Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 27 prej 27
 1. #21
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,620

  Pr: Kshilla mbi edukimin e fmijs suaj

  Kshillat q ju ndihmojn t rrisni fmij t lumtur dhe emocionalisht t fort

  A sht e vshtir t rritsh fmij t lumtur? Pas rolit t ri social t gruas vihet re prania e nj fenomeni t ri q pothuajse mund t cilsohet si “sindroma e nns s keqe”. Femra e sotme jo vetm q aspiron t ket nj karrier t mir profesionale, t jet e pavarur financiarisht, t ket nj partner q e kupton dhe nj grup miqsh t besuar.

  Brenda ktij rrethi kompleks ka edhe fmij. Njerzit m t rndsishm n jetn e tij, pr t cilt, n njfar mnyre, ka ndjesin se nuk i kushton aq koh sa do t donte. Pikrisht ather lindin dyshimet: “A jam nn e mir?”. Kjo ndonjher bn q gruaja t vuaj nga ajo q sht quajtur sindroma e nns s keqe.

  Sot mmsia ka pushuar s fokusuari ekskluzivisht tek figura e femrs. Rolet kan ndryshuar dhe kjo sht sigurisht pozitive. Megjithat, figura e nns vazhdon t konsiderohet nj bosht jetik n prindrim. Si mund t rrisim fmij t lumtur n mes t ksaj shoqrie krkuese, ku zakonisht nuk kemi gjith kohn q duhet? Ne ofrojm disa strategji q mund t ndihmojn prindrit, edukatort ose nj nn q gabimisht mendon se nuk sht nj “nn e mir”.


  Kshilla pr t rritur fmij t lumtur:

  Ndihmojini t vendosin

  Ne mund t mos jemi n gjendje t’u japim fmijve tan aq koh sa duam. Ndonjher nuk mund t arrijm n shtpi n koh pr t’i ndihmuar ata me detyrat e shtpis ose pr t br nj shtitje s bashku. Nuk ka rndsi. Gjithsesi, t mos i lm fmijt t mbyllen n dhomat e tyre, t mos lejojm q televizori, kompjuteri apo videolojrat t na “marrin” at pak koh q mund ta ndajm n mnyrn m t mir: t flasim. Ne mbajm nj bised t prditshme me ta me qetsi dhe afrsi. Kjo do t’ju lejoj t dini shqetsimet dhe dshirat e tyre.

  Nse ata kan nj problem, le t mos ua zgjidhim, por t ofrojm strategji dhe kshilla q ta bjn vet. Pr t edukuar fmij t lumtur, fillimisht duhet t’i bjm ata t prgjegjshm, duke u dhn mjetet me t cilat t prballen me problemet e vogla t prditshme.

  Bjeni me dashuri, kujdes, por duke u ofruar atyre autonomi. Nse e kan gabim, mos i fajsoni dhe mos i ndshkoni.

  Ndihmojini dhe msojini se ka edhe dshtime n jet dhe se gjithka duhet msuar. Ata gjithashtu duhet t msojn t menaxhojn konceptin e rndsishm t zhgnjimit.

  Ofrojuni atyre autonomi brenda kufijve

  Edukimi fillon nga momenti “zero” i lindjes. T dy prindrit duhet t bien dakord se cilat udhzime arsimore duhet t zbatohen, t prcaktojn se far do t lejohet, far oraresh do t caktohen, far do t ndalohet dhe far do t negociohet.

  Fmijt duhet ta din q n mosh t vogl se n shtpi, ashtu si n shoqri, ka kufij q duhen respektuar dhe sa m shpejt t’i din, aq m t sigurt do t ndihen, sepse do t din far t presin n do moment. Pasi t vendosen rregullat, ne do t ofrojm t drejta dhe ato gjithashtu do t negociohen dhe diskutohen. sht gjithashtu e rndsishme t’u ofrohet fmijve autonomi adekuate bazuar n moshn e tyre. N kt mnyr ata do t ndihen t aft dhe t sigurt pr veten e tyre, pasi do t marrin gjithmon mbshtetjen dhe udhzimet tona n do koh.

  Gjithmon ofrojuni atyre besimin tuaj, flisni prpara se t’i ndshkoni, dgjojini para se t’i qortoni dhe flisni sa m shum me ta. Ata kurr nuk duhet t’ju shohin si armik.

  Autonomia sht nj faktor ky n edukimin e fmijve. Me kalimin e viteve ata do t mendojn se ne e vlersojm mnyrn e tyre t t menduarit dhe do t duan t marrin vendimet e tyre. Do t jet mir t’i lini t kontrollojn nse vendimi i tyre sht i drejt apo i gabuar. Shum prindr, nga frika se mos vuajn fmijt e tyre, priren t jen tepr mbrojts pa e kuptuar se ulin aftsin e tyre pr t msuar.

  Asnjher mos u prpiqni t kompensoni kohn q nuk mund ta kaloni me ta

  sht nj gabim q bjn shum prindr n ditt e sotme. Duke mos qen n gjendje t kalojn shum koh me fmijt e tyre, prfundojn duke i shprblyer me nj dhurat, nj lodr, at video loj q krkojn gjithmon, tabletin, celularin… sht nj gabim i madh. Fmijt nuk i vlersojn dhuratat aq sa mendojm ne. Dhe aq m tepr nse e prdorim si shantazh, sepse ata n fund e kuptojn shum mir strategjin.

  Prandaj duhet t jemi t qart: nuk ka asgj pr t kompensuar. Prindrit punojn dhe sht normale, t gjith n familje kan nj funksion dhe nj rol, nuk duhet t’i kompensojm me “objekte” se nuk jemi n shtpi. Kompensojini me “cilsin” e jets. Koha q kalojm me ta le t jet gjithmon m e mira, m e sinqerta.

  Mos hezitoni t luani, t flisni, t gatuani, t ecni s bashku… Fikni telefonin dhe qeshni me fmijt tuaj, pa u shqetsuar nse jeni apo jo prindi “perfekt”. Ka nj mij mnyra pr t qen nj prind i mir dhe t gjitha jan t mira pr t rritur fmij t lumtur.

  Inteligjenca emocionale pr t rritur fmij t lumtur

  Edukimi i fmijve tan q nga mosha e hershme deri n inteligjencn emocionale do t jet padyshim nj sukses. Kjo e fundit, si e prshkruan Daniel Goleman, “sht aftsia pr t njohur ndjenjat e veta dhe t t tjerve, pr t motivuar veten, pr t menaxhuar sakt emocionet tek ne dhe n marrdhnie”.


  / Revista Psikologji / Panorama

  http://www.panorama.com.al/keshillat...isht-te-forte/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 09-03-2022 m 16:16

 2. #22
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,620

  Pr: Kshilla mbi edukimin e fmijs suaj

  Prindrit q rritin fmij inteligjent dhe t sigurt bjn gjithmon 5 gjra gjat ‘kohve t vshtira’

  Ne t gjith duam t rrisim fmij elastik , t sigurt dhe inteligjent. Nj psikolog i specializuar n zhvillimin e adoleshentve, thot se elsi sht q prindrit t’ju ofrojn siguri q n mosh t re.

  Fmijt, veanrisht adoleshentt dhe t rinjt, ndonjher kan nevoj pr nj vrtetim se ajo q ata mendojn dhe ndjejn sht normale dhe n rregull. N fakt, psikologt besojn se vrtetimi sht nj nga mjetet m t fuqishme t prindrimit, dhe megjithat shpesh lihet jasht programeve tradicionale t trajnimit t prindrve n sjellje.

  Vrtetimi i ndjenjave t fmijs suaj nuk do t thot domosdoshmrisht se ju i falni ose pajtoheni me veprimet q ai bn. Thjesht do t thot t tregosh se i dgjon, i kupton dhe i pranon.

  5 mnyra pr q prdorin prindrit e suksesshm sipas psikologve:

  1. Ata normalizojn prvojat

  Miqsit i ndihmojn fmijt t zhvillojn aftsi t rndsishme jetsore, por asnjra nuk sht e prsosur.

  Kujtojini fmijs tuaj se t gjitha miqsit kalojn npr ulje dhe ngritje. N marrdhniet e qndrueshme, miqt e ngusht n mnyr t pashmangshme zhgnjejn dhe irritojn her pas here.

  2. Ofrojn rehati fizike

  Disa studime kan gjetur prfitimet e kontaktit ndrpersonal. Pr shembull, prqafimi mund t ul presionin e gjakut dhe t rrnjos nj ndjenj kujdesi dhe sigurie.

  Le t themi se fmija juaj po ndihet i mrzitur pr dika. Para se t thoni nj fjal t vetme, mund t’i frkoni shpinn, t’i prqafoni ose t’i mbani dorn.

  3. Ata msojn se cilsia e kalon sasin

  Nj studim zbuloi se adoleshentt q kishin shum miq - por m siprfaqsor – n shkoll, ishin m t shqetsuar.

  Plus, ndryshe nga sa mendojn shumica e fmijve, t qenit popullor nuk e lehtson vetmin.

  Sigurojeni fmijn tuaj se nuk ka nevoj pr qindra miq, qoft n rrjetet sociale apo n jetn reale. Disa do t mjaftojn, pr sa koh q ata jan besnik, t besueshm dhe mbshtets.

  Hulumtimet tregojn se s bashku me pranimin nga bashkmoshatart, t

  4. Ata fokusohen n gjrat pozitive

  Shpesh shoh fmijt t ndalen n nj zhgnjim t vogl shoqror, i cili n at moment duket m i madh dhe m urgjent se t gjitha gjrat pozitive n jetn e tyre.

  Ndrsa ndjeni ndjeshmrin pr shqetsimin e fmijs suaj, riprqendrimi i vmendjes s tij n triumfet dhe knaqsit e tij m t fundit i lejon ata t vlersojn gjrat q me t vrtet kan rndsi.

  5. Ato japin shpres

  Tregojini fmijs tuaj se megjithse po kalon nj koh t vshtir tani, ajo nuk do t zgjas prgjithmon. Gjrat do t prmirsohen. Kjo nuk sht nj trillim. Situatat sociale do t ndryshojn sepse fmijt do t ndryshojn.


  Tiranapost.al

  https://tiranapost.al/stil-jete/prin...one-5--i512637

 3. #23
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,620

  Pr: Kshilla mbi edukimin e fmijs suaj

  Mbi prindrimin: “Jepuni fmijve lodra t thjeshta, jo tabloide!”

  Larg smartfont dhe tablett, nga t vegjlit! Sinjalizimi, edhe pse i mbshtetur nga nj studim shkencor prestigjioz, erdhi n dhjetor 2018 nga Akademia Amerikane e Pediatris, q tregoi sesi prdorimi i telefonave celular, tabletve, por edhe thjesht pajisjeve elektronike me ekrane t ndezura, nuk rekomandohen pr mirrritjen e fmijve. M mir lodra t thjeshta dhe krijuese, q stimulojn imagjinatn dhe zhvillimin njohs.

  Raporti i publikuar nga AAP prqendrohet mbi t gjitha n kshilla pr prindrit se far lloj lodrash duhet t’u dhurojn ose t’u japin fmijve nga lindja deri n moshn shkollore. Kshillat e ekspertve t pediatris jan pikrisht kto:

  “Lodrat kan evoluar me kalimin e viteve dhe reklamat mund t’u japin prindrve prshtypjen se lodrat me nj platform” virtuale “ose dixhitale jan m arsimore […] Hulumtimi na tregon se lodrat m t mira, nuk jan ato me drit verbuese ose t shtrenjta, ose q vijn me nj app pr t’i prdorur”.

  Cilat jan lodrat m t mira q stimulojn krijimtarin e fmijve dhe gjithashtu, marrdhniet e tyre me mjedisin e njerzit prreth tyre?

  Sipas pediatrve amerikan, “lodrat m t mira, jan ato q prfshijn prindrit dhe fmijt n loj, t pretendojn sikur, apo dhe t ndrveprojn s bashku […] Ju nuk merrni t njjtn knaqsi nga nj tablet, apo nj ekran. Ndrsa, kur fmijt luajn me prindrit, ktu ndodh magjia e vrtet, pavarsisht nse ata jan duke u lodhur me personazhet e lodrave, apo tullat, apo enigmat s bashku”.

  Shkurt, fmijt mund t luajn me tulla dhe gjegjz, pr t zhvilluar aftsit e tyre motorike, zhvillimin gjuhsor dhe njohs, vetdijen hapsinore dhe aftsit e para matematikore. Ndaj, t dashur prindr q jeni duke na lexuar, mos lejoni q voglusht tuaj, t marrin telefona inteligjent ose tableta, apo ndonj gj q sht digjitale, q n mosh t hershme; stimulojeni kureshtjen e tyre me lodra, apo lojra edukative ose “sociale”… ata, do t’u jen mirnjohs n t ardhmen!


  Konica.al

  https://konica.al/2022/06/mbi-prinde...a-jo-tabloide/

 4. #24
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,620

  Pr: Kshilla mbi edukimin e fmijs suaj

  “Kshtu mund t mbahet nj miqsi”. Mesazhi i ksaj nne do t’ju lr pa fjal.

  “Nj nn dhe djali i saj po ecnin n bregdet. N nj moment t caktuar, djali i thot: “Ma, si mund t mbahet nj miqsi?”.
  Nna e sheh djalin duke qeshur dhe i thot: “Merr pak rr n dor”.

  Djali ulet, merr nj grusht rr n dor dhe sheh nga e ma”. Nna, duke vazhduar t buzqeshte, i krkoi: “Tani shtrngoje dorn grusht”.
  Djali i vogl shtrngoi dorn ku mbante rrn dhe vuri re se, sa m shum e shtrngonte dorn, aq m shum humbiste rr nga dora. “Ma, por rra sht duke rn nga dora ime”, tha ai.

  “E di, i dashur. Tani mbaje dorn plotsisht t hapur”, i krkoi e ma.
  Djali u bind ama filloi t frynte nj er e fort, e cila ia mori gjith rrn nga dora. Ai i tha: “As kshtu nuk munda ta mbaja dot rrn”.

  Nna, e cila vazhdonte t buzqeshte, i krkoi: “Ather, tashm merr prap pak rr, por mbaje dorn t hapur n form t lugt, pra gjysm t mbyllur pr ta ruajtur, dhe gjysm t hapur pr ta ln t lir”.
  Djali provoi srish si i tha e ma, ama kt her rra nuk u zhduk nga dora e tij, arriti t qndronte pavarsisht ers s fort.
  “Kshtu mund t mbahet nj miqsi”, i tha e ma”. – Kherydan

  Nj miqsi mund t mbahet pikrisht n kt mnyr, duke treguar maturi n gjithka q thua. Mund t kemi paknaqsi, hatrmbetje, ama asnjher nuk duhet t’i shprehim ato n mnyr t till q ta lndojm mikun apo mikeshn ton. Fjalt vrasin ndaj duhet t’i peshojm ato mir, prpara se t’i nxjerrim nga goja jon. Vetm kur tregojm mature dhe pjekuri, mund t’i mbajm miqsit pr nj koh t gjat.


  Bota.al

  https://bota.al/keshtu-mund-te-mbahe...lere-pa-fjale/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 04-07-2022 m 09:35

 5. #25
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,620

  Pr: Kshilla mbi edukimin e fmijs suaj

  Gjrat q fmijt i mbajn mend nga prindrit

  Duke pasur parasysh se rritja e fmijve sht nj koh sa e rndsishme edhe e vshtir pr prindrit, ne kemi listuar disa prgjigje nga t cilat t gjith prindrit do t jen n gjendje t msojn dika.

  do fmij ka nevoj pr mbrojtje, prandaj fmijve tuaj do ti nguliten n memorie t gjitha ato her kur keni luftuar prbindshat q fshihen posht krevatit t tyre, ose kur i keni qndruar pran pas nj ndrre t keqe. Por do t mbajn mend edhe ato raste kur temperamenti juaj ju ka shndrruar juve n ato prbindshat q ata i ruhen aq shum. sht normale q fmijt tiu shohin t tensionuar dhe nevrastenik, ama qllimi juaj kryesor duhet t jet ti bni t ndihen t sigurt kur jan pran jush.

  Kushtoni koh fmijve tuaj

  Fmijt e lidhin ndjenjn e dashuris me sasin e vmendjes q marrin. Ato dit kur ju ndaloni at q po bni pr tu br pjes e nj aji me vajzn tuaj, apo nj loje me top me djalin, do t jen kujtime t ngulitura thell n memorien dhe zemrat e tyre kur t rriten. Gjeni kohn pr t br gjra t vogla me fmijt tuaj, sepse n fund, do t jen momentet m t rndsishme.

  Marrdhnia juaj me partnerin

  Fmijt e formojn kndvshtrimin e tyre rreth dashuris duke par prindrit e tyre. Synoni t keni at lloj marrdhnieje, q ti bj ata t presin me padurim martesn e tyre nj dit. Jepini fmijve sigurin q vjen kur shohin mamin dhe babin n nj marrdhnie dashurie t prkushtuar me njri-tjetrin.

  Lavdatat dhe kritikat tuaja

  Zemra e nj fmije sht si imento e pathar, prshtypjet q krijojn n fazat e hershme t jets s tyre, do t ngurtsohen me kalimin e kohs. Ata do t krijojn identitetin e tyre, aftsit dhe ndjenjn e vetbesimit, n varsi t fjalve q ju i keni thn gjat fmijris. Detyra e prindrve sht t msojn dhe disiplinojn, por edhe kur kritikoni, bjeni me dashuri dhe inkurajim.

  Traditat tuaja familjare

  Fmijt do t mbajn mend traditat q ju vendosni n familjen tuaj, qoft nj film n fundjav, nj vend drejt t cilit udhtoni rregullisht, mnyra si festoni ditlindjet ose eventet e tjera speciale. Krijoni qllimisht disa traditat q dhe fmijt tuaj do t donin tia kalonin fmijve t tyre nj dit.


  Bota Sot

  https://www.botasot.info/life-style-...nga-prinderit/

 6. #26
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,620

  Pr: Kshilla mbi edukimin e fmijs suaj

  Po sikur n vend t arsimimit, ti rrisnim fmijt tan me ushqim pr shpirtin, argtim dhe art!

  Po sikur n vend t arsimimit ne ti edukonim fmijt tan me ushqim pr shpirtin, argtim dhe ti lm t ndihen t lir?
  A do rritej nj brez m i lumtur?

  Ish profesori i i psikologjis sociale n Universitetin Howard, Jaiya John, autor i shum librave, hedh iden e nj prmbysjeje t sistemit t edukimit q n vegjli, pr fmij m t lumtur.

  Ai i quan vitet e shkollimit deri nj morg dhe vdekje shpirtrore dhe n vend t 18 viteve t humbura Jaiya John thot se fmijt tan duhet t edukohen me muzik, krcim, poezi e art.

  Ja far shkruan ai n librin e tij Freedom: Medicine Words for Your Brave Revolution:

  Po sikur edukimi t ishte knga dhe vallzimi, teatri, muzika, poezia, arti, kultura, loja, lvizja, aventura dhe zbulimi dhe kto t ishin bazat, metodat prmes t cilave t prcilleshin historia, leximi, shkrimi, matematika dhe shkenca?

  Si do t ndikonte kjo n trupin, mendjen, sistemet nervore, kapacitetet sociale, aftsin shruese, menaxhimin e stresit dhe ankthit dhe marrdhnien me jetn dhe gzimin e fmijve tan?

  Po sikur arsimi t ishte nj kopsht pasionant dhe jo nj morg i zymt?

  Po sikur familjet dhe komunitetet t ishin t pranishme dhe t prqendruara, jo t margjinalizuara, t heshtnin dhe t fshiheshin?

  Po sikur fmijt tan t mund t kishin 18 vjet jet dhe jo 18 vjet vdekje shpirtrore?

  Po sikur n vend t indoktrinimit, kontrollit, ndshkimit, heshtjes dhe turprimit t tyre, ne ti drejtonim ata dhe ti ushqenim me lirin e t qenit t dashuruar me at ka jan?

  A sht ky nj skenar shum i frikshm?

  Duket e pamundur apo t jet nj mnyr inferiore vall?

  Ather, ndoshta shpirtra t dashur, sht urgjente t shqyrtojm se far na ka br edukimi.

  Jaiya sht themeluesi i Soul Water Rising, nj mision rihumanizues global pr t rrnjosur shtypjen si dhe i Freedom Project, nj iniciativ globale q ringjall praktikat tradicionale pr shrimin dhe lirimin shoqror.

  Pr idet e tij ai ka folur me mbi nj milion njerz n mbar botn me audienc deri n disa mijra.

  Shpirti i tij indigjen ndrron buk t skuqur, bar t mbl, bambu n fllad dhe liqene breshkash, poezia e t cilve sht paqe.


  Tiranapost.al

  https://tiranapost.al/sociale/po-sik...r-shpi-i516889

 7. #27
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,620

  Pr: Kshilla mbi edukimin e fmijs suaj

  Shprehja krcnuese q nuk duhet ti thuhet kurr fmijs

  Nga Lira Gjika

  Mbylle gojn! Kjo shprehje edhe kur thuhet me t qeshur sht krcnim. Pr fat t keq kjo shprehje sht pjes e fjalorit ton t prditshm dhe e prdorim kudo.

  Dgjohet n shtpi, n rrug dhe pr fat t keq e dgjojm t prdoret edhe n institucionet e edukimit, si kopshte e shkolla. Mbase ka ardhur koha q duhet t hartohet nj list me fjal dhe shprehje q nuk duhen prdorur. Kt list duhet ta pregatis nj ekip miks specialistsh, duke filluar nga gjuhtart e psikologt e deri te pensionistt.

  Ne duhet t zgjedhim fjalt pr t rregulluar etikn e komunikimit me veten, tjetrin dhe sidomos me fmijt. Duhet t ndalohet me ligj shprehja mbylle gojn n institucionet shkollore e parashkollore, q pr fat t keq, kjo shprehje, sht ulur kmbkryq dhe m e keqja, nuk na bn prshtypje. Duhet ta bjm kt veprim ashtu si sht br me fjaln pusho q nuk lejohet t prdoret n institucionet shkollore e parashkollore.

  Ka ardhur koha, madje jemi von, pr t prmirsuar fjalorin, sepse jan fjalt ato, q krijojn mendimin. Kur prdorim nj fjalor t till, apo m sakt fjalor bazik, sht e pamundur t realizojm dshirat dhe qllimet tona.


  Koha Jone

  https://kohajone.com/shprehja-kercen...kurre-femijes/

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •