Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 57
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,262

  keshilla dhe informacione :)

  Kjo teme eshte per prinderit e forumit. Cfare keshilla apo infrmacione i keshilloni prinderit e rinj apo "first time parents". Gjitheashtu tregoni nese keni mundesi pervojat tuaja personale si pshm ne cfare moshe femija hengri ushqim per here te pare, etje
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 2. #2
  Fol mire ose hesht Maska e Lin
  Antarsuar
  26-04-2012
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  203

  Kshilla mbi edukimin e fmijs suaj

  Mos lejoni fmijt tuaj t przihen me fmij t pamend e qesharak, sepse ai (fmija juaj) do t marr nga veprat e tyre t neveritshme, dhe ajo ka ai (fmija juaj) ka msuar, do t shkatrrohet.

  Poeti thot:
  Fmija do t kujtoj ka i sht dhn, dhe ai nuk do e harroj at
  Meqense zemra e tij sht sikur nj gur i muar
  Gdhend fardo t dhne q ju dshironi, n zemrn e tij
  Do t'i kujtoj ai, pavmendshm, me nj kujtes t sigurt


  Pra, fmija sht i zbrazt dhe do t pranoj do gj.

  Dhe, si thuhet:"T skalitsh n rini sht sikur t skalitsh n gur".
  Ndryshuar pr her t fundit nga Lin : 12-09-2012 m 10:09

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pr: Kshill mbi Edukimin e fmijs suaj

  Nse i msoni fmijs tuaj kto 3 gjuh, ju po formoni nj Drejtues

  Msimi i gjuhve t ndryshme t huaja mund t sjell prfitime t gjithanshme pr fmijt n aspektin e ekspozimit ndaj zhvillimeve dhe kulturave t ndryshme. Duke patur kaq shum gjuh t huaja, si ta kuptojm se cilat jan ato t duhurat pr fmijn?
  Nj studim i kryer koht e fundit na sugjeron nj prgjigje t sakt.

  Qendra e Krkimeve t Ekonomis dhe Biznesit e kreu studimin n bashkpunim me Aeroportin Heathrow t Londrs. Ekspertt analizuan se si gjuha e huaj kishte impakt n jetn e fmijve dhe rolin q luan n jetn e prditshme. Ata prcaktuan gjithashtu edhe se cila ka tendenc q t drejtoj drejt mundsive m t mira pr nj karrier kur fmijt t rriten.

  Ne besojm se msimi i gjuhve t huaja ka prfitime t jashtzakonshme pr zhvillimin e fmijs dhe sht nj investim i vrtet pr t ardhmen e fmijs, thot Antonella Sorace, Eksperte e Zhvillimit Linguistik.

  Studimi prfshiu nj anketim, nj numr prej 2,001 prindrish me fmij nn moshn 18-vje, krahas nj anketimi tjetr me m shum se 500 lider n biznes.
  Cilat gjuh morn vendet e para?

  Rezultatet treguan se fmijt duhet t msojnFrngjisht,Gjermanishtdhe/ose gjuhnMandarinnse duan t jen t suksesshm n 10 vitet e ardhshme dhe tmaksimizojn punsueshmrin e tyre.

  (Kuptohet se duke qen se studimi sht anglez, gjuha angleze merret e mirqen duke qen se sht gjuha am. Gjuha angleze sht prhapur shum dhe po msohet gjersisht n vendin ton ndaj dhe ne do ta marrim si t mirqen se ajo sht e domosdoshme pr tu msuar prve tre gjuhve t sugjeruara.)

  Aftsia e t diturit nj gjuh t dyt dhe jo vetm, hap dyert drejt nj tregu t ri t biznesit dhe u lejon atyre q t krijojn mardhnie t reja me partner t ardhshm n biznes.

  Prve t msuarit t nj gjuh t huaj, aftsit akademike dhe ndrpersonale q mund t prfitohen nga msimi i nj gjuhe tjetr jan mjaft t rndsishme gjithashtu.

  Fmijt q jan t ekspozuar ndaj gjuhve t huaja bhen m t vetdijshm ndaj kulturave t ndryshme, njerzve t tjer dhe pikpamjeve t ndryshme q mund t ken kta njerz. Ata kan nj tendenc q t jen m t mir n detyra t ndryshme q iu vihen prball dhe lexues m t avancuar se ata q flasin vetm nj gjuh.
  Pjesa m e madhe e prindrve t anketuar n kt studim, rreth 85% e tyre besonin se sht rndsishme pr fmijt q t msojn nj gjuh t dyt prve gjuhs am dhe nj n katr prindr besonte se kjo do ti rris mundsit e fmijs pr t patur nj karrier t suksshme.

  Nga ana tjetr, 45% e tyre pranuan edhe se fmijt e tyre nuk mund t flasin nj gjuh t dyt.

  Ndaj nse doni q fmija juaj t dalloj nga grupi i madh i t rinjve q enden n krkim t nj pune, sigurohuni q ti t msoj nj nga 3 gjuht e suksesit!

  [Burimi: Readers Digest]

  http://konica.al/2017/12/nese-mesoni...-nje-drejtues/

 4. Anetart m posht kan falenderuar sirena_adria pr postimin:

  Xhenet.M.S. (30-08-2018)

 5. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pr: Kshill mbi Edukimin e fmijs suaj

  Dhurata m e mir pr fmijt quhet KOH


  Dhurata m e mir pr fmijt quhet Koh. Nuk shitet n dyqanet e lodrave apo n internet. Nuk mund ta paketosh, por kur e marrin prej teje, syt e tyre shklqejn nga lumturia.

  Nuk mund t shihet, t blihet, t paketohet, sepse koha sht brenda nesh, n dispozicionin ton. Esht t kuptosh se asgj nuk vlen m shum, se sa shfletimi prej teje, i faqeve t librave t tyre t preferuar.

  Vetm prmes kohs q kalojm me ta, fmijt e perceptojn magjin e dashuris.

  Magjia nuk ndodh kur i lm para televizorit, nj tableti ose nj telefoni celular.

  Kjo nuk sht mnyra se si krijohet lidhja m e rndsishme e jets son.

  Nj lidhje e fort dhe e sigurt krijohet me koh, me edukim, ngrohtsi dhe dashuri.

  Vetm kshtu mund t ndrthuret struktura e emocioneve tona n nj koh ndryshimetsh t pafundme, q fmijt duhet t’i ndajn me prindrit.

  Me kt rast ju sjellim nj histori prekse, q reflekton rndsin e prindrimit.

  Nata kish rn tashm, por voglushi po prpiqj fort q t rrinte zgjuar. Dhe ia vlente: ishte duke pritur baban.

  Syt e lodhur tashm po i mbylleshin, kur u hap dera dhe u shfaq i ati, pas nj dite t gjat pune.

  Biri: “Babi, a mund t t bj nj pyetje?”
  Babai: “Natyrisht, far sht?”
  Biri: “Babi, sa para fiton pr nj or?”
  Babai: “Nuk sht puna jote. Pse ma bn nj pyetje t till?”
  Djali: “Dua vetm ta di. T lutem m trego, sa para fiton pr nj or? ”
  Babai: “Nse vrtet do ta dish, fitoj 100 dollar n nj or”.
  Biri: “Oh! (me kokn ulur) Babi, a m jep borxh 50 $?”
  Babai u zemrua.
  Babai: “E vetmja arsye prse po m pyesje, ishte q t t jepja borxh para, q t blije nj lodr idiote, apo ndonj budallallk tjetr. Tani shko drejt e n dhomn tnde dhe bjer t flesh. Dhe mendo pse po bhesh kaq egoist. Un punoj dhe lodhem prdit pr kt sjell fmijrore”.

  Burri u ul, por ndjehej gjithnj e m i zemruar duke menduar pr pyetjen e t birit: “Si mundi t m bj nj pyetje t till, vetm pr t m krkuar para?”

  Pas afro nj ore, ishte m i qet dhe nisi t mendoj. Ndoshta kishte vrtet nevoj pr 50 dollar, q t blej dika t rndsishme, pasi i biri nuk i krkonte shpesh para.

  Kshtu, shkoi n dhomn e tij dhe hapi dern.

  Babai: “Po fle, bir?”
  Biri: “Jo, babi, jam zgjuar”.
  Babai: “Po mendoja, ndoshta u tregova i ashpr me ty. Ishte nj dit e gjat dhe e lodhshme kjo e sotmja. Merri 50 dollart q m krkove.”
  Voglushi u ul mbi shtrat dhe buzqeshi: “Oh, faleminderit baba!”

  Pastaj, nga posht jastkut, nxorri disa kartmonedha t zhubravitura. Babai, kur pa q i biri kishte para tashm, nisi t ndjej srish zemrimin. Voglushi nisi t’i numroj dalngadal.

  Babai: “Pse doje m shum kur kishe tashm?”
  Biri: “Sepse nuk kisha mjaftueshm, por tani po, i kam. Babi, tani kam 100 $. A mund t blej nj or nga koha jote? T lutem eja m hert nesr. Dua t ha dark me ty”.

  Nse fmijt do t mund t blinin kohn ton, do ta bnin at pa hezitim.

  Edukimi n mnyrn e duhur do t thot ndarje e momenteve “me nj zjarr t ngadalshm”, duke respektuar ritmet e rritjes s fmijs.

  Nj nga prgjegjsit kryesore t prindrve sht t ndihmojn fmijt t zhvillohen n shoqri dhe pa stres.

  Edukimi “me nj zjarr t avasht”, do t thot t shpjegosh gjrat me qetsi, t t bjn pyetje dhe t krijoni nj atmosfer t rehatshme pr t’u prgjigjur me interes dhe qetsi.

  Kjo do t thot ndarje e sekreteve, shqetsimeve, mendimeve dhe emocioneve.

  Krijimi i lidhjeve t bazuara n kto premisa u ofron fmijve oksigjenin psikologjik, pr t cilin kan aq shum nevoj.

  Pa stres, pa krkesa, pa pritshmri, pa ua varur shum lvizjeve mizore t akrepave t nj sahati.

  Nuk mund t lejojm q nxitimi t’u vjedh magjin e fmijris.

  Prandaj dhurata m e mir q mund t’u bjm nuk blihet.

  Dhurata pr ta sht malli m i mura q edhe vet kemi: KOHA.

  / nj mendje e bukur


  Bota
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 21-02-2019 m 13:05

 6. Anetart m posht kan falenderuar sirena_adria pr postimin:

  Neteorm (14-01-2019)

 7. #5
  not exist Maska e skender76
  Antarsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,783

  Pr: Kshilla mbi edukimin e fmijs suaj

  Teme shume interesante.
  Mendoj se edukimi i femijeve esht shum kompleks, dhe se nuk ka nje manual fiks...
  Si fillim duhet te kuptojm pozicionin tone si prind, ate se cfare duhet dhe na takon te bejm pa abuzuar me "pushtetin momental"...


  Lexojeni kete sepse esht gjigande:
  Definizione di un figlio | Jos Saramago
  Un figlio un essere che Dio ci ha prestato per fare un corso intensivo di come amare qualcuno pi che noi stessi, di come cambiare i nostri peggiori difetti per dargli migliore esempio, per apprendere ad avere coraggio. S. questo! Essere madre o padre il pi grande atto di coraggio che si possa fare, perch significa esporsi ad un altro tipo di dolore, il dolore dell'incertezza di stare agendo correttamente e della paura di perdere qualcuno tanto amato. Perdere? Come? Non nostro. stato solo un prestito. Il pi grande e meraviglioso prestito, siccome i figli sono nostri solamente quando non possono prendersi cura di s stessi. Dopo appartengono alla vita, al destino e alle loro proprie famiglie. Dio benedica sempre i nostri figli, perch a noi ci ha benedetto gi con loro.
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 8. Anetart m posht kan falenderuar skender76 pr postimin:

  sirena_adria (03-03-2021)

 9. #6
  not exist Maska e skender76
  Antarsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,783

  Pr: Kshill mbi Edukimin e fmijs suaj

  Du te ndaj me ju dicka qe me ka trasmetu baba (i jam shum mirnjohes).

  Nuk mbaj mend asnjehere qe ai te urrente njeri. Edhe nese kishte ndonje rast mosmarrveshneje me dike, baba nuk e urrente, perkundrazi e justifikonte....
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 10. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pr: Kshilla mbi edukimin e fmijs suaj

  Pse nuk duhet t'i detyroni femijet te puthin te rriturit

  Shfaqjet e afeksionit duhet t jen gjithnj spontane, jo t diktuara nga rregullat apo imponimet me urdhr. Kjo sht akoma m e vrtet pr fmijt q nuk kan filtrat dhe mbistrukturn sociale t t rriturve, q t jen n gjendje t sillen n marrdhnie n mnyr t pavarur.

  Psikologt paralajmrojn se edhe fmijt e detyruar t puthin dik mund t ndihen akoma m t largt me personin q po u krkohet t puthin, kjo vlen edhe pr t gjitha llojet qndrimeve q ata vet nuk do t’i bnin, po t mos u imponohej apo urdhrohej.

  Sa her prindrit i nxisin fmijt e tyre aspak t gatshm ‘pr t prshndetur t afrmit apo t njohurit duke u thn gjra t tilla si “puthe tezen”, “prqafoje gjyshin”, “jepja faqen zonjs”.

  sht mendimi i shum ekspertve q detyrimi i t vegjlve pr t treguar dashuri kur nuk kan stimul ose dshir sht nj lloj shkeljeje e zons s tyre t rehatis.

  Duke e ekzagjeruar kt proces mendor, disa argumentojn se zakoni i imponimit t ktij lloji t sjelljes mund t ndikoj negativisht n zhvillimin emocional t fmijs.

  Nj individ n rritje mund t bhet m i prekshm, m lehtsisht i detyuar t bj dika nga nj i rritur dhe madje edhe m i ekspozuar ndaj rrezikut t shfrytzimit financiar, seksual etj.

  Ky sht padyshim nj ekzagjerim i rastit ekstrem, q megjithat, ka pr qllim sensibilizimin e m t rriturve q t respektojn ritmet dhe hapsirat e m t vegjlve, pa i detyruar domosdoshmrisht pr t br gjra q ata nuk duan.

  Prmes ktij lloji kufizimi n dukje i parrezikshm, fmijr mund t msojn t shtiren n dashuri, duke fituar aftsin pr t simuluar ndjenjat e tyre me t tjert.

  Pr t’i ndihmuar fmijt, pr t mbrojtur trupin e tyre dhe dimensionin e tyre emocionale, duke u treguar i sjellshm edhe me t tjert, mund t’i msoni, pr shembull, t “shtrngojn duart”, pr “t’i takur” apo “prekjen e leht grusht pr grusht”.

  N kt mnyr, fmija do t jet n gjendje t ndjek ritmin e tij t prshtatjes personale, pa cenuar ndjeshmrit e njerzve.

  Prioriteti gjithmon duhet t jet mirqenia e fmijve, kshtu q ne duhet t’i bjm ata t kuptojn se askush nuk mund t’i detyroj q t preken nse kjo u duket e pakndshme.

  Nj fmij e di vet kur duhet t lihet n intimitet m t madh fizik dhe ai do ta bj at n mnyr spontane n kohn e duhur.


  https://kohajone.com/pse-nuk-duhet-t...n-te-rriturit/

 11. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pr: Kshilla mbi edukimin e fmijs suaj

  7 fjali q do fmij duhet ti dgjoj

  Si prindr, zhvillimi psikologjik dhe emocional i fmijs sht pjes e prgjegjsis suaj.

  Ata jan t ndrtuar emocionalisht nga ato ka dgjojn dhe me intonacionin e asaj se ka dgjojn.

  Komunikimi i duhur me fmijt sht i domosdoshm pr zhvillimin e nj fmije. Shum studime kan treguar se t i brtisni fmijve do i bj fizikisht dhe psiqikisht m agresiv, raporton Health Magazine.

  Vetbesim i ult, pasiguri, ankth dhe depresion jan efekt nse nuk prdoret gjuha e duhur me fmijt.


  7 fjali q fmija juaj duhet ti dgjoj

  T dua

  Mos mendoni se fmija juaj e di q i doni edhe pa ja thn. Ju duhet t ia thoni me nj emocion t sinqert dhe sa m shpesh q mundeni.

  Jam krenar me ty

  Nse dshironi t rrisni fmij me besim dhe t sigurt, ather duhet ti lini fmijt tuaj t din q jeni krenar me ta, madje edhe me suksesin m t vogl. Ata duhet t dini q jeni t impresionuar me progresin e tyre.

  M fal

  Ndonjher, prindrit mund t jen agresiv me fmijt e tyre dhe shpesh kan tendenc t reagojn m shum se q duhet me probleme t vogla. Andaj, duhet t krkoni falje atyre nse keni reaguar keq.

  Un t fal

  Kur fmijt krkojn falje pr nj veprim t tyre, nuk duhet t vazhdoni t i ndshkoni, por ti thoni q e keni falur dhe se nuk duhet t prsritet veprimi i njjt.

  Jam duke dgjuar

  Tregohuni me durim dhe jepni hapsir q t shprehen. Ndonjher jane duke u munduar t tregojn ndonj problem q kan pasur n shkoll dhe pr kt arsye duhet t i lini ata t flasin me ju dhe t sigurohen q ju jeni duke i dgjuar.

  Kjo sht prgjegjsia jote

  Kur fmija juaj sht tamam i rritur sht mir q t i jepni detyra ku ai ndjehet prgjegjs dhe t msoj se si sht t kujdeset pr dika. Kjo do i ndihmoj m shum n t ardhmen.

  I ke t gjitha far t duhet pr t arritur

  Me raste, frika, dshtimi, mungesa e vetbesimit apo ndoshta edhe hormonet do t bjn q fmija juaj t i dyshoj aftsit e veta dhe talentet e veta. Me rndsi sht q ju mos ta lejoni q ai t heq dor. Nj fjal e vogl inkurajuese do ndikoj shum te ata.


  https://www.botasot.info/life-style-...et-ti-degjoje/

 12. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pr: Kshilla mbi edukimin e fmijs suaj

  Rritja e nj fmije emocionalisht t fort

  https://www.botasot.info/life-style-...isht-te-forte/

  Si ta inkurajoni fmijn tuaj t jet emocionalisht i fort

  T kuptosh sesi t rrissh nj fmij emocionalisht dhe mendrisht t fort nuk sht detyr e leht. Sado q dshironi t ushqeni, mbshtesni dhe prmirsoni mirqenien e tyre mendore sht dika q prindrit nuk do t jen kurr perfekt. Kjo sht arsyeja pse m posht jepet nj list me kshillat q ju nevojiten pr t’i dhn fmijs tuaj at q i nevojitet emocionalisht dhe mendrisht.

  Si mund t ushqeni nj lidhje t shndetshme emocionale me fmijn tuaj?

  Natn e kaluar, burri im dhe un patm nj bised t jashtzakonshme me djalin ton 9 vje, sjell nga kjo loj q luajm rreth nj her n jav. Ju merrni nj letr dhe i bni njri-tjetrit pyetje si: “A ndiheni sikur mund t m thoni gjithka” ose “Cila sht pjesa m e vshtir e t qenit djal/vajz?”

  Sa her q luajm, bisedat tona arrijn thellsi t reja q sjellin diskutime q nuk do t bheshin normalisht ose leht. Un nuk hyj shum n detaje pr t mbrojtur privatsin e djalit ton, por ishte nj moment kur kuptova se kto biseda hapin rrugn pr shndetin mendor dhe emocional t fmijs ton me gjithka n jet. Kur mund t bni biseda t tilla me fmijt tuaj, jo vetm pr “bisedn”, por ato q trajtojn at q do t prballen n jetn e tyre, aq m shum do t’i prgatitni ata t ken sukses emocionalisht dhe mendrisht.

  Si ta inkurajoni fmijn tuaj t jet emocionalisht i fort

  Prindrit varen nga kto biseda, pa marr parasysh sa t pakndshme ose t vshtira jan, kjo sht ajo ku ju, si prind, do t jeni personi m me ndikim n jetn e tyre. Kur prdorni prindrimin pr t drejtuar dhe mos kontrolluar fmijt tuaj, do t ndikoj n besimin dhe favorizimin e mendimit tuaj mbi at t miqve t tyre, ose ndikime t tjera negative n jetn e tyre. Nj lidhje e fort familjare do t krijoj pr fmijn tuaj nj mjedis ku ai ndihet i sigurt dhe nuk gjykohet. Ndonj pyetje q ai ose ajo ka, nuk sht nj pyetje e gabuar, por m tepr nj mundsi e bollshme pr t dhn menuri, kshilla dhe udhzime t shndetshme.

  Ndaloni s menduari “kontrollin” dhe filloni t mendoni “pranimin”

  Prindrimi nuk ka t bj me kontrollin.

  N fakt, kur fmijt mbushin vitet e tyre t adoleshencs, ju mund ta gjeni veten t nevojshm t trhiqeni dhe t prisni q ata t vijn tek ju. Nse doni t jepni kshilla, sigurohuni q t’i pyesni nse sht n rregull. Kjo do t’i ndihmoj ata t kuptojn se ju nuk jeni duke u prpjekur t’i kontrolloni ata ose nj situat, por prkundrazi q jeni atje pr t dgjuar, kuptuar dhe pr t qen gjithka q u nevojitet.

  Ka shum informacione se far duhet dhe nuk duhet t bjn prindrit. Por un prpiqem ta shmang at dhe n vend t ksaj t’ju jap udhzime ndrsa lidheni, identifikoheni dhe ecni prkrah njerzve m t rndsishm n jetn tuaj – fmijve tuaj.

  Fmijt e fort mendrisht dhe emocionalisht kan prindr q u msojn atyre kto 10 gjra

  Msojuni atyre rndsin e mirnjohjes

  S bashku me t qenit mirnjohs pr gjrat n jetn tuaj, duke mos u ankuar dhe duke dhn bujarisht, ju gjithashtu mund t zbatoni praktika pr fmijt tuaj, si ditari i mirnjohjes pr djem dhe vajza. Nj mnyr e shklqyeshme pr fmijt sht q t shkruajn dhe t jen mirnjohs pr at q kan br dhe t mos merren me at q nuk bjn.

  Msojini ata t krkojn falje

  Edhe nj her, mnyra m e mir pr ta msuar fmijn tuaj se si ta bj kt sht t’i krkoni atij falje kur i keni br padrejtsi.

  Msojuni atyre rndsin e t dhuruarit dhe t qenit bujar

  Ne jetojm n nj shoqri ku lakmia ka marr prsipr dhe nj mendim q edhe n kurriz t t tjerve, duhet t jesh i pari. Ndrsa besoj se duhet t’i msojm fmijt tan t duan dhe t kujdesen pr veten e tyre dhe t ken kufij, ne gjithashtu duhet ta ekuilibrojm at me konsideratn e t tjerve.

  N nj bot q sht e mbushur me konsumizm dhe lakmi, ne mund t’u msojm fmijve tan zemrgjersi dhe vetmohim, duke u ushqyer atyre rndsin e dhnies t tjerve kohn, miqsin, parat dhe shrbimet tona.

  Msojini ata se jo gjithka do t shkoj sipas tyre

  Disiplina sht nj nga mnyrat m t mira pr ta msuar fmijn tuaj pr faktin se jeta nuk do t shkoj gjithmon si dshirojn.

  Msojuni atyre se refuzimi dhe dshtimi jan pjes e jets

  Djali im lufton vrtet me humbjen e ndeshjeve. Ai sht super konkurrues (q sht nj cilsi e shklqyeshme), por shpesh e frustron at kur humbet, gj q sjell zemrim dhe askush nuk dshiron t luaj lojra me t.

  Un i shpjegova atij se dshtimi, humbja ose refuzimi do t jet gjithmon pjes e jets. sht ajo q ai bn me t q ka m shum rndsi dhe t jesh i lumtur pr t tjert kur ata fitojn, do ta ndihmoj at t kaprcej zhgnjimin e tij. Ndrsa u msoni fmijve tuaj kto gjra, sht gjithashtu e rndsishme t mbani mend se ata nuk do t bjn gjithmon at q ju thoni. Ata jan t paprsosur, prandaj dashurojini dhe pranojini.

  Vazhdoni t ecni me ta ndrsa ata msojn t bjn gjn e duhur sepse shpesh, do t’ju duhet t prsritni veten, t’i kujtoni ato dhe t’i lejoni t dshtojn. Duke ditur q jeni aty pr ta, shpesh koha do t jet gjja q ata kujtojn m shum.

  Msojini ata ti duan t gjith

  T duash t tjert do t thot q i trajton t gjith njsoj, duke treguar mirsi. Por t duash mund t nnkuptoj gjithashtu vendosjen e kufijve. Dhe t duash dik nuk do t thot q ata duhet ta plqejn ose t jen miq me at person.

  Msojini ata pr fmijt q kan aftsi t kufizuara fizike ose mendore

  Kur shkuam n boling nj dit m par, po ndanim nj kabin me fmijn me aftsi t kufizuara dhe familjen e tij. Ai na priti me dy prplasje grushte secili dhe na tha se ishte atje pr t festuar ditlindjen e tij t 21-t.

  Ai na pyeti pr emrat tan dhe ne e pyetm pr t tijn. Un besoj se sht e rndsishme q ne t flasim me fmijt tan pr njerzit me aftsi t kufizuara, kshtu q ata e kuptojn se edhe pse njerzit jan t ndryshm nga ata, kjo nuk i bn ata m pak t vlefshm ose t dashur se ne.

  Djali im menjher tha: “M plqen”, pasi i dha nj grusht dhe ndau emrin e tij. Ishte nj moment q kuptova q t gjitha diskutimet tona t mparshme n lidhje me t ishin realizuar dhe djali im kishte msuar se si t trajtoj t tjert me aftsi t kufizuara. Nuk mund ta imagjinoj se sa do t thot pr prindrit e atyre me aftsi t kufizuara q fmijt e tjer t ndrveprojn n nj mnyr t dashur me fmijt e tyre.

  Msojini ata pr barazin e gjinis dhe racs

  Gjinia – Mnyra m e mir pr t’i msuar fmijve tuaj barazin gjinore sht mnyra se si bashkveproni si burr dhe grua. Ne besojm se edhe pse jemi t barabart, ne kemi role t ndryshme n familjen ton. Si ift, ne ndajm ngarkesn e prgjegjsive, por gjithashtu njohim pikat e forta dhe t dobta. Ndrsa burri im nuk sht i mir n gatim, un nuk jam e mir n ndryshimin e dritave n makin. Si ekip, ne modelojm pr fmijt tan rndsin e barazis duke njohur dhe vlersuar pikat e forta dhe t dobta t njri-tjetrit.

  Dshironi t’i msoni fmijt tuaj barazin? Tregojuani atyre me veprimet dhe fjalt tuaja se, pavarsisht nse shikoni djathtas ose majtas, personi q qndron atje sht po aq i vlersuar dhe i rndsishm sa ju. Hillary Gruener – Autore e WFTB

  Prindrit duhet t marrin prgjegjsi pr t’i msuar fmijt e tyre pr barazin. Pavarsisht nse kjo ka t bj me racn, gjinin apo aftsit e kufizuara. Dhe mnyra m e mir pr t’i msuar ata sht prmes shembullit tuaj. Ndrsa i drejtojm fmijt tan n nj t ardhme m t mir dhe m t barabart n botn ton sht gjithashtu e rndsishme q ata t kuptojn pasojat kur dikush mendon se jan m t mir se dikush tjetr. Jo vetm q historia jon ka qen dshmi e ksaj me skllavrin, por edhe me mnyrn sesi trajtoheshin grat. Si e thash m lart, kjo mund t modelohet m s miri n marrdhniet si burr dhe grua.

  Msojini ata se jan t lir t ndajn gjithka me ju, pa gjykim

  Nse fmija juaj hapet para jush dhe sht i sinqert pr dika pr t ciln mund t ket probleme, ather shprblejeni at, mos i ndshkoni. Hern tjetr q do t ndodh dika, ata do t ndjehen t sigurt ta ndajn at me ju dhe t mos prpiqen ta fshehin.

  Nj aspekt tjetr i ksaj ka t bj me at dhe nga kush ndikohen. Edhe pse doni t keni nj marrdhnie t hapur dhe t sinqert me ta, duhet t mbani mend se ata jan ende fmij q kan nevoj pr kufij dhe mbrojtje. Nj aspekt q shpesh ndikon negativisht tek fmijt n kt koh dhe mosh, sht teknologjia. Kur prindrit nuk monitorojn se far po shikojn fmijt e tyre ose sa po e shikojn, kjo do t ndikoj tek ata n nj mnyr jo t mir.

  Msojini ata se si ta duan Zotin duke u br shembull, jo duke e detyruar at

  Bukuria e besimit ka t bj me besimin se Zoti na do aq shum sa na krijoi me vullnet t lir. Kjo do t thot q ne nuk jemi kukulla q Ai t’i kontrolloj, por m tepr fmij t Zotit q mund t bjn zgjedhje pr veten e tyre. Nse do ta detyroja djalin tim t besonte n Zot vetm sepse besoj n T, kjo do ta largonte at nga prvoja e bukuris s besimit ton. Zgjedhja. Mnyra m e mir pr t zbatuar besimin n familjen tuaj sht t modeloni se si sjell gzim dhe kuptim n jetn tuaj.


  https://www.botasot.info/life-style-...isht-te-forte/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 17-04-2021 m 18:44

 13. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pr: Kshilla mbi edukimin e fmijs suaj

  Msoni sa jeni n koh, babai duhet ti bisedoj kto gjra patjetr me djalin

  Bota Sot

  Ktu do t gjeni kshillat dhe msimet q do baba duhet ti msoj djalit t tij.

  Edhe pse shum njerz mendojn se nnat luajn rolin m t rndsishm n jetn dhe edukimin e fmijve, ka gjra q nj baba me siguri di t bj m mir. Sidomos kur bhet fjal pr nj djal.

  Vetm mendoni: djemt kalojn pjesn m t madhe t jets s tyre nn ndikimin e shoqrin e grave, duke filluar q nga edukatoret e kopshtit, msueset n shkoll, 90% e t cilave jan gra, dhe pr kt arsye atyre shpesh u mungon edukimi mashkullor.

  Msojini sa e rndsishme sht t dish t fitosh dhe t humbsh

  Prve miqve, cili sht shoku m i mir pr nj fmij n konkurse dhe lojra t ndryshme? Babi, natyrisht. Ky sht nj trajnim i mir pr cilsit mashkullore. Nprmjet ktyre lojrave, fmija do t ndiej shijen e fitores dhe do t kuptoj se sa prpjekje duhet pr ta arritur at. Dhe pr baban, lojra t tilla do t jen nj mundsi e shklqyer pr ti shpjeguar djalit se humbjet jan t pashmangshme. Nse bie, ju duhet vetm t ngriheni dhe t vazhdoni srish: nuk ka asgj t turpshme pr nj dshtim.

  Msojini atij sjelljen e duhur ndaj femrave

  Nj nn mund tia tregoj djalit t saj se si ta trajtoj nj grua, por vetm babai do t jet n gjendje ti tregoj t gjitha kto nprmjet shembullit t tij. Do t jet mir nse djali mson prej babait t gjitha gjrat m t rndsishme pr nj grua. Jo nga miqt, jo nga interneti, por nga babai kjo sht e rndsishme. Merrni djalin tuaj me ju pr t bler lule pr nnn. Shko n dyqan s bashku dhe me mirsjellje bisedoni me arktaren n mnyr q fmija t mos ngurroj t komunikoj me grat e panjohura.

  Bni nj bised mes burrash pr dashurin

  Le t msoj biri yt pr kt ndjenj t fuqishme nga bisedat mashkullore n zemr kur t vij koha. Pr nj t ri do t jet nj dhurat e vlefshme nse i ati i tregon atij pr dashurin e tij t par dhe datat e para dhe se ai nuk duhet t ngutet, sepse sht m mir t pressh pr vajzn e duhur q do t krijoj nj shkndij n shpirtin e tij.

  Msojini atij si ti dal vetes pr zot dhe t jet i guximshm

  Nj baba sht i vetmi q mund t msoj si duhet djalin e tij pr t qen i forte. Ai mund ta msoj se kur sht e arsyeshme t mos i kushtoj vmendje provokimeve dhe t largohet me qetsi.


  https://www.botasot.info/life-style-...ter-me-djalin/

 14. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pr: Kshilla mbi edukimin e fmijs suaj

  Si i msojn prindrit japonez fmijt e tyre q t mos bjn naze me ushqimin. Gjithka duhet t bni sht


  Pr shum prindr, ti bsh fmijt t han ushqim t shndetshm sht si t zbussh nj vi kokfort. Bright Side, tregon se si prindrit japonez i bjn fmijt t shijojn t gjitha ushqimet.

  1. Lreni fmijn t eksperimentoj nj shije t re.

  Fmijt mrziten lehtsisht me t njjtat ushqime dhe zakonet e tyre t t ngrnit ndryshojn shpesh. sht e rndsishme q nj fmij t shijoj pjata t reja, dhe shumica e prindrve japonez e marrin kt shum seriozisht.

  Sipas ekspertve, sa m shum nj fmij t provoj lloje t ndryshme t ushqimit t shndetshm, aq m shum interesi i tij do t rritet pr dietat m t shndetshme gjat kohs q rritet. Shija e tij gjithashtu do t zhvillohet dhe ai do t jet i prirur t provoj pjata t reja.

  2. Lrini ta shijojn vet procesin e t ngrnit.

  Prindrit duhet t shmangin t qenit shum t rrept n lidhje me ushqimin e shndetshm. Fmijt duhet t knaqen me ushqimet e tyre dhe prfshirja e mblsirave t vogla mund ti bj ata t presin me padurim.

  3. Shrbejeni ushqimin n pjata m t vogla.

  Arsyeja pse fmijt duhet t han ushqim n pjata m t vogla sht e thjesht: ata nuk duhet t ndihen t friksuar nga madhsia e nj pjate q supozohet t ket shum ushqim n t. Kur prdorin pjata m t vogla, ata inkurajohen t han vet ushqimin, gj q i ndihmon t zgjedhin at q duan t han.

  Pjesa q prindrit konsiderojn t jet me madhsi normale n t vrtet mund t jet shum e madhe pr nj fmij, dhe prindrit duhet ta mbajn mend kt kur matin sasin e ushqimit q fmija mund t haj n nj vakt.

  4. Hani ushqime familjarisht dhe prfshijini edhe fmijt.

  T ngrnit s bashku dhe lnja e fmijs q t marr pjes n procesin e gatimit mund ti inkurajoj ata t tregojn m shum kujdes pr at q do t han. Krijoni nj rutin gatimi t shndetshm, t shijshm dhe me ushqim t kndshm si shembull pr fmijt tuaj.

  5. T bsh shum krcime dhe vrap.

  Njerzit n Japoni shpesh preferojn t ecin me biiklet ose t bjn nj shtitje t shpejt kur lvizin n vende q nuk jan shum larg baness s tyre. N nj far mnyre, prindrit japonez i inkurajojn fmijt t merren me aktivitete fizike, si vrapimi dhe krcimi.

  N vend q ti lini fmijt t luajn video lojra pr or t tra, sht m mir ti nxirrni pr nj shtitje n parkun e lagjes ose t luani nj loj n shtpi.


  Gazeta Panorama

  http://www.panorama.com.al/si-i-meso...te-beni-eshte/

 15. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pr: Kshilla mbi edukimin e fmijs suaj

  Qarja, kafshimi, brtitja nuk jan gjithmon t kqija: Qe prse fmija ka nj sulm inati

  Shikoni far fshihet pas sulmit t zemrimit, por edhe far nuk duhet t bni n ato momente!

  Psikoterapistja Jasmin Zafar shpjegon se pr far bhet fjal kur nj fmij sillet n kt mnyr. Ajo thot se kjo gj nuk duhet t jet aspak shkak pr shqetsim,

  Gjja e par q them gjithmon sht se nuk ka vend pr tu friksuar, nse fmij brtet, irret, kafshon, refuzon. U kujtoj gjithmon prindrve fillimisht se fmija ndihet i sigurt pran tyre, andaj mund t shpreh ndjenjat e tij, thot mjekja, duke theksuar se fmija n at moment ka nevoj pr dika.

  Fmija prballet me emocione t mdha

  Sjellja e keqe e nj fmije thjesht do t thot se ai ende nuk ka msuar ti shpreh ndjenjat e tij n mnyrn e duhur.

  Truri zhvillohet me kalimin e moshs, kshtu q ndonjher ata nuk jan n gjendje t shprehin t gjitha ato emocione, si sht pasiguria. Ata nuk jan as t sigurt se far ndiejn ather, tregon mjekja.

  Ajo thot se sht nj pun e madhe pr prindrit. Detyra jon sht ti ndihmojm ata t prballen me ato ndjenja n mnyr q t kuptojn m mir veten dhe sjelljen e tyre.

  sht e rndsishme t qndroni t qet

  Mnyra se si i trajtojm kto episode ndikon shum n mnyrn se si do t sillet fmija.

  Gjja tjetr q u them prindrve sht t jen t qet. Jam e vetdijshme se sht shum vshtir, veanrisht nse ju vet jeni t lodhur, t uritur, t shqetsuar n at moment, por nse filloni ti brtisni, ti ndshkoni dhe ti krcnoni, kjo nuk do ta prmirsoj situatn. Ju vetm do t largoni mendimet tuaja nga problemi kryesor, thot dr. Jasmin.

  A ndihet fmija sikur askush nuk e dgjon?

  A keni menduar ndonjher se ndoshta ky sht problemi? Ndoshta fmija sht m i vogli n familje, m i qet?

  Sapo t kuptoni se far po kalon fmija, do ta keni t qart se fmija po prpiqej tju tregonte t gjitha kto. Prpiquni ta ndihmoni dhe t jeni aty pr t komunikuar m mir me ju, prfundon doktori.


  Bota Sot

  https://www.botasot.info/life-style-...je-sulm-inati/

 16. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pr: Kshilla mbi edukimin e fmijs suaj

  5 arsye pse t ngrnit si familje ndikon pr mir te fmijt

  Shum prej nesh i plqejn skenat e filmave ku familjet han mngjesin apo darkn s bashku. Kjo sht nj tradit e vjetr, shenj e nj familjeje t bashkuar q n fakt ndikon shum mir dhe te fmijt.

  Pse ngrnia e ushqimit s bashku sht m shum se thjesht nj veprim i thjesht i konsumimit t ushqimit.

  1. Fmijt msojn sjellje t mira

  Fmijt n mosha t vogla imitojn sjelljen e prindrve t tyre kur han s bashku. Prindrit mund t shfrytzojn mundsin pr t treguar se si t sillen si duhet gjat ngrnies. Prve ksaj, aftsit sociale dhe komunikuese mund t zhvillohen edhe prmes vakteve familjare.

  2. Ata dalin m mir n shkoll

  Fmijt q han me prindrit e tyre marrin nota m t mira se ata q han vetm. Kjo ndoshta sepse vaktet q shrbejn prindrit kan m shum vlera ushqyese dhe pr rrjedhoj marrin m shum vitamina. Pr m tepr, diskutimi i problemeve t shkolls i inkurajon fmijt q t'i trajtojn problemet n mnyr m efikase dhe t prshtatshme.

  3. Ata ushqehen m shndetshm

  Si rregull, t ngrnit s bashku on n zgjedhje m t shndetshme ushqimore. Ngrnia vetm ose larg shtpis, nga ana tjetr, nxit zakone m t kqija t t ngrnit.

  4. Ata hapen m shum

  Nj mbledhje familjare zakonisht krijon nj atmosfer t rehatshme dhe komode q i ndihmon fmijt dhe adoleshentt t flasin m hapur pr ndjenjat e tyre. Sipas nj studimi t rinjt kan nj komunikim m t mir me prindrit nse han me familjart. Secili antar ndan nj pjes t dits s tij, duke krijuar kshtu nj lidhje t fort familjare.

  5. Vetvlersimi i tyre rritet

  T ngrnit s bashku krijon nj ndjenj prkatsie. Prqendrimi n bised dhe t ngrnit n nj atmosfer t mir mund t gzoj ndjeshm fmijt dhe gjithashtu t rris vetvlersimin e tyre pr shkak t angazhimit social pr t cilin kan nevoj shum fmij dhe adoleshent. Adoleshentt prfundojn duke qen m pak t ‘dshpruar’, pasi sht m e leht t bisedojn ndrsa ndajn ushqimin me m t afrmit dhe m t dashurit e tyre.


  Tiranapost.al

  https://tiranapost.al/stil-jete/5-ar...emijet-i508478

 17. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pr: Kshilla mbi edukimin e fmijs suaj

  Mos i mbyllni fmijt n shtpi n dimr!

  Me ardhjen e dimrit, prindrit kan m pak gjasa ti ojn fmijt e tyre n parqe dhe knde lojrash nga frika se mos ftohen.

  Sapo temperatura ulet, ata preferojn ti ojn n dhomat e mbyllura t lojrave ose ti ln n shtpi. Megjithat, sht e rndsishme q fmijt t luajn jasht edhe kur sht ftoht.

  do arr, gshtenj, bo e pishave q nj fmij e mban n dor gjat lojs, mbledh baktere q forcojn imunitetin. Kshtu organizmi krijon nj mbrojtje kundr nj sr smundjesh.

  Mjekt kujtojn se aktiviteti n natyr, vrapimi apo ecja, i jep fmijs mundsin pr t marr ajr t pastr dhe ka nj efekt t dobishm n rrugt e frymmarrjes, i pastron ato dhe redukton kolln.

  Drita e diellit sht nj kur, veanrisht n vjesht dhe dimr, kur nuk sht aq e fort.

  Hulumtimet tregojn se momentet traumatike dhe stresuese t jets shkaktojn m pak rregullime mendore te fmijt q qndrojn shpesh n natyr.

  Ndriimi artificial dobson fokusin e syrit, ndrsa dita e kthen at n normalitet, ndaj sht e rndsishme ta mbani fmijn jasht do dit.

  Qndrimi jasht zvoglon hiperaktivitetin sepse fmijt jan m t qet pasi luajn n park, ndaj i qasen zgjidhjes s detyrave dhe aktiviteteve t tjera me m shum vmendje.


  Bota Sot

  https://www.botasot.info/life-style-...tepi-ne-dimer/

 18. #15
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pr: Kshilla mbi edukimin e fmijs suaj

  Pse fmijt zihen shum dhe far t bjn prindrit

  do familje me shum fmij ka me siguri zra t lart, prplasje dyersh dhe shum grindje dhe znka. Fmijt zihen pr shum arsye. Ata mund t jen t uritur, t lodhur ose thjesht t mrzitur nga njri-tjetri.

  Cilat jan shkaqet kryesore t grindjeve t fmijve?

  Shkenca rendit disa arsye pr kto grindje, dhe megjithse nuk jan befasuese, ato mund t ojn n nj reflektim pr prindrit nse ata duhet t korrigjojn sjelljen e tyre.

  Trajtimi preferencial: Disa kultura, ku bjm pjes dhe ne shqiptart, i kushtojn m shum rndsi nj gjinie mbi nj tjetr, dhe kjo mund t oj n paknaqsi dhe, pra, n grindje mes vllezrve.

  Nj thirrje pr pavarsi: Fmijt, qoft si parashkollor apo si adoleshente, e kan shjum t nevojshme lirin dhe pavarsin pr t’i br gjrat vet. Me hormonet e trbuara ose aftsit e kufizuara sociale vjen nj betej pr barazi me vllezrit e motrat m t mdhenj ose m t vegjl. Kjo shkakton paknaqsi dhe, pr rrjedhoj, grindje.

  Nevoj pr vmendje: Ndonjher vllezrit e motrat mund t grinden me njri-tjetrin nse e kuptojn se kjo sht nj mnyr pr t trhequr vmendjen e prindrve. Kjo sht m shum nj nevoj pr dashuri dhe vmendje.

  Karaktere t ndryshme: T gjith fmijt jan t ndryshm, edhe nse kan t njjtat gjene. Grindja mes individve me karaktere t ndryshm q jetojn me njri-tjetrin sht normale, pr sa koh q nuk bhen shqetsuese.


  ’t bjn prindrit kur fmijt zihen gjat gjith kohs?

  1. Msoni kur t ndrhyni dhe kur jo.

  Dhuna, ngacmimi dhe shenjat e tjera t grindjes fizike duhet t eliminohen q n fillim. Asnj grindje nuk mund t justifikoj goditjen e njri-tjetrit.

  Por nse debati sht relativisht i but dhe fmijt duket se po e zgjidhin, nuk ka nevoj t ndrhyni. Studimet thon se fmijt q i zgjidhin vet znkat bhen m tolerant n t ardhmen.

  Kshtu q hern tjetr q fmijt grinden, qoft edhe me zhurm, lrini ta zgjidhin vet pr sa koh q nuk ka krcnim fizik.

  2. Ndrmjetsoni, por mos gjykoni.

  do prindr, i do fmijt njsoj. Por ndonjher, mund t mos gjykojn ftoht kur fmijt grinden. Ju, pa dashje, mund t prfundoni duke marr ann e nj fmije mbi t tjert, duke krijuar edhe m shum paknaqsi.

  Nse lufta bhet e shmtuar dhe ju ndrhyni, mos mbani an. N vend t ksaj, inkurajoni fmijt q t flasin mes tyre, krkojuni t gjejn zgjidhje pr problemin dhe ndihmojini ata t arrijn nj marrveshje vet.

  3. Kaloni koh me secilin fmij individualisht.

  Fmijt jan shum t ndryshm. Nse njri dshiron t shikoj nj film, ndrsa tjetri dshiron t lexoj nj libr, prpiquni t kaloni koh me secilin. Pr shprblime dhe dhurata, sigurohuni q t'i merrni secilit fmij at q i plqen, n vend t t njjts gj.

  4. Prdorni t njjtn disiplin.

  Ndonse mund t mos merrni an ose t ndrhyni, ka raste q do t'ju duhet t jepnni dnime si prind. Harrojeni se kush e filloi luftn. Kur dhe nse vllezrit e motrat zihen, trajtojini t gjith njsoj.

  5. Mbi t gjitha ruani gjakftohtsin.

  Mos harroni asnjher se jeni i rritur. N do situat, pa marr parasysh se far kan br fmijt tuaj, ju nuk mund t brtisni me t madhe. Pr sa koh q grindja nuk sht agresive mund ta zgjidhni duke ruajtur qetsin.


  Tirana Post

  https://tiranapost.al/stil-jete/pse-...nderit-i509431

 19. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pr: Kshilla mbi edukimin e fmijs suaj

  Gabimet “toksike” t prindrve q padashur rrisin fmij egoist

  Mund ta keni dgjuar shpesh se edukimi i mir apo i keq fillon nga familja. Nj nga problemet m t mdha t prindrve sht se gjithmon e m shum pa e ditur, bjn disa gabime,q ndikojn m von n mnyrn se si fmija komunikon dhe sillet me t tjert.

  Traci Baxley nj trajner prindrimi tregon 5 nga sjelljet e gabuara q bjn zakonisht prindrit me fmijt, sjellje q m von ju ndikojn atyre n ndrtimin e karakterit.

  Sipas studimeve ndjeshmria dhe ndjenjat q lidhen me dhembshurin tek nj fmij,fillojn q n moshn 3 vjeare. Por cilat jan 5 gabimet,t cilat Baxley i prkufizon toksike e q rrisin individ egoist!?

  S pari,ti thuash nj fmije po pr do gj duket t jet nj nga gabimet m t mdha. Studimet tregojn se fmijt q marrin vetm po si prgjigjje jan m pak t ndjeshm ndaj t tjerve.

  Dshtimi n krijimin e mundsive msimore sht nj tjetr arsye. Q nga komunikimet familjare nj fmij duhet t msoj t mendoj pr t tjert.

  Ti tregosh fmijs se far sht duke ndodhur n bot dhe ta bsh t ndrgjeshm t vlersoj kushtet e tij sht nj nga format m t mira t edukimit.

  Fmijt msojn t jen mirnjohs kur nuk marrin gjithka q krkojn. Kshtu msojn njkohsisht t jen falnderues.

  E si prfundim t mos i lejosh apo angazhosh me pun vullnetare i bashkohet lists s gabimeve toksike q prindrit shpesh bjn.


  /CNBC / Vjola Gremi - SCAN  http://www.scan-tv.com/gabimet-toksi...emije-egoiste/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 16-01-2022 m 15:49

 20. #17
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pr: Kshilla mbi edukimin e fmijs suaj

  Gjrat q fmijt i mbajn mend nga prindrit

  Faza e rritjes s fmijve, sht m shum se nj prov e vshtir pr prindrit.

  1. Kur i keni br t ndihen t sigurt

  do fmij ka nevoj pr mbrojtje, prandaj fmijve tuaj do t’i nguliten n memorie t gjitha ato her kur keni luftuar prbindshat q fshihen posht krevatit t tyre, ose kur i keni qndruar pran pas nj ndrre t keqe. Por do t mbajn mend edhe ato raste kur temperamenti juaj ju ka shndrruar juve n ato prbindshat q ata i ruhen aq shum. sht normale q fmijt t’iu shohin t tensionuar dhe nevrastenik, ama qllimi juaj kryesor duhet t jet t’i bni t ndihen t sigurt kur jan pran jush.

  2. Kur u keni kushtuar koh

  Fmijt e lidhin ndjenjn e dashuris me sasin e vmendjes q marrin. Ato dit kur ju ndaloni at q po bni pr t’u br pjes e nj aji me vajzn tuaj, apo nj loje me top me djalin, do t jen kujtime t ngulitura thell n memorien dhe zemrat e tyre kur t rriten. Gjeni kohn pr t br gjra t vogla me fmijt tuaj, sepse n fund, do t jen momentet m t rndsishme.

  3. Marrdhnia juaj me partnerin

  Fmijt e formojn kndvshtrimin e tyre rreth dashuris duke par prindrit e tyre. Synoni t keni at lloj marrdhnieje, q t’i bj ata t presin me padurim martesn e tyre nj dit. Jepini fmijve sigurin q vjen kur shohin mamin dhe babin n nj marrdhnie dashurie t prkushtuar me njri-tjetrin.

  4. Prgzimet dhe kritikat tuaja

  Zemra e nj fmije sht si imento e pathar, prshtypjet q krijojn n fazat e hershme t jets s tyre, do t ngurtsohen me kalimin e kohs. Ata do t krijojn identitetin e tyre, aftsit dhe ndjenjn e vetbesimit, n varsi t fjalve q ju i keni thn gjat fmijris. Detyra e prindrve sht t msojn dhe disiplinojn, por edhe kur kritikoni, bjeni me dashuri dhe inkurajim.

  5. Traditat tuaja familjare

  Fmijt do t mbajn mend ‘traditat’ q ju vendosni n familjen tuaj, qoft nj film n fundjav, nj vend drejt t cilit udhtoni rregullisht, mnyra si festoni ditlindjet ose eventet e tjera speciale. Krijoni qllimisht disa traditat q dhe fmijt tuaj do t donin t’ia kalonin fmijve t tyre nj dit.


  Gazeta Metro

  https://gazetametro.net/gjerat-qe-fe...nga-prinderit/

 21. #18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pr: Kshilla mbi edukimin e fmijs suaj

  3 mnyra si prindrit mund t’i msojn fmijt t jen t zgjuar me parat nga nj kshilltar i familjeve t pasura

  Prindrit nuk duhet t presin derisa fmijt e tyre t arrijn n mosh madhore pr t’i msuar si t menaxhojn parat. Kjo sipas Ken Eyler, CEO i Aquilance, nj kompani shrbimesh financiare dedikuar “familjeve t pasura”.

  Gjat karriers s tij 31-vjeare duke kshilluar familjet me pasuri t mir, Eyler ka par mbi 100 fmij t rriten. Ai kshillon klientt e tij q t fillojn t’i msojn fmijt me parat n mosh t re, rreth moshs 5 ose 6 vje, n mnyr q t’i ndihmojn ata t krijojn zakone t mira dhe nj marrdhnie pozitive me to.

  “N kohn kur t jen 11, 12, 13 vje dhe t futen n adoleshenc ata duhet t jen mjaft t aft pr mnyrn se si funksionojn parat n shoqri,” thot ai pr CNBC. “Paraja sht nj mjet dhe ta kesh at pr fardo qllimi sht vrtet e rndsishme.”

  Nga kursimet te taksat, ktu jan tre njohuri q sipas tij t gjith prindrit duhet t’ia msojn fmijv t tyre kur ata jan t vegjl.

  1. Msojini atyre rndsin e kursimeve

  Nj nga gjrat e para q prindrit duhet t’u msojn fmijve sht rndsia e kursimit t parave, thot Eyler. Kshilla e tij vjen nga prvoja: vet prindrit e Eyler-it kishin rregulla se si ai lejohej t shpenzonte parat q merrte kur ishte i vogl.

  “Nse do t merrja 100 dollar, mund t shpenzoja nj t tretn e tyre, m duhej t kurseja nj t tretn e tyre dhe duhej t gjeja nj t tretn e tyre pr t br dika produktive,” thot ai. Opsionet e tij varionin nga dhurimi i parave deri te drejtimi i “nj biznesi t vogl”. Rregullat i msuan se nuk mund t shpenzonte gjithka q kishte.

  “T kesh para mnjan sht absolutisht thelbsore,” thot Eyler. “Ka gjithmon rrethana t jets ku keni nevoj pr nj rezerv parash.”

  2. Ndihmojini t kuptojn taksat

  Fmijt gjithashtu duhet t ken nj kuptim t prgjithshm t taksave, thot Eyler. Kjo varion nga t kuptuarit pse ato hiqen nga nj rrog deri tek pse i shtohen mimit prfundimtar t dikaje q blini n dyqan.

  “Realiteti sht se do person n shoqri paguan taksa,” thot ai.

  Prindrit duhet gjithashtu t sigurohen q fmijt e tyre t kuptojn pse taksat zbriten pr gjra si Sigurimet Shoqrore dhe Shndetsore. T ndihmosh fmijt t msojn pr taksat kur jan t vegjl mund t’i ndihmoj ata t shmangin do surpriz t pakndshme sapo t fillojn t fitojn parat e tyre thot Eyler.

  3. Njiheni me deklaratn e karts suaj t kreditit

  Njohja e fmijve me dokumentet e zakonshme financiare n mosh t re mund t’i ndihmoj t kuptojn konceptet e rndsishme t paras.

  “Kjo mund t jet aq e thjesht sa sht nj deklarat e karts s kreditit,” thot Eyler. “Kur jam duke prdorur nj kart krediti, kjo nuk do t thot se kam akses t pakufizuar n fonde.”

  Eyler sugjeron t’i msoni fmijs tuaj do gj rreth karts s kreditit dhe t’i shpjegoni gjra t tilla si kufiri i kreditit.

  “T kesh nj limit kredie prej 10,000 dollarsh nuk do t thot se kam 10,000 dollar pr t shpenzuar, sepse nuk mund t’i kthej ato para,” thot ai.

  Eyler shton se shfaqja e shpenzimeve t fmijve q lidhen me ta, si pagesa pr kampin veror ose nj lodr q e duan shum mund t’i “tregoj atyre se si funksionon jeta”.

  “Ndihmojini ata t kuptojn se do gj krkon pun dhe para,” thot Eyler. “Ky sht arsim i mir n fardo niveli.”


  Tirana Post

  https://tiranapost.al/stil-jete/3-me...me-par-i510375

 22. #19
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pr: Kshilla mbi edukimin e fmijs suaj

  Marrdhnia midis prindrve tuaj mund t ndikoj n at q ju do t krijoni n t ardhmen

  Marrdhniet jan pjesa m e rndsishme e jets, por n t njjtn koh jan jashtzakonisht t ndrlikuara. Ne nuk i zgjedhim t gjitha marrdhniet n jetn ton, sepse me disa njerz jemi t lidhur me gjak dhe me t tjert thjesht krijojm nj lidhje. Marrdhniet tona ndikohen nga faktor t shumt si sjellja, kushtzimi, humori, edukimi dhe tiparet e karakterit ton.

  Sidoqoft, sht interesante t theksohet se marrdhniet romantike q mund t kemi ndikohen nga marrdhnia midis prindrve tan. Kjo pasi marrdhnia midis tyre sht e para q dshmojm dhe nga e cila msojm. Bhet model pr t gjitha marrdhniet e tjera.

  Modeli

  Fmijt rriten duke par marrdhnien e prindrve si gjja e par q msojn n jet, si kur jan t pandrgjegjeshm ashtu edhe kur fillojn t kuptojn. N vitet e formimit, fmija ka pak ose aspak ide t s drejts dhe t gabuars, veanrisht kur bhet fjal pr marrdhniet. Modelet dhe veprimet, sado toksike apo t shndetshme qofshin q ata dshmojn n marrdhnien e prindrve bhen nj pik referimi pr ta.

  Angazhimi

  Prindrit jan mikrokozmosi i fmijs. Hapsira e sigurt q ata krkojn pr tu rikthyer her pas here. Kur fmijt shohin se zhvillohen konflikte dhe mosmarrveshje, kjo u shqetson ndjenjn e siguris. Ne bhemi pjes e mosmarrveshjeve t tyre dhe t prpiqemi ti zgjidhim ato. Ky angazhim sht vetm i natyrshm dhe mund t ndryshoj nga fmija n fmij, n varsi t lidhjes s fmijs me familjen.

  Dinamika e fuqis

  Prfshirja n konfliktet e prindrve shpesh on n mbajtjen e ans s njrit prind pr t cilin mund t keni nj ndjenj simpatie sepse besoni se ata jan n disavantazh. Kjo na bn t prthithim t gjitha cilsit e prindit 'm t dobt' sepse duam ti mbshtesim ata dhe t refuzojm totalisht tjetrin. Kjo rezulton n krijimin e nj dinamike t fuqis.

  Imitimi i sjelljeve n marrdhnien ton

  Ndrsa prvetsojm t gjitha cilsit e prindit q favorizojm mund t fillojm t shohim veten n vend t prindit t favorizuar, m t dobt n marrdhnien ton.

  Pasojat

  Mund t mos e kuptojm q imitojm kto sjellje n marrdhnien ton. Kto mund t ojn n lindjen e konflikteve n marrdhnie. Zgjidhja sht t shikoni me kujdes marrdhniet e prindrve tuaj dhe t shqyrtoni se si ndiheni prej saj. Ekzaminimi i kujdesshm do t'ju jap zgjidhje dhe do t'ju ndihmoj t kaprceni problemet e marrdhnies suaj.


  Tirana Post

  https://tiranapost.al/stil-jete/marr...-te-kr-i510472

 23. #20
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pr: Kshilla mbi edukimin e fmijs suaj

  Si t msoni fmijt t reagojn kur ngacmohen vazhdimisht nga shokt

  do prind dshiron t rris nj fmij t sigurt, miqsor, i cili prshtatet mir dhe nuk ngacmohet kurr nga t tjert. Sidoqoft, kjo mund t jet larg realitetit pasi disa fmij shpesh ngacmohen n shkoll nga t tjer m t mdhenj apo edhe bashkmoshatart, ndrsa t tjert tallen nga fmijt n lagjje.

  Nse dyshoni se kjo po ndodh edhe me fmijn tuaj, ktu jan disa mnyra pr t ndaluar n mnyr aktive fmijt q t ngacmojn djalin ose vajzn tuaj.

  Msojeni si t prgjigjet

  I vogli juaj ka t ngjar t mos dij t'u kthej prgjigjet e duhura atyre q i ngacmojn. Pra, ju duhet t'i ndihmoni ata t msojn ti dalin pr zot vetes. Kto mund t jen fraza t thjeshta dhe t qarta, t tilla si "M lr t qet", "mjaft" apo edhe t thuash "nejse" dhe t largohesh. Sigurohuni q fjalt q u msoni atyre t mos jen t tilla q mund t prkeqsojn situatn.

  Inkurajoni komunikimin e qart me ju

  sht me rndsi t madhe q fmija juaj t'ju hapet pr do gj, edhe n raste t ngacmimit. Nse qndrojn t heshtur mund t prvetsojn ndjesin e friks, e cila mund t rezultoj n trauma afatgjat.

  Pyeteni fmijn tuaj si i shkoi dita dhe mbani kontakte me prindrit e miqve t fmijve tuaj do jav q t dini si shkojn gjrat. Ndonjher fmijt e tjer mund t tregojn n shtpi se shoku i tyre po ngacmohet, ndrsa fmija juaj mund t qndroj i heshtur nga frika. Pra, duhet t inkurajoni komunikim midis jush.

  Organizoni situata prmes lojrave me role pr t par reagimin e tyre

  Me shum mundsi edhe nse mson far duhet t thot n rast ngacmimi, fmija mund t ket frik ta thot kur gjendet n t till situat. Luani me role, sht nj mnyr argtuese pr t kuptuar m shum dhe ti msoni fmijs se si t prballet me dhunuesin. Kjo sht nj mnyr e shklqyeshme pr t siguruar q fmija juaj t mos lndohet nga situata.

  Nprmjet ktyre mnyrave mund ta ndihmoni fmijn tuaj t prballet me botn reale dhe t ndrtoj vetvlersimin e tij.


  Tirana Post

  https://tiranapost.al/stil-jete/si-t...a-shok-i511146

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •