Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 1 prej 1
 1. #1
  askushi Maska e Askusho
  Antarsuar
  27-08-2012
  Postime
  668
  Faleminderit
  0
  15 falenderime n 13 postime

  Adelina Mamaqi (Letrsi per fmij)

  Adelina Mamaqi  Adelina Mamaqi ka lindur n vitin 1939 n Tiran, nga nj familje atdhetare e letrare. Ka kryer shkolln e mesme pedagogjike, universitetin e Tirans, n degn Letrsi dhe Gjuh shqipe. Punoi n Shtpin Botuese N. Frashri n redaksin pr fmij. M von kaloi redaktore n revistn Nntori. Pr 20 vjet punoi n revistn Fatosi, Pionieri. Vepra e par e saj titullohet ndrra vashrie. N vitin 1963 botoi Bubi i vogl.
  Pr 30 vjet botoi poezi, tregime, fabula, prralla.
  Orizi i milngonave (poem)
  Bregu i kaltr (vjersha)
  Goni trazovai (poem)
  Fishekzjarrt (vjersha)
  Klloka dhe kotelet (poem)
  Si thoni ju ? (vjersha humoristike)
  Kaltroshi tekanjozi (poem)
  Nj zog gzimi (vjersha)
  Msoi Adi shkronjn A  erdhen do ta ruaj


  Dallndyshe moj
  Udh'e mbar moj!
  N pranver pr ty
  erdhe do ndrtoj

  Djal' i vogl o
  duarshkatht o
  erdhe tjetr s'dua
  ti kt ma mbro!

  N pranver prap
  do t vij me vrap
  zokza t reja
  ktu do t hap

  Moj krahshigjet
  fluturo e qet
  erdhen do ta ruaj
  si t ishe vet!

  Qukapik o qukapik

  Qukapik o qukapik
  t kam shok e t kam mik
  pik-pik-pik 'po bn kshtu?
  Glltis krimba dru m dru

  Kribmin un e kam armik
  sepse sht shum i lig
  se ha gjethe e lkur
  npr lule npr drur

  Msuesja


  Dhe sot ia dgjoj zrin e mbl,
  Dhe sot ia vshtroj syt zjarr.
  E desha, o miq, me gjith zemr,
  Msuesen e klass s par.

  Ajo m msoi si t shkruaj
  Dy emrat: Atdhe e Nn,
  Kshillat, qortimet e saj,
  ǒmbresa nshpirt mkan ln!

  Nj tuf me vjollca e lila
  Gjithmon ia v mbi varr,
  Nzemr me zgjohet dshira
  Ta kem at pran Si m par.

  Ajo z e flet srish me mua
  Ashtu si kur isha fmij!
  N gjirin e kohs s shkuar
  Kthehem me mall prsri.

  Dhe dorn q dridhej nga pak
  Ndr flok srish e ndiej,
  Endrrimet e mia miturake
  N syt e saj prap i gjej.

  Ah, gaz kur dgjoj zn e mbl,
  Kshillat e saj kur kujtoj!
  E desha, o miq, me gjith zemr
  Dhe smundem askurr ta harroj.

 2. Anetart m posht kan falenderuar Askusho pr postimin:

  shigjeta (18-12-2013)

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •