Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 7
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2010
  Postime
  168

  Ndihme , kompjuteri nuk merr komanden Shutdown, nuk me fiket kompjuteri.

  Pershendetje,

  Mund te me ndihmoi njeri se si te rregulloj kete problem ne kompjuter ,
  qe nuk me shuhet kur shtyp shutdown. nuk i merr fare komandat shutdown apo restart ,,
  Sistemi eshte XP. Mund te me japi njeri ndonje ndihme te vlefshme ju lutem

  FALEMINDERIT

 2. #2
  Pasi e ke shtyp shutdown , hap task menager dhe shiko cfare procesesh jan aktive.
  Provo shkruaj tek RUN "shutdown -s" (pa thonjezat) dhe shiko cfare ndodh.
  Keyboard not found .... press any key to continue!

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2010
  Postime
  168
  Edhe me kete metoden mesiper kompjuteri nuk shuhet.

  Kompjuteri shuhet mbas shum e shum perpjekjesh per shutdown.
  Mund te me jepni ndonje zgjidhje tejter ju lutem.

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-06-2005
  Postime
  639
  Pike s epari trego s e qfare pc ki, procesorin, motherboardin , sa memorje, sa esht i vjeter pc e keshtu me radhe, se askush nuk mundet me te ndihmu vetem nese ti thu ndihm se spo me fiket pc, s emundet me pase shume arsye.
  Pra na ndihmo ti neve per te ndihmuar na ty
  JO NEGOCIATA - VETĖVENDOSJE

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2010
  Postime
  168
  Kompjuteri eshte me Win XP service pack 3, Procesor Amd Athlon 2.01 GHz, 1 giga ram.

  Do me duhet shume here per te shtypurshutdown qe te shuhet kompjuteri.

 6. #6
  Moderator Maska e benseven11
  Anėtarėsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,762
  Provo si fillim qe perpara se te shtypesh ne shutdown
  mbyll te gjitha dritaret e internet eksplorerit.
  Pasi ke mbyllur dritaret provo shutdown
  Kompjuteri do fiket me shpejt apo ska asnje ndryshim?
  Nqs ska ndryshim,perseri shutdown eshte shume ngadale
  atehere ke probleme me eksplorerin vecanerisht pluginsat
  qe duhen caktivizuar bere disable.,Klikon lart ne tools/manage add ons
  Ne dritaren tjeter klik ne nje adon klik disable posht.
  Vazhdon teston shutdown,nqs ka ndryshim ai plugin eshte shkaktar.
  Vazhdon keshtu me pluginsat e tjere i caktivizon nje nga nje dhe per cdo caktivizim testo shutdown,Nqs shutdown behet shpejt ai plugin eshte shkak.
  Mund te jete shkak edhe ndonje toolbar ne browser.Cinstalo toolbar dhe provo shutdown.
  Provo shut down nese ka ndryshim kur ke hapur internet eksplorer,pastaj mbyll internet eksplorer dhe provoje me firefox te hapur shut down,pastaj provoje me chrome nese ka ndryshim.Nqs ka ndryshim ne shpejtesi ne shutdown atehere shkaku eshte te browseri ndonje plugin,ndonje toolbar ose update i mikrosoftit per browserin.
  ====
  Mund te jete shkak edhe konfigurimi ne windows.
  Klik start/klik run dhe shkruan msconfig klikohet ok dhe
  ne dritaren tjeter klik ne start up.Aty klik ne gjithe katroret me shenje V(check mark)
  per tja hequr dhe klik poshte apply dhe ok.Ristarto kompjuterin.
  Pastaj provon shutdownin,Ta garantoj me 100% qe shutdown do jete me i shpejte
  per shkak se caktivizuan shume procese aktive qe ne ate gjendje aktive vonojne
  procesin e shutdownit.
  Edhe ne kete rast duhet hetuar situata ne startup,provo pastro klik ne nje katror me shenje v je ne start up klik apply dhe ok poshte.pastaj provo shutdown.
  Nqs shutdown behet me shpejt ai artikull procesi qe i perket nje programi/aplikacioni eshte shkaktar i voneses ne shutdown pasi ai proces terminon me shume veshtirsi dhe behet shkak ngadalsie ne mbylljen e kompjuterit.
  Qe te fiket kompjuteri duhet qe se pari te terminohen pushojne aktivitetin
  1.Procese/servise te programeve dhe aplikacioneve jo windows qe i perkasinprogrameve qe ti ke instaluar.Sa jane keto procese servise....mund te jene 20- 50 mbase me shume,varet se sa programe ke te instaluara dhe nje pjese e ketyre programve kane servise aktive te gjalla ne prapaskene.Qe windowsi te mbyllet dhe fike kompjuterin windowsi duhet te vrase te gjitha keto procese.Ndodh qe keto procese jane shuume agresive dhe te forta dhe windowsi vonon ne vrasjen e tyre dhe kjo con ne ngadalsi ne shut down Pasi windowsi vret (terminon) te gjitha proceset
  jo windows ai vazhdon dhe vret proceset e veta dhe serviset e veta qe jane aktive per momentin.Pra windowsi ben nje vete vrasje qe te fiket kompjuteri.
  Sa me shume servise procese te windowsit te jene aktive aq me te larta shanset
  qe shutdown te vonohet.
  Shkak tjeter e voneses ne shutdown eshte fakti qe ti kur ben shutdown ke aty nje tufe dritaresh interneti te hapura nje grup programesh te hapura qe te gjitha keto vonojne procesin shutdown pasi windowsit do ti duhet kohe te vrase sejcilin prej tyre.per pasoje vonohet shutdown.
  Shkak tjeter eshte procesori i dobet.Procesora deri ne 2GHZ jane procesora te dobet.
  Nje procesor i dobet i ben kalkulimet per shutdown me ngadale se sa nje procesor i fuqishem 3.4 ghz me 4 berthama.Per pasoje shutdown ne nje kompjuter e procesor 2 ghz eshte me i avashte krahasuar me nje PC me procesor 2.8 apo 3.4 ghz.
  Shkak tjeter i voneses ne shutdown eshte ngarkesa e larte ne material ne memorjan ram,memorja ram ka frekuence te ulet dhe ne disa raste memorja ben gabime te vetat dhe vonohet me korigjimin e ketyre gabimeve.per pasoje vonohet shutdown.
  Shkak tjeter mund te jete ndonje program i instaluar qe ka difekte ne kod.
  Ai program duhet ose te behet azhurnim qe rregullon ato difekte ose te cinstalohet fare dhe zevendesohet me nje program te ngjashem me te mire
  Shkak tjeter i rendesishem eshte ngarkesa e larte ne artikuj dhe celsa i regjistrit te windowsit.regjistri eshte renduar shume,ne regjister ka gabime,ka artikuj jetime qe duhen hequr,duhet perdorur program te skanoje regjistrin e windowsit dhe korigjoje gjithe gabimet.Pas riparimit te regjistrit shutdown do jete me i shpejte.
  Duhet skanuar kompjuteri per ta pastruar nga spyware dhe virusa.
  Duhet pastruar kompjuteri nga tems dhe artikujt histori me CCcleaner program falas dhe pastaj provo shutdownin.
  Mund te jete shkak edhe ndonje drajver i marre gabim nga interneti,ose probleme me videokarten e paazhurnuar.
  Provo te besh update biosin dhe drajverat e madherbordit dhe videokartes dhe me vone provo shutdown qe sigurisht do jete me i shpejte.
  Mund te behen modifikime ne regjister per te perhpejtuar shutdown ne win xp sp3 ose perdor programin falas
  quick shutdown.Ky program shfaq nje ikone ne desktop.Klik ne ate ikone dhe programi quick shutdown vret komplet procese dhe servise ne 2 sekonda dhe kompjuteri fiket menjehere me nje klik ne ate ikone.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga benseven11 : 25-08-2012 mė 19:29
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 7. #7
  Creator Spiritus Maska e Dito
  Anėtarėsuar
  02-04-2004
  Vendndodhja
  Ne Bahēen time
  Postime
  3,883
  Ehe problem i madh, hiqi prizen kur te hyp nervat :P

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •