Close

Rezultati i Sondazhit: A jeni fetarė?

Votues
77. Nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh
  • Po

    39 50.65%
  • Jo

    38 49.35%
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 69
  1. #-19
    Mjedisor Maska e Edvin83
    Anėtarėsuar
    20-03-2006
    Vendndodhja
    Tallinn
    Postime
    4,670

    A jeni fetar apo jo?

    Duke u nisur nga ideja qė nė botė na konsiderojnė si njė vend mysliman, e me njerėz fanatikė e fetarė etj, dua qė tė shoh se sa fetarė janė shqiptarėt. Sondazhi i Gallup i kryer nė 2010, doli se vetėm 39% e shqiptarėve ndiqnin njė fe tė caktuar dhe ishin fetarė, 61% e tė tjerėve ishin jobesimtarė, agnostikė, ose tė pafe.

    Tė shohim si do tė dalė nė forumin shqiptar.

    Pyetja ėshtė e thjeshtė:

    A jeni fetarė?

    D.m.th. a ndiqni ndonjė fe tė caktuar, dhe ajo fe ka rėndėsi nė jetėn tuaj?
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Edvin83 : 29-08-2012 mė 14:48

  2. #-18
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    22-08-2011
    Vendndodhja
    Among virtual idiots
    Postime
    326
    jo mer, ca fetari, as qe bohet fjal

  3. #-17
    Lab 100% Maska e Station
    Anėtarėsuar
    26-02-2010
    Vendndodhja
    Shqipėri
    Postime
    6,624
    Jo, nuk ndjek asnjė besim fetar.

  4. #-16
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    22-08-2011
    Vendndodhja
    Among virtual idiots
    Postime
    326
    Citim Postuar mė parė nga Edvin83 Lexo Postimin
    Duke u nisur nga ideja qė nė botė na konsiderojnė si njė vend mysliman, e me njerėz fanatikė e fetarė etj, dua qė tė shoh se sa fetarė janė shqiptarėt. Sondazhi i Gallup i kryer nė 2010, doli se vetėm 39% e shqiptarėve ndiqnin njė fe tė caktuar dhe ishin fetarė, 61% e tė tjerėve ishin jobesimtarė, agnostikė, ose tė pafe.

    Tė shohim si do tė dalė nė forumin shqiptar.

    Pyetja ėshtė e thjeshtė:

    A jeni fetarė?

    D.m.th. a ndiqni ndonjė fe tė caktuar, dhe ajo fe ka rėndėsi nė jetėn tuaj?
    megjithate perqindja e fetareve ne forum do te te dale me e larte se ne jeten reale, kjo per arsye sepse forumet shihen nga fetaret si vende per propagande, keshtu qe antaresohen me shumice.
    ateizmi dhe afetaret nuk bejne propagande, rrjedhimisht anetaresohen me pak neper forume.

  5. #-15
    Mjedisor Maska e Edvin83
    Anėtarėsuar
    20-03-2006
    Vendndodhja
    Tallinn
    Postime
    4,670
    Citim Postuar mė parė nga shofer Lexo Postimin
    megjithate perqindja e fetareve ne forum do te te dale me e larte se ne jeten reale, kjo per arsye sepse forumet shihen nga fetaret si vende per propagande, keshtu qe antaresohen me shumice.
    ateizmi dhe afetaret nuk bejne propagande, rrjedhimisht anetaresohen me pak neper forume.
    Ja te shohim si do te dale. Deri tani e thyem edhe sondazhin e Gallupit .

    Sa shume po i vonojne ato te dhenat e regjistrimit, ku shumica e shqiptareve jane shprehur qe nuk i perkasin asnje feje. Te gjithe ata qe njoh une keshtu kane shenuar. Ca po u bejne atyre formulareve? Se u be nje vit qe kur u be regjistrimi.

  6. #-14
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    22-08-2011
    Vendndodhja
    Among virtual idiots
    Postime
    326
    Citim Postuar mė parė nga Edvin83 Lexo Postimin
    Ja te shohim si do te dale. Deri tani e thyem edhe sondazhin e Gallupit .

    Sa shume po i vonojne ato te dhenat e regjistrimit, ku shumica e shqiptareve jane shprehur qe nuk i perkasin asnje feje. Te gjithe ata qe njoh une keshtu kane shenuar. Ca po u bejne atyre formulareve? Se u be nje vit qe kur u be regjistrimi.
    ku dreqin merret vesh ne shqiperi ca bohet, lesh e li osht.
    une s'jam rregjistruar fare psh, hec e merre vesh ca kan shkruar per mua

  7. #-13
    JUDO Maska e Gogi
    Anėtarėsuar
    10-08-2008
    Vendndodhja
    Prishtinė
    Postime
    1,669
    Po, jam fetar.

    Mendoj qe shumica e shqiptareve jane fetar. Une nuk kam pa shqiptar qe nuk beson te pakten ne ZOT.

    Ne kete rast jam shu e kurioz te shoh saktesisht se si kane qen te formuluara pyetjet e Gallup-it.
    “Kush ėshtė prej jush pa mėkat, le ta gjuajė i pari gurin nė tė!”

  8. #-12
    Mjedisor Maska e Edvin83
    Anėtarėsuar
    20-03-2006
    Vendndodhja
    Tallinn
    Postime
    4,670
    Citim Postuar mė parė nga Gogi Lexo Postimin
    Po, jam fetar.

    Mendoj qe shumica e shqiptareve jane fetar. Une nuk kam pa shqiptar qe nuk beson te pakten ne ZOT.

    Ne kete rast jam shu e kurioz te shoh saktesisht se si kane qen te formuluara pyetjet e Gallup-it.
    Shumica e shqiptareve qe une njoh jane jofetare.

    Gallup e ka pasur pyetjen keshtu: Is religion an important part of your daily life?
    A eshte feja pjese e rendesishme e jetes tende te perditshme?

    Mos ngaterro besimin ne Zot me fene. Se ka njerez qe besojne ne nje qenie inteligjente qe krijoi boten, por urrejne fene dhe nuk jane aspak fetare. Keta quhen agnostike, dhe jane jofetare.

    Feja eshte nje bashkesi ritesh e metodash per te mbajtur nen kontroll nje grup te caktuar njerezish dhe eshte e krijuar nga njerezit. Nuk ka asnje fakt qe feja u krijuar nga Zoti.

  9. #-11
    JUDO Maska e Gogi
    Anėtarėsuar
    10-08-2008
    Vendndodhja
    Prishtinė
    Postime
    1,669
    Citim Postuar mė parė nga Edvin83 Lexo Postimin
    Shumica e shqiptareve qe une njoh jane jofetare.

    Gallup e ka pasur pyetjen keshtu: Is religion an important part of your daily life?
    A eshte feja pjese e rendesishme e jetes tende te perditshme?

    Mos ngaterro besimin ne Zot me fene. Se ka njerez qe besojne ne nje qenie inteligjente qe krijoi boten, por urrejne fene dhe nuk jane aspak fetare. Keta quhen agnostike, dhe jane jofetare.

    Feja eshte nje bashkesi ritesh e metodash per te mbajtur nen kontroll nje grup te caktuar njerezish dhe eshte e krijuar nga njerezit. Nuk ka asnje fakt qe feja u krijuar nga Zoti.
    Jo jo vec nje moment. Kur folim per shumicen qe njohim, une nuk mendoj nder ata Shqiptar qe mendojne qe Boten e krijoj dicka inteligjente, mirepo besojne qe Boten e krijoj Zoti ( une nuk hy nder ata sepse une jam fetar). Mos e perzi agnostizmin me me besimin ne Zot, sepse ne agnostizem hyn edhe e mbinatyrshmja, dicka e pashpjegushme apo gjera te tilla , apo dicka inteligjente.

    Une po them se nuk njoh Shqiptar qe beson se boten e krijoj dicka e mbinatyshme spo qenie inteligjente, mirepo besojne ne Zot.
    “Kush ėshtė prej jush pa mėkat, le ta gjuajė i pari gurin nė tė!”

  10. #-10
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    22-08-2011
    Vendndodhja
    Among virtual idiots
    Postime
    326
    Citim Postuar mė parė nga Gogi Lexo Postimin
    Jo jo vec nje moment. Kur folim per shumicen qe njohim, une nuk mendoj nder ata Shqiptar qe mendojne qe Boten e krijoj dicka inteligjente, mirepo besojne qe Boten e krijoj Zoti ( une nuk hy nder ata sepse une jam fetar). Mos e perzi agnostizmin me me besimin ne Zot, sepse ne agnostizem hyn edhe e mbinatyrshmja, dicka e pashpjegushme apo gjera te tilla , apo dicka inteligjente.

    Une po them se nuk njoh Shqiptar qe beson se boten e krijoj dicka e mbinatyshme spo qenie inteligjente, mirepo besojne ne Zot.
    Ti je nga prishtina, mesa po kuptoj Edvini ka fjalen per shqiperine. Po ashtu si Edvini, te gjithe njerezit qe une njoh, asnjeri nuk eshte fetar.

  11. #-9
    JUDO Maska e Gogi
    Anėtarėsuar
    10-08-2008
    Vendndodhja
    Prishtinė
    Postime
    1,669
    Citim Postuar mė parė nga shofer Lexo Postimin
    Ti je nga prishtina, mesa po kuptoj Edvini ka fjalen per shqiperine. Po ashtu si Edvini, te gjithe njerezit qe une njoh, asnjeri nuk eshte fetar.
    Po pra

    ...nga Prishtina
    “Kush ėshtė prej jush pa mėkat, le ta gjuajė i pari gurin nė tė!”

  12. #-8
    i/e regjistruar Maska e Principat
    Anėtarėsuar
    13-06-2009
    Postime
    165
    Pse jemi krijuar, pse vdesim, a ka jete pas vdekjes, apo thjesht mbarohemi si bateria dhe asgje askujt ?!

  13. #-7
    Ekstremist Islamik Maska e ximi_abedini
    Anėtarėsuar
    27-02-2010
    Vendndodhja
    nga KOSOVA e SHQIPERIS
    Postime
    2,800
    Natyrisht qe jam fetar jo vetem me emer por edhe me Zemer dhe e praktikoj dhe mburrem me te, si mos te jem mirnjohes dhe falenderus ndaj krijusit tim i cli mi dhuroj te gjitha ,kete nuk e bejn vetem ato krijesat me te demshme qe jetojn ne siperfaqen e tokes ,si mos te pranoj udherrefysin e Zotit tim i cili eshte ne dobin time ,dhe gjithqka qe ka ne ate udherrefyes eshte ne dobin e gjith njerzimit, i cili i udhezon njerzimin qe nese i permbahen udhezimit te krijusit gjithmon do jen fitus ,dhe kjo eshte deshmu dhe po deshmohet edhe sot

    Disa thojn se nuk ka fakte se udhezuesi eshte nga Zoti ,natyrisht per njerzit e verber nuk ka fakte po per ata qe shohin dhe kan aftesi pakez te logjikoj ka me mijra fakte dhe pikrisht keto fakte i kan gjunjezu shum shkenctar shkenctar te fushave te ndryshme

    Ja disa argumete se udhezuesi eshte nga krijuesi te cilat jan vertetu tani nga shkenca por qe ishin ne udhezues para 1400 viteve


    “Mė pas, atė pikė uji e bėmė copė gjaku, e atė gjak tė ngurtė e bėmė copė mishi, e atė copė mishi e shndėrruam nė eshtra, edhe eshtrave ua veshėm mishin, pastaj atė e bėmė krijesė tjetėr (me shpirtė). I lartė ėshtė All-llahu, mė i miri Krijues!” (El Muminunė, 14)


    “Lexo me emrin e Zotit tėnd, i cili krijoi (ēdo gjė). Krijoi njeriun prej njė gjaku tė ngjizur (nė mitrėn e nėnės)” (El Alek, 1-2)

    “Ē’ėshtė me ju qė All-llahut nuk i shprehni madhėrinė qė e meriton? Kur Ai ju krijoi nė disa etapa.” (Nuh, 13-14

    “Ne me forcėn tonė e ngritėm qiellin dhe Ne e zgjerojmė atė. “ (Edh-Dharijat 47)

    “A nuk e dinė jobesimtarėt se qiejtė dhe toka ishin tė ngjitura, e Ne i ndamė ato tė dyja dhe ujin e
    bėmė bazė tė jetės sė ēdo gjėje. Pėrse nuk besojnė pra?” (El Enbija 30)


    Zoti krijoi natėn e ditėn, diellin e hėnėn dhe secili prej tyre noton nė orbitė.” (El Enbija 33)

    “Edhe dielli lėviz drejt kufirit tė tij pėrfundimtar. Ajo lėvizje ėshtė pėrcaktim i tė Plotfuqishmit, tė
    Diturit.” (Ja Sin 38)


    Zoti ėshtė Ai qė krijoi shtatė qiej mbi njėri-tjetrin. (El-Mulk 3)

    ”Ne kemi krijuar male tė patundura nė tokė, me qėllim qė ajo tė mos lėkundet dhe tronditet
    bashkė me ta...” (El Enbija 31)


    Kur i sheh malet, mendon se ato janė tė palėvizshėm, ndėrsa ato lėvizin si retė..(En-Neml 88)

    Ne e kemi zbritur hekurin, nė tė cilin ka forcė tė madhe dhe dobi pėr njerėzit...„ (El Hadid 25)

    Ai i shtrin retė nė qiell ashtu siē dėshiron dhe i bėn tė ndara nė pjesė, pastaj pėrmes tyre sheh se si
    bie shiu…” (Err-Rrum 48)


    ”Ne i dėrgojmė erėrat ”fekonduese”, pastaj lėshojmė shi nga qielli qė t’ju japim pėr tė pirė...”
    (El Hixhr 22)


    ”Ai i bėri dy detet tė bashkohen me njėri-tjetrin. Ndėrmjet tyre ka njė pengesė qė nuk i lejon tė
    pėrzihen.” (Err-Rrahman 19-20)


    ”(Gjendja e jobesimtarėve ėshtė) si errėsira nė njė det tė thellė e tė madh. Ai ėshtė i mbuluar me
    valė, mbi tė cilat gjenden valė tė tjera e mbi to gjenden re tė dendura. Errėsirė mbi errėsirė. Nėse dikush
    do tė zgjaste dorėn, nuk do tė ishte nė gjendje ta shihte atė…” (En-Nur 40)




    Dhe argumeti tjeter se shqiptaret nuj jan te pa fe
    Pėrderisa ėshtė dikush nė Qiell qė mė mbron...
    Nuk ka askush nė Tokė qė mė mposhtė...”

  14. #-6
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    22-08-2011
    Vendndodhja
    Among virtual idiots
    Postime
    326
    flamur arab eeeee

  15. #-5
    Lab 100% Maska e Station
    Anėtarėsuar
    26-02-2010
    Vendndodhja
    Shqipėri
    Postime
    6,624
    O Ximi mos ja fut kot tani.

    Aty nė Tiranė ēa foto ke nxjerė?? Nga mitingu i PS-sė kundėr Salės??

  16. #-4
    Mjedisor Maska e Edvin83
    Anėtarėsuar
    20-03-2006
    Vendndodhja
    Tallinn
    Postime
    4,670
    Ja ta shohim nga sondazhi sa fetare jane shqiptaret se me 10 vete nuk dalin perfundimet. Ne anketime, nese ke nje kampion popullsie mbi 1000-2000 vete, atehere rezultatet jane shume te kenaqshme. Nuk po pretendoj kete numer ketu ne forum, por perafersisht, rezultatet te peraferta mund te shihen pasi te kene votuar 200-300 persona.

  17. #-3
    i/e regjistruar Maska e Pa_doreza2
    Anėtarėsuar
    02-11-2009
    Postime
    1,658
    fetar, kurr nuk e respektoj fen e magjupistanit Plisi dhe Veshja kombetare nuk e duron dote .
    S’ēarmatosem sa t’jetė jeta!

  18. #-2
    I qete Maska e BEHARI
    Anėtarėsuar
    28-12-2005
    Vendndodhja
    ME MENDJE DHE ZEMER NE SHKODER!!
    Postime
    2,119
    Pa tjeter qe jam besimtar!

    feja ime eshte Islami
    Zoti im eshte Allahu
    ndihem mire, dhe jam krenar
    sikur ndihet,cdo shqiptar!

    Kombi mbi te gjitha
    Allahu eshte nje!

  19. #-1
    I love god
    Anėtarėsuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043
    Citim Postuar mė parė nga BEHARI Lexo Postimin
    Pa tjeter qe jam besimtar!

    feja ime eshte Islami
    Zoti im eshte Allahu
    ndihem mire, dhe jam krenar
    sikur ndihet,cdo shqiptar!

    Kombi mbi te gjitha
    Allahu eshte nje!
    ke fol si Sala.hallall ta boft zoti



  20. #0
    I qete Maska e BEHARI
    Anėtarėsuar
    28-12-2005
    Vendndodhja
    ME MENDJE DHE ZEMER NE SHKODER!!
    Postime
    2,119
    Citim Postuar mė parė nga drague Lexo Postimin
    ke fol si Sala.hallall ta boft zoti


    cfar kujtove ti,edhe Sala nga qe eshte besimtar eshte me i besuari i shqiptarve!

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •