Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 10
 1. #1
  Fol mire ose hesht Maska e Lin
  Antarsuar
  26-04-2012
  Vendndodhja
  Kosov
  Mosha
  31
  Postime
  203

  Kshilla mbi edukimin e fmijs suaj

  Mos lejoni fmijt tuaj t przihen me fmij t pamend e qesharak, sepse ai (fmija juaj) do t marr nga veprat e tyre t neveritshme, dhe ajo ka ai (fmija juaj) ka msuar, do t shkatrrohet.

  Poeti thot:
  Fmija do t kujtoj ka i sht dhn, dhe ai nuk do e harroj at
  Meqense zemra e tij sht sikur nj gur i muar
  Gdhend fardo t dhne q ju dshironi, n zemrn e tij
  Do t'i kujtoj ai, pavmendshm, me nj kujtes t sigurt


  Pra, fmija sht i zbrazt dhe do t pranoj do gj.

  Dhe, si thuhet:"T skalitsh n rini sht sikur t skalitsh n gur".
  Ndryshuar pr her t fundit nga Lin : 12-09-2012 m 10:09

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,711

  Pr: Kshill mbi Edukimin e fmijs suaj

  Nse i msoni fmijs tuaj kto 3 gjuh, ju po formoni nj Drejtues

  Msimi i gjuhve t ndryshme t huaja mund t sjell prfitime t gjithanshme pr fmijt n aspektin e ekspozimit ndaj zhvillimeve dhe kulturave t ndryshme. Duke patur kaq shum gjuh t huaja, si ta kuptojm se cilat jan ato t duhurat pr fmijn?
  Nj studim i kryer koht e fundit na sugjeron nj prgjigje t sakt.

  Qendra e Krkimeve t Ekonomis dhe Biznesit e kreu studimin n bashkpunim me Aeroportin Heathrow t Londrs. Ekspertt analizuan se si gjuha e huaj kishte impakt n jetn e fmijve dhe rolin q luan n jetn e prditshme. Ata prcaktuan gjithashtu edhe se cila ka tendenc q t drejtoj drejt mundsive m t mira pr nj karrier kur fmijt t rriten.

  Ne besojm se msimi i gjuhve t huaja ka prfitime t jashtzakonshme pr zhvillimin e fmijs dhe sht nj investim i vrtet pr t ardhmen e fmijs, thot Antonella Sorace, Eksperte e Zhvillimit Linguistik.

  Studimi prfshiu nj anketim, nj numr prej 2,001 prindrish me fmij nn moshn 18-vje, krahas nj anketimi tjetr me m shum se 500 lider n biznes.
  Cilat gjuh morn vendet e para?

  Rezultatet treguan se fmijt duhet t msojnFrngjisht,Gjermanishtdhe/ose gjuhnMandarinnse duan t jen t suksesshm n 10 vitet e ardhshme dhe tmaksimizojn punsueshmrin e tyre.

  (Kuptohet se duke qen se studimi sht anglez, gjuha angleze merret e mirqen duke qen se sht gjuha am. Gjuha angleze sht prhapur shum dhe po msohet gjersisht n vendin ton ndaj dhe ne do ta marrim si t mirqen se ajo sht e domosdoshme pr tu msuar prve tre gjuhve t sugjeruara.)

  Aftsia e t diturit nj gjuh t dyt dhe jo vetm, hap dyert drejt nj tregu t ri t biznesit dhe u lejon atyre q t krijojn mardhnie t reja me partner t ardhshm n biznes.

  Prve t msuarit t nj gjuh t huaj, aftsit akademike dhe ndrpersonale q mund t prfitohen nga msimi i nj gjuhe tjetr jan mjaft t rndsishme gjithashtu.

  Fmijt q jan t ekspozuar ndaj gjuhve t huaja bhen m t vetdijshm ndaj kulturave t ndryshme, njerzve t tjer dhe pikpamjeve t ndryshme q mund t ken kta njerz. Ata kan nj tendenc q t jen m t mir n detyra t ndryshme q iu vihen prball dhe lexues m t avancuar se ata q flasin vetm nj gjuh.
  Pjesa m e madhe e prindrve t anketuar n kt studim, rreth 85% e tyre besonin se sht rndsishme pr fmijt q t msojn nj gjuh t dyt prve gjuhs am dhe nj n katr prindr besonte se kjo do ti rris mundsit e fmijs pr t patur nj karrier t suksshme.

  Nga ana tjetr, 45% e tyre pranuan edhe se fmijt e tyre nuk mund t flasin nj gjuh t dyt.

  Ndaj nse doni q fmija juaj t dalloj nga grupi i madh i t rinjve q enden n krkim t nj pune, sigurohuni q ti t msoj nj nga 3 gjuht e suksesit!

  [Burimi: Readers Digest]

  http://konica.al/2017/12/nese-mesoni...-nje-drejtues/

 3. Anetart m posht kan falenderuar sirena_adria pr postimin:

  Xhenet.M.S. (30-08-2018)

 4. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,711

  Pr: Kshill mbi Edukimin e fmijs suaj

  Dhurata m e mir pr fmijt quhet KOH


  Dhurata m e mir pr fmijt quhet Koh. Nuk shitet n dyqanet e lodrave apo n internet. Nuk mund ta paketosh, por kur e marrin prej teje, syt e tyre shklqejn nga lumturia.

  Nuk mund t shihet, t blihet, t paketohet, sepse koha sht brenda nesh, n dispozicionin ton. Esht t kuptosh se asgj nuk vlen m shum, se sa shfletimi prej teje, i faqeve t librave t tyre t preferuar.

  Vetm prmes kohs q kalojm me ta, fmijt e perceptojn magjin e dashuris.

  Magjia nuk ndodh kur i lm para televizorit, nj tableti ose nj telefoni celular.

  Kjo nuk sht mnyra se si krijohet lidhja m e rndsishme e jets son.

  Nj lidhje e fort dhe e sigurt krijohet me koh, me edukim, ngrohtsi dhe dashuri.

  Vetm kshtu mund t ndrthuret struktura e emocioneve tona n nj koh ndryshimetsh t pafundme, q fmijt duhet t’i ndajn me prindrit.

  Me kt rast ju sjellim nj histori prekse, q reflekton rndsin e prindrimit.

  Nata kish rn tashm, por voglushi po prpiqj fort q t rrinte zgjuar. Dhe ia vlente: ishte duke pritur baban.

  Syt e lodhur tashm po i mbylleshin, kur u hap dera dhe u shfaq i ati, pas nj dite t gjat pune.

  Biri: “Babi, a mund t t bj nj pyetje?”
  Babai: “Natyrisht, far sht?”
  Biri: “Babi, sa para fiton pr nj or?”
  Babai: “Nuk sht puna jote. Pse ma bn nj pyetje t till?”
  Djali: “Dua vetm ta di. T lutem m trego, sa para fiton pr nj or? ”
  Babai: “Nse vrtet do ta dish, fitoj 100 dollar n nj or”.
  Biri: “Oh! (me kokn ulur) Babi, a m jep borxh 50 $?”
  Babai u zemrua.
  Babai: “E vetmja arsye prse po m pyesje, ishte q t t jepja borxh para, q t blije nj lodr idiote, apo ndonj budallallk tjetr. Tani shko drejt e n dhomn tnde dhe bjer t flesh. Dhe mendo pse po bhesh kaq egoist. Un punoj dhe lodhem prdit pr kt sjell fmijrore”.

  Burri u ul, por ndjehej gjithnj e m i zemruar duke menduar pr pyetjen e t birit: “Si mundi t m bj nj pyetje t till, vetm pr t m krkuar para?”

  Pas afro nj ore, ishte m i qet dhe nisi t mendoj. Ndoshta kishte vrtet nevoj pr 50 dollar, q t blej dika t rndsishme, pasi i biri nuk i krkonte shpesh para.

  Kshtu, shkoi n dhomn e tij dhe hapi dern.

  Babai: “Po fle, bir?”
  Biri: “Jo, babi, jam zgjuar”.
  Babai: “Po mendoja, ndoshta u tregova i ashpr me ty. Ishte nj dit e gjat dhe e lodhshme kjo e sotmja. Merri 50 dollart q m krkove.”
  Voglushi u ul mbi shtrat dhe buzqeshi: “Oh, faleminderit baba!”

  Pastaj, nga posht jastkut, nxorri disa kartmonedha t zhubravitura. Babai, kur pa q i biri kishte para tashm, nisi t ndjej srish zemrimin. Voglushi nisi t’i numroj dalngadal.

  Babai: “Pse doje m shum kur kishe tashm?”
  Biri: “Sepse nuk kisha mjaftueshm, por tani po, i kam. Babi, tani kam 100 $. A mund t blej nj or nga koha jote? T lutem eja m hert nesr. Dua t ha dark me ty”.

  Nse fmijt do t mund t blinin kohn ton, do ta bnin at pa hezitim.

  Edukimi n mnyrn e duhur do t thot ndarje e momenteve “me nj zjarr t ngadalshm”, duke respektuar ritmet e rritjes s fmijs.

  Nj nga prgjegjsit kryesore t prindrve sht t ndihmojn fmijt t zhvillohen n shoqri dhe pa stres.

  Edukimi “me nj zjarr t avasht”, do t thot t shpjegosh gjrat me qetsi, t t bjn pyetje dhe t krijoni nj atmosfer t rehatshme pr t’u prgjigjur me interes dhe qetsi.

  Kjo do t thot ndarje e sekreteve, shqetsimeve, mendimeve dhe emocioneve.

  Krijimi i lidhjeve t bazuara n kto premisa u ofron fmijve oksigjenin psikologjik, pr t cilin kan aq shum nevoj.

  Pa stres, pa krkesa, pa pritshmri, pa ua varur shum lvizjeve mizore t akrepave t nj sahati.

  Nuk mund t lejojm q nxitimi t’u vjedh magjin e fmijris.

  Prandaj dhurata m e mir q mund t’u bjm nuk blihet.

  Dhurata pr ta sht malli m i mura q edhe vet kemi: KOHA.

  / nj mendje e bukur


  Bota
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 21-02-2019 m 13:05

 5. Anetart m posht kan falenderuar sirena_adria pr postimin:

  Neteorm (14-01-2019)

 6. #4
  not exist Maska e skender76
  Antarsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,771

  Pr: Kshilla mbi edukimin e fmijs suaj

  Teme shume interesante.
  Mendoj se edukimi i femijeve esht shum kompleks, dhe se nuk ka nje manual fiks...
  Si fillim duhet te kuptojm pozicionin tone si prind, ate se cfare duhet dhe na takon te bejm pa abuzuar me "pushtetin momental"...


  Lexojeni kete sepse esht gjigande:
  Definizione di un figlio | Jos Saramago
  Un figlio un essere che Dio ci ha prestato per fare un corso intensivo di come amare qualcuno pi che noi stessi, di come cambiare i nostri peggiori difetti per dargli migliore esempio, per apprendere ad avere coraggio. S. questo! Essere madre o padre il pi grande atto di coraggio che si possa fare, perch significa esporsi ad un altro tipo di dolore, il dolore dell'incertezza di stare agendo correttamente e della paura di perdere qualcuno tanto amato. Perdere? Come? Non nostro. stato solo un prestito. Il pi grande e meraviglioso prestito, siccome i figli sono nostri solamente quando non possono prendersi cura di s stessi. Dopo appartengono alla vita, al destino e alle loro proprie famiglie. Dio benedica sempre i nostri figli, perch a noi ci ha benedetto gi con loro.
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 7. Anetart m posht kan falenderuar skender76 pr postimin:

  sirena_adria (03-03-2021)

 8. #5
  not exist Maska e skender76
  Antarsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,771

  Pr: Kshill mbi Edukimin e fmijs suaj

  Du te ndaj me ju dicka qe me ka trasmetu baba (i jam shum mirnjohes).

  Nuk mbaj mend asnjehere qe ai te urrente njeri. Edhe nese kishte ndonje rast mosmarrveshneje me dike, baba nuk e urrente, perkundrazi e justifikonte....
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 9. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,711

  Pr: Kshilla mbi edukimin e fmijs suaj

  Pse nuk duhet t'i detyroni femijet te puthin te rriturit

  Shfaqjet e afeksionit duhet t jen gjithnj spontane, jo t diktuara nga rregullat apo imponimet me urdhr. Kjo sht akoma m e vrtet pr fmijt q nuk kan filtrat dhe mbistrukturn sociale t t rriturve, q t jen n gjendje t sillen n marrdhnie n mnyr t pavarur.

  Psikologt paralajmrojn se edhe fmijt e detyruar t puthin dik mund t ndihen akoma m t largt me personin q po u krkohet t puthin, kjo vlen edhe pr t gjitha llojet qndrimeve q ata vet nuk do t’i bnin, po t mos u imponohej apo urdhrohej.

  Sa her prindrit i nxisin fmijt e tyre aspak t gatshm ‘pr t prshndetur t afrmit apo t njohurit duke u thn gjra t tilla si “puthe tezen”, “prqafoje gjyshin”, “jepja faqen zonjs”.

  sht mendimi i shum ekspertve q detyrimi i t vegjlve pr t treguar dashuri kur nuk kan stimul ose dshir sht nj lloj shkeljeje e zons s tyre t rehatis.

  Duke e ekzagjeruar kt proces mendor, disa argumentojn se zakoni i imponimit t ktij lloji t sjelljes mund t ndikoj negativisht n zhvillimin emocional t fmijs.

  Nj individ n rritje mund t bhet m i prekshm, m lehtsisht i detyuar t bj dika nga nj i rritur dhe madje edhe m i ekspozuar ndaj rrezikut t shfrytzimit financiar, seksual etj.

  Ky sht padyshim nj ekzagjerim i rastit ekstrem, q megjithat, ka pr qllim sensibilizimin e m t rriturve q t respektojn ritmet dhe hapsirat e m t vegjlve, pa i detyruar domosdoshmrisht pr t br gjra q ata nuk duan.

  Prmes ktij lloji kufizimi n dukje i parrezikshm, fmijr mund t msojn t shtiren n dashuri, duke fituar aftsin pr t simuluar ndjenjat e tyre me t tjert.

  Pr t’i ndihmuar fmijt, pr t mbrojtur trupin e tyre dhe dimensionin e tyre emocionale, duke u treguar i sjellshm edhe me t tjert, mund t’i msoni, pr shembull, t “shtrngojn duart”, pr “t’i takur” apo “prekjen e leht grusht pr grusht”.

  N kt mnyr, fmija do t jet n gjendje t ndjek ritmin e tij t prshtatjes personale, pa cenuar ndjeshmrit e njerzve.

  Prioriteti gjithmon duhet t jet mirqenia e fmijve, kshtu q ne duhet t’i bjm ata t kuptojn se askush nuk mund t’i detyroj q t preken nse kjo u duket e pakndshme.

  Nj fmij e di vet kur duhet t lihet n intimitet m t madh fizik dhe ai do ta bj at n mnyr spontane n kohn e duhur.


  https://kohajone.com/pse-nuk-duhet-t...n-te-rriturit/

 10. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,711

  Pr: Kshilla mbi edukimin e fmijs suaj

  7 fjali q do fmij duhet ti dgjoj

  Si prindr, zhvillimi psikologjik dhe emocional i fmijs sht pjes e prgjegjsis suaj.

  Ata jan t ndrtuar emocionalisht nga ato ka dgjojn dhe me intonacionin e asaj se ka dgjojn.

  Komunikimi i duhur me fmijt sht i domosdoshm pr zhvillimin e nj fmije. Shum studime kan treguar se t i brtisni fmijve do i bj fizikisht dhe psiqikisht m agresiv, raporton Health Magazine.

  Vetbesim i ult, pasiguri, ankth dhe depresion jan efekt nse nuk prdoret gjuha e duhur me fmijt.


  7 fjali q fmija juaj duhet ti dgjoj

  T dua

  Mos mendoni se fmija juaj e di q i doni edhe pa ja thn. Ju duhet t ia thoni me nj emocion t sinqert dhe sa m shpesh q mundeni.

  Jam krenar me ty

  Nse dshironi t rrisni fmij me besim dhe t sigurt, ather duhet ti lini fmijt tuaj t din q jeni krenar me ta, madje edhe me suksesin m t vogl. Ata duhet t dini q jeni t impresionuar me progresin e tyre.

  M fal

  Ndonjher, prindrit mund t jen agresiv me fmijt e tyre dhe shpesh kan tendenc t reagojn m shum se q duhet me probleme t vogla. Andaj, duhet t krkoni falje atyre nse keni reaguar keq.

  Un t fal

  Kur fmijt krkojn falje pr nj veprim t tyre, nuk duhet t vazhdoni t i ndshkoni, por ti thoni q e keni falur dhe se nuk duhet t prsritet veprimi i njjt.

  Jam duke dgjuar

  Tregohuni me durim dhe jepni hapsir q t shprehen. Ndonjher jane duke u munduar t tregojn ndonj problem q kan pasur n shkoll dhe pr kt arsye duhet t i lini ata t flasin me ju dhe t sigurohen q ju jeni duke i dgjuar.

  Kjo sht prgjegjsia jote

  Kur fmija juaj sht tamam i rritur sht mir q t i jepni detyra ku ai ndjehet prgjegjs dhe t msoj se si sht t kujdeset pr dika. Kjo do i ndihmoj m shum n t ardhmen.

  I ke t gjitha far t duhet pr t arritur

  Me raste, frika, dshtimi, mungesa e vetbesimit apo ndoshta edhe hormonet do t bjn q fmija juaj t i dyshoj aftsit e veta dhe talentet e veta. Me rndsi sht q ju mos ta lejoni q ai t heq dor. Nj fjal e vogl inkurajuese do ndikoj shum te ata.


  https://www.botasot.info/life-style-...et-ti-degjoje/

 11. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,711

  Pr: Kshilla mbi edukimin e fmijs suaj

  Rritja e nj fmije emocionalisht t fort

  https://www.botasot.info/life-style-...isht-te-forte/

  Si ta inkurajoni fmijn tuaj t jet emocionalisht i fort

  T kuptosh sesi t rrissh nj fmij emocionalisht dhe mendrisht t fort nuk sht detyr e leht. Sado q dshironi t ushqeni, mbshtesni dhe prmirsoni mirqenien e tyre mendore sht dika q prindrit nuk do t jen kurr perfekt. Kjo sht arsyeja pse m posht jepet nj list me kshillat q ju nevojiten pr t’i dhn fmijs tuaj at q i nevojitet emocionalisht dhe mendrisht.

  Si mund t ushqeni nj lidhje t shndetshme emocionale me fmijn tuaj?

  Natn e kaluar, burri im dhe un patm nj bised t jashtzakonshme me djalin ton 9 vje, sjell nga kjo loj q luajm rreth nj her n jav. Ju merrni nj letr dhe i bni njri-tjetrit pyetje si: “A ndiheni sikur mund t m thoni gjithka” ose “Cila sht pjesa m e vshtir e t qenit djal/vajz?”

  Sa her q luajm, bisedat tona arrijn thellsi t reja q sjellin diskutime q nuk do t bheshin normalisht ose leht. Un nuk hyj shum n detaje pr t mbrojtur privatsin e djalit ton, por ishte nj moment kur kuptova se kto biseda hapin rrugn pr shndetin mendor dhe emocional t fmijs ton me gjithka n jet. Kur mund t bni biseda t tilla me fmijt tuaj, jo vetm pr “bisedn”, por ato q trajtojn at q do t prballen n jetn e tyre, aq m shum do t’i prgatitni ata t ken sukses emocionalisht dhe mendrisht.

  Si ta inkurajoni fmijn tuaj t jet emocionalisht i fort

  Prindrit varen nga kto biseda, pa marr parasysh sa t pakndshme ose t vshtira jan, kjo sht ajo ku ju, si prind, do t jeni personi m me ndikim n jetn e tyre. Kur prdorni prindrimin pr t drejtuar dhe mos kontrolluar fmijt tuaj, do t ndikoj n besimin dhe favorizimin e mendimit tuaj mbi at t miqve t tyre, ose ndikime t tjera negative n jetn e tyre. Nj lidhje e fort familjare do t krijoj pr fmijn tuaj nj mjedis ku ai ndihet i sigurt dhe nuk gjykohet. Ndonj pyetje q ai ose ajo ka, nuk sht nj pyetje e gabuar, por m tepr nj mundsi e bollshme pr t dhn menuri, kshilla dhe udhzime t shndetshme.

  Ndaloni s menduari “kontrollin” dhe filloni t mendoni “pranimin”

  Prindrimi nuk ka t bj me kontrollin.

  N fakt, kur fmijt mbushin vitet e tyre t adoleshencs, ju mund ta gjeni veten t nevojshm t trhiqeni dhe t prisni q ata t vijn tek ju. Nse doni t jepni kshilla, sigurohuni q t’i pyesni nse sht n rregull. Kjo do t’i ndihmoj ata t kuptojn se ju nuk jeni duke u prpjekur t’i kontrolloni ata ose nj situat, por prkundrazi q jeni atje pr t dgjuar, kuptuar dhe pr t qen gjithka q u nevojitet.

  Ka shum informacione se far duhet dhe nuk duhet t bjn prindrit. Por un prpiqem ta shmang at dhe n vend t ksaj t’ju jap udhzime ndrsa lidheni, identifikoheni dhe ecni prkrah njerzve m t rndsishm n jetn tuaj – fmijve tuaj.

  Fmijt e fort mendrisht dhe emocionalisht kan prindr q u msojn atyre kto 10 gjra

  Msojuni atyre rndsin e mirnjohjes

  S bashku me t qenit mirnjohs pr gjrat n jetn tuaj, duke mos u ankuar dhe duke dhn bujarisht, ju gjithashtu mund t zbatoni praktika pr fmijt tuaj, si ditari i mirnjohjes pr djem dhe vajza. Nj mnyr e shklqyeshme pr fmijt sht q t shkruajn dhe t jen mirnjohs pr at q kan br dhe t mos merren me at q nuk bjn.

  Msojini ata t krkojn falje

  Edhe nj her, mnyra m e mir pr ta msuar fmijn tuaj se si ta bj kt sht t’i krkoni atij falje kur i keni br padrejtsi.

  Msojuni atyre rndsin e t dhuruarit dhe t qenit bujar

  Ne jetojm n nj shoqri ku lakmia ka marr prsipr dhe nj mendim q edhe n kurriz t t tjerve, duhet t jesh i pari. Ndrsa besoj se duhet t’i msojm fmijt tan t duan dhe t kujdesen pr veten e tyre dhe t ken kufij, ne gjithashtu duhet ta ekuilibrojm at me konsideratn e t tjerve.

  N nj bot q sht e mbushur me konsumizm dhe lakmi, ne mund t’u msojm fmijve tan zemrgjersi dhe vetmohim, duke u ushqyer atyre rndsin e dhnies t tjerve kohn, miqsin, parat dhe shrbimet tona.

  Msojini ata se jo gjithka do t shkoj sipas tyre

  Disiplina sht nj nga mnyrat m t mira pr ta msuar fmijn tuaj pr faktin se jeta nuk do t shkoj gjithmon si dshirojn.

  Msojuni atyre se refuzimi dhe dshtimi jan pjes e jets

  Djali im lufton vrtet me humbjen e ndeshjeve. Ai sht super konkurrues (q sht nj cilsi e shklqyeshme), por shpesh e frustron at kur humbet, gj q sjell zemrim dhe askush nuk dshiron t luaj lojra me t.

  Un i shpjegova atij se dshtimi, humbja ose refuzimi do t jet gjithmon pjes e jets. sht ajo q ai bn me t q ka m shum rndsi dhe t jesh i lumtur pr t tjert kur ata fitojn, do ta ndihmoj at t kaprcej zhgnjimin e tij. Ndrsa u msoni fmijve tuaj kto gjra, sht gjithashtu e rndsishme t mbani mend se ata nuk do t bjn gjithmon at q ju thoni. Ata jan t paprsosur, prandaj dashurojini dhe pranojini.

  Vazhdoni t ecni me ta ndrsa ata msojn t bjn gjn e duhur sepse shpesh, do t’ju duhet t prsritni veten, t’i kujtoni ato dhe t’i lejoni t dshtojn. Duke ditur q jeni aty pr ta, shpesh koha do t jet gjja q ata kujtojn m shum.

  Msojini ata ti duan t gjith

  T duash t tjert do t thot q i trajton t gjith njsoj, duke treguar mirsi. Por t duash mund t nnkuptoj gjithashtu vendosjen e kufijve. Dhe t duash dik nuk do t thot q ata duhet ta plqejn ose t jen miq me at person.

  Msojini ata pr fmijt q kan aftsi t kufizuara fizike ose mendore

  Kur shkuam n boling nj dit m par, po ndanim nj kabin me fmijn me aftsi t kufizuara dhe familjen e tij. Ai na priti me dy prplasje grushte secili dhe na tha se ishte atje pr t festuar ditlindjen e tij t 21-t.

  Ai na pyeti pr emrat tan dhe ne e pyetm pr t tijn. Un besoj se sht e rndsishme q ne t flasim me fmijt tan pr njerzit me aftsi t kufizuara, kshtu q ata e kuptojn se edhe pse njerzit jan t ndryshm nga ata, kjo nuk i bn ata m pak t vlefshm ose t dashur se ne.

  Djali im menjher tha: “M plqen”, pasi i dha nj grusht dhe ndau emrin e tij. Ishte nj moment q kuptova q t gjitha diskutimet tona t mparshme n lidhje me t ishin realizuar dhe djali im kishte msuar se si t trajtoj t tjert me aftsi t kufizuara. Nuk mund ta imagjinoj se sa do t thot pr prindrit e atyre me aftsi t kufizuara q fmijt e tjer t ndrveprojn n nj mnyr t dashur me fmijt e tyre.

  Msojini ata pr barazin e gjinis dhe racs

  Gjinia – Mnyra m e mir pr t’i msuar fmijve tuaj barazin gjinore sht mnyra se si bashkveproni si burr dhe grua. Ne besojm se edhe pse jemi t barabart, ne kemi role t ndryshme n familjen ton. Si ift, ne ndajm ngarkesn e prgjegjsive, por gjithashtu njohim pikat e forta dhe t dobta. Ndrsa burri im nuk sht i mir n gatim, un nuk jam e mir n ndryshimin e dritave n makin. Si ekip, ne modelojm pr fmijt tan rndsin e barazis duke njohur dhe vlersuar pikat e forta dhe t dobta t njri-tjetrit.

  Dshironi t’i msoni fmijt tuaj barazin? Tregojuani atyre me veprimet dhe fjalt tuaja se, pavarsisht nse shikoni djathtas ose majtas, personi q qndron atje sht po aq i vlersuar dhe i rndsishm sa ju. Hillary Gruener – Autore e WFTB

  Prindrit duhet t marrin prgjegjsi pr t’i msuar fmijt e tyre pr barazin. Pavarsisht nse kjo ka t bj me racn, gjinin apo aftsit e kufizuara. Dhe mnyra m e mir pr t’i msuar ata sht prmes shembullit tuaj. Ndrsa i drejtojm fmijt tan n nj t ardhme m t mir dhe m t barabart n botn ton sht gjithashtu e rndsishme q ata t kuptojn pasojat kur dikush mendon se jan m t mir se dikush tjetr. Jo vetm q historia jon ka qen dshmi e ksaj me skllavrin, por edhe me mnyrn sesi trajtoheshin grat. Si e thash m lart, kjo mund t modelohet m s miri n marrdhniet si burr dhe grua.

  Msojini ata se jan t lir t ndajn gjithka me ju, pa gjykim

  Nse fmija juaj hapet para jush dhe sht i sinqert pr dika pr t ciln mund t ket probleme, ather shprblejeni at, mos i ndshkoni. Hern tjetr q do t ndodh dika, ata do t ndjehen t sigurt ta ndajn at me ju dhe t mos prpiqen ta fshehin.

  Nj aspekt tjetr i ksaj ka t bj me at dhe nga kush ndikohen. Edhe pse doni t keni nj marrdhnie t hapur dhe t sinqert me ta, duhet t mbani mend se ata jan ende fmij q kan nevoj pr kufij dhe mbrojtje. Nj aspekt q shpesh ndikon negativisht tek fmijt n kt koh dhe mosh, sht teknologjia. Kur prindrit nuk monitorojn se far po shikojn fmijt e tyre ose sa po e shikojn, kjo do t ndikoj tek ata n nj mnyr jo t mir.

  Msojini ata se si ta duan Zotin duke u br shembull, jo duke e detyruar at

  Bukuria e besimit ka t bj me besimin se Zoti na do aq shum sa na krijoi me vullnet t lir. Kjo do t thot q ne nuk jemi kukulla q Ai t’i kontrolloj, por m tepr fmij t Zotit q mund t bjn zgjedhje pr veten e tyre. Nse do ta detyroja djalin tim t besonte n Zot vetm sepse besoj n T, kjo do ta largonte at nga prvoja e bukuris s besimit ton. Zgjedhja. Mnyra m e mir pr t zbatuar besimin n familjen tuaj sht t modeloni se si sjell gzim dhe kuptim n jetn tuaj.


  https://www.botasot.info/life-style-...isht-te-forte/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 17-04-2021 m 18:44

 12. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,711

  Pr: Kshilla mbi edukimin e fmijs suaj

  Msoni sa jeni n koh, babai duhet ti bisedoj kto gjra patjetr me djalin

  Bota Sot

  Ktu do t gjeni kshillat dhe msimet q do baba duhet ti msoj djalit t tij.

  Edhe pse shum njerz mendojn se nnat luajn rolin m t rndsishm n jetn dhe edukimin e fmijve, ka gjra q nj baba me siguri di t bj m mir. Sidomos kur bhet fjal pr nj djal.

  Vetm mendoni: djemt kalojn pjesn m t madhe t jets s tyre nn ndikimin e shoqrin e grave, duke filluar q nga edukatoret e kopshtit, msueset n shkoll, 90% e t cilave jan gra, dhe pr kt arsye atyre shpesh u mungon edukimi mashkullor.

  Msojini sa e rndsishme sht t dish t fitosh dhe t humbsh

  Prve miqve, cili sht shoku m i mir pr nj fmij n konkurse dhe lojra t ndryshme? Babi, natyrisht. Ky sht nj trajnim i mir pr cilsit mashkullore. Nprmjet ktyre lojrave, fmija do t ndiej shijen e fitores dhe do t kuptoj se sa prpjekje duhet pr ta arritur at. Dhe pr baban, lojra t tilla do t jen nj mundsi e shklqyer pr ti shpjeguar djalit se humbjet jan t pashmangshme. Nse bie, ju duhet vetm t ngriheni dhe t vazhdoni srish: nuk ka asgj t turpshme pr nj dshtim.

  Msojini atij sjelljen e duhur ndaj femrave

  Nj nn mund tia tregoj djalit t saj se si ta trajtoj nj grua, por vetm babai do t jet n gjendje ti tregoj t gjitha kto nprmjet shembullit t tij. Do t jet mir nse djali mson prej babait t gjitha gjrat m t rndsishme pr nj grua. Jo nga miqt, jo nga interneti, por nga babai kjo sht e rndsishme. Merrni djalin tuaj me ju pr t bler lule pr nnn. Shko n dyqan s bashku dhe me mirsjellje bisedoni me arktaren n mnyr q fmija t mos ngurroj t komunikoj me grat e panjohura.

  Bni nj bised mes burrash pr dashurin

  Le t msoj biri yt pr kt ndjenj t fuqishme nga bisedat mashkullore n zemr kur t vij koha. Pr nj t ri do t jet nj dhurat e vlefshme nse i ati i tregon atij pr dashurin e tij t par dhe datat e para dhe se ai nuk duhet t ngutet, sepse sht m mir t pressh pr vajzn e duhur q do t krijoj nj shkndij n shpirtin e tij.

  Msojini atij si ti dal vetes pr zot dhe t jet i guximshm

  Nj baba sht i vetmi q mund t msoj si duhet djalin e tij pr t qen i forte. Ai mund ta msoj se kur sht e arsyeshme t mos i kushtoj vmendje provokimeve dhe t largohet me qetsi.


  https://www.botasot.info/life-style-...ter-me-djalin/

 13. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,711

  Pr: Kshilla mbi edukimin e fmijs suaj

  Si i msojn prindrit japonez fmijt e tyre q t mos bjn naze me ushqimin. Gjithka duhet t bni sht


  Pr shum prindr, ti bsh fmijt t han ushqim t shndetshm sht si t zbussh nj vi kokfort. Bright Side, tregon se si prindrit japonez i bjn fmijt t shijojn t gjitha ushqimet.

  1. Lreni fmijn t eksperimentoj nj shije t re.

  Fmijt mrziten lehtsisht me t njjtat ushqime dhe zakonet e tyre t t ngrnit ndryshojn shpesh. sht e rndsishme q nj fmij t shijoj pjata t reja, dhe shumica e prindrve japonez e marrin kt shum seriozisht.

  Sipas ekspertve, sa m shum nj fmij t provoj lloje t ndryshme t ushqimit t shndetshm, aq m shum interesi i tij do t rritet pr dietat m t shndetshme gjat kohs q rritet. Shija e tij gjithashtu do t zhvillohet dhe ai do t jet i prirur t provoj pjata t reja.

  2. Lrini ta shijojn vet procesin e t ngrnit.

  Prindrit duhet t shmangin t qenit shum t rrept n lidhje me ushqimin e shndetshm. Fmijt duhet t knaqen me ushqimet e tyre dhe prfshirja e mblsirave t vogla mund ti bj ata t presin me padurim.

  3. Shrbejeni ushqimin n pjata m t vogla.

  Arsyeja pse fmijt duhet t han ushqim n pjata m t vogla sht e thjesht: ata nuk duhet t ndihen t friksuar nga madhsia e nj pjate q supozohet t ket shum ushqim n t. Kur prdorin pjata m t vogla, ata inkurajohen t han vet ushqimin, gj q i ndihmon t zgjedhin at q duan t han.

  Pjesa q prindrit konsiderojn t jet me madhsi normale n t vrtet mund t jet shum e madhe pr nj fmij, dhe prindrit duhet ta mbajn mend kt kur matin sasin e ushqimit q fmija mund t haj n nj vakt.

  4. Hani ushqime familjarisht dhe prfshijini edhe fmijt.

  T ngrnit s bashku dhe lnja e fmijs q t marr pjes n procesin e gatimit mund ti inkurajoj ata t tregojn m shum kujdes pr at q do t han. Krijoni nj rutin gatimi t shndetshm, t shijshm dhe me ushqim t kndshm si shembull pr fmijt tuaj.

  5. T bsh shum krcime dhe vrap.

  Njerzit n Japoni shpesh preferojn t ecin me biiklet ose t bjn nj shtitje t shpejt kur lvizin n vende q nuk jan shum larg baness s tyre. N nj far mnyre, prindrit japonez i inkurajojn fmijt t merren me aktivitete fizike, si vrapimi dhe krcimi.

  N vend q ti lini fmijt t luajn video lojra pr or t tra, sht m mir ti nxirrni pr nj shtitje n parkun e lagjes ose t luani nj loj n shtpi.


  Gazeta Panorama

  http://www.panorama.com.al/si-i-meso...te-beni-eshte/

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •