Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1

  Kundr Pseudofilologve

  EQEREM ABEJ  Nga shtyllat e Shekullit t Ri t vers, si dhe nga ato t gazets s Re duket iltas se nj epidemi grafomanie paska kapur shum krena t nalt! Kush n jetn e tija ka pasur raste t msoj anglishten npr fabrikat e Ameriks, gjermanishten n tabar-in e Vjens, frngjishten n Monto-Martre, italishten n Kafet e Barit, sot, i fryr si gjel deti, na del prpara, i stolisur me rrobn transparente t pseudonimit, e..o tempora, o mores!-me gjest dramatik na flet mbi filologji! Avanta pra! Parturiunt montes, nascetur ridiculus mus!
  Pra, sikur n fletoret e Perndimit ndodhet feuilleton-i, tek ne nuk do t mungoj, si frukt pas buket, nji artikull filologjik, i cili ka misionin, si duket, t zvendsoj nj zakon shqiptar q sht duke u shuar: luftn e gjelave. Nn maskn e shkabs, kta gjela luftojn trimrisht me njri-tjetrin, duke u gjaksuar por dhe me mask q jeni, e dim se jeni gjela, o gjela!...
  Tash, duke ln t qeshurit, duhet t kostatojm me hidhrim se sht nj turp kulturor pr ne, q Atdheu yn sht ai vend i Evrops, n t cilin n shekullin e XX, njerz q mund t jen t zot pr npunsira ndofta edhe t nalta, por q sdin as pik prej filologjis, njerz q n jetn e tyre skan dgjuar nj Konferenc Filiologjike, njerz q skan as m t vogln id mbi mnyrn si punohet sot n lmin e gjuhs, q t till njersz dalin e mbushin shtyllat e fletroreve me artikuj jo vetm fare t kot, por edhe t dmshm e duke u shar me shoq-shoqin, dhe si! Kush i prflet tjetrit se tash doli nga veja, dhe se kur ay ishte n shprgajt e djepit, ky punonte pr Shqipri! Bukur! Patriota! Po kush ju tha t futeni nr labirinthet e gjuhs! E me t drejt e quan tjetrin ignorant vetm pse sht kundrshtar i ideve filologjike t tua!
  A sht kjo filologji? A imponohet njeriu me sharje?
  Zakoni i bots s qytetruar e do q t luftohet pr ide, e jo pr inate personale, pr fryrjen e t cilavet jan t elura kaq gjykatore!
  Sot secili n Europn e qytetruar, para se t merret me shkrime filologjike, i shkon mjaft vjet n bankat e universitetit, atje ku gjuha studiohet e analizohet me exaktitud mathematike, duke qen se filologjia sht nj nga diturit m t shtrngueshme (sevre) e m exakte q munt t jen n bot.
  Se t mos ishte kshtu, nuk rrinte Gustav Mayer-i t merresh tridhet viet me radh me albanalogji d.m.th me studimin e asaj gjuhe t shkret, t ciln filiologt tan sodit, t dal shpejt si krpudhat pas nji shiu, jan duke e prmuar n nji mnyr t till!
  Kurrkush nuk ka t drejt mbi gjuh pa u pa marr viet me radh me studimin e vrtet t saj! Kurrkush! Se gjuha sht sendi m i mueshm i nj populli, dhe pr popullin shqiptar sht i vetmi thesar! Dhe mos e ngani thesarin me duart tuaja, zotrinj dilettanta!
  Gjuha sht nji element i nalt kulture, nuk sht nji objekt mode! Nuk mundet t riformohet aq shpejtas sa mundet secili t vishet la Perrot pr Karnaval!
  Kush ju ka shtyr ju t shkruani mbi gjuh? Kur keni manine shkrimit, pse nuk shkruani t doni mbi numismatik, grafologji, mathematik, theologji, prmbi fizik, anatomi, analytik e histori? E ta lini rehat kt gjuh t shkret, e ta punojn t tjer t cilt merren me t vrtet me studimin e saj?
  Kush do t shkruaj mbi shqipen, m par duhet t jet marr me studimin e gjuhve indo-europiane prgjithrisht, e pastaj duhet t ket studiuar gjith shkrimtart shqiptar e gjith albanalogt e huaj, numri i t cilve sht aq i math, sa studimi i tyre lip viet me radh pune t pareshtur. Se fililogjia nuk sht zbavitje, sht larg nga dilentatismi. sht dituri, dhe q t kapesh me dituri, duhet t dish!

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-05-2006
  Vendndodhja
  afr kojshis
  Postime
  228

  Pr: Kundr Pseudofilologve

  Asht mire me u shenue nga asht marr fragmenti e jo te bahet plagjiatur me " kopy". Ndoshta, "Askusho" jeni edhe Prof. Shaban Demiraj?!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •