Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  Fol mire ose hesht Maska e Lin
  Antarsuar
  26-04-2012
  Vendndodhja
  Kosov
  Mosha
  29
  Postime
  205
  Faleminderit
  6
  13 falenderime n 10 postime

  Kshilla mbi edukimin e fmijs suaj

  Mos lejoni fmijt tuaj t przihen me fmij t pamend e qesharak, sepse ai (fmija juaj) do t marr nga veprat e tyre t neveritshme, dhe ajo ka ai (fmija juaj) ka msuar, do t shkatrrohet.

  Poeti thot:
  Fmija do t kujtoj ka i sht dhn, dhe ai nuk do e harroj at
  Meqense zemra e tij sht sikur nj gur i muar
  Gdhend fardo t dhne q ju dshironi, n zemrn e tij
  Do t'i kujtoj ai, pavmendshm, me nj kujtes t sigurt


  Pra, fmija sht i zbrazt dhe do t pranoj do gj.

  Dhe, si thuhet:"T skalitsh n rini sht sikur t skalitsh n gur".
  Ndryshuar pr her t fundit nga Lin : 12-09-2012 m 10:09

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  8,124
  Faleminderit
  253
  352 falenderime n 328 postime

  Pr: Kshill mbi Edukimin e fmijs suaj

  Nse i msoni fmijs tuaj kto 3 gjuh, ju po formoni nj Drejtues

  Msimi i gjuhve t ndryshme t huaja mund t sjell prfitime t gjithanshme pr fmijt n aspektin e ekspozimit ndaj zhvillimeve dhe kulturave t ndryshme. Duke patur kaq shum gjuh t huaja, si ta kuptojm se cilat jan ato t duhurat pr fmijn?
  Nj studim i kryer koht e fundit na sugjeron nj prgjigje t sakt.

  Qendra e Krkimeve t Ekonomis dhe Biznesit e kreu studimin n bashkpunim me Aeroportin Heathrow t Londrs. Ekspertt analizuan se si gjuha e huaj kishte impakt n jetn e fmijve dhe rolin q luan n jetn e prditshme. Ata prcaktuan gjithashtu edhe se cila ka tendenc q t drejtoj drejt mundsive m t mira pr nj karrier kur fmijt t rriten.

  Ne besojm se msimi i gjuhve t huaja ka prfitime t jashtzakonshme pr zhvillimin e fmijs dhe sht nj investim i vrtet pr t ardhmen e fmijs, thot Antonella Sorace, Eksperte e Zhvillimit Linguistik.

  Studimi prfshiu nj anketim, nj numr prej 2,001 prindrish me fmij nn moshn 18-vje, krahas nj anketimi tjetr me m shum se 500 lider n biznes.
  Cilat gjuh morn vendet e para?

  Rezultatet treguan se fmijt duhet t msojnFrngjisht,Gjermanishtdhe/ose gjuhnMandarinnse duan t jen t suksesshm n 10 vitet e ardhshme dhe tmaksimizojn punsueshmrin e tyre.

  (Kuptohet se duke qen se studimi sht anglez, gjuha angleze merret e mirqen duke qen se sht gjuha am. Gjuha angleze sht prhapur shum dhe po msohet gjersisht n vendin ton ndaj dhe ne do ta marrim si t mirqen se ajo sht e domosdoshme pr tu msuar prve tre gjuhve t sugjeruara.)

  Aftsia e t diturit nj gjuh t dyt dhe jo vetm, hap dyert drejt nj tregu t ri t biznesit dhe u lejon atyre q t krijojn mardhnie t reja me partner t ardhshm n biznes.

  Prve t msuarit t nj gjuh t huaj, aftsit akademike dhe ndrpersonale q mund t prfitohen nga msimi i nj gjuhe tjetr jan mjaft t rndsishme gjithashtu.

  Fmijt q jan t ekspozuar ndaj gjuhve t huaja bhen m t vetdijshm ndaj kulturave t ndryshme, njerzve t tjer dhe pikpamjeve t ndryshme q mund t ken kta njerz. Ata kan nj tendenc q t jen m t mir n detyra t ndryshme q iu vihen prball dhe lexues m t avancuar se ata q flasin vetm nj gjuh.
  Pjesa m e madhe e prindrve t anketuar n kt studim, rreth 85% e tyre besonin se sht rndsishme pr fmijt q t msojn nj gjuh t dyt prve gjuhs am dhe nj n katr prindr besonte se kjo do ti rris mundsit e fmijs pr t patur nj karrier t suksshme.

  Nga ana tjetr, 45% e tyre pranuan edhe se fmijt e tyre nuk mund t flasin nj gjuh t dyt.

  Ndaj nse doni q fmija juaj t dalloj nga grupi i madh i t rinjve q enden n krkim t nj pune, sigurohuni q ti t msoj nj nga 3 gjuht e suksesit!

  [Burimi: Readers Digest]

  http://konica.al/2017/12/nese-mesoni...-nje-drejtues/

 3. Anetart m posht kan falenderuar sirena_adria pr postimin:

  Xhenet.M.S. (30-08-2018)

 4. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  8,124
  Faleminderit
  253
  352 falenderime n 328 postime

  Pr: Kshill mbi Edukimin e fmijs suaj

  Dhurata m e mir pr fmijt quhet KOH


  Dhurata m e mir pr fmijt quhet Koh. Nuk shitet n dyqanet e lodrave apo n internet. Nuk mund ta paketosh, por kur e marrin prej teje, syt e tyre shklqejn nga lumturia.

  Nuk mund t shihet, t blihet, t paketohet, sepse koha sht brenda nesh, n dispozicionin ton. Esht t kuptosh se asgj nuk vlen m shum, se sa shfletimi prej teje, i faqeve t librave t tyre t preferuar.

  Vetm prmes kohs q kalojm me ta, fmijt e perceptojn magjin e dashuris.

  Magjia nuk ndodh kur i lm para televizorit, nj tableti ose nj telefoni celular.

  Kjo nuk sht mnyra se si krijohet lidhja m e rndsishme e jets son.

  Nj lidhje e fort dhe e sigurt krijohet me koh, me edukim, ngrohtsi dhe dashuri.

  Vetm kshtu mund t ndrthuret struktura e emocioneve tona n nj koh ndryshimetsh t pafundme, q fmijt duhet t’i ndajn me prindrit.

  Me kt rast ju sjellim nj histori prekse, q reflekton rndsin e prindrimit.

  Nata kish rn tashm, por voglushi po prpiqj fort q t rrinte zgjuar. Dhe ia vlente: ishte duke pritur baban.

  Syt e lodhur tashm po i mbylleshin, kur u hap dera dhe u shfaq i ati, pas nj dite t gjat pune.

  Biri: “Babi, a mund t t bj nj pyetje?”
  Babai: “Natyrisht, far sht?”
  Biri: “Babi, sa para fiton pr nj or?”
  Babai: “Nuk sht puna jote. Pse ma bn nj pyetje t till?”
  Djali: “Dua vetm ta di. T lutem m trego, sa para fiton pr nj or? ”
  Babai: “Nse vrtet do ta dish, fitoj 100 dollar n nj or”.
  Biri: “Oh! (me kokn ulur) Babi, a m jep borxh 50 $?”
  Babai u zemrua.
  Babai: “E vetmja arsye prse po m pyesje, ishte q t t jepja borxh para, q t blije nj lodr idiote, apo ndonj budallallk tjetr. Tani shko drejt e n dhomn tnde dhe bjer t flesh. Dhe mendo pse po bhesh kaq egoist. Un punoj dhe lodhem prdit pr kt sjell fmijrore”.

  Burri u ul, por ndjehej gjithnj e m i zemruar duke menduar pr pyetjen e t birit: “Si mundi t m bj nj pyetje t till, vetm pr t m krkuar para?”

  Pas afro nj ore, ishte m i qet dhe nisi t mendoj. Ndoshta kishte vrtet nevoj pr 50 dollar, q t blej dika t rndsishme, pasi i biri nuk i krkonte shpesh para.

  Kshtu, shkoi n dhomn e tij dhe hapi dern.

  Babai: “Po fle, bir?”
  Biri: “Jo, babi, jam zgjuar”.
  Babai: “Po mendoja, ndoshta u tregova i ashpr me ty. Ishte nj dit e gjat dhe e lodhshme kjo e sotmja. Merri 50 dollart q m krkove.”
  Voglushi u ul mbi shtrat dhe buzqeshi: “Oh, faleminderit baba!”

  Pastaj, nga posht jastkut, nxorri disa kartmonedha t zhubravitura. Babai, kur pa q i biri kishte para tashm, nisi t ndjej srish zemrimin. Voglushi nisi t’i numroj dalngadal.

  Babai: “Pse doje m shum kur kishe tashm?”
  Biri: “Sepse nuk kisha mjaftueshm, por tani po, i kam. Babi, tani kam 100 $. A mund t blej nj or nga koha jote? T lutem eja m hert nesr. Dua t ha dark me ty”.

  Nse fmijt do t mund t blinin kohn ton, do ta bnin at pa hezitim.

  Edukimi n mnyrn e duhur do t thot ndarje e momenteve “me nj zjarr t ngadalshm”, duke respektuar ritmet e rritjes s fmijs.

  Nj nga prgjegjsit kryesore t prindrve sht t ndihmojn fmijt t zhvillohen n shoqri dhe pa stres.

  Edukimi “me nj zjarr t avasht”, do t thot t shpjegosh gjrat me qetsi, t t bjn pyetje dhe t krijoni nj atmosfer t rehatshme pr t’u prgjigjur me interes dhe qetsi.

  Kjo do t thot ndarje e sekreteve, shqetsimeve, mendimeve dhe emocioneve.

  Krijimi i lidhjeve t bazuara n kto premisa u ofron fmijve oksigjenin psikologjik, pr t cilin kan aq shum nevoj.

  Pa stres, pa krkesa, pa pritshmri, pa ua varur shum lvizjeve mizore t akrepave t nj sahati.

  Nuk mund t lejojm q nxitimi t’u vjedh magjin e fmijris.

  Prandaj dhurata m e mir q mund t’u bjm nuk blihet.

  Dhurata pr ta sht malli m i mura q edhe vet kemi: KOHA.

  / nj mendje e bukur


  Bota
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 21-02-2019 m 12:05

 5. Anetart m posht kan falenderuar sirena_adria pr postimin:

  Lazo (14-01-2019)

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •