Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 7
 1. #1
  Fol mire ose hesht Maska e Lin
  Antarsuar
  26-04-2012
  Vendndodhja
  Kosov
  Mosha
  31
  Postime
  203

  Kshilla mbi edukimin e fmijs suaj

  Mos lejoni fmijt tuaj t przihen me fmij t pamend e qesharak, sepse ai (fmija juaj) do t marr nga veprat e tyre t neveritshme, dhe ajo ka ai (fmija juaj) ka msuar, do t shkatrrohet.

  Poeti thot:
  Fmija do t kujtoj ka i sht dhn, dhe ai nuk do e harroj at
  Meqense zemra e tij sht sikur nj gur i muar
  Gdhend fardo t dhne q ju dshironi, n zemrn e tij
  Do t'i kujtoj ai, pavmendshm, me nj kujtes t sigurt


  Pra, fmija sht i zbrazt dhe do t pranoj do gj.

  Dhe, si thuhet:"T skalitsh n rini sht sikur t skalitsh n gur".
  Ndryshuar pr her t fundit nga Lin : 12-09-2012 m 10:09

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,228

  Pr: Kshill mbi Edukimin e fmijs suaj

  Nse i msoni fmijs tuaj kto 3 gjuh, ju po formoni nj Drejtues

  Msimi i gjuhve t ndryshme t huaja mund t sjell prfitime t gjithanshme pr fmijt n aspektin e ekspozimit ndaj zhvillimeve dhe kulturave t ndryshme. Duke patur kaq shum gjuh t huaja, si ta kuptojm se cilat jan ato t duhurat pr fmijn?
  Nj studim i kryer koht e fundit na sugjeron nj prgjigje t sakt.

  Qendra e Krkimeve t Ekonomis dhe Biznesit e kreu studimin n bashkpunim me Aeroportin Heathrow t Londrs. Ekspertt analizuan se si gjuha e huaj kishte impakt n jetn e fmijve dhe rolin q luan n jetn e prditshme. Ata prcaktuan gjithashtu edhe se cila ka tendenc q t drejtoj drejt mundsive m t mira pr nj karrier kur fmijt t rriten.

  Ne besojm se msimi i gjuhve t huaja ka prfitime t jashtzakonshme pr zhvillimin e fmijs dhe sht nj investim i vrtet pr t ardhmen e fmijs, thot Antonella Sorace, Eksperte e Zhvillimit Linguistik.

  Studimi prfshiu nj anketim, nj numr prej 2,001 prindrish me fmij nn moshn 18-vje, krahas nj anketimi tjetr me m shum se 500 lider n biznes.
  Cilat gjuh morn vendet e para?

  Rezultatet treguan se fmijt duhet t msojnFrngjisht,Gjermanishtdhe/ose gjuhnMandarinnse duan t jen t suksesshm n 10 vitet e ardhshme dhe tmaksimizojn punsueshmrin e tyre.

  (Kuptohet se duke qen se studimi sht anglez, gjuha angleze merret e mirqen duke qen se sht gjuha am. Gjuha angleze sht prhapur shum dhe po msohet gjersisht n vendin ton ndaj dhe ne do ta marrim si t mirqen se ajo sht e domosdoshme pr tu msuar prve tre gjuhve t sugjeruara.)

  Aftsia e t diturit nj gjuh t dyt dhe jo vetm, hap dyert drejt nj tregu t ri t biznesit dhe u lejon atyre q t krijojn mardhnie t reja me partner t ardhshm n biznes.

  Prve t msuarit t nj gjuh t huaj, aftsit akademike dhe ndrpersonale q mund t prfitohen nga msimi i nj gjuhe tjetr jan mjaft t rndsishme gjithashtu.

  Fmijt q jan t ekspozuar ndaj gjuhve t huaja bhen m t vetdijshm ndaj kulturave t ndryshme, njerzve t tjer dhe pikpamjeve t ndryshme q mund t ken kta njerz. Ata kan nj tendenc q t jen m t mir n detyra t ndryshme q iu vihen prball dhe lexues m t avancuar se ata q flasin vetm nj gjuh.
  Pjesa m e madhe e prindrve t anketuar n kt studim, rreth 85% e tyre besonin se sht rndsishme pr fmijt q t msojn nj gjuh t dyt prve gjuhs am dhe nj n katr prindr besonte se kjo do ti rris mundsit e fmijs pr t patur nj karrier t suksshme.

  Nga ana tjetr, 45% e tyre pranuan edhe se fmijt e tyre nuk mund t flasin nj gjuh t dyt.

  Ndaj nse doni q fmija juaj t dalloj nga grupi i madh i t rinjve q enden n krkim t nj pune, sigurohuni q ti t msoj nj nga 3 gjuht e suksesit!

  [Burimi: Readers Digest]

  http://konica.al/2017/12/nese-mesoni...-nje-drejtues/

 3. Anetart m posht kan falenderuar sirena_adria pr postimin:

  Xhenet.M.S. (30-08-2018)

 4. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,228

  Pr: Kshill mbi Edukimin e fmijs suaj

  Dhurata m e mir pr fmijt quhet KOH


  Dhurata m e mir pr fmijt quhet Koh. Nuk shitet n dyqanet e lodrave apo n internet. Nuk mund ta paketosh, por kur e marrin prej teje, syt e tyre shklqejn nga lumturia.

  Nuk mund t shihet, t blihet, t paketohet, sepse koha sht brenda nesh, n dispozicionin ton. Esht t kuptosh se asgj nuk vlen m shum, se sa shfletimi prej teje, i faqeve t librave t tyre t preferuar.

  Vetm prmes kohs q kalojm me ta, fmijt e perceptojn magjin e dashuris.

  Magjia nuk ndodh kur i lm para televizorit, nj tableti ose nj telefoni celular.

  Kjo nuk sht mnyra se si krijohet lidhja m e rndsishme e jets son.

  Nj lidhje e fort dhe e sigurt krijohet me koh, me edukim, ngrohtsi dhe dashuri.

  Vetm kshtu mund t ndrthuret struktura e emocioneve tona n nj koh ndryshimetsh t pafundme, q fmijt duhet t’i ndajn me prindrit.

  Me kt rast ju sjellim nj histori prekse, q reflekton rndsin e prindrimit.

  Nata kish rn tashm, por voglushi po prpiqj fort q t rrinte zgjuar. Dhe ia vlente: ishte duke pritur baban.

  Syt e lodhur tashm po i mbylleshin, kur u hap dera dhe u shfaq i ati, pas nj dite t gjat pune.

  Biri: “Babi, a mund t t bj nj pyetje?”
  Babai: “Natyrisht, far sht?”
  Biri: “Babi, sa para fiton pr nj or?”
  Babai: “Nuk sht puna jote. Pse ma bn nj pyetje t till?”
  Djali: “Dua vetm ta di. T lutem m trego, sa para fiton pr nj or? ”
  Babai: “Nse vrtet do ta dish, fitoj 100 dollar n nj or”.
  Biri: “Oh! (me kokn ulur) Babi, a m jep borxh 50 $?”
  Babai u zemrua.
  Babai: “E vetmja arsye prse po m pyesje, ishte q t t jepja borxh para, q t blije nj lodr idiote, apo ndonj budallallk tjetr. Tani shko drejt e n dhomn tnde dhe bjer t flesh. Dhe mendo pse po bhesh kaq egoist. Un punoj dhe lodhem prdit pr kt sjell fmijrore”.

  Burri u ul, por ndjehej gjithnj e m i zemruar duke menduar pr pyetjen e t birit: “Si mundi t m bj nj pyetje t till, vetm pr t m krkuar para?”

  Pas afro nj ore, ishte m i qet dhe nisi t mendoj. Ndoshta kishte vrtet nevoj pr 50 dollar, q t blej dika t rndsishme, pasi i biri nuk i krkonte shpesh para.

  Kshtu, shkoi n dhomn e tij dhe hapi dern.

  Babai: “Po fle, bir?”
  Biri: “Jo, babi, jam zgjuar”.
  Babai: “Po mendoja, ndoshta u tregova i ashpr me ty. Ishte nj dit e gjat dhe e lodhshme kjo e sotmja. Merri 50 dollart q m krkove.”
  Voglushi u ul mbi shtrat dhe buzqeshi: “Oh, faleminderit baba!”

  Pastaj, nga posht jastkut, nxorri disa kartmonedha t zhubravitura. Babai, kur pa q i biri kishte para tashm, nisi t ndjej srish zemrimin. Voglushi nisi t’i numroj dalngadal.

  Babai: “Pse doje m shum kur kishe tashm?”
  Biri: “Sepse nuk kisha mjaftueshm, por tani po, i kam. Babi, tani kam 100 $. A mund t blej nj or nga koha jote? T lutem eja m hert nesr. Dua t ha dark me ty”.

  Nse fmijt do t mund t blinin kohn ton, do ta bnin at pa hezitim.

  Edukimi n mnyrn e duhur do t thot ndarje e momenteve “me nj zjarr t ngadalshm”, duke respektuar ritmet e rritjes s fmijs.

  Nj nga prgjegjsit kryesore t prindrve sht t ndihmojn fmijt t zhvillohen n shoqri dhe pa stres.

  Edukimi “me nj zjarr t avasht”, do t thot t shpjegosh gjrat me qetsi, t t bjn pyetje dhe t krijoni nj atmosfer t rehatshme pr t’u prgjigjur me interes dhe qetsi.

  Kjo do t thot ndarje e sekreteve, shqetsimeve, mendimeve dhe emocioneve.

  Krijimi i lidhjeve t bazuara n kto premisa u ofron fmijve oksigjenin psikologjik, pr t cilin kan aq shum nevoj.

  Pa stres, pa krkesa, pa pritshmri, pa ua varur shum lvizjeve mizore t akrepave t nj sahati.

  Nuk mund t lejojm q nxitimi t’u vjedh magjin e fmijris.

  Prandaj dhurata m e mir q mund t’u bjm nuk blihet.

  Dhurata pr ta sht malli m i mura q edhe vet kemi: KOHA.

  / nj mendje e bukur


  Bota
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 21-02-2019 m 13:05

 5. Anetart m posht kan falenderuar sirena_adria pr postimin:

  Neteorm (14-01-2019)

 6. #4
  not exist Maska e skender76
  Antarsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,766

  Pr: Kshilla mbi edukimin e fmijs suaj

  Teme shume interesante.
  Mendoj se edukimi i femijeve esht shum kompleks, dhe se nuk ka nje manual fiks...
  Si fillim duhet te kuptojm pozicionin tone si prind, ate se cfare duhet dhe na takon te bejm pa abuzuar me "pushtetin momental"...


  Lexojeni kete sepse esht gjigande:
  Definizione di un figlio | Jos Saramago
  Un figlio un essere che Dio ci ha prestato per fare un corso intensivo di come amare qualcuno pi che noi stessi, di come cambiare i nostri peggiori difetti per dargli migliore esempio, per apprendere ad avere coraggio. S. questo! Essere madre o padre il pi grande atto di coraggio che si possa fare, perch significa esporsi ad un altro tipo di dolore, il dolore dell'incertezza di stare agendo correttamente e della paura di perdere qualcuno tanto amato. Perdere? Come? Non nostro. stato solo un prestito. Il pi grande e meraviglioso prestito, siccome i figli sono nostri solamente quando non possono prendersi cura di s stessi. Dopo appartengono alla vita, al destino e alle loro proprie famiglie. Dio benedica sempre i nostri figli, perch a noi ci ha benedetto gi con loro.
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 7. Anetart m posht kan falenderuar skender76 pr postimin:

  sirena_adria (03-03-2021)

 8. #5
  not exist Maska e skender76
  Antarsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,766

  Pr: Kshill mbi Edukimin e fmijs suaj

  Du te ndaj me ju dicka qe me ka trasmetu baba (i jam shum mirnjohes).

  Nuk mbaj mend asnjehere qe ai te urrente njeri. Edhe nese kishte ndonje rast mosmarrveshneje me dike, baba nuk e urrente, perkundrazi e justifikonte....
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 9. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,228

  Pr: Kshilla mbi edukimin e fmijs suaj

  Pse nuk duhet t'i detyroni femijet te puthin te rriturit

  Shfaqjet e afeksionit duhet t jen gjithnj spontane, jo t diktuara nga rregullat apo imponimet me urdhr. Kjo sht akoma m e vrtet pr fmijt q nuk kan filtrat dhe mbistrukturn sociale t t rriturve, q t jen n gjendje t sillen n marrdhnie n mnyr t pavarur.

  Psikologt paralajmrojn se edhe fmijt e detyruar t puthin dik mund t ndihen akoma m t largt me personin q po u krkohet t puthin, kjo vlen edhe pr t gjitha llojet qndrimeve q ata vet nuk do t’i bnin, po t mos u imponohej apo urdhrohej.

  Sa her prindrit i nxisin fmijt e tyre aspak t gatshm ‘pr t prshndetur t afrmit apo t njohurit duke u thn gjra t tilla si “puthe tezen”, “prqafoje gjyshin”, “jepja faqen zonjs”.

  sht mendimi i shum ekspertve q detyrimi i t vegjlve pr t treguar dashuri kur nuk kan stimul ose dshir sht nj lloj shkeljeje e zons s tyre t rehatis.

  Duke e ekzagjeruar kt proces mendor, disa argumentojn se zakoni i imponimit t ktij lloji t sjelljes mund t ndikoj negativisht n zhvillimin emocional t fmijs.

  Nj individ n rritje mund t bhet m i prekshm, m lehtsisht i detyuar t bj dika nga nj i rritur dhe madje edhe m i ekspozuar ndaj rrezikut t shfrytzimit financiar, seksual etj.

  Ky sht padyshim nj ekzagjerim i rastit ekstrem, q megjithat, ka pr qllim sensibilizimin e m t rriturve q t respektojn ritmet dhe hapsirat e m t vegjlve, pa i detyruar domosdoshmrisht pr t br gjra q ata nuk duan.

  Prmes ktij lloji kufizimi n dukje i parrezikshm, fmijr mund t msojn t shtiren n dashuri, duke fituar aftsin pr t simuluar ndjenjat e tyre me t tjert.

  Pr t’i ndihmuar fmijt, pr t mbrojtur trupin e tyre dhe dimensionin e tyre emocionale, duke u treguar i sjellshm edhe me t tjert, mund t’i msoni, pr shembull, t “shtrngojn duart”, pr “t’i takur” apo “prekjen e leht grusht pr grusht”.

  N kt mnyr, fmija do t jet n gjendje t ndjek ritmin e tij t prshtatjes personale, pa cenuar ndjeshmrit e njerzve.

  Prioriteti gjithmon duhet t jet mirqenia e fmijve, kshtu q ne duhet t’i bjm ata t kuptojn se askush nuk mund t’i detyroj q t preken nse kjo u duket e pakndshme.

  Nj fmij e di vet kur duhet t lihet n intimitet m t madh fizik dhe ai do ta bj at n mnyr spontane n kohn e duhur.


  https://kohajone.com/pse-nuk-duhet-t...n-te-rriturit/

 10. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,228

  Pr: Kshilla mbi edukimin e fmijs suaj

  7 fjali q do fmij duhet ti dgjoj

  Si prindr, zhvillimi psikologjik dhe emocional i fmijs sht pjes e prgjegjsis suaj.

  Ata jan t ndrtuar emocionalisht nga ato ka dgjojn dhe me intonacionin e asaj se ka dgjojn.

  Komunikimi i duhur me fmijt sht i domosdoshm pr zhvillimin e nj fmije. Shum studime kan treguar se t i brtisni fmijve do i bj fizikisht dhe psiqikisht m agresiv, raporton Health Magazine.

  Vetbesim i ult, pasiguri, ankth dhe depresion jan efekt nse nuk prdoret gjuha e duhur me fmijt.


  7 fjali q fmija juaj duhet ti dgjoj

  T dua

  Mos mendoni se fmija juaj e di q i doni edhe pa ja thn. Ju duhet t ia thoni me nj emocion t sinqert dhe sa m shpesh q mundeni.

  Jam krenar me ty

  Nse dshironi t rrisni fmij me besim dhe t sigurt, ather duhet ti lini fmijt tuaj t din q jeni krenar me ta, madje edhe me suksesin m t vogl. Ata duhet t dini q jeni t impresionuar me progresin e tyre.

  M fal

  Ndonjher, prindrit mund t jen agresiv me fmijt e tyre dhe shpesh kan tendenc t reagojn m shum se q duhet me probleme t vogla. Andaj, duhet t krkoni falje atyre nse keni reaguar keq.

  Un t fal

  Kur fmijt krkojn falje pr nj veprim t tyre, nuk duhet t vazhdoni t i ndshkoni, por ti thoni q e keni falur dhe se nuk duhet t prsritet veprimi i njjt.

  Jam duke dgjuar

  Tregohuni me durim dhe jepni hapsir q t shprehen. Ndonjher jane duke u munduar t tregojn ndonj problem q kan pasur n shkoll dhe pr kt arsye duhet t i lini ata t flasin me ju dhe t sigurohen q ju jeni duke i dgjuar.

  Kjo sht prgjegjsia jote

  Kur fmija juaj sht tamam i rritur sht mir q t i jepni detyra ku ai ndjehet prgjegjs dhe t msoj se si sht t kujdeset pr dika. Kjo do i ndihmoj m shum n t ardhmen.

  I ke t gjitha far t duhet pr t arritur

  Me raste, frika, dshtimi, mungesa e vetbesimit apo ndoshta edhe hormonet do t bjn q fmija juaj t i dyshoj aftsit e veta dhe talentet e veta. Me rndsi sht q ju mos ta lejoni q ai t heq dor. Nj fjal e vogl inkurajuese do ndikoj shum te ata.


  https://www.botasot.info/life-style-...et-ti-degjoje/

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •