Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,279
  Postimet n Bllog
  3

  Bujar Asqeriu: Arti sht delikat, kritika t jet objektive

  INTERVISTA/ Flet Mjeshtri i Madh Bujar Asqeriu: Arti sht delikat, kritika t jet objektive

  Henri i VI suksesi i dyt i madh pas shfaqjes s Inva Muls

  Albert Zholi

  Pjesmarrja e Teatrit Kombtar n Festivalin Botror t Shekspirit, q u zhvillua n datat 12-13 maj 20012 n Londr, pr nder t tragjedianit e komediografit t famshm anglez Shekspir, sht ngjarja m e madhe pr kt trup. N kt event kaq t rndsishm Shqipris i ra shorti q t luante n nj triologji bashk me teatrin serb dhe at maqedonas. M sakt Teatri Kombtar pati pjesn e dyt t Henri VI, e cila dhe pse nuk sht nga pjest m t mira t Shekspirit, srishmi ngelet nj vepr e madhe. Kjo shfaqje me regji t Adonis Filipit, ngjalli shum debate. Menjher pas shfaqejes filluan nj stuhi kritikash deri diku t pabazuara dhe nga njerz q nuk e kishin par shfaqjen. Linqet dhe blloqet e shkrimeve filluan t qarkullojn npr rrjetet sociale (facebook) dhe kaluan nga nj adres e-maili n tjetrn. Ditt e para vetm kritika, dhe kur ato u sfumuan n fakt doli n pah nj realtet ndryshe q m mir mund t na e sqaroj aktori Bujaqr Asqeriu.

  Pr dramn Henriku VI, pjesa e dyt q mori pjes n Festivalin Ndrkombtar t Teatrit q u zhvillua para disa muasjh n LOndr pati shum diskutime.A ishin t pazuara kritikaT?

  Aspak! Madje kur ishim ende n Londr dhe nga shtypi shqiptar morm vesh se shfaqja jon ishte kritikuar u mahnitm. Madje nuk e besonim. Edhe kur erdhm ktu n fillim pam t njjtn gj, pastaj do gj u kthjellua.  N fakt si u vlersua shfaqja aty?

  Mund t them se morm vlersime maksimale. Vet Drejtori I Prgjithshm I Festivalit dhe Drejtori artistic I ktij Festivale na uruan n mnyr t veant duke u shprehur se u paraqitt mjaft mir. Por dhe shtypi vendas t nesrmen dha vlersime shum t mira. Kto jan t dokumnetuara dhe nuk jan fjalt e mia pa pasur fakte dhe argumenta.

  Mund t na thoni dika t venat ditn e shfaqjes?

  Po. Shfaqja Henriku i VI-t, pjesa e dyt u zhvillua n salln e madhe Glob to Glob. Un kisha rolin e Xhek Keid, nj rol i vshtir. Kjo sall ka nj kapacitet prtej 1 500 spektatorsh ku dominojn llozhat speciale. N shfaqje kishte dhe shum shqiptar. Emocionet ishin t shumfishta. Duhet t them se aty kishte specialist t dramaturgjis q nuk bjn kompromis me askmd kur sht fjala mpr profesionalizm. Aty nuk luhej me miqsira, por me art, me loj aktoriale, me punn n grup dhe element t tjer. Pra si do her e par n nj event t till kaq t rndsishm n vendin me dramaturgji m t zhvilluar si Anglia emocionet ishin tej asaj t menduara si n shfaqjet n Tiran apo Festrivale rajonale.

  Prse kishit kaq emocione?

  Kishte shum arsye. E para ishte se pr her t par n historin e vet merrte pjes n kt Festival dhe Teatri Kombtar shqiptar. N nj Festival me prmasa botrore ku nuk merrnin pjes dhe vende me tradit dhe me emr n dramaturgji si psh Bullgaria. S dyti ishte hera e par q n kt Festival dhe pikrisht n kt sall po luhej Henri I VI-pjesa e dyt, dhe kjo pr mua nuk sht pak. Kjo sht shum domethnse pr trupn ton.

  Si ishin reagimet pas shfaqjes?

  Kur pr kt shfaqje sht folur kaq shum dikujt do ti duket e pabesusheme se far u b aps shfaqjes. Un do t them t vrtetn si e pash ndrsa komentet ua l lexuesve. Kur mbaruam shfaqjen duartokitjet ishin t stuhishme, t pambarimta. Pasi dolm dhe n sken dhe u prulm para publikut, duartrokitjet u shtuan. Dolm srishmi mbas skene por duartokitjet nuk kishin t sosur. N kt koh n rreshtin e par t spektatorve shpaloset nj flamur shqiptar shum i madhe thuajse sa rreshti i par i spektatorve. Sa e lejonte gjersia e salls. Na ktheyn pes her me thirrje dhe duartrokitje t paimagjinushme. Hern e pest spektatort me flamurin ton kombtar u ngjitn n sken. Ktu emocionet ishin akoma m t mdha.

  Cila tjetr ishte e veanta pas shfaqjes?

  Ah, nj moment. Pas shfaqjes tek porta dalse e teatrit na priste nj kosovar. Ai kishte 40 vjet n Angli. Pa br asnj dskutim na tha jeni t fuar nga un pr nj dark miqsore. Kur u ulm dhe pim nga nj got ver ai na thot me lot n sy: Sot e dnjeva veten m shum shqiptar se kurr. Sot do t doja t dilja n rrugt e Londrs dhe t thoja:Un jam shqiptar! Na nderuat. Hallal qumshti i nanve. Por ktu dua t them edhe dika t veant. Bashk me disa shqipatr n kt mbrmje kishin ardhur dhe shum vendas q na shoqruan n lokal. Ata ju lutn instrumentistit t talentuar Fatos Qerimi t mirte nj valle me klarinet. Ata kishin ndjekur shoqrimin q i bri orkestra jon gjith shfaqjes dhe ishin mrekulluar. Dhe Fatosi ja mori pogonishos. U ngritn t gjith dhe hidhnin valle dhe kndonin. Por ktu na gjeti belaja e dyt.

  Prse kjo bela?

  Sepse srishmi nj gazet n Tiran theksonte se teatri Kombtar ka vajtur n Londr pr aheng. Kjo sht e padrejt, nuk sht etike. T shpalossh artin tnd me krkesa nga vendasit sht kultur, respekt, sht gjest xhentlmenash. Kur ja si reagoi nj gazet jona. udi!

  Si do ta cilsonit ju shfaqjen n kt Festival?

  Un sdo t flas me gjuhn time por me gjuhn q flon shum shqiptar aty dhe shum kritik arti m pas. Kjo shfaqje u cilsua si suskesi I dyt shqiptar n Londr.

  Pse kush ka qen suksesi I par?

  Suksesi i par ka qen shfqaja q ka dhn e madhja Inva Mula. Shfaqjen e saj emigrantt e cilsonin si nj mbretrim t artit shqiptar q e lartsoi emrin e Shqipris n syt e vendasve. Kshtu ndodhi dhe me Henrin e VI q u suall pr her t par n at sall,

  Po si u ngrit ajo tymnaj pr shfaqjen ?

  Mendoj se sht marr spunto nga nj gazetar serb. Ai ndoshta duke par flamurin ton n sall ka reaguar. Ai ka br ndonj kritik normale dhe kaq u desh edhe nga shtypi yn. Ky sht mendimi im. Dua t thkesoj se shtypi yn duhej t ishte m i ekulibruar. Pastaj npr gazeta u muar mendimi I individve q akn inate dhe mrira brenda nj profesioni psh si regjisor. Por m e keqja pr mua sht se u bn disa ktika t tjera nga persona q kur jan pyetur nuk e kishin par fare shfqaje. Kjo sht tjetr mesele. Inatet, mrit, xhelozit nuk duhet t ken vend n evente t tilla me karakter kombtar. Dgjova zra n televizione q flisnin pr dshtim t trups son dhe su besoja veshve. Thosha me vete , po mir, kta se kan par shfaqjen si guxojn dhe flasin kaq me siguri. Kto ajn t vrteta t hidhura.

  Po ambasada shqiptare n Londr a ju qndroi afr?

  Shum afr. Dua ta parshendes ambasadorin ton n Angli z. Mal Berisha pr korrektes. Qysh me mbritjen ton aty ishin caktuar prfaqsues t ambasads q t na shoqronin dhe t na rrinin afr pr do gj. Ishte vet ky ambaador q e vlersoi shum shfaqjen dhe amdje ja prcolli suskesin edhe Kryeminsitrit I cili pas mbrritjes son n Tiran na bri pritje t veant.

  Po dobsi a ka pas shfaqja?

  Dua t jem realist. do shafje ka tmetat e saj. Pra ka pasur dhe dobsi nga ana regjisoriale, por krrsesi dobsi q ulin vlerat e shfaqjes. Nuk ka shfaqje pa t meta. Edhe trupat m t mira t bots kan t metat e tyre. Por tek kjo shfaqje dominoi pozitivja dhe ne nuk duhet t propogandojm vetm ant negative. Esht nj tendec kjo e nj pjese t shtypit shqiptar por edhe e indievidve q merren me art q kan si qllim vetm kritikat. E leht sht t kritikosh por sht shu e vshtir t punosh dhe t vendossh n sken nj vepr t till. N kt Festival Shqipria do t mbahet mend gjat pasi ishte hera e par q debutante, por debutante me nj pejs nga m t vshtirat t Shekspirit dhe q misionin e saj e mbylli me sukses.

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,481

  Pr: Bujar Asqeriu: Arti sht delikat, kritika t jet objektive  Prball - Bujar Asqeriu

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,279
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Bujar Asqeriu: Arti sht delikat, kritika t jet objektive

  Aktrimi me Ramn, Bujar Asqeriu: Bm nj bised t kndshme, po e mbulonin djerst, ja far i thash

  Emri: Rama-ne-film.jpg

Shikime: 1253

Madhsia: 15.7 KB

  Artisti Bujar Asqeriu sht futur dashje pa dashje n politik dhe shprehet haptas n mbshtetje t s djathts, duke treguar se bindjet e tij jan t djathta. Por n emisionin “Kjo Jav” n News24 Asqeriu ka rrfyer dhe takimin me kryeministrin Edi Rama n nj sken filmi ku kan luajtur t dy.  “Nuk e mohoj, bm dhe nj bised t kndshme. Se mua m kan shar dhe t PD-s dhe t PS-s, po mua nuk m bn fajde. M kan shar dhe t PD-s, ja u ble, ’jan kto.
  Ishte ik sken e vshtir, Rama me gjith mikun tim Bruno Shllakun m thirrn, e vura re q kishte shum emocione dhe e mbulonin djerst, djers t ftohta. Un bra shaka, i thash po ti i mbarove hallet e qeveris, dhe t ngeln rolet pr t br. M tha e kam hobi. At rol e bri mir, s’ka ndonj gj. Bm nj bised dhe shkmbyem disa mendime. Ai m dgjoi me vmendje”, tregoi Asqeriu.

  Balkanweb

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,279
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Bujar Asqeriu: Arti sht delikat, kritika t jet objektive

  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,481

  Pr: Bujar Asqeriu: Arti sht delikat, kritika t jet objektive  42 vite n sken, aktori Bujar Asqeriu rrfen emocionet

  Nn lkurn e tij jan mishruar rreth 120 personazhe t paprsritshm q u kan prcjell shikuesve emocione dhe ndjenja t forta n vite. Me 42 vite karrier, Bujar Asqeriu sht nj ndr aktort e mdhenj t skens s teatrit dhe filmit shqiptar.

  “Nderi i Kombit”, aktori Bujar Asqeriu sht padyshim nj nga emrat m t rndsishm n art. Magjia e ekranit t madh e bri pr vete Bujar Asqeriun q kur ishte i vogl, teksa shihte rregullisht filmat q shfaqeshin n kinema.

  Rolet e tij jan t shumta, si n dram edhe n komedi. “N shtpin ton” sht filmi i tij i par q i hapi dyert e suksesit n kinematografi. M pas do t luante n filmin “Radiostacioni”, “Liri a vdekje”, Vllezr dhe shok”, “N prag t liris”, “Para agimit”, etj. Ndrsa dy ndr rolet me t cilt ka pasur sukses t jashtzakonshm, por edhe sht vlersuar maksimalisht sht roli i Telos n filmin “Njeriu i mir” dhe Avni Rustemi n filmin “Nj emr midis njerzve”. Ai provoi pr her t par emocionet e skens n shkoll t mesme, ndrkoh sot i ftuar n emisionin “Rudina” n Tv Klan rrfeu rrugtimin e tij t gjat n art.

  “Pr artistin gjja m e shtrenjt dhe m e shenjt sht kur vlersohet pr punn q kryen. Tr jetn aktori punon pr t realizuar kt gj. N nj moment kur shihja filmin “Gladiatori” dhe ai profesori i gladiatorve iu thoshte q do t futeshin n aren: “Msimi numr 1. T hyni n aren dhe t fitoni respektin dhe plqimin e publikut”. Por momenti i final varej nga publiku, i cili do t thoshte se si kishte performuar ai gladiator. Ky sht nj msim i jashtzakonshm pr t gjith ata q punn e tyre e ballafaqojn me publikun.

  E kam xhiruar me emocion t madh filmin “N shtpin ton”, edhe kur ecja shputat e kmbve nuk i ndjeja sepse interesohesha m shum se si do t sillesha n bised. Aktori gjith qenien e tij duhet ta zotroj, por kjo harmoni vjen me shum eksperienc. Por jan emocione. Teatri ka magji dhe emocione t jashtzakonshme. Ti shikon publikun, qan me publikun, qan hallet me t, ndrkoh edhe luan dhe kjo sht nj marrdhnie e jashtzakonshme. Un kam ndjer edhe salln prej 500 vetash t mbushet me frym dhe t shfryj n t njjtn koh, kjo sht magji”, tha Asqeriu.


  /tvklan.al

  https://tvklan.al/42-vite-ne-skene-a...ocionet-video/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 11-06-2021 m 21:12

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •