthua kshtu more Beni

Ku ta gjejm
Daulle skemi

- Ska daulle? Jo nuk ka
E po mir dhe un nuk ha

E menduar flet mamaja
- O gjysh na gjeti belaja

Q t'i bhet qejfi Benit
Gjyshi i bie Legenit.