Close
Faqja 6 prej 6 FillimFillim ... 456
Duke shfaqur rezultatin 101 deri 106 prej 106
  1. #101
    Iliro-Thrakas Maska e Sturmgewehr
    Anëtarësuar
    12-03-2008
    Postime
    315
    Citim Postuar më parë nga Elytony Lexo Postimin
    Paramendoje një TREN me 80 VAGONA...VAGONIN e 80 e tërhiq VAGONI 79,79 i 78 kurse të 78 i 77 e kështu me radhë derisa arrijm tek LLOKOMOTIVA,po atë kush e tërhjek?!!!! [ASKUSH]

    Zoti njihet dhe dihet brenda dimensioneve të pohimit që i dedikohet një teoricieni të madh, i cili thotë: Nuk të njohëm dot ashtu siç je në të vërtetë, o i Ditur!

    PAQE!

    Analogji katastrofale dhe shum e dobet edhe fakti qe ajo proverba e kti teoreticientit esht si shpat me dy an te mprefta nuk ta ndihmon argumentin tend ne asnje menyr.

    Analogjija e trenit me 80 Vagona edhe Lokomotiva eshte shembull qesharak.

    PSE??

    Kush e terheq Lokomotiven?

    duet te kesh mbaruar vetem klasen e 7t qe ta dish kete edhe nuk shof nevojen te ta sqaroj se kush e terheq lokomotiven.

    Shembulli i Lokomotives = Zotin edhe vagonet qe simbolizojn regresjonin deri ke treni nuk jep asnje lloj pergjigje, kjo analogji vetem edhe vetem hap pyetje te reja edhe keto pyetje kan pergjigje detalje te shumten e herve te sqaruar me anen e fizikes edhe mekanikes kurse Zoti jot nuk ka sqarim logjik edhe pyetjet reth zotit tend mbeten te pa pergjigjura edhe nese gjoja ke pergjigje keto jan te bazuara ne supozime te pa baza kurse ner rastin e lokomotives cdo gje esht e qart, e testueshme e ditshme deri ne detajin me te vogel.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Sturmgewehr : 22-12-2011 më 14:03
    Mia San Mia

  2. #102
    i/e regjistruar Maska e Elytony
    Anëtarësuar
    09-03-2010
    Vendndodhja
    Kosova(Vushtrria)
    Postime
    1,015
    Citim Postuar më parë nga Milkway Lexo Postimin
    E terhjek Motori o me avull o me rryme lol
    Po motori pjesë e cilës tërësi është i nderuar,LOKOMOTIVËS apo VAGONIT?!!
    Apo thënë më shkurt,dhelpra dinake...çfarë kuptoni me këtë?!


    PAQE!

  3. #103
    i/e regjistruar Maska e Elytony
    Anëtarësuar
    09-03-2010
    Vendndodhja
    Kosova(Vushtrria)
    Postime
    1,015
    Citim Postuar më parë nga SatanMyMasterSS Lexo Postimin
    Ate nuk e terheq por e ve ne levizje nje gje me emrin njeri qe ja dha fuqin per te levizur, nuk e shpiku Zoti koken e trenit por ishte njeru qe e shpiku dhe e vuri ne levizje e sa per vagonat poqese ngarkohet me shume se qe mundet te ngreh treni ai atehere do mbes ne vend.
    I nderuar nuk ishte pika e diskutimit se:"Kush e krijoi trenin është fituesi sepse vet krijuesin e trenit e krijoi një Krijues".
    Ne kemi marrur si shembull 80 VAGONË dhe nëse LOKOMOTIVA juaj nuk mund të tërheq më shumë se kaq e jona ia del mban!!


    PAQE!

  4. #104
    i/e regjistruar Maska e Elytony
    Anëtarësuar
    09-03-2010
    Vendndodhja
    Kosova(Vushtrria)
    Postime
    1,015
    Përshendetje!
    Citim Postuar më parë nga Sturmgewehr Lexo Postimin
    Analogji katastrofale dhe shum e dobet edhe fakti qe ajo proverba e kti teoreticientit esht si shpat me dy an te mprefta nuk ta ndihmon argumentin tend ne asnje menyr.
    Asnjëherë mos mendo se kur vlerson diçka,në të vërtetë ke vlersuar atë diçka...por keni vlerësuar vetën(trurin tuaj) tuaj kundrejt intelektit dhe diturisë.

    Analogjija e trenit me 80 Vagona edhe Lokomotiva eshte shembull qesharak.
    Si thua nëse unë e pyes një nga matematicientët nr. një në tokë se: Sa bëjnë 1+1=?,kjo do ishte qesharake?!
    Të lutem mos vlersoni tjerët se nuk bëni asgjë më shumë sesa që vlersoni të kuptuarit dhe argumentuarit tuaj,poashtu shkoni ka termet e thjeshta dhe të lehta,jo fyese,jo indiferente sepse elhamdulilah kemi mundësin e till që na e jep gjuha jonë.

    PSE??

    Kush e terheq Lokomotiven?

    duet te kesh mbaruar vetem klasen e 7t qe ta dish kete edhe nuk shof nevojen te ta sqaroj se kush e terheq lokomotiven.
    Po kam mbaruar klasën e 7-të po jo vetëm këtë...prandaj ju me këtë më bëni me dije se ose ia fusni kot ose flisni nga dëshira që të fitoni ju e jo argumenti ose thënë më drejt të dyja!!!!

    Nuk është kultur e mirëfillt e asnjë civilizimi të moderuar që njeriut që nuk e njeh t'i thuhen fjalë të cilat atë e kufizojnë,pa marr parasysh në çfarë aspekti qoftë ai.
    O shqiptarë...Zgjohu!

    Pastaj është e udhës që nëse dikush të pyet pse mos t'i japësh përgjigjëje...mos u bëj indiferent por ktheje përgjigjëjen!!!

    Shembulli i Lokomotives = Zotin edhe vagonet qe simbolizojn regresjonin deri ke treni nuk jep asnje lloj pergjigje, kjo analogji vetem edhe vetem hap pyetje te reja edhe keto pyetje kan pergjigje detalje te shumten e herve te sqaruar me anen e fizikes edhe mekanikes kurse Zoti jot nuk ka sqarim logjik edhe pyetjet reth zotit tend mbeten te pa pergjigjura edhe nese gjoja ke pergjigje keto jan te bazuara ne supozime te pa baza kurse ner rastin e lokomotives cdo gje esht e qart, e testueshme e ditshme deri ne detajin me te vogel.
    O shqiptar,keni thënë:"Kjo i bie kështu,kjo nuk bën kështu,kjo të dërgon atje ku nuk ka përgjigjëje,...nuk...etj..",po sjelleni argumentin ore!!!

    Ti thua kjo qon në pyetje tjera,cilat janë ato pyetje??

    PAQE!

  5. #105
    i/e regjistruar Maska e VOLSIV
    Anëtarësuar
    14-10-2009
    Postime
    1,069
    Citim Postuar më parë nga ALBA Lexo Postimin
    Kemi lexuar dhe degjuar qe Zoti krijoi gjithesin dhe cfar do qe ekziston ne natyre.Po zotin kush e krijoi?Di kush ti japi pergjigje kesaj pyetje?
    >>> Kur te arrish te kuptosh ose me mire te besosh qe eshte dikush qe ka krijuar gjithcka ti sheh me sy jam i bindur qe kete pyetje nuk do ta besh me.
    La verita' ti rendera' libero!

  6. #106
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    14-09-2014
    Postime
    992

    Për: Po "zotin" vetë dini gjë kush e krijoi?

    ..pasi Zoti u vra dhe u mallkua ne fund te qiejve apo ne abis nga Kryeengjelli ai u harrua ne qiell.
    Zoti u krijua, clirua, nga murgjer gjermane djajsh. ata krijonin dhe mendonin djaj me forcen e mendimit te tyre dhe cliruan Zotin ne seancat e tyre meditative.Me pas ai i shperbleu ata dhe i beri Naziat apo engjej te larte te mbreterise se tij. tani kjo eshte harruar dhe Zoti nuk e di se ce pret.

Faqja 6 prej 6 FillimFillim ... 456

Tema të Ngjashme

  1. Perse Zoti na krijoi?
    Nga buja_20 në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 67
    Postimi i Fundit: 13-11-2014, 07:56
  2. Çfarë ju mësoi shpirti i shenjtë?
    Nga buja_20 në forumin Komuniteti protestant
    Përgjigje: 78
    Postimi i Fundit: 10-04-2009, 16:43
  3. KUR'ANI në gjuhën shqipe
    Nga RaPSouL në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 114
    Postimi i Fundit: 15-03-2009, 08:29
  4. Krijimi i Njeriut
    Nga ardi_pr në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 28-09-2005, 11:19
  5. Feja Islame
    Nga Muslimane në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 28-07-2005, 21:23

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •