Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 57
  1. #21
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,205

    Për: Këshilla mbi edukimin e fëmijës suaj

    Pse lojërat me ujë, rërë e baltë janë aq të shëndetshme për fëmijët; Mos kini frikë

    Fëmija pasi ka filluar të ecë, nuk mund të qëndrojë në një vend për një kohë të gjatë. I vetmi element që e mban atë me orë të tëra “të lidhur” është uji. Ai mund të luajë deri edhe katër orë pa ndjerë mërzi.
    Kësisoj, s’ka arsye pse prindërit të tremben nëse fëmija ftohet apo jo.

    Përkundrazi, studimet kanë treguar se shumë faringite dhe trakeobronkite janë kuruar vetëm nëpërmjet lojës me ujë. Fëmija kur luan me ujin, çliron nxehtësi dhe për këtë arsye nuk “ftohet”.

    Po kaq të shëndetshme janë edhe lojërat me rërë dhe baltë. Mund të mbani në ballkonet e shtëpisë mjete të mbushura me rërë apo baltë, që fëmijët të mund të luajnë edhe kur nuk janë në vendet me rërë apo baltë.
    S’ka pse të trembemi që ata mund të bëhen “pis”.

    Loja me këto elementë është shumë e fuqishme, sa nuk e lejon “pisllëkun” të shkaktojë sëmundje. Këto lojëra influencojnë në sistemin psikomotor, në zhdërvjelltësimin e duarve dhe në kombinimin e asaj që shohin, asaj që duan të bëjnë dhe asaj që arrijnë të bëjnë.


    Bota Sot

    https://www.botasot.info/life-style-...kini-frike-se/

  2. #22
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,205

    Për: Këshilla mbi edukimin e fëmijës suaj

    Këshillat që ju ndihmojnë të rrisni fëmijë të lumtur dhe emocionalisht të fortë

    A është e vështirë të rritësh fëmijë të lumtur? Pas rolit të ri social të gruas vihet re prania e një fenomeni të ri që pothuajse mund të cilësohet si “sindroma e nënës së keqe”. Femra e sotme jo vetëm që aspiron të ketë një karrierë të mirë profesionale, të jetë e pavarur financiarisht, të ketë një partner që e kupton dhe një grup miqsh të besuar.

    Brenda këtij rrethi kompleks ka edhe fëmijë. Njerëzit më të rëndësishëm në jetën e tij, për të cilët, në njëfarë mënyre, ka ndjesinë se nuk i kushton aq kohë sa do të donte. Pikërisht atëherë lindin dyshimet: “A jam nënë e mirë?”. Kjo ndonjëherë bën që gruaja të vuajë nga ajo që është quajtur sindroma e nënës së keqe.

    Sot mëmësia ka pushuar së fokusuari ekskluzivisht tek figura e femrës. Rolet kanë ndryshuar dhe kjo është sigurisht pozitive. Megjithatë, figura e nënës vazhdon të konsiderohet një bosht jetik në prindërim. Si mund të rrisim fëmijë të lumtur në mes të kësaj shoqërie kërkuese, ku zakonisht nuk kemi gjithë kohën që duhet? Ne ofrojmë disa strategji që mund të ndihmojnë prindërit, edukatorët ose një nënë që gabimisht mendon se nuk është një “nënë e mirë”.


    Këshilla për të rritur fëmijë të lumtur:

    Ndihmojini të vendosin

    Ne mund të mos jemi në gjendje t’u japim fëmijëve tanë aq kohë sa duam. Ndonjëherë nuk mund të arrijmë në shtëpi në kohë për t’i ndihmuar ata me detyrat e shtëpisë ose për të bërë një shëtitje së bashku. Nuk ka rëndësi. Gjithsesi, të mos i lëmë fëmijët të mbyllen në dhomat e tyre, të mos lejojmë që televizori, kompjuteri apo videolojërat të na “marrin” atë pak kohë që mund ta ndajmë në mënyrën më të mirë: të flasim. Ne mbajmë një bisedë të përditshme me ta me qetësi dhe afërsi. Kjo do t’ju lejojë të dini shqetësimet dhe dëshirat e tyre.

    Nëse ata kanë një problem, le të mos ua zgjidhim, por të ofrojmë strategji dhe këshilla që ta bëjnë vetë. Për të edukuar fëmijë të lumtur, fillimisht duhet t’i bëjmë ata të përgjegjshëm, duke u dhënë mjetet me të cilat të përballen me problemet e vogla të përditshme.

    Bëjeni me dashuri, kujdes, por duke u ofruar atyre autonomi. Nëse e kanë gabim, mos i fajësoni dhe mos i ndëshkoni.

    Ndihmojini dhe mësojini se ka edhe dështime në jetë dhe se gjithçka duhet mësuar. Ata gjithashtu duhet të mësojnë të menaxhojnë konceptin e rëndësishëm të zhgënjimit.

    Ofrojuni atyre autonomi brenda kufijve

    Edukimi fillon nga momenti “zero” i lindjes. Të dy prindërit duhet të bien dakord se cilat udhëzime arsimore duhet të zbatohen, të përcaktojnë se çfarë do të lejohet, çfarë oraresh do të caktohen, çfarë do të ndalohet dhe çfarë do të negociohet.

    Fëmijët duhet ta dinë që në moshë të vogël se në shtëpi, ashtu si në shoqëri, ka kufij që duhen respektuar dhe sa më shpejt t’i dinë, aq më të sigurt do të ndihen, sepse do të dinë çfarë të presin në çdo moment. Pasi të vendosen rregullat, ne do të ofrojmë të drejta dhe ato gjithashtu do të negociohen dhe diskutohen. Është gjithashtu e rëndësishme t’u ofrohet fëmijëve autonomi adekuate bazuar në moshën e tyre. Në këtë mënyrë ata do të ndihen të aftë dhe të sigurt për veten e tyre, pasi do të marrin gjithmonë mbështetjen dhe udhëzimet tona në çdo kohë.

    Gjithmonë ofrojuni atyre besimin tuaj, flisni përpara se t’i ndëshkoni, dëgjojini para se t’i qortoni dhe flisni sa më shumë me ta. Ata kurrë nuk duhet t’ju shohin si armik.

    Autonomia është një faktor kyç në edukimin e fëmijëve. Me kalimin e viteve ata do të mendojnë se ne e vlerësojmë mënyrën e tyre të të menduarit dhe do të duan të marrin vendimet e tyre. Do të jetë mirë t’i lini të kontrollojnë nëse vendimi i tyre është i drejtë apo i gabuar. Shumë prindër, nga frika se mos vuajnë fëmijët e tyre, priren të jenë tepër mbrojtës pa e kuptuar se ulin aftësinë e tyre për të mësuar.

    Asnjëherë mos u përpiqni të kompensoni kohën që nuk mund ta kaloni me ta

    Është një gabim që bëjnë shumë prindër në ditët e sotme. Duke mos qenë në gjendje të kalojnë shumë kohë me fëmijët e tyre, përfundojnë duke i shpërblyer me një dhuratë, një lodër, atë video lojë që kërkojnë gjithmonë, tabletin, celularin… Është një gabim i madh. Fëmijët nuk i vlerësojnë dhuratat aq sa mendojmë ne. Dhe aq më tepër nëse e përdorim si shantazh, sepse ata në fund e kuptojnë shumë mirë strategjinë.

    Prandaj duhet të jemi të qartë: nuk ka asgjë për të kompensuar. Prindërit punojnë dhe është normale, të gjithë në familje kanë një funksion dhe një rol, nuk duhet t’i kompensojmë me “objekte” se nuk jemi në shtëpi. Kompensojini me “cilësinë” e jetës. Koha që kalojmë me ta le të jetë gjithmonë më e mira, më e sinqerta.

    Mos hezitoni të luani, të flisni, të gatuani, të ecni së bashku… Fikni telefonin dhe qeshni me fëmijët tuaj, pa u shqetësuar nëse jeni apo jo prindi “perfekt”. Ka një mijë mënyra për të qenë një prind i mirë dhe të gjitha janë të mira për të rritur fëmijë të lumtur.

    Inteligjenca emocionale për të rritur fëmijë të lumtur

    Edukimi i fëmijëve tanë që nga mosha e hershme deri në inteligjencën emocionale do të jetë padyshim një sukses. Kjo e fundit, siç e përshkruan Daniel Goleman, “është aftësia për të njohur ndjenjat e veta dhe të të tjerëve, për të motivuar veten, për të menaxhuar saktë emocionet tek ne dhe në marrëdhënie”.


    / Revista Psikologji / Panorama

    http://www.panorama.com.al/keshillat...isht-te-forte/
    Ndryshuar për herë të fundit nga sirena_adria : 09-03-2022 më 16:16

  3. #23
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,205

    Për: Këshilla mbi edukimin e fëmijës suaj

    Prindërit që rritin fëmijë inteligjentë dhe të sigurt bëjnë gjithmonë 5 gjëra gjatë ‘kohëve të vështira’

    Ne të gjithë duam të rrisim fëmijë elastikë , të sigurt dhe inteligjentë. Një psikolog i specializuar në zhvillimin e adoleshentëve, thotë se çelësi është që prindërit t’ju ofrojnë siguri që në moshë të re.

    Fëmijët, veçanërisht adoleshentët dhe të rinjtë, ndonjëherë kanë nevojë për një vërtetim se ajo që ata mendojnë dhe ndjejnë është normale dhe në rregull. Në fakt, psikologët besojnë se vërtetimi është një nga mjetet më të fuqishme të prindërimit, dhe megjithatë shpesh lihet jashtë programeve tradicionale të trajnimit të prindërve në sjellje.

    Vërtetimi i ndjenjave të fëmijës suaj nuk do të thotë domosdoshmërisht se ju i falni ose pajtoheni me veprimet që ai bën. Thjesht do të thotë të tregosh se i dëgjon, i kupton dhe i pranon.

    5 mënyra për që përdorin prindërit e suksesshëm sipas psikologëve:

    1. Ata normalizojnë përvojat

    Miqësitë i ndihmojnë fëmijët të zhvillojnë aftësi të rëndësishme jetësore, por asnjëra nuk është e përsosur.

    Kujtojini fëmijës tuaj se të gjitha miqësitë kalojnë nëpër ulje dhe ngritje. Në marrëdhëniet e qëndrueshme, miqtë e ngushtë në mënyrë të pashmangshme zhgënjejnë dhe irritojnë herë pas here.

    2. Ofrojnë rehati fizike

    Disa studime kanë gjetur përfitimet e kontaktit ndërpersonal. Për shembull, përqafimi mund të ulë presionin e gjakut dhe të rrënjos një ndjenjë kujdesi dhe sigurie.

    Le të themi se fëmija juaj po ndihet i mërzitur për diçka. Para se të thoni një fjalë të vetme, mund t’i fërkoni shpinën, t’i përqafoni ose t’i mbani dorën.

    3. Ata mësojnë se cilësia e kalon sasinë

    Një studim zbuloi se adoleshentët që kishin shumë miq - por më sipërfaqësorë – në shkollë, ishin më të shqetësuar.

    Plus, ndryshe nga sa mendojnë shumica e fëmijëve, të qenit popullor nuk e lehtëson vetminë.

    Sigurojeni fëmijën tuaj se nuk ka nevojë për qindra miq, qoftë në rrjetet sociale apo në jetën reale. Disa do të mjaftojnë, për sa kohë që ata janë besnikë, të besueshëm dhe mbështetës.

    Hulumtimet tregojnë se së bashku me pranimin nga bashkëmoshatarët, të

    4. Ata fokusohen në gjërat pozitive

    Shpesh shoh fëmijët të ndalen në një zhgënjim të vogël shoqëror, i cili në atë moment duket më i madh dhe më urgjent se të gjitha gjërat pozitive në jetën e tyre.

    Ndërsa ndjeni ndjeshmërinë për shqetësimin e fëmijës suaj, ripërqendrimi i vëmendjes së tij në triumfet dhe kënaqësitë e tij më të fundit i lejon ata të vlerësojnë gjërat që me të vërtetë kanë rëndësi.

    5. Ato japin shpresë

    Tregojini fëmijës tuaj se megjithëse po kalon një kohë të vështirë tani, ajo nuk do të zgjasë përgjithmonë. Gjërat do të përmirësohen. Kjo nuk është një trillim. Situatat sociale do të ndryshojnë sepse fëmijët do të ndryshojnë.


    Tiranapost.al

    https://tiranapost.al/stil-jete/prin...one-5--i512637

  4. #24
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,205

    Për: Këshilla mbi edukimin e fëmijës suaj

    Mbi prindërimin: “Jepuni fëmijëve lodra të thjeshta, jo tabloide!”

    Larg smartfonët dhe tabletët, nga të vegjlit! Sinjalizimi, edhe pse i mbështetur nga një studim shkencor prestigjioz, erdhi në dhjetor 2018 nga Akademia Amerikane e Pediatrisë, që tregoi sesi përdorimi i telefonave celularë, tabletëve, por edhe thjesht pajisjeve elektronike me ekrane të ndezura, nuk rekomandohen për mirërritjen e fëmijëve. Më mirë lodra të thjeshta dhe krijuese, që stimulojnë imagjinatën dhe zhvillimin njohës.

    Raporti i publikuar nga AAP përqendrohet mbi të gjitha në këshilla për prindërit se çfarë lloj lodrash duhet t’u dhurojnë ose t’u japin fëmijëve nga lindja deri në moshën shkollore. Këshillat e ekspertëve të pediatrisë janë pikërisht këto:

    “Lodrat kanë evoluar me kalimin e viteve dhe reklamat mund t’u japin prindërve përshtypjen se lodrat me një platformë” virtuale “ose dixhitale janë më arsimore […] Hulumtimi na tregon se lodrat më të mira, nuk janë ato me dritë verbuese ose të shtrenjta, ose që vijnë me një app për t’i përdorur”.

    Cilat janë lodrat më të mira që stimulojnë krijimtarinë e fëmijëve dhe gjithashtu, marrëdhëniet e tyre me mjedisin e njerëzit përreth tyre?

    Sipas pediatërve amerikanë, “lodrat më të mira, janë ato që përfshijnë prindrit dhe fëmijët në lojë, të pretendojnë sikur, apo dhe të ndërveprojnë së bashku […] Ju nuk merrni të njëjtën kënaqësi nga një tabletë, apo një ekran. Ndërsa, kur fëmijët luajnë me prindrit, këtu ndodh magjia e vërtetë, pavarësisht nëse ata janë duke u lodhur me personazhet e lodrave, apo tullat, apo enigmat së bashku”.

    Shkurt, fëmijët mund të luajnë me tulla dhe gjëegjëzë, për të zhvilluar aftësitë e tyre motorike, zhvillimin gjuhësor dhe njohës, vetëdijen hapësinore dhe aftësitë e para matematikore. Ndaj, të dashur prindër që jeni duke na lexuar, mos lejoni që vogëlushët tuaj, të marrin telefona inteligjentë ose tableta, apo ndonjë gjë që është digjitale, që në moshë të hershme; stimulojeni kureshtjen e tyre me lodra, apo lojra edukative ose “sociale”… ata, do t’u jenë mirënjohës në të ardhmen!


    Konica.al

    https://konica.al/2022/06/mbi-prinde...a-jo-tabloide/

  5. #25
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,205

    Për: Këshilla mbi edukimin e fëmijës suaj

    “Kështu mund të mbahet një miqësi”. Mesazhi i kësaj nëne do t’ju lërë pa fjalë.

    “Një nënë dhe djali i saj po ecnin në bregdet. Në një moment të caktuar, djali i thotë: “Ma, si mund të mbahet një miqësi?”.
    Nëna e sheh djalin duke qeshur dhe i thotë: “Merr pak rërë në dorë”.

    Djali ulet, merr një grusht rërë në dorë dhe sheh nga e ëma”. Nëna, duke vazhduar të buzëqeshte, i kërkoi: “Tani shtrëngoje dorën grusht”.
    Djali i vogël shtrëngoi dorën ku mbante rërën dhe vuri re se, sa më shumë e shtrëngonte dorën, aq më shumë humbiste rërë nga dora. “Ma, por rëra është duke rënë nga dora ime”, tha ai.

    “E di, i dashur. Tani mbaje dorën plotësisht të hapur”, i kërkoi e ëma.
    Djali u bind ama filloi të frynte një erë e fortë, e cila ia mori gjithë rërën nga dora. Ai i tha: “As kështu nuk munda ta mbaja dot rërën”.

    Nëna, e cila vazhdonte të buzëqeshte, i kërkoi: “Atëherë, tashmë merr prapë pak rërë, por mbaje dorën të hapur në formë të lugët, pra gjysmë të mbyllur për ta ruajtur, dhe gjysmë të hapur për ta lënë të lirë”.
    Djali provoi sërish siç i tha e ëma, ama këtë herë rëra nuk u zhduk nga dora e tij, arriti të qëndronte pavarësisht erës së fortë.
    “Kështu mund të mbahet një miqësi”, i tha e ëma”. – Kherydan

    Një miqësi mund të mbahet pikërisht në këtë mënyrë, duke treguar maturi në gjithçka që thua. Mund të kemi pakënaqësi, hatërmbetje, ama asnjëherë nuk duhet t’i shprehim ato në mënyrë të tillë që ta lëndojmë mikun apo mikeshën tonë. Fjalët vrasin ndaj duhet t’i peshojmë ato mirë, përpara se t’i nxjerrim nga goja jonë. Vetëm kur tregojmë mature dhe pjekuri, mund t’i mbajmë miqësitë për një kohë të gjatë.


    Bota.al

    https://bota.al/keshtu-mund-te-mbahe...lere-pa-fjale/
    Ndryshuar për herë të fundit nga sirena_adria : 04-07-2022 më 09:35

  6. #26
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,205

    Për: Këshilla mbi edukimin e fëmijës suaj

    Gjërat që fëmijët i mbajnë mend nga prindërit

    Duke pasur parasysh se rritja e fëmijëve është një kohë sa e rëndësishme edhe e vështirë për prindërit, ne kemi listuar disa përgjigje nga të cilat të gjithë prindërit do të jenë në gjendje të mësojnë diçka.

    Çdo fëmijë ka nevojë për mbrojtje, prandaj fëmijëve tuaj do t’i nguliten në memorie të gjitha ato herë kur keni luftuar përbindëshat që fshihen poshtë krevatit të tyre, ose kur i keni qëndruar pranë pas një ëndrre të keqe. Por do të mbajnë mend edhe ato raste kur temperamenti juaj ju ka shndërruar juve në ato përbindëshat që ata i ruhen aq shumë. Është normale që fëmijët t’iu shohin të tensionuar dhe nevrastenikë, ama qëllimi juaj kryesor duhet të jetë t’i bëni të ndihen të sigurt kur janë pranë jush.

    Kushtoni kohë fëmijëve tuaj

    Fëmijët e lidhin ndjenjën e dashurisë me sasinë e vëmendjes që marrin. Ato ditë kur ju ndaloni atë që po bëni për t’u bërë pjesë e një çaji me vajzën tuaj, apo një loje me top me djalin, do të jenë kujtime të ngulitura thellë në memorien dhe zemrat e tyre kur të rriten. Gjeni kohën për të bërë gjëra të vogla me fëmijët tuaj, sepse në fund, do të jenë momentet më të rëndësishme.

    Marrëdhënia juaj me partnerin

    Fëmijët e formojnë këndvështrimin e tyre rreth dashurisë duke parë prindërit e tyre. Synoni të keni atë lloj marrëdhënieje, që t’i bëjë ata të presin me padurim martesën e tyre një ditë. Jepini fëmijëve sigurinë që vjen kur shohin mamin dhe babin në një marrëdhënie dashurie të përkushtuar me njëri-tjetrin.

    Lavdatat dhe kritikat tuaja

    Zemra e një fëmije është si çimento e patharë, përshtypjet që krijojnë në fazat e hershme të jetës së tyre, do të ngurtësohen me kalimin e kohës. Ata do të krijojnë identitetin e tyre, aftësitë dhe ndjenjën e vetëbesimit, në varësi të fjalëve që ju i keni thënë gjatë fëmijërisë. Detyra e prindërve është të mësojnë dhe disiplinojnë, por edhe kur kritikoni, bëjeni me dashuri dhe inkurajim.

    Traditat tuaja familjare

    Fëmijët do të mbajnë mend ‘traditat’ që ju vendosni në familjen tuaj, qoftë një film në fundjavë, një vend drejt të cilit udhëtoni rregullisht, mënyra si festoni ditëlindjet ose eventet e tjera speciale. Krijoni qëllimisht disa traditat që dhe fëmijët tuaj do të donin t’ia kalonin fëmijëve të tyre një ditë.


    Bota Sot

    https://www.botasot.info/life-style-...nga-prinderit/

  7. #27
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,205

    Për: Këshilla mbi edukimin e fëmijës suaj

    Po sikur në vend të arsimimit, t’i rrisnim fëmijët tanë me ushqim për shpirtin, argëtim dhe art!

    Po sikur në vend të arsimimit ne t’i edukonim fëmijët tanë me ushqim për shpirtin, argëtim dhe t’i lëmë të ndihen të lirë?
    A do rritej një brez më i lumtur?

    Ish profesori i i psikologjisë sociale në Universitetin Howard, Jaiya John, autor i shumë librave, hedh idenë e një përmbysjeje të sistemit të edukimit që në vegjëli, për fëmijë më të lumtur.

    Ai i quan vitet e shkollimit deri një morg dhe vdekje shpirtërore dhe në vend të 18 viteve të humbura Jaiya John thotë se fëmijët tanë duhet të edukohen me muzikë, kërcim, poezi e art.

    Ja çfarë shkruan ai në librin e tij “Freedom: Medicine Words for Your Brave Revolution”:

    Po sikur edukimi të ishte kënga dhe vallëzimi, teatri, muzika, poezia, arti, kultura, loja, lëvizja, aventura dhe zbulimi dhe këto të ishin bazat, metodat përmes të cilave të përcilleshin historia, leximi, shkrimi, matematika dhe shkenca?

    Si do të ndikonte kjo në trupin, mendjen, sistemet nervore, kapacitetet sociale, aftësinë shëruese, menaxhimin e stresit dhe ankthit dhe marrëdhënien me jetën dhe gëzimin e fëmijëve tanë?

    Po sikur arsimi të ishte një kopsht pasionant dhe jo një morg i zymtë?

    Po sikur familjet dhe komunitetet të ishin të pranishme dhe të përqendruara, jo të margjinalizuara, të heshtnin dhe të fshiheshin?

    Po sikur fëmijët tanë të mund të kishin 18 vjet jetë dhe jo 18 vjet vdekje shpirtërore?

    Po sikur në vend të indoktrinimit, kontrollit, ndëshkimit, heshtjes dhe turpërimit të tyre, ne t’i drejtonim ata dhe t’i ushqenim me lirinë e të qenit të dashuruar me atë çka janë?

    A është ky një skenar shumë i frikshëm?

    Duket e pamundur apo të jetë një mënyrë inferiore vallë?

    Atëherë, ndoshta shpirtra të dashur, është urgjente të shqyrtojmë se çfarë na ka bërë edukimi.

    Jaiya është themeluesi i Soul Water Rising, një mision rihumanizues global për të çrrënjosur shtypjen si dhe i Freedom Project, një iniciativë globale që ringjall praktikat tradicionale për shërimin dhe çlirimin shoqëror.

    Për idetë e tij ai ka folur me mbi një milion njerëz në mbarë botën me audiencë deri në disa mijëra.

    Shpirti i tij indigjen ëndërron bukë të skuqur, bar të ëmbël, bambu në fllad dhe liqene breshkash, poezia e të cilëve është paqe.


    Tiranapost.al

    https://tiranapost.al/sociale/po-sik...r-shpi-i516889

  8. #28
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,205

    Për: Këshilla mbi edukimin e fëmijës suaj

    Shprehja “kërcënuese” që nuk duhet t’i thuhet kurrë fëmijës

    Nga Lira Gjika

    “Mbylle gojën!” Kjo shprehje edhe kur thuhet me të qeshur është kërcënim. Për fat të keq kjo shprehje është pjesë e fjalorit tonë të përditshëm dhe e përdorim kudo.

    Dëgjohet në shtëpi, në rrugë dhe për fat të keq e dëgjojmë të përdoret edhe në institucionet e edukimit, si kopshte e shkolla. Mbase ka ardhur koha që duhet të hartohet një listë me fjalë dhe shprehje që nuk duhen përdorur. Këtë listë duhet ta pregatisë një ekip miks specialistësh, duke filluar nga gjuhëtarët e psikologët e deri te pensionistët.

    Ne duhet të zgjedhim fjalët për të rregulluar etikën e komunikimit me veten, tjetrin dhe sidomos me fëmijët. Duhet të ndalohet me ligj shprehja “mbylle gojën” në institucionet shkollore e parashkollore, që për fat të keq, kjo shprehje, është ulur këmbëkryq dhe më e keqja, nuk na bën përshtypje. Duhet ta bëjmë këtë veprim ashtu siç është bërë me fjalën “pusho” që nuk lejohet të përdoret në institucionet shkollore e parashkollore.

    Ka ardhur koha, madje jemi vonë, për të përmirësuar fjalorin, sepse janë fjalët ato, që krijojnë mendimin. Kur përdorim një fjalor të tillë, apo më saktë fjalor bazik, është e pamundur të realizojmë dëshirat dhe qëllimet tona.


    Koha Jone

    https://kohajone.com/shprehja-kercen...kurre-femijes/

  9. #29
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,205

    Për: Këshilla mbi edukimin e fëmijës suaj

    Frazat që fëmija asnjëherë nuk duhet t’i dëgjojë nga ju

    Gjatë edukimit të fëmijëve, shpeshherë shumë prindër harrojnë se sa të rëndësishme janë fjalët që jua thonë atyre


    Këto fjalë mund të jenë të aprovimit, por gjithashtu mund të jenë edhe fjalë negative të cilat jua themi fëmijëve kur jemi të zemëruar.

    Këto fjalët e fundit e dëmtojnë fëmijën dhe nuk sjellin ndonjë përfitim..

    Prandaj, shumë ekspertë tregojnë dhe sugjerojnë që t’i thoni të “njëjtat” gjëra, por në mënyra më pozitive.

    Më poshtë i keni disa shembuj.

    – Në vend të “Sepse unë po them kështu”, thoni “E di se dëshiron të luash më shumë, por duhet që patjetër të shkojmë ta vizitojmë gjyshin.”

    – Në vend të “Boll qave më”, thoni “E di se ndjehesh keq. Nëse do të isha në vendin tënd, edhe unë do të qaja.”

    – Në vend të “Nëse nuk hanë bukë, do të bëhesh i dobët dhe i vogël”, thoni “Nëse e hani ushqimin, do të bëhesh i mençur dhe i fortë si babi.”


    Koha Jonë

    https://kohajone.com/frazat-qe-femij...egjoje-nga-ju/

  10. #30
    not exist Maska e skender76
    Anëtarësuar
    10-06-2003
    Vendndodhja
    Sa me larg Shqiperise...
    Postime
    4,784

    Për: Këshilla mbi edukimin e fëmijës suaj

    Nje kshille” prej meje,

    Kur t’ju bahet vajza/djali 20 vjeç, bani çmos, gjeni mnyren, qe te dale nga shpija e ngrohte” prindrore, e te jetoje vetem,
    Do i sherbeje shume…

    Qe kur te vije dita te bashkjetoje/martohet te jet e/i afte me vlersu partnerin/en, dhe ne rastin me te keq kur ka mosmarrveshje, e di qe jetohet edhe vetem, mos ta ket frike ndarjen (kjo vlen me shum per vajzat, ka raste qe pranojn denglat e derrkucit” vetem e vetem te mos kthehet te shpija e prinderve…)
    paqen, e sjell vetem drejtsia

  11. Anetarët më poshtë kanë falenderuar skender76 për postimin:

    sirena_adria (04-06-2023)

  12. #31
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,205

    Për: Këshilla mbi edukimin e fëmijës suaj

    6 ushqime që do t’i ndihmojnë fëmijët tuaj të qëndrojnë të mprehtë dhe të fokusuar

    Nga Dr. Uma Naidoo/ Vitet e para të jetës vendosin themelet për shëndetin e trurit. Studimet tregojnë se një dietë ushqyese që në foshnjëri është çelësi për mirëqenien afatgjatë të një fëmije dhe ushqimet që ata hanë mund të ndikojnë në njohjen, temperamentin, aftësitë motorike dhe zhvillimin e gjuhës.

    Si një psikiatre ushqyese, kam zbuluar se ushqimet e pasura me acide yndyrore omega-3 , folate , hekur , jod , zink , kolinë dhe vitamina A , B12 dhe D mbështesin funksionin e trurit. Shmangia e ushqimeve të përpunuara me sheqer të shtuar është gjithashtu thelbësore.

    Këtu janë gjashtë ushqime të trurit që do t’i ndihmojnë fëmijët tuaj të qëndrojnë të mprehtë dhe të fokusuar:

    1. Smoothie

    Smoothies janë një mënyrë e shijshme për të përfshirë shumë lëndë ushqyese në dietën e fëmijës suaj – madje edhe për të maskuar ushqimet që ata normalisht mund të luftojnë. Mund ta quani edhe “milkshake”.

    Për smoothie-n më të mirë, shtoni zarzavate me gjethe të pasura me folate dhe fibra si spinaqi ose lakra jeshile, së bashku me farat chia ose arra për acide yndyrore omega-3 me bazë bimore, fibra dhe proteina. Më pas hidhni një avokado për yndyra të shëndetshme, e ndjekur nga boronicat e pasura me antioksidantë.

    2. Patate të skuqura me perime

    Ngrënia e një shumëllojshmërie perimesh është kaq e rëndësishme për marrjen e mjaftueshëm të fibrave dhe fitonutrientëve.

    Furrat i shtojnë ushqimit një strukturë krokante pa skuqje të thellë. Përdoreni atë për të bërë “patate të skuqura” me kunguj të njomë, karrota ose bishtaja.

    3. Humus i bërë vetë

    Bishtajoret janë të shëndetshme dhe janë burime të hekurit, zinkut, proteinave dhe fibrave që ndihmojnë në zhvillimin e trurit.

    Humusi i bërë në shtëpi është një mënyrë e gjithanshme për të përfshirë bishtajore në dietën e fëmijës suaj.

    4. Salmoni

    Prezantimi i fëmijës suaj me peshkun në një moshë të re mund të rrisë gjasat e tij për ta shijuar atë dhe për të ngrënë proteina me pak yndyrë, të pasura me vitamina për pjesën tjetër të jetës së tyre.

    Salmoni është mjaft i butë për fëmijët e vegjël dhe është gjithashtu një burim i mirë i vitaminës B12 dhe omega-3, të cilat nxisin zhvillimin e shëndetshëm të trurit dhe disponimin më të lumtur.

    5. Vezë

    Vezët e plota janë një burim i shkëlqyer i vitaminave A, D dhe B12 që stimulojnë trurin, së bashku me kolinën. Kolina është veçanërisht e rëndësishme për fëmijët e vegjël, pasi është treguar se përmirëson zhvillimin e trurit dhe kujtesën afatgjatë.

    6. Qofte

    Fusni disa fibra të fuqishme me bazë bimore dhe perime ushqyese në dietën e fëmijës tuaj përmes qofteve. Filloni me një bazë fasule, thjerrëza ose gjeldeti të bluar. Më pas shtoni spinaqin e grirë ose kungull të njomë.

    * Dr. Uma Naidoo është një psikiatre ushqyese, eksperte e trurit dhe anëtare në Shkollën Mjekësore të Harvardit.


    TIRANApost.al

    https://tiranapost.al/stil-jete/6-us...e-dhe--i519067

  13. #32
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,205

    Për: keshilla dhe informacione :)

    Disa mënyra si të qetësojmë kollën tek fëmijët e vegjël

    Kolla është një mekanizëm mbrojtës i organizmit tonë që shërben për të nxjerrë jashtë materialet irrituese si për shembull mikrobet, pluhurat, tymin, mukusin. Kolla është një shqetësim që shfaqet tek fëmijët dhe që në të shumtën e rasteve shkakton panik tek prindërit duke qënë se fëmija nuk është i qetë si gjatë ditës ashtu edhe gjatë natës.

    Si të qetësojmë kollën e fëmijës?


    – Jepini fëmijës shumë lëngje, sidomos nëse bëhet fjalë për kollë me sekrecione. Pirja e lëngjeve të ngrohta i shkrin më me lehtësi sekrecionet dhe jep efekt zbutës për fytin e irrituar.

    – Ajrosni shpesh shtëpinë në mënyrë që të garantoni futjen e ajrit të “ri” në shtëpinë tuaj.

    – Mbani temperaturën e dhomës jo më të lartë se 20 gradë.

    – Krijoni lagështi në ajrin e dhomës nëpërmjet një lagështuesi ajri apo thjesht duke vendosur copa të lagura në kaloriferin e shtëpisë tuaj.

    – E vendosni fëmijën të flejë me kokën më lart në mënyrë që të ndihmoni rrugët e frymëmarrjes të qëndrojnë të lira. Për këtë do të mjaftonte të vendosnit një jastëk tjetër poshtë kokës së fëmijës.

    – Bëjini fëmijës sa më shpesh lavazhe nazale me solucion fiziologjik.

    – Bëjini banjë të ngrohtë ndërkohë që banja është pak me avull, kryesisht para gjumit, gjë e cila ka efekt zbutës ndaj kollës por edhe qetësues ndaj fëmijës që ka pasur një ditë të lodhshme nga kolla.

    – Bëjini aerosol vetëm me fiziologjik.

    – I jepni të pijë fëmijës një filxhan qumësht me mjaltë. Kjo është një zgjidhje e përdorur prej shumë kohësh kundër kollës. Duhet të keni kudjes për të mos e përdorur mjaltin nëse fëmija nuk ka mbushur moshën e duhur si edhe në rast se fëmija ka kollë me shumë sekrecione duhet të evitoni qumështin pasi favorizon shtimin e mukusit.


    Gazeta Metro

    https://gazetametro.net/disa-menyra-...ijet-e-vegjel/

  14. #33
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,205

    Për: keshilla dhe informacione :)

    6 ushqime që do t’i ndihmojnë fëmijët tuaj të qëndrojnë të fokusuar

    Nga Dr. Uma Naidoo/ Vitet e para të jetës vendosin themelet për shëndetin e trurit. Studimet tregojnë se një dietë ushqyese që në foshnjëri është çelësi për mirëqenien afatgjatë të një fëmije dhe ushqimet që ata hanë mund të ndikojnë në njohjen, temperamentin, aftësitë motorike dhe zhvillimin e gjuhës.

    Si një psikiatre ushqyese, kam zbuluar se ushqimet e pasura me acide yndyrore omega-3 , folate , hekur , jod , zink , kolinë dhe vitamina A , B12 dhe D mbështesin funksionin e trurit. Shmangia e ushqimeve të përpunuara me sheqer të shtuar është gjithashtu thelbësore.

    Këtu janë gjashtë ushqime të trurit që do t’i ndihmojnë fëmijët tuaj të qëndrojnë të mprehtë dhe të fokusuar:

    1. Smoothie

    Smoothies janë një mënyrë e shijshme për të përfshirë shumë lëndë ushqyese në dietën e fëmijës suaj – madje edhe për të maskuar ushqimet që ata normalisht mund të luftojnë. Mund ta quani edhe “milkshake”.

    Për smoothie-n më të mirë, shtoni zarzavate me gjethe të pasura me folate dhe fibra si spinaqi ose lakra jeshile, së bashku me farat chia ose arra për acide yndyrore omega-3 me bazë bimore, fibra dhe proteina. Më pas hidhni një avokado për yndyra të shëndetshme, e ndjekur nga boronicat e pasura me antioksidantë.

    2. Patate të skuqura me perime

    Ngrënia e një shumëllojshmërie perimesh është kaq e rëndësishme për marrjen e mjaftueshëm të fibrave dhe fitonutrientëve.

    Furrat i shtojnë ushqimit një strukturë krokante pa skuqje të thellë. Përdoreni atë për të bërë “patate të skuqura” me kunguj të njomë, karrota ose bishtaja.

    3. Humus i bërë vetë

    Bishtajoret janë të shëndetshme dhe janë burime të hekurit, zinkut, proteinave dhe fibrave që ndihmojnë në zhvillimin e trurit.

    Humusi i bërë në shtëpi është një mënyrë e gjithanshme për të përfshirë bishtajore në dietën e fëmijës suaj.

    4. Salmoni

    Prezantimi i fëmijës suaj me peshkun në një moshë të re mund të rrisë gjasat e tij për ta shijuar atë dhe për të ngrënë proteina me pak yndyrë, të pasura me vitamina për pjesën tjetër të jetës së tyre.

    Salmoni është mjaft i butë për fëmijët e vegjël dhe është gjithashtu një burim i mirë i vitaminës B12 dhe omega-3, të cilat nxisin zhvillimin e shëndetshëm të trurit dhe disponimin më të lumtur.

    5. Vezë

    Vezët e plota janë një burim i shkëlqyer i vitaminave A, D dhe B12 që stimulojnë trurin, së bashku me kolinën. Kolina është veçanërisht e rëndësishme për fëmijët e vegjël, pasi është treguar se përmirëson zhvillimin e trurit dhe kujtesën afatgjatë.

    6. Qofte

    Fusni disa fibra të fuqishme me bazë bimore dhe perime ushqyese në dietën e fëmijës tuaj përmes qofteve. Filloni me një bazë fasule, thjerrëza ose gjeldeti të bluar. Më pas shtoni spinaqin e grirë ose kungull të njomë.


    * Dr. Uma Naidoo është një psikiatre ushqyese, eksperte e trurit dhe anëtare në Shkollën Mjekësore të Harvardit.


    TiranaPost.al

    https://tiranapost.al/stil-jete/6-us...kusuar-i524308

  15. #34
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,205

    Për: keshilla dhe informacione :)

    Gjërat që duhen mbajtur mend për një imunitet më të mirë të fëmijës suaj

    Një i porsalindur ka nevojë për kujdes dhe vëmendje shtesë për të qëndruar i shëndetshëm dhe i mbrojtur nga infeksionet. Për fat të mirë, sistemi imunitar i njeriut është një rrjet tepër kompleks i qelizave dhe proteinave që mund të mbrojnë trupin nga sëmundje të ndryshme. Ndërsa antitrupat e një nëne i kalojnë foshnjës së saj, ka ende hapa që ju si prind mund të ndërmerrni për të forcuar imunitetin e fëmijës tuaj ndërsa ai rritet. Pra, çfarë mund të bëni për të siguruar që fëmija juaj të qëndrojë i shëndetshëm?


    Ushqyerja me gji:

    Një nga mënyrat më të rëndësishme për të siguruar që fëmija juaj të ketë një sistem të fortë imunitar është ushqyerja me gji. Në muajt e parë pas lindjes, ushqyerja me gji është veçanërisht e rëndësishme për zhvillimin e sistemit imunitar. Ndërsa antitrupat transferohen nga nëna te foshnja gjatë shtatzënisë nëpërmjet placentës, ushqyerja me gji siguron një rritje të freskët të imunitetit që është jetik për shëndetin e foshnjës tuaj. Sipas Qendrës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), SHBA, ushqyerja me gji mund të ulë rrezikun e astmës, obezitetit, diabetit të tipit 1 dhe sindromës së vdekjes së papritur të foshnjave (SIDS). Mund të zvogëlojë gjithashtu gjasat e sëmundjeve të stomakut dhe infeksioneve të veshit.

    Vaksinimi:

    Vaksinimi i foshnjave është një ndryshim absolut i lojës kur bëhet fjalë për mbrojtjen e tyre nga infeksionet vdekjeprurëse. Mendoni për vaksinat si armaturën më të mirë për të voglin tuaj. Lista e vaksinimeve që rekomandojnë pediatër është hartuar me kujdes për të siguruar që sistemi imunitar i fëmijës suaj të jetë i pajisur mirë për të trajtuar çdo mikrob që shkakton infeksion që mund t’i shfaqet. Është si një mburojë që i jep fëmijës tuaj një shans për të luftuar kundër sëmundjeve të dëmshme. Duke ndjekur orarin e rekomanduar të vaksinave, ju po siguroheni që fëmija juaj të marrë mbrojtjen më të mirë të mundshme. Në këtë mënyrë, kur fëmija juaj ndeshet me një mikrob, sistemi i tyre imunitar është gati ta njohë dhe shkatërrojë atë përpara se të shkaktojë dëm serioz.

    Ushqyerja:

    Edhe pse i vogli juaj nuk do të hajë ushqim të ngurtë për gjashtë muajt e parë të jetës së tij, ju prapë mund t’i jepni lëndë ushqyese të rëndësishme në formën e lëngjeve dhe pureve të shijshme. Duke planifikuar vaktet e tyre me ushqime që janë të mbushura me vitamina dhe minerale thelbësore, ju po i vendosni ato për një fillim të shëndetshëm në jetë. Mendoni luleshtrydhet me lëng, grejpfrutët e shijshëm dhe opsionet e tjera të shijshme që do t’i pëlqejë fëmijës suaj. Jo vetëm që këto ushqime të pasura me lëndë ushqyese do ta ndihmojnë fëmijën tuaj të bëhet i madh dhe i fortë, por gjithashtu do të ndihmojnë në ndërtimin e sistemit të tyre imunitar, duke e bërë atë më elastik ndaj sëmundjeve dhe sëmundjeve në të ardhmen.

    Mjedisi i pastër:

    Mbajtja e fëmijës tuaj të shëndetshëm dhe të mbrojtur nga mikrobet është thelbësore, dhe një mënyrë për ta bërë këtë është duke mbajtur një mjedis të pastër dhe higjienik. Foshnjat priren të fusin gjithçka në gojë, duke i ekspozuar ndaj baktereve dhe viruseve të dëmshme. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të siguroheni që të gjithë ata që merren me fëmijën tuaj të lajnë duart dhe këmbët shpesh. Pastrimi i rregullt i shtëpisë tuaj dhe heqja e produkteve johigjienike nga mundësia e fëmijës suaj mund të ndihmojë në parandalimin e përhapjes së mikrobeve.

    Gjumi i mjaftueshëm:

    Gjumi i mjaftueshëm është thelbësor për foshnjat për të ruajtur shëndetin dhe zhvillimin e mirë. Mungesa e gjumit mund të çojë në krisje dhe t’i bëjë ata më të ndjeshëm ndaj sëmundjeve. Një foshnjë e pushuar mirë do të jetë gjithashtu më pak e ngarkuar dhe më aktive, që do të thotë se ata kanë më shumë gjasa të eksplorojnë rrethinën e tyre dhe të zhvillojnë aftësitë e tyre njohëse.


    / Psikologji

    http://www.panorama.com.al/gjerat-qe...-femijes-suaj/

  16. #35
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,205

    Për: Këshilla mbi edukimin e fëmijës suaj

    Këshilla nga psikologët e Harvardit për të rritur fëmijë të mbarë

    Kohët kanë ndryshuar shumë dhe me kohë të reja vijnë zakone të reja, grupe sjelljesh dhe qëndrimesh që duken shumë të ndryshme nga ato me të cilat jemi mësuar kur ishim fëmijë.

    Brezat e sotëm janë përshtatur me teknologjinë e re që duket se i shpërqëndron ata nga nevoja për të dalë, për të luajtur, për t’u socializuar në mënyrën se si ne bënim ose thjesht si e kalonim kohë duke u argëtuar.

    Të gjitha këto ndryshime kanë sjellë një sfidë të madhe për prindërit të cilët, nuk kanë pasur fatin që të kenë përfitimet e teknologjisë moderne.

    Sfidat ndryshojnë në shumë mënyra, por kryesorja është se prindërit e sotëm i rrisin fëmijët e tyre shumë më ndryshe sesi ata janë rritur dhe rezultati i kujdesit të këtyre prindërve është sfida më e madhe.

    A do të mësojë fëmija im të jetë një person i kompletuar, ai që ecën përpara dhe ka një sjellje të mirë, i cili mund të lidhet dhe të komunikojë me të tjerët lirisht dhe haptazi?

    Çdo prind bën të njëjtat pyetje: A po më shpëton diçka nga vëmendja? A po bëj gjithçka mirë? A do të ketë sukses në jetën e fëmijës tim?

    Psikologët në Universitetin e Harvardit kanë menduar për të njëjtat pyetje dhe kanë gjetur se ka disa elemente që janë ende shumë të rëndësishme dhe themelore për fëmijërinë e secilit fëmijë.

    Çelësi për edukimin e një fëmije të përshtatur mirë në këto kohë ndryshimi nuk është aq i komplikuar sa mund të mendoni.


    Kaloni kohë cilësore me fëmijët tuaj

    Nuk mjafton vetëm të jesh fizikisht pranë fëmijës tënd – duhet të jesh me ta krejtësisht. Kjo do të thotë se asnjë tastierë Xbox-i apo iPhone-i nuk mund të zëvendësojë lidhjen që fëmija ka nevojë në të vërtetë.

    Duke komunikuar me ta hapur, duke dëgjuar me kujdes dhe duke bërë gjërat që pëlqejnë së bashku, fëmija juaj jo vetëm që do t’ju dojë më shumë, por gjithashtu do të mësojë si të jetë një person i vëmendshëm dhe i kujdesshëm dhe mos harroni se fëmijëria e tyre është një përvojë pozitive.

    Ky është themeli i gjithçkaje

    Fëmija juaj do të preferonte shumë (mbi çdo gjë tjetër) të ketë një person real me të cilin të flasë dhe të shkëmbejë ide dhe përvoja, edhe nëse nuk mund të mos jetë i vetëdijshëm për këtë gjë.

    Pyetini ata se si u shkoi dita e tyre, dëgjojini me kujdes dhe diskutoni dilemat që mund të kenë në kokën e tyre – të jeni të kujdesshëm që të u mos ‘dogmatizoni’ mësime nga përvojat tuaja, ata duhet t’i përjetojnë këto gjëra përmes perspektivës së tyre.

    Shihni se cilat janë gjërat e tyre të preferuara dhe përpiquni të mësoni prej tyre se si të luani lojërat që u pëlqejnë – ata do të gëzoheshin të ndanin pjesë të ‘argëtimit’ të tyre me ju!

    Lexojuni atyre një libër para gjumit (ose bëjeni së bashku gjatë ditës në qoftë se ata kështu duan). Vetëm jini rreth tyre tërësisht dhe njihni emocionet e tyre.

    Praktikisht po flasim për këtë:

    Kushtoni kohë të ditës tuaj për të luajtur lojërat e tyre të preferuara me ta;

    Lexojuni atyre një histori para gjumit dhe kënaquni me bashkë me ta;

    Pyetini ata për ditën e tyre, përfshijnë pyetje si: Cila ishte pjesa më e mirë e ditës tënde? Pjesa më e vështirë?

    A bëri dikush diçka të bukur për ty sot? Po ti a bëre ndonjë gjë të bukur për ndonjë person?

    Çfarë mësove sot në shkollë ose jashtë shkollës?

    Lërini fëmijët tuaj t’ju shohin si një model të fortë moral dhe si një udhëheqës!

    Fëmijët mësojnë më shumë nga personat që kanë përreth, sidomos në moshë të vogël. Ajo çfarë ju bëni është ajo çfarë ata do të bëhen.

    Kjo është arsyeja pse gjithmonë duhet t’u kushtoni vëmendje sjelljeve dhe veprimeve tuaja dhe të jeni gati të pranoni fajet dhe gabimet. Shfaqjani interesin fëmijës tuaj dhe tregojuni se jeni gati të pranoni gabimet tuaja dhe të përmirësoheni.

    Rezultati që dëshironi të shihni tek fëmija juaj vjen nga përpjekjet që bëni me veten tuaj.


    Lexo.al

    https://www.lexo.al/2023/04/keshilla...mije-te-mbare/

  17. #36
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,922

    Për: Këshilla mbi edukimin e fëmijës suaj

    këtu janë disa këshilla të rëndësishme për të rritur fëmijë të mirë:
    1. Pasqyrojini vlerat dhe sjelljet e mira: Si prind, ju jeni shembulli i parë dhe më i rëndësishëm për fëmijën tuaj. Ju mund të ndihmoni fëmijën tuaj të rritet në një person të mirë duke pasqyruar vlerat dhe sjelljet e mira në jetën tuaj të përditshme.
    2. Bisedoni me fëmijën tuaj: Bisedoni me fëmijën tuaj dhe dëgjoni atë me kujdes. Kjo mund të ndihmojë në ndërtimin e besimit dhe forcimin e marrëdhënieve.
    3. Inkurajoni kreativitetin dhe shpërblimin e punës së mirë: Inkurajoni fëmijën tuaj të eksplorojë dhe të zhvillojë kreativitetin e tyre. Shpërblimi i punës së mirë mund të ndihmojë në rritjen e vetëbesimit dhe motivimit të fëmijës tuaj.
    4. Mësoni fëmijën tuaj të marrë përgjegjësi: Nënvizojeni rëndësinë e përgjegjësisë dhe ndihmoni fëmijën tuaj të mësojë si të marrë përgjegjësi për veprimet e tyre.
    5. Impononi rregulla dhe kufizime të shëndetshme: Kufizimet e shëndetshme dhe rregullat mund të ndihmojnë në ndërtimin e disiplinës dhe strukturës për fëmijën tuaj.
    6. Shpenzoni kohë të cilësuar së bashku: Shpenzoni kohë me fëmijën tuaj në aktivitete të cilësuar së bashku, siç janë lojërat, sportet dhe projekte të tjera kreative.
    7. Inkurajoni jetën aktive dhe ushqyerjen e shëndetshme: Inkurajoni jetën aktive dhe ushqyerjen e shëndetshme në familje
    8. ju mund të ndihmoni fëmijën tuaj të rritet si një person i shëndetshëm dhe i lumtur. Disa mënyra për të bërë këtë janë:
    1. Inkurajoni ushqyerjen e shëndetshme: Bëni ushqim të shëndetshëm dhe të freskët në shtëpi dhe përfshini fruta dhe perime të shumta në dietën e fëmijës tuaj. Kufizoni ushqimet e përpunuara dhe të yndyrshme.
    2. Aktiviteti fizik: Inkurajoni fëmijën tuaj të bëjë aktivitete fizike, siç janë sportet, ecja me biçikletë, noti, etj. Aktiviteti fizik mund të ndihmojë në rritjen e shëndetit fizik dhe mendësor të fëmijës tuaj.
    3. Ndani kohë me familjen: Bëni aktivitete të cilësuar së bashku si një familje, siç janë lojërat, vizitat në park apo muze dhe shëtitjet në natyrë.
    4. Kufizoni kohën e shfletimit në internet dhe në televizor: Kufizoni kohën e fëmijës tuaj që shpenzohet duke shfletuar në internet dhe duke u mbajtur në televizor. Kjo mund të ndihmojë në promovimin e aktiviteteve të tjera dhe shpenzimit të kohës me familjen dhe miqtë.
    5. Përfshini fëmijën tuaj në punët e shtëpisë:
    Përfshirja e fëmijës tuaj në punët e shtëpisë është një mënyrë e mirë për t'u rritur si një person të përgjegjshëm dhe të vetëdijshëm. Disa mënyra për t'u bërë kjo janë:
    1. Caktoni punët e ndryshme: Caktoni punët e ndryshme në shtëpi për fëmijën tuaj, si p.sh. pastrimi i dhomës, larja e rrobave, lëndëve ushqimore, shkarkimi i lavatriçes, etj.
    2. Mendoni për moshën dhe aftësitë e fëmijës: Kini parasysh moshën dhe aftësitë e fëmijës kur caktoni punët. Ndihmoni fëmijën tuaj të kuptojë se punët që do të kryejë janë të përshtatshme për moshën dhe aftësitë e tij.
    3. Inkurajoni bashkëpunimin dhe ndihmoni: Inkurajoni fëmijën të bashkëpunojë dhe ndihmoni atë kur është e nevojshme. Inkurajoni të punojë së bashku me familjen dhe të ndjekë drejtimet tuaja.
    4. Përmirësoni aftësitë e fëmijës: Ndihmoni fëmijën tuaj të mësojë aftësi të reja
    Ndihmoni fëmijën tuaj të mësojë aftësi të reja nëpërmjet eksperimentimit dhe ndihmës së juaj. Disa mënyra për t'u bërë kjo janë:
    1. Inkurajoni eksperimentimin: Inkurajoni fëmijën tuaj të provojë gjëra të reja dhe të eksperimentojë me aftësitë e tij. Kjo mund të bëhet përmes aktiviteteve të ndryshme, siç janë lojërat, hobi dhe punët dore.
    2. Ndihmoni fëmijën të zhvillojë aftësitë kreative: Ndihmoni fëmijën tuaj të krijojë vlerësimin e artit dhe të muzikës dhe ndihmoni atë të zhvillojë
    aftësitë kreative. Kjo mund të bëhet përmes aktiviteteve si vizatimi, muzika, skenari, etj. Inkurajoni fëmijën tuaj të jenë kreativ dhe të ndjekin pasionet e tyre.
    3. Shpërndani kohë me fëmijën tuaj: Shpenzoni kohë me fëmijën tuaj dhe përfshini atë në aktivitete të ndryshme. Ky është një mënyrë e mirë për të ndihmuar fëmijën tuaj të zhvillojë aftësi sociale dhe emocionale.
    4. Inkurajoni leximin: Inkurajoni fëmijën tuaj të lexojë dhe të eksplorojë botën e librave. Kjo mund të ndihmojë në zhvillimin e aftësive të tyre të leximit dhe në rritjen e imagjinatës së tyre.
    5. Ndihmoni fëmijën tuaj të zhvillojë aftësi problem- zgjidhje: Ndihmoni fëmijën tuaj të zhvillojë aft
    ësi problem- zgjidhje. Kjo mund të bëhet përmes ndërmarrjes së projekteve dhe lojërave të ndryshme që ndihmojnë fëmijën të mësojë se si të përdorë aftësitë e tij për të zgjidhur probleme. Një mënyrë tjetër për të ndihmuar në zhvillimin e aftësive problem- zgjidhje është të inkurajoni fëmijën të ndjekë procedurat dhe udhëzimet, duke ndihmuar atë të kuptojë se si të ndjekë një proces të njëjta që do t'i ndihmojë atij të zgjidhë problemin.
    6. Inkurajoni aftësitë sociale dhe emocionale: Inkurajoni fëmijën tuaj të zhvillojë aftësitë sociale dhe emocionale, siç janë aftësitë për të komunikuar, për të menaxhuar emocionet dhe për të ndarë me të tjerët. Kjo mund të bëhet përmes marrjes së pjesës në lojëra të ndryshme, bisedave me miqtë dhe familjen dhe duke ndihmuar në ndërtimin e vetëdijes emocionale të fëmijës.
    7. Inkurajoni aftësitë e organizimit: Ndihmoni fëmijën tuaj të mësojë se si të organizojë kohën dhe të ndjekë një program

  18. #37
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,205

    Për: keshilla dhe informacione :)

    Asnjë prind nuk është perfekt: Gjashtë mënyra sesi ata ndikojnë negativisht në rritjen e fëmijëve të tyre

    Për çdo prind është krejtësisht e natyrshme të dojë më të mirën për fëmijën e tij duke u krijuar atyre kushtet për një jetë të lumtur e të shëndetshme si dhe krijimin e një karakteri të fortë me të cilin do të ecin përpara për të arritur gjëra të mëdha

    Përgjatë kësaj rruge emocionuese, por edhe të vështirë, prindërit krijojnë pritshmëri të larta për jetët e ardhshme të fëmijëve duke ndikuar te mënyra sesi ata shohin veten dhe botën, kështu, ndonëse qëllimi është i mirë, pasojat mund të mos jenë edhe aq.

    Sjellje të caktuara gjatë prindërimit të hershëm, ndikojnë në krijimin e fëmijëve perfeksionistë të cilët rriten me idenë se çdo gjë e cila është më pak se e përsosur, është një dështim i vërtetë. Si rrjedhojë ata nisin të kultivojnë ndjesinë e uljes së besimit dhe dashurisë për veten.

    Më poshtë gjashtë mënyra sesi në mënyrë të pandërgjegjshme prindërit krijojnë fëmijë perfeksionistë:

    Fëmija juaj duhet gjithnjë të jetë i pari

    Kjo sjellje mund të krijojë një ndjenjë presioni dhe pritshmërie për t’i bërë gjërat në mënyrë perfekte. Në momentin që kjo nuk ndodh, fëmija demoralizohet dhe mbyllet në vetvete duke u ndier në faj që nuk arriti të marrë notën më të lartë ose vendin e parë në një kompeticion.

    I mbroni në mënyrë të tepruar

    Mbrojtja e tepruar e fëmijës suaj mund t’i pengojë ata të zhvillojnë aftësi të rëndësishme jetësore dhe pavarësi dhe gjithashtu mund t’i bëjë të ndihen të paaftë për të përballuar dështimet. Lëreni ata të përjetojnë sfida dhe nxitini të provojnë aktivitete të reja. Vetëm kështu do të mësojnë nga gabimet e tyre.

    Mikro-menaxhoni çdo situatë

    Mikro-menaxhimi i jetës së fëmijës mund të krijojë një ndjenjë varësie dhe mungesë autonomie. Lëreni ata të marrin vendimet e tyre në përputhje me moshën, duke i udhëhequr vetëm kur është e nevojshme.

    Keni krijuar pritshmëri jorealiste

    Vendosja e pritshmërive jorealiste mund të krijojë një ndjenjë presioni dhe ankthi që rrjedhimisht mund të krijojnë çrregullime të së ngrënit dhe depresion. Këta fëmijë kanë gjithnjë frikën se nëse nuk janë perfektë, prindërit nuk do t’i duan mjaftueshëm.

    Kritikoni çdo gabim që fëmija bën

    Kritikat për çdo gabim që fëmija bën, mund të krijojë frikën e dështimit. Ndihmojini ata të kuptojnë se gabimet janë një pjesë e natyrshme e procesit të të mësuarit dhe inkurajojini të mësojnë nga gabimet e tyre, shkruan Living.

    I krahasoni me të tjerët

    Krahasimi i fëmijës tuaj me të tjerët mund të krijojë një ndjenjë inferioriteti dhe një besim se ata nuk janë mjaftueshëm të mirë. Në këtë mënyrë, brenda tyre rritet një ndjenjë e konkurrence që mund të jetë e dëmshme për marrëdhëniet e tyre me të tjerët. Përqendrohuni në pikat e forta dhe talentet që kanë dhe ndihmojini të zhvillojnë identitetin e tyre unik.


    / Telegrafi /

    https://telegrafi.com/asnje-prind-nu...ijeve-te-tyre/

  19. #38
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,205

    Për: Këshilla mbi edukimin e fëmijës suaj

    Roli Që Luan Familja Në Promovimin e Mënyrës Së Të Ushqyerit Tek Fëmijët

    Të ushqyerit shëndetshëm do të thotë që përfshirja frutave dhe perimeve në regjimin tuaj ushqimor të jetë një zakon që e praktikoni çdo ditë.

    Sipas disa studimeve të fundit në të cilat AgroWeb.org mbështetet, rezulton se është pikërisht familja ajo që luan një rol të rëndësishëm në promovimin e të ushqyerit shëndetshëm. AgroWeb.org ju njeh më poshtë me detajet e studimit.

    Roli që luan familja në mënyrën e të ushqyerit

    Fëmijët nga familjet që inkurajohen të konsumojnë sa më shumë fruta dhe perimeve, kanë më shumë gjasa t’i konsumojnë ato çdo ditë.

    Të dhënat vijnë nga projekti “Pro Greens” dhe raportohen nga një ekip studiuesish nga Finlanda, Holanda, Gjermania, Suedia dhe Norvegjia.

    Vakti i drekës që fëmijët marrin apo u jepet në shkollë, kontribuon në shëndetin e tyre. Kjo ndikonte edhe në zakonet e të ushqyerit që fëmijët krijojnë që në vegjëli.

    Gjetjet kanë dhënë rezultate të ndryshme në zbulimin e strategjive më të mira që prindërit mund të ndjekin për të inkurajuar fëmijët të ushqehen shëndetshëm.

    Ndër faktorët që dhanë rezultate të përziera ishin dallimet në kulturë.

    Pavarësisht kësaj, studiuesit vunë re se në mjediset familjare ku konsumi i frutave dhe perimeve është një zakon i përditshëm, bën që edhe fëmijët ta trashëgojnë këtë tipar.


    Cilat ishin disa nga metodat më efikase të cilat inkurajonin fëmijët të ushqeheshin më shëndetshëm?

    Disa prej tyre ishin:

    - Inkurajimi verbal, kur babai apo nëna i inkurajonin fëmijët të konsumonin perime çdo ditë ishte një mënyrëshumë e mirë. GJithashtu edhe kur fëmijët shihnin vetë prindërit duke konsumuar fruta dhe perime.

    - Rutina e të ushqyerit në familje, pra kur në çdo vakt përfshihen ushqime të shëndetshme.

    - Konsumi i mezeve të lehta gjatë ditës, ku përbërësit kryesorë janë frutat dhe perimet.

    - Fëmijëve ju lejohej të konsumonin aq fruta edhe perime sa ata dëshironin.

    - Edhe pse një studim unik, që tregon për lidhjen e rënësishme midis fëmijëve dhe ambientit familjar në të cilin ata rriten, puna ndryshonte tek fëmijët që ushqeheshin në shkollë apo nuk e merrnin ushqimin nga shtëpia.


    Si përfundim, ky studim mbështet rolin pozitiv të prindërve dhe mjedisit familjar në përgjithësi në motivimin e konsumit të përditshëm të frutave dhe perimeve nga fëmijët.


    Agroweb.org

    https://agroweb.org/ne-forme/trupi-s...t-tek-femijet/

  20. #39
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,922

    Për: Këshilla mbi edukimin e fëmijës suaj

    Familja luan një rol shumë të rëndësishëm në promovimin e mënyrës së të ushqyerit tek fëmijët. Si shembuj, prindërit mund të bëjnë ndryshime në mënyrën se si ushqehen ata dhe në atë që ofrojnë në shtëpi për të nxitur fëmijët të zgjedhin ushqime më të shëndetshme dhe të përfshijnë më shumë fruta, perime dhe proteina të përkohshme në regjimin e tyre ushqimor.

    Familja mund të ndjekë disa hapa si:

    Të ofrojë një shembull të mirë duke ushqyer veten dhe fëmijët me ushqime të shëndetshme, duke krijuar një ambient të shëndetshëm në shtëpi dhe duke e bërë ushqimin e shëndetshëm një pjesë të rëndësishme të kulturës së familjes.
    Të bëjnë aktivitete si blerje të përbashkëta ushqimesh dhe gatim së bashku për të nxitur zgjedhjet e shëndetshme të ushqimit dhe ndërgjegjësimin e fëmijëve për ushqimin e shëndetshëm.
    Të ofrojnë një shumëllojshmëri të ushqimeve të shëndetshme dhe të freskëta si fruta, perime, proteina të përkohshme dhe drithëra të integruar.
    Të ndërgjegjësojnë fëmijët për rëndësinë e ushqimit të shëndetshëm dhe të jenë të hapur për pyetjet dhe shqetësimet e tyre në lidhje me ushqimin.
    Të ndihmojnë fëmijët të kuptojnë se ushqimi i shëndetshëm është i rëndësishëm për shëndetin dhe mirëqenien e tyre në të ardhmen.

    Në këtë mënyrë, familja mund të ndihmojë në formimin e zakoneve të shëndetshme të ushqimit tek fëmijët dhe në përgatitjen e tyre për një stil jetese të shëndetshme dhe të qëndrueshme në të ardhmen.

  21. #40
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,205

    Për: Këshilla mbi edukimin e fëmijës suaj

    Këshilla për prindërimin: Si të zhvilloni aftësitë sociale të fëmijës suaj dhe t’i ndihmoni ata të bëjë shumë miq

    Të gjithë duam që fëmijët tanë të kenë miq dhe të ndërtojnë aftësi sociale, të cilat do t’i ndihmojnë ata të krijojnë marrëdhënie të shëndetshme. Për disa fëmijë, krijimi i miqve ose komunikimi me të tjerët nuk është i lehtë. Ndërtimi i miqësive është diçka që çdo fëmijë duhet të mësojë. Zhvillimi i aftësive të tilla si ndarja, kujdesi, ndërrimi ose shfaqja e ndjeshmërisë janë shumë të rëndësishme për fëmijët për t’i ndihmuar ata të ndërtojnë miqësi afatgjata.

    Këtu janë disa këshilla prindërore që mund të ndiqni për të zhvilluar aftësitë sociale të fëmijës tuaj dhe për ta udhëhequr mirë atë.

    Jepni një shembull të sjelljes së mirë në shtëpi

    Nëse doni t’u mësoni atyre gjëra të mira, filloni nga shtëpia juaj. Për këtë, bisedoni me ta me mirësjellje. Edhe anëtarët e tjerë të shtëpisë duhet të përdorin gjuhë të mirë mes tyre, të respektojnë dhe të kujdesen për njëri-tjetrin. Duke vepruar kështu, sjellja e fëmijës suaj do të jetë e mirë me njerëzit që takohen për herë të parë.

    Bëhuni modeli i fëmijës suaj

    Sa herë që dilni jashtë shtëpisë me fëmijët tuaj ose merrni pjesë në një takim me ta, jini miqësor me njerëzit e tjerë që takoni. Kur ta bëni këtë, fëmijët tuaj do të jenë gjithashtu në gjendje të mësojnë nga ju se si të ndërveprojnë me njerëz të rinj.

    Përfshijeni fëmijën tuaj në aktivitete

    Motivoni fëmijët tuaj të marrin pjesë në aktivitete që mund të jenë hobi i tyre, duke vazhduar në të ardhmen. Ju gjithashtu duhet të ndërveproni me miqtë e fëmijës suaj dhe t’u jepni atyre mundësinë për t’u argëtuar së bashku.

    Mbani një sy në to

    Mbajtja e syve nuk do të thotë që ju të monitoroni vazhdimisht aktivitetin e fëmijës suaj. Ndonjëherë duhet t’i lini ata të trajtojnë çështjet e tyre dhe t’i lini të merren me vështirësitë. Nëse situata del jashtë kontrollit, duhet të jeni aty për t’i mbështetur. Në këtë mënyrë, fëmija juaj do të mësojë se si të trajtojë vetë një situatë të ndërlikuar.

    Jepini fëmijës tuaj një shans për të folur

    Pasi të ktheheni nga puna, kur të takoni fëmijën tuaj, bisedoni me fëmijën tuaj dhe dini për aktivitetet dhe atë që ka bërë gjatë gjithë ditës. Kjo do të bëjë që ai të jetë më i hapur me ju dhe mund të të tregoj gjithçka pa frikë.


    Revista Psikologjia

    http://revistapsikologji.com/keshill...eje-shume-miq/
    Ndryshuar për herë të fundit nga sirena_adria : 06-05-2023 më 06:05

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •