Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 57 prej 57
 1. #41
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,688

  Pr: Kshilla mbi edukimin e fmijs suaj

  Nj shembull i mir i sjelljes n shtpi sht t ndrtoni nj klim t shndetshme dhe t ndjeheni t sigurt n shtpi. Kjo prfshin respektin dhe kujdesin pr njri-tjetrin, prdorimin e gjuhs s mir, dhe krijimin e nj atmosfere t prkushtimit dhe kujdesit pr njri-tjetrin.

  Nj tjetr shembull i mir sht t jeni model pozitiv pr fmijt tuaj n marrdhniet sociale. Kur jeni n shoqri me fmijt tuaj, tregoni sjellje miqsore dhe t ndjeshme ndaj njerzve t tjer. Kjo do t'iu ndihmoj fmijve tuaj t msojn si t jen miqsor dhe t ndjeshm ndaj t tjerve.

  Duke prfshir fmijt tuaj n aktivitete t prbashkta, ata do t ndjehen t ndjeshm dhe do t msojn se si t punojn bashk me t tjert. Kjo do t'iu ndihmoj t ndrtojn nj klim t shndetshme t bashkpunimit dhe t kujdesit pr njri-tjetrin.

  N fund t fundit, mbajtja e vzhgimit t fmijve tuaj dhe mbshtetja e tyre n situata t ndrlikuara do t'iu ndihmoj t ndrtoni nj marrdhnie t fort dhe t ndjeshme me ta. Kjo do t'iu ndihmoj t ndrtoni nj shtpi t lumtur dhe t harmonizuar, ku t gjith antart ndjehen t sigurt dhe t dashur.

  N mnyr q fmija juaj t msoj t ndrvej me njerz t tjer, mund t ndiqni disa strategji dhe praktika t mposhtme:

  1. Nxitni fmijn tuaj t bhet pjes e aktiviteteve sociale: Lejoni fmijn tuaj t marr pjes n aktivitete sociale, si jan festat e lindjes, takimet me miqt e tyre, aktivitete sportive, etj. Kjo do t'iu ndihmoj atyre t msojn si t ndrvejn me njerz t tjer dhe t krijojn lidhje t reja.

  2. Luani lojra t ndryshme: Luani lojra q nxisin bashkpunimin, si lojrat me ekip, ku fmija duhet t punoj me njerz t tjer pr t arritur nj qllim t caktuar. Kjo do t'iu ndihmoj atyre t msojn si t ndrvejn me njerz t tjer dhe t punojn bashk me ta.

  3. Krijoni mundsi pr fmijn tuaj pr t br prezentime publike: Lejoni fmijn tuaj t bj prezentime publike n familje, shkoll ose dhomn e lojrave. Kjo do t'iu ndihmoj atyre t msojn si t flasin dhe t prezentojn para njerzve.

  4. Bhuni model pozitiv: Ju jeni modeli m i mir pr fmijn tuaj n marrdhniet sociale. Kshtu q, tregoni sjellje miqsore dhe t ndjeshme ndaj njerzve t tjer, dhe prdorni gjuhn e mir n marrdhniet tuaja me ta.

  5. Nxitni fmijn tuaj t dgjoj dhe t ndjek ndjenjat e tij: Ju mund t ndihmoni fmijn tuaj t msoj si t ndrvej me njerz t tjer duke i nxitur t dgjoj dhe t ndjek ndjenjat e tij. N kt mnyr, ata do t ndjehen m t sigurt n marrdhniet e tyre me njerz t tjer.

  Kto jan disa nga strategjit dhe praktikat q mund t ndiqni pr t ndihmuar fmijn tuaj t msoj t ndrvej me njerz t tjer. sht e rndsishme t ndjekni rregullisht progresin e fmijs tuaj dhe t'iu jepni atyre mundsi pr t msuar dhe praktikuar shkathtsit e nevojshme pr t qen nj ndrveprimtar i suksesshm me njerz t tjer.

 2. #42
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pr: Kshilla mbi edukimin e fmijs suaj

  Sa duhet t prfshihen prindrit n edukimin e fmijve?

  Nga Lee Elliot Major

  Asgj nuk ju prgatit pr rrugtimin e lodhshm si nj prind. Un vet kam lexuar mijra studime mbi arsimin dhe kam kshilluar msues n mbar botn. Megjithat, pas 2 dekadash si prind, nuk jam ende i sigurt se far mund t jet m e mira pr fmijt tan.

  Ashtu si shumica e prindrve, un dhe bashkshortja i kemi kaluar t gjitha: t dielat stresuese duke mbushur boshllqet msimore t fmijve tan; mbrmjet e kaluara duke i nxitur ata t kryejn detyrat e shtpis; pagimin e tarifave mujore pr regjistrimin e tyre n nj ekip futbolli pr t rinj, q gjat disa sezoneve nuk arriti t fitonte as edhe nj ndeshje t vetme.

  Prindrit duket se po shpenzojn m shum koh dhe para pr aktivitete arsimore, duke i uar pafund fmijt e tyre n kurse muzike dhe sportive. Por edhe duke vizituar muzeume dhe galeri t ndryshme; duke br pushime sa m t larmishme pr tu dhn atyre dije mbi kultura t ndryshme dhe pr t prmirsuar CV-t e tyre personale.

  E megjithat, pavarsisht presioneve n rritje, ka pak kshilla pr ti udhzuar prindrit se far sht e rndsishme kur bhet fjal pr arsimimin e fmijve t tyre. Dhe studimi im i fundit ma ka shtuar konfuzionin. Ai sugjeron se t ndihmosh fmijt me detyrat e matematiks apo tu lexosh libra jashtshkollore nuk ka fare ndikim.

  Pr m tepr, zbulon se t vsh muzik apo t luash sport me fmijt nuk ndikon aspak n ecurin e tyre n shkoll. Ashtu si me shum studime t tilla, edhe ky i imi po i prgjigjet pyetjes s gabuar. Sepse rrethanat specifike t vet prindit, kan nj ndikim t thell n perspektivat e fmijve.

  Fmijt me prindr q nuk jan t diplomuar n universitet, kan shum m pak gjasa t rriten me 2 prindr dhe n nj shtpi e cila sht n pronsin e familjes sesa fmijt me prindr t diplomuar n universitet. Ndrkoh, fmijt e familjeve m t pasura kan 2 her m shum gjasa t prfitojn nga msimi privat sesa fmijt nga familjet m t varfra.

  Gjat hulumtimit tim, un kam zbuluar se zakonet e thjeshta n shtpi mund t sjellim ndryshime q prcaktojn jetn. Pr shembull ulja dhe leximi i nj libri bashk me fmijn tuaj do dit, qoft edhe vetm pr 20 minuta, mund t transformoj mnyrn e msimit t tyre.

  Rndsi kan edhe rutinat e rregullta (vakti kur hahet, kur bhet banj, koha e gjumit), ashtu si dhe prgatitja e fmijve pr shkolln (duke siguruar q ata t han ushqim dhe t bjn nj gjum t mjaftueshm).

  Edhe artet dhe sportet kan vler t madhe edukative n vetvete. Ato ndihmojn n prmirsimin e besimit, vetvlersimit dhe mirqenies, si dhe t aftsive sociale dhe drejtuese. sht thelbsore q prindrit ti promovojn ato, duke pasur parasysh se nj program shkollor gjithnj e m i dobt po l pas dore muzikn, artin dhe sportin.

  Sipas mendimit tim, fmijt duhet ti kushtojn po aq koh artit dhe sportit sa edhe studimit akademik baz. Problemi qndron tek zgjerimi i hendekut midis prindrve q jan n gjendje t mbshtesin shkollimin e fmijve t tyre jasht shkolls dhe atyre q nuk e kan kt mundsi.

  Kjo ndarje ka ekzistuar prej kohsh, por pandemia e Covid-19 e ka prkeqsuar. Pas mbylljes s shkollave, sondazhet zbuluan se disa prindr ishin gjithnj e m t angazhuar n msimin e fmijve t tyre; ndrsa t tjert jo. N nj bot gjithnj e m t polarizuar jasht shkollave, duket gjithnj e m e rndsishme puna e sociologes amerikane Anet Laro.

  Ajo i cilson si kultivim t prbashkt aktivitetet ku angazhohen prindrit e shtress s mesme, duke i prfshir fmijt e tyre n aktivitete t strukturuara kulturore dhe diskutime gjat kohs s darks. Ndrkoh, prindrit e klass puntore praktikuan prindrimin e rritjes natyrore, nj qasje e thjesht ndaj shkollimit.

  Si do tju thot do msues, kto jan prgjithsime: stilet e prindrve ndryshojn midis prindrve t t gjitha shtresave shoqrore. Por ne duhet t jemi t kujdesshm ndaj rrshqitjes n nj mentalitet defiiti, duke i fajsuar prindrit q nuk kan mbajtur ritmin n t gjitha kto prpjekje jashtshkollore.

  Kur prindrit bjn disa pun t pasigurta pr t paguar faturat, ose kan njohuri t kufizuara se si funksionon sistemi arsimor, ata mund t mos ken koh apo burime pr t mbshtetur fmijt e tyre n mnyrat m t dobishme. N fakt n epokn post-pandemike, jan dobsuar edhe t drejtat elementare pr fmijt: ushqimi i duhur, ngrohja, veshmbathja, mundsia pr t udhtuar n shkoll dhe hapsira pr studim.

  Ajo q sht jetike pr tu kuptuar nse duam t trajtojm pabarazit arsimore, sht se fmijt e kultivuar t Laro jan t prirur t ken sukses n mjediset shkollore dhe inkurajohen t krkojn reagime nga msuesi i tyre nse nuk kuptojn dika. Fmijt e tjer humbasin shanset.

  N punn time me drejtuesit e shkollave, eksplorojm mnyrat pr t krijuar marrdhnie jo hierarkike dhe reciproke me t gjith prindrit. T gjitha shkollat duhet t publikojn planet e partneritetit t prindrve, t vna n dispozicion t t gjith komunitetit t shkolls, t cilat do t demonstrojn se far po bjn shkollat pr t fuqizuar t gjith prindrit pr t ndihmuar n zhvillimin e shprehive n mjedisin msimor n shtpi.

  Ky premtim i prindrve do t ishte nj strategji e favorshme pr msuesit, pasi fmijt do t kishin m shum gjasa t ndiqnin shkolln dhe t prgatiteshin m mir pr t msuar n klas. Po ashtu msuesit duhet t udhzohen se si t punojn me prindrit.

  Derisa ta kaprcejm kt hendek, un druhem se pr shum prindr nj nga punt tona m t rndsishme do t mbetet her e suksesshme dhe her jo.

  Arsimi sht shum m tepr se notat n shkoll.


  Shnim: Lee Elliott Major sht profesori i par i lvizshmris sociale n Universitetin Ekseter, Britani e Madhe.

  / The Guardian Bota.al

  https://bota.al/sa-duhet-te-perfshih...in-e-femijeve/

 3. #43
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,688

  Pr: Kshilla mbi edukimin e fmijs suaj

  Prindrit luajn nj rol t jashtzakonshm n edukimin e fmijve. Ata duhet t jen t prfshir n mnyr aktive n zhvillimin e fmijve n t gjitha fushat e jets s tyre. Kjo prfshin:

  1.Kujdesin e prditshm dhe dashurin: Prindrit duhet t jen t disponueshm pr fmijt e tyre dhe t ofrojn nj mjedis t sigurt dhe t dashur pr ta.

  2.Ndihmn n msimin: Prindrit duhet t inkurajojn dhe t ndihmojn fmijt e tyre n procesin e msimit, duke i ndihmuar ata t kuptojn materiale t ndryshme.

  3.Inkurajimin e aktiviteteve t shndetshme: Prindrit duhet t inkurajojn fmijt e tyre t bjn aktivitete t shndetshme si sporti, ushtrimet fizike dhe aktivitete t tjera q do t ndihmojn n zhvillimin e tyre.

  4.Ndihmn n zgjedhjen e nj karriere: Prindrit duhet t jen t gatshm pr t ndihmuar fmijt e tyre n zgjedhjen e nj karriere dhe t ofrojn kshilla dhe ndihm n kt proces.

  Prindrit jan modeli i par dhe m i rndsishm i fmijve t tyre dhe duhet t jen t prfshir n mnyr aktive n zhvillimin e tyre.

 4. #44
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pr: Kshilla mbi edukimin e fmijs suaj

  Mos i ndshkoni fmijt tuaj nse dshironi q ata t rriten elastik

  “Fjala ‘i but” po nxit. Kjo sht arsyeja pse un nuk e prdor at. Njerzit mendojn se do t thot t mos thuash kurr 'jo', por nuk sht kshtu."

  N librin e saj, Delahooke, e cila sht nj psikologe fmijsh, trajton nj metod t re t rritjes s fmijve t quajtur ‘prindrim i prgjegjshm’.

  Si funksionon prindrimi i prgjegjshm?

  Libri i Delahooke sfidon supozimin se fmijt krkojn vmendje negative, pr t marr dika q duan, ose pa asnj arsye.

  Ky supozim, thot ajo, on n pasoja kur ju jeni duke praktikuar prindrimin tradicional.

  "Ne besojm se fmijt duan t knaqin prindrit e tyre."

  Nj fmij q qan n nj dyqan sepse nuk po i blihet dika nuk ka pr qllim t jet mosmirnjohs ose i vshtir. Ata thjesht nuk kan zhvilluar mjetet emocionale pr t'u marr me zhgnjimin.

  "Ata nuk e kan ndrtuar ende qarkun e vetrregullimit," thot ajo. "Aftsia pr t pranuar zhgnjimin dhe paparashikueshmrin."

  Dhe prindrimi tradicional nuk e merr parasysh kt. N prindrimin e prgjegjshm, ju e pranoni se si ndihen ata.

  "Duhet t'i msoni nj fmije ta rregulloj," thot ajo. "Ju ndrtoni vet-rregullimin prmes marrdhnieve t siguris dhe besimit."


  TiranaPost.al

  https://tiranapost.al/stil-jete/mos-...astike-i525361

 5. #45
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,688

  Pr: Kshilla mbi edukimin e fmijs suaj

  Prindrimi i prgjegjshm sht procesi i rritjes s fmijve n mnyr q ata t jen t shndetshm, t sigurt dhe t lumtur. Prindrimi i prgjegjshm krkon prkushtim dhe kujdes nga prindrit n mnyr q t sigurojn nj mjedis t sigurt dhe mbshtets pr fmijt e tyre, dhe t ndihmojn ata t zhvillojn aftsi dhe aftsi t reja.

  Disa nga kshillat kryesore pr prindrimin e prgjegjshm prfshijn:

  1. Krijoni nj mjedis t sigurt dhe mbshtets: Kjo prfshin sigurin fizike dhe emocionale t fmijve tuaj. Sigurohuni q fmijt tuaj t jen t sigurt dhe t ndjehen t sigurt n shtpi dhe n mjediset e tjera q ata vizitojn.

  2. Krijoni nj lidhje t fort emocionale me fmijt tuaj: Fmijt kan nevoj pr mbshtetje emocionale nga prindrit e tyre. Sigurohuni q t keni koh pr t biseduar dhe pr t dgjuar fmijt tuaj, dhe pr t'u angazhuar me interes n aktivitetet e tyre.

  3. Ndihmoni fmijt tuaj t zhvillojn aftsi dhe aftsi t reja: Ndihmoni fmijt tuaj t msojn se si t menaxhojn emocionet e tyre, t zgjidhin probleme dhe t jen t vetprmbajtshm. Sigurohuni q ata t ken mundsin t eksplorojn interesa t reja dhe t zhvillojn aftsi t reja.

  4. Vendosni rregulla dhe kufizime t rndsishme: Kjo prfshin vendosjen e rregullave t qarta dhe kufizimeve pr fmijt tuaj, si jan orari i gjumit, kufizimet pr prdorimin e teknologjis dhe rregullat e sjelljes. Sigurohuni q kto rregulla dhe kufizime t jen t ndjekura dhe t kuptueshme pr fmijt tuaj.

  5. Ndihmoni fmijt tuaj t zhvillojn respekt dhe empati: Ndihmoni fmijt tuaj t msojn se si t ken respekt dhe empati pr t tjert. Kjo prfshin msimin e rregullave t mirsjelljes dhe ndihmn e fmijve tuaj t kuptojn ndjenjat e t tjerve dhe se si t tregojn kujdes dhe ndihm ndaj tyre.

  Prindrimi i prgjegjshm sht nj proces i ndrlikuar dhe krkon prkushtim dhe kujdes nga prindrit. Megjithat, nse ndiqni kshillat kryesore t prindrimit t prgjegjshm dhe jeni t prkushtuar ndaj rritjes s fmijve tuaj, ata mund t zhvillojn nj ndjenj t siguris dhe t mbshtetjes, dhe t ken mundsi t zhvillojn aftsi t reja dhe t arrijn potencialin e tyre t plot.

  Ndihma pr fmijt pr t zhvilluar respekt dhe empati sht nj pjes e rndsishme e prindrimit t prgjegjshm. Ktu jan disa kshilla pr t ndihmuar fmijt t ken respekt dhe empati pr t tjert:

  1. Msoni fmijt tuaj t tregojn kujdes dhe ndihm ndaj t tjerve: Nxitni fmijt tuaj t kuptojn se sa e rndsishme sht q t tregojn kujdes dhe ndihm ndaj t tjerve. Kjo mund t prfshij ndihmn e fmijve t vegjl pr t ndar ndonj send me nj vlla ose motr, ose ndihmn e fmijve t mdhenj pr t ndihmuar n punt e shtpis ose n ndihmn e nj personi n nevoj.

  2. Nxitni fmijt tuaj t dgjojn dhe t ndihmojn t tjert: Nse nj fmij tjetr ka nevoj pr ndihm, nxitni fmijt tuaj t jen t disponueshm pr t ndihmuar. Kjo mund t prfshij dgjimin e kujdesshm t nj mikut q ka nevoj pr dik q t flas, ose ndihmn pr t ndihmuar nj person n nevoj.

  3. Nxitni fmijt tuaj t kuptojn ndjenjat e t tjerve: Ndihmoni fmijt tuaj t kuptojn se si t tregojn kujdes dhe ndihm ndaj t tjerve duke i nxitur ata t kuptojn ndjenjat e t tjerve. Kshtu ata mund t msojn se si t'i tregojn mbshtetjen dhe kujdesin e tyre ndaj t tjerve.

  4. Nxitni fmijt tuaj t ken respekt pr ndryshimet dhe ndryshueshmrin: Nse fmijt tuaj arrijn t marrin kuptimin se t gjith njerzit jan unik dhe t ndryshm, ata mund t kuptojn se si t ken respekt dhe toleranc pr ndryshimet dhe ndryshueshmrin. Kjo mund t ndihmoj fmijt tuaj t kuptojn se si t jen t ndjeshm ndaj nevojave dhe ndjenjave t t tjerve.

  5. Jepni shembullin e mir si prindr: Nse ju si prindr tregoni respekt dhe empati ndaj t tjerve, fmijt tuaj do t ken m shum mundsi t ndjekin shembullin tuaj. Kshtu ata mund t msojn se si t'i tregojn njkohsisht kujdesin dhe respektin ndaj t tjerve.

  Kto jan disa kshilla pr t ndihmuar fmijt t ken respekt dhe empati pr t tjert. sht e rndsishme t theksohet se nse fmijt tuaj kan kto cilsi, ata mund t zhvillojn aftsi t reja dhe t ken nj ndikim t dobishm n shoqrin dhe botn n trsi.

  Ndihma pr fmijt pr t kuptuar se si t'i tregojn respekt dhe kujdes kafshve dhe mjedisit sht nj pjes e rndsishme e edukimit t tyre. Ktu jan disa kshilla pr t ndihmuar fmijt t kuptojn se si t tregojn respekt dhe kujdes ndaj kafshve dhe mjedisit:

  1. Msoni fmijt tuaj t kujdesen pr kafsht: Nxitni fmijt tuaj t kuptojn se si t kujdesen pr kafsht n mnyr t prgjegjshme dhe humane. Kjo mund t prfshij msimin e tyre t ushqimit dhe ujit t kafshve, si dhe msimin e tyre t siguris dhe mirsjelljes ndaj kafshve.

  2. Nxitni fmijt tuaj t kuptojn rndsin e mjedisit: Ndihmoni fmijt tuaj t kuptojn se si t ken respekt dhe kujdes ndaj mjedisit. Kjo mund t prfshij msimin e tyre pr reciklimin dhe reduktimin e mbetjeve, si dhe msimin e tyre pr mbrojtjen e natyrs dhe krijimin e nj mjedisi t shndetshm.

  3. Bni aktivitete n natyr: Nxitni fmijt tuaj t shkojn jasht dhe t eksplorojn natyrn. Kjo mund t'i ndihmoj ata t kuptojn se si t vlersojn bukurin e natyrs dhe t kuptojn rndsin e mbrojtjes s saj.

  4. Jepni shembullin e mir si prindr: Nse ju si prindr tregoni respekt dhe kujdes ndaj kafshve dhe mjedisit, fmijt tuaj do t ken m shum mundsi t ndjekin shembullin tuaj. Kshtu ata mund t msojn se si t'i tregojn njkohsisht kujdesin dhe respektin ndaj kafshve dhe mjedisit.

  5. Shkoni n zyrt e organizatave t mbrojtjes s kafshve dhe mjedisit: Nxitni fmijt tuaj t vizitojn organizatat e mbrojtjes s kafshve dhe mjedisit, ku ata mund t msojn m shum rreth rndsis s kujdesit dhe respektit ndaj kafshve dhe mjedisit.

  Kto jan disa kshilla pr t ndihmuar fmijt t kuptojn se si t'i tregojn respekt dhe kujdes ndaj kafshve dhe mjedisit. sht e rndsishme t theksohet se nse fmijt tuaj kan kto cilsi, ata mund t bhen pjes e nj shoqrie m t ndrgjegjshme dhe t prgjegjshme ndaj kafshve dhe mjedisit.

  Ndihma pr fmijt pr t kuptuar rndsin e reciklimit dhe reduktimit t mbetjeve sht nj pjes e rndsishme e edukimit t tyre pr mjedisin. Ktu jan disa kshilla pr t ndihmuar fmijt t kuptojn rndsin e reciklimit dhe reduktimit t mbetjeve:

  1. Msoni fmijt tuaj se si t klasifikojn mbetjet: Nxitni fmijt tuaj t kuptojn se si t klasifikojn mbetjet n kategori t ndryshme, si mbeturinat organike, mbeturinat e riciklueshme dhe mbeturinat e pakthyeshme. Kshtu ata mund t msojn m shum rreth rndsis s reciklimit dhe reduktimit t mbetjeve.

  2. Ndihmoni fmijt tuaj t kuptojn se si t reduktojn mbetjet: Nxitni fmijt tuaj t reduktojn mbetjet duke prdorur pak produkte t pakthyeshme dhe duke i shfrytzuar produktet e riciklueshme. Kjo mund t prfshij prdorimin e qeseve t ri-prdorueshme pr t'u br blerjet, ose prdorimin e paketeve t riciklueshme.

  3. Bni aktivitete kreative me mbeturinat: Nxitni fmijt tuaj t krijojn art me mbeturinat dhe t ndrtojn gjra t reja nga ato. Kjo mund t'i ndihmoj ata t kuptojn si t riciklojn mbeturinat dhe t'i japin nj shembull praktik se si t krijojn dika t re nga dika q mund t ishte shkatrruar.

  4. Shpjegojini rndsin e reciklimit dhe reduktimit t mbetjeve: Nxitni fmijt tuaj t kuptojn se si reciklimi dhe reduktimi i mbeturinave ndihmojn t mbrohet mjedisi dhe t mbrohet planeti yn. Shpjegojini se si mbetjet mund t shkaktojn dme n mjedis dhe se si reciklimi dhe reduktimi i tyre mund t ndihmojn n zvoglimin e ksaj dmtimi.

  5. Jepni shembullin e mir si prindr: Nse ju si prindr tregoni respekt dhe kujdes ndaj mjedisit duke recikluar dhe reduktuar mbeturinat, fmijt tuaj do t ken m shum mundsi t ndjekin shembullin tuaj. Kshtu ata mund t msojn se si t jen pjes e nj shoqrie m t ndrgjegjshme pr mjedisin.

  Kto jan disa kshilla pr t ndihmuar fmijt t kuptojn rndsin e reciklimit dhe reduktimit t mbetjeve. sht e rndsishme t theksohet se nse fmijt tuaj kan kto cilsi, ata mund t bhen pjes e nj shoqrie m t ndrgjegjshme dhe t prgjegjshme ndaj mjedisit.

 6. #46
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pr: Kshilla mbi edukimin e fmijs suaj

  Familjet e Forta Jan Jetsore Pr Shoqri t Shndetshme

  AgroWeb.org po zgjedh tju uroj nj dit t mbar me disa shprehje t shklqyera mbi familjen.

  Patjetr q do t gjeni nj a m shum t preferuara pr ju. Dit t mbar dhe sa m t mir !


  Shkmbi i vetm q un di q nuk thyhet asnjher, i vetmi institucion q un di se funksionon, sht Familja.

  Lee Iacocca

  Nuk mund ta zgjidhni familjen tuaj. Ata jan dhurata e Perndis pr ju, ashtu si ju jeni pr ta.

  Desmond Tutu

  Nse nj vend arrin t zhduk korrupsionin dhe krijon nj popull me mendje t pastr, me t vrtet ndjej se ka vetm tre antar t rndsishm t shoqris q mund t bjn do lloj ndryshimi. Ata jan babai, nna dhe msuesi.

  A. P. J. Abdul Kalam

  Dashuria e familjes dhe admirimi i miqve jan shum m t rndsishme se pasuria dhe do privilegj tjetr q mund t arrish n bot.

  Charles Kuralt

  Un gjithmon besoj se t momit e familjes dhe fisit jan arsyeja m madhore pr suksesin e gjithkujt.

  R. Madhavan

  Familja sht nj dhurat e veant q duhet t vlersohet dhe muar, madje edhe kur ju duket sikur po ju mendin. Edhe pse ju nervozojn, ju ndrpresin, ju shajn, prpiqen tju kontrollojn, mos harroni asnjher se ata jan njerzit q ju njohin m mirn dhe q ju duan pa interes.

  Jenna Morasca

  Pr ne, familja do t thot t prqafojm fort njri-tjetrin dhe t rrim ashtu gjat bashk.

  Barbara Bush

  Familjet e forta jan jetsore pr shoqri t shndetshme.

  Gary Herbert

  Lidhja e vrtet q lidh do familjen t shndetshme, nuk sht lidhja e gjakut, por ajo e respektit dhe gzimit pr jett e njri-tjetrit.

  Richard Bach

  Familja dhe miqsia jan dy nga prbrsit m t mdhenj t lumturis.

  John C. Maxwell

  Kur e kuptojm lidhjen midis asaj se si jetojm dhe sa koh jetojm, sht m e leht t bjm zgjedhjen e duhur. N vend q ta shohim kohn q kalojm me familjen si luks, duhet ta dim se familja sht prcaktuesi m i fuqishm i mirqenies dhe mbijetess son.

  Dean Ornish

  Nse i plqeni thniet e msiprme dhe ndani t njjtin mendim me AgroWeb, ather shprndajeni postimin tek t afrmit tuaj si shenj vlersimi pr ta.


  / AgroWeb.org

  https://agroweb.org/shendet/familjet-e-forta-agroweb/

 7. #47
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pr: Kshilla mbi edukimin e fmijs suaj

  Marrdhnia prind-fmij sht marrdhnie themel e njeriut me njeriun

  T duash fmijn nuk do t thot t’i blesh rroba, makina, lodra apo t’i bsh nj dhom q prindit i duket e bukur. Kjo form marrdhnieje, q prindi pa dashur ndrton me fmijn, sht form komerciale. sht sikur bn nj kontrat: “Un po t blej sendet, ti m lr rehat”.

  Me fmijn nuk krijohen marrdhnie kaq te prcipta. Marrdhnia prind-fmij sht marrdhnie themel e njeriut me njeriun ku sendet kan vler minimale.

  T duash fmijn do t thot t jesh aty kur hedh hapin e par dhe ai, si Atlasi, mban gjith universin njerzor mbi kurriz pr t realizuar ket veprim. Po aq energji, e mbase edhe m shum, i duhet pr t artikuluar fjaln. Kto moment dhe t tjera si kto, jan momente ky, ku prindi duhet t jet i pranishm dhe t mbshtes fmijn e tij. Kto momente fuqizojn ose jo lidhjen mes tyre.

  Mbshtetja, nxitja dhe durimi i prindrve, sidomos kur fmija gjendet n vshtirsi, jan edhe elsi i suksesit t rritjes dhe edukimit. Edukimi nuk sht urdhr, por akt dashurie e prgjegjsie. sht nj proces i shtrir n koh dhe pr kohn fmija ka nevoj si pr ajrin.


  Bota Sot

  https://www.botasot.info/life-style-...ut-me-njeriun/

 8. #48
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pr: Kshilla mbi edukimin e fmijs suaj

  ​Fjalt q i bjn fmijt tuaj t kujdesshm n karrier

  A nuk do t ishte mir nse fmija juaj do t rritej pr t'u br nj siprmarrs? Siprmarrsit nuk jan vetm themelues t bizneseve fitimprurse. Ata jan njerz elastik, puntor, q fillojn dika, q dalin me ide dhe i sjellin ato n jet dhe q pasionin e kthejn n projekte.

  Shkrimtarja Margot Machol Bisno pr t shkruar librin e saj me titull "Rritja e nj siprmarrsi", ka intervistuar 70 prindr q rritn fmij shum t suksesshm t cilt kan treguar se si i ndihmuan fmijt t arrinin ndrrat e tyre. Ajo insiston q komunikimi luan nj rol t madh n t ardhmen e ndritur t fmijve. M posht jan t listuara fjalit q nuk duhet t’ua thoni kurr fmijve kur jan t rinj:

  “Nuk ju besoj andaj i shkrova detyrat e shtpis dhe i prmirsova t gjitha gabimet.”

  T gjith prindrit n prgjigjet e tyre kan theksuar rndsin e prgjegjsis dhe llogaridhnies. Ata donin q fmijt e tyre t rregullonin problemet, t msonin nga gabimet dhe t ishin m t sigurt derisa ishin duke u rritur, shkruan Akademi Pune, transmeton KosovaPress.

  Por nuk ka t bj vetm me detyrat e shtpis. John Arrow u largua nga kolegji disa kredite prpara se t diplomohej pr t filluar Mutual Mobile, nj kompani teknologjike q ka gjeneruar m shum se 200 milion dollar t ardhura.

  Kur ishte n klasn e pest, ai dhe miqt e tij shkruan nj gazet shkollore, e cila u shit menjher. Por ata nuk arritn t bnin verifikimin e fakteve. Drejtori u trbua dhe miqt e tij u futn n telashe me prindrit e tyre. Por prindrit e John qeshn dhe i than q t rregullonte gabimet e tij.

  "Duke ditur se prindrit e mi do t m mbshtesnin, edhe kur nj autoritet ishte kundr meje, m bri t dyfishoja dhe t punoja m shum pr t'u treguar atyre se kishin t drejt t besonin n mua", tha John.

  "Ne po rrisim koston q do t ju dhurojm q t mund t blini far t dshironi."

  "Asnjher mos shprndani para falas", kjo sht nj nga fjalit e nj babai pr autoren e librit. Prindrit me t cilt ka biseduar t gjith vinin nga nj gam e gjer prejardhjesh socio-ekonomike dhe ua msuan fmijve t tyre vlern e parave. Edhe fmijt m t pasur duhej t punonin pr t shpenzuar para. Nyla Rodgers sht themeluesja e Mama Hope, nj organizat jofitimprurse q financon dhe mbron organizatat e komunitetit. Kur Nyla ishte n shkoll t mesme, ajo donte t shkonte jasht shtetit me klasn e saj t frngjishtes. Por n vend q t paguante shumn e plot, nna e saj tha se duhej t fitonte gjysmn e kostos s udhtimit. Pa zgjidhje tjetr, Nyla kujdesej pr fmij, kujdesej pr kopshte, shtiste qent, msoi not dhe bnte futjen e t dhnave.

  “Kam punuar 15 or n dit, shtat dit n jav pr t mbledhur parat. Deri n fund t vers, kisha para mjaftueshm pr t shkuar. Kjo sht ajo q filloi rrugtimin tim si siprmarrs”, tha ajo.

  “Asnj aktivitet pas shkolls derisa t prmirsohen notat tuaja”.

  Sipas autores Margot Machol Bisnow shum nga prindrit me t cilt ka biseduar nuk kan arritur t kuptojn pasionet e fmijve t tyre, por t gjith u dhan atyre shum koh pr t'u zhytur n to. Disa fmij ndoqn pasionin e tyre prderisa kishin performanc t shklqyer n shkoll. T tjert vendosn t gjith energjin e tyre n pasionin e tyre dhe nuk ishin aq t mir n shkoll. Prindrit i mbshtetn pavarsisht.

  Jon Chu, regjisor i hiteve t suksesshme si "Crazy Rich Asian", kishte nj pasion pr t br filma q nga koha kur ishte n klasn e dyt. Prindrit e tij emigrant udhhiqnin nj restorant dhe ata shpresonin se ai do t arrinte ndrrn amerikane duke punuar shum, por nuk u shkonte kurr ndrmend se kjo mund t ndodhte n film.

  N shkolln e mesme, nna e Jonit u mrzit nj nat kur e gjeti at duke punuar n nj video n vend t detyrave t shtpis. Ai filloi t qante: “Por kjo sht ajo q un dua! Un dua q gjith jetn time ta bj kt”. Kur ajo e mori at n shkoll t nesrmen, ajo kishte libra filmash q i kishte marr nga biblioteka. "Nse dshiron ta bsh kt", tha ajo, "studioje at dhe bhu m i miri n t."

  "Do t t jap para nse merr nota t mira."

  Duke u rritur, siprmarrsit e ardhshm nuk u msuan kurr se qllimi i jets ishte t ishin t pasur. N vend t ksaj, ishte pr t pasur sukses, pr t br dika m mir se n t kaluarn, pr tu prmirsuar dhe pr t krijuar dika t madhe.

  Prindrit e kuptuan se fmijt e tyre nuk do t ishin kurr t lumtur nse do t largoheshin nga dika q nuk u plqente, dhe se ata kurr nuk do t shklqenin n dika nse nuk do t punonin pa pushim n t dhe se ata kurr nuk do t punonin pandal nse ata nuk e donin at. Kshtu ata rritn fmij q vendosn pasionet e tyre n bizneset e tyre dhe bn produkte dhe shrbime m t mira. Fmijt besuan se, sipas t gjitha gjasave, parat do t vinin. Dhe edhe nse nuk do t ndodhte, do t ishte akoma m mir sesa t punonin shum pr dika q ata e urrenin. Si rezultat, ata u rritn me nj ndjenj qllimi dhe me dshirn pr t br nj ndryshim n bot.


  Bota Sot

  https://www.botasot.info/life-style-...m-ne-karriere/

 9. #49
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pr: Kshilla mbi edukimin e fmijs suaj

  Prindrit nuk duhet t’i prdorin kurr kto fjali me fmijt

  do prind dshiron q fmijt e tyre t jen t lumtur dhe t suksesshm.Mnyra m e mir pr ta arritur kt sht t’u msoni atyre nj qndrueshmri mendore, sa m shpejt t jet e mundur. Fmijt me nj mendje t mpreht, kan m shum gjasa t ken vetbesim t lart dhe t jen m shum pozitiv, si dhe t msojn nga dshtimet e tyre.Ekzistojn disa fjal ose fraza q n mnyr t pavetdijshme drgojn mesazhin e gabuar tek fmija.

  1. “Qetsohu!”

  Nuk sht kurr nj ide e mir t’u tregoni fmijve tuaj se si duhet t ndihen, edhe nse thjesht po prpiqeni t’i qetsoni ose t’i gzoni. Ne duam t drgojm mesazhin, q t jen t qet pavarsiht situats s tyre, por sht m e rndsishm t’I kushtoni vmendje asaj q fmija po prjeton.

  2. “Mos u shqetso pr kt”

  sht e padobishme t’u thuash fmijve se far t mendojn, edhe nse thjesht t prpiqesh t zbussh frikn e tyre. Kur dikush thot: Mos u shqetso pr kt, shqetsimet tona nuk largohen automatikisht. Nj strategji m e mir sht t’u msoni fmijve: far mund t bjn kur jan t shqetsuar? Provoni t bni nj pyetje hipotetike: “Nse shoku jot do t ishte i shqetsuar pr kt, far do t’i thoje?”

  3. “Do t dalsh m i miri”

  N vend q t thuash: ‘Do t fitosh!’ … mesazhi m i mir sht: ‘Dil atje dhe bj m t mirn. Dhe nse nuk shkon mir, sht n rregull.”

  4. Mos t shoh m ta bsh kt gj

  Kjo fraz shpesh shqiptohet nga zhgnjimi dhe nj dshir pr t ndihmuar fmijt t shmangin zakonet e kqija ose t rrezikshme. Por “fmijt jan t poshtr” dhe nse i paralajmroni vetm pr pasojat e kapjes, ata thjesht do t msojn t bhen m t mir n fshehjen e sjelljes s keqe nga ju.

  5. “Kjo sht perfekte!”

  N mnyr t ngjashme, kini kujdes q t mos edukoni nj perfeksionist: nj fmij q mendon se duhet t jet gjithmon “perfekt” pr t merituar lvdata ose dashuri nga prindrit e tij. Perfeksionizmi tek fmijt lidhet me nj sr shtjesh t shndetit mendor, nga ankthi te rregullimi obsesiv-kompulsiv (OCD).

  Lavdroni prpjekjet e tyre, n vend t rezultatit.


  Ekonomia Online

  https://ekonomiaonline.com/prinderit...li-me-femijet/

 10. #50
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pr: Kshilla mbi edukimin e fmijs suaj

  7 kshilla pr t kuptuar m mir psikologjin e fmijve

  Prindrimi sht m shum se plotsimi i nevojave t fmijve tan dhe ofrimi i t gjitha komoditeteve dhe lehtsive. T jesh baba ose nn sht nj prgjegjsi q nnkupton t jesh gjithmon aty, nnkupton t kesh durim t mjaftueshm pr t’i shoqruar fmijt n procesin e t msuarit.

  1.- Vzhgoni fmijt tuaj, pasi vzhgimi sht elsi. Nj nga mnyrat m t thjeshta, por m efektive pr t msuar psikologjin e fmijve sht vzhgimi. Kjo do t thot, tregoni interes pr at q fmijt bjn ose thon. Vzhgoni veprimet, shprehjet dhe temperamentin e tyre kur han, flen dhe luajn.

  2.- Kaloni koh cilsore me fmijt tuaj. Prindrit e sotm jan t zn me pun dhe n shtpi. Multitasking i lejon ata t kujdesen pr shum gjra n t njjtn koh, nj nga ato “gjra” jan fmijt. Por fmijt nuk jan vetm nj detyr tjetr. Nse doni t kuptoni fmijt tuaj, duhet t kaloni koh me ta, koh cilsore n t ciln ata jan e vetmja gj.

  3.- Kushtojini vmendje mjedisit t fmijs suaj, prfshir edhe at q krijoni pr t. Hulumtimet kan treguar se sjellja dhe qndrimet e nj fmije prcaktohen kryesisht nga mjedisi n t cilin ai rritet. Pr ta njohur m mir fmijn duhet t’i kushtohet vmendje mjedisit ku ai jeton.

  4 – Kuptoni se si funksionon truri i nj fmije. T kuptuarit se si funksionon truri i nj fmije mund t’ju ndihmoj t msoni pr sjelljen, vendimmarrjen, sjelljen sociale, logjikn dhe aftsit njohse. Njohja se si funksionon truri i fmijs do t’ju ndihmoj t transformoni prvojat negative n prvoja dhe mundsi pozitive.

  5 – Dgjoni dhe lrini fmijt t tregojn historit e tyre. T flassh sht mir, por dgjimi sht shum m i rndsishm kur bisedon me nj fmij. Filloni nj bised me fmijn tuaj dhe dgjoni se far kan pr t thn. Fmijt mund t mos jen n gjendje t shprehen qart, ndaj duhet t’i kushtohet vmendje fjalve q prdorin, si dhe shenjave t tyre joverbale.

  6 – Bni pyetjet e duhura. Nse dshironi q fmija juaj t’ju tregoj dika specifike, duhet t bni pyetjet e duhura pr ta br m t leht pr t’ju dhn nj prgjigje specifike pr at q dshironi t dini ose kuptoni. Dhe mos u shmangni pyetjeve t tyre. Nse nuk i prgjigjeni asaj q ata duan t din, do t jet m e vshtir pr ta q t duan t’ju thon dika.

  7 – Vzhgoni fmijt e tjer. Ndonjher vzhgimi i fmijve t tjer t s njjts mosh mund t’ju ndihmoj t kuptoni m mir fmijn tuaj, sjelljen e tij ose mnyrn e tij t prshtatjes me mjedisin shoqror. Mund t’ju ndihmoj gjithashtu t identifikoni pikat e forta dhe t dobta q prcaktojn personalitetin tuaj.


  Bota Sot

  https://www.botasot.info/life-style-...ne-e-femijeve/

 11. #51
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pr: Kshilla mbi edukimin e fmijs suaj

  Kto 7 aftsi i dallojn fmijt e suksesshm sipas nj psikologeje dhe eksperte prindrimi

  Fmijt kan nevoj pr fmijri t sigurt, t dashur dhe t strukturuar, por gjithashtu kan nevoj pr autonomi, kompetenc dhe liri t lir pr t lulzuar.

  Michele Borba, nj psikologe edukative dhe eksperte prindrimi ka renditur shtat aftsi q u duhen fmijve pr t rritur qndrueshmrin mendore, elasticitetin, kompetencn sociale, vetdijen dhe forcn morale, t cilat i dallojn fmijt e suksesshm q shklqejn, nga ata q luftojn:

  1. Vetbesimi

  Shumica e prindrve e barazojn vetvlersimin me vetbesimin. Ata u thon fmijve t tyre “Ti je i veant”, ose “Mund t jesh gjithka q dshiron”.

  Por ka pak prova q rritja e vetvlersimit rrit suksesin apo edhe lumturin. Megjithat, studimet tregojn se fmijt q ia atribuojn notat prpjekjeve dhe pikave t tyre t forta jan m t suksesshm se fmijt q besojn se nuk kan kontroll mbi rezultatet akademike.

  Vetbesimi i vrtet sht rezultat i t brit mir, prballjes s pengesave dhe gjetjes s zgjidhjeve. Fmijt q kan vetbesim e din se mund t dshtojn, por edhe t ringrihen.

  2. Empatia

  Kjo forc e karakterit ka tre lloje t dallueshme: ndjeshmria afektive, kur ndajm ndjenjat e tjetrit dhe ndjejm emocionet e tyre; empatia e sjelljes, kur shqetsimi empatik na nxit t veprojm me dhembshuri; dhe ndjeshmria njohse, kur kuptojm mendimet e tjetrit.

  Fmijt kan nevoj pr nj fjalor emocional pr t zhvilluar ndjeshmri. Ja disa nga mnyrat se si prindrit mund ta msojn at:

  Etiketoni emocionet: Emrtoni qllimisht emocionet pr t'i ndihmuar ata t ndrtojn nj fjalor t pasur.

  Bni pyetje: Ato e ndihmojn fmijn tuaj t kuptoj se t gjitha ndjenjat jan normale. Mnyra se si ne zgjedhim t'i shprehim ato sht ajo q mund t na sjell telashe.

  Ndani ndjenjat: Fmijt kan nevoj pr mundsi pr t'i shprehur ndjenjat e tyre n nj mnyr t sigurt. Krijoni at hapsir ​​duke ndar emocionet tuaja.

  Vini re t tjert: Vini n dukje fytyrat e njerzve dhe gjuhn e trupit n ambiente t ndryshme ku ndodheni.

  3. Vetkontrolli

  Aftsia pr t kontrolluar vmendjen, emocionet, mendimet, veprimet dhe dshirat tuaja sht nj nga pikat e forta m t lidhura me suksesin dhe nj sekret befasues i pashfrytzuar pr t ndihmuar fmijt t lulzojn.

  Nj mnyr pr t msuar vetkontrollin sht t japsh sinjale. Disa fmij e kan t vshtir t ndryshojn fokusin midis aktiviteteve. Kjo sht arsyeja pse msuesit prdorin sinjalet e vmendjes, si zilja ose sinjalet verbale.

  Nj teknik tjetr sht prdorimi i pauzave t stresit. Ngadalsimi u jep atyre koh pr t menduar.

  4. Integriteti

  Integriteti sht nj grup besimesh, kapacitetesh, qndrimesh dhe aftsish t msuara q krijojn nj busull morale q fmijt mund t prdorin pr t'i ndihmuar ata t din far sht e drejt dhe ta bjn at.

  Parashtrimi i pritshmrive tona sht nj pjes e madhe e enigms. Por po aq e rndsishme sht t'u jepet atyre hapsir ​​pr t zhvilluar identitetin e tyre moral krahas dhe t ndar nga i yni.

  Ndihmon gjithashtu pr t njohur sjelljen etike kur fmija juaj e shfaq at n mnyr q ata t kuptojn se ju e vlersoni at.

  5. Kurioziteti

  Kurioziteti sht njohja, ndjekja dhe dshira pr t eksploruar ngjarje t reja, sfiduese dhe t pasigurta.

  Pr t'i ndihmuar fmijt t zhvillojn kuriozitetin, jepuni atyre boj, fije dhe shkopinj pr t krijuar. Nj metod tjetr sht modelimi i kureshtjes. N vend q t thoni “Kjo nuk do t funksionoj”, provoni “Le t shohim se far ndodh!” N vend q t jepni prgjigje, pyesni: “far mendoni?” “Si mund ta zbuloni?”

  S fundmi, lexojuni nj libr, ose thjesht shikoni nj film bashk duke i br fmijs pyetje rreth tij.

  6. Kmbngulja

  Kmbngulja i ndihmon fmijt t vazhdojn t ecin para kur duket m e leht t heq dor.

  Gabimet mund t'i pengojn fmijt t ken sukses. Por mos lejoni q fmija juaj t zhytet n problemin e tij. N vend t ksaj, ndihmojini ata t identifikojn pengesat e tyre.

  Disa fmij heqin dor sepse ndihen t mbingarkuar. Ndarja e detyrave n pjes m t vogla ndihmon fmijt q kan vshtirsi t prqendrohen ose t fillojn.

  7. Optimizmi

  Fmijt optimist i shohin sfidat dhe pengesat si t prkohshme dhe t mundshme pr t'u kaprcyer, kshtu q ata kan m shum gjasa t ken sukses. Por ekziston nj pikpamje e kundrt: pesimizmi. Fmijt q jan pesimist i shohin sfidat si t prhershme.

  T'u msojm fmijve optimizmin fillon me ne. Fmijt i adoptojn fjalt tona si zrat e tyre t brendshm, kshtu q gjat ditve t ardhshme, prshtatuni me mesazhet tuaja tipike dhe vlersoni kndvshtrimin q u ofroni fmijve tuaj.

  Ndryshimi sht i vshtir, por sht e rndsishme t jeni shembulli i asaj q dshironi q fmija juaj t msoj.


  TiranaPost.al

  https://tiranapost.al/sociale/keto-7...e-dhe--i526809

 12. #52
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pr: Kshilla mbi edukimin e fmijs suaj

  Ja si t menaxhoni mrzitjen e fmijve tuaj gjat pushimeve verore?

  Periudha verore padyshim sht periudha q pritet me padurim kryesisht nga fmijt t cilt nuk do t’u duhet t zgjohen hert pr t shkuar n shkoll, apo n kurse t ndryshme.

  Por kjo knaqsi nuk vazhdon n t njjtat nivele kur ditve t pushimeve me famijn i vjen fundi. Shpesh ndodh q ata nuk kan angazhime dhe nuk kan me far t merren, e si pasoj prfundojn t mrzitur. Por prindr duhet t dini se edhe kur ata shqetsohen sht dika normale pasi sipas ekspertve sht pjes e msimit dhe zhvillimit t tyre. N kt artikull do ju tregojm disa truke se si t menaxhoni mrzitjen e fmijve tuaj gjat vers.

  1. Ndihmojeni t voglin t prdor imagjinatn dhe krijimtarin. Kjo sht dika q po humbet pr shkak t prdorimit t teprt t teknologjis.

  2. Ndihmojeni t mendoj pr qllime dhe arritje t ndryshme q duhet t ket n t ardhmen.

  3. Jepini ide se si t kalojn kohn e lir, prmes nj shtitje, apo t lexoj nj libr, apo t shkruaj dika.

  4. Nj kshill e mrekullueshme e ekspertve jan edhe ushtrimet pr relaks q mund t zhvilloni bashk me fmijn tuaj.

  5. Her pas here mund t’i ngarkoni atyre nj pun t leht shtpie.

  6. Dhe mir do t ishte ta pyesnit se far do t’ia largonte atij mrzin.

  Por duhet kuptuar se mrzitja e tyre nuk duhet t konsiderohet problem shum i madh pasi si e prmendm edhe m sipr i prket procesit t msimit dhe zhvillimit t tyre, madje t tilla situata do ta prgatisin fmijn t gjej rrugzgjidhje pr t dal edhe vet nga gjendja e mrzis.


  Gazeta Express

  https://www.gazetaexpress.com/ja-si-...himeve-verore/

 13. #53
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pr: Kshilla mbi edukimin e fmijs suaj

  Si ta ndihmoni nj fmij t kaprcej frikn e ujit?

  Fmija juaj e do banjn e tij n mbrmje dhe duket i emocionuar pr t shkuar me pushime. Por kur arritt n plazh, fmija nuk donte t fuste as gishtat e kmbve n det. Nse ky skenar tingllon i njohur, nuk jeni vetm.

  Shum shpesh fmijt e vegjl zhvillojn nj frik nga uji dhe prindrit e tyre ndihen t frustruar dhe t pasigurt sepse nuk din se si t’i bjn fmijt t’i kaprcejn kto frik. Ka disa taktika q mund t provoni pr ta ndihmuar fmijn tuaj t kaprcej frikn e tij nga uji.

  Pse fmijt kan frik nga uji?

  N shumicn e rasteve, frika e fmijve nga uji mund t fajsohet pr papjekurin e zhvillimit. Foshnjat nuk jan gjithmon t vetdijshme pr ujin si dika pr t’u friksuar dhe zakonisht knaqen duke u argtuar n nj banj, liqen, oqean ose pishin. Por ndrsa fmijt rriten, sht e zakonshme q ata t ken frik nga uji. Sipas psikologve, frikn nga uji e zhvillojn m s shumti fmijt e moshs 1 deri n 7 vje.

  Nse fmija juaj ka pasur nj prvoj t keqe n uj, madje edhe n vask, t tilla si rrshqitja, sprkatja e teprt ose zhytja pa dashje, kjo mund ta bj frikn edhe m t madhe dhe m t vshtir pr t’u prballuar. Disa fmij mund t mos ken pasur prvoja t frikshme, por ato t pakndshme, si pr shembull q u fut uji n hund ose n sy dhe shqetsimi se do t ndodh prsri, mund t’i bj ata t hezitojn t futen n uj.

  Si ta ndihmoni nj fmij t kaprcej frikn e ujit?

  sht mir q t keni nj qasje t matur, empatike dhe t qet. Nse tregoni nervozizm, fmijt do ta ndjejn at dhe kjo vetm do t’ua shtoj frikn. Ktu jan disa strategji q mund t provoni.

  Zhytje graduale : Lreni fmijn t msohet me ujin gradualisht. Ditn e par le t zhys vetm gishtat, t dytn le t futet deri n gjunj, pastaj deri n bel etj. Disa fmij thjesht kan nevoj pr m shum koh dhe mos i detyrojn ata.

  Merrni pak pajisje argtuese : Disa fmij do t ndihen m rehat me syze shumngjyrshe noti, nj xhaket shptimi ose doreza noti t zbukuruara me personazhet e tyre t preferuar t filmave vizatimor. Kto sende mund t’i ndihmojn fmijt t ndihen m t sigurt.

  Krkoni ndihm profesionale: Disa fmij kan m shum gjasa t dgjojn nj t rritur q nuk sht prindi i tyre. Nj instruktor noti i sjellshm dhe i durueshm mund t bj mrekulli. Plus sht se profesionistt kan shum prvoj me problemin e fmijve q kan frik nga uji dhe njohin truket m t mira.

  Hyni n uj me fmijn : Disa fmij do t ndihen rehat nse futeni n uj me ta. Mund t’i mbani ose t’i mbani dorn derisa t pushojn. Por edhe kur kjo t ndodh, mos u largoni shum. Akademia Amerikane e Pediatris rekomandon q prindrit t jen gjithmon pran mundsive t notarve t paprvoj.

  Flisni : Mundohuni t flisni me fmijn tuaj pr t kuptuar arsyen e friks s tij nga uji. Nse e dini se me far po lufton fmija juaj, do t jet m e leht ta ndihmoni t kaprcej frikn dhe t ndihet m i qet n uj.


  Gazeta Express

  https://www.gazetaexpress.com/si-ta-...friken-e-ujit/

 14. #54
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pr: Kshilla mbi edukimin e fmijs suaj

  Prindrit q rritin fmij inteligjent dhe t sigurt bjn gjithmon 5 gjra gjat ‘kohve t vshtira’

  Ne t gjith duam t rrisim fmij t sigurt dhe inteligjent. Nj psikolog i specializuar n zhvillimin e adoleshentve, thot se elsi sht q prindrit t’ju ofrojn siguri q n mosh t re.

  Fmijt, veanrisht adoleshentt dhe t rinjt, ndonjher kan nevoj pr nj vrtetim se ajo q ata mendojn dhe ndjejn sht normale dhe n rregull. N fakt, psikologt besojn se vrtetimi sht nj nga mjetet m t fuqishme t prindrimit, dhe megjithat shpesh lihet jasht programeve tradicionale t trajnimit t prindrve n sjellje.

  Vrtetimi i ndjenjave t fmijs suaj nuk do t thot domosdoshmrisht se ju i falni ose pajtoheni me veprimet q ai bn. Thjesht do t thot t tregosh se i dgjon, i kupton dhe i pranon.

  5 mnyra pr q prdorin prindrit e suksesshm sipas psikologve:

  1. Ata normalizojn prvojat

  Miqsit i ndihmojn fmijt t zhvillojn aftsi t rndsishme jetsore, por asnjra nuk sht e prsosur.

  Kujtojini fmijs tuaj se t gjitha miqsit kalojn npr ulje dhe ngritje. N marrdhniet e qndrueshme, miqt e ngusht n mnyr t pashmangshme zhgnjejn dhe irritojn her pas here.

  2. Ofrojn rehati fizike

  Disa studime kan gjetur prfitimet e kontaktit ndrpersonal. Pr shembull, prqafimi mund t ul presionin e gjakut dhe t rrnjos nj ndjenj kujdesi dhe sigurie.

  Le t themi se fmija juaj po ndihet i mrzitur pr dika. Para se t thoni nj fjal t vetme, mund t’i frkoni shpinn, t’i prqafoni ose t’i mbani dorn.

  3. Ata msojn se cilsia e kalon sasin

  Nj studim zbuloi se adoleshentt q kishin shum miq - por m siprfaqsor – n shkoll, ishin m t shqetsuar.

  Plus, ndryshe nga sa mendojn shumica e fmijve, t qenit popullor nuk e lehtson vetmin.

  Sigurojeni fmijn tuaj se nuk ka nevoj pr qindra miq, qoft n rrjetet sociale apo n jetn reale. Disa do t mjaftojn, pr sa koh q ata jan besnik, t besueshm dhe mbshtets.

  Hulumtimet tregojn se s bashku me pranimin nga bashkmoshatart, t

  4. Ata fokusohen n gjrat pozitive

  Shpesh shoh fmijt t ndalen n nj zhgnjim t vogl shoqror, i cili n at moment duket m i madh dhe m urgjent se t gjitha gjrat pozitive n jetn e tyre.

  Ndrsa ndjeni ndjeshmrin pr shqetsimin e fmijs suaj, riprqendrimi i vmendjes s tij n triumfet dhe knaqsit e tij m t fundit i lejon ata t vlersojn gjrat q me t vrtet kan rndsi.

  5. Ata japin shpres

  Tregojini fmijs tuaj se megjithse po kalon nj koh t vshtir tani, ajo nuk do t zgjas prgjithmon. Gjrat do t prmirsohen. Kjo nuk sht nj trillim. Situatat sociale do t ndryshojn sepse fmijt do t ndryshojn.


  Tiranapost.al

  https://tiranapost.al/stil-jete/prin...hmone--i527609

 15. #55
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pr: Kshilla mbi edukimin e fmijs suaj

  Doni t rrisni fmij t suksesshm? Ja cilat jan 7 zakonet m t mira sipas shkencs

  Un jam angazhuar prej kohsh pr t mbledhur sa m shum kshilla pr prindrit, n raport me sjelljen ndaj fmijve t tyre bazuar n t dhnat shkencore. M posht keni nj list t shkurtr me vetm disa nga studimet m interesante dhe t dobishme q kam gjetur, dhe zakonet q ata sugjerojn pr prindrit q duan t rrisin fmij t suksesshm:

  Kujtojuni vazhdimisht atyre pritshmrit e mdha q keni ju si prindr

  Kjo kshill bazohet n nj studim t kryer n Britanin e Madhe me rreth 15.000 gra t reja prgjat 10 viteve, q zbuloi se fmijt prindrit e atyre fmijve q“u kujtonin zakonisht pritshmrit e mdha:kishin m pak gjasa q t mbeteshin t papun pr periudha t gjata kohore kur t rriteshin;m pak gjasa t punonin n pun me paga t ulta dhe q i urrenin;m shum gjasa t arsimoheshin n universitet; dhe m pak gjasa q vajzat t mbeteshin shtatzna gjat periudhs s adoleshencs.”

  Lavdrojini n kt mnyr

  Ndodh shpesh q prindrit i lavdrojn fmijt e tyre pr talentet q kan me fjal t tilla si:“Ti je kaq i zgjuar (ose i talentuar). Ti je kaq i sjellshm me njerzit. Ti je vrtet i fort (ose i shpejt, i shkatht). Me pak fjal, mos e bj kt gj”.

  Nj studim i profesores s psikologjis n Universitetin e Stenfordit Karol Duek, ka treguar se sht shum m efektive t’i lavdrosh fmijt pr prpjekjet kur kan br pr dika, sesa t kalosh n superlativa. Pr shembull mos i thoni:“Ti je nj piktor kaq i mir!”.Por prkundrazi duhet t thoni:“M bn shum prshtypje prpjekja q bre pr realizimin e ksaj pikture, dhe n fakt ka dal shum e bukur!”.

  Bjuni sa m shpesh lavdrime

  Nj studim nga Universiteti Brigam Jang, vzhgoi lavdrimet dhe kritikat n klasat e shkolls fillore. Studiuedit u uln prdit nga 20 minuta n klas pr 3 vjet, duke par mnyrn se si msuesit ndrvepronin me 2.536 nxns t moshs s kopshtit deri n klasn e par.

  Sa m shum vlersime t arsyeshme q msuesit u bnin atyre, aq m mir paraqiteshin ata n msime, pavarsisht faktorve t tjer. Autori kryesor i studimit Pol Kaldarela tha:“Sa m i lart t jet vlersimi,aq m t mira jan rezultatet.”

  Nxitini q t bjn pun shtpie.

  Kjo kshill kombinon dy studime. Nj studim i Harvardit, q sht m i gjati n histori i ktij lloji, zbuloi dy faktor pr t cilt njerzit kan nevoj q t qen t lumtur dhe t suksesshm:

  1. Dashuria.
  2. Etika e puns.

  N kt rast ne do t fokusohemi tek e dyta, pasi studimet rekomandojn zhvillimin tek fmija i etiks s puns. Dhe mnyra kryesore sht t’i krkohet fmijs q t bj punt e shtpis. A ka pengesa? Sigurisht, pasi fmijt e vegjl, nuk i bjn gjithmon mir punt e shtpis. Gjithsesi kmbngulni q ata t`i bjn n mnyrn e tyre. shtja nuk ka t bj vetm me nj dysheme t pastr, por pr ta msuar fmijn tuaj se si t ket nj jet t lumtur.

  Mbani shpesh ann e tyre

  Ky studim zgjidh nj dilem me t ciln mendoj se ndeshen shum prindr her pas here. Shkon kshtu:Nse fmija im lndohet, ose bn nj gabim, apo prballet me nj sfid t madhe, far duhet t bj:

  1.T nxitoj ti dal krah, duke e ngushlluar?
  2. Apo t mbaj paksa distanc, n mnyr q ta ndihmoj t msoj t mbshtetet tek vetja?

  Nj prmbledhje e disa studimeve arrin n nj prfundim t vetm: Dilni menjher n krah dhe ofrojini ngushllim. Kjo nuk do t thot se “do t`i zgjidhni jut gjitha problemet e tyre”, por nnkupton shprehjen e ndjeshmris dhe u lini atyre t kuptojn qart se ju kujdeseni shum pr ta.

  Kushtojini vmendje aftsive t tyre sociale

  Ju ndoshta do ta bni kt gjithsesi nse mundeni. Por nj studim interesant i botuar n revistn “JAMA Pediatrics”,gjeti nj lidhje midis shkalls n t ciln fmijt e kopshtit vlersoheshin cilsisht si “pro-social”,me suksesin e tyre financiar 30 vjet m von. Msuesve t kopshteve n Montreal t Kanadas, iu krkua t gjurmonin tiparet e nxnsve t tyre n fusha si shprqendrimi, hiperaktiviteti, sjellja agresive dhe n fund niveli i t qenit pro-social. 30 vite m von u zbulua se ata q u vlersuan m shum pr shkalln e pro-socialitetit fitonin 12.000 dollar n vit m shum, sesa ata q ishin vlersuar m dobt n kt parametr 3 dekada m par.

  Roli i parave

  Nj studim i botuar n revistn “American Sociological Review”, analizoi sesi i shpenzojn parat familjet shum t pasura, t cilat teorikisht mund t’u jepnin fmijve t tyre nj avantazh prmes parave. Dhe gjja kryesore sht garantimi i nj avantazhi t madh pr kta fmij. Shkoni n nj lagje tjetr ku jetojn njerz t pasur. Sigurisht q paraja nuk sht faktori i vetm, por sht e rndsishme t pranosh rolin vendimtar q luajn parat, shtresa sociale dhe raca n rritjen e fmijve.


  / Inc. – Bota.al

  https://bota.al/doni-te-rrisni-femij...ipas-shkences/

 16. #56
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pr: Kshilla mbi edukimin e fmijs suaj

  https://gazetadita.al/studim-ky-lloj...re-ne-shkolle/

  Studim: Ky lloj ushqimi ndihmon q fmija juaj t jet nj nxns i mir n shkoll
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 26-09-2023 m 23:41

 17. #57
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pr: Kshilla mbi edukimin e fmijs suaj

  Si ta ndihmoni nj fmij q ndihet i dshtuar

  “do prind duhet t kujtoj se nj dit fmija i tyre do t ndjek shembullin e tij n vend t kshills” – Charles Kettering

  Nj fmij q ndjen nj dshtim heq dor nga lufta pr at q dshiron. Ai ndjehet sikur ka humbur prpara se t provoj. Varet nga prindrit e tij pr t prcjell qndrimin e tij ndaj vetes dhe jets.

  Shumica e prindrve dshirojn t’i shohin fmijt e tyre t lumtur, ata do t dshironin q ata t gjejn dhe ndjekin rrugn e tyre. Por kjo nuk ndodh gjithmon. Ndonjher, babai, nna ose t dy, e gjejn veten duke ndihmuar nj fmij q mendon se ka dshtuar, sepse ai nuk i ka prmbushur pritjet e tij apo t t tjerve. N prgjithsi, kjo ndjenj dshtimi fillon pasi fmijt dhe prindrit ndjehen t hutuar para saj.

  Ndihma pr nj fmij q ndjen nj dshtim shkakton reaksione t ndryshme tek prindrit. N pothuajse t gjitha rastet, shfaqen ndjenjat e ankthit dhe fajit. Kto prkthehen n qndrime q shkojn nga mohimi i problemit n ndryshime t mdha n familje. Kur situata trajtohet si duhet dhe n koh, zakonisht sht nj mundsi e mir pr t korrigjuar at q nuk sht e drejt. Prndryshe, kjo mund t oj n probleme m serioze.

  Ajo q sapo sht thn sht fakti se shum shpesh prindrit nuk e njohin kt ndjenj dshtimi. Si rezultat, nuk ka ndrhyrje prpara se problemi t identifikohet. N raste t tjera, prindrit e njohin ekzistencn e nj ndjenje dshtimi dhe n kt rast ndihma pr fmijn bhet edhe m e komplikuar.

  Si sillet nj fmij q ndjen nj dshtim?

  Ndonjher sht shum e leht t vrehet se nj fmij mendon se ai ka dshtuar. Ai e shpreh vet me z t lart dhe krkon ndihm sepse ka mbetur n nj ngr dhe nuk sht n gjendje t prparoj. Megjithat, mund t ndodh q kjo ndjenj dshtimi t kaloj pa u vn re ose q prindrit nuk mund ta vrejn at, shkruan revista Psikologji.

  N t njjtn koh, sht e leht q ndjenja e humbjes t shfaqet n mnyr indirekte: nprmjet marrdhnieve konfliktuale me t tjert, mungess s disiplins ose sjelljes jo normale. Nj fmij q, pr shembull, vetm dshiron t shikoj televizor, mund t ndihet n ankth, sepse mendon se nuk mund t ket sukses n at q ai kishte vendosur pr vete. Nga ana tjetr, mos harroni se fmijt kan tendenc t tregojn trishtim ose keqsim prmes zemrimit.

  Ndonjher nj fmij q ndjen se ka dshtuar rritet n nj mjedis ku kjo ndjenj ishte tashm e pranishme, kshtu q ai thjesht e prvetsoi at. Pra, edhe prindrit ndihen kshtu. Kjo sht pikrisht nj nga arsyet pse t rriturit mund t duan ta mohojn problemin: njohja dhe reflektimi mbi shkaqet dhe pasojat e saj mund t prfundojn si nj ushtrim n introspektiv dhe vet-analizim, t cilat – megjithse zakonisht japin rezultate pozitive – mund t jen t kushtueshme .

  Si ta ndihmoni nj fmij q ndjen nj dshtim?

  N realitet, dshtimi nuk sht status por qndrim. Nuk flitet pr dshtim kur individi ndjehet i mundur dhe beson se nuk ka asgj pr t br n lidhje me t. Nuk sht nj gjendje e lindur, sepse msohet nga prvoja jetsore dhe edukimi. sht normale q n disa momente fmija t heq dor, duke pasur parasysh se papjekuria e tij mund ta parandaloj at q t mos i kushtoj rndsi gabimeve t tij. Problemi lind kur kjo bhet zakon.

  Nse nj fmij ndjen nj dshtim, ekziston nj mundsi e lart q problemi t rrnjoset n edukimin e tij. N mnyr t veant, ai nuk merr stimuj t mjaftueshm emocional dhe as nuk shoqrohet n mnyrn m korrekte n rrugn e tij t rritjes. Pr kt arsye, nuk ka besim n aftsit e tij dhe nuk mund t prballoj dhe kaprcej gabimet.

  Msoni t dgjoni

  Nj fmij me probleme n shkoll mund t ket nevoj pr ndihm dhe jo dnim. Vshtirsit e tij mund t jen nj shenj e brishtsis dhe konfuzionit. N kt rast dhe shum t tjer, ai do t kishte nevoj pr mirkuptim, mbshtetje dhe afrsi.

  E gjith kjo nuk zgjidhet duke e uar at tek nj psikolog pr ta “shruar”, ndonse kjo gj mund t ndihmoj. Fmija po bn nj krkes pr ndihm, duke krkuar t mbikqyret dhe t marr dashuri. N mnyr t pashmangshme, kjo situat duhet t adresohet pjesrisht nga prindrit, n kt rol ata nuk mund t zvendsohen.

  Para se ta oni fmijn tek nj psikolog, prindrit duhet s pari t pyesin veten pr qndrimin e tyre. Pr t ndihmuar nj fmij, sht e rndsishme t vlersoni prparsit dhe boshllqet e veta si edukator. sht po aq e dobishme t’i ofrosh atij mjetet m t mira pr t’u marr me situatn. Nse vshtirsia identifikohet n koh dhe trajtohet n mnyr t prgjegjshme, do t ket m shum shanse q t zgjidhet shpejt, pa ln pasoja n rritjen e fmijs.


  Ekonomia Online

  https://ekonomiaonline.com/si-ta-ndi...et-i-deshtuar/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 04-11-2023 m 22:26

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •