Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1
  Fol mire ose hesht Maska e Lin
  Antarsuar
  26-04-2012
  Vendndodhja
  Kosov
  Mosha
  30
  Postime
  203

  Kshilla mbi edukimin e fmijs suaj

  Mos lejoni fmijt tuaj t przihen me fmij t pamend e qesharak, sepse ai (fmija juaj) do t marr nga veprat e tyre t neveritshme, dhe ajo ka ai (fmija juaj) ka msuar, do t shkatrrohet.

  Poeti thot:
  Fmija do t kujtoj ka i sht dhn, dhe ai nuk do e harroj at
  Meqense zemra e tij sht sikur nj gur i muar
  Gdhend fardo t dhne q ju dshironi, n zemrn e tij
  Do t'i kujtoj ai, pavmendshm, me nj kujtes t sigurt


  Pra, fmija sht i zbrazt dhe do t pranoj do gj.

  Dhe, si thuhet:"T skalitsh n rini sht sikur t skalitsh n gur".
  Ndryshuar pr her t fundit nga Lin : 12-09-2012 m 10:09

 2. #2

  Pr: Kshill mbi Edukimin e fmijs suaj

  Nse i msoni fmijs tuaj kto 3 gjuh, ju po formoni nj Drejtues

  Msimi i gjuhve t ndryshme t huaja mund t sjell prfitime t gjithanshme pr fmijt n aspektin e ekspozimit ndaj zhvillimeve dhe kulturave t ndryshme. Duke patur kaq shum gjuh t huaja, si ta kuptojm se cilat jan ato t duhurat pr fmijn?
  Nj studim i kryer koht e fundit na sugjeron nj prgjigje t sakt.

  Qendra e Krkimeve t Ekonomis dhe Biznesit e kreu studimin n bashkpunim me Aeroportin Heathrow t Londrs. Ekspertt analizuan se si gjuha e huaj kishte impakt n jetn e fmijve dhe rolin q luan n jetn e prditshme. Ata prcaktuan gjithashtu edhe se cila ka tendenc q t drejtoj drejt mundsive m t mira pr nj karrier kur fmijt t rriten.

  Ne besojm se msimi i gjuhve t huaja ka prfitime t jashtzakonshme pr zhvillimin e fmijs dhe sht nj investim i vrtet pr t ardhmen e fmijs, thot Antonella Sorace, Eksperte e Zhvillimit Linguistik.

  Studimi prfshiu nj anketim, nj numr prej 2,001 prindrish me fmij nn moshn 18-vje, krahas nj anketimi tjetr me m shum se 500 lider n biznes.
  Cilat gjuh morn vendet e para?

  Rezultatet treguan se fmijt duhet t msojnFrngjisht,Gjermanishtdhe/ose gjuhnMandarinnse duan t jen t suksesshm n 10 vitet e ardhshme dhe tmaksimizojn punsueshmrin e tyre.

  (Kuptohet se duke qen se studimi sht anglez, gjuha angleze merret e mirqen duke qen se sht gjuha am. Gjuha angleze sht prhapur shum dhe po msohet gjersisht n vendin ton ndaj dhe ne do ta marrim si t mirqen se ajo sht e domosdoshme pr tu msuar prve tre gjuhve t sugjeruara.)

  Aftsia e t diturit nj gjuh t dyt dhe jo vetm, hap dyert drejt nj tregu t ri t biznesit dhe u lejon atyre q t krijojn mardhnie t reja me partner t ardhshm n biznes.

  Prve t msuarit t nj gjuh t huaj, aftsit akademike dhe ndrpersonale q mund t prfitohen nga msimi i nj gjuhe tjetr jan mjaft t rndsishme gjithashtu.

  Fmijt q jan t ekspozuar ndaj gjuhve t huaja bhen m t vetdijshm ndaj kulturave t ndryshme, njerzve t tjer dhe pikpamjeve t ndryshme q mund t ken kta njerz. Ata kan nj tendenc q t jen m t mir n detyra t ndryshme q iu vihen prball dhe lexues m t avancuar se ata q flasin vetm nj gjuh.
  Pjesa m e madhe e prindrve t anketuar n kt studim, rreth 85% e tyre besonin se sht rndsishme pr fmijt q t msojn nj gjuh t dyt prve gjuhs am dhe nj n katr prindr besonte se kjo do ti rris mundsit e fmijs pr t patur nj karrier t suksshme.

  Nga ana tjetr, 45% e tyre pranuan edhe se fmijt e tyre nuk mund t flasin nj gjuh t dyt.

  Ndaj nse doni q fmija juaj t dalloj nga grupi i madh i t rinjve q enden n krkim t nj pune, sigurohuni q ti t msoj nj nga 3 gjuht e suksesit!

  [Burimi: Readers Digest]

  http://konica.al/2017/12/nese-mesoni...-nje-drejtues/

 3. Anetart m posht kan falenderuar sirena_adria pr postimin:

  Xhenet.M.S. (30-08-2018)

 4. #3

  Pr: Kshill mbi Edukimin e fmijs suaj

  Dhurata m e mir pr fmijt quhet KOH


  Dhurata m e mir pr fmijt quhet Koh. Nuk shitet n dyqanet e lodrave apo n internet. Nuk mund ta paketosh, por kur e marrin prej teje, syt e tyre shklqejn nga lumturia.

  Nuk mund t shihet, t blihet, t paketohet, sepse koha sht brenda nesh, n dispozicionin ton. Esht t kuptosh se asgj nuk vlen m shum, se sa shfletimi prej teje, i faqeve t librave t tyre t preferuar.

  Vetm prmes kohs q kalojm me ta, fmijt e perceptojn magjin e dashuris.

  Magjia nuk ndodh kur i lm para televizorit, nj tableti ose nj telefoni celular.

  Kjo nuk sht mnyra se si krijohet lidhja m e rndsishme e jets son.

  Nj lidhje e fort dhe e sigurt krijohet me koh, me edukim, ngrohtsi dhe dashuri.

  Vetm kshtu mund t ndrthuret struktura e emocioneve tona n nj koh ndryshimetsh t pafundme, q fmijt duhet t’i ndajn me prindrit.

  Me kt rast ju sjellim nj histori prekse, q reflekton rndsin e prindrimit.

  Nata kish rn tashm, por voglushi po prpiqj fort q t rrinte zgjuar. Dhe ia vlente: ishte duke pritur baban.

  Syt e lodhur tashm po i mbylleshin, kur u hap dera dhe u shfaq i ati, pas nj dite t gjat pune.

  Biri: “Babi, a mund t t bj nj pyetje?”
  Babai: “Natyrisht, far sht?”
  Biri: “Babi, sa para fiton pr nj or?”
  Babai: “Nuk sht puna jote. Pse ma bn nj pyetje t till?”
  Djali: “Dua vetm ta di. T lutem m trego, sa para fiton pr nj or? ”
  Babai: “Nse vrtet do ta dish, fitoj 100 dollar n nj or”.
  Biri: “Oh! (me kokn ulur) Babi, a m jep borxh 50 $?”
  Babai u zemrua.
  Babai: “E vetmja arsye prse po m pyesje, ishte q t t jepja borxh para, q t blije nj lodr idiote, apo ndonj budallallk tjetr. Tani shko drejt e n dhomn tnde dhe bjer t flesh. Dhe mendo pse po bhesh kaq egoist. Un punoj dhe lodhem prdit pr kt sjell fmijrore”.

  Burri u ul, por ndjehej gjithnj e m i zemruar duke menduar pr pyetjen e t birit: “Si mundi t m bj nj pyetje t till, vetm pr t m krkuar para?”

  Pas afro nj ore, ishte m i qet dhe nisi t mendoj. Ndoshta kishte vrtet nevoj pr 50 dollar, q t blej dika t rndsishme, pasi i biri nuk i krkonte shpesh para.

  Kshtu, shkoi n dhomn e tij dhe hapi dern.

  Babai: “Po fle, bir?”
  Biri: “Jo, babi, jam zgjuar”.
  Babai: “Po mendoja, ndoshta u tregova i ashpr me ty. Ishte nj dit e gjat dhe e lodhshme kjo e sotmja. Merri 50 dollart q m krkove.”
  Voglushi u ul mbi shtrat dhe buzqeshi: “Oh, faleminderit baba!”

  Pastaj, nga posht jastkut, nxorri disa kartmonedha t zhubravitura. Babai, kur pa q i biri kishte para tashm, nisi t ndjej srish zemrimin. Voglushi nisi t’i numroj dalngadal.

  Babai: “Pse doje m shum kur kishe tashm?”
  Biri: “Sepse nuk kisha mjaftueshm, por tani po, i kam. Babi, tani kam 100 $. A mund t blej nj or nga koha jote? T lutem eja m hert nesr. Dua t ha dark me ty”.

  Nse fmijt do t mund t blinin kohn ton, do ta bnin at pa hezitim.

  Edukimi n mnyrn e duhur do t thot ndarje e momenteve “me nj zjarr t ngadalshm”, duke respektuar ritmet e rritjes s fmijs.

  Nj nga prgjegjsit kryesore t prindrve sht t ndihmojn fmijt t zhvillohen n shoqri dhe pa stres.

  Edukimi “me nj zjarr t avasht”, do t thot t shpjegosh gjrat me qetsi, t t bjn pyetje dhe t krijoni nj atmosfer t rehatshme pr t’u prgjigjur me interes dhe qetsi.

  Kjo do t thot ndarje e sekreteve, shqetsimeve, mendimeve dhe emocioneve.

  Krijimi i lidhjeve t bazuara n kto premisa u ofron fmijve oksigjenin psikologjik, pr t cilin kan aq shum nevoj.

  Pa stres, pa krkesa, pa pritshmri, pa ua varur shum lvizjeve mizore t akrepave t nj sahati.

  Nuk mund t lejojm q nxitimi t’u vjedh magjin e fmijris.

  Prandaj dhurata m e mir q mund t’u bjm nuk blihet.

  Dhurata pr ta sht malli m i mura q edhe vet kemi: KOHA.

  / nj mendje e bukur


  Bota
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 21-02-2019 m 13:05

 5. Anetart m posht kan falenderuar sirena_adria pr postimin:

  Neteorm (14-01-2019)

 6. #4
  not exist Maska e skender76
  Antarsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,760

  Pr: Kshilla mbi edukimin e fmijs suaj

  Teme shume interesante.
  Mendoj se edukimi i femijeve esht shum kompleks, dhe se nuk ka nje manual fiks...
  Si fillim duhet te kuptojm pozicionin tone si prind, ate se cfare duhet dhe na takon te bejm pa abuzuar me "pushtetin momental"...


  Lexojeni kete sepse esht gjigande:
  Definizione di un figlio | Jos Saramago
  Un figlio un essere che Dio ci ha prestato per fare un corso intensivo di come amare qualcuno pi che noi stessi, di come cambiare i nostri peggiori difetti per dargli migliore esempio, per apprendere ad avere coraggio. S. questo! Essere madre o padre il pi grande atto di coraggio che si possa fare, perch significa esporsi ad un altro tipo di dolore, il dolore dell'incertezza di stare agendo correttamente e della paura di perdere qualcuno tanto amato. Perdere? Come? Non nostro. stato solo un prestito. Il pi grande e meraviglioso prestito, siccome i figli sono nostri solamente quando non possono prendersi cura di s stessi. Dopo appartengono alla vita, al destino e alle loro proprie famiglie. Dio benedica sempre i nostri figli, perch a noi ci ha benedetto gi con loro.
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 7. #5
  not exist Maska e skender76
  Antarsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,760

  Pr: Kshill mbi Edukimin e fmijs suaj

  Du te ndaj me ju dicka qe me ka trasmetu baba (i jam shum mirnjohes).

  Nuk mbaj mend asnjehere qe ai te urrente njeri. Edhe nese kishte ndonje rast mosmarrveshneje me dike, baba nuk e urrente, perkundrazi e justifikonte....
  paqen, e sjell vetem drejtsia

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •