Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  askushi Maska e Askusho
  Antarsuar
  27-08-2012
  Postime
  668
  Faleminderit
  0
  15 falenderime n 13 postime

  Eduart Hoxholli (Letrsi pr fmij)

  Eduart Hoxholli  Se si quhen, a e dini?

  As n pem, as n gmush,
  bashk me ern fluturojn,
  dy nga dy, gush m gush,
  prmbi tela kuvendojn.

  Nn e tyre sht pranvera,
  me folet nn nj streh,
  pr do vit nga an t tjera,
  na gzojn t gjith ne.

  Me dhjet shkronja ua shkruajm,
  emrin si zogj shtegtar,
  zogj t till ne i ruajm,
  prej t liqve ziliqar.

  Se si quhen, a e dini,
  s'sht e fsheht, as e harruar,
  n pranver kur ju flini,
  ve pr to keni ndrruar.

  Lashtsia na e thot

  Q nga macja, dhelpra, qeni,
  edhe breshka q ha moll,
  gjzn tuaj do t gjeni,
  n mes shoksh ju n shkoll.

  Fjal, numra e harabela,
  "Kashelash" fluturojn,
  dallndyshet npr tela,
  gjuhn ton e zbukurojn.

  Shenj sht e bhet shkronj,
  n gabofsh, t le pa mend,
  fort e vogl si mushkonj,
  t pickon gjith gaz e shend.

  Ujqr, dhelpra dhe lugetr,
  ca mishngrns, ca dinak,
  shpesh na shtiren porsi ketr,
  sa dhe cakun e kan hak.

  Sa t fshehta ka kjo bot,
  i mendojm, por nuk i dim,
  lashtsia na e thot,
  se ato nuk kan shterim...

  T pastra do t'i ruaj

  Gjysh jam e smur.
  Nuk di 'mikrob m cyti,
  q prej dits s mrkur,
  mua m dhemb fyti.

  Dhe gjilpra m dhemb,
  duroj ethet e djersitur.
  'm quk si nj gjemb,
  smundja e papritur.

  Gjysh! Mos u tremb!
  Prap do loz e do qesh.
  E di, ty shpirti t dhemb,
  Eja! T qeshur do m gjesh.

  Reja, shiu me rrmbim,
  shkon e vjen me ern.
  Si lulja me padurim,
  me shoqet pres pranvern.

  Gjegjzn, kashelash,
  nesr eja ma thuaj.
  Endrrimeve drit i dhash.
  T bukura do t'i ruaj.

  Ty, pranver

  Drit e par q sjell agimi,
  fresk, e shend, e prdllime,
  syt e Emit si blerimi,
  kng zogjsh q cicrijn.

  Dielli i saj shtigje s'njeh,
  z i bukur dhe gazmor,
  un n zemr shpres kreh,
  me buzqeshje shpirt fluror.

  Blu e qiellit plot hare,
  mngjes, jet e lumturi,
  dashurin pa asnj re,
  ruan gjyshi thell n gji.

  Sado t jet jeta ime,
  shpirtin Emi ma rinon,
  kto vargje e prjetime,
  ty pranver t dhuron.

  Dhe nj dit kur t mungoj,
  ti me hnn thirr kujtesn.
  Pr ty mngjese do t zgjoj,
  Emi, konxhe mbaje shpresn.

 2. #2
  askushi Maska e Askusho
  Antarsuar
  27-08-2012
  Postime
  668
  Faleminderit
  0
  15 falenderime n 13 postime

  Eduart Hoxholli

  Uploaded with ImageShack.us

 3. #3
  askushi Maska e Askusho
  Antarsuar
  27-08-2012
  Postime
  668
  Faleminderit
  0
  15 falenderime n 13 postime

  Eduart Hoxholli


Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •