Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 49
 1. #21
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,237

  Pr: Kshilla mbi edukimin e fmijs suaj

  Pse lojrat me uj, rr e balt jan aq t shndetshme pr fmijt; Mos kini frik

  Fmija pasi ka filluar t ec, nuk mund t qndroj n nj vend pr nj koh t gjat. I vetmi element q e mban at me or t tra t lidhur sht uji. Ai mund t luaj deri edhe katr or pa ndjer mrzi.
  Ksisoj, ska arsye pse prindrit t tremben nse fmija ftohet apo jo.

  Prkundrazi, studimet kan treguar se shum faringite dhe trakeobronkite jan kuruar vetm nprmjet lojs me uj. Fmija kur luan me ujin, liron nxehtsi dhe pr kt arsye nuk ftohet.

  Po kaq t shndetshme jan edhe lojrat me rr dhe balt. Mund t mbani n ballkonet e shtpis mjete t mbushura me rr apo balt, q fmijt t mund t luajn edhe kur nuk jan n vendet me rr apo balt.
  Ska pse t trembemi q ata mund t bhen pis.

  Loja me kto element sht shum e fuqishme, sa nuk e lejon pisllkun t shkaktoj smundje. Kto lojra influencojn n sistemin psikomotor, n zhdrvjelltsimin e duarve dhe n kombinimin e asaj q shohin, asaj q duan t bjn dhe asaj q arrijn t bjn.


  Bota Sot

  https://www.botasot.info/life-style-...kini-frike-se/

 2. #22
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,237

  Pr: Kshilla mbi edukimin e fmijs suaj

  Kshillat q ju ndihmojn t rrisni fmij t lumtur dhe emocionalisht t fort

  A sht e vshtir t rritsh fmij t lumtur? Pas rolit t ri social t gruas vihet re prania e nj fenomeni t ri q pothuajse mund t cilsohet si “sindroma e nns s keqe”. Femra e sotme jo vetm q aspiron t ket nj karrier t mir profesionale, t jet e pavarur financiarisht, t ket nj partner q e kupton dhe nj grup miqsh t besuar.

  Brenda ktij rrethi kompleks ka edhe fmij. Njerzit m t rndsishm n jetn e tij, pr t cilt, n njfar mnyre, ka ndjesin se nuk i kushton aq koh sa do t donte. Pikrisht ather lindin dyshimet: “A jam nn e mir?”. Kjo ndonjher bn q gruaja t vuaj nga ajo q sht quajtur sindroma e nns s keqe.

  Sot mmsia ka pushuar s fokusuari ekskluzivisht tek figura e femrs. Rolet kan ndryshuar dhe kjo sht sigurisht pozitive. Megjithat, figura e nns vazhdon t konsiderohet nj bosht jetik n prindrim. Si mund t rrisim fmij t lumtur n mes t ksaj shoqrie krkuese, ku zakonisht nuk kemi gjith kohn q duhet? Ne ofrojm disa strategji q mund t ndihmojn prindrit, edukatort ose nj nn q gabimisht mendon se nuk sht nj “nn e mir”.


  Kshilla pr t rritur fmij t lumtur:

  Ndihmojini t vendosin

  Ne mund t mos jemi n gjendje t’u japim fmijve tan aq koh sa duam. Ndonjher nuk mund t arrijm n shtpi n koh pr t’i ndihmuar ata me detyrat e shtpis ose pr t br nj shtitje s bashku. Nuk ka rndsi. Gjithsesi, t mos i lm fmijt t mbyllen n dhomat e tyre, t mos lejojm q televizori, kompjuteri apo videolojrat t na “marrin” at pak koh q mund ta ndajm n mnyrn m t mir: t flasim. Ne mbajm nj bised t prditshme me ta me qetsi dhe afrsi. Kjo do t’ju lejoj t dini shqetsimet dhe dshirat e tyre.

  Nse ata kan nj problem, le t mos ua zgjidhim, por t ofrojm strategji dhe kshilla q ta bjn vet. Pr t edukuar fmij t lumtur, fillimisht duhet t’i bjm ata t prgjegjshm, duke u dhn mjetet me t cilat t prballen me problemet e vogla t prditshme.

  Bjeni me dashuri, kujdes, por duke u ofruar atyre autonomi. Nse e kan gabim, mos i fajsoni dhe mos i ndshkoni.

  Ndihmojini dhe msojini se ka edhe dshtime n jet dhe se gjithka duhet msuar. Ata gjithashtu duhet t msojn t menaxhojn konceptin e rndsishm t zhgnjimit.

  Ofrojuni atyre autonomi brenda kufijve

  Edukimi fillon nga momenti “zero” i lindjes. T dy prindrit duhet t bien dakord se cilat udhzime arsimore duhet t zbatohen, t prcaktojn se far do t lejohet, far oraresh do t caktohen, far do t ndalohet dhe far do t negociohet.

  Fmijt duhet ta din q n mosh t vogl se n shtpi, ashtu si n shoqri, ka kufij q duhen respektuar dhe sa m shpejt t’i din, aq m t sigurt do t ndihen, sepse do t din far t presin n do moment. Pasi t vendosen rregullat, ne do t ofrojm t drejta dhe ato gjithashtu do t negociohen dhe diskutohen. sht gjithashtu e rndsishme t’u ofrohet fmijve autonomi adekuate bazuar n moshn e tyre. N kt mnyr ata do t ndihen t aft dhe t sigurt pr veten e tyre, pasi do t marrin gjithmon mbshtetjen dhe udhzimet tona n do koh.

  Gjithmon ofrojuni atyre besimin tuaj, flisni prpara se t’i ndshkoni, dgjojini para se t’i qortoni dhe flisni sa m shum me ta. Ata kurr nuk duhet t’ju shohin si armik.

  Autonomia sht nj faktor ky n edukimin e fmijve. Me kalimin e viteve ata do t mendojn se ne e vlersojm mnyrn e tyre t t menduarit dhe do t duan t marrin vendimet e tyre. Do t jet mir t’i lini t kontrollojn nse vendimi i tyre sht i drejt apo i gabuar. Shum prindr, nga frika se mos vuajn fmijt e tyre, priren t jen tepr mbrojts pa e kuptuar se ulin aftsin e tyre pr t msuar.

  Asnjher mos u prpiqni t kompensoni kohn q nuk mund ta kaloni me ta

  sht nj gabim q bjn shum prindr n ditt e sotme. Duke mos qen n gjendje t kalojn shum koh me fmijt e tyre, prfundojn duke i shprblyer me nj dhurat, nj lodr, at video loj q krkojn gjithmon, tabletin, celularin… sht nj gabim i madh. Fmijt nuk i vlersojn dhuratat aq sa mendojm ne. Dhe aq m tepr nse e prdorim si shantazh, sepse ata n fund e kuptojn shum mir strategjin.

  Prandaj duhet t jemi t qart: nuk ka asgj pr t kompensuar. Prindrit punojn dhe sht normale, t gjith n familje kan nj funksion dhe nj rol, nuk duhet t’i kompensojm me “objekte” se nuk jemi n shtpi. Kompensojini me “cilsin” e jets. Koha q kalojm me ta le t jet gjithmon m e mira, m e sinqerta.

  Mos hezitoni t luani, t flisni, t gatuani, t ecni s bashku… Fikni telefonin dhe qeshni me fmijt tuaj, pa u shqetsuar nse jeni apo jo prindi “perfekt”. Ka nj mij mnyra pr t qen nj prind i mir dhe t gjitha jan t mira pr t rritur fmij t lumtur.

  Inteligjenca emocionale pr t rritur fmij t lumtur

  Edukimi i fmijve tan q nga mosha e hershme deri n inteligjencn emocionale do t jet padyshim nj sukses. Kjo e fundit, si e prshkruan Daniel Goleman, “sht aftsia pr t njohur ndjenjat e veta dhe t t tjerve, pr t motivuar veten, pr t menaxhuar sakt emocionet tek ne dhe n marrdhnie”.


  / Revista Psikologji / Panorama

  http://www.panorama.com.al/keshillat...isht-te-forte/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 09-03-2022 m 16:16

 3. #23
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,237

  Pr: Kshilla mbi edukimin e fmijs suaj

  Prindrit q rritin fmij inteligjent dhe t sigurt bjn gjithmon 5 gjra gjat ‘kohve t vshtira’

  Ne t gjith duam t rrisim fmij elastik , t sigurt dhe inteligjent. Nj psikolog i specializuar n zhvillimin e adoleshentve, thot se elsi sht q prindrit t’ju ofrojn siguri q n mosh t re.

  Fmijt, veanrisht adoleshentt dhe t rinjt, ndonjher kan nevoj pr nj vrtetim se ajo q ata mendojn dhe ndjejn sht normale dhe n rregull. N fakt, psikologt besojn se vrtetimi sht nj nga mjetet m t fuqishme t prindrimit, dhe megjithat shpesh lihet jasht programeve tradicionale t trajnimit t prindrve n sjellje.

  Vrtetimi i ndjenjave t fmijs suaj nuk do t thot domosdoshmrisht se ju i falni ose pajtoheni me veprimet q ai bn. Thjesht do t thot t tregosh se i dgjon, i kupton dhe i pranon.

  5 mnyra pr q prdorin prindrit e suksesshm sipas psikologve:

  1. Ata normalizojn prvojat

  Miqsit i ndihmojn fmijt t zhvillojn aftsi t rndsishme jetsore, por asnjra nuk sht e prsosur.

  Kujtojini fmijs tuaj se t gjitha miqsit kalojn npr ulje dhe ngritje. N marrdhniet e qndrueshme, miqt e ngusht n mnyr t pashmangshme zhgnjejn dhe irritojn her pas here.

  2. Ofrojn rehati fizike

  Disa studime kan gjetur prfitimet e kontaktit ndrpersonal. Pr shembull, prqafimi mund t ul presionin e gjakut dhe t rrnjos nj ndjenj kujdesi dhe sigurie.

  Le t themi se fmija juaj po ndihet i mrzitur pr dika. Para se t thoni nj fjal t vetme, mund t’i frkoni shpinn, t’i prqafoni ose t’i mbani dorn.

  3. Ata msojn se cilsia e kalon sasin

  Nj studim zbuloi se adoleshentt q kishin shum miq - por m siprfaqsor – n shkoll, ishin m t shqetsuar.

  Plus, ndryshe nga sa mendojn shumica e fmijve, t qenit popullor nuk e lehtson vetmin.

  Sigurojeni fmijn tuaj se nuk ka nevoj pr qindra miq, qoft n rrjetet sociale apo n jetn reale. Disa do t mjaftojn, pr sa koh q ata jan besnik, t besueshm dhe mbshtets.

  Hulumtimet tregojn se s bashku me pranimin nga bashkmoshatart, t

  4. Ata fokusohen n gjrat pozitive

  Shpesh shoh fmijt t ndalen n nj zhgnjim t vogl shoqror, i cili n at moment duket m i madh dhe m urgjent se t gjitha gjrat pozitive n jetn e tyre.

  Ndrsa ndjeni ndjeshmrin pr shqetsimin e fmijs suaj, riprqendrimi i vmendjes s tij n triumfet dhe knaqsit e tij m t fundit i lejon ata t vlersojn gjrat q me t vrtet kan rndsi.

  5. Ato japin shpres

  Tregojini fmijs tuaj se megjithse po kalon nj koh t vshtir tani, ajo nuk do t zgjas prgjithmon. Gjrat do t prmirsohen. Kjo nuk sht nj trillim. Situatat sociale do t ndryshojn sepse fmijt do t ndryshojn.


  Tiranapost.al

  https://tiranapost.al/stil-jete/prin...one-5--i512637

 4. #24
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,237

  Pr: Kshilla mbi edukimin e fmijs suaj

  Mbi prindrimin: “Jepuni fmijve lodra t thjeshta, jo tabloide!”

  Larg smartfont dhe tablett, nga t vegjlit! Sinjalizimi, edhe pse i mbshtetur nga nj studim shkencor prestigjioz, erdhi n dhjetor 2018 nga Akademia Amerikane e Pediatris, q tregoi sesi prdorimi i telefonave celular, tabletve, por edhe thjesht pajisjeve elektronike me ekrane t ndezura, nuk rekomandohen pr mirrritjen e fmijve. M mir lodra t thjeshta dhe krijuese, q stimulojn imagjinatn dhe zhvillimin njohs.

  Raporti i publikuar nga AAP prqendrohet mbi t gjitha n kshilla pr prindrit se far lloj lodrash duhet t’u dhurojn ose t’u japin fmijve nga lindja deri n moshn shkollore. Kshillat e ekspertve t pediatris jan pikrisht kto:

  “Lodrat kan evoluar me kalimin e viteve dhe reklamat mund t’u japin prindrve prshtypjen se lodrat me nj platform” virtuale “ose dixhitale jan m arsimore […] Hulumtimi na tregon se lodrat m t mira, nuk jan ato me drit verbuese ose t shtrenjta, ose q vijn me nj app pr t’i prdorur”.

  Cilat jan lodrat m t mira q stimulojn krijimtarin e fmijve dhe gjithashtu, marrdhniet e tyre me mjedisin e njerzit prreth tyre?

  Sipas pediatrve amerikan, “lodrat m t mira, jan ato q prfshijn prindrit dhe fmijt n loj, t pretendojn sikur, apo dhe t ndrveprojn s bashku […] Ju nuk merrni t njjtn knaqsi nga nj tablet, apo nj ekran. Ndrsa, kur fmijt luajn me prindrit, ktu ndodh magjia e vrtet, pavarsisht nse ata jan duke u lodhur me personazhet e lodrave, apo tullat, apo enigmat s bashku”.

  Shkurt, fmijt mund t luajn me tulla dhe gjegjz, pr t zhvilluar aftsit e tyre motorike, zhvillimin gjuhsor dhe njohs, vetdijen hapsinore dhe aftsit e para matematikore. Ndaj, t dashur prindr q jeni duke na lexuar, mos lejoni q voglusht tuaj, t marrin telefona inteligjent ose tableta, apo ndonj gj q sht digjitale, q n mosh t hershme; stimulojeni kureshtjen e tyre me lodra, apo lojra edukative ose “sociale”… ata, do t’u jen mirnjohs n t ardhmen!


  Konica.al

  https://konica.al/2022/06/mbi-prinde...a-jo-tabloide/

 5. #25
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,237

  Pr: Kshilla mbi edukimin e fmijs suaj

  “Kshtu mund t mbahet nj miqsi”. Mesazhi i ksaj nne do t’ju lr pa fjal.

  “Nj nn dhe djali i saj po ecnin n bregdet. N nj moment t caktuar, djali i thot: “Ma, si mund t mbahet nj miqsi?”.
  Nna e sheh djalin duke qeshur dhe i thot: “Merr pak rr n dor”.

  Djali ulet, merr nj grusht rr n dor dhe sheh nga e ma”. Nna, duke vazhduar t buzqeshte, i krkoi: “Tani shtrngoje dorn grusht”.
  Djali i vogl shtrngoi dorn ku mbante rrn dhe vuri re se, sa m shum e shtrngonte dorn, aq m shum humbiste rr nga dora. “Ma, por rra sht duke rn nga dora ime”, tha ai.

  “E di, i dashur. Tani mbaje dorn plotsisht t hapur”, i krkoi e ma.
  Djali u bind ama filloi t frynte nj er e fort, e cila ia mori gjith rrn nga dora. Ai i tha: “As kshtu nuk munda ta mbaja dot rrn”.

  Nna, e cila vazhdonte t buzqeshte, i krkoi: “Ather, tashm merr prap pak rr, por mbaje dorn t hapur n form t lugt, pra gjysm t mbyllur pr ta ruajtur, dhe gjysm t hapur pr ta ln t lir”.
  Djali provoi srish si i tha e ma, ama kt her rra nuk u zhduk nga dora e tij, arriti t qndronte pavarsisht ers s fort.
  “Kshtu mund t mbahet nj miqsi”, i tha e ma”. – Kherydan

  Nj miqsi mund t mbahet pikrisht n kt mnyr, duke treguar maturi n gjithka q thua. Mund t kemi paknaqsi, hatrmbetje, ama asnjher nuk duhet t’i shprehim ato n mnyr t till q ta lndojm mikun apo mikeshn ton. Fjalt vrasin ndaj duhet t’i peshojm ato mir, prpara se t’i nxjerrim nga goja jon. Vetm kur tregojm mature dhe pjekuri, mund t’i mbajm miqsit pr nj koh t gjat.


  Bota.al

  https://bota.al/keshtu-mund-te-mbahe...lere-pa-fjale/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 04-07-2022 m 09:35

 6. #26
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,237

  Pr: Kshilla mbi edukimin e fmijs suaj

  Gjrat q fmijt i mbajn mend nga prindrit

  Duke pasur parasysh se rritja e fmijve sht nj koh sa e rndsishme edhe e vshtir pr prindrit, ne kemi listuar disa prgjigje nga t cilat t gjith prindrit do t jen n gjendje t msojn dika.

  do fmij ka nevoj pr mbrojtje, prandaj fmijve tuaj do ti nguliten n memorie t gjitha ato her kur keni luftuar prbindshat q fshihen posht krevatit t tyre, ose kur i keni qndruar pran pas nj ndrre t keqe. Por do t mbajn mend edhe ato raste kur temperamenti juaj ju ka shndrruar juve n ato prbindshat q ata i ruhen aq shum. sht normale q fmijt tiu shohin t tensionuar dhe nevrastenik, ama qllimi juaj kryesor duhet t jet ti bni t ndihen t sigurt kur jan pran jush.

  Kushtoni koh fmijve tuaj

  Fmijt e lidhin ndjenjn e dashuris me sasin e vmendjes q marrin. Ato dit kur ju ndaloni at q po bni pr tu br pjes e nj aji me vajzn tuaj, apo nj loje me top me djalin, do t jen kujtime t ngulitura thell n memorien dhe zemrat e tyre kur t rriten. Gjeni kohn pr t br gjra t vogla me fmijt tuaj, sepse n fund, do t jen momentet m t rndsishme.

  Marrdhnia juaj me partnerin

  Fmijt e formojn kndvshtrimin e tyre rreth dashuris duke par prindrit e tyre. Synoni t keni at lloj marrdhnieje, q ti bj ata t presin me padurim martesn e tyre nj dit. Jepini fmijve sigurin q vjen kur shohin mamin dhe babin n nj marrdhnie dashurie t prkushtuar me njri-tjetrin.

  Lavdatat dhe kritikat tuaja

  Zemra e nj fmije sht si imento e pathar, prshtypjet q krijojn n fazat e hershme t jets s tyre, do t ngurtsohen me kalimin e kohs. Ata do t krijojn identitetin e tyre, aftsit dhe ndjenjn e vetbesimit, n varsi t fjalve q ju i keni thn gjat fmijris. Detyra e prindrve sht t msojn dhe disiplinojn, por edhe kur kritikoni, bjeni me dashuri dhe inkurajim.

  Traditat tuaja familjare

  Fmijt do t mbajn mend traditat q ju vendosni n familjen tuaj, qoft nj film n fundjav, nj vend drejt t cilit udhtoni rregullisht, mnyra si festoni ditlindjet ose eventet e tjera speciale. Krijoni qllimisht disa traditat q dhe fmijt tuaj do t donin tia kalonin fmijve t tyre nj dit.


  Bota Sot

  https://www.botasot.info/life-style-...nga-prinderit/

 7. #27
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,237

  Pr: Kshilla mbi edukimin e fmijs suaj

  Po sikur n vend t arsimimit, ti rrisnim fmijt tan me ushqim pr shpirtin, argtim dhe art!

  Po sikur n vend t arsimimit ne ti edukonim fmijt tan me ushqim pr shpirtin, argtim dhe ti lm t ndihen t lir?
  A do rritej nj brez m i lumtur?

  Ish profesori i i psikologjis sociale n Universitetin Howard, Jaiya John, autor i shum librave, hedh iden e nj prmbysjeje t sistemit t edukimit q n vegjli, pr fmij m t lumtur.

  Ai i quan vitet e shkollimit deri nj morg dhe vdekje shpirtrore dhe n vend t 18 viteve t humbura Jaiya John thot se fmijt tan duhet t edukohen me muzik, krcim, poezi e art.

  Ja far shkruan ai n librin e tij Freedom: Medicine Words for Your Brave Revolution:

  Po sikur edukimi t ishte knga dhe vallzimi, teatri, muzika, poezia, arti, kultura, loja, lvizja, aventura dhe zbulimi dhe kto t ishin bazat, metodat prmes t cilave t prcilleshin historia, leximi, shkrimi, matematika dhe shkenca?

  Si do t ndikonte kjo n trupin, mendjen, sistemet nervore, kapacitetet sociale, aftsin shruese, menaxhimin e stresit dhe ankthit dhe marrdhnien me jetn dhe gzimin e fmijve tan?

  Po sikur arsimi t ishte nj kopsht pasionant dhe jo nj morg i zymt?

  Po sikur familjet dhe komunitetet t ishin t pranishme dhe t prqendruara, jo t margjinalizuara, t heshtnin dhe t fshiheshin?

  Po sikur fmijt tan t mund t kishin 18 vjet jet dhe jo 18 vjet vdekje shpirtrore?

  Po sikur n vend t indoktrinimit, kontrollit, ndshkimit, heshtjes dhe turprimit t tyre, ne ti drejtonim ata dhe ti ushqenim me lirin e t qenit t dashuruar me at ka jan?

  A sht ky nj skenar shum i frikshm?

  Duket e pamundur apo t jet nj mnyr inferiore vall?

  Ather, ndoshta shpirtra t dashur, sht urgjente t shqyrtojm se far na ka br edukimi.

  Jaiya sht themeluesi i Soul Water Rising, nj mision rihumanizues global pr t rrnjosur shtypjen si dhe i Freedom Project, nj iniciativ globale q ringjall praktikat tradicionale pr shrimin dhe lirimin shoqror.

  Pr idet e tij ai ka folur me mbi nj milion njerz n mbar botn me audienc deri n disa mijra.

  Shpirti i tij indigjen ndrron buk t skuqur, bar t mbl, bambu n fllad dhe liqene breshkash, poezia e t cilve sht paqe.


  Tiranapost.al

  https://tiranapost.al/sociale/po-sik...r-shpi-i516889

 8. #28
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,237

  Pr: Kshilla mbi edukimin e fmijs suaj

  Shprehja krcnuese q nuk duhet ti thuhet kurr fmijs

  Nga Lira Gjika

  Mbylle gojn! Kjo shprehje edhe kur thuhet me t qeshur sht krcnim. Pr fat t keq kjo shprehje sht pjes e fjalorit ton t prditshm dhe e prdorim kudo.

  Dgjohet n shtpi, n rrug dhe pr fat t keq e dgjojm t prdoret edhe n institucionet e edukimit, si kopshte e shkolla. Mbase ka ardhur koha q duhet t hartohet nj list me fjal dhe shprehje q nuk duhen prdorur. Kt list duhet ta pregatis nj ekip miks specialistsh, duke filluar nga gjuhtart e psikologt e deri te pensionistt.

  Ne duhet t zgjedhim fjalt pr t rregulluar etikn e komunikimit me veten, tjetrin dhe sidomos me fmijt. Duhet t ndalohet me ligj shprehja mbylle gojn n institucionet shkollore e parashkollore, q pr fat t keq, kjo shprehje, sht ulur kmbkryq dhe m e keqja, nuk na bn prshtypje. Duhet ta bjm kt veprim ashtu si sht br me fjaln pusho q nuk lejohet t prdoret n institucionet shkollore e parashkollore.

  Ka ardhur koha, madje jemi von, pr t prmirsuar fjalorin, sepse jan fjalt ato, q krijojn mendimin. Kur prdorim nj fjalor t till, apo m sakt fjalor bazik, sht e pamundur t realizojm dshirat dhe qllimet tona.


  Koha Jone

  https://kohajone.com/shprehja-kercen...kurre-femijes/

 9. #29
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,237

  Pr: Kshilla mbi edukimin e fmijs suaj

  Frazat q fmija asnjher nuk duhet ti dgjoj nga ju

  Gjat edukimit t fmijve, shpeshher shum prindr harrojn se sa t rndsishme jan fjalt q jua thon atyre


  Kto fjal mund t jen t aprovimit, por gjithashtu mund t jen edhe fjal negative t cilat jua themi fmijve kur jemi t zemruar.

  Kto fjalt e fundit e dmtojn fmijn dhe nuk sjellin ndonj prfitim..

  Prandaj, shum ekspert tregojn dhe sugjerojn q ti thoni t njjtat gjra, por n mnyra m pozitive.

  M posht i keni disa shembuj.

  N vend t Sepse un po them kshtu, thoni E di se dshiron t luash m shum, por duhet q patjetr t shkojm ta vizitojm gjyshin.

  N vend t Boll qave m, thoni E di se ndjehesh keq. Nse do t isha n vendin tnd, edhe un do t qaja.

  N vend t Nse nuk han buk, do t bhesh i dobt dhe i vogl, thoni Nse e hani ushqimin, do t bhesh i menur dhe i fort si babi.


  Koha Jon

  https://kohajone.com/frazat-qe-femij...egjoje-nga-ju/

 10. #30
  not exist Maska e skender76
  Antarsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,783

  Pr: Kshilla mbi edukimin e fmijs suaj

  Nje kshille” prej meje,

  Kur t’ju bahet vajza/djali 20 vje, bani mos, gjeni mnyren, qe te dale nga shpija e ngrohte” prindrore, e te jetoje vetem,
  Do i sherbeje shume…

  Qe kur te vije dita te bashkjetoje/martohet te jet e/i afte me vlersu partnerin/en, dhe ne rastin me te keq kur ka mosmarrveshje, e di qe jetohet edhe vetem, mos ta ket frike ndarjen (kjo vlen me shum per vajzat, ka raste qe pranojn denglat e derrkucit” vetem e vetem te mos kthehet te shpija e prinderve…)
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 11. Anetart m posht kan falenderuar skender76 pr postimin:

  sirena_adria (04-06-2023)

 12. #31
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,237

  Pr: Kshilla mbi edukimin e fmijs suaj

  6 ushqime q do t’i ndihmojn fmijt tuaj t qndrojn t mpreht dhe t fokusuar

  Nga Dr. Uma Naidoo/ Vitet e para t jets vendosin themelet pr shndetin e trurit. Studimet tregojn se nj diet ushqyese q n foshnjri sht elsi pr mirqenien afatgjat t nj fmije dhe ushqimet q ata han mund t ndikojn n njohjen, temperamentin, aftsit motorike dhe zhvillimin e gjuhs.

  Si nj psikiatre ushqyese, kam zbuluar se ushqimet e pasura me acide yndyrore omega-3 , folate , hekur , jod , zink , kolin dhe vitamina A , B12 dhe D mbshtesin funksionin e trurit. Shmangia e ushqimeve t prpunuara me sheqer t shtuar sht gjithashtu thelbsore.

  Ktu jan gjasht ushqime t trurit q do t’i ndihmojn fmijt tuaj t qndrojn t mpreht dhe t fokusuar:

  1. Smoothie

  Smoothies jan nj mnyr e shijshme pr t prfshir shum lnd ushqyese n dietn e fmijs suaj – madje edhe pr t maskuar ushqimet q ata normalisht mund t luftojn. Mund ta quani edhe “milkshake”.

  Pr smoothie-n m t mir, shtoni zarzavate me gjethe t pasura me folate dhe fibra si spinaqi ose lakra jeshile, s bashku me farat chia ose arra pr acide yndyrore omega-3 me baz bimore, fibra dhe proteina. M pas hidhni nj avokado pr yndyra t shndetshme, e ndjekur nga boronicat e pasura me antioksidant.

  2. Patate t skuqura me perime

  Ngrnia e nj shumllojshmrie perimesh sht kaq e rndsishme pr marrjen e mjaftueshm t fibrave dhe fitonutrientve.

  Furrat i shtojn ushqimit nj struktur krokante pa skuqje t thell. Prdoreni at pr t br “patate t skuqura” me kunguj t njom, karrota ose bishtaja.

  3. Humus i br vet

  Bishtajoret jan t shndetshme dhe jan burime t hekurit, zinkut, proteinave dhe fibrave q ndihmojn n zhvillimin e trurit.

  Humusi i br n shtpi sht nj mnyr e gjithanshme pr t prfshir bishtajore n dietn e fmijs suaj.

  4. Salmoni

  Prezantimi i fmijs suaj me peshkun n nj mosh t re mund t rris gjasat e tij pr ta shijuar at dhe pr t ngrn proteina me pak yndyr, t pasura me vitamina pr pjesn tjetr t jets s tyre.

  Salmoni sht mjaft i but pr fmijt e vegjl dhe sht gjithashtu nj burim i mir i vitamins B12 dhe omega-3, t cilat nxisin zhvillimin e shndetshm t trurit dhe disponimin m t lumtur.

  5. Vez

  Vezt e plota jan nj burim i shklqyer i vitaminave A, D dhe B12 q stimulojn trurin, s bashku me kolinn. Kolina sht veanrisht e rndsishme pr fmijt e vegjl, pasi sht treguar se prmirson zhvillimin e trurit dhe kujtesn afatgjat.

  6. Qofte

  Fusni disa fibra t fuqishme me baz bimore dhe perime ushqyese n dietn e fmijs tuaj prmes qofteve. Filloni me nj baz fasule, thjerrza ose gjeldeti t bluar. M pas shtoni spinaqin e grir ose kungull t njom.

  * Dr. Uma Naidoo sht nj psikiatre ushqyese, eksperte e trurit dhe antare n Shkolln Mjeksore t Harvardit.


  TIRANApost.al

  https://tiranapost.al/stil-jete/6-us...e-dhe--i519067

 13. #32
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,237

  Pr: keshilla dhe informacione :)

  Disa mnyra si t qetsojm kolln tek fmijt e vegjl

  Kolla sht nj mekanizm mbrojts i organizmit ton q shrben pr t nxjerr jasht materialet irrituese si pr shembull mikrobet, pluhurat, tymin, mukusin. Kolla sht nj shqetsim q shfaqet tek fmijt dhe q n t shumtn e rasteve shkakton panik tek prindrit duke qn se fmija nuk sht i qet si gjat dits ashtu edhe gjat nats.

  Si t qetsojm kolln e fmijs?


  – Jepini fmijs shum lngje, sidomos nse bhet fjal pr koll me sekrecione. Pirja e lngjeve t ngrohta i shkrin m me lehtsi sekrecionet dhe jep efekt zbuts pr fytin e irrituar.

  – Ajrosni shpesh shtpin n mnyr q t garantoni futjen e ajrit t “ri” n shtpin tuaj.

  – Mbani temperaturn e dhoms jo m t lart se 20 grad.

  – Krijoni lagshti n ajrin e dhoms nprmjet nj lagshtuesi ajri apo thjesht duke vendosur copa t lagura n kaloriferin e shtpis tuaj.

  – E vendosni fmijn t flej me kokn m lart n mnyr q t ndihmoni rrugt e frymmarrjes t qndrojn t lira. Pr kt do t mjaftonte t vendosnit nj jastk tjetr posht koks s fmijs.

  – Bjini fmijs sa m shpesh lavazhe nazale me solucion fiziologjik.

  – Bjini banj t ngroht ndrkoh q banja sht pak me avull, kryesisht para gjumit, gj e cila ka efekt zbuts ndaj kolls por edhe qetsues ndaj fmijs q ka pasur nj dit t lodhshme nga kolla.

  – Bjini aerosol vetm me fiziologjik.

  – I jepni t pij fmijs nj filxhan qumsht me mjalt. Kjo sht nj zgjidhje e prdorur prej shum kohsh kundr kolls. Duhet t keni kudjes pr t mos e prdorur mjaltin nse fmija nuk ka mbushur moshn e duhur si edhe n rast se fmija ka koll me shum sekrecione duhet t evitoni qumshtin pasi favorizon shtimin e mukusit.


  Gazeta Metro

  https://gazetametro.net/disa-menyra-...ijet-e-vegjel/

 14. #33
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,237

  Pr: keshilla dhe informacione :)

  6 ushqime q do ti ndihmojn fmijt tuaj t qndrojn t fokusuar

  Nga Dr. Uma Naidoo/ Vitet e para t jets vendosin themelet pr shndetin e trurit. Studimet tregojn se nj diet ushqyese q n foshnjri sht elsi pr mirqenien afatgjat t nj fmije dhe ushqimet q ata han mund t ndikojn n njohjen, temperamentin, aftsit motorike dhe zhvillimin e gjuhs.

  Si nj psikiatre ushqyese, kam zbuluar se ushqimet e pasura me acide yndyrore omega-3 , folate , hekur , jod , zink , kolin dhe vitamina A , B12 dhe D mbshtesin funksionin e trurit. Shmangia e ushqimeve t prpunuara me sheqer t shtuar sht gjithashtu thelbsore.

  Ktu jan gjasht ushqime t trurit q do ti ndihmojn fmijt tuaj t qndrojn t mpreht dhe t fokusuar:

  1. Smoothie

  Smoothies jan nj mnyr e shijshme pr t prfshir shum lnd ushqyese n dietn e fmijs suaj madje edhe pr t maskuar ushqimet q ata normalisht mund t luftojn. Mund ta quani edhe milkshake.

  Pr smoothie-n m t mir, shtoni zarzavate me gjethe t pasura me folate dhe fibra si spinaqi ose lakra jeshile, s bashku me farat chia ose arra pr acide yndyrore omega-3 me baz bimore, fibra dhe proteina. M pas hidhni nj avokado pr yndyra t shndetshme, e ndjekur nga boronicat e pasura me antioksidant.

  2. Patate t skuqura me perime

  Ngrnia e nj shumllojshmrie perimesh sht kaq e rndsishme pr marrjen e mjaftueshm t fibrave dhe fitonutrientve.

  Furrat i shtojn ushqimit nj struktur krokante pa skuqje t thell. Prdoreni at pr t br patate t skuqura me kunguj t njom, karrota ose bishtaja.

  3. Humus i br vet

  Bishtajoret jan t shndetshme dhe jan burime t hekurit, zinkut, proteinave dhe fibrave q ndihmojn n zhvillimin e trurit.

  Humusi i br n shtpi sht nj mnyr e gjithanshme pr t prfshir bishtajore n dietn e fmijs suaj.

  4. Salmoni

  Prezantimi i fmijs suaj me peshkun n nj mosh t re mund t rris gjasat e tij pr ta shijuar at dhe pr t ngrn proteina me pak yndyr, t pasura me vitamina pr pjesn tjetr t jets s tyre.

  Salmoni sht mjaft i but pr fmijt e vegjl dhe sht gjithashtu nj burim i mir i vitamins B12 dhe omega-3, t cilat nxisin zhvillimin e shndetshm t trurit dhe disponimin m t lumtur.

  5. Vez

  Vezt e plota jan nj burim i shklqyer i vitaminave A, D dhe B12 q stimulojn trurin, s bashku me kolinn. Kolina sht veanrisht e rndsishme pr fmijt e vegjl, pasi sht treguar se prmirson zhvillimin e trurit dhe kujtesn afatgjat.

  6. Qofte

  Fusni disa fibra t fuqishme me baz bimore dhe perime ushqyese n dietn e fmijs tuaj prmes qofteve. Filloni me nj baz fasule, thjerrza ose gjeldeti t bluar. M pas shtoni spinaqin e grir ose kungull t njom.


  * Dr. Uma Naidoo sht nj psikiatre ushqyese, eksperte e trurit dhe antare n Shkolln Mjeksore t Harvardit.


  TiranaPost.al

  https://tiranapost.al/stil-jete/6-us...kusuar-i524308

 15. #34
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,237

  Pr: keshilla dhe informacione :)

  Gjrat q duhen mbajtur mend pr nj imunitet m t mir t fmijs suaj

  Nj i porsalindur ka nevoj pr kujdes dhe vmendje shtes pr t qndruar i shndetshm dhe i mbrojtur nga infeksionet. Pr fat t mir, sistemi imunitar i njeriut sht nj rrjet tepr kompleks i qelizave dhe proteinave q mund t mbrojn trupin nga smundje t ndryshme. Ndrsa antitrupat e nj nne i kalojn foshnjs s saj, ka ende hapa q ju si prind mund t ndrmerrni pr t forcuar imunitetin e fmijs tuaj ndrsa ai rritet. Pra, far mund t bni pr t siguruar q fmija juaj t qndroj i shndetshm?


  Ushqyerja me gji:

  Nj nga mnyrat m t rndsishme pr t siguruar q fmija juaj t ket nj sistem t fort imunitar sht ushqyerja me gji. N muajt e par pas lindjes, ushqyerja me gji sht veanrisht e rndsishme pr zhvillimin e sistemit imunitar. Ndrsa antitrupat transferohen nga nna te foshnja gjat shtatznis nprmjet placents, ushqyerja me gji siguron nj rritje t freskt t imunitetit q sht jetik pr shndetin e foshnjs tuaj. Sipas Qendrs pr Kontrollin dhe Parandalimin e Smundjeve (CDC), SHBA, ushqyerja me gji mund t ul rrezikun e astms, obezitetit, diabetit t tipit 1 dhe sindroms s vdekjes s papritur t foshnjave (SIDS). Mund t zvogloj gjithashtu gjasat e smundjeve t stomakut dhe infeksioneve t veshit.

  Vaksinimi:

  Vaksinimi i foshnjave sht nj ndryshim absolut i lojs kur bhet fjal pr mbrojtjen e tyre nga infeksionet vdekjeprurse. Mendoni pr vaksinat si armaturn m t mir pr t voglin tuaj. Lista e vaksinimeve q rekomandojn pediatr sht hartuar me kujdes pr t siguruar q sistemi imunitar i fmijs suaj t jet i pajisur mir pr t trajtuar do mikrob q shkakton infeksion q mund ti shfaqet. sht si nj mburoj q i jep fmijs tuaj nj shans pr t luftuar kundr smundjeve t dmshme. Duke ndjekur orarin e rekomanduar t vaksinave, ju po siguroheni q fmija juaj t marr mbrojtjen m t mir t mundshme. N kt mnyr, kur fmija juaj ndeshet me nj mikrob, sistemi i tyre imunitar sht gati ta njoh dhe shkatrroj at prpara se t shkaktoj dm serioz.

  Ushqyerja:

  Edhe pse i vogli juaj nuk do t haj ushqim t ngurt pr gjasht muajt e par t jets s tij, ju prap mund ti jepni lnd ushqyese t rndsishme n formn e lngjeve dhe pureve t shijshme. Duke planifikuar vaktet e tyre me ushqime q jan t mbushura me vitamina dhe minerale thelbsore, ju po i vendosni ato pr nj fillim t shndetshm n jet. Mendoni luleshtrydhet me lng, grejpfrutt e shijshm dhe opsionet e tjera t shijshme q do ti plqej fmijs suaj. Jo vetm q kto ushqime t pasura me lnd ushqyese do ta ndihmojn fmijn tuaj t bhet i madh dhe i fort, por gjithashtu do t ndihmojn n ndrtimin e sistemit t tyre imunitar, duke e br at m elastik ndaj smundjeve dhe smundjeve n t ardhmen.

  Mjedisi i pastr:

  Mbajtja e fmijs tuaj t shndetshm dhe t mbrojtur nga mikrobet sht thelbsore, dhe nj mnyr pr ta br kt sht duke mbajtur nj mjedis t pastr dhe higjienik. Foshnjat priren t fusin gjithka n goj, duke i ekspozuar ndaj baktereve dhe viruseve t dmshme. Kjo sht arsyeja pse sht e rndsishme t siguroheni q t gjith ata q merren me fmijn tuaj t lajn duart dhe kmbt shpesh. Pastrimi i rregullt i shtpis tuaj dhe heqja e produkteve johigjienike nga mundsia e fmijs suaj mund t ndihmoj n parandalimin e prhapjes s mikrobeve.

  Gjumi i mjaftueshm:

  Gjumi i mjaftueshm sht thelbsor pr foshnjat pr t ruajtur shndetin dhe zhvillimin e mir. Mungesa e gjumit mund t oj n krisje dhe ti bj ata m t ndjeshm ndaj smundjeve. Nj foshnj e pushuar mir do t jet gjithashtu m pak e ngarkuar dhe m aktive, q do t thot se ata kan m shum gjasa t eksplorojn rrethinn e tyre dhe t zhvillojn aftsit e tyre njohse.


  / Psikologji

  http://www.panorama.com.al/gjerat-qe...-femijes-suaj/

 16. #35
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,237

  Pr: Kshilla mbi edukimin e fmijs suaj

  Kshilla nga psikologt e Harvardit pr t rritur fmij t mbar

  Koht kan ndryshuar shum dhe me koh t reja vijn zakone t reja, grupe sjelljesh dhe qndrimesh q duken shum t ndryshme nga ato me t cilat jemi msuar kur ishim fmij.

  Brezat e sotm jan prshtatur me teknologjin e re q duket se i shprqndron ata nga nevoja pr t dal, pr t luajtur, pr t’u socializuar n mnyrn se si ne bnim ose thjesht si e kalonim koh duke u argtuar.

  T gjitha kto ndryshime kan sjell nj sfid t madhe pr prindrit t cilt, nuk kan pasur fatin q t ken prfitimet e teknologjis moderne.

  Sfidat ndryshojn n shum mnyra, por kryesorja sht se prindrit e sotm i rrisin fmijt e tyre shum m ndryshe sesi ata jan rritur dhe rezultati i kujdesit t ktyre prindrve sht sfida m e madhe.

  A do t msoj fmija im t jet nj person i kompletuar, ai q ecn prpara dhe ka nj sjellje t mir, i cili mund t lidhet dhe t komunikoj me t tjert lirisht dhe haptazi?

  do prind bn t njjtat pyetje: A po m shpton dika nga vmendja? A po bj gjithka mir? A do t ket sukses n jetn e fmijs tim?

  Psikologt n Universitetin e Harvardit kan menduar pr t njjtat pyetje dhe kan gjetur se ka disa elemente q jan ende shum t rndsishme dhe themelore pr fmijrin e secilit fmij.

  elsi pr edukimin e nj fmije t prshtatur mir n kto koh ndryshimi nuk sht aq i komplikuar sa mund t mendoni.


  Kaloni koh cilsore me fmijt tuaj

  Nuk mjafton vetm t jesh fizikisht pran fmijs tnd – duhet t jesh me ta krejtsisht. Kjo do t thot se asnj tastier Xbox-i apo iPhone-i nuk mund t zvendsoj lidhjen q fmija ka nevoj n t vrtet.

  Duke komunikuar me ta hapur, duke dgjuar me kujdes dhe duke br gjrat q plqejn s bashku, fmija juaj jo vetm q do t’ju doj m shum, por gjithashtu do t msoj si t jet nj person i vmendshm dhe i kujdesshm dhe mos harroni se fmijria e tyre sht nj prvoj pozitive.

  Ky sht themeli i gjithkaje

  Fmija juaj do t preferonte shum (mbi do gj tjetr) t ket nj person real me t cilin t flas dhe t shkmbej ide dhe prvoja, edhe nse nuk mund t mos jet i vetdijshm pr kt gj.

  Pyetini ata se si u shkoi dita e tyre, dgjojini me kujdes dhe diskutoni dilemat q mund t ken n kokn e tyre – t jeni t kujdesshm q t u mos ‘dogmatizoni’ msime nga prvojat tuaja, ata duhet t’i prjetojn kto gjra prmes perspektivs s tyre.

  Shihni se cilat jan gjrat e tyre t preferuara dhe prpiquni t msoni prej tyre se si t luani lojrat q u plqejn – ata do t gzoheshin t ndanin pjes t ‘argtimit’ t tyre me ju!

  Lexojuni atyre nj libr para gjumit (ose bjeni s bashku gjat dits n qoft se ata kshtu duan). Vetm jini rreth tyre trsisht dhe njihni emocionet e tyre.

  Praktikisht po flasim pr kt:

  Kushtoni koh t dits tuaj pr t luajtur lojrat e tyre t preferuara me ta;

  Lexojuni atyre nj histori para gjumit dhe knaquni me bashk me ta;

  Pyetini ata pr ditn e tyre, prfshijn pyetje si: Cila ishte pjesa m e mir e dits tnde? Pjesa m e vshtir?

  A bri dikush dika t bukur pr ty sot? Po ti a bre ndonj gj t bukur pr ndonj person?

  far msove sot n shkoll ose jasht shkolls?

  Lrini fmijt tuaj t’ju shohin si nj model t fort moral dhe si nj udhheqs!

  Fmijt msojn m shum nga personat q kan prreth, sidomos n mosh t vogl. Ajo far ju bni sht ajo far ata do t bhen.

  Kjo sht arsyeja pse gjithmon duhet t’u kushtoni vmendje sjelljeve dhe veprimeve tuaja dhe t jeni gati t pranoni fajet dhe gabimet. Shfaqjani interesin fmijs tuaj dhe tregojuni se jeni gati t pranoni gabimet tuaja dhe t prmirsoheni.

  Rezultati q dshironi t shihni tek fmija juaj vjen nga prpjekjet q bni me veten tuaj.


  Lexo.al

  https://www.lexo.al/2023/04/keshilla...mije-te-mbare/

 17. #36
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,129

  Pr: Kshilla mbi edukimin e fmijs suaj

  ktu jan disa kshilla t rndsishme pr t rritur fmij t mir:
  1. Pasqyrojini vlerat dhe sjelljet e mira: Si prind, ju jeni shembulli i par dhe m i rndsishm pr fmijn tuaj. Ju mund t ndihmoni fmijn tuaj t rritet n nj person t mir duke pasqyruar vlerat dhe sjelljet e mira n jetn tuaj t prditshme.
  2. Bisedoni me fmijn tuaj: Bisedoni me fmijn tuaj dhe dgjoni at me kujdes. Kjo mund t ndihmoj n ndrtimin e besimit dhe forcimin e marrdhnieve.
  3. Inkurajoni kreativitetin dhe shprblimin e puns s mir: Inkurajoni fmijn tuaj t eksploroj dhe t zhvilloj kreativitetin e tyre. Shprblimi i puns s mir mund t ndihmoj n rritjen e vetbesimit dhe motivimit t fmijs tuaj.
  4. Msoni fmijn tuaj t marr prgjegjsi: Nnvizojeni rndsin e prgjegjsis dhe ndihmoni fmijn tuaj t msoj si t marr prgjegjsi pr veprimet e tyre.
  5. Impononi rregulla dhe kufizime t shndetshme: Kufizimet e shndetshme dhe rregullat mund t ndihmojn n ndrtimin e disiplins dhe strukturs pr fmijn tuaj.
  6. Shpenzoni koh t cilsuar s bashku: Shpenzoni koh me fmijn tuaj n aktivitete t cilsuar s bashku, si jan lojrat, sportet dhe projekte t tjera kreative.
  7. Inkurajoni jetn aktive dhe ushqyerjen e shndetshme: Inkurajoni jetn aktive dhe ushqyerjen e shndetshme n familje
  8. ju mund t ndihmoni fmijn tuaj t rritet si nj person i shndetshm dhe i lumtur. Disa mnyra pr t br kt jan:
  1. Inkurajoni ushqyerjen e shndetshme: Bni ushqim t shndetshm dhe t freskt n shtpi dhe prfshini fruta dhe perime t shumta n dietn e fmijs tuaj. Kufizoni ushqimet e prpunuara dhe t yndyrshme.
  2. Aktiviteti fizik: Inkurajoni fmijn tuaj t bj aktivitete fizike, si jan sportet, ecja me biiklet, noti, etj. Aktiviteti fizik mund t ndihmoj n rritjen e shndetit fizik dhe mendsor t fmijs tuaj.
  3. Ndani koh me familjen: Bni aktivitete t cilsuar s bashku si nj familje, si jan lojrat, vizitat n park apo muze dhe shtitjet n natyr.
  4. Kufizoni kohn e shfletimit n internet dhe n televizor: Kufizoni kohn e fmijs tuaj q shpenzohet duke shfletuar n internet dhe duke u mbajtur n televizor. Kjo mund t ndihmoj n promovimin e aktiviteteve t tjera dhe shpenzimit t kohs me familjen dhe miqt.
  5. Prfshini fmijn tuaj n punt e shtpis:
  Prfshirja e fmijs tuaj n punt e shtpis sht nj mnyr e mir pr t'u rritur si nj person t prgjegjshm dhe t vetdijshm. Disa mnyra pr t'u br kjo jan:
  1. Caktoni punt e ndryshme: Caktoni punt e ndryshme n shtpi pr fmijn tuaj, si p.sh. pastrimi i dhoms, larja e rrobave, lndve ushqimore, shkarkimi i lavatries, etj.
  2. Mendoni pr moshn dhe aftsit e fmijs: Kini parasysh moshn dhe aftsit e fmijs kur caktoni punt. Ndihmoni fmijn tuaj t kuptoj se punt q do t kryej jan t prshtatshme pr moshn dhe aftsit e tij.
  3. Inkurajoni bashkpunimin dhe ndihmoni: Inkurajoni fmijn t bashkpunoj dhe ndihmoni at kur sht e nevojshme. Inkurajoni t punoj s bashku me familjen dhe t ndjek drejtimet tuaja.
  4. Prmirsoni aftsit e fmijs: Ndihmoni fmijn tuaj t msoj aftsi t reja
  Ndihmoni fmijn tuaj t msoj aftsi t reja nprmjet eksperimentimit dhe ndihms s juaj. Disa mnyra pr t'u br kjo jan:
  1. Inkurajoni eksperimentimin: Inkurajoni fmijn tuaj t provoj gjra t reja dhe t eksperimentoj me aftsit e tij. Kjo mund t bhet prmes aktiviteteve t ndryshme, si jan lojrat, hobi dhe punt dore.
  2. Ndihmoni fmijn t zhvilloj aftsit kreative: Ndihmoni fmijn tuaj t krijoj vlersimin e artit dhe t muziks dhe ndihmoni at t zhvilloj
  aftsit kreative. Kjo mund t bhet prmes aktiviteteve si vizatimi, muzika, skenari, etj. Inkurajoni fmijn tuaj t jen kreativ dhe t ndjekin pasionet e tyre.
  3. Shprndani koh me fmijn tuaj: Shpenzoni koh me fmijn tuaj dhe prfshini at n aktivitete t ndryshme. Ky sht nj mnyr e mir pr t ndihmuar fmijn tuaj t zhvilloj aftsi sociale dhe emocionale.
  4. Inkurajoni leximin: Inkurajoni fmijn tuaj t lexoj dhe t eksploroj botn e librave. Kjo mund t ndihmoj n zhvillimin e aftsive t tyre t leximit dhe n rritjen e imagjinats s tyre.
  5. Ndihmoni fmijn tuaj t zhvilloj aftsi problem- zgjidhje: Ndihmoni fmijn tuaj t zhvilloj aft
  si problem- zgjidhje. Kjo mund t bhet prmes ndrmarrjes s projekteve dhe lojrave t ndryshme q ndihmojn fmijn t msoj se si t prdor aftsit e tij pr t zgjidhur probleme. Nj mnyr tjetr pr t ndihmuar n zhvillimin e aftsive problem- zgjidhje sht t inkurajoni fmijn t ndjek procedurat dhe udhzimet, duke ndihmuar at t kuptoj se si t ndjek nj proces t njjta q do t'i ndihmoj atij t zgjidh problemin.
  6. Inkurajoni aftsit sociale dhe emocionale: Inkurajoni fmijn tuaj t zhvilloj aftsit sociale dhe emocionale, si jan aftsit pr t komunikuar, pr t menaxhuar emocionet dhe pr t ndar me t tjert. Kjo mund t bhet prmes marrjes s pjess n lojra t ndryshme, bisedave me miqt dhe familjen dhe duke ndihmuar n ndrtimin e vetdijes emocionale t fmijs.
  7. Inkurajoni aftsit e organizimit: Ndihmoni fmijn tuaj t msoj se si t organizoj kohn dhe t ndjek nj program

 18. #37
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,237

  Pr: keshilla dhe informacione :)

  Asnj prind nuk sht perfekt: Gjasht mnyra sesi ata ndikojn negativisht n rritjen e fmijve t tyre

  Pr do prind sht krejtsisht e natyrshme t doj m t mirn pr fmijn e tij duke u krijuar atyre kushtet pr nj jet t lumtur e t shndetshme si dhe krijimin e nj karakteri t fort me t cilin do t ecin prpara pr t arritur gjra t mdha

  Prgjat ksaj rruge emocionuese, por edhe t vshtir, prindrit krijojn pritshmri t larta pr jett e ardhshme t fmijve duke ndikuar te mnyra sesi ata shohin veten dhe botn, kshtu, ndonse qllimi sht i mir, pasojat mund t mos jen edhe aq.

  Sjellje t caktuara gjat prindrimit t hershm, ndikojn n krijimin e fmijve perfeksionist t cilt rriten me iden se do gj e cila sht m pak se e prsosur, sht nj dshtim i vrtet. Si rrjedhoj ata nisin t kultivojn ndjesin e uljes s besimit dhe dashuris pr veten.

  M posht gjasht mnyra sesi n mnyr t pandrgjegjshme prindrit krijojn fmij perfeksionist:

  Fmija juaj duhet gjithnj t jet i pari

  Kjo sjellje mund t krijoj nj ndjenj presioni dhe pritshmrie pr ti br gjrat n mnyr perfekte. N momentin q kjo nuk ndodh, fmija demoralizohet dhe mbyllet n vetvete duke u ndier n faj q nuk arriti t marr notn m t lart ose vendin e par n nj kompeticion.

  I mbroni n mnyr t tepruar

  Mbrojtja e tepruar e fmijs suaj mund ti pengoj ata t zhvillojn aftsi t rndsishme jetsore dhe pavarsi dhe gjithashtu mund ti bj t ndihen t paaft pr t prballuar dshtimet. Lreni ata t prjetojn sfida dhe nxitini t provojn aktivitete t reja. Vetm kshtu do t msojn nga gabimet e tyre.

  Mikro-menaxhoni do situat

  Mikro-menaxhimi i jets s fmijs mund t krijoj nj ndjenj varsie dhe munges autonomie. Lreni ata t marrin vendimet e tyre n prputhje me moshn, duke i udhhequr vetm kur sht e nevojshme.

  Keni krijuar pritshmri jorealiste

  Vendosja e pritshmrive jorealiste mund t krijoj nj ndjenj presioni dhe ankthi q rrjedhimisht mund t krijojn rregullime t s ngrnit dhe depresion. Kta fmij kan gjithnj frikn se nse nuk jan perfekt, prindrit nuk do ti duan mjaftueshm.

  Kritikoni do gabim q fmija bn

  Kritikat pr do gabim q fmija bn, mund t krijoj frikn e dshtimit. Ndihmojini ata t kuptojn se gabimet jan nj pjes e natyrshme e procesit t t msuarit dhe inkurajojini t msojn nga gabimet e tyre, shkruan Living.

  I krahasoni me t tjert

  Krahasimi i fmijs tuaj me t tjert mund t krijoj nj ndjenj inferioriteti dhe nj besim se ata nuk jan mjaftueshm t mir. N kt mnyr, brenda tyre rritet nj ndjenj e konkurrence q mund t jet e dmshme pr marrdhniet e tyre me t tjert. Prqendrohuni n pikat e forta dhe talentet q kan dhe ndihmojini t zhvillojn identitetin e tyre unik.


  / Telegrafi /

  https://telegrafi.com/asnje-prind-nu...ijeve-te-tyre/

 19. #38
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,237

  Pr: Kshilla mbi edukimin e fmijs suaj

  Roli Q Luan Familja N Promovimin e Mnyrs S T Ushqyerit Tek Fmijt

  T ushqyerit shndetshm do t thot q prfshirja frutave dhe perimeve n regjimin tuaj ushqimor t jet nj zakon q e praktikoni do dit.

  Sipas disa studimeve t fundit n t cilat AgroWeb.org mbshtetet, rezulton se sht pikrisht familja ajo q luan nj rol t rndsishm n promovimin e t ushqyerit shndetshm. AgroWeb.org ju njeh m posht me detajet e studimit.

  Roli q luan familja n mnyrn e t ushqyerit

  Fmijt nga familjet q inkurajohen t konsumojn sa m shum fruta dhe perimeve, kan m shum gjasa ti konsumojn ato do dit.

  T dhnat vijn nga projekti Pro Greens dhe raportohen nga nj ekip studiuesish nga Finlanda, Holanda, Gjermania, Suedia dhe Norvegjia.

  Vakti i dreks q fmijt marrin apo u jepet n shkoll, kontribuon n shndetin e tyre. Kjo ndikonte edhe n zakonet e t ushqyerit q fmijt krijojn q n vegjli.

  Gjetjet kan dhn rezultate t ndryshme n zbulimin e strategjive m t mira q prindrit mund t ndjekin pr t inkurajuar fmijt t ushqehen shndetshm.

  Ndr faktort q dhan rezultate t prziera ishin dallimet n kultur.

  Pavarsisht ksaj, studiuesit vun re se n mjediset familjare ku konsumi i frutave dhe perimeve sht nj zakon i prditshm, bn q edhe fmijt ta trashgojn kt tipar.


  Cilat ishin disa nga metodat m efikase t cilat inkurajonin fmijt t ushqeheshin m shndetshm?

  Disa prej tyre ishin:

  - Inkurajimi verbal, kur babai apo nna i inkurajonin fmijt t konsumonin perime do dit ishte nj mnyrshum e mir. GJithashtu edhe kur fmijt shihnin vet prindrit duke konsumuar fruta dhe perime.

  - Rutina e t ushqyerit n familje, pra kur n do vakt prfshihen ushqime t shndetshme.

  - Konsumi i mezeve t lehta gjat dits, ku prbrsit kryesor jan frutat dhe perimet.

  - Fmijve ju lejohej t konsumonin aq fruta edhe perime sa ata dshironin.

  - Edhe pse nj studim unik, q tregon pr lidhjen e rnsishme midis fmijve dhe ambientit familjar n t cilin ata rriten, puna ndryshonte tek fmijt q ushqeheshin n shkoll apo nuk e merrnin ushqimin nga shtpia.


  Si prfundim, ky studim mbshtet rolin pozitiv t prindrve dhe mjedisit familjar n prgjithsi n motivimin e konsumit t prditshm t frutave dhe perimeve nga fmijt.


  Agroweb.org

  https://agroweb.org/ne-forme/trupi-s...t-tek-femijet/

 20. #39
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,129

  Pr: Kshilla mbi edukimin e fmijs suaj

  Familja luan nj rol shum t rndsishm n promovimin e mnyrs s t ushqyerit tek fmijt. Si shembuj, prindrit mund t bjn ndryshime n mnyrn se si ushqehen ata dhe n at q ofrojn n shtpi pr t nxitur fmijt t zgjedhin ushqime m t shndetshme dhe t prfshijn m shum fruta, perime dhe proteina t prkohshme n regjimin e tyre ushqimor.

  Familja mund t ndjek disa hapa si:

  T ofroj nj shembull t mir duke ushqyer veten dhe fmijt me ushqime t shndetshme, duke krijuar nj ambient t shndetshm n shtpi dhe duke e br ushqimin e shndetshm nj pjes t rndsishme t kulturs s familjes.
  T bjn aktivitete si blerje t prbashkta ushqimesh dhe gatim s bashku pr t nxitur zgjedhjet e shndetshme t ushqimit dhe ndrgjegjsimin e fmijve pr ushqimin e shndetshm.
  T ofrojn nj shumllojshmri t ushqimeve t shndetshme dhe t freskta si fruta, perime, proteina t prkohshme dhe drithra t integruar.
  T ndrgjegjsojn fmijt pr rndsin e ushqimit t shndetshm dhe t jen t hapur pr pyetjet dhe shqetsimet e tyre n lidhje me ushqimin.
  T ndihmojn fmijt t kuptojn se ushqimi i shndetshm sht i rndsishm pr shndetin dhe mirqenien e tyre n t ardhmen.

  N kt mnyr, familja mund t ndihmoj n formimin e zakoneve t shndetshme t ushqimit tek fmijt dhe n prgatitjen e tyre pr nj stil jetese t shndetshme dhe t qndrueshme n t ardhmen.

 21. #40
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,237

  Pr: Kshilla mbi edukimin e fmijs suaj

  Kshilla pr prindrimin: Si t zhvilloni aftsit sociale t fmijs suaj dhe t’i ndihmoni ata t bj shum miq

  T gjith duam q fmijt tan t ken miq dhe t ndrtojn aftsi sociale, t cilat do t’i ndihmojn ata t krijojn marrdhnie t shndetshme. Pr disa fmij, krijimi i miqve ose komunikimi me t tjert nuk sht i leht. Ndrtimi i miqsive sht dika q do fmij duhet t msoj. Zhvillimi i aftsive t tilla si ndarja, kujdesi, ndrrimi ose shfaqja e ndjeshmris jan shum t rndsishme pr fmijt pr t’i ndihmuar ata t ndrtojn miqsi afatgjata.

  Ktu jan disa kshilla prindrore q mund t ndiqni pr t zhvilluar aftsit sociale t fmijs tuaj dhe pr ta udhhequr mir at.

  Jepni nj shembull t sjelljes s mir n shtpi

  Nse doni t’u msoni atyre gjra t mira, filloni nga shtpia juaj. Pr kt, bisedoni me ta me mirsjellje. Edhe antart e tjer t shtpis duhet t prdorin gjuh t mir mes tyre, t respektojn dhe t kujdesen pr njri-tjetrin. Duke vepruar kshtu, sjellja e fmijs suaj do t jet e mir me njerzit q takohen pr her t par.

  Bhuni modeli i fmijs suaj

  Sa her q dilni jasht shtpis me fmijt tuaj ose merrni pjes n nj takim me ta, jini miqsor me njerzit e tjer q takoni. Kur ta bni kt, fmijt tuaj do t jen gjithashtu n gjendje t msojn nga ju se si t ndrveprojn me njerz t rinj.

  Prfshijeni fmijn tuaj n aktivitete

  Motivoni fmijt tuaj t marrin pjes n aktivitete q mund t jen hobi i tyre, duke vazhduar n t ardhmen. Ju gjithashtu duhet t ndrveproni me miqt e fmijs suaj dhe t’u jepni atyre mundsin pr t’u argtuar s bashku.

  Mbani nj sy n to

  Mbajtja e syve nuk do t thot q ju t monitoroni vazhdimisht aktivitetin e fmijs suaj. Ndonjher duhet t’i lini ata t trajtojn shtjet e tyre dhe t’i lini t merren me vshtirsit. Nse situata del jasht kontrollit, duhet t jeni aty pr t’i mbshtetur. N kt mnyr, fmija juaj do t msoj se si t trajtoj vet nj situat t ndrlikuar.

  Jepini fmijs tuaj nj shans pr t folur

  Pasi t ktheheni nga puna, kur t takoni fmijn tuaj, bisedoni me fmijn tuaj dhe dini pr aktivitetet dhe at q ka br gjat gjith dits. Kjo do t bj q ai t jet m i hapur me ju dhe mund t t tregoj gjithka pa frik.


  Revista Psikologjia

  http://revistapsikologji.com/keshill...eje-shume-miq/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 06-05-2023 m 06:05

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •