Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1

  Ese Nga A. Z. ajupi


  N VNT T PARATHNIES*


  Bashkatdhetarve.


  Tani disa vjet, kemi rn tepr pas politiks... Politika! Fort mir. Po na duhet dhe letratura, pr zon! Kemi nevoj t dfrejm e t dfrejm dopak, t jetojm dhe me ndrra. Past t mir, pra, z.Milo Dui, q na mbushi dshirn e zemrs, se E thna do t na zbavitij mjaft, sa t harrojm, nj or a dy, mendimet e mundimet e jets, nd kt bot ku hollsit, kodhelet dhe lodrat e politiks gati na prishin trut n dit t sotme. Do t m thuani se jam n gabim, se politika pr shqiptart sht si buka q han; jan t 'lindur pr politik. Pr njmnd, nd Shqipri gjenden plot ministra, qeveritar, depytenj, diptlomat t fort. Mbijn sikursi krpudhat nga dheu... Prkundra, shkronjtort, vjershtort, jan fort t pakt. N kta 3 a 4 vjet t fundit Shqipria ka mundur me pas m tepr se 300 a 400 ministra, diplomat, deputenj t klqyer! Po, qysh 40 vjet e thu, s'ka mundur me na dhn ve 4 shkronjtor e vjershtor q meritojn t prmendej n letratyr... Si shpjegohet kjo pasuni n pikpamje t politiks? Un, q jam krejt budall n kt pikpamje, them se, pr shumicn e shqiptarve politika sht nj pun fort e leht dhe u vrtetoj se, pr me fitu bukn, n kt bot t rreme, zanati m'i lehti sht t bnesh ministr. S'ke nevoj t dish asnj pun, asnj mjeshtri me themel. Ministri i bujqsis bie fjala, takon t mos quaj qept nga prast; ministri i lufts takon t mos ket marr nj pushk n dor; ministri i financs takon t mos ket fituar as nj grosh, ve me t grabitur, ministri i arsimit takor l mos dij as shqip, ve t mundij t shkruaj nj me dy pika n krye: ministri i punvet prjashtme takon t jet prift a hoxh..., dhe puna t vej mbar gjithmon...

  1). Nj her n nj koh, populli lypte nga qeveritart t jen sidomos atdhetar t vrtet. Jo, sot s'sht nevoj.
  2). Nd Shqipri, nj turkoman, nj grekoman, nj sllavoman, nj intrigant, nj tradhtor, takon t bhet pa vesvese, regjent, ministre, depytet, prefekt; faqe me nder, dhe mbret...

  Kajro. shkurt 1922

  1). Ironi therse pr gjendjen politike t viteve 1919-22 veanrisht pr qeverit e Durrsit, t Verlacit e t Zogut dhe pr dallaveret e tyre parlamentare.
  *). U botua si parathnie n dramn E thna- t Milo Duit (shkrimtar, gazetar patriot, bashkkohs me ajupin, i cili veprimtarin e zhvilloi gjithashtu n Egjipt). Parathnia shpreh nj moment lodhjeje, paknaqsie e breng t poetit, i cili shihte se punt s'po vinin mir. sht ajo plasje n shpirt q e provonin mjaft intelektual demokrat n vitet 1920, kur pan se sakrificat e vegjlis dhe t patriotve te vrtet po merreshin npr kmb. Shqetsimet q shprthejn ne kt parathnie jan ato t patriotit, demokratit, iluministit, q sht i lidhur ngushtsisht me interesat e atdheut: Shkrimin e prshkon nj ironi e mpreht q thellohet deri n sarkazm therse.

 2. #2
  Eshte teper therrese..., jo vetem per te shkuaren..., por qe eshte aq aktuale edhe sot.
  Faleminderit per postimin.
  Msoi t tjert me jetn tnde dhe jo me fjalt e tua

 3. #3

  pergjigje

  Rrofsh arberesh per falenderimet e tua...
  Edhe mua me dritheroi tek e lexoja... aq aktuale sa te duket se ora ka ngrire e koha s'ka ikur...

 4. #4
  Lexova disa nga postimet e tua..., shume interesante, fatkeqesisht jane te pakta ketu...
  Kemi nevoje per te shkundur pluhrin e kohes dhe harresen e prapambetjes "moderne".

  Pershendetje vella e ja kalofsh mire.
  Msoi t tjert me jetn tnde dhe jo me fjalt e tua

 5. #5
  Ehhh Niko, gjaku yne i shprishur!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •